Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 19:47, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
xmmm.. τώρα ίσως έπεσες σε περίπτωση .

Έχω περάσει αρκετά μεγάλη στενοχώρια (παρόλο που οι γονείς μου και δη ο πατέρας μου έκανε ότι μπορούσε για να μη νιώσω άσχημα) καθότι είμαι το 2ο κορίτσι στην οικογένεια (και το τελευταίο παιδί αυτής) που ούτε το μικρό όνομα της "σωστής" γιαγιάς (δλδ της γυναίκας του παππού με το επώνυμο μου) είχα [το είχε η αδελφή μου] ούτε το σωστό ... φύλο για να συνεχίσω το όνομα που ο παππούς μου για πολλάααα χρόνια με αντιμετώπιζε λες και ... έφταιγα που βγήκα κορίτσι [και πήρα και όνομα από ... το άλλο σόι!], ειδικά δε όταν απέκτησα (από το θείο μου) ξάδερφο, που ... πραγματικά σου μιλάω, ειδικά εμένα δεν μου φαίνεται καθόλου μα ΚΑΘΟΛΟΥ ασχημη ιδέα .

Αλλά οκ, That's just me
Αυτά είναι πολύ ασχημα να συμβαίνουν στις οικογένειες σχετικα με τα μικρά ονόματα. Να μην μιλήσω δε για το φύλο. Να θυμώνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες. το βρίσκω γελοίο. Στην δική μου πάντως δεν είχαμε προβλήματα μια και τους έδωσα και τα δύο παιδιά κορίτσι- αγόρι (έχων τα ονόματα των πεθερικών) και έτσι όλα μέλι γάλα. Ας έκανα αλλιώς και θα σου έλεγα τι θα γινότανε. Βλέπεις?? Σου μιλάω για πολυ προσκολυμένη στις παραδόσεις! Δεν με πειράζει όμως γιατι είναι ώραια τα όνοματα. Αν ήταν καμια αφροξυλάνθη και Θρασίβουλας θα γινόμουνα Τούρκος!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sarah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah
H Sarah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Sarah έγραψε στις 19:52, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μα και παλιότερα μια γιαγιά με μια κόρη και μια εγγονή είχαν διαφορετικά επίθετα (αν είχε παντρευτει και η εγγονή)!
Σωστό!! Καλά σε βρίσκώ πολύ προχωρημένη!!! (δεν το λέω ειρωνικά, μην μου ρίξει κι άλλα "μείον") Εγώ βλέπεις θεωρώ ότι είναι ασχημο να συμβαίνει αυτο μόνο για τους άντρες (Παππούς-γιός-εγγονός). Με αυτές τις αντιλήψεις με έχουν μεγαλώσει και δυσκολεύομαι να το δώ αλλιώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 23:51, 01-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από Sarah
Η θεία σου δεν αλλάζει το επώνυμο της αν παντρευτει κρατάει το πατρικό της. Δεν ειναι υποχρέωση γι' αυτό και ο νόμος δίνει το δικαίωμα ο καθένας να μπορεί να επιλέξει πιο επώνυμο θα έχουν τα παιδιά του. Είναι προσωπικό θέμα του καθενός.

Όντως γυρίζει, γι' αυτό και τα πράγματα δεν μένουν όπως ήταν πριν 100 χρόνια.
Συμφωνα με τη λογικη σου, η θεια, αν δεν αλλαξει το ονομα της και κρατησει το πατρικο, δεν θα ειναι οικογενεια με τον αντρα της και το παιδι της. Και αν το αλλαξει, δεν θα ειναι οικογενεια με την αδερφη της και τους γονεις της.

Χα, τωρα διαβασα και τα υπολοιπα μηνυματα.

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 18:54, 08-05-07:

Εμείς όταν βρεθήκαμε στο Δημαρχείο που υπογράφαμε τα χαρτιά του γάμου και μας ρώτησαν ποιανού όνομα θα πάρει το παιδί ή αν θα πάρει και τα δύο, ο αντρας μου μου είπε οτι δεν τον πειράζει καθόλου να πάρει το παιδί το επώνημό μου (δλδ του πατέρα μου). Εκεί του απάντησα απλα οτι ούτε να το σκέφτεται το παιδι θα πάρει το δικό του και δεν το συζητάω κάν! Αυτό για τρεις λόγους:
1)αν το παιδι επαιρνε το δικό μου θα ήταν σαν να είναι αγνώστου πατρώς(εγώ έτσι το βλέπω)
2)αν έπαιρνε και τα δύο θα έιχε πρόβλημα στα χαρτιά του γιατι το δικό μου είναι μόνο του σιδηροδρομος, οποτε και τα δυο μαζί είναι πρόβλημα. Εδώ εγώ όταν θέλω να βγάλω κάποιο χαρτί αναγκάζονται να γράφουν τα μικρά(γιατι δυστυχώς έχω2) εν συντομία μπας και χωρέσουν!
3)Στο στρατο θα είχε πρόβλημα λάθος-σωστό δεν ξέρω αλλά δεν θέλω το παιδί μου να εχει τρεχαματα για να λεω εγω οτι πήρε και το δικό μου και κάτι έγινε τεσπα...
Ισως ειμαι πιο κλασική σε αυτά τα θέματα. Εγώ αν γινόταν χωρίς να χρειάζονται ολόκληρες διαδικασίες θα κράταγα το επώνημο του άντρα μου κι όχι το πατρικό μου. Αυτό δεν σημαίνει οτι χάνω την ταυτότητα μου και την οικογενειά μου αλλα οτι ανήκω σε μια οικογένεια που δημιουργησα με τον αντρα μου και είναι τιμή μου να λέγομαι κα "ταδε"!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:32, 12-05-07:

Αναρωτηθήκατε πώς νιώθει ένα παιδί που έχει το επίθετο της μητέρας και τον κοροϊδεύουν οι γύρο του?

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερα του.

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 09:35, 12-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αναρωτηθήκατε πώς νιώθει ένα παιδί που έχει το επίθετο της μητέρας και τον κοροϊδεύουν οι γύρο του?

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερά του.
Κάτσε ρε συ, κι αν το όνομα του πατέρα είναι άθλιο. Έχω μία γνωστή που τον πατέρα της τον λένε Χοντροπατσά και τη μητέρα της Αναστασίου. Ασφαλώς και πήρε το όνομα της μητέρας. Με του πατέρα θα ήταν τραγικό το πόσο θα την κορόιδευαν. Δεν ξέρω αν συμφωνείς...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:36, 12-05-07:

εμενα με τρελενει το επιθετο του δικου μου...
το ψηφιζω με χιλια..........

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 09:38, 12-05-07:

Εμένα το δικό μου είναι πολύ κοινότυπο, αλλά της μητέρας μου ακούγεται ωραίο μόνο στο θηλυκό, οπότε όταν γίνω μεγάλος και διάσημος συγγραφέας θα γράφω με καλλιτεχνικό ψευδώνυμο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:38, 12-05-07:

αλλα συγνωμη αν ο αδερφος μου αποφασισει να μπει το ονομα της γυναικας του θα στεναχωρηθω σιγουρα γιατι ο μπαμπας μου ειναι ο μονος αντρας κ θα χαθει το ονομα........

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:22, 12-05-07:

αν το όνομα του πατέρα είναι άθλιο
Αν ήταν ακραία περίπτωση.. ναι, θα το άλλαζα…αν με έλεγε δηλαδή "Λουδοβίκα Τσιμπούκι" ας πούμε...

(και ναι…υπάρχουν και τέτοια επίθετα…)

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:31, 12-05-07:

χαχαχα! είχαμε εμείς μία που τη λέγανε "Τσιμπούκα"! Έλεος! Φυσικά και θα το άλλαζα και εγώ!

Εν τω μεταξύ αυτό το κόμπλεξ της κοινωνίας μη τυχόν και χαθεί το όνομα δεν το καταλαβαίνω! Λες και είμαστε οι γαλαζοαίματοι κ τι θα γίνει αν τον τρισέγγονό μου δεν τον λένε Δημήτρη Επιθετόπουλο όπως εμένα! Εμείς να είμαστε καλά και τα ονόματα περισσεύουν

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:55, 12-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana

Ασχέτως από τα πιστεύω μου…αν είναι έστω και για ένα λεπτό το παιδί μου να αισθάνεται μειονεκτικά…δεν θα το έκανα. Το παιδί θα πάρει το επίθετο του πατερα του.
Αν οι γύρω του τον ξέρουν τόσο καλά ώστε να ξέρουν οτι το επίθετο του είναι της μητέρας του, τότε θα ξέρουν επίσης οτι οι γονείς του είναι παντρεμένοι. Πάντως εγώ δεν υποστήριξα ποτέ να παίρνει μόνο το επίθετο της μητέρας (εκτός απο περιπτώσεις που του ενός γονιού είναι τραγικό).

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
αλλα συγνωμη αν ο αδερφος μου αποφασισει να μπει το ονομα της γυναικας του θα στεναχωρηθω σιγουρα γιατι ο μπαμπας μου ειναι ο μονος αντρας κ θα χαθει το ονομα........
Μα πλέον μπορεί το παιδί να πάρει ΚΑΙ το δικό σου επίθετο!

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
χαχαχα! είχαμε εμείς μία που τη λέγανε "Τσιμπούκα"! Έλεος! Φυσικά και θα το άλλαζα και εγώ!
Και φαντάσου οτι αν ήταν στην ηλικία σου (ή γενικά οι γονείς της είχαν παντρευτεί μετά το 1983) μπορούσε να πάρει της μητέρας της και οι γονείς της δεν το έκαναν επειδή υπάρχει αυτή η ηλίθια "παράδοση"!!!! Ε δεν είναι να τρελαίνεσαι;

Παράθεση

ζουμπουρλουδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουρλουδι
H ζουμπουρλουδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H ζουμπουρλουδι έγραψε στις 12:37, 09-09-07:

Θεωρω σεξιστικο καταλοιπο την παλαιοτερη υποχρεωση της γυναικα να παιρνει το ονομα του συζυγου της. Ηταν σαν ξαφνικα να δηλωνε, ημουν του πατερα και της μητερας μου-που στεκει ειτε γονιδιακως ειτε επειδη αυτοι οι δυο ανθρωποι επελεξαν να ειναι γονεις της, κατι που δηλωνε το επιθετο και το γενος της στα επισημα αρχικα χαρτια της-και τωρα ειμαι του αντρα μου, χωρις την κοινωνικη υποχρεωση του αντρα της να δηλωσει κατι αντιστοιχο.
Καλως κατ'εμε η τακτικη αλλαξε.

Στο ζητημα των παιδιων ομως, πιστευω πως υπαρχει ενα ζητημα που εθιξε εμμεσα καποια χρηστρια παραπανω χρησιμοποιωντας την εκφραση αγνωστου πατρος.
Στην συζυγο η κτητικοτητα που δηλωνοταν με την αλλαγη επιθετου ειναι κατα τη γνωμη μου μια απο τις εκφρασεις αυστηρων πατριαρχικων προτυπων.
Στα παιδια, υπαρχει πιστευω μια αρχεγονη ανασφαλεια. Δεν ειναι κατα βαση η επιθυμια να δηλωσει καποιος οτι το παιδι ειναι αποκλειστικα δικο του, και το μεγα γενος του ταδε αντρα.-Ανεφερομαι σε υγιεις περιπτωσεις, και οχι ματαιοδοξες-. Αλλα βασικα και πρωταρχικα να δηλωσει οτι ειναι ο πατερας. Για τη μανα μας, το ποια μας γεννησε, το ποια ειναι, δεν υπηρχαν αμφιβολλιες. Ο πατερας ομως? Κατι οπως με τον εβραικο νομο, που επιτρεπει σε καποιον να δηλωσει εβραιος εφοσον ειναι η μητερα του, γιατι για τον πατερα δεν ειναι απαραιτητα σιγουρο οτι ειναι οντως πατερας του.

Θεωρω δικαιο να δινονται και τα δυο, και με την ενηλικιωση να επιλεγει το παιδι ποιο θα χρησιμοποιησει, που σε τελικη μπορει να ειναι το οποιοδηποτε, ακομη και ασχετο με των γονεων.
Ανεφερα τις παραπανω σκεψεις ως αιτιολογηση μιας επικρατουσας τακτικης, που κατα τη γνωμη μου δεν προσπαθει να καπελωσει, οσο να δηλωσει πως ειμαι κι εγω εδω.
Τωρα, αναλογως τον ανθρωπο, και τον τροπο που εχει μεγαλωσει και το περιβαλλον του, η παραδοση μπορει να λειτουργησει ως μεσο επιβολης η ως συνεχιση μιας πρακτικης που δεν θεωρει οτι βλαπτει καποιον, εφοσον αυτος ο καποιος συμφωνει με την ιδια αποψη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 508 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 12:58, 09-09-07:

Έχω γενικά την εξής γνώμη:

Όταν παντρευτώ θα κρατήσω το δικό μου επίθετο και για πρακτικούς λόγους. Δηλαδή, να φτιάχνω νέες ταυτότητες, αλλαγές σε χαρτιά κλπ κλπ. Επιπλέον, αν τύχει και χωρίσω να μη χρειάζονται πολλές διαδικασίες για άλλη μια φορά.

Τα παιδιά μου δε θα ήθελα να έχουν 2 επίθετα (μου μοιάζει σα να έχουν διπλή ταυτότητα). Ας πάρουν του πατέρα τους, δεν έχω πρόβλημα.

Άρα, αν τα παιδιά έχουν 2 επίθετα και μετά παντρευτούν κάποιον που έχει άλλα 2, τότε τα παιδιά τους θα έχουν 4;;;;;;;;;;;;
(Juan Carlos Rodriguez Valdero..........)

Παράθεση

GeorgeD

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GeorgeD
Ο GeorgeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O GeorgeD έγραψε στις 13:04, 09-09-07:

τα παδια παντα παιρνουν το επιθετο του πατερα

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 13:05, 09-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeD
Καλά μην ορκίζεσαι κιόλας, εγώ έχω και των δύο γονιών.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:27, 09-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Άρα, αν τα παιδιά έχουν 2 επίθετα και μετά παντρευτούν κάποιον που έχει άλλα 2, τότε τα παιδιά τους θα έχουν 4;;;;;;;;;;;;
Έχει απαντηθει και πιο πάνω, αλλα το υπενθυμίζω.. το παιδί μπορεί να έχει μέχρι δύο επίθετα αυστηρά. Αν οι γονείς έχουν και οι δύο από δύο επίθετα, θα πρέπει προφανώς να επιλέξουν ποια από τα δύο θα τους δώσουν απλά.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:52, 09-09-07:

Pick a damn name, dammit, its not who you are, its just a tool , so we dont say "Hey you" and everyone turns !

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:35, 09-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Pick a damn name, dammit, its not who you are, its just a tool , so we dont say "Hey you" and everyone turns !
Φοβερό σχόλιο!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 21:28, 09-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeD

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 07:20, 10-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Έχω γενικά την εξής γνώμη:

Όταν παντρευτώ θα κρατήσω το δικό μου επίθετο και για πρακτικούς λόγους. Δηλαδή, να φτιάχνω νέες ταυτότητες, αλλαγές σε χαρτιά κλπ κλπ. Επιπλέον, αν τύχει και χωρίσω να μη χρειάζονται πολλές διαδικασίες για άλλη μια φορά.

Τα παιδιά μου δε θα ήθελα να έχουν 2 επίθετα (μου μοιάζει σα να έχουν διπλή ταυτότητα). Ας πάρουν του πατέρα τους, δεν έχω πρόβλημα.

ετσι κι αλλιως απο 17-2-1983 η γυναικα κραταει το δικο της επωνυμο οταν παντρευεται.σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το επιθετο του συζυγου. αρα δεν αλλαζεις ταυτοτητα ουτε κανεις οποιαδηποτε αλλαγη σε χαρτια κλπ.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:34, 10-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
ετσι κι αλλιως απο 17-2-1983 η γυναικα κραταει το δικο της επωνυμο οταν παντρευεται.σε καμια περιπτωση δεν παιρνει το επιθετο του συζυγου. αρα δεν αλλαζεις ταυτοτητα ουτε κανεις οποιαδηποτε αλλαγη σε χαρτια κλπ.
Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.
Απλα επιλεγει.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:48, 10-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil
Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο.
Απλα επιλεγει.
Δια νόμου (περί ισότητας) κρατάει το δικό της

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 12:49, 10-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Τοσες και τοσες ομως που εχουν παντρευτει αργοτερα πειραν το επιθετο του αντρα τους.... (η μανα μου πχ)

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:53, 10-09-07:

τότε επέλεγες ποιο θες
πλέον δεν σε ρωτάνε καν
(δύο γάμους έκανα, κάτι ξέρω )

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 12:59, 10-09-07:

Συγνωμη, αλλα η θεια μου που παντρευτηκε πριν 7 χρονια εχει παρει το ονομα του αντρα της.
Και η γυναικα του κολλητου μου που παντρευτηκαν πριν 9 μηνες.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:01, 10-09-07:

Συγνωμη, αλλα η θεια μου που παντρευτηκε πριν 7 χρονια εχει παρει το ονομα του αντρα της.

εγώ που παντρεύτηκα πέρυσι δεν με ρώτησαν ΚΑΝ αν θέλω το όνομα του συζύγου μου... κι έκανα και θρησκευτικό γάμο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:09, 10-09-07:

Μήπως απλά το χρησιμοποιεί, χωρίς να είναι το πραγματικό της επώνυμο;

Πάντως το να δηλώνεις διαφορετικό επώνυμο απο αυτό που έχεις νόμιμα, διώκεται ποινικά έχω την εντύπωση (είχε πετύχει το μάτι μου ένα σχετικό άρθρο στον ΠΚ).
Αν και έχω ακούσει οτι στην περίπτωση αυτή επιτρέπεται.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 13:11, 10-09-07:

εγώ που παντρεύτηκα πέρυσι δεν με ρώτησαν ΚΑΝ αν θέλω το όνομα του συζύγου μου... κι έκανα και θρησκευτικό γάμο
Τι να σου πω, ειδικα για την γυναικα του κολλητου μου ξερω οτι την ρωτησαν.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Μήπως απλά το χρησιμοποιεί, χωρίς να είναι το πραγματικό της επώνυμο;
Εχουν αλλαξει ταυτοτητες, και οι δυο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:18, 10-09-07:

Τι να σου πω, ειδικα για την γυναικα του κολλητου μου ξερω οτι την ρωτησαν.

Τι να πω...
Κάποιος πιο σχετικός με τα νομικά;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:30, 10-09-07:

δεν με ρώτησαν ΚΑΝ αν θέλω το όνομα του συζύγου μου...
μάλλον κατάλαβαν ότι δε σου πάει το Αρ...ης

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 18:09, 10-09-07:

Απόσο ξέρω πλέον ο μόνος τρόπος να πάρεις το επίθετο του συζύγου σου είναι να κάνεις όλες εκείνες τις διαδικασίες που θα έκανες για να αλλάξεις το επίθετό σου ασχετα από το γάμο.

---

Ιδού....
http://www.kep.gov.gr/portal/page/po...AM1=350&lng=EL

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 10-09-07 στις 18:46. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων. :)
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:32, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Απόσο ξέρω πλέον ο μόνος τρόπος να πάρεις το επίθετο του συζύγου σου είναι να κάνεις όλες εκείνες τις διαδικασίες που θα έκανες για να αλλάξεις το επίθετό σου ασχετα από το γάμο.

---

Ιδού....
http://www.kep.gov.gr/portal/page/po...AM1=350&lng=EL
Kι εγώ αυτό ξέρω πως κάνεις!

Και όχι δεν είναι παράνομο να χρησιμοποιείς το επίθετο του άντρα σου για κοινωνικούς λόγους (δεν είμαι σίγουρη τι ισχύει αν το χρησιμοποιείς και σε συναλλαγές που δημιουργούν νομικά αποτέλεσματα.. )

Παράθεση

thodoris7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thodoris7
Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O thodoris7 έγραψε στις 08:54, 12-09-07:

Κι εγώ έχω το επώνυμο του πατέρα μου και θα ήθελα να διατηρηθεί αυτό.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 09:17, 12-09-07:

Στο Ελληνικό έθνος παραδοσιακά τα παιδιά παίρνουν το επίθετο του πατέρα.
Πιο συγκεκριμένα το επίθετο αρχικά ήταν το πατρώνυμο (πχ Αλέξανδρος Φιλίππου) μέχρι να φτάσουμε στα νεότερα χρόνια να μεταφέρεται το επώνυμο όπως σήμερα αφ ενός , το όνομα του παππού στον πρωτότοκο γιο αφ εταίρου. Το επώνυμο σημαίνει αρκετά πράγματα με κυριότερη την συνέχεια του γεναιολογικού δέντρου που επίσης προσδιορίζεται από την οικογένεια του αρσενικού (πατέρας) ,πράγμα όχι τυχαίο αφού από τον πατέρα καθορίζεται το φύλο του παιδιού όπως είναι γνωστό και άρα και το γεναιολογικό δέντρο (οι γυναίκες έχουν μόνο θηλυκά χρωμοσώματα άρα είναι πράκτικά αδύνατον να καθορίσουν γεναιαλογικό δέντρο).
Εν κατακλείδι το επώνυμο του πατέρα στα παιδιά όπως προανέφερα μεταφέρεται για τους δυο παραπάνω λόγους. Παμπάλαιας παράδοσης και γεναιαλογίας. Προσωπικά είμαι υπερ της διατήρησης αυτών των παραδόσεων που δίνουν στο άτομο πολύ ισχυρότερη αίσθηση των ριζών του (από που προέρχεται και που πηγαίνει). Φυσικά στα πλαίσια της σύγχρονης επιφανειακής ψευδοχειραφέτησης ο καθένας και η καθεμία μπορεί να δώσει οποιοδήποτε όνομα ή επώνυμο θέλει στα παιδιά του τα οποία στην συνέχεια μπορούν επίσης να τα αλλάξουν σε οποιοδήποτε ονοματεπώνυμο γουστάρουν μιας και καλύπτοντια πλήρως από την χάρτα ανθρωπίνων δικαιωμάτων του ΟΗΕ.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:12, 12-09-07:

εμένα μου τη σπάει η γενική κτητική στα επίθετα πάντως.
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά. Λες και η γυναίκα είναι κτήμα. Δεν μπορεί να υφίσταται από μόνη της. Από τον πατέρα της περνά στον άντρα της.
Προτιμώ 1000 φορές τα ξένα επίθετα π.χ Bill και Hilary Clinton. Ακριβώς το ίδιο, χωρίς να υπονοείται κτήση.

Παράθεση

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris athens
Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

O dimitris athens έγραψε στις 11:26, 12-09-07:

Δεν είναι κτητικό αλλά προσδιοριστικό. Είναι αντίστοιχο του -son που χρησιμοποιούν οι Σκανδιναβοί (πχ Κarlsson - ο γιος του Κarl).Δηλώνει καταγωγή όπως αντίστοιχα το πατρώνυμο για τους άντρες (Πέτρος Ελευθερίου Παναγιωτίδης πχ).

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:31, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά.
ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι...ιντερεστινγκ...
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..αλλά έλα που κλίνονται και τα επίθετα...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 11:34, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..
μμμ κυριλέ

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 11:35, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι...ιντερεστινγκ...
φαντάζομαι ότι το αγγλικό στυλακι (Dora Bakoyiannis) θα ήταν καλύτερο..αλλά έλα που κλίνονται και τα επίθετα...
Και εγω συμφωνω, ασε που μετα εχεις και προβλημα στο εξωτερικο (δεν μπορεις να εχεις διαφορετικο επιθετο απο τον πατερα σου π.χ.)

Αυτες οι δηθεν επιστημονικες αποδειξεις του γιατι οι γυναικες δεν πρεπει να δινουν/κρατανε ονομα μου δινουν στα νευρα.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:02, 12-09-07:

Λέμε δηλ Ντόρα (γυναίκα του) Μπακογιάννη (τυχαίο παράδειγμα). Φώφη (κόρη του) Γεννηματά. Λες και η γυναίκα είναι κτήμα. Δεν μπορεί να υφίσταται από μόνη της. Από τον πατέρα της περνά στον άντρα της.
Προτιμώ 1000 φορές τα ξένα επίθετα π.χ Bill και Hilary Clinton. Ακριβώς το ίδιο, χωρίς να υπονοείται κτήση.

Τα ξένα επίθετα είναι έτσι διότι η αγγλική γλώσσα του λάχιστον δεν έχει γενική

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε στις 12:09, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Τα ξένα επίθετα είναι έτσι διότι η αγγλική γλώσσα του λάχιστον δεν έχει γενική
Bill Clinton and Hillary Clinton's.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 12:10, 12-09-07:

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 12:57, 12-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Bill Clinton and Hillary Clinton's.
Για να ισχύει από άποψη γραμματικής δεν θα έπρεπε να είναι Clinton's Hillary;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:10, 12-09-07:

Εμενα θα ονομαστεί Μούλικο Ichliebedich - Γιδόπουλο. Έχω και σπάνιο επίθετο, λέμε... (όντως)

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 18:07, 12-09-07:

βασικα ειναι το τελευταιο που με νοιαζει αυτο!
καλα να ναι το παιδι, καλα να μαστε και μεις, και δε βαριεσαι!
αυτο ελειπε να κανουμε και αυτο, θεμα τωρα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:37, 13-09-07:

Συμφωνώ απόλυτα και το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:10, 13-09-07:

Που να δείτε πιο παλιά που η γυναίκα στα χωριά δεν ήταν καν η Ντόρα ή η Φώφη, δεν είχε ούτε αυτό το μικρό όνομα δικό της.
Ηταν η Γιώργαινα (η γυναίκα του Γιώργου) ή η Θανάσαινα (η γυναίκα του Θανάση)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 14:42, 13-09-07:

Να σας πω εγώ που λέτε για τα χωριά. Ο πρόπαππούς μου, ο οποίος ζούσε σε χωριό της Κεφαλλονιάς, επειδή τη γυνάικα του τη λέγανε Παγώνα, τον φωνάζανε Παγώνη

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 14:55, 13-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Να σας πω εγώ που λέτε για τα χωριά. Ο πρόπαππούς μου, ο οποίος ζούσε σε χωριό της Κεφαλλονιάς, επειδή τη γυνάικα του τη λέγανε Παγώνα, τον φωνάζανε Παγώνη
αχχαχααχαχχ
εγώ πάλι στη κεφαλονιά έχω ακούσει ότι τη γυναίκα τη φωνάζανε "γυναίκα"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους