Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,770 μηνύματα σε 74,631 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 18:00, 01-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Αν χτυπήσεις το πρόσωπό σου κάποια στιγμή, σε ένα ατύχημα λόγου χάρη, και έχεις χειρουργηθεί με λέηζερ, μπορεί να προκληθεί ακόμα και τύφλωση μου έχουν πει. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά για να το λένε κάτι θα ξέρουν.
Αυτό δεν το είχα ακούσει, αλλά ο οφθαλμίατρός μου μου είχε πει άλλες παρενέργειες που πιθανώς να προκληθούν: θολούρα για ένα εξάμηνο και δυσκολία στην όραση βράδυ είναι 2 από αυτές! Γι'αυτό είμαι διστακτική κι ας έχω μεγάλο βαθμό μυωπίας! Επίσης είπε πώς στην Ελλάδα μόνο 10 γιατροί έχουν κάνει λέιζερ κι ο 1 από αυτούς οφθαλμίατρος (και χειρούργησε μόνο το 1 μάτι). Αυτή η συζήτηση πριν 2 χρόνια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:39, 01-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αυτό δεν το είχα ακούσει, αλλά ο οφθαλμίατρός μου μου είχε πει άλλες παρενέργειες που πιθανώς να προκληθούν: θολούρα για ένα εξάμηνο και δυσκολία στην όραση βράδυ είναι 2 από αυτές! Γι'αυτό είμαι διστακτική κι ας έχω μεγάλο βαθμό μυωπίας! Επίσης είπε πώς στην Ελλάδα μόνο 10 γιατροί έχουν κάνει λέιζερ κι ο 1 από αυτούς οφθαλμίατρος (και χειρούργησε μόνο το 1 μάτι). Αυτή η συζήτηση πριν 2 χρόνια.
Και γενικά για το λέιζερ, ακόμα δεν ξέρουμε τί παρενέργειες προκαλεί. Δερματολόγος μου έχει πει ότι σε 15 χρόνια από τώρα θα ξέρουν τις παρενέργειες. Φυσικά αυτό σημαίνει ότι είναι σαν να χρησιμοποιούνται ουσιαστικά ως πειραματόζωα τεράστιες ομάδες πληθυσμού ήδη, είτε πρόκειται για δερματοπάθειες είτε για οτιδήποτε άλλο που θεραπεύει το λέιζερ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

X-girl (Sofi)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη X-girl
H Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H X-girl έγραψε στις 20:43, 15-04-07:

Βρε παιδια για πειτε μου για καμια καλη μαρκα φακους, γιατι θελω να αγορασω (δεν με νοιαζει αν θα ειναι λιγο ακριβουτσικα).

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 22:20, 15-04-07:

Ζήτα σιλικόνης, λένε πως είναι καλύτεροι. Λένε. Υπάρχουν μέθοδοι άσκησης της όρασης αν η μυωπία δεν είναι πολύ προχωρημένη. 'Ολο και λιγότερο χρειάζομαι φακούς ή γυαλιά παρά μόνο για μακρυά. Μπορεί όταν ξυπνάς το πρωί να νοιώθεις ότι βλέπεις καλύτερα ακόμα και χωρίς γυαλιά. Από εκείνη την ώρα και μετά θέλει άσκηση. 'Ασε που οι φακοί πρέπει να μπλοκάρουν το τσάκρα sahasrar.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:34, 19-04-07:

Παιδιά όταν 1-2 μέρες δεν φορέσω φακούς, τι γίνεται με το υγρό τους; Πρέπει να τους το αλλάζω ή μιας και δεν θα τους φορέσω δεν πειράζει;

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:05, 19-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Παιδιά όταν 1-2 μέρες δεν φορέσω φακούς, τι γίνεται με το υγρό τους; Πρέπει να τους το αλλάζω ή μιας και δεν θα τους φορέσω δεν πειράζει;
όχι για λίγες μέρες δεν πειράζει.

Λοιπόν Μισέλ ζήλεψα
Θέλω κι εγώ πράσινους
Για πες, πόσο κάνουν και τι διάρκειας είναι?(ημερήσιοι ή υπάρχουν και εβδομαδιαίοι και μηνιαίοι?) Είναι χρώματος και μυωπίας έτσι? Πχ εγώ φοράω μυωπίας μηνιαίους και κάνουν 5 Ευρώ ο ένας, να υπολογίζω διπλάσια τιμή?

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 09:09, 19-04-07:

δεν ειχα ποτε σχεση με φακους επαφης για κανενα λογο....οποτε δεν ξερω να σας απαντησω...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:35, 19-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
όχι για λίγες μέρες δεν πειράζει.

Λοιπόν Μισέλ ζήλεψα
Θέλω κι εγώ πράσινους
Για πες, πόσο κάνουν και τι διάρκειας είναι?(ημερήσιοι ή υπάρχουν και εβδομαδιαίοι και μηνιαίοι?) Είναι χρώματος και μυωπίας έτσι? Πχ εγώ φοράω μυωπίας μηνιαίους και κάνουν 5 Ευρώ ο ένας, να υπολογίζω διπλάσια τιμή?
Εμένα είναι γκρι, όχι πράσινοι Υπάρχουν όμως και πράσινοι, και μπλε και ο,τι θες. Εμένα είναι χωρίς μυωπία, αλλά υπάρχουν και με μυωπία, στην ίδια τιμή. Είναι μηνιαίοι. Υπάρχουν και ημερήσιοι αλλά μου φάνηκαν πανάκριβοι (4,4 ευρώ το ζευγάρι!). Οι μηνιαίοι που φοράω εγώ (Freshlook colorblends) κοστίζουν 35 ευρώ το ζευγάρι (άουτς, διαφορά αρκετή απο τους σκέτους απ'ότι βλέπω )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:27, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Ζήτα σιλικόνης, λένε πως είναι καλύτεροι. Λένε. Υπάρχουν μέθοδοι άσκησης της όρασης αν η μυωπία δεν είναι πολύ προχωρημένη. 'Ολο και λιγότερο χρειάζομαι φακούς ή γυαλιά παρά μόνο για μακρυά. Μπορεί όταν ξυπνάς το πρωί να νοιώθεις ότι βλέπεις καλύτερα ακόμα και χωρίς γυαλιά. Από εκείνη την ώρα και μετά θέλει άσκηση. 'Ασε που οι φακοί πρέπει να μπλοκάρουν το τσάκρα sahasrar.
Για πόσους βαθμούς μιλάς? Εγώ που έχω ας πούμε 3.25 και 4.25...δε βλέπω τίποτα χωρίς φακούς...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:31, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Για πόσους βαθμούς μιλάς? Εγώ που έχω ας πούμε 3.25 και 4.25...δε βλέπω τίποτα χωρίς φακούς...
Νομίζω έχεις αρκετή. Είναι ρίσκο να κυκλοφορήσεις χωρίς φακούς!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:33, 24-04-07:

...Είναι ρίσκο για τους υπόλοιπούς

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 16:38, 24-04-07:

...Είναι ρίσκο για τους υπόλοιπούς
Χαλαρά. Έπρεπε να με δεις μια φορά που αναγκάστηκα να κυκλοφορήσω χωρίς φακούς/γυαλιά. Κι έχω 7,5 -8,5!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:11, 24-04-07:

Χαλαρά. Έπρεπε να με δεις μια φορά που αναγκάστηκα να κυκλοφορήσω χωρίς φακούς/γυαλιά. Κι έχω 7,5 -8,5!
Πόσο χοντρά είναι τα γυαλιά σου, αν επιτρέπεται;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:37, 24-04-07:

Mε δύο βαθμούς χρειάζομαι πια μόνο πολύ αργά το βράδυ να φοράω γυαλιά ή φακούς ανάλογα τα κέφια και μάλλον επειδή κουράζονται τα μάτια μου όλη μέρα χωρίς γυαλιά. Η οπτικός μου είπε ότι πολλοί θεραπεύτηκαν αποφεύγοντας να φοράνε τα γυαλιά πολλές ώρες, αλλά σε άλλους αυξήθηκε η μυωπία, εξαρτάται από την προδιάθεση. Μου αρέσουν πολύ και τα γυαλιά με μαύρο λεπτό σκελετό. Βρίσκω πολύ σέξυ τις σοφιστικέ γυναίκες με αυτό τον τύπο των γυαλιών αν έχουν ένα όμορφο πρόσωπο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:41, 24-04-07:

Εγώ πάλι ευτυχώς που δεν έχω μυωπία, γιατί οποιοδήποτε είδος γυαλιών έχω δοκιμάσει δεν μου πήγαινε καθόλου μα καθόλου!!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:52, 24-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πόσο χοντρά είναι τα γυαλιά σου, αν επιτρέπεται;
Είναι λίγο χοντρά, αλλά τα παίρνω ειδική παραγγελία και είναι όσο πιο "ευπαρουσίαστα" θα μπορούσαν να είναι. Έχω πάρει κι έναν κουλτουρέ σκελετό, είναι αξιοπρεπή! Αλλά εντάξει, μικραίνουν το μάτι και νομίζω με ασχημαίνουν, οπότε έξω μόνο φακοί, εκτός κι αν πηγαίνω για βιαστικά ψώνια, κολύμπι ή κάπου κοντά.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 14:02, 21-09-08:

Τα φώτα σας please!!! Θέλω να πάρω φακούς γιατί αυτοί που έχω τώρα σε λίγο καιρό θα λήξουν (είναι μηνιαίοι) και δε θέλω να πάρω τους ίδιους γιατί δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. Μου είπαν λοιπόν για τους Bausch&Lomb και για τους Johnson. Ποιοι είναι καλύτεροι πιστεύετε; Υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει και τις δύο μάρκες να μου πει τη γνώμη του; Θεεενξ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 14:05, 21-09-08:

Χωρίς να μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία, για τους πρώτους έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 15:04, 21-09-08:

Γιατί δε ρωτάς καλύτερα τον οφθαλμίατρό σου...αυτος θα ξέρει καλύτερα!
Εγώ προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει κανέναν από τους δυο!και αυτούς που έχω μου τους είχε συστήσει εκείνος και είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 15:47, 21-09-08:

Δανάη μου δίκιο έχεις για τον οφθαλμίατρο απλά το θέμα είναι ότι αυτός θα μου προτείνει φακούς άλλης εταιρείας και φοβάμαι μήπως είναι δύσκολο να τους βρω μετά. Επειδή παλιά φορούσα φακούς που κρατούσαν 2-3 χρόνια και έπαθα δύο μολύνσεις τους σταμάτησα και από τότε φοράω μηνιαίους. Εσύ ποιους φακούς παίρνεις; Είναι μαλακοί ή ημίσκληροι;

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 22:08, 21-09-08:

Aqualens λέγονται αυτοί που φοράω..είναι ένα μπλέ κουτάκι!
πάντα αυτούς είχα... μου τους είχε δώσει ο οφθαλμίατρος μου και δεν έχω αλλάξει ποτέ μάρκα οπότε δε μπορώ να συγκρίνω...δε ξέρω δλδ αν θεωρούνται μαλάκοι ή ημίσκληροι εμένα μου φαίνονται πάντως μαλακοί....δε ξέρω κιολας!

Παράθεση

apokotou1709 (Άκης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apokotou1709
Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O apokotou1709 έγραψε στις 08:23, 28-09-08:

Παιδιά εχω μια ερώτιση και θελω Βοηθεια !!Ειμαι 15 παω 1η λυκειου αρσενικου Γενους και σκεφτομαι να βαλω Χρωματιστους φακους επαφης γιατι να ματια μ ειναι Καστανα Εσεις τι λετε αξιζει να βαλω σε τετοια ηλικια?και αν ναι τι Χρωματακι?επησεις τι μαρκα.Μην παρω καμια Μουφα και μ φευγουν απο το ματι καθε μερα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apokotou1709 : 28-09-08 στις 13:52.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 17:18, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από apokotou1709
Παιδιά εχω μια ερώτιση και θελω Βοηθεια !!Ειμαι 15 παω 1η λυκειου αρσενικου Γενους και σκεφτομαι να βαλω Χρωματιστους φακους επαφης γιατι να ματια μ ειναι Καστανα Εσεις τι λετε αξιζει να βαλω σε τετοια ηλικια?και αν ναι τι Χρωματακι?επησεις τι μαρκα.Μην παρω καμια Μουφα και μ φευγουν απο το ματι καθε μερα...
Εγώ θεωρώ χωρίς νόημα να βάλει κάποιος χρωματιστούς φακούς επαφής. Εντάξει, πιο μικρή ήθελα να βάλω στο 1 μου μάτι φακό άλλου χρώματος από το φυσικό, επηρεασμένη από τα μάτια του David Bowie, όμως στην πορεία σκέφτηκα ότι η σκέψη ήταν ψιλοχαζή και δεν το έκανα. Να αναφέρω ότι ούτως ή άλλως φοράω φακούς, αλλιώς δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να επιβαρύνω τα μάτια μου.

Τέλος πάντων, αν όντως η ανάγκη σου είναι τόσο μεγάλη, σκέψου πριν βάλεις ότι θέλουν προσεκτική φροντίδα και καλό καθαρισμό. Επίσης, στην αρχή τα μάτια δακρύζουν και ερεθίζονται, στην συνέχεια διορθώνεται το πρόβλημα, όχι όμως για όλους! Τώρα τι χρώμα, δεν ξέρω, προσωπικά θα πρότεινα κάποιο που να μην φαίνεται φυσικό για εφέ! Σε περίπτωση που θες να μην καταλαβαίνουν ότι έχεις φακούς, αν έχεις σκούρα μάτια το ανοιχτότερο που θα πρότεινα είναι πράσινο, επειδή οι φακοί κινούνται, κι αν βάλεις γαλάζιους σε συνδυασμό με το φυσικό περίγραμμα, το αποτέλεσμα θα είναι ψιλοχάλια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:47, 28-09-08:

Πέραν όσων σου είπε η under, έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις τα χρώματα που θέλεις για να δεις πιο σου πάει καλύτερα. Να έχεις υπόψιν σου ότι αν έχεις επιπεφυκίτιδα τότε δεν θα μπορείς να βάλεις φακούς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:15, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από apokotou1709
Εγώ είμαι υπέρ. Στην ηλικία σου έβαλα κι εγώ πρώτη φορά.
Αρκεί να έχεις την υπευθυνότητα να είσαι σχολαστικός με την υγιεινή τους, αλλιώς μπορεί να πάθεις καμία μόλυνση στο μάτι.
Επίσης μην κάνεις το λάθος που είχα κάνει εγώ στην ηλικία σου και είχα πάρει πολύ έντονους, γιατί φαίνεται ότι είναι ψεύτικο. Δοκίμασε τους γκρι της Freshlook Colorblends. Εγώ αυτούς φοράω τώρα και έχουν φοβερό αποτέλεσμα και πολύ φυσικό.
Βέβαια το αποτέλεσμα εξαρτάται από το φυσικό χρώμα των ματιών σου. Γενικά όσο πιο ανοιχτό είναι το φυσικό σου, τόσο μικρότερη η διαφορά και τόσο χειρότερο το αποτέλεσμα.

Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:26, 28-09-08:

βρε παιδια αγαπήστε τα χρωματα σας όπως και να είναι. τι και αν έχεις μαύρα μάτια ή καστανά και όχι γαλάζια και πράσινα. εγω έχω δει πολλά μάτια που ένω είναι μαυρα και καστανά είναι πολύ πιο ζωντανά,φλογερά και σπιτρόζικα από αλλα ανοιχτόχρωμα. πόσο μάλλον άν έχεις ωραίο σχήμα.

πάντος κάποιος που ξέρει από φακούς καταλαβαίνει αν το χρωμα των ματιών σου είναι φυσικό ή χρωματιστός φακός

πάντος για είμαι και μες στο θέμα, οι bausch &lomb είναι πραγματικά πολύ καλοι, αλλά δεν ξέρω αν έχει χρωματιστούς

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 18:36, 28-09-08:

fielda, αν και καθυστερημένα, να σου πω ότι εγώ πριν κάνω lazer φορούσα φακούς Bausch&Lomb και ήμουν πολύ ευχαριστημένη!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 18:43, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από zanin
βρε παιδια αγαπήστε τα χρωματα σας όπως και να είναι. τι και αν έχεις μαύρα μάτια ή καστανά και όχι γαλάζια και πράσινα. εγω έχω δει πολλά μάτια που ένω είναι μαυρα και καστανά είναι πολύ πιο ζωντανά,φλογερά και σπιτρόζικα από αλλα ανοιχτόχρωμα. πόσο μάλλον άν έχεις ωραίο σχήμα.
Μωρέ εντάξει, είναι θέμα γούστου. Και πάντα μας αρέσει ότι δεν έχουμε. Ξέρεις μερικές φορές πόσο θα μου άρεσε να έχω καστανά μάτια και μελαμψή επιδερμίδα? Όμως για μένα βασικό είναι να μην επιβαρύνεσαι. Δηλ. σαν άτομο εξαρτωμένο από φακούς και γυαλιά δεν καταλαβαίνω αυτούς που θέλουν να τα υποστούν χωρίς να έχουν ανάγκη, όμως εντάξει.

Αρχική Δημοσίευση από zanin
πάντος κάποιος που ξέρει από φακούς καταλαβαίνει αν το χρωμα των ματιών σου είναι φυσικό ή χρωματιστός φακός
Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντα. Δηλ. αν κάποιος έχει καστανά και τα κάνει πράσινα πολύ σκούρα νομίζω θα είναι φυσικό το αποτέλεσμα που θα αποκτήσει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 18:49, 28-09-08:

βασικά αν είσαι κοντά στον άλλον και του μιλάς το χρώμα φαίνεται σαν pixelακια, δεν ξέρω αν το λέω σωστα, κάτι μικρά μικρα τετραγωνάκια, αλλά μόνο αν είσαι κοντά

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 19:19, 28-09-08:

Παρτε ενα καλο μαγαζι με εγχρωμους φακους επαφης : http://www.fashion-contactlenses.com

Παράθεση

apokotou1709 (Άκης)

Νεοφερμένος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O apokotou1709 έγραψε στις 20:15, 28-09-08:

Εγώ θεωρώ χωρίς νόημα να βάλει κάποιος χρωματιστούς φακούς επαφής. Εντάξει, πιο μικρή ήθελα να βάλω στο 1 μου μάτι φακό άλλου χρώματος από το φυσικό, επηρεασμένη από τα μάτια του David Bowie, όμως στην πορεία σκέφτηκα ότι η σκέψη ήταν ψιλοχαζή και δεν το έκανα. Να αναφέρω ότι ούτως ή άλλως φοράω φακούς, αλλιώς δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να επιβαρύνω τα μάτια μου.

Τέλος πάντων, αν όντως η ανάγκη σου είναι τόσο μεγάλη, σκέψου πριν βάλεις ότι θέλουν προσεκτική φροντίδα και καλό καθαρισμό. Επίσης, στην αρχή τα μάτια δακρύζουν και ερεθίζονται, στην συνέχεια διορθώνεται το πρόβλημα, όχι όμως για όλους! Τώρα τι χρώμα, δεν ξέρω, προσωπικά θα πρότεινα κάποιο που να μην φαίνεται φυσικό για εφέ! Σε περίπτωση που θες να μην καταλαβαίνουν ότι έχεις φακούς, αν έχεις σκούρα μάτια το ανοιχτότερο που θα πρότεινα είναι πράσινο, επειδή οι φακοί κινούνται, κι αν βάλεις γαλάζιους σε συνδυασμό με το φυσικό περίγραμμα, το αποτέλεσμα θα είναι ψιλοχάλια.
χμμμ ναι..νομιζω οτι ειναι πσιλοσκατουλι τα ματια μου...αρα το Χρειαζομαι και ναι το σκεφτομουν για Πρασινο..

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Πέραν όσων σου είπε η under, έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις τα χρώματα που θέλεις για να δεις πιο σου πάει καλύτερα. Να έχεις υπόψιν σου ότι αν έχεις επιπεφυκίτιδα τότε δεν θα μπορείς να βάλεις φακούς.
δεν τον Γνωριζω τον κυριο επιπεφυκιτιδα και δν εχω ακουσει οταν πηγαινω στον Οφθαλμιατρο να εχει πει κατι τετειο

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εγώ είμαι υπέρ. Στην ηλικία σου έβαλα κι εγώ πρώτη φορά.
Αρκεί να έχεις την υπευθυνότητα να είσαι σχολαστικός με την υγιεινή τους, αλλιώς μπορεί να πάθεις καμία μόλυνση στο μάτι.
Επίσης μην κάνεις το λάθος που είχα κάνει εγώ στην ηλικία σου και είχα πάρει πολύ έντονους, γιατί φαίνεται ότι είναι ψεύτικο. Δοκίμασε τους γκρι της Freshlook Colorblends. Εγώ αυτούς φοράω τώρα και έχουν φοβερό αποτέλεσμα και πολύ φυσικό.
Βέβαια το αποτέλεσμα εξαρτάται από το φυσικό χρώμα των ματιών σου. Γενικά όσο πιο ανοιχτό είναι το φυσικό σου, τόσο μικρότερη η διαφορά και τόσο χειρότερο το αποτέλεσμα.
Παντα μου λενε οτι ειμαι αρκετα υπευθηνο ατομο αρα !!!

Αποφασισα μια απο αυτες τις μερες θα παω να παρω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apokotou1709 : 28-09-08 στις 20:20.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:09, 28-09-08:

Άσχετη ερώτηση κρίσης που με καίει όμως...
Έχει κανένας αποτύχει να φορέσει φακούς επαφής; Εννοώ στην αρχή να δυσκολεύεται να τους φορέσει και να τους βγάλει και να φτάνει σε σημείο να ψιλοαηδιάζει που πρέπει να χώνει το δάχτυλό του μες το μάτι του; Κάπου εκεί εγκατέλειψα την προσπάθεια

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:12, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Έχει κανένας αποτύχει να φορέσει φακούς επαφής; Εννοώ στην αρχή να δυσκολεύεται να τους φορέσει και να τους βγάλει και να φτάνει σε σημείο να ψιλοαηδιάζει που πρέπει να χώνει το δάχτυλό του μες το μάτι του; Κάπου εκεί εγκατέλειψα την προσπάθεια
Σε όλους συμβαίνει. Επιμονή και υπομονή χρειάζεται.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:17, 28-09-08:

Το πήρα απόφαση ότι είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που δεν κατόρθωσε να ξεπεράσει αυτό το στάδιο

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:35, 28-09-08:

Στην αρχή κι εγώ δεν μπορούσα, μου έπεφταν. Αλλά δεν αήδιαζα. Φυσιολογικό είναι πάντως, δεν φταίει το μάτι. Να καταλάβεις κανά χρόνο πριν ξαναγύρισα σε μαλακούς από ημίσκληρους κι έκανα 1-2 εβδομάδες να συνηθίσω να τους τοποθετώ στο μάτι μου! Αει στο καλό, με φάγανε τόσα χρόνια!

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 21:51, 28-09-08:

Εμένα όταν πρωτοέβαλα φακούς μου είχε δώσει ο οφθαλμίατρος μου ένα αναισθητικό υγρό που έβαζα στο μάτι και τους έβαζα χωρίς να νιώθω τίποτα και χωρίς να κλείνει ή να δακρύζει το μάτι μου κλπ. Αφού τους έβαλα τις 4-5 πρώτες φορές με αναισθητικό και του κράτησα κάποιες ώρες το μάτι συνήθισε και μετά μπορούσα να τους φοράω χωρίς πρόβλημα. Μήπως να έψαχνες κι εσύ μια τέτοια λύση?

Στο θέμα των χρωματιστών φακών, εγώ προσωπικά το θεωρώ τελείως ανόητο να θέλει κάποιος να αλλάξει το χρώμα των ματιών του. Τα μάτια είναι το πιο αντιπροσωπευτικό χαρακτηριστικό καθενός, καθρέφτης της ψυχής κλπ κλπ και όταν κάποιος τα αλλάζει προκειμένου να φανεί πιο "εξωτικός" και όμορφος μου φαίνεται λιγάκι σαν υποκρισία. Βέβαια αυτό είναι δική μου παραξενιά, απλά λέω πώς το βλέπω.

Άλλωστε έχω και το γελοιωδέστατο παράδειγμα μιας παλιάς μου συμμαθήτριας η οποία φορούσε χρωματιστούς φακούς αποκτώντας έτσι δυο πανέμορφα καταγάλανα μάτια που καταγοήτευσαν ένα νεαρό ο οποίος ποτέ δεν την είχε δει με τα φυσικά της. τα φτιάξανε, αυτός όλο έλεγε "αχ αυτά τα μάτια σου, αχ αυτά τα μάτια σου..." και πού να βρει η άλλη το κουράγιο να του πει ότι "εχμ, δεν είναι ακριβώς αυτά τα μάτια μου...". Τελοσπάντων, να μην τα πολυλογώ, πήγαν σε κάποια φάση μαζί διακοπές, αυτή δεν έβγαλε για πόσες μέρες τους φακούς για να μην την ανακαλύψει και φυσικά έπαθε μόλυνση. Πάνε και οι φακοί πάει και το ειδύλλιον... The (not so happy) end!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:55, 28-09-08:

Nαι συμβαινει λιγο πολυ σε ολους. Παντως εγω συνηθισα πολυ γρηγορα και δεν χρειαζεται να ακουμπησεις καθολου το ματι με το δακτυλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 28-09-08 στις 23:52. Αιτία: split
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:31, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Άλλωστε έχω και το γελοιωδέστατο παράδειγμα μιας παλιάς μου συμμαθήτριας η οποία φορούσε χρωματιστούς φακούς αποκτώντας έτσι δυο πανέμορφα καταγάλανα μάτια που καταγοήτευσαν ένα νεαρό ο οποίος ποτέ δεν την είχε δει με τα φυσικά της. τα φτιάξανε, αυτός όλο έλεγε "αχ αυτά τα μάτια σου, αχ αυτά τα μάτια σου..." και πού να βρει η άλλη το κουράγιο να του πει ότι "εχμ, δεν είναι ακριβώς αυτά τα μάτια μου...". Τελοσπάντων, να μην τα πολυλογώ, πήγαν σε κάποια φάση μαζί διακοπές, αυτή δεν έβγαλε για πόσες μέρες τους φακούς για να μην την ανακαλύψει και φυσικά έπαθε μόλυνση. Πάνε και οι φακοί πάει και το ειδύλλιον... The (not so happy) end!
πωωωωωωωωωωω τι μου θύμησες τώρα

Παράθεση

snow white

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snow white
H snow white αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H snow white έγραψε στις 16:29, 04-10-08:

Παιδιά, όσον αφορά τους έγχρωμους φακούς επαφής, μπορώ να δοκιμάσω σε μαγαζί με οπτικά μερικούς έτσι ώστε να δω ποιο χρώμα μου ταιριάζει καλύτερα; Επειδή είνα η πρώτη φορά που ασχολούμαι με φακούς επαφής δεν έχω ιδέα..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:50, 04-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από snow white
Παιδιά, όσον αφορά τους έγχρωμους φακούς επαφής, μπορώ να δοκιμάσω σε μαγαζί με οπτικά μερικούς έτσι ώστε να δω ποιο χρώμα μου ταιριάζει καλύτερα; Επειδή είνα η πρώτη φορά που ασχολούμαι με φακούς επαφής δεν έχω ιδέα..
Υπάρχουν κάποια καταστήματα οπτικών που γίνεται.
Όταν είχα πρωτοπάρει φακούς σε τέτοιο είχα πάει.
Καλύτερα ρώτα πριν μπεις.

Παράθεση

apokotou1709 (Άκης)

Νεοφερμένος

O apokotou1709 έγραψε στις 11:46, 26-10-08:

καλημερα παιδια!!Εχω ενα μικρο προβληματακι με τους φακους μου...Τους φοραω μια χαρα ευκολα και ειναι και ωραιοι...αλλα οταν με το καλο τους φοραω μετα απο λιγη ωρα η αμεσος αφου τους βαλω..εκει που ειναι αυτη η μαυρη μπιλιτσα μεσα στο ματι γυρο της γινετε κοκκινο για μερικα χιλιοστα και μετα ειναι πρασινο (το χρωμα του φακου) ολα αυτα γινοντε κυκλικα..κανω κατι λαθος??γτ ειναι χαλια εντελως....Σκεφτητε το Μαυρακι που ειναι μεσα στο ματι Γυρο του ακριβως ειναι κοκκινο και μετα συνεχιζει το πρασινο χρωμα...Αν ξερει κανεις τι εννοω να μου απαντησει γτ θα Φρικαρο...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:31, 26-10-08:

Αυτό πάντως Άκη, το έχω παρατηρήσει να συμβαίνει και σε άλλους που φοράνε φακούς. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ποιότητα πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είσαι ο μοναδικός.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 09:47, 27-10-08:

Ε τότε ξέρω τον έναν γιατρό από τους υπόλοιπους 9!!!

Πέρα από την πλάκα όμως, και εγώ έχω ακούσει ότι οι οφθαλμίατροι δεν κάνουν τέτοιες εγχειρίσεις...Όλο και κάτι θα ξέρουν!!! Εγώ πάντως προτιμώ τα γυαλάκια μου παρά να το ρίσκο να πάει κάτι στραβά!

Παράθεση

eleni1977

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni1977
H eleni1977 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H eleni1977 έγραψε στις 19:18, 20-02-09:

Καλησπέρα σε ολους!! Είμαι πολύ νέα στο συγκεκριμένο site, αλλά ήδη το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον. Λοιπόν, εγώ φοράω φακούς 17 χρόνια, χωρίς να έχω ιδιαίτερα μεγάλη μυωπία. Περισσότερο χρήσιμοι μου είναι το βράδυ, ειδικά στην οδήγηση. Τώρα τελευταία το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά να κάνω επέμβαση λέιζερ, όχι για κάποιον σοβαρό λόγο, απλά έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με υγρά φακών και την συντήρησή τους. Τι λέτε, αξίζει τον κόπο ή είναι λιγο παρακινδυνευμένο? Εχω ακούσει διάφορα περιστατικά και δεν ξέρω τι να κάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SEVI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SEVI
H SEVI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H SEVI έγραψε στις 17:33, 12-12-09:

έχω ακούσει ότι τα καλύτερα μηχανήματα για laser βρίσκονται στην Κρήτη.Εχει κάνει και κάποια που ξέρω αλλά μετά θα πρέπει να προσέχεις πολύ, να βάζεις καποιες σταγόνες συνέχεια και να μη βγαίνεις πολύ στον ήλιο.Τώρα που χειμώνιασε πιστεύω είναι η καλύτερη περίοδος. Το σίγουρο βέβαια είναι ότι θα πρέπει να λείψεις κάποιες μέρες από τη δουλεία σου..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 17:48, 12-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από eleni1977
Καλησπέρα σε ολους!! Είμαι πολύ νέα στο συγκεκριμένο site, αλλά ήδη το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον. Λοιπόν, εγώ φοράω φακούς 17 χρόνια, χωρίς να έχω ιδιαίτερα μεγάλη μυωπία. Περισσότερο χρήσιμοι μου είναι το βράδυ, ειδικά στην οδήγηση. Τώρα τελευταία το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά να κάνω επέμβαση λέιζερ, όχι για κάποιον σοβαρό λόγο, απλά έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με υγρά φακών και την συντήρησή τους. Τι λέτε, αξίζει τον κόπο ή είναι λιγο παρακινδυνευμένο? Εχω ακούσει διάφορα περιστατικά και δεν ξέρω τι να κάνω.
κλικ

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:13, 15-05-10:

Δεν είσαι μοναχή σου!

Πώς ΔΙΑΟΛΟ τα βάζετε αυτά τα πράγματα του διαβόλου; Δύο φορές έχω δοκιμάσει επί 30 - 60 λεπτά. Πλήρης αποτυχία, κλείνει το μάτι μου όταν ακουμπάνε και γυρίζουν προς τα έξω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 19:21, 15-05-10:

Και εγω στην αρχη εκανα μαχη με τον φακο,θυμαμαι την πρωτη φορα που σταθηκα μπροστα στον καθρεφτη για να τους εφαρμοσω πρεπει να εκανα πανω απο 4 ωρες
οταν πια κουρασμενη τους εβαλα,δεν ηξερα πως να τους βγαλωμετα απο προσπαθεια το καταφερα και αυτο.
Ημουν και εγω αναμεσα στο να το παρατησω το σπορ η οχι αλλα τελικα μετα απο μερες δοκιμης βαλε-βγαλε,τα καταφερνα καλα και το συνηθισα.Βεβαια στην αρχη,οταν τους εβαζα δακριζαν τα ματια μου και κοκκινιζαν αλλα τους συνηθησα τελοσπαντων.

παντως τα γυαλια ειναι πολυ πιο βολικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panagiotis Rino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Panagiotis Rino
Ο Panagiotis Rino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Panagiotis Rino έγραψε στις 22:47, 20-07-10:

Καλησπέρα παιδια
φοραω φακους επαφής 1 χρόνο τώρα, αποφάσισα να βάλω και εγώ χρωματιστους
αγόρασα απο internet freshlook αλλα δυστυχώς έβλεπα καπως θαμπα και γενικά μου φάνηκαν καπως φαρδιοι
σκέφτηκα οτι ισώς φταίει η καμπυλότητα και αγορασα ξανά όση καμπηλοτητα ειναι και ο κανονικος μου φακος.. μάταιος κόπος..
τώρα δεν νιώθω οτι είναι φαρδιοι αλλα συνεχίζω να βλέπω θαμπα! (οπότε δεν έκανα την αλλαγή ακομα)
τι μπορεί να φταίει??
τι να κάνω?

καμια ιδέα??

Παράθεση

din@ (Κων/να)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη din@
H Κων/να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H din@ έγραψε στις 23:45, 20-07-10:

και εγω προσπαθησα να βαλω χρωματιστους (δεν εχω μυωπια)αλλα εβλεπα τα παντα πολυ θολα.λεω θα περασει...αργοτερα αρχισαν να με τρωνε τα ματια μου και να τα νιωθω στεγνα.εβαλα κολυριο και η κατασταση βελτιωθηκε ελαχιστα εως καθολου.προσπαθησα και αργοτερα να ξαναβαλω φακους αλλα ειχα παλι τα ιδια.υπαρχει περιπτωση να μην δεχονται τα ματια μου φακους?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, Idril, MarilynSt

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους