Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνάρας

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 01:07, 17-09-07:

Όντως..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 00:22, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ελληναρας δε λεγεται και αυτος που μυξοκλαιγεται με το κατεστημενο και την παλιοκοινωνια ναουμ, αλλα κωλοχαιρεται και χτυπιεται κατω, και ανεμιζει την ελληνικη σημαια με τα πρωτα exit polls ΠΟυ δινουν το προβαδισμα στη νουδου?
Συμφωνω, τα μάλα Giovannaki μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 13:37, 18-09-07:

ελληναρας δε λεγεται και αυτος που μυξοκλαιγεται με το κατεστημενο και την παλιοκοινωνια ναουμ, αλλα κωλοχαιρεται και χτυπιεται κατω, και ανεμιζει την ελληνικη σημαια με τα πρωτα exit polls ΠΟυ δινουν το προβαδισμα στη νουδου?
μη βαζεις πρωτο πληθυντικο χρυσο μου... κι εχω και κατι νευρα ΝΑ!
Ν' αντιστρέψω το ερώτημα; Ελληναράς δεν είναι αυτός που βρίζει όλους τους άλλους ως λαλάκες, επειδή δεν ψηφίζουν αυτό που επιθυμεί αυτός; Αυτούς που δεν πιστεύουν εκείνο που πιστεύει ο ίδιος;;; Είχα περιγράψει κάποτε σε αυτό το θέμα έναν Ελληναρά που κατηγορούσε όλους τους άλλους για Ελληναράδες και είχα παρεξηγηθεί, γιατί κάποιοι νόμιζαν ότι υποστήριζα τη θέση του Ελληναρά που σατύριζα. Να λοιπόν που δεν είχα άδικο, απ' ότι φαίνεται...Τα ίδια έκανε κι ο Πρόεδρος Λεβέντης, όταν δεν τον ψήφισαν σε κάποιες εκλογές και βγήκε στην τηλεόραση φωνάζοντας: "Είσαστε ζώα τετράποδα" και μουτζώνοντας. . Τελικά έγινε σλόγκαν στο Μηστικώστα...

Τώρα θα ήθελα να σας διηγηθώ κάτι που μου συνέβη απόψε τη νύχτα, το οποίο αρχικά με εξόργισε, αμέσως μετά με έκανε να γελάσω:

Είμαι λοιπόν τη νύχτα στο πανεπιστήμιο και εκτελώ κάποιες μετρήσεις, που θέλουν μεγάλη ησυχία για να βγουν σωστές. Τελειώνω τη δουλειά μου στις 1.00 τη νύχτα και πάω να βγω από τη σχολή, η οποία φυσικά είναι κλειστή εκείνη την ώρα και οι πόρτες κλειδωμένες. Κλειδί δεν έχω, αφού για να πάρεις κλειδί πρέπει να τηρηθούν κάποιες διαδικασίες ISO και υπάρχει μεγάλη γραφειοκρατία.

Σε απόσταση 5-6 περίπου μέτρων από την πόρτα της σχολής, είναι το γκισέ του νυχτοφύλακα. Τον βλέπω τον τύπο αραχτό σε μια καρέκλα, με τα πόδια ανεβασμένα στο γραφείο, να μιλάει στο τηλέφωνο, μάλλον με τη γκόμενα. "Σε παρακαλώ μπορείς να μου ανοίξεις την πόρτα;" τον ρωτάω. Μέγα λάθος, αφού το ίδιο του είχα ζητήσει και την Παρασκευή.
"Άκου εδώ φιλαράκι", μου κάνει. "Να πας να βγάλεις κλειδί, εντάξει; Εγώ δεν είμαι θυρωρός, είμαι νυχτοφύλακας. Αν με σηκώσουν δέκα φορές, εγώ θα γίνω λάστιχο!!!" .
"Ρε φίλε", του λέω εγώ, "Να σου φέρω κανένα φανελάκι ν' αλλάξεις, γιατί σε βλέπω ιδρωμένο από την πολλή δουλειά". .

Τελικά, αναγκάστηκα να πάω να βρω τον καθηγητή μου, ο οποίος εγκατέλειψε τις μετρήσεις του στη μέση για να έρθει ως την πόρτα να μου ανοίξει. Αυτά περί Ελληναρά, όποιος πιάνει μια δουλεία, θεωρεί ότι πρέπει να πληρώνεται χωρίς να δουλεύει. "Εγώ δεν είμαι αρμόδιος" που έχετε ακούσει πολλές φορές. Μας προκαλούν, πολύ μας προκαλούν...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:09, 18-09-07:

Τελικά, αναγκάστηκα να πάω να βρω τον καθηγητή μου

Ήταν 1 η ώρα στις επάλξεις;; Μπράβο το θηρίο...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:22, 18-09-07:

Κακώς βέβαια ήταν ο άνθρωπος, όπως κι εγώ στις επάλξεις, γιατί ενοχλήσαμε τον σκληρά εργαζόμενο. Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη!!!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:29, 18-09-07:

Κακώς βέβαια ήταν ο άνθρωπος, όπως κι εγώ στις επάλξεις

Εσύ δεν πιάνεσαι, γιατί είσαι ο δικτακτορικός Σύ τραβάς κουπί μέρα-νύχτα, χειμώνα-καλοκαίρι, και τους λες και ευχαριστώ.

Ενώ ο δικός σου ξενύχτης και ερημοσπίτης παρότι φτασμένος. Μπράβο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 18-09-07 στις 15:22.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:19, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Ν' αντιστρέψω το ερώτημα; Ελληναράς δεν είναι αυτός που βρίζει όλους τους άλλους ως λαλάκες, επειδή δεν ψηφίζουν αυτό που επιθυμεί αυτός; Αυτούς που δεν πιστεύουν εκείνο που πιστεύει ο ίδιος;;;
Ν' αγιάσει το στόμα σου χριστιανέ μου! Ο Ελληναράς γενικά δεν καταλαβαίνει τη θεωρία των επιλογών. Αυτό μάλιστα δε, λαμβάνει διττή ερμηνεία.

Αναλύω το πρώτο σκέλος με παράδειγμα:

Η Ελένη ψηφίζει ΝΔ, η Γιάννα ΠΑΣΟΚ, ο Μανώλης ΚΚΕ. Βγαίνει η ΝΔ. Η Ελένη πανηγυρίζει, οι άλλοι δύο κλαίνε. Δικό σας είναι το κόμμα ωρε παλικάρια; Και καλά να πω ότι απλά στενοχωριούνται... Αυτοί κλαίνε και κοπανιούνται λες και είχαν μετοχές... αλλά για κάτσε, ίσως και να είχαν! Τι εννοώ... Στην τελική, ο ένας χαίρεται γιατί θα βγεί ο φίλος του που θα τον βολέψει κι οι άλλοι κλαίνε που δεν θα έχουν άκρες στα ανώτερα κλιμάκια για να βολευτούν.

Και ερωτώ τους διαμαρτυρόμενους: Εσείς πιστεύετε οτι θα κατέβει μια νεραϊδούλα για να διαλύσει το δικκοματισμό εν μια νυκτί; Και όσοι από εσάς είστε βολεμένοι με το δικκοματισμό και χάσατε προχτές, ερωτώ: Τι χάσατε και θυμώνετε τόσο;

Κανείς δε θα μου απαντήσει ευθέως! Όλοι θα απαντήσουν ιδεολογικά (μη χε... οι ιδεολογίες κατέρρευσαν και όποιος τις ασπάζεται σήμερα προφανώς έχει σύγχιση στον εγκεφαλικό φλοιό) στην πρώτη ερώτηση και όχι ρεαλιστικά, στη δε δεύτερη κανείς δε θα βγεί να πει "ναι είχα μέσο, αυτό!" και θα συνεχίσουν τις κόντρες και τις γκρίνιες! ΑΥΤΟ είναι Ελληναράς! Από τη μια απολιτικ ή ουδέτερος αντικειμενικός κριτής, κι από την άλλη ιδεολόγος ΚΝίτης ή παραπονούμενος της Κλαδικής ΠΑΣΟΚ, επειδή βγήκε η ΝΔ (παράδειγμα φέρνω). Αν θέλετε να μιλάμε αντικειμενικά, ας κοπούν πρώτα τα εκάστοτε "κλαδιά" που σας κρατάνε και μετά συζητάμε διότι αν είναι έτσι, μπορώ κι εγώ να το παίξω εκ του ασφαλούς απολιτίκ εκσυγχρονιστής ενδιαφερόμενος για το κοινό καλό.

Δεύτερο σκέλος:

Δεν καταλαβαίνει κανείς, ότι κάθε άτομο κάνει τις επιλογές του και κρίνεται από αυτές. Θα ακούσει και τα μπράβο, θα ακούσει και τις κακές κριτικές (διαφέρουν από τη γκρίνια του 1ου σκέλους), θα κυβερνηθεί από λάθος ανθρώπους, θα πάθει ακόμα κι αν δε μάθει, κι αν ξανακάνει λάθος είναι επιλογή του. Αν είναι γραφτό μας να διαλυθούμε σα χώρα, θα διαλυθούμε! Όχι αναγκαστικά και μόνο απο εξωτερικό εχθρό αλλά από την ίδια τη μιζέρια των επιλογών μας. Έχει γίνει ο Έλληνας τόσο συνυφασμένος με αυτό που μισεί, που στην ουσία είμαστε 10 εκατομμύρια λαμόγια σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα γης, προσπαθώντας να επιβάλλουμε τη δική μας λαμογιά ο ένας στον άλλο. Είναι λαμόγιο ο άλλος; Επιλογή του! Χώστου τα με επιχειρήματα αλλά θυμίσου να μη γκρινιάζεις, μη γίνεις ότι μισείς. Κάνε μια καλή επιλογή και άστη να κυλήσει στη χύτρα με τα κουκιά. Αν δε σου βγεί, σκάσε και κολύμπα. Την επόμενη φορά πείσε καλύτερα τους φίλους σου με επιχειρήματα και επέμενε στην επιλογή σου αν ακόμα τη θεωρείς σωστή.

Ο Έλληνας θέλει και φοράει το προσωπείο και γίνεται Ελληναράς. Δε γεννήθηκε Ελληναράς. Γι αυτό και όλοι κατα καιρούς είμαστε Ελληναράδες πουλημένοι λαμόγια, γι αυτό και άλλες φορές είμαστε σωστοί Έλληνες, σωστοί άνθρωποι.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:07, 18-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Εσύ δεν πιάνεσαι, γιατί είσαι ο δικτακτορικός Σύ τραβάς κουπί μέρα-νύχτα, χειμώνα-καλοκαίρι, και τους λες και ευχαριστώ.

Ενώ ο δικός σου ξενύχτης και ερημοσπίτης παρότι φτασμένος. Μπράβο...
Είναι πολλά χρόνια παντρεμένος ο άνθρωπος και η γυναίκα του είναι καθηγήτρια επίσης...Αν δεν κάτσει στη σχολή μέχρι να κοιμηθεί η γυναίκα του, δεν θα γλιτώσει την καθηγητική κρεβατομουρμούρα ο φουκαράς

Αρχική Δημοσίευση από Valder
...Όχι αναγκαστικά και μόνο απο εξωτερικό εχθρό αλλά από την ίδια τη μιζέρια των επιλογών μας. Έχει γίνει ο Έλληνας τόσο συνυφασμένος με αυτό που μισεί, που στην ουσία είμαστε 10 εκατομμύρια λαμόγια σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα γης, προσπαθώντας να επιβάλλουμε τη δική μας λαμογιά ο ένας στον άλλο.
Ο Έλληνας θέλει και φοράει το προσωπείο και γίνεται Ελληναράς. Δε γεννήθηκε Ελληναράς. Γι αυτό και όλοι κατα καιρούς είμαστε Ελληναράδες πουλημένοι λαμόγια, γι αυτό και άλλες φορές είμαστε σωστοί Έλληνες, σωστοί άνθρωποι.

Πριν χρόνια, συζητούσα με κάποιον νεοδημοκράτη, πριν από τις εκλογές του 2004. Εκείνος αρκετά σοβαρός άνθρωπος και καλός συνομιλητής. Μου έλεγε λοιπόν "Εμείς πιστεύουμε στον Καραμανλή, έχει προσόντα, όμως μας ανησυχεί πολύ το ότι δεν έχει καθόλου εμπειρία από την αγορά, την καθημερινότητα, από διαχείριση γενικότερα". "Ούτε περίπτερο δεν έχει διοικήσει" μου είπε χαρακτηριστικά.
Η απάντησή μου, την οποία μου θύμισε τώρα ο Valder ήταν η εξής: "Το μεγάλο μου πρόβλημα δεν είναι ο Καραμανλής, ούτε ο Παπανδρέου. Αυτήν τη στιγμή (θυμίζω την εποχή της ρεμούλας των δήθεν Ολυμπιακών Αγώνων της ντόπας στην Αρχαία Ολυμπία και των 1,4 δις ευρώ για "μέτρα ασφαλείας", θυμίζω το χρηματιστήριο, τους μεγαλοεκδότες-μεγαλοεργολάβους, τους πολιτικούς που έκαναν γάμους δίκην εφοπλιστών κλπ) όχι μόνο είναι διαβρωμένος όλος ο κρατικός μηχανισμός σε απίστευτο βάθος, όχι μόνο έχουν φαγωθεί λεφτά που προορίζονταν για υποδομές, αλλά κι εμείς οι ίδιοι είμαστε τόσο βαθιά διεφθαρμένοι στη σχέση μας με το κράτος, που αυτή η χώρα δεν μπορεί να κυβερνηθεί, όχι από τον Καραμανλή, από τον Θεό τον ίδιο". Δυστυχώς οι φόβοι και των δυο μας επαληθεύτηκαν με τον πιο εύγλωττο τρόπο. Η τετραετία που πέρασε δεν παρήγαγε καθόλου έργο, κατά γενική ομολογία, ή τουλάχιστον πολύ λιγότερο απ' ότι θα έπρεπε, ώστε να μην είμαστε ο ουραγός της ΕΕ. Αυτό οφείλεται σε αυτό που προανέφερα. Η χώρα αυτή δεν μπορεί να κυβερνηθεί. Το παράδειγμα με τον δημόσιο υπάλληλο που προανέφερα είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.

Στο διάστημα που πέρασε είδαμε: Υποκλοπές από μυστικές υπηρεσίες εις βάρος ακόμη και του πρωθυπουργού, στελέχη των εμπλεκομένων εταιρειών να κρέμονται ως ιδανικοί (και πολύ βολικοί) αυτόχειρες και η δουλειά να γίνεται γαργάρα. Είδαμε, με ατράνταχτες αποδείξεις κυκλώματα στη δικαιοσύνη, όπου τελικά μόνο η Μπουρμπούλια (η οποία φάνηκε πως τα έπιανε για να συγκαλύψει τους άρπαγες του χρηματιστηρίου με τις φούσκες) πήγε φυλακή κι αυτή για λίγο. Άντε πήγε φυλακή και ο γνωστός "Δικαστής με τη μεζούρα" και ξενοιάσαμε. Είδαμε κυκλώματα στην εκκλησιαστική εξουσία (αρνούμαι να τους χαρακτηρίσω ως "εκκλησία" εκκλησία είμαστε όλοι μας), διαπλεκόμενα μάλιστα με τα αντίστοιχα της δικαιοσύνης, όπου ένας Γιοσάκης κι ένας Βαβύλης ακούστηκαν και μετά το θορυβώδες όργιο τηλεθέασης των Τριανταφυλλοπουλέων αυτού του τόπου, κυκλοφορούν ελεύθεροι κι ωραίοι, πλούσιοι κι ανεξάρτητοι, ανάμεσά μας. (Μήπως τελικά εμείς κυκλοφορούμε ανάμεσά τους. Είδαμε κυκλώματα στην αστυνομία. Εδώ και χρόνια ακούμε στην τηλεόραση: "Ο τάδε, γνωστός νονός της νύχτας και άνθρωπος του υποκόσμου" χωρίς να αναρωτηθεί κανείς "αφού είναι γνωστός, γιατί κυκλοφοράει κι αυτός ελεύθερος;" Η απάντηση έχει δοθεί από έναν πολιτικό φιλόσοφο, του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα: "Δεν μπορεί να υπάρξει οργανωμένο έγκλημα, χωρίς τη συμμετοχή ή την ανοχή κάποιου κρατικού φορέα". Μέχρι και τον Παλαιοκώστα είδαμε να φεύγει σαν κύριος από τις φυλακές με ελικόπτερο...

Είδαμε στην εκπομπή του Ευαγγελάτου "Με αποδείξεις", χίλιους δυο επαγγελματίες να νοθεύουν, να κλέβουν και να εξαπατούν (όποιος κάνει λέει τίμια τη δουλειά του "δεν βγαίνει" οικονομικά, αν δεν κλέψεις δηλαδή δεν θα μπορείς να πάρεις Μερσεντέ και να τα σπας στο σκυλάδικο) και η μόνιμη επωδός ήταν: "Δεν υπάρχει έλεγχος, δεν έχουμε προσωπικό". Κι όμως, είμαστε η χώρα με το μεγαλύτερο ποσοστό δημοσίων υπαλλήλων στην ΕΕ!!!
Είδαμε στις προμήθειες των νοσοκομείων τα υλικά και τα μηχανήματα να υπερκοστολογούνται δεκάδες φορές επάνω, είδαμε ότι το υπουργείο τα κατέγραψε κι όμως δεν άνοιξε μύτη στα νοσοκομεία. Αναφέρομαι στον Ευαγγελάτο γιατί για τα περισσότερα από αυτά που μας έδειξε είχα ιδίαν αντίληψη και αυτός απλά μου τα επιβεβαίωσε.

Είμαστε όλοι μας συνυπεύθυνοι. Όλοι μας που θαυμάζουμε τους νεόπλουτους και ξιπασμένους των νέων τζακιών (για να θυμηθούμε και τον Αντρέα) και παρά το γεγονός ότι τα έχουν αρπάξει από τα λεφτά που προορίζονταν για την ανάπτυξη της χώρας μας και τη βελτίωση των όρων ζωής μας, εμείς λέμε "μαγκιά του" και νουθετούμε τους γιούς μας να βρουν για νύφη τις κόρες αυτών (και με αντιστροφή των φύλων, το αυτό). Μάθαμε να θαυμάζουμε την ξιπασιά, τη λαμογιά και πάνω απ' όλα τη μετριότητα (την οποία λατρεύουμε ως χώρα) και να τα διδάσκουμε ως υπέρτατες αξίες στα παιδιά μας. Έχουμε όλοι βολευτεί με το ρητό "ε καλά, στην Ελλάδα είμαστε". Έχουμε χάσει κάθε πολιτική στάση και άποψη και συνεχίζουμε να γλύφουμε πολιτικούς που απαξιώνουμε σε κάθε μας κουβέντα, μόνο για λόγους συναλλαγής (φυσικά και είχε δίκιο ο Μαρκήσιος!!!).

Τέλος είδαμε τα δύο μεγάλα κόμματα να αναθεωρούν το άρθρο 24 του Συντάγματος, περί προστασίας των δασών και "ω του θαύματος" να καίγεται η Ελλάδα ολόκληρη το επόμενο καλοκαίρι. Ασύμμετρες απειλές ακούσαμε, πράκτορες ξένων δυνάμεων ακούσαμε και μάλιστα από κυβερνητικούς πολιτικούς. Γι' άλλη μια φορά αποδείχτηκε ότι αυτή η χώρα δεν κυβερνάται, τουλάχιστον όχι από αυτούς που νομίζουμε. Αυτός ήταν και ο λόγος που για πρώτη φορά απείχα από τις εκλογές, τις χαρακτήρισα μάλιστα μέσα στο στέκι ως "παρωδία".

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 17:24, 22-10-07:

"Άσχετο": Ελληνισμός και «εθνική συνεννόηση"

Πρόκειται για δύο ιστορικές έννοιες ασύμπτωτες μεταξύ τους. Τούτο θέλει να μας διδάξει η Ιστορία, μετά τους «περσικούς πολέμους» και μέχρι…σήμερα. «Πελοποννησιακός», πόλεμοι «Επιγόνων»(Μ. Αλεξάνδρου) και, μετά από «δύο χιλιάδες χρόνια»(!), ο τελευταίος Εμφύλιος, αποτελούν κορυφαίες ιστορικές αλήθειες, από τις οποίες προφανώς η παγκόσμια κοινότητα κάτι θα έχει διδαχθεί, «προς αποφυγή»!
Τάδε έφη Νωεύς

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:54, 22-10-07:

χτες βγηκα με κατι φιλους, τσεχους που ηρθαν για σκ στην αθηνα, να επισκεφθουν εμενα και μερικους αλλους κοινους φιλους.
κατσαμε καπου στην καισαριανη για φαγητο,στα γνωστα φαγαδικα/ψαροταβερνες (παραγγελια τους )

οταν ηταν ωρα να παραγγειλουμε, συζητουσαν στα τσεχικα και τελικα κατεληξαν και ειπαν στην παρεα οτι θελουν τζατζικι, πατατες,δυο καλαμαρακια και μετα τσακωνονταν για το αν μια χωριατικη "κανει" για 2 ατομα η θα περισσεψει, οποτε και να μην την παρουν ..

εμεις εντωμεταξυ περιμεναμε, γιατι παντα παραγγελνουμε ολοι μαζι...
τεσπα, τα παιδια παρειγγειλαν για την παρτη τους και μετα καταλαβαμε οτι κι εμεις μαλλον το ιδιο επρεπε να κανουμε...

οταν ηρθε το φαγητο(τους) εβαλαν σε παραταξη τα πιατα ακριβως μπροστα τους, (επιασαν δυο τραπεζια σε μηκος, ενω καθομασταν σε ενα, αντι να τα βαλουν ολα μπροστα τους κι ας "φταναμε" κι εμεις καποιο πιατο τους..)

στο τελος ζητησα λογαριασμο, μας ειπε ο σερβιτορος 50 ευρω και πηγε να φερει το χαρτακι, και ο τσεχος μονο που δεν εβαλε τις φωνες που δεν ειχε μπροστα του αναλυτικη αποδειξη... ο σερβιτορος βεβαια πηγαινε να τη φερει..

οταν την εφερε, εκνευριστηκε επειδη ηταν ενας λογαριασμος και οχι τεσσερις, οσα και τα ατομα.. ελεος.
με εφερε σε πολυ δυσκολη θεση.. τελοσπαντων, του εξηγησα πολυ ευγενικα οτι δε συνηθιζουμε εδω να πληρωνουμε λογαριασμους στα 4 και στα 14..

πληρωνει ενας και μετα, αν θελουμε, τα βρισκουμε μονοι μας...

τελικα πληρωσαμε το λογαριασμο στα δυο, και αυτος για να "ζητησει συγνωμη" χρεωθηκε και ολο το.. μπουκαλι του νερου, 1.50 ευρω, αντι και αυτο να το κοψει στη μεση...

ελληναρας ξε ελληναρας, αυτο ποτε δε θα το καναμε εμεις!
αυτη ειναι κλασσικη νοοτροπια των ξενων..
μου κακοφανηκε απιστευτα!

πσ.η τσεχα φιλη μου εφερε κατι παραδοσιακες πιτες, μου τις εδωσε το σαββατο που με ειδε... και την κυριακη που ειδε την αλλη φιλη μου, στην ταβερνα στην καισαριανη, εδωσε ιδιες πιτουλες και σε κεινη και η φιλη μου, θεωρησε ομορφο να τις ανοιξει επιτοπου και να κερασει, και να δοκιμασει και η ιδια... και η τσεχα την απετρεψε με καπως ασχημο, αποτομο τροπο, λεγοντας "οχι μη, εχω φερει και στη Giovanna, μη της δωσεις, φατες ολες εσυ!"

Παράθεση

shaman

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη shaman
Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O shaman έγραψε στις 22:40, 22-10-07:

Αυτή Τζιό μου είναι η νοοτροπία του Έλληνα, όχι του Ελληνάρα...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:00, 22-10-07:

Παρόμοια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφει η Τζιοβάννα έχω παρατηρήσει και σε Σουηδούς υπηκόους.

Μια φορά, όταν ο θείος μου ζούσε στη Σουηδία, κάποιοι φίλοι του Σουηδοί έφεραν ένα γλυκό για δώρο. Τους κεράσαμε διάφορα άλλα πράγματα και δεν ανοίξαμε το γλυκό που έφεραν αυτοί. Φεύγοντας, το ζήτησαν και το πήραν πίσω μαζί τους.

Κάθε λαός έχει τ' αρνητικά του, εμείς επιμένουμε να βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Καλό είναι να βλέπουμε τ' αρνητικά μας, δε λέω, αλλά όχι και να θεωρούμε τους υπόλοιπους Ευρωπαίους τέλειους...

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 23:10, 22-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Παρόμοια συμπεριφορά με αυτήν που περιγράφει η Τζιοβάννα έχω παρατηρήσει και σε Σουηδούς υπηκόους.

Μια φορά, όταν ο θείος μου ζούσε στη Σουηδία, κάποιοι φίλοι του Σουηδοί έφεραν ένα γλυκό για δώρο. Τους κεράσαμε διάφορα άλλα πράγματα και δεν ανοίξαμε το γλυκό που έφεραν αυτοί. Φεύγοντας, το ζήτησαν και το πήραν πίσω μαζί τους.

Κάθε λαός έχει τ' αρνητικά του, εμείς επιμένουμε να βλέπουμε μόνο τα δικά μας. Καλό είναι να βλέπουμε τ' αρνητικά μας, δε λέω, αλλά όχι και να θεωρούμε τους υπόλοιπους Ευρωπαίους τέλειους...

ελεος, πηραν το δωρο πισω??????
Omggggggggggg

οταν παντρευτηκε μια φιλη ρωσσιδα (οχι απο τις κλασσικες που σας ερχονται στο μυαλο) της εστειλα το δωρο της ταχυδρομικως στην αγια πετρουπολη.
με ευχαριστησε μερικες βδομαδες μετα, που το ελαβε, και μου ειπε οτι ηταν απο τα ωραιοτερα που ειχε λαβει. (ηταν ενα σετ πανακριβα ομολογουμενως, σατεν σεντονια)...
και μου ειπε οτι δε συνιθιζονταν τετοια δωρα εκει.. και οτι το πιο περιεργο που ειχε λαβει για ΔΩΡΟ ΓΑΜΟΥ ηταν ΕΝΑ ΠΗΡΟΥΝΙ! (ΕΝΑ ΛΕΜΕ..!)

οποτε χαος θα συμφωνησω μαζι σου με τα θεοστραβα καποιων...
αλλα το τοπικ αυτο ειναι για τα θεοστραβα τα δικα μας,οποτε...

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 00:14, 23-10-07:

Και δεν ειναι στραβο μας το να κοιταμε μονο τα στραβα μας και ποτε τα θετικα μας?
Δλδ, δεν ειναι κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα αυτα που ακουγονται συνεχεια περι στραβοελληνα, γκαβοελληνα και ξερωγωτικαιεχειαρχισεικαιμουτηδινειστανευρα?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 00:19, 23-10-07:

πες τα..!!!

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 00:31, 23-10-07:

Και μιας και βρηκα ωρα,
ας πω κι εγω μια αναλογη εμπειρια.

Με φιλικο ζευγαρι απο Γερμανια στη Χαλκιδικη:
Τους ειχαμε κερασει (εγω κι η πρωην) καμποσες φορες.
Απο ποτα μεχρι φαγητα και παγωτα.
Και ενα βραδυ, τους φωναξαμε στο δωματιο μας να τα πουμε λιγακι.
Ε, εφεραν ενα μπουκαλι κρασι, 2 ποτηρια, κι εκατσαν και το επιναν μονοι τους.
(Στο δωματιο μας)
ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΔΩΣΕ.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:49, 23-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Και δεν ειναι στραβο μας το να κοιταμε μονο τα στραβα μας και ποτε τα θετικα μας?
Δλδ, δεν ειναι κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα αυτα που ακουγονται συνεχεια περι στραβοελληνα, γκαβοελληνα και ξερωγωτικαιεχειαρχισεικαιμουτηδινειστανευρα?
Την Dooo θελεις να τρομαξεις?

Πριν μερικες εκατοντάδες ποστ είπα ότι η κοινωνική σάτιρα έχει σκοπό…την βελτίωση. Δεν ειναι "κλαψοπιπιτιδα και κρεβατομουρμουρα" αλλα ΣΑΤΙΡΑ.

Εγώ πιστεύω ότι ελληναρας είναι και εκείνος που δεν δέχεται την κριτική για τα ελαττώματά του. Γνωρίζω άτομα που έχουν σοβαρό πρόβλημα να αναγνωρίσουν ότι δεν είναι τέλειοι. Και σε όποια συζήτηση βρίσκονται παρόν την μονοπωλούν με ανωτερότητα του ατόμου που τα ξέρει όλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 23-10-07 στις 09:17.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε στις 19:47, 23-10-07:

δεν ειναι αν δεχεται καποιος την κριτικη η οχι....

ειναι, να λεμε και το στραβο, αλλα και το ισιο.

εκτος αν το θρεντ λεει να λεμε μονο το στραβο, οποτε καθαριστε το απο τις σελιδες που εχουν οφτοπικιασει

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:52, 23-10-07:

Αυτό της corpse είναι αποθέωσις.
Ισπανοί και Σουηδοί btw με έχουν κεράσει ψιλοάπειρα

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:20, 24-10-07:

Έχω ακούσει κι εγώ για Γερμανίδα... Οι γονείς μιας φίλης ζούσαν ένα διάστημα στη Στουτγκάρδη, γιατί αυτός είχε βρει μια θέση στο Πανεπιστήμιο. Σε κάποια φάση καλεί η σύζυγος ενός συναδέλφου του τη μαμά της φίλης μου, για δείπνο. Τρώνε καλά, περνάνε καλά , και στο τέλος βγάζει η Γερμανίδα την απόδειξη του Super market και αρχίζει να arthroizei τι της χρωστούσε η δίκια μας, για το δείπνο που μαγείρεψε!!!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:27, 24-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Εγώ πιστεύω ότι ελληναρας είναι και εκείνος που δεν δέχεται την κριτική για τα ελαττώματά του. Γνωρίζω άτομα που έχουν σοβαρό πρόβλημα να αναγνωρίσουν ότι δεν είναι τέλειοι. Και σε όποια συζήτηση βρίσκονται παρόν την μονοπωλούν με ανωτερότητα του ατόμου που τα ξέρει όλα.
Σωστό κι αυτό, αν και στην Ελλάδα πάσχουμε περισσότερο από αδυναμία να αναγνωρίσουμε ότι ο διπλανός μας μπορεί σε κάποιους τομείς να είναι καλύτερος από εμάς, πιο επιτυχημένος, πιο τυχερός, διαφορετικός στην τελική... Αχ αυτός ο γάϊδαρος του γείτονα ...(καλά Λια, Αγελάδα! )

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:33, 24-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Έχω ακούσει κι εγώ για Γερμανίδα... Οι γονείς μιας φίλης ζούσαν ένα διάστημα στη Στουτγκάρδη, γιατί αυτός είχε βρει μια θέση στο Πανεπιστήμιο. Σε κάποια φάση καλεί η σύζυγος ενός συναδέλφου του τη μαμά της φίλης μου, για δείπνο. Τρώνε καλά, περνάνε καλά , και στο τέλος βγάζει η Γερμανίδα την απόδειξη του Super market και αρχίζει να arthroizei τι της χρωστούσε η δίκια μας, για το δείπνο που μαγείρεψε!!!
Μου έχει τύχει πάντως σε παρέα διακοπών στην Κρήτη, Έλληνας πάππου προς πάππου, φοιτητής ιατρικής, να μετράει πόσα τεμάχια ντομάτα/αγγούρι/ελιά αντιστοιχούσε στον καθένα μας απ' τη χωριάτική...

Όπως μου έχει τύχει και Ιρλανδέζα να μην βγάζει ποτέ να καπνίσει αν δεν πρόσφερε τσιγάρο σε όλους της παρέας... Όταν μετά από τη 58.459 φορά της είπαμε πως δε χρειάζεται να το κάνει αυτό, μας εξήγησε πως στη χώρα της είναι τόσο ακριβά τα τσιγάρα που θεωρείται μεγάλη υπόθεση να προσφέρεις στους παρεβρισκόμενους.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:40, 24-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μου έχει τύχει πάντως σε παρέα διακοπών στην Κρήτη, Έλληνας πάππου προς πάππου, φοιτητής ιατρικής, να μετράει πόσα τεμάχια ντομάτα/αγγούρι/ελιά αντιστοιχούσε στον καθένα μας απ' τη χωριάτική...
χεχε!!
ακριβως αυτο εχει τυχει και σε μενα...πριν πολλα χρονια σε διακοπες ..να μετραει αγγουρια,ντοματες,ποτηρια μπυρας, πατατες κ.ο.κ...
και στο τελος να κανει συνολο και να λεει....χρωσταω τοσα!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:56, 24-10-07:

πού τους βρίσκετε καλέ αυτούς τους τσιφούτηδες????

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:10, 24-10-07:

χμ...να σημειωσω οτι ο τυπος δεν ηξερε τι ειχε(ο μπαμπας του δηλαδη), πιτσιρικας κ φοιτητης βεβαια που ομως τοτε.. γκομενος της αδερφης μου.
..και το καλυτερο ειναι οτι στο καπακι μετα το σκηνικο, τον αφησε εκτος δωματιου για αρχη και "εκτος" γενικοτερα μια μερα μετα !!
εμεις παντως διασκεδασαμε...για εκεινον δεν ξερω

Παράθεση

rose87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rose87
H rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H rose87 έγραψε στις 15:21, 24-10-07:

Πριν 2 περίπου χρόνια σε μία παρέα πολύ πλούσιων αγοριών... Ο ταμίας << ακου να δεις επειδή εσπασες το ποτήρι θέλω 10 ευρώ επιπλέον>> Ο φιλος του φρικάρει<<τι λε ρε του απαντά που θα σου δώσω τόσα...>> Να μην πολυλογώ εντέλει δεν του τα έδωσε αφού ήταν ένα παράλογο ποσό... Το αποκορύφωμα για εμένα ήταν ότι ήμασταν μόνο 2 κοπέλες ανάμεσα σε καμιά 10καριά αγόρια και που σημειοτέον δεν είχαμε πιει τουλάχιστον εγώ, τίποτε και που αυτός ο ταμίας μας ζήτησε κι εμάς απο 10 ευρω... Τα πλήρωσα εφόσων δεν είχα πληρώσει είσοδο όταν μπήκαμε, όμως μου έκαναν πολύ ασχημη εντύπωση που μου τα ζήτησαν εφόσων δεν είχα καταναλώσει ούτε σταγόνα απο τα ποτά τους!
Τόσα χρήματα και τόση τσιφουτια, μετά κατάλαβα τι εννοούσαν οι φίλοι μου..!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 21:10, 03-11-07:

Αφιερωμένο στους "υπνοβατούντες εν Ελλάδι:

Γκραικόρια κάλπικους

Δεν είναι δέντρο, δεν είναι θάμνος,
Είναι πατρίς
Είνʼ η Γκραικόρια, που ʽγινεάλγος,
Είναι λατρίς[1].

Γκραικύλοι που ξέμειναν, να την κηδέψουν,
Του Γιώργη οι βλάμηδες ή του Κωστή,
Και συ τους χάζευες για πολλοστή,
Σα να σε τράβαγαν, από κλωστή.

Δεν είναι δάσος, δεν είναι στέπα,
Είναι αχτίς
Είναι ο μύθος Της, που ʽγινε λάθος,
Είναι ανδρίς.

Γκραικύλοι την χάιδευαν, να την παιδεύσουν,
Κουμπάροι χαράμηδες ή κάτι γνωστοί,
Και συ τους δάνειζες για κατοστή,
Σα να σε κράταγαν, πίσω γυμνή.

Δεν είναι πάθος, κι αν είναι λάθος,
Είναι φυλίς
Είναι ο ίσκιος Της, που ʽμεινε ίχνος,
Είναι υλίς.

Γκραικύλοι τη μάδησαν, να την μοιράσουν,
Κουρσάροι μανάβηδες ή λίγοι πιστοί,
Και συ τους επίστευες για χιλιοστή,
Σαν να σε γνώριζαν, πόσο κτιστή.

Δεν ήταν μύθος, κι ας ήταν ίχνος,
Ήταν πατρίς,
Ήταν ο ύμνος Της, που ʽλεγε έθνος,
Μέσα σε γήπεδα, τόσο πιστή!

Γκραικύλοι που χόρεψαν, να την ξεχάσουν,
Καμάρια της μάνας τους ή κάτι φτυστοί,
Ελλάδα κακόμοιρη ιστορική,
Σαν να σε πήγαιναν, στην πυλωτή.
,

[1] Με την άδεια του ποιητή τ.σ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους