Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,733 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 08:36, 21-07-10:

Εγώ τους φακούς (μυωπίας) τους έβαλα πολύ εύκολα αμέσως.
Τώρα πια τους έχω τελείως για πλάκα.
Πάντως παιδιά, όσοι έχετε προβλήματα με τους φακούς, καλό είναι να το συζητήσετε με τον οφθαλμίατρό σας.
Υπάρχει πιθανότητα δυσανεξίας ή αλλεργίας και μπορεί να προκληθεί μεγάλη ζημιά.
Και μην αλλάζετε το χρώμα στα μάτια σας, δεν υπάρχει λόγος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:33, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis Rino
Αρχική Δημοσίευση από din@
Μήπως τους βάζατε ανάποδα και βλέπατε πολύ θολά;;

Εγώ στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ να τους βάλω(κανονικούς χωρίς χρώμα). 1η φορά που είχα πάει εκανα πάνω από μια ώρα να βάλω ΜΟΝΟ τον δεξί φακό, ο αριστερός μπήκε πιο γρήγορα. Μετά όμως δε μπορούσα να τα βγάλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ. Ευτυχώς αυτό έγινε όταν ήμουν στα οπτικά με την κοπέλα που μου μάθαινε, οπότε μου τους έβγαλε αυτή.

Με τη 2η επίσκεψη μπορώ να πω ότι μπήκαν ευκολότερα, κι ενώ όλοι μου λέγανε ότι το να βγάλεις ειναι εύκολο εγώ δυσκολευόμουν. .

Τέλος πάντων, μετά άρχισα να συνηθίζω και πλέον τα βάζω μέσα σε δευυτερόλεπτα. Βέβαια, μου έχει τύχει να σπάσουν πολλές φορές από τα νύχια μου, και είναι το μόνο σπαστικο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

markip

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη markip
H markip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H markip έγραψε στις 22:25, 25-09-10:

καλησπερα παιδια!!! πηρα κι εγω φακους επαφης χθες και ακομα δεν μπορω να του βαλω!! γενικα εχω μικρα ματια και ετσι πως τον βλεπω τον φακο λεω μα χωραει αυτο εκει μεσα? τελοσπαντων κατι θα ξερει ο οπτικος που μου τους εδωσε... Πηγα χθες στον οτικο να μου δειξει πως να τους βαλω και να κανει διαφορες μετρησεις και επειδη δεν καθομουν ηρεμα για να μου τους βαλει, εκλεινε το ματι αμενσως επειδη ημουν αγχωμενη, μου τους εδωσε σπιτι να κατσω μαζι με την αδερφη μου(η οποια φοραει φακους) μπας και τους βαλω πιο ευκολα...Αλλα μπα....ακομα παλευω..... Κανενα τρικ για να μην κλεινει το βλεφαρο? Προπαθω να το κρατησω ανοιχτο και το πανω και το κατω, αλλα με το που ερχεται σε επαφη το ματι με τον φακο κλεινουν.... Και διαφορα βιντεακια που ειδα στο ιντερνετ το κανουν να φαινεται πολυ ευκολο... Καμια βοηθεια??

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:40, 25-09-10:

Ααα, λολ. Δεν υπάρχει τρικ. Είναι μέχρι να το βάλεις μια φορά, δύο.
Βασικά, δεν είναι ανάγκη να το βάζεις κατευθείαν στο κέντρο. Επίσης, αν δε μπορείς να το κρατάς ανοιχτό, κράτα το με δύο δάχτυλα το μάτι, ένα πάνω στο βλέφαρο και ένα κάτω. Εχμ... δε ξέρω πώς να στο εξηγήσω. Εγώ παλιά το κόλλαγα πρώτα στο άσπρο του ματιού, το κάτω μέρος (λολ πώς λέγεται;κόλλησα) και έπειτα το έσπρωχνα ελάχιστα λίγο πιο πάνω και μετά αν ανοιγοκλείσεις λίγο το μάτι θα δεις ότι παίρνει θέση από μόνο του, θα κάνει ένα "κλακ" θα το καταλάβεις.
Βέβαιααα, προσπάθησε να είσαι ήμερη όταν το κάνεις και να μην αγχώνεσαι, γιατί εγώ θυμάμαι έτρεμα καθώς προσπαθούσα, και καλύτερα μόνη σου χωρίς να έχεις κάποιον πάνω από το κεφάλι σου, φυσικά να υπάρχει διασώστης για έκτακτη ανάγκη.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:59, 26-09-10:

Το αστειο ειναι πως μου χει πεσει μερικες φορες στο νιπτηρα και ψαχνω στα τυφλα με το ενα ματι να βλεπει και το αλλο γκαβο. Εκει ειναι που φωναζω καμμια φορα ενισχυσεις! Σας εχει τυχει?
Κι εγω ανετα τους φορεσα απο την πρωτη στιγμη, πανε και πολλα χρονια απο τοτε, εχει γινει πλεον συνηθεια.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devina
H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,044 μηνύματα.

H Devina έγραψε στις 02:01, 26-09-10:

Νι, θυμάμαι και εγώ τη πρώτη φορά που είχα πάει να πάρω φακούς & προσπαθούσε η οπτικός να μου τους βάλει, να το μάτι να κλείνει, να καταράζομαι που καθόμουν κάποτε πολύ κοντά στη tv καλά να πάθω τώρα κτλ κτλ

Είναι πολύ πολύ πιο δύσκολο να σου χώνει ένα άλλο χέρι κάτι στο μάτι...όσο ήρεμη και να είσαι, από αντίδραση και μόνο ε..λογικό :/

Και εγώ όταν ξεκίνησα να τους βάζω μόνη μου πια, οκ μου έπεφταν, κάνανε βόλτες στο χέρι μου, κλασσικ.

Αλλά μετά με το ένα δάχτυλο χμμ...τον δείκτη (?) έπιανα το άνω βλέφαρο και το σήκωνα και ''κόλλαγα'' απαλά τις φλεφαρίδες ουσιαστικά προς το φρύδι...ενώ με το μεσσαίο συγχρόνως τράβαγα το δέρμα προς τα κάτω...σου μιλάω για απαλές κινήσεις όχι τπτ άγαρμπο...και τους έβαζα με το άλλο χέρι...
Αυτό στην αρχή :/

Μετά νταξ τσακ μπαμ...θα συνηθίσεις...και εμένα μου το λέγανε και έλεγα, μπα με τπτ, μια ζωή θα βασανίζομαι από ένα ζευγάρι μηνιαίων φακών...ε, μετά ξεπέρασα τα ψυχολογικά και βουαλά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:30, 28-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από markip
Κανενα τρικ για να μην κλεινει το βλεφαρο?Καμια βοηθεια??
Η Idril έχει αναφέρει πιο πάνω ότι υπάρχουν κάτι ειδικές σταγόνες που βοηθάνε, καθώς μειώνουν τα αντανακλαστικά του ματιού (δεν θα σου κλείνει).

Κατά τα άλλα δεν είσαι η μόνη. Εδώ και πόσους μήνες προσπαθώ να βάλω φακούς αλλά εις μάτην. Δεν ξέρω πώς στον κόρακα βάζετε αυτά τα #Σ($*(#$&#(@*&$#@$#__$*%@&$%(*#&$*(@#)$^_#(&$^#)*%&$@(#@^$*# στα μάτια σας, εγώ έχω πάρει το 50-50, το τηλέφωνο και την βοήθεια του κοινού αλλά τίποτα. Ευκολότερο μου φαίνεται να βγάλω πτυχίο με 10, παρά αυτό.

Παράθεση

lady31ath

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lady31ath
H lady31ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H lady31ath έγραψε στις 23:32, 01-10-10:

Απορω με αυτα που διαβαζω .....
Δεν μπορω να σας βοηθησω γιατι ειναι σαν να σας εξηγω πως να κανετε ποδηλατο με ενα γραμμμα....
Δειτε στο youtube βιντεο για να παρετε μια ιδεα.... και ζητηστε βοηθεια απο καποιο οπτικο μεσα σε καταστημα... βρειτε καποιον που να ενδιαφερετε να σας δειξει και μαθετε απο αυτον....πραξη.....εξασκηση......
Και ειναι πιο ευκολο απο το να παρετε πτυχιο.....τουλαχιστον θελει λιγοτερο χρονο και λιγοτερο διαβασμα...δεν μπορω να ακουω ανοησιες.....

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,639 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 19:25, 16-10-10:

Καλησπέρα.
Ηθελα να πάρω την γνώμη σας για τους έγχρωμους φακούς επαφής για άντρες. Νομίζετε οτι είναι πρέπον ενας άντρας να φοράει έγχρωμους φακούς επαφής ή όχι; Γιατί υπάρχουν και οι χαρακτηρισμοί του κόσμου...

Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ~LoVeR BoY~
Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,221 μηνύματα.

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 16:37, 09-04-11:

Ξεθάβω
Λοιπόν καλησπέρα σας!

Έχω αποφασίσει σε λίγο καιρό να αγοράσω φακούς επαφής αλλά δεν είμαι και 100 % έτοιμος.Εννοώ ότι γενικά τους φοβάμαι.Γίνεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το που τους φορέσω και μετά; Δεν ξέρω τι ακριβώς πρόβλημα να δημιουργηθεί αλλά λέμε τώρα.Επίσης είναι καθόλου ενοχλητικοί;
Κάθε άποψή σας δεκτή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 16:58, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από ~LoVeR BoY~
Ξεθάβω
Λοιπόν καλησπέρα σας!

Έχω αποφασίσει σε λίγο καιρό να αγοράσω φακούς επαφής αλλά δεν είμαι και 100 % έτοιμος.Εννοώ ότι γενικά τους φοβάμαι.Γίνεται να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το που τους φορέσω και μετά; Δεν ξέρω τι ακριβώς πρόβλημα να δημιουργηθεί αλλά λέμε τώρα.Επίσης είναι καθόλου ενοχλητικοί;
Κάθε άποψή σας δεκτή!
Καλησπερα,

φοραω 5 χρονια φακους επαφης (οχι σε καθημερινη βαση βεβαια).
Μερικες φορες με ενοχλουνε(οταν τους φοραω πανω απο 6-7 ωρες συνεχομενα)δηλαδη καταλαβαινω οτι κατι εχω στο ματι μου,αλλες φορες παλι,δεν με ενοχλουν καθολου.Επισης,μερικες φορες νιωθω τα ματια μου ξηρα,αλλα ως εκει,δεν εχω συναντησει κανενα σημαντικο προβλημα.
Γενικα,δωσε μεγαλη βαση στον προσωπικο καθαρισμο.Δηλαδη να πλενεις καλα τα χερια σου πριν πιασεις τους φακους και τους εφαρμοσεις στα ματια σου,και επισης οταν ειναι να τους βγαλεις ακολουθησε παλι την ιδια διαδικασια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 17:13, 09-04-11:

Δηλαδή δεν θα μου είναι δύσκολο να τους βάλω και να ξεπεράσω τους φόβους μου κατά κάποιον τρόπο;

Παράθεση

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Roben twn Xazwn
Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Roben twn Xazwn έγραψε στις 17:38, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros_94
Καλησπέρα.
Ηθελα να πάρω την γνώμη σας για τους έγχρωμους φακούς επαφής για άντρες. Νομίζετε οτι είναι πρέπον ενας άντρας να φοράει έγχρωμους φακούς επαφής ή όχι; Γιατί υπάρχουν και οι χαρακτηρισμοί του κόσμου...

αν αποφύγεις το ροζ , δεν τίθεται θέμα

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 17:43, 09-04-11:

Στην αρχη,σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο για σενα.Και δεν εισαι ο μονος,αλλωστε μπαινει ενα ξενο σωμα στο ματι σου,ειναι λογικο να νιωσεις δυσφορια μεχρι να το συνηθισεις πχ. ισως δακρυσουν και κοκκινησουν λιγα τα ματια σου,αλλα με την συχνη χρηση τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν.Αυτο που εχεις να κανεις εσυ περα απο το να φροντισεις σχολαστικα για την καθαριοτητα,ειναι να κανεις ηρεμες και αργες κινησεις και ειδικα στην αρχη ,για να μην τραυματησεις τα ματια σου.
Οποιεσδηποτε αποριες και φοβιες εχεις,καλυτερα ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου,σιγουρα θα σου πει τροπους για να σε καθησυχασει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pure_Seduction : 09-04-11 στις 18:04.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

~LoVeR BoY~

Περιβόητο Μέλος

O ~LoVeR BoY~ E.K.A.M. έγραψε στις 20:16, 09-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Pure_Seduction
Στην αρχη,σιγουρα θα ειναι κατι δυσκολο για σενα.Και δεν εισαι ο μονος,αλλωστε μπαινει ενα ξενο σωμα στο ματι σου,ειναι λογικο να νιωσεις δυσφορια μεχρι να το συνηθισεις πχ. ισως δακρυσουν και κοκκινησουν λιγα τα ματια σου,αλλα με την συχνη χρηση τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν.Αυτο που εχεις να κανεις εσυ περα απο το να φροντισεις σχολαστικα για την καθαριοτητα,ειναι να κανεις ηρεμες και αργες κινησεις και ειδικα στην αρχη ,για να μην τραυματησεις τα ματια σου.
Οποιεσδηποτε αποριες και φοβιες εχεις,καλυτερα ρωτησε τον οφθαλμιατρο σου,σιγουρα θα σου πει τροπους για να σε καθησυχασει.
Οκ, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 20:13, 27-07-11:

HELP.

Αυτή τη στιγμή φοράω φακούς, ναι;
Το υγρό φακών μου έχει τελειώσει δεν υπάρχει σταγόνα και τα μαγαζιά είναι κλειστά για να πάρω. Μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό μέχρι αύριο; Ή κάτι; Καμιά ιδέα;
Τι να κάνω; Να τους πετάξω; Δεν είναι κρίμα;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 20:20, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
HELP.

Το υγρό φακών μου έχει τελειώσει δεν υπάρχει σταγόνα και τα μαγαζιά είναι κλειστά για να πάρω. Μπορώ να τους βάλω μέσα σε νερό μέχρι αύριο; Ή κάτι; Καμιά ιδέα;
NEΡΟ== ΟΧΙ

Αν δεν μπορείς να βρεις φαρμακείο που να έχει και υγρό φακών αγόρασε φυσιολογικό ορό (από το φαρμακείο που διανυκτερεύει) βάλε μέσα στη θήκη και βάλε τους φακούς. Αυριο αγοράζεις υγρό τους αφήνεις να καθαρίσουν μέσα σε αυτό και μετά τους ξαναφοράς.

Αν δεν μπορεις να βρεις υγρό από φαρμακείο/φυσιολογικό ορό ΝΑΙ, τους πετάς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 20:22, 27-07-11:

HELP.

φυσιολογικο ορο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 20:28, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
NEΡΟ== ΟΧΙ

Αν δεν μπορείς να βρεις φαρμακείο που να έχει και υγρό φακών αγόρασε φυσιολογικό ορό (από το φαρμακείο που διανυκτερεύει) βάλε μέσα στη θήκη και βάλε τους φακούς. Αυριο αγοράζεις υγρό τους αφήνεις να καθαρίσουν μέσα σε αυτό και μετά τους ξαναφοράς.

Αχα :/
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :]
Με βλέπω να τους πετάω βασικά, δε παίζει να βγω να ψάχνω φαρμακεία τέτοια ώρα. Θα πάρω αύριο άλλους, έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό λήγουν.
Anw :/

Φχαριστώ! :]
Τουλάχιστον, έμαθα και κάτι νιού.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:33, 27-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
NEΡΟ== ΟΧΙ

Μωρέ δίκιο έχεις, δεν κάνει, όπως δεν κάνει και να κοιμόμαστε με φακούς. Αλλά μικρές ατασθαλίες δεν είναι και ασυγχώρητες νομίζω. Εγώ το έχω κάνει μερικές φορές και σίγουρα δεν ήταν το καλύτερό μου, αλλά εντάξει, μετά την απολύμανση όταν με τα πολλά έβρισκα υγρό ήταν εντάξει. Δηλ. δε νομίζω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να πεταχτούν.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 11:48, 12-08-11:

Πόσες ώρες είναι απαραίτητο να παραμένουν στο υγρό τους;
(Καθημερινή χρήση)

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 07:54, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Πόσες ώρες είναι απαραίτητο να παραμένουν στο υγρό τους;
(Καθημερινή χρήση)
Πρεπει να παραμενουν τουλαχιστον 6 ωρες!

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 08:38, 31-08-11:

Καλημέρα..Είχε ποτέ κανείς σας πρόβλημα ξηροφθαλμίας ?
Πώς το αντιμετωπίσατε σε συνδυασμό με τη χρήση φακών επαφής?

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 11:26, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Zucker
Καλημέρα..Είχε ποτέ κανείς σας πρόβλημα ξηροφθαλμίας ?
Πώς το αντιμετωπίσατε σε συνδυασμό με τη χρήση φακών επαφής?
Αν και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, νομίζω πως η συχνή χρήση φυσικών δακρύων θα σε βοηθούσε! Υπάρχουν σε αμπουλίτσες στα φαρμακεία!

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 12:22, 31-08-11:

Το έχω προσπαθήσει αλλά δε βοήθησε πολύ..Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο είδος ή μάρκα φακών που να ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις( βλέπω το game of thrones είναι παντού).

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 12:44, 31-08-11:

Το έχω προσπαθήσει αλλά δε βοήθησε πολύ..Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποιο είδος ή μάρκα φακών που να ενδείκνυται για τέτοιες περιπτώσεις( βλέπω το game of thrones είναι παντού).
Α δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει! Λογικά κάτι θα υπάρχει στα καταστήματα οπτικών! Πήγαινε ρώτα και αν μπορείς πάρε δοκιμαστικούς φακούς για να μην τους πληρώσεις άδικα, αν δεν μείνεις ικανοποιημένη! (χαχα ναι!!! )

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 13:00, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Imadlak
Πρεπει να παραμενουν τουλαχιστον 6 ωρες!
Eυχαριστώ για την απάντηση!!

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 14:42, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Α δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχει! Λογικά κάτι θα υπάρχει στα καταστήματα οπτικών! Πήγαινε ρώτα και αν μπορείς πάρε δοκιμαστικούς φακούς για να μην τους πληρώσεις άδικα, αν δεν μείνεις ικανοποιημένη! (χαχα ναι!!! )
Καλή ιδέα, ευχαριστώ για την απάντηση

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 17:57, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Eυχαριστώ για την απάντηση!!
Tιποτα!!

Παράθεση

tzenaki_m (τζενη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tzenaki_m
H τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H tzenaki_m έγραψε στις 12:03, 02-09-11:

εγω προσωπικα το εχω παθει κανα δυο φορες αυτο...αλλα δεν κρατησε πολυ..δλδ μολις τους εβαλα στο δεξι μου ματι γινοταν αυτο αλλα κρατησε για κανα 10λεπτο...τοτε τους ειχα βαλει τους φακους μετα απο πολυ καιρο και δυσκολευτηκα λιγο...ισως να ηταν ερεθισμενο το ματι..δεν ξερω..η ισως να μην τον ειχα βαλει και πολυ καλα..

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 12:38, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από tzenaki_m
εγω προσωπικα το εχω παθει κανα δυο φορες αυτο...αλλα δεν κρατησε πολυ..δλδ μολις τους εβαλα στο δεξι μου ματι γινοταν αυτο αλλα κρατησε για κανα 10λεπτο...τοτε τους ειχα βαλει τους φακους μετα απο πολυ καιρο και δυσκολευτηκα λιγο...ισως να ηταν ερεθισμενο το ματι..δεν ξερω..η ισως να μην τον ειχα βαλει και πολυ καλα..
Δυστυχώς σε μένα συμβαίνει συστηματικά. Ο οφθαλμίατρος μου με συμβούλευσε να χρησιμοποιώ δάκρυα αλλά και πάλι δε βοηθούν πολύ. Είναι ο λόγος που σταμάτησα να χρησιμοποιώ φακούς για μήνες.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 12:56, 02-09-11:

Σχετικά με τους φακούς επαφής, κατα πόσο πιστεύετε οτι βλάπτουν το μάτι?

Γιατί άραγε κανένας οφθαλμίατρος δεν φοράει φακούς επαφής και δεν κάνει επέμβαση λέιζερ?

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 13:02, 02-09-11:

Δεν είναι βλαπτικοί εκτός αν κάνεις κακή χρήση π.χ. κοιμάσαι χωρίς να τους αφαιρέσεις το βράδυ ή δεν τους καθαρίζεις επιμελώς. Βέβαια, δεν είναι όλοι οι οφθαλμοί δεκτικοί. Αυτό που αναφέρεις για τους οφθαλμιάτρους ειλικρινά δεν ξέρω αν ισχύει και από πού το συνάγεις.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 13:15, 02-09-11:

Δεν έχω συναντήσει έναν οφθαλμίατρο ΠΟΤΕ που να φοράει φακούς, και επειδή έχει τύχει να ρωτήσω γιατι δεν κάνουν επέμβαση, η απαντηση ήταν γιατι δεν εμπιστεύονται άλλο γιατρό....

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 18:11, 02-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από enrose
Δεν έχω συναντήσει έναν οφθαλμίατρο ΠΟΤΕ που να φοράει φακούς, και επειδή έχει τύχει να ρωτήσω γιατι δεν κάνουν επέμβαση, η απαντηση ήταν γιατι δεν εμπιστεύονται άλλο γιατρό....
Xaxa..Ξέρεις πόσο πιο ανασφαλείς νιώθουν οι γιατροί με άλλους γιατρούς? Δε με παραξενεύει. Πάντως αυτός δεν είναι λόγος για να μην το τολμήσεις αν σύμφωνα με τον γιατρό σου δεν έχεις κάποιο πρόβλημα που να στο απαγορεύει.

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 00:11, 03-09-11:

Xaxa..Ξέρεις πόσο πιο ανασφαλείς νιώθουν οι γιατροί με άλλους γιατρούς? Δε με παραξενεύει. Πάντως αυτός δεν είναι λόγος για να μην το τολμήσεις αν σύμφωνα με τον γιατρό σου δεν έχεις κάποιο πρόβλημα που να στο απαγορεύει.
Ασε το ξερω, οι μεγαλυτεροι χεστ... δες ειναι! Χαχαχαχα
Εγω δεν εχω μυωπια, εχω πολλους γνωστους που ψαχνονται και να σου πω την αληθεια εχω ακομη ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ!!

Παράθεση

_Morticia_

Επιφανές Μέλος

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 09:16, 03-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από enrose
Ασε το ξερω, οι μεγαλυτεροι χεστ... δες ειναι! Χαχαχαχα
Εγω δεν εχω μυωπια, εχω πολλους γνωστους που ψαχνονται και να σου πω την αληθεια εχω ακομη ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ!!
Αν εννοείς γιατί δεν το τολμούν θα σου απαντήσω ότι πολλοί θεωρούν ικανούς μόνο τους εαυτούς τους..Φαντάζομαι όχι πάντα δικαιολογημένα (αλλά αυτό ανήκει σε άλλη κουβέντα).

Παράθεση

Δαμιανός

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δαμιανός
Ο Δαμιανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Δαμιανός έγραψε στις 12:30, 05-09-11:

Πρόσφατα έβαλα φακούς επαφής....
Το πρόβλημα είναι ότι:
1) δεν βλέπω καθαρά κοντά
2) και κάπου κάπου θολώνει.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 12:34, 05-09-11:

εχω προσπαθησει να βαλω φακους αλλα δεν μπορουνα να τους βαλω ασε που με ενοχλουσαν κιολας!

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 12:39, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Δαμιανός
Το πρόβλημα είναι ότι:

1)Δεν ξερω τιποτα γι αυτο
2) Κι εμενα καπου καπου θολωνει, λογικο ειναι, μεχρι να τα συνηθισει το ματι, σε λιγο καιρο θα βλεπεις μια χαρα

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 13:01, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Δαμιανός
Το πρόβλημα είναι ότι:

1)θεμα συνηθειας ειναι
2)λογικο αλλα μην ανησυχεις,οταν κατσει καλα πανω στο ματι δεν θολωνει,αμα σου θολωνει τοσο πολυ βγαλτον και ξαναβαλε υγρο

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:16, 05-09-11:

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα. Μια φορά, προσπαθώντας να βγάλω τον φακό, έβγαλα το μάτι. Πριν προλάβω να αντιδράσω, έπεσε στο νιπτήρα, και το παρέσυρε το νερό που έτρεχε (και έτρεχε και γρήγορα, νερό είναι αυτό, δεν το προλαβαίνεις απλά τρέχοντας πιο γρήγορα). Τι να κάνω ο καημένος, βρήκα ένα ξύλινο πόμολο, το τρύπησα, έβαψα και την κόρη πράσσινη (η ομορφιά πάνω απ όλα) και το φόρεσα. Με έκπληξη ανακάλυψα πως η νέα, ξύλινη ματιά που είχα απέναντι στα πράγματα, με βοήθησε στην μετεωρική κοινωνική μου άνοδο,
μου επέλεξε κομματική θέση και πολιτική στάση,
μου έθεσε τις βάσεις για έναν επιτυχημένο συμφεροντολογικό γάμο
και μου έφερε στο πλάι ανθρώπους με άλλα ξύλινα σωματικά μέλη,
με τους οποίους οικοδομήσαμε την κοινωνία ώστε να αποβάλλονται όσοι προτιμούν τα ζωντανά κύτταρα
από το υγιές, στιλβωμένο και βερνικωμένο, ξύλινο σώμα.

Κοινώς, μη σε νοιάζει που δεν βλέπεις. Έτσι που είναι ο κόσμος, καλύτερα να προφυλάσσεις τις αισθήσεις σου

Παράθεση

Δαμιανός

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Δαμιανός
Ο Δαμιανός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Δαμιανός έγραψε στις 13:52, 05-09-11:

1)θεμα συνηθειας ειναι
2)λογικο αλλα μην ανησυχεις,οταν κατσει καλα πανω στο ματι δεν θολωνει,αμα σου θολωνει τοσο πολυ βγαλτον και ξαναβαλε υγρο
Σε ευχαριστώ πολύ και είχα ανησυχήσει.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Κοινώς, μη σε νοιάζει που δεν βλέπεις. Έτσι που είναι ο κόσμος, καλύτερα να προφυλάσσεις τις αισθήσεις σου
Ωρέα απάντηση.
Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
1)Δεν ξερω τιποτα γι αυτο
Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
2) Κι εμενα καπου καπου θολωνει, λογικο ειναι, μεχρι να τα συνηθισει το ματι, σε λιγο καιρο θα βλεπεις μια χαρα
Σε ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 13:03, 14-10-11:

Παιδια θελω να παρω φακους επαφης και θελω να με πληροφορεισεται σε σχεση με αυτο. Ποσο κανουν και ποιους προτινεται.. Τους θελω επειδη εχω αστυγματισμο.Μπορω να κανω αθληματα με αυτα? Υπαρχει κινδηνος να σπασουν?

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 13:15, 14-10-11:

κοιτα εγω δν 3ερω και πολλα γτ οσες φορες εχω προσπα8ησει να βαλω δν ταχω καταφερει

η τιμη ε3αρταται απο το χρονο που θελεις να διαρκεσουν...υπαρχουν μιας χρησης,εβδομαδιαιοι κια μηνιαιοι...δν ειναι και πολυ ακριβοι αν και θα προτεινα για αρχη να παρεις με μικρη διαρκεια μην τους ακριβοπληρωσεις και τελικα δν σε βολευουν και δν τους βαλεις...
απ'οσο ξερω μπορεις να κανεις αθληματα και υπαρχει κινδυνος να κοπουν οσο προσπα8εις να τους βαλεις(εγω αυτο επαθα)αλλα αν το κανεις προσεκτικα δν εχεις προβλημα...
αυτα απο μενα...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 13:28, 14-10-11:

Εγώ που παίρνω μηνιαίους για μυωπία, είναι 10ευρώ το ζευγάρι και συν άλλα 10-12ευρώ το υγρό που διαρκεί πιο πολύ από μήνα (προφανώς).
Για αστιγματισμό νομίζω ότι πρέπει να γίνουν κατά παραγγελία ή κάτι τέτοιο, δεν έχω ιδέα, απλά κάτι τέτοιο θυμάμαι από μια φίλη. Καλύτερα να πας να ρωτήσεις σε κάποιο κατάστημα με οπτικά.

Θα σε βολέψουν πολύ στα αθλήματα. Στην αρχή θα' ναι λίγο περίεργο στο μάτι σου, αλλά μετά από 3-4 μέρες ΤΟ ΠΟΛΥ συνηθίζεις και δε νιώθεις τίποτα και είναι σαν να μην έχεις πρόβλημα όρασης στα μάτια.

Όσο για το αν σπάνε, αν δεν έχεις (μακριά) νύχια δε νομίζω να σου σπάσουν.
Εγώ όποτε το' χω πάθει (ειδικά στην αρχή το πάθαινα πολύ συχνά, και αναρωτιόμουν γιατί σπάνε) ήταν λόγω νυχιών, οπότε να προσέχεις πώς τον πιάνεις τον φακό >.<

Παράθεση

irenegate777

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη irenegate777
H irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H irenegate777 έγραψε στις 14:27, 14-10-11:

Πόσο αστιγματισμό έχεις; αν δεν έχεις πολύ μπορείς να μην βάλεις αστιγματισμό στους φακούς αλλά να βάλεις γύρω στο 0,25 - ο,50 παραπάνω μυωπία. Εγώ αυτό έχω κάνει και είμαι μια χαρά. Βλέπω κανονικά παρόλο που έχω 0,75 αστιγματισμό.

Αν αποφασίσεις να βάλεις και αστιγματισμό μέσα να ξέρεις ότι ισχύει αυτό που είπαν παραπάνω για ειδική παραγγελία. Επίσης, είναι αρκετά πιο ακριβοί έτσι. Οι απλοί μυωπίας στοιχίζουν από 10 - 15 €, μιλάω πάντα για μαλακούς φακούς επαφής. Να σημειωθεί ότι υπάρχουν σκληροί και ημίσκληροι αλλά δεν χρησιμοποιούνται τόσο. Οι μαλακοί έχουν αρκετά πλεονεκτήματα, όπως το να αφήνουν περισσότερο οξυγώνο να περνάει στο μάτι.

Υπάρχουν αρκετές μάρκες αλλά οι καλύτερες είναι οι Ciba Vision, Bausch & Lomb και οι Johnson & Johnson.

Ποιος φακός σου ταιριάζει θα το κρίνει το μάτι σου, δηλαδή ναι μεν θα σου πάρει λίγες μέρες να τους συνηθίσεις από την άλλη όμως θα φανεί και το κατά πόσο δέχεται το μάτι σου την κάθε μάρκα. Αν δεις ότι δεν σου κάνει η τάδε μάρκα πηγαίνεις σε άλλη ή παίρνεις άλλο φακό της ίδιας εταιρείας.

Το να τους βάλεις είναι πολύ εύκολο αρκεί να μάθεις τον τρόπο. Αρχικά, ίσως να σου πάρει ποοοολύ ώρα αλλά αργότερα θα τους βάζεις πιο εύκολα και γρήγορα από τα γυαλιά σου!

Ότι άλλο θέλεις ρώτα...

ΥΓ. Προσοχή στα νύχια, μπορεί να μην καταφέρουν να σκίσουν τον φακό αλλά μπορεί να του κάνουν ζημιά με ότι αυτό συνεπάγεται π.χ, πληγή στο μάτι.

ΥΓ. Προσοχή στον καθαρισμό και την συντήρηση του φακού. Πάντα σε ειδική θήκη τους τοποθετούμε που μέσα υπάρχει ειδικό υγρό.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:29, 14-10-11:

Το ακουσατε; Ο οπτικός μου, μου ειπε πως θα καταργηθουν πλεον οι μηνιαιοι , δηλαδη να παιρνεις ενα ζευγαρι τη φορα και θα υποχρεωνομαστε να αγοραζουμε κουτι με 3-4 ζευγαρια. Βεβαια αυτό συμφερει διοτί θα ερχεται φθηνοτερα κι απο 10 ευρω το ζευγος! Τοσο τους αγοραζω κι εγω, συνηθως της Bausch and Lomb τους focus
Οσο για τα νυχια δε θα τους πιανεις με αυτα, αλλα με το δαχτυλο, συνηθεια ειναι. Αλλα και με νυχι να πιασεις, δε σκιζονται τοσο ευκολα εκτος αν δεν κανεις απαλες κινησεις
Γω παντως πλεον φορω στη δουλεια συχνα και τα υπεροχα γυαλακια μου, τα οποια εχω χρυσοπληρωσει , γιατι με κουραζουν καθημερινα ολη μερα οι φακοι και σκεφτομαι να φτιαξω μυωπιας/ηλιου, καθως και σκελετους σε αλλα χρωματα
Τα γυαλια εχουν γινει πλεον και μοδα, ειδικα αν σου πανε σου προσδιδουν απιθανο στυλ και σκελετοι εχουν σχεδιαστει φανταστικοι για καθε τυπο

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 14:36, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το ακουσατε; Ο οπτικός μου, μου ειπε πως θα καταργηθουν πλεον οι μηνιαιοι , δηλαδη να παιρνεις ενα ζευγαρι τη φορα και θα υποχρεωνομαστε να αγοραζουμε κουτι με 3-4 ζευγαρια. Βεβαια αυτό συμφερει διοτί θα ερχεται φθηνοτερα κι απο 10 ευρω το ζευγος
Από πότε;
Βλακεία -.-
Καθόλου βολικό αν δεν είσαι σπίτι σου και χάσεις τον έναν, και αντί να πάρεις έναν (5ευρώ) θα πρέπει να αγοράσεις πάλι 3-4 ζευγάρια :S
Ωφ ελπίζω να μην ισχύει :S

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:41, 14-10-11:

Από πότε;
Βλακεία -.-
Καθόλου βολικό αν δεν είσαι σπίτι σου και χάσεις τον έναν, και αντί να πάρεις έναν (5ευρώ) θα πρέπει να αγοράσεις πάλι 3-4 ζευγάρια :S
Ωφ ελπίζω να μην ισχύει :S
Ετσι μου ειπε, τι να σου πω... Συμφερει τις εταιρειες διοτι αν σκεφτεις πως πολλοι αγοραζουν φακους των 5 ευρω και τους κρατανε ενα μηνα... ειδικα αν δεν τους φορανε συχνα. Παντως οι μηνιαιοι κρατουν περισσοτερο. Εγω δηλαδη παιζει να τους κρατησω και 2 βδομαδες παραπανω, μετα ομως τους πεταω, διοτι αρχιζουν και μ'ενοχλουν. Αλα σκεψου πως θα σου ρχεται το ιδιο. Αφου πχ 4 ζζευγαρια θα ταγοραζεις 30 η 40 ευρω, εχεις ηδη κερδος τα 5 η και 10

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    chester20080, Idril, MarilynSt

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους