Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,091 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,024 μηνύματα σε 74,646 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ναρκωτικά και εξαρτήσεις

katerina1984 (katerina)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina1984
H katerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H katerina1984 έγραψε στις 13:40, 13-10-09:

τον ευατό του τιμωρεί όχι εμενα το λάθος δεν είναι ότι έμπλεξε γαιτι αν ήταν λαθος πιστεψε το ήξερε αλλά του 'αρεσ ετο λάθος και αυτό ο λαθος μετα θα το πληρόσουμε και εμείς μετ αοποτε τι να κάνω δεν είπα ότι δεν θα του μιλάω αλλα είναι καλήτερα να μην το έχω ΄τοσο εντονα μεσα μου σωστά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:30, 01-03-10:

Soldiers on LSD
http://current.com/items/89043777_soldiers-on-lsd.htm

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 21:47, 01-03-10:

Έχει ακουστεί ότι οι Αμερικανοί έκαναν διάφορα πειράματα με LSD και άλλα χημικά παραισθησιογόνα, ειδικά στον πόλεμο τουΒιετνάμ. Λέγεται ότι τα αποτελέσματα ήταν φρικτά. Κάτι τέτοιο πραγματεύεται και η ταινία Jacob's Ladder, του 1990...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 06-03-10 στις 09:15. Αιτία: Προσαρμογή στο split
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liopower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Liopower
Ο Liopower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O Liopower έγραψε στις 00:35, 23-03-10:

Η εξάρτηση από τα ναρκωτικά είναι καταρχάς ένα ζήτημα που πρέπει να ιδωθεί εντός του κοινωνικο-ιστορικού πλαισίου.
Δεν υπάρχει αυθύπαρκτη έννοια της φράσης "εξάρτηση από τα ναρκωτικά".
Σε δυτικού τύπου κοινωνίες, το 2010, η χρήση και κατάχρηση εξαρτησιογόνων ουσιών εντάσσεται στα πλαίσια της γενικότερης επιθυμίας ή δημιουργίας αυτής για κατανάλωση και υπερκατανάλωση προϊόντων.
Οι ουσίες που παράγονται, "ντύνονται" με ταυτότητα, όπως όλα τα προϊόντα, και διατίθονται στην αγορά προς πώληση.
Η κατανάλωση δε αυτών, ως πράξη, γίνεται μέσα από κινητοποίηση πολαπλών κινήτρων που δεν είναι σταθερά και δύσκολα ταξινομούνται και αναλύονται.

Παράθεση

helga

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helga
H helga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H helga έγραψε στις 10:56, 24-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina1984
Καλημέρα με λένε Κατερίνα και είμαι 25
Δεν ήξερα που να απενφθηθώ αλλά πιστεύω πως για το θέμα που με απασχολεί ένας ειδικός είναι ο καλύτερος
Το ε-μαιλ το βρήκα από μια σελίδα στο διάδικο
Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάνω σε αυτό αλλιώς πείτε μου που αλλού μπορώ να απενφθυθώ

Έχω έναν φίλο που δουλεύουμε μαζί πρόσφατα έμαθα πώς ήταν χρήστης αλλά δεν ξέρω αν έπαιρνε κάργια ένα που ξέρω είναι ότι έκανα από τοξίνωση και τώρα είναι καθαρός
Φυσικά το παιδί δεν γνωρίζει ότι το ξέρω και ούτε πρόκειται να το πω
Το πρόβλημα μου είναι και για αυτό σας στέλνω είναι ότι το έχω ερωτευτεί
Δεν ξέρω αν συνεχίζει χρήση θα φαίνονταν και αν πως θα το καταλάβαινα τι είναι κατά τι γνώμη σας σωστό να τον πλησιάσω γιατι φοβάμαι στα ατομά αυτά βγαίνουν πολλά απορημένα
Δεν ξέρω αλλά με ελκύει και αυτός όμως κάτι κάνει
Πως καταλαβαίνεις αν ο άλλος είναι όντος καθα
Τι να κάνω μαρέσει να είμαι μαζί του βλέπομαστε φυσικά μόνο στην δουλεία έξω ποτέ δεν ξέρω που πάει θέλω να βγώ μαζι του αλλά μένω σε πολλή που μαθευονται όλα στο πι και φι και αυτον τον ξέρουν πολ΄καλά όλοι
Πως θα ΄ξερω αν συνεχίζει χρήση και μπορεισ να εμπιστευτείς τα ατομά αυτα όταν σου λένε ότι είμαι καθαρός
Είναι καλό παιδι κια δεν ξέρω αν είναι κακό που τον ερωτευτικά απλά φοβάμαι

Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τον βγάλεις απο το μυαλό σου.
Είμαι απόλυτη σ αυτό έχοντας δεί και βιώσει πολλά !!!
Άμα μπούνε στο χορό πολύ δύσκολα βγαίνουν και αν βγούν δυστυχώς συνήθως ξαναμπαίνουν!!!
Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις σε μία τέτοια κατάσταση.

Παράθεση

anisixos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη anisixos
Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O anisixos έγραψε στις 14:32, 06-10-12:

Σε ένα παλιό τεύχος του αγαπημένου μου περιοδικού ΒΗΜΑGAZINO, του Ιουνίου (24 Ιουνίου 2012, τεύχος 610) διάβασα ένα ρεπορτάζ για τα ναρκωτικά και συγκεκριμένα την κοκαίνη της Αστερόπης Λαζαρίδου (η δημοσιογράφος στην οποία έκαναν αγωγή ο Χατζηγιάννης και η Μακρυπούλια). Ένα καλογραμμένο και ενδιαφέρον ρεπορτάζ, ικανό να προκαλέσει προβληματισμό αλλά και να επηρεάσει αρνητικά τους νέους. Και αυτό διότι το συγκεκριμένο ρεπορτάζ με τις συνεντεύξεις που παίρνει από πρώην και νυν χρήστες του "κοινωνικού ναρκωτικού" καταφέρνει να το παρουσιάσει αν όχι σαν κάτι...must, αν όχι σε κάτι τουλάχιστον χρήσιμο, πάντως μάλλον σε κάτι απαραίτητο! Προτρέπει έμμεσα και με τον τρόπο του το ρεπορτάζ στη χρήση κοκαίνης. Οι νέοι εύκολα επηρεάζονται από αυτά που διαβάζουν και εύκολα παρασύρονται. Σημειωτέον ότι οι χρήστες που μιλάνε στο ρεπορτάζ φαίνεται να είναι άτομα από καλή κοινωνική τάξη με μορφωτικό επίπεδο και νορμαλ, και όχι φτωχοί, περιθωριακοί, απομωνομένοι, αποκομμένοι από τον κοινωνικό ιστό, με ψυχολογικά, ζητιάνοι και χωρίς στον ήλιο μοίρα. Κοινώς "πρεζάκια". Στο ρεπορτάζ του περιοδικού, το οποίο άλλωστε απευθύνεται σε άτομα σχετικά υψηλού μορφωτικού επιπέδου και κοινωνικής τάξης, οι χρήστες κοκαίνης είναι απλά...trendy!
Το γκέι νεαρό ζευγάρι που ξεσαλώνει στα μπαρ και στα κλαμπ, έχει κέφια τρελά, χορεύει, γελάει, μιλάει ακατάπαυστα, κάνει έντονο και απολαυστικό σεξ μέχρι και 6 φορές τη μέρα, κάνει τρέλες όπως να φιλιέται μπροστά σε κόσμο. "Η κόκα σου ανεβάζει την αδρεναλίνη και νιώθεις θεός. Ξεχνάς ανασφάλειες και βιώνεις όλα τα συναισθήματα επί 100", λέει χαρακτηριστικά ο ένας. Πουθενά δεν αναφέρεται σε κάποια αρνητική συνέπεια. Μάλιστα ο ίδιος, παρότι σταμάτησε τη συστηματική χρήση με το που χώρισε, δηλώνει ότι κάνει περιστασιακά, αν τύχει να τον κεράσει κάποιος. Με άλλα λόγια, μια κόκα πού και πού, δεν χάλασε ο κόσμος. Μάλλον το αντίθετο...
Ο παντρεμένος που είχε πολλές υποχρεώσεις στο κεφάλι του και με την κόκα έγινε πιο κοινωνικός στις παρέες, με μεγαλύτερη όρεξη για βόλτες και ξενύχτια και πολύ πιο χαμογελαστός. Ο ίδιος βέβαια δεν παραλείπει να μιλήσει για τις αρνητικές συνέπειες : μανία καταδίωξης, κρίσεις πανικού μέχρι που χώρισε και με τη γυναίκα του.
Ο 30ρης αιώνιος φοιτητής ο οποίος έπαιρνε κόκα αραιά και πού σε κάποιο πάρτυ φίλου (λες και η κόκα είναι σαν το ποτό) και που δοκίμασε μόνος του σπίτι του και ένιωσε "τρομερή υπερδιέγερση και απίστευτη όρεξη για δημιουργία". Άρχισε να λύνει τη μια μαθηματική εξίσωση μετά την άλλη και πήρε το πτυχίο σε έξι μήνες. Ο πατέρας του του αγόρασε αυτοκίνητο. Και ο λόγος που τα σταμάτησε; Απλά οικονομικοί...
Ο μάνατζερ που δικαιολογεί τους τραγουδιστές που είναι χρήστες κοκαίνης, επειδή είναι τρομερά δύσκολο να κρατήσεις ένα τετράωρο πρόγραμμα στα μπουζούκια και μετά να ξυπνήσεις ή να μην κοιμηθείς καθόλου για να πας στα πρωινάδικα, υπονοώντας έτσι ότι η κόκα γι' αυτούς είναι ό,τι είναι τα αναβολικά για τους αθλητές. Σχεδόν απαραίτητα..."Η κοκαίνη χαρίζει τρομερή αυτοπεποίθηση που τους είναι απαραίτητη για να βγουν στη σκηνή", λέει με κυνισμό.
Τέλος, η δημοσιογράφος, αναφερόμενη στη χρήση κοκαίνης στη show-biz γράφει : "Είναι ένα ναρκωτικό που σου δημιουργεί υπεροψία, φοράς το ύφος "εγώ είμαι κι άλλος κανένας" και αυτό σου δίνει αυτομάτως το εισητήριο για οποιαδήποτε κλίκα της οποίας επιθυμούσες διακαώς να γίνεις μέλος". Θες να γίνεις διάσημος, με άλλα λόγια; Η κόκα είναι αν όχι η λύση, ένα πολύ καλό εισητήριο...

All thay gave me was this ticket to heaven, that ticket to heaven, said to lie in the bed that
you make
Now I’m restless and I’m running from everything, I’m running from everything, I’m afraid it’s
a little too late

Σημείωση:
Τα μηνύματα 56 και 57 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Άρθρο γνωστού περιοδικού υπέρ της κοκαΐνης!".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-10-12 στις 19:43. Αιτία: προσθήκη σημείωσης λόγω συνένωσης Θεμάτων
Παράθεση

mourningStar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mourningStar
Ο mourningStar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O mourningStar FACILITATE CELLULAR REVOLUTION έγραψε στις 16:11, 06-10-12:

Μετα θα δουμε και κειμενο με τα θετικα του να κολλας ειτζ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη RiSe
Ο RiSe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O RiSe έγραψε στις 11:03, 04-11-15:

οτι και να χει καποιος δοκιμασει μπαινει στο ναι
Κι εγώ μέχρι πατάτες τηγανητές έφτασα και δεν μπορώ να τις κόψω με τίποτα, μεγάλη εξάρτηση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 12:36, 04-11-15:

Θεωρώ ότι όποιος ασχοληθεί με το τομέα της υγείας που έχει να κάνει με φάρμακα πρέπει να δοκιμάζει φάρμακα αλλά και ναρκωτικά. Προσωπικά έχω δοκιμάσει τσιγάρο, κοκαίνη, χόρτο και διάφορα ναρκωτικά φάρμακα της κλινικής πράξης αλλά και διάφορα με περίεργες παρενέργειες (π.χ. νιασινη).

Προσωπικά είμαι φλούφης και δεν καπνίζω ούτε απλό τσιγάρο και δε πίσνω απλά τα έχω δοκιμάσει δεν ξέρω πως είναι ο εθισμός και δε μπορώ να το φανταστώ και αυτό είναι ένα αρνητικό μου ως μελλοντικού ιατρόύ. Σκέφτομαι να εθιστώ στο τσιγάρο και να ξεεθιστώ αλλά φοβάμαι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-11-15 στις 12:40.
Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O RiSe έγραψε στις 13:39, 04-11-15:

δεν ξέρω πως είναι ο εθισμός και δε μπορώ να το φανταστώ και αυτό είναι ένα αρνητικό μου ως μελλοντικού ιατρoύ
Μην ανησυχείς, με το πρώτο "φακελάκι" θα μάθεις και τον εθισμό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:01, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από RiSe
Μην ανησυχείς, με το πρώτο "φακελάκι" θα μάθεις και τον εθισμό!
δε είμαι υπέρ των φακελακίων τα θεωρώ παθογένεια του ελληνικού συστήματος.

Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O RiSe έγραψε στις 14:08, 04-11-15:

δε είμαι υπέρ των φακελακίων τα θεωρώ παθογένεια του ελληνικού συστήματος
Συμφωνώ απολύτως αλλά ο εθισμός που σε εξιτάρει σαν ιδέα και θα ήθελες να βιώσεις, έχει παθογόνα αίτια.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:49, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από RiSe
Συμφωνώ απολύτως αλλά ο εθισμός που σε εξιτάρει σαν ιδέα και θα ήθελες να βιώσεις, έχει παθογόνα αίτια.
Δε με εξιτάρει όπως είπα τον φοβάμαι απλά δε μπορείς να πείσεις να κόψει το τσιγάρο αν δε βιώσεις και ΕΣΥ αυτή την προσπάθεια

Παράθεση

RiSe

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O RiSe έγραψε στις 15:34, 04-11-15:

δε μπορείς να πείσεις να κόψει το τσιγάρο αν δε βιώσεις και ΕΣΥ αυτή την προσπάθεια
Πολύ προχωρημένη αντίληψη, νομίζω κάπως έτσι κατάφερνε και ο De Niro να είναι πειστικός στους ρόλους του, αλλά στην περίπτωση ενός γιατρού τα πράγματα μπορεί να γίνουν επικίνδυνα, ανάλογα και την ειδικότητα βέβαια...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:47, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
απλά δε μπορείς να πείσεις να κόψει το τσιγάρο αν δε βιώσεις και ΕΣΥ αυτή την προσπάθεια
Με τη λογική αυτή, ο γιατρός για να θεραπεύει τους ασθενείς του σωστά, θα έπρεπε να έχει περάσει και όλες τις αρρώστιες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:07, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Με τη λογική αυτή, ο γιατρός για να θεραπεύει τους ασθενείς του σωστά, θα έπρεπε να έχει περάσει και όλες τις αρρώστιες.

Θεωρητικά ναι αλλά αυτό επειδή είναι αδύνατο και δε θα κάνει καλό στην υγεία του ιατρού αυτό πρακτικά δε γίνεται.

Θα πω ένα παράδειγμα νικοτινικό οξύ (νιασίνη) ένα φάρμακο για την υπερλιπιδαιμία που πλέον δεν πολυχρησιμοποιείται. Είναι ένα αρκετά καλό φάρμακο αλλά πολλοί ασθενειίς δεν την ανέχονταν απειδή προκαλεί ερυθρότητα και ένα αίσθημα ζέστης. Όταν ένας ιατρος ξέρει το φάρμακο και το έχει δοκιμάσει μπορεί να συμβουλέψει τον ασθενή πως να αντιμετωπίσει αυτή την παρενέργεια ή να τον προειδοποιήσει παρά να αλλάξει το φάρμακο σε άλλη κατηγορία. Η παρενέργεια δεν είναι σημαντική αλλά ένας ασθενής μπορεί να φοβηθεί με αυτό και να διακόψει το φάρμακο ή να τον κάνει να στραφεί σε άλλες θεραπείες ανατολικές που ειπα σε άλλο θεμα.

Σκέψου τους ψυχιάτρους που δίνουν ένα σωρό φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι δημιουργούν στον ασθενή δεν είναι καλό να έχουν δοκιμάσει μερικά φάρμακα για να ξέρουν τι συνταγογραφούν;

Στις ιατρικές του εξωτερικού συνήθως οι καθηγητές φέρνουν στα αμφιθέατρα τους ασθενείς (εθελοντικά) και εξηγούν την συμπτωματολογία αυτό το κάνουν για να προσεγγίσει καλύτερα το πρόβλημα ο φοιτητής ή ο ειδικευομενος και όταν ενοοώ πρόβλημα ενοοώ την συμπτωματολογία, το ιστορικό, την εικόνα.

Αν ένα πρόβλημα το ζήσεις δε θα το ξεχάσεις ποτέ. Αν υπάρχει ένα μηχάνημα που εξομοιώνει για λίγα λεπτά πως νιώθει ένας άρρωστος στο κρεβάτι του πόνου θα ήταν το καλύτερο μάθημα για κάθε επαγγελματία υγείας.

Σκεψου και διαφορετικά πως θα ήταν να κάνεις φυσική χωρίς πειράματα στο εργαστήριο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 04-11-15 στις 22:13.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:24, 07-11-15:

Ωχ! Ο φοκος! Που σαι ρε φοκο;;

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:21, 07-11-15:

Σκέψου τους ψυχιάτρους που δίνουν ένα σωρό φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι δημιουργούν στον ασθενή δεν είναι καλό να έχουν δοκιμάσει μερικά φάρμακα για να ξέρουν τι συνταγογραφούν;

focko θα μας τρελάνεις, θα δώσεις ψυχοφάρμακα σε ένα υγιή άνθρωπο για να δεις πως αντιδράει ένας οργανισμός που δεν τα χρειάζεται;

αλήθεια, σε ποιο νοσοκομείο είσαι;

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 10:01, 08-11-15:

Αν υπάρχει ένα μηχάνημα που εξομοιώνει για λίγα λεπτά πως νιώθει ένας άρρωστος στο κρεβάτι του πόνου θα ήταν το καλύτερο μάθημα για κάθε επαγγελματία υγείας.
Αυτο οχι μονο ειναι ανουσιο ειναι επικυνδινο.

φερνουν εναν ανθρωπο απο καποιο ατυχημα και θελει καποιον ακρωτηριασμο για να σωθει. Ενας γιατρος που εχει νοιωσει το πονο του ακρωτηριασμου θα ειναι επιφυλακτικος να τον κανει.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:04, 08-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ajusshi
focko θα μας τρελάνεις, θα δώσεις ψυχοφάρμακα σε ένα υγιή άνθρωπο για να δεις πως αντιδράει ένας οργανισμός που δεν τα χρειάζεται;

αλήθεια, σε ποιο νοσοκομείο είσαι;
ΕΙμαι φοιτητής ακόμα χρωστάω 2 μαθήματα για το πτυχίο. Φίλε μου δε θα πάρω αντιαρρυθμικά ή επικίδνυνα φάρμακα το είπα πάνω ένα φάρμακο μια φορά να πάρεις για να δεις πως επιδρά στο σώμα δε θα κάνει ούτε κακό ούτε καλό. Το παράδειγμα που έδωσα ήταν ένα ακίνδυνο φάρμακο. Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και δυστυχώς ένα εγχειρίδιο φαρμακολογίας δε μπορεί να περιγράψει τις παρενέργειες που έχει το φάρμακο οσο περιγραφικό και να είναι.

Όσο αφορά τα ψυχοφάρμακα επειδή θεωρώ την ψυχιατρική πολύ δύσκολη ειδικότητα και με μεγάλη ευθύνη να ξέρετε ότι οι περισσότεροι ψυχίατροι συνταγογραφούν φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι πραγματικά συνταγογραφούν και πολλές φορές αντί για καλό κάνουν κακό.

Αρχική Δημοσίευση από epote
Αυτο οχι μονο ειναι ανουσιο ειναι επικυνδινο.

φερνουν εναν ανθρωπο απο καποιο ατυχημα και θελει καποιον ακρωτηριασμο για να σωθει. Ενας γιατρος που εχει νοιωσει το πονο του ακρωτηριασμου θα ειναι επιφυλακτικος να τον κανει.
Φίλε μου μπήκες στο νόημα αλλά θα σου αλλάξω λίγο την πρόταση για να υποστηρίξω ακριιβώς το αντίθετο.

Ένας ιατρός που έχει νοιώσει το πόνο του ακρωτηριασμού θα δώσει τα κατάλληλα αναλαλγητικά στο ασθενή του και θα είναι σε επιφυλακή ώστε να μην τον αφήσει να πονάει. Υπάρχουν πολλοί ασθενείς που πονάνε και το προσωπικό δε δίνει αμέσως σημασία λόγω φόρτου εργασίας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-11-15 στις 12:12.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 12:32, 08-11-15:

Όσο αφορά τα ψυχοφάρμακα επειδή θεωρώ την ψυχιατρική πολύ δύσκολη ειδικότητα και με μεγάλη ευθύνη να ξέρετε ότι οι περισσότεροι ψυχίατροι συνταγογραφούν φάρμακα χωρίς να ξέρουν τι πραγματικά συνταγογραφούν και πολλές φορές αντί για καλό κάνουν κακό.
Ακουγεται παραξενο να το λεει μελλων γιατρος. Μπραβο για το θαρρος σου.
Το σιγουρο ειναι ομως οτι ξερουν πολυ καλα γιατι τα συνταγογραφουν. Αν εχεις ακουσει ποτε για «συνεδριακο» τουρισμο, δωρα ipad κλπ προσφερομενα απο φαρμακευτικες εταιρειες... Και μαλιστα στον τομεα του ψυχολογικου/ψυχιατρικου προβληματος που η ευθυνη του γιατρου ειναι πολυ σχετικη (και δεν μπορει να του καταλογιστει), εφοσον ποτέ δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια απο πού προερχεται το πρόβλημα και η ιαση εξαρταται κι απο τον ασθενη. Καταλαβαινεις τωρα, γιατι μερικοι εχουμε στραφει προς την ανατολική ιατρικη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 08-11-15 στις 12:35.
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 12:55, 08-11-15:

Ένας ιατρός που έχει νοιώσει το πόνο του ακρωτηριασμού θα δώσει τα κατάλληλα αναλαλγητικά στο ασθενή του και θα είναι σε επιφυλακή ώστε να μην τον αφήσει να πονάει.
ναι και ο φορτος εργασιας ειναι να του σωσουν τη ζωη, δεν δινεις ετσι απλα αναισθητικα, εξου και υπαρχει ολοκληρη ειδικοτητα αναισθησιολογιας.

προσωπικα δεν ξερω γιατρους που να αφηνουν καποιο να ποναει χωρις λογο, φανταζομαι οτι θα συμβαινει αλλα αυτοι οι ανθρωποι δεν διορθονονται ετσι και αλλιως.

τεσπα, δεν χρειαζεται να εχεις υπαρξει αυτοκινητο για να εισαι καλος οδηγος

Παράθεση

Stelios1997

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 13:47, 08-11-15:

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:34, 08-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Ακουγεται παραξενο να το λεει μελλων γιατρος. Μπραβο για το θαρρος σου.
Το σιγουρο ειναι ομως οτι ξερουν πολυ καλα γιατι τα συνταγογραφουν. Αν εχεις ακουσει ποτε για «συνεδριακο» τουρισμο, δωρα ipad κλπ προσφερομενα απο φαρμακευτικες εταιρειες... Και μαλιστα στον τομεα του ψυχολογικου/ψυχιατρικου προβληματος που η ευθυνη του γιατρου ειναι πολυ σχετικη (και δεν μπορει να του καταλογιστει), εφοσον ποτέ δεν μπορεις να ξερεις με σιγουρια απο πού προερχεται το πρόβλημα και η ιαση εξαρταται κι απο τον ασθενη. Καταλαβαινεις τωρα, γιατι μερικοι εχουμε στραφει προς την ανατολική ιατρικη.
Δεν είναι θάρρος να παίρνεις ένα φάρμακο μία φορά το οποίο δε θα σε επηρεάσει στην συνέχεια της ζωή σου.

ναι και ο φορτος εργασιας ειναι να του σωσουν τη ζωη, δεν δινεις ετσι απλα αναισθητικα, εξου και υπαρχει ολοκληρη ειδικοτητα αναισθησιολογιας.

προσωπικα δεν ξερω γιατρους που να αφηνουν καποιο να ποναει χωρις λογο, φανταζομαι οτι θα συμβαινει αλλα αυτοι οι ανθρωποι δεν διορθονονται ετσι και αλλιως.

τεσπα, δεν χρειαζεται να εχεις υπαρξει αυτοκινητο για να εισαι καλος οδηγος
Όταν πονάει ο ασθενής σου προσπαθείς να μην το κάνεις να πονάς αν είναι να χορηγήσεις φάρμακα που δε γνωρίζεις τότε πιέζεις αυτό που γνωρίζει (αναισθηιολόγο) να βοηθήσει τον ασθενή σου παρά να τον αφήσεις να πονά.

Στο εξωτερικό στις επισκέψεις συμμετέχει και φαρμακολόγος (κλινικός) ο οποίος ενημερώνει τον ιατρό και λέει την άποψη του κατά την διάρκεια της επίσκεψης. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Μη συνδέετε το ιατρό με τον άριστο μαθητή, επιμελή φοιτητή να ξέρετε ότι το 50% των ειδικευόμενων και κατα επέκταση των ιατρών είναι απόφοιτοι σχολών εξωτερικού και με λιγοτερες γνώσεις από ότι μπορείτε να φανταστείτε. Υπάρχουν απόφοιτοι σχολών εξωτερικού όμως που είξναι πολλοι καλύτεροι από τους δικούς μας.

Από αυτούς το μεγαλύτερο ποσοστό γράψανε πανελλήνιες κάτω των 13 και πολλοί εξ αυτών κάτω από τα 10 είναι παιδιά που δεν ξέρουν να διαβάζουν και γίνονται ιατροί που παίζουν με την υγεία σας. Οι περισσότεροι ιατροί ακόμα και καλοί εξαιτίας του φόρτου εργασιάς ο οποίος είναι μεγάλος σταμάτανε να δίνουν την πρέπουσα προσχολή, αυτό είναι λάθος διότι αυτοί επέλεξαν να πάρουν κλινική ειδικότητα μεγάλου φορτου (παθολογία, παιδιατρική, χειρουργική, ορθοπαιδική).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 08-11-15 στις 14:43.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 665 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 14:40, 08-11-15:

Δεν είναι θάρρος να παίρνεις ένα φάρμακο μία φορά το οποίο δε θα σε επηρεάσει στην συνέχεια της ζωή σου.
Εννοω θαρρος το να παρουσιαζεις το ιατρικο παρασκηνιο, δεδομενου οτι οι περισσοτεροι παινευουν το «σπιτακι» τους.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 07:07, 12-11-15:

Όταν πονάει ο ασθενής σου προσπαθείς να μην το κάνεις να πονάς αν είναι να χορηγήσεις φάρμακα που δε γνωρίζεις τότε πιέζεις αυτό που γνωρίζει (αναισθηιολόγο) να βοηθήσει τον ασθενή σου παρά να τον αφήσεις να πονά.

Στο εξωτερικό στις επισκέψεις συμμετέχει και φαρμακολόγος (κλινικός) ο οποίος ενημερώνει τον ιατρό και λέει την άποψη του κατά την διάρκεια της επίσκεψης. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Μη συνδέετε το ιατρό με τον άριστο μαθητή, επιμελή φοιτητή να ξέρετε ότι το 50% των ειδικευόμενων και κατα επέκταση των ιατρών είναι απόφοιτοι σχολών εξωτερικού και με λιγοτερες γνώσεις από ότι μπορείτε να φανταστείτε. Υπάρχουν απόφοιτοι σχολών εξωτερικού όμως που είξναι πολλοι καλύτεροι από τους δικούς μας.

Από αυτούς το μεγαλύτερο ποσοστό γράψανε πανελλήνιες κάτω των 13 και πολλοί εξ αυτών κάτω από τα 10 είναι παιδιά που δεν ξέρουν να διαβάζουν και γίνονται ιατροί που παίζουν με την υγεία σας. Οι περισσότεροι ιατροί ακόμα και καλοί εξαιτίας του φόρτου εργασιάς ο οποίος είναι μεγάλος σταμάτανε να δίνουν την πρέπουσα προσχολή, αυτό είναι λάθος διότι αυτοί επέλεξαν να πάρουν κλινική ειδικότητα μεγάλου φορτου (παθολογία, παιδιατρική, χειρουργική, ορθοπαιδική).
ολο αυτο τι σχεση ειχε με το κειμενο που παραθετεις?

συγγνωμη εσυ σπουδαζεις γιατρος? Αν ναι σε παρακαλω πες μου σε ποιο νοσοκομειο θα κανεις πρακτικες και ειδικοτητες να μην περναω ουτε απεξω.

τρεις λογοι:
1) τι ετος εισαι και ποσα μαθηματα χρωστας? Οσο καιρο σε θυμαμαι σπουδαζεις ιατρικη, ανετα πανε 6 χρονια
2) δεν μπορεις να φανταστεις συνθηκες που ειναι καλυτερο για ενα γιατρο να ειναι συναισθηματικα αμετοχος με τον ασθενη γιατι του δινει καλυτερη δυνατοτητα αποφασεων? Ναι ορισμενες φορες η ιατρικη ποναει και/η κανει κακο για να γλιτωσει ενα χειροτερο κακο (ακομα, σε 100 χρονια θα ειναι καλυτερα τα πραγματα)
3) θεωρεις οτι το να παρεις ΜΙΑ φορα ενα φαρμακο που θα συνταγογραφισεις σε ενα ανθρωπο σου δινει πληρη (η μερικη η οποιαδηποτε) εικονα για την εμπειρια του ανθρωπου με το φαρμακο αυτο? Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και αντιδρα διαφορετικα το να παρεις ενα φαρμακο μια φορα απεχει πολυ απο το να το παιρνεις καθε μερα. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝθΡΩΠΟΥΣ.

εισαι δεν εισαι γιατρος θα επρεπε πανω απο ολα να εισαι επιστημονας και ο επιστιμονας ξερει οτι η υποκειμενικη εμπειρια ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:13, 12-11-15:

ολο αυτο τι σχεση ειχε με το κειμενο που παραθετεις?

συγγνωμη εσυ σπουδαζεις γιατρος? Αν ναι σε παρακαλω πες μου σε ποιο νοσοκομειο θα κανεις πρακτικες και ειδικοτητες να μην περναω ουτε απεξω.

τρεις λογοι:
1) τι ετος εισαι και ποσα μαθηματα χρωστας? Οσο καιρο σε θυμαμαι σπουδαζεις ιατρικη, ανετα πανε 6 χρονια
2) δεν μπορεις να φανταστεις συνθηκες που ειναι καλυτερο για ενα γιατρο να ειναι συναισθηματικα αμετοχος με τον ασθενη γιατι του δινει καλυτερη δυνατοτητα αποφασεων? Ναι ορισμενες φορες η ιατρικη ποναει και/η κανει κακο για να γλιτωσει ενα χειροτερο κακο (ακομα, σε 100 χρονια θα ειναι καλυτερα τα πραγματα)
3) θεωρεις οτι το να παρεις ΜΙΑ φορα ενα φαρμακο που θα συνταγογραφισεις σε ενα ανθρωπο σου δινει πληρη (η μερικη η οποιαδηποτε) εικονα για την εμπειρια του ανθρωπου με το φαρμακο αυτο? Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και αντιδρα διαφορετικα το να παρεις ενα φαρμακο μια φορα απεχει πολυ απο το να το παιρνεις καθε μερα. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝθΡΩΠΟΥΣ.

εισαι δεν εισαι γιατρος θα επρεπε πανω απο ολα να εισαι επιστημονας και ο επιστιμονας ξερει οτι η υποκειμενικη εμπειρια ενος ανθρωπου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ
1)Είμαι 7ο έτος (αιώνιος φοιτητής και χρωστάω 2 μαθήματα ακόμα)
2) Θα γράψω στο ischool όταν μπω για ειδικότητα και αργοτικό οπότε μη φοβάσαι.
3) Όχι φυσικά με μία φορά δε θα καταλάβεις ούτε το 1/100 πως νιώθει ο ασθενής. Αλλά θα μπορείς εύκολα να τον ενημερώσεις πως θα νιώσει ώστε να μη διακόψει μόνος του το φάρμακο. Υπάρχουν παρενέργειες που βγαίνουν από την πρώτη δόση και πολλές φοβίζουν τους ασθενείς κα τα διακόπτουν χωρίς λόγο διότι δεν είναι ενημερωμένοι. Δεν είμαι υπέρ να παίρνει πολλά φάρμακα ο ιατρός ούτε να εθιστεί αλλά ούτε να πάρει 1 φάρμακό που μία δόση είναι επικίνδυνη π.χ. (αντιαρρυθμιικά).

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:25, 12-11-15:

Νταξει κομπλε εισαι, τι μαθηματα? Για τι ειδικοτητα θα πας?

Πωπο φιλε αν ειναι να παρει ο κακομοιρης ενα απο το καθε ειδος αντιαρυθμικων που υπαρχουν θα τελειωσει σε δυο μηνες, αναστολεις Νa αναστολεις Ca+ β ανταγωνιστες, της πουτανας.

Αλλα ενταξει εχεις δικιο, απλα παω κοντρα για να παω κοντρα τωρα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 10:30, 12-11-15:

Νταξει κομπλε εισαι, τι μαθηματα? Για τι ειδικοτητα θα πας?

Πωπο φιλε αν ειναι να παρει ο κακομοιρης ενα απο το καθε ειδος αντιαρυθμικων που υπαρχουν θα τελειωσει σε δυο μηνες, αναστολεις Νa αναστολεις Ca+ β ανταγωνιστες, της πουτανας.

Αλλα ενταξει εχεις δικιο, απλα παω κοντρα για να παω κοντρα τωρα.
φαρμακολογία χρωστάω και παθολογία οποτε μπορεί να έχεις δίκιο αφού νομίζω είναι τα πιο σημαντικά μαθήματα για κάθε σχολή υγείας αν δε περάσω αυτά τότε δεν είμαι ιατρός.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-11-15 στις 10:33.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 11:19, 12-11-15:

Θεωρώ ότι όποιος ασχοληθεί με το τομέα της υγείας που έχει να κάνει με φάρμακα πρέπει να δοκιμάζει φάρμακα αλλά και ναρκωτικά.
Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων πρέπει να δοκιμάζει και τις ζαρτιερες αλλα και τα σουτιέν.
Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.Είναι ευρέως διαδεδομένο ότι τα ναρκωτικά (γιατι για ναρκωτικα και εξαρτησεις λεει το θεμα) επιδρούν στο ΚΝΣ και στο ψυχισμό του ανθρώπου,έχοντας ως αποτέλεσμα ενα στερητικό σύνδρομο.Τι θα αλλάξει αν δοκιμασεις εσύ και ο κάθε γιατρός;; Θα αλλάξει ο τρόπος της εκάστοτε αγωγής;;Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.Κεφάλι θα κάνετε μόνο

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη einhell
Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 14:13, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων....
Ίδια λογική σε διαφορετικά θέματα και καταστάσεις είναι άκυρη

Βασικά ο fockos πιστεύω προσπαθεί να 'πει' κάτι που είναι δύσκολο να αποδοθεί χωρίς να παρεξηγηθεί αλλά εγώ τον συγχαίρω για την πρόθεση του και μόνο. Και φυσικά αν ένας ιατρός καταφέρει να μπει στην ψυχολογία του ασθενή του, με δεδομένο ότι γνωρίζει πως θα το χειριστεί, έχει ήδη καλύψει το 50% της θεραπείας του.
Εντάξει δεν αναφέρομαι σε εξάρθρωση ώμου, για να προλάβω τους ...συγκρινοσυνωμοσιολόγους!

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 14:34, 12-11-15:

Με την ίδια λογική αν κάποιος έχει κατάστημα γυναικείων εσωρούχων πρέπει να δοκιμάζει και τις ζαρτιερες αλλα και τα σουτιέν.
Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου.Είναι ευρέως διαδεδομένο ότι τα ναρκωτικά (γιατι για ναρκωτικα και εξαρτησεις λεει το θεμα) επιδρούν στο ΚΝΣ και στο ψυχισμό του ανθρώπου,έχοντας ως αποτέλεσμα ενα στερητικό σύνδρομο.Τι θα αλλάξει αν δοκιμασεις εσύ και ο κάθε γιατρός;; Θα αλλάξει ο τρόπος της εκάστοτε αγωγής;;Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.Κεφάλι θα κάνετε μόνο

Memer on duty!!

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:50, 12-11-15:

Άλλο μη ενδεικτική, άλλο λανθασμένη - ο άνθρωπος δεν είπε ότι θα συνταγογραφεί μόνο βάσει της εμπειρίας του από αυτά που θα πάρει.
Υπαρχουν καθορισμενα βηματα για την αποτοξινωση.
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,112 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 16:02, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Τα οποία σε συντριπτική πλειονότητα αποτυγχάνουν - η αποτοξίνωση δεν είναι συνταγή για κέικ
Υπάρχει η φαρμακευτική αγωγή που θα χορηγηθεί προκειμένου να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του συνδρόμου στέρησης, αλλά μόνο αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετό (αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κάνει ξανά χρήση).

"Μα είναι κάτι πιο βαθύ που με λερώνει" που λέει και το άσμα και αν δεν λυθεί αυτό η αποτοξίνωση δεν θα ευδοκιμήσει. Εδώ παίζει σημαντικό ρόλο η ευαισθησία και η προθυμία του γιατρού
Ναι δεν αντιλέγω.Δεν είπα ότι η αποτοξίνωση θα είναι και επιτυχής

Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O einhell έγραψε στις 17:01, 12-11-15:

Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται, δηλαδή επανέρχεται ο οργανισμός του. Επομένως δεν υπάρχει επιτυχής η οχι αποτοξίνωση όπως δεν υπάρχει και ανεπιτυχης....εκτρωση! Αν έγινε εκτρωση έγινε. Τέλεια και παύλα. Από κει και πέρα όμως είναι το θέμα μας και εκεί εστιάζει ο φοκος. Στην καταπολέμηση των αιτιων που στρεφεται κάποιος στα ναρκωτικά, άρα και στην οριστική θεραπεια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη einhell : 12-11-15 στις 17:05.
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:13, 12-11-15:

Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-11-15 στις 21:32.
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 21:15, 12-11-15:

Ας μιλήσουμε για το φαινόμενο House σαν να ήταν πραγματικό πρόσωπο.

Σε όλες τις season οι ιατροί γύρω του του λέγανε να του κόψουν τα φάρμακα αλλά αυτός δε τα έκοβε γιατί με αυτά δε πονούσε. Στο τέλος της 5η season βλέπει οράματα και πάει στο Ψυιχατρείο κοροιδεύει τους πάντες και θέλει να φύγει (δε παίρνει τα φάρμακα που του δινουν). Ξαφνικά κάνει μια μαλακιά καταλαβαίνει πως έχει πρόβλημα και αρχίζει πραγματικά την αγωγή.
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά! Τς,τς,τς...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:32, 12-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Spoiler Alert!! Καλέ, δε ντρέπεσαι;; Και ότι είχα σκοπό να αρχίσω να βλέπω τη σειρά! Τς,τς,τς...
δε σου το χαλαω μη φοβάσαι. Τα επεισόδια είναι αυτοτελή και απλά τρέχει πίσω μια ιστοριούλα.

Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:42, 12-11-15:

ΕΙμαι φοιτητής ακόμα χρωστάω 2 μαθήματα για το πτυχίο. Φίλε μου δε θα πάρω αντιαρρυθμικά ή επικίδνυνα φάρμακα το είπα πάνω ένα φάρμακο μια φορά να πάρεις για να δεις πως επιδρά στο σώμα δε θα κάνει ούτε κακό ούτε καλό. Το παράδειγμα που έδωσα ήταν ένα ακίνδυνο φάρμακο. Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και δυστυχώς ένα εγχειρίδιο φαρμακολογίας δε μπορεί να περιγράψει τις παρενέργειες που έχει το φάρμακο οσο περιγραφικό και να είναι.

αν πάρεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν περιέχει κανένα κίνδυνο,
είναι σαν να παίρνεις ένα φάρμακο μία φορά που δεν θα έχει κανένα κίνδυνο,
απλά θα πάρεις ένα φάρμακο για μία φορά χωρίς κανένα κίνδυνο για σένα και κανένα νέο για τους άλλους λολ,

τεσπα, κατάλαβα τι θες να πεις, τίμιο μεν, άνευ αντικειμένου δε,
καλή επιτυχία στις σπουδές σου.

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 08:26, 13-11-15:

Το στερητικο συνήθως αντιμετωπίζεται με συνδιασμο φαρμάκων και υποκαταστατα που δεν προκαλούν εθισμό και σταδιακά ο εξαρτημενος αποτοξινωνεται
ποτε κανενας πρεζακιας δεν ειπε "δεν εκοψα τη πρεζα επειδη δεν αντεχα 3-5 μερες να νοιωθω ψιλοχαλια".

και η μεθαδονη αντικαθιστα μια εξαρτηση με μια αλλη (πολυ χειροτερη)

Παράθεση

einhell

Αποκλεισμένος χρήστης

O einhell έγραψε στις 11:48, 13-11-15:

Ας τα να πάνε, είναι η ιστορία από την πλευρά των εξαρτημένων και των οικείων τους, για την άλλη πλευρά είναι...άστους να πάνε, είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους