Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,092 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,040 μηνύματα σε 74,647 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περί πληθυντικού ευγενείας

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:16, 10-03-13:

Σε ποια χώρα είσαι Λίλα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lilla My

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lilla My
H Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Lilla My έγραψε στις 13:08, 10-03-13:

Στη Φινλανδία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Inartecubus (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inartecubus
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Inartecubus έγραψε στις 13:55, 10-03-13:

στους συγγενεις μου δηλ γιαγια παππους θειοι τους μιλαω στον πληθυντικο...:p και τους βλεπω παρα πολυ συχνα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 04:08, 11-03-13:

Ο πληθυντικός ευγενείας πέραν απο την κλασσική κι άξια ένδειξη σεβασμού, διατηρεί αποστάσεις. Για μένα, είναι απαραίτητος και τον χρησιμοποιώ όταν κρίνω απαραίτητο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 11-03-13 στις 04:14.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 04:40, 11-03-13:

οταν γνωριζω καποιον (ακομα και μερικα χρονια μεγαλυτερο μ) δεν μπορω μ βγαινει αυθορμητα κ τ μιλαω στον πλυθηντικο ακομα κ αν μ πει να του μιλαω στον ενικο δυσκολα το κοβω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:05, 23-10-13:

Ο πληθυντικός δηλώνει ευγένεια σε άτομα που δεν γνωρίζουμε τόσο καλά, πόσο μάλλον για εκείνα που πρώτη φορά βλέπουμε. Πληθυντικός λοιπόν, μέχρι και αν οι συνθήκες να το επιτρέψουν να μετατραπεί σε ενικό.
Αντιπαθώ την εύκολη οικειότητα ορισμένων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:20, 23-10-13:

Τον πιο ηλίθιο (κατά τη γνώμη μου) πληθυντικό της "ευγένειας", τον έχω συναντήσει σε κάποιους γονείς που βάζουν τα παιδιά τους να τους μιλάνε στον πληθυντικό, π.χ. "Μητέρα, σας παρακαλώ μου αγοράζετε μια σοκολάτα?". Έλεος! Δεν δημιουργεί κάτι τέτοιο μια (ανεπίτρεπτη) απόσταση μεταξύ παιδιού και γονιών? Αν έχω άδικο παρακαλώ να μου το πείτε. Ίσως να φταίει το ότι τους γονείς μου (εκτός από τον ενικό) πάντα τους προσφωνούσα με τα μικρά τους ονόματα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 22:43, 23-10-13:

Προχθές πήγα στο σούπερ μάρκετ, περνάω από κάτι ράφια με νερά κι ήταν ένα κωλόκουτσκο που μου λέει: "Κύριε, μπορείτε να μου φτάσετε αυτό το νερό;". Μ' ένα χαμογελαστό πρόσωπο πήγα να του πω "κεριά και λιβάνια" αλλά μου βγήκε το ευγενικό και ξερό "ναι". Του το δίνω και φέυγω έντρομος, σκεφτόμενος ότι ξέχασα να το ρωτήσω πόσο χρονών με κάνει. Ντάξει, παραλογίζομαι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 22:52, 23-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Τον πιο ηλίθιο (κατά τη γνώμη μου) πληθυντικό της "ευγένειας", τον έχω συναντήσει σε κάποιους γονείς που βάζουν τα παιδιά τους να τους μιλάνε στον πληθυντικό, π.χ. "Μητέρα, σας παρακαλώ μου αγοράζετε μια σοκολάτα?". Έλεος! Δεν δημιουργεί κάτι τέτοιο μια (ανεπίτρεπτη) απόσταση μεταξύ παιδιού και γονιών? Αν έχω άδικο παρακαλώ να μου το πείτε. Ίσως να φταίει το ότι τους γονείς μου (εκτός από τον ενικό) πάντα τους προσφωνούσα με τα μικρά τους ονόματα.
Όσο παράξενο μου ακούγεται,να μιλάνε τα παιδιά στους γονείς σε πληθυντικό,άλλο τόσο,να τους φωνάζουν με τα μικρά τους ονόματα.
Και εγώ την είχα περάσει την φάση με το μικρό όνομα,αλλά ήμουν δεν ήμουν 3-4 ετών.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:00, 23-10-13:

Ε ντάξυ εμένα δεν με αρέσει και πολύ να μιλάω στον πληθυντικό σε άλλους. Σε μερικές περιπτώσεις αν είναι κάποιος μεγαλύτερος και δεν τον ξες οκ αλλά γενικά δεν το μπορώ αυτό το πράγμα. Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι τρόποι να δείξεις σεβασμό σε κάποιος δεν είναι απαραίτητος ο πληθυντικός.

Παράθεση

Άδωνις

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Άδωνις
Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Άδωνις έγραψε στις 23:06, 23-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ανέκαθεν ήμουν της άποψης ότι όταν γνωρίζουμε κάποιον (ιδιαίτερα μεγαλύτερο, ηλικιακά....) καλό είναι να μιλάμε στον πληθυντικό
Ειδικά όταν ζητάς στον μεγαλύτερο να σου επιτρέψει του κάνεις κάτι πολύ... προσωπικό με πληθυντικό ευγενείας, η νευροαισθητική του κατάσταση μένει πλέον χωρίς άμυνα.
Γι αυτό τα ευγενικά κορίτσια έρχονται πρώτα στις προτιμήσεις των..."μεγάλων"!!!!

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 23:24, 23-10-13:

Κατανταει εκνευριστικο να σου μιλανε στον πληθυντικο ειδικα οταν εισαι face to face με τον υπαλληλο και πολλες φορες ειναι και μεγαλυτερος σου. Πχ ειχα παει για ενα συμβολαιο ιντερνετ και ειχα πιασει την κουβεντα με την υπαλληλο και μου ελεγε: α ειστε φοιτητης κλπ. ε της το ειπα να μην μου μιλαει ετσι και τελικα μου εριχνε μια δεκαετια οταν πιασαμε την κουβεντα.

Σιγουρα ομως πολυ καλυτερα απο το να σου μιλανε λες και σε ξερουν χρονια. Πχ σε στυλ τι θελει το παλικαρι? κατσε ρε μπαρμπα, με ξερεις κι απο χθες?

Οι γονεις που βαζουν τα παιδια τους να μιλανε στον πληθυντικο ειναι απλα γελοιοι και τελειως αποξενωμενοι απο αυτα. Ο γονιος ειδικα απο καποια ηλικια πρεπει να ειναι φιλος με το παιδι του, δν ειναι υπαλληλος του το παιδι να του μιλαει στον πληθυντικο...

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Προχθές πήγα στο σούπερ μάρκετ, περνάω από κάτι ράφια με νερά κι ήταν ένα κωλόκουτσκο που μου λέει: "Κύριε, μπορείτε να μου φτάσετε αυτό το νερό;". Μ' ένα χαμογελαστό πρόσωπο πήγα να του πω "κεριά και λιβάνια" αλλά μου βγήκε το ευγενικό και ξερό "ναι". Του το δίνω και φέυγω έντρομος, σκεφτόμενος ότι ξέχασα να το ρωτήσω πόσο χρονών με κάνει. Ντάξει, παραλογίζομαι.
True story, μου εχει τυχει και μενα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 24-10-13 στις 12:04. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 23:40, 23-10-13:

Το άλλο που δεν το 'ξερα και που όταν το άκουσα πρώτη φορά σοκαρίστηκα είναι ο πληθυντικός στο πανεπιστήμιο. Αρχικά, μιλούσα με μια καθηγήτρια και μου είπε νομιζω 'εσείς' σε κάποια φάση και υπέθεσα πως μπερδέυτηκε και τέλος πάντων δεν έδωσα σημασία. Μετά επαναλήφθηκε και με την ίδια και μ΄άλλους καθηγητές. Τάχα μου είμαστε ξέρω 'γω ακαδημαικοί πολίτες. Βέβαια, δεν μιλάνε όλοι οι καθηγητές στον πληθυντικό(πάλι καλά) αν και μου 'ρχεται να βάλω τα γέλια όταν μου μιλάει η 50ρα στον πληθυντικό και τ΄απολαμβάνω ώρες ώρες. Βέβαια, κατά τη διάρκεια ενός καβγά μετάξύ εμού και μιας καθηγήτριας η οποία πριν το περιστατικό μου μιλούσε στον πληθυντικό κλασσικά, μου μιλούσε στον ενικό γιατί τα 'χε παρέι. Λίγους μήνες μετά το περιστατικό, τσουπ, πάλι ο πληθυντικός.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:22, 24-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Όσο παράξενο μου ακούγεται,να μιλάνε τα παιδιά στους γονείς σε πληθυντικό,άλλο τόσο,να τους φωνάζουν με τα μικρά τους ονόματα.
Για πιο λόγο δεν θεωρείς σωστό τα παιδιά να προσφωνούν τους γονείς τους με τα μικρά τους ονόματα;

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 22:36, 24-10-13:

Παραξενο ειπε, οχι λαθος...

Παράθεση

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johnnie Hunter
Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O Johnnie Hunter από βαρεμάρα έγραψε στις 09:57, 25-10-13:

Γενικά σε ανθρώπους οι οποίοι μου είναι άγνωστοι, μιλάω στον πληθυντικό. Όταν όμως συναναστρέφομαι με λαϊκούς ανθρώπους (π.χ. στη λαϊκή) μου αρέσει ο ενικός του τύπου «πιάσε δυο κιλά πατάτες μάστορα». Δε σημαίνει ότι δε σέβεσαι τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι ιδιαίτερο ο ενικός.

Σχετικά τώρα με το πώς φωνάζουν τα παιδιά τους γονείς τους, το θεωρώ απαράδεκτο να τους φωνάζουν με τα μικρά τους ονόματα γιατί απλούστατα δεν θεωρώ σωστό να φωνάζεις τον πατέρα σου όπως φωνάζεις τον κολλητό σου. Είναι διαφορετικό και πρέπει αυτό να φαίνεται. Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για θείους/θείες και εννοείται για παππούδες/γιαγιάδες.

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:14, 25-10-13:

Για πιο λόγο δεν θεωρείς σωστό τα παιδιά να προσφωνούν τους γονείς τους με τα μικρά τους ονόματα;

Μα δεν είπε ότι δεν είναι σωστό.
Δεν είναι θέμα "αξιώματος" ή κάτι τέτοιο, απλά όπως την γιαγιά μου την λέω γιαγιά, έτσι και την μαμά μου την λέω μαμά. Θέλω να πω, έτσι έμαθα, και αν εσύ έμαθες να τους φωνάζεις με τα μικρά τους it's ok, απλά μου κάνει εντύπωση.

Να κάνω εγώ άλλη ερώτηση τώρα μιας και πιάσαμε τα σόγια: Για να φωνάξετε τον αδερφό σας ας πούμε, χρησιμοποιείτε το μικρό του ή το "αδερφέ"? Και αν ισχύει το πρώτο, γιατί δεν επικράτησε αυτός ο "τίτλος" στα αδέρφια?

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

O DarthFederer έγραψε στις 12:16, 25-10-13:

Την αδερφη μου τη φωναζω με το ονομα της, το αδερφε/η μου θυμιζει τουρκικο σηριαλ

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 15:05, 25-10-13:

στους γονεις στον ενικο, στους καθηγητες στο πληθυντικο και το χειροτερο ειναι και στη καθηγητρια μπαλετου μου που ειναι συνομιλικη με προσπαθειες της μιλαω στον ενικο, γενικα αν ο αλλος ειναι δασκαλος μου, καθηγητης μου δε μου βγαινει ο ενικος ανεξαρτητα απο την ηλικια ...ε για θειους θειες παλι πληθυντικο οπως και ηλικιωμενους η μεγαλυτερους. Την αδερφη με παρατσουκλια....φυσικα να πεφτει και λιγο πλακα...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 19:40, 25-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnie Hunter
Γενικά σε ανθρώπους οι οποίοι μου είναι άγνωστοι, μιλάω στον πληθυντικό. Όταν όμως συναναστρέφομαι με λαϊκούς ανθρώπους (π.χ. στη λαϊκή) μου αρέσει ο ενικός του τύπου «πιάσε δυο κιλά πατάτες μάστορα».
Μήπως έτσι κάποιος θέλει να δείξει τη δική του "ανωτερότητα"; Κάπως έτσι μιλάνε και τα 15χρονα στον 50ρη σερβιτόρο. Στο μανάβη ή το σερβιτόρο (που είναι μεγαλύτερός μου) θα μιλήσω στον πληθυντικό γιατί είναι ξένος και δεν θεωρώ ότι είμαι κάτι περισσότερο από αυτόν.
Αρχική Δημοσίευση από Johnnie Hunter
Σχετικά τώρα με το πώς φωνάζουν τα παιδιά τους γονείς τους, το θεωρώ απαράδεκτο να τους φωνάζουν με τα μικρά τους ονόματα γιατί απλούστατα δεν θεωρώ σωστό να φωνάζεις τον πατέρα σου όπως φωνάζεις τον κολλητό σου. Είναι διαφορετικό και πρέπει αυτό να φαίνεται. Το ίδιο ισχύει πιστεύω και για θείους/θείες και εννοείται για παππούδες/γιαγιάδες.
Γιατί δεν είναι σωστό; Επειδή οι γονείς μου με έμαθαν να τους προσφωνώ με τα μικρά τους ονόματα, σημαίνει ότι δεν τους αγαπώ και δεν τους σέβομαι; Οι γονείς μου είναι δικοί μου άνθρωποι και αποκαλώντας τους π.χ. Γιάννη και Μαρία τους νοιώθω πιο κοντά μου. Όπως και να τους προσφωνήσω, είναι οι γονείς μου και όχι οι κολλητοί μου. Δεν είναι "τίτλοι" που κάνουν το διαφορετικό.

Παράθεση

jj!

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 3,034 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 19:57, 25-10-13:

Γιατί δεν είναι σωστό; Επειδή οι γονείς μου με έμαθαν να τους προσφωνώ με τα μικρά τους ονόματα, σημαίνει ότι δεν τους αγαπώ και δεν τους σέβομαι; Οι γονείς μου είναι δικοί μου άνθρωποι και αποκαλώντας τους π.χ. Γιάννη και Μαρία τους νοιώθω πιο κοντά μου. Όπως και να τους προσφωνήσω, είναι οι γονείς μου και όχι οι κολλητοί μου. Δεν είναι "τίτλοι" που κάνουν το διαφορετικό.

Όχι Κρόνο και Ρέα;

Επίσης, όταν πάω σε κάποιο δημόσιο οργανισμό, θέλω οι υπάλληλοι να μου μιλάνε στον πληθυντικό. Επειδή είμαι μικρότερός τους, δε σημαίνει ότι πρέπει να μιλάνε όπως θα μιλούσαν στο παιδί τους (με τις εντελώς απεχθείς προσφωνήσεις "νεαρέ", "παλικάρι" κλπ).

Το ίδιο ισχύει και με καταστήματα, τράπεζες, super market, κλπ, κλπ

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 20:16, 25-10-13:

Υπάρχει και κάποιος Ενικός που όταν χρησιμοποιείται μαζί με κάποιο τίτλο, δείχνει πολύ μεγαλύτερο σεβασμό και εκτίμηση από όσο αν χρησιμοποιηθεί ο πληθυντικός. Π.χ. Γειά σου Δάσκαλε, γειά σου Πρόεδρε, γειά σου Γιατρέ.

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 20:20, 25-10-13:

Και γιατί να δείχνω παραπάνω σεβασμό στον άλλον μόνο και μόνο επειδή είναι ιατρός ή πρόεδρος;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 20:37, 25-10-13:

Για το λόγο ότι εγώ με την παρέα μου εκνευρισμένες μπορεί να θέλουμε να αρχίζουμε και λέμε η μία της άλλης "Μωρή (τάδε)" και διάφορα άλλα τέτοια.
Ε,εμένα η προσφώνηση με το όνομα μου φαίνεται όσο κουφό μου φαίνεται το να λέω "Μητέρα θέλετε να σας βοηθήσω με κάτι;" Πες το υποτυπώδης ευγένεια,πες το συνήθεια ή ό,τι θες.
Αλλά να πω τη θεία μου με το όνομά της το κάνω από 3-4 χρονών ακόμη και τώρα.Το όνομα σκέτο μου κάθεται βαρύ.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 20:58, 25-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Και γιατί να δείχνω παραπάνω σεβασμό στον άλλον μόνο και μόνο επειδή είναι ιατρός ή πρόεδρος;
Δεν κατάλαβες. Δεν δείχνεις τον παραπάνω σεβασμό σε κάποιον μόνον επειδή είναι δάσκαλος, γιατρός ή πρόεδρος. Τον δείχνεις σε Εκείνον το Δάσκαλο, Γιατρό ή Πρόεδρο που πιστεύεις ότι το αξίζει, οπότε μόνον Εκείνον προσφωνείς έτσι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 21:09, 25-10-13:

Εγώ γενικά προτιμώ να μιλάω στον πληθυντικό σε ανθρώπους που δε γνωρίζω...Νομίζω ότι είναι ένα είδος ευγένειας αρχικά.Όταν μου το ζητήσει κάποιος τότε σταματάω.Αλλά και με ανθρώπους που έχω αποκτήσει οικειότητα μπορεί ακόμα να μιλάω στον πληθυντικό ως ένδειξη σεβασμού και επειδή έτσι έχω συνηθίσει.
Για παράδειγμα στην καθηγήτρια των γερμανικών μου,με την οποία έκανα ιδιαίτερα και είχα φιλικές σχέσεις, δεν έπαψα ποτέ όσα χρόνια μου έκανε μάθημα να της μιλάω στον πληθυντικό.
Βέβαια,δεν ξέρω...Είναι ανάλογα και τις περιστάσεις το πως θα απευθυνθώ σε κάποιον.
Πάντως και συνομήλικος να είναι ο άλλος μπορεί να μιλήσω στον πληθυντικό.Π.χ στο μαγαζί των γονιών μου όποτε δούλευα αν εξυπηρετούσα κάποιον ανεξαρτήτως ηλικίας μιλούσα στον πληθυντικό.
Είμαι της άποψης όμως ότι αν ο πληθυντικός είναι για λόγους ευγενείας δε πρέπει απαραίτητα να' ναι ψυχρός και να κάνεις τον άλλον να νιώθει άβολα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Emilouko : 25-10-13 στις 21:23.
Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 22:42, 25-10-13:

Ο πληθυντικός ευγενείας υπάρχει για να διαχωρίζει τις σχέσεις μεταξύ των ατόμων...Και βέβαια όχι μόνο ο πληθυντικός ευγενείας αλλά και ο τρόπος με τον οποίο επιλέγουμε να προσφωνήσουμε κάποιον ..Καθορίζουν κατά πόσο τον σεβόμαστε και κατά πόσο έχουμε διαχωρίσει τη θέση μας απέναντί του!Π.χ δεν θα πεις ποτέ τη μαμά σου Μαρία ..Άννα ..Κατερίνα ... αλλά μαμά ή μάνα κτλ. γιατί πολύ απλά τη σέβεσαι...όχι ότι αν την πεις με το μικρό της όνομα δεν την σέβεσαι...αλλά δυστυχώς εύκολα θα παρεξηγηθείς!
Τον πληθυντικό ευγενείας τον χρησιμοποιώ σε άτομα μεγαλύτερης ηλικίας ακόμα και σε μακρινούς παππούδες και γιαγιάδες μου...όσο και αν ακούγεται τρελό!Σε συνομήλικους μου ποτέ... ακόμα και άγνωστοι να μου είναι!

Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:57, 25-10-13:

Υπάρχει και κάποιος Ενικός που όταν χρησιμοποιείται μαζί με κάποιο τίτλο, δείχνει πολύ μεγαλύτερο σεβασμό και εκτίμηση από όσο αν χρησιμοποιηθεί ο πληθυντικός. Π.χ. Γειά σου Δάσκαλε, γειά σου Πρόεδρε, γειά σου Γιατρέ.

Μπράβο, και ήθελα να το επισημάνω. Αυτές τις προσφωνήσεις τις εκτιμώ πάρα πολύ και εγώ και τις φυλάω για τα κατάλληλα Άτομα (με το Α κεφαλαίο). Δεν νομίζω ότι ο πληθυντικός είναι αυτός που δείχνει τον σεβασμό. Μου έχει τύχει καθηγήτρια στο πανεπιστήμιο να μου μιλάει στον πληθυντικό και να νιώθω να με αντιμετωπίζει σαν το χειρότερο σκουπίδι έτσι που μου μιλούσε.
Και αντίστοιχα μιλάω και γω στον ενικό/πληθυντικό (όχι με το καλημέρα σας εννοείται, αλλά όταν αισθανθώ μια σχετική οικειότητα και έχω βγάλει και τα αντίστοιχα...συμπεράσματα).

Π.χ. έναν καθηγητή μου στο Λύκειο που τον συμπαθούσα πάρα πολύ και σαν καθηγητή και σαν άνθρωπο, είχα καταργήσει τον πληθυντικό από την β' γυμνασίου, και ας έχει σχεδόν την ηλικία των γονιών μου. Τον φώναζα με το μικρό του. Τους περισσότερους καθηγητές μου στο φροντ, στον ενικό τους μιλούσα σχεδόν αμέσως. Τον καθηγητή Χημείας στο φροντιστήριό μου μάλιστα, τον έλεγα "Δάσκαλε" από ένα σημείο και μετά, και θα μπορούσε να 'ναι και παππούς μου.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 06:03, 26-10-13:

Τωρα που ειπατε για τις προσφωνησεις προς γονεις θυμηθηκα μια περιπτωση πριν καιρο. Ειχαμε φωναξει στο σπιτι μας δυο μαστορες(πατερας και γιος) για μια βλαβη που ειχαμε. Αυτο που μου εκανε πολυ εντυπωση ειναι οτι πανω στη κουβεντα ο ενας αποκαλουσε τον αλλο "μαλακα". Οσο περιεργο κι αν ακουγεται. Αντε να το καταλαβω ο πατερας μια στο τοσο να ελεγε ετσι το γιο του αλλα και το αντιστροφο ;; Βεβαια φαινοταν οτι το ελεγαν για πλακα και πανω στη κουβεντα κι οχι σοβαρα, αλλα δεν ξερω μου ειχε φανει πολυ περιεργο...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 12:06, 26-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
...δυο μαστορες(πατερας και γιος)... ο ενας αποκαλουσε τον αλλο "μαλακα"...
Μια μοναδική φορά όταν πήγαινα στο γυμνάσιο, η μητέρα μου μισοαστεία - μισοσοβαρά με αποκάλεσε "μαλάκα", αλλά δεν της απάντησα...

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 22:49, 27-10-13:

Μια μοναδική φορά όταν πήγαινα στο γυμνάσιο, η μητέρα μου μισοαστεία - μισοσοβαρά με αποκάλεσε "μαλάκα", αλλά δεν της απάντησα...

Θα σε είχε πετύχει σε καμιά... περίεργη φάση και θα το' ριξε σαν σπόντα

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 00:54, 28-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Θα σε είχε πετύχει σε καμιά... περίεργη φάση και θα το' ριξε σαν σπόντα
Μπα! Μεταφορικά το είπε. Για το κυριολεκτικό (ως παιδίατρος) δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

Άδωνις

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Άδωνις
Ο Άδωνις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O Άδωνις έγραψε στις 01:03, 28-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Στο διάολο πάμε
Ο πληθυντικός ευγενείας υπάρχει για να διαχωρίζει...
...κατά πόσο τον σεβόμαστε και κατά πόσο έχουμε διαχωρίσει τη θέση μας απέναντί του!
Μάλιστα!!!!!!!!!!
Τι.....διαφορά βρίσκεις δηλαδή, αγαπητή και συμπαθέστατη "στο διάολο πάμε", εάν εγώ πω σε κάποιον : Δε δεν πας στο διάολο κύριε παπάρα, από το να του έλεγα.....ρε δεν πάτε στο διάολο κύριε παπάρα!!!

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,458 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:35, 01-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μα δεν είπε ότι δεν είναι σωστό.
Δεν είναι θέμα "αξιώματος" ή κάτι τέτοιο, απλά όπως την γιαγιά μου την λέω γιαγιά, έτσι και την μαμά μου την λέω μαμά. Θέλω να πω, έτσι έμαθα, και αν εσύ έμαθες να τους φωνάζεις με τα μικρά τους it's ok, απλά μου κάνει εντύπωση.

Να κάνω εγώ άλλη ερώτηση τώρα μιας και πιάσαμε τα σόγια: Για να φωνάξετε τον αδερφό σας ας πούμε, χρησιμοποιείτε το μικρό του ή το "αδερφέ"? Και αν ισχύει το πρώτο, γιατί δεν επικράτησε αυτός ο "τίτλος" στα αδέρφια?

Για τον απλούστατο λόγο οτι αδέρφια μπορείς να έχεις πολλά.
Γονείς, "μαμά" και "μπαμπά" (ή μητέρα και πατέρα αν προτιμάς) άπαξ και μόνο από έναν

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 22:55, 01-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Άδωνις
Μάλιστα!!!!!!!!!!
Τι.....διαφορά βρίσκεις δηλαδή, αγαπητή και συμπαθέστατη "στο διάολο πάμε", εάν εγώ πω σε κάποιον : Δε δεν πας στο διάολο κύριε παπάρα, από το να του έλεγα.....ρε δεν πάτε στο διάολο κύριε παπάρα!!!
Καμία... εάν τον βρίσεις θα κοιτάξει αν του μιλάς και στο πληθυντικό?...εδώ μιλάμε να υπάρχει μια άλφα σχέση μεταξύ σας όχι σχέση ζώων!

Παράθεση

athensvoice

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη athensvoice
Ο athensvoice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O athensvoice έγραψε στις 12:35, 19-01-14:

«Στον ενικό, κύριε, εδώ είμαστε για να μιλάμε στον ενικό…» έλεγε και ξανάλεγε γνωστός τηλεοπτικός δημοσιογράφος υπονοώντας, εκτός από τον τίτλο της εκπομπής, ότι ο ενικός αριθμός είναι αυτός που λείπει από την ελληνική κοινωνία για να ειπωθούν τα πράγματα έτσι όπως είναι στην πραγματικότητα, ωμά, σταράτα, απερίφραστα.

«Τι θα πάρεις;» ρωτάει σε άπταιστα «γαλλικά» ο νεαρός σερβιτόρος την κυρία που περιμένει να εξυπηρετηθεί. Σαν να αισθάνθηκε να τη ραπίζουν, τον κοιτά αποσβολωμένη και του απαντά… στον πληθυντικό.

Μια νεαρή κοπέλα προσπαθεί να πουλήσει ένα φόρεμα σε μια πελάτισσα, λέγοντας «κοπελιά, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σου πάει». Η «κοπελιά» μετά και από αυτό επείσθη και αναχώρησε άντυτη από το μαγαζί.

«Χάσαμε τον πληθυντικό ευγενείας. Στοπ». Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα τηλεγράφημα έκκλησης SOS προς τους ξένους, μαζί με τις εκκλήσεις για «κούρεμα», νέα δάνεια, ισολογισμούς και απολογισμούς. Ξεχάσαμε να απευθυνόμαστε στον άγνωστο, στον λιγότερο γνωστό, στον πελάτη, στον μικρό αλλά και στον μεγαλύτερο. Ξεχάσαμε να κρατάμε τη θέση μας ως επαγγελματίες, ως γονείς, ως δάσκαλοι, ως δημοσιογράφοι, ως θεραπευτές, ως ιερείς. Τι πάει να πει, απευθύνομαι «στον ενικό»; Τι ανάγκη καλύπτει μια μερίδα της κοινωνίας που αδυνατεί να σεβαστεί την απεύθυνση του άλλου ή την ανάγκη του άλλου να μένει λίγο πιο μακριά από εσένα. Οχι ανώτερα ή κατώτερα, λίγο πιο μακριά. Ισα για να παίρνουμε αέρα.

Μιλάει κάποιος στον πληθυντικό και απαντά ο άλλος στον ενικό. Γιατί; Από τι; Από κεκτημένη ταχύτητα, από άνεση, από έλλειψη τρόπων; Από την αίσθηση ότι είμαστε χωριό, ότι όλοι τελικά γνωριζόμαστε; Και γιατί δεν αφήνουμε τον χρόνο να αποφασίσει από κοινού για την κατάργηση του πληθυντικού; Από πού πηγάζει αυτή η εξομοίωση;

Πολλοί θα σκεφτούν, τόσα είναι τα προβλήματά μας, ο ενικός είναι πρόβλημα;

Δεν είναι στα αλήθεια μόνον ο ενικός. Είναι αυτό που κρύβει ο ενικός. Είναι αυτή η επίφαση της οικειότητας που δεν ανοίγει καρδιές αλλά καβαλάει κρεβάτια. Ο ενικός είναι ραντισμένος με μπόλικη επιθετικότητα. Με μια βαριεστημάρα. Με μια εξομοίωση. Με μια συγχωνευτική και ταυτοποιητική ανάγκη. Να είμαστε ίσοι και εάν όχι ίσοι, ανώτεροι. Να κάνουμε εμείς παιχνίδι. Να ελέγχουμε τον χώρο μας. Να μπούμε μέσα στον άλλο, να τον αλώσουμε… «Ελα μωρέ, και ποιος είναι αυτός να του μιλήσουμε και στον πληθυντικό;» λέει ο γείτονας. «Ποιος είναι ο ένας, ποιος είναι ο άλλος και ποιοι είμαστε εμείς; Ή, ακόμα καλύτερα, τι είναι ο καθένας από εμάς;». Ο ενικός δεν ελαχιστοποιεί την απόσταση μεταξύ των ανθρώπων. Δεν βελτιώνει την επικοινωνία. Τοποθετείται ως όχημα για να βάλουμε τον άλλον στη θέση του. Ποτέ όμως τον εαυτό μας. Απευθυνόμενοι δημόσια στον ενικό σε κάποιον που δεν γνωρίζουμε, του δείχνουμε ότι του έχουμε πάρει τον αέρα. Οτι τον έχουμε τοποθετήσει σε μια εις βάρος του οικειότητα και τον γυμνώνουμε, τον απορρίπτουμε. Καταργούμε τη φόρμα της επικοινωνίας, τα μαθήματα καλών τρόπων. Καταργούμε τον ενδιάμεσο ψυχικό χώρο για να του επιτρέψουμε να είναι αυτός που θέλει και εμείς να παραμείνουμε με σεβασμό σε αυτό που είμαστε.

«Στον ενικό, παρακαλώ», έλεγε και ξανάλεγε διατάζοντας ο δημοσιογράφος, κάνοντας τους προσκεκλημένους του να φαίνονται σαν τους μπαρμπάδες στο κουρείο. «Κύριε Κώστα μου», «όχι, κύριε Πάνο μου» ή «κύριε Αλέξη μου, δεν μπορείς να τα λες αυτά…» εις άπταιστον ενική και ανοίκεια διάλεκτο. Προωθώντας το καινούργιο format εκπομπής, που λένε και στα ελληνικά, υπερασπίζονται τον ενικό σαν τη διαφάνεια και την ειλικρίνεια που λείπουν από τον δημόσιο λόγο. Και συνειδητά ή ασυνείδητα, υπογράφουν με αυτόν τον τρόπο τη διάγνωση της νόσου της εποχής μας. «Ολοι, σαν να λένε, θα καούμε. Και τα χλωρά και τα ξερά». Και κανείς δεν θα ξεχωρίζει από κανέναν. Κανένας δεν θα δικαιούται διαφορετική μεταχείριση, κανείς δεν θα αξιώνεται σεβασμού. Οι τίτλοι τιμής και ευγενείας θα ανήκουν στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Οπως και οι ηλικίες, οι ιδιότητες, οι πορείες ζωής. Διότι τώρα, που τρώμε ωμή σάρκα σαν πεινασμένοι λύκοι, το «σεις και το σας» μας έλειπε…

Το «σεις και το σας» μας λείπει. Και πρέπει να το εφεύρουμε ξανά. Οχι σαν υποκρισία αλλά από αδήριτη αναγκαιότητα. Καμιά φορά χρειάζεται και η επίφαση της εσωτερικής οργάνωσης μιας ψυχικής δομής ενός ανθρώπου ή μιας ολόκληρης κοινωνίας, όταν δεν υπάρχει τίποτα όρθιο. Καμιά φορά χρειάζεται να πολεμήσουμε γι” αυτό «το σεις και το σας», για να σταθούμε με τον καιρό όρθιοι. Να υποκριθούμε τους ανθρώπους. Με δεκανίκια, με επιφάσεις, με ψεύτικες ευγένειες. Μέχρι να έρθει επιτέλους, ακόμα και από τα ξένα, η απάντηση σε αυτό το τηλεγράφημα.

«Πρέπει να μάθετε να σέβεστε. Στοπ».

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 13:01, 19-01-14:

εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πληθυντικό σε άτομα άγνωστα σε εμένα (ανεξαρτήτως ηλικίας.......σχεδόν ,νταξει δεν θα πω σε παιδάκι πέντε χρονών "κύριε σας έπεσε η μπάλα", σε αγνώστους από 15 χρονών)
ή σε άτομα μεγαλύτερα από εμένα που έμαθα να τους μιλάω στον πληθυντικό και δεν μπορώ να το αλλάξω (ακόμη και σε οικογενειακούς φίλους που τους ξέρω από τότε που γεννήθηκα)

όσο για το θέμα με τους γονείς ,εγώ συχνά τους γονείς μου τους φωνάζω με το όνομά τους και μπορώ να πώ ότι νιώθω πιο άνετα
δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να τους φωνάζω μαμά ή μπαμπά πάντα,και γιατί αν δεν τους φωνάζω είναι δείγμα ασέβειας;
την αδερφή μου την φωνάζω "αδερφή" ή την κολλητή μου "κολλητή" ;
όχι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 13:44, 19-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από τρελή φιλόσοφος
εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πληθυντικό σε άτομα άγνωστα σε εμένα (ανεξαρτήτως ηλικίας.......σχεδόν ,νταξει δεν θα πω σε παιδάκι πέντε χρονών "κύριε σας έπεσε η μπάλα", σε αγνώστους από 15 χρονών)
ή σε άτομα μεγαλύτερα από εμένα που έμαθα να τους μιλάω στον πληθυντικό και δεν μπορώ να το αλλάξω (ακόμη και σε οικογενειακούς φίλους που τους ξέρω από τότε που γεννήθηκα)

όσο για το θέμα με τους γονείς ,εγώ συχνά τους γονείς μου τους φωνάζω με το όνομά τους και μπορώ να πώ ότι νιώθω πιο άνετα
δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει να τους φωνάζω μαμά ή μπαμπά πάντα,και γιατί αν δεν τους φωνάζω είναι δείγμα ασέβειας;
την αδερφή μου την φωνάζω "αδερφή" ή την κολλητή μου "κολλητή" ;
όχι!
Δεν ειναι θεμα ασεβειας, απλα στους περισσοτερους γονεις αρεσει και τους ευχαριστει να ακουνε τα παιδια τους να τους αποκαλουν μαμα η μπαμπα, σε οποια ηλικια κι αν βρισκονται αυτα. Το ιδιο ισχυει και για θειες, γιαγιαδες παππουδες κι υπολοιπους κοντινους συγγενεις. Τωρα αν καποιος θελει ντε και καλα να τον φωναζουν μονο με το ονομα του κι η γιαγια πχ θελει απ' τα εγγονια της τη φωναζουν Τζενη ξερω γω κι οχι γιαγια για να μη μεγαλοδειχνει τοτε δεν υπαρχει προβλημα

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 16:49, 19-01-14:

Χρησιμοποιω τον πληθυντικο ευγενειας οπου ειναι απαραιτητος δηλαδη σε μεγαλυτερους μου που δεν γνωριζω ή πρεπει να τους μιλαω στον πληθυντικο πχ καθηγητες. Το να μιλησω σε καποιον φιλο του μπαμπα μου πχ στον ενικο δεν το βλεπω ως δειγμα ασεβειας παντως.
υγ: τους γονεις μου δεν τους φωναζω με τα ονοματα τους ποτε ισως γιατι δεν το εχω συνηθισει... Την μαμα μου την φωναζω παντα Muttchen

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:07, 19-01-14:

Δυστυχως στη σημερινη εποχη ο πληθυντικος ευγενειας εχει καταργηθει απο τη νεα γενια. Και οι μαθητες στον ενικο μου μιλανε. Και δεν ειναι οτι με ενοχλει προσωπικα αλλα πλεον δεν μιλανε στον πληθυντικο σε οποιοδηποτε. Ολοι ισα και ομοια

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 17:12, 19-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Δυστυχως στη σημερινη εποχη ο πληθυντικος ευγενειας εχει καταργηθει απο τη νεα γενια. Και οι μαθητες στον ενικο μου μιλανε. Και δεν ειναι οτι με ενοχλει προσωπικα αλλα πλεον δεν μιλανε στον πληθυντικο σε οποιοδηποτε. Ολοι ισα και ομοια
Καθηγητες μου, εχουν ζητησει να μην τους μιλαω στον πληθυντικο εκτος ταξης. Οσο περιεργο κι αν ακουγεται ( κι εγω στην αρχη ετσι: τους κοιτουσα) ειναι πολυ καλυτερα. Ο πληθυντικος κραταει τους τυπους....

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 19:53, 19-01-14:

Κάποιες φορές ο πληθυντικός είναι θέμα συνθηκών ή και συνήθειας.
Θα δώσω δυο αντίστοιχα παραδείγματα:
1) Δούλεψα για λίγο καιρό σε μια εταιρία στην οποία ο ιδιοκτήτης ήταν οικογενειακός μας φίλος. Ενώ από μικρός του μιλούσα στον ενικό και με το μικρό του όνομα, στο χώρο της δουλειάς, του μιλούσα στον πληθυντικό και τον προσφωνούσα "Κύριε Διευθυντά".
2) Γνωστή μου κοπέλα δημιούργησε σχέση με πρώην καθηγητή της στο φροντιστήριο. Όπως μου είπε η ίδια, κάποιες φορές ενώ βρίσκονταν σε εντελώς προσωπικές τους στιγμές, από την παλιά συνήθεια, της έβγαινε αυθόρμητα και τον αποκαλούσε "Κύριε Τάδε". (Χαχαχαχα!!!)

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:51, 19-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Καθηγητες μου, εχουν ζητησει να μην τους μιλαω στον πληθυντικο εκτος ταξης. Οσο περιεργο κι αν ακουγεται ( κι εγω στην αρχη ετσι: τους κοιτουσα) ειναι πολυ καλυτερα. Ο πληθυντικος κραταει τους τυπους....
Εγω μιλαω για εντος ταξης και για παιδακια μικρα του δημοτικου. Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα γιατι δεν ειμαι και μεγαλη σε ηλικια αλλα το ιδιο κανουν στον οποιοδηποτε καθηγητη. και ενταξει οχι ολα τα παιδια, μιλαω για τα περισσοτερα. Απλα μου κανει εντυπωση πως αλλαξαν τα πραγματα γιατι τον καιρο που ημουν εγω σχολειο δεν τολμουσα να μιλησω σε καθηγητη/τρια μου στον ενικο εκτος και αν ηταν μικρος σε ηλικια και αυτο παντα εκτος ταξης.

Παράθεση

youhou (takis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youhou
Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 341 μηνύματα.

O youhou έγραψε στις 21:22, 19-01-14:

Εγω μιλαω για εντος ταξης και για παιδακια μικρα του δημοτικου. Ενταξει εγω δεν εχω προβλημα γιατι δεν ειμαι και μεγαλη σε ηλικια αλλα το ιδιο κανουν στον οποιοδηποτε καθηγητη. και ενταξει οχι ολα τα παιδια, μιλαω για τα περισσοτερα. Απλα μου κανει εντυπωση πως αλλαξαν τα πραγματα γιατι τον καιρο που ημουν εγω σχολειο δεν τολμουσα να μιλησω σε καθηγητη/τρια μου στον ενικο εκτος και αν ηταν μικρος σε ηλικια και αυτο παντα εκτος ταξης.
Ενταξει αμα ειναι 1η-2α δημοτικου δεν ειναι περιεργο.Απλα δεν καταλαβαινουν τι ειναι ο πληθυντικος.

Παράθεση

Vegasmaster (Σπύρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vegasmaster
Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Vegasmaster έγραψε στις 16:49, 20-01-14:

Βασικά ο πληθυντικός ευγενείας είναι κάτι πολύ πρόσφατο στην Ελληνική γλώσσα αφού ξεκίνησε να χρησιμοποιείται με την ανεξαρτησία του σύγχρονου Ελληνικού κράτους.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 19:31, 23-01-14:

Εννοειται πως δεν το επιτρεπουν ολοι ετσι; Εμενα μονο η περσυνη μου φυσικοχημικος και η πρωην καθ γερμανικων του σχολειου μου με την οποια πλεον ειμαστε ''φιλες''....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους