Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,082 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,765 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποτοαπορίες...

johnnie2 (Γιάννης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη johnnie2
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O johnnie2 έγραψε στις 20:20, 23-07-10:

Παίδες εχω απορίες πάνω στο θέμα του αλκοόλ...Θέλω να μου πειτε ποια είναι τα είδη(Vodkes,Jin νομιζω κτλ..) με τι πίνονται τι γευση έχουν και διάφορα τετοια....βασικά θα με βοηθούσε αν μου δίνατε καμία ιστοσελίδα η κανα προσπέκτους....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:21, 25-07-10:

Είσαι κάτω των 18 και δε κάνει να σου πούμε.

πς: πιες Cardhu.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:25, 25-07-10:

Μπορείς να δεις και εδώ, αλλά τι να τα κάνεις όλα τα είδη; Δοκιμάζεις κάτι και αν δε σου αρέσει δε ξανά πίνεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:38, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Μπορείς να δεις και εδώ, αλλά τι να τα κάνεις όλα τα είδη; Δοκιμάζεις κάτι και αν δε σου αρέσει δε ξανά πίνεις.
Θα ξεπαραδιαστεί το παιδί έτσι ρε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:41, 25-07-10:

ενώ αν παραγγέλνει Cardhu , θα του περισσεύουν και για τον κουμπαρά του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 21:42, 25-07-10:

Ναι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μη το πίει.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:45, 25-07-10:

...και να το φτύσει

:antiouiskas:

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:55, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Θα ξεπαραδιαστεί το παιδί έτσι ρε.
Ναι, γιατί αν του πούμε ποιες το τάδε είμαστε σίγουροι πως θα του αρέσει.
Άλλωστε, αν δεν ήθελε να δοκιμάσει νέα ποτά δε θα ρωτούσε, θα έπινε αυτό που πίνει πάντα (ό,τι πίνει τελός πάντων).

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:03, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Ναι, γιατί αν του πούμε ποιες το τάδε είμαστε σίγουροι πως θα του αρέσει.
Άλλωστε, αν δεν ήθελε να δοκιμάσει νέα ποτά δε θα ρωτούσε, θα έπινε αυτό που πίνει πάντα (ό,τι πίνει τελός πάντων).
Αφού λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με ποτά καλέ.

Βτω.. τεκίλα να δοκιμάσεις με λεμονάκι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:07, 25-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Αφού λέει ότι δεν έχει καμία σχέση με ποτά καλέ.

Βτω.. τεκίλα να δοκιμάσεις με λεμονάκι
Απορίες λέει βασικά

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 22:08, 25-07-10:

Το ίδιο είναι

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 02:09, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από johnnie2
Παίδες εχω απορίες πάνω στο θέμα του αλκοόλ...Θέλω να μου πειτε ποια είναι τα είδη(Vodkes,Jin νομιζω κτλ..) με τι πίνονται τι γευση έχουν και διάφορα τετοια....βασικά θα με βοηθούσε αν μου δίνατε καμία ιστοσελίδα η κανα προσπέκτους....
1) Λευκά ποτά: Σου κάνουν το κεφάλι καζάνι και δεν παχαίνουν

2) Υπόλοιπα ποτά: Σου κάνουν το κεφάλι καζάνι και παχαίνουν

3) Κοκτέιλ: Αποτέλεσμα της βαρεμάρας μερικών μπάρμαν

4) Τέσσερα λευκά: Σταματάς να πίνεις μετά τη δοκιμή 2 τέτοιων την ίδια νύχτα

Υ.Γ. Υπάρχει σχολή μπάρμαν στην Αγγλία νομίζω αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ πάρε ένα φοιτητικό δάνειο και πήγαινε

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 02:39, 26-07-10:

Δοκίμασε μερικά ποτά σε σφηνάκια..εδώ κάνουν 1? και είναι πολύ οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις διάφορες γεύσεις για να δεις τι σου αρέσει

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O self-instructive depressing έγραψε στις 04:40, 26-07-10:

άμα κάνουν 1 ευρώ έκαστο , όλα μου αρέσουν

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 12:37, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Υ.Γ. Υπάρχει σχολή μπάρμαν στην Αγγλία νομίζω αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ πάρε ένα φοιτητικό δάνειο και πήγαινε
Ήταν η πρώτη μου σκέψη. “Μπας και το παιδί είναι στην φάση του επαγγελματικού προσανατολισμού…”

…όλα τα ποτά να δοκιμάσεις, αν εχεις περιέργεια, με κανενα ομως να μη "χορτάσεις".
(μεταφρασμενη ρουμάνικη σκέψη… έχει νόημα για σας?)

Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gademis
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε στις 13:49, 26-07-10:

Αναφορικά με το ποτό, πρέπει να καταλάβεις ότι το τι ποτό αρέσει στον καθένα
1) Αλλάζει από άτομο σε άτομο και
2) Αλλάζει με το χρόνο, υπάρχουν δηλαδή ποτά που είναι acquired taste (πρέπει να τα συνηθίσεις).

εγώ το είδα αυτό επειδή η εντύπωση που μου άφησε η πρώτη μου επαφή με το ουίσκι ήταν "παναγία μ' πως το πίνουν το κρεμμιδοζούμι" που είναι η αναμενόμενη αντίδραση πρώτης φοράς καθ ενός που εκτίθεται στο εθνικό ποτό ανθρώπων που έχουν άθλημα όπου πετάνε κορμούς δέντρων. Από τότε βέβαια άλλαξα γνώμη και τώρα πίνω και "γιατί μου έβαλες το ουίσκι στο τασάκι" laphroaig (είναι καπνιστό).

Η πορεία που ακολούθησα (την παραθέτω ως τελείως ενδεικτική για να πάρεις ιδέες) ήταν
1) Μπύρα (θα αναπτυχθεί πιο κάτω)
2) Λικέρ με γάλα (Beily's και drambuie cream (λικερ weather's original) )
3) Martini + sprite
4) Sambuca + calua
5) Χειμώνιασε και επιασα dramuie κανονικό (ουίσκυ σε "easy mode")
6) Απο εκεί στα σκληρά, jonnie (το οποιο απέρριψα) και πέρδικα (πιο αξιοπρεπής αλλα δεν υπάρχει λόγος)
7) Glenfiddich, talisker, bushmills.

Απέρριψα με συνοπτικές διαδικασίες την σκετη τεκίλα (μαργαρίτα είναι οκ αν δεν έχεις να ανησυχήσεις για τα "ου μωρή λουλου" της παρέας) και με ειδοποίησαν να μείνω μακρυα απο το jagermeister όπως ο διάολος απ το λιβάνι (χωρίς να έχω προσωπική πείρα όμως, απλά εμπιστεύομαι το παιδι)

Για τη μπύρα θέλω να κάνω ειδική μνεία. Είναι ένα ποτό που δεν πρέπει να είναι σε μία κατηγορία. Υπάρχει από την ελαφριά "την πίνω για κοκακόλα με το φαί" lager μέχρι ιρλανδέζικη stout που έχει δυνατή και γεμάτη γευση, μέχρι φοβερά ευγευστες και περίπλοκες (αλλά και δυνατές) βελγικές μπύρες. Η μπύρα πάσχει απο το γεγονός οτι στην Ελλάδα συνήθως το μαγαζί έχει τις κλασσικές 3 lager (δηλαδή ίδιες) άντε συν μία "περίεργη" (δηλαδή όχι Lager, με άλλη γεύση). Οπότε οι δυνατότητές σου είναι περιορισμένες απο την προσφορά. Αξίζει να δοκιμάσεις όμως κάτι παραπάνω, και πρέπει να θυμάσαι οτι στην ελλάδα έχουμε συνηθίσει να πίνουμε ένα είδος μπύρας και δεν είναι όλες έτσι.

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:13, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas17
Δοκίμασε μερικά ποτά σε σφηνάκια..εδώ κάνουν 1? και είναι πολύ οικονομικός τρόπος να δοκιμάσεις διάφορες γεύσεις για να δεις τι σου αρέσει
Που κάνουν 1 ευρώ τα σφηνάκια να πάω να μεθοκοπήσω δίχως αύριο;

πς:

Νιώστε ρε!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους