Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,016 μέλη και 2,415,710 μηνύματα σε 75,314 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διασκευές που αξίζουν την προσοχή μας!

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 09:54, 15-07-10:

Αν και η άποψη μου είναι ότι οι διασκευές δημιουργούνται για εγωιστικά θέματα και σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό να προχωρήσουν το κομμάτι ένα βήμα παραπέρα. (btw έχουμε σχετικό θέμα) Ωστόσο χθες με μια νέα "ανακάλυψη" μου κατάφερα να κλείσω την 4άδα των μοναδικών διασκευών που έχουν να πουν κάτι

(Θα τα παραθέσω με χρονολογική σειρά όπου γνώρισα τις διασκευές αυτές)
  1. Paradise Lost - Small Town Boy (Αρχικό κομμάτι: [Δεν το βρίσκω - Any Help?])
  2. Rammstein - Das modell (Αρχικό Κομμάτι: Kraftwerk - Das Model)
  3. Tiesto - Adagio for strings (Αρχικό Κομμάτι: Samuel Barber - Adagio for Strings )
  4. Das Holz & Veljanov - Spanish Caravan (Αρχικό κομμάτι: The Doors - Spanish Caravan)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 19-07-10 στις 23:22.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 10:34, 15-07-10:

Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι. Την διασκευή την κάνει γιατί εκείνος το εκλαμβάνει διαφορετικά και θέλει να το μεταδώσει αυτό το αίσθημα.. Το αν τώρα μία διασκευή θα χαρακτηριστεί πετυχημένη ή αποτυχημένη αυτό είναι κάτι εξαιρετικά υποκειμενικό. Για παράδειγμα, η διασκευή για το Adagio for Strings προσωπικά με άφησε αδιάφορη, σε αντίθεση με αυτό το cover:
http://www.youtube.com/watch?v=tCMjJqVBm2g

'Αλλο ένα παράδειγμα είναι το Uninvited:
http://www.youtube.com/watch?v=uvgi7P97lu0 original
http://www.youtube.com/watch?v=oFBWPcaMKeo
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,944 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:07, 15-07-10:

Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι
Γιατί συνήθως οι καλλιτέχνες διαλέγουν να κάνουν διασκευές σε κομμάτια που έχουν βαριά ιστορία;

Υ.γ.: Ποίος ο ορισμός του cover; Μόνο διαισθητικά το αντιλαμβάνομαι
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 11:16, 15-07-10:

Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο ,ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολλοί καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 17-09-11 στις 14:32.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 23:02, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο ,ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολύ καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...
Δεν ξέρω καθόλου τον χώρο της μουσικής που περιλαμβάνει κομμάτια όπως το Uninvited, ωστόσο με το βαρύ δεν εννοώ σε καμία περίπτωση κουλτούρα. Εννοώ βαρύ από άποψη ιστορίας, για παράδειγμα να είναι ή να είχε γίνει πολύ δημοφιλή. Γενικότερα, για εμένα ένα κομμάτι δεν είναι απλά στίχοι και μουσική είναι και η εκτέλεση. Αν μου δώσεις να εκτελέσω ένα κομμάτι που είναι "σημαντικό", θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι γιατί στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρω απλά να μιμηθώ την αρχική εκτέλεση.

Για παράδειγμα το Spanish Caravan σε εκτέλεση Das Holz είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό, αφού αυτό που προκύπτει τουλάχιστον σε εμένα μου θυμίζει Folk με Goth φωνή (Σαφώς και δεν ψαρώνω μόνο από την βαθιά φωνή του Veljanov). Ένας συνδυασμός που σε εμένα μου προσφέρει μια νέα εμπειρία.

Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε: στις 23:23, 19-07-10:

Δεν νομίζω ότι γίνονται διασκευές μόνο σε διάσημα κομμάτια, απλά επειδή τα κομμάτια είναι διάσημα, έχουμε υπ' όψιν μόνο αυτές τις διασκευές... Τώρα κανείς από τους δυο μας δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι απόλυτος. Όπως εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι κάθε καλλιτέχνης κάνει μία διασκευή για τους λόγους που είπα παραπάνω, ούτε εσύ θεωρώ μπορείς να είσαι σίγουρος για το θέμα του εγωισμού... Και τα δυο είναι πιθανά...

Τα ακούσματά μας νομίζω είναι κάπως διαφορετικά, αλλά που θα πάει, θα βρούμε άκρη...

Κάτι που βρήκα σήμερα και με ενθουσίασε πραγματικά. Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο και πιστεύω ότι είναι κάτι πρωτοπόρο στο χώρο της μουσικής...

Είναι ένα συγκρότημα που πέρα από κάποια δικά τους τραγούδια κάνουν και διασκευές.
Αυτή που παρέθεσα είναι η διασκευή τους για το La vie en Rose της Edith Piaf..

Και αυτή είναι η πρώτη εκτέλεση του κομματιού από την Edith Piaf...

Μόλις άκουσα την διασκευή, ένιωσα ότι ξαφνικά το τραγούδι αυτό ζωντάνεψε και πήρε μία τελείως διαφορετική ... υπόσταση από αυτή που του είχε δοθεί...
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 839 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε: στις 12:59, 12-10-10:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:05, 06-12-10:

Απλά υποκλίνομαι ...
Metal version: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,010 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε: στις 13:26, 08-12-10:

διασκευή του κομματιού των tears for fears. προσωπικά, μαρεσει πιο πολυ αυτο απο το αυθεντικο γιατι προσδιδει μια θλιψη στο κομματι που ταιριαζει στους στιχους του...
Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 15:06, 08-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.
Η αγαπημένη μου εκτέλεση του Paint it Black είναι αυτή των Inkubus Sukkubus.

http://www.youtube.com/watch?v=LCjq-3g9ewU
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 01:30, 02-02-11:

Ένα τραγούδι..."χιλιάδες" διασκευές...

Ποιό; Το Crazy από Gnarls Barkley.
  1. Ray Lamontagne
  2. Pink
  3. One Republic
  4. Katie Noonan
  5. Nelly Furtado
  6. Jimmy Chaos-διασκευή με βιολί
  7. Jason Castro
  8. The Kooks
  9. Violent Femmes
Νομίζω πως αν συνεχίζω να ψάχνω, θα εξακολουθώ να βρίσκω διασκευές του συγκεκριμένου τραγουδιού....

Προσωπικά ξεχωρίζω των Ray Lamontagne, Katie Noonan, The Kooks & Violent Femmes.
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,732 μηνύματα.

O Chemwizard "Science, bitch!" έγραψε: στις 13:06, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η διασκευή του "στα είπα όλα" του μάλαμα από τον καρρά είναι κατ' εμέ τραγική...όπως και η "πριγκηπέσα" από τον Καρρά...και εμένα μ'αρέσει ο Μάλαμας αλλά δεν τραγουδάω κομμάτια του
Γιατί ρε συ θα σε άκουγα με πολύ ενδιαφέρον

Μερικοί θα με βρίσουν,αλλά μια διασκευή που μου αρέσει:

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 11:37, 17-04-11:

Μια κατά την γνώμη μου εξαιρετική διασκευή, η οποία συναγωνίζεται επάξια την αρχική version του τραγουδιού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 12:48, 17-04-11:

Και τι να πει κανείς για το cover του Cash στο Hurt των Nine Inch Nails..

Cover:

Original:
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 18:19, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Και τι να πει κανείς για το cover του Cash στο Hurt των Nine Inch Nails..

Παντος οχι οτι το παει ενα βημα παραπερα...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 09:03, 20-04-11:

Όταν άκουσα αυτή την διασκευή έπαψα να μπορώ να μπορώ να ακούω την αυθεντική του Bob Marley
Eric Clapton - I Shot the Sheriff (εκτέλεση από το CrossRoad 2007)

Σίγουρα είμαι μεροληπτικός υπερ του Clapton, αφού έχει καταφέρει να με ταξιδέψει υπερβολικά πολλές φορές και πάντα με διαφορετικό τρόπο. Άλλα οι συγκρίσεις κορυφών είναι εν γένη είναι άδικες όποτε είμαι σίγουρος ότι δεν θα τρίξουν τα κοκκαλάκια του φίλου Bob

Και μην ξεχνάμε: I swear it was in selfdefence...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 14:59, 25-04-11:

Διασκευή "Dance me to the end of love" από τους Civil Wars.
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,743 μηνύματα.

H venividivici έγραψε: στις 15:16, 25-04-11:

Beat It - Fall Out Boy Ft. John Mayer

Michael Jackson - Beat It
Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε: στις 19:23, 27-04-11:

Είναι όμορφη η διασκεύη στο Hurt,αλλά οκ ριζικά διαφορετική από το ορίτζιναλ,που εμπίπτει πιο πολύ στα γούστα μου.Γενικά το όλο θέμα "διασκευές" είναι αρκετά λεπτό γιατί σε καμία των περιπτώσεων δε μπορουμε να κρίνουμε με απόλυτη αντικειμενικότητα μια διασκευη σε κομμάτι που έχουμε συνηθίσει να ακούμε σε άλλα φωνητικά ,άλλο τέμπο κοκ,πόσο μάλλον σε περίπτωση που για χ,ψ λόγους έχουμε δεθεί με την πρωτότυπη εκτέλεση.

Ομορφες διασκευές που μου έρχονται τώρα στο νου:

http://www.youtube.com/watch?v=Am1kJM823Vk (Bob Dylan)

http://www.youtube.com/watch?v=9HTM6qFbLfY (Depeche Mode)

http://www.youtube.com/watch?v=nDoYWWUw2T8&feature=player_embedded#at=33 (Gun Club)
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 19:46, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Παντος οχι οτι το παει ενα βημα παραπερα...
Ίσως επειδή έχω γνωρίσει το τραγούδι αυτό με τον Johnny Cash το άλλο μου φαίνεται τόσο "άψυχο".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια