Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελληνάρας

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:11, 03-06-07:

Και αν τους πεις τίποτα θα σου πούνε "Μα τι θες να κάνουμε; Να κλείσουμε εμείς τα φροντιστήρια; Αν δεν σου αρέσουν να μην πηγαίνεις". Αυτή είναι η απάντηση που θα πάρεις.

Αν δεν σου αρέσουν μην πηγαίνεις, να βγάλεις την τεράστια ύλη της φυσικής με 3 ώρες (σχολικές ώρες) και να γράψεις σε θέματα που δεν υπάρχουν καν στο σχολικό βιβλίο...Ρε αν δεν υπήρχε όλη αυτή η υποκρισία και η κοροϊδία στην Ελλάδα δεν θα ήταν έτσι τα πράγματα. Σου πετάνε ένα χαρτί στη μούρη και 5-6 νόμους και σκας.

Μα εγώ δεν σε υποχρεώνω, εσύ μόνος σου επιλέγεις αν θα κάνεις ελεύθερη πτώση στο γκρεμό ή θα πνιγείς στο ρέμα, αλλά εγώ, να το χαρτί, δεν υπάρχει νόμος να σου λέει "πήγαινε φροντιστήριο"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 16:34, 03-06-07:

Πολλά μπορούμε να λέμε για τους Ελληναράδες πολιτικούς και τα προβλήματα στην χώρα μας, ίσως να τους αδικούμε κιόλας, αλλά εγώ πάντα θα τους χρεώνω ένα πράγμα.

Μια ιδέα ρε παιδιά που να εφαρμοστεί απόλυτα και να μας πάει από το Α στο Β δεν υπάρχει σε αυτό τον τόπο; Δεν μιλάμε για επαναστάσεις και ουτοπίες αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι που θα φέρει αλλαγή σε αυτή τη χώρα. Μας έχουν κάνει δυστυχώς «καταθλιπτικούς», κανένας δεν πιστεύει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει, ακόμα και αυτοί που τους ψηφίζουν.

Για να βρεις αποτελεσματική λύση, πρέπει να ιεραρχήσεις τα προβλήματα. Νούμερο 1 για μένα: Το καλάθι της νοικοκυράς να γίνει πιο «ελαφρύ»! Ακόμα μου έρχεται στο μυαλό η φάτσα του Σημίτη λίγο πριν μπούμε στο ευρώ που έκανε προσκυνήματα στις λαϊκές αγορές και δημαγωγούσε με το «ελαφρύ καλάθι»! Κανένας άλλος πολιτικός σε αυτό τον τόπο δεν έχει πέσει τόσο 2007% έξω!!!

Τρόποι αντιμετώπισης:

α) Κάθε μέρα σε όλα τα δελτία, όπως μας δείχνουν τον καιρό, να μας δείχνουν ενδεικτικά και τιμές προϊόντων σε κάθε χώρα της Ευρώπης. Χαμένοι δεν θα είναι, η ακροαματικότητά τους θα αυξηθεί και η συνείδηση του κόσμου επιτέλους θα επαναστατήσει!
β) Fair Trade. Οι μεσάζοντες....«τον π...λο και στο μπαούλο»!
γ) Θεσμικές αλλαγές: Σύσταση ελεγκτικού σώματος, ανεξάρτητου και υπερκομματικού χαρακτήρα, συνταγματικά κατοχυρωμένου (όπως η δικαιοσύνη), χωρίς μονιμότητες καρέκλας «δημόσιου χαρακτήρα». Όποιος ελεγκτής χρηματιστεί, απολύεται και πληρώνει το χρηματισμό του επί 2007!
δ) Πρακτορεία καυσίμων: Το πρόστιμο δεν θα το πληρώνει ο βενζινοπώλης αλλά η πολυεθνική εταιρεία που χορηγεί το καύσιμο. Αυτοί, ας τα βρουν μεταξύ τους.
ε) Θα ήθελα να ξέρω, ποιος πληρώνει πρόστιμο σε αυτή τη χώρα. Μια ιστοσελιδίτσα είναι μια λύση. Θα ρισκάρουν μετά το «κοινωνικό» τους προφίλ οι εταιρείες;
στ)....Βαρέθηκα, δεν γράφω άλλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:09, 04-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από parafernalia
Πολλά μπορούμε να λέμε για τους Ελληναράδες πολιτικούς και τα προβλήματα στην χώρα μας, ίσως να τους αδικούμε κιόλας, αλλά εγώ πάντα θα τους χρεώνω ένα πράγμα.

Μια ιδέα ρε παιδιά που να εφαρμοστεί απόλυτα και να μας πάει από το Α στο Β δεν υπάρχει σε αυτό τον τόπο; Δεν μιλάμε για επαναστάσεις και ουτοπίες αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει κάτι που θα φέρει αλλαγή σε αυτή τη χώρα. Μας έχουν κάνει δυστυχώς «καταθλιπτικούς», κανένας δεν πιστεύει ότι κάτι μπορεί να αλλάξει, ακόμα και αυτοί που τους ψηφίζουν.

Για να βρεις αποτελεσματική λύση, πρέπει να ιεραρχήσεις τα προβλήματα. Νούμερο 1 για μένα: Το καλάθι της νοικοκυράς να γίνει πιο «ελαφρύ»! Ακόμα μου έρχεται στο μυαλό η φάτσα του Σημίτη λίγο πριν μπούμε στο ευρώ που έκανε προσκυνήματα στις λαϊκές αγορές και δημαγωγούσε με το «ελαφρύ καλάθι»! Κανένας άλλος πολιτικός σε αυτό τον τόπο δεν έχει πέσει τόσο 2007% έξω!!!

Τρόποι αντιμετώπισης:

α) Κάθε μέρα σε όλα τα δελτία, όπως μας δείχνουν τον καιρό, να μας δείχνουν ενδεικτικά και τιμές προϊόντων σε κάθε χώρα της Ευρώπης. Χαμένοι δεν θα είναι, η ακροαματικότητά τους θα αυξηθεί και η συνείδηση του κόσμου επιτέλους θα επαναστατήσει!
β) Fair Trade. Οι μεσάζοντες....«τον π...λο και στο μπαούλο»!
γ) Θεσμικές αλλαγές: Σύσταση ελεγκτικού σώματος, ανεξάρτητου και υπερκομματικού χαρακτήρα, συνταγματικά κατοχυρωμένου (όπως η δικαιοσύνη), χωρίς μονιμότητες καρέκλας «δημόσιου χαρακτήρα». Όποιος ελεγκτής χρηματιστεί, απολύεται και πληρώνει το χρηματισμό του επί 2007!
δ) Πρακτορεία καυσίμων: Το πρόστιμο δεν θα το πληρώνει ο βενζινοπώλης αλλά η πολυεθνική εταιρεία που χορηγεί το καύσιμο. Αυτοί, ας τα βρουν μεταξύ τους.
ε) Θα ήθελα να ξέρω, ποιος πληρώνει πρόστιμο σε αυτή τη χώρα. Μια ιστοσελιδίτσα είναι μια λύση. Θα ρισκάρουν μετά το «κοινωνικό» τους προφίλ οι εταιρείες;
στ)....Βαρέθηκα, δεν γράφω άλλα!

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο. Αν αυτα που εγραψες τα κανανε εστω το 20% , τα περισσοτερα προβληματα μας θα λυνοντουσαν και η ζωη ολων μας θα ηταν καλυτερη. Πιστευω, οπως κι εσυ, οτι τα παντα ξεκινανε απο εμας, τον απλο λαο. Αν ξυπνησει ο λαος και γινει συνειδητοποιημενος, κανενας π...ης δεν θα μπορει να παιζει με τις ζωες μας...

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Προσωπικά και εγώ νιώθω περήφανη για την Ελλάδα μιας και έτυχε να γεννηθώ εδώ, όχι για την Ελλάδα του σήμερα, αλλά για την Ελλάδα του παρελθόντος, όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο τα άλλα κράτη, όπως ακριβώς και με το σπίτι μου, νιώθω περήφανη για την οικογένεια μου όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο όλες τις άλλες. Επίσης δεν κρίνω σωστό το να είναι οι Έλληνες περήφανοι για το παρελθόν, που τους εξασφαλίζει υποτίθεται μία υψηλή θέση ανάμεσα στα άλλα κράτη, ώστε να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν παρακάτω, ή να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν με δική τους σκέψη παρακάτω παρά μόνο με αποτυχημένες μιμήσεις και αντιγραφές. Και αυτά τα κρίνω, όπως κρίνω κάθε τι κακό στο σπίτι μου, χωρίς να σημαίνει οτι το μισώ ή οτι ασκώ ρατσισμό σε αυτό.

Αυτά απο εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας. Το ανέφερα βάσει αυτών που είδα.
Σε αυτες τις γραμμες περιεγραψες και τις δικες μου αντιληψεις.

Υπαρχουν οι εθνικιστες που κατακρινω, και υπαρχουν και αυτοι που θα σε πουν φασιστα μολις εκστομισεις μια λεξη που αφορα την Ελλαδα... που ειναι επισης υπερβολικοι.

Δεν υπαρχουν ομως μονο οι κομπλεξικοι. Δεν ειναι "εμεις" και "αυτοι". Μπορει κανεις σε αυτη την ζωη να μην ειναι υπερβολικος και απολυτος σε αυτο που πιστευει και να τα κανει ολα ενα... Μην σπευδουμε να κοτσαρουμε ταμπελες στους ανθρωπους και να τους βαζουμε στην μια η στην αλλη πλευρα υπερβολης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 13-06-07 στις 00:26. Αιτία: Ένωση δύο συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 10:14, 05-06-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Μην σπευδουμε να κοτσαρουμε ταμπελες στους ανθρωπους και να τους βαζουμε στην μια η στην αλλη πλευρα υπερβολης.
Αυτό κυρίως το κάνουν οι άνθρωποι που βρίσκονται σε μία απο τις δύο πλευρές της υπερβολής. Δεν είναι χαρακτηριστικό του Ελληνάρα άρα είναι off topic

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 11:45, 05-06-07:

Μιας και μιλάτε για μέτρο και υπερβολή, έχω να θυμίσω μια ιστορία. Πριν χρόνια κάποιοι υπερεθνικόφρονες Ελληναράδες θεώρησαν σωστό να κατασκευάσουν μια τεράστια προτομή του Μ. Αλεξάνδρου στην περιοχή της Ασπροβάλτας Θεσ/νίκης (στο δρόμο προς Αν. Μακεδονία-Θράκη). Αυτό θα το επιτύγχαναν σκαλίζοντας έναν μεγάλο λόφο, κατά το Αμερικάνικο πρότυπο των προέδρων στα Rocky Mountains. Ευτυχώς για μας η αρχαιολογική υπηρεσία δεν έδωσε την άδεια να κατασκευαστεί το έκτρωμα, με την αιτιολογία ότι αυτό δεν συνάδει με την ελληνική αίσθηση περί τέχνης (συνάδει περισσότερο με αυτό που έγινε ο Αλέξανδρος όταν ξέφυγε από το "Μέτρον" και ασπάστηκε τους βαρβαρικούς τρόπους, θα έλεγα εγώ). Να και μια φορά που επικράτησε η λογική σε αυτόν τον τόπο. Πρόσφατα σε μια Ελληναράδικου τύπου εκπομπή του Χαρδαβλάκα βγήκαν κάποιοι και κατηγορούσαν την ελληνική κυβέρνηση αν όχι για προδοσία, τουλάχιστον για εθνική μειοδοσία, όχι για κάποιον άλλο σοβαρό λόγο αλλά γιατί "έκοψε" την αποτρόπαια καλλιτεχνικώς προτομή. Το σκεπτικό που ανέπτυσσαν ήταν ότι λέει θα το έβλεπαν οι Σκοπιανοί και οι Βούλγαροι και θα θυμούνταν ότι εδώ είναι η Μακεδονία του Μ. Αλεξάνδρου. Δεν σκέφτηκαν βέβαια οι πανέξυπνοι το εξής απλό. Εάν (λέω εάν, ο μη γέννοιτο) κατακτούσαν την περιοχή οι Σκοπιανοί ή οι Βούλγαροι, θα κατέθεταν συνεχώς στεφάνια στην απαίσια προτομή του υποτιθέμενου προγόνου τους και θα το αξιοποιούσαν προπαγανδιστικά για να δείξουν ότι η περιοχή ήταν ανέκαθεν δική τους. Είναι καλό να υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα της χώρας σου , όμως αυτοί οι τύποι πιστεύουν ότι κάθε πράγμα που έχει "εθνικό" περιεχόμενο είναι καλό, ασχέτως αν είναι παπαριά ή όχι. Τέτοιοι τύποι έχουν κάνει τους νεώτερους να αποστρέφονται κάθε θετική προς τη χώρα μας αναφορά, ή την ομορφιά του να είσαι Έλληνας, με την έννοια του να είσαι ο εαυτός σου.

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 13:05, 05-06-07:

Αυτό κυρίως το κάνουν οι άνθρωποι που βρίσκονται σε μία απο τις δύο πλευρές της υπερβολής. Δεν είναι χαρακτηριστικό του Ελληνάρα άρα είναι off topic
Ποια ειναι αυτη η μια απο τις δυο πλευρες?

Ειναι και ενα χαρακτηριστικο του Ελληναρα, οπως ακριβως λεει και ο Great Chaos, αρα δεν ειναι off-topic...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:59, 06-07-07:

Έρχομαι να παραθέσω κάτι, το οποίο μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα ένα (σχετικά παλιό) άρθρο σε ένα περιοδικό σχετικά με το βιβλίο της ιστορίας.

(Επιλέγω να το βάλω σε αυτό το θέμα μιας και είναι κάτι που κρύβει ένα μεγάλο μέρος της πολιτικής του Ελληνικού συστήματος και κυρίως της νοοτροπίας αυτού.)

Part 1

Φέτος, λοιπόν, τελείωσα τη δευτέρα λυκείου απο τεχνολογική κατεύθυνση. Κατα τη διάρκεια της χρονιάς που πέρασε διδαχθήκαμε μαθηματικά, φυσική και τεχνολογία επικοινωνιών . Όταν έφτασαν οι προαγωγικές εξετάσεις και κάθησα να διαβάσω την ύλη, ένιωσα πραγματικά ηλίθια με αυτό που είχα μπροστά μου.

Σε ένα κεφάλαιο συνάντησα να περιγράφονται οι οπτικές ίνες σα το διαστημόπλοιο στην Οδύσσεια του διαστήματος του Κιούμπρικ, συνάντησα το μη-ακόμα-ανεπτυγμένο cd ως το πιο προχωρημένο μέσο αποθήκευσης. Το dvd ήταν σενάριο ταινίας sci-fi ! Γύρισα στο οπισθόφυλλο και το βιβλίο έχει γραφτεί και εκδοθεί πρώτη φορά το 1991 !!!!!!!!!

Ζούμε σε μία εποχή που η τεχνολογία αναπτύσσεται με ρυθμούς μεγαλύτερους από αυτούς των γεωμετρικών προόδων και το κράτος που (είχαμε την ατυχία να) ανήκουμε έχει την υποχρέωση να συμβαδίσει με αυτές. Έχει την υποχρέωση να μορφώσει τα παιδιά του ώστε να επιβιώσουν σε αυτόν τον κόσμο, δεν την έχει;

Και φτιάχνει το κράτος ένα μάθημα στα σχολεία και λέει "Θα σας μάθω τεχνολογία" και δίνει ένα βιβλίο του 1991? Δεν είναι κοροϊδία ;

-Τεχνολογία δεν θέλεις; Τεχνολογία είναι κι αυτό, άσχετα αν είναι του 1991!

Part 2

Επίσης σκέφτομαι του χρόνου μετά τις πανελλήνιες να δηλώσω σχολή αρχιτεκτονικής, η οποία απαιτεί ειδικά μαθήματα ελεύθερο σχέδιο και γραμμικό σχέδιο.

Αλήθεια, ένα παιδί που θέλει να σπουδάσει αρχιτεκτονική, και που οι γονείς του έχουν ένα μικρό εισόδημα στο σπίτι, πώς θα καταφέρει να επιτύχει στα ειδικά μαθήματα όταν η δωρεάν παιδεία δεν προσφέρει καμία "γνώση" σε αυτά και τα μαθήματα σε φροντιστήριο πάνε το λιγότερο 240 ευρώ το μήνα;

Όμως το υπουργείο θα σου πει "Η δωρεάν παιδεία σου προσφέρει γνώσεις πάνω στο θέμα" και εδώ έρχεται η κορϊδία νούμερο 2. Στην δευτέρα και στην τρίτη λυκείου υπάρχουν ως μαθήματα επιλογής ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο, τα οποία διαρκούν από τις 1.20 μέχρι τις 3.00 αν τηρούνται σωστά (που ποτέ δεν τηρούνται). Το κράτος θεωρεί οτι αυτό είναι αρκετό;

-Σχέδιο δεν θέλεις; Σχέδιο λέγεται κι αυτό και ας είναι μία ώρα και ας έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις μόνο ένα απο τα δύο που θα πας να δώσεις και ας μην υπάρχει περίπτωση να μπεις αρχιτεκτονική μόνο με αυτό.

"Δωρεάν Παιδεία Για Όλους" = "Η υποκρισία είναι η βαζελίνη της κοινωνικής επαφής" (κρατικής-κοινωνικής εδώ) είχε πει ένας φίλος

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:14, 06-07-07:

Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις πόσο δίκαιο έχεις, δυστυχώς, ή απλά εκφράζεις τη γνώμη σου.
Το κράτος είναι υποχρεωμένο από το σύνταγμα να μας παρέχει δωρεάν παιδεία. Ε, λοιπόν μας την παρέχει. Δεν λέει πουθενά οτι η δωρεάν παιδεία θα πρέπει να έχει και μια σχετική ποιότητα, ή έστω μια σύγχρονη οπτική.
Είναι σαν τις τιμές των αυτοκινήτων στις διαφημίσεις. Σου δείχνουν ένα σούπερ μοντέλο με απίστευτα προσιτή τιμή, αλλά αν πας να το ζητήσεις με αυτήν την τιμή, θα πάρεις 4 ρόδες, ένα τιμόνι, και το τασάκι. Αν θέλεις καλούδια, θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη.
Ομως το κράτος, είναι καλυμένο, είναι υποχρεωμένο να παρέχει δωρεάν παιδεία και την παρέχει. Αν εσένα δεν σε καλύπτει γιατί θέλεις το κάτι παραπάνω, πληρώνεις και το έχεις.
Δυστυχώς, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο παρατηρείται και στην υγεία, και δεν ξέρω και που αλλού.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 11:39, 07-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις πόσο δίκαιο έχεις, δυστυχώς, ή απλά εκφράζεις τη γνώμη σου.
Το κράτος είναι υποχρεωμένο από το σύνταγμα να μας παρέχει δωρεάν παιδεία. Ε, λοιπόν μας την παρέχει. Δεν λέει πουθενά οτι η δωρεάν παιδεία θα πρέπει να έχει και μια σχετική ποιότητα, ή έστω μια σύγχρονη οπτική.
Είναι σαν τις τιμές των αυτοκινήτων στις διαφημίσεις. Σου δείχνουν ένα σούπερ μοντέλο με απίστευτα προσιτή τιμή, αλλά αν πας να το ζητήσεις με αυτήν την τιμή, θα πάρεις 4 ρόδες, ένα τιμόνι, και το τασάκι. Αν θέλεις καλούδια, θα πρέπει να βάλεις το χέρι βαθειά στην τσέπη.
Ομως το κράτος, είναι καλυμένο, είναι υποχρεωμένο να παρέχει δωρεάν παιδεία και την παρέχει. Αν εσένα δεν σε καλύπτει γιατί θέλεις το κάτι παραπάνω, πληρώνεις και το έχεις.
Δυστυχώς, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο παρατηρείται και στην υγεία, και δεν ξέρω και που αλλού.
Ίσως είναι έτσι. Μπορεί να πει "Εγώ σου δίνω την δωρεάν παιδεία και αν έχεις χρήματα συνεχίζεις".

Όμως η κοροϊδία συνεχίζεται.. Ως συνέχεια της δωρεάν παιδείας λειτουργεί δωρεάν πανεπηστήμια. Κάνω λάθος;

Γιατί να υπάρχει όλη αυτή η κοροϊδία, και καλά "Εμείς στην Ελλάδα παρέχουμε στους πολίτες δωρεάν παιδεία και στη συνέχεια εξειδίκευση σε κάτι" ενώ απλά όλα αυτά τα διατηρεί μόνο και μόνο στα χαρτιά και στους τύπους! Γιατί μη λέμε ότι θέλουμε, ένας "φτωχός" δεν περνάει αρχιτεκτονική που υποτίθεται οτι είναι ανοιχτή σε όλους τους Έλληνες πολίτες!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:26, 07-07-07:

Ίσως είναι έτσι. Μπορεί να πει "Εγώ σου δίνω την δωρεάν παιδεία και αν έχεις χρήματα συνεχίζεις".

Όμως η κοροϊδία συνεχίζεται.. Ως συνέχεια της δωρεάν παιδείας λειτουργεί δωρεάν πανεπηστήμια. Κάνω λάθος;

Γιατί να υπάρχει όλη αυτή η κοροϊδία, και καλά "Εμείς στην Ελλάδα παρέχουμε στους πολίτες δωρεάν παιδεία και στη συνέχεια εξειδίκευση σε κάτι" ενώ απλά όλα αυτά τα διατηρεί μόνο και μόνο στα χαρτιά και στους τύπους! Γιατί μη λέμε ότι θέλουμε, ένας "φτωχός" δεν περνάει αρχιτεκτονική που υποτίθεται οτι είναι ανοιχτή σε όλους τους Έλληνες πολίτες!
Γιατί κάποιο πρεπει αν γεμίσουν τα πορτοφόλια τους αγάπη μου, και ο παράς δεν φτάνει για όλους.....

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 14:54, 27-07-07:

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΙ

Δεν ζητούν ποτέ φαγητό
Οι Έλληνες φίλοι
: Είναι η αιτία που δεν έχεις φαγητό!

Οι φίλο ι: Θα σου πούνε "γεια"
Οι Έλληνες φίλοι
: Θα σου δώσουν μια μεγάλη αγκαλιά και ένα δυνατό φιλί…

Οι φίλοι: Αποκαλούν τους γονείς σου "Κύριε" και "Κυρία"
Οι Έλληνες φίλοι
: Αποκαλούν τους γονείς σου "Θείε" και "Θεία" !

Οι φίλοι : Δεν σ` έχουν δει ποτέ να κλαίς
Οι Έλληνες φίλοι
: Κλαίνε μαζί σου.

Οι φίλοι: Τρώνε στο τραπέζι σου και φεύγουν
Οι Έλληνες φίλοι
: Ξοδεύουν ώρες τρώγοντας, μιλώντας, γελώντας και απλά κάνοντας παρέα…

Οι φίλοι: Δανείζονται δικά σου πράγματα για λίγες μέρες και σου τα επιστρέφουν.
Οι Έλληνες φίλοι
: Κρατούν τα δανεικά πράγματα μέχρι να ξεχάσεις ότι είναι δικά σου!

Οι φίλοι: Γνωρίζουν αρκετά πράγματα για σένα
Οι Έλληνες φίλοι
: Μπορούν να γράψουν βιβλίο για σένα με πολλές λεπτομέρειες.

Οι φίλοι: Σε παρατάνε αν αυτό κάνει και ο πολύς κόσμος.
Οι Έλληνες φίλοι
: Έχουν χεσμένο τον κόσμο και είναι μαζί σου.

Οι φίλοι: Χτυπούν την πόρτα σου ή παίρνουν τηλέφωνο όταν θέλουν να σ` επισκεφτούν.
Οι Έλληνες φίλοι
: Μπαίνουν μέσα και φωνάζουν, "Ήρθα!" !

Οι φίλοι: Είναι για λίγο...
Οι Έλληνες φίλοι
: Είναι για μια ζωή!

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 16:16, 27-07-07:

Γιατι γουσταρουμε που ειμαστε Ελληνες…
Γιατί έχουμε θάλασσα να την πιεις στο ποτήρι
Γιατί μπροστά στο ρεβανί τι να μας πει το μιλφέιγ
Γιατί το καρπούζι το αγοράζουμε ολόκληρο και όχι σε φέτες
Γιατί «καμάκι» και «σουβλάκι» είναι το πρώτο ποίημα που μαθαίνουμε
Γιατί τους μεζέδες που συνοδεύουν το τσιπουράκι δεν τους φτάνει κανένα «ορντέβρ»
Γιατί στην Ελλάδα κάθε νύχτα τελειώνει το επόμενο πρωί
Γιατί «λουλουδοπόλεμος» δεν υπάρχει σε καμιά άλλη χώρα
Γιατί πίνουμε κι ένα ποτηράκι παραπάνω χωρίς να μας πίνει
Γιατί μπορούμε να απολαύσουμε τον καφέ μας με τσιγάρο. Όχι να τον πιούμε σφηνάκι και να πάμε να καπνίσουμε κρυφά στο σπίτι μας
Γιατί το φλερτ είναι το εθνικό μας χόμπι
Γιατί στην Ελλάδα όλοι βρίζουμε το Δημόσιο και ταυτόχρονα σκοτωνόμαστε για μια θέση εκεί
Γιατί έχουμε δεν έχουμε λεφτά, ένα μπουζουκάκι θα το πάμε
Γιατί έχουμε νοοτροπία «και αύριο μέρα είναι»
Γιατί όταν μπαίνουμε σε λεωφορείο κάνουμε τα πάντα για να βρούμε θέση να καθίσουμε
Γιατί δεν το παίζουμε ψευτοπουριτανοί. Τις «λαδιές» μας τις κάνουμε με θράσος
Γιατί είμαστε πρώτοι στο φανάρι και κορνάρουμε τον εαυτό μας από συνήθεια
Γιατί ξέρουμε καλύτερα να ξοδεύουμε παρά να αποταμιεύουμε
Γιατί δε μοιραζόμαστε τη βενζίνη στο αυτοκίνητό μας με αυτούς που
βάζουμε μέσα
Γιατί δεν κάνουμε ποτέ επίσκεψη «με άδεια χέρια»
Γιατί η λέξη «κερνάω» υπάρχει στο λεξιλόγιό μας
Γιατί άντε να εξηγήσεις στον ξένο τι σημαίνει «καψούρα»
Γιατί βράζει το αίμα μας
Γιατί στην Ελλάδα η οικογένεια έχει ακόμα αξία
Γιατί κατά βάθος...είμαστε καλά παιδιά
Γιατί τα καταφέρνουμε πάντα...έστω και την τελευταία στιγμή
Γιατί δε «μασάμε» από 400 χρόνια σκλαβιάς
Γιατί για τα μάτια μιας γυναίκας κάναμε 10 χρόνια πόλεμο
Γιατί όταν οι ξένοι δεν έβρισκαν λέξεις έκλεβαν τις δικές μας
Γιατί η λέξη φιλότιμο δεν υπάρχει σε καμία άλλη γλώσσα
Γιατί καλή η κιθάρα και το όμποε αλλά το μπουζούκι βγάζει άλλο ήχο
Γιατί το «Αι Γενέαι Πάσαι» της Μεγάλης Παρασκευής μας σηκώνει την τρίχα κάγκελο
Γιατί όποια πέτρα κι αν σηκώσεις Έλληνες θα βρεις από κάτω
Γιατί ερωτευόμαστε και μισούμε με πάθος
Γιατί τις δύσκολες στιγμές τις περνάμε με φίλους χωρίς να χρειαζόμαστε ψυχίατρο
Γιατί ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης και ο Περικλής ήταν Έλληνες
Γιατί η Μερκούρη, ο Χατζιδάκις και ο Ελύτης ήταν Έλληνες
Γιατί η συνταγή «αλά ελληνικά» είναι η πιο πετυχημένη
Γιατί η τρέλα δεν πάει στα βουνά πάει στις παραλίες!
Γιατί οι καλοκαιρινές διακοπές είναι κοντά και πού να τρέχουμε τώρα!
Γιατί όταν οι άλλοι ανακάλυπταν το κρέας εμείς είχαμε ήδη χοληστερίνη
Γιατί όταν εμείς φτιάχναμε τον Παρθενώνα οι άλλοι κοιμόντουσαν πάνω στα δέντρα
Γιατί εμείς δώσαμε τα φώτα σε όλους αυτούς που το παίζουνε ηγέτες και οδηγούν στην ειρήνη κάνοντας πολέμους
Γιατί η φέτα και το ελαιόλαδο μεταφράστηκαν σε ελληνικό ταμπεραμέντο
Γιατί "Ένα γλυκό χωρίς"! Και όλοι καταλαβαίνουν πως πρόκειται για φραπέ
Γιατί μπορούμε να παρατήσουμε τα πάντα για έναν μεγάλο έρωτα!
Γιατί στη γλώσσα μας διακρίνουμε μεταξύ έρωτα και αγάπης...ξέρουμε όμως να ζούμε με πάθος και τα δυο!
Γιατί αλλάζουμε κινητό κάθε χρόνο, αυτοκίνητο κάθε τρία χρόνια και ερωτικό σύντροφο κάθε τρεις και λίγο
Γιατί όταν οι άλλοι φορούσαν προβιές λύκων εμείς υφαίναμε αραχνοΰφαντους χιτώνες
Γιατί οι Έλληνες δεν πολεμούν σαν ήρωες αλλά οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες (Winston Churchill- 1941)
Γιατί δε βάζουμε κέτσαπ στο φαγητό μας. Έχει από μόνο του υπέροχη γεύση
Γιατί όταν πονάμε ξέρουμε να κλαίμε και να χορεύουμε τη ζεμπεκιά με περηφάνια
Γιατί ο Έρωτας ήταν Έλληνας Θεός. Γι αυτό ξέρουμε και να αγαπάμε
Γιατί μπορεί να είμαστε οξύθυμοι αλλά ποτέ δεν κρατάμε κακία

Γιατί παρόλο που γνωρίζουμε τον κίνδυνο τολμάμε
Γιατί η τρέλα στην Ελλάδα πάει με χίλια....Γι αυτό όλοι τρέχουν στο δρόμο
Γιατί το 95% των αστεριών και των πλανητών έχουν ελληνική ονομασία
Γιατί δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε
Γιατί έχουμε του κόσμου τα ελαττώματα και παρόλα αυτά είμαστε ακαταμάχητοι
Γιατί η ζωή μας είναι στο «δυνατό» ενώ των ξένων στο «αθόρυβο»
Γιατί κανένας άλλος δεν χαίρεται για την καταγωγή του όσο εμείς
Γιατί όταν φωνάζουμε «αδελφέ» στο δρόμο, όλοι γυρνάνε
Γιατί κάνουμε τις περισσότερες καταχρήσεις κι όμως ζούμε περισσότερο
Γιατί ακόμα κι ο Αϊνστάιν παραδέχτηκε ότι οφείλει πολλά σε έναν Έλληνα
Γιατί αν η χώρα μας δεν ήταν η ομορφότερη του κόσμου, θα τη διάλεγαν για σπίτι τους οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου;
Γιατί όταν συζητάμε για δίαιτα είμαστε πάντα στο τραπέζι και τρώμε
Γιατί κάποτε «φωτίσαμε» ολόκληρο τον κόσμο
Γιατί μιλάμε δυνατά και γελάμε με την καρδιά μας
Γιατί είμαστε οι μόνοι που ξεκινάμε το μεσημέρι για καφεδάκι και καταλήγουμε να πίνουμε ούζο μέχρι πρωίας
Γιατί μπροστά στο Μετσοβόνε τύφλα να χει το Έμενταλ
Γιατί με μια φλόγα καταφέραμε να ενώσουμε ολόκληρο τον κόσμο
Γιατί ξέρουμε να εκφράζουμε το σ' αγαπώ με κάθε πιθανό τρόπο
Γιατί τα πιο απίστευτα είναι κι ελληνικά
Γιατί κυκλοφορούμε στο δρόμο στις δύο το βράδυ και δε νιώθουμε ότι είμαστε σε στοιχειωμένη πόλη
Γιατί σουβλάκι, σουτζουκάκι και λοιπές ελαφριές γεύσεις είναι η αδυναμία μας
Γιατί είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας
Γιατί δεν πάμε για ύπνο με τις κότες αλλά το ξημερώνουμε διασκεδάζοντας
Γιατί ακόμη και το πιο μικρό ξωκλήσι μας λούζεται από φως. Δεν πιάνεται η ψυχή μας απ? τη σκοτίδα του βιτρώ
Γιατί τα λέμε έξω απ΄ τα δόντια
Γιατί ξέρουμε να «κλέβουμε» αλλά και να μην «καρφώνουμε» αυτόν που «κλέβει» στις εξετάσεις
Γιατί έχουμε πάντα μια λύση- έστω και πλάγια- σε όλα
Γιατί οι γονείς μας δεν ξεχνάνε ότι υπάρχουμε μόλις κλείσουμε τα δεκαοκτώ
Γιατί είμαστε των άκρων
Γιατί την κάθε δυσκολία την αντιμετωπίζουμε για χιούμορ
Γιατί το αντιπροσωπευτικότερο ελληνικό σύνθημα είναι: «Για την Ελλάδα, ρε γαμώτο!»
Γιατί οι Ολυμπιακοί Αγώνες γεννήθηκαν εδώ
Γιατί όταν θέλουμε να λιαστούμε, έχουμε αμμουδιά και θάλασσα. Δεν ξεχυνόμαστε στα γρασίδια ούτε βουτάμε στα σιντριβάνια
Γιατί βλέπουμε τον ουρανό γαλάζιο κι όχι μολυβί
Γιατί εδώ που ζούμε όλο το χρόνο, ο ξένος το έχει σκοπό ζωής να έρθει μία εβδομάδα
Γιατί η Ελλάδα είναι η πιο φτωχή χώρα με τους πιο πλούσιους κατοίκους
Γιατί είχαμε μάγκες προγόνους
Γιατί ξέρουμε τι θα πει κέφι
Γιατί μιλάμε καλά τις ξένες γλώσσες...αλλά ποιοι μιλούν καλά τα ελληνικά;
Γιατί πίνουμε και καπνίζουμε περισσότερο από όλους και ζούμε περισσότερο από όλους.
Γιατί εμείς γράφουμε την Ιλιάδα, και οι ξένοι την κάνουν έργο χιλιάδες χρόνια μετά.
Γιατί το τζατζίκι, το σουβλάκι, η μαγκιά και το φιλότιμο είναι ελληνικά.
Γιατί μας αρέσει τα λεφτά και τα ψάρια να τα τρώμε πάντα φρέσκα.
Γιατί ενώ έχουμε μικρή χώρα, έχουμε μεγάλη καρδιά
Γιατί το δικό μας μοντέλο ζωής έχει πολλέεεεεεες καμπύλες.
Γιατί η μάνα μου κάθε Αύγουστο απλώνει τραχανά. Οι άλλοι τι απλώνουν?
Γιατί όταν φοράμε πέδιλα, δεν τα φοράμε με κάλτσες.
Γιατί το σύνθημα Ελευθερία 'η Θάνατος ήταν ελληνικό.
Γιατί πληρωνόμαστε Παρασκευή και Κυριακή πρωί δεν έχουμε λεφτά ούτε για τσιγάρα.
ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΣ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ: "ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ ΚΟΠΕΛΙΑ", ΚΑΙ ΌΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΑΡΕΞΗΓΕΙΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕ ΘΡΑΣΟΣ "ΑΠ' ΟΛΑ ΒΑΛΕ ΜΟΥ" ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

δεν ειναι ολα απολυτα αλλα μου αρεσε...

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 21:25, 27-07-07:

Αυτη η λιστα με εκνευριζει απιστευτα με ολα αυτα τα αθλια στερεοτυπα που περιεχει....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 21:53, 27-07-07:

Πολυ εθνικιστικα μερικα...Σταζουμε σοφια και ταπεινοτητα σαν λαος ρε αδερφε !

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:01, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Πολυ εθνικιστικα μερικα...Σταζουμε σοφια και ταπεινοτητα σαν λαος ρε αδερφε !
Το εθνικιστικά σε πείραξε..Η έλλειψη ευγένειας που επευφημείται δεν σε ενοχλεί.

Γουστάρουμε που είμαστε Έλληνες γιατί ο ξενέρωτος Άγγλος θα σε "κουτουλήσει" στο δρόμο και θα πει "Excuse me Sir" ενώ ο Ελληνάρας θα σε "κουτουλησεί" και θα σου γαμ***ει και το σπίτι

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 22:51, 27-07-07:

Το εθνικιστικά σε πείραξε..Η έλλειψη ευγένειας που επευφημείται δεν σε ενοχλεί.

Γουστάρουμε που είμαστε Έλληνες γιατί ο ξενέρωτος Άγγλος θα σε "κουτουλήσει" στο δρόμο και θα πει "Excuse me Sir" ενώ ο Ελληνάρας θα σε "κουτουλησεί" και θα σου γαμ***ει και το σπίτι
Αν και συμφωνώ μαζί σου σχετικά με την έλλειψη ευγένειας και βρίσκω αυτές τις λίστες με το γιατί είναι ωραίο να είσαι Έλληνας γεμάτες στερεότυπα και γελοιότητες, επειδή βλέπω ότι υποστηρίζεις συνεχώς την 'κατωτερότητα' κατά κάποιο τρόπο των Ελλήνων σχετικά με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου την δικιά μου εμπειρία. Κάποτε και εγώ είχα ακριβώς τις ίδιες απόψεις και τίποτε δεν μπορούσε να μου τις αλλάξει. Κάποιος θα μπορούσε να με χαρακτηρίσει και ανθέλληνα. Μάλιστα ήμουν πολύ φανατισμένη και τις υποστήριζα παντού. Κάποια στιγμή όμως άρχισα να ακούω και τις απόψεις άλλων γύρω μου οι οποίοι δεν υποστήριζαν φυσικά ότι οι Έλληνες είναι τέλειοι αλλά με βοήθησαν να δω όχι μόνο τα αρνητικά τους αλλά και τα θετικά τους σαν λαός.

Δεν νομίζω ότι όλοι οι Έλληνες είναι αγενείς και όλοι οι Άγγλοι ευγενείς. Έχοντας ταξιδέψει σε όλες τις χώρες τις Δυτικής Ευρώπης και ειδικά στην Αγγλία όπου έχω μείνει αρκετό καιρό μαζί με Άγγλους μπορώ να πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όσο τα βλέπουμε από εδώ. Στην ουσία αν το σκεφτείς λίγο θα δεις ότι εσύ συγκρίσεις τον καλύτερο Άγγλο με τον χειρότερο Έλληνα. Συγκρίνοντας τον καλύτερο Έλληνα με τον χειρότερο Άγγλο θα μπορούσαμε σίγουρα να συμπεράνουμε ότι οι Έλληνες είναι ευγενέστεροι κτλ κτλ αν και αυτό δεν ισχύει.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:58, 27-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
Δεν νομίζω ότι όλοι οι Έλληνες είναι αγενείς και όλοι οι Άγγλοι ευγενείς.
Ακριβώς. Γιατί "όλες οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες, ακόμα κι αυτή".
(Να αγιάσει το πληκτρολόγιό σου!)

Σαν λαός είμαστε σχετικά με περισσότερη "ενέργεια" κι οξυθυμότητα - που οφείλεται στο κλίμα κατ' εμέ, αλλιώς είναι να βλέπεις έναν ωραίο ήλιο κι αλλιώς κάθε μέρα σύνεφα και βροχές.
Αλλά το να χαρακτηρίσουμε όλους τους Έλληνες με κάποια επίθετα είναι γενίκευση.. και το βλέπουμε κι όλας καθημερινά.

Ωραίο να νοιώθεις περήφανος για την ιστορία σου, απ' τη στιγμή βέβαια που δεν περιθωριοποιείς την συμβολή των άλλων λαών.
Και πάνω απ' όλα εμείς να 'μαστε καλά, κι ας είμαστε Έλληνες, Ιταλοί, Ισπανοί, Πορτογάλλοι....

(Χμμ από Μεσόγειο είναι όλοι τους.. )

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 23:56, 27-07-07:

Ενώ μπήκα σήμερα στο μαγαζί με τις εφημερίδες και τα περιοδικά, και για ακόμα μία φορά τα έκανα όλα ανάστατα, μέσα σε όλα, παρατήρησα ένα εξώφυλλο σε ένα περιοδικό (δεν θυμάμαι όνομα) το οποίο έλεγε τα εξής :

Είχε τρια πρόσωπα. Το πρώτο έλεγε "Είμαι Αλβανός και είμαι περήφανος", το δεύτερο έλεγε "Είμαι Πακιστανός και είμαι περήφανος" και κάπου εδώ, εγώ τουλάχιστον διαβάζωντας το νιώθω μία κάποια χαρά που βλέπω τους δύο ανθρώπους να υποστηρίζουν την πατρίδα τους ελεύθερα. Το τρίτο πρόσωπο λέει "Είμαι Έλληνας και δεν είμαι περήφανος γιατί αυτό είναι εθνικισμός".

Δεν ξέρω σε τι ακριβώς αποσκοπούσε το σχετικό κείμενο στο περιοδικό, είδα μόνο το εξώφυλλο αλλά πιστεύω οτι είναι κάτι που υπάρχει. Δεν αναιρεί κάτι απο όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα και δεν ξέρω αν ακριβώς αποτελεί ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του Ελληνάρα, που μάλλον δεν αποτελεί, όμως πόσες φορές έχετε πει κάτι για την Ελλάδα, πχ. την ιστορία της, και σας έχει προλάβει κάποιος και σας έχει χαρακτηρίσει, είτε για πλάκα, είτε σοβαρά, εθνικιστή;

Προσωπικά και εγώ νιώθω περήφανη για την Ελλάδα μιας και έτυχε να γεννηθώ εδώ, όχι για την Ελλάδα του σήμερα, αλλά για την Ελλάδα του παρελθόντος, όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο τα άλλα κράτη, όπως ακριβώς και με το σπίτι μου, νιώθω περήφανη για την οικογένεια μου όμως δεν πιστεύω οτι είναι καλύτερη απο όλες τις άλλες. Επίσης δεν κρίνω σωστό το να είναι οι Έλληνες περήφανοι για το παρελθόν, που τους εξασφαλίζει υποτίθεται μία υψηλή θέση ανάμεσα στα άλλα κράτη, ώστε να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν παρακάτω, ή να μην έχουν διάθεση να προχωρήσουν με δική τους σκέψη παρακάτω παρά μόνο με αποτυχημένες μιμήσεις και αντιγραφές. Και αυτά τα κρίνω, όπως κρίνω κάθε τι κακό στο σπίτι μου, χωρίς να σημαίνει οτι το μισώ ή οτι ασκώ ρατσισμό σε αυτό.

Αυτά απο εμένα, τα συμπεράσματα δικά σας. Το ανέφερα βάσει αυτών που είδα.
Επειδή παρεξηγήθηκα οτι κατηγορώ τους Έλληνες επί μονίμου βάσεως και έχω παρεξηγηθεί (για να μην πω κατηγορηθεί) και στο παρελθόν. Παραθέτω λοιπόν αυτό το post μου από τα παλιά και προσθέτω επι πλέον:

Δεν γενίκευσα εγώ, ανέφερα μία φράση που ουκ ολίγες φορές έχω ακούσει να εκφράζουν Έλληνες.

Για τα στερεότυπα δεν απολογούμε. Δεν τα έφτιαξα εγώ

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:59, 27-07-07:

Για τα στερεότυπα δεν απολογούμε. Δεν τα έφτιαξα εγώ
Ναι μωρέ, υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια και το γνωρίζουμε. Απλά συζητησούλα κάνουμε.

Ξέρεις... από τη στιγμή που τα 'χουμε καλά με τον εαυτό μας και με τα άτομα που αγαπάμε, λίγη σημασία έχουν αυτά.

Πάμε τώρα για κάνα μπανάκι στη θάλασσα... σαν κλασικοί Ελληνάρες.

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 11:36, 28-07-07:

Επειδή παρεξηγήθηκα οτι κατηγορώ τους Έλληνες επί μονίμου βάσεως και έχω παρεξηγηθεί (για να μην πω κατηγορηθεί) και στο παρελθόν. Παραθέτω λοιπόν αυτό το post μου από τα παλιά και προσθέτω επι πλέον:

Δεν γενίκευσα εγώ, ανέφερα μία φράση που ουκ ολίγες φορές έχω ακούσει να εκφράζουν Έλληνες.
Δεν διαφωνώ αλλά όταν λες:

Σίγουρα κάποιος που το διαβάζει μπορεί να το δει σαν μια γενίκευση και μάλιστα υπερβολική αφού τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν Έλληνα που θα το κάνει αυτό. Όσοι ξέρω και αυτοί συγγνώμη θα πουν. Το θέμα είναι ότι ναι μεν πρέπει να εντοπίζουμε αυτά που μας πάνε πίσω σαν λαό και να προχωράμε μπροστά όμως αυτό θα πρέπει να γίνεται χωρίς να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο θεωρώντας όλους τους Έλληνες αγενείς, αμόρφωτους κτλ κτλ Φυσικά μπορεί εσύ να μην το πιστεύεις αυτό per ce αλλά αυτό είναι που έγραψες στο παραπάνω post ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνει κάποιος διαβάζοντας το.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:56, 28-07-07:

Σίγουρα κάποιος που το διαβάζει μπορεί να το δει σαν μια γενίκευση και μάλιστα υπερβολική αφού τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανέναν Έλληνα που θα το κάνει αυτό. Όσοι ξέρω και αυτοί συγγνώμη θα πουν. Το θέμα είναι ότι ναι μεν πρέπει να εντοπίζουμε αυτά που μας πάνε πίσω σαν λαό και να προχωράμε μπροστά όμως αυτό θα πρέπει να γίνεται χωρίς να πηγαίνουμε στο άλλο άκρο θεωρώντας όλους τους Έλληνες αγενείς, αμόρφωτους κτλ κτλ Φυσικά μπορεί εσύ να μην το πιστεύεις αυτό per ce αλλά αυτό είναι που έγραψες στο παραπάνω post ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνει κάποιος διαβάζοντας το.
Μιλάμε σοβαρά τώρα; Άπειρες φορές έχουν πέσει πάνω μου και είτε έχουν βρίσει είτε έχουν αδιαφορήσει. Επίσης άπειρες φορές έχω πάει να περάσω από γραμμή διάβασης (χωρίς φανάρι) και μου έχει γ**ει το σπίτι ο οδηγός που του κόβω το δρόμο! Έχω κυκλοφορήσει σε πολλά μέρη στο εξωτερικό και ποτέ δεν με έχουν βρίσει άγνωστοι έτσι!

Δεν είπα οτι είναι όλοι σε αυτό το μοντέλο ένας προς ένας αλλά είναι κάτι που υπάρχει και που το έχω ακούσει οι ίδιοι να το περηφανεύονται.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:48, 28-07-07:

Μιλάμε σοβαρά τώρα; Άπειρες φορές έχουν πέσει πάνω μου και είτε έχουν βρίσει είτε έχουν αδιαφορήσει. Επίσης άπειρες φορές έχω πάει να περάσω από γραμμή διάβασης (χωρίς φανάρι) και μου έχει γ**ει το σπίτι ο οδηγός που του κόβω το δρόμο! Έχω κυκλοφορήσει σε πολλά μέρη στο εξωτερικό και ποτέ δεν με έχουν βρίσει άγνωστοι έτσι!

Δεν είπα οτι είναι όλοι σε αυτό το μοντέλο ένας προς ένας αλλά είναι κάτι που υπάρχει και που το έχω ακούσει οι ίδιοι να το περηφανεύονται.

Δεν αντιλέγω ότι αυτό μπορεί να σου συνέβη (και στον καθένα φυσικά) αλλά θέλω να πω πως ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που θα σταματήσουν με το αμάξι και θα σου κάνουν και την κίνηση με το χέρι να περάσεις. Το βιώνω συχνά γι'αυτό το αναφέρω. Φυσικά γνωρίζω και περιστατικά άσχημης συμπεριφοράς, από άλλους.

Αυτό που ήθελα να προσθέσω σ'αυτή την κουβέντα για τον Ελληνάρα είναι το εξής. Μια μέρα, πρόσφατα, ανέβηκα στο τρένο να πάω Θεσσαλονίκη και έπρεπε να κόψω εισιτήριο επάνω (γιατί η συγκεκριμένη στάση βρισκόταν σε ένα χωριό και δεν είχε σταθμαρχείο για έκδοση εισιτηρίων). Ανεβαίνω λοιπόν και ζητάω ένα εισιτήριο για Θεσσαλονίκη.
Και τι μου λέει το άτομο:
-Πόσο κάνει το εισιτήριο;;; (ο εισπράκτορας, ναι )

Και λέω:
-Εγώ θα σας πω πόσο κοστίζει το εισιτήριο;;

Και έχει και το θράσος να με κοιτάει και με ένα ύφος, λες και θα κάνει παραπάνω αγγαρία αν ψάξει την τιμή του εισιτηρίου.

(Μετά μου είπε ένας φίλος, "έπρεπε να απαντήσεις 1 ευρώ κάνει το εισιτήριο")

Γενικά, σπάνια Έλληνας που έχει βολευτεί στο γαμ***ο το Δημόσιο θα σε αντιμετωπίσει σαν πολίτη.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zarathustra
Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 89 μηνύματα.

O zarathustra έγραψε στις 14:03, 28-07-07:

Οι "ταμπέλες"που βάζετε παιδιά είναι πολύ ριψοκίνδυνο εγχείρημα.Εγώ για ένα πράγμα είμαι σίγουρος.Οτι έτσι και είμασταν στην θέση των αμερικανών εμείς θα ήταν πολύ χειρότερος ο κόσμος.Και αυτο που λέω στηρίζεται σε δικά μας προτερήματα(πονηριά,εξυπνάδα κλπ)αλλά και ελαττώματα(διαφθορά,καβάλημα του άλλου κλπ)αλλά και έρευνες που έχουν δεί κατα καιρούς το φώς της δημοσιότητας.

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 14:03, 28-07-07:

Κάπου είχε απαντήσει η Michelle σε αυτήν τη λίστα με έναν πολύ επιτυχημένο τρόπο, αλλά δεν μπορώ να βρω τώρα το συγκεκριμένο post...

Edit: Το βρήκα!

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 18:33, 28-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Δεν αντιλέγω ότι αυτό μπορεί να σου συνέβη (και στον καθένα φυσικά) αλλά θέλω να πω πως ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που θα σταματήσουν με το αμάξι και θα σου κάνουν και την κίνηση με το χέρι να περάσεις. Το βιώνω συχνά γι'αυτό το αναφέρω. Φυσικά γνωρίζω και περιστατικά άσχημης συμπεριφοράς, από άλλους.
Είπα πουθενά οτι όλοι οι Έλληνες είναι αγενείς ή οτι δεν υπάρχει κανένας ευγενικός;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:29, 28-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από zarathustra
Οι "ταμπέλες"που βάζετε παιδιά είναι πολύ ριψοκίνδυνο εγχείρημα.Εγώ για ένα πράγμα είμαι σίγουρος.Οτι έτσι και είμασταν στην θέση των αμερικανών εμείς θα ήταν πολύ χειρότερος ο κόσμος.Και αυτο που λέω στηρίζεται σε δικά μας προτερήματα(πονηριά,εξυπνάδα κλπ)αλλά και ελαττώματα(διαφθορά,καβάλημα του άλλου κλπ)αλλά και έρευνες που έχουν δεί κατα καιρούς το φώς της δημοσιότητας.

Θα θυμίσω απλώς ότι όταν εμείς ήμασταν στη θέση των Αμερικάνων, ο τότε γνωστός κόσμος ήταν πράγματι καλύτερος. Τουλάχιστον δεν είχαμε 44 βαθμούς το καλοκαίρι, ενώ διδάξαμε έναν πολιτισμό που ενώ κατείχε υψηλή ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα τεχνολογία, δεν κατέστρεφε το περιβάλλον του. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι απ' όπου πέρασαν οι Αγγλοσάξωνες, Φράγκοι και Ισπανοί βάρβαροι δεν φύτρωσε χορτάρι. Οι 20 φτωχότερες (και όχι μόνο 20) χώρες του κόσμου είναι πρώην αποικείες των βαρβάρων. Κατά τον αποικιστμό της Αμερικανικής ηπείρου τον 16ο αιώνα, σφαγιάστηκαν 160 εκατομμύρια ινδιάνοι. Εδώ ακόμη μας βάζουν να ντρεπόμαστε για τα "εγκλήματα" του Μεγαλέξανδρου, ακόμη και για την "εθνοκάθαρση" του Κολοκοτρώνη (που πράγματι συνέβη στην Τρίπολη, για νά 'μαστε και δίκαιοι). Ποτέ ο Κόσμος δεν ήταν χειρότερος, ούτε έπαιρναν όλοι χάπια κι αλκοόλ για να τον αντέξουν. Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλλιέργεια αυτών των αισθημάτων κατωτερώτητας για την ελληνικότητά μας, αλλά και τα ανόητα στερεότυπα των Ελληναράδων, που έχουν αρκούντως στηλιτευτεί, με χρήση ακόμη ανοητότερων στερεότυπων, είναι υποβολιμιαία και επωάζονται σκοπίμως.

Ο λόγος;;;

Αν νιώθεις ενοχές γι' αυτό που είσαι, τότε δεν σε πειράζει αν σε κυβερνάνε ξένες δυνάμεις, γίνεσαι "εθελόδουλος" και άβουλος. Δέχεσαι άνετα την επιβολή αλλότριων προτύπων, αφού το δικό σου πρότυπο σου προκαλεί ενοχές. Οι παραπάνω εξουσιαστικές τακτικές έχουν περιγραφεί από τον Μακιαβέλι, τον Γκαίμπελς και τον Μαρκήσιο, γι' αυτό δεν θα δεχτώ επικρίσεις περί συνωμοσιολογίας.

Δεχτήτε τον εαυτό σας κι αν κάτι δεν σας αρέσει αλλάξτε το. Αγωνιστείτε κι εγώ είμαι μαζί σας. Βοηθείστε τον διπλανό σας ν' αλλάξει. Σταματήστε όμως να φτύνετε τη χώρα σας και τον πολιτισμό σας γιατί, όπως έχω πει και άλλοτε, απλά φτύνετε τα μούτρα σας.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 21:39, 28-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Εδώ ακόμη μας βάζουν να ντρεπόμαστε για τα "εγκλήματα" του Μεγαλέξανδρου, ακόμη και για την "εθνοκάθαρση" του Κολοκοτρώνη (που πράγματι συνέβη στην Τρίπολη, για νά 'μαστε και δίκαιοι).
Ποιός ντρέπεται για αυτά τα "εγκλήματα" ;

Εεε όχι και ντρέπονται οι Έλληνες για την ιστορία τους! Μόνο αυτό δεν περίμενα να ακούσω!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:02, 28-07-07:

Υπάρχει μια ενοχική αντιμετώπιση που δεν φωτίζει την ιστορία με το φως της αντικειμενικότητας. Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό. Το έχω συναντήσει και σε άλλα fora (όλα στη φόρα). Καλά θα ήταν ν' αντιμετωπίζαμε την ιστορία μας (αρχαία και σύγχρονη), όπως και τον πολιτισμό μας με σύνεση, ψυχραιμία και ορθολογισμό,ούτως ώστε να εξάγουμε τα κατάλληλα συμπεράσματα από τα ιστορικά δρώμενα και να βρούμε την αληθινή ουσία του ελληνικού πολιτισμού, ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι φρικτά παρεξηγημένος, τόσο από την πλευρά των επικριτών του, όσο και από την πλευρά των θαυμαστών του. Ας μην ξεχνούμε ότι ο ελληνικός πολιτισμός έχει προσφέρει κάτι περισσότερο από όμορφα αγάλματα στην ανθρωπότητα. Έχει προσφέρει Έννοιες, πράγμα πιο σημαντικό από τα κτίσματα. Μια από τις κυριότερες εξ αυτών είναι και η έννοια του "Μέτρου" του οποίου τη σημασία αν κατανοήσουμε σε βάθος θα αποτελέσει στη συνέχεια πολύτιμο εργαλείο στη μελέτη μας.

Βλέπεις καλή μου Suspiria ότι όταν συζητάς σοβαρά, σου απαντώ ισότιμα. Σε είχα προειδοποιήσει και άλλη φορά, όπως και κάποιοι από τους μοδεράτορες, να μην ειρωνεύεσαι και μάλιστα με έλλειψη πνεύματος. Σε τέτοια περίπτωση το μόνο που θα εισπράξεις από εμένα είναι απαξίωση. Αυτό δεν είναι προσωπικό αλλά είναι πολιτική μου θέση κι είμαι υποχρεωμένος να την υπερασπιστώ.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 22:16, 28-07-07:

Ας μην ξεχνούμε ότι ο ελληνικός πολιτισμός έχει προσφέρει κάτι περισσότερο από όμορφα αγάλματα στην ανθρωπότητα. Έχει προσφέρει Έννοιες, πράγμα πιο σημαντικό από τα κτίσματα. Μια από τις κυριότερες εξ αυτών είναι και η έννοια του "Μέτρου" του οποίου τη σημασία αν κατανοήσουμε σε βάθος θα αποτελέσει στη συνέχεια πολύτιμο εργαλείο στη μελέτη μας.
Σε αυτό δεν αντιλέγει κανένας πιστεύω.

Υπάρχει μια ενοχική αντιμετώπιση που δεν φωτίζει την ιστορία με το φως της αντικειμενικότητας. Το έχουμε ξανασυζητήσει αυτό. Το έχω συναντήσει και σε άλλα fora (όλα στη φόρα). Καλά θα ήταν ν' αντιμετωπίζαμε την ιστορία μας (αρχαία και σύγχρονη), όπως και τον πολιτισμό μας με σύνεση, ψυχραιμία και ορθολογισμό,ούτως ώστε να εξάγουμε τα κατάλληλα συμπεράσματα από τα ιστορικά δρώμενα και να βρούμε την αληθινή ουσία του ελληνικού πολιτισμού, ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι φρικτά παρεξηγημένος, τόσο από την πλευρά των επικριτών του, όσο και από την πλευρά των θαυμαστών του.
Πιστεύω, οτι το πλήθος των θαυμαστών υπερισχύει κατά πολύ από αυτό των επικριτών, αν και αν το υποστηρίξω θα βρεθώ πάλι να διαδίδω στερεότυπα, σωστά;

Τέλος πάντων, η αυτοδιάθεση των λαών στη διάδωση της ιστορίας ήταν πάντα πρόβλημα. Τολμώ να πω οτι δεν είναι χαρακτηριστικό των Ελλήνων μόνο.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 23:15, 28-07-07:

Είπα πουθενά οτι όλοι οι Έλληνες είναι αγενείς ή οτι δεν υπάρχει κανένας ευγενικός;

Τσούκου ( )

Απλά το όλο κλίμα της συζήτησης ήταν λίγο κατά (των Ελλήνων) και ήθελα να αναφέρω και κάτι καλό.

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O zarathustra έγραψε στις 02:07, 29-07-07:

Θα θυμίσω απλώς ότι όταν εμείς ήμασταν στη θέση των Αμερικάνων, ο τότε γνωστός κόσμος ήταν πράγματι καλύτερος. Τουλάχιστον δεν είχαμε 44 βαθμούς το καλοκαίρι, ενώ διδάξαμε έναν πολιτισμό που ενώ κατείχε υψηλή ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα τεχνολογία, δεν κατέστρεφε το περιβάλλον του. Είναι ιστορικά αποδεδειγμένο ότι απ' όπου πέρασαν οι Αγγλοσάξωνες, Φράγκοι και Ισπανοί βάρβαροι δεν φύτρωσε χορτάρι. Οι 20 φτωχότερες (και όχι μόνο 20) χώρες του κόσμου είναι πρώην αποικείες των βαρβάρων. Κατά τον αποικιστμό της Αμερικανικής ηπείρου τον 16ο αιώνα, σφαγιάστηκαν 160 εκατομμύρια ινδιάνοι. Εδώ ακόμη μας βάζουν να ντρεπόμαστε για τα "εγκλήματα" του Μεγαλέξανδρου, ακόμη και για την "εθνοκάθαρση" του Κολοκοτρώνη (που πράγματι συνέβη στην Τρίπολη, για νά 'μαστε και δίκαιοι). Ποτέ ο Κόσμος δεν ήταν χειρότερος, ούτε έπαιρναν όλοι χάπια κι αλκοόλ για να τον αντέξουν. Κατά την ταπεινή μου άποψη η καλλιέργεια αυτών των αισθημάτων κατωτερώτητας για την ελληνικότητά μας, αλλά και τα ανόητα στερεότυπα των Ελληναράδων, που έχουν αρκούντως στηλιτευτεί, με χρήση ακόμη ανοητότερων στερεότυπων, είναι υποβολιμιαία και επωάζονται σκοπίμως.

Ο λόγος;;;

Αν νιώθεις ενοχές γι' αυτό που είσαι, τότε δεν σε πειράζει αν σε κυβερνάνε ξένες δυνάμεις, γίνεσαι "εθελόδουλος" και άβουλος. Δέχεσαι άνετα την επιβολή αλλότριων προτύπων, αφού το δικό σου πρότυπο σου προκαλεί ενοχές. Οι παραπάνω εξουσιαστικές τακτικές έχουν περιγραφεί από τον Μακιαβέλι, τον Γκαίμπελς και τον Μαρκήσιο, γι' αυτό δεν θα δεχτώ επικρίσεις περί συνωμοσιολογίας.

Δεχτήτε τον εαυτό σας κι αν κάτι δεν σας αρέσει αλλάξτε το. Αγωνιστείτε κι εγώ είμαι μαζί σας. Βοηθείστε τον διπλανό σας ν' αλλάξει. Σταματήστε όμως να φτύνετε τη χώρα σας και τον πολιτισμό σας γιατί, όπως έχω πει και άλλοτε, απλά φτύνετε τα μούτρα σας.
Καταρχήν μιλάμε για διαφορετικούς αιώνες.Οι Αρχαίοι Έλληνες που δίδαξαν πολιτισμό δεν έχουν καμία σχέση με τους σημερινούς που την ξεφτιλίζουν με κάθε τρόπο.Με αυτούς που έχουν πάρει όλες τις θλιβερές πρωτιές στην ευρώπη.Σήμερα για μένα δεν υπάρχει πολιτισμός στην χώρα μας και συμφωνώ απόλυτα με ένα σύνθημα που είναι γραμμένο κάπου στο κέντρο και λέει:Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΣΑΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ...!
Μιλάς για αισθήματα κατωτερότητας..φυσικά και υπάρχουν..οταν βλέπεις τον πρωθυπουργό της χώρας σου να γλείφει τον τούρκο και τον αμερικάνο πώς αισθάνεσαι;Αυτός δεν εκφράζει την χώρα σου προς τα έξω;Θα τρέξεις όμως περήφανε έλληνα(δεν απευθυνομαι σε σενα μια και δεν σε γνωρίζω)στις επόμενες εκλογές να του δώσεις 30 και 40%.Αυτό δείχνει πόσο φυτά είμαστε..
Και να σου πω και κάτι;Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου να αλλάξουμε μεγάλε.Το κύριο χαρακτηριστικό του Ελληναρά είναι να περνάω εγώ καλά και όλοι οι άλλοι στα αρχ...μου.Αυτός ο ωχαδερφισμός μας έχει φάει και γι'αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.Γι'αυτο μας κυβερνάνε αυτοί που μας κυβερνάνε γιατί αυτοί μας αξίζουν.
Το μόνο για το οποίο είμαι περήφανος είναι το παρελθόν μας,το πολύ παλιό παρελθόν μας.Αλλά δεν μου αρκεί...ΕΓΩ ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ;ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΤΙ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΣΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 12:51, 29-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ας ήταν όλοι οι 17χρονοι σαν την suspiria κι ας μην είχαν δίπλωμα.
Και για να είμαι ειλικρινής μου κακοφαίνεται πολύ όλος αυτός ο λιθοβολισμός προς το άτομο της. Ούτε γνωρίζετε πως οδηγεί ώστε να κρίνετε, ούτε την έχετε δει ποτέ να οδηγεί. Το μόνο που γνωρίζετε είναι οτι δεν έχει δίπλωμα και οτι είναι 17 χρονών, δεδομένα που θα μπορούσε κάλλιστα να είχε αποκρύψει και προς τιμήν της δεν το έκανε. Και είναι λάθος να λιθοβολούμε κάποιον για κάτι που μας αποκάλυψε ο ίδιος και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε αποκρύψει και να ήταν όλα ωραία και καλά. Στην τελική, οι γονείς της το γνωρίζουν και αυτοί θα έχουν την ευθύνη αν εμπλακεί η suspiria σε κάποιο ατύχημα, όχι εσείς. Προφανώς την ξέρουν καλύτερα και έχουν τους λόγους τους που την εμπιστευονται. Και προσωπικά απο τότε που μπήκε στο φόρουμ μόνο ανωριμότητα δεν μου έχει δείξει. Απο εκεί και πέρα "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω". Εσείς είστε σίγουροι οτι δεν έχετε παραβιάσει το νόμο ποτέ στη ζωή σας, έστω ελάχιστα;
Δεν λέω οτι είναι σωστό αυτό που κάνει, αλλά είναι τουλάχιστον κακόβουλο και άσχημο να πέφτετε όλοι σαν όρνεα να τη φάτε για κάτι που η ίδια ομολόγησε. Πως θα νιώθατε εσείς αν μοιραζόσασταν με τους άλλους εδώ ένα προσωπικό σας θέμα και έπεφταν να σας φάνε; Δεν εξετάζω αν έχει δίκιο ή άδικο, αλλα σε κάθε περίπτωση ο "δημόσιος λιθοβολισμός" δεν είναι η απάντηση.
Επίσης, δεν το κάνει αυτό στην Αθήνα, στην επαρχία το κάνει όπου τα πράγματα είναι πολύ πιο χαλαρά (έχω ζήσει 15 χρόνια σε επαρχία και κάτι ξέρω).

χμ... αν και ειναι η συζητηση τωρα στην σελιδα 39, εγω ειμαι ακομα στην 16, και θελω να διαβασω ολες τις σελιδες... οποτε επιτρεψτε μου μια σφηνα οσο αφορα την σουσπιρια!

καταρχην, δεν επιδοκιμαζω το οτι κυκλοφορει χωρις διπλωμα. δεν μου αρεσει, αλλα τι να κανουμε.
δευτερον, συμφωνω με μισελ στο παραπανω.

τελος, η σουσπιρια παραδεχεται την κατασταση, λεει οτι δεν εχει αλλη λυση και ναι, την καταλαβαινω λιγο. θα μπορουσε να σας πει οτι εχει διπλωμα, και να μην καθετε να ακουει ολα αυτα απο τον καθε εναν που κριτικαρει.

ελπιζω να οδηγει σωστα. ΟΜΩΣ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ η ελληναρου σουσπιρια, οπως καποιοι την χαρακτηρισαν οτι κανει αυτα που αποδοκιμαζει, να ΛΑΔΩΝΕ για να παρει το διπλωμα στην ωρα της.
μπορει να μην ειχε ιδεα απο σηματα και πορεια, θα χε σκασει και τα ωραια της τα φραγγα, και θα σκοτωνε και αβερτα. χαχα! και θα ηταν και νομιμη...ε?

ελεος ρε παιδια.

εντιτ.πρεπει να ειναι το πιο ακυρο σφηναδικο ποστ που εχω κανει εβερ!
σορι ρε παιδια, αλλα ηθελα να το πω, δε κρατιομουν. συνεχιστε εσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giovanna : 29-07-07 στις 13:36.
Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O zarathustra έγραψε στις 18:00, 29-07-07:

Να πάρει αμέσως δίπλωμαααα...Κυκλοφορούν και γριούλες έξω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 30-07-07 στις 09:47. Αιτία: Κεφαλαία
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 19:50, 29-07-07:

Εχει παρει νομιζω

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 00:45, 30-07-07:

Ναι ναι Το έχω πάρει από τότε

Επισημοποιούνται οι απόψεις μου τώρα εεε;

Παράθεση

zarathustra (Νίτσε)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O zarathustra έγραψε στις 03:02, 30-07-07:

A οκ τότε... Μπορείς να κυκλοφορείς...

Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann έγραψε στις 09:43, 30-07-07:

Επειδή έλειπα λόγω Σαββατοκύριακου θα έρθω να απαντήσω λίγο καθυστερημένα

Λοιπόν όχι ότι διαφωνώ μαζί σου σε αυτά που λες γενικότερα αλλά πάνω σε αυτό to post σου:
  • Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε ακόμα την απαραίτητη παιδεία στους δρόμους ώστε να σταματάμε στις διαβάσεις. Στην ουσία το αυτοκίνητο έχει πάντα προτεραιότητα. Αλλά και να μην είχε εφόσον ο λαός μας δεν έχει το συνήθειο να σταματάει για να περάσουν οι πεζοί (πολύ κακώς βέβαια :/) πως περιμένεις να μην σε βρίσουν; Δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα τώρα;
  • Επειδή είμαι αφηρημένη και πέφτω πάνω σε ανθρώπους καθημερινά οι περισσότεροι μου λένε συγγνώμη άντε το πολύ πολύ να με κοιτάξει κάποιος περίεργα άμα έπεσα πάνω του με χαμένο ύφος. Αλλά ποτέ δεν με έβρισε κανένας. Σε άλλο πλανήτη ζω;
Εντάξει δεν νομίζω ότι περηφανέυεται κάποιος για την αγένεια του. Πόσοι να υπάρχουν πια?

Επειδή διάβασα πιο πάνω ότι έχεις δίπλωμα από απορία, πως στο καλό το πήρες ;

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 10:23, 30-07-07:

Σορυ ρε παιδια,

αλλα καπου ειχα δει οτι (με νομο αρχαιο) το αυτοκινητο εχει προτεραιοτητα.
Αν γνωριζει καποιος κατι επι του θεματος, ας το πει.
Θα το ψαξω αλλα δε νομιζω οτι θα βρω τιποτα.
Παντως, αν ισχυει αυτο, δε νομιζω οτι μπορουμε να γκρινιαζουμε...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:29, 30-07-07:

ο πεζός έχει προτεραιότητα σε διάβαση πεζών, σε φανάρι πεζών κλπ
οπουδήποτε αλλού έχει το αυτοκίνητο, και αν χτυπήσει πεζό, ο πεζός του πληρώνει τις ζημιές (τις προάλες πχ που είδα δυο πεζούς να περνάνε την εθνική οδό, αν τους χτυπούσα, θα με πλήρωναν)

Το θέμα εδώ νομίζω είναι ότι οι έλληνες οδηγοί δεν σταματάνε ούτε στις διαβάσεις των πεζών, ούτε στα φανάρια των πεζών, ούτε σέβονται τα πεζοδρόμια και παρκάρουν σε αυτά κι ο πεζός δεν έχει που να περπατήσει κλπ

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:29, 30-07-07:

Οι πεζοί έχουν προτεραιτότητα, εκτός αν υπάρχει ανάλογος σηματοδότης.-

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 10:41, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Γιδακι, δεν νομιζω οτι οι πεζοι εχουν προτεραιοτητα μεσα στη μεση του δρομου π.χ. Εκτος αν δεν καταλαβα τι εννοεις. Γενικα νομιζω οτι ειναι οπως τα λεει η ΚΟΥΕ.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:35, 30-07-07:

ο πεζός και στη μέση του δρόμου να είναι, η υπαιτιότητα είναι του οδηγού, αλλά σε στυλ ποσοστών: π.χ. 80-20, με το 80% να πηγαίνει στον οδηγό.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:37, 30-07-07:

όχι βρε
παιδιά υπάρχουν κανόνες και ΚΟΚ που ισχύει και για τους πεζούς....
δεν είναι οι πεζοί παντού και πάντα οι μη έχοντες την ευθύνη

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:46, 30-07-07:

νταξ, εγώ παίρνω παράδειγμα από αποφάσεις δικαστηρίου για πολύ γνωστό μου πρόσωπο... και μάλιστα ο πεζός είχε πιει κιόλας...παρόλα αυτά, είχε υπαιτιότητα και ο οδηγός.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:00, 30-07-07:

θα το ψάξω περισσότερο

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:06, 30-07-07:

τώρα που το θυμήθηκα, συνήθως είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν έχεις ξεπεράσει το όριο ταχύτητας (50 για τη πόλη)...τα φρεναρίσματα στο δρόμο λένε άλλα...
οπότε, αν όντως πήγαινες με 50 πχ και χτυπήσεις πεζό σε μέρος χωρίς διάβαση και φωτεινό σηματοδότη, μπορεί και να μην σου ρίξουν κάποιο φταίξιμο...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 14:34, 30-07-07:

ρε παιδια να πω κατι? γιατι τοσο αναστατωση για ενα διπλωμα 50ριου... εχετε δει πως το περνει κανεις? μαθενεις κατι ?
κ τελος σε πολλες χωρες εξωτερικου δεν χρειαζεσαι διπλωμα 50αριου...

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:31, 02-08-07:

• Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε ακόμα την απαραίτητη παιδεία στους δρόμους ώστε να σταματάμε στις διαβάσεις. Στην ουσία το αυτοκίνητο έχει πάντα προτεραιότητα. Αλλά και να μην είχε εφόσον ο λαός μας δεν έχει το συνήθειο να σταματάει για να περάσουν οι πεζοί (πολύ κακώς βέβαια :/) πως περιμένεις να μην σε βρίσουν; Δηλαδή αυτό είναι επιχείρημα τώρα;
Δεν κατάλαβα Πρέπει να πω "Δεν φταίνει αυτοί που με βρίζουν αφού δεν υπάρχει η νοοτροπία να σταματάνε στις διαβάσεις για να περάσω (κάτι που δικαιούμαι). Φταίω εγώ που θέλω να περάσω το δρόμο!"

Ελπίζω να κάνεις πλάκα, γιατί σε εκτιμώ Angie.

Επειδή διάβασα πιο πάνω ότι έχεις δίπλωμα από απορία, πως στο καλό το πήρες ;
Το διάβασα και το πήρα

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Στη θεωρία για το δίπλωμα λέει οτι το αυτοκίνητο έχει προτεραιότητα στο δρόμο, αν δεν υπάρχει φωτεινός σηματοδότης, τροχονόμος ή γραμμές διάβασης, Ωστόσο ο οδηγός πρέπει πάντα να προσέχει σε περιπτώσεις που κάποιος διασχίζει το δρόμο όπου του κατέβει, και γι'αυτό υπάρχουν και όρια ταχύτητας σε κατοικημένες περιοχές.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:14, 02-08-07:

Παιδεία δεν υπάρχει γενικότερα σ'αυτή τη χώρα, θέλουμε να υπάρχει και στους δρόμους; Δυστυχώς βέβαια, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Απλά πιστεύω -επειδή μιλάμε για συμπεριφορές στους δρόμους- πως ο πεζός έχει έναν λόγο παραπάνω να ζητά σεβασμό. Στο κάτω κάτω ας ήταν όλοι οι δρόμοι έξω από τις πόλεις, κάτι σαν τις εθνικές οδούς πχ. Δεν θα σεβαστώ τώρα τον κάθε γελοίο. Αυτός να με σεβαστεί. Και να πω ότι μόνο στους δρόμους κινδυνεύουμε... Εδώ οι δικοί μας ανεβαίνουν στα πεζοδρόμια και στους πεζόδρομους μέσα στις αγορές. Από παντού μπορεί να σου 'ρθει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:18, 02-08-07:

να σας πω κάτι τώρα....
όλο γκρινιάζουμε και όλο λέμε οι Έλληνες και οι Έλληνες και παιδεία δεν έχουμε και όλα τα σχετικά που κατά βάση... πολύ συμφωνώ!

όμως... γιατί πιστεύετε ότι έχουν παιδεία στις άλλες χώρες? επειδή σταματάνε στη διάβαση?
αυτό είναι όλο κι όλο? εκεί σταματάει το θέμα?
ναι οκ, σταματάνε στις διαβάσεις, κι όπως βλέπουμε στις ειδήσεις, με το που έρχονται στην ελλάδα κάνουν τα όργια της αρκούδας και ξεχνάνε και καλούς τρόπους και την παιδεία τους και το υψηλό τους επίπεδο κι όλα!

Συμφωνώ απόλυτα στο να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα αρνητικά μας σαν λαός αλλά μην μηδενίζουμε και ισοπεδώνουμε τα πάντα ρε παιδιά...
Δεν είμαστε άχρηστοι

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους