Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,185 μηνύματα σε 74,657 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διατροφικές διαταραχές

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 15:11, 04-08-10:

έχετε αντιμετωπίσει ποτέ κάποια διατροφική διαταραχή;
νευρογενή ανορεξία ή βουλιμία;
πώς ξεκίνησε; πώς το αντιμετωπίσατε; καταφέρατε να το ξεπεράσετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 15:38, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
μια μινι ανορεξια θα την ηθελα ειναι η αληθεια εγω προσωπικα!

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:49, 04-08-10:

μη λες τετοια λογια..

Αλλα εκτος απο φασεις -μεγαλη πεινα, τρωω οτι βρω- και απο το -δεν εχω ορεξη δεν τρωω τπτ, πολυ σπανιο- παθολογικα δεν εχω παθει κατι ποτε!
να σαι παντα καλα..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:52, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw

Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:00, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Πολύ συχνά. Γενικά δεν μπορώ να βάλω κιλά, από μικρή το είχα αυτό.
σε μισω!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:03, 04-08-10:

σε μισω!
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 16:14, 04-08-10:

Kαι εγώ.

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:16, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Kαι εγώ.

Εμένα δε μου αρέσει βασικά, ειδικά όταν κάποιος έχει να με δει καιρό μου λέει ''Ρε, αδυνάτησες;'' πολύ σπαστικό!

χτυπα κ αλλο...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:18, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μη..
γυναικες με λιγα παραπανω κιλα,εχουν πολυ μικροτερες πιθανοτητες για οστεοπορωση και αλλες ασθενειες λογω ορμονων..
η γυναικα θελει λιπος..

υπαρχουν λεπτοι ανθρωποι με πιεση και ζαχαρο..και παχουλοι εκ φυσεως που ειναι υγιεστατοι..
Ευχαριστω..μου δινεις κουραγιο..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:47, 04-08-10:

Όχι.. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάτι ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά υπήρχε μία εποχή στην Γ Γυμνασίου που ένιωθα μειονεκτικά επειδή δεν μου άρεσε το σώμα μου (βλακείες της εφηβείας.. Άσε που και λόγω αθλητισμού έπρεπε να είμαι λαμπάδα!!) και για κάποιο διάστημα δεν μπορούσα να φάω όσο έπρεπε. Επειδή είχα όμως 12 ώρες προπόνηση την εβδομάδα μετά από ένα διάστημα άρχισα να νιώθω τόσο αδύναμη που η όρεξή μου επανήλθε κανονικότατα.

Το δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να αντιληφθείς τι συμβαίνει, αν είσαι τρίτος. Γιατί ο άνθρωπος που το περνά εκείνη την στιγμή ποτέ δεν θα παραδεχτεί ότι δεν είναι καλά, σε άλλους, εκτός και αν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο. Τα πράγματα όμως είναι δύσκολα τότε...

Πιστεύω ότι όλα αυτά συμβαίνουν επειδή πλέον έχουμε συγχύσει την έννοια του ωραίου, με το ανορεξικό!!! Και αυτό δεν είναι καθόλου σωστό. Πλέον, νομίζω ότι δεν υπάρχει ωραιότερο σώμα από αυτό με τις καμπύλες...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:49, 04-08-10:

τι αθλητισμο?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 18:57, 04-08-10:

Βόλεϋ. Ψηλές και αδύνατες, ξέρεις...
Πώς να μην θες να αδυνατίσεις???

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:08, 04-08-10:

οχι αδυνατες παντα..ειναι και νταρντανες που και που..

τι υψος εχεις ειπαμε?

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 19:44, 04-08-10:

Εγώ τις αδύνατες έβλεπα!!!
Ψήλωσα!!!! Είμαι πλέον 1.73 αν και θεωρείται κάπως λίγο... (Πήρα 1 ολόκληρο πόντο!!) Αν και νομίζω αυτό ήταν το τέλος στο ύψος μου.. Δεν παίζει να ψηλώσω και άλλο...

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 20:34, 04-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Μια ερώτηση. Υπάρχει ο όρος νευρογενής; Ήξερα πως λεγόταν ψυχογενής ή νευρική..

Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή. Το είχα πάρει πολύ προσωπικά και σταδιακά σταμάτησα να τρώω. Έχασα σχεδόν 10 κιλά τότε, πάνω στην ανάπτυξη. Άργησα να το καταλάβω. Μέχρι που όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν πως έχω αδυνατίσει πάρα πολύ και πρέπει κάτι να κάνω. Σιγά σιγά και με βοήθεια από το σπίτι το ξεπέρασα αλλά απέκτησα ευαισθησία στο στομάχι και ακόμη σήμερα υπάρχουν μέρες που δε μπορώ να φάω τίποτα, νιώθω πως θα σκάσω. Είναι πολύ άσχημο πράγμα. Καλύτερα τροφαντή και υγιής παρά αδύνατη και προβληματική, μια χαρά τα λέει ο Άγγελος. Το κατάλαβα με το λάθος τρόπο αλλά τι να κάνουμε. Πλέον είμαι σε σωστό βάρος και παίζω ανάλογα τα κέφια με 2 κιλα + -.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 22:02, 04-08-10:

Ξεκίνησε στα 14 όταν το αγόρι που μου άρεσε μου έλεγε επανειλημμένα πως είμαι χοντρή.
γιαυτο πρεπει να προσεχουν τι λενε τα αγορια..

αν ειναι δυνατον..

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:52, 04-08-10:

Καποτε ειχα περασει φαση που ζυγιζομουν παρα πολλες φορες τη μερα και αν εβλεπα πως ειχα παρει βαρος εκοβα το βραδινο. Πλεον εχω πεταξει την ζυγαρια σε μια γωνια και δεν ασχολουμαι. Αντι για διαιτες προτιμω να γυμναζομαι για μια ωρα την ημερα και να κανω καλο στην υγεια μου παρα να μετραω θερμιδες.

Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Wrong
H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H Wrong έγραψε στις 17:07, 05-08-10:

το καλύτερο είναι απλά να μην σε νοιάζει, να είσαι καλά με το σώμα σου και αυτό είναι πολύ καλύτερο από το να ζυγίζεις 40 και λιγότερα κιλά.
ναι, ο όρος νευρογενής ανορεξία υπάρχει, μου το είπε ο ψυχολόγος μου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 16:50, 09-08-10:

Δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα.Μονο μια περιοδο καπου προς το τελος του δημοτικου ειχα λιγα κιλα ,χωρις να φαινομαι κοκαλιαρα απλα ηταν λιγα για το υψος μου(δεν ειμαι ψηλη) και περυσι ειχα χασει γυρω στα 5 λογω αγχους ,καμια σχεση με προβλημα εμφανισης ή να πιστευω οτι ειμαι χοντρη και τετοια.

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 19:14, 21-05-14:

Εδω και κανα δυο χρονια εχω καποια θεματα με τη διατροφη μου.Ειναι καποιες μερες που με πιανει κατι (αλλοτε σποραδικα,αλλοτε συχνα) και τρωω ο,τι βρω μπροστα μου με τοση λαιμαργια λες και εχω να φαω μερες.Ειμαι 1.70 και το βαρος μου τα δυο τελευταια χρονια κυμαινεται απο 49 μεχρι 53 κιλα (τωρα ειμαι καπου στα 50).Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου συμβαινει αυτο και με ενοχλει ιδιαιτερα.Δεν ειναι οτι αγχωνομαι μην παχυνω κλπ ομως εκτος του οτι βλαπτω την υγεια μου,αφου φαω ο,τι ειναι να φαω νιωθω απαισια.Ουσιαστικα δεν απολαμβανω καν το φαι πλεον.
Δε ζηταω διαγνωση εννοειται,αλλα μηπως εχετε ακουσει κατι/ειχατε εμπειριες με παρομοιο προβλημα και αν ναι,πως το αντιμετωπισατε?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

fmarulezkd

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη fmarulezkd
Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 679 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε στις 21:06, 21-05-14:

Αμφιβάλλω πως τρως πολύ, άσχετα πως σου φαίνεται εσένα, αλλά: Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδικές ορμόνες; Υποθέτοντας πως δεν υπάρχει κάποια πάθηση, η πολύ ποσότητα φαγητου δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχτική, πέρα από αυτές που ανεβάζουν χοληστερίνη/τριγλυκερίδια (σε τέτοια ηλικία δεν είναι θέμα) ή σχετίζονται με διαβήτη (ζάχαρη).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 21:33, 21-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από fmarulezkd
Αμφιβάλλω πως τρως πολύ, άσχετα πως σου φαίνεται εσένα, αλλά: Έχεις κάνει εξετάσεις για θυρεοειδικές ορμόνες; Υποθέτοντας πως δεν υπάρχει κάποια πάθηση, η πολύ ποσότητα φαγητου δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχτική, πέρα από αυτές που ανεβάζουν χοληστερίνη/τριγλυκερίδια (σε τέτοια ηλικία δεν είναι θέμα) ή σχετίζονται με διαβήτη (ζάχαρη).

Eχω κανει εξετασεις,δεν εχω τιποτα
Παντως οντως τρωω παρα πολυ αφου μου το λενε ακομα και οι γυρω μου που συνηθως-ξερεις μαμαδες κι αυτα- με μπουκωνουν.
Και αμα ηταν οκει να τρωω τοσο γιατι αφου φαω νιωθω τοσο χαλια και μου ερχεται να ξερασω

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,077 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 20:37, 07-08-14:

Υπαρχει ενα προβλημα...
Η κολλητη μου, κατα τη διαρκεια των πανελληνιων,πηρε καμποσα κιλακια (γυρω στα 15) και τωρα προσπαθει να τα χασει. Το θεμα ειναι πως δεν ακολουθει καποια συγκεκριμενη διαιτα και ουτε γυμναζεται (δεν εχει την δυνατοτητα). Ουσιαστικα, προσπαθει να τρωει λιγο. Μονο που αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, καταπονει τον εαυτο της με το να μην τρωει ολη τη μερα ενω το βραδυ λυγιζει και τρωει ο,τι βρει. Υστερα, νιωθει τυψεις και κανει εμετο.Θελοντας να την βοηθησω, της ειχα πει καθε φορα που νιωθει πως θελει να κανει εμετο να με περνει τηλ και να το συζηταμε ωσπου να περασουν οι τυψεις της.Αυτο ομως φαινεται οτι δεν πιανει (δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ). Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω? Νιωθει πολυ απογοητευμενη με τον εαυτο της και ειναι πολυ ανασφαλης...

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 21:48, 07-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Υπαρχει ενα προβλημα...
Η κολλητη μου, κατα τη διαρκεια των πανελληνιων,πηρε καμποσα κιλακια (γυρω στα 15) και τωρα προσπαθει να τα χασει. Το θεμα ειναι πως δεν ακολουθει καποια συγκεκριμενη διαιτα και ουτε γυμναζεται (δεν εχει την δυνατοτητα). Ουσιαστικα, προσπαθει να τρωει λιγο. Μονο που αυτο δεν ειναι φυσιολογικο, καταπονει τον εαυτο της με το να μην τρωει ολη τη μερα ενω το βραδυ λυγιζει και τρωει ο,τι βρει. Υστερα, νιωθει τυψεις και κανει εμετο.Θελοντας να την βοηθησω, της ειχα πει καθε φορα που νιωθει πως θελει να κανει εμετο να με περνει τηλ και να το συζηταμε ωσπου να περασουν οι τυψεις της.Αυτο ομως φαινεται οτι δεν πιανει (δεν με πηρε ουτε μια φορα τηλ). Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω? Νιωθει πολυ απογοητευμενη με τον εαυτο της και ειναι πολυ ανασφαλης...
Aυτά τα προβλήματα, όσο και να τη βοηθάς εσύ και οι κοντινοί της άνθρωποι, δεν πρόκειται να εξαφανιστούν για πάντα, αν δεν μιλήσει με ειδικό. Και προτείνω να το κάνει σύντομα. Ακόμα και αν κόψει τις κακές συνήθειες, πάντα αυτό το πράμα θα την τρώει μέσα της. έχω περάσει παρόμοια εμπειρία..

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 13:27, 08-08-14:

Υπαρχει ενα προβλημα...
Πρέπει να αποδεχτεί πως τα κιλά δεν χάνονται σε μία μέρα, να αποδεχτεί τον εαυτό της και να έχει υπομονή για το τελικό αποτέλεσμα. Το "μικρά γεύματα", εξαρτάται με το πόσο έτρωγε πριν,να τρώει ανά τακτά διαστήματα,να παίρνει τα απαραίτητα συστατικά, και πολύ νερό. Όσον αφορά τη γυμναστική, περπάτημα ή κολύμπι, απλά. Πηγαίνετε παρέα,παρακίνησέ την, γιατί αν έχει εμμονή με το να χάσει τα κιλά, ίσως με τον καιρό αρχίσει να κλείνεται σκεπτόμενη μόνο αυτό. Το βραδινό "πάρτυ"-φαί είναι μόνο στο μυαλό μας,κι εγώ μπορεί να πώ πως θέλω να φάω 10 πίτσες, αλλά βολεύομαι με το νερό και το βραδινό και με παίρνει ο ύπνος. Αν όλη μέρα σκέφτεται μόνο το πως θα χάσει τα κιλά, όλη μέρα θα ασχολείται με αυτό και θα έχει στο νού της το φαί-επομένως πρέπει να βρεί δραστηριότητες να ξεχνιέται,αλλά και για να κάνει κάτι δημιουργικό. Με τους εμετούς κακό στον εαυτό της θα κάνει, γιατί θα αφυδατώνεται. Για την ιστορία και εγώ μετά της πανελλήνιες είπα σιγά σιγά θα χάσω τα κιλά της εφηβείας και των πανελληνίων, έχασα περίπου 20, τώρα που το σκέφτομαι είχα τρελή μανία να τα χάσω εδώ και τώρα, αλλά προφανώς δεν είχα κάτι καλύτερο να ασχοληθώ. Τώρα που διατηρώ το βάρος με αυξομειώσεις 2-3 κιλών εδώ και ένα χρόνο, δεν ασχολούμαι με το θέμα. Υπομονή θέλει αυτό το θέμα.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,077 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 13:41, 08-08-14:

Ευχαριστω πολυ που απαντησατε Προσπαθει να απασπα την προσοχη της απο το φαγητο με το να ειναι συνεχεια εξω... π.χ. παει για ψωνια, παει παραλια, βολτες κλπ χωρις να τρωει τιποτα. Φυσικο δεν ειναι το βρδυ που γυρναει σπιτι να πειναει? Ε, εκει του δινει και καταλαβαινει... και, θεωρωντας πως εχει χαλασει την προσπαθεια της, κανει εμετο...

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,660 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 13:45, 08-08-14:

Δεν προκαλείται μόνο αφυδάτωση.. Αν συνεχίσει για πολυ, θα εχει πρόβλημα με τα δόντια της, με τα εσωτερικά της οργανα, τα μαλλιά της, θα εχει πρήξιμο στο πρόσωπο... Προσπάθησε να τη βοηθήσεις και να της εξηγήσεις οτι μπορει να πιστεύει πως αν χάσει βάρος θα γίνουν ολα καλυτερα, αλλα δεν ειναι έτσι. Το πρόβλημα ειναι μεσα της, οσο βάρος κι αν χάσει, αν δεν αγαπήσει τον εαυτό της δεν θα αλλάξει τιποτα.

Παράθεση

_Νηρηίς_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη _Νηρηίς_
H _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

H _Νηρηίς_ έγραψε στις 13:55, 08-08-14:

Ευχαριστω πολυ που απαντησατε Προσπαθει να απασπα την προσοχη της απο το φαγητο με το να ειναι συνεχεια εξω... π.χ. παει για ψωνια, παει παραλια, βολτες κλπ χωρις να τρωει τιποτα. Φυσικο δεν ειναι το βρδυ που γυρναει σπιτι να πειναει? Ε, εκει του δινει και καταλαβαινει... και, θεωρωντας πως εχει χαλασει την προσπαθεια της, κανει εμετο...
Χωρίς φαί η μηχανή του οργανισμού δεν γεμίζει. Πρέπει να βρεί δραστηριότητες που να γεμίζουν τη ψυχή της, εντός και εκτός φαγητού. Αν δεν καλλιεργήσει αυτό στο μυαλό της, δυστυχώς θα αποτύχει στο σκοπό της, δηλαδή να χάσει κιλά.

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tasos09
Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O Tasos09 έγραψε στις 17:01, 08-08-14:

Το ότι με το που σταματήσει όλα αυτά τα ακραία είναι εγγυημένο ότι θα πάρει πίσω όλα τα κιλά που έχασε και κάποια παραπάνω της το έχετε πει;

Δε γίνεται να χάσεις 15 κιλά σε 1 μήνα όταν τα πήρες μέσα σε 1 χρόνο. Ο οργανισμός μας έχει μηχανισμούς για να εξισορροπεί οποιαδήποτε αλλαγή πάει να γίνει στο σώμα μας, όταν πιστεύει ότι αυτό είναι ενάντια στην επιβίωσή του και το απότομο χάσιμο βάρους είναι μία τέτοια αλλαγή.

Η καλύτερη λύση που έχετε να της προτείνετε είναι να το γυρίσει σε μια ισορροπημένη διατροφή για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να φτάσει στα κιλά που επιθυμεί. Για να το κάνει αυτό πρέπει να ασχοληθεί με βασικά θέματα διατροφής, ώστε να καταλάβει πώς λειτουργεί ο οργανισμός σε γενικές γραμμές, ποια φαγητά τη χορταίνουν, ποια την παχαίνουν και τα σχετικά. Η εμμονή με το χάσιμο κιλών μόνο αρνητικές συνέπειες μπορεί να έχει. Για ψυχολογική υποστήριξη μπορείτε να κάνετε και οι φίλες της την ίδια ή παρόμοια διατροφή, μόνο καλό θα σας κάνει.

Η επόμενη λύση, αν τα παραπάνω της φαίνονται δύσκολα ή περίεργα είναι να πάει σε μια διατροφολόγο ώστε να θέσουν μαζί έναν στόχο και να της βγάλει ένα κατάλληλο πρόγραμμα διατροφής ώστε να τον πετύχει. Έτσι θα έχει και κάποια ψυχολογική ώθηση (η βοήθεια του ειδικού).

Τέλος αν δε λογικευτεί σύντομα μάλλον θα χρειαστεί η συνδρομή κάποιου πιο ειδικού, αφού η ανορεξία πολύ συχνά οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες.

Αυτά από μένα.

Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky95
H Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Vicky95 έγραψε στις 14:42, 14-08-14:

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. Αυτο.Κουραστηκα να μετραω θερμιδες, να τρώω αρρωστημενα, Κουράστηκα να ξερναω, Κουράστηκα να μην μπορω να με ελέγχω, να θέλω να σταματήσω κ να μη μπορω. Κουράστηκα να λέω 'ηταν η τελευταια φορα' και να υποκυπτω παλι.. Και ΣΙΧΑΘΗΚΑ το εαυτό μου, τα ψέματα μου,τις υποσχέσεις που δεν τηρω. Σιχαθηκα να μου λένε να μην αδυνατησω άλλο και να απανταω πως ναι δεν θέλω να χάσω άλλα κιλα λες και είναι στο χερι μου.Σιχαθηκα τη ζυγαρια και τα νούμερα της, σιχαθηκα να κλαίω. Και ΞΕΧΑΣΑ ποσο απλα ηταν όλα πριν...

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 17:21, 14-08-14:

Θες να μας δώσεις λίγα παραπάνω στοιχεία; Ας πούμε τι εννοείς τρως αρρωστημένα; Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος; Τη βουλιμία την έχεις διαγνώσει μόνη σου ή παρέα με κάποιον ειδικό;

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 19:07, 14-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Tasos09
Θες να μας δώσεις λίγα παραπάνω στοιχεία; Ας πούμε τι εννοείς τρως αρρωστημένα; Πόσα κιλά είσαι και με τι ύψος; Τη βουλιμία την έχεις διαγνώσει μόνη σου ή παρέα με κάποιον ειδικό;
Δεν καταλαβαίνω γιατι χρειάζεται να μας πει το ύψος της και τα κιλά της... Για να της πουμε οτι ειναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να αδυνατισει αλλο; Πρωτον, νομιζεις πως έτςι θα διορθωθούν ολα; Και δεύτερον, όσα κιλά και να ζυγίζει, αυτο που κανει δεν ειναι σωστό. Οποτε, ειναι λιγο άτοπο αυτο που ρωτας. Επισης, ακομα και αν δεν εχει παει σε ειδικό, φαίνεται οτι αυτα που κανει δεν ειναι φυσιολογικά..

Εγω προτείνω να μιλήσεις σε κάποιον, σε κάποιον ειδικό. Καλές οι συμβουλές απο φίλους και την οικογένεια, αλλα συνηθως δεν αρκεί μόνο αυτο γιατι δεν μπορούν να σε καταλάβουν πλήρως και θα σου λενε πράματα του τυπου "μα εισαι ήδη αδύνατη, δεν χρειάζεται να το κανεις αυτο", ενώ συνηθως ο λόγος πίσω απο τέτοια προβλήματα ειναι ψυχολογικός και οχι η ανάγκη για αδυνατισμα. Ειναι δυσκολο αυτο που σου συμβαίνει, αλλα μην το αφήσεις να σε καταστρέψει. Φανταζομαι ξέρεις οτι μπορεί να προκαλέσεις πολλά προβλήματα στον εαυτό σου αν συνεχίσεις έτσι, απο προβλήματα στα δόντια μέχρι και στα μαλλιά σου. Ναι, θα σου ειναι δυσκολο στην αρχή να κοψεις αυτές τις συνήθειες αλλα πραγματικά αξίζει να προσπαθήσεις και στο τέλος θα δεις οτι αξιζε. Αλλιώς θα το κουβαλάς για πάντα μεσα σου. Μιλα σε κάποιον ειδικό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 14-08-14 στις 19:20.
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 20:50, 14-08-14:

Αφού δεν θες να χάσεις άλλα κιλά τότε γιατί καταφεύγεις στην βουλιμία; Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, μπορεις να πας σε εναν διατροφολόγο, να σου δώσει μια διατροφή και να την ξεκινήσεις. Η βουλιμία δεν είναι λύση.

Παράθεση

Tasos09

Δραστήριο Μέλος

O Tasos09 έγραψε στις 20:52, 14-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Δεν καταλαβαίνω γιατι χρειάζεται να μας πει το ύψος της και τα κιλά της... Για να της πουμε οτι ειναι μια χαρά και δεν χρειάζεται να αδυνατισει αλλο; Πρωτον, νομιζεις πως έτςι θα διορθωθούν ολα; Και δεύτερον, όσα κιλά και να ζυγίζει, αυτο που κανει δεν ειναι σωστό. Οποτε, ειναι λιγο άτοπο αυτο που ρωτας. Επισης, ακομα και αν δεν εχει παει σε ειδικό, φαίνεται οτι αυτα που κανει δεν ειναι φυσιολογικά..
Ρωτάω γιατί υπάρχει κόσμος που μπερδεύει τη Βουλιμία με τη Νευρική ανορεξία. Και όταν ακούω για κόλλημα με θερμίδες, ζυγαριές και εμετούς το μυαλό μου πάει στο 2ο.

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 20:59, 14-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από ch0c0lαtε.co0kiε
Αφού δεν θες να χάσεις άλλα κιλά τότε γιατί καταφεύγεις στην βουλιμία; Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό, μπορεις να πας σε εναν διατροφολόγο, να σου δώσει μια διατροφή και να την ξεκινήσεις. Η βουλιμία δεν είναι λύση.

Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος ειναι οτι τα άτομα που παρουσιάζουν τέτοιες διαταραχές δεν το κανουν επειδή θέλουν να χάσουν κιλά, αλλα επειδή υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα απο κάτω που τους ωθούν στο να χάσουν βάρος και με τετοιο τροπο. Ακομα και αδύνατα άτομα μπορούν να παρουσιάσουν ανορεξία και βουλιμία.

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 22:17, 14-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος ειναι οτι τα άτομα που παρουσιάζουν τέτοιες διαταραχές δεν το κανουν επειδή θέλουν να χάσουν κιλά, αλλα επειδή υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα απο κάτω που τους ωθούν στο να χάσουν βάρος και με τετοιο τροπο. Ακομα και αδύνατα άτομα μπορούν να παρουσιάσουν ανορεξία και βουλιμία.
Δεν ειπα το αντιθετο, απλώς έγραψα αυτο που πιστεύω. Εφόσον τότε η αιτία είναι θα ψυχολογικά προβλήματα δεν μένει παρά να πάνε σε κάποιο ψυχολόγο/ψυχίατρο. Μονος αυτος θα μπορει να βρει κάποια λυση για να απαλλαγεί και να είναι ξανά όπως ήταν και πριν την πίεση των ψυχολογικών προβλημάτων.

Παράθεση

Vicky95

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vicky95
H Vicky95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Vicky95 έγραψε στις 12:40, 15-08-14:

ειμαι 1.80 και 57 κιλα. εχω επισκεφτει διατροφολογο τους τελευταιους 6 μηνες, για ανορεξικες τασεις μιλησε. απλα το τελυταιο διμηνο αρχισα να τρωω μεχρι να ποναω αυτο εννοω αρρωστημενα και μετα εμετος και φοβος να μη παχυνω πολυ. Πρεπει να το καταλαβαν και οι γονεις μου γιατι ενω ειχαν χαρει στην αρχη που με εβλεπαν να τρωω καταλαβαν οτι κατι δεν παει καλα. επικοινωνησαν παλι με το γιατρο και ακουσα τη λεξη βουλιμια. μου εκλεισαν ραντεβου. απλα θελω να τελειωσει ολο αυτο. να βγει απο το μυαλο μου.δεν μπορω αλλο.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:07, 15-08-14:

Αφου το θελεις, θα γινει...
Τα πραματα τα κανουμε εμεις τραγικα, ειναι ολα στο μυαλο μας!
Να ακολουθησεις την καρδια σου που δινει τελος και τις συμβουλες του γιατρου!
Εισαι πολυ τυχερη που εχεις πλαι σου τους γονεις σου!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,969 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 16:17, 15-08-14:

Να ηρεμήσεις! Δε νομίζω πως χρειάζεσαι διατροφολόγο. Έναν καλό ψυχολόγο χρειάζεσαι, να βγάλεις αυτά που έχεις μέσα σου, να ξεκουραστείς, να χαλαρώσεις... Την εμμονή αυτή δεν μπορεί να στη "γιατρέψει" ο διατροφολόγος. Αλλά ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί ενδεχομένως να σε καθοδηγήσει για να βρεις τον δρόμο συμφιλίωσης με τον εαυτό σου. Σου εύχομαι καλή επιτυχία κι ελπίζω να βρεις γρήγορα τον εαυτό σου!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους