Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,964 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 01:18, 08-02-11:

Όταν λες να επιλέγουν ένα επίθετο, εννοείς μαμά-μπαμπάς να έχουν κοινό επίθετο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:29, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Όταν λες να επιλέγουν ένα επίθετο, εννοείς μαμά-μπαμπάς να έχουν κοινό επίθετο;
Οχι,εννοώ να αποφασίζουν ποιο από τα δυο θα πάρει το παιδί εκ των προτέρων.Κι αν εκείνο ενηλικιωθεί κι επιμένει να αλλάξει,ας το κάνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 01:33, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Οχι,εννοώ να αποφασίζουν ποιο από τα δυο θα πάρει το παιδί εκ των προτέρων.Κι αν εκείνο ενηλικιωθεί κι επιμένει να αλλάξει,ας το κάνει.
Με βάση ποια κριτήρια θα αποφασίσουν;
Ποιος θα δεχτεί να κάνει πίσω;
Καλύτερα να πάρει και τα 2 και να αποφασίσει πιο θέλει να κρατήσει, παρά να δημιουργηθούν έριδες μεταξύ των δύο οικογενειών.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:36, 08-02-11:

Και να υπάρχει το σημερινό φαινόμενο που έχει ο πατέρας με το παιδί κοινό επίθετο και η μητέρα νιώθει outcast?
Διάβασε το θέμα να δεις τι πρακτικά προβλήματα προκαλεί αυτό στις μαμάδες, έχουν γράψει αρκετές.
Το μόνο που βελτιώνει αυτό που προτείνεις είναι ότι δεν θα είναι πάντα η γυναίκα ο ...outcast. Αλλά δεδομένου του κοινωνικού κατεστημένου, αμφιβάλλω και γι'αυτό, οι περισσότερες θα κάνουν πίσω.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:37, 08-02-11:

Με βάση ποια κριτήρια θα αποφασίσουν;
Ποιος θα δεχτεί να κάνει πίσω;
Καλύτερα να πάρει και τα 2 και να αποφασίσει πιο θέλει να κρατήσει, παρά να δημιουργηθούν έριδες μεταξύ των δύο οικογενειών.
Σκέψου έξυπνα:

Πότε το αποφασίζει ένα ζευγάρι ευκολότερα?Τον πρώτο καιρό που θα κάνουν το παιδί και τους απασχολεί κυρίως το παιδί που γεννήθηκε,ή μετά από πόσα χρόνια που θα έχει και τα δυο επίθετα,θα είναι ευκολότερο να πει,αποφασίζω πως θα κρατήσω του μπαμπά/της μαμάς?Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί έριδα γιατί "απορρίπτεις",και τονίζω τα εισαγωγικά,το ένα από τα δύο.Ενώ στην πρώτη αποφασίζουν οι γονείς μαζί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 01:46, 08-02-11:

Σκέψου έξυπνα:

Πότε το αποφασίζει ένα ζευγάρι ευκολότερα?Τον πρώτο καιρό που θα κάνουν το παιδί και τους απασχολεί κυρίως το παιδί που γεννήθηκε,ή μετά από πόσα χρόνια που θα έχει και τα δυο επίθετα,θα είναι ευκολότερο να πει,αποφασίζω πως θα κρατήσω του μπαμπά/της μαμάς?Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί κάλλιστα να δημιουργηθεί έριδα γιατί "απορρίπτεις",και τονίζω τα εισαγωγικά,το ένα από τα δύο.Ενώ στην πρώτη αποφασίζουν οι γονείς μαζί.
Καταρχήν νυστάζω άρα κάνε μικρές προτάσεις να καταλαβαίνω.

Αν αποφασίσει το παιδί πιο θέλει δε θα γυρίσει ο γονιός να του πει ''δε μ'αγαπάς, δε θέλεις το επίθετό μου'' ή οτιδήποτε άλλο.
Στην περίπτωση όμως που αποφασίσουν οι γονείς, ο άνδρας θα ισχυριστεί την παράδοση ενώ η γυναίκα το σεξιστικό κατεστημένο και αμφιβάλλω αν θα βρουν κάποια άκρη που να συμφωνούν και οι 2.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 01:50, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Και να υπάρχει το σημερινό φαινόμενο που έχει ο πατέρας με το παιδί κοινό επίθετο και η μητέρα νιώθει outcast?
Διάβασε το θέμα να δεις τι πρακτικά προβλήματα προκαλεί αυτό στις μαμάδες, έχουν γράψει αρκετές.
Το μόνο που βελτιώνει αυτό που προτείνεις είναι ότι δεν θα είναι πάντα η γυναίκα ο ...outcast. Αλλά δεδομένου του κοινωνικού κατεστημένου, αμφιβάλλω και γι'αυτό, οι περισσότερες θα κάνουν πίσω.
Όταν ένας καθηγητής Οργανικής,ρώτησε πως θα διορθώναμε ένα πρόβλημα σε μια ένωση,σήκωσα το χέρι για να απαντήσω.Ενώ μου λέει "Απάντησε" γέλαγε.Με το που άκουσε την απάντηση,μου λέει "κι εγώ αυτό είχα πει.Συγχαρητήρια,έλυσες αυτό το issue.Βέβαια δημιούργησες άλλα τρία κι η ένωση είναι για πέταμα."

Κάτι τέτοιο βλέπω κι εδώ.Λύνεται ένα θέμα αλλά ταυτόχρονα δημιουργούνται τρία,τέσσερα.

Δεν μπορώ να καταλάβω το εξής:Αν υποστηρίζετε πως το επίθετο δεν είναι τέτοιας σημασίας θεσμός ώστε να μπαίνει πάντα πάνω από τη γυναικεία αξιοπρέπεια,τότε γιατί ο γονέας που συμφωνεί να δώσει ο άλλος το επίθετό του στο παιδί (κι αν εκείνο θέλει το αλλάζει),να είναι outcast?Σε τι να είναι outcast?

Στην τελική,με ανθρώπους που έχουν τέτοια κόμπλεξ και μας κάνουν να αισθανόμαστε μειονεκτικά με οποιοδήποτε τρόπο δεν κάνουμε σχέση,πόσο μάλλον παιδιά.

Τώρα με ποιους λόγους μπορεί να διαλέγει ένα ζευγάρι ποιο θα κρατήσει?Ας πούμε πως τον έναν τον λένε Παπαδόπουλο και τον άλλο Χατζηπαπαμιχαλογεωργοδημητρακόπουλο.Δε θα επέλεγαν πολλοί το δεύτερο.Και πάλι αν το αποφασίσουν μαγκιά τους.

Αν αποφασίσει το παιδί πιο θέλει δε θα γυρίσει ο γονιός να του πει ''δε μ'αγαπάς, δε θέλεις το επίθετό μου'' ή οτιδήποτε άλλο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:56, 08-02-11:

Δεν είναι θέμα κόμπλεξ, και πραγματικά δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω πράγματα που έχουν ξαναγραφτεί στο θέμα πολλάκις.
Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα όταν του ενός γονίου το επίθετο είναι τελείως διαφορετικό από των παιδιών. Διάβασε το θέμα.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 02:03, 08-02-11:

Υπάρχουν πρακτικά προβλήματα όταν του ενός γονίου το επίθετο είναι τελείως διαφορετικό από των παιδιών. Διάβασε το θέμα.
Είναι μια άποψη.Αλλά οποιαδήποτε οδός κι αν ακολουθηθεί υπάρχει κάποιο τίμημα.Απλά καθένας προτιμά άλλη οδό.

ΥΓ.Οσον αφορά το κόμπλεξ,το έχει αυτός που αρνείται ότι και μια γυναίκα μπορεί να δώσει επίθετο,ή αυτή,που θεωρεί πως αν δεν το δώσει σώνει και ντε απέτυχε.Αν σε τοποθετούσα σε κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες,θα το είχα ήδη καταστήσει σαφές.Χωρίς να λέω πως εσύ το εξέλαβες έτσι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 03:18, 08-02-11:

Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρω της κοπέλας μου το επίθετο.Όταν αγαπάς κάποιον σου αρέσει κάθε τι δικό του.Το θέμα είναι τι θα γίνει αν τα παιδιά μας παντρευτούν κάποια άλλα παιδιά με άλλα δυο επίθετα,με καταλαβαίνεις?Τότε το παιδί μας πρέπει να κρατήσει μόνο του μόνο το επίθετο του ενός γονέα,και το άλλο παιδί το ίδιο.Ώστε τα εγγόνια να έχουν δυο κι όχι τέσσερα.
Αν μη τι άλλο αλτρουιστής. Δεν είναι ότι δεν θες να δώσεις και τα δύο επίθετα στα παιδιά σου, είναι ότι θες να τα προφυλάξεις από το δίλλημα ποιο απ' τα δύο τους επίθετα να κρατήσουν για να δώσουν στα εγγόνια τους. Truly remarkable.

Ίσα-ίσα, του δίνεις και επιλογές, ονομάζοντάς το Γουιζαρντόπουλος - Σεντάξιος ...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 10:23, 08-02-11:

Νομίζω ότι η μοναδική λύση για να λυθεί αυτή η παρεξήγηση των δυο φύλων είναι να αλλάξει η μεθοδολογία του ονομασίας ενός παιδιού

Βασικά κάθε παιδί πρέπει να ονομάζεται έτσι:
μικρό όνομα παιδιού - όνομα μητέρας (οι γυναίκες προηγούνται) - όνομα πατέρα

Δηλαδή αν το παιδί το λένε Βρασίδα και έχει για πατέρα τον Γιώργη και για μητέρα την Ελευθερία το πλήρες όνομα του παιδιού θα είναι

Βρασίδας Ελευθερίας Γεωργίου

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 15:23, 08-02-11:

Σίγουρα το επίθετο δεν κάνει τους δεσμούς,αλλά εκτός από επαγγελματικούς λόγους,δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.Ως γονιός θα άφηνα το παιδί μου να διαλέξει,αλλά μέσα μου δε θα ένιωθα και τέλεια αν μου έλεγε πως σκοπεύει να αλλάξει το επίθετο του,όπως κι εγώ κράτησα το δικό μου.Το θεωρώ απλά ένα στοιχείο που ξεχωρίζει τη δική σου οικογένεια από τον υπόλοιπο κόσμο.

Όσο για το αν η γυναίκα θέλει να δώσει στα παιδιά και το δικό της επίθετο το συζητάμε και γιατί όχι,αν επιθυμεί δεν έχω κανένα λόγο να μην το θέλω.Το θέμα είναι πως κανείς δε ρώτησε το παιδί αν στο μέλλον θέλει να έχει δυο επίθετα.Κι αν κάθε παιδί έχει δυο,το εγγόνι θα έχει τέσσερα?

Καλύτερα το παιδί να παίρνει το ένα από τα δυο επίθετα εξ αρχής,είτε του πατέρα είτε της μητέρας,ώστε αν είναι για παράδειγμα κορίτσι,και θέλει να κρατήσει και του άντρα της όταν παντρευτεί,να μη χρειαστεί να σβήσει ένα από τα άλλα δύο.
ναι το αλλαξα γιατι δεν τρελαινομουν κιολλας για το επιθετο του μπαμπα..οσο το να παρω της μαμας δεν το σκεφτηκα..παντως το επιθετο μου δεν ειναι τελειως διαφορετικο απο του μπαμπα απλα λιγο αλλαγμενο...ειναι και αλλοι λογοι που το αλλαξα ,παντως οταν το αλλαξα οι δικοι μου δεν μου ειπαν και τιποτα...ειχα καποιουσ δικουσ μου λογους το καταλαβαν και το σεβαστηκαν..και στο κατω κατω τι σημασια εχει πια ποιο επιθετο θα παρει....το παιδι μου φανταζομαι θα παρει το ανδρα μου και οταν μεγαλωσει και δεν του αρεσει ας αλλαξει..αρκει ναι ειναι γερο και ευτιχισμενο δεν θα χαλασουμε και τι ζαχαρενια μας εκει.εχω ακουσει και πολλα για τα ονοματα που πρεπει να παιρνουν τα παιδια,και ποιας γιαγιας η του παππου θα παρει και διαφορα...ελεος...εμενα το ιδιο μου κανει...ας παρει το ονομα της πεθερας η του πεθερου ..αρκει φυσικα να ειμαι καποιο τελειως κουλο ονομα...

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:10, 08-02-11:

Επίθετα... πολύς ντόρος για το τίποτα. Ένας προσδιορισμός είναι. Προσωπικά προτιμώ να προσφωνώ τους ανθρώπους με τα μικρά τους ονόματα γιατί το θεωρώ πιό προσωπικό και στενό σαν επαφή και εκτίμηση. Θέλω να ξέρει ο άλλος/η ότι τον εκτιμώ σαν πρόσωπο και δεν τον βλέπω σαν άλλο ένα σύνολο από 7-15 χαρακτήρες πάνω σε μια ταυτότητα... ειδικά όταν αυτοί οι χαρακτήρες σε φέρνουν σε αμηχανία και μόνο που τους προφέρεις:

πχ. Μαρία Κωλομπούρδα

Και σου λέει ύστερα:

"Αγάπη μου θα δώσεις μια κράτηση για δείπνο απόψε στ' όνομά μου;"

και απαντάς γεμάτος φυσικότητα:

"Φυσικά ματάκια μου, αρκεί να πας να φας μόνη σου το δείπνο!"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:12, 08-02-11:

Δηλαδή ρε Valder τι προτείνεις; Να μην έχουμε επίθετα; Συνειδητοποιείς πόσο ανεφάρμοστο είναι αυτό;
Φώναζε εσύ τον κόσμο με τα μικρά του, αλλά κάτι πρέπει να γράφει η ταυτότητα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:14, 08-02-11:

Δηλαδή ρε Valder τι προτείνεις; Να μην έχουμε επίθετα; Συνειδητοποιείς πόσο ανεφάρμοστο είναι αυτό;
Φώναζε εσύ τον κόσμο με τα μικρά του, αλλά κάτι πρέπει να γράφει η ταυτότητα.
Καταρχάς δε με λένε "ρε". Και δεν είπα να μην έχουμε επίθετα. Φυσικά και να γράφει κάτι η ταυτότητα. Είπα απλά τι προτιμώ να κάνω εγώ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:15, 08-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Καταρχάς δε με λένε "ρε".
Δεν σε είπα "ρε". Σε είπα "ρε Valder"

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 16:17, 08-02-11:

παντως το ονομα στην ταυτοτητα δεν αλλαζει με τιποτα
ενω το επιθετο αν δεν το θελεις το αλλαζεις πανευκολα..

οποτε..οντως ειναι πιο χαρακτηριστικο το ονομα ακομα και νομικα..

μαζι σου valder..

οι γονεις πρεπει πανω απο όλα να διαλεξουν με πολλη προσοχη το ονομα,,και πολυ μετα να σκεφτουν το επωνυμο..

Σε είπα "ρε Valder"
ειναι σαν Von Valder.. που λεμε..

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:25, 08-02-11:

Νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις και όνομα. (βλ. διάσημους)

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 00:38, 09-02-11:

ναι μπορεις να αλλαξεις και ονομα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:29, 09-02-11:

πως?
επαγγελματικα ψευδωνυμα ειναι,,στην ταυτοτητα δεν αλλαζει..

η αδελφη μου προσπαθησε να αλλαξει την σειρα των ονοματων της και ουτε αυτη μπορει να αλλαξει..συμφωνα με τους Ελληνικους νομους τουλαχιστον..

για πειτε μου καποιο παραδειγμα που αλλαξε το επισημο κρατικο ονομα καποιοι στην Ελλαδα πχ..ή εξωτερικο

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:53, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
για πειτε μου καποιο παραδειγμα που αλλαξε το επισημο κρατικο ονομα καποιοι στην Ελλαδα πχ..ή εξωτερικο
Συγγενείς μου. Λέγονταν "Σκουλήκας" και το άλλαξαν εδώ και καμιά 10αριά χρόνια.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:57, 09-02-11:

Λέγονταν "Σκουλήκας"
μικρο ονομα Σκουλήκας?

αλλαξε τωρα ο νομος? τι εγινε?
πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο τωρα..σχεδον αδυνατον ..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:00, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Συγγενείς μου. Λέγονταν "Σκουλήκας" και το άλλαξαν εδώ και καμιά 10αριά χρόνια.
Πάντως κι εγώ από όσο ξέρω δεν γίνεται... Όπως το λέει ο Άγγελος.
Στο συγγενικό μου περιβάλλον έχω οικογένεια που "σκοτώθηκε" επειδή το παιδί λέγεται "Αλφα"-"Βήτα" και όταν ρώτησαν αν μπορούν να το αλλάξουν σε μόνο "Άλφα" τους είπαν πως απαγορεύεται*. Το ίδιο και η ξαδέλφη μου, σαν την αδελφή του Άγγελου, την έχουν βαφτίσει "Γάμα"-"Δέλτα" και χρησιμοποιεί μόνο το "Δέλτα" και δεν μπορεί ούτε να σβήσει το "Γάμα" ούτε να αλλάξει τη σειρά.

*εκτός κι αν αλλάξει θρήσκευμα, οπότε ξαναβαφτιστεί, οπότε μπορεί να άλλαξει στο νέο όνομα που θα πάρει με τη νέα βάφτιση. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δλδ.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:01, 09-02-11:

Δεν κατάλαβα ότι μιλάμε για μικρά ονόματα.
Εγώ για επίθετο είπα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:16, 09-02-11:

ειπα και εγω...

οποτε πανω απο όλα...πρωτα το μικρο ονομα, να προσεχουμε,,γιατι θα ακολουθει ολη τη ζωη..
και μετα το επωνυμο που αλλαζει ευκολα..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 14:53, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
πως?
επαγγελματικα ψευδωνυμα ειναι,,στην ταυτοτητα δεν αλλαζει..

η αδελφη μου προσπαθησε να αλλαξει την σειρα των ονοματων της και ουτε αυτη μπορει να αλλαξει..συμφωνα με τους Ελληνικους νομους τουλαχιστον..

εγω το αλλαξα...μαζι με το επιθετο

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Στο συγγενικό μου περιβάλλον έχω οικογένεια που "σκοτώθηκε" επειδή το παιδί λέγεται "Αλφα"-"Βήτα" και όταν ρώτησαν αν μπορούν να το αλλάξουν σε μόνο "Άλφα" τους είπαν πως απαγορεύεται*. Το ίδιο και η ξαδέλφη μου, σαν την αδελφή του Άγγελου, την έχουν βαφτίσει "Γάμα"-"Δέλτα" και χρησιμοποιεί μόνο το "Δέλτα" και δεν μπορεί ούτε να σβήσει το "Γάμα" ούτε να αλλάξει τη σειρά.

*εκτός κι αν αλλάξει θρήσκευμα, οπότε ξαναβαφτιστεί, οπότε μπορεί να άλλαξει στο νέο όνομα που θα πάρει με τη νέα βάφτιση. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δλδ.
εγω το καλοκαιρι το αλλαξα...γινεται να αλλαξεις....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~LoVeR BoY~ : 10-02-11 στις 20:43. Αιτία: merge
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:18, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
εγω το καλοκαιρι το αλλαξα...γινεται να αλλαξεις....
Αν θέλεις μου απαντάς:
τι διαδικασία χρειάστηκε? Πήγες στο δημαρχείο πχ. και είπες " γεια σας δεν θέλω να με λένε Μαρία Παπαδοπούλου αλλά Κωνσταντίνα Χατζημιχάλη" και έτσι απλά άλλαξες? Χρειάστηκε να δώσεις κάποιο λόγο για την αλλαγή?
Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον ρωτάω (last time anyone i know checked ήταν πριν 2-3 χρόνια) και μου κάνει εντύπωση για αυτό...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:46, 10-02-11:

και εγω εχω την ιδια απορια..

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 20:38, 10-02-11:

Αν θέλεις μου απαντάς:
τι διαδικασία χρειάστηκε? Πήγες στο δημαρχείο πχ. και είπες " γεια σας δεν θέλω να με λένε Μαρία Παπαδοπούλου αλλά Κωνσταντίνα Χατζημιχάλη" και έτσι απλά άλλαξες? Χρειάστηκε να δώσεις κάποιο λόγο για την αλλαγή?
Από ακαδημαϊκό ενδιαφέρον ρωτάω (last time anyone i know checked ήταν πριν 2-3 χρόνια) και μου κάνει εντύπωση για αυτό...
λοιπον,αφου πηρα την αποφαση ποιο ονομα θα παρω πηγα στη δικηγορο μου και της ανακοινωσα οτι θελω να μου αλλαξει το ονομα και το επιθετο,αρχισε τις διαδικασιες,επειδη οι γονεις μου ειναι δημοτες της Φλωρινας και ειμαι γραμμενη και εγω εκει ,εστειλε μια αιτηση που λεει ειμαι η ταδε και θελω να αλλαξω αυτο και αυτο..δεν ξερω ακριβως τι εκαναν εκει,αλλα δημοσιευθηκε σε και μια εφημεριδα οτι αλλαζω το ονοματεπωνυμο και αν καποιος εχει αντιρρηση και τετοια,ηρθε το χαρτι πηγα στη νομαρχια μου το επικυρωσαν,υστερα σταλθηκε στο ληξιαρχειο της Αθηνας και μου εστειλαν το πιστοποιητικο οτι μπορουσα να τα αλλαξω.πηγα στην αστυνομια και εβγαλα καινουργεια ταυτοτητα και μου πηραν την παλια...αυτα..το πιστοποιητικο το εχω παντα μαζι μου,ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα,και μου κοστισε 100ευρω...τωρα ακριβως τις διαδικασιες δεν τις γνωριζω γιατι οπως ειπα το ανελαβε η δικηγορος μου...

Παράθεση

jesse_james

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη jesse_james
Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 282 μηνύματα.

O jesse_james Murdered by a Traitor and Coward έγραψε στις 22:07, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από *natalia5555*
λοιπον,αφου πηρα την αποφαση ποιο ονομα θα παρω πηγα στη δικηγορο μου και της ανακοινωσα οτι θελω να μου αλλαξει το ονομα και το επιθετο,αρχισε τις διαδικασιες,επειδη οι γονεις μου ειναι δημοτες της Φλωρινας και ειμαι γραμμενη και εγω εκει ,εστειλε μια αιτηση που λεει ειμαι η ταδε και θελω να αλλαξω αυτο και αυτο..δεν ξερω ακριβως τι εκαναν εκει,αλλα δημοσιευθηκε σε και μια εφημεριδα οτι αλλαζω το ονοματεπωνυμο και αν καποιος εχει αντιρρηση και τετοια,ηρθε το χαρτι πηγα στη νομαρχια μου το επικυρωσαν,υστερα σταλθηκε στο ληξιαρχειο της Αθηνας και μου εστειλαν το πιστοποιητικο οτι μπορουσα να τα αλλαξω.πηγα στην αστυνομια και εβγαλα καινουργεια ταυτοτητα και μου πηραν την παλια...αυτα..το πιστοποιητικο το εχω παντα μαζι μου,ολα αυτα μεσα σε ενα μηνα,και μου κοστισε 100ευρω...τωρα ακριβως τις διαδικασιες δεν τις γνωριζω γιατι οπως ειπα το ανελαβε η δικηγορος μου...
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα και το αναφέρεις και πιο πάνω πως δεν το άλλαξες,
αλλά το "συμμόρφωσες". Γενικά νομίζω πως για να βγάλει θετική απόφαση ο αρμόδιος εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει
σπουδαίος λόγος, ή εξελληνισμός του ονόματος, ή για λόγους αισθητικής, παπαρόπουλος - ταπαρόπουλος.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:28, 10-02-11:

Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς.

Αν και δείτε παρακάτω, κι αυτό γίνεται (αν αλλάξεις Θρήσκευμα).
Διαδικασία αλλαγής επωνύμου/κυρίου ονόματος, σας μεταφέρω από το site της Νομαρχίας Αθηνών:

2.6.1.10. Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος Θηλέων στα Δημοτολόγια

Δικαιολογητικά:
  1. Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση της ενδιαφερόμενης (Έντυπο αίτησης ΔΑΥ 8α) ή των γονέων της ή του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα ή του επιτρόπου, εφόσον πρόκειται για ανήλικη (Έντυπο αίτησης ΔΑΥ 8β), στην οποία πρέπει:
    • να ορίζεται λεπτομερώς ο σκοπός για τον οποίο επιδιώκεται η μεταβολή,
    • να δηλώνεται το επώνυμο/ κύριο όνομα του οποίου ζητείται η πρόσληψη,
    • να δηλώνεται ότι η ενδιαφερόμενη δεν διώκεται ως φυγόδικος ή φυγόποινος
    • να βεβαιώνεται η ακρίβεια των στοιχείων των υποβληθέντων φωτοαντιγράφων.
  2. Η αίτηση-υπεύθυνη δήλωση απευθύνεται στη Νομαρχία, στην περιφέρεια της οποίας υπάγεται ο Δήμος ή η Κοινότητα στο δημοτολόγιο του οποίου είναι γραμμένη η ενδιαφερόμενη.
  3. Παράβολο δεκαπέντε (15) ευρώ, από οποιαδήποτε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.), για τέλος αλλαγής επωνύμου /κυρίου ονόματος.
  4. Φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
  5. Πιστοποιητικό βάπτισης (μόνο στην περίπτωση αλλαγής κυρίου ονόματος λόγω αλλαγής θρησκεύματος).
  6. Πιστοποιητικό περί εγγραφής του προσώπου που αφορά η αίτηση στα δημοτολόγια και στις περιπτώσεις ανηλίκων πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  7. Αρνητική ή καταφατική Δήλωση περί φυγοδικίας του προσώπου που αφορά η αίτηση.

Σημειώσεις:
  • Τα δικαιολογητικά 5 αναζητείται αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία μας, με βάση τις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν.3242/2004.
  • Το δικαιολογητικό 6 είναι ενσωματωμένο στη σχετική αίτηση.
  • Μετά την κατάθεση των ανωτέρω δικαιολογητικών στην Υπηρεσία μας, αποστέλλεται στην ενδιαφερόμενη ανακοίνωση προκειμένου να δημοσιεύσει το περιεχόμενό της σε ημερήσια εφημερίδα που εκδίδεται στον οικείο νομό. Σε 15 ημέρες από τη δημοσίευση η ενδιαφερόμενη προσκομίζει ολόκληρη την εφημερίδα καθώς και το δελτίο της αστυνομικής της ταυτότητας.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 22:38, 10-02-11:

Τόση μεγάλη σημασία έχει το όνομα;
Θέλω να πω, πως αν δε σου αρέσει το βαπτηστικό σου το αλλάζεις σε κάτι άλλο παρόμοιο.
Άλλωστε όταν γνωρίζεις κάποιον, δεν του συστήνεσαι με την ταυτότητα.

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 22:58, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από jesse_james
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα και το αναφέρεις και πιο πάνω πως δεν το άλλαξες,
αλλά το "συμμόρφωσες". Γενικά νομίζω πως για να βγάλει θετική απόφαση ο αρμόδιος εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει
σπουδαίος λόγος, ή εξελληνισμός του ονόματος, ή για λόγους αισθητικής, παπαρόπουλος - ταπαρόπουλος.
κοιταξε να σου πω εγω δεν ταλιπωρηθηκα καθολου σχεδον,μονο η δκηγορος μου,αλλα σου λεω μεσα σε ενα μηνα ειχα διαφορετικο ονομα και επιθετο,το ονομα ειναι τελειως διαφορετικο αλλα το επιθετο μου εχει τα πρωτα τρια γραμματα απο το επιθετο του μπαμπα..αλλα ειναι παλι τελειως διαφορετικο...να πω για το ονμα οτι δεν εχω βαπτιστει στην Ελλαδα και δεν ειχα ελληνικο ονομα..διαλεξα το ονομα Ναταλια καμια σχεση με το παλιο μου ονομα,μα καμια..

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς.

Αν και δείτε παρακάτω, κι αυτό γίνεται (αν αλλάξεις Θρήσκευμα).
Διαδικασία αλλαγής επωνύμου/κυρίου ονόματος, σας μεταφέρω από το site της Νομαρχίας Αθηνών:
εγω δεν εχω βαπτιστει στη Ελλαδα μηπως για αυτο δεν ειχα καποιο προβληα?παντως σας λεω μεσα σε ενα μηνα τα αλλαξα και τα δυο..τωρα απο νομους δεν γνωριζω για να απαντησω ποια ειναι η διαδικασια και τετοια,εγω απλα σας ειπα την περιπτωση μου,και ο λογος ηταν οτι το ονομα μου δεν ηταν ελληνικο,δηλαδη αυτο ειπα για να μου το αλλαξουν...ειχα και καποιους αλλους λογους που δεν θα ηθελα να αναφερθω τωρα σ'αυτους αλλα ιδιαιτερο κοπο δεν χρειαζεται..εγω μιλαω και απο την εμπειρια μου

Τόση μεγάλη σημασία έχει το όνομα;
Θέλω να πω, πως αν δε σου αρέσει το βαπτηστικό σου το αλλάζεις σε κάτι άλλο παρόμοιο.
Άλλωστε όταν γνωρίζεις κάποιον, δεν του συστήνεσαι με την ταυτότητα.
καλη μου δεν ειχα ελληνικο ονομα,ελληνιδα ειμαι απλα το ονομα μου ηταν απισιο,κατα τη γνωμη μου φυσικα και αφου αποφασισα οτι θα αλλαζα επιθετο ειπα να παρω σβαρνα και το ονομα ηταν μια αποφαση πολυ συνειδητη και δεν το μετανιωσα καθολου αντιθετα χαρηκα πολυ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 10-02-11 στις 23:00. Αιτία: Συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων -χρησιμοποιήστε την επεξεργασία για να προσθέσετε κείμενο στη δημοσίευσή σας.
Παράθεση

katalinos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katalinos
Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 446 μηνύματα.

O katalinos έγραψε στις 23:00, 10-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς
τρου στόρυ
από τότε οι συγγενείς του παιδιού , φωνάζουν τον παπά- Άρη με συγκοπτόμενα φωνήεντα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:16, 11-02-11:

το ξερετε το ανεκδοτο..

με την Ελένη Πούτση που αλλαξε το ονομα της σε Μαρία Πούτση..

Παράθεση

nikolas365 (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas365
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O nikolas365 έγραψε στις 22:23, 11-02-11:

Καλά όλα αυτά, ρε παιδιά, αλλα τι γίνεται με τους τίτλους σπουδών και με τα πτυχία;;;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 04:44, 07-01-12:

Θα ήθελα, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Εγώ έχω δύο επίθετα και ο δικός μου το ίδιο. Τι θα κάνουμε λοιπόν? Πόσο μάλλον που ο ίδιος πρόσφατα απέκτησε το δεύτερο (για λόγους διαιώνισης, μετά από πίεση συγγενών) αλλά μια ζωή είχε του πατέρα του (και πιστεύω αυτό θα ήθελε να δώσει στα παιδιά). Ασε που μπορεί να μην συμφωνούμε στο πρώτο όνομα και να δώσουμε δύο πρώτα...Οπότε δεν θέλω να το σκέφτομαι μέχρι να προκύψει.
Εγώ που είχα από τη γέννησή μου δύο μου αρέσει πολύ. Βέβαια είναι λίγο ταλαιπωρία στα γραφειοκρατικά και όταν είχα πάει για ΑΜΙ, ΑΦΜ και τα σχετικά με γράφανε πάντα λάθος και έτρεχα. Αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ βολικό, χρησιμοποιείς όποιο θες και μερικές φορές νιώθεις και λιγο σαν κατάσκοπος.

Οσον αφορά πτυχία, διπλώματα, τίτλους κατοχής κλπ, έχεις χαρτιά που αποδεικνύουν το "παλιο" όνομα (σε περίπτωση ριζικής αλλαγής) οπότε όλα καλά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:46, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Θα ήθελα, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Εγώ έχω δύο επίθετα και ο δικός μου το ίδιο. Τι θα κάνουμε λοιπόν?
Um, το ίδιο που θα έκανες αν είχε ένα: Θα διαλέξεις ένα από τα δικά σου. Ε, τώρα που έχει δύο θα πρέπει να κάνει κι αυτός το ίδιο. Οπότε τα παιδιά θα πάρουν πάλι δύο επίθετα, ένα από τον καθένα σας.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 05:01, 07-01-12:

Um, το ίδιο που θα έκανες αν είχε ένα: Θα διαλέξεις ένα από τα δικά σου. Ε, τώρα που έχει δύο θα πρέπει να κάνει κι αυτός το ίδιο. Οπότε τα παιδιά θα πάρουν πάλι δύο επίθετα, ένα από τον καθένα σας.
Δεν το έχω συζητήσει καθόλου (φοβάμαι μην κρυφτεί σε καμιά σπηλιά) αλλά ξέρω ότι το καινούριο επίθετο θα αναγκαστεί να το βάλει γιατί αυτός είναι ο λόγος που το απέκτησε. Αλλά το άλλο πάλι θα το θέλει νομίζω... Και σε τέτοια περίπτωση δεν θα πατήσω πόδι να μπει και ένα δικό μου για να μην έχουμε εντάσεις χωρίς σοβαρό λόγο.
Γίνεται το ένα παιδί να έχει τα δύο δικά του και το άλλο τα δύο δικά μου? Η α+γ, β+δ? Θα ήταν πρωτότυπο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 05:09, 07-01-12:

Στο εξωτερικό γίνεται αυτό, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει όλα τα παιδιά να έχουν το ίδιο επώνυμο.
Με αποτέλεσμα αν κάνεις αυτό που λες, να είσαι η μόνη στην απέξω και όλη η υπόλοιπη οικογένεια να έχει κοινό επίθετο.

Το τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό λόγο υποθέτω ότι διαφέρει ανά άνθρωπο. Η μητέρα μου το έθεσε ως απαραίτητη προυπόθεση για να παντρευτεί τον πατέρα μου, τόσο σοβαρό το θεωρούσε. Και δικαίως, το επίθετο έχει μεγάλη σημασία, όσο κι αν οι περισσότερες γυναίκες έχουν εκπαιδευτεί να το θεωρούν ανούσιο για να τηρούν αδιαμαρτύρητα τις πατριαρχικές παραδόσεις ακόμη και σήμερα που η αρχική του σημειολογία (της ιδιοκτησίας) είναι παρωχημένη και που οι γυναίκες είναι εξίσου ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Μόνο και μόνο το ότι θεωρείς ότι μπορεί να προκαλέσει εντάσεις το να είναι ΈΝΑ από τα ΔΥΟ επίθετα του παιδιού δικό σου (απαίτηση καθ'όλα δίκαιη), δείχνει πόσο σημαντικό το θεωρεί ο σύντροφος σου. Μήπως λοιπόν δεν είναι όσο ανούσιο νομίζεις; Think about it.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:26, 07-01-12:

Στο εξωτερικό γίνεται αυτό, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει όλα τα παιδιά να έχουν το ίδιο επώνυμο.
Με αποτέλεσμα αν κάνεις αυτό που λες, να είσαι η μόνη στην απέξω και όλη η υπόλοιπη οικογένεια να έχει κοινό επίθετο.

Το τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό λόγο υποθέτω ότι διαφέρει ανά άνθρωπο. Η μητέρα μου το έθεσε ως απαραίτητη προυπόθεση για να παντρευτεί τον πατέρα μου, τόσο σοβαρό το θεωρούσε. Και δικαίως, το επίθετο έχει μεγάλη σημασία, όσο κι αν οι περισσότερες γυναίκες έχουν εκπαιδευτεί να το θεωρούν ανούσιο για να τηρούν αδιαμαρτύρητα τις πατριαρχικές παραδόσεις ακόμη και σήμερα που η αρχική του σημειολογία (της ιδιοκτησίας) είναι παρωχημένη και που οι γυναίκες είναι εξίσου ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Μόνο και μόνο το ότι θεωρείς ότι μπορεί να προκαλέσει εντάσεις το να είναι ΈΝΑ από τα ΔΥΟ επίθετα του παιδιού δικό σου (απαίτηση καθ'όλα δίκαιη), δείχνει πόσο σημαντικό το θεωρεί ο σύντροφος σου. Μήπως λοιπόν δεν είναι όσο ανούσιο νομίζεις; Think about it.

Καλά, κι εμένα στην περίπτωσή μου η μητέρα μου επέμεινε να πάρουμε και το δικό της (δεν νομίζω να ήταν όρος γάμου, γιατι έκανε παιδιά πολύ αργότερα). Επειδή σε αυτό το θέμα οι μισοί είναι σαν κι εμας και θεωρούν το διπλό επώνυμο χρήσιμο και βολικο, ενώ οι υπολοιποι το θεωρουν "σιδηρόδρομο" και ταλαιπωρία, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Ισως αν είχα δύο μεγάλα επώνυμα να μην μ' άρεσε τόσο (το ένα είναι μεγάλο και το δεύτερο μικρό στην περίπτωσή μου). Και σκέψου και ότι κάθε φορά στο "ονομα πατρός" και "γένος" το παιδί θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να γράφει δύο επώνυμα. Φοβάμαι λίγο ότι μπορεί να γυρίσει μια μέρα και να μου πει: "ρε μάνα, τι μου βαλες και μένα δύο και με ταλαιπωρείς?"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:35, 07-01-12:

Καλά, κι εμένα στην περίπτωσή μου η μητέρα μου επέμεινε να πάρουμε και το δικό της (δεν νομίζω να ήταν όρος γάμου, γιατι έκανε παιδιά πολύ αργότερα).
Το επίθετο των (μελλοντικών) παιδιών το δηλώνεις όταν παντρευτείς, όχι όταν κάνεις παιδιά.

Επειδή σε αυτό το θέμα οι μισοί είναι σαν κι εμας και θεωρούν το διπλό επώνυμο χρήσιμο και βολικο, ενώ οι υπολοιποι το θεωρουν "σιδηρόδρομο" και ταλαιπωρία, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Ισως αν είχα δύο μεγάλα επώνυμα να μην μ' άρεσε τόσο (το ένα είναι μεγάλο και το δεύτερο μικρό στην περίπτωσή μου). Και σκέψου και ότι κάθε φορά στο "ονομα πατρός" και "γένος" το παιδί θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να γράφει δύο επώνυμα. Φοβάμαι λίγο ότι μπορεί να γυρίσει μια μέρα και να μου πει: "ρε μάνα, τι μου βαλες και μένα δύο και με ταλαιπωρείς?"
Κι εγώ έχω ένα μικρό και ένα μεγαλύτερο. Το μικρό είναι της μαμάς, και έχω καταλήξει ανεπίσημα να χρησιμοποιώ μόνο αυτό και στο χώρο μου όλοι με ξέρουν με αυτό.
Αν γυρίσει καμια μέρα και σου πει κάτι τέτοιο, να του πεις ότι έτσι έχει δικαίωμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Μπορεί να κρατήσει και τα δύο, ή μπορεί να διαλέξει το ένα που του ακούγεται καλύτερα. Σίγουρα δεν είναι καμιά τεράστια επιλογή, αλλά έχει τρεις φορές περισσότερες επιλογές από τα άλλα παιδιά.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:13, 07-01-12:

Γίνεται το ένα παιδί να έχει τα δύο δικά του και το άλλο τα δύο δικά μου? Η α+γ, β+δ? Θα ήταν πρωτότυπο.
Δεν γίνεται.
Επίσης όπως είπε και η StC το επίθετο των παιδιών το δηλώνεις όταν είναι να παντρευτείς και όχι όταν τα κάνεις τα παιδιά...

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν πχ. διαλέξετε το επώνυμο του συζύγου και αυτός έχει διπλό επίθετο δεν μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα για τα παιδιά. Τουλάχιστον αυτό είπαν σε φίλή που ο άντρας της έχει διπλό επώνυμο. Όταν δήλωσαν επώνυμο για τα παιδιά τους είπαν ότι αναγκαστικά τα παιδιά τους (επέλεξαν το επώνυμο του συζύγου για επώνυμο των παιδιών) θα έχουν και τα 2 επώνυμα.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 14:25, 07-01-12:

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, ξέρει κανείς, αν το παιδί έχει πάρει τα επίθετα και των δυο γονιών του και παντρευτεί με μια κοπέλα που επίσης έχει τα επίθετα και των 2 γονιών της και αποκτήσουν δικό τους παιδί, τι ακριβώς θα γίνει? Μη πείτε μόνο ότι θα έχει 4 επίθετα γιατι πλέον θα είναι όλοκληρο σύγγραμμα

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:38, 07-01-12:

Δεν γίνεται.
Επίσης όπως είπε και η StC το επίθετο των παιδιών το δηλώνεις όταν είναι να παντρευτείς και όχι όταν τα κάνεις τα παιδιά...

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν πχ. διαλέξετε το επώνυμο του συζύγου και αυτός έχει διπλό επίθετο δεν μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα για τα παιδιά. Τουλάχιστον αυτό είπαν σε φίλή που ο άντρας της έχει διπλό επώνυμο. Όταν δήλωσαν επώνυμο για τα παιδιά τους είπαν ότι αναγκαστικά τα παιδιά τους (επέλεξαν το επώνυμο του συζύγου για επώνυμο των παιδιών) θα έχουν και τα 2 επώνυμα.
Δεν μου ακούγεται σωστό αυτό.
Αν είναι πάντως, ένας λόγος παραπάνω να μην παντρευτώ ποτέ στην Ελλάδα.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:51, 07-01-12:

εγώ πιστεύω ότι είναι ανόητο να συζητάμε τέτοια πράγματα. Η φύση, η κοινωνία μας και η τύχη επέλεξε να παίρνουν το όνομα του πατρος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 15:07, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
εγώ πιστεύω ότι είναι ανόητο να συζητάμε τέτοια πράγματα. Η φύση, η κοινωνία μας και η τύχη επέλεξε να παίρνουν το όνομα του πατρος.
Ρε Φοκο, γιατι οποτε βλεπω το ονομα σου σε θεμα το μυαλο μου παει κατευθειαν σε τρολλ...Ελεος βρε αγορι μου....

Στο θεμα τωρα.
Νομιζω οτι το θεμα των επιθετων ειναι χειροτερο και απο το θεμα του ονοματος των παιδιων. Ειδικα αμα μπουνε και τα σογια στην μεση.
Ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που το παιδι γεννηθει εκτος γαμου??

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 15:16, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Ρε Φοκο, γιατι οποτε βλεπω το ονομα σου σε θεμα το μυαλο μου παει κατευθειαν σε τρολλ...Ελεος βρε αγορι μου....

Στο θεμα τωρα.
Νομιζω οτι το θεμα των επιθετων ειναι χειροτερο και απο το θεμα του ονοματος των παιδιων. Ειδικα αμα μπουνε και τα σογια στην μεση.
σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω το nick μου γιατί με έχετε παρεξηγήσει. Εξαιτίας κάποιων μηνυματων μου έχει περάσει στους συμφορουμίτες ότι είμαι τρολ (Βεβαίως φταίω και εγώ για αυτό αλλά δύσκολα μπορώ να το διορθώσω με το υπάρχων nick).

Θεωρώ σωστό ένα παιδί να παίρνει το επίθετο του πατέρα του αν δεν υπάρχει πατέρας (που το αναγνωρίζει παέι στη μαμά). Δε συμφωνώ ένα παιδάκι να επιλέξει γιατί δεν είναι σωστο απέναντι στον γονέα.
Πιστεύω επίσης ότι το ανδρογυνο πρέπει να έχει κοινό επίθετο (ή του πατέρα ή αν δεν της αρέσει της γυναίκας να διαλέξουν ένα καινούριο).

Δε θεωρώ το γάμο παιχνίδι όπως μερικοί.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 15:17, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Έχω την εντύπωση πως αν αναγνωριστεί από τον πατέρα παίρνει του πατέρα και το αντιστροφο αν δεν.
Αλλά μη σου λέω και μαλακίες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 07-01-12 στις 17:36. Αιτία: Διαίρεση ανάρτησης για μεταφορά σε νέο θέμα
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:35, 07-01-12:

Εγώ που έχω μόνο το επίθετο της μαμάς μου επειδη ετσι αποφασισαν απο κοινου οι γονεις μου, ανήκω σε πρωτοποριακή οικογένεια..?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους