Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,841 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ενοικίαση σπιτιού: Τι γίνεται όταν φεύγεις πριν λήξει το συμβόλαιο;

ambageo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ambageo
Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ambageo έγραψε στις 20:44, 10-07-10:

Καλησπερα σε ολυς στο φορουμ. Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα! Το προβλημα μου ειναι το εξης: Θα μετακομισω απο το σπιτι στο οποιο μενω τωρα. Το συμβολαιο δεν εχει ληξει ακομα,αλλα ληγει το Σεπτεμβριο.Οταν υπογραψαμε το συμβολαιο,ειχαμε συμφωνησει οτι σε περιπτωση που επιθυμουμε να φυγουμε πριν τη ληξη του συμβολαιου, θα πρεπει να ενημερωσουμε την ιδιοκτητρια 3 μηνες πριν. Εμεις την ειδοποιησαμε απο τις αρχες του Ιουνιου και θα φυγουμε τον Αυγουστο, δηλαδη τελικα την ειδοποιησαμε περιπου 1.5 μηνα πριν. Τι γινεται στην περιπτωση αυτη με την εγγυηση;
Σημειωτεον οτι η ιδιοκτητρια ηρθε και ειδε το σπιτι και ειναι σχεδον οπως οταν το νοικιασαμε, δηλαδη ενδεχεται να μη το βαψει καν.Φθορες δεν υπαρχουν σχεδον καθολου,τουλαχιστον τιποτα το σημαντικο...
Οποιος μπορει να βοηθησει, θα το εκτιμουσα παρα πολυ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 21:26, 10-07-10:

Νομιζω ότι το συμβόλαιο είναι για να καλυψει τον ενοικιαστή του σπιτιού όχι τον ιδιοκτήτη. Αν αυτή δεν έχει πρόβλημα δε νομίζω πως νομικά υπάρχει κάποιο κώλυμα, πλήρωσε ό,τι έχετε κανονίσει και με το καλό στο καινούργιο σπίτι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ambageo

Νεοφερμένος

Ο ambageo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O ambageo έγραψε στις 22:43, 10-07-10:

Αγαπητη Αλεξανδρα, κι εγω το ιδιο εχω ακουσει. Απλα,η ιδιοκτητρια μου τα μασαγε λιγο λεγοντας "φευγετε λιγο πιο νωρις", υπονοωντας οτι θα πρεπει να μας κρατησει κατι απο την εγγυηση για το λογο αυτο. Γι'αυτο και εχω μπει σε σκεψεις και θελω να μαθω νομικα τι ισχυει ωστε και εγω να ειμαι σωστος αλλα και να μην πιαστω κορόιδο...

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 23:40, 10-07-10:

εγώ είχα συμβόλαιο για 2 χρόνια και έφυγα στον ένα,του το είπα 2 μήνες πριν ώστε να το ξέρει και να καλύψω και έναν μήνα με την εγγύηση.
εντάξει του είπα ένα ψιλοπαραμύθι από την αρχή για να ελίμαι καλλυμένος αλλά εφόσον όλα ήταν στην καλύτερη κατάσταση,δεν χρώσταγα κλπ κλπ τον ψιλοχάλασε αλλά δεν μου έκανε θέμα.

σε κάθε περίπτωση το συμβόλαιο είναι για να μην βρεθεί ο ενοικιαστής στον δρόμο,τρεχάματα δεν θα έχεις δηλαδή,απλά πηγαίνε λίγο με τα νερά του γιατί και αυτός θα τραβήξει ένα ζόρι αφού ήταν αλλιώς το πρόγραμμά του.

Παράθεση

ambageo

Νεοφερμένος

O ambageo έγραψε στις 23:52, 10-07-10:

Βρηκα ενα τηλεφωνο απο το συλλογο προστασιας ενοικιαστων. Θα παρω τηλ. απο Δευτερα και θα δω τι θα μου πουν κι απο εκει.Θα ενημερωσω και το φορουμ ετσι ωστε οποιος τυχει να ειναι σε αντιστοιχη θεση να μαθει τι παιζει!

Παράθεση

woochoogirl (Αλεξάνδρα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη woochoogirl
H Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H woochoogirl που βρίσκεται πολύ μακριά... έγραψε στις 00:19, 11-07-10:

Σου δημιούργησε κάποιο πρόβλημα; Αρνήθηκε;

Παράθεση

ambageo

Νεοφερμένος

O ambageo έγραψε στις 10:42, 11-07-10:

Βασικα, με ρωτουσε τι γινεται με την εγγυηση. Μου ειπε συγκεκριμενα:"Τι ισχυει για την εγγυηση; Το ενα ενοικιο ειναι για τις φθορες κτλ και το αλλο για τα τρεχοντα εξοδα;" Ειναι σαν να αφηνει να εννοηθει οτι ουτως ή αλλως θα πρεπει τουλαχιστον τη μιση εγγυηση, δηλαδη 600 Ευρω, να την ξεχασω, το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτω, γιατι το σπιτι με το ζορι θελει ενα χερι βαψιμο και εχει σπασει και ενα συρταρι...

Παράθεση

kritikaros (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kritikaros
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 349 μηνύματα.

O kritikaros έγραψε στις 15:54, 11-07-10:

σε καμία περίπτωση δεν σου κρατάει λεφτά,αυτό είναι παράνομο.
μόνο αν υπάρχει χειρόγραφος όρος στο συμβόλαιο και το έχεις υπογράψει μπορεί να στέκει.

και οι φθορές που πληρώνεις είναι αυτές που έκανες εσύ όχι το βάψιμο και όσες έγιναν λόγω του χρόνου που περνάει,μην το δεχτείς για κανέναν λόγο,η εγγύηση δίνεται για να είναι καλυμένος ο ιδιοκτήτης αν σηκωθείς και φύγεις στα καλά καθούμενα μην μπει μέσα,όχι για πριμ.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:03, 18-08-10:

δεν ειμαι και πολυ στο θεμα αλλα τεσπα

σε περιπτωση που θελω να μετακομισω αλλα δεν εχω φροντισει ωστε τον τελευταιο μηνα να μη δωσω το ενοικιο, τι γινεται? τα δυο πρωτα ενοικια που δινουμε ειναι ενα για τον πρωτο μηνα και ενα για τον τελευταιο σωστα? αφου εχω ηδη πληρωμενο το ενοικιο του μηνα, μηπως δικαιουμαι να παρω πισω τα χρηματα ή λεω βλακειες?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:31, 20-08-10:

Δεν είμαι και νομικός αλλά τέσπα

Θα μιλήσει η εμπειρία. 3 σπίτια έχω αλλάξει
Ναι δικαιούσαι να πάρεις πίσω τα χρήματα. Το πόσα θα είναι αυτά, εξαρτάται από το πόσα έδωσες όταν το νοίκιασες. Άλλοι ιδιοκτήτες ζητάνε 2 ενοίκια μπροστά, άλλοι ένα. Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις 2 ενοίκια πίσω, στη δεύτερη ένα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 12:11, 20-08-10:

θενξ ηρουδι! ειχα δωσει δυο ενοικια μπροστα! το ενα λογικα δεν ειναι για τον τελευταιο μηνα? εγω ομως ως γνωστη χαζη τον πληρωσα τον αυγουστο και τωρα θελω να βρεω αλλο σπιτι το σεπτεμβρη. δικαιουμαι δηλαδη να μου δωσουν πισω τα λεφτα του ενος ενοικιου εε?? να ξερω τι να πω.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:20, 20-08-10:

Ναι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 12:24, 20-08-10:

Δικαιούσαι να πάρεις πίσω όλη την προκαταβολή, αρκεί να μην έχει το σπίτι φθορές που βαρύνουν εσένα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vagelis_K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vagelis_K
Ο Vagelis_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O Vagelis_K έγραψε στις 17:04, 20-08-10:

Το θέμα είναι τι μπορεί να γίνει χωρίς να τσακωθείτε. Αν τσακωθείτε σου κρατάει όλη την προκαταβολή (κάποια δικαιολογία θα βρει) και εσύ δεν της πληρώνεις το τελευταίο νοίκι. Δεν την συμφέρει να πάει δικαστικά.
Νομικά όταν έχετε συμφωνήσει για 3 μήνες πριν και εσύ της το πεις σε 1,5 πρέπει να της πληρώνεις το νοίκι μέχρι να τελειώσουν οι τρεις μήνες ή μέχρι να βρει ενοικιαστή στην οποία περίπτωση την συμφέρει να φύγεις τώρα γιατί Σεπτέμβριος είναι καλός μήνας να ψάξει ενοικιαστή. Κάτι που γενικά παίζει στην αγορά είναι να βοηθήσεις να βρει ενοικιαστή...
Επίσης βοηθάει να βάψεις εσύ το σπίτι (και να διορθώσεις τυχών ζημιές) και να ζητήσεις όλη την προκαταβολή πίσω. Το θέμα είναι να υπάρχει φιλικό κλήμα γιατί αν τσακωθείτε δεν βγάζεις άκρη.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:30, 20-08-10:

στο σπιτι μενω δυο χρονια και δεν εχει καμια φθορα! συμβολαιο ειχαμε κανει για ενα χρονο τον πρωτο χρονο και οταν περυσι τους ειπαμε να το ανανεωσουμε μας ειπαν οτι δεν χρειαζεται, ετσι δεν ανανεωθηκε καθολου το χρονο που μας περασε. δε ξερω φαινονται φιλικοι, ελπιζω να μη μου την κανουν τη λαδια στο τελος.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:14, 20-08-10:

Θα μιλήσω καθαρά νομικά και όχι τι συμβαίνει στην πράξη. Ωστόσο είναι πολύ πιθανών κάτι να μην έχω κατάλαβει σωστά!
  1. Ανεξαρτήτως συμφωνητικού, η ενοίκιαση ενός σπίτου γίνεται για 3 χρόνια ή εκτός συμφωνούν και τα δυο μέρη για κάτι διαφορετικό. Το συμφωνητικού στην ούσια λέει αυτό, ότι ανερξατήτως τι λέει η νομοθεσία οι δυο εμπλεκόμενες μερίες επιθυμούν αυτό το διάστημα. Ωστόσο στην περίπτωση ενός συμφωνητικού του ενός χρόνου, και στην περίτπωση που λήξει και αυτός που ενοικιάζει επιθυμεί να συνεχίσει να μένει σε αυτό το σπίτι, έχει προτεραίοτητα αυτός και όχι πιθανοί νέοι πελάτες. Ωστόσο δεν γνωρίζω τι συμβαίνει αν θέλει να φύγει ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει Φαντάζομαι αυτό το παράθυρο είναι αποκλειστικά υπερ του ενοικιαστή. Btw για κατάστημα ο αντίστοιχος χρόνος είναι τα 12 χρόνια
  2. Η εγγυήση είναι μέχρι την λήξη της συμφωνίας. Σε θεωρητικό επίπεδο σε περίπτωση που κάποιους θέλει να θύγει πιο νωρίς, είναι δίκαιωμα του ιδιοκτήτη να μην δώσει πίσω την εγγυήση.
  3. Η Εγγυήση ΔΕΝ είναι το τελευταίο ενοίκιο, ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει το τελευταίο ενοίκιο και έπειτα να ζητήσει πίσω την εγγυήση.
Ανεξαρτήτως νομοθεσίας και συμφωνητικού, το σημαντικό είναι να υπάρχει χημεία (γιατί όχι και ερωτική; ) μεταξύ του μισθωτή και του ιδιοκτήτη. Όσο όμορφο και αν είναι ένα σπίτι, μην τον ενοικιάσετε αν δεν συμπαθείτε τον ιδιοκτήτη. Δυστυχώς σε κάθε ενοικιάση, στην ουσία "ενοικιάζετε" και τον ιδιοκτήτη

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 10:00, 05-04-12:

Επειδή έχω τύχει να ξενοικιάσω σπίτι πρίν λήξει το συμβόλαιο(πρέπει να ήταν 3χρονο αν δεν κάνω λάθος,σε μεσίτη)
Μπορείς να φύγεις όποτε θές,για όποιοδήποτε λόγο θες,χωρίς να χρειαστεί να εξηγήσεις το γιατί στον ιδιοκτήτη
ΑΛΛΑ αν φύγεις πρίν λήξει το συμβόλαιο,η εγγύηση που έχεις δώσει όταν υπέγραψες τα συμβόλαια(1-2 ενοίκια) ΔΕΝ επιστρέφονται.
Και δεν μπορεί να σε κρατήσει με το ζόρι λέγοντας πως έχεις υπογράψει συμβόλαιο,για αυτό και κρατάει την εγγύηση,σαν αποζημίωση για τα χαμένα νοίκια.

Και όπως είπαν παραπάνω,η εγγύηση όντως δεν είναι το τελευταίο νοίκι,αλλά συνηθίζεται για λόγους ευχρηστίας,απλώς να μήν καταβάλεται το νοίκι και να μήν επιστρέφεται η εγγύηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 00:36, 26-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Θα μιλήσω καθαρά νομικά και όχι τι συμβαίνει στην πράξη. Ωστόσο είναι πολύ πιθανών κάτι να μην έχω κατάλαβει σωστά!
  1. Ανεξαρτήτως συμφωνητικού, η ενοίκιαση ενός σπίτου γίνεται για 3 χρόνια ή εκτός συμφωνούν και τα δυο μέρη για κάτι διαφορετικό. Το συμφωνητικού στην ούσια λέει αυτό, ότι ανερξατήτως τι λέει η νομοθεσία οι δυο εμπλεκόμενες μερίες επιθυμούν αυτό το διάστημα. Ωστόσο στην περίπτωση ενός συμφωνητικού του ενός χρόνου, και στην περίτπωση που λήξει και αυτός που ενοικιάζει επιθυμεί να συνεχίσει να μένει σε αυτό το σπίτι, έχει προτεραίοτητα αυτός και όχι πιθανοί νέοι πελάτες. Ωστόσο δεν γνωρίζω τι συμβαίνει αν θέλει να φύγει ο ενοικιαστής και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει Φαντάζομαι αυτό το παράθυρο είναι αποκλειστικά υπερ του ενοικιαστή. Btw για κατάστημα ο αντίστοιχος χρόνος είναι τα 12 χρόνια
  2. Η εγγυήση είναι μέχρι την λήξη της συμφωνίας. Σε θεωρητικό επίπεδο σε περίπτωση που κάποιους θέλει να θύγει πιο νωρίς, είναι δίκαιωμα του ιδιοκτήτη να μην δώσει πίσω την εγγυήση.
  3. Η Εγγυήση ΔΕΝ είναι το τελευταίο ενοίκιο, ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει το τελευταίο ενοίκιο και έπειτα να ζητήσει πίσω την εγγυήση.
:
Πολύ συνοπτικά:

1. Η μίσθωση κύριας κατοικίας είναι αναγκαστική για τρία έτη ανεξάρτητα από τη συμφωνία των μερών.
Εξηγώ : αν κάποιος μισθώσει οικεία με συμβατική διάρκεια μίσθωσης τα 2 έτη, ο εκμισθωτής δεν μπορεί να απαιτήσει την απόδοση του μισθίου στη λήξη της μίσθωσης και ο μισθωτής δικαιούται να παραμείνει άλλον έναν χρόνο (με την προυπόθεση φυσικά ότι πληρώνει εμπρόθεσμα τα μισθώματα και τους λογαριασμούς) Ανεξάρτητα αν έχουν συμφωνήσει το χρονικό διάστημα των 2 ετών.
Είναι διάταξη αναγκαστικού δικαίου ήτοι δεν κάμπτεται από διαφορετική συμφωνία των μερών.

2 Η εγγύηση δίνεται για την καλή τήρηση των όρων της σύμβασης.
Αν π.χ. ο μισθωτής αποχωρήσει πριν τη λήξη της μίσθωσης οφείλει πρώτα να την καταγγείλει. Διαφορετικά θεωρείται ότι αδικαιολόγητα δεν τηρήθηκε η διάρκεια της μίσθωσης και εκπίπτει η εγγύηση υπέρ του εκμισθωτή.
Στην περίπτωση που γίνει η καταγγελία (και υπάρχει νόμιμη βάση) η εγγυήση πρέπει να επιστραφεί αλλιώς ο μισθωτής έχει δικαίωμα να την διεκδικήσει.
Στην περίπτωση που ο μισθωτής αποχωρήσει αδικαιολόγητα από το μίσθιο πριν τη λήξη της μίσθωσης, ο εκμισθωτής εκτός από την παρακράτηση της εγγύησης μπορεί να διεκδικήσει και τα μισθώματα όσων μηνών δεν κατάφερε να μισθώσει το μίσθιο (εφόσον αποδείξει ότι έκανε προσπάθειες να το μισθώσει και απέβησαν άκαρπες.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

olivi76

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olivi76
H olivi76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H olivi76 έγραψε στις 07:58, 29-07-13:

Καλημερα παιδια.. ενοικίασα ένα σπιτι τον Δεκεμβριο του 2012 και εκανα συμβόλαιο για 2 χρονια.. τωρα όπως θελω να φυγω τελος Αυγουστου.. ενημέρωσα τον σπιτονοικοκυρη χθες… και ειπε οκ… μαλιστα του εχω βρει και ένα ζευγαρι φιλων που θελει να το ενοικιάσει.. στην αρχη που το «εκλεισα» πληρωσα το ενοικιο Δεκεμβρίου + 1 ακομη ως εγγυηση.. τι γινεται τωρα? Πληρωνω τον Αύγουστο? ή τον καλύπτει η εγγυηση?
Ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 08:47, 29-07-13:

Κανονικά ναι, πρέπει να πληρώσεις και το ενοίκιο του Αυγούστου. Μέσα με τέλη Αυγούστου θα έρθει ο σπιτονοικοκύρης να τσεκάρει, εάν το σπίτι είναι στην ίδια κατάσταση στην οποία σου το νοίκιασε και να κάνει πιθανές παρατηρήσεις, ώστε να έχεις την ευκαιρία να επισκευάσεις τις πιθανές ζημιές. Μόλις φύγεις από το σπίτι και εάν είναι δυνατόν, πριν μπουν οι νέοι ενοικιαστές, ο σπιτονοικοκύρης κάνει τον τελικό έλεγχο. Εάν το σπίτι είναι στην κατάσταση στην οποία σου ενοικιάστηκε, η εγγύηση θα πρέπει να σου επιστραφεί μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Εάν υπάρχουν ζημιές, που δεν υπήρχαν όταν σου παραδόθηκε το σπίτι, ο σπιτονοικοκύρης έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει το κόστος επισκευής τους από την εγγύηση, η οποία θα σου επιστραφεί μερικώς (ή και καθόλου, αν το κόστος επισκευής ήταν ίσο με το ποσό που πλήρωσες για εγγύηση) μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου. Άλλωστε, γι΄αυτό ζητάν εγγύηση, όχι για να μη χρειαστεί να πληρώσει ο ενοικιαστής το τελευταίο του ενοίκιο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

olivi76

Νεοφερμένος

H olivi76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H olivi76 έγραψε στις 10:11, 29-07-13:

σ'ευχαριστω πολυ...
Απλά δεν τον κόβω να γνωρίζει περί ελέγχου κτλ,, το σπίτι δεν το βρήκα φρεσκοβαμμένο, οπότε υποθέτω δεν το βάφω έτσι?
…ζημιές δεν γίνανε οπότε πως λέτε να κινηθώ?

Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 11:21, 29-07-13:

Όχι, δεν έχεις υποχρέωση να το βάψεις, ακόμα και φρεσκοβαμμένο να ήταν. Μόνο π.χ. εάν είχες βάψει από μόνη σου κάποιον τοίχο με κάποιο ιδιαίτερο, σκούρο χρώμα, θα είχες την υποχρέωση να τον επαναφέρεις όπως ήταν. Ή αν είχες καταφέρει να τους κάνεις χάλια τους τοίχους σε ένα 9μηνο, που πολύ αμφιβάλλω.

Τώρα βέβαια μπορείς να προτείνεις στο σπιτονοικοκύρη να έρθει να ελέγξει το σπίτι, για να βεβαιωθεί πως δεν έχεις προκαλέσει ζημιές, και να κρατήσει την εγγύηση ως ενοίκιο του Αυγούστου. Επίσης, σ΄ αυτήν την περίπτωση σωστό θα ήταν να συμφωνήσετε, πως εάν προκληθεί κάποια ζημιά εκ μέρους σου σ΄αυτόν τον ένα μήνα που θα μένεις ακόμα εκεί, δεσμεύεσαι να την επισκευάσεις ή να πληρώσεις την επισκευή της.

Παράθεση

olivi76

Νεοφερμένος

H olivi76 έγραψε στις 14:52, 19-08-13:

Καλησπερα σας και παλι… ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το σπιτι που φευγω τωρα τελος Αυγούστου.. ο σπιτονοικοκύρης το εβαλε σε μεσίτη για να βρει νεο ενοικιαστή.. εγω λογω δουλειάς λειπω ολη μερα από το σπιτι. Και για να «πεταχτω» να το δειξω είναι 30 λεπτα με το αμαξι... .. με πηρε ο μεσίτης και μου ειπε ότι θελει να το δειξει σε κάποιον… θελω να ρωτήσω.. αν ειμαι υποχρεωμένη να το δείχνω οσο ειμαι μεσα ή μπορω να αρνηθω….. εγω το πολύ μεχρι 26-27 Αυγούστου φεύγω… δεν γίνεται να ξοδεύω επιπλέον βενζίνη για αυτό το λογο… ευχαριστω

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:10, 19-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από olivi76
Καλησπερα σας και παλι… ηθελα να ρωτήσω σχετικά με το σπιτι που φευγω τωρα τελος Αυγούστου.. ο σπιτονοικοκύρης το εβαλε σε μεσίτη για να βρει νεο ενοικιαστή.. εγω λογω δουλειάς λειπω ολη μερα από το σπιτι. Και για να «πεταχτω» να το δειξω είναι 30 λεπτα με το αμαξι... .. με πηρε ο μεσίτης και μου ειπε ότι θελει να το δειξει σε κάποιον… θελω να ρωτήσω.. αν ειμαι υποχρεωμένη να το δείχνω οσο ειμαι μεσα ή μπορω να αρνηθω….. εγω το πολύ μεχρι 26-27 Αυγούστου φεύγω… δεν γίνεται να ξοδεύω επιπλέον βενζίνη για αυτό το λογο… ευχαριστω
Τα Χριστούγεννα είχα μια ανάλογη περιπέτεια που έσπασα πρόωρα συμβόλαιο σπιτιού. Με αρκετό googlαρισμά είχα βρει ότι μπορείς να αρνηθείς να δείξεις το σπίτι, αλλά αυτό από την άποψη ώρας και ημέρας αλλά δεν μπορείς να το απαγορέψεις να φέρνει πιθανούς νέους ενοικιαστές. Το ίδιο ισχύει και για γενικές επισκέπτες του ιδιοκτήτη κατά την ενοικίαση. Προσωπικά για να μην με ζαλίζει, το είχα βάλει δυο απογεύματα από ένα 2ώρο ότι μπορεί να δείχνει το σπίτι.

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Annabelle
H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 21:05, 02-10-13:

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα, ξαφνικά αποφάσισα να φύγω και ενώ δεν είχα πρόβλημα συννενόησης έχω θέμα με τα ενοίκια έχω πληρωμένο τον επόμενο μήνα, αυτό το μήνα δε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να αδειάσω το σπίτι, καλά καλά δεν έχω γυρίσει πίσω στη πόλη οπότε δεν ανέφερα κάτι για τα χρήματα αυτού του μήνα, όμως με τον επόμενο τι γίνεται; Μπορώ να τα ζητήσω πίσω; Είναι σίγουρο ότι ο Νοέμβριος δεν θα με βρει εκεί..η ίδια δεν έκανε κάποια συζήτηση (τώρα θα μου πεις, χαζή είναι; ) όποτε δε ξέρω τι να κάνω, είναι και γιαγιάκα και κάπως την πονάω, αλλά και πάλι 350 ευρώ είναι αυτά γιατί να τα χάσω;

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 21:15, 02-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Annabelle
Εγώ έχω άλλο πρόβλημα, ξαφνικά αποφάσισα να φύγω και ενώ δεν είχα πρόβλημα συννενόησης έχω θέμα με τα ενοίκια έχω πληρωμένο τον επόμενο μήνα, αυτό το μήνα δε ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να αδειάσω το σπίτι, καλά καλά δεν έχω γυρίσει πίσω στη πόλη οπότε δεν ανέφερα κάτι για τα χρήματα αυτού του μήνα, όμως με τον επόμενο τι γίνεται; Μπορώ να τα ζητήσω πίσω; Είναι σίγουρο ότι ο Νοέμβριος δεν θα με βρει εκεί..η ίδια δεν έκανε κάποια συζήτηση (τώρα θα μου πεις, χαζή είναι; ) όποτε δε ξέρω τι να κάνω, είναι και γιαγιάκα και κάπως την πονάω, αλλά και πάλι 350 ευρώ είναι αυτά γιατί να τα χάσω;
Κι εγώ που ξενοίκιασα πριν λήξει το συμβόλαιο και η ξαδέρφη μου δεν πληρώσαμε τον επόμενο μήνα από αυτό που μετακομίσαμε. Απλώς να φροντίσεις να μη σε βρει καθόλου ο Νοέμβρης στο διαμέρισμα.

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

H Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Annabelle έγραψε στις 21:20, 02-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από _Νηρηίς_
Κι εγώ που ξενοίκιασα πριν λήξει το συμβόλαιο και η ξαδέρφη μου δεν πληρώσαμε τον επόμενο μήνα από αυτό που μετακομίσαμε. Απλώς να φροντίσεις να μη σε βρει καθόλου ο Νοέμβρης στο διαμέρισμα.
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω δώσει ήδη τα λεφτά και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα ζητήσω πίσω,για να καταλάβεις δεν υπάρχει καν συμβόλαιο αυτή είναι φίλη μιας ξαδέρφης της γιαγιάς μου (νόμιζω) που μου έκανε εξυπηρέτηση και στα χαρτιά με παρουσιάζει ως επισκέπτη για να καλυφθεί...βέβαια το ποιος έκανε στα αλήθεια εξυπηρέτηση και ποιος βγήκε κερδισμένος από αυτό, είναι άλλη ιστορία

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 21:30, 02-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Annabelle
Το θέμα είναι ότι εγώ έχω δώσει ήδη τα λεφτά και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα ζητήσω πίσω,για να καταλάβεις δεν υπάρχει καν συμβόλαιο αυτή είναι φίλη μιας ξαδέρφης της γιαγιάς μου (νόμιζω) που μου έκανε εξυπηρέτηση και στα χαρτιά με παρουσιάζει ως επισκέπτη για να καλυφθεί...βέβαια το ποιος έκανε στα αλήθεια εξυπηρέτηση και ποιος βγήκε κερδισμένος από αυτό, είναι άλλη ιστορία
Εννοείται να τα ζητήσεις. Πιστεύω πως μπορεί εμείς να ευσπλαχνιζόμαστε τους άλλους, αλλά και εκείνη αν βρισκόταν στη θέση σου να τα ζητούσε. Δεν είναι μικρό το ποσό και το δικαιούσαι.

Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 00:08, 03-10-13:

σε περισευουν και πληρωσες και το νοεμβριο;;;

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

H Annabelle έγραψε στις 00:21, 03-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από υδωρ
σε περισευουν και πληρωσες και το νοεμβριο;;;
Προφανώς όχι για να σκέφτομαι να τα πάρω πίσω, ή δίνω δύο ενοίκια μπροστά ή μένω δύο και τρία ενοίκια πίσω...ότι γίνεται και με το μισθό μου δηλαδή, κάθε 15 του μήνα με τη ψυχή στο στόμα είμαι.
Δεν ξέρω όμως πως μπορείς να με βοηθήσεις με το να ξέρεις αν μου περισεύουν ή όχι

Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 00:34, 03-10-13:

Καλυτερα να χρωστας παρα να σου χρωστανε.

Παράθεση

υδωρ (Δεσποινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη υδωρ
H Δεσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H υδωρ έγραψε στις 00:34, 03-10-13:

θελω να πω το θεμα ειναι καθαρα δικη σου βλακεια. δε σου ηρθε ξαφνικα η ιδεα της μετακομισης...
εγω δε θα τα ζητουσα...

Παράθεση

Annabelle (Anna)

Νεοφερμένος

H Annabelle έγραψε στις 00:58, 03-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από υδωρ
θελω να πω το θεμα ειναι καθαρα δικη σου βλακεια. δε σου ηρθε ξαφνικα η ιδεα της μετακομισης...
εγω δε θα τα ζητουσα...
Ξαφνικά μου ήρθε η απόλυση και επειδή βλέπω πως δουλειά δε θα βρω εκεί κάτω, και για αποζημιώσεις ή εξόφληση ούτε λόγος, τουλάχιστον προς το παρόν, επιστρέφω στο τόπο μου.
Αν είναι βλακεία ότι θέλω να έχω σε μια τάξη τα έξοδα μου και να μην τα μαζεύω σε ένα ντουλάπι μέχρι να σκάσει να το δεχτώ, παρ'όλα αυτά δεν ήταν αυτό το πρόβλημα μου, δεν ξέρω αν πρέπει να τα ζητήσω καθώς είναι 350 τα οποία δε φαίνονται πουθενά, γιατί όμως είπα τυπικά δεν νοικιάζω σπίτι είμαι επισκέπτης, οπότε ο λόγος που κολλάω είναι μήπως πει δήθεν πως το ξέχασε ή ότι δεν την έχω πληρώσει ή το οτιδήποτε.
Όπως και να'χει ευχαριστώ για τη συμβουλή..

Παράθεση

NIKOLETA262 (Νικολετα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NIKOLETA262
H Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H NIKOLETA262 έγραψε στις 09:52, 08-11-13:

Καλησπέρα σας , είμαι φοιτήτρια στην Κομοτηνή και νοίκιασα το σπίτι που μένω τώρα 30 αυγούστου . Το συμβόλαιο το υπογράψαμε όμως 1 Οκτώβρη . Θέλω να φύγω από το σπίτι γιατί έχω διάφορα θέματα. Οι ιδιοκτήτες κάνουν πολύ φασαρία ( μονοκατοικία είναι και εγώ μαζί τους ) , από απέναντι έχει κάτι μαγαζιά που και εκεί κάνουν φασαρία 3 φορές την εβδομάδα παίζοντας με κάτι νταούλια για ώρα , η συμπεριφορά τους δεν μου αρέσει σε πολλά θέματα ( έχουν κάνει διάφορα ) , έχουν πει από την αρχή πως θα βάλουν κλιματιστικό και ακόμη τίποτα ( και έρχονται τα κρύα και τους το λέω , αλλά τίποτα αυτοί ) και τέλος υπάρχει ένα πρόβλημα με το μπάνιο το οποίο δεν έχουν λύσει . Ένας σωλήνας στάζει νερό εδώ και 2 μήνες , το έχω πω πόσες φορές και μου λένε συνέχεια καλά , καλά , θα έρθει ο υδραυλικός , αυτός φταίει που δεν έρχεται , εγώ το είπα κτλ. Και το θέμα είναι ότι ο τοίχος έξω από το μπάνιο έχει φουσκώσει και έχει ξεφλουδιστεί από την υγρασία . Με έχει πιάσει βήχας και δύσπνοια από τότε που ήρθα εδώ μόνιμα και νομίζω με πειράζει αυτή η υγρασία , ίσως και να έχω αποκτήσει άσθμα ! Το συμβόλαιο λήγει στις 01/10/2014 , αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο που να με δεσμεύει από ότι διάβασα. Θέλω να πάω να συγκατοικήσω με μια φίλη μου και για να είναι καλύτερα και για να είναι λιγότερα τα έξοδα , αφού και με αυτό έχω θέμα. Τι μπορώ να κάνω? Διάβασα διάφορα αλλά δεν έχω ακόμη σιγουρευτεί . Πρέπει να πληρώσω τα ενοίκια μέχρι το τέλος ? Μπορώ να φύγω πληρώνοντας ας πούμε μέχρι τον Δεκέμβρη ? ( δλδ ένα ενοίκιο συν ) . Δεν έχω δώσει εγγύηση για το σπίτι ....Χρειάζομαι άμεσα απαντήσεις σίγουρες! Ευχαριστώ πολύ !!!!

Παράθεση

euaneb

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη euaneb
H euaneb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H euaneb έγραψε στις 20:06, 29-08-15:

σήμερα ξενοίκιασα το σπίτι που εμενα γιατι είχε ποντίκια της είχα δώσει 2 εγγυήσεις και έτσι δεν θα πλήρωνα αύγουστο και σεπτέμβριο αλλα επειδή το συμβόλαιο ήταν για 3 χρονια και εγώ έμεινα 8 μήνες μονο μου λέει η ιδιοκτήτρια ότι της χάνω της εγγυήσεις με τα χίλια ζόρια της άφησα μονο την μια πήγα σήμερα να υπογράψω την λύση υπέγραψα τα χαρτιά και αυτή σημείωσε ότι δεν έχω ξοφλήσει την δεη και την ευδαπ. βεβαια αφού εγκατέλειψα το σπίτι θυμήθηκα ότι υπέγραψα άλλο ένα χαρτί ίδιο με αυτό που πήρα okay η ιδιοκτήτρια δεν το υπέγραψε ο άντρας της είναι δικηγόρος και άκουσα ότι είπε το θέλει για το γραφειο ένα τρίτο και φοβάμαι μην συμπληρώσει τιποτα που δεν με συμφέρει :/ με πήρε μετά τηλ και μου είπε ότι έχει έρθει το χαρατσι της ευδαπ και ήταν όλο χαρά και απόρησα μέσα μου προς και μιλάει τόσο ευχάριστα αυτή και ο λογος ηταν γιατι θα μου ανακοίνωνε ότι ο λογαριασμός της ευδαπ ήταν στα 160 ευρώ και της λέω δεν είναι δυνατόν γιατι απών δεκέμβρη μέχρι και απρίλιο πλήρωσα μονο 28 και τώρα πως εξηγείται αυτή η διαφορα και μου λέει ότι το καλοκαίρι ποτίζεται ποιο τακτικά ο κήπος και μάλλον γιαυτο εγώ τώρα δεν δουλευω και δεν υπάρχει φράγκο γιατι έχω και άλλες υποχρεώσεις και σκέφτομαι από την στιγμή που της έχω αφήσει μια εγγύηση να της πω πως δεν μπορώ να τα πληρώσω και ας τα κρατήσει από εκεί ούτως ή άλλως για αυτό δεν είναι? θα πάρω τηλ και τον δικηγόρο μου βεβαια να τον ρωτήσω αλλα την δευτερα .με έχει αγχώσει το όλο θέμα πολύ αν γνωρίζει κάποιος κάτι να μου πει παρακαλώ ευχαριστώ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ultraviolence : 29-08-15 στις 21:55. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,289 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:03, 29-08-15:

νομικά έχει δίκιο σχετικά με την εγγύηση, αφου εσυ δεν τήρησες το συμβόλαιο και έφυγες την εγγύηση την κρατάει, αλλα αυτο με την ευδαπ δεν παίζει..σου είπε ψέματα για να απομυζήσει όσο το δυνατόν πιο πολλά χρήματα απο σένα.

πιστόλιασε την κανονικά. και την μια εγγυηση π έδωσες πάλι πολύ είναι.
αν σε πεί τίποτα πές την να κρατήσει απο την εγγύηση και τέλος.
τα δικαστηκά έξοδα για να κυνηγήσει να σου τα πάρει μέσω δικαστηρίων είναι πολλά και δεν την συμφέρει οπότε απλά αγνόησε τους και φύγε κ μήν σηκώνεις τηλέφωνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dimitrakak
H Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Dimitrakak έγραψε στις 16:29, 07-11-16:

Ειμαι σε ενα σπιτι που εχω νοικιασει εδω και εναν μηνα με συμβολαιο ενος χρονου και θελω να φυγω η σχολη δεν μαρεσει και θελω να ξαναδωσω θα ερχομαι στην πολη μονο για τα εργαστηρια που ειναι την παρασκευη μπορω να το κανω ή ειμαι υποχρεωμενη να πληρωνω ενοικιο για καποιο χρονο ακομη επισης σκεφτομαι οτι τωρα ερχοναι οι μετεγραφες και τα ερασμους δεν ειναι η καταλληλη στιγμη να φυγω και να πω στην ιδιοκτητρια οτι θα βρει αλλον ενοικιαστη;
Παράθεση

Devil

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devil
Ο Devil αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.

O Devil έγραψε στις 14:52, 12-04-17:

Σε τέτοιες περιπτώσεις και εφόσον υπάρχει συμβολαιο μπορει κάποιος ιδιοκτητης να διεκδικήσει δικαστικά τα μισθώματα γιατι μπορει να ισχυριστεί ότι δεν βρισκει ενοικιαστη και ότι έχει ζημιές επειδή πχ το νοικιασε σε κάποιον 2 χρονια και αυτος ξαφνικα θέλει να φυγει στον 1 χωρις να υπάρχει λογος που καταργει το ιδιωτικο συμφωνητικο. Υπάρχουν στον Αστικο κώδικα τέτοιοι λογοι. Ένας από αυτους είναι να κινδυνευει η υγεια σου ή να εισαι δημοσιος υπάλληλος και να σηκώνεσαι να φυγεις επειδή σου ηρθε μετάθεση.

Σε κάθε περιπτωση μπορει κάποιος να κάνει αγωγη για αυτό το λογο. Σε γενικές γραμμες ο καθενας μπορει να κανει αγωγη για οποιαδήποτε ανοησια του έρθει στο κεφάλι. Αυτό δεν είναι ανησυχητικο , μονο εάν μπορει να στηριχθεί ο λογος στο δικαστηριο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    john1999

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους