Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περί πληθυντικού ευγενείας

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:26, 28-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από fuela
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα...μου έχει τύχει άπειρες φορές...
Ναι , αλλά σκέψου και το αντίθετο...
Αυτοί να σου μιλάνε και να σου ξηγιούνται ενικούρα
και εσύ να επιμένεις πληθυντικούρα...
Είναι σαν να τον κολλάς στον τοίχο και να του λες
¨μην παίρνουμε και πολλά θάρρετα! Δεν θέλω και πολλά-πολλά μαζί σου!¨
Αν το σκεφτείς ο άλλος τρώει κόμπλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:43, 29-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Ναι , αλλά σκέψου και το αντίθετο...
Αυτοί να σου μιλάνε και να σου ξηγιούνται ενικούρα
και εσύ να επιμένεις πληθυντικούρα...
Είναι σαν να τον κολλάς στον τοίχο και να του λες
¨μην παίρνουμε και πολλά θάρρετα! Δεν θέλω και πολλά-πολλά μαζί σου!¨
Αν το σκεφτείς ο άλλος τρώει κόμπλα!
so what?
Πρέπει δλδ σώνει και ντε να θέλω πολλά - πολλά με τον άλλο?
Αν επέλεξε "με το έτσι θέλω" τον ενικό (==την οικειότητα, την φιλικότητα ή ενίοτε το "σε γράφω είσαι μικρός/ασήμαντος" κτλ) τότε ευχαρίστως να πάθει κόμπλα και μεγάλη μάλιστα!
Γιατί όχι δλδ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 11:01, 29-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Mικρή σημασία έχει το 5χρονο που θα μιλήσει στον ενικό σε κάποιον μεγαλύτερο... Ελάχιστη θα έλεγα...
Αντιθετως εχει πολυ μεγαλη σημασια.Η σωστη παιδεια ,η εκμαθηση καλων τροπων συμπεριφορας ,σεβασμου των μεγαλυτερων και ευγενειας οφειλει να ξεκινα απο τα πολυ πρωιμα σταδια της παιδικης ηλικιας ,για να εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.Αλλως ειναι πολυ δυσκολο να μαθει το παιδι να συμπεριφερεται ευγενικα,με σεβασμο προς τους μεγαλυτερους και γενικα να αποκτησει μια κουλτουρα κοσμιας συμπεριφορας σε προχωρημενα σταδια της παιδικης ηλικιας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 29-03-11 στις 11:10. Αιτία: διόρθωση quote
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 13:53, 29-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Αντιθετως εχει πολυ μεγαλη σημασια.Η σωστη παιδεια ,η εκμαθηση καλων τροπων συμπεριφορας ,σεβασμου των μεγαλυτερων και ευγενειας οφειλει να ξεκινα απο τα πολυ πρωιμα σταδια της παιδικης ηλικιας ,για να εχει τα αναμενομενα αποτελεσματα.Αλλως ειναι πολυ δυσκολο να μαθει το παιδι να συμπεριφερεται ευγενικα,με σεβασμο προς τους μεγαλυτερους και γενικα να αποκτησει μια κουλτουρα κοσμιας συμπεριφορας σε προχωρημενα σταδια της παιδικης ηλικιας.
Εχω παρατηρήσει πολλούς συμμαθητές του γυιού μου να αλλάζουν τρόπο συμπεριφοράς προς το ευγενικότερο μετά τα 10-12. Πριν μου μιλούσαν στον ενικό και μόλις πλησιάσανε στην εφηβεία και καταλάβανε την εικόνα που δίνανε πριν, άλλαξαν. (Μια και δεν νομίζω να ανακαλύψανε τον σεβασμό προς το πρόσωπό μου )

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 14:25, 29-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Εχω παρατηρήσει πολλούς συμμαθητές του γυιού μου να αλλάζουν τρόπο συμπεριφοράς προς το ευγενικότερο μετά τα 10-12. Πριν μου μιλούσαν στον ενικό και μόλις πλησιάσανε στην εφηβεία και καταλάβανε την εικόνα που δίνανε πριν, άλλαξαν. (Μια και δεν νομίζω να ανακαλύψανε τον σεβασμό προς το πρόσωπό μου )
Αγαπητη Lugar το παραγειγμα που παραθεσατε δεν νομιζω οτι αντικρουει την παραθεση μου για το ποτε πρεπει να ξεκινα η διαπαιδαγωγηση των παιδιων σε οτι αφορα τους τροποτυς καλους συμπεριφορας...Το οτι σας μιλουσαν στον ενικο στην παιδικη τους ηλικια δειχνει ελλειψη σχετικης διαπαιδαγωγησης απο το περιβαλλον τους κατι που προφανως ή ενδεχομενως καποιος τους το εμαθε αργοτερα στο κοινωνικο τους περιβαλλον.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 05:17, 19-04-11:

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα θα πω το εξής:
ο πληθυντικός ευγενίας δεν υπάρχει πουθενά στην ελληνική. Είναι κάτι το ξενόφερτο.

Θυμάμαι σαν τώρα κάποιον που μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και πλκωθήκαμε άσχημα. Επίσης ένας ΕΠΟΠ στο στρατό μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και να κάθομαι προσοχή. Του απάντησα "έναν μπάσταρδο βλέπω"

ΥΓ. Στους μαθητές μου, τους λέω να μου μιλάνε πάντα στον ενικό.
ΥΓ2. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ ενοχλούμαι όταν μου μιλάνε υπάλληλοι στον πληθυντικό...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 09:34, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
so what?
Πρέπει δλδ σώνει και ντε να θέλω πολλά - πολλά με τον άλλο?
Αν επέλεξε "με το έτσι θέλω" τον ενικό (==την οικειότητα, την φιλικότητα ή ενίοτε το "σε γράφω είσαι μικρός/ασήμαντος" κτλ) τότε ευχαρίστως να πάθει κόμπλα και μεγάλη μάλιστα!
Γιατί όχι δλδ?
Το ίδιο λέμε!
Ο πληθυντικός είναι καλή.. ξήγα , αν θες να επισημάνεις -εκτός από την γενικότερη στάση σου- στον άλλο , ότι δεν θες πολλά-πολλά...

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 10:01, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα θα πω το εξής:
ο πληθυντικός ευγενίας δεν υπάρχει πουθενά στην ελληνική. Είναι κάτι το ξενόφερτο.

Θυμάμαι σαν τώρα κάποιον που μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και πλκωθήκαμε άσχημα. Επίσης ένας ΕΠΟΠ στο στρατό μου απαίτησε να του μιλάω στον πληθυντικό και να κάθομαι προσοχή. Του απάντησα "έναν μπάσταρδο βλέπω"

ΥΓ. Στους μαθητές μου, τους λέω να μου μιλάνε πάντα στον ενικό.
ΥΓ2. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ ενοχλούμαι όταν μου μιλάνε υπάλληλοι στον πληθυντικό...
Σε οτι αφορα τον πλυθυντικο ευγενειας ...με την εννοια που υπαρχει πχ στα ισπανικα οχι ...Υπαρχει ομως το δευτερο προσωπο πληθυντικο που σαφεστατα χρησιμοποιειται ως πληθυντικος ευγενειας (οπως πχ και στα γαλλικα ,μια γλωσσα και μια κουλτουρα οπου δεν εννοειται σε αγνωστο, μεγαλυτερο ,ηλικιωμενο κλπ περιπτωσεις να απευθυνθει καποιος στον ενικο , χωρις να του δωθει η αδεια :οn se dit tu?...)Απορω που εσεις ως καθηγητης δεν το γνωριζετε....
Λυπαμαι για τις λοιπες θεσεις που εκφραζετε ,ιδιαιτερα αυτες που διδασκετε στους μαθητες σας ....Δεν μου προκαλουν πια καταπληξη ...μονο θλιψη για το επιπεδο της παιδειας καθηγητων και τι αγωγη διδασκουν στα ελληνοπουλα πλεον .Ευελπιστω το παραδειγμα σας να μην ειναι γενικευμενο και να αποτελειτε απλως μια εξαιρεση.
Θα κλεισω δηλωνωντας υπερηφανη για τους δασκαλους και τους καθηγητες που μου προσεφερε η χωρα μου στα σχολικα μου χρονια ,οι οποιοι ως υπευθυνοι εκπαιδευτικοι με μερακι και ζηλο μας εμαθαν και τον πληθυντικο ευγενειας που ,ναι,διαθετει η γλωσσα μας ,και σεβασμο στους μεγαλυτερους ( να δινουμε πχ τη θεση μας στο λεωφορειο σε αυτους που εχουν αναγκη),την ευγενεια και την αξιοπρεπη συμπεριφορα ,μαζι με τη μαθηση.Ηταν ομως αλλη η ποιοτητα των ανθρωπων αυτων ,εκπαιδευτικοι με κεφαλαια γραμματα, με οραμα και σεβασμο στο λειτουργημα τους .
υ.γ.Με τις παραπανω επισημανσεις μου δεν επιδιωκω να σας θιξω .

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:45, 19-04-11:

Μου κάνουν εντύπωση οι θέσεις σου περί πληθυντικού ευγενείας, rosa azul, διότι εσύ προσωπικά μέσα στο στέκι τον έχεις χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν και μόνο για να προσβάλλεις, όπως κάνεις και στο προηγούμενο μήνυμα.
Αυτός ονομάζεται μάλλον "πληθυντικός αγενείας" (sic)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 19-04-11 στις 11:07. Αιτία: ορθογραφία
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

H rosa azul έγραψε στις 11:03, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μου κάνουν εντύπωση οι θέσεις σου περί πληθυντικού ευγενείας, rosa azul, διότι εσύ προσωπικά μέσα στο στέκι τον έχεις χρησιμοποιήσει κατά το δοκούν και μόνο για να προσβάλλεις, όπως κάνεις και στο προηγούμενο μήνυμα.
Αυτός ονομάζεται μάλλον "πληθυντικός αγενίας"
Για τον πληθυντικο ευγενειας εχουμε ''συζητησει'' και σε αλλες περιπτωσεις ....Οι αποψεις μου γνωστες δεν θα τις επαναλαβω...οι αποψεις σας επισης ''εντελως ακριβοδικαιες , αντικειμενικες ,ευγενικες,σωστες και εκ του ασφαλους '' ....και δεν με ενδιαφερουν ...Εφεξης θα σας αγνοω.Προτιμω να συνομιλω με ανθρωπους επι ''ισοις οροις''.
.

-9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 13:24, 19-04-11:

Οπως σου είπα και πριν είμαι ένας, και όχι δύο.
Και το αν σέβεσαι κάποιον δεν το δείχνεις με τον πληθυντικό αλλά με άλλα πράγματα.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 13:36, 19-04-11:

Οπως σου είπα και πριν είμαι ένας, και όχι δύο.
Και το αν σέβεσαι κάποιον δεν το δείχνεις με τον πληθυντικό αλλά με άλλα πράγματα.
συμφωνώ, και εγώ είχα έναν απίστευτο καθηγητή που, ενώ του μιλούσαμε στον ενικό (αυτός μας το ζήτησε), τον σεβόμασταν παράλληλα, όταν ήθελε να παραδώσει μάθημα κάναμε ησυχία.

επίσης τον συμπαθούσαμε πολύ γιατί ήταν πάντα εκεί να μας προσφέρει ψυχολογική βοήθεια όταν "καταρρέαμε" λόγω τρίτης λυκείου

θέλω να πω ότι ο σεβασμός είναι κάτι που μπορείς να το δείξεις μέσα από πράξεις, όχι από έναν κρύο πληθυντικό ευγενείας. Άλλωστε είναι λίγο υποκριτικό, μπροστά προβάλλεις έναν πληθυντικό ευγενείας και πίσω μπορεί να λες τα μύρια όσα(όπως κάνουν πολλές φορές οι μαθητές στο σχολείο). αυτό δεν είναι σεβασμός, είναι κάτι πολύ επιφανειακό...

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 16:38, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από rosa azul
Για τον πληθυντικο ευγενειας εχουμε ''συζητησει'' και σε αλλες περιπτωσεις ....Οι αποψεις μου γνωστες δεν θα τις επαναλαβω...οι αποψεις σας επισης ''εντελως ακριβοδικαιες , αντικειμενικες ,ευγενικες,σωστες και εκ του ασφαλους '' ....και δεν με ενδιαφερουν ...Εφεξης θα σας αγνοω.Προτιμω να συνομιλω με ανθρωπους επι ''ισοις οροις''.
.
Παρόλο που βγαίνω οφφ τόπικ, πρέπει οπωσδήποτε να πω πως είναι πάντα πολύ βολικό, όταν δεν έχουμε επιχειρήματα, να κατηγορούμε την δήθεν ανώτερη θέση κάποιου για να αποφύγουμε να πούμε πως δεν έχουμε τι να απαντήσουμε. Όταν μάλιστα μιλάμε απλώς για ένα φόρουμ, το να μη θεωρεί κάποιος τον εαυτό του ισάξιο με κάποιον που απλώς ελέγχει την σωστή λειτουργία του τελευταίου, είναι το λιγότερο ..ενδεικτικό του ότι προφανώς υπάρχει κάποιο άλλο προσωπικό ζήτημα που ενοχλεί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 17:13, 19-04-11:

Νομίζω ότι δεν είναι ανάγκη να οξύνονται τόσο πολύ τα πνεύματα. Καλό είναι να μη μεταφέρονται διαφωνίες άλλων θεμάτων σε άσχετα θέματα...
If you know what I mean

Για να μπω στο θέμα, με βρίσκει τελείως αντίθετο η στάση του Cacofonix. Και είναι υποκριτικό να λέει κάποιος ότι «ο πληθυντικός δεν υπήρχε στην Ελληνική γλώσσα» ενώ έχει δεχθεί αβίαστα ξενόφερτα στοιχεία τα οποία αλλοιώνουν πραγματικά το χαρακτήρα της παιδείας μας. Μπορεί παλιότερα να μην υπήρχε πληθυντικός, αλλά ο πιο νέος δεν είχε το δικαίωμα να μιλήσει σε μια συγκέντρωση όπου ήσαν μεγαλύτεροι και οι μαθητές έτρωγαν απίστευτο ξύλο για να μάθουν γράμματα. Μην επικαλούμαστε το παρελθόν μόνο όταν μας συμφέρει...

Αν και ξενόφερτος λοιπόν, ο πληθυντικός ευγενείας έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος του γλωσσικού μας πολιτισμού και έχει πλέον αφομοιωθεί από όλους μας. Προσωπικά, δεν είμαι λάτρης τους και πολλές φορές μιλώ στον Ενικό σε μεγαλύτερους ανθρώπους όταν βλέπω ότι έχω τη δυνατότητα. Σε ένα ταξιτζή π.χ. μπορεί να μιλήσω στον Ενικό αν τον βλέπω ότι τον αποδέχεται. Γενικά προσπαθώ να καταλάβω τί θέλει ο καθένας και πράττω αναλόγως. Μπορεί π.χ. να μιλάω σε κάποιον στον πληθυντικό και να μου ζητήσει να του μιλώ στον Ενικό. Αντίθετα, μπορεί να πάρω πολύ θάρρος και να μιλήσω στον Ενικό σε κάποιον και φυσικά μετά να σεβαστώ την επιθυμία του να του μιλώ στον Πληθυντικό... Πάντως σε ανώτερό μου στο στρατό, κι αν είναι ΕΠΟΠ, δε θα μίλαγα στον Ενικό «από μαγκιά»... Θέλω να σέβομαι το αξίωμά του...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:55, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πατρεύς
Καλό είναι να μη μεταφέρονται διαφωνίες άλλων θεμάτων σε άσχετα θέματα...
Η ένστασή μου αφορούσε αυτό και μόνον το θέμα: Περί πληθυντικού ευγενείας.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 20:22, 19-04-11:

Ανώτερος το κατακάθι της κοινωνίας, μάλιστα. Τον σεβασμό θα τον δείξεις με άλλους τρόπους, όχι με το να μιλάς στον πληθυντικό. Ενα βλάκα έβλεπα, όχι 10.
Αφού είστε τόσο υποκριτές και θέλετε να σας μιλάμε στον πληθυντικό, θα το κάνουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει και ότι σας σεβόμαστε. Ερχεται ο πρόεδρος της ομάδας και του λένε κάποιοι γλύφτες, τι κάνετε κύριε πρόεδρε; Εγώ ξέρω ότι τον βαφτίσανε Νίκο, όχι κύριο πρόεδρο.
Ολοι οι άνθρωποι είναι ΙΣΟΙ. Με τους μαθητές μου κάνω και πλάκα, όταν πρέπει όμως κάνουμε μάθημα. Γενικά έχουν πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας. Και όποτε έχει καλό καιρό πηγαίνουμε για αθλοπαιδείες και για μπύρες ή ρακόμελα. Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν. Τους απαγορεύω να μου μιλάνε στον πληθυντικό, θέλω να με βλέπουν ως φίλο τους, όχι ως μπαμπούλα.
Δε μου λέτε, όταν κάνετε γραμματική σας μαθαίνουν για πληθυντικό ευγενίας; Γιατί στη γερμανική γλώσσα τους το μαθαίνουν. Εκτός αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα και πρέπει να ρωτήσω κάποιον φιλόλογο...

Παράθεση

Alessandra (Δεν έχω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alessandra
H Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.

H Alessandra έγραψε στις 20:43, 19-04-11:

Μερικές φορες βγαίνει αυθόρμητα να μιλάμε σε κάποιον στον πληθυντικό. Πρόκειται για μία σύμβαση, που κάτι δηλώνει έστω και ασυνείδητα. Της έχει αποδωθεί μία συγκεκριμένη χροιά που εξυπηρετεί κάποιους κοινωνικούς κανόνες. Δεν το θεωρω κακό. Κακό , όμως, θεωρώ να διατηρείται ο πληθυντικός μεταξύ συναδέλφων πχ, με στόχο το να κρατήσει ο ένας τον άλλον σε απόσταση. Η απόσταση, στην περίπτωση που είναι επιθυμητή, μπορεί να κατοχυρωθεί με τη συμπεριφορά εκάστου. Αν και, σε ανάλογη περίπτωση, καλό θα ήταν να την ξεπερνούμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:56, 19-04-11:

Κατα κυριο λογο χρησιμοποιω ενικο αριθμο και επισης δειχνω πως ο πληθυντικος ευγενειας δε με αφορα και απο τους αλλους προς εμενα ανεξαρτητως ηλικιας. Δεν απαιτησα ποτε απο κανεναν να μου απευθυνθει στον ενικο, αλλα το εχω επιδιωξει με τον τροπο μου.
Επισης σεβομαι τα ορια του αλλου και του απευθυνομαι καθ' οπως η κατασταση το επιβαλλει.
Προσωπικα, θεωρω πως ο πληθυντικος ευγενειας δε δηλωνει σε καμμια των περιπτωσεων σεβασμο, καλους τροπους και τα συναφη, απο τη στιγμη που πιστευω πως εκφερεται με σκοπο το "φαινεσθαι".
Τον χρησιμοποιω δε σκοπιμως στις περιπτωσεις που θελω για συγκεκριμενους λογους να θεσω τον αλλο σε αποσταση, διοτι υπαρχουν και εκεινες οι περιπτωσεις ατομων οπου αντιλαμβανονται λαθεμενα τη χρηση του ενικου και δημιουργουνται παρεξηγησεις, το οποιο αυτο γεγονος οφειλεται βεβαιως στην ελλειπη παιδεια.

Να παρατηρησω δε και κατι περι καθηγητων που δεν αρεσκονται στον πληθυντικο ευγενειας και στην ενσταση καποιων πως αυτο δηλωνει ελλειψη παιδειας, οτι δεν εχει καμμια σημασια να σου απευθυνεται ο μαθητης στον πληθυντικο, οταν δε σεβεται τον ευαυτο του και τον καθηγητη του κατα τη διαρκεια του μαθηματος μεσω καποιων αλλων συμπεριφορων.
Η σοβαροφανεια δεν ειναι ενδειξη παιδειας παρα θα ελεγα το ακριβως αντιθετο.
Δε θεωρω κανεναν ανωτερο αλλα ουτε και κατωτερο για να τους διαχωριζω. Εαν θελω να ειμαι ευγενικη απεναντι στους αλλους, μπορω και μεσω της χρησης του ενικου αριθμου. Οπως επισης ειναι πολυ ευκολο να προσβαλλεις καποιον αλλο χρησιμοποιωντας τον πληθυντικο ευγενειας.
Γι αυτο καλο θα ηταν να μας ενδιαφερει η ουσια, παρα η επιφανεια και το περιτυλιγμα...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 21:30, 19-04-11:

Με πήρε το απόγευμα μια κυρία από ένα call center για να μου πουλήσει μια υπηρεσία της Wind. Ηξερε όλα μας τα στοιχεία. Επειδή τις τελευταίες μέρες αυτό το θέμα μας έχει κουράσει αφάνταστα, της ζήτησα ευγενικά τα στοιχεία της και της είπα ότι την επόμενη φορά που θα ξαναενοχλήσουν από την Wind τα στοιχεία της θα κοινοποιηθούν στις αρμόδιες αρχές. Η εν λόγω κυρία, μου μιλούσε στον πληθυντικό και όταν της είπα ότι θα ειδοποιηθούν οι αρχές και ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο κλπ κλπ άρχισε να με βρίζει. Δυστυχώς δεν έχω καμία δικαιοδοσία για καταγραφή συνομιλίας χωρίς τη συγκατάθεση του συνομιλητή.
Πληθυντικός ευγενίας και πράσινα άλογα....

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:37, 19-04-11:

Με πήρε το απόγευμα μια κυρία από ένα call center για να μου πουλήσει μια υπηρεσία της Wind. Ηξερε όλα μας τα στοιχεία. Επειδή τις τελευταίες μέρες αυτό το θέμα μας έχει κουράσει αφάνταστα, της ζήτησα ευγενικά τα στοιχεία της και της είπα ότι την επόμενη φορά που θα ξαναενοχλήσουν από την Wind τα στοιχεία της θα κοινοποιηθούν στις αρμόδιες αρχές. Η εν λόγω κυρία, μου μιλούσε στον πληθυντικό και όταν της είπα ότι θα ειδοποιηθούν οι αρχές και ότι αυτό που κάνει είναι παράνομο κλπ κλπ άρχισε να με βρίζει. Δυστυχώς δεν έχω καμία δικαιοδοσία για καταγραφή συνομιλίας χωρίς τη συγκατάθεση του συνομιλητή.
Πληθυντικός ευγενίας και πράσινα άλογα....
Καλά, εκτός από τον πληθυντικό ευγενείας (¨κασετοποιημένη¨ ευγένεια, τα πρώτα δευτερόλεπτα προσπαθείς να καταλάβεις αν σου μιλάει άνθρωπος ή κασέτα) , καλό είναι οι υπάλληλοι των call center να τηρούν και κάποιους άτυπους κανόνες ευγενείας,και αυτά τα δύο να συνάδουν... δεδομένου ότι πολλές φορές παίρνουν μεσημεριάτικο, σε βρίσκουν ή μπουκωμένο ή ξαπλωμένο...
Αλλά, απ'την άλλη μεριά, και αυτοί υπάλληλοι είναι, δεν μπορείς να τους το προσάψεις κιόλας...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,841 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:40, 19-04-11:

Συμφωνω απολυτα στο οτι ο πληθυντικος ευγενειας..ειναι τυπος και μονο τυπος..τιποτα απολυτως δεν δηλωνει απο αποψη σεβασμου.Εγω τον χρησιμοποιω βασικα σε ατομα που δεν γνωριζω καθολου,μπας και παρεξηγηθουν..και τον κοβω αμεσως οταν δω οτι ολα ειναι οκ.Μαλιστα,σε γνωστους, τον χρησιμοποιω εκει που θελω να δηλωσω..οτι τελειωσαν τα πολλα πολλα μεταξυ μας...και βασικα..δεν τον σεβομαι.,το εντελως αντιθετο δηλαδη..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 21:53, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Καλά, εκτός από τον πληθυντικό ευγενείας (¨κασετοποιημένη¨ ευγένεια, τα πρώτα δευτερόλεπτα προσπαθείς να καταλάβεις αν σου μιλάει άνθρωπος ή κασέτα) , καλό είναι οι υπάλληλοι των call center να τηρούν και κάποιους άτυπους κανόνες ευγενείας,και αυτά τα δύο να συνάδουν... δεδομένου ότι πολλές φορές παίρνουν μεσημεριάτικο, σε βρίσκουν ή μπουκωμένο ή ξαπλωμένο...
Αλλά, απ'την άλλη μεριά, και αυτοί υπάλληλοι είναι, δεν μπορείς να τους το προσάψεις κιόλας...
Και γω έκανα μια περίοδο αυτή τη δουλειά, έστω και για 3-4 μέρες. Οταν όμως κατάλαβα ότι ΟΛΟΙ ενοχλούνται από αυτούς, παραιτήθηκα.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 22:05, 19-04-11:

Και γω έκανα μια περίοδο αυτή τη δουλειά, έστω και για 3-4 μέρες. Οταν όμως κατάλαβα ότι ΟΛΟΙ ενοχλούνται από αυτούς, παραιτήθηκα.
Είχα κάνει μια απόπειρα να κάνω αυτή τη δουλειά, που κράτησε μόλις μια μέρα...
Είχα σχολάσει θυμάμαι μέσα στην κατάθλιψη, μέσα στα υπαρξιακά-συνειδησιακά (προσπαθούσα να προωθήσω κάτι εντελώς κακαίσθητες παπαριές στον κοσμάκη ), μην σου πώ ότι τα έβαλα και με τον εαυτό μου χρεώνοντας μου ως αδυναμία την έλλειψη προωθητικού παρλάρε...οι άλλες τριγύρω ¨κένταγαν¨, η ψεύτικη μπουρ -μπουρ-μπουρ πάρλα των πωλητών -κατά κανόνα- που σε παίζουν μονότερμα...
το να σέβεσαι το ¨όχι¨ του συνομιλητή και να είσαι straight στην προκειμένη δουλειά είναι μείον, πρέπει να του κατσικωθείς με μια ακατάσχετη πάρλα... αναξιοπρεπές το θεωρώ... αλλά δεν κακίζω και όσους λόγω ανάγκης το κάνουν...

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:08, 19-04-11:

Και γω είχα μεγάλη ανάγκη τα χρήματα εκείνη την περίοδο αλλά κατάλαβα ότι ενοχλούσα τον κόσμο, όσο ευγενικός και αν ήμουνα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:10, 19-04-11:

Καλως ή κακως, δεν κανουν ολοι για πωλητες ασχετως ευγενειας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:12, 19-04-11:

Η προώθηση αφορούσε υπηρεσίες της Vivodi. Πώς να πουλήσεις μέσω telemarketing όταν ήταν ΜΑΚΡΑΝ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 22:39, 19-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Καλως ή κακως, δεν κανουν ολοι για πωλητες ασχετως ευγενειας.
Συγκερασμός ευγένειας, με καλώς ή κακώς εννοούμενη ¨αυθάδεια¨... ( δύσκολοοοοοοο!)

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 23:24, 19-04-11:

οι οποιοι ως υπευθυνοι εκπαιδευτικοι με μερακι και ζηλο μας εμαθαν και τον πληθυντικο ευγενειας που, ναι, διαθετει η γλωσσα μας....
Αααααακριβώς!!!!

O πληθυντικός της Ευγενίας, αν και ενεργητικά προθετικός, φανέρωνε διπλόμορφη μεσοπαθητική αδημονία!!! Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ (ούτε κι εκείνη βέβαια) όταν μου είπε: κύριε Άκη, μπορώ να σας πάρω μια.....

Άμα ξέρει ο άλλος να χρησιμοποιεί σωστά τον....πληθυντικό, γίνεσαι "χαλί" και τον αφήνεις να ...πάρει ότι θέλει!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 00:43, 20-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Αααααακριβώς!!!!

O πληθυντικός της Ευγενίας, αν και ενεργητικά προθετικός, φανέρωνε διπλόμορφη μεσοπαθητική αδημονία!!! Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ (ούτε κι εκείνη βέβαια) όταν μου είπε: κύριε Άκη, μπορώ να σας πάρω μια.....

Άμα ξέρει ο άλλος να χρησιμοποιεί σωστά τον....πληθυντικό, γίνεσαι "χαλί" και τον αφήνεις να ...πάρει ότι θέλει!
χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!!!
Αγαπημένε daemon, έχω ανάλογη εμπειρία με τον λεγόμενο
¨αφροδισιακό-πληθυντικό¨ ή αλλιώς ¨πληθυντικό της Δή-μητρας Ματσούκα¨... (βλ. ¨κύριε Μάάάνοοοοο...¨)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 08:29, 12-08-11:

Οι Γερμανοί δεν είναι για φίλημα
Αναστάτωση έχει προκληθεί από την αύξηση των φιλιών στα γραφεία...

Στις πολλές μορφές τρομοκρατίας, οι γερμανοί ειδικοί των σωστών τρόπων προσέθεσαν ακόμη μία: τα φιλιά μεταξύ συναδέλφων στο γραφείο. Η γερμανική Εταιρεία Σωστής Συμπεριφοράς επισημαίνει ότι η ανταλλαγή ασπασμών ανθεί τα τελευταία χρόνια στους χώρους εργασίας, όπου γυναίκες φιλούν γυναίκες και άνδρες φιλούν γυναίκες - και μάλιστα σταυρωτά στα μάγουλα, όπως έμαθαν τον υπόλοιπο κόσμο οι Γάλλοι.
Το ζήτημα μπορεί να γίνει αντιληπτό στις πραγματικές του διαστάσεις μόνο εάν ληφθεί υπόψη ότι οι γερμανοί εργαζόμενοι μπορούν να περάσουν ολόκληρη την εργασιακή τους ζωή μιλώντας μεταξύ τους στον πληθυντικό ευγενείας αντί στον ενικό της οικειότητας. Η άνθηση του φιλιού επομένως απειλεί να διασαλεύσει την εργασιακή τάξη, με δεδομένο ότι οι Γερμανοί μαθαίνουν στο σχολείο να κρατούν αποστάσεις όταν χαιρετούν έναν ξένο και να περιορίζονται σε μια τυπική χειραψία γέρνοντας ελαφρώς προς τα εμπρός το κεφάλι τους. Η Εταιρεία Σωστής Συμπεριφοράς υποστηρίζει ότι δεν έδρασε αυτοβούλως. Σύμφωνα με τον επικεφαλής της, τους τελευταίους μήνες έχει λάβει πολλά μηνύματα από πολλούς πολίτες που ζητούν να μάθουν πώς πρέπει να αντιδράσουν εάν επιχειρήσει κάποιος να τους φιλήσει όταν τους χαιρετά. «Η απάντηση είναι μία: δεν πρέπει να ανταλλάσσουν φιλιά - τουλάχιστον όχι στο γραφείο» δηλώνει στους «Τάιμς» ο Χανς Μίκαελ Κλάιν. Και προσθέτει: «Πολλοί υποψιάζονται ότι στο φιλί υπάρχει, ή μπορεί να υπάρχει, ένα στοιχείο ερωτισμού. Αλλοι εκνευρίζονται όταν τους φιλάει ο άλλος. Είναι μια μορφή τρομοκρατίας. Στη δουλειά, η σωστή συμπεριφορά επιβάλλει την απλή χειραψία. Στεκόμαστε σε μια απόσταση περίπου 60 εκατοστών ο ένας από τον άλλον και χαιρετιόμαστε διά χειραψίας».
Η βρετανική εφημερίδα υπενθυμίζει ότι ο Χανς Μίκαελ Κλάιν δεν είναι ο πρώτος που απαγορεύει το φιλί. Είχε προηγηθεί ο ρωμαίος αυτοκράτορας Τιβέριος επειδή φοβόταν κάποια μεταδοτική ασθένεια κι ένα ινδικό δικαστήριο που το 2007 εξέδωσε ένταλμα σύλληψης κατά του αμερικανού ηθοποιού Ρίτσαρντ Γκιρ επειδή φίλησε κατ' επανάληψη δημοσίως στο μάγουλο τη σταρ του Μπόλιγουντ Σίλπα Σέτι.

Πηγή

Οικειότητα, χαιρετισμοί, φιλιά, ... τελικά πόσα μας ενώνουν στην Ευρώπη, το κοινό παρελθόν και το κοινό (αλλοιώς τη βάψαμε) μέλλον, αλλά και πόσα μας χωρίζουν στα μικρά καθημερινά πράγματα, αυτά που μας είναι τόσο αυτονόητα που αδυνατούμε να δούμε ότι οι άλλοι τα βλέπουν με άλλο μάτι.

(το γράφω εδώ γιατί έχουν δοθεί πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες και η χρήση του πληθυντικού ευγενείας ανήκει στα ιδιαίτερα πολιτισμικά χαρακτηριστικά ενός λαού)

Άραγε μια μεγαλύτερη μελέτη των καθημερινών ιδιαιτεροτήτων κάθε λαού δεν θα βοηθούσε καλύτερα στην κατανόηση του?

Παράθεση

Pure_Seduction

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Pure_Seduction
H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται 3D designer . Έχει γράψει 2,025 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε στις 10:33, 15-08-11:

Χρησιμοποιω πληθυντικο ευγενειας σε ολους οσοι ειναι ανω των 30 αν και μου μοιαζει καπως,δεν το κανω απο σεβασμο,αλλωστε ο σεβασμος δεν μετριεται σε χρονια,αλλα το κανω καθαρα για λογους καθωςπρεπισμου.
Αν βεβαια μου ζητηθει να μιλαμε στον ενικο,τοτε οκ,αλλα πρεπει πρωτα να μου ζητηθει.

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 11:58, 15-08-11:

Aυτό. ^

Μιλάω με μεγαλύτερά μου άτομα -εκτός από συγγενείς- σε πληθυντικό ευγενείας.
Όχι από σεβασμό πάντα.

Πχ. Ακούω πολλά παιδιά να μιλούν στους καθηγητές στον ενικό χρησιμοποιώντας το μικρό τους όνομα. Στο φροντιστήριο κυρίως.
Εγώ δε μπορώ να το κάνω, επειδή έτσι με έχουν μάθει και επειδή δεν υπάρχει η απαραίτητη οικειότητα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 12:33, 15-08-11:

Μπορει καποιος να διξει ευγένεια σε ενα αλλο ατομο με ενα καλο συνδιασμο λογου-σταση σωματος. Επομένως ακομη και στον πλυθηντικο να μιλησεις πιθανον να μην εην εισαι καθολου ευγενικος ! Θεωρω δηλαδη πως η χρηση πλυθηντικου δεν ειναι απο μονη της ικανη να δειξει ευγενεια ...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:40, 15-08-11:

Η ευγένεια και ο σεβασμός φαίνονται στην πράξη και όχι στις προσφωνήσεις.
Προσωπικά δεν μου αρέσει να μου μιλούν στον πληθυντικό, σε μερικά άτομα μιλώ κι εγώ έτσι όταν κρίνω ότι είναι καλύτερο αυτό (π.χ. στη δουλειά μου), αλλά γενικά προτιμώ να δείχνω τον σεβασμό μου στην πράξη με την συμπεριφορά μου και όχι με την φρασεολογία μου.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Inartecubus (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inartecubus
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Inartecubus έγραψε στις 22:03, 09-03-13:

εγω χρησιμοποιω τον πληθυντικο παντα οταν μιλαω με μεγαλυτερους και ειναι κατι που μου βγαινει πολυ αυθορμητα.βεβαια το κανω κυριως οταν δεν εχω οικειοτητα με καποιον.στους συγγενεις μου πχ μιλαω στον πληθυντικο.οταν το ειπα σε μια φιλη μου αυτη ειχε μεινει καπως ετσι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 23:02, 09-03-13:

Στους συγγενείς που δεν τους έχω ζήσει και τους βλέπω χάση φέξη ναι και γω πληθυντικό τους μιλάω.Αλλά στους πολύ κοντινούς μου τους λέω με το μικρό τους, συγκεκριμένα αυτό το κάνω στα αδέρφια των γονιών μου και στου συζήγους τους...Πάντως από καθηγητές και γω πάντα πληθυντικό χρησιμοποιούσα ακόμα και όταν στη γ λυκείου τους έβλεπα πιο πολύ και από τους γονείς μου...
Γενικά πιστεύω ότι ανάλογα με το άτομο που μιλάς, το χαρακτήρα του πιο πολύ και όχι τόσο την ηλικία, σου βγαίνει ο πληθυντικός ή ο ενικός. Έχει να κάνει πιο πολύ με την περίσταση και δεν είναι γενικός κανόνας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici43946
Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:03, 09-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Inartecubus
στους συγγενεις μου πχ μιλαω στον πληθυντικο.οταν το ειπα σε μια φιλη μου αυτη ειχε μεινει καπως ετσι
Που το περίεργο; Αυτό είναι το σωστό.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:14, 09-03-13:

Σὲ συγγενῆ πάντως δὲν ἔχω μιλήσει ποτὲ στὸν πληθυντικὸ ἑκτὸς ἴσως ἀπὸ πολὺ μακρινοὺς τοὺς ὁποίους συναντοῦσα γιὰ πρώτη φορά. Πλέον στὸν πληθυντικὸ μιλῶ μόνο σὲ ἱερεῖς, καθηγητὲς παν/μίου καὶ ἀγνώστους ἢ γενικώτερα ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἱεραρχικὰ βρίσκονται ὑψηλότερα ἀπὸ ἐμένα.

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,196 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:24, 09-03-13:

Σὲ συγγενῆ πάντως δὲν ἔχω μιλήσει ποτὲ στὸν πληθυντικὸ ἑκτὸς ἴσως ἀπὸ πολὺ μακρινοὺς τοὺς ὁποίους συναντοῦσα γιὰ πρώτη φορά. Πλέον στὸν πληθυντικὸ μιλῶ μόνο σὲ ἱερεῖς, καθηγητὲς παν/μίου καὶ ἀγνώστους ἢ γενικώτερα ἀνθρώπους οἱ ὁποῖοι ἱεραρχικὰ βρίσκονται ὑψηλότερα ἀπὸ ἐμένα.
Πέτρο, νομίζω σφάλλετε. Είναι γενικώς χρήσιμος.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 23:25, 09-03-13:

Μιλάω στον πληθυντικό σε οποιονδήποτε ο οποίος είναι μεγαλύτερος μου ή τον γνωρίζω πρώτη φορά, απλά επειδή δεν μου βγαίνει να μιλήσω πιο χαλαρά(μην κοιτάτε τι κάνω εδώ).
Σε συνομιλήκους ή λίγο μεγαλύτερους νιώθω μεγαλύτερη οικιότητα, αν και πρόσφατα που μίλησα με έναν φοιτητή, μίλησα στον πληθυντικό.
Ελπίζω να μην με πέρασε για βλαμμένο ο άνθρωπος.

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 23:28, 09-03-13:

Εμένα μια τύπισσα στο σουπερμάρκετ μου μιλάει στον πληθυντικό και παίζει να μου ρίχνει καμια 20ριά χρόνια

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:32, 09-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Πέτρο, νομίζω σφάλλετε. Είναι γενικώς χρήσιμος.
Χρήσιμος εἶναι, ἀλλὰ ἂν μιλήσω στὸν θεῖο μου στὸν πληθυντικό, τὸ πιθανώτερο εἶναι νὰ μὲ ἀρχίσῃ στὶς σφαλιάρες...

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

O venividivici43946 έγραψε στις 23:34, 09-03-13:

Χρήσιμος εἶναι, ἀλλὰ ἂν μιλήσω στὸν θεῖο μου στὸν πληθυντικό, τὸ πιθανώτερο εἶναι νὰ μὲ ἀρχίσῃ στὶς σφαλιάρες...
Παλιά μιλούσαμε στους γονείς μας πληθυντικό, ο θείος θα μας πειράξει;

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 23:59, 09-03-13:

Στοὺς γονεῖς στὸν πληθυντικὸ μιλοῦσαν τὰ παιδιὰ κυρίως στὶς ἀστικὲς περιοχές. Ἐμένα ὁ πατέρας μου ποὺ εἶναι ἀπὸ χωριό, μιλοῦσε στὸν ἑνικὸ στὸν πατέρα του. Ἐπειδὴ γενικὰ τὸ σόϊ μου εἶναι κυρίως ἀπὸ χωριό, ἔχω συνηθίσει νὰ υἱοθετῶ πιὸ ἄμεσους τρόπους ἐπικοινωνίας κρατῶντας ὅμως καὶ τὸν πρέποντα σεβασμό. Ποτὲ δὲν ἔχω ἀπευθυνθεῖ σὲ θεῖο/θεία μὲ τὸ μικρό ὄνομα ἀλλὰ πάντοτε τοὺς φώναζα θεῖε/θεία ἐνῷ εἶχα κάνει παρατήρηση καὶ στὸν ἀνηψιό-βαπτιστῆρι μου ποὺ ὅταν ἦταν μικρὸς φώναζε τὸν θεῖο μου (δηλαδὴ τὸν παπποῦ του) μὲ τὸ μικρό του ὄνομα καὶ μάλιστα μὲ τὸ χαϊδευτικό πρᾶγμα τὸ ὁποῖο δὲ θεωρῶ σὲ καμμία περίπτωση πρέπον. Γενικὰ ὑπάρχουν τρόποι νὰ δείξῃς τὸν σεβασμό σὲ κάποιον. Ὁ πληθυντικὸς εἶναι ἕνας ἀπὸ αὐτοὺς φυσικὰ ἀλλὰ εἶναι καὶ ἀνάλογα μὲ τὸν ἄνθρωπο. Σὲ κάθε περίπτωση εἶναι πῶς σοῦ βγαίνει φυσικά. Θυμᾶμαι μοῦ εἶχε κάνει πολὺ περίεργη ἐντύπωση στὸν στρατὸ ποὺ ὁ διοικητὴς φώναζε τοὺς κατώτερους ἀξιωματικοὺς μὲ τὰ μικρά τους ὀνόματα (!) καὶ στὸν ἑνικό...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:08, 10-03-13:

"Tι θα θέλατε μητέρα" και τέτοια?

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 01:17, 10-03-13:

Χωρίς να θέλω να σας τρομάξω πρόσφατα άκουσα παιδί να προσφωνεί τον μπαμπά του στον πληθυντικό

Παράθεση

venividivici43946

Επιφανές Μέλος

O venividivici43946 έγραψε στις 02:10, 10-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
"Tι θα θέλατε μητέρα" και τέτοια?
Ακριβώς.

Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 04:42, 10-03-13:

Δεν συνηθιζω να μιλαω με καποιον,στον πληθυντικο.Πιστευω,εκτος του οτι δεν εχει καποιο πρακτικο αξιωμα(γιατι λογικα ο πληθυντικος απευθυνεται σε πολλους,και οχι σε μοναδα),διατηρει αναγχρονιστικες αντιληψεις,διοτι ο πληθ. ευγενειας,χρησιμοποιηθηκε ως ταξικος διαχωριστικος παραγων.
Θυμαμαι,στο σχολειο,ειχαμε εναν καθηγητη που οταν λ.χ του λεγαμε ''κυριε να σας ρωτησουμε αυτο...'' απαντουσε ''να μας ρωτησετε'' με ειρωνικο υφος

Αντιθετα,συνηθιζω να απευθυνομαι στα ατομα αναλογα με την επαγγελματικη τους ταυτοτητα,ακαδημαικους τιτλους(Δρ πχ),το επιθετο τους ή και το μικρο τους ονομα.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:08, 10-03-13:

Εγώ αν εξαιρέσεις τα άτομα της οικογένειάς μου, (οκ, μου φαίνεται γελοίο να μιλάει κανείς στην μητέρα του στον πληθυντικό), μιλάω σε όλους στον πληθυντικό. Σε όλους, σερβιτόρους, επαγγελματικές επαφές, αγνώστους. Μέχρι φυσικά να τους γνωρίσω ή να μου πουν να το κόψω.

Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η αμεσότητα του να μλάει κανείς στον άλλο στον ενικό χωρίς να τον ξέρει, ειδικά όταν το κάνουν κοπέλες, αυτή η δήθεν μαγκιά μου βγάζει ένα επίπεδο κάπως χαμηλότερο, λίγο "γεια χαρά νταν". Δεν έχει καμία φινέτσα, δεν δείχνει καθόλου τρόπους ή ευγένεια.

Από την άλλη ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και σέβομαι τον κάθε άνθρωπο. Απλά μιλάω για γούστο και όλα αυτά τα θέματα είναι υποκειμενικά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gilda : 10-03-13 στις 09:17.
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 11:20, 10-03-13:

Έχει να κάνει και με την κουλτούρα της κάθε χώρας. Όσο έμενα στην Ελλάδα χρησιμοποιούσα κι εγώ τον πληθυντικό ευγενείας, αλλά εδώ πολύ σπάνια. Ας πούμε όταν παραχωρώ τη θέση μου σε κάποιον ηλικιωμένο στα ΜΜΜ ή εάν προσέξω πως χρειάζεται βοήθεια σε κάτι, θα του απευθυνθώ στον πληθυντικό, but that's pretty much it. Ομολογώ, ότι στην αρχή μου φαινόταν παράξενο να απευθύνομαι π.χ. στους καθηγητές στο πανεπιστήμιο στον ενικό, αλλά δεν έχει να κάνει με αγένεια και έλλειψη τρόπων ή φινέτσας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους