Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,075 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διασκευές που αξίζουν την προσοχή μας!

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:54, 15-07-10:

Αν και η άποψη μου είναι ότι οι διασκευές δημιουργούνται για εγωιστικά θέματα και σε καμία περίπτωση δεν έχουν σκοπό να προχωρήσουν το κομμάτι ένα βήμα παραπέρα. (btw έχουμε σχετικό θέμα) Ωστόσο χθες με μια νέα "ανακάλυψη" μου κατάφερα να κλείσω την 4άδα των μοναδικών διασκευών που έχουν να πουν κάτι

(Θα τα παραθέσω με χρονολογική σειρά όπου γνώρισα τις διασκευές αυτές)
  1. Paradise Lost - Small Town Boy (Αρχικό κομμάτι: [Δεν το βρίσκω - Any Help?])
  2. Rammstein - Das modell (Αρχικό Κομμάτι: Kraftwerk - Das Model)
  3. Tiesto - Adagio for strings (Αρχικό Κομμάτι: Samuel Barber - Adagio for Strings )
  4. Das Holz & Veljanov - Spanish Caravan (Αρχικό κομμάτι: The Doors - Spanish Caravan)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 19-07-10 στις 23:22.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:34, 15-07-10:

http://www.youtube.com/watch?v=tCMjJqVBm2g
Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι. Την διασκευή την κάνει γιατί εκείνος το εκλαμβάνει διαφορετικά και θέλει να το μεταδώσει αυτό το αίσθημα.. Το αν τώρα μία διασκευή θα χαρακτηριστεί πετυχημένη ή αποτυχημένη αυτό είναι κάτι εξαιρετικά υποκειμενικό. Για παράδειγμα, η διασκευή για το Adagio for Strings προσωπικά με άφησε αδιάφορη, σε αντίθεση με αυτό το cover:
http://www.youtube.com/watch?v=tCMjJqVBm2g

'Αλλο ένα παράδειγμα είναι το Uninvited:
http://www.youtube.com/watch?v=uvgi7P97lu0 original
http://www.youtube.com/watch?v=oFBWPcaMKeo

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:07, 15-07-10:

Δεν θεωρώ ότι απαραίτητα οι διασκευές είναι προϊόν εγωισμού, αφού κάθε καλλιτέχνης βλέπει διαφορετικά ένα κομμάτι
Γιατί συνήθως οι καλλιτέχνες διαλέγουν να κάνουν διασκευές σε κομμάτια που έχουν βαριά ιστορία;

Υ.γ.: Ποίος ο ορισμός του cover; Μόνο διαισθητικά το αντιλαμβάνομαι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:16, 15-07-10:

Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο ,ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολλοί καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eileen : 17-09-11 στις 14:32.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 23:02, 19-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Cover version, a new version of a previously recorded song .. Με λίγα λόγια η διασκευή..
Γιατί αυτά είναι κομμάτια που επηρεάζουν και τους ίδιους περισσότερο ,ωστόσο αυτό που λες δεν είναι κανόνας.
Το Uninvited το θεωρείς βαρύ κομμάτι? Ή το Summer wine που το έχουν κάνει διασκευή τόσοι πολύ καλλιτέχνες??
Αν θες εξήγησέ μου τα κομμάτια που είχες εσύ υπ' όψιν και έτσι σχημάτισες αυτή τη γνώμη για να καταλάβω καλύτερα...
Δεν ξέρω καθόλου τον χώρο της μουσικής που περιλαμβάνει κομμάτια όπως το Uninvited, ωστόσο με το βαρύ δεν εννοώ σε καμία περίπτωση κουλτούρα. Εννοώ βαρύ από άποψη ιστορίας, για παράδειγμα να είναι ή να είχε γίνει πολύ δημοφιλή. Γενικότερα, για εμένα ένα κομμάτι δεν είναι απλά στίχοι και μουσική είναι και η εκτέλεση. Αν μου δώσεις να εκτελέσω ένα κομμάτι που είναι "σημαντικό", θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι γιατί στην καλύτερη περίπτωση να καταφέρω απλά να μιμηθώ την αρχική εκτέλεση.

Για παράδειγμα το Spanish Caravan σε εκτέλεση Das Holz είναι κάτι εντελώς ξεχωριστό, αφού αυτό που προκύπτει τουλάχιστον σε εμένα μου θυμίζει Folk με Goth φωνή (Σαφώς και δεν ψαρώνω μόνο από την βαθιά φωνή του Veljanov). Ένας συνδυασμός που σε εμένα μου προσφέρει μια νέα εμπειρία.

Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 23:23, 19-07-10:

Δεν νομίζω ότι γίνονται διασκευές μόνο σε διάσημα κομμάτια, απλά επειδή τα κομμάτια είναι διάσημα, έχουμε υπ' όψιν μόνο αυτές τις διασκευές... Τώρα κανείς από τους δυο μας δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι απόλυτος. Όπως εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι κάθε καλλιτέχνης κάνει μία διασκευή για τους λόγους που είπα παραπάνω, ούτε εσύ θεωρώ μπορείς να είσαι σίγουρος για το θέμα του εγωισμού... Και τα δυο είναι πιθανά...

Τα ακούσματά μας νομίζω είναι κάπως διαφορετικά, αλλά που θα πάει, θα βρούμε άκρη...

Κάτι που βρήκα σήμερα και με ενθουσίασε πραγματικά. Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο και πιστεύω ότι είναι κάτι πρωτοπόρο στο χώρο της μουσικής...

http://www.youtube.com/watch?v=vsMIuuV05uc
Είναι ένα συγκρότημα που πέρα από κάποια δικά τους τραγούδια κάνουν και διασκευές.
Αυτή που παρέθεσα είναι η διασκευή τους για το La vie en Rose της Edith Piaf..

http://www.youtube.com/watch?v=rKgcKYTStMc
Και αυτή είναι η πρώτη εκτέλεση του κομματιού από την Edith Piaf...

Μόλις άκουσα την διασκευή, ένιωσα ότι ξαφνικά το τραγούδι αυτό ζωντάνεψε και πήρε μία τελείως διαφορετική ... υπόσταση από αυτή που του είχε δοθεί...

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 12:59, 12-10-10:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 15:05, 06-12-10:

Απλά υποκλίνομαι ...
Metal version: ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ ΤΗΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 13:26, 08-12-10:

http://www.youtube.com/watch?v=4N3N1MlvVc4

διασκευή του κομματιού των tears for fears. προσωπικά, μαρεσει πιο πολυ αυτο απο το αυθεντικο γιατι προσδιδει μια θλιψη στο κομματι που ταιριαζει στους στιχους του...

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 15:06, 08-12-10:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny Cash
Κάτι που βρήκα σήμερα, το Paint it Black από VNV Nation , μου προκάλεσε το ενδιαφέρον και το άκουσα 2-3 φορές. Πάντως δεν μου θυμίζει καθόλου την τεχνοτροπία από VNV Nation, και από ότι διαβάζω στα σχόλια δεν είμαι ο μοναδικός.
Η αγαπημένη μου εκτέλεση του Paint it Black είναι αυτή των Inkubus Sukkubus.

http://www.youtube.com/watch?v=LCjq-3g9ewU

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 01:30, 02-02-11:

Ένα τραγούδι..."χιλιάδες" διασκευές...

Ποιό; Το Crazy από Gnarls Barkley.
  1. Ray Lamontagne
  2. Pink
  3. One Republic
  4. Katie Noonan
  5. Nelly Furtado
  6. Jimmy Chaos-διασκευή με βιολί
  7. Jason Castro
  8. The Kooks
  9. Violent Femmes
Νομίζω πως αν συνεχίζω να ψάχνω, θα εξακολουθώ να βρίσκω διασκευές του συγκεκριμένου τραγουδιού....

Προσωπικά ξεχωρίζω των Ray Lamontagne, Katie Noonan, The Kooks & Violent Femmes.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 13:06, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από living_doll
όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η διασκευή του "στα είπα όλα" του μάλαμα από τον καρρά είναι κατ' εμέ τραγική...όπως και η "πριγκηπέσα" από τον Καρρά...και εμένα μ'αρέσει ο Μάλαμας αλλά δεν τραγουδάω κομμάτια του
Γιατί ρε συ θα σε άκουγα με πολύ ενδιαφέρον

Μερικοί θα με βρίσουν,αλλά μια διασκευή που μου αρέσει:

http://www.youtube.com/watch?v=H-KhLBe3uAA

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 11:37, 17-04-11:

Μια κατά την γνώμη μου εξαιρετική διασκευή, η οποία συναγωνίζεται επάξια την αρχική version του τραγουδιού.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 12:48, 17-04-11:

Και τι να πει κανείς για το cover του Cash στο Hurt των Nine Inch Nails..

Cover:
http://www.youtube.com/watch?v=o22eIJDtKho

Original:
http://www.youtube.com/watch?v=PYow2Vlq9AA

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:19, 17-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Και τι να πει κανείς για το cover του Cash στο Hurt των Nine Inch Nails..

Παντος οχι οτι το παει ενα βημα παραπερα...

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 09:03, 20-04-11:

Όταν άκουσα αυτή την διασκευή έπαψα να μπορώ να μπορώ να ακούω την αυθεντική του Bob Marley
Eric Clapton - I Shot the Sheriff (εκτέλεση από το CrossRoad 2007)

Σίγουρα είμαι μεροληπτικός υπερ του Clapton, αφού έχει καταφέρει να με ταξιδέψει υπερβολικά πολλές φορές και πάντα με διαφορετικό τρόπο. Άλλα οι συγκρίσεις κορυφών είναι εν γένη είναι άδικες όποτε είμαι σίγουρος ότι δεν θα τρίξουν τα κοκκαλάκια του φίλου Bob

Και μην ξεχνάμε: I swear it was in selfdefence...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 14:59, 25-04-11:

Διασκευή "Dance me to the end of love" από τους Civil Wars.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:16, 25-04-11:

Beat It - Fall Out Boy Ft. John Mayer

Michael Jackson - Beat It

Παράθεση

Powershifter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Powershifter
Ο Powershifter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 59 μηνύματα.

O Powershifter έγραψε στις 19:23, 27-04-11:

Είναι όμορφη η διασκεύη στο Hurt,αλλά οκ ριζικά διαφορετική από το ορίτζιναλ,που εμπίπτει πιο πολύ στα γούστα μου.Γενικά το όλο θέμα "διασκευές" είναι αρκετά λεπτό γιατί σε καμία των περιπτώσεων δε μπορουμε να κρίνουμε με απόλυτη αντικειμενικότητα μια διασκευη σε κομμάτι που έχουμε συνηθίσει να ακούμε σε άλλα φωνητικά ,άλλο τέμπο κοκ,πόσο μάλλον σε περίπτωση που για χ,ψ λόγους έχουμε δεθεί με την πρωτότυπη εκτέλεση.

Ομορφες διασκευές που μου έρχονται τώρα στο νου:

http://www.youtube.com/watch?v=Am1kJM823Vk (Bob Dylan)

http://www.youtube.com/watch?v=9HTM6qFbLfY (Depeche Mode)

http://www.youtube.com/watch?v=nDoYWWUw2T8&feature=player_embedded#at=33 (Gun Club)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 19:46, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Παντος οχι οτι το παει ενα βημα παραπερα...
Ίσως επειδή έχω γνωρίσει το τραγούδι αυτό με τον Johnny Cash το άλλο μου φαίνεται τόσο "άψυχο".

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:25, 27-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Ίσως επειδή έχω γνωρίσει το τραγούδι αυτό με τον Johnny Cash το άλλο μου φαίνεται τόσο "άψυχο".

και εγω απο τον cash το γνωρισα, δεν ηξερα καν τοτε οτι ειναι διασκευη, και το ειχα για ωραιο κομματακι, αλλα τιποτα ιδιετερο. Οταν το ακουσα απο Nine Inch Nails μου εβγαλε το κατι παραπανω. Απο τον cash μου φαινετε οτι εκφραζει μια δυνατη λυπη, απο nine inch μου εκφραζει ισοπεδοση και εκμηδενηση, πολυ πιο εντονο. Το "αψυχο" που λες για μενα ταιριαζει στου Cash, χωρις να ειναι αψυχο βεβαια

Παράθεση

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bopajgo
H Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Bopajgo δεν έγραψε στις 11:59, 11-06-11:

αλλη διασκευη που βρισκω συμπαθητικη.... Το "Wonderwall" των Oasis απο τον Ryan Adams...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:18, 30-06-11:

Παράθεση

me.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη me.
Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 293 μηνύματα.

O me. έγραψε στις 19:38, 23-09-11:

Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη renia_1995
H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε στις 19:02, 02-12-11:

Εφαγα λοιπον αυτη τη φλασια, να κανω αυτο το θεματακι...
Οποιος ανεβαζει, μπορει να λεει και ποιο προτιμαει

"Μπαγασας"
http://www.youtube.com/watch?v=D0JA5vz8O3E
http://www.youtube.com/watch?v=ejtmmW2HDOY
μου αρεσουν και οι δυο ερμηνειες, αν και το κομματι ειναι του Ασιμου..

"Sweet dreams"
http://www.youtube.com/watch?v=qeMFqkcPYcg
http://www.youtube.com/watch?v=CT4gs_Lray4
Προτιμω Eurythmics αν και μ'αρεσει στον Manson που η μουσικη ειναι πιο αργη..

"Knocking on heaven's door"
http://www.youtube.com/watch?v=2tmc8rJgxUI
http://www.youtube.com/watch?v=f-zSo1ZOpQI
Γλυκια η Avril.. αλλα δεν ειναι Guns οσο και να προσπαθησει!

"Να με προσεχεις"
http://www.youtube.com/watch?v=DirLVY6ANcQ
http://www.youtube.com/watch?v=TILwTz3e9DI
Σαββοπουλος.. Και τα δυο μ'αρεσουν,αλλα Σαββοπουλος..

"Η πρωτη μας φορα"
http://www.youtube.com/watch?v=OF-_bHxBQU4
http://www.youtube.com/watch?v=O4IlSY2GYDw
Και παλι μ'αρεσουν και τα δυο.. Κοτσιρας ομως...

"Με το ιδιο μακο"
http://www.youtube.com/watch?v=Tc-AQMt6WLI
http://www.youtube.com/watch?v=giM9zW8eBAU
Ελευθερια Αρβανιτακη...

"Τυφλες ελπιδες"
http://www.youtube.com/watch?v=s6PhakTrojc
http://www.youtube.com/watch?v=XzkPfY0TgPI
Μελίνα Κανά...αν και μ'αρέσουν και οι δυο

"Αναθεμα σε"
http://www.youtube.com/watch?v=ILW_REqUOFk
http://www.youtube.com/watch?v=utVHhD77_XI
Παντελής Θαλασσινός... και πάλι μ'αρέσουν και οι δυο..

"Του ερωτα σημαδι"
http://www.youtube.com/watch?v=rB6aLkctw9M
http://www.youtube.com/watch?v=fh6PgVRH7CY
Αλκίνοος.. Χωρίς δεύτερη σκέψη...

"I love rock n roll"
http://www.youtube.com/watch?v=EdDl7MSFYuQ
http://www.youtube.com/watch?v=ITuOddPeYoc
Νομιζω δεν πρεπει να τιθεται καν θεμα...Joan Jett.

Παράθεση

Rosstrobon (Τανάσης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Rosstrobon
Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 119 μηνύματα.

O Rosstrobon έγραψε στις 19:55, 02-12-11:

http://www.youtube.com/watch?v=mA39WFYzcHc&ob=av2n το cover.
http://www.youtube.com/watch?v=INgXzChwipY το original.

Μιας και μιλάμε για ένα πολύ αγαπημένο τραγούδι.Οι Smiths δίνουν ένα χαρούμενο ύφος ενώ η Sara Lov βγάζει την μελαγχολία του κομματιού.Και τα 2 φοβερά.

Παράθεση

grotesque_mask (in bianco e nero)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη grotesque_mask
H in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H grotesque_mask έγραψε στις 22:35, 02-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από renia_1995

"Knocking on heaven's door"
http://www.youtube.com/watch?v=2tmc8rJgxUI
http://www.youtube.com/watch?v=f-zSo1ZOpQI
Γλυκια η Avril.. αλλα δεν ειναι Guns οσο και να προσπαθησει!
και κανείς απ' τους δυο δεν είναι μπομπ ντύλαν (αρχικός ερμηνευτής και στιχουργός του κομματιού και, πρωτ' απ' όλα, ποιητής)

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:55, 02-01-12:

Κορυφαιοοοοοοοοοο!http://www.youtube.com/watch?v=2w2ps6AiU9Y

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:22, 03-01-12:

Προσωπικα ειμαι λατρης των διασκευων αν και πολυ θεωρουν οτι οι διασκευες "χαλανε" τα πρωτοτυπα τραγουδια. Οπως και να εχει καποιες φορες τα τραγουδια χρειαζονται καποια ανανεωση ειτε γιατι ειναι χιλιοπαιγμενα και ο κοσμος τα εχει βαρεθει (οσο ωραια και να ειναι) ειτε γιατι πολλες φορες η διασκευη ειναι ακομα καλυτερη και απο την πρωτη εκτελεση. Ολα τα μουσικα ειδη ειναι ευπροσδεκτα!!!

http://www.youtube.com/watch?v=pGlxNP0VaSQ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ψαραδέλλη : 03-01-12 στις 09:48.
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:40, 30-01-12:

Δύο διασκευές που έχω ξεχωρίσει είναι 1. το Sweet Dreams όπως το διασκεύασε ο Mar. Manson και 2. το no time to cry των Sisters of Mercy όπως το διασκεύασαν οι Cradle of Filth. Πραγματικά απίστευτες διασκευές κ οι δυό τους!!
Μ' αρέσουν κ οι διασκευές γενικά των Burger Project κ ειδικά το Bed of Nails (Alice Cooper) κ Another one bites the dust (Queen).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:30, 06-02-12:

Απίστευτη διασκευή από Σταυρό Ντάντους!
Αρχικό:
http://www.youtube.com/watch?v=eaa0GvwRm7g
Διασκευή:
http://www.youtube.com/watch?v=snWn5kVpKEU

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 13:47, 06-02-12:

Johnny Cash Hurt

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 13:47, 06-02-12:

Siouxsie And The Banshees - Spellbound:
http://www.youtube.com/watch?v=9otg_Cm50RE

Inkubus Sukkubus - Spellbound:
http://www.youtube.com/watch?v=vQNr93nT-Po

Τα αγαπώ και τα δύο.

Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 956 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 22:57, 06-02-12:

1. Saint Etienne - Only love can break your heart (Neil Young)
2. Coolio feat. L.V. - Gangsta's paradise (It sampled the chorus and music of the song Stevie Wonder - Pastime Paradise)
3. Alien Ant Farm - Smooth criminal (Michael Jackson)
4. Black Ingvars - Livin la vida loca (Ricky Martin)
5. Chris Cornell - Billie jean (Michael Jackson)
6. Johnny Cash - Personal jesus (Depeche Mode)
7. Eric Clapton - Cocaine (JJ Cale)
8. Whitney Houston - I will always love you (Dolly Parton)
9. Puff Daddy/Faith Evans/112 - I'll be missing you (Based on a sample of the song The Police - Every breath you take)
10. Nina Simone & David Bowie - Wild is the wind (Johnny Mathis)
11. Harry Nilsson & Mariah Carey - Without you (Badfinger)
12. HIM - Wicked game (Chris Isaak)
13. Joan Jett & The Blackhearts - I love rock 'n' roll (Arrows)
14. Nouvelle Vague - Mala vida (Mano Negra)
15. Kate Ryan - Ella, elle l'a (France Gall)

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 23:06, 06-02-12:

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 23:29, 06-02-12:

τους μονους που εχω ακουσει να σεβονται αυτο που λεμε διασκευες, ειναι τους Νouvelle Vague,
ολα τα αλλα.....

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 21:25, 09-02-12:

billie jean
http://www.youtube.com/watch?v=OkVYI38KmSU

tainted love
http://www.youtube.com/watch?v=YBxuKXg7Uqs

Θα βαλω και αλλα συντομα

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:52, 16-04-12:

Δεν "αγγιζουμε" Παπαζογλου κανονικα και ειδικα ενα τετοιο τραγουδι...αλλα αυτη η διασκευη μου αρεσε πολυ.

http://www.youtube.com/watch?v=PTgcNOqzBjA

Παράθεση

Irene*

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Irene*
H Irene* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Irene* έγραψε στις 02:11, 16-04-12:

1.Αρχικό
Κεμάλ-Αλίκη Καγιάλογλου: http://www.youtube.com/watch?v=T-f-vQX942I
Διασκευή
Raining pleasure :http://www.youtube.com/watch?v=dkCM33sBako
*γενικά όλο το album "reflections" είναι...μαγεία!!!
2.Αρχικό
David Bowie- The man who sold the world: http://www.youtube.com/watch?v=ZM0e1...eature=related
Διασκευή
Nirvana:http://www.youtube.com/watch?v=fregO...eature=related
3.Αρχικό
Χιώτης,Νίνου,Βούλγαρης-Παράξενη κοπέλα:http://www.youtube.com/watch?v=_Z2-3GTZZIk
Διασκευή
Υπόγεια ρεύματα:http://www.youtube.com/watch?v=IoZugxvo01o

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 11:20, 02-07-12:

http://www.youtube.com/watch?v=4pxlQ_4T5ts

http://www.youtube.com/watch?v=4Pzk18fCeGM

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 12:01, 02-07-12:

http://www.youtube.com/watch?v=kCESor0eSzc

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vampi : 02-07-12 στις 12:28.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 07:55, 03-07-12:

Θα εκπλαγείτε με το πόσοι δεν ξέρουν ότι αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=zFrDSFzlKwE
είναι διασκευή
"Original" (με εισαγωγικά γιατί είναι πολύ παλιό για να βεβαιωθεί η προέλευσή του): http://www.youtube.com/watch?v=Pn5KpGxjgXI

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:28, 07-07-12:

Δε θα μπω καν στον κόπο να βάλω sweet dreams σίγουρα θα το χει βάλει κάποιος άλλος. Μερικά άλλα

διασκευή: http://www.youtube.com/watch?v=YV4oYkIeGJc
πρωτότυπο: http://www.youtube.com/watch?v=zU9lv_WqK6k

διασκευή: http://www.youtube.com/watch?v=dUxLK1misbw
πρωτότυπο: http://www.youtube.com/watch?v=6cih2...eature=related

διασκευή: http://www.youtube.com/watch?v=CmwRQqJsegw
πρωτότυπο (νομίζω): http://www.youtube.com/watch?v=h8tuT...eature=related

και μια ημιδιασκευή ( και ΝΑΙ εδώ πήραν τα 3 μου οι Aerosmith): http://www.youtube.com/watch?v=9rDysbl6fAE
πρωτότυπο: http://www.youtube.com/watch?v=txlXcJDtDwM

Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Βλα
Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 795 μηνύματα.

O Βλα Η κόλαση, λοιπόν, είναι η πατρίδα μας. έγραψε στις 08:23, 14-08-12:

Καλά, η πιο καραμπινάτη νομίζω ότι είναι αυτή:
Διασκευή: http://www.youtube.com/watch?v=0hU6heeOrOI
Πρωτότυπο: http://www.youtube.com/watch?v=rJE_Sc1Wags

Και επίσης, αυτό (αγαπώ και το πρωτότυπο αλλά και την διασκευή!)
Πρωτότυπο: http://www.youtube.com/watch?v=pgz6PnHkmpY
Διασκευή: http://www.youtube.com/watch?v=qMbu6QuIwWY

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:27, 24-10-12:

Μία πιό metal εκδοχή του Street Spirit των Radiohead απο τους The Darkness

Original:

Cover:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 24-10-12 στις 12:28. Αιτία: Ατιμο youtube tag...
Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 12:48, 24-10-12:

Πρωτότυπο:
http://www.youtube.com/watch?v=kAZthLPMcZY

Διασκευή από Paradise Lost:
http://www.youtube.com/watch?v=v1ujeHwpQtg

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 01:52, 08-12-13:

Πρώτη εκτέλεση
Σωκράτης Μάλαμας, ερμηνεύει, σε δική του σύνθεση και στίχους,
στον δίσκο του («Ο φύλακας κι ο βασιλιάς» / 2000), ένα κομμάτι, την «Πριγκηπέσα»
Σωκράτης Μάλαμας: Η πριγκηπέσσα
τυχαίο link από το YouTube

Δεύτερη εκτέλεση
Μπάμπης Τσέρτος, «Το μονοπάτι» (2006)

Τρίτη εκτέλεση
Μανώλης Λιδάκης, «Αυστηρώς λαϊκόν» (2006)

Τέταρτη εκτέλεση
Πίτσα Παπαδοπούλου Όσα αγαπώ»2006)
Πίτσα Παπαδοπούλου: Η πριγκηπέσσα

Πέμπτη εκτέλεση
Η live εκδοχή της από τον Μπάμπη Στόκα,
Τραγουδήστε μη ντρέπεστε» / 2008 )
Μπάμπης Στόκας: Η πριγκηπέσσα

Έκτη εκτέλεση
Μελίνα Ασλανίδου Στο δρόμο» / 2009).
Μελίνα Ασλανίδου: Η πριγκηπέσσα

Έβδομη εκτέλεση
Βασίλη Καρράς, στο δίσκο του («Όπως παλιά» / 2009 )
Βασίλης Καρράς: Η πριγκηπέσσα

Όγδοη εκτέλεση
Ελένη Βιτάλη, στον live δίσκο της «Ζωντανό Κύτταρο» (2009)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 02:37, 08-12-13:

Διασκευή:http://www.youtube.com/watch?v=fregObNcHC8
Πρωτότυπο:http://www.youtube.com/watch?v=HSH--SJKVQQ
Νομίζω, μετά απο αυτό, το θέμα πρέπει να κλείσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 03:16, 08-12-13:

Master and servant -Nouvelle Vague (διασκευη)
Master and servant -Depeche Mode (πρωτοτυπο)

Προσωπικη αποψη: απο τις ελαχιστες φορες που η διασκευη ειναι καλυτερη απο το πρωτοτυπο τραγουδι!!!

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 03:40, 08-12-13:

Personal Jesus

Depeche Mode - 29 August 1989
Marilyn Manson - 2004
Johnny Cash - 2002

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    harry akritas, Helium, miss marple, Stickerbush

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους