Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,832 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς θα χαρακτηρίζατε με μια λέξη τη ζωή και την ευτυχία;

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 10:25, 21-07-10:

Θα'θελα να μου δώσετε ένα σύντομο ορισμό για την έννοια της <<ζωής>>

όπως την προσεγγίζετε οι ίδιοι σε προσωπικό επίπεδο.

Τι είναι τελικά η ζωή; Μια περιπέτεια; Ένα μεγάλο πάρτυ; Ένα ταξίδι; Μια φάρσα;

Και ποια πράγματα / προϋποθέσεις/ συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:50, 21-07-10:

Με μια λεξη..."αλητισσα"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 10:55, 21-07-10:

Η ζωή μας είναι μία φυσική διαδικασία, όπως ακριβώς και ο θάνατος. Είναι ένα αγαθό, ένα προνόμιο και γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τους χειρισμούς και τις επιλογές μας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 12:44, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Η ζωή μας είναι μία φυσική διαδικασία, όπως ακριβώς και ο θάνατος. Είναι ένα αγαθό, ένα προνόμιο και γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τους χειρισμούς και τις επιλογές μας.
Όμως , ζωούλα μου, η ζωή έχει απέναντι της μόνο μία πραγματική (και αληθινή) επιλογή, τον θάνατο. Γι' αυτό όταν θεωρούμε πως υπάρχουν κι άλλες, μαζί μ' αυτές, πάντα κερδίζει ο θάνατος!

Παράθεση

Madrugada*

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Madrugada*
H Madrugada* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H Madrugada* together we stand, divided we fall έγραψε στις 13:20, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Όμως , ζωούλα μου, η ζωή έχει απέναντι της μόνο μία πραγματική (και αληθινή) επιλογή, τον θάνατο. Γι' αυτό όταν θεωρούμε πως υπάρχουν κι άλλες, μαζί μ' αυτές, πάντα κερδίζει ο θάνατος!
Πολύ <<αισιόδοξη>> οπτική στη φάση που είμαι τώρα, με σκότωσες

Εικάζω πως δεν αναφέρεσαι μόνο στο φυσικό θάνατο αλλά σε κάθε τέλος

και στις επερχόμενες νέες αρχές, δηλ. στην αλλαγή...

(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, κρατάς τη ζωή μου στα χέρια σου)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rascal_gd (Call me Joe!!)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rascal_gd
Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

O rascal_gd is Full of Shit!!! έγραψε στις 13:40, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Madrugada*
Πολύ <<αισιόδοξη>> οπτική στη φάση που είμαι τώρα, με σκότωσες

Εικάζω πως δεν αναφέρεσαι μόνο στο φυσικό θάνατο αλλά σε κάθε τέλος

και στις επερχόμενες νέες αρχές, δηλ. στην αλλαγή...

(πρόσεχε τι θα απαντήσεις, κρατάς τη ζωή μου στα χέρια σου)
Εννοειται πως μιλαει για το φυσικο θανατο....

*αυτο που μας τρομαζει περισσοτερο..

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:56, 21-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Μα ο θάνατος, με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για φυσικό θάνατο και όχι αυτοκτονία, στην ουσία δεν είναι επιλογή, αλλά κάτι που έρχεται επιβεβλημένα, χωρίς τις περισσότερες φορές να το θέλει ή να το έχει αποδεχτεί ο .. νεκρός. Γι'αυτό και δεν θεωρώ τον θάνατο ως μία επιλογή στη ζωή μας, όπως οι άλλες που κάνουμε - είτε είναι σημαντικές, είτε ασήμαντες-.
Επιπλέον, ο θάνατος είναι δεδομένος για την ανθρώπινη υπόσταση, αλλά καμία επιλογή δεν έχει απόλυτα σίγουρη νομίζω έκβαση.
Το αν κάποιοι καταφέρνουν να τον αποδεκτούν και να μην τον φοβούνται δεν είναι κάτι δύσκολο. Προσωπικά δεν φοβάμαι τον θάνατο, αλλά τον πόνο. Δεν θέλω να φτάσω σε μία μεγάλη ηλικία αλλά μετά να υποφέρω. Θα το άντεχα, θα το αποδεχόμουν -όπως έχει γίνει και με το θάνατο, τόσο μάλιστα ώστε να μην έχω πρόβλημα να μιλάω γι'αυτό- αλλά πραγματικά είναι κάτι που απεύχομαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 02:58, 31-07-10:

Όχι κοίτα τώρα δηλαδής ... τι μου κάνει η μπέμπα νυχτιάτικο ...
Με βάνει να ξαναματαπαντώ σε σοβαρόν θέμα ...
χάιντε για το χατήρι σου , και τα δυο χείλη σου , κλαίνε τ' αστέρια της βραδιάς ..
για πάμε λοιπον μανμαζέλλλ να δούμε τι "ταίζεις " ..

Δεν υπάρχουν ορισμοί και μάλιστα " σύντομοι " όπως τους θέλει η αφεντιά σου

για κάτι τόσο μεγαλειώδες όπως η ζωή .
Βρήκες ποτέ έναν σύντομο ορισμό για τον έρωτα ?
Όχι .
Είδες λοιπόν ?

Τι είναι τελικά η ζωή;
Τι είναι ο θάνατος ?

… μια αγάπη μικρή ? μια ιστορία γλυκιά και πικρή ?

… που συνήθως δεν σε καλουν ?
Ααα ?
ή που τελικά προτιμάς να μην παραστείς σʼ αυτό το «μεγάλο πάρτυ» αλλά επιλέγεις ,μια ερημική παραλία

με τους ανθρώπους που αγαπάς ?

Ή ένα … απλό φτηνό ξίδι ?

…. Σε κάσα ?
Νοβοπάν ή κερασιά ?
Διάλεξε …

… άτιμα τα πράγματα , άτιμα τα χρόνια ,
τη ζωή που μου ʽταξες περιμένω ακόμα …..

( τι θα γίνει ρε μανίτσα , θα με κάνεις για πολύ ακόμα να γράφω στιχάκια ? )

… όσες κι αν θέσεις , έχουν έναν καταπληκτικό τρόπο οι άτιμες να πέφτουν πάντα μα πάντα έξω

και πιο έξω .. οπότε ….
.... μπλα .. μπλα ... μπλα ......συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;
Είναι όλα αυτά , και άλλα τόσα και άλλα άλλα τόσα , και χιλιάδες μυριάδες τόσα πράγματα
τραύματα και κλάματα , νάματα και θαύματα που εσύ ήδη έχεις χάσει μερικά από αυτά
με το να αναρωτιέσαι και να πληκτρολογείς ερωτήσεις .

Τρέξε να τα βρεις , μικρό μου πόνυ , ο χρόνος τελιώνει ….

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

star65

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη star65
Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O star65 Frankly, my dear, I don't give a damn έγραψε στις 09:27, 31-07-10:

ζωή είναι αυτό που συμβαίνει μέχρι να βγει από μέσα σου η τελευταία ανάσα

ευτυχία είναι η πλασματική εικόνα που συλλαμβάνει το μυαλό μας κάτω από την επήρεια των αισθήσεων

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 09:34, 31-07-10:

ζωή = ωκεανός

ή σκάσε και κολύμπα

ή απόλαυσε τα καταγάλανα καθάρια νερά της

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 09:37, 31-07-10:

όπως την προσεγγίζετε οι ίδιοι σε προσωπικό επίπεδο.

Τι είναι τελικά η ζωή; Μια περιπέτεια; Ένα μεγάλο πάρτυ; Ένα ταξίδι; Μια φάρσα;

Και ποια πράγματα / προϋποθέσεις/ συνθήκες συντελούν στην αίσθηση εκείνη της γλυκιάς ευτυχίας για εσάς;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sir dreamer
Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Sir dreamer έγραψε στις 11:00, 31-07-10:

καταρχήν μακάρι να μπορούσα να βάλω +100 στο βίντεο του self-instruvtive depressing !!! Από τις αγαπημένες στιγμές της ελληνικής τηλεόρασης.
Για τη ζωή 2 πράγματα θα γράψω, δε τα σκέδτηκα εγώ αλλά νομίζω είναι πολύ ωραία και θα σας τα μεταφέρω.
1. Η ζωή είναι ωραία, αλλά τα 'χει με άλλον.
2. Η ζωή είναι ένα μεγάλο αστείο, αλλά εγώ δε το 'χω πιάσει.

Παράθεση

gatouni8400 (Χαρά Καλέ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni8400
H Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H gatouni8400 Δεν είναι εδώ για κανέναν εκτός από..... έγραψε στις 12:05, 31-07-10:

''Είναι ένα δώρο η ζωή..μα συχνά το ξεχνάω''

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 08:23, 19-07-11:

Η ζωη ειναι ενας συνεχης αγωνας που αλλοτε νικαμε και αλλοτε χανουμε!!!
Ενω η ευτυχια ειναι μια παροδικη ικανοποιηση που μακαρι να διαρκουσε για παντα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους