Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παρελθόν VS Σήμερα, οι επιδράσεις της τεχνολογίας

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 02:05, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon
Το ανησυχητικό λοιπόν ΔΕΝ είναι η ανάπτυξη της τεχνολογίας. Το ανησυχητικό είναι ότι όλες οι νέες τεχνολογίες που προωθούνται τελευταία τρία χρόνια εντατικοποιούν την δυνατότητα ελέγχου της ζωής μας. Προς το παρόν κανείς δεν ασκεί αυτόν τον έλεγχο: τι θα γίνει αν αύριο αποφασίσει να το κάνει; Μήπως οι διευκολύνσεις που μας προσφέρουν είναι απλά το δόλωμα; Δεν ξέρω την απάντηση, απλά έχω κάποιους προβληματισμούς.
Θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα! Γνώμη μου είναι ότι η τεχνολογία δεν είναι πάντα για το καλό μας! Στην τελική ας αναλογιστούμε, σκεπτόμενοι λίγο παραπάνω, πόσα από τα συνεχώς νέα επιτεύγματα της τεχνολογίας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόμαστε! Στην τελική τόσα χρόνια τώρα και άλλα πόσα πριν, μια χαρούλα(για να μην πω και καλύτερα) τη βγάζαμε! Τουλάχιστον, κατά τη γνώμη μου πάντα, ήταν πιο ανθρώπινα τα πράγματα!
Ενώ τώρα, κάθε τρεις και λίγο μας προωθούν πράγματα, δήθεν "για την ασφάλειά μας", δήθεν για καλύτερες και ευκολότερες συναλλαγές, δήθεν το ένα δήθεν το άλλο! Πολλοί μπορεί να σπεύσετε να με πείτε Δον Κιχώτη, μα όμως σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι! Απλά σκεφτείτε αυτά τα μικρά βήματα one by one, τι προσθέτουν στην συνολική εικόνα! Γιατί τα τελευταία χρόνια, υποτίθεται ότι ξεκίνησε η τεχνολογία να μπαίνει σιγά σιγά στα σπίτια όλων μας....και φυσικά ακόμα και στους δρόμους...! Και αν εμείς, οι τωρινοί έφηβοι, 20άρηδες, 30άρηδες και 40άρηδες(που έχουμε ως επί το πλείστον πρόσβαση και καλύτερη κατανόηση της τεχνολογίας, από ό,τι οι γονείς μας),δεχόμαστε και αφομοιώνουμε σιγά σιγά, μία το ένα καινούριο πράγμα, μία το άλλο...τότε, επιτρέψτε μου να βρίσκω λίγο φοβιστική την εικόνα του κόσμου σε 30 και 50 χρόνια από σήμερα......αναλογιζόμενη το απλό πράγμα...ότι τα παιδιά μας, θα ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ με ΟΛΑ αυτά που εμείς σήμερα σιωπηλά "δεχόμαστε"......θεωρώντας τα φυσικά μα τι άλλο παρά,ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΤΟΥΣ ΖΩΗΣ...Συνεπώς δε θα τους νοιάζει και να το αλλάξουν, γιατί δεν θα έχουν νιώσει τη διαφορά που εμείς νιώθουμε τώρα....και τότεεεε......

"Who's to blame? Well, ceratinly, there are those more responsible than others, and they will be held accountable, but again truth be told, if you're looking for the guilty, you need only look into a mirror..."

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 06:40, 30-03-07:

πόσα από τα συνεχώς νέα επιτεύγματα της τεχνολογίας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόμαστε!
Φέρε ένα παράδειγμα

ήταν πιο ανθρώπινα τα πράγματα!
Σωστά ... όμως μπορείς να μου αναφέρεις λίγο, ποίος ήταν ο μέσος όρος ζωής της εποχής που αναπολείς;
Ενώ τώρα, κάθε τρεις και λίγο μας προωθούν πράγματα, δήθεν "για την ασφάλειά μας", δήθεν για καλύτερες και ευκολότερες συναλλαγές, δήθεν το ένα δήθεν το άλλο!
Αν το χρειάζεσαι ή σου αρέσει, το αγοράζεις, αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν σου αρέσει, δεν το αγοράζεις. Νομίζω ότι υπερβολικά εύκολο ακούγεται
Πολλοί μπορεί να σπεύσετε να με πείτε Δον Κιχώτη, μα όμως σας διαβεβαιώ ότι δεν είμαι
Μπα, τεχνοφοβικιά θα σε πούν ....
βρίσκω λίγο φοβιστική την εικόνα του κόσμου σε 30 και 50 χρόνια από σήμερα......αναλογιζόμενη το απλό πράγμα...ότι τα παιδιά μας, θα ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ με ΟΛΑ αυτά που εμείς σήμερα σιωπηλά "δεχόμαστε"......θεωρώντας τα φυσικά μα τι άλλο παρά,ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΤΟΥΣ ΖΩΗΣ...Συνεπώς δε θα τους νοιάζει και να το αλλάξουν, γιατί δεν θα έχουν νιώσει τη διαφορά που εμείς νιώθουμε
Και εσύ γεννήθηκες θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την θέρμανση στο σπίτι, το φως, τα βιβλία, το νερό στο σπίτι, γεννήθηκες θεωρώντας δεδομένο ότι σπίτι θα υπάρχει ένας προσωπικό σου χώρος.
Μήπως να γυρίσουμε το κόσμο τόσο πίσω ώστε να μην θεωρούμε δεδομένα τα παραπάνω;
Ε τα παιδιά μας θα γεννηθούν θεωρώντας δεδομένο το Internet. Εγώ αυτό το ονομάζω εξέλιξη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 07:26, 30-03-07:

Και επειδή η Violeta το πάει στις "παρακολουθήσεις" και στον "μεγάλο αδερφό"...εμένα δεν με χαλάει και αυτή η εικόνα!
Αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις...γιατί να σε πειράξει?

Εν κατακλείδι συμφωνώ με τον Exposed!

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 12:20, 30-03-07:

Θα είμαι λίγο σύντομη, μιας και δεν έχω πολύ χρόνο αυτή τη στιγμή!
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Φέρε ένα παράδειγμα
Σκεπτικό: "Έσκασα ένα σωρό λεφτά στο κινητό των 2 ΜΡ, φέτος όμως που βγήκε αυτό με τα 3.2 ΜΡ, θα σκάσω και άλλα λεφτά να πάρω αυτό..."
---Βέβαια, με τα ίδια λεφτά που πλήρωσα δύο κινητά, θα μπορούσα να έχω και ένα καλό κινητό και μία ΣΟΥΠΕΡ ψηφιακή φωτογραφική-----

Σωστά ... όμως μπορείς να μου αναφέρεις λίγο, ποίος ήταν ο μέσος όρος ζωής της εποχής που αναπολείς;
Δεν αναφέρομαι σε κάποια μακρινή εποχή...Ακόμα και όταν ήμασταν πιο μικροί, τα πράγματα ήταν καλύτερα! Φερ' επείν, σκέψου ότι τότε τα παιδάκια παίζαν σαν παιδιά στις γειτονιές....Δεν είχαν κινητά με βιντεοκάμερες από το δημοτικό, δεν σέρφαραν ατελείωτες ώρες στο ίντερνετ(όπως άλλωστε και πολλοί από εμάς "καταντήσαμε" και κάνουμε)...
Αν το χρειάζεσαι ή σου αρέσει, το αγοράζεις, αν δεν το χρειάζεσαι ή δεν σου αρέσει, δεν το αγοράζεις. Νομίζω ότι υπερβολικά εύκολο ακούγεται
Μπα, τεχνοφοβικιά θα σε πούν ....
Δε νομίζω ότι αγόρασε κανείς καμία από τις κάμερες στους δρόμους...ούτε επέλεξε κανείς μας, για το αν θα παρακολουθούνται οι συνομιλίες...ούτε επέλεξε αν η παρακολούθηση μέσω κινητού τηλεφώνου είναι εύκολη...ούτε αν η εύρεση ενός ΙΡ είναι τόσο δύσκολη, με λίγες κατάλληλες οδηγίες...
Απλά γνώμη μου είναι ότι, τα οικοδομήματα δεν χτίζονται μονομιάς...αλλά τουβλάκι τουβλάκι....Και κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί ότι αυτά που δεχόμαστε σήμερα, δεν θα χρησιμοποιηθούνε ποτέ εναντίον μας! Για οποιοδήποτε λόγο καρφωθεί στο κεφάλι κάποιου....Δεν είναι θέμα του να έχεις να κρύψεις κάτι, είναι θέμα του ΓΙΑΤΙ να γίνεται και ΓΙΑΤΙ να το δέχεσαι εις το όνομα της τεχνολογίας, λες και είναι ο θεός σου ένα πράγμα!
Και εσύ γεννήθηκες θεωρώντας ΔΕΔΟΜΕΝΗ την θέρμανση στο σπίτι, το φως, τα βιβλία, το νερό στο σπίτι, γεννήθηκες θεωρώντας δεδομένο ότι σπίτι θα υπάρχει ένας προσωπικό σου χώρος.
Το θέμα είναι να διαφυλάξουμε αυτόν τον προσωπικό χώρο...και να μην είναι μόνο αυτός ξέρεις...και ΑΝ...γιατί μπροστά μας θα τα βρούμε!
Μήπως να γυρίσουμε το κόσμο τόσο πίσω ώστε να μην θεωρούμε δεδομένα τα παραπάνω;
Οχι να μην τον γυρίσουμε πίσω, αλλά να σκεπτόμαστε και λίγο τι θα δεχτούμε και τι απορρίψουμε από όσα μας πλάσαρουν στο όνομα της τεχνολογικής εξέλιξης....
Ε τα παιδιά μας θα γεννηθούν θεωρώντας δεδομένο το Internet. Εγώ αυτό το ονομάζω εξέλιξη.
Ομως, για μένα είναι σίγουρο(και διαφαίνεται και ήδη από τώρα...) ότι πολλά παιδιά θα είναι αυτοί που θα καούν μπροστά στο ίντερνετ...Θα παίζουν παιχνιδάκια διαδικτυακά και θα τα λένε πιο πολύ μέσω ΜSN, αντί να βγαίνουν έξω με τους φίλους τους...

Kαι ας θυμηθούμε σχεδόν οι περισσότεροι από εμάς--ΜΑΖΙ και ΕΓΩ--πόσες φορές έχουμε παρασυρθεί μιλώντας ΠΟΛΛΕΣ ώρες στο ΜSN(ενώ και καλά μπήκαμε για λίγο), προφασιζόμενοι ότι δεν έχουμε πολύ χρόνο, λόγω υποχρεώσεων!Αντί να τα πούμε από κοντά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 30-03-07 στις 17:54. Αιτία: Quote tags :-)
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:22, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από violetta
σκέψου ότι τότε τα παιδάκια παίζαν σαν παιδιά στις γειτονιές....
Σε αυτό ειδικά με βρίσκεις 100% σύμφωνο....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:34, 30-03-07:

Ενώ τώρα τα παιδιά αντί να χαζολογούν στις γειτονιές με πέτρες και τουβλα ενημερώνονται, μαθαίνουν, επικοινωνούν και πολλές φορές μας αποστομώνουν κιόλας. Τραγικό ε;

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:37, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ενώ τώρα τα παιδιά αντί να χαζολογούν στις γειτονιές με πέτρες και τουβλα ενημερώνονται, μαθαίνουν, επικοινωνούν και πολλές φορές μας αποστομώνουν κιόλας. Τραγικό ε;

Και απομονώνονται κιόλας θα έλεγα...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:42, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Και απομονώνονται κιόλας θα έλεγα...
Κάθε άλλο! Μέσα απο το διαδίκτυο μπορούν να γνωρίσουν τόσους ανθρώπους, τέτοιων ηλικιών, μορφωτικών επιπέδων και πλήθους που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν παλιότερα που ήταν (απο)κλεισμένα στη "γειτονιά" και συνδιαλέγονταν μόνο με παιδιά της ηλικίας τους!

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 12:45, 30-03-07:

Κάθε άλλο! Μέσα απο το διαδίκτυο μπορούν να γνωρίσουν τόσους ανθρώπους, τέτοιων ηλικιών, μορφωτικών επιπέδων και πλήθους που με τίποτα δεν θα μπορούσαν να κάνουν παλιότερα που ήταν (απο)κλεισμένα στη "γειτονιά" και συνδιαλέγονταν μόνο με παιδιά της ηλικίας τους!
Κοίτα...κι εγώ υπερ της τεχνολογίας είμαι (wtf την έχω σπουδάσει και ασχολούμαι με αυτήν) αλλά καμία ιντερνετική επαφή δεν μπορεί να αντικαταστήσει την κοντινή επαφή και την ανεμελιά των παιχνιδιών της γειτονιάς.

Και στο φινάλε φινάλε στα 13-14 ένα παιδί δεν είναι και ανάγκη να ενημερώνεται τόσο εντατικά!Είναι ανάγκη να παίζει όμως!

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 12:45, 30-03-07:

Για μένα ισχύει το "κάθε τι στην ώρα του"! Δεν θεωρώ ότι είναι "κατόρθωμα" τα παιδάκια να φέρονται(ακόμα και να βρίζουν) σαν μεγαλύτεροι...Έχουν καιρό για όλα!

Για να νιώσεις σαν παιδί, πρέπει να ζήσεις κιόλας σαν τέτοιο...Δεν αρκούν μόνο τα σωματικά σου χαρακτηριστικά να σου "λένε" ότι είσαι!

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:45, 30-03-07:

Ρε παιδια, δεν μπορουμε να κατηγορησουμε το ιντερνετ για αυτο. Εγω πραγματικα μετανιωνω που δεν το ανακαλυψα νωριτερα, και χαιρομαι που αδερφος μου εχει την adsl του και μπορει και σερφαρει, και ενημερωνεται, και μαθαινει. Και σε καμια περιπτωση δεν εχει απομονωθει, και εξω βγαινει, και ποδοσφαιρο παιζει με τους φιλους του, και παιχνιδια στον υπολογιστη, αλλα με μετρο. Το αν θα γινουν υπερβολες, αυτο εξαρταται απο τους γονεις και απο το ιδιο το παιδι. Με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε οτι τωρα το παιδι ειναι πιο ασφαλες γιατι δεν παιζει πια με πετρες και χωματα και δεν χτυπαει. Ακυρο παραδειγμα, αλλα συμφωνο με τη λογικη των παραπανω.
Οσο για τα κινητα και τις καμερες και τα λεφτα, παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα εχουν παραπανω χρηματα και θα τα σπαταλανε σε αχρηστα πραγματα. Δεν φταιει η τεχνολογια γιαυτο. Φταιμε εμεις οι ιδιοι, και οι ακυρες προτεραιοτητες που βαζουμε. Ο μεσος Ελληνας, αντι να κρατησει τα λεφτα του να παει διακοπες η να κανει κατι εποικοδομητικο τελος παντων, παει και παιρνει κινητα των 500 ευρω. Και μετα γκρινιαζει που ειναι οι μισθοι χαμηλοι.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 12:47, 30-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Ρε παιδια, δεν μπορουμε να κατηγορησουμε το ιντερνετ για αυτο. Εγω πραγματικα μετανιωνω που δεν το ανακαλυψα νωριτερα, και χαιρομαι που αδερφος μου εχει την adsl του και μπορει και σερφαρει, και ενημερωνεται, και μαθαινει. Και σε καμια περιπτωση δεν εχει απομονωθει, και εξω βγαινει, και ποδοσφαιρο παιζει με τους φιλους του, και παιχνιδια στον υπολογιστη, αλλα με μετρο. Το αν θα γινουν υπερβολες, αυτο εξαρταται απο τους γονεις και απο το ιδιο το παιδι. Με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε οτι τωρα το παιδι ειναι πιο ασφαλες γιατι δεν παιζει πια με πετρες και χωματα και δεν χτυπαει. Ακυρο παραδειγμα, αλλα συμφωνο με τη λογικη των παραπανω.
Οσο για τα κινητα και τις καμερες και τα λεφτα, παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα εχουν παραπανω χρηματα και θα τα σπαταλανε σε αχρηστα πραγματα. Δεν φταιει η τεχνολογια γιαυτο. Φταιμε εμεις οι ιδιοι, και οι ακυρες προτεραιοτητες που βαζουμε. Ο μεσος Ελληνας, αντι να κρατησει τα λεφτα του να παει διακοπες η να κανει κατι εποικοδομητικο τελος παντων, παει και παιρνει κινητα των 500 ευρω. Και μετα γκρινιαζει που ειναι οι μισθοι χαμηλοι.
Ακριβώς!!!
Δεν κατηγόρησα την τεχνολογία την ίδια αλλά την κακή χρήση της!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:49, 30-03-07:

Για μένα ισχύει το "κάθε τι στην ώρα του"! Δεν θεωρώ ότι είναι "κατόρθωμα" τα παιδάκια να φέρονται(ακόμα και να βρίζουν) σαν μεγαλύτεροι...Έχουν καιρό για όλα!
Απλά γιατί ηδονίζεσαι να νιώθεις υπεροχή απέναντι τους και σε τρομάζει που νιώθεις οτι θα την χάσεις και θα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις ως πιο ίσα απο τα αποχαυνωμένα και ανενημέρωτα παιδάκια της προηγούμενης γενιάς.
Κοίτα...κι εγώ υπερ της τεχνολογίας είμαι (wtf την έχω σπουδάσει και ασχολούμαι με αυτήν) αλλά καμία ιντερνετική επαφή δεν μπορεί να αντικαταστήσει την κοντινή επαφή και την ανεμελιά των παιχνιδιών της γειτονιάς.

Και στο φινάλε φινάλε στα 13-14 ένα παιδί δεν είναι και ανάγκη να ενημερώνεται τόσο εντατικά!Είναι ανάγκη να παίζει όμως!
Απο που προκύπτει αυτό; Και ποιός σου είπε οτι δεν παίζει κιόλας;

Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 12:50, 30-03-07:

Σε 100 χρόνια θα διαβάζουν τέτοιες απόψεις και θα γελάνε πιστευω. Όπως γελάμε εμείς με ανάλογες απόψεις του 1900.
Δες ποστ 11 και 12.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 12:53, 30-03-07:

Ακριβώς!!!
Δεν κατηγόρησα την τεχνολογία την ίδια αλλά την κακή χρήση της!
Σαφως! Αλλα νομιζω οτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για το ποσο κακη ειναι η κακη χρηση της τεχνολογιας. Και με τη φωτια μπορει καποιος να καει, αλλα αυτο δεν εμποδισε τον ανθρωπο να τη χρησιμοποιησει και να εξελιχθει.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:03, 30-03-07:

Το ότι κάποιο παιδί μπαίνει στο νετ σημαίνει οτι το παίζει μεγαλύτερος;

Όσο για τις παρακολουθήσεις:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏΝΤΑΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ. Η εκτός του δώσετε την άδεια να εγκαταστήσει κάποιο software που θα παίξει τον ρόλο του κοριού. Αρά μιλάμε για συσκευές Symbian ή Windows mobile και φυσικά στην περίπτωση που δεν ξέρετε τι software περνάτε στο κινητό σας.

Υ.γ.: Μην ξεχνάμε ότι η TV δεν είναι μόνο ο ευαγγελάτος

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 16:33, 30-03-07:

Απλά γιατί ηδονίζεσαι να νιώθεις υπεροχή απέναντι τους και σε τρομάζει που νιώθεις οτι θα την χάσεις και θα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις ως πιο ίσα απο τα αποχαυνωμένα και ανενημέρωτα παιδάκια της προηγούμενης γενιάς.

Αν η μη αποχαύνωση και η ενημέρωση πάνε πακέτο με το ίντερνετ..τι να πω...
Για όσους και όσες κρίνεται ότι διανύουμε εποχή πνευματικής ανάπτυξης, επιτρέψτε μου ναεκφράσω τις αμφιβολίες μου...Εγώ βρίσκω απαράδεκτο παιδάκια του δημοτικού να έχουν κινητά, πόσο μάλλον και με κάμερες! Λες και παλιά οι γονείς είχαν πρόβλημα να βρουν το παιδί τους στο σχολείο ή όπου αλλού είναι(αλλιώς τι σ@@@@ γονείς είναι)?
Και αν εσύ νιώθεις να έχεις "δήθεν" υπεροχή απέναντι στα μικρά παιδιά, με μένα πάλι, δε συμβαίνει κάτι τέτοιο...παρά μάλλον λύπηση νιώθω να βλέπω αγοράκια και κοριτσάκια στις πιο τρυφερές τους ηλικίες να φέρονται τα μεν σαν νταήδες κα
ι τα δε σαν ξέκ@@@@@!Και μη μου πεις ότι το ίντερνετ θα έρθει σαν από μηχανής θεός να ανεβάσει το πνευματικό τους επίπεδο!

Όλοι μας πιστεύω παρακολουθούμε την την παρακμή των τελευταίων χρόνων(από τη
ν εμμονή στην εμφάνιση, τα διάφορα ριάλιτι, τις συμπεριφορές τους που έχουν ξεφύγει από τα συνηθισμένα, μέχρι το κάψιμο μπροστά από μία οθόνη, είτε σερφάροντας, είτε παίζοντας παιχνίδια--ιντερνετικά και μη---,είτε σε τσατ...), τουλάχιστον ας μη μένουμε στάσιμοι μπροστά σε τέτοια σκηνικά, και το κυριότερο, ας μη δίνουμε τις αφορμές να ξεκινάνε ή να συνεχίζονται!

Το να παίζουν τα μικρά παιδιά είναι κάτι το εντελώς φυσιολογικό!!! Ακόμα και τα μικρά ζωάκια έχουν αυτή τη συνήθεια... Μη τα ισοπεδώνουμε και όλα!

'Οπως υπονόησα και πριν, πολλά πράγματα στη σημερινή εποχή έχουν ξεφύγει από τον έλεγχο...η ελευθερία έχει αγγίξει τα όρια της υπερβολής...Φρόνιμο θα ήταν να αρχίζαμε να συμμαζεύαμε κάποια από αυτά τα πράγματα! Δε θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια για γέλια πλέον!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:40, 30-03-07:

Βιολέτα, η απάντηση σου δείχνει μεταξύ άλλων ότι δεν κατάλαβες χριστό απ'ότι έγραψα, οπότε θα προτιμήσω να μην σου απαντήσω για να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία, διότι το να λέω τα ίδια πράγματα πεντακόσεις φορές και ο άλλος να μην καταλαβαίνει είναι κάτι που αν μη τι άλλο με ενοχλεί.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 07:01, 31-03-07:

Ο πατέρας μου τσαντίζεται γιατί μπορώ να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα από την καρέκλα μου (pc),χωρίς να χρειαστεί να φάω 3 ώρες στο δρόμο και στην ουρά του ΙΚΑ,όπως έκανε εκείνος όταν χρειαζόταν!!!
Μήπως θα τσαντίζομαι κι εγώ αν η ζωή του γυιού μου γίνει ακόμα ευκολότερη από την τεχνολογία? (Δεν νομίζω)!
Κάθε γενιά έχει την ίδια τάση-στάση!(και πάλι λέω ελπίζω όχι εγώ)
"Στα χρόνια τα δικά μας ήταν όλα καλύτερα"!...ε λοιπόν όχι δεν ήταν ΟΛΑ καλύτερα!
Υπήρχαν πράγματα που τα θυμόμαστε με νοσταλγία η ίσως και ήταν καλύτερα αλλά ΟΧΙ όλα...και όχι ότι είχε να κάνει με τεχνολογία!
Μ'αρέσει που ο γυιός μου (8),googliάζει τη λέξη "Αίγυπτος" και βλέπει σε κλάσματα τον χάρτη η την ιστορία της Αιγύπτου ενώ εγώ έπρεπε να περιμένω την χρονιά που θα κάναμε στη γεωγραφία την Αίγυπτο για να μάθω (πολύ λιγότερα) πράγματα!
Μ'αρέσει που ο γυιός μου μπορεί να πάει στα e-books και να διαβάσει ένα βιβλίο (η απόσπασμα) και δεν είναι υποχρεωμένος να παρακαλέσει εμένα να του το πάρω η απλά να περιμένει πότε θά'χω κέφια η λεφτά για να του το πάρω!
Και πολλά πολλά άλλα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 31-03-07 στις 14:19. Αιτία: "8" + ")" δίνει smiley, οπότε το έφτιαξα, ώστε να μη δίνει smiley και φαίνεται ότι το παλικάρι σου είναι 8 χρονών ;-)
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 09:20, 31-03-07:

Θα επαναλάβω ότι η τεχνολογία είναι προς όφελος πάντα του ανθρώπου αν χρησιμοποιείται σωστά όμως!
Δηλαδή εντάξει,σήμερα τα παιδάκια έχουν νετ και ενημερώνονται τάχα μου (λες και ο μέσος 15χρονος διαβάζει ειδήσεις στο νετ αλλά τέλοσπάντων).Και τι με αυτό?Έχει ανέβει το πευματικό τους επίπεδο ή μήπως οι γνώσεις τους?Ρε εδώ η πλειοψηφία των πιτσιρικάδων δεν ξέρει τι γιορτάζουμε την 25η Μαρτίου,για ποια ενημέρωση μου λέτε???

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:44, 31-03-07:

Για την 25η Μαρτίου άστο, όσο έχει μπλέξει η εκκλησία τον εαυτό της στο θέμα αυτό καλά κάνουν και δεν το ξέρουν.
Όμως επειδή κατάλαβα τι θες να πεις, πιστεύω ότι Μ.Ο. της παλιά γενιά γνώριζε, όταν ήταν παιδιά, κάποια παραπάνω πράγματα επειδή υπήρχε ο φόβος στο σχολείο. Και για αυτό ότι δεν υπήρχε στο σχολείο είναι πολύ δύσκολο να το δεχτούν ακόμη και σήμερα, π.χ. άλλες Θρησκείες, τεχνολογία, μοντέρνα τέχνη (π.χ. Γραφιστική).

Πιστεύω ότι η σημερινή γενιά λόγο των εναλλακτικών πηγών γνώσεων έχουν καλλίτερα και πίο ποιοτικά εφόδια για να χαράξουν το μέλλον τους

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 14:53, 31-03-07:

Πιστεύω ότι η σημερινή γενιά λόγο των εναλλακτικών πηγών γνώσεων έχουν καλλίτερα και πίο ποιοτικά εφόδια για να χαράξουν το μέλλον τους
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ 100%!
Το θέμα είναι ότι δεν τα χρησιμοιποιούν σωστά (ή και καθόλου).

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:55, 31-03-07:

Τα παιδιά που βλέπουμε και φρίττουμε ορισμένοι για τη νέα γενιά δεν είναι αυτά που χρησιμοποιούν τις νέες τεχνολογίες (ή τις χρησιμοποιούν μόνο για να παίζουν WoW και λοιπά games). Όσα παιδιά έχω γνωρίσει που χρησιμοποιούσαν απο μικρή ηλικία το διαδίκτυο ήσαν πολύ πιο καλλιεργημένα, ώριμα και ανοιχτόμυαλα απο συνομηλίκους τους.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 15:00, 31-03-07:

Είναι απλό,συγκρίνετε 15χρονα που ξέρετε,που παίζουν έξω,που δεν είναι "θύματα" (κατά ορισμένους) της τεχνολογίας με 15χρονα που μπαίνουν εδώ!
Η νύχτα με τη μέρα σας πληροφορώ!Τα 15χρονα που μπαίνουν εδώ είναι απείρως πιο καλλιεργημένα και μορφωμένα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:02, 31-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Είναι απλό,συγκρίνετε 15χρονα που ξέρετε,που παίζουν έξω,που δεν είναι "θύματα" (κατά ορισμένους) της τεχνολογίας με 15χρονα που μπαίνουν εδώ!
Η νύχτα με τη μέρα σας πληροφορώ!Τα 15χρονα που μπαίνουν εδώ είναι απείρως πιο καλλιεργημένα και μορφωμένα!
Αυτό ακριβώς είπα κι εγώ πιο πάνω. Και λαμπρότερο παράδειγμα όλων αυτών η QsLv που βάζει άνετα κάτω σε συζήτηση και τριαντάρηδες.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 15:05, 31-03-07:

Εγώ πάντως είμαι πολύ απογοητευμένος από τη new generation....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:07, 31-03-07:

Εγώ πάντως είμαι πολύ απογοητευμένος από τη new generation....
Επειδή τη βλέπεις αποστασιοποιημένα. Το ίδιο έλεγαν και οι μεγαλύτεροι όταν ήσουν ή ήμουν στην ηλικία τους.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 15:11, 31-03-07:

Επειδή τη βλέπεις αποστασιοποιημένα.
Δεν νομίζω.Άλλωστε διδάσκω σε αυτήν και έτσι είμαι σε επαφή μαζί της.

Το ίδιο έλεγαν και οι μεγαλύτεροι όταν ήσουν ή ήμουν στην ηλικία τους.
Πιθανόν.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:16, 31-03-07:

Δεν νομίζω.Άλλωστε διδάσκω σε αυτήν και έτσι είμαι σε επαφή μαζί της.
Πιστευεις οτι ένας καθγητής μπορεί να δει τη νέα γενιά ή οποιαδήποτε γενιά απο τόσες πλευρές ώστε να είναι σε θέση να τη "δικάσει"; Τουλάχιστον εγώ απ'ότι θυμάμαι, πάντα οι καθηγητές άθλια άποψη είχαν για οποιαδήποτε γενιά

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

O ALEX_ έγραψε στις 15:23, 31-03-07:

Πιστευεις οτι ένας καθγητής μπορεί να δει τη νέα γενιά ή οποιαδήποτε γενιά απο τόσες πλευρές ώστε να είναι σε θέση να τη "δικάσει"; Τουλάχιστον εγώ απ'ότι θυμάμαι, πάντα οι καθηγητές άθλια άποψη είχαν για οποιαδήποτε γενιά
Δεν "δικάζω",απλά δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη η νέα γενιά,πως το λένε.Και σίγουρα την βλέπω από αρκετές πλευρές.Εννοείται φυσικά πως εύχομαι να αποδειχθώ λάθος.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:30, 31-03-07:

Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ 100%!
Το θέμα είναι ότι δεν τα χρησιμοιποιούν σωστά (ή και καθόλου).
Πρόσεξε λίγο,Η παλιά γενία τα χρησιμοποιούσαν επειδή τους υποχρέωνε κάποιος ή κάτι (Συνθήκες (Κάποιος δεν άντεχε τον τόπο του και ήθελε να φύγει), ο καθηγητής κτλ κτλ) Όμως σημερινή γενιά επιλέγει να μην τα χρησιμοποιήσει (με λάθος λογική όμως).

Αν κάτι σε υποχρεώνουν να το κάνεις κάθε μέρα, τότε το συνηθίζεις.

Φυσικά το παραπάνω, δλδ ότι η σημερινή γενιά ζει σε υποφερτές συνθήκες ζωής, δημιούργησε ένα μεγάλο αρνητικό, έκανε την νέα γενιά χωρίς όνειρα, φιλοδοξίες και στόχους.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 31-03-07 στις 19:52.
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 17:44, 31-03-07:

Φυσικά το παραπάνω, δλδ ότι η σημερινή γενιά ζει σε υποφερτές συνθήκες ζωής, δημιούργησε ένα μεγάλο αρνητικό, έκανε την νέα γενιά χωρίς όνειρα, φιλοδοξίες και στόχους.
Διαφωνώ,η νέα γενιά έχει όνειρα...,μια θέση στο δημόσιο...έχει φιλοδοξίες...την αρπαχτή...και στόχους έχει...μέσα από την κλαδική να πάρει μια θέση όσο το δυνατόν υψηλότερη σε κάποια ΔΕΚΟ η να πάρει καμιά εργολαβία όταν το κόμμα πάρει την εξουσία!
Φυσικά όλα αυτά είναι τα ιδανικά που εμφύσησε στις νέες γενιές ο σοσιαληστικός (δεν είναι ορθογραφικό) μετασχηματισμός της τελευταίας 25ετίας!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:42, 02-04-07:

Συμφωνώ με τον Ειλι πως η -όχι και τόσο- νεολαία σήμερα, ζει περιμένοντας τον διορισμό. Η πραγματική νεολαία παίζει Lineage και αδιαφορεί για το τι θα απογίνει μετά το στρατό.

Επειδή ομώς μια συμφωνία με τον Ειλι την μέρα φτάνει , θα επιμείνω πως έχει προσωπική εμπάθεια με τον σοσιαλισμό

- Προ του '67, στις εποχές του "τρεις και εξήντα", λογικό ήταν να μην θέλγονται από το δημόσιο οι πολλοί.
- Η ευνοιοκρατία και ο νεποτισμός υπήρχαν και πριν τους σοσιαληστές. Σήμερα μας ενοχλεί γιατί δεν είμαστε και 'μεις κοννεδιασμένοι

Κοινώς, και στο Δημόσιο μπορεί κάποιος να κάνει καρριέρα - ας μην είμαστε ισοπεδωτικοί. Το πρόσφατο παράδειγμα με τον διευθυντή του ΙΚΑ μας δείχνει πως μπορεί μια γυναίκα να ανελιχθεί στην ιεραρχία - για να μη λέμε πως οι ΔΕΚΟ είναι σωβινιστικές και δεν δίνουν ευκαιρίες στις γυναίκες. Οι άντρες από την άλλη, έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τον κοινωνικό τους κύκλο για να προαχθούν, βέβαια και το γλυψιμο δίνει ένα προβάδισμα.

Δεν λέω πως όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι άχρηστοι - υπάρχουν πέντε ή δέκα σε όλη τη χώρα που έχουν συνείδηση. Αυτοί είναι που οι υπόλοιποι αποκαλούν "λαμάκες" γιατί α) δουλεύουν β) δεν χρηματίζονται.

Λοιπόν σας αφήνω, πάω σε ένα ΚΕΠ να κάνω τη δουλειά μου. Βυε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:08, 02-04-07:

Εμένα αυτό που με θλίβει πάντως στη σύγχρονη νεολαία είναι οτι πιθανόν η ευκολότερη επικοινωνία της με τους ενήλικες τους έχει εμφυσήσει μια απίστευτη μιζέρια. Περιορίζουν οι ίδιοι τα όνειρα τους πολύ και απο πολύ μικρή ηλικία, με αποτέλεσμα τελικώς να μην πετυχαίνουν και τίποτα διότι "όσο πιο μακριά κοιτάς τόσο πιο μακριά φτάνεις". Και δεν μιλάω για ηλικίες 18-19 που πες έχουν δουλέψει και μπορούν να έχουν άποψη αλλά για παιδιά 15-16 χρονών ακόμα!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:02, 02-04-07:

Τα παιδιά σήμερα δεν παίζουν και δεν θεωρούν χαλάρωση το να διαβάζεις ένα βιβλίο. Με ένα κλικ παίρνουν «πληροφορίες» που χρειάζονται για «ένα καλύτερο μέλλον». Η πληροφορία έρχεται σαν θάλασσα και δεν προλαβαίνουν να ενημερώνονται… και αγχώνονται γιατί...για το μέλλον τους μιλάμε… έτσι δεν είναι?
Τα παιδιά σήμερα είναι μικρομέγαλα. Δεν περνάνε φυσιολογικά από ένα στάδιο της ηλικίας στο αμέσως επόμενο, όπως θα έπρεπε…από το μικρό ανέμελο παιδί φτάνουν ή στο έξυπνο νεαρο με σοβαρές ευθύνες για το μέλλον του "γιατι μπορεί να κοιτάει μακριά" ή στο χαζό αποτυχημένο από την πρώτη γυμνασίου "γιατι δεν μπορεί να κοιτάει μακριά"…
...και στις δυο περιπτώσεις η παιδικότητα τους καταστράφηκε με το να τους προετοιμάζουμε για την νέα τάξη πραγμάτων της νέας εποχής. «Η πληροφορία είναι δύναμη». Όσο πιο πολύ, όσο πιο γρήγορα, από όσο πιο μικρή ηλικία γίνεται…(έχει μαθήματα κομπιούτερ για παιδιά από τριών χρονών…)

Θυμάμαι πόση φαντασία είχαμε εμείς σαν παιδιά... αμέτρητα παιχνίδια με μια μπάλα. Οτιδήποτε μπορούσε να μεταμορφώνεται σε ένα παιχνίδι. Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μην ξέρουμε τι να παίξουμε. Δεν θυμάμαι να λέγαμε την λέξη «βαριέμαι». Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη …
Η τεχνολογία (play station. Ipod, κυνητα, κλπ) μας ήταν άγνωστη …αλλά ήταν ντροπή να μιλάμε για βιβλία και να μην μπορείς να πεις την γνώμη σου…

Παλιά έπαιρνα ένα βιβλίο και το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα …και το ευχαριστιόμουν. Τώρα με το ιντερνετ μπορώ να διαβάζω ασταμάτητα για όλη την υπόλοιπη ζωή μου και το μόνο που καταφέρνω είναι να δω πόσα δεν διάβασα και δεν θα προλάβω ποτέ να διαβάσω

Τι να σου κάνει η τεχνολογία με όλα τα καλά της αν το τραγικό αρνητικό της είναι ότι μας επιτρέπει να απομονωνόμαστε στα σπίτια μας και να τα κάνουμε όλα μέσο κομπιούτερ?
Cyber ψώνια, Cyber δουλειά, Cyber διασκέδαση, Cyber φιλίες, Cyber αγάπη, Cyber σεξ…

Παχυσαρκία και κατάθλιψη…

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:13, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Θυμάμαι πόση φαντασία είχαμε εμείς σαν παιδιά... αμέτρητα παιχνίδια με μια μπάλα. Οτιδήποτε μπορούσε να μεταμορφώνεται σε ένα παιχνίδι. Δεν θυμάμαι ούτε μια φορά να μην ξέρουμε τι να παίξουμε. Δεν θυμάμαι να λέγαμε την λέξη «βαριέμαι». Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη …
Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη της πλειοψηφίας. Τα παιδιά που τα είχαν θέσει οι συμμαθητές τους στο περιθώριο, είτε λόγω πάχους, είτε λόγω γυαλιών είτε για τόσα άλλα πράγματα που οδηγούν ένα παιδί σε κάτι τέτοιο, αντιμετώπιζαν πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες απ'ότι τώρα. Τώρα έχουν μια διέξοδο να έχουν κάποιες κοινωνικές επαφές, τότε απλώς μάθαιναν να υπομένουν τη μοναξιά ή να προσπαθούν με τα χίλια ζόρια να γίνουν ένας άλλος απλά για να "ενταχθούν"...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:14, 02-04-07:

Εγώ πότε δεν κατάλαβα γιατί η απομόνωση του βιβλίου θεωρείτε εκούσια ενώ του internet αρνητική

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:24, 02-04-07:

Με το κομπιούτερ έχεις την εντύπωση ότι δεν είσαι μόνος…όχι ότι δεν είσαι και ολα…
Βασικά πιστεύω ότι απλά καλό είναι να υπάρχει μέτρο και να μην ξεχνάμε πώς είναι η ζωή χωρίς τεχνολογία…

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:26, 02-04-07:

Με το κομπιούτερ έχεις την εντύπωση ότι δεν είσαι μόνος…όχι ότι δεν είσαι και ολα…
Βασικά πιστεύω ότι απλά καλό είναι να υπάρχει μέτρο και να μην ξεχνάμε πώς είναι η ζωή χωρίς τεχνολογία…
Με τον υπολογιστή είσαι όσο μόνος σου είσαι με το τηλέφωνο (και ίσως και λιγότερο διότι στο τηλέφωνο μιλάς μόνο με ένα άτομο). Με ανθρώπους επικοινωνείς και πάλι, όχι με ρομπότ!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:26, 02-04-07:

Εγώ πότε δεν κατάλαβα γιατί η απομόνωση του βιβλίου θεωρείτε εκούσια ενώ του internet αρνητική
Το μέτρο είναι η απάντηση exp...όλα με μέτρο..

Αν διαβάζανε μόνο τα βιβλία στο νετ καλά θα ήτανε…

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 16:26, 02-04-07:

Το χαμόγελο ήταν μόνιμο στα χείλη της πλειοψηφίας. Τα παιδιά που τα είχαν θέσει οι συμμαθητές τους στο περιθώριο, είτε λόγω πάχους, είτε λόγω γυαλιών είτε για τόσα άλλα πράγματα που οδηγούν ένα παιδί σε κάτι τέτοιο, αντιμετώπιζαν πολύ μεγαλύτερες δυσκολίες απ'ότι τώρα. Τώρα έχουν μια διέξοδο να έχουν κάποιες κοινωνικές επαφές, τότε απλώς μάθαιναν να υπομένουν τη μοναξιά ή να προσπαθούν με τα χίλια ζόρια να γίνουν ένας άλλος απλά για να "ενταχθούν"...
Mόνο που έτσι "παραιτούνται" από μικρά στο να συνεχίσουν να προσπαθούν να ενταχθούν, εστω κάαααποια στιγμή στο κοινωνικό σύνολο.... Γιατί θα έχουν μάθει και συνηθίσει αλλιώς, ακόμα και όταν τα γυαλιά αντικατασταθούν από φακούς, ακόμα και όταν αδυνατίσουν! Θα επαφίωνται στην "ασφάλεια" του να επικοινωνούν ως επί το πλείστον πίσω από μία οθόνη, αν έτσι συνηθίσουν από μικρά!
Ο μεγάλος κίνδυνος για τη νέα γενιά σε σχέση με το ίντερνετ, είναι ότι κινδυνεύουν να κάνουν το ίντερνετ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟ τους, παρά να το χρησιμοποιούν σαν ΕΡΓΑΛΕΙΟ(βοηθητικό και συμπληρωματικό!)...
Αυτά από μένα!

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:28, 02-04-07:

Γιατί θεωρείτε κάποιος ότι κάνει σωστή χρήση του νετ πρέπει να διαβάζει μόνο e-book;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-04-07 στις 16:44.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:32, 02-04-07:

Είμαι υπέρ του να κάνεις μια δυο ώρες σερφ αλλά να είσαι και έξω με τους ανθρώπους και να κάνεις ακριβός τα ίδια: συζητήσεις, δουλειές, παιχνίδια, διασκέδαση…
Μόνο έτσι θα θεωρώ ότι έχω μια ισορροπία…
Γιατί θεωρείτε κάποιος ότι κάνει σωστή χρήση του νετ πρέπει να διαβάζει μόνο e-book;
θεωρω κακο να αντικαταστήσουμε την ζωή μας με αυτό που ζούμε μέσο νετ. Φαντάζεσαι μια μέρα μπλακ αουτ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 02-04-07 στις 16:44. Αιτία: edit quote
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:43, 02-04-07:

Mόνο που έτσι "παραιτούνται" από μικρά στο να συνεχίσουν να προσπαθούν να ενταχθούν, εστω κάαααποια στιγμή στο κοινωνικό σύνολο.... Γιατί θα έχουν μάθει και συνηθίσει αλλιώς, ακόμα και όταν τα γυαλιά αντικατασταθούν από φακούς, ακόμα και όταν αδυνατίσουν! Θα επαφίωνται στην "ασφάλεια" του να επικοινωνούν ως επί το πλείστον πίσω από μία οθόνη, αν έτσι συνηθίσουν από μικρά!
Και είναι καλύτερο να μην είναι ο εαυτός τους για να ενταχθούν; Για να είναι αρεστοί στους άλλους;
Πάντως, προσωπικά πιστευω οτι το ιντερνετ με έχει κάνει πιο κοινωνική και "ανοιχτή" και στη real life μου. Διότι σου επιτρέπει να πειραματιστείς με τους ανθρώπους χωρίς σημαντικούς κινδύνους οπότε τους κατανοείς καλύτερα και μαθαίνεις που είναι τα όρια τους. Άλλωστε μια γνωριμία (δεν εννοώ ερωτική - απαραίτητα) μέσω ίντερνετ μπορεί κάλλιστα να εξελιχθεί σε μια καλή irl γνωριμία
Επιπλέον, το ίντερνετ σε βοηθάει να μάθεις να μην κρατάς "φιλίες" μόνο και μόνο για να μην νιώθεις μόνος, μιας και βλέπεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν με τους οποιούς μπορείς να κάνεις καλή παρέα χωρίς να συμβιβαστείς, οπότε "φτύνεις" πιο εύκολα ο,τι σου "χαλάει τη γεύση".

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:45, 02-04-07:

Είμαι υπέρ του να κάνεις μια δυο ώρες σερφ αλλά να είσαι και έξω με τους ανθρώπους και να κάνεις ακριβός τα ίδια: συζητήσεις, δουλειές, παιχνίδια, διασκέδαση…
Μόνο έτσι θα θεωρώ ότι έχω μια ισορροπία…
θεωρω κακο να αντικαταστήσουμε την ζωή μας με αυτό που ζούμε μέσο νετ. Φαντάζεσαι μια μέρα μπλακ αουτ?
Στην χειρότερη περίπτωση ένα μπλακ αουτ θα διαρκέσει μια μέρα

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:10, 02-04-07:

Ξέρεις ποιον μου θυμίζεις με αυτά που λές? Τον "Μπίλη" από τους singles2, Που τα έχει κάνει μαντάρα με τη γκόμενα που γουστάρει, γιατί "Ασφαλίζεται" πίσω από την οθόνη του... Αν δεν σε είχα δει In real life αυτό θα πίστευα για σένα με αυτό που διάβασα... Είσαι έτσι??

Α... και επειδή υπήρξα παιδάκι του περιθωρίου λόγω γυαλιών, εν τέλει πιο δυνατή βγήκα και πιο έτοιμη να αντιμετωπίσω την υπεροψία του κόσμου [που πάντα υπάρχει] χωρίς να με "διαλύσει"

...αλλά επίσης μπορείς να κατεβάσεις/διαβάσεις και πολλά άλλα... το τελευταίο επεισόδιο μιας σειράς κατέβαζα και όταν πια κατέβηκε πίσω από τον (σωστό) τίτλο είδα μια κινέζικης ή κάτι τέτοιο προέλευσης παραγωγή με πρωταγωνιστές έναν ενήλικα άντρα και ένα μικρό αγοράκι... Και ΔΕΝ το έψαχνε η περιέργεια μου...(γιατί δεν είμαι πλέον 14 με ορμόνες στο κόκκινο) εγώ τη σειρά έψαχνα

Ο μεγάλος κίνδυνος για τη νέα γενιά σε σχέση με το ίντερνετ, είναι ότι κινδυνεύουν να κάνουν το ίντερνετ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟ τους,
αυτό...

προφανώς και όχι... you are twisting the words...

Πάντως, προσωπικά πιστευω οτι το ιντερνετ με έχει κάνει πιο κοινωνική και "ανοιχτή" και στη real life μου. Διότι σου επιτρέπει να πειραματιστείς με τους ανθρώπους χωρίς σημαντικούς κινδύνους οπότε τους κατανοείς καλύτερα και μαθαίνεις που είναι τα όρια τους. Άλλωστε μια γνωριμία (δεν εννοώ ερωτική - απαραίτητα) μέσω ίντερνετ μπορεί κάλλιστα να εξελιχθεί σε μια καλή irl γνωριμία
Επιπλέον, το ίντερνετ σε βοηθάει να μάθεις να μην κρατάς "φιλίες" μόνο και μόνο για να μην νιώθεις μόνος, μιας και βλέπεις πόσοι άνθρωποι υπάρχουν με τους οποιούς μπορείς να κάνεις καλή παρέα χωρίς να συμβιβαστείς, οπότε "φτύνεις" πιο εύκολα ο,τι σου "χαλάει τη γεύση".
αυτή είναι η θετική πλευρά... Αλλά θα ρωτήσω το ίδιο (χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ μαζί σου!) που αναρωτιέμαι και για τον εαυτό μου όταν χρησιμοποιώ εμένα για παράδειγμα/επιχείρημα... Ο δικός σου χαρακτήρας σε οδήγησε εκεί... Αυτό σε κάνει τον κανόνα???

Αν και νομίζω ότι καισε αυτό το θέμα τα περισσότερα συνοψίζονται σε αυτό...
imo

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:17, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Ξέρεις ποιον μου θυμίζεις με αυτά που λές? Τον "Μπίλη" από τους singles2, Που τα έχει κάνει μαντάρα με τη γκόμενα που γουστάρει, γιατί "Ασφαλίζεται" πίσω από την οθόνη του... Αν δεν σε είχα δει In real life αυτό θα πίστευα για σένα με αυτό που διάβασα... Είσαι έτσι??
Δυστυχώς όταν εμένα μου έκαναν τη ζωή κόλαση τα παιδιά στο δημοτικό δεν είχα το ίντερνετ. Μακάρι να το είχα, θα είχα γλιτώσει πολλές στεναχώριες και πολλά μετέπειτα λάθη που έκανα λόγω της απέλπιδας προσπάθειας να "fit in".
Αρχική Δημοσίευση από XRZ
αυτή είναι η θετική πλευρά... Αλλά θα ρωτήσω το ίδιο (χωρίς απαραίτητα να διαφωνώ μαζί σου!) που αναρωτιέμαι και για τον εαυτό μου όταν χρησιμοποιώ εμένα για παράδειγμα/επιχείρημα... Ο δικός σου χαρακτήρας σε οδήγησε εκεί... Αυτό σε κάνει τον κανόνα???
Όχι απαραίτητα, αλλά εξήγησα και το ΓΙΑΤΙ συνέβη αυτό, δεν παρέθεσα απλώς την εμπειρία μου. Οπότε νομίζω αυτό καθιστά το επιχείρημα ορθότερο. Θα μπορούσα άλλωστε να αναφέρω σκέτο το επιχείρημα, χωρίς να αναφέρω οτι ισχύει και για εμένα και πάλι να έχει ισχύ.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 19:39, 02-04-07:

΄Οπως και να έχει για μένα η συνεχής χρήση του ίντερνετ, σαν υποκατάστατο, μου κάνει κάτι σε Virtual Reality...Όταν δεν βρίσκεσαι τετ-α-τετ με τον άλλο να συζητήσεις, και είσαι πίσω από μία οθόνη, εύκολα μπορείς να αποφύγεις, με ένα δυο κλικ, τα πράγματα και τους ανθρώπους που σου "χαλάνε τη γεύση"...Κοινώς δεν υποκαθιστά σε καμία περίπτωση την πραγματική επαφή!
Πολλοί από εμάς πχ.φαντάζομαι, σε περιόδους στενοχώριας, βαρεμάρας κτλ. πέσαμε στην παγίδα να σερφάρουμε στο νετ, είτε γράφοντας σε φόρουμς, είτε κάνοντας τσαττινγκ. είτε...είτε...είτε...προφασιζόμενοι ποίκιλες δικαιολογίες στον εαυτό μας, για το ότι κολλήσαμε πίσω από μία οθόνη για λίγο καιρό και ότι αυτό μας έδινε χαρά ή μας γέμιζε ή τελοσπάντων...Speaking for myself πάντως...τις περισσότερες φορές συνειδητοποίησα, κατόπιν, ότι αυτή ήταν η εύκολη λύση..., μιας και η virtual reality, προσαρμόζεται με λίγα μόνο κλικ, σε κλάσματα δευτερολέπτου, στα δικά μας θέλω..ενώ η real life δεν είναι τόσο "εύκολη"! Εκεί παλεύεις για τα περισσότερα που έχεις και που θέλεις να αποκτήσεις, καθώς επίσης και για να τα ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙΣ για μία ζωή, ή όσο τελοσπάντων τα θες!

Παράθεση

max (Μακης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη max
Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O max έγραψε στις 19:40, 02-04-07:

Είμαι σε NOC πανεπιστημίου από το 1998 και στο NET από το 1991. Μπορώ να δω από τα στατιστικά φοιτητές online 15 ώρες τη μέρα, όχι σε downloads αλλά προφανώς με τα msn ανοιχτά. Πολλούς και πολλές τους ξέρω και έχουν χάσει επαφή με τη πραγματικότητα. Είναι αυτοί οι ίδιοι που θα διαμορφώσουν μια νέα πραγματικότητα φιλικών και ερωτικών σχέσεων όταν φτάσουν στην ηλικία που θα μπορούν. Δεν θα είναι μια καλύτερη πραγματικότητα διότι δεν είναι δυνατόν να ζεις στα αλήθεια χωρίς όλες τις αισθήσεις σε λειτουργία. Βλέπεις τον συνομιλητή όπως σου ʽρχεται και όχι όπως είναι. Είναι χρήσιμο το ΝΕΤ και ήμουν στους υπερασπιστές του όταν γελούσανε όλοι και λέγανε γιατί broadband και γιατί σχέδια για οπτικές ίνες. Αλλά δεν είναι ζωή και δυστυχώς πολλοί το έχουν μπερδέψει.

Θα μπορούσα και να μην κάνω το Post αν είχα δει της violetta. Με κάλυπτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 02-04-07 στις 23:53. Αιτία: Merge
Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

H Sunrise έγραψε στις 19:42, 02-04-07:

Μαχ +1 από μένα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους