Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη qwertyuiop
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:39, 03-12-07:

Eγώ πάντως όταν μεγαλώσω, στα παιδιά μου θα δώσω το δικό μου επίθετο, ασυζητητί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 01:43, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
Eγώ πάντως όταν μεγαλώσω, στα παιδιά μου θα δώσω το δικό μου επίθετο, ασυζητητί.
Και με ποια επιχειρήματα -αν- θα ανακοινώσεις στην τότε γυναίκα σου ότι θα δώσεις το επίθετό σου, αν επιτρέπεται;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 10:53, 04-12-07:

Εαν εγω με την γυναικα μου οταν παντρευτω, κρατησουμε και τα δυο επιθετα, τοτε τα παιδια μας θα εχουν δυο επιθετα ετσι?
Οταν παντρευτουν αυτα, αυτοματα θα προσθεσουν ακομα ενα της γυναικας...και παει λεγοντας.
Στα ποσα επιθετα θα φτασουμε τελικα?

Καλα...δεν παντρευομαι και εληξε το θεμα.
Θα υιοθετισω κι ενα παιδακι και τελειωσε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 04-12-07 στις 11:11.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:29, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Mario
Εαν εγω με την γυναικα μου οταν παντρευτω, κρατησουμε και τα δυο επιθετα, τοτε τα παιδια μας θα εχουν δυο επιθετα ετσι?
Οταν παντρευτουν αυτα, αυτοματα θα προσθεσουν ακομα ενα της γυναικας...και παει λεγοντας.
Στα ποσα επιθετα θα φτασουμε τελικα?

Καλα...δεν παντρευομαι και εληξε το θεμα.
Θα υιοθετισω κι ενα παιδακι και τελειωσε.
Καλέ κύριο Μάριος, διάβασε πιο πάνω.. Δεν πάει αλυσίδα αυτό με τα επίθετα! Ο Νόμος λέει πως αν οι γονείς έχουν και οι δύο από δύο επίθετα, τότε υποχρεούνται να επιλέξουν δύο απ' αυτά για να αποτελούν το επίθετο των παιδιών τους!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:35, 04-12-07:

Ναι βρε το διαβασα αυτο.
Εγω μιλαω για την περιπτωση οπου δεν υπηρχε αυτος ο νομος και στην περιπτωση που οι γονεις επελεγαν και τα δυο επιθετα για τα παιδια τους.
θα μου πεις γι'αυτο μπαινει ο νομος εδω, αλλα δεν θα ηταν απιστευτο μπαχαλο?
Φαση θα ειχε.

Και κατι αλλο επειδη δεν θυμαμαι εαν αναφερθηκε.
Εαν εγω παντρευτω καποια, και κανουμε 2 παιδια, μπορει το ενα να το λενε
Κωστα, επωνυμο γυναικας
και το αλλο
Δημητρη, επωνυμο αντρα
???????????

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 11:40, 04-12-07:

Όχι, και τα δυο θα έχουν υποχρεωτικά το ίδιο επίθετο, αυτό που έχει δηλώσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

O The Djinn έγραψε στις 11:47, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Όχι, και τα δυο θα έχουν υποχρεωτικά το ίδιο επίθετο, αυτό που έχει δηλώσει το ζευγάρι πριν παντρευτεί!
Αρα μ@κιες μου ελεγε η αλλη οτι και καλα ισχυε το παραπανω.
Κι ενω της ελεγα οτι ειναι κουλο να ισχυει αυτο, εκεινη επεμενε!

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:08, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Υπάρχει τρόπος να αλλάξει την δήλωση το ζευγάρι?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 12:10, 04-12-07:

Υποθέτω θα υπάρχει, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα.

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 12:34, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Υπάρχει τρόπος να αλλάξει την δήλωση το ζευγάρι?
Δεν ξέρω αν γίνεται αυτό που λες, πάντως σίγουρα γίνεται το παιδί από μόνο του να αλλάξει το επιθετό του.

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,509 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 17:55, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και με ποια επιχειρήματα -αν- θα ανακοινώσεις στην τότε γυναίκα σου ότι θα δώσεις το επίθετό σου, αν επιτρέπεται;
Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε. Αν πάλι δε δεχτεί θα της βάζω βραστά αβγά κάτω από τις μασχάλες, μέχρι να δεχτεί (muahahahaha)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:27, 05-12-07:

Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε.
μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν, κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο όταν συνειδητοποίησε ότι εκτός από το δικό του όνομα οι γονείς είχαν διαλέξει να δώσουν και 2ο όνομα στο παιδί τους και έτσι δεν θα ήταν identical παππούς και εγγονός] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 05-12-07 στις 13:47.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:43, 05-12-07:

Ειναι πολυ απλο το θεμα...
Μεγαλωνουμε με αυτες τις παραδοσεις ολοι μας.
Οσοι εχουν κολλημενα μυαλα, επιμενουν με μανια στη συνεχεια αυτων.
Μεταμοσχευση εγκεφαλου χρειαζονται, πραγμα δυσκολο βεβαια, αλλα απο την αλλη ο καθενας κανει τις επιλογες του!

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:48, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)

Απλά θέλω τα παιδιά μου να συνεχίσουν να κρατάνε το όνομα της οικογένειας. Α, και κάτι ξέχασα να σημειώσω... αν βγει και κανά κορίτσι, (πράγμα σχεδόν απίθανο καθώς η αρρενογένεια είναι κληρονομική), τότε μετά χαράς να πάρει το επίθετο της συζύγου!

(καλά ε, είμαι και γ*μώ τους μέντιουμ... πώς τα σκέφτομαι από τώρα αυτά)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:51, 05-12-07:

Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)
αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια...

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 13:54, 05-12-07:

αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια...
Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:01, 05-12-07:

Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές?
ετυμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")

--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! )

το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 05-12-07 στις 14:57.
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:08, 05-12-07:

Θεωρώ πολύ καλή δοκιμασία, για τους γονείς, το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Όταν μεγαλώσει απλώς δεν κρατάει το επίθετο που δεν τον εκφράζει.

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:20, 05-12-07:

Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου ) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:23, 05-12-07:

Δεν σε νοιάζει να διεκδικήσεις κάτι ως υστεροφημία από την ζωή του παιδιού σου;

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:25, 05-12-07:

Γιατί το επίθετο θα κάνει ένα γονιό περισσότερο γονιό του;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 14:28, 05-12-07:

Δεν με κατάλαβες ... είμαι υπερ το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Έπειτα (π.χ. όταν γίνει ενήλικας) αν κάποιο επίθετο δεν τον εκφράζει τότε μπορεί να "αφαιρέσει". Αυτό θα είναι ένα καλό τεστάκι για τους Γονείς.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:36, 05-12-07:

Εγώ σε κατάλαβα. Αλλά προσωπικά δεν θεωρώ το επίθετο δηλωτικό οποιασδήποτε κατάστασης και άρα για μένα δεν έχει σημασία.

Και δεν νομίζω πως πολλά παιδιά θα αφαιρούσαν εύκολα επίθετο - ίσως μόνο αν δεν ήταν καθόλου εύηχο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:43, 05-12-07:

Μα μεχρι να ωριμασει ωστε να διαλεξει, δε θα χει νοημα γιαυτο, να εχει 2 επιθετα ετσι κι αλλιως. Ισως να ναι και χειροτερα. Καλυτερα οι γονεις να μην κανουν ασκησεις πανω στο παιδι τους.

αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
+1

Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε στις 14:53, 05-12-07:

ετοιμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")

--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! )

το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...
Mάλλον μπερδέψαμε τα μπούτια μας... τέσπα... μάλλον εγώ δεν κατάλαβα. Αυτό εννοούσα και το κατάλαβα όταν το εξήγησες.
Δεν θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα να γεννάς κορίτσια. Απλά το επίθετο θα εκλείψει διότι οι γυναίκες θα πάρουν το επίθετο του συζύγου τους και τα παιδιά του πατέρα τους. Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα.
Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!

Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Molka
H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 386 μηνύματα.

H Molka έγραψε στις 14:57, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου ) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!
[off-topic mode on]Ενημερωτικά και μόνο να πω ότι στην κρητική διάλεκτο κουράδια λέγονται τα πρόβατα, οπότε, σε συνδυασμό με την κατάληξη -άκη, εικάζω ότι εκεί πρέπει να ψάξουμε την ετυμολογία του επιθέτου και όχι στα συγκεκριμένα οργανικά απόβλητα [off-topic mode off]

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:59, 05-12-07:

qwerty η γυναίκα μετά τον γάμο δεν παίρνει πλέον αυτόματα το επίθετο του άντρα της, εκτός αν η ίδια το αλλάξει. Μπορεί να το χρησιμοποιεί φυσικά για κοινωνικούς σκοπούς αν το επιθυμεί

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:01, 05-12-07:

Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!
κι ο παππούς μου [από το μπάμπα μου] είχε 8 αδέρφια, που όλοι κάναν ΜΟΝΟ αγόρια, ο παππούς μου έδωσε 5 φορές χρωμόσωμα Υ και μόλις μία χρωμόσωμα Χ [ανεξάρτητα αν επέζησαν μόνο 2 αγόρια και η θεία μου] αλλά ο μπάμπας μου έκανε 2 κοράκλες μονάχα ( ε... να αυτοτιμηθώ λίγο )..

Your point is????

τέσπα τα...γονίδια της δικής μου και της δικής σου οικογένειας δεν έχουν και τόση σημασία στην παρούσα κουβέντα οπότε Let it (both of us) go...

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:34, 05-12-07:

Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:46, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!)
Η "μοντέρνα κοινωνία" θα μπορούσε να είχε αποβεί ιδιαίτερα χρήσιμη στην περίπτωση σου, μιας και θα μπορούσες να είχες πάρει ΚΑΙ της μητέρας σου, και στην πράξη να χρησιμοποιείς περισσότερο αυτό. Απεναντίας, η "παλιά κοινωνία" είναι που σε έκανε να έχεις τόσο απαίσιο επίθετο (παίρνω ως δεδομένο αυτό που λες).

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 22:31, 09-12-07:

καποια πραγματα νομιζω οτι δεν μπορουμε να τα αλλαξουμε ετσι κι αλλιως οπως ενα επιθετο. σαφως κι εγω δεν θα ειχα προβλημα να εχω δυο επιθετα (του πατερα και της μητερας μου) αλλα επειδη ειμαι παραδοσιακη τα παιδια μου θα θελα να παρουν του αντρα μου που εχει και ωραιο επιθετο.
αν ομως πχ ο αντρας μου ειχε κανενα αλλοκοτο επιθετο που θα γινοταν αιτια σχολιασμου και κοροιδιας απο τα παιδια στο σχολειο για το παιδι μου τοτε θα ζητουσα εγω η ιδια να παρει το δικο μου επιθετο και οχι του αντρα μου.

Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sarah_Fest
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Sarah_Fest έγραψε στις 08:15, 25-01-08:

Το βρίσκετε πρακτικά εύκολο σε μια οικογένεια άλλο επίθετο να έχει ο πατέρας, άλλο η μητέρα και άλλο τα παιδιά; (σε περίπτωση που πάρουν και τα δυο επίθετα) Ομολογώ πως εμένα μου έχει δημιουργήσει αρκετά γραφειοκρατικά προβλήματα ακόμη και το γεγονός πως εγώ έχω κρατήσει το δικό μου επίθετο (π.χ. το να πρέπει να προσκομίζω παντού ληξιαρχικές πράξεις γάμου για να "αποδείξω" πως είμαι "ύπανδρη" και όχι "ανύπανδρη"!). Δε θα ξεχάσω ποτέ το διάλογο με υπαλλήλο δημόσιας υπηρεσίας όταν πήγα να τακτοποιήσω ζήτημα που αφορούσε ένα από τα παιδιά:
Υπάλληλος: Αίτηση για διεκπεραίωση μπορεί να κάνει μόνο συγγενής Α βαθμο;y, δηλαδή κάποιος από τους γονείς
Εγώ: Ναι είμαι η μητέρα του παιδιού
Υπάλληλος: Αυτό μου το λέτε εσείς! Εγώ όμως δεν το βλέπω! Πώς μπορώ να δεχθώ αίτηση για το παιδί Τάδε, υπογεγραμμένο από την κυρία Δείνα;
Εγώ: Και τι γίνεται τώρα;
Υπάλληλος: Ή θα έρθει ο πατέρας του παιδιού, ή θα πρέπει να μου προσκομίσετε επίσημο έγγραφο που να φαίνεται πως είστε η μητέρα του!
Πλέον αναγκάζομαι να πηγαίνω παντού έχοντας και ένα πιστοποιητικό των παιδιών καλού κακού μέσα στην τσάντα μου, γιατί βλέπετε έχω την ατυχία η ταυτότητά μου να γράφει διαφορετικό επίθετο από αυτό των παιδιών μου!
Και μετά σου λένε πως δε χρειάζεται να αποδείξεις ότι ΔΕΝ είσαι ελέφαντας...

Παράθεση

eftychia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eftychia
H eftychia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H eftychia έγραψε στις 12:08, 25-01-08:

Μια μερα ασχετη που συζηταγα με το φιλο μου για το επωνυμο των παιδιών μας, αρχικα αποφασισαμε να εχουν και τα 2, μετα ειπαμε για πλακα (επειδη θα κανουμε 2 παιδια- λεμε τωρα), να παρει το ενα το δικο μου και το αλλο το δικο του! Θα εχει πλακα 2 αδερφια στο ιδιο σχολειο με ιδιους γονεις αλλα διαφορετικο επωνυμο! Πιο πολυ πλακα θα ηταν αμα ηταν και διδυμα!
Σοβαρα τωρα παντως, λογικα θα παρουν και των 2 γονιων το επωνυμο (παντα ηθελα να ειμαι στη θεση των παιδιων που εχουν 2), γιατι ο καημενος ο μπαμπακας μου εχει 2 κορες, οποτε ας ακουστει λιγο το επωνυμο μας! (Το κακο ειναι οτι ηθελα να εχει και 2 ονοματα το παιδι, αλλα δυστυχως τοτε θα ειναι οντως σιδηροσρομος!)

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:56, 25-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sarah_Fest
Το βρίσκετε πρακτικά εύκολο σε μια οικογένεια άλλο επίθετο να έχει ο πατέρας, άλλο η μητέρα και άλλο τα παιδιά; (σε περίπτωση που πάρουν και τα δυο επίθετα) Ομολογώ πως εμένα μου έχει δημιουργήσει αρκετά γραφειοκρατικά προβλήματα ακόμη και το γεγονός πως εγώ έχω κρατήσει το δικό μου επίθετο (π.χ. το να πρέπει να προσκομίζω παντού ληξιαρχικές πράξεις γάμου για να "αποδείξω" πως είμαι "ύπανδρη" και όχι "ανύπανδρη"!). Δε θα ξεχάσω ποτέ το διάλογο με υπαλλήλο δημόσιας υπηρεσίας όταν πήγα να τακτοποιήσω ζήτημα που αφορούσε ένα από τα παιδιά:
Υπάλληλος: Αίτηση για διεκπεραίωση μπορεί να κάνει μόνο συγγενής Α βαθμο;y, δηλαδή κάποιος από τους γονείς
Εγώ: Ναι είμαι η μητέρα του παιδιού
Υπάλληλος: Αυτό μου το λέτε εσείς! Εγώ όμως δεν το βλέπω! Πώς μπορώ να δεχθώ αίτηση για το παιδί Τάδε, υπογεγραμμένο από την κυρία Δείνα;
Εγώ: Και τι γίνεται τώρα;
Υπάλληλος: Ή θα έρθει ο πατέρας του παιδιού, ή θα πρέπει να μου προσκομίσετε επίσημο έγγραφο που να φαίνεται πως είστε η μητέρα του!
Πλέον αναγκάζομαι να πηγαίνω παντού έχοντας και ένα πιστοποιητικό των παιδιών καλού κακού μέσα στην τσάντα μου, γιατί βλέπετε έχω την ατυχία η ταυτότητά μου να γράφει διαφορετικό επίθετο από αυτό των παιδιών μου!
Και μετά σου λένε πως δε χρειάζεται να αποδείξεις ότι ΔΕΝ είσαι ελέφαντας...
Αν το παιδί είχε και το δικό σου επίθετο, και του πατέρα του, δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα
Επίσης με παραξενεύει ιδιαίτερα αυτό που λες, δεδομένου ότι μετά το 83 απ'οσο ξέρω δεν μπορείς να πάρεις επίσημα το επίθετο του άντρα σου, πάντα κρατάς το δικό σου, δεν είναι επιλογή δλδ (όπως με το επίθετο των παιδιών που διαλέγεις).Αν κάνω λάθος σε αυτό, ας με διορθώσει κάποιος, δεν είμαι και νομικός.
Αρχική Δημοσίευση από eftychia
Μια μερα ασχετη που συζηταγα με το φιλο μου για το επωνυμο των παιδιών μας, αρχικα αποφασισαμε να εχουν και τα 2, μετα ειπαμε για πλακα (επειδη θα κανουμε 2 παιδια- λεμε τωρα), να παρει το ενα το δικο μου και το αλλο το δικο του! Θα εχει πλακα 2 αδερφια στο ιδιο σχολειο με ιδιους γονεις αλλα διαφορετικο επωνυμο! Πιο πολυ πλακα θα ηταν αμα ηταν και διδυμα!
Δεν γίνεται αυτό, τα παιδιά ο,τι επώνυμο και να πάρουν, είναι υποχρεωτικά ίδιο σε όλα.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:44, 26-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν γίνεται αυτό, τα παιδιά ο,τι επώνυμο και να πάρουν, είναι υποχρεωτικά ίδιο σε όλα.
Αν μιλάς για δίδυμα, ετσι? Γιατί αν αναγνωρίζεται από άλλο πατέρα δεν έχουν το ιδιο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 26-01-08 στις 14:28.
Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H Sarah_Fest έγραψε στις 12:58, 26-01-08:

Αν το παιδί είχε και το δικό σου επίθετο, και του πατέρα του, δεν θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα
Επίσης με παραξενεύει ιδιαίτερα αυτό που λες, δεδομένου ότι μετά το 83 απ'οσο ξέρω δεν μπορείς να πάρεις επίσημα το επίθετο του άντρα σου, πάντα κρατάς το δικό σου, δεν είναι επιλογή δλδ (όπως με το επίθετο των παιδιών που διαλέγεις).Αν κάνω λάθος σε αυτό, ας με διορθώσει κάποιος, δεν είμαι και νομικός.
Αυτό είναι το πρόβλημα! Πως μετά το γάμο πλέον η γυναίκα κρατά υποχρεωτικά το δικό της επίθετο! Οπότε το δικό μου επίθετο είναι διαφορετικό από των παιδιών!
Τώρα όσον αφορά το διπλό επίθετο....σκέψου το λίγο! Τι θα γίνει με τα παιδιά των παιδιών μας; Θα έχουν 4 επίθετα! Δυο από τα δικά μας παιδιά και δυο από τον άλλο σύζυγο! Και μετά; Θα πάμε στα 8; χααχαχαχ Σόρρυ για το γέλιο, αλλά μου φαίνεται πολύ αστείο!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:22, 26-01-08:

Και διπλό επίθετο να είχαν τα παιδιά, πάλι νομίζω η μάνα θα είχε πρόβλημα στις δημόσιες υπηρεσίες: είναι τόσο γραφειοκράτες που δεν θεωρούν ίδιο το Πάλλη με το Πάλλη-Πετραλιά

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:07, 26-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αν μιλάς για δίδυμα, ετσι? Γιατί αν αναγνωρίζεται από άλλο πατέρα δεν έχουν το ιδιο
Βασικά μιλούσα για παιδιά ενός συγκεκριμένου ζευγαριού. Όταν μιλάμε για άλλο πατέρα, ναι, δεν έχουν το ίδιο. Αλλά και παλιότερα δεν είχαν το ίδιο, δεν είναι κάποιος "νεωτερισμός".

Αρχική Δημοσίευση από Sarah_Fest
Τώρα όσον αφορά το διπλό επίθετο....σκέψου το λίγο! Τι θα γίνει με τα παιδιά των παιδιών μας; Θα έχουν 4 επίθετα! Δυο από τα δικά μας παιδιά και δυο από τον άλλο σύζυγο! Και μετά; Θα πάμε στα 8; χααχαχαχ Σόρρυ για το γέλιο, αλλά μου φαίνεται πολύ αστείο!
Αυτό απαντήθηκε παραπάνω Δεν γίνεται κάποιος να έχει πάνω απο 2 επίθετα. Όταν παντρευτούν τα παιδιά θα πρέπει να διαλέξουν το καθένα τους από ένα επίθετο, ώστε πάλι τα παιδιά τους να έχουν το πολύ δύο. Εγώ πάντως ήδη ξέρω ποιο θα διαλέξω, μιας και γενικά χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο το ένα μου επίθετο (το θεωρώ πιο όμορφο). Και guess what? Είναι της μητέρας μου. Με το παλιό σύστημα δεν θα είχα την ευκαιρία να πάρω και το δικό της επίθετο, το οποίο το θεωρώ πανέμορφο.

Παράθεση

Sarah_Fest (Κατερίνα)

Νεοφερμένος

H Sarah_Fest έγραψε στις 12:19, 29-01-08:

Δεν γίνεται κάποιος να έχει πάνω απο 2 επίθετα. Όταν παντρευτούν τα παιδιά θα πρέπει να διαλέξουν το καθένα τους από ένα επίθετο, ώστε πάλι τα παιδιά τους να έχουν το πολύ δύο. Εγώ πάντως ήδη ξέρω ποιο θα διαλέξω, μιας και γενικά χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο το ένα μου επίθετο (το θεωρώ πιο όμορφο). Και guess what? Είναι της μητέρας μου. Με το παλιό σύστημα δεν θα είχα την ευκαιρία να πάρω και το δικό της επίθετο, το οποίο το θεωρώ πανέμορφο.
Φυσικά είναι δικό σου θέμα να διαλέξεις ποιο από τα δυο σου επίθετα θα κρατήσουν τα παιδιά σου! Αλλά σκέψου το εξής (όχι εσύ προσωπικά, πιστεύω πως το θέμα μας αφορά όλους)... Μέχρι τώρα είχαμε τις διαφωνίες και τις πικρίες για το όνομα των παιδιών... Φαντάζεσαι τι θα γίνει με τα επίθετα; Σκέφτομαι για παράδειγμα τον δικό μου πατέρα...πόση απογοήτευση θα ένιωθε αν έβλεπε πως "απέρριπτα" το επίθετό του για τα εγγόνια του...ακόμη κι αν δε μιλούσε... πιστεύω πως θα ένιωθε σα να απέρριπτα τον ίδιο, όλα όσα έκανε για μένα! Και η αλήθεια είναι πως κι εγώ θα βρισκόμουν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση αν έπρεπε να διαλέξω ποιο από τα δυο επίθετα (του πατέρα μου ή της μητέρας μου) θα "μεταφέρω" στα παιδιά μου!!!!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:07, 29-01-08:

Εγώ πάντως ήδη ξέρω ποιο θα διαλέξω, μιας και γενικά χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο το ένα μου επίθετο (το θεωρώ πιο όμορφο). Και guess what? Είναι της μητέρας μου. Με το παλιό σύστημα δεν θα είχα την ευκαιρία να πάρω και το δικό της επίθετο, το οποίο το θεωρώ πανέμορφο.
για θύμισέ μου, δε ξέρω αν το έχεις αναφέρει: έχεις δύο επίθετα στη ταυτότητά σου?

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 13:21, 29-01-08:

Εγώ και οι αδελφή μου πήραμε το επίθετο του πατέρα μας, μιας και ήμασταν παραδοσιακή οικογένεια! Νομίζω όμως ότι γίνεται ακόμα και τώρα να αλλάξουμε και να πάρουμε το επίθετο της μαμάς...

Προσωπικά δε μου αρέσει ιδιαίτερα κανένα από τα δύο και τα παιδιά μου θα ήθελα να πάρουν το επίθετο του άνδρα μου. Άλλωστε δεν έχει και τόση σημασία-δε φαίνεται κάτι από αυτό, ούτε κάνει τα παιδιά περισσότερο δικά μας απ' ότι του άλλου...
Θα ήθελα τα παιδιά μου να έχουν το επίθετό του και μόνο από αγάπη προς εκείνον (όποιος κι αν είναι τέλος πάντων... )

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 14:26, 29-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αν μια παντρεμένη γυναίκα κάνει ένα παιδί με άλλον άντρα πέρα του συζύγου της, το παιδί παίρνει το όνομα του συζύγου της εκτός εάν ο πραγματικός πατέρας το αναγνωρίσει.
Επιπλέον ξέρω (γιατί το έχω πρόσφατο) πως όταν πας στην εκκλησία για να κλείσεις ημερομηνία γάμου, σε βάζουν και υπογράφεις το αν τα παιδιά σου (όσα και αν κάνεις) θα φέρουν μόνο το επίθετο του ανδρός σου ή και το δικό σου. Άπαξ και υπογράψεις, μετά όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζει τίποτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:31, 29-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Αν μια παντρεμένη γυναίκα κάνει ένα παιδί με άλλον άντρα πέρα του συζύγου της, το παιδί παίρνει το όνομα του συζύγου της εκτός εάν ο πραγματικός πατέρας το αναγνωρίσει.
Επιπλέον ξέρω (γιατί το έχω πρόσφατο) πως όταν πας στην εκκλησία για να κλείσεις ημερομηνία γάμου, σε βάζουν και υπογράφεις το αν τα παιδιά σου (όσα και αν κάνεις) θα φέρουν μόνο το επίθετο του ανδρός σου ή και το δικό σου. Άπαξ και υπογράψεις, μετά όσο και να χτυπιέσαι δεν αλλάζει τίποτα.
Βασικά έχω την εντύπωση ότι πρέπει να ζητήσει το παιδί αφού κλείσει τα 18 αλλαγή επωνύμοτ (όπου και μπορεί να ζητήσει να έχει οποιοδήποτε επώνυμο) ή να το αποκυρηξει ο (δηλωμένος) πατέρας.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 14:50, 29-01-08:

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που μια γυναίκα κάνει ένα παιδί την ρωτάνε και:

«ποιος είναι ο πατέρας?»

Ελένη… όντως, πριν να παντρευτείς πρέπει να αποφασίζεις το όνομα των παιδιών.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 15:01, 29-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
για θύμισέ μου, δε ξέρω αν το έχεις αναφέρει: έχεις δύο επίθετα στη ταυτότητά σου?
Ναι, σε όλα τα επίσημα έγγραφα έχω δύο επίθετα. Ανεπίσημα χρησιμοποιώ περισσότερο της μητέρας μου, που το βρίσκω πιο όμορφο.

Sarah_Fest αυτό που αναφέρεις είναι όντως σοβαρό αντεπιχείρημα. Το έχω σκεφτεί κι εγώ και είναι το μόνο στο οποίο δεν μπορώ να βρω απάντηση.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 03:41, 10-03-08:

Βρε παιδιά, το βιβλίο ένα παράδειγμα ήταν για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. Ίσως εγώ δεν μπορώ να το εκφράσω καλά.
Γιατί όμως κόπτεστε τόσο για το μικρό όνομα και αδιαφορείτε για το επίθετο;
Μερικές φορές το μικρό όνομα δίνεται προς τιμήν ας το πω των παππούδων. Είναι ευαίσθητο ζήτημα. Αν κάποιος έχει χάσει έναν από τους γονείς του σε μικρή ηλικία, θα θέλει πάρα πολύ να ονομάσει το παιδί του με το όνομα του εκλειπόντος (προσωπικά θα σφάξω κόσμο αν γεννησω αγόρι και δεν το πω Βύρων). Για τα επίθετα δε με απασχολεί και τόσο πολύ, αν είναι και οι δύο γονείς σύμφωνοι, μπορεί να χρησιμοποιήθούν και τα 2 επίθετα αν και το παιδί θα μοιάζει λίγο με πλούσιο κληρονόμο μεξικάνικου σήριαλ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Louard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louard
H Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Louard έγραψε στις 11:12, 10-03-08:

Συμφωνώ απόλυτα,
επειδή και εγώ έχω χάσει τον πατέρα μου πολύ μικρή, θα σκάσω αν δεν βγάλω το παιδί μου με το ονομά του και ειδικά επειδή δεν συνεχίζεται το ονομά του απο πουθενά γιατί δεν υπάρχει όλλος Δημήτρης στο σόι..θέλω πάρα πολύ να ακουστεί το ονομά του, τόσο που χωρίζω αν δεν γίνει!!!!!!
για το επίθετο δεν με ενδιαφέρει και τόσο, ας αφήσω και κάτι στον άντρα μου!!!!!!
τώρα δεν ξέρω αν φταίει το οτι μένω σε μικρό μέρος ή έτσι είναι σχεδόν παντού στην Ελλάδα, αλλά όποιος ακούσει οτι θέλω στο παιδί μου να δώσω το όνομα του πατέρα μου δεν το δέχεται....νευριάζουν και απο πάνω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 12:54, 10-03-08:

+1, ακριβώς η ίδια περίπτωση!!! Κάποιος που με καταλαβαίνει!!!!Κι αν κ ο πατέρας του παιδιού έχει βρίσκεται στην ίδια κατάσταση τη βάψαμε. Ισπανός το παιδί

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη invalid : 10-03-08 στις 13:00.
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 17:14, 10-03-08:

Εγώ έχω το επίθετο του πατέρα μου. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή ήθελα να έχω το επίθετο της γιαγιάς μου (η μητέρα της μαμάς μου). Είναι πολυ όμορφο και αριστοκρατικό θα έλεγα. Αλλά αυτό το επίθετο δεν το έχει η γιαγιά μου καλά καλά από όταν παντρεύτηκε, θα το είχα εγώ; Ε με τον καιρό συμβιβάστηκα

Στο θέμα μας τώρα, ποτέ δε με είχε προβληματίσει ιδιαίτερα το τι επίθετο θα έχουν τα παιδιά μου. Αντιθέτως, με έχει προβληματίσει το όνομά τους καθώς εγώ θέλω να τους βγάλω ονόματα που μου αρέσουν και όχι των γονιών μου ή των γονιών του φίλου μου. Δεν έχω πρόβλημα τα παιδιά μου να έχουν μόνο το επίθετο του πατέρα τους. Ίσως θα μου άρεσε να έχουν και το δικό μου μιας και είναι μικρό (δισύλλαβο) και δε θα έπιανε πολύ χώρο Χμ... Όταν βρω ευκαιρία θα το συζητήσω με τον φίλο μου να μου πει τη γνώμη του.Όχι ότι θα τον παντρευτώ αλλά κουβέντα να γίνεται...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:51, 02-04-08:

όταν ήταν να παντρευτώ υπόγραψα και εγώ και ο άντρας μου ότι τα παιδιά μας θα έχουν και τα δυο επίθετα και τώρα η κορούλα μου έχει και του μπαμπά της και το δικό μου.
Έτσι αν θέλει όταν μεγαλώσει κρατά ένα από τα δυο. Αλλά σίγουρα το δικό μου

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους