Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 17:47, 07-01-12:

Εμενα παντως η μητερα μου κρατησε το δικο της επωνυμο, αλλα σε εμας εχει δωσει το επιθετο του πατερα...βεβαια ειχαμε την επιλογη να παρουμε και το επιθετο της μητερας μας, οταν βγαζαμε ταυτοτητα...αλλα δεν το επιλεξαμε(οχι οτι θα μας πειραζε)..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 17:57, 07-01-12:

Εσύ λες να πάρεις ΚΑΙ το επίθετο της μητέρας.
Εγώ λέω ότι έχω ΜΟΝΟ το επίθετο της μητέρας.
Δεν ξέρω κανέναν αλλον που να έχει κάνει κάτι τέτοιο (εκτος απο τον αδερφο μου εννοειται). Οι περισσοτεροι οταν τους το λεω δε με πιστευουν. Οταν πηγα να βγαλω ταυτοτητα και ειπα οτι εχω το επιθετο της μαμας μου με ρωτησαν "καλα, ειναι νομιμο αυτο?"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 18:48, 07-01-12:

Κοιτα...Μου ειχανε προτεινει επισης να κρατησω μονο της μανας μου το επιθετο. Βλεπετε του πατερα μου ειναι βερο Ρωσικο επιθετο, και ειχα φαει και χρονια κοροιδια για αυτο. Της μανα μου ειναι Ελληνικο το επιθετο.
Αλλα τελικα δεν επελεξα την ευκολη οδο, και κρατησα το επιθετο του πατερα μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 22:29, 07-01-12:

Δεν πολυπιστευω ότι πρέπει να το δηλώσεις κατά το γάμο, γιατί όπως είπε και ο Mercury μπορεί και να μην υπάρχει γάμος. Η μπορεί να αλλάξεις γνώμη αργότερα, πολλοί κάνουν παιδιά χρόνια μετά το γάμο και οι αντιλήψεις τους δεν μένουν πάντα ίδιες. Οι δικοι μου παντρεύτηκαν πριν το '83 κι εγώ έχω και τα δύο επώνυμα, άρα πως έγινε?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:51, 07-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Δεν πολυπιστευω ότι πρέπει να το δηλώσεις κατά το γάμο, γιατί όπως είπε και ο Mercury μπορεί και να μην υπάρχει γάμος. Η μπορεί να αλλάξεις γνώμη αργότερα, πολλοί κάνουν παιδιά χρόνια μετά το γάμο και οι αντιλήψεις τους δεν μένουν πάντα ίδιες. Οι δικοι μου παντρεύτηκαν πριν το '83 κι εγώ έχω και τα δύο επώνυμα, άρα πως έγινε?
καλά μην το πιστεύεις από μας.
Ρώτα μια παντρεμένη φίλη σου να στο επιβεβαιώσει!
Ή και την ίδια τη μαμά σου!

πάρε και ένα Link πο η απλοϊκότατη αναζήτηση στο google "πότε δίνεται το επίθετο των παιδιών?" βγάζει

http://www.paidorama.com/%CE%9F%CE%B...%BF%CF%8D.html

επίσης απο αναζήτηση στο google προκύπτει ότι ο νόμος πρέπει να τροποποιηθηκε κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80
(που επιτράπηκαν οι πολιτικοί γάμοι, που "επετράπη" στη γυναίκα να κρατάει το επώνυμό της (νομίζω το '83 γίναν όλα αυτα)) πιθανόν τότε να έγινε και η αλλαγή σχετικά με τα επίθετα των τέκνων.

edit: στο λινκ έχει κι άλλα, πχ τι γίνεται σε περίπτωση διπλών επωνύμων πατέρα και/ή μάνας, πότε μπορεί να αλλάξει το επώνυμο, νομίζω ότι καλύπτει πολλές περιπτώσεις γενικώς.

edit2: Ο ίδιος κώδικας λέει ότι αν το παιδί είναι εκτός γάμου το παιδί παίρνει αυτομάτως το όνομα της μητέρας και γίνεται ειδική πράξη για την αντικατάσταση του επωνύμου από αυτό του πατέρα ή την πρόσθεση του επωνύμου του πατέρα.
τέσπα ένα κάρο πράγματα λέει και είμαι σίγουρη ότι στο Internet υπάρχουν κι άλλα τόσα παρόμοια άρθρα a simple search solves all questions.
Σε όλες τις περιπτώσεις πάντως είναι σαφής ο νόμος ότι το επώνυμο δηλώνεται (και οποιαδήποτε αλλαγή στην απόφαση επιτρέπεται) μέχρι την ημέρα του γάμου για τέκνα που γεννιούνται εντός γάμου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 07-01-12 στις 23:04.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:10, 07-01-12:

Λέω ότι δεν το πολυπιστεύω γιατί οι δικοί μου παντεύτηκαν πριν το '83, άρα με βαση αυτό δεν θα μπορούσα να έχω διπλό επώνυμο. Την μαμά μου δεν μπορώ να την ρωτήσω γιατί έχει πεθάνει και ο πατέρας μου γενικά δεν τα πάει καλά με την γραφειοκρατία και την μνήμη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να θυμάται τι έγινε τότε. Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά κάποιο παραθυράκι θα έχει, δεν μπορει.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:39, 08-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Λέω ότι δεν το πολυπιστεύω γιατί οι δικοί μου παντεύτηκαν πριν το '83, άρα με βαση αυτό δεν θα μπορούσα να έχω διπλό επώνυμο. Την μαμά μου δεν μπορώ να την ρωτήσω γιατί έχει πεθάνει και ο πατέρας μου γενικά δεν τα πάει καλά με την γραφειοκρατία και την μνήμη οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να θυμάται τι έγινε τότε. Δεν λέω ότι δεν ισχύει, αλλά κάποιο παραθυράκι θα έχει, δεν μπορει.
συγγνώμη δεν το ήξερα...

In any case... εμείς σου λέμε το νόμο (και προσωπικά εκτός από το νόμο ότι ξέρω από παντρεμένες φιλες).
Τώρα παραθυράκια και λοιπά εις -ακια δεν τα γνωρίζω...

Επίσης άλλο το "δεν το πολυπιστεύω" και άλλο "μπορεί ο νόμος να λέει Α αλλά δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος να κάνεις το Β μέσω κάποιου 'παραθυρου', αν για όποιο λόγο το θες".
Πχ. λεει το ίδιο άρθρο που παρέθεσα ότι αν συντρέχουν λόγοι πχ συνέχισης του ονοματος της οικογένειας της μητέρας ΤΟΤΕ επιτρέπεται να προσθέσεις εκ των υστέρων το μητρικό επώνυμο (αυτό συγκράτησα ως λόγο, πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι)

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 613 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 12:06, 08-01-12:

εχει σημασια ποιανου επωνυμο θα παρει? ενα ονομα ειναι μονο!
Απο την αλλη, αυτο με τα δυο επωνυμα δεν το καταλαβαινω, μονο και μονο
για να σου δυσκολευουν την ζωη και να θες να πεις πως λεγεσαι,
και να κανεις ολοκληρη αναφορα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:35, 08-01-12:

E, ίσως έτσι το δικαιολόγησαν τότε γιατί η μαμά μου μόνο αδερφές είχε. Και μην με παρεξηγείς με την επιλογή της λέξης, γενικά δεν πολυπιστεύω ο,τι λέει η ελληνική νομοθεσία γιατί σχεδόν πάντα έχεις κι άλλες επιλογές που φροντίζουν να τις αποκαλύψουν τελευταίες με ψιλά γράμματα. Πόσες φορές έχουμε πάει σε δημόσιες υπηρεσίες και μας λένε "ΜΟΝΟ έτσι γίνεται", τρέχουμε να μαζέψουμε τόννους από χαρτιά και μετά ο υπάλληλος που τα καταθέτουμε λέει "Α, δεν χρειαζόταν, γιατί γίνεται κι αλλιώς?".

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 14:24, 04-04-12:

ας επιλεξουν τα ίδια τα παιδιά ποιό θα πάρουν / χρησιμοποιούν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:19, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Ρώτα μια παντρεμένη φίλη σου να στο επιβεβαιώσει!
Και στον θρησκευτικό, αλλά και στον πολιτικό μου γάμο, μας έβαλαν να υπογράψουμε χαρτί με το όνομα που θέλαμε να πάρει το παιδί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

skylofili

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skylofili
H skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H skylofili έγραψε στις 15:46, 04-04-12:

αν ζούσα στο εξωτερικό,θα ήθελα και εγώ και τα παιδιά μου να πάρουμε το επώνυμο του συζύγου για καθαρά πρακτικούς λόγους..

αν τον άντρα μου τον λένε στο επώνυμο "Καραγκιόζη" θα προσπαθήσω να τον πείσω να πάρει το παιδί το δικό μου που είναι εύηχο, αλλά και πάλι δεν θα επέμενα..

Παράθεση

joka95 (Ιωάννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joka95
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H joka95 έγραψε στις 17:17, 04-04-12:

εγω εχω και το επιθετο του πατερα και της μανας μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 04-04-12 στις 17:29. Αιτία: Μην γράφεις με "κομμένες" λέξεις :)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους