Ελληνάρας

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Σιγουρα κατι το οποιο με ικανοποιει οταν βγαινω εκτος ελληνικων συνορων ειναι ακριβως αυτο. Οτι αποτοξινωνομαι απο την παρουσια αυτου του ανθρωπινου ειδους που λεγεται "Ελληναρας".

Καποια απο τα χαρακτηριστικα του Ελληναρα κατα τη γνωμη μου...

1) Καπνιζει οπου γουσταρει χωρις να τον ενδιαφερει αν ενοχλειται ο διπλανος του. Ειναι φοβερο το οτι στην Ελλαδα οι Ελληναρες εχουν καταφερει να υποβιβασουν τους μη-καπνιστες σε περιθωριακη μειοψηφια.

2) Φερεται σαν μ....ς στο δρομο. Νομιζει οτι ολοι πρεπει να του κανουν χωρο να περασει. Ποτε μα ποτε κανενας μπροστινος του δεν εχει το δικαιωμα να κοντοσταθει με το αμαξι του για κανεναν λογο, εκτος αν ειναι ο ιδιος. Κανει σαν τρελλος να προσπερασει και ολα αυτα ακομα και οταν δεν βιαζεται καθολου. Για τον Ελληναρα το αμαξι ειναι επεκταση του κορμιου του και η οδηγηση ειναι μαγκια...

3) Παταει το γκαζι οσο γουσταρει ακομα και οταν ειναι σε δρομο που δεν τον παιρνει να το κανει. Τα ατυχηματα ειναι για τους αλλους. Σε αυτον δεν προκειται ποτε να συμβει τιποτα. Οπως το να πεταχτει μπροστα του κανα παιδακι ή ενα ζωο ή κατι αλλο...Και αμα αυτο συμβει,τοτε δε πα να ετρεχε με 200, ο Σουμαχερ που κρυβει μεσα του θα κοκκαλωσει με τη μια το αμαξι του... Σιγουρα. Δεν χωραει αμφιβολια....

4) Το σεξ ειναι μαγκια... Ειδικα δε αμα κανει και πρωκτικο που ειναι η πεμπτουσια του σεξ, ειναι βασιλιας!

5) Ο φραπες ειναι το επισημο ροφημα του Ελληναρα! Δε πα να ειναι ο χειροτερος καφες? Δε πα να ειναι ουσιαστικα το κατακαθι των εργοστασιων? Δε πα να ειναι ο μονος στον κοσμο που πινει φραπε? Οοοχι. Χωρις φραπε δεν γινεται...

6) Τι ειναι μια γυναικα που φοραει μινακι και δεν εχει ντυθει σαν καλογρια? Μα φυσικα... ξεκωλο!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Nosaltres ουτε εγώ πάω τον Ελληνάρα όπως τον χαρακτηρίζεις άλλα ο ίδιος ελληνάρας βοηθάει τον συμπατριώτη του όταν δεί ότι κάποιος έχει πρόβλημα, ο ίδιος ελληνάρας ειναι που λέει ένα καλημέρα στο γείτωνα και που πάντα όταν γίνει έρανος βοηθάει απο το αίμα μέχρι τα ρούχα που φοράει και ακόμα ο ίδιος έλληνας που ξέρει να γλεντήσει και να πολεμήσει για αυτό που θέλει, δεν διαφωνώ σε τίποτα απο όσα λές, έχεις το άπειρο δίκαιο άλλα και απο την άλλη μην τα εισοπεδώνουμε όλα.

Εχει κάνει ο Ελληνας πολλά, ουτε φιλόζοος ειναι ούτε έχει τρόπους άλλα έχει καρδιά, προς θεού δεν λέω ότι ο ξένος δεν έχει άλλα εδώ ειναι αλλιώς.

Αυτός που λές ότι κικλοφοερέι σαν λαλακας ειναι ο ίδιος που θα σε νοιαστεί ακόμα και άν σε είδε μια φορά κάτι που δεν έχει ο ξένος, κάτι που λείπει άπο εκεί:) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Mania, καταλαβαινω τι θελεις να πεις, αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεις αυτα που λεω εγω. Δεν μιλαω για τον Ελληνα, αλλα για τον ελληναρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Mania, καταλαβαινω τι θελεις να πεις, αλλα μαλλον δεν καταλαβαινεις αυτα που λεω εγω. Δεν μιλαω για τον Ελληνα, αλλα για τον ελληναρα.


Αυτό σου λέω και γώ ξέρεις πόσα καθίκια ξερόλες κυκλοφορούν που δεν σέβοντε τίποτα άλλα ακούω να πηγαίνουν να δώσουν αίμα; ή ξέρεις πόσοι που βρήζουν στο δρόμο στέλνουν ανθρωπιστικές βοήθιές απλά δεν μπορείς να τους ξεχωρίσεις όλοι οι Ελληνες είναι ελληνάρες χωρίς να το καταλαβένουν ακόμα και εμείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Μονο οι Ελληνες δηλαδη κανουν αυτα τα καλα που λες? Οι αλλοι τι ειναι, αναισθητοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μονο οι Ελληνες δηλαδη κανουν αυτα τα καλα που λες? Οι αλλοι τι ειναι, αναισθητοι?

Δεν κατάλαβες τι ενοώ ενωω ότι με το κείμενό σου υπερβάλεις λίγο, όλοι οι έλληνες ειναι ίδιοι όλοι μας πατάμε γκάζι χωρίς λόγο ιδικά σε μεγάλα μέρη όπως την Αθήνα ή όλοι μας βρήζουμε τον άλλο που παρκάρει 5 λεπτά εκεί που μας ενοχλεί, όλοι μας θέλουμε να μπίπ απο πίσω(οι άντρες ενωω) πές μου έναν έλληνα που δεν έχει κάνει κάτι απο τα παραπάνω σε παρακάλώ:)

Απλά μηλούσαμε για έλληνες και για έλληνες μηλάω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το θεωρώ ιεροσυλία να χρησιμοποιείς τον όρο Έλληνας η παράγωγό του για να περιγράψεις τον Μ@λάκα!
(Όλα αυτά που περιγράφεις τα κάνει κάποιος μ@λάκας ανεξαρτήτου εθνικότητας...εκτός ίσως από το Νο 4:D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Νοsalters έγραψες ! Μπράβο !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ραγιας:
Υποτακτικος, "αφεριμ αφεντη", για ολα φταινε ολοι οι υπολοιποι (που αλλου υπαρχουν 12.000.000 φταιχτες? ) κτλ κτλ.
Χαρακτηριστικα του (νεο)ραγια:
1) Αν ειναι καθαρο το σπιτι μου, ειναι καθαρος ο κοσμος ολος.
Απο κει και μετα εγω δεν ξερω τιποτα. Καθαρισα το σπιτακι μου και καθομαι και βλεπω τα βρωμοσπιτα των αλλων και λεω οτι αυτοι φταινε για το καταντημα της κοινωνιας. Ου να χαθουν. Γι'αυτο και θελω να μου λενε πως και τι να σκεφτομαι. Δεν γουσταρω να πουν οτι εχω βρωμικο σπιτι.
2) Το προβλημα μου ειναι οτι θελω ωραια λογακια. Κατι σα νανουρισμα ρε παιδι μου. Ακομα κι αν με φτυνουν, αν μου το πουνε με ωραια λογακια, θα πω οτι εχουν δικιο. Γι'αυτο, στις επομενες εκλογες, εγω θα ψηφισω αυτον που θα μου πασαρει τα πιο ωραια λογακια. Αυτο θελω γιατι ο μπαμπας κι η μαμα μου δε μου διναν και πολυ σημασια.
3) Νοιωθω ανικανος. Ναι ρε γαμωτο. Πολυ ανικανος. Γι'αυτο παντα λεω οτι για τα σκατα που περναω παντα φταιει αυτος που δεν μπορω να τα βαλω μαζι του.
Πχ, για καποια παιδια που εχουν καρκινο φταιει ο π**ης ο θεος. Γιατι αν καταλαβω οτι φταινε οι βιομηχανοι που βαζουν συντηρητικα και χρωματα στα γαριδακια και στα παγωτα, τοτε θα πρεπει να να τα βαλω μαζι τους και εχει πολυ τρεξιμο κι αγωνα ρε γαμωτο. Οποτε, τα ριχνουμε στο θεο (ειναι και βολικος και δε πολυμιλαει) και ξενοιαζουμε απο το "πρεπει να κανω κατι".
Γενικα, για ολα φταινε οι αλλοι και ποτε εγω...
4) Με τρωει πολυ το μο*νι. Μα παρα πολυ. Γι'αυτο κι εχω αυτη τη μονιμη κλαψοπιπιτιδα. Δεν μου καθεται και μου φταιει το παρκινγκ, ο καιρος, το κοφτο μακαρονακι. Κι οταν μου καθεται, αντι να το φχαριστηθω κοιταω να αποδειξω ποσες μαντρες πηδαω. Γενικα, εχω πολυ περιεργη σχεση με το μνι.
5) Εχω απωθημενα. Φοβαμαι οτι ολοι θελουν να με κοροιδεψουν. Και δε φταιω εγω γι'αυτο αλλα ολοι οι αλλοι γιατι ολοι ειναι κλεφτες, τεμπελχαναδες και κοιταν μονο τη παρτη τους. (ενω εγω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Nosaltres και bisbiriko γράψατε!! Θα συμπλήρωνα κι εγώ πολλά αλλά δεν έχω έμπνευση. bisbiriko αν και το κείμενο είναι πολύ ευρηματικό και κατ'εμε σωστό, πρόσεχε βρε παιδί μου λίιιγο τον τρόπο έκφρασης γιατι φοβάμαι οτι κάποιος επισκέπτης που δεν "ξέρει" ούτε εσένα, ούτε εμένα, ούτε κανέναν απο εδώ θα σχηματίσει ίσως λίγο αρνητική άποψη. :) (μην το πάρεις σαν επίσημη παρατήρηση ή κάτι τέτοιο, σαν μέλος στο λέω :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
To παρατεθεν κειμενο βαλλει σαφως εναντιον αυτων που για ολα τους φταιει ο Ελληναρας.

Ερωτησεις:

1) ποσους Ελληναρες εχετε γνωρισει απο κοντα? (προσωπικα, αν και συναναστρεφομαι - και λογω δουλειας- με πολυ κοσμο, μονον 2-3. Κι αυτοι ειχαν αρκετα στοιχεια θετικα πανω τους που με εκαναν να με νοιαζει πιο πολυ ο θετικος τους εαυτος παρα ο Ελληναρισμος τους)
Θεωρω δλδ, οτι η δημιουργια του Ελληναρα εξυπηρετει το σκοπο που περιγραφω ως "φταινε καποιοι αλλοι για την καταντια της κενωνιας".
Αλλα μπορει να θεωρηθει οτι πινει ο Ελληναρας μονον φραππε? Δεν θα επινε Ελληνικο ως Ελληναρας? (ειμαι κι εγω αστειατορας...ειδες?)

2) υπαρχει ο ορισμος του Ελληναρα? Ο φασιστας ειναι? Ο τα-γραφω-ολα-γιατι-ετσι-γουσταρω ειναι? Αυτος που νοιωθει περηφανος για το οτι ειναι Ελληνας ειναι? Ποιος ειναι αυτος ο περιφημος Ελληναρας που ολοι μιλαν γι'αυτον και κανενας δεν τον βλεπει? Πχ, ποιοι ειναι οι Ελληναρες σ'αυτο το φορουμ? εχω δει 1-2 δω μεσα...Αναμεσα σε κατι χιλιαδες μελη...Γι'αυτους φωναζουμε?

3) Απο μια αποψη, Δεν ειμαστε ολοι Ελληναρες ?...Ολοι (μα ολοι) οι μη Ελληναρες, σταματουν στη διαβαση για τους πεζους? Παραχωρουν παντα προτεραιοτητα στα ΜΜΜ? Γενικα, σεβονται απολυτα τον συνανθρωπο τους και τους νομους του κρατους?
Δεν κανουν τιποτα για την παρτη τους? Δεν κλαιγονται?

Βεβαια, δεν πεταν ποτε χαρτακια στους δρομους αλλα μπορει να να ξεχναν τους προβολεις ανοιχτους οταν οδηγαν (ειδες τι καλος αστειατορας ειμαι?)

Θα επανερθω...περιμενω απαντησεις στα παραπανω και στο προηγουμενο κειμενο μου οταν το δειτε με αλλο ματι...

Και πλιζ...ΜΗ μου βαζετε θετικο καρμα οταν γραφω (υποτιθεται) εναντιον του Ελληναρα. Ελληναρες γινεστε, δεν το καταλαβαινετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και πλιζ...ΜΗ μου βαζετε θετικο καρμα οταν γραφω (υποτιθεται) εναντιον του Ελληναρα. Ελληναρες γινεστε, δεν το καταλαβαινετε?

Επειδή πιθανολογώ οτι αναφέρεσαι σε μένα, σε πληροφορώ οτι δεν σε έχω ψηφίσει καν.
Πάντως με παραξενεύει να λες κάτι τέτοιο, δεδομένου οτι απο χτες που έγραψες το μήνυμα έχεις λάβει μόνο 1 ψήφο. Τόσο σίγουρος είσαι οτι ήταν γιάυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Συγνωμη, ητο παραλειψις μου να ξεχασω να πω οτι δεν αναφερομαι σε ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικα. Θα το ελεγα στα ισια (που λενε) εαν ισχυε κατι τετοιο ...Ειχα παει για υπνο και γυρισα ειδικα γι'αυτον τον σκοπο: Να διορθωσω το κειμενο και να πω οτι δεν ειναι προσωπικο...Και παλι συγνωμη.

(οσο για το καρμα, ηθελα να την πω σε καποια συγκεκριμμενη κατασταση κι οχι να κλαφτω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς δεν ήθελες να κλαφτείς. Θα ήσουν πρωτοφανής περίπτωση: μέλος που κλαίγεται για θετικό κάρμα :P
Πάντως το σχόλιο μου για το ύφος του μηνύματος ισχύει ακόμα. Στον ίδιο τόνο όπως όταν το πρωτοέγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αν θέλετε να αρχίσουμε μια στείρα (εν μέσω αστεϊσμών) αντιπαράθεση,περί "Ελληνάρων/άδων" και "ραγιάδων"(υποτακτικών "δημοκρατών" μισελλήνων),πολύ ευχαρ'ιστως να πάρω μέρος,μιας και το Σ/Κ μας τα χάλασε ο καιρός και θα μείνω μέσα,αλλά είστε σίγουροι ότι θα το αντέξετε όλοι η ότι βγεί κάποιο αποτέλεσμα?

Υ.Γ. Επιμένω στο ποστ μου Νο7!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγω παλι ρε παιδιά υπάρχουν ζητήματα που θεωρώ ότι είμαι Ελληναρού ( :P πως είναι το θηλυκό του Ελληνάρα :P) και καθόλου δε με χαλάει....


Μου αρέσει μια χαρά που το πάσχα θα χορέψω καλαματιανά και τσάμικα δίπλα στη φωτιά με το αρνί και το κοκορέτσι...
Το σουβλάκι με "απ όλα μέσα" είναι τρόπος ζωής κι ας βρωμάει το τζατζίκι
Ναι ρε φίλε, η φραπεδούμπα το καλοκαίρι είναι όλα τα λεφτά κι ας είναι κακό για την υγεία
Ναι μου αρέσει που παθιάζομαι ότι κι αν κάνω και κάποιες φορές θα βριστώ με τον μπροστινό μου μ@λ@κα που κοιμήθηκε στο φανάρι
Μου αρέσει που έχω τη δυνατότητα να εκτονώνω τις εντάσεις μου χωρίς να ανησυχώ τι θα πει ο γείτονας που με ακούει κι ας είναι 12 το βράδυ
Με ξετρελένει το ότι αύριο μπορεί να μην έχω ΜΙΑ στην τσέπη αλλά τι σήμερα τι αύριο τι τώρα, τα τελευταία μου φράγγα μπορεί να τα φάω στο ρεμπετάδικο ή στα μπουζούκια

Νομίζω ότι μπορώ να γράψω κι άλλα πολλά για τον Ελληνάρα που ΓΟΥΣΤΑΡΩ να είμαι Ελληνάρας
Και ναι φυσικά υπάρχουν και πολλά που δεν τα γουστάρω... αλλά μπορώ να έχω πάντα το σθένος να φωνάζω για μια βδομάδα όταν ξαναπάρουμε το ευρωπαϊκό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
εγω παλι ρε παιδιά υπάρχουν ζητήματα που θεωρώ ότι είμαι Ελληναρού ( :P πως είναι το θηλυκό του Ελληνάρα :P) και καθόλου δε με χαλάει....


Μου αρέσει μια χαρά που το πάσχα θα χορέψω καλαματιανά και τσάμικα δίπλα στη φωτιά με το αρνί και το κοκορέτσι...
Το σουβλάκι με "απ όλα μέσα" είναι τρόπος ζωής κι ας βρωμάει το τζατζίκι
Ναι ρε φίλε, η φραπεδούμπα το καλοκαίρι είναι όλα τα λεφτά κι ας είναι κακό για την υγεία
Ναι μου αρέσει που παθιάζομαι ότι κι αν κάνω και κάποιες φορές θα βριστώ με τον μπροστινό μου μ@λ@κα που κοιμήθηκε στο φανάρι
Μου αρέσει που έχω τη δυνατότητα να εκτονώνω τις εντάσεις μου χωρίς να ανησυχώ τι θα πει ο γείτονας που με ακούει κι ας είναι 12 το βράδυ
Με ξετρελένει το ότι αύριο μπορεί να μην έχω ΜΙΑ στην τσέπη αλλά τι σήμερα τι αύριο τι τώρα, τα τελευταία μου φράγγα μπορεί να τα φάω στο ρεμπετάδικο ή στα μπουζούκια

Νομίζω ότι μπορώ να γράψω κι άλλα πολλά για τον Ελληνάρα που ΓΟΥΣΤΑΡΩ να είμαι Ελληνάρας
Και ναι φυσικά υπάρχουν και πολλά που δεν τα γουστάρω... αλλά μπορώ να έχω πάντα το σθένος να φωνάζω για μια βδομάδα όταν ξαναπάρουμε το ευρωπαϊκό!!!


:clapup::clapup::clapup:

+ 127000 :thumbup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Η αιώνια διαμάχη του φόρουμ σε άλλη μία μορφή της (στην ουσία ίδια όμως)...
Τίποτε άλλο ρε παιδιά?

Anyway for the record θα συμφωνήσω κι εγώ με το ποστ νο7 του Ειλικρινή και με ΚουΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οκ να πω κι εγώ... πέρα από τα στερεότυπα.

Κατ' αρχήν, μετά από ενάμιση χρόνο εκτός Ελλάδας, είναι μέσα μου ακόμα πιο έντονο ό,τι περιγράφει η Κουέ
εδώ.
-Μ' αρέσουν όλα αυτά να μικρά, μη-ορθά, μη-υγιεινά μας, που όμως μας κάνουν να θέλουμε να φωνάξουμε "εδώ και τώρα θέλω μόνο να 'μαι ΡΕ!!!"
-Μου αρέσει, που θέλω πάθος και φλόγα από το σύντροφό μου, και μέχρι να τον εξοντώσω, θα τον ξεζουμίζω, για στιγμές αγάπης και σφιχτές αγκαλιές.
-Μου αρέσει που μαγειρεύουμε με το μάτι, με μέτρο τα δάχτυλά μας, την παλάμη μας, το μάτι... κι όχι μόνο τα μιλιλίτρ, τα γκράμ, τις κουταλίτσες.
-Μου αρέσει που ψωνίζουμε λες και πρόκειται να ταΐσουμε λόχο και ό,τι τελικά πρόκειται να χαλάσει, το κάνουμε τουρλού. Και ενίοτε το μοιραζόμαστε με φίλους και
οικογένεια.
-Μου αρέσει, που αν μας φέρουν ένα κουτί σοκολατάκια ή γλυκά, θα ανοιχτεί πάραυτα και θα καταλήξει στο τραπέζι για όλους.
-Μου αρέσει, το πώς κλαίμε. Για την πατρίδα, για τα χάλια μας, για το πρωτάθλημα που χάσαμε, για ένα παθιασμένο τραγούδι.

Κι επειδή δεν είμαι μόν ελληναρού, να και τι δεν μπορώ:
-Τον "ωχαδερφισμό".
-Και το "εντώ Ελλάντα, μωρέ". Να πηγαίνεις στον υπεύθυνο του Μετρό Ομονοίας και να σου λέει "έλα μωρέ, και να βάλω εγώ ανακοίνωση να στέκονται δεξία, σιγά μην το κάνουν οι Έλληνες".
-Οκ, όσο το κράτος δε δίνει παροχές, εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Αλλά το να μη δέχεσαι να συνειδητοποιήσεις κάποια απλά πράγματα, περί οικολογίας, οικονομίας, κλπ, δε βοηθάει κανέναν.
-Το να διαιωνίζουμε ασυνείδητα κάποια φαινόμενα, όπως το φακέλωμα γιατρών.

Αλλά δεν υπάρχει ιδανικό, ρε παιδιά.
Δεν υπάρχει τέλειος τόπος.

Υπάρχουν τα μαγικά ροζ γυαλιά της αγάπης μας για ένα μέρος, που μας κρατάνε εκεί ή πας εκτοξεύουν πιο πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, αλλά η απαξίωση σε τι ωφελεί; Φτάνει στα όρια της εμπάθειας, δηλαδή ρε Nosaltres ο φραπές τι σου έφταιξε; :P
Εγώ συμφωνώ στα περισσότερα με το Γίδι, γιατί δεν έγραψε μόνο αρνητικά. Και στο κάτω-κάτω όποιος δεν αντέχει πια εδώ πέρα, τα σύνορα ανοιχτά είναι. Εμένα ας πούμε, μου αρέσει να βλέπω λίγη τρέλα όταν βγαίνω στον δρόμο, μου αρέσει η καλημέρα με τον γείτονα μου, μου αρέσει η εθνική μας συνείδηση, μου αρέσει η φιλοξενία μας, γενικά μου αρέσει ο τόπος μας.
Δε μου αρέσει ο σταρχιδισμός που είναι έμφυτος στους περισσότερους, δε μου αρέσει η ξενοφοβία που παρατηρώ επίσης στους περισσότερους, δε μου αρέσουν οι άσχημες συνήθειες (τα σκουπίδια στον δρόμο, το κάπνισμα παντού), γενικά ο μη σεβασμός μερικών κανόνων. Δε μου αρέσει η διακυβέρνηση του τόπου... Όπως δεν ασπάζομαι το "Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια" σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνομαι γραφικός. Απλά, αγαπάω τον τόπο μου.Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
Αλλά δε καταλαβαίνω γιατί να τα βλέπουμε όλα στραβά. Αυτός ο τόπος μας μεγάλωσε, και θα μεγαλώσει και τα παιδιά μας, με όλα τα στραβά του και τα κακά του. Όλη αυτή η αρνητικότητα, μόνο χειρότερα μπορεί να κάνει τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top