Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνάρας

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:44, 26-05-07:

Μία υπόθεση:

Μέχρι στιγμής ακόμα εμείς νιώθουμε μία συμπόνια για τα άτομα με ειδικές ανάγκες, ακόμα και τους νοητικά στερημένους. Κάποιοι απο αυτούς επιλέγουν να βγουν στην συγκεκριμένη εκπομπή (αν και δεν είναι στη θέση να επιλέγουν) και όντως έτσι γίνεται, αυτοί είναι πανευτυχείς αφού δεν γνωρίζουν την πραγματικότητα (και ούτε θα την γνωρίσουν), εμείς (που επιλέγουμε αυτό το είδος διασκέδασης, γενικά μιλάω, προσωπικά δεν το αντέχω) χαρούμενοι και γελαστοί επίσης, η Ανίτα ακόμα πιο χαρούμενη και όλα καλά κι ωραία.

Όμως υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι, και καθυστερημένοι, οι οποίοι δεν έχουν επιλέξει να βγουν σε αυτήν την εκπομπή, κατά συνέπεια δεν έχουν επιλέξει να έχουν και αυτή την αντιμετώπιση από τον κόσμο. Γνωρίζω δηλαδή ανθρώπους στη γειτονιά, που είναι όντως καθυστερημένοι, αλλά αν τους προσβάλλεις ή αν γελάσεις μαζί τους θυμώνουν. Ενώ υπάρχουν και οι καθυστερημένοι της γειτονιάς που χαίρονται να τους πειράζει ο κόσμος. Θέλω να καταλήξω, οτι αυτή η κατηγορία, που ακόμα και αν έχει το πρόβλημα, ζητάει αυτή τη συμπόνια και τη κατανόηση του κόσμου θα την έχει αργότερα; Δηλαδή αν εμείς, πηγαίνοντας το παιδί μας στην εκπομπή αυτή, και μαθαίνοντας το να γελάει με αυτά τα πράγματα αργότερα όταν δει έναν καθυστερημένο θα τον σεβαστεί (αφού δε θα βρίσκεται στο χώρο της εκπομπής ή θα τον αντιμετωπίσει όπως και τον κάτμαν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:58, 26-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Μία υπόθεση:

Μέχρι στιγμής ακόμα εμείς νιώθουμε μία συμπόνια για τα άτομα με ειδικές ανάγκες, ακόμα και τους νοητικά στερημένους. Κάποιοι απο αυτούς επιλέγουν να βγουν στην συγκεκριμένη εκπομπή (αν και δεν είναι στη θέση να επιλέγουν) και όντως έτσι γίνεται, αυτοί είναι πανευτυχείς αφού δεν γνωρίζουν την πραγματικότητα (και ούτε θα την γνωρίσουν), εμείς (που επιλέγουμε αυτό το είδος διασκέδασης, γενικά μιλάω, προσωπικά δεν το αντέχω) χαρούμενοι και γελαστοί επίσης, η Ανίτα ακόμα πιο χαρούμενη και όλα καλά κι ωραία.

Όμως υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι, και καθυστερημένοι, οι οποίοι δεν έχουν επιλέξει να βγουν σε αυτήν την εκπομπή, κατά συνέπεια δεν έχουν επιλέξει να έχουν και αυτή την αντιμετώπιση από τον κόσμο. Γνωρίζω δηλαδή ανθρώπους στη γειτονιά, που είναι όντως καθυστερημένοι, αλλά αν τους προσβάλλεις ή αν γελάσεις μαζί τους θυμώνουν. Ενώ υπάρχουν και οι καθυστερημένοι της γειτονιάς που χαίρονται να τους πειράζει ο κόσμος. Θέλω να καταλήξω, οτι αυτή η κατηγορία, που ακόμα και αν έχει το πρόβλημα, ζητάει αυτή τη συμπόνια και τη κατανόηση του κόσμου θα την έχει αργότερα; Δηλαδή αν εμείς, πηγαίνοντας το παιδί μας στην εκπομπή αυτή, και μαθαίνοντας το να γελάει με αυτά τα πράγματα αργότερα όταν δει έναν καθυστερημένο θα τον σεβαστεί (αφού δε θα βρίσκεται στο χώρο της εκπομπής ή θα τον αντιμετωπίσει όπως και τον κάτμαν;
Το Μέγα Χάος μίλησε. Κοιτάξτε φάση: Κατά την πολλή ώρα που μου πήρε να γράψω το προηγούμενό μου κείμενο, η suspiria ταυτόχρονα έγραφε το δικό της. Δεν έχει διαβάσει ο ένας το post του άλλου, είμαι βέβαιος!! Και δες θάμα κι αντίθαμα, παράξενο, μεγάλο, εγώ με τη suspiria, που ποτέ δεν έχουμε συμφωνήσει σε τίποτε, παραδόξως λέμε το ίδιο πράγμα. Πήρα την απάντησή μου Χάος μου. Suspiria, όσο και να τη σπάμε ο ένας στον άλλον, υπάρχει κάτι που μας ενώνει, μια λεπτή συμπαντική κλωστή. Ίσως να μου τη σπας επειδή μου θυμίζεις τον εαυτό μου στην ηλικία σου, ίσως κι εγώ να σου τη δίνω επειδή σου θυμίζω αυτό που μπορεί να γίνεις όταν θα μεγαλώσεις. Πάντως το διασκεδάζω, να το ξέρεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 21:09, 26-05-07:

Μπρρρρ,
ανατριχιασα.

Πλακιτσα, οκ?
Μη μας καταραστεις τωρα και ψαχνουμε τρυπα να κρυφτουμε. Ειμαστε και πολλοι 'μωτη μου.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 08:35, 27-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Το Μέγα Χάος μίλησε. Κοιτάξτε φάση: Κατά την πολλή ώρα που μου πήρε να γράψω το προηγούμενό μου κείμενο, η suspiria ταυτόχρονα έγραφε το δικό της. Δεν έχει διαβάσει ο ένας το post του άλλου, είμαι βέβαιος!! Και δες θάμα κι αντίθαμα, παράξενο, μεγάλο, εγώ με τη suspiria, που ποτέ δεν έχουμε συμφωνήσει σε τίποτε, παραδόξως λέμε το ίδιο πράγμα. Πήρα την απάντησή μου Χάος μου. Suspiria, όσο και να τη σπάμε ο ένας στον άλλον, υπάρχει κάτι που μας ενώνει, μια λεπτή συμπαντική κλωστή. Ίσως να μου τη σπας επειδή μου θυμίζεις τον εαυτό μου στην ηλικία σου, ίσως κι εγώ να σου τη δίνω επειδή σου θυμίζω αυτό που μπορεί να γίνεις όταν θα μεγαλώσεις. Πάντως το διασκεδάζω, να το ξέρεις
Δεν ξέρω, σε αυτό συμφωνώ

Αλλά διάβασα το κείμενο σου και πάνω σε αυτό έγραψα τη δική μου απάντηση, η οποία τυγχαίνει να είναι κατά κάποιο τρόπο και αντιπαράθεση. Αυτό με το χρόνο δεν το κατάλαβα..

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:40, 29-05-07:

Χάος…είσαι σπουδαίος συνομιλητής γιʼαυτό ελπίζω να μην πάρεις στραβά(προσωπικά) τα αντεπιχειρήματα που θα σου φέρω…

Λοιπόν: Η άλλη άποψη λέει πως η Πάνια μπορεί να εκτελεί κοινωνικό έργο. Οι συγκεκριμένοι άνθρωποι θα ήταν τα φρικιά της κοινωνίας, άνθρωποι δυστυχισμένοι και απόβλητοι με τεράστια λαχτάρα για δημοσιότητα
Δεν το ξέρουμε. Μπορεί να ήταν ευτυχισμένοι, να έχουν βρει την ισορροπία τους και το χαλαρό απλό ρυθμό ζώης τους μέχρι να τους δείχνουμε(πείθουμε) ότι δεν είναι ευτυχισμένοι. Ότι πρεπει να κάνουν κάτι παραπάνω. Ότι έχουν ανάγκη να κάνουν και αυτό. Δηλαδή να γελοιοποιηθούν μπροστά σε μια ολόκληρη Ελλάδα.
Η απόδειξη ότι και οι πιο τρελές ευχές πραγματοποιούνται. Μα γελάνε θα μου πείτε μαζί τους και τους κοροϊδεύουνε. Ε και τι μ' αυτό; Με τον Κωνσταντάρα και το Βέγγο δεν γελούνε; (Πω πω ασέβεια να συγκρίνεις αλήτη τον μεγάλο Κωνσταντάρα με τον Κάτμαν, φωτιά να σε κάψει αιρετικό κάθαρμα). Κι όμως ακόμη και ο μεγάλος Κωνσταντάρας ήταν ευτυχισμένος μόνο όταν έκανε το κοινό του να γελά. Και ο Βέγγος πού κολλάει σ' αυτήν την ιστορία; Ο Βέγγος προκαλούσε τους άλλους να τον κοροϊδέψουν, να του χώσουν σφαλιάρα, να τον τρέξουν ανελέητα. Ήταν ο αρχετυπικός χαρακτήρας του παλιάτσου, του παραδοσιακού Καραγκιόζη, του κλόουν που με τα παθήματά του οι άνθρωποι γελούν και κλαιν, ώστε μέσα στην ψυχή τους να επέλθει κάθαρση. Τι λιγότερο έχει ένας Κάτμαν;
Ο Κάτμαν και ο κάθε Κάτμαν θεωρείται άνθρωπος με ειδικές ανάγκες. Τον Κωνσταντάρα δεν τον έλεγε ποτέ κανείς «γελοίο». Λατρέψαμε το ταλέντο του να μας κάνει να γελάμε. Δεν τον λυπηθήκαμε ποτέ. Τον σεβόμασταν.

Δεν δικαιούται αυτός να γίνει ευτυχισμένος και να κάνει τον κόσμο να χαμογελάσει;
Δεν ήξερε ότι μπορεί να γίνει ευτυχισμένο με αυτό τον τρόπο μέχρι να του το μάθουμε εμείς…οι «έξυπνοι». Γιʼαυτο και θα έχουμε την ευθύνη της δυστυχίας του όταν θα τον βαρεθούμε και θα σβήσουν τα φώτα της δημοσιότητας.

Ο καθένας έχει το χάρισμά του και αυτό ισχύει για όλους χωρίς εξαίρεση ("Κάθε άνδρας και κάθε γυναίκα είναι ένα αστέρι", έλεγε ο Άλιστερ Κρόουλυ). Ευτυχισμένος κι ευλογημένος είναι αυτός που θα το βρει.
Και αποοοόλα τα χαρίσματα που μπορούσε να έχουν αυτοί οι άνθρωποι τους βοηθήσαμε να βρουν εκείνο που τους γελοιοποίει και που τους κάνει να τους λυπόμαστε…για να νιώθουμε εμείς ανώτεροι.

Μα θα μου πείτε, η Αννίτα βγάζει λεφτά από αυτό. Γιατί ηθικολογούμε κυρίες και κύριοι; Εμείς δεν επιλέξαμε τον καπιταλιστικό τύπο κοινωνίας που μεταφράζει τα πάντα σε οικονομική αξία; Εμείς δεν διδάσκουμε στα παιδιά μας ότι τα λεφτά είναι το παν; Εμείς δεν αντιμετωπίζουμε καθημερινώς τον διπλανό μας ως κινούμενο δεκάευρο;(ευτυχώς που κάποιοι ακόμη αντιστέκονται, όπως οι τρελλοί Γαλάτες του Αστερίξ). Η Αννίτα μας έφταιξε; Τι το μεμπτό βλέπετε σ' αυτήν τη συναλλαγή; Όλες οι πλευρές λαμβάνουν το αντίτιμό τους. Οι δυστυχισμένοι ευτυχούν, το κοινό λαμβάνει την καθαρτήρια δόση του γέλιου του και η θεία Αννίτα τα φράγκα.
Τίποτα. Εκτώς ότι εγώ δεν παίρνω τίποτα από αυτήν τη συναλλαγή και με χαλαει ότι δεν παίρνω και σαν εμένα έχει πολλούς. (Γαλάτες)και για να μην παρεξηγηθώ(βεβαίως, βεβαίως) θα πω ότι θα μου άρεσε να παίρνω χαρά.

Αν δεν μας αρέσει η εικόνα που βλέπουμε στον καθρέφτη μας όταν κοιτιόμαστε, το να σπάμε τον καθρέφτη δεν θα απαλύνει την ασχήμια μας.
Ναι. πρέπει να δεχτούμε την ασχήμια μας, δεν διαφωνώ, μόνο που προτιμώ να μην γελάω με την ασχήμια μου αλλά να παω στον Φουστάνο…

Όλα είναι ένα παιχνίδι αγαπητοί μου συνταξιδιώτες....Όλα είναι δρόμος...
Θα συμφωνήσω και πάλι…σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι…και δεν δέχομαι από τον εαυτό μου να αφήσω σαν τις σαρδέλες τους υπόλοιπους στην τρίτη θέση για να ταξιδεύω εγώ μόνη μου στην πρώτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 29-05-07 στις 09:44.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:34, 29-05-07:

Καλτ σημαίνει η τέχνη εκείνη που έχει μεν αξία όμως δεν έχει αυτοεπίγνωση. Οι κυριότεροι εκφραστές του Καλτ στην ελληνική τηλεόραση είναι ο Θέμος Αναστασιάδης και η Αννίτα. Έτσι ιστορικές μορφές της τέχνης που στα χρόνια τους παραγνωρίστηκαν, είναι για παράδειγμα ο Φλωρινιώτης, Ο Γιώργος Μαργαρίτης και φυσικά ο Απόστολος Σουγκλάκος (Θεός σχωρέστον, καλό ταξίδι μεγάλε Αποστόλη).
Πάνω κάτω πάλι συμφωνούμε, αλλά δεν συμφωνώ με μερικά από τα παραδείγματά που θεωρείς καλτ. Η Ανίτα είναι προαγωγός καλτ προσωπικοτήτων, η ίδια όμως δεν είναι καθόλου καλτ φιγούρα. Ο Θέμος δεν είναι επίσης καθόλου καλτ, και ούτε είμαι σίγουρος ότι αυτός προωθεί καλτ φιγούρες. Οι προαγωγοί του καλτ είναι πολύ σκληροί και έχουν απόλυτη επίγνωση της δουλειάς και του σκοπού τους. 'Οσο για τον Μαργαρίτη, δεν νομίζω ότι παραγνωρίστηκε ποτέ. Ο Σουγλάκος, ο Φλωρινιότης και ο Μαργαρίτης δεν παραγνωρίστηκαν. Απ'αυτούς τους τρεις, θεωρώ μόνο τον Φλωρινιώτη καλτ. Ο Φλωρινιότης παρά την ιδιαίτερότητα και την εκκεντρικότητά του πέτυχε κι ακόμα και σ'αυτή την ηλικία είναι με το χαμόγελο στα χείλη και δημιουργικός, μια απόδειξη ότι το εκκεντρικό δεν χάνεται ποτέ, το αναρχικό και το ροκ όμως ναι. Αν το σκεφτούμε, προσωπικότητες που δεν ήταν καθόλου καλτ, αλλά βαθειά επαναστατημένες και αναρχικές (όπως εννοώ εγώ την αναρχία), όπως ο Στέλιος Καζαντζίδης, η Σωτηρία Μπέλου ή ακόμα και η Ελένη Βιτάλη, πέρασαν πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα στο περιθώριο σε αντίθεση με τους καλτ που δεν χάνονται ποτέ. Κι εγώ διασκεδάζω όταν ακούω την κυρία Ελισάβετ ή τον Κάτμαν να παίζει στο θέατρο, αλλά όταν τον είδα να υποδύεται τον Σωκράτη, είχα μια γλυκόπικρη αίσθηση, αρχικά γελούσα - και νεκρό ανασταίνει ο τύπος - αλλά μετά δεν ένοιωθα και τόσο καλά που προσβάλλανε έτσι ένα δάσκαλο του βεληνεκούς του Σωκράτη. Αυτή είναι η τεράστια δύναμη της καλτ κουλτούρας, μπορεί να καθηλώνουν στις τηλεοράσεις με ευκολία από νυκοκοιρές ώς καθηγητές Πανεπιστημίου γιατί είναι οι εαυτοί τους και έχουμε συνηθίσει να παρακολουθούμε στο χαζοκούτι (όταν παρακολουθούμε) κυρίως στημένους και ψεύτικους ανθρώπους. Στο υποσυνείδητο του κόσμου, και κυρίως του τηλεοπτικού κοινού, ο Χατζηνικολάου είναι πολύ πιο χαμηλά σε εκτίμηση και συμπάθεια από τον Κάτμαν, κι αυτό συμβαίνει γιατί το τηλεοπτικό κοινό έχει μια αναρχική πλευρά που το κάνει να λατρεύει οτιδήποτε είναι αντίθετο από την πεπατημένη. Το καλτ υποκαθιστά το αντιστασιακό, είναι μια έμμεση τηλεοπτική αναρχία, γι'αυτό αρέσει στις μάζες. Το λάθος των τηλεοπτικών παραγωγών είναι ότι δεν προβάλλουν μοναδικούς και αυθεντικούς δημιουργούς και καλλιτέχνες. Η ελληνική tv δεν είναι καθόλου ροκ, είναι καλτ. Η ελληνική κοινωνία επίσης δεν είναι ροκ, είναι καλτ. 'Οταν τα βρίσκει σκούρα, αντί να κάνει την επανάστασή της, το ρίχνει στον χαβαλέ, τον οποίο απολαμβάνουμε όλοι, και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου [/quote]

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:37, 29-05-07:

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά αυτό εσείς το αποκαλείτε "τέχνη"
Μήπως να το εντάξουμε και στη σχολή καλών τεχνών;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 09:55, 29-05-07:

Δεν ξερω καθολου μ'αυτο το θεμα, εχω σηκωσει τα χερια ψηλα, πουφ.
Απ'τη μια εχουμε ενα ματσο δυστυχεις που γελανε εις βαρος τους ολοι. Στην πραγματικοτητα δεν ειμαι καθολου σιγουρη αν γελανε εις βαρος τους. Ισως το βλεπω και σαν μια αντιδραση. Οταν γινεται επιτυχια χιτακι "μωρο μου μπαι", "μασαι" και λοιπες μαλακιες, δεν ξερω αν το "εξω απ'τα δοντια" δεν εχει τα φοντα για να σκαρφαλωσει στις πωλησεις. Δεδομενου οτι η mainstream μουσικη μας ειναι ηδη απαραδεκτη, τα τραγουδια αυτα καθεαυτα δεν τα βρισκω καθολου πιο απαραδεκτα.
Απ'την αλλη εχουμε την Αννιτα η οποια βγαζει λεφτα απ'αυτους. Σιγα το νεο. Κι οι πρωινοι καλουν αλλους και βγαζουν λεφτα, οι βραδινοι αλλους, κτλ.
Η ευαισθησια μας ειναι στο οτι βγαινουν ατομα με εμφανη αναπηρια;
Εδω μπερδευομαι. Τα ατομα αυτα δειχνουν πραγματικα ευτυχισμενα οταν τους αποθεωνει το κοινο. Ποτε αλλοτε θα μπορουσαν στη ζωη τους να ειναι αποδεκτα απο τοσους ανθρωπους; Ποτε θα μπορουσαν καν να βγαζουν χρηματα; Οσο απανθρωπο κι αν ακουγεται (και δεν εχω ωρα για να το ομορφυνω), η κοινωνια θα απερριπτε πολυ πιο ευκολα και πολυ πιο καθολικα τετοια ατομα. Εναν ανθρωπο με νοητικη στερηση εχουμε στη γειτονια, και καθε που περναει μαζευονται τα γυναικοπαιδα μην ορμηξει. Λετε να ναι πιο ευτυχισμενος απ'το να ενιωθε την αποδοχη εστω με τον τροπο της Πανια; Μηπως ειναι λιγο υποκριτικο να μιλαμε για freak show, οταν στη ζωη μας, απο μικρα μας εμαθαν τη διαφορα μας απ'τους "χαζους"; Δεν ξερω, υποθεσεις κανω κι εγω, ακομα δεν εχω καταληξει αν με λυπει αφορητα αυτο το πραγμα, η αν προτιμω αυτοι οι ανθρωποι να ειναι ευτυχισμενοι μες στην αγνοια τους εστω μ'αυτο τον τροπο.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:57, 29-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά αυτό εσείς το αποκαλείτε "τέχνη"
Μήπως να το εντάξουμε και στη σχολή καλών τεχνών;
Είναι μια τέχνη που προσπαθεί ή μια τέχνη χωρίς επίγνωση όπως έγραψε ο Great Chaos. Μπορεί να είναι μια κακή τέχνη, αλλά εφόσον χρησιμοποιεί μέσα όπως μουσικά όργανα, στίχους, τραγουδιστές κλπ, τέχνη είναι. Κακή τέχνη, διασκεδαστική, χαβαλετζίδικη, μια τέχνη χωρίς επίγνωση. Η Ελλάδα είναι μια χώρα χωρίς επίγνωση πια και υποδέχεται τέτοιες μορφές τέχνης με μεγάλη χαρά, ελλείψει ροκ κουλτούρας και μαγκιάς να κάνει την αληθινή ουσιαστική πολιτιστική επανάσταση που περιλαμβάνει από κλασσική μουσική και τζαζ μέχρι σκληρό ροκ και ποιοτικό έντεχνο. Ο Σαρμπέλ και η 'Αντζελα Δημητρίου στα μάτια μου είναι εξίσου κακή τέχνη με τους χαβαλατζήδες της Ανίτας.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:00, 29-05-07:

Μηπως ειναι λιγο υποκριτικο να μιλαμε για freak show, οταν στη ζωη μας, απο μικρα μας εμαθαν τη διαφορα μας απ'τους "χαζους";
Τα freak show είναι ο καθρέφτης μας…σωστά τα λέει ο χάος. Μας αρέσει? Το δεχόμαστε? Δεν κάνουμε τίποτα γιʼαυτό? Και βέβαια συμβαίνουν πολύ χειρότερα στην καθημερινή ζωή μας…αλλά τι κάνουμε γιʼαυτό? Το να γελάμε και να κάνουμε ότι δεν είναι δικό μας πρόβλημα είναι αξιολύπητο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:01, 29-05-07:

Τέχνη είναι ό,τι παράγει πολιτισμό.
Αν δεχτούμε αυτό το σκεπτικό, τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι τέχνη.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:07, 29-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Τα freak show είναι ο καθρέφτης μας…σωστά τα λέει ο χάος. Μας αρέσει? Το δεχόμαστε? Δεν κάνουμε τίποτα γιʼαυτό? Και βέβαια συμβαίνουν πολύ χειρότερα στην καθημερινή ζωή μας…αλλά τι κάνουμε γιʼαυτό? Το να γελάμε και να κάνουμε ότι δεν είναι δικό μας πρόβλημα είναι αξιολύπητο.
Αγαπητή rumana, το θέμα δεν είναι αν παρακολουθούμε την καλτ κουλτούρα. Το ουσιαστικό είναι τί απολαμβάνουμε ως αληθινή και ποιοτική τέχνη στην χώρα αυτή. Αυτοί που κατακρίνουν τον Κατέλη, είναι οι ίδιοι που τρέχουν στα ελληνάδικα ή τρώνε τα λυσσακά τους για να υποστηρίξουν σε όποιο βήμα τους δωθεί ευκαιρία μπούρδες του τύπου ''Γεια σου Μαρία''. Η καλτ κυρία Ελισάβετ μέσα στο παραλήρημά της τραγουδά ''πού είναι ο Βάγγκνερ, πού είναι ο Πουτσίνι'', και από μικρό κι από τρελλό μαθαίνεις την αλήθεια. Αναρωτιέμαι όχι τόσο για τον Βάγκνερ, ποτέ άλλωστε δεν ήμουν φανατικός, αλλά πού είναι ο Τσιτσάνης, ο Ζαμπέτας και τόσοι άλλοι.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 10:07, 29-05-07:

Ρουμανα μου δεν λεω το αντιθετο, εγραψα οτι δεν ειμαι σιγουρη για το τι ειναι καλυτερο. Απλως καμια φορα σκεφτομαι, μηπως αυτη η αντιδραση το μονο που κανει ειναι να καθησυχαζει τις συνειδησεις οσων δεν κανουμε τιποτα για αυτα τα ατομα..που υπαρχουν ακομα κι οταν εμεις δεν τους εχουμε καθολου στο κεφαλι μας. Ειναι καλυτερο να "φιμωθουν" (ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ), η να "λαμψουν" για λιγο και να νιωσουν ευτυχισμενα ετσι; Δεν ξερω

Pirate ο ορισμος της τεχνης ειναι κατι πολυ φλου. Αν μια τσαλαπατημενη τσιχλα που εκτιθεται στη Νεα Υορκη θαυμαζεται απο καποιους ως τεχνη, δε δεχομαι να μην οριζεται ως τεχνη και το "βας βας βας".

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:10, 29-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride

Pirate ο ορισμος της τεχνης ειναι κατι πολυ φλου. Αν μια τσαλαπατημενη τσιχλα που εκτιθεται στη Νεα Υορκη θαυμαζεται απο καποιους ως τεχνη, δε δεχομαι να μην οριζεται ως τεχνη και το "βας βας βας".
Το αν, δεν μας υποχρεώνει να το ορίσουμε ως καταφατικό.......
Δεν είναι τέχνη η τσίχλα.....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

H Corpse Bride έγραψε στις 10:12, 29-05-07:

Κι ομως, ειναι "συγχρονη", "φευγατη", "ποπ", κι ο,τι θες.
Ο καθενας δινει τον ορισμο της τεχνης που θελει.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 10:13, 29-05-07:

Αυτο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:14, 29-05-07:

....τον ορισμό που θέλει, αλλά και αυτόν που τον αντιπροσωπεύει.
Πάντα θαύμαζα καλλιτέχνες που δημιουργούσαν αντικείμενα τέχνης που για μένα τουλάχιστον φαντάζουν αδιανόητα για να τα κάνω.
Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο για κάποιον που έφτυσα μια τσίχλα στο πάτωμα.
Πόσο μάλλον για όλους αυτούς που κάθονται και τη θαυμάζουν.....

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 10:48, 29-05-07:

Κι ομως, ειναι "συγχρονη", "φευγατη", "ποπ", κι ο,τι θες.
Η μόνη σχέση που βλέπω εγώ να έχει με την τέχνη είναι ότι όταν βλέπω ταινίες πχ του Αλμοδόβαρ πολύ συχνά δακρύζω, ενώ όταν βλέπω εκπομπές της Πάνια μου ρχεται να βάλω τα κλάματα

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:20, 29-05-07:

Με συχωράτε παιδιά αλλά μάλλον μπερδέψαμε τα πράγματα…ο ρόλος της τέχνης είναι να σε κάνει να νιώθεις καλύτερος άνθρωπος, να μοιράζεις τα συναισθήματα σου, να προβληματίζεις τους άλλους ώστε να ψάχνονται για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Πόσο καλύτερος μπορείς να νιώθεις αν καταστρέφεις ζωές?

Αν τα freak persona της TV είναι πρότυπα στα παιδιά μου εγώ δεν μπορώ να θεωρώ ότι η Ανίτα παράγει τέχνη αλλά αντί-τέχνη.(Για να μην πω ότι κάνει κοινωνικό κακό έργο…)

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:24, 29-05-07:

Με συχωράτε παιδιά αλλά μάλλον μπερδέψαμε τα πράγματα…ο ρόλος της τέχνης είναι να σε κάνει να νιώθεις καλύτερος άνθρωπος, να μοιράζεις τα συναισθήματα σου, να προβληματίζεις τους άλλους ώστε να ψάχνονται για να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι.
Αυτο που περιγραφεις παντως, εμενα προσωπικα δεν μου εχει συμβει ΠΟΤΕ με κανενα ειδος "τεχνης".

Ω, ναι. Εχω προβλημα.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:32, 29-05-07:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η Πάνια και η τέχνη με τον σύγχρονο Έλληνα...

Στο θέμα μας πάντως,άθλια η εκπομπή της Πάνια,άθλιος και ο κόσμος που δεν έχει τίποτα καλύτερο να κάνει από το να την παρακολουθεί (και είναι πολύ περισσότεροι από ότι φαντάζεστε),αλλά εντάξει ρε παιδιά,νομίζω ότι η trash tv είναι σύγχρονο φαινόμενο που υπάρχει και εκτός Ελλάδας.
Επειδή η Πάνια και η κάθε Πάνια κάνει μ@λ@κίες στην τηλεόραση,αυτός δεν είναι ασφαλής τρόπος να εξάγουμε αμέσως το συμπέρασμα ότι ο μέσος Έλληνας όταν δει στον δρόμο κάποιον νοητικά καθυστερημένο θα τον κοροιδέψει!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:39, 29-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η Πάνια και η τέχνη με τον σύγχρονο Έλληνα...
Διαζευγμένοι με παιδιά…

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 09:38, 30-05-07:

....τον ορισμό που θέλει, αλλά και αυτόν που τον αντιπροσωπεύει.
Πάντα θαύμαζα καλλιτέχνες που δημιουργούσαν αντικείμενα τέχνης που για μένα τουλάχιστον φαντάζουν αδιανόητα για να τα κάνω.
Δεν θα μπορούσα να πω το ίδιο για κάποιον που έφτυσα μια τσίχλα στο πάτωμα.
Πόσο μάλλον για όλους αυτούς που κάθονται και τη θαυμάζουν.....
Καπετάνιο, για μένα τον χαοτικό, η πραγματική τέχνη δεν είναι η ίδια η τσίχλα που έφτυσα στο πάτωμα, αλλά το θέαμα εκατοντάδων ανοήτων που εγώ τους έπεισα να κάθονται πάνω από μια τσίχλα και να τη θαυμάζουν. Τέχνη και μαγεία είναι αυτό, να πείθεις τους λαλάκες ότι τους προσφέρεις πολιτισμό

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Η μόνη σχέση που βλέπω εγώ να έχει με την τέχνη είναι ότι όταν βλέπω ταινίες πχ του Αλμοδόβαρ πολύ συχνά δακρύζω, ενώ όταν βλέπω εκπομπές της Πάνια μου ρχεται να βάλω τα κλάματα
Πολύ ωραία και λεπτή διάκριση. Αυτό το επιχείρημα μου άρεσε περισσότερο απ' όλα!!

@ Dr Strangelove: Γενικά συμφωνώ με τις διακρίσεις που κάνεις, έχουμε την ίδια τοποθέτηση, περί ροκ, Τσιτσάνη, Μπέλλου κλπ. Η τοποθέτησή μου ολοκληρώνεται, αν διαβαστεί μαζί με τη δική σου Δόκτωρ...

@ Ρουμάνα: Δεν υπάρχει περίπτωση να θιχτώ από κάποιον που εκθέτει τα επιχειρήματά του με μέτρο και σεβασμό όπως εσύ. Αντιθέτως η πλευρά που εκφράζεις βρίσκει απήχηση και μέσα μου. Απλά θα παρατηρήσω ότι η άποψη που εκθέτεις στηρίζεται στην παραδοχή ότι οι τύποι αυτοί δεν έχουν καθόλου συνείδηση του τι κάνουν, ότι είναι έρμαια απλά και μόνο των ορέξεων της Πάνια και του Καρβέλα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Παρά τον μειωμένο τους καταλογισμό, νομίζω ότι παίζουν κι αυτοί με χαρά στο Μεγάλο μας Τσίρκο. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:41, 30-05-07:

Εγώ αυτό φίλε μου, θα το έλεγα απατεωνιά, ρεμούλα, κομπίνα, δήθεν και καλά, εκτός από κιτς....

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:08, 30-05-07:

Εγώ αυτό φίλε μου, θα το έλεγα απατεωνιά, ρεμούλα, κομπίνα, δήθεν και καλά, εκτός από κιτς....
ναι, ναι, ναι...και εμείς τους πληρώνουμε για να συνεχίζουν…εμείς οι σύγχρονοι άνθρωποι-έλληνες (για να απαντήσω και σε μια ψυχή που αναρωτιόταν τι σχέση έχει η Πανια με τον σύγχρονο Έλληνα...)

Απλά θα παρατηρήσω ότι η άποψη που εκθέτεις στηρίζεται στην παραδοχή ότι οι τύποι αυτοίδεν έχουν καθόλου συνείδηση του τι κάνουν, ότι είναι έρμαια απλά και μόνο των ορέξεων της Πάνια και του Καρβέλα, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω. Παρά τον μειωμένο τους καταλογισμό, νομίζω ότι παίζουν κι αυτοί με χαρά στο Μεγάλο μας Τσίρκο. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
"Οι χορηγοί αγοράζουν αναπηρία ως τηλεοπτικό προϊόν. Το πονηρό κλείσιμο του ματιού της κυρίας Πάνια ξυπνά τον χειρότερο εαυτό μας, μας μεταφέρει στις κερκίδες του Κολοσσαίου. Η ένσταση στις τελετές τηλεοπτικής ανθρωποφαγίας δεν πηγάζει από ηθικολογία ή σοβαροφάνεια. Μόνο από τη βεβαιότητα πως αν στο στούντιο χόρευαν αρκούδες θα είχε σταματήσει η εκπομπή, θα την είχε πνίξει η κατακραυγή μας. Τώρα που χορεύουν άνθρωποι, είναι εκεί και τους χτυπούν το ντέφι οι σημερινοί μας έφηβοι. Το αυριανό πρόσωπο του τέρατος. "
Στην επιφυλλίδα αποτυπώνονται οι προσωπικές απόψεις του συντάκτη.
Ο Κωστής Παπαϊωάννου είναι πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
πηγη

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:44, 30-05-07:

Από την άλλη όμως, περιέχει και ένα πολύ καυστικό σχόλιο για τον πολιτισμό μας και την τέχνη μας. Ο καλλιτέχνης με την τσίχλα απλά σπάει πλάκα με την παρακμή μας κι εμείς τον χειροκροτούμε. Αν μια μέρα ένας από τους θαυμαστές της τσίχλας-αριστούργημα καταλάβει την ειρωνία του πράγματος, θα νιώσει τόσο γελοίος που θα μετανοήσει για όλα του τα "αμαρτήματα" (με την αρχαία έννοια της λέξης, που σημαίνει "αστοχία", "λάθος"). Αυτός ο καλλιτέχνης είναι ή πολύ ψώνιο (αν πραγματικά πιστεύει ότι η ίδια η τσίχλα είναι τέχνη) ή είναι πολύ προχωρημένος (αν γελάει χαιρέκακα με τη βλακεία μας)

"Οι χορηγοί αγοράζουν αναπηρία ως τηλεοπτικό προϊόν. Το πονηρό κλείσιμο του ματιού της κυρίας Πάνια ξυπνά τον χειρότερο εαυτό μας, μας μεταφέρει στις κερκίδες του Κολοσσαίου. Η ένσταση στις τελετές τηλεοπτικής ανθρωποφαγίας δεν πηγάζει από ηθικολογία ή σοβαροφάνεια. Μόνο από τη βεβαιότητα πως αν στο στούντιο χόρευαν αρκούδες θα είχε σταματήσει η εκπομπή, θα την είχε πνίξει η κατακραυγή μας. Τώρα που χορεύουν άνθρωποι, είναι εκεί και τους χτυπούν το ντέφι οι σημερινοί μας έφηβοι. Το αυριανό πρόσωπο του τέρατος. "
Στην επιφυλλίδα αποτυπώνονται οι προσωπικές απόψεις του συντάκτη.
Ο Κωστής Παπαϊωάννου είναι πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.
πηγη
Από την άλλη μεριά όμως, το θέαμα δεν μοιάζει με τελετή ανθρωποφαγίας, αφού σερβίρεται με μια υπέροχη ελαφρότητα, η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι, την οποία τόσο εκτιμά ο παρακμιακός πολιτισμός μας. Αντίθετα σοβαροφανείς απολογητές του συστήματος, όπως ο κύριος πρόεδρος (στων επιτροπών τα έδρανα, αχ κι εγώ να έκλανα), με την ηθικολογία τους και την απουσία ευελιξίας που χαρακτηρίζει τη σκέψη τους, είναι περισσότερο απωθητικοί από τον κάθε Κάτμαν. Σε αυτόν, σε αυτούς κι όχι στη Ρουμάνα, έχω να πω:

Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριτές, ότι διυλίζετε τον κώνωπα και καταπίνετε την κάμηλο...

Συγχωρέστε με που δεν έχω σε καμμία υπόληψη τους κατεστημένους καρεκλοκένταυρους, που εύκολα κατακεραυνώνουν την κάθε Αννίτα, όμως οι ίδιοι προσκυνάν την κάθε εξουσία με τρόπο περισσότερο από εμετικό.

(Κι οι δάσκαλοι της νεολαίας νταντάδες, κόβουν στα μέτρα τους τους μαθητάδες, κάθε σημαίας πλαισιώνουν τους ιστούς με ιδεώδεις υποτακτικούς...Τους έχω βαρεθεί!!)

Στο κάτω κάτω η Αννίτα κατάφερε μέσω της αντι-τέχνης που παράγει να μας βάλει όλους σ' έναν γόνιμο προβληματισμό. Αυτές οι πολυθρονάτες επιτροπές, σε τι έχουν προάγει τον πολιτισμό μας και τα ανθρώπινα δικαιώματά μας, τα οποία συνεχώς μειώνονται, φαλκιδεύονται και καταπατώνται στο όνομα μιας πλανητικής "ασφάλειας" του Μεγάλου Αδελφού (Πρίγκηπας των δυνάμεων της Τάξης, θανάσιμος εχθρός του Μεγάλου Χάους).
Ακόμη θυμάμαι τους Έλληνες ακαδημαϊκούς να χειροκροτούν όρθιοι τον Γεώργιο Παπαδόπουλο (τον γνωστό δικτατορίσκο) καθώς αυτός εκφωνούσε τον ηλίθιο λόγο του από το βήμα της ακαδημίας Αθηνών. Ούτε ένας, μα ούτε ένας δεν βρέθηκε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων.
Ρουμάνα μου, τίποτε το προσωπικό, αλλά αυτοί οι τύποι με ερεθίζουν άσχημα. "Πυροβολήστε τους, δεν αξίζουνε, δεν έχουν τίποτα να μας δείξουνε" (Σπυριδούλα band).

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:51, 30-05-07:

Kάτσε λίγο ρε συ Χάος, όταν λες "εμείς", μη βάζεις όλον τόν κόσμο στο ίδιο τσουβάλι....
Δεν τον χειροκροτούμε όλοι....

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 08:24, 31-05-07:

To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους

Α! Επίσης είπε κ άλλα χίλια καλά η κινέζα που τα έκοψε απο το video καθώς και ένα απο τα τεράστια επιχειρήματα του ήταν :
-Γιατί θύμωσες;
-Γιατί έτσι, δεν είναι σωστό να σε φιλοξενεί η Ελλάδα και να σου δίνει να φας και εσύ να έρχεσαι και να τη βρίζεις. Και εσείς έχετε τη κινέζικη αγορά αλλά δεν σας είπαμε τίποτα.

Άουτς

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 08:32, 31-05-07:

lol!
αθλια η κινεζα.

μη δαγκωσετε ρε!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:37, 31-05-07:

To μεγαλείο του Έλληνα σήμερα το πρωί Ο κ.Οικονομέας στις πρωινές ειδήσεις του Mega προσβλήθηκε γιατί μία Κινέζα ξεναγός έθιξε τη χώρα του Τους είπε τεμπέληδες και υποανάπτυχτους Τους είπε οτι κρύβονται στη σκιά των προγόνων τους

Α! Επίσης είπε κ άλλα χίλια καλά η κινέζα που τα έκοψε απο το video καθώς και ένα απο τα τεράστια επιχειρήματα του ήταν :
-Γιατί θύμωσες;
-Γιατί έτσι, δεν είναι σωστό να σε φιλοξενεί η Ελλάδα και να σου δίνει να φας και εσύ να έρχεσαι και να τη βρίζεις. Και εσείς έχετε τη κινέζικη αγορά αλλά δεν σας είπαμε τίποτα.

Άουτς
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο Οικονομίδης, αλλά μια χαρά σωστά τα είπε η Κινέζα....
Ετσι είναι και χειρότερα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 08:38, 31-05-07:

Ναι, η αγορά είναι ατράνταχτο επιχείρημα... μη χε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:48, 31-05-07:

-Γιατί θύμωσες;

Άουτς
Χε! Εγώ το είδα Live!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:22, 31-05-07:

Ρε παιδιά ο Ελληνάρας είναι και αυτός που κατακρύνει και τις διπλές σχέσεις ενώ ο ίδιος μπορεί να έκανε παλιότερα το ίδιο;

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 16:36, 31-05-07:

Ετσι ειναι... η αληθεια ποναει . Και αμα εισαι κομπλεξικος, ποναει ποιο πολυ...

Υ.Γ.: Οι Ελληνες και οι Εβραιοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο που δεν το εχει κανενας αλλος. Μονο αυτοι εχουν εννοια οπως "ανθελληνας" και "αντισημιτιστης". Συνηθως μαλιστα την κοτσαρουν σε οποιον λεει επιπονες αληθειες...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:38, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres

Υ.Γ.: Οι Ελληνες και οι Εβραιοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο που δεν το εχει κανενας αλλος. Μονο αυτοι εχουν εννοια οπως "ανθελληνας" και "αντισημιτιστης". Συνηθως μαλιστα την κοτσαρουν σε οποιον λεει επιπονες αληθειες...
Τι λες καλέ, και στα γερμαικά έχουν, και στα αγγλικά.
Antisemitic, antisemitisch...

Επίσης, να καταλάβετε κάτι παιδιά...
Και ο Ελβετός θα βγάλει υπεροψία αν είσαι νοτιοαμερικάνος, ο γερμανός θεωρεί ότι είναι ανώτερος, αμφότεροι κομπλάρουν αν αναφερθεί θέμα περί ναζί κλπ...

Όλοι ίδιοι είμαστε, κατ΄αναλογία υπάρχει το "ελληναριό" και αλλού.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 16:42, 31-05-07:

Εμεις πιστευω εχουμε μερικα κιλακια κομπλεξ παραπανω...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:43, 31-05-07:

Έχεις ΖΗΣΕΙ εξωτερικό;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:44, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Τι λες καλέ, και στα γερμαικά έχουν, και στα αγγλικά.
Antisemitic, antisemitisch...

Επίσης, να καταλάβετε κάτι παιδιά...
Και ο Ελβετός θα βγάλει υπεροψία αν είσαι νοτιοαμερικάνος, ο γερμανός θεωρεί ότι είναι ανώτερος, αμφότεροι κομπλάρουν αν αναφερθεί θέμα περί ναζί κλπ...

Όλοι ίδιοι είμαστε, κατ΄αναλογία υπάρχει το "ελληναριό" και αλλού.
Ο φίλος μας Νοσαλτρες, υποθέτω οτι εννοούσε πως οι Ελβετοί για παράδειγμα δεν έχουν κάποιον όρο σαν "αντιελβετός", ας πούμε.
Μόνο οι Ελληνες και οι Εβραίοι έχουν αυτή την πατέντα.....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:46, 31-05-07:

Το "ανθέλλην" όμως δεν προέκυψε για Έλληνες, το ξέρετε φαντάζομαι.
Άσε που ο όρος προέκυψε από "κατασκευές" της γλώσσας, όπως κι άλλες λέξεις και εκφράσεις και μεταφορές...
Άρα δε σημαίνει τίποτα για τη νοοτροπία μας.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

O Nosaltres έγραψε στις 16:50, 31-05-07:

1) O deadhead_pirate επιασε το νοημα.

2) Ναι, εχω ζησει εξωτερικο.

3) Δεν εχει σημασια πως προεκυψε η λεξη ανθελληνας, σημασια εχει πως την αντιλαμβανομαστε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:01, 31-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Το "ανθέλλην" όμως δεν προέκυψε για Έλληνες, το ξέρετε φαντάζομαι.
Άσε που ο όρος προέκυψε από "κατασκευές" της γλώσσας, όπως κι άλλες λέξεις και εκφράσεις και μεταφορές...
Άρα δε σημαίνει τίποτα για τη νοοτροπία μας.
Σημαίνει πάρα πολλά για τη νοοτροπία μας, αφού εμείς δημιουργήσαμε αυτήν τη λέξη.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:08, 31-05-07:

Ναι, ωραία, υπάρχει αυτός ο όρος. ΚΑΙ;

Τι λέει για τη νοοτροπία μας;;;

Σόρι αλλά ανθελληνικά είναι όσα λέγονται εδώ. Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχετε απ' "έξω", αλλά με ένα άγγιγμα "ευρωπαϊκού" αέρα, εννοείται θα πρωτοπεις "αχ τι ωραία..."!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:27, 31-05-07:

Εγώ δεν έχω καμία εμπειρία από το εξωτερικό.
Το μόνο που επεσήμανα, είναι οτι παρόμοιο όρο μόνο εμείς και οι Εβραίοι έχουμε.
Πράγμα που σημαίνει οτι έπρεπε να δώσουμε κάποιο όνομα σε όλους αυτούς που πιστεύουμε οτι μισούν την Ελλάδα, άρα δεχόμαστε οτι υπάρχουν τέτοιοι.
Αλλος λαός δεν γνωρίζω να έχει αναγνωρίσει ονομαστικά τους εχθρούς του.
Αυτό σημαίνει οτι πιστεύουμε ότι όλος ο κόσμος θέλει να μας κάνει κακό και να γευτεί τα μεγαλεία μας....

Τρομάρα μας....

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:40, 31-05-07:

pfff...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 19:36, 31-05-07:

Kάτσε λίγο ρε συ Χάος, όταν λες "εμείς", μη βάζεις όλον τόν κόσμο στο ίδιο τσουβάλι....
Δεν τον χειροκροτούμε όλοι....
Σχήμα λόγου Καπετάνιο, εμείς το πόπολο εννοώ. Πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις, όμως αν τις αναφέρεις συνέχεια, τα γραπτά "ξεχειλώνουν" άσχημα.

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres

Υπάρχει ο όρος αντιφασίστας, αντικομουνιστής κλπ. Θα μου πείτε ότι ο κομμουνισμός και ο φασισμός είναι ιδέες. Και η Ελλάδα είναι ιδέα ασεβείς και αμαρτωλοί!!!

Καλά, πλάκα κάνω ρε, το πιστέψατε; Μη μου πείτε!!!

Πάντως και οι δυο λαοί κατάφεραν με αυτά και με αυτά να επιβιώσουν μέσα από εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες. Ως βιολόγος γνωρίζω ότι η επιβίωση είναι η μέγιστη ηθική και το τελικό ζητούμενο...Για όλους!!!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 23:25, 01-06-07:

Ενώ μπήκα σήμερα στο μαγαζί με τις εφημερίδες και τα περιοδικά, και για ακόμα μία φορά τα έκανα όλα ανάστατα, μέσα σε όλα, παρατήρησα ένα εξώφυλλο σε ένα περιοδικό (δεν θυμάμαι όνομα) το οποίο έλεγε τα εξής :

Είχε τρια πρόσωπα. Το πρώτο έλεγε "Είμαι Αλβανός και είμαι περήφανος", το δεύτερο έλεγε "Είμαι Πακιστανός και είμαι περήφανος" και κάπου εδώ, εγώ τουλάχιστον διαβάζωντας το νιώθω μία κάποια χαρά που βλέπω τους δύο ανθρώπους να υποστηρίζουν την πατρίδα τους ελεύθερα. Το τρίτο πρόσωπο λέει "Είμαι Έλληνας και δεν είμαι περήφανος γιατί αυτό είναι εθνικισμός".

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αποσκοπούσε το σχετικό κείμενο στο περιοδικό, είδα μόνο το εξώφυλλο αλλά πιστεύω οτι είναι κάτι που υπάρχει. Δεν αναιρεί κάτι απο όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα και δεν ξέρω αν ακριβώς αποτελεί ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του Ελληνάρα, που μάλλον δεν αποτελεί, όμως πόσες φορές έχετε πει κάτι για την Ελλάδα, πχ. την ιστορία της, και σας έχει προλάβει κάποιος και σας έχει χαρακτηρίσει, είτε για πλάκα, είτε σοβαρά, εθνικιστή;

Προσωπικά και εγώ νιώθω περήφανη για την Ελλάδα μιας και έτυχε να γεννηθώ εδώ, όχι για την Ελλάδα του σήμερα, αλλά για την Ελλάδα του παρελθόντος, όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο τα άλλα κράτη, όπως ακριβώς και με το σπίτι μου, νιώθω περήφανη για την οικογένεια μου όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο όλες τις άλλες. Επίσης δεν κρίνω σωστό το να είναι οι Έλληνες περήφανοι για το παρελθόν, που τους εξασφαλίζει υποτίθεται μία υψηλή θέση ανάμεσα στα άλλα κράτη, ώστε να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν παρακάτω, ή να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν με δική τους σκέψη παρακάτω παρά μόνο με αποτυχημένες μιμήσεις και αντιγραφές. Και αυτά τα κρίνω, όπως κρίνω κάθε τι κακό στο σπίτι μου, χωρίς να σημαίνει οτι το μισώ ή οτι ασκώ ρατσισμό σε αυτό.

Αυτά απο εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας. Το ανέφερα βάσει αυτών που είδα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:25, 03-06-07:

Συμφωνώ με αυτό το κείμενο της Suspiria. Απλά θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι η Ελλάδα έχει να παρουσιάσει μέσα στον εικοστό αιώνα πολλά για τα οποία θα μπορούσαμε να είμαστε περήφανοι, τόσο από πλευράς πολιτιστικών, όσο και από πλευράς πολεμικών επιτευγμάτων, αλλά ακόμη και από αθλητικής απόψεως (Τι στο καλό έχουμε το Γκάλη, το Γιαννάκη και το Φασούλα δηλαδής; ). Το ότι οι τρεις τελευταίες γενιές έχουν ξεπέσει στη μετριότητα και δεν έχουν τίποτε ιδιαίτερο (πλην του Γκάλη) να παρουσιάσουν οφείλεται σε διαφορετικά αίτια, όχι δηλαδή ότι έχουν και οι άλλοι τίποτε το ιδιαίτερο να επιδείξουν σε αυτά τα χρόνια (πλην του Μπέκαμ of course).

Είναι στο χέρι μας να κάνουμε πράγματα που θα μας κάνουν περήφανους προσωπικά, αλλά και τους άλλους περήφανους για μας. Ας μη βολευόμαστε στη γενική μετριότητα. Ασχέτως προγόνων, οι Έλληνες που έχω γνωρίσει πιστεύω ότι έχουν πολλές δυνατότητες και ταλέντα που μπορούν να ξεχωρίσουν. Ας μην ξεχνάμε, για παράδειγμα, ότι παρά το πανθομολογούμενο χάλι της παιδείας μας, οι Έλληνες επιστήμονες συνεχώς διαπρέπουν στο εξωτερικό, όπου υπάρχει άριστη υποδομή και τεράστια επιστημονική παράδοση.

Αν κάποιος πει ότι στη μετριότητα μας έχουν καταδικάσει οι κυβερνήσεις μας θα συμφωνήσω απολύτως, σημειώνοντας μόνο το ρητό: "Οι λαοί έχουν τις κυβερνήσεις που τους αξίζουν"...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:35, 03-06-07:

Αν κάποιος πει ότι στη μετριότητα μας έχουν καταδικάσει οι κυβερνήσεις μας θα συμφωνήσω απολύτως, σημειώνοντας μόνο το ρητό: "Οι λαοί έχουν τις κυβερνήσεις που τους αξίζουν"...
είναι ένα μικρό θέμα τώρα αυτό....
κι ένας μικρός φαύλος κύκλος
οι κυβερνήσεις φροντίζουν να έχουν τον λαό ανημέρωτο, χωρίς παιδεία, με χαμηλό μισθό ώστε το μόνο που να τον απασχολεί να είναι να δουλεύει και να μην έχει το χρόνο να διαβάσει κι ένα βιβλίο...
έτσι είναι πιο εύκολο να τον αποπροσανατολίσεις και να τον κοροϊδεύεις ώστε να σε ξαναψηφίσει ελπίζοντας σε ένα καλύτερο αύριο

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 10:35, 03-06-07:

οι Έλληνες επιστήμονες συνεχώς διαπρέπουν στο εξωτερικό, όπου υπάρχει άριστη υποδομή και τεράστια επιστημονική παράδοση.
To θέμα είναι σε ποια πανεπηστήμια έχουν σπουδάσει αυτοί που διαπρέπρουν, γιατί αν είναι ένας Έλληνας που σπούδασε στο εξωτερικό και μεγαλούργησε, δεν λέει κάτι για την Ελλάδα ή την Ελληνική εκπαιδεύση αυτό. Καθώς θα έπρεπε και να δούμε και πόσοι είναι αυτοί οι Έλληνες γιατί αν είναι 5 στους 2.000 πάλι δεν λέει κάτι

Τέλος, τι γίνεται τελικά με τα ελληνικά πανεπιστήμια; Είμαι εκτός (προς το παρόν θέλω να ελπίζω ) και έχω μπερδευτεί εντελώς όμως. Ακούω φοιτητές-καθηγητές-κράτος να παραπονιουνται για την ακαταστασία που επικρατεί στα πανεπηστήμια και επίσης βλέπω φοιτητές απο ξένες χώρες που έρχονται να σπουδάσουν στο ΕΜΠ μόνο και μόνο επειδή θεωρούν οτι είναι πολύ καλό.

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
έτσι είναι πιο εύκολο να τον αποπροσανατολίσεις και να τον κοροϊδεύεις ώστε να σε ξαναψηφίσει ελπίζοντας σε ένα καλύτερο αύριο

Σίγουρα αφήνει η κυβέρνηση στο λαό την ελπίδα για ένα καλύτερο αύριο; Εγώ πιστεύω οτι του δίνει την εντύπωση οτι αυτό που του παρέχει είναι το καλύτερο και παρά μόνο μερικές εφαρμογές στην καθημερινή ζωή δε μπορεί να "καλύψει", όπως για παράδειγμα στην οδήγηση ή στα φροντιστήρια.

Δηλαδή, στις καταλήψεις, παιδιά και γονείς φώναζαν για τα φροντιστήρια χωρίς να μπορούν να δουν οτι αυτό το "μικροπρόβλημα" είναι συνέπια ενός τεράστιου λανθασμένου συστήματος το οποίο εφαρμόζεται και κανένας δεν σκέφτεται να αλλάξει εδώ και αιώνες. Ο πολίτης ζητάει απο το δήμαρχο/νομάρχη/πρωθυπουργό να αλλάξει μικρά πράγματα αλλά με το λανθασμένο σύστημα είναι βολεμένος, νομίζει οτι είναι το καλύτερο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη suspiria : 03-06-07 στις 10:41.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:00, 03-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
είναι ένα μικρό θέμα τώρα αυτό....
κι ένας μικρός φαύλος κύκλος
οι κυβερνήσεις φροντίζουν να έχουν τον λαό ανημέρωτο, χωρίς παιδεία, με χαμηλό μισθό ώστε το μόνο που να τον απασχολεί να είναι να δουλεύει και να μην έχει το χρόνο να διαβάσει κι ένα βιβλίο...
Συμφωνώ απόλυτα καλή μου Κουέ, αυτόν το φαύλο κύκλο κάποτε κάποιος πρέπει να τον σπάσει. Εκλογές θα έρθουν σύντομα. Αν δεν μπορούμε ν' αλλάξουμε κόμμα, τουλάχιστον ας σταματήσουμε να ψηφίζουμε τα λαμόγια και τους μετρίους κάθε κόμματος.

To θέμα είναι σε ποια πανεπηστήμια έχουν σπουδάσει αυτοί που διαπρέπρουν, γιατί αν είναι ένας Έλληνας που σπούδασε στο εξωτερικό και μεγαλούργησε, δεν λέει κάτι για την Ελλάδα ή την Ελληνική εκπαιδεύση αυτό. Καθώς θα έπρεπε και να δούμε και πόσοι είναι αυτοί οι Έλληνες γιατί αν είναι 5 στους 2.000 πάλι δεν λέει κάτι

Τέλος, τι γίνεται τελικά με τα ελληνικά πανεπιστήμια; Είμαι εκτός (προς το παρόν θέλω να ελπίζω ) και έχω μπερδευτεί εντελώς όμως. Ακούω φοιτητές-καθηγητές-κράτος να παραπονιουνται για την ακαταστασία που επικρατεί στα πανεπηστήμια και επίσης βλέπω φοιτητές απο ξένες χώρες που έρχονται να σπουδάσουν στο ΕΜΠ μόνο και μόνο επειδή θεωρούν οτι είναι πολύ καλό.
...
Δηλαδή, στις καταλήψεις, παιδιά και γονείς φώναζαν για τα φροντιστήρια χωρίς να μπορούν να δουν οτι αυτό το "μικροπρόβλημα" είναι συνέπια ενός τεράστιου λανθασμένου συστήματος το οποίο εφαρμόζεται και κανένας δεν σκέφτεται να αλλάξει εδώ και αιώνες. Ο πολίτης ζητάει απο το δήμαρχο/νομάρχη/πρωθυπουργό να αλλάξει μικρά πράγματα αλλά με το λανθασμένο σύστημα είναι βολεμένος, νομίζει οτι είναι το καλύτερο.
Όχι suspiria, μιλάω για αποφοίτους ελληνικών σχολείων που σπούδασαν απευθείας στην Αμερική για παράδειγμα, ή πτυχιούχους ελληνικών πανεπιστημίων που πήγαν στο εξωτερικό για να σπουδάσουν σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Πράγματι έχουμε θαυμάσιους επιστήμονες που χαίρουν μεγάλης εκτίμησης και κατέχουν υψηλές θέσεις.
Αυτοί που εννοείς εσύ (οι υπόλοιποι 2000), με το δίκιο σου βέβαια, είναι άτομα που πήγαν στο εξωτερικό σε πανεπιστήμια του λώλου ή και καλύτερα ακόμη, για να πάρουν απλά ένα ...ώχαρτο και να γυρίσουν πίσω να διεκδικήσουν μια θέση στο δημόσιο με μέσο ή με το ΑΣΕΠ.

Πράγματι το ΕΜΠ έχει καλή φήμη, όπως και κάποιες άλλες ερημικές βραχονησίδες της τριτοβάθμιας παιδείας μας, όμως σύμφωνα με επίσημες στατιστικές έχουμε μόλις ένα πανεπιστήμιο (δεν θυμάμαι ποιο) μέσα στα 500 καλύτερα του κόσμου (κι αυτό σε θέση > 400) και την επόμενη δεκαετία δεν θα έχουμε κανένα.

Κανείς δεν έχει καταλάβει τι συμβαίνει με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η γνωστή μετριότητα έχει γίνει συνείδηση τόσο στους φοιτητές, όσο και στους καθηγητές. Στο πανεπιστήμιο, τις περισσότερες φορές πλην φωτεινών εξαιρέσεων, το βύσμα, το μέσον και ο Μπάρμπας στην Κορώνη (συνήθως κάποιος μπαμπάς/μαμά ή θείος/α καθηγητής) παίζουν πολύ σημαντικότερο ρόλο από την όποια επιστημονική αξία.

Γι' αυτό που λες για τα φροντιστήρια, άκου ένα ωραίο. Τη σχολική χρονιά 1999-2000 ο γνωστός "κατσεκαλά" Γεράσιμος Αρσένης εξήγγειλε, ως υπουργός παιδείας, ότι με το γνωστό του νόμο (ο οποίος ισχύει και σήμερα σε σας), όχι μόνο θα ανέβαινε το επίπεδο της παιδείας, αλλά (άκουσον άκουσον) θα καταργείτο η παραπαιδεία (που πα να πει φροντιστήρια, ιδιαίτερα κλπ). Τι θα καταργούσε λέει;;;;;.....
Λίγο καιρό αργότερα, σε μια ομιλία σε συνέδριο, άκουσα τον τότε υφυπουργό Γκεσούλη να καυχιέται από του βήματος ότι αυτός ο ίδιος επεξεργάστηκε αυτόν το νόμο (αυτόν ντε, που θα καταργούσε λέει τα φροντιστήρια).

Ξέρετε τι δουλειά κάνει ο συγκεκριμένος υφυπουργός Γκεσούλης;;; ΜΕΓΑΛΟΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΡΧΗΣ της Θεσσαλονίκης είναι ο άνθρωπος. Ναι καλέ, αυτός που "εξόντωσε" τα φροντιστήρια μιλάμε. Όπως όλοι βλέπετε ο άνθρωπος πιστός στις αρχές του και στους αγώνες του για τη Δημοκρατία το είπε και το έκανε, άσχετα αν αυτό τον ζημίωσε κι έκλεισε () το φροντιστήριό του. Κατάλαβες καλή μου Suspiria;;; Κατάλαβες καλή μου Κουέ ποιον δεν πρέπει να ψηφίζουμε;;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους