Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,818 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί κάποιος να συνηθίσει τα παυσίπονα;

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 08:04, 02-04-07:

Έχω ακούσει ότι κάποιος μπορεί να συνηθίσει τα παυσίπονα με συνέπεια π.χ. να μην βοηθούν σε κάποιον πονοκέφαλο.

Είναι όντως αλήθεια; Είναι δλδ προτιμότερο σε έναν "απλό" πονοκέφαλο να κάνει κάποιος υπομονή;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 08:29, 02-04-07:

ναι συνηθίζει. εχω γνωρίσει άτομα που δεν τους πιάνει ούτε το απλό depon σε έναν πόνο. γι'αυτό μπορεί να πάρουν πιο δυνατά χάπια. μία γνωστή μου τα κατεβάζει 2 -2 .
εγώ ας πούμε, δεν παίρνω συχνά χάπια. γι'αυτό και όταν είμαι αδιάθετη και πονάω το μισό depon με πιάνει, αν και αργεί λίγο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:30, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Έχω ακούσει ότι κάποιος μπορεί να συνηθίσει τα παυσίπονα με συνέπεια π.χ. να μην βοηθούν σε κάποιον πονοκέφαλο.

Είναι όντως αλήθεια; Είναι δλδ προτιμότερο σε έναν "απλό" πονοκέφαλο να κάνει κάποιος υπομονή;

Μπορώ να σου πώ με σιγουριά ναι ειναι αλήθεια βέβαια ενοήτε ότι ανάλογα την ποσότητα παιζει και η μή βοήθεια του χαπιού.
Το ΄΄εχει ο πατέρας μου καθε μέρα έιχε πονοκέφαλο καθε μέρα ντεπόν μετά έπινε παραπάνω δεν τον έπιαναν και μέχρι σήμερα και 10 να πάρει δεν παθένει τίποτα και δεν νοιωθει τίποτα.

Ο οργανισμός λειτουργεί πάντα αντίστροφα ότι του δίνεις συχνά το απορίπτει, π.χ άτομα με ζάκχαρο που ξέρω πέρνουν πιά ινσουλίνη με μηχανημα και τωρα δεν την πιάνει λόγο συνεχόμενης χρήσης

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:22, 02-04-07:

Αυτό που περιγράφει ο αγαπητός admin, είναι φαινόμενο της Φαρμακολογίας, λέγεται "Ανοχή", και είναι ιδιότητα όλων των φαρμακευτικών ουσιών που εισέρχονται στον αργανισμό μας.
Είναι κάτι που χρειάζεται όλοι μας να δώσουμε ιδιαίτερη προσοχή γιατί μπορεί στο παράδειγμα των παυσίπονων-αναλγητικών να μην μας πιάσει ένα τέτοι φάρμακο και απλά να μην περάσει ο πονοκέφαλος, αλλά στην περίπτωση των αντιβιοτικών π.χ. κάποιοι που συνιθίζουν να παίρνουν αντιβιοτικά χωρίς λόγο, όταν παραστεί ανάγκη πολλές φορές η αντιβίωση "δεν τους πιάνει".
Επιπλέον η υπερκατανάλωση φαρμάκων, έχει αρνητικές επιπτώσεις στο ήπαρ, αφού εκεί αποδομούνται, αλλά και στους νεφρούς.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:10, 02-04-07:

Δλδ όταν έχω πονοκέφαλο να αποφεύγω να παίρνω depon και να περιμένω μέχρι που δεν θα τον αντέχω άλλο;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:12, 02-04-07:

Εγώ λέω ναι. Υπάρχουν, δε, κι άλλοι τρόποι να ηρεμήσει ο πονοκέφαλος. Ναι;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:13, 02-04-07:

Ναι, όσο μπορείτε να το αντέξετε, καλό είναι να τα αποφεύγετε.....

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 13:27, 02-04-07:

Αυτό πραγματικά ισχύει. Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή παρά να παίρνεις χάπια κ αντιβιοτικά σαν καραμέλες. Ο οργανισμός συνηθίζει κ μετά δεν σε πιάνει τπτ δυστυχώς.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 13:40, 02-04-07:

Εξαρταται απο το παυσιπονο, τη συχνοτητα χρησης του, και το αν εννοεις να μην εχει ψυχολογικη ή/και σωματικη επιδραση.

Αν μιλαμε για μορφινη ας πουμε (προφανως οχι, αλλα απλα δινω ενα παραδειγμα), εχει πολυ μικρη ανοχη. Αν ξεκινησεις μετα δυσκολα σε πιανει η ιδια δοση.

Αν μιλας για καθημερινα παυσιπονα, και να κανεις χρηση οποτε σε ποναει το κεφαλι σου (μια στις 10 μερες, πχ) σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με παρακεταμολη, κτλ.

Εκτος και αν ψυχολογικα συνηθισεις, και θεωρεις οτι με ενα μονο panadol δεν θα φυγει τοσο δυνατος πονοκεφαλος, και θες να κανεις μεγαλυτερη χρηση.

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Αυτό πραγματικά ισχύει. Καλύτερα να κάνεις λίγο υπομονή παρά να παίρνεις χάπια κ αντιβιοτικά σαν καραμέλες. Ο οργανισμός συνηθίζει κ μετά δεν σε πιάνει τπτ δυστυχώς.
Για τα αντιβιοτικα ισχυει οντως πολυ παραπανω. Αλλα ειναι διαφορετικο θεμα, και λογω συστασης φαρμακου και λογω διαρκειας χρησης του.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:43, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Εξαρταται απο το παυσιπονο, τη συχνοτητα χρησης του, και το αν εννοεις να μην εχει ψυχολογικη ή/και σωματικη επιδραση.

Αν μιλαμε για μορφινη ας πουμε (προφανως οχι, αλλα απλα δινω ενα παραδειγμα), εχει πολυ μικρη ανοχη. Αν ξεκινησεις μετα δυσκολα σε πιανει η ιδια δοση.

Αν μιλας για καθημερινα παυσιπονα, και να κανεις χρηση οποτε σε ποναει το κεφαλι σου (μια στις 10 μερες, πχ) σιγουρα δεν θα υπαρχει προβλημα με παρακεταμολη, κτλ.

Εκτος και αν ψυχολογικα συνηθισεις, και θεωρεις οτι με ενα μονο panadol δεν θα φυγει τοσο δυνατος πονοκεφαλος, και θες να κανεις μεγαλυτερη χρηση.

Για τα αντιβιοτικα ισχυει οντως πολυ παραπανω. Αλλα ειναι διαφορετικο θεμα, και λογω συστασης φαρμακου και λογω διαρκειας χρησης του.
Κι όμως φίλε μου, δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 14:02, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Κι όμως φίλε μου, δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα.
Προσωπικα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και δεν εχω διαβασει κατι αναλογο. Εχεις καποιο Link που αναφερει καποια τετοια αντιδραση του οργανισμου;

(Παντως δεν επιμενω, απλα το βρισκω λογικο με σωστη χρηση να μην υπαρχει προβλημα. Και δεδομενου πχ, οτι πολλοι καρδιοπαθεις συμβουλευονται να παιρνουν μια ασπιρινη την ημερα, οτι στις οδηγιες χρησης των φαρμακων αυτων δεν αναφερεται κατι τετοιο, και οτι θεωρω οτι η καταπονηση του οργανισμου απο εναν πονοκεφαλο ειναι πιο μεγαλη απο το να παρεις μια ασπιρινη)

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:05, 02-04-07:

@insomniac δεν μιλάω για ψυχολογική συνήθεια. Κυρίως έχω στο μυαλό μου το depon. Δλδ αν παίρνω 3-4 depon (αυτή την στιγμή είναι maximum τα 2 με Μ.Ο. το 1) το μήνα είμαι Okey;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:12, 02-04-07:

Προσωπικα δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο και δεν εχω διαβασει κατι αναλογο. Εχεις καποιο Link που αναφερει καποια τετοια αντιδραση του οργανισμου;

(Παντως δεν επιμενω, απλα το βρισκω λογικο με σωστη χρηση να μην υπαρχει προβλημα. Και δεδομενου πχ, οτι πολλοι καρδιοπαθεις συμβουλευονται να παιρνουν μια ασπιρινη την ημερα, οτι στις οδηγιες χρησης των φαρμακων αυτων δεν αναφερεται κατι τετοιο, και οτι θεωρω οτι η καταπονηση του οργανισμου απο εναν πονοκεφαλο ειναι πιο μεγαλη απο το να παρεις μια ασπιρινη)
Link δεν έχω, έχω όμως μερικά χρόνια κλινικής εμπειρίας από σθενείς μου.
Οπωσδήποτε με τη σωστή και ορθολογική χρήση δεν έχεις πρόβλημα, αλλά εδώ νομίζω οτι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις υπερβολικής χρήσης ή χρήσης με το παραμικρό πονάκι.
Στους καρδιοπαθείς συνιστούμε να μασούν μια ασπιρίνη ή ένα salospir επειδή έχει αποδειχθεί οτι το ακετυλασαλικυλικό οξύ που περιέχουν, προλαμβάνει ως ένα βαθμό το έμφραγμα (μερική θρομβόλυση).
Η καταπόνηση του οργανισμού από τη λήψη μιας ασπιρίνης μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από έναν πονοκέφαλο, για κάποιον που έχει πεπτικό έλκος ή υποψία αυτού.
Κάθε φαρμακευτική ουσία, έχει αντενδείξεις και ανεπιθίμητες ενέργειες.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:13, 02-04-07:

@insomniac δεν μιλάω για ψυχολογική συνήθεια. Κυρίως έχω στο μυαλό μου το depon. Δλδ αν παίρνω 3-4 depon (αυτή την στιγμή είναι maximum τα 2 με Μ.Ο. το 1) το μήνα είμαι Okey;
Με αυτές τις δοσολογίες που αναφέρεις (3-4 το μήνα), δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 14:17, 02-04-07:

Προσωπικά πάντως, πάντα προσπαθώ να αποφεύγω τα παυσίπονα. Πρέπει να ακούω σφυριά μέσα στο κεφάλι μου για να πάρω έστω και μια ασπιρίνη.

Δεν ξέρω αν έχει και τόσο μεγάλη σχέση με το θέμα, αλλά η μητέρα του φίλου μου, εδώ και καμιά 10αριά χρόνια, δεν μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ αν δεν πάρει μια ασπιρίνη. Και όχι βέβαια εξαιτίας πονοκεφάλων. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα είναι περισσότερο ψυχολογικό, αν όχι εξ ολοκλήρου.
Βέβαια, από την άλλη μεριά, έχω ακούσει ότι μια ασπιρίνη την ημέρα μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα για την υγεία ενός ανθρώπου μακροπρόθεσμα. Αν ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό το θέμα, τον παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:20, 02-04-07:

To έχω αναφέρει λίγο πιο πάνω.
Η ασπιρίνη προλαμβάνει μερικώς το έμφραγμα.
Αν όμως πέρνει κάποιος μια ασπιρίνη κάθε βράδυ, χωρίς να έχει λόγους να υποπτεύεται ενδείξεις εμφράγματος, τότε θα καταστρέψει το στομάχι του.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 14:24, 02-04-07:

Link δεν έχω, έχω όμως μερικά χρόνια κλινικής εμπειρίας από σθενείς μου.
Οπωσδήποτε με τη σωστή και ορθολογική χρήση δεν έχεις πρόβλημα, αλλά εδώ νομίζω οτι αναφερόμαστε σε περιπτώσεις υπερβολικής χρήσης ή χρήσης με το παραμικρό πονάκι.
Στους καρδιοπαθείς συνιστούμε να μασούν μια ασπιρίνη ή ένα salospir επειδή έχει αποδειχθεί οτι το ακετυλασαλικυλικό οξύ που περιέχουν, προλαμβάνει ως ένα βαθμό το έμφραγμα (μερική θρομβόλυση).
Η καταπόνηση του οργανισμού από τη λήψη μιας ασπιρίνης μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από έναν πονοκέφαλο, για κάποιον που έχει πεπτικό έλκος ή υποψία αυτού.
Κάθε φαρμακευτική ουσία, έχει αντενδείξεις και ανεπιθίμητες ενέργειες.
Αρα συμφωνουμε σε ολα! και εγω για ενα καθε 10 μερες μιλησα, αρα 3 το μηνα. Προφανως αμα παιρνεις 1-2 την ημερα, αλλα αντιδραση θα εχει ο οργανισμος σου.

Υ.Γ: και φυσικα μιλαω για ατομα που δεν εχουν ελκος, γαστριτιδες, κτλ, ουτε προφανως δυσανεξια στα συστατικα των φαρμακων αυτων. (αν πχ μιλαμε για τους πρωτους, τοτε πρεπει να προσεχουν ιδιαιτερα και τα διαφορα "Extra" των παυσιπονων που περιεχουν και καφεϊνη )

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:28, 02-04-07:

Αρα συμφωνουμε σε ολα! και εγω για ενα καθε 10 μερες μιλησα, αρα 3 το μηνα. Προφανως αμα παιρνεις 1-2 την ημερα, αλλα αντιδραση θα εχει ο οργανισμος σου.

Υ.Γ: και φυσικα μιλαω για ατομα που δεν εχουν ελκος, γαστριτιδες, κτλ, ουτε προφανως δυσανεξια στα συστατικα των φαρμακων αυτων. (αν πχ μιλαμε για τους πρωτους, τοτε πρεπει να προσεχουν ιδιαιτερα και τα διαφορα "Extra" των παυσιπονων που περιεχουν και καφεϊνη )
Ναι, αρκεί φυσικά να υπάρχει λόγος.
Κάθε 10 μέρες, έχεις πονοκέφαλο;

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 14:52, 02-04-07:

Ένα έδιτ στο παραπάνω post μου. Αν το άτομο πάσχει από χρόνιες ημικρανίες, "συγχωρείται" η καθημερινή κατανάλωση ασπιρινών?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:56, 02-04-07:

Aν με την ασπιρίνη παρουσιάζει βελτίωση ναι.
Αλλά πάντα υπο την προϋπόθεση οτι θα έχει προηγουμένως φάει, και οτι δεν έχει πρόβλημα με το πεπτικό σύστημα (οισοφάγο, στομάχι, έντερο)
Πάντως σε κάθε πείπτωση καλό θα ήταν να συμβουλευτεί το γιατρό της κα ναι μην παίρνει μόνη της φάρμακα.

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka έγραψε στις 15:00, 02-04-07:

Πρόβλημα στο στομάχι μπορεί να έχει μόνο εξαιτίας του γιου της, του αχώνευτου
Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 16:58, 02-04-07:

Τίποτα, παρακαλώ.....

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 18:01, 02-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ο οργανισμός λειτουργεί πάντα αντίστροφα ότι του δίνεις συχνά το απορίπτει, π.χ άτομα με ζάκχαρο που ξέρω πέρνουν πιά ινσουλίνη με μηχανημα και τωρα δεν την πιάνει λόγο συνεχόμενης χρήσης
να σημειώσω ότι όταν χτυπάς ενέσεις ινσουλίνης σε κάποιο μέρος του σώματος σου, μετά από κάποιο διάστημα ο οργανισμός δεν την απορροφάει απο το συγεκριμενο μέλος.

Δεν ξέρω εάν είναι είδος της ανοχής που προαναφέρθηκε.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:06, 02-04-07:

Οχι, αυτό δεν έχει να κάνει με την ανοχή, παρά μόνο με την καταστροφή των αγγείων στην συγκεκριμένη περιοχή, οπότε δεν γίνεται καλή απορρόφηση εκεί.
Ομως όυτε κι αυτό που γράφει η Μάνια ισχύει, γιατί στην περίπτωση της ινσουλίνης δεν υπάρχει ανοχή. Η ινσουλίνη είναι ουσία που βρίσκεται ούτως ή άλλως στον οργανισμό μας.
Απλά στο παράδειγμα που ανέφερε η Μάνια, λόγω αύξησης της τιμής του σακχάρου, αναγκαστικά, αυξάνουμε και τη δόση της ινσουλίνης.

Παράθεση

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη theio_vrefos
Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 490 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε στις 18:07, 02-04-07:

μα δεν ήθελα να αναιρέσω ό,τι είπε η μάνια, απλά να συμπληρώσω :S

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:09, 02-04-07:

Nαι , το κατάλαβα.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 19:47, 02-04-07:

Σε όλες τις ουσίες το σώμα μας αποκτά συνήθεια άρα και μειωμένω αποτέλεσμα.Έτσι δλδ πιστεύω και από όσο έχω δει επαληθεύεται

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 08:35, 07-04-07:

Αυτό μπορεί να συμβεί με κάθε είδους φάρμακο που ο οργανισμός λαμβάνει συχνά. Λένε ότι πρόκειται για ένα είδος "εθισμού". Λαμβάνεις χωρίς αιτία ή για λόγο που μπορεί να αποφευχθεί άλλως πώς και όταν υφίσταται πραγματική αιτία θα χρειαστείς μεγαλύτερη δόση γιατί η κακονική δεν θα σου κάνει απολύτως τίποτα. Και βέβαια η μεγαλύτερη δόση έχει άλλου είδους παρενέργειες.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:41, 07-04-07:

Το φαινόμενο αυτό λέγεται "ανοχή", και το έχουμε αναφέρει παραπάνω.
Ο εθισμός είναι διαφορετική κατάσταση.

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 08:48, 07-04-07:

Το φαινόμενο αυτό λέγεται "ανοχή", και το έχουμε αναφέρει παραπάνω.
Ο εθισμός είναι διαφορετική κατάσταση.
Για να'μαι ειλικρινής νόμιζα ότι η "ανοχή" είναι συνέπεια του "εθισμού". Δεν είχα διαβάσει όλες τις προηγούμενες καταχωρήσεις. Ευχαριστώ για την διόρθωση

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:53, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Wolfina
Για να'μαι ειλικρινής νόμιζα ότι η "ανοχή" είναι συνέπεια του "εθισμού". Δεν είχα διαβάσει όλες τις προηγούμενες καταχωρήσεις. Ευχαριστώ για την διόρθωση
Μα όντως έτσι είναι.
Ο εθισμός είναι το πρώτο σταδιο, που σε "πιάνει" βέβαια το παυσίπονο, αλλά με αυξημένη δόση.
Οταν πια έχεις φτάσει σε σημείο που να μη σε "πιάνει" καθόλου, λέγεται "ανοχή"

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr M
Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O Dr M έγραψε στις 12:15, 05-01-09:

Από την πλευρά του ανθρώπου που ασχολείται με το θέμα, θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

1. Όταν υπάρχει πονοκέφαλος, σε γενικές γραμμές, το παυσίπονο πρέπει να λαμβάνεται ΝΩΡΙΣ, και όχι να περιμένουμε ώρες.

Ειδικά αν ο πονοκέφαλος είναι ημικρανία, αυτό είναι κανόνας, γιατί αλλιώς θα ο πόνος θα χειροτερέψει και μετά δεν θα περνάει με τίποτα.

Αν ο πονοκέφαλος είναι πονοκέφαλος τάσεως, η λήψη παυσιπόνου εξαρτάται από το πόσο "ενοχλητικός" ή "δυνατός" είναι (εννοείται πως αυτό είναι υποκειμενικό και πως ο καθένας βάζει τα όρια του εαυτού του). Με άλλα λόγια, στην περίπτωση αυτή είναι δυνατόν να μην ληφθεί παυσίπονο, αν ο πόνος είναι ήπιος και ανεκτός.

2. Η συχνή λήψη παυσιπόνων (οποιουδήποτε είδους), όντως προδιαθέτει σε συχνότερους πονοκεφάλους. Με τον όρο "συχνή" εννοείτει η λήψη παυσιπόνου για περισσότερες από 10-15 φορές τον μήνα. Δυστυχώς, υπάχουν πολλοί άνθρωποι με πονοφάλο τάσεως ή ημικρανία που αναγκάζονται, λόγω συχνών κρίσεων, να κάνουν τόσο μεγάλη χρήση φαρμάκων. Αν κάτι τέτοιο συμβάνει, ο γιατρός χορηγεί ειδική, "προληπτική" θεραπεία.

3. Περισσότερα στοιχεία υπάρχουν στο www.headaches.gr, στην ενότητα "Χρόνια ημικρανία" και στην ενότητα "Διάγνωση και αντιμετώπιση των πονοκεφάλων ανάλογα με τη συχνότητα τους- Πονοκέφαλος που έρχεται περισσότερες από 10 ή 15 φορές τον μήνα".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

O Dr M έγραψε στις 14:41, 05-08-09:

Εντυπωσιακό φαίνεται το αποτέλεσμα της παρακάτω μελέτης, αλλά μάλλον είναι πραγματικότητα ότι η Κεφαλαλγία από Κατάχρηση Φαρμάκων αφορά ένα 2-4% του γενικού πληθυσμού στις Δυτικές Χώρες (δηλαδή, αν ισχύει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα, ~330.000 Έλληνες!).

https://www.researchgate.net/publica...eruse_headache

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dr M

Νεοφερμένος

O Dr M έγραψε στις 10:11, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Molka
Ένα έδιτ στο παραπάνω post μου. Αν το άτομο πάσχει από χρόνιες ημικρανίες, "συγχωρείται" η καθημερινή κατανάλωση ασπιρινών?
Σε καμμία περίπτωση δεν είναι σωστό να γίνεται καθημερινή λήψη ασπιρίνης ή οποιουδήποτε παυσιπόνου!Το όριο για την χρήση παυσιπόνων (Προσοχή: όριο χρήσης για την ορθολογική αντιμετώπιση της κεφαλαλγίας, όχι όριο "ασφαλείας" για την πρόκληση παρενεργειών που ασφαλώς μπορεί να είναι μεγαλύτερο)είναι 12 χάπια το μήνα για τις τριπτάνες ή 15 χάπια το μήνα για τα απλά αναλγητικά και τα μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη. Αν κάποιος υπερβαίνει το όριο θα πρέπει να κάνει προφυλακτική θεραπεία για την ημικρανία του, σύμφωνα με όλα τα διεθνή guidelines.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 02:07, 09-06-10:

Τα 12-15 χάπια τον μήνα δεν είναι πολλά;; Ή μόνο εμένα μου φαίνονται πολλά;

Πλέον έχουμε συνηθίσει με το παραμικρό να λαμβάνουμε κάποιο φάρμακο. Τι μπορεί να γίνει αν κάποιος δεν θέλει να πάρει παυσίπονο αλλά δεν μπορεί ο πόνος να περάσει αλλιώς και είναι ανυπόφορος;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 08:32, 09-06-10:

υποτιθεται υπαρχουν τα φυσικα αναλγητικα, οπως βοτανα κλπ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    konstantinab199

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους