Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 18:14, 02-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από commie
όταν ήταν να παντρευτώ υπόγραψα και εγώ και ο άντρας μου ότι τα παιδιά μας θα έχουν και τα δυο επίθετα και τώρα η κορούλα μου έχει και του μπαμπά της και το δικό μου.
Έτσι αν θέλει όταν μεγαλώσει κρατά ένα από τα δυο. Αλλά σίγουρα το δικό μου
θα συμφωνήσω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:33, 02-04-08:

Eγώ προτιμώ το παιδί να πάρει το επώνυμο του Ωνάση, του Λάτση, του Βαρδινογιάννη... Θα βοηθηθεί πολύ στη ζωή του

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 18:37, 02-04-08:

lol βρες καμοία εκατομυριούχα να την παντρευτείς.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:47, 02-04-08:

Γιατί? Μια αίτηση στο ληξιαρχείο είναι.

Τώρα που το λες πάντως, δεν θα ήταν κακή ιδέα η πλούσια σύζυγος

Καθόλου κακή.
Εώς ελκυστική.

Μα δεν είμαι προικοθήρας!
(...Εκτός αν τα λεφτά είναι πολλά)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 00:26, 03-04-08:

ναι στο ληξιαρχείο υπογράψαμε απλά στη Κύπρο είναι διαφορετική η ονομασία

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:26, 04-04-08:

Εμένα πάλι μ'αρέσει να παίρνουν τα παιδιά τα ονόματα των παππούδων και δεν μ'ένοιαζε να πάρει το παιδί μου το επώνυμο του άντρα μου.
Είναι όμως πολύ γελοίο που είμαι η μόνη με άλλο όνομα στην οικογένεια και το συνηδειτοποίησα μετά. Εκείνη την στιγμή δεν το σκέφτηκα καθόλου.
'Οταν γίνει κοινή πρακτική δεν θα φαίνεται σιδηρόδρομος το διπλό επίθετο, όπως στους Ισπανούς.
Και χαίρομαι που κάποιος νοιάζεται κι έτσι σε κάποια χρόνια θα είναι κοινή πρακτική.
Δεν μπορούμε όλοι να νοιαζόμαστε για όλα, αλλά όλοι απολαμβάνουμε τα καλά που ο καθένας προωθεί γιατί τον νοιάζει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 15:51, 04-04-08:

ο λόγος που βάλαμε και το δικό μου επώνυμο στο παιδί είναι γιατί από πλευρά του άντρα μου συνεχίστηκε το όνομα του πεθερού μου ενώ από την πλευρά του πατέρα μου τώρα που γέννησα εγώ θα συνεχιστεί γιατί η κόρη μου έχει το όνομα και το επώνυμο του πατέρα μου.

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 14:25, 05-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Eγώ προτιμώ το παιδί να πάρει το επώνυμο του Ωνάση, του Λάτση, του Βαρδινογιάννη... Θα βοηθηθεί πολύ στη ζωή του
και σε αυτό θα συμφωνήσω

Παράθεση

nikostheater (Νίκος Θεμελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikostheater
Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 23:04, 12-05-08:

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ψιλοαδάφορο όλο αυτο...
Αντι τα παιδιά να είναι χαρά και ευκαιρία το ζευγάρι και οι συγγενεις να ερθουν πιο κοντά δημιουργούνται οι πιο ανουσιες εντάσεις...τί όνομα θα πάρει το παιδι,ποιος θα το βαφτίσει,σε ποια εκκλησια,που θα γινει το γλέντι,τί θα φορεσουν ολοι.....και τώρα τί επώνυμο θα έχει..
Γιατί νομίζω οτι ο κόσμος ψάχνει ευκαιρία να αγχώνεται και να δημιουργεί προβλήματα εκεί που δέν θα έπρεπε να υπάρχουν;

Παράθεση

Jesus ate your cake (Χεσούς)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Jesus ate your cake
H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 23:12, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikostheater
Εμένα προσωπικά μου φαίνεται ψιλοαδάφορο όλο αυτο...
Αντι τα παιδιά να είναι χαρά και ευκαιρία το ζευγάρι και οι συγγενεις να ερθουν πιο κοντά δημιουργούνται οι πιο ανουσιες εντάσεις...τί όνομα θα πάρει το παιδι,ποιος θα το βαφτίσει,σε ποια εκκλησια,που θα γινει το γλέντι,τί θα φορεσουν ολοι.....και τώρα τί επώνυμο θα έχει..
Γιατί νομίζω οτι ο κόσμος ψάχνει ευκαιρία να αγχώνεται και να δημιουργεί προβλήματα εκεί που δέν θα έπρεπε να υπάρχουν;

Ελα ντε ! Σα να μαλωνουν οι καταδικοι για το ποιον αριθμο θα εχει ο καθενας - λες κι εχει καμια σημασια.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:16, 12-05-08:

Να υποθέσω ότι αφού το θεωρείτε τοοοοσο ασήμαντο, δεν θα είχατε και πρόβλημα να πάρει και μόνο το επίθετο της γυναίκας σας;

Διότι αν θα είχατε, τότε είναι λογικό να θεωρούμε "ασήμαντο" κάτι που έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να μας συμφέρει. Αν το θεωρήσουμε "σημαντικό" (και το δείξουμε) τότε θα ξυπνήσει καμία και θα αρχήσει να έχει και διεκδικήσεις...

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Jesus ate your cake έγραψε στις 23:23, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Να υποθέσω ότι αφού το θεωρείτε τοοοοσο ασήμαντο, δεν θα είχατε και πρόβλημα να πάρει και μόνο το επίθετο της γυναίκας σας;
Γιατι οχι ; Δε με λενε Ωναση αλλωστε.

Αν το θεωρήσουμε "σημαντικό" (και το δείξουμε) τότε θα ξυπνήσει καμία και θα αρχήσει να έχει και διεκδικήσεις...
Παναγια μου, μια αφυπνιση !

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:30, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Jesus ate your cake
Γιατι οχι ; Δε με λενε Ωναση αλλωστε.
Πολύ θα θελα να το δω αυτό στην πράξη...
Αν όντως το πιστεύεις πάντως, είσαι η εξαίρεση.

Παναγια μου, μια αφυπνιση !
Όταν μαζεύονται πάρα πολλά τέτοια "μικρά", διαπαιδαγωγούν ολόκληρες γενιές προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ενώ αν ειδωθούν μεμονωμένα, σε αρκετούς φαίνονται "μικρά" και "ασήμαντα" (γι'αυτό και δεν διαμαρτύρεται κανείς άλλωστε, εκτός από "κάτι κομπλεξικές").

Παράθεση

nikostheater (Νίκος Θεμελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikostheater
Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 23:30, 12-05-08:

Κοίτα,εγώ προσωπικά δέν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα να πάρει το παιδί μου (αν αποκτησω ποτε) το επώνυμο της μητέρας του.
Καλώς ή κακώς όμως,όλα αυτά τα "μοντέρνα" είναι και ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας απο το ζευγάρι "πισινή".Τί θα γίνει άν χωρίσουμε;κλπ..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:37, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nikostheater
Καλώς ή κακώς όμως,όλα αυτά τα "μοντέρνα" είναι και ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας απο το ζευγάρι "πισινή".Τί θα γίνει άν χωρίσουμε;κλπ..
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας από το ζευγάρι την αξιοπρέπεια και την υπόσταση του σαν άνθρωπος.
Αλλά και για το λόγο που λες να είναι, που είναι το κακό; Όλα πιθανά είναι και καλό είναι να λαμβάνουμε υπόψιν όλα τα ενδεχόμενα.
Παλιότερα δηλαδή που δεν κρατούσαν "πισινές" και δεν είχαν αυτά τα "μοντέρνα" οι γάμοι ήταν αγγελικά πλασμένοι με σεβασμό του ενός προς τον άλλο, γεμάτοι ανιδιοτελή αγάπη;

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 23:37, 12-05-08:

Πολύ θα θελα να το δω αυτό στην πράξη...
Αν όντως το πιστεύεις πάντως, είσαι η εξαίρεση.

Όταν μαζεύονται πάρα πολλά τέτοια "μικρά", διαπαιδαγωγούν ολόκληρες γενιές προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, ενώ αν ειδωθούν μεμονωμένα, σε αρκετούς φαίνονται "μικρά" και "ασήμαντα" (γι'αυτό και δεν διαμαρτύρεται κανείς άλλωστε, εκτός από "κάτι κομπλεξικές").

Δεν μπορεω να κανω τιποτα για να {μου} αλλαξω τη γνωμη πως το επιθετο ειναι κατι παραπανω απο μια βοηθεια για να ξεχωριζει το παιδι μου {λεμε τωρα} που το λενε Γιαννη απ' τους υπολοιπους 5 Γιαννιδες της ταξης του. Ακριβως οπως ο αριθμος των καταδικων στις φυλακες, τοσο σημαντικο !

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 23:39, 12-05-08:

Εγώ πάλι θα έλεγα ότι είναι ένας τρόπος να κρατάει ο καθένας από το ζευγάρι την αξιοπρέπεια και την υπόσταση του σαν άνθρωπος.
Αν ο αλλος ψαχνει την αξιοπρεπεια και την υποσταση του σαν ανθρωπος στο ονομα του παιδιου του, υπαρχει προβλημα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:44, 12-05-08:

Δεν μπορεω να κανω τιποτα για να {μου} αλλαξω τη γνωμη πως το επιθετο ειναι κατι παραπανω απο μια βοηθεια για να ξεχωριζει το παιδι μου {λεμε τωρα} που το λενε Γιαννη απ' τους υπολοιπους 5 Γιαννιδες της ταξης του. Ακριβως οπως ο αριθμος των καταδικων στις φυλακες, τοσο σημαντικο !
Τελικά θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει ισότητα λόγω ...βαρεμάρας και ωχαδελφισμού!

Αν ο αλλος ψαχνει την αξιοπρεπεια και την υποσταση του σαν ανθρωπος στο ονομα του παιδιου του, υπαρχει προβλημα.
Αναφερόμουν γενικώς σε όσα αποκαλούνται από ορισμένους "μοντέρνα", έχοντας κυρίως in mind το ότι πλέον η γυναίκα κρατάει το δικό της επίθετο και δεν παίρνει του άντρα της.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 23:51, 12-05-08:

Αναφερόμουν γενικώς σε όσα αποκαλούνται από ορισμένους "μοντέρνα", έχοντας κυρίως in mind το ότι πλέον η γυναίκα κρατάει το δικό της επίθετο και δεν παίρνει του άντρα της.
Αλλο αυτο ! Παντως εχω την εντυπωση {το διαβασα σε καποιο site τουρισμου} , οτι για να επισκευτει μια γυναικα τη Σαουδικη Αραβια μονη της, θελει γραπτη αδεια απ' τον συζυγο Εκει να σου πω εγω αξιοπρεπεια.

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 23:53, 12-05-08:

Εγω εχω και τα δυο επιθετα και καθολου δε μαρεσει. Ταλαιπορουμαι γιατι το ενα απο τα 2(του πατερα μου) ειναι και δυσκολο. Οταν παντρευτω θα παρω του αντρα μου λολ, διολου φεμινιστικο, αλλα πρακτικο. Και για τα παιδια γενικα εγω πιστευω ο,τι συμφερει. Αν του πατερα ειναι σηδηροδρομος να παιρνει της μανας, και τουμπαλιν, πρακτικα πραματα. Εσενα αρα Μισελ το παιδακι σου θα εχει 3; XD

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:23, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorelai
Εγω εχω και τα δυο επιθετα και καθολου δε μαρεσει. Ταλαιπορουμαι γιατι το ενα απο τα 2(του πατερα μου) ειναι και δυσκολο. Οταν παντρευτω θα παρω του αντρα μου λολ, διολου φεμινιστικο, αλλα πρακτικο. Και για τα παιδια γενικα εγω πιστευω ο,τι συμφερει. Αν του πατερα ειναι σηδηροδρομος να παιρνει της μανας, και τουμπαλιν, πρακτικα πραματα. Εσενα αρα Μισελ το παιδακι σου θα εχει 3; XD
Και θα προτιμούσες δηλαδή να έχεις μόνο το δύσκολο του πατέρα σου;;
Όσο για τα 3 επίθετα, πόσες φορές πρέπει να γραφτεί στο θέμα ότι δεν γίνεται από το νόμο να έχει ένα παιδί πάνω από 2? Σόρρυ για το παρεξηγήσιμο ύφος, αλλά αυτό πρέπει να έχει ειπωθεί (και απαντηθεί) πάνω από 5 φορές σε αυτό το θέμα.
Αλλο αυτο ! Παντως εχω την εντυπωση {το διαβασα σε καποιο site τουρισμου} , οτι για να επισκευτει μια γυναικα τη Σαουδικη Αραβια μονη της, θελει γραπτη αδεια απ' τον συζυγο Εκει να σου πω εγω αξιοπρεπεια.
Αλήθεια, γιατί "άλλο αυτό"; Και αυτό με επίθετο δεν έχει να κάνει; Ασήμαντο δεν είναι (σύμφωνα με τη λογική σου);
Όσο για τη σαουδική αραβία, αυτό έλειπε να κοιτάμε τα χειρότερα.

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 03:07, 13-05-08:

Αλήθεια, γιατί "άλλο αυτό"; Και αυτό με επίθετο δεν έχει να κάνει; Ασήμαντο δεν είναι (σύμφωνα με τη λογική σου);
H λογικη μου {οτι δηλαδη το θεμα του επιθετου ειναι ασημαντο} φοβαμαι οτι πρεσβευει τη συντριπτικη πλειοψηφια οχι μονο της Ελλαδας {για να μη πεις τιποτα για "παραδοσιακη Ελλαδα"} αλλα ολης της Ευρωπης. Ακομα και στη Σουηδια κατα κυριο λογο το επιθετο του πατερα παιρνουν. Δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που να ασχολουνται με το θεμα.

Γιατι αλλο αυτο; Γιατι πολυ απλα η γυναικα αλλαζει επιθετο ως ενδειξη ιδιοκτησιας απ' τον αντρα {εφοσον τον παντρευτει}. Το παιδι δεν αλλαζει κανενα επιθετο, παιρνει καποιο {ή και τα δυο} απο αναγκη {μπορεις να πεις οτι κατα καποιο τροπο δηλωνεται και παλι ιδιοκτησια, αλλα για σκεψου τη δυσκολια και τη συγχυση που θα προκλειοταν αν για καθε νεογεννητο φτιαχνοταν και ενα νεο επιθετο}. Αν οι δυο περιπτωσεις ηταν ιδιες, θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε οχι μονο αν το παιδι παιρνει το επιθετο του αντρα ή της γυναικας, αλλα ακομα και αν παιρνει και των δυο τα επιθετα. Δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις.

Τελος παντων, εχεις την αποψη σου, εχω τη δικη μου. Μια και μοναδικη αληθεια δεν υπαρχει επι του θεματος {λες και θα 'χε καμια σημασια. Ο καθενας παλι το δικο του θα ελεγε}

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:17, 13-05-08:

H λογικη μου {οτι δηλαδη το θεμα του επιθετου ειναι ασημαντο} φοβαμαι οτι πρεσβευει τη συντριπτικη πλειοψηφια οχι μονο της Ελλαδας {για να μη πεις τιποτα για "παραδοσιακη Ελλαδα"} αλλα ολης της Ευρωπης. Ακομα και στη Σουηδια κατα κυριο λογο το επιθετο του πατερα παιρνουν. Δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που να ασχολουνται με το θεμα.
Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι στο εξωτερικό είναι όλα τέλεια και ότι υπάρχει πραγματική ισότητα.
Γιατι αλλο αυτο; Γιατι πολυ απλα η γυναικα αλλαζει επιθετο ως ενδειξη ιδιοκτησιας απ' τον αντρα {εφοσον τον παντρευτει}. Το παιδι δεν αλλαζει κανενα επιθετο, παιρνει καποιο {ή και τα δυο} απο αναγκη {μπορεις να πεις οτι κατα καποιο τροπο δηλωνεται και παλι ιδιοκτησια, αλλα για σκεψου τη δυσκολια και τη συγχυση που θα προκλειοταν αν για καθε νεογεννητο φτιαχνοταν και ενα νεο επιθετο}. Αν οι δυο περιπτωσεις ηταν ιδιες, θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε οχι μονο αν το παιδι παιρνει το επιθετο του αντρα ή της γυναικας, αλλα ακομα και αν παιρνει και των δυο τα επιθετα. Δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις.
Αν είναι τόσο ασήμαντο γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών που γνωρίζω το θεωρούν αδιανόητο να πάρει το παιδί τους μόνο το επίθετο της μητέρας; Επειδή είναι συνήθεια;
Ας έπαιρνε το παίδι του ενός το επίθετο, αρκεί να γινόταν τυχαία.
Το να παίρνει πάντα του πατέρα, σόρρυ αλλά δεν με πείθει ότι είναι απλά μια δίχως σημασία σύμβαση.
Τελος παντων, εχεις την αποψη σου, εχω τη δικη μου. Μια και μοναδικη αληθεια δεν υπαρχει επι του θεματος {λες και θα 'χε καμια σημασια. Ο καθενας παλι το δικο του θα ελεγε}
Τώρα είναι σαν να λες ότι οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα για τίποτα, αφού ο καθένας έχει την άποψη του...

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 06:18, 13-05-08:

Μια και πιάσατε τα επίθετα πάντως είναι πολύ δύσκολο στην Ελλάδα να αλλάξει κάποιος το επίθετο του για τον οποιονδήποτε λόγο. Οπότε σέρνει αυτό το επίθετο μια ζωή. Εδώ στην Αυστραλία πάντως πάρα πολλοί άλλαζαν το επίθετο τους παλιά γιατί το να καταφέρνεις κάθε μέρα τον άλλο να λέει τον σιδηρόδρομο Χοντρογιαννακόπουλος είναι λίγο ιστορία.

Τώρα το παιδί ας έχει όποιο επίθετο θέλει αυτό στα 18 του, ως τότε ας σέρνει και τα 2 (εκτός αν κάποιο είναι πολύ σιδηρόδρομος που αποκλείεται και βάζω βέτο! )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 09:18, 13-05-08:

Hehe οχι φυσικα θα προτιμουσα να επαιρνα της μανας αλλα και του πατερα μονο θα ηταν καλυτερο και απο τα 2 μαζι. Σορι δεν ειδα πουθενα την ερωτηση μου xD

Παράθεση

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Jesus ate your cake έγραψε στις 12:38, 13-05-08:

Αν είναι τόσο ασήμαντο γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών που γνωρίζω το θεωρούν αδιανόητο να πάρει το παιδί τους μόνο το επίθετο της μητέρας; Επειδή είναι συνήθεια;
Ας έπαιρνε το παίδι του ενός το επίθετο, αρκεί να γινόταν τυχαία.
Το να παίρνει πάντα του πατέρα, σόρρυ αλλά δεν με πείθει ότι είναι απλά μια δίχως σημασία σύμβαση.
Δε θα κατσω να απολογηθω για τη συντριπτικη πλειοψηφια των ανδρων. Τον εαυτο μου εκπροσωπω εδω μεσα.

Τώρα είναι σαν να λες ότι οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα για τίποτα, αφού ο καθένας έχει την άποψη του...
Μερικες φορες ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο καθενας εχει την αποψη του απ' την οποια δεν προκειται να μετακινηθει {για οποιονδηποτε λογο}. Σ' αυτη τη περιπτωση δεν υπαρχει νοημα να συνεχιζεται η διαφωνια εκτος και αν οι αντιδικουμενοι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν Εξαλλου υπαρχουν θεματα στα οποια υπαρχει μια και μονο αληθεια ενω αλλα που πραγματικα αν το δεις απο μια συγκεκριμενη σκοπια, ο καθενας εχει δικιο και λεει μια αληθεια. Ε, λοιπον, σε μια τετοια περιπτωση η διαφωνια ειναι ατερμονη.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:20, 13-05-08:

Δε θα κατσω να απολογηθω για τη συντριπτικη πλειοψηφια των ανδρων. Τον εαυτο μου εκπροσωπω εδω μεσα.
Δεν σου είπε κανείς να απολογηθείς για τη συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών. Όταν όμως λες εσύ ότι έχεις παρατηρήσει να ισχύει το Χ στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, έχω δικαίωμα να εκθέσω και τις δικές μου παρατηρήσεις επί του θέματος.
Μερικες φορες ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο καθενας εχει την αποψη του απ' την οποια δεν προκειται να μετακινηθει {για οποιονδηποτε λογο}. Σ' αυτη τη περιπτωση δεν υπαρχει νοημα να συνεχιζεται η διαφωνια εκτος και αν οι αντιδικουμενοι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν Εξαλλου υπαρχουν θεματα στα οποια υπαρχει μια και μονο αληθεια ενω αλλα που πραγματικα αν το δεις απο μια συγκεκριμενη σκοπια, ο καθενας εχει δικιο και λεει μια αληθεια. Ε, λοιπον, σε μια τετοια περιπτωση η διαφωνια ειναι ατερμονη.
Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και τότε έχει νόημα η συζήτηση. Εξασκείς τις (όποιες) ικανότητες πειθούς σου, καταλαβαίνεις καλύτερα πως σκέφτονται οι άλλοι και εξοικειώνεσαι περισσότερο με τη διαφορετική άποψη (υπάρχουν πχ χριστιανοί που δεν έχουν γνωρίσει ποτέ άθεο και αν γνωρίσουν κάποιον σοκάρονται, ενώ κάποιος που έχει γνωρίσει πολλούς δεν σοκάρεται πλέον από το διαφορετικό)

Παράθεση

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ-34
Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΓΙΩΡΓΟΣ-34 έγραψε στις 14:23, 23-08-08:

πιστευω οτι το να παρει το επιθετο του πατερα ειναι πιο λογικο επειδη δινει την ψευδαισθηση στον αντρα οτι ειναι ο καπετανιος.....

το ιδιο νομιζω οτι πρεπει να συμβαινει και με το ονομα στο κουδουνι του σπιτιου..

τραβας που τραβας το κουπι σε ξενη βαρκα τουλαχιστον να νομιζεις οτι εσυ παιρνεις την δοξα και να σου δινει ενεργεια.....

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:46, 23-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ-34
τραβας που τραβας το κουπι σε ξενη βαρκα
Τι εννοείς;

Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 08:59, 02-12-08:

αν παρει και των δυο γονιων και ο μελλον σθζθγος επισης οταν παντρευτουν θα εχει -λεμε- τεσσερα επιθετα?

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:21, 02-12-08:

Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα, θα πάρεις απάντηση σ'αυτό, αφού το έχουμε συζητήσει πιο πάνω!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 17:13, 13-01-09:

αναλογα τα επιθετα...εγω παντως εχω του πατερα μου...και λογω του οτι ξεκιναει με ΝΤΡ ολοι το μπερδευουν και το ξεκινανε με ΔΡ...μεγααλη βλακεια!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:14, 13-01-09:

ειμαι παραδοσιακη κ γενικα θελω τα παιδια μου να χουν τονομα του πατερα τους!
στη δικη μου περιπτωση κολυομαι λιγο ομως διοτι ειμαι μοναχοπαιδι κ ειναι κριμα να χαθει το επιθετο μας μιας κ ο μπαμπας μου ειναι ο πρωτοτοκος τησ οικογενειας του! εμεις ειμαστε μανιατες δεν εχει θα συνεχιστει απο τον αλλο αδερφο που ναι μικροτερος! του πρωτου γιου μετραει! Το χω φιλοσοφησει παντως εγω! Αν παρω μανιατι θα γει το δικο του, αν παρω απο αλλη φαρα θα πατησω ποδι!!

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:48, 14-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Αν παρω μανιατι θα γει το δικο του, αν παρω απο αλλη φαρα θα πατησω ποδι!!
Δηλαδή μόνο οι Μανιάτες είναι "ανώτεροι" από σένα και οι υπόλοιποι είναι "κατώτεροι". Και νόμιζα ότι μόνο οι Κρητικοί έχουν τέτοια κολλήματα.

Να του το πεις του άντρα σου πριν τον πάρεις ή θα του το φυλάς για έκπληξη;

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 11:00, 14-01-09:

ουτε που με εχει αποσχολησει καθολου αυτο το θεμα.οταν πηγαμε για τις αδειες γαμου και ρωτησε ο παπας "ποιο επωνυμο θα παρουν τα παιδια σας;"
του ειπαμε και οι δυο μαζι "οποιο να 'ναι".
γελοιο ζητημα ομως ετσι;δεν θα αφιερωνα ουτε 10λεπτο για να αποφασισω.

Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Πατρεύς
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε στις 13:05, 14-01-09:

Εγώ απλούστατα η γυναίκα που θα πάρω δε θα διανοηθεί να σκεφτεί ότι τα παιδιά θα πάρουν άλλο επώνυμο πλην του πατέρα. Είμαι πολύ συντηρητικός σε κάτι τέτοια και φυσικά η γυναίκα μου θα είναι κι αυτή το ίδιο. Αλλιώς δε θα παντρευτούμε. Και τώρα ας πέσουν οι αρνητικές ψήφοι να δούμε την υγειά μας

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:10, 14-01-09:

Εγώ θα το περάσω το επίθετο και στα πιστιρίκια.
Είναι ήδη υπό εξαφάνιση, είναι και υπέροχο, σιγά μην το αφήσω να χαθεί.
Άλλωστε αν το αποκαταστήσω το ιχλιμπεντάκι, θα κληροδοτήσουμε στα παιδιά ένα απλό αλλεμανικό επίθετο, πουαχ!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 16:21, 14-01-09:

ετσι παει! κ οι κριτικοι κ οι μανιατες την ιδια τρελα κουβαλαμε!! κ ναι αν κ δεν μενω μονιμα Μανη ειμαι τοπικιστρια i know... δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τι να κανω ο μανιατης ο μπαμπασ φταιει!
βασικα εγω το λεω αλλα σιγα μη περασει το δικο μου!!
παντως νομιζω οτι το ζευγαρι πριν παντρευτει υπογραφει στο παπα ποιανου τονομα θα παροθν τα παιδια! οποτε αγαπητε μην ανυσηχεισ! θα το μαθει ο μελλον συζυγοσ μου

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:14, 14-01-09:

ευτυχώς που έχω ένα από τα ποιό κοινότοπα επώνυμα στην Ελλάδα [διάσπαρτη όλη η Ελλάδα απο μας είναι... κάθε περιοχή έχει και το σόι της να ν' καλά οι άπειρες εκκλησίες της Ελλάδας ]. Επίσης ευτυχώς που τα παλιά τα χρόνια δεν τιθόταν ζήτημα γιατί το επώνυμο της μαμάς μου είναι άθλιο [αν και πολύ θα με βόλευε στο Λύκειο γιατί θα ήμουν στο τμήμα που ήταν η πλειοψηφία των φίλων μου ]. Επίσης, από άποψη κοινοτοπίας καλύτερα να πάρει του καλού μου το επώνυμο το παιδί [αν τον...αποκαταστήσω κι εγώ ], τουλάχιστον έχει ενα ...uniqueness []. Από ... "ομορφιά" βέβαια θα το παλέψω για το δικό μου .

[Η άχρηστη συνεισφορά της ημέρας στο φόρουμ ]

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:09, 14-01-09:

Από τότε που πέθανε ο μπαμπάς μου ξαφνικά, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ζητήσω το παιδί να έχει δύο επίθετα (διότι το να μη πάρει του άντρα μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο, εκτός κι αν μιλάμε για κανένα πολύ άσχημο). Κι αυτό γιατί επειδή είμαι μοναχοκόρη, ξέρω πως αν δεν βγάλω εγώ ένα Γιάννη Τάδε, απλά δεν θα υπάρξει άλλος ξανά στο άμεσο συγγενολόι.. Και θα ήθελα να υπάρξει, ας είναι και Γιάννης Τάδε - Ταδάκης - κι εγώ δύο επίθετα έχω και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:48, 14-01-09:

Εμένα ας πάρουν το επίθετο του μπαμπά τους, δεν με πολυαπασχολεί...
Άλλωστε το δικό μου επίθετο δεν μου αρέσει και δεν είναι και εύηχο, ούτε καν χαριτωμένο :S
-απλά πλέον το έχω συνηθίσει μιας και το κουβαλάω μαζί μου τόσα χρόνια.

Όμως εγώ θα διαλέξω τα μικρά τους ονόματα

Παράθεση

ioanna283 (Ιωάννα... :))

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ioanna283
H Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H ioanna283 επέστρεψε στο στέκι δυναμικά σκέφτηκε κι έγραψε στις 02:26, 15-01-09:

μπράβο καλυψούδι!!! συμφωνούμε ακριβώς
το επώνυμο δεν με απασχολεί...του πατέρα τους παιδιά θα είναι,να μην κουβαλάνε το όνομα τουυυ?χαχαχαχα
αν ο σύζυγος έχει μικρό και όμορφο επωνυμάκι ακόμη καλύτερα
όχι κάτι άλλο αλλά το δικό μου είναι και ΤΕΡΑΑΑΣΤΙΟ (επωνυμο :Ρ )

και ναιιι,και γω θέλω να διαλέξω μικρά ονόματα στα παιδιά μου,που θα είναι ανεξάρτητα οικογενειών κλπ για να μην μαλώνουμε...το Άρης μου αρέσει για αγοράκι και τα αρχαιοελληνικά για κοριτσάκι
(άσχετο και πάλι,αλλα λέεεω γω)

Παράθεση

Dr D

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dr D
H Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Dr D έγραψε στις 23:40, 22-05-09:

Δεν είναι απλό το θέμα των επιθέτων παιδιά! Δεν είναι αιωρούμενο! Υπάρχει υπόβαθρο κάτω απο την παράδοση! Ναι, εντάξει, εφόσον το ζευγάρι επιθυμεί να δώσει του πατέρα, να το κάνει! Γιατί δίνετε του πατέρα όμως, το έχει κανείς σκεφτεί αυτό;

Στα παλιά τα χρόνια, οι γυναίκες οι οποίες δεν είχαν ίσα δικαιώματα, είχαν ένα και μοναδικό ρόλο στη ζωή τους: να παντρευτούν και να κάνουν παιδιά. Οι άνδρες έπρεπε να επαγγελματιστούν και να βρούν μια καλή γυναίκα για να συνεχίσουν τη γενιά τους. Οι γυναίκες λοιπόν τότε ήταν τα "εκκολαπτήρια" των γενεών των ανδρών. Ηταν ξεκάθαρο-δεν ήταν ξεχωριστές προσωπικότητες, ανεξάρτητα άτομα. Ηταν κοριτσάκια τα οποία μέσα απο το γάμο αποκτούσαν κύρος, οικονομικό υπόβαθρο και ταυτότητα-αυτήν του άνδρα τους.

Τώρα πια, ειδικά μετά τη δεκαετία του 60' όπου οι γυναίκες απέκτησαν το δικαίωμα ψήφου, και στην ελλάδα το 1985 όπου άλλαξε το οικογενειακό δίκαιο το οποίο ήταν δημιούργημα πατριαρχικής κοινωνίας και το οποίο όριζε τον άνδρα ως υπεύθυνο για την οικονομική κατάσταση της οικογένειας, έχουν γίνει πάρα πολλές αλλαγές νομοθετικά για να βοηθήσουν τις γυναίκες να αποκτήσουν κι αυτές τον ίδιο σεβασμό όπως αυτόν που έχουν οι άνδρες. Τώρα πια, οι γυναίκες δε παντρεύονται μικρές, σπουδάζουν, είναι ολοκληρωμένα άτομα, ανεξάρτητα πολλές φορές και δεν 'ανήκουν' πλέον στον σύζυγο τους.

Είναι λοιπόν αυτονόητο πως μια γυναίκα θα κρατήσει το επίθετο της. Και γιατί το παιδί να μην έχει και των δύο; Το ένα επίθετο προσδιορίζει την μια οικογένεια και το ένα γενεολογικό δέντρο. Το να είναι κάποιος λοιπόν 'παραδοσιακός' πρέπει να δεχτεί πως είναι εκκολαπτήριο της γενιάς του συζύγου και ότι άλλο συνεπάγεται με αυτό. Εάν λοιπόν αποκαλείτε 'παραδιοσιακούς' τους εαυτούς σας θα έπρεπε να σκεφτείτε σε πιο ευρεία έννοια σε τι καταστάσεις μπορεί να σας φέρει αυτό όπου εφόσον το υποστηρίζετε δεν θα έπρεπε και να αντιδράτε...Παράδειγμα: μια κοπέλα η οποία αποκαλείτε παραδοσιακή, είναι η ίδια με αυτή που ο σύζυγος μπορεί να θέλει να αφήσει τη δουλειά της μετά τη γέννηση του παιδιού τους. Μία γυναίκα τέτοια δε πρέπει να έχει παράπονο εαν ο σύζυγος θέλει να έχει το πάνω χέρι στις αποφάσεις, η εαν πιστέυει ο σύζυγος πως είναι ανώτερος απο αυτή...ή πιο έξυπνος, ή πως η δική του επαγγελματική κατάρτιση είναι πιο σημαντική, κτλ. Απο την άλλη, μια γυναίκα που λέει πως δεν είναι παραδοσιακή, δεν θα έπρεπε να περιμένει απο τον σύζυγο να τις ανοίγει τις πόρτες και να είναι αυτός ο μόνος υπεύθυνος για την οικονομική θέση της οικογένειας....

Εαν θέλετε λοιπόν να είστε ένα άτομο ανεξάρτητο, με τη δική σας προσωπικότητα και ο γάμος να μη σημαίνει το τέλος της ταυτότητας σας, δεν είναι κακό να θέλετε να πάρουν τα παιδιά σας και το όνομα σας... Η μάνα έκανε το παιδί, ή το παιδί τη μάνα; Υπάρχει και η μητέρα ως γονέας, γιατί να μη δώσει κι αυτή το επίθετο της στο παιδί της; Το παιδί δεν είναι απόκτημα και των δύο; γιατί να σβήνεται η μητέρα λοιπόν στη σημερινή κοινωνία όπου θέλουμε ισότητα και σεβασμό για την προσωπικότητα του καθε ατόμου; Η παράδοση αυτή είναι βασισμένη σε μια πατριαρχική κοινωνία, όπου ο άνδρας είναι το ισχυρό φύλο και η γυναίκα το ασθενές. Απλώς παρατηρώ πως οι γυναίκες φέρνουν μεγάλη αντίσταση στην μετάβαση τους σε μια κοινωνία ίσων ευκαιριών και με κάνει και αναρωτιέμαι...

Εάν δώσετε στο αγόρι σας δύο επίθετα τότε το παιδί σας όταν κάνει παιδί με τη σειρά του θα επιλέξει ένα απο τα δύο να του δώσει μαζί με της συζύγου του. Απλα πρέπει να είστε εντελώς ουδέτεροι και να μην σας ενοχλήσει για το πιο επίθετο θα επιλέξει το παιδί σας. Εχετε σκεφτεί γιατι στο παραδοσιακό 'κρεβάτι' πριν το γάμο βάζουν ένα αγοράκι επάνω; Για να βγεί το πρώτο αγόρι (και να συνεχιστεί η οικογένεια). Εχετε σκεφτεί πως το κοριτσάκι δεν είναι το προτιμότερο με αυτή τη λογική; Ειναι σωστό αυτό; Εχετε σκεφτεί πως όταν παντρευτείτε η κοινωνία σας κατατάσσει στην οικογένεια του άνδρα? Δεν σας ενοχλεί που στη φορολογική δήλωση αποκαλούν τον σύζυγο "ο υπόχρεος" κι εσάς "η σύζυγος" ενώ είστε και οι δύο ισότιμοι πολίτες; Δεν σας πειράζει που οι γονείς και τα πεθερικά περιμένουν να κάνετε αγοράκι; Κι εάν κάνετε κορίτσι, μπορεί και να ακούσετε: ε εντάξει, δε πειράζει, το επόμενο θα είναι αγόρι! Δεν σας ενοχλεί που μόλις παντρευτείτε αυτοπροσδιορίζεστε με το όνομα του συζύγου; Είναι πολλά τα θέματα, δεν είναι απλό να πετάτε το επιθετό σας -εαν ήταν απλό το θέμα, δεν θα ενοχλούσε να το 'πετούσαν' έτσι και οι άνδρες. ¨Ομως βλέπετε πως για τους άνδρες, το επίθετο σημαίνει πολλά, γιατί για τις γυναίκες όχι; Είστε γυναίκες και δεν σας ενοχλούν αυτα; Σκεφτείτε το.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dr D : 22-05-09 στις 23:57.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 23:47, 22-05-09:

Με ολο το σεβασμο Dr D αν μπορεις κανε μια επεξεργασια και χωρισε το κειμενο σε παραγραφους με κανα κενο αναμεσα γιατι πηγα να το διαβασω και δεν αντεξα..

Φιλικα παντα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dr D

Νεοφερμένος

H Dr D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Dr D έγραψε στις 23:57, 22-05-09:

έχεις δίκαιο, απλά είχα έμπνευση

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:06, 23-05-09:

Ενω συμφωνω σχεδον σε ολα μαζι σου Dr D εχω μερικες ενστασεις:

1)Σιγουρα η παραδοση κρυβει πολλα απο πισω..Αλλα δεν πιστευω οτι μια γυναικα που λεει ελα μωρε ας παρει του αντρα, κανει και αναγκαστικα ολα τα αλλα που αναφερεις..

2)Εμενα το μονο μου κολλημα ειναι οτι θεωρω ηλιθιο να εχει ενα παιδακι 2 επιθετα..Στο σχολειο δλδ θα το φωναζουν με 2 επιθετα..Δεν ειναι λιγο τραγικο?Ας παρει και της γυναικας..Δεν με νοιαζει..Απλα εγω εχω προβλημα στα 2..Γι'αυτο κιολας δεν συμφωνω και με τις γυναικες που οταν πατρευονται παιρνουν και το επιθετο του αντρα τους..

Παράθεση

Dr D

Νεοφερμένος

H Dr D έγραψε στις 00:19, 23-05-09:

Φίλε μου,
για το 1. μπορεί όχι όλες, αλλά σίγουρα οι πιο πολλές
για το 2. προσωπική σου άποψη όντως. Σε εκτιμώ επειδή λές πως δε σε πειράζει να πάρει και της γυναίκας. Δε ξέρω βέβαια έαν στη πράξη το έκανες ποτέ αυτό (εάν κατάφερνες να ξεπεράσεις τα στερεότυπα)-να δώσεις της γυναίκας σου το επίθετο στα παιδιά... Εαν δε σε πειράζει όντως, τότε ρίξε νόμισμα όταν έρθει ο καιρός (εφόσον δεν σου αρέσουν τα δύο κι εφόσον βρίσκεις σύμφωνη τη σύζυγο). Πάντως μη νομίζεις πως υπάρχουν πολλοί άνδρες σαν κι εσένα που λένε πως δε τους νοιάζει για το επίθετο... δες το λίγο πιο γενικά το θέμα-μακάρι να ήταν έτσι τα πράγματα, αλλά δεν είναι...Πάντως μπράβο σου έαν το πιστεύεις αυτό, δείχνεις πως δεν έχεις θέματα ανωτερότητας-η πράξη θα μας πίσει όμως!!!

Τα παιδιά μου έχουν δύο επίθετα αλλά είναι ένα, εάν με καταλαβαίνεις.... Είναι ΕΝΑ σύνθετο επίθετο. Ούτε τον άνδρα μου θα τον πείραζε να βάλουμε μόνο το δικό μου, αλλά το θεωρώ σωστό και δίκαιο να πάρει και των δύο.

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 00:29, 23-05-09:

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..Τωρα το αν θα το κανω στην πραξη πιστευω πως ειναι..Δεν τρωω τετοια κολληματα..Εχω αλλα κολληματα μου να ασχοληθω..

Για το 1ο στο λεω οτι δεν ειναι πολλες..Να κανε ενα μικρο γκαλοπ εδω με τις κοπελες που απαντησαν να παρει του αντρα απο παραδοση..Αν παντως αυτο συνοδευεται απο ολα τα αλλα που ειπες εγω ειμαι μαζι σου στο κραξιμο..

Για το 2ο μπραβο σας που τα βρηκατε και το κανατε αυτο..Απλα δεν σε ξενιζει εσενα ενα παιδακι να εχει 2 επιθετα, απλα και μονο για να μην αδικηθει ο ενας γονεας? Αν βλεπουν ετσι ανταγωνιστικα το θεμα του επιθετου σημαινει οτι υπαρχει γενικοτερο προβλημα στη σχεση που θα βγει και στο παιδι..Αν απο την αλλη παρει του ενος (οποιο ειναι πιο ωραιο πχ) και το παιδι δεν θα εχει 2 επιθετα (ενα τρελο μακρυναρι δλδ να τον ακολουθει σε ολη του τη ζωη) και θα σημαινει οτι οι γονεις εχουν ωραια και ανετη σχεση..

Πω πω λογοδιαρροια που με επιασε βραδυατικα..Δεν εχω αφησει θεμα για θεμα..

Παράθεση

Dr D

Νεοφερμένος

H Dr D έγραψε στις 08:09, 23-05-09:

Ισα Ισα φίλε μου, το ένα όνομα δίχνει αυτόν που θέλει να υπερισχυεί στη θέση μέσα στην οικογένεια αλλά πιο πολύ και κοινωνικά. Εκεί θα δείς τα προβλήματα ανταγωνισμού που λές. Διότι φίλε μου 'ο καταπιεζόμενος είναι ο μεγαλύτερος καταπιεστής', και οι γυναίκες τις οποίες η κοινωνία τις καταπιέζει με διάφορους τέτοιους ρόλους (ο ρόλος της παντρεμένης, ο ρόλος της νοικοκυράς, ο ρόλος της συζύγου, ο ρόλος της μητέρας) γίνονται μέσα στη σχέση οι μεγαλύτεροι καταπιεστές. Κάποια στιγμή ενώ έχει δεχτεί πως ο ρόλος της είναι να υπομένει καταπιεστικές καταστάσεις αποφασίζει να επαναστατίσει-αυτό να δείς τι αντίκτυπο έχει στα παιδιά!

Ξέρεις πόσο πολύ η κοινωνία προσπαθεί να μας βάλει ανταγωνισμό στη σχέση μας απο τότε που πανρευτήκαμε; δεν θα το πιστεύεις φίλε μου. Εγώ με τον άνδρα μου δεν έχουμε ανταγωνισμούς, ούτε προσπαθεί να υπερισχυεί αυτός, δεν έχει τέτοια θέματα. Ενώ όμως πριν παντρευτούμε η εικόνα μια δυναμικής, ανεξάρτητης γυναίκας ήταν άξια θαυμασμού, μόλις παντρευτήκαμε προσπάθησαν να με εξαφανίσουν. Σαν σύζυγος βλέπεις, η δυναμική και ανεξάρτητη γυναίκα έγινε απειλή στην εικόνα μιας πατριαρχικής οικογένειας. Πώς θα αισθανόσουν εσύ απο την ημέρα που θα παντρευτείς η κοινωνία να σε φωνάζει ξαφνικά κύριε παπαδόπουλε (με το όνομα της συζύγου δηλαδή)-έστω και εάν εσένα σε λένε εδώ και 30 χρόνια καραμήτσο! Σου στέλνουν επιστολές στο σπίτι με προς κύριο και κυρία παπαδοπούλου. Σε παίρνουν τηλέφωνο απο το σχολείο και ζητάνε τον κύριο παπαδόπουλο. Η οικογένεια σου (εάν είσαι γυναίκα ειδικά) πλέον έχει διαφορετικό επίθετο απο εσένα. Οι αδερφές δηλαδή έχουν η κάθε μία και ένα νέο επίθετο! Στη φορολογική δήλωση ξαφνικά μπαίνει το όνομα σου κάτω απο του υπόχρεου, ασχετο εάν εργάζεσαι ή ο άνδρας δεν εργάζεται. Τα συγγενολόγια περιμένουν το πρώτο αγόρι που θα τον λένε παπαδόπουλο! Σε οποιεσδήποτε αιτήσεις του παιδιού ζητάνε μόνο το όνομα του πατέρα, άντε και το μικρό όνομα της μητέρας-Πολλά, πολλά πάρα πολλά τέτοια.
Εγώ και ο άνδρας μου δεν έχουμε ανταγωνισμούς και είμαστε υπερβολικά υγιείς στη σχέση μας με άλλα ζευγάρια που έχουν παιδιά. Δεν υπάρχουν ζήλιες. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως γυναίκες και άνδρες είμαστε ίσοι. Δε πιστεύω πως το ένα φύλο είναι ανώτερο απο το άλλο-Τέλος πάντων, είναι όντως πολλά τα θέματα τα οποία τα αντιμετωπίζει η γυναίκα ως προς τους ρόλους που προανέφερα. Υπάρχουν κι άλλα κοινωνικά θέματα πάντα που τα αντιμετωπίζουν και οι άνδρες!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:11, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
2)Εμενα το μονο μου κολλημα ειναι οτι θεωρω ηλιθιο να εχει ενα παιδακι 2 επιθετα..Στο σχολειο δλδ θα το φωναζουν με 2 επιθετα..Δεν ειναι λιγο τραγικο?Ας παρει και της γυναικας..Δεν με νοιαζει..Απλα εγω εχω προβλημα στα 2..Γι'αυτο κιολας δεν συμφωνω και με τις γυναικες που οταν πατρευονται παιρνουν και το επιθετο του αντρα τους..

Νομίζω προσβάλλεις τώρα τον παρακάτω αριθμό ανθρώπων

Οι χώρες με φθίνουσα σειρά
  1. Μεξικό (106.255.000)
  2. Κολομβία (45.600.000)
  3. Ισπανία (44.400.000)
  4. Αργεντινή (41.248.000)
  5. Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής (41.000.000)
  6. Περού (26.152.265)
  7. Βενεζουέλα (26.021.000)
  8. Βραζιλία (19.700.000)
  9. Χιλή (15.795.000)
  10. Κούβα (11.285.000)
  11. Εκουαδόρ (10.946.000)
  12. Δομινικανή Δημοκρατία (8.850.000)
  13. Γουατεμάλα (8.163.000)
  14. Ονδούρα (7.267.000)
  15. Βολιβία (7.010.000)
  16. Ελ Σαλβαδόρ (6.859.000)
  17. Νικαράγουα (5.503.000)
  18. Παραγουάη (4.737.000)
  19. Κόστα Ρίκα (4.220.000)
  20. Πουέρτο Ρίκο (4.017.000)
  21. Ουρουγουάη (3.442.000)
  22. Παναμάς (3.108.000)
  23. Φιλιππίνες (2.900.000)
  24. Γαλλία (2.100.000)
  25. Πορτογαλία (1.750.000)
  26. Αϊτή (1.650.000)
  27. Ρωσία (1.200.000)
  28. Μαρόκο (960.706)
  29. Ηνωμένο Βασίλειο (900.000)
  30. Ιαπωνία (500.000)
  31. Ιταλία (455.000)
  32. Γουινέα Ισημερινού (447.000)
  33. Γερμανία (410.000)
  34. Δυτική Σαχάρα (341.000)
  35. Καναδάς (272.000)
  36. Κίνα (250.000)
  37. Γουϊάνα (198.000)
  38. Ελβετία (172.000)
  39. Ισραήλ (160.000)
  40. Αυστραλία (150.000)
  41. Μπελίζ (130.000)
  42. Κουρατσάο (112.450)
  43. Αρούμπα (105.000)
  44. Νότια Κορέα (90.000)
  45. Ανδόρρα (40.000)
  46. Σουηδία (39.700)
  47. Τρινιντάντ και Τομπάγκο (32.200)
  48. Τουρκία (29.500)
  49. Νέα Ζηλανδία (26.100)
  50. Ολλανδία (17.600)
  51. Φινλανδία (17.200)
  52. Γαλλική Γουϊάνα (13.000)
  53. Ρουμανία (7.000)
  54. Μπονέρ (5.700)
  55. Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι (3.980)
  56. Λίβανος (2.300)
  57. Αυστρία (1.970)
  58. Κουβέιτ (1.700)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους