Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:33, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση αυτό από τη μια και από την άλλη νομίζω θα πρέπει να χαιρόμαστε που επιτέλους η γενιά μετά από μας νιώθει την ανάγκη να αλλάξει πολύ περισσότερα πράγματα από όσα καταφέραμε εμείς και στέκεται ΚΑΙ στις λεπτομέρειες.

Γιατί να πρέπει να ακολουθούμε πάντα την πεπατημένη ειδικά χωρίς να ξέρουμε γιατί το κάνουμε?
Μου αρέσει που το moto των νέων είναι "question everything". Ώρα ήταν να ξεκολλήσουμε από πρακτικές του παρελθόντος.

Αχ βρε Ισιλιελ, όποτε απαντάς σε κάποιο θέμα μου σκέφτομαι "επιτέλους ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει και μπορεί και τα λέει πιο ήρεμα και λιγότερο παρεξηγίσμα απο μένα εννοώντας ακριβώς το ίδιο"
Αν και δυστυχώς εγώ βλέπω ένα συντηρητισμό στη νέα γενιά, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά δεν βλέπω οι νέοι να ενδιαφέρονται να αλλάξουν απολύτως τίποτα, εκτός ολίγων εξαιρέσεων. Ακόμα και όλο το θέμα με τα πανεπιστήμια και τις πορείες και τη δήθεν επαναστατικότητα είναι για να διατηρήσουν, όχι για να αλλάξουν κάτι.
Κάποτε ήταν οι νόμοι που μας έκαναν μη ίσους και παλεύαμε να τους αλλάξουμε. Τώρα είναι τα μυαλά μας, και ούτε που μας ενδιαφέρει να τα αλλάξουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Μου συμβαίνει ήδη
Δεν τρέχει τίπότα Λια μου. Δεν μεγαλώνω (π.χ.) την Αναστασοπούλου, μεγαλώνω τη Μαρία.
Απο τη δική σου περίπτωση μου ήρθε η ιδέα να ρωτήσω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-04-07 στις 18:03. Αιτία: Merge
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 17:16, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
kajira αν ο κόσμος όλος ακολουθούσε τη λογική "αυτό μάθαμε, αυτό θα κάνουμε" τότε θα ήσουν σήμερα παντρεμένη με τρία κουτσούβελα, με έναν άντρα που θα είχε επιλέξει ο πατέρας σου, έγκλειστη στο σπίτι, χωρίς να υπολογίζεται η γνώμη σου πουθενά και χωρίς δυνατότητα να χωρίσεις όσο άθλια κι αν σου φερόταν. Ο κόσμος πάει μπροστά επειδή δεν σκέφτονται όλοι με αυτό τον τρόπο (όχι τον δικό σου, αυτόν του υποτιθέμενοιυ άντρα σου εννοώ). Και όσο για τον άντρα μου, θεωρώ highly unlikely να επιλέξω κάποιον που θα είχε ΠΡΟΒΛΗΜΑ να πάρουν ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα άρχιζα να προβληματίζομαι οτι κάπου έκανα λάθος επιλογή (αναλόγως και τα επιχειρήματα του βέβαια, πχ αν το επίθετο μου ήταν απαίσιο θα το καταλάβαινα κάπως).
Αλήθεια αν το επίθετο του άντρα σας ήταν άθλιο και το δικό σας αρκετά κομψό, πάλι θα είχατε την ίδια άποψη;
λιακι συμφωνώ μαζί σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 17:35, 05-04-07:

Εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να έχω το επίθετο της μητέρας μου που -εδώ που τα λέμε- είναι σαφώς πιο ωραίο. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω το δικό μου στο παιδί, εκτός και αν της μητέρας του δεν βλέπεται, ή μάλλον δεν ακούγεται.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 02:13, 06-04-07:

Έγινε ένα split το οποίο θα το βρείτε εδώ και βγήκαν κάποια offtopics, τα οποία θα τα βρείτε εδώ.

Στο θέμα μας... Εγώ έχω το επίθετο του πατέρα μου. Και μου αρέσει σε σύγκριση αυτουνού της μητέρας μου. Δεν έχω μπει καν στη διαδικασία του να σκεφθώ ποιο θα δώσω, είναι πολύ νωρίς.
Όταν έρθει η ώρα θα το συζητήσω με τη σύνροφό μου και θα δούμε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:49, 06-04-07:

Χθές είχα αυτή τη συζήτηση με την κόρη μου.
Στην τάξη της υπάρχει μόνο ένα παιδί με δύο επίθετα.
(Απ' ότι μου είπε το χρησιμοποιεί όπως τον βολεύει. Δηλαδή όταν θέλει να είναι ψηλά σε μια λίστα χρησιμοποιεί αυτό που αρχίζει από Β ενώ στην αντίθετη περίπτωση το άλλο από Π )
Η ίδια δεν θα ήθελε να έχει 2 επίθετα όπως μου είπε διότι το όνομά της είναι ήδη μεγάλο και τα επίθετα μας είναι επίσης μακρυνάρια... Δηλαδή:

τετρασύλλαβο όνομα
+ εξασύλλαβο επίθετο
+ πεντασύλλαβο επίθετο

(ε, δίκιο έχει...)

τέλος τη ρώτησα αν θα προτιμούσε να έχει το δικό μου και μου απάντησε πολύ απλά πως αυτό που έχει τώρα το έχει συνηθίσει. Τόσο απλά!
Στην τάξη υπάρχει και ένα παιδί με το επίθετο της μητέρας...
Νομίζω -και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει η Michelle- πως η σκέψη πίσω από αυτό το thread δεν έχει να κάνει τόσο με την επιλογή μας αυτή καθεαυτή αλλά με τον τρόπο που λειτουργούμε ως προς το "δεδικασμένο" του παρελθόντος...
Διαβάζοντας αυτό το thread καταλαβαίνει κανείς πως οι περισσότερες γυναίκες (κι εγώ μέσα σ' αυτές) είναι πρόθυμες να δώσουν στο παιδί το επίθετο του πατέρα χωρίς συγκεκριμένο λόγο. Επειδή έτσι ήταν πριν τα πράγματα.
Κάποια ανήσυχα κεφάλια λοιπόν ανάμεσά μας αναρωτιώνται γιατί?
Όχι γιατί επιλέγουμε το συγκεκριμένο επίθετο, αλλά γιατί λειτουργούμε με αυτόν τον τρόπο. Γιατί συνεχίζουμε να θεωρούμε ...φυσιολογικό να πάρει το παιδί το όνομα του πατέρα.
Γιατί να μην έχουμε φτάσει σε ένα στάδιο "ουδετεροποίησης" ακόμα?

Για να το πω πιο απλά:
Έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε δύο t-shirt διαφορετικών χρωμάτων
Θα χρησιμοποιήσουμε κριτήρια όπως τι μας πάει ποιο είναι πιο βολικό ποιο είναι πιο φτηνό ίσως.
Και τα δύο μπλουζάκια μοιράζονται τις ίδιες πιθανότητες πριν χρησιμοποιήσουμε τη λογική μας για να επιλέξουμε το καλύτερο. Έχουν στην αρχή τις ίδιες πιθανότητες.
Με τα επίθετα όμως δε συμβαίνει το ίδιο σύμφωνα πάντα με τις απαντήσεις που δώθηκαν στο thread. Και αυτό γιατί στην ουσία υπάρχει προεπιλεγμένο πριν από μας για μας το πατρικό επίθετο.

Τι συμβόλιζε αυτή η επιλογή τα παλαιότερα χρόνια? Ιδιοκτησία, ανωτερότητα, κτλ.
Σε καθαρά συμβολικό επίπεδο λοιπόν, μας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε με ίσους όρους το ένα από τα δύο επίθετα και εμείς σαν υπνωτισμένοι επιλέγουμε ...την προεπιλογή.

Αυτό το υπνωτισμένοι είναι που ενοχλεί τη Michelle νομίζω. (Εγώ στο συγκεκριμένο την ευχαριστώ που από τότε που ήρθα στο φόρουμ με έχει μάθει να σκέφτομαι έτσι...με αυτό που δεν συμφωνώ μαζί της θα το αναφέρω στο άλλο thread που έγινε split)

Θα μου πείτε, "Όχου μωρέ, σιγά τ'αυγά, υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα να λύσουμε σε σχέση με τη θέση της γυναίκας μητέρας και εργαζόμενης στη σημερινή κοινωνία, με αυτό θα ασχολούμαστε"?
Κάθε μεγάλο ταξίδι ξεκινάει από ένα μικρό βηματάκι.

Εάν αυτά που ήδη έχουμε "κερδίσει" απαξιούμε να τα χρησιμοποιήσουμε πως περιμένουμε τα άλλα, τα σπουδαία, τα μεγαλύτερα?
Τουλάχιστον όταν επιλέγουμε ας είναι μια συνειδητή επιλογή και όχι η συνήθεια.

Εφ όσον υπάρχει μια μερίδα ανδρών που θα αρνηθούν κατηγορηματικά να πάρει το παιδί το επίθετο της μητέρας, εφ όσον δεν θα είναι και για εκείνους μια απόφαση ρουτίνας ακόμα κι αυτό το ασύμαντο φαινομενικά πραγματάκι, παίζει το ρόλο του στο κοινωνικό γίγνεσθαι...
Μην κρίνετε μόνο από το στενό κοινωνικό σας περιβάλλον. Δείτε την γενικότερη εικόνα.
Στο κάτω-κάτω, κάθε επιλογή που γίνεται χωρίς να ξέρουμε γιατί την κάνουμε ...πολύ απλά δεν είναι επιλογή.

Πολύ σημαντικό συμπέρασμα που βγήκε για μένα από αυτό το thread ήταν και το γεγονός πως πολοι από μας δεν ξέρουμε καν πως λειτουργεί η διαδικασία με τα επίθετα και πιστεύουμε λανθασμένα πως οι επόμενες γενιές θα αποκτήσουν επίθετα σιδηρόδρομους!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-04-07 στις 10:55.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:22, 06-04-07:

Eγώ πάλι πιστεύω οτι η επιλογή του ονόματος ενός παιδιού, θα πρέπει να γίνεται με ποιο ουσιαστικά κριτήρια από αυτά που αναφέρει η φίλη μας Ισιλέλ.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχουν το όνομα του πατέρα ή της μητέρας, ας είναι γερά και ας έχουν όποιο όνομα θέλουν. Αν είχα παιδιά ίσως και να τους έδινα το επίθετο της μητέρας τους αν ήταν πιο εύηχο από το δικό μου, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν θα μπορούσα να διανοηθώ να το κάνω μόνο και μόνο για να ικανοποιηθούν οι επαναστατικοψευτοφεμινιστικές φιλοδοξίες κάποιων.
Διαφωνώ Ισιλιέλ με αυτό που λες για μικρό βήμα ενός ταξιδιού.
Το φεμινιστικό κίνημα, ή αν θέλεις η σκέψη του καθενός, δεν έχει ανάγκη τέτοια παραδείγματα. Δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε σε τέτοιες υπερβολές για να αποδείξουμε οτι είμαστε ανοιχτόμυαλοι, όταν σε άλλα θέματα της καθημερινής μας ζωής έχουμε παρωπίδες.
Αντίθετα, θα έλεγα, οτι όσο πιο μικρό είναι αυτό το βήμα, τόσο περισσότερο ευτελίζεται η ιδέα "ανοιχτό μυαλό".
Αν για παράδειγμα το επίθετο τη Μισέλ ήταν άσχημο (αλλά πολύ άσχημο), σε αντίθεση με του συντρόφου της που θα ήταν θαυμάσιο, τι θα έκανε;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:40, 06-04-07:

Δεν είπα: "Γυναίκες, δώστε το επιθετό σας στα παιδιά σας για να δείξετε στους άντρες τι αξίζετε"
Ειπα: "Γυναίκες, όταν δίνετε στα παιδιά σας το επίθετο του άντρα σας να ξέρετε γιατί το κάνετε"

Αν για παράδειγμα το επίθετο τη Μισέλ ήταν άσχημο (αλλά πολύ άσχημο), σε αντίθεση με του συντρόφου της που θα ήταν θαυμάσιο, τι θα έκανε;
Για τη Michelle δε μπορώ να απαντήσω, εγώ πάντως θα έδινε στο παιδί μου το επίθετο του συντρόφου μου! Γιατί όχι? Ποιός είπε πως από εδώ και πέρα πρέπει να δίνουμε μόνο τα δικά μας επίθετα στα παιδιά? Όμως σε αυτή την περίπτωση υπάρχει μια λογική της επιλογής. Το ωραίο vs το άσχημο. Είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ!
Δεν είναι "Ας πάρει το δικό σου άντρα μου μια που έτσι γινόταν πάντα".

Επαναστατικοψευτοφεμινιστικές (τι καλά που υπάρχει το copy paste) αντιλήψεις δεν έχω, δεν θεωρώ καν τον εαυτό μου φεμινίστρια. Αν διαβάσεις προσεκτικά τι λέω θα διαπιστώσεις πως είμαι υπέρ της συνειδητής επιλογής και κατά του ωχαδερφισμού.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:47, 06-04-07:

Επειτα από αυτές τις απαραίτητες διευκρινίσεις, θα συμφωνήσω..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:33, 06-04-07:

Συμφωνώ απόλυτα με Isiliel! Αν και δεν νομίζω να βρω ποτέ σύντροφο με ωραίοτερο επίθετο απο αυτό της μητέρας μου

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 15:28, 06-04-07:

...Πραγματικα, πολυ σημαντικο ζητημα! Μερικες φορες εχω την αισθηση οτι ψαχνομαστε για να δημιουργησουμε (κοινωνικα, οχι φορουμ-ικα) θεματα!

Αν απο τους δυο γονεις, τον εναν τον καιει να βγει το δικο του επιθετο, και τον αλλον οχι, ας βγει αυτουνου που τον ενδιαφερει πιο πολυ. Αν και τους δυο δεν τους πολυνοιαζει, ας βγει αυτο που τους αρεσει πιο πολυ. Αν και τους δυο τους ενδιαφερει τοοοσο πολυ, ας διαλεξουν ενα (με κληρο στο κατω κατω! ) και αν θελει μετα το παιδι, οποτε νομιζει οτι ειναι σιγουρο και ωριμο, ας το αλλαξει μονο του!

Ουτε να το αναγουμε το ζητημα σε σεξιστικο, ουτε να χρησιμοποιουμε μεσοβεζικες λυσεις, που τελικα πολυ πιθανο να οδηγησουν σε αυτο που καποια παιδια ανεφεραν χιουμοριστικα (με 4,8 55454 επιθετα) Αφηστε που μιας και δεν υπαρχουν πολλα παιδια με 2 επιθετα, και πραγματι δεν ειναι και χρηστικο, το παιδι μπορει να αισθανεται και ασχημα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:33, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
που τελικα πολυ πιθανο να οδηγησουν σε αυτο που καποια παιδια ανεφεραν χιουμοριστικα (με 4,8 55454 επιθετα)
Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι δεν επιτρέπεται ένα παιδί να έχει πάνω απο 2 επίθετα.
Επίσης τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, όσο λεπτομέρεια κι αν είναι. Για συγκεκριμένους λόγους υιοθετήθηκε παλιότερα και σιωπηρά διαιωνίζονται με το πρόσχημα της ασημαντότητας του ζητήματος. Επι του θέματος ανέφερε η Ισιλιελ κάποια πολύ σωστά επιχειρήματα οπότε δεν έχει νόημα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ το θεωρώ σημαντικό.
Ένα ακόμη παράδειγμα, λίγο τραβηγμένο, αλλά πιθανό:
Μια μητέρα παντρεύεται μικρή, κάνει ένα παιδί (έστω Α), του δίνει το επίθετο του άντρα της και μετά χωρίζει. Έπειτα παντρεύεται ξανά, κάνει άλλο ένα παιδί (έστω Β), στο οποίο δίνει το επίθετο του νέου της άντρα.
Σκηνικό 1: Ο Β δανείζεται κάποια στιγμή το αυτοκίνητο του Α. Τον σταματάει αστυνομικός. Πουθενά δεν φαίνεται οτι το αυτοκίνητο ανήκει στην οικογένεια. Τον πηγαίνει στην αστυνομία για κλοπή.
Σκηνικό Β: Οι γονείς έχουν πεθάνει. Ο Α παθαίνει ένα σοβαρό ατύχημα και επιτρέπονται μόνο συγγενείς πρώτου βαθμού να τον επισκεφθούν. Ο Β δεν θα μπορεί να αποδείξει με απλή επίδειξη ταυτότητας οτι είναι αδερφός ή γενικά κοντινός συγγενής του Α.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 19:48, 06-04-07:

Αναφέρθηκε πολλές φορές οτι δεν επιτρέπεται ένα παιδί να έχει πάνω απο 2 επίθετα.
Επίσης τίποτα δεν γίνεται στην τύχη, όσο λεπτομέρεια κι αν είναι. Για συγκεκριμένους λόγους υιοθετήθηκε παλιότερα και σιωπηρά διαιωνίζονται με το πρόσχημα της ασημαντότητας του ζητήματος. Επι του θέματος ανέφερε η Ισιλιελ κάποια πολύ σωστά επιχειρήματα οπότε δεν έχει νόημα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ το θεωρώ σημαντικό.
Μια μητέρα παντρεύεται μικρή, κάνει ένα παιδί (έστω Α), του δίνει το επίθετο του άντρα της και μετά χωρίζει. Έπειτα παντρεύεται ξανά, κάνει άλλο ένα παιδί (έστω Β), στο οποίο δίνει το επίθετο του νέου της άντρα.
Σκηνικό 1: Ο Β δανείζεται κάποια στιγμή το αυτοκίνητο του Α. Τον σταματάει αστυνομικός. Πουθενά δεν φαίνεται οτι το αυτοκίνητο ανήκει στην οικογένεια. Τον πηγαίνει στην αστυνομία για κλοπή.
Σκηνικό Β: Οι γονείς έχουν πεθάνει. Ο Α παθαίνει ένα σοβαρό ατύχημα και επιτρέπονται μόνο συγγενείς πρώτου βαθμού να τον επισκεφθούν. Ο Β δεν θα μπορεί να αποδείξει με απλή επίδειξη ταυτότητας οτι είναι αδερφός ή γενικά κοντινός συγγενής του Α.
Ενώ αν είναι πατέρας στη θέση της μητέρας και δώσει στα παιδιά του το όνομα της εκάστοτε γυναίκας του δεν είναι το ίδιο?

χαχαχαχαχα ε ρε που φτάνει τον άνθρωπο το πείσμα! Η μάλλον όχι,λάθος,τι κάνει στον άνθρωπο ο τρόπος με τον οποίο μεγ΄'αλωσε!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:52, 06-04-07:

Μα κατάλαβε επιτέλους οτι δεν ειμαι υπερ στο να παίρνουν τα παιδιά μόνο το επίθετο κανενός απο τους δύο γονείς!! Είμαι υπερ στο να παίρνουν και τα δύο!!!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 19:55, 06-04-07:

Και τα εγγόνια ποιά 2 από τα 4 να κρατήσουν?
Και γιατί να μην αλλάξει κάποιος το όνομά του στην ηλικία των 18 αφού μπορεί?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:58, 06-04-07:

Για τα παιδιά των παιδιών θα αποφασίσουν οι γονείς ποιό απο τα δικά τους θα τους δώσουν. Εγώ έχω ήδη αποφασίσει ποιό απο τα 2 επίθετα μου θα δώσω στα παιδιά μου.
Φυσικά και μπορεί να το αλλάξει στα 18, γιατί να το κάνει όμως; Δεν κατάλαβαίνω τι θες να πεις.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 20:28, 06-04-07:

Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 22:10, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Θέλω να πω,ποιος ο λόγος να μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες αφού τα ίδια τα παιδιά μπορούν να κάνουν αυτό που θέλουν στα 18 τους!

μέχρι τη στιγμή που θα γίνουν 18 θα τους έχουμε φορτώσει ένα όνομα που δεν θα θέλουν αλλά θα το έχουν συνηθίσει

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:13, 06-04-07:

Τα παιδιά δρουν σύμφωνα με τις αξίες που τους έχουν δώσει οι γονείς τους μετά τα 18

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 22:40, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Τα παιδιά δρουν σύμφωνα με τις αξίες που τους έχουν δώσει οι γονείς τους μετά τα 18
Αξίες...όχι όνομα!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 22:41, 06-04-07:

Μα αμα δεν μπορει να εχει παραπανω απο δυο επιθετα, καποια στιμη οπως λες και εσυ παρακατω καποιος θα πρεπει να κανει μια επιλογη μεταξυ επιθετων. Επομενως μπορει να την κανει και αρχικα, αντι να μπει στη διαδικασια να του δωσει δυο επιθετα, χωρις νοημα!

Εννοεις οτι οι λογοι που υιοθετηθηκε παλαιοτερα ειναι λογοι εξουσιας των αντρων, κυριοτητας, κτλ; Μου ακουγεσαι σαν τους συνωμοσιολογους στις τηλεορασεις που ο,τι γινεται το φορτωνουν στους Εβραιους, τους Αμερικανους, κτλ! Σορρυ κιολας, αλλα με αυτη τη λογικη και εγω να πω οτι τα παιδια στα διαζυγια συνηθως καταληγουν να μενουν με τις μητερες τους, γιατι αυτο ειναι δακτυλος των γυναικων για να παρουν τα παιδια με το μερος τους και να γυρισουν εναντιον των πρωην αντρων τους! Μην παιρνουμε ενα γεγονος και το τροποποιουμε οπως συμφερει το επιχειρημα μας!

Τα επιθετα εισηλθαν στην κοινωνια λογω της αναγκης διαχωρισμου των ατομων σε μια μεγαλη κοινωνια, εφοσον δεν αρκουσαν πλεον τα ονοματα. Για λογους ευκολιας και επειδη πιο γνωστοι ηταν οι αντρες σε μια κοινωνια ή/και τα επαγγελματα τους, "δημιουργηθηκαν" ετσι τα επωνυμα: Πχ "Παπαδιαμαντη, Σιδερα", κτλ. Ακομα και αν με τα σημερινα δεδομενα ηταν σεξιστικη η κινηση τοτε, δεν σημαινει οτι πχ πρεπει να βγαλουμε καινουργια επωνυμα ολοι με τεχνητο τροπο, πχ "Γιωργος ΧΨ12345", για να μην προσβαλλουμε τις γυναικες!

Επισης, για το παραδειγμα σου: Φαντασου ομως να δινει σε ολα τα παιδια της και τα δυο επωνυμα (του εκαστοτε αντρα της, και το δικο της) Μετα, βασει της δικης σου λογικης, θα μπορει να μπει το παιδι του Α στο σπιτι του Β (που θα ανηκει εξ ημισειας και στους δυο) και να κανει ο,τι θελει (πχ να παρει ο,τι θελει) και οι αστυνομικοι να μην τον συλλαβουν, παροτι κατα το ημισυ το σπιτι ανηκει σε εναν πρακτικα ασχετο! Αμα ειναι να βγαλουμε ακραια παραδειγματα, καπου θα μαγκωσουν ολες οι θεωριες. Το θεμα ειναι στις συνηθισμενες περιπτωσεις να μας εξυπηρετουν.

Αρχική Δημοσίευση από adespoto

Ε; Τι εννοεις; Ποιες αξιες εμπεριεχονται στα επωνυμα;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:21, 07-04-07:

Μα αμα δεν μπορει να εχει παραπανω απο δυο επιθετα, καποια στιμη οπως λες και εσυ παρακατω καποιος θα πρεπει να κανει μια επιλογη μεταξυ επιθετων. Επομενως μπορει να την κανει και αρχικα, αντι να μπει στη διαδικασια να του δωσει δυο επιθετα, χωρις νοημα!
Την επιλογή των επιθέτων θα την κάνει για τα παιδιά του, δεν θα αλλάξει και ο ίδιος επίθετο! Οπότε και εκείνος θα φαίνεται εύκολα οτι είναι γιός/κόρη των γονιών του (και των δύο) και το ίδιο θα ισχύει για το παιδί του.

Και η εξήγηση που δίνεις εσύ, εξίσου σεξιστική μου φαίνεται. Βέβαια δεν έφταιγαν οι άνδρες τότε για αυτό (ούτε υπονοώ οτι έφταιγαν), αυτό που λέω είναι οτι είναι κατάλοιπο μιας σεξιστικής κοινωνίας.

Αυτό με το σπίτι δεν το κατάλαβα. Αναφέρεσαι στους Α και Β του δικού μου παραδείγματος ή σε άλλους; Γιατί στο δικό μου παράδειγμα είναι ετεροθαλή αδέρφια, όχι άσχετοι.

Διότι τότε θα σκεφτούν οτι αν αλλάξουν θα "πικραθεί" ο πατέρας τους, οπότε θα προτιμήσουν να μην το κάνουν.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:30, 07-04-07:

Την επιλογή των επιθέτων θα την κάνει για τα παιδιά του, δεν θα αλλάξει και ο ίδιος επίθετο! Οπότε και εκείνος θα φαίνεται εύκολα οτι είναι γιός/κόρη των γονιών του (και των δύο) και το ίδιο θα ισχύει για το παιδί του.

Και η εξήγηση που δίνεις εσύ, εξίσου σεξιστική μου φαίνεται. Βέβαια δεν έφταιγαν οι άνδρες τότε για αυτό (ούτε υπονοώ οτι έφταιγαν), αυτό που λέω είναι οτι είναι κατάλοιπο μιας σεξιστικής κοινωνίας.

Αυτό με το σπίτι δεν το κατάλαβα. Αναφέρεσαι στους Α και Β του δικού μου παραδείγματος ή σε άλλους; Γιατί στο δικό μου παράδειγμα είναι ετεροθαλή αδέρφια, όχι άσχετοι.

Διότι τότε θα σκεφτούν οτι αν αλλάξουν θα "πικραθεί" ο πατέρας τους, οπότε θα προτιμήσουν να μην το κάνουν.
* Μα αυτο λεω: καποια στιγμη καποιος γονιος θα αποφασισει να δωσει καποιο (σιγουρα οχι ολα δηλαδη) απο τα επιθετα στα παιδια του. Αντι να γινεται αυτο σε καθε μια απο χ γενιες, ας αποφασιζουν σε καθε γενια οι γονεις ποιο απο τα δυο επωνυμα ειναι πιο "σωστο" να κρατησουν. Simple!

* Μα ειπα οτι μπορει να σου φανει σεξιστικη. Αλλα ακομα και να εγινε για σεξιστικους σκοπους (θεωρω οτι εγινει για πρακτικους λογους), δεν νομιζω οτι παραμενει σεξιστικο. Απλα χρηστικο. Το να καθομαστε να το αναλυουμε απλα του προσδιδει ενα νοημα που δεν εχει πλεον (ή και δεν ειχε ποτε, δεν θα μαλωσουμε για αυτο)

* Υπαρχουν ο Α, ο Β, και η Γ. Η Γ παντρευεται πρωτα τον Α και κανει τον Α1, και μετα τον Β και κανει τον Β1. Αν και ο Β1 και ο Α1 εχουν και τα δυο επωνυμα, τοτε πχ ο Β1 μπορει πχ να μπει στο σπιτι του Α, και ο Α1 στου Β (εφοσον και τα δυο σπιτι ειναι συνιδιοκτησια με την Γ)

Ελπιζω να καταλαβες. Αν οχι (πες το μεν), δεν το αναλυω (δε), γιατι απλα το εφερα ως ενα περιεργο και απιθανο αντιπαραδειγμα στο δικο σου.

Υ.Γ: Για αυτο που απαντας στου Ειλικρινη. Σε καθε περιπτωση παντως, στο χερι τους ειναι. Αν αποφασισουν να μην το αλλαξουν, παλι αποφαση τους θα ειναι, οποτε δικαιωμα τους. Αν θεωρησουν οτι ειναι πιο σημαντικη η "ευτυχια" του πατερα τους, τοτε καλα εκανε ο πατερας τους και τους το εδωσε αρχικα! Αν οχι, ας το αλλαξουν!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:38, 07-04-07:

* Μα αυτο λεω: καποια στιγμη καποιος γονιος θα αποφασισει να δωσει καποιο (σιγουρα οχι ολα δηλαδη) απο τα επιθετα στα παιδια του. Αντι να γινεται αυτο σε καθε μια απο χ γενιες, ας αποφασιζουν σε καθε γενια οι γονεις ποιο απο τα δυο επωνυμα ειναι πιο "σωστο" να κρατησουν. Simple!
Ναι, αλλά έτσι δεν θα φαίνεται οτι είναι τέκνο των γονιών του ενώ στην περίπτωση των δύο επιθέτων το πολύ πολύ να μην φαίνεται για τα εγγόνια που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο.
* Μα ειπα οτι μπορει να σου φανει σεξιστικη. Αλλα ακομα και να εγινε για σεξιστικους σκοπους (θεωρω οτι εγινει για πρακτικους λογους), δεν νομιζω οτι παραμενει σεξιστικο. Απλα χρηστικο. Το να καθομαστε να το αναλυουμε απλα του προσδιδει ενα νοημα που δεν εχει πλεον (ή και δεν ειχε ποτε, δεν θα μαλωσουμε για αυτο)
Μα οι πρακτικοί λόγοι ήταν απόρροια της σεξιστικής κοινωνίας! Ήταν πιο πρακτικό, διότι οι άντρες ήταν πιο γνωστοί διότι η κοινωνία ήταν σεξιστική!
* Υπαρχουν ο Α, ο Β, και η Γ. Η Γ παντρευεται πρωτα τον Α και κανει τον Α1, και μετα τον Β και κανει τον Β1. Αν και ο Β1 και ο Α1 εχουν και τα δυο επωνυμα, τοτε πχ ο Β1 μπορει πχ να μπει στο σπιτι του Α, και ο Α1 στου Β (εφοσον και τα δυο σπιτι ειναι συνιδιοκτησια με την Γ)

Ελπιζω να καταλαβες. Αν οχι (πες το μεν), δεν το αναλυω (δε), γιατι απλα το εφερα ως ενα περιεργο και απιθανο αντιπαραδειγμα στο δικο σου.
Ελπίζω να κατάλαβα τώρα. Στην περίπτωση αυτή, δεν κρίνονται τα πράγματα "βεβιασμένα" και γρήγορα, όπως πχ με την προσαγωγή στο αστυνομικό τμήμα λόγω κλοπής αυτοκινήτου (που θα ξεμπλεξει μεν αλλά θα έχει ταλαιπωρηθεί). Στην περίπτωση που αναφέρεις, και άσχετος να ήταν εντελώς (δλδ να είχε διαφορετικό επίθετο), πάλι η ίδια ακριβώς διαδικασία θα ακολουθείτο, μήνυση.
Υ.Γ: Για αυτο που απαντας στου Ειλικρινη. Σε καθε περιπτωση παντως, στο χερι τους ειναι. Αν αποφασισουν να μην το αλλαξουν, παλι αποφαση τους θα ειναι, οποτε δικαιωμα τους. Αν θεωρησουν οτι ειναι πιο σημαντικη η "ευτυχια" του πατερα τους, τοτε καλα εκανε ο πατερας τους και τους το εδωσε αρχικα! Αν οχι, ας το αλλαξουν!
Μα άλλο να αλλάζεις κάτι και άλλο να το έχεις εξαρχής! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρουν και τα δύο. Όσο ανούσιο σας φαίνεται εσάς το να ασχολείστε με το ποιανού θα πάρουν, τόσο ανούσιο μου φαίνεται εμένα να βαριέστε να κάνετε μια απλή δήλωση που μόνο θετικά έχει για το παιδί. Διότι δεν είδα κανένα αρνητικό ουσιαστικά, πέρα απο το "βαριέμαι, είναι ανούσιο".

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:51, 07-04-07:

Ναι, αλλά έτσι δεν θα φαίνεται οτι είναι τέκνο των γονιών του ενώ στην περίπτωση των δύο επιθέτων το πολύ πολύ να μην φαίνεται για τα εγγόνια που ούτως ή άλλως δεν μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο.
(παραπομπη 1, θα χρειαστει μετα) Δηλαδη εσενα το να ειμαστε ο Κωστας Παπαδοπουλος Μυτακιδης, και εσυ η Ελενη Αννα Κωνσταντινιδου Μαρκακη και να βγαλουμε το παιδι μας (ναι ναι, μολις καναμε παιδι!) ενα απο:

Γιαννη Παπαδοπουλο
Γιαννη Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο-Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Μαρκακη
Γιαννη Μυτακιδη - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Μυτακιδη - Μαρκακη
Γιαννη Μαρκακη
Γιαννη Κωνσταντινιδη
(ξεχασα κατι; )

δεν σου φαινεται χαζο;;;;
Το να κανουμε και δευτερο παιδι και να λεγονται:
και Μαρια Μυτακιδη - Κωνσταντινιδου

φυσιολογικο και αυτο;

Μα οι πρακτικοί λόγοι ήταν απόρροια της σεξιστικής κοινωνίας! Ήταν πιο πρακτικό, διότι οι άντρες ήταν πιο γνωστοί διότι η κοινωνία ήταν σεξιστική!
Ναι αλλα ηταν πιο πρακτικο! Τι να εκαναν δηλαδη; Να σκεφτονταν να το βγαλουμε και με το επωνυμο της μητερας για να ταλαιπωρουμαστε να τα θυμομαστε ή να το εβγαζαν μονο με το επωνυμο της μανας για να μην καταλαβαιναν ποιος ειναι;;

Ελπίζω να κατάλαβα τώρα. Στην περίπτωση αυτή, δεν κρίνονται τα πράγματα "βεβιασμένα" και γρήγορα, όπως πχ με την προσαγωγή στο αστυνομικό τμήμα λόγω κλοπής αυτοκινήτου (που θα ξεμπλεξει μεν αλλά θα έχει ταλαιπωρηθεί). Στην περίπτωση που αναφέρεις, και άσχετος να ήταν εντελώς (δλδ να είχε διαφορετικό επίθετο), πάλι η ίδια ακριβώς διαδικασία θα ακολουθείτο, μήνυση.
Μα που θα ηταν το παραξενο; Συγγνωμη κυριε αστυφυλακα, το σπιτι δεν ειναι των "Α,Γ"; "Εγω ειμαι Γ, αρα το σπιτι ειναι της οικογενειας μου" (και συνεχιζει να ληστευει το μισο σπιτι του Α )

Μα άλλο να αλλάζεις κάτι και άλλο να το έχεις εξαρχής! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρουν και τα δύο. Όσο ανούσιο σας φαίνεται εσάς το να ασχολείστε με το ποιανού θα πάρουν, τόσο ανούσιο μου φαίνεται εμένα να βαριέστε να κάνετε μια απλή δήλωση που μόνο θετικά έχει για το παιδί. Διότι δεν είδα κανένα αρνητικό ουσιαστικά, πέρα απο το "βαριέμαι, είναι ανούσιο".
Δες την παραπομπη 1. Απλα, ειναι ηλιθιο και ανουσιο. Προτιμαω χιλιες φορες να παρει το ονομα της γυναικας μου, παρα να εχω ενα παδι με δυο επωνυμα γιατι εγω εχω φεμινιστικο προβλημα.

Υ.Γ: Με εναν πιο χαζο δευτερο λογο, για να μην κοροιδευουν το παιδι μου στο σχολειο που διαφερει απο τα υπολοιπα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:42, 07-04-07:

(παραπομπη 1, θα χρειαστει μετα) Δηλαδη εσενα το να ειμαστε ο Κωστας Παπαδοπουλος Μυτακιδης, και εσυ η Ελενη Αννα Κωνσταντινιδου Μαρκακη και να βγαλουμε το παιδι μας (ναι ναι, μολις καναμε παιδι!) ενα απο:

Γιαννη Παπαδοπουλο
Γιαννη Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο-Μυτακιδη
Γιαννη Παπαδοπουλο - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Μυτακιδη - Κωνσταντινιδη
Γιαννη Μυτακιδη - Μαρκακη
Γιαννη Μαρκακη
Γιαννη Κωνσταντινιδη
(ξεχασα κατι; )

δεν σου φαινεται χαζο;;;;
Το να κανουμε και δευτερο παιδι και να λεγονται:
και Μαρια Μυτακιδη - Κωνσταντινιδου

φυσιολογικο και αυτο;
Μα η δήλωση γίνεται ΠΡΙΝ το γάμο, όχι για κάθε παιδί! Μετά το γάμο, όσα τέκνα αποκτηθούν παίρνουν το ίδιο επίθετο, όποιο κι αν είναι αυτό!
Ναι αλλα ηταν πιο πρακτικο! Τι να εκαναν δηλαδη; Να σκεφτονταν να το βγαλουμε και με το επωνυμο της μητερας για να ταλαιπωρουμαστε να τα θυμομαστε ή να το εβγαζαν μονο με το επωνυμο της μανας για να μην καταλαβαιναν ποιος ειναι;;
Μα δεν κατακρίνω αυτούς που το υιοθέτησαν ΤΟΤΕ, κατακρίνω αυτούς που εξακολουθούν να το υιοθετούν και σήμερα παρ'οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα επειδή "αυτό ξέρουν, αυτό εμπιστευονται, έτσι έμαθαν, έτσι έγινε και σε αυτούς"!
Μα που θα ηταν το παραξενο; Συγγνωμη κυριε αστυφυλακα, το σπιτι δεν ειναι των "Α,Γ"; "Εγω ειμαι Γ, αρα το σπιτι ειναι της οικογενειας μου" (και συνεχιζει να ληστευει το μισο σπιτι του Α )
Το ίδιο δεν θα μπορούσε να γίνει και σε κανονικά αδέρφια που ούτως ή αλλως έχουν το ίδιο επώνυμο;
Δες την παραπομπη 1. Απλα, ειναι ηλιθιο και ανουσιο. Προτιμαω χιλιες φορες να παρει το ονομα της γυναικας μου, παρα να εχω ενα παδι με δυο επωνυμα γιατι εγω εχω φεμινιστικο προβλημα.
Απο πότε είναι φεμινιστικό πρόβλημα η δικαιοσύνη και η μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών του παιδιού;
Υ.Γ: Με εναν πιο χαζο δευτερο λογο, για να μην κοροιδευουν το παιδι μου στο σχολειο που διαφερει απο τα υπολοιπα.
Εμένα πάντως δεν με κοροίδεψαν ποτέ για αυτό.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 02:02, 07-04-07:

Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειτε οντως δεν καταλαβες το νοημα αυτων που ειπα ειτε απλα δεν απαντησες βασει του νοηματος αλλα "γυρω' απο αυτο; Anyway:

Μα η δήλωση γίνεται ΠΡΙΝ το γάμο, όχι για κάθε παιδί! Μετά το γάμο, όσα τέκνα αποκτηθούν παίρνουν το ίδιο επίθετο, όποιο κι αν είναι αυτό!

Ok, δεν το ηξερα αυτπ. Παραμενει παντως οτι απλα για να ονομασεις το παιδι σου μπορεις να εχεις (πριν το γαμο) 9 αν τις μετρησα σωστα, επιλογες. Για κατι το οποιο απλα θα το προσδιοριζει. Εμενα μου φαινεται χαζο. Εσενα προφανως οχι.

Μα δεν κατακρίνω αυτούς που το υιοθέτησαν ΤΟΤΕ, κατακρίνω αυτούς που εξακολουθούν να το υιοθετούν και σήμερα παρ'οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα επειδή "αυτό ξέρουν, αυτό εμπιστευονται, έτσι έμαθαν, έτσι έγινε και σε αυτούς"!
Συμφωνοι. Αλλα αφου ετσι αρχισε, και ειχε πρακτικο νοημα, και αφου δεν κανει κακο, ποιο το νοημα να αλλαξει; Επειδη αν το εξετασουμε σημερα με την τωρινη μας ματια, θα μας φανει σεξιστικο; Τοτε, αν ειναι ετσι, σου ειπα, να καταργησουμε και τα "κανονικα" επωνυμα μας, και να τα κανουμε κωδικα. Αλλιως θα μας πηγαινουν πισω στις πραγματικες ασχολιες (ή χαρακτηρισμους για) των αρρενων προγονων μας (αντι και των δυο φυλων). και αυτο σεξιστικο ειναι.

Το ίδιο δεν θα μπορούσε να γίνει και σε κανονικά αδέρφια που ούτως ή αλλως έχουν το ίδιο επώνυμο;
Τοτε ποιο θα ηταν το νοημα; Να εκλεβε το σπιτι των δυο γονιων του; Ενω στην δικη μου περιπτωση θα εκλεβε το σπιτι ενος αγνωστου για αυτον (του δευτερου συζυγου της μητερας του)

Απο πότε είναι φεμινιστικό πρόβλημα η δικαιοσύνη και η μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών του παιδιού;
Απο την εποχη περιπου που εγινε προβλημα δικαιοσυνης και ελευθεριας επιλογων ενος ατομου, το επωνυμο του...Απο ποτε. Ειλικρινα, μου φαινεται παραξενο το να λες οτι ειναι προβλημα διακιοσυνης και ελευθεριας επιλογων κατι τοσο ασημαντο...

Εμένα πάντως δεν με κοροίδεψαν ποτέ για αυτό.
Εσενα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:34, 07-04-07:

Γιατι εχω την εντυπωση οτι ειτε οντως δεν καταλαβες το νοημα αυτων που ειπα ειτε απλα δεν απαντησες βασει του νοηματος αλλα "γυρω' απο αυτο; Anyway:
Ίσως γιατί δεν ήσουν αρκετά ξεκάθαρος σε αυτό που έλεγες (εικάζω). Δεν απαντώ ποτέ σε υπονοούμενα, διότι όσες φορές το έχω κάνει μπορεί ο άλλος να πει οτι "ααα δεν εννοούσα αυτό, απο που προκύπτει" αντί να απαντήσει επι της ουσίας. Οπότε αν πιστευεις οτι σε κάτι δεν πήρες απάντηση, πες το ευθέως (δεν λέω οτι δεν μίλησες ευθέως, απλά μετά απο ένα good night's sleep δεν θυμάμαι και τι έγραψες)
Ok, δεν το ηξερα αυτπ. Παραμενει παντως οτι απλα για να ονομασεις το παιδι σου μπορεις να εχεις (πριν το γαμο) 9 αν τις μετρησα σωστα, επιλογες. Για κατι το οποιο απλα θα το προσδιοριζει. Εμενα μου φαινεται χαζο. Εσενα προφανως οχι.
Και ακόμα περισσότερες αν έχουν και οι δύο γονείς 2 επίθετα. Ωστόσο παραβλέπεις κάτι: Ένας άνθρωπος, μέχρι να κάνει παιδιά έχει τόοοσα χρόνια μπροστά του, στα οποία σχεδόν πάντα έχει διαμορφώσει μια προτίμηση όσον αφορά το ποιό επίθετο του αρέσει περισσότερο. Εδώ αν διαβάσεις το θέμα θα δεις οτι μερικοί είπαν "της μητέρας μου μου αρέσει περισσότερο/δεν μου αρέσει" παρ'ότι έχουν μόνο ένα επίθετο. Και πιστευεις οτι δεν έχει μπει σε αυτό το δίλημμα κάποιος που επισήμως έχει και τα δύο; Οπότε τελικώς, οι επιλογές είναι δύο μόνο: Με ποιά σειρά θα μπουν. Που αυτό, ε είναι όντως ανούσιο.
Συμφωνοι. Αλλα αφου ετσι αρχισε, και ειχε πρακτικο νοημα, και αφου δεν κανει κακο, ποιο το νοημα να αλλαξει; Επειδη αν το εξετασουμε σημερα με την τωρινη μας ματια, θα μας φανει σεξιστικο; Τοτε, αν ειναι ετσι, σου ειπα, να καταργησουμε και τα "κανονικα" επωνυμα μας, και να τα κανουμε κωδικα. Αλλιως θα μας πηγαινουν πισω στις πραγματικες ασχολιες (ή χαρακτηρισμους για) των αρρενων προγονων μας (αντι και των δυο φυλων). και αυτο σεξιστικο ειναι.
Διότι το να το γυρίσουμε σε "κωδικά επίθετα" έχει πολλά πρακτικά προβλήματα (απομνημόνευσης κλπ). Αντιθέτως το μόνο πρόβλημα των δύο επιθέτων είναι η βαρεμάρα των μελλόνυμφων.
Τοτε ποιο θα ηταν το νοημα; Να εκλεβε το σπιτι των δυο γονιων του; Ενω στην δικη μου περιπτωση θα εκλεβε το σπιτι ενος αγνωστου για αυτον (του δευτερου συζυγου της μητερας του)
Μάλλον δεν έχω καταλάβει ακόμα το παράδειγμα. Εγώ νόμιζα οτι εννοούσες οτι θα έκλεβε το σπίτι του ετεροθαλούς αδερφού του. Του δεύτερου άντρα της μητέρας του γιατί; Ούτε ένα κοινό επίθετο δεν θα είχαν.
Απο την εποχη περιπου που εγινε προβλημα δικαιοσυνης και ελευθεριας επιλογων ενος ατομου, το επωνυμο του...Απο ποτε. Ειλικρινα, μου φαινεται παραξενο το να λες οτι ειναι προβλημα διακιοσυνης και ελευθεριας επιλογων κατι τοσο ασημαντο...
Το ασήμαντο και το σημαντικό τελικά είναι τελείως υποκειμενικό θέμα. Πάντως και με το σύντροφο μου που το έχω συζητήσει το θεωρεί εξίσου σημαντικό με μένα. Είναι κι αυτός "υστερικός φεμινιστής με κόμπλεξ κατωτερότητας";
Ω μα πίστεψε με, ΕΙΔΙΚΑ σε εμένα αν έστω και ένα παιδάκι το είχε σκεφτεί σαν λόγο κοροιδίας, θα με είχαν ταράξει στο δούλεμα και γι'αυτό. Αφού δεν κοροίδεψαν εμένα για τα δύο μου επίθετα, είμαι βέβαιη οτι δεν θα κοροιδέψουν κανέναν.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:53, 07-04-07:

Είστε παραδοσιακοί και θέλετε τα παιδιά σας να πάρουν το επίθετο του πατέρα ή προτιμάτε να πάρουν και της μητέρας; Θα δίνατε ποτέ στα παιδιά σας μόνο το επίθετο της μητέρας;
Προσωπικά έχω και τα δύο επίθετα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι'αυτό (άλλωστε της μητέρας μου είναι πιο όμορφο και στην πράξη πλέον αυτό χρησιμοποιώ περισσότερο) και το ίδιο θα κάνω με το παιδί μου, επ'ουδενί δεν θα δεχόμουν να έχει μόνο το επίθετο του πατέρα και απορώ με την αναλγησία των περισσότερων γυναικών για το θέμα... Στην τελική δίνεις και μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών στο παιδί σου έτσι...
Xρόνια πολλά σε όλους. Η Michelle έχει πολύ προχωρημένες θέσεις, γι'αυτό μου αρέσει. Συμφωνώ μαζί σου M. Αν και άντρας θέλω να έχει δυο επίθετα το παιδί μου. Η μητέρα μου έχει υπέροχο επωνυμο, και φορτώθηκα το πολύ κοινότυπο του πατέρα μου χωρίς να με ρωτήσει κανείς. Γι'αυτό δεν θα κάνω το ίδιο με τα παιδιά μου... 'Εχω κάνει ακόμα κάτι πιο εκκεντρικό. Για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα ανεπίσημα δυο επώνυμα, ένα το δικό μου και ένα της γυναίκας που αγαπούσα και λάτρευα για να της δείξω ότι ανήκω σε αυτήν ή ότι είμαστε ένα συστηνόμουν με αυτό σε όλους. Αυτό σας φαίνεται πολύ ''αδελφίστικο'' ίσως, αλλά ήμουν πολύ περήφανος τότε και πολύ άντρας. Απλά είμαι αθεράπευτος φεμινιστής με την καλή έννοια (ναι ναι υπάρχει και καλή έννοια του φεμινισμού) και λάτρης του γυναικείου φύλου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:01, 07-04-07:

Ti υπέροχο αυτό που έκανες Dr Strangelove!! Και καθόλου "αδερφίστικο" (τι απαίσια λέξη) δεν μου φάνηκε
Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι άντρες

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:08, 07-04-07:

Ti υπέροχο αυτό που έκανες Dr Strangelove!! Και καθόλου "αδερφίστικο" (τι απαίσια λέξη) δεν μου φάνηκε
Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι άντρες
Χωρίσαμε γιατί δεν ήταν στο χέρι μας πριν χρόνια. 'Ηταν η μόνη γυναίκα που δεν έχω ξεχάσει ποτέ. 'Οποτε την θυμάμαι βουρκώνω, άλλοι με λένε μικρό παιδί, άλλοι με λένε λιγότερο άντρα, αλλά δεν με πειράζει. Μακάρι κάποτε να έφευγε όλος αυτός ο πόνος.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:11, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Μακάρι κάποτε να έφευγε όλος αυτός ο πόνος.
Στο ευχόμαι ολόψυχα

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:29, 19-04-07:

Το επίθετο θα ήθελα να είναι πιο άπλό για όλους, ενοώ ότι να ην δίναμε τόση αξία, θα ήθελα να έχει και τα δύο επίθετα και να τα χρεισιμοποιει και τα δύο, δεν μπορώ τις βλακείες με το επίθετο του πατέρα, στο κάο κάτω πονεσα, θύλασα ξενήχτησα και υπέφερα και εγώ για αυτό το παιδί ο άντρας τι έκανε και πρέπει να έχει μόνο το δικό του, εξάλου και εγώ θα ήθελα το επίθετο της μάνας μου και έχω του πατέρα μου μόνο που είναι και σάν σόι χάλια

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 13:22, 19-04-07:

εμεις δηλωσαμε οταν παντρευτηκαμε τα παιδια να παρουν το επιθετο του αντρα μου γιατι ειναι σαφως πιο ωραιο... το δικο μου ειναι ενα αισχος!! δεν θα θελα να χει επιθετο σιδηροδρομο το παιδι μου...με τπτ!!!

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 16:20, 21-04-07:

Το παιδί είναι καρπός δύο ανθρώπων άρα τα πράγματα είναι απλά...παίρνει και τα δύο επίθετα. Μπορεί σε κάποιους να μην ακούγε αρκετα πρακτικό όμως είναι το πιό λογικό. Τώρα τι επώνυμο/α θα δώσουν τα παιδιά μας στα δίκά τους παιδιά...δικό τους πρόβλημα εξάλου τα παιδία δεν έιναι κτήμα των γονιών τους είναι ελεύθερα να κάνουν τις επιλογές τους. Και όσοι συγγενείς έχουν πρόβλημα....ξυδάκι!

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 18:58, 21-04-07:

Πιστευω κι εγω οτι εφοσον το παιδι ειναι καρπος δυο ανθρωπων,το πιο σωστο ειναι το παιδι να παρει το ονομα και των δυο. Αυτο που λετε καποιοι οτι καλυτερο ειναι να δινεται στο παιδι ενα ονομα για πρακτικους λογους και για να μην εχει ονομα-σιδηροδρομο παλι δεν στεκει γιατι το ενα ονομα που δινεται στο παιδι ειναι παντα το ονομα του πατερα και σχεδον ποτε της μητερας, οποτε οι λογοι δεν ειναι πρακτικοι αλλα ειναι περισσοτερο συνηθεια, και γιατι ακολουθουνται τυφλα οι αγραφοι κανονες της κοινωνιας. Γιατι το ενα ονομα που παιρνει το παιδι να ειναι αυτο του πατερα? Δεν ειναι λιγο αυθαιρετο αυτο?

Το πιο σωστο για μενα ειναι το παιδι να παιρνει το ονομα του πατερα και το ονομα της μητερας, κι αν ο καθενας τους εχει δυο ονοματα να διαλεγουν ενα ονομα απο τη μητερα ενα ονομα απο τον πατερα και ετσι το παιδι να προκυπτει παλι με δυο επιθετα που αντιπροσωπευουν και τους δυο γονεις τους. Με αυτη τη λογικη, εχουν να επιλεξουν αναμεσα σε 4 συνδυασμους ονοματων και οχι σε 9, πραγμα που δεν το θεωρω τοσο περιπλοκο.

Ετσι κανουν στην Ισπανια, οπως μου ελεγε μια φιλη μου, και το βρισκω πολυ σωστο. Και κατι ασχετο που θυμηθηκα ειναι οτι αυτη η φιλη μου εχασε τη μαμα της οταν ηταν 11 και ο μπαμπας της μετα απο καποια χρονια ηθελε να υιοθετησει ενα παιδακι, αλλα το νομοθετικο πλαισιο της Ισπανιας δεν προβλεπει υιοθεσια απο μονογονεικη οικογενεια. Ετσι, ο μπαμπας της φιλης μου υιοθετησε κινεζακι και η φιλη μου εχει τωρα μια μικρη κινεζουλα αδερφουλα Ομως ενω η φιλη μου εχει τα 2 επιθετα των γονιων της, στην κινεζουλα αδερφη της επιτρεψανε να παρει τα 2 ονοματα του πατερα της και ετσι οι δυο αδερφες εχουν διαφορετικα επιθετα(με κοινο το ενα επιθετο του πατερα). Δηλαδη ενω τη φιλη μου τη λενε πχ Dolores Perez Martinez, την αδερφη της τη λενε Julia Perez Franco. Αυτο ομως δεν αρεσει στη φιλη μου και πιστευω οτι σε περιπτωσεις σαν κι αυτη ισως θα επρεπε να γινονται εξαιρεσεις.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:52, 25-04-07:

ωραίο θα ήταν να έπαιρνε χαρακτηριστικά και απο τους δύο γονείς, και όχι μόνο χαρακτηριστικά στην εξωτερική εμφάνιση αλλά κυρίως στο χαρακτήρα και στη συμπεριφορά, το όνομα είναι το λιγότερο.

όπως λέει ένα μέλος στις πρώτες σελίδες, μετά το διαζύγιο το μόνο που έχει το παιδί απο τον πατέρα είναι το όνομα, ας ρωτήσει κάποιος αν αυτό σημαίνει κάτι για το παιδί και κατα πόσο το καλύπτει. καθόλου.

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 18:30, 01-05-07:

Ρε παιδιά σορρυ αλλά τι βλακείες είναι αυτές? Φανταστήτε δηλ μια οικογένεια οπου ο παππους θα λέγεται πχ Παπαδόπουλος Σωτηρόπουλος, ο γιός του κρατάει το ένα απο το μπαμπά του και το άλλο από την μαμά του άρα θα λέγετε Σωτηρόπουλος Αναστασιάδης. και εν συνεχεία ο εγγονός θα λέγετε Σωτηρόπουλος Γεωργιάδης. και πάει λέγοντας. Συγνώμη τι οικογένεια είναι αυτή? Η γνώμη μου είναι ότι όλη η οικογένεια πρέπει να κρατάει ένα όνομα. Το παιδί να πέρνει το όνομα του πατέρα γιατι έτσι συνεχίζεται το όνομα της οικογένειας με το πέρασμα των χρόνων. Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε. Φεμινισμός τώρα!! Αυτός ο φεμινισμός μας έφαγε εμάς τις γυναίκες και φτάσαμε να δουλεύουμε σαν τα γαιδούρια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:33, 01-05-07:

Για εσένα μπορεί να είναι "βλακείες" η άποψη αυτή όπως και για κάποιους άλλους μπορεί να είναι "βλακείες" η δική σου. Απο τη στιγμή που φαντάζομαι οτι δεν θα ήθελες να αρχίσει να σου λέει κάποιος οτι λες βλακείες επειδή έτσι πιστευει, καλό είναι να μην το κάνεις και εσύ.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:35, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Sarah
. Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε.
ανεξάρτητα με το θέμα (δλδ η θεία μου δεν είναι οικογένεια μου επειδή δεν έχει το επώνυμο μου μιας και παντρεύτηκε??? αχαχαχαχαχαχαχα, καλό ε!)

εξήγησε μου από που ακριβώς πηγάζει αυτή η ... υποχρέωση????

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 18:38, 01-05-07:

Για εσένα μπορεί να είναι "βλακείες" η άποψη αυτή όπως και για κάποιους άλλους μπορεί να είναι "βλακείες" η δική σου. Απο τη στιγμή που φαντάζομαι οτι δεν θα ήθελες να αρχίσει να σου λέει κάποιος οτι λες βλακείες επειδή έτσι πιστευει, καλό είναι να μην το κάνεις και εσύ.
Μην τσιτώνεσε αμέσως. Το "βλακεία" είναι απλά μια έκφραση. Δεν το είπα για να θίξω κανέναν. Σορρυ αν το παρεξήγησες.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:40, 01-05-07:

Έτσι το βρήκαμε έτσι πρέπει να το διατηρίσουμε.
Κι όμως, η Γη γυρίζει.

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah έγραψε στις 18:44, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
ανεξάρτητα με το θέμα (δλδ η θεία μου δεν είναι οικογένεια μου επειδή δεν έχει το επώνυμο μου μιας και παντρεύτηκε??? αχαχαχαχαχαχαχα, καλό ε!)

εξήγησε μου από που ακριβώς πηγάζει αυτή η ... υποχρέωση????
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Κι όμως, η Γη γυρίζει.
Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-05-07 στις 18:47. Αιτία: Merge
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:48, 01-05-07:

Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια.
Και είσαι υπερ αυτού; Μα κι αυτό οι προηγούμενες γενιές το είχαν βρει αλλιώς. Γιατί να μην το διατηρήσουν και αυτό; Να έχει και όοοολη η οικογένεια ενιαίο επίθετο; Δεν θα ήταν ακόμα πιο βολικό; Το ένα είναι "προσωπικό θέμα" και το άλλο "βλακείες";

Όσο για το άλλο, καλά εσύ δεν είπες "έτσι το βρήκαμε, έτσι πρέπει να το διατηρήσουμε";; Τώρα είσαι υπερ της προόδου;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:49, 01-05-07:

ΠΛΕΟΝ... ¨Οταν παντρεύτηκε, όπως και η μάνα μου υποχρεώθηκαν να αλλαξουν επώνυμο γιατί έτσι όριζε τότε ο νόμος. Αλλά με τη λογική σου δύο τινά συμβαίνουν:

1. Εγώ (όταν με το καλό παντρευτώ, κάνω παιδια κτλ), που θα διατηρήσω -έστω- το επώνυμο μου, θα είμαι...άλλη οικογένεια από τα παιδιά μου (μιας κ την οικογένεια την κάνει... το επώνυμο)

2. Αφού εμείς το βρήκαμε έτσι (δλδ όπως η μάνα μου και η θεία μου που άλλαξαν αναγκαστικά επώνυμο όταν παντρεύτηκαν) έτσι θα έπρεπε να το διατηρήσουμε...

χμμμ...
πως το είπε ο Γιώργος πιο πάνω?

α ναι...

"και όμως γυρίζει"

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah έγραψε στις 19:05, 01-05-07:

Και είσαι υπερ αυτού; Μα κι αυτό οι προηγούμενες γενιές το είχαν βρει αλλιώς. Γιατί να μην το διατηρήσουν και αυτό; Να έχει και όοοολη η οικογένεια ενιαίο επίθετο; Δεν θα ήταν ακόμα πιο βολικό; Το ένα είναι "προσωπικό θέμα" και το άλλο "βλακείες";

Όσο για το άλλο, καλά εσύ δεν είπες "έτσι το βρήκαμε, έτσι πρέπει να το διατηρήσουμε";; Τώρα είσαι υπερ της προόδου;
Εγώ δεν έιπα ότι κακώς αλλάζουν τα πράγματα. Καθε τι που αλλάζει γίνετε για καλό. Όπως είπες παλιά οι γυναίκες έπερναν το επίθετο του συζύγου τώρα αυτό άλλαξε. Παλια τα παιδιά έπερναν το όνομα του πατέρα, τώρα αλλαξε. Καλώς αλλάξανε. Απο κει και πέρα ο κάθένας κρίνει και αποφασίζει. Εγώ είπα την δική μου άποψη που διαφέρει από την δική σου. Δεν είναι κακό αυτό. Να σου πω την αλλήθεια, δεν μου πολυαρέσει που ο συζυγος και τα παιδιά μου έχουν άλλο επίθετο κι εγώ άλλο. Αλλά ούτε θα μου άρεσε να πάρω κι εγώ το επώνυμο του συζύγου. Τι να πω δεν ξέρω ... πάντως δεν μου πάει και αυτό το μπλέξιμο με τα διαφορετικά επίθετα σε μια οικογένεια. Δεν βαριέσαι... ίσως και να είναι η δική σου άποψη πιο σωστή, δεν ξέρω.
Πάντως να σου πω κάτι, απόψεις λεμε εδώ μέσα. Δεν είναι κακό να διαφωνούμε..

ΠΛΕΟΝ... ¨Οταν παντρεύτηκε, όπως και η μάνα μου υποχρεώθηκαν να αλλαξουν επώνυμο γιατί έτσι όριζε τότε ο νόμος. Αλλά με τη λογική σου δύο τινά συμβαίνουν:

1. Εγώ (όταν με το καλό παντρευτώ, κάνω παιδια κτλ), που θα διατηρήσω -έστω- το επώνυμο μου, θα είμαι...άλλη οικογένεια από τα παιδιά μου (μιας κ την οικογένεια την κάνει... το επώνυμο)

2. Αφού εμείς το βρήκαμε έτσι (δλδ όπως η μάνα μου και η θεία μου που άλλαξαν αναγκαστικά επώνυμο όταν παντρεύτηκαν) έτσι θα έπρεπε να το διατηρήσουμε...

χμμμ...
πως το είπε ο Γιώργος πιο πάνω?

α ναι...

"και όμως γυρίζει"
Συμφωνώ και στα 2.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 01-05-07 στις 19:11. Αιτία: Merge
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:09, 01-05-07:

Συμφωνώ και στα 2.
τώρα σε έχασα! δλδ συμφωνείς ότι (μιας και πιο πάνω είπες αν κατάλαβα καλά ότι έχεις παιδιά) ότι ... είσαι/νιώθεις διαφορετική οικογένεια από τα παιδιά σου
και επίσης συμφωνείς ότι όποιος άλλαξε το νόμο και σου έδωσε το δικαίωμα να μη γίνεις στα καλά του καθουμένου από "Μαρία Παπαδοπούλου" ένας ... καινούριος άνθρωπος η "Μαρία Καρβουνοπούλου" ήταν ...βλάκας!

οκ...απόψεις είναι αυτές! Απλά εγώ χαίρομαι που τα όποια μικρά ή μεγάλα "επιτευγματά" μου δεν θα ανήκουν σε ...άλλον άνθρωπο από τη στιγμή που θα παντρευτώ και μετά, όπως επίσης και δεν με ενοχλεί καθόλου που τα 2 πιο κοντινά μου ξαδέρφια δεν είναι... οικογένεια μου μιας και έχουν άλλο επώνυμο... Είναι ΠΟΛΥ περισσότερο οικογένεια μου από τα παιδιά του αδελφού του πατέρα μου, που έχουμε το ίδιο επώνυμο, κι ας λέγονται κάπως αλλιώς...

Αλλά όπως είπες και πιο πάνω... γνώμες και απόψεις είναι αυτές!

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah έγραψε στις 19:20, 01-05-07:

τώρα σε έχασα! δλδ συμφωνείς ότι (μιας και πιο πάνω είπες αν κατάλαβα καλά ότι έχεις παιδιά) ότι ... είσαι/νιώθεις διαφορετική οικογένεια από τα παιδιά σου
και επίσης συμφωνείς ότι όποιος άλλαξε το νόμο και σου έδωσε το δικαίωμα να μη γίνεις στα καλά του καθουμένου από "Μαρία Παπαδοπούλου" ένας ... καινούριος άνθρωπος η "Μαρία Καρβουνοπούλου" ήταν ...βλάκας!
Αχχχ Βρε καλό μου παιδί. Δεν είπα για το όνομα της συζύγου. Είπα για το όνομα των παιδιών ότι δεν μου αρέσει να έχουν 2 επίθετα. Γι' αυτό και επέλεξα να έχουν του συζύγου. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό για μένα προσωπικα. Αλλά όπως είπα και πριν αυτό το μπέρδεμα με τα επίθετα στο πέρασμα του χρόνου δεν είναι και τόσο καλό. Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?

Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

H Sarah έγραψε στις 19:31, 01-05-07:

Αυτο το -5 στο κάρμα μου με πλήγωσε. Κλάψ Λύγμ!! Δεν είμαι τόσο κακό παιδι βρε!! Τεσπα. Να μην ξανασυμβει όμως ε!!! Γιατί θα το ρίξω στο πιοτί

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:34, 01-05-07:

Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?
xmmm.. τώρα ίσως έπεσες σε περίπτωση .

Έχω περάσει αρκετά μεγάλη στενοχώρια (παρόλο που οι γονείς μου και δη ο πατέρας μου έκανε ότι μπορούσε για να μη νιώσω άσχημα) καθότι είμαι το 2ο κορίτσι στην οικογένεια (και το τελευταίο παιδί αυτής) που ούτε το μικρό όνομα της "σωστής" γιαγιάς (δλδ της γυναίκας του παππού με το επώνυμο μου) είχα [το είχε η αδελφή μου] ούτε το σωστό ... φύλο για να συνεχίσω το όνομα που ο παππούς μου για πολλάααα χρόνια με αντιμετώπιζε λες και ... έφταιγα που βγήκα κορίτσι [και πήρα και όνομα από ... το άλλο σόι!], ειδικά δε όταν απέκτησα (από το θείο μου) ξάδερφο, που ... πραγματικά σου μιλάω, ειδικά εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημη ιδέα .

Αλλά οκ, That's just me

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:38, 01-05-07:

Αχχχ Βρε καλό μου παιδί. Δεν είπα για το όνομα της συζύγου. Είπα για το όνομα των παιδιών ότι δεν μου αρέσει να έχουν 2 επίθετα. Γι' αυτό και επέλεξα να έχουν του συζύγου. Νομίζω ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό για μένα προσωπικα. Αλλά όπως είπα και πριν αυτό το μπέρδεμα με τα επίθετα στο πέρασμα του χρόνου δεν είναι και τόσο καλό. Παππούς γιός και εγγονός με διαφορετικά επίθετα. Δεν συμφωνείς με αυτό?
Μα και παλιότερα μια γιαγιά με μια κόρη και μια εγγονή είχαν διαφορετικά επίθετα (αν είχε παντρευτει και η εγγονή)!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους