Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους..Συμφωνειτε?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
Ναι
20
29,41%
Οχι
45
66,18%
Δεν ξερω ,δεν με ενδιαφέρει...
3
4,41%

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:04, 07-08-10:

Εγω λεω οχι,,γιατι ειναι βασικα αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται- για να γινουν καλα,και αν δεν γινουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν τη κοινωνια τριγυρω..

και ενα ερωτημα..γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι παιδοφιλοι ανδρες απο τις παιδοφιλες γυναικες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:17, 07-08-10:

Γιατί οι γυναίκες εξαιτίας του συναισθηματικού δεσίματος που έχουν με τα παιδιά (λόγω και της μητρότητας αλλά και του ενστίκτου) έχουν τελείως διαφορετική στάση απέναντι σε αυτά.

Αλλά και ο δολοφόνος αν το πάρουμε διαφορετικά άρρωστος άνθρωπος δεν είναι? Για να οδηγηθεί κάποιος σε μία τέτοια πράξη, νομίζω ότι ψυχολογικά πρέπει να έχει πολλά τραύματα. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή αυτό τον διαχωρισμό που έκανες ειδικά για τους παιδόφιλους.
Εγώ σαν γενικό κανόνα λέω όχι στη θανατική ποινή...
Αλλά ακούγοντας κάποια γεγονότα στις ειδήσεις έχω πιάσει κάποιες φορές τον εαυτό μου να είμαι πολύ σκληρή που να λέω ότι σε αυτό το.. τέρας(!) θα του άξιζε κάτι τέτοιο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:22, 07-08-10:

Αλλά και ο δολοφόνος αν το πάρουμε διαφορετικά άρρωστος άνθρωπος δεν είναι? Για να οδηγηθεί κάποιος σε μία τέτοια πράξη, νομίζω ότι ψυχολογικά πρέπει να έχει πολλά τραύματα. Δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδή αυτό τον διαχωρισμό που έκανες ειδικά για τους παιδόφιλους.
Εγώ σαν γενικό κανόνα λέω όχι στη θανατική ποινή...
Αλλά ακούγοντας κάποια γεγονότα στις ειδήσεις έχω πιάσει κάποιες φορές τον εαυτό μου να είμαι πολύ σκληρή που να λέω ότι σε αυτό το.. τέρας(!) θα του άξιζε κάτι τέτοιο...
πρωτον,,η παιδεραστια ειναι επισημα αρρωστια ψυχικη επιστημονικα(και προσπαθουν να τους θεραπευσουν ,αλλα συνηθως δεν τα καταφερνουν..),,αυτοι οι ανθρωποι σιγουρα ειναι ψυχικα διαταραγμενοι..
ενω οι δολοφονοι οχι παντα..δεν ειναι το ιδιο..
δεν λεω ενοειται την αρρωστια ως ελαφρυντικο,,αλλα ως δεδομενο,,υπαρχουν ψυχιατρικες φυλακες πχ..και αλλα τετοια μερη..

τωρα λεκτικα,,ναι,,πολλοι λεμε να τον σκοτωσουν ,κρεμασουν(εγω προσωπικα αν με πιστευεις βεβαια ποτέ δεν το εχω πει για κανεναν)..
αλλα η πραξη ειναι διαφορετικη.. εγω οταν ακουω τα της παιδδοφιλιας ,σκεφτομαι ποσο διεστραμμενος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος..παντως μισος δεν νιωθω..
αρρωστοι ανθρωποι ειναι..

το θεμα αυτο της θανατικης ποινης στους παιδοφιλους ειναι ενα ακραιο σκληρο τεστ για την αγαπη που δειχνει η κοινωνια προς τους συνανθρωπους της..ποσο θελουμε για να πατησουμε ,το ου φονευσεις ,ή το αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον,,

και καταληγουμε στη διψα για αιμα και εκδικηση,?
ακομα και σε εναν ανθρωπο που εχει διαπραξει ενα τοσο διεστραμμενο εγκλημα..

ποσο θελει ενας open minded και προοδευτικος ανθρωπος να μετατραπει σε φανατικο ταλιμπαν που ζηταει κρεμασμα και αιμα?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 13:29, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
πρωτον,,η παιδεραστια ειναι επισημα αρρωστια ψυχικη επιστημονικα,,αυτοι οι ανθρωποι σιγουρα ειναι ψυχικα διαταραγμενοι..
ενω οι δολοφονοι οχι..δεν ειναι το ιδιο..

τωρα λεκτικα,,ναι,,πολλοι λεμε να τον σκοτωσουν ,κρεμασουν(εγω προσωπικα αν με πιστευεις βεβαια ποτέ δεν το εχω πει για κανεναν)..
αλλα η πραξη ειναι διαφορετικη.. εγω οταν ακουω τα της παιδδοφιλιας ,σκεφτομαι ποσο διεστραμμενος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος..παντως μισος δεν νιωθω..
αρρωστοι ανθρωποι ειναι..

Μπορεί οι δολοφόνοι να μην έχουν επίσημα "δική τους" αρρώστια όπως λες ότι έχουν οι παιδόφιλοι αλλά προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι για να προβεί κάποιος σε μία τόσο ακραία ενέργεια σίγουρα έχει κάποιες διαταραχές. Και αν δεν είναι έτσι σε όλο το ποσοστό, η πλειονότητα είναι έτσι οπωσδήποτε....
Φυσικά και σε πιστεύω γιατί εσύ δείχνεις ευαισθησία σκεπτόμενος ότι αυτός ο άνθρωπος είναι ψυχικά άρρωστος και πολύ πιθανόν να υποφέρει και ο ίδιος. Αλλά εγώ πάντα σκεφτόμουν το θύμα - και αυτός είναι ο λόγος που ήμουν και σκληρή.
Από την άλλη όμως όταν κάποιος είναι τόσο άρρωστος ψυχικά υπάρχει περιθώριο βελτίωσης?

Για σκέψου όμως...
What goes around comes around..
Γιατί έτσι θα μπορούσε ο καθένας να δηλώσει ψυχική ασθένεια για να αντιμετωπίσει μία ελαφρύτερη ποινή.. Πόσο δίκαιο είναι αυτό???
Η δικαιοσύνη δυστυχώς δεν συγκλίνει πάντα με την ηθική...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:32, 07-08-10:

Αλλά εγώ πάντα σκεφτόμουν το θύμα - και αυτός είναι ο λόγος που ήμουν και σκληρή.
Από την άλλη όμως όταν κάποιος είναι τόσο άρρωστος ψυχικά υπάρχει περιθώριο βελτίωσης?
οι αναπηροι εχουν πιθανοτητα?γιατι κανουν τα παντα να τους θεραπευσουν?
εδω εχουμε αναπήρους στο μυαλο...

δεν σκοτωνουμε αρρωστους..τους θεραπευουμε.(απομονώνοντας τους βεβαια απο την κοινωνια)

.και μανιακοι ψυχωτικοι υπαρχουν που θελουν ψυχιατρειο και σκοτωνουν κοσμο,,τους βαζουν σε ειδικα ιδρυματα..

Γιατί έτσι θα μπορούσε ο καθένας να δηλώσει ψυχική ασθένεια για να αντιμετωπίσει μία ελαφρύτερη ποινή.. Πόσο δίκαιο είναι αυτό???
γιαυτο υπαρχουν αυστηροι γιατροι που εξεταζουν,,εχουν προβλεφθει αυτα..
(αλλωστε ολοι τρελοι το παιζουν στα δικαστηρια για να γλυτωσουν..,,,αν τους πιστευαν ολους οι δικαστες και οι γιατροι..)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 13:42, 07-08-10:

οι αναπηροι εχουν πιθανοτητα?γιατι κανουν τα παντα να τους θεραπευσουν?
εδω εχουμε αναπήρους στο μυαλο...

δεν σκοτωνουμε αρρωστους..τους θεραπευουμε.(απομονώνοντας τους βεβαια απο την κοινωνια)

.και μανιακοι ψυχωτικοι υπαρχουν που θελουν ψυχιατρειο και σκοτωνουν κοσμο,,τους βαζουν σε ειδικα ιδρυματα..

γιαυτο υπαρχουν αυστηροι γιατροι που εξεταζουν,,εχουν προβλεφθει αυτα..
(αλλωστε ολοι τρελοι το παιζουν στα δικαστηρια για να γλυτωσουν..,,,αν τους πιστευαν ολους οι δικαστες και οι γιατροι..)
Μην μου συγχύζεσαι και μην γράφεις με έντονα γιατί αισθάνομαι ότι μου φωνάζεις!!

Δεν λέω να τους σκοτώσουμε, απλά κάνω το συνήγορο του διαβόλου αυτή τη στιγμή. Γιατί σωστό είναι να βλέπουμε και την άλλη άποψη πριν κατασταλάξουμε κάπου.
Νομίζεις ότι την οικογένεια που το παιδί της έχει περάσει κάτι τέτοιο θα την απασχολεί αν ο άνθρωπος που το έκανε ήταν άρρωστος??
Το μικρό παιδί μετά από αυτό τι θα πρέπει να κάνει? Η ψυχική ζημιά που του έχει γίνει είναι πολύ μεγάλη...

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:42, 07-08-10:

Ψήφισα όχι, μόνο γιατί είμαι κατά της θανατικής ποινής γενικά.
Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να θεωρείται σοβαρό ποινικό αδίκημα, με αυστηρότατες ποινές φυλάκισης, και δεν τους θεωρώ ψυχικά ασθενείς που θέλουν θεραπεία, αλλά αποβράσματα της κοινωνίας και επικίνδυνους για την κοινωνία.
Και όσοι πιστεύουν ότι υπερβάλλω, ας σκεφθούν τι θα πίστευαν, αν θύμα ήταν ή το παιδί τους, ή κάποιο ανίψι τους, ή κάποιο γνωστό και αγαπητό τους πρόσωπο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 13:46, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Και όσοι πιστεύουν ότι υπερβάλλω, ας σκεφθούν τι θα πίστευαν, αν θύμα ήταν ή το παιδί τους, ή κάποιο ανίψι τους, ή κάποιο γνωστό και αγαπητό τους πρόσωπο.
Δεν αντιλέγω σε αυτό και όπως είδες το έγραψα και παραπάνω.. Αλλά μήπως και αυτό είναι άδικο?
Γιατί με τον θάνατο αυτού του ανθρώπου το μικρό παιδί δεν θα κερδίσει κάτι ούτε θα σβηστεί από το μυαλό του η αποτρόπαια αυτή πράξη...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 13:48, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Δεν αντιλέγω σε αυτό και όπως είδες το έγραψα και παραπάνω.. Αλλά μήπως και αυτό είναι άδικο?
Γιατί με τον θάνατο αυτού του ανθρώπου το μικρό παιδί δεν θα κερδίσει κάτι ούτε θα σβηστεί από το μυαλό του η αποτρόπαια αυτή πράξη...
Μα, είπα ότι ψήφισα όχι !
Είμαι κατά.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:52, 07-08-10:

Και εγώ.
Μαζί με ένα καίριο σίγμα κάπου στην πρόταση

υγ.
αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται-
Λολ
προτείνω οι λογικοί άνθρωποι να μπουν σε ίδρυμα που θα τους παρέχει ασφάλεια από τους έξω

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 13:52, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Μα, είπα ότι ψήφισα όχι !
Είμαι κατά.
Το ξέρω.. Συζήτηση κάνουμε...

Παράθεση

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη abracadabra!
H abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H abracadabra! έγραψε στις 14:36, 07-08-10:

Να μην θανατώνονται! Υπάρχει μεγαλύτερη λύτρωση, εξάλλου; Τους απαλλάσσεις από το κοινωνικό στίγμα, τους απαλλάσσεις από τις τύψεις που ενδέχεται να νιώσουν κάποτε. Είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης όμως. ΙΣΟΒΙΑΣ, χωρίς χάρες, χωρίς χαρίσματα. Συγγνώμη που είμαι κάπως έντονη, αλλά χθες σε μια δίκη ένας "παΤΕΡΑΣ" που βίαζε τις δύο του κορούλες ΑΠΟ ΤΑ 10 μέχρι τα 18, κρίθηκε ένοχος και θα φυλακιστεί ΜΟΝΟ για 20 χρόνια, που σημαίνει πως με καλή διαγωγή ίσως κάνει και λιγότερα χρόνια! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τα κοριτσάκια αυτά που έχουν προβλήματα και επισκέπτονται ψυχιάτρους από τα 18 τους;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 14:42, 07-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από abracadabra!
Να μην θανατώνονται! Υπάρχει μεγαλύτερη λύτρωση, εξάλλου; Τους απαλλάσσεις από το κοινωνικό στίγμα, τους απαλλάσσεις από τις τύψεις που ενδέχεται να νιώσουν κάποτε. Είμαι υπέρ της ισόβιας κάθειρξης όμως. ΙΣΟΒΙΑΣ, χωρίς χάρες, χωρίς χαρίσματα. Συγγνώμη που είμαι κάπως έντονη, αλλά χθες σε μια δίκη ένας "παΤΕΡΑΣ" που βίαζε τις δύο του κορούλες ΑΠΟ ΤΑ 10 μέχρι τα 18, κρίθηκε ένοχος και θα φυλακιστεί ΜΟΝΟ για 20 χρόνια, που σημαίνει πως με καλή διαγωγή ίσως κάνει και λιγότερα χρόνια! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Τα κοριτσάκια αυτά που έχουν προβλήματα και επισκέπτονται ψυχιάτρους από τα 18 τους;
Σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο!!! Με ένα μέλλον τόσο σκληρό ο θάνατος πραγματικά έρχεται και σαν λύτρωση....

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:44, 07-08-10:

Εγω λεω οχι,,γιατι ειναι βασικα αρρωστοι ανθρωποι ,που πρεπει να μπουν σε ιδρυμα-ασφαλειας εννοειται- για να γινουν καλα,και αν δεν γινουν τουλαχιστον να μην ενοχλουν τη κοινωνια τριγυρω..
Δεν θεραπεύονται αυτά φίλε μου, είναι καταδικασμένοι δυστυχώς. Είναι η φύση τους αυτή.

και ενα ερωτημα..γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι παιδοφιλοι ανδρες απο τις παιδοφιλες γυναικες?
πράγματι, υπάρχουν κυρίως τεκνατζούδες, όχι παιδόφιλες. Οι άντρες έχουν ανεπτυγμένο περισσότερο το πατρικό φίλτρο είναι μια εξήγηση. 'Αλλη εξήγηση μπορεί να'ναι ότι οι άντρες ωριμάζουν πολύ πιο αργά από τις γυναίκες και έχουν περισσότερες τάσεις παλιμπαιδισμού.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:35, 07-08-10:

Δεν θεραπεύονται αυτά φίλε μου, είναι καταδικασμένοι δυστυχώς. Είναι η φύση τους αυτή.
σαν τους ομοφυλοφιλους ε?
συμφωνω

παντως για τα 20 χρονια φυλακη..δυστυχως καιο κοεμτζης που σκοτωσε 5 νομιζω,,μετα απο 20 χρονια βγηκε..οποτε..ασε..

παντως εκπλησσομαι απο τη σκληροτητα που δειχνετε εδω..και στην ητλεοραση..αυτη η ανθρωποφαγια..σφαχτε τους ,σκοτωστε τους,,με σοκαρει(εστω και στα λογια,,βασικα..)..
τι ναπω..

και ιδιαιτερα απο ανεκτικους ,και φιλελευθερους ανθρωπους που κατανοουν τους αλλους σε τοσα αλλα θεματα..όπως δεν ειμαι εγω οντας ενα φαλλοκρατικο,ρατσιστικο γουρουνι...
πώς βγαινει ξαφνικα αυτο το μισος.....

παντως χαιρομαι που μεχρι τωρα ολοι λενε οχι..

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:47, 07-08-10:

σαν τους ομοφυλοφιλους ε?
συμφωνω

παντως για τα 20 χρονια φυλακη..δυστυχως καιο κοεμτζης που σκοτωσε 5 νομιζω,,μετα απο 20 χρονια βγηκε..οποτε..ασε..

παντως εκπλησσομαι απο τη σκληροτητα που δειχνετε εδω..και στην ητλεοραση..αυτη η ανθρωποφαγια..σφαχτε τους ,σκοτωστε τους,,με σοκαρει(εστω και στα λογια,,βασικα..)..
τι ναπω..

και ιδιαιτερα απο ανεκτικους ,και φιλελευθερους ανθρωπους που κατανοουν τους αλλους σε τοσα αλλα θεματα..όπως δεν ειμαι εγω οντας ενα φαλλοκρατικο,ρατσιστικο γουρουνι...
πώς βγαινει ξαφνικα αυτο το μισος.....

παντως χαιρομαι που μεχρι τωρα ολοι λενε οχι..
Μην με μεταφράζεις λάθος. Δεν έγραψα πουθενά σκοτώστε τους. 'Εγραψα ότι δεν θεραπεύεται ή καλύτερα δεν αλλάζει η φύση του ανθρώπου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 18:07, 07-08-10:

Εγω παλι, οπως εχω αναφερει και σε αλλο θεμα, ειμαι υπερ...

Εννοειται οτι τον αρρωστο πρεπει να τον θεραπευουμε(σκοπευω να περασω μια ζωη κανοντας κατι τετοιο)... Αλλα πρεπει να χριζει θεραπειας... Και δυστυχως αυτοι οι ανθρωποι δεν γινεται να θεραπευθουν...

Καταστρεφουν αθωες ζωες και οικογενειες ολοκληρες... Και για μενα ειναι πολυ χειροτερο να καταστρεφεις μια ζωη απο την αφαιρεις... Ετσι ειμαι εμφανως υπερ...

Ισως ναι... Να τους οδηγουμε στην λυτρωση... Αλλα με τον τροπο που λειτουργουν τα ποινικα συστηματα στον κοσμο δεν προκειται ποτε να τηρηθει πραγματικα η ποινη...

Απο την αλλη μεσα στην φυλακη και 10 χρονια να κατσουν επειδη ακομη και οι καταδικοι εχουν καποιες αξιες αυτους τους "ανθρωπους" τους "περιποιουνται"(με το ιδιο νομισμα) καταλληλα... Αλλα και παλι... Ειναι λυση και αυτο??? Δεν ειναι αυτοδικια??

ΥΓ. Οφειλω να ομολογησω οτι πριν μερικους μηνες ημουν πολυ πιο απολυτος στο θεμα της θανατικης ποινης... Ισως τελικα να αλλαξει η γνωμη μου αν δω αποψεις που πραγματικα θα με πεισουν... Κι αυτο το θεμα πιστευω πως ειναι το καταλληλοτερο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 20:29, 07-08-10:

Κατά της θανατικής ποινής για οποιοδήποτε έγκλημα. Δεν προσφέρει τίποτε άλλωστε.

Επίσης δε θεωρώ ότι ο βιασμός ενός παιδιού είναι κάτι χειρότερο από το να πέθαινε. Έλεος.

-petros

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 21:48, 07-08-10:

η διακήρυξη της ουνέσκο για τα δικαιώματα του παιδιού
Το παιδί πρέπει να απολαμβάνει όλα τα δικαιώματα του
Πρέπει να παρέχεται ειδική προστασία από το νόμο όσο και από άλλα μέσα, που εξασφαλίζουν ελευθερία και αξιοπρέπεια.
Το παιδί πρέπει να έχει όνομα και μια εθνικότητα μόλις γεννηθεί.
Το παιδί πρέπει να συμπεριληφθεί στην κοινωνική ασφάλιση και να είναι σε θέση να μεγαλώσει και να αναπτυχθεί με τρόπο υγιή.
Το παιδί που βρίσκεται σε μειονεκτική θέση από σωματική, διανοητική και κοινωνική πλευρά, πρέπει να παρέχονται θεραπευτικές δυνατότητες.
Το κάθε παιδί πρέπει να μεγαλώνει υπό την προστασία και την ευθύνη των γονιών του.
H εκπαίδευση πρέπει να παρέχεται δωρεάν.
Το παιδί είναι το πρώτο που θα δεχθεί προστασία από τους ανθρώπους.
Δεν πρέπει να παραμελείται από τους γονείς του και να εργάζεται από μικρή ηλικία.

Το παιδί είναι το πρώτο που θα δεχθεί προστασία από τους ανθρώπους......ίσως το πιο σημαντικό δικαίωμα γιατί το παιδί επειδή δεν έχει ακόμη αναπτύξει την ελεύθερη βούληση του και την επιλογή στο να λέει ναι και όχι όπως ένας ενήλικας -που έχει δικαίωμα στις επιλογές της ζωής του, έστω κι αν αυτές είναι λάθος αλλά πρέπει να δέχεται τις συνέπειες των πράξεων του- θα πρέπει να προστατευθεί κάθε παιδί που κακοποιείται και να τιμωρηθεί αυστηρότητα ο παιδεραστής.....διότι του αφαίρεσε το δικαίωμα να απολαμβάνει όλα τα παραπάνω δικαιώματά του... του στέρησε την αξιοπρέπεια, δεν προστατεύτηκε από τους ανθρώπους, το εμπόδισαν να μεγαλώσει με υγιή τρόπο και του "βίασαν" την ελευθερία και το οδήγησαν σε καταναγκασμό πράξης άνομης χωρίς την συγκατάθεση του......

πριν χρόνια είχε συγκλονίσει όλη την Ελλάδα η υπόθεση του παιδεραστή και παιδοκτόνου Δουρή.......
"αυτοκτόνησε" ή "τον αυτοκτόνησαν"
ήταν, δεν ήταν δεν θα μαθευτεί ποτέ ...... στο μυαλό όλων όμως έμεινε ως το ανθρωπόμορφο τέρας......
απλά αναφέρω και τις ιστοσελίδες που παρουσιάζουν διαφορετικές απόψεις επί του θέματος , χωρίς να ασπάζομαι το περιεχόμενο τους
http://www.espressonews.gr/default.a...id=443827&pg=1
http://math-telos-agras.pblogs.gr/20...as-toy-74.html

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 01:59, 08-08-10:

Εγω θα τολμησω να πω οτι σε μερικες περιπτωσεις ειμαι υπερ..

Βεβαια θα μου πεις οτι σκοπος της τιμωριας ειναι ο σωφρονισμος..Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενας παιδεραστης θα σοφρωνηστει με 15-20 χρονια φυλακιση..αν ενας serial killer θα ''αλλαξει'' με 15 χρονια φυλακιση.. Ολα εναι τοσο ρευστα..

Βεβαια στο παρελθον εχει αποδειχτει η αθωοτητα του θανατοποινητη μετα το θανατο του..και ειναι τραγικο.. αλλα με ορισμενους ''ανθρωπους'' που εχουν διαπραξει τραγικα εγκληματα πιανω τον εαυτο μου να ειμαι τοσο υπερ της θανατικης του καταδικης οσο τιποτα αλλο.. Ισως αν υπηρχε διαφοριτικη και ουσιαστικη τιμωρια και σοφρωνισμος να ελεγα οχι στην θανατικη ποινη..αυτη τη στιγμη ομως και δεδομενης της καταστασης και του συστηματος λεω ναι σε ορισμενες περιπτωσεις..

Παράθεση

αορ (the less you know,the better it is....)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αορ
Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 109 μηνύματα.

O αορ Καλως Ορισατε έγραψε στις 02:05, 08-08-10:

Διφωνω στο εξης..Νομιζω οτι η θανατικη ποινή δεν πρεπει να επιβληθεί,οχι για να προλαβει να σωφρονιστει ο εκαστοτε εγκληματιας αλλα γιατι μια ανθρωπινη ψυχη δεν εχει δικαιωμα να την αφαιρει κανείς ο,τι κι αν εχει κανει..ο παιδοφιλος ειναι ενας εγκληματιας.κανει κατι κακο,αν του αφαιρεσουν τη ζωη αυτοι που το πραττουν αυτο τι κανουν?κατι κακο...αρα ποια η διαφορα?ειμαι κατα της θανατικης ποινης γενικα και ειδικα..

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariophys
Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 20:36, 08-08-10:

Κατ αρχήν είναι πιστεύω λάθος εκ θεμελίων να δημιουργηθεί νόμος ο οποίος να καταδικάζει μια ομάδα. Αυτό βομβαρδίζει τα θεμέλια της ίδιας της δικαιωσύνης, ασχέτως πόσο ειδεχθές είναι το έγκλημα. Με την ίδια λογική όλοι οι κλέφτες , οι δολοφόνοι , οι απατεώνες πρέπει να έχουν καθορισμένη ποινη. Είναι πολύ ρηχό σαν σκέψη πιστεύω.

Δεύτερον, έχω μόνο να πώ το εξής:

"Μπορείς να δώσεις τη ζωή; Τότε μη βιάζεσαι τόσο να σπείρεις το θάνατο"

J.R.R. Tolkien, Lord of the Rings

Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 20:58, 08-08-10:

Υπέρ της θεραπείας τους
και αν αυτή δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί,
χημικός ευνουχισμός ή χειρουργικός, ας αποφασίσουν οι ίδιοι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 20:59, 08-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mariophys
Κατ αρχήν είναι πιστεύω λάθος εκ θεμελίων να δημιουργηθεί νόμος ο οποίος να καταδικάζει μια ομάδα. Αυτό βομβαρδίζει τα θεμέλια της ίδιας της δικαιωσύνης, ασχέτως πόσο ειδεχθές είναι το έγκλημα.
Με την ίδια λογική όλοι οι κλέφτες , οι δολοφόνοι , οι απατεώνες πρέπει να έχουν καθορισμένη ποινη. Είναι πολύ ρηχό σαν σκέψη πιστεύω.

Δεύτερον, έχω μόνο να πώ το εξής:

"Μπορείς να δώσεις τη ζωή; Τότε μη βιάζεσαι τόσο να σπείρεις το θάνατο"

J.R.R. Tolkien, Lord of the Rings

1. Πώς η επιβολή ποινής σε αυτούς που έχουν διαπράξει αδίκημα βομβαρδίζει τα θεμέλια της δικαιοσύνης??

2.Είναι ρηχό σαν σκέψη η επιβολή ποινής σε όλους τους παραπάνω?? Υπάρχει ποινή και λέγεται φυλάκιση. Τώρα όσων αναφορά τη θανατική ποινή, η οποία είναι και το θέμα της συζήτησής μας σχετικά με τους παιδόφιλους δεν είπαμε ότι όποιος κλέβει ή διαπράττει ένα φόνο εξ' αμελείας θα θανατώνεται κιόλας. Προσπάθησε να μπεις στο κλίμα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 21:36, 08-08-10:

η θανατικη ποινη για οποιονδηποτε ειναι εκδικηση και οχι τιμωρια.
ακομα και ενας κακοβουλος ψυχακιας σαν και μενα το καταλαβαινει..

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 23:25, 08-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Achilles
Υπέρ της θεραπείας τους
και αν αυτή δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί,
χημικός ευνουχισμός ή χειρουργικός, ας αποφασίσουν οι ίδιοι.
κι ομως... ουτε ο ευνουχισμος δεν αναστελει αυτες τις ορμες...

Επιφυλασσομαι να παρουσιασω και αντιστοιχη πηγη...

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.

O mariophys έγραψε στις 02:15, 10-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
1. Πώς η επιβολή ποινής σε αυτούς που έχουν διαπράξει αδίκημα βομβαρδίζει τα θεμέλια της δικαιοσύνης??

2.Είναι ρηχό σαν σκέψη η επιβολή ποινής σε όλους τους παραπάνω?? Υπάρχει ποινή και λέγεται φυλάκιση. Τώρα όσων αναφορά τη θανατική ποινή, η οποία είναι και το θέμα της συζήτησής μας σχετικά με τους παιδόφιλους δεν είπαμε ότι όποιος κλέβει ή διαπράττει ένα φόνο εξ' αμελείας θα θανατώνεται κιόλας. Προσπάθησε να μπεις στο κλίμα...
Έγρφαψα ταχέως εκείνη την ημέρα οπότε ας μου επιτραπεί να ξεκαθαρίσω τα πράγματα.

1.Δεν μιλάω για την επιβολή ποινής ως έννοια. Συγκεκριμένα διαφωνώ με το πώς τείθεται το θέμα εξαρχής. Και εξηγούμαι.
Στο δίκαιο, υπάρχουν νόμοι οι οποίοι διέπουν ποιές είναι αξιόποινες πράξεις και ποιές όχι. Η νομοθεσία αυτή - δεν προσδιορίζει δογματικά την ποινή για το κάθε αδίκημα. Υπάρχουν λεπτές, μολαταύτα σοβαρότατες διαφοροποιήσεις απο περίπτωση σε περίπτωση. Για παράδειγμα, αν το έγκλημα είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου, σε τι βαθμό ( πλημμέλημα, κακούργημα; ) και οι δύο αφορούν παιδόφιλους αλλά σε καμία περίπτωση η βαρύτητα του αδικήματος δεν είναι η ίδια. Αν πούμε ότι όλοι οι παιδόφιλοι θα πρέπει να καταδικάζονται εις θάνατον, όλοι οι κλέφτες σε εικοσαετή φυλάκιση όλοι οι προδότες σε ισόβια κάθειρξη, τότε η έννοια της διάκρισης μεταξύ της σοβαρότητος του αδικήματος στην κάθε περίπτωση πάει περίπατο.

Και να θέσω και μια άλλη οπτική του προβλήματος. Αν υπάρξει τέτοιος νόμος, τότε ο καθένας που κατηγορείται ώς παιδόφιλος κινδυνεύει να δικάζεται με συνοπτικές διαδικασίες. Από τη στιγμή που κάποιος κατηγορείται ότι είναι παιδόφιλος, ασχέτως αν υπάρχουν αποδείξεις οτι έχει πράγματι διαπραχθεί έγκλημα ή όχι μπορεί να δικάζεται και να εκτελείται. Ούτως ή άλλως η ποινή ίδια μένει.

Αυτό εμένα μου θυμίζει κυνήγι μαγισσών και Ιερά Εξέταση. και μάλιστα την ισπανική, τη σκληροπυρηνική.

2. Είναι όχι μόνο ρηχό αλλά και εγκληματικό το να τείθεται έτσι αβασάνιστα ένα τόσο σοβαρό θέμα. Έχω παρατηρήσει ότι ο Άγγελος εκφράζει συνήθως απόψεις ακραίες, αναχρονιστικές, και εγκληματικά παραπλανητικές.

Αυτό που θα έπρεπε να εξετάζεται είναι το αδίκημα και όχι η μερίδα ανθρώπων.

@Άγγελος: Επιτέλους δηλαδή, κόψε το trolling.

Υ.Γ.
Προσπάθησε να μπεις στο κλίμα...
Μάλλον διάβασες πολύ απαίδευτα τα γραφόμενά μου. Σε παρακαλώ να απόσχεις από σπόντες σαν και αυτή στο μέλλον. Δε σε τιμούν.

Παράθεση

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sir dreamer
Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O Sir dreamer έγραψε στις 11:40, 10-08-10:

Καταρχήν πιστεύω, όπως κι οι περισσότεροι εδώ μέσα ότι η θανατική ποινή δεν πρέπει να επιβάλλετια για κανέαν απολύτως λόγο. Όοσν αφορά το θέμα μας ειδικά πιστεύω πως είναι τελείως ανώωφελο να επιβέλλεται γιατί:
1. όσον αφορά τους κατάδικουςς, δεν προσφέρει σωφρονισμό και όπως ειπώθηκε κάοιες φορές αποτελεί και λύτρωση. Δεν αποσκοπεί σε τίποτα άλλο παρά στην ικανοποίηση των εκδικιτηκών διαθέσεων των συγγενών του θύματος και της κοινωνίας. Πόσο σκληρό και παράλογο είναι η ίδια η δικαιοσύνη να θρέφει τα κατώτερα αισθήματα των ανθρώπων?
2. όσον αφορά την προστασία της κοινωνίας από αυτούς μπορεί να επιτευχθεί και με άλλους τρόπους, όπως η ισόβια κάθειρξη σε κάποιο ίδρυμα. Κάποιοι βέβαια ανέφεραν ότι οι "ισοβιες" ποινες συχνά δεν εκπληρώνονται και ότι κάποιες φορές τη "σκαπουλάρουν" εύκολα οι ένοχοι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να καταφύγουμε στην εύκολη λύση και να "απαλλαγούμε " από αυτούς καταδικάζοντάς τους σε θάνατο. Πρέπει να επιλέξουμε τη δύσκολη λύση και να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα του σωφρονιστικού μας συστήματος.

Αναλογιστείτε επίσης πόσο "αρρωστημένο" είναι να καταδικάζουμε κάποιους ανθρώπους σε θάνατο μόνο και μόνο επειδή έχουν κάποιο γενετήσιο πρόβλημα, σκεφτείτε το λίγο, δε μιλάμε για διακιοσύνη αλλά για ανάγκη προστασίας της κοινωνίας, κι αν πιστεύουμε ότι ο μόνος τρόπος να το πετύχουμε αυτό είναι η θανατική καταδίκη, τότε έχουμε αποτύχει ως άνθρωποι και ως κοινωνία.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:51, 10-08-10:

Έχω παρατηρήσει ότι ο Άγγελος εκφράζει συνήθως απόψεις ακραίες, αναχρονιστικές, και εγκληματικά παραπλανητικές.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια..

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

O mariophys έγραψε στις 14:09, 10-08-10:

Well played

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:38, 11-08-10:

1.Δεν μιλάω για την επιβολή ποινής ως έννοια. Συγκεκριμένα διαφωνώ με το πώς τείθεται το θέμα εξαρχής. Και εξηγούμαι.
Στο δίκαιο, υπάρχουν νόμοι οι οποίοι διέπουν ποιές είναι αξιόποινες πράξεις και ποιές όχι. Η νομοθεσία αυτή - δεν προσδιορίζει δογματικά την ποινή για το κάθε αδίκημα. Υπάρχουν λεπτές, μολαταύτα σοβαρότατες διαφοροποιήσεις απο περίπτωση σε περίπτωση. Για παράδειγμα, αν το έγκλημα είναι ασέλγεια κατά ανηλίκου, σε τι βαθμό ( πλημμέλημα, κακούργημα; ) και οι δύο αφορούν παιδόφιλους αλλά σε καμία περίπτωση η βαρύτητα του αδικήματος δεν είναι η ίδια. Αν πούμε ότι όλοι οι παιδόφιλοι θα πρέπει να καταδικάζονται εις θάνατον, όλοι οι κλέφτες σε εικοσαετή φυλάκιση όλοι οι προδότες σε ισόβια κάθειρξη, τότε η έννοια της διάκρισης μεταξύ της σοβαρότητος του αδικήματος στην κάθε περίπτωση πάει περίπατο.

Και να θέσω και μια άλλη οπτική του προβλήματος. Αν υπάρξει τέτοιος νόμος, τότε ο καθένας που κατηγορείται ώς παιδόφιλος κινδυνεύει να δικάζεται με συνοπτικές διαδικασίες. Από τη στιγμή που κάποιος κατηγορείται ότι είναι παιδόφιλος, ασχέτως αν υπάρχουν αποδείξεις οτι έχει πράγματι διαπραχθεί έγκλημα ή όχι μπορεί να δικάζεται και να εκτελείται. Ούτως ή άλλως η ποινή ίδια μένει.

Αυτό εμένα μου θυμίζει κυνήγι μαγισσών και Ιερά Εξέταση. και μάλιστα την ισπανική, τη σκληροπυρηνική.

Μα ποτε δεν υπονοηθηκε να τεθει η θανατικη ποινη ως μοναδικη... Αντιθετα μιλησαμε για να μπει και αυτη στις επιλογες τις δικαιοσυνης... Φυσικα και θα τεθει μονο στην περιπτωση που εχει συντελεστει κακουργηματικη πραξη... Οποτε νομιζω οτι μαλλον εγινε μια παρακηγηση...

2. Είναι όχι μόνο ρηχό αλλά και εγκληματικό το να τείθεται έτσι αβασάνιστα ένα τόσο σοβαρό θέμα. Έχω παρατηρήσει ότι ο Άγγελος εκφράζει συνήθως απόψεις ακραίες, αναχρονιστικές, και εγκληματικά παραπλανητικές.
Εδω διαφωνω λιγακι... Οποιοδηποτε θεμα ειναι καλο να το συζηταμε και να το αναλυουμε... Κι η αληθεια ειναι οτι θετοντας το ετσι αβασανιστα οπως λες ισως και να καταληξουμε σε μια καλυτερη εικονα σχετικα με το θεμα

ΥΓ. Εχω βαρεθει να διαβαζω ξανα και ξανα τα φυλλαδια που μου δωσαν στην εκθεση σχετικα με την θανατικη ποινη... Οχι και στο φορουμ, πλιζ...

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

O mariophys έγραψε στις 14:13, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf
Εχω βαρεθει να διαβαζω ξανα και ξανα τα φυλλαδια που μου δωσαν στην εκθεση σχετικα με την θανατικη ποινη... Οχι και στο φορουμ, πλιζ...
Εντάξει, πιθανόν να τα βλέπεις σαν στερεότυπα, αλλά έχεις σκεφτεί οτι δεν είναι τελείως θεωρητικές σκέψεις αλλά εκφράζουν και αλήθειες;

Παράθεση

kokoakisis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokoakisis
Ο kokoakisis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O kokoakisis έγραψε στις 14:25, 11-08-10:

Δεν με νοιάζει εάν είναι αρρώστια. Θάνατος σε δημόσια θέα και παρόντα όλα τα ΜΜΕ.
Σκέφτηκε κανείς σας; Ηρθε στη θέση του θύματος;
Να σου ....σουν το παιδί σου;;;;;;; μόνο Θάνατος.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kokoakisis

Νεοφερμένος

O kokoakisis έγραψε στις 14:27, 11-08-10:

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Μάλλον προσωπικά θα θελα να τον σκοτώσω ο ίδιος η να με αφήσουν να κάνω εγώ την εκτέλεση

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:34, 11-08-10:

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Μάλλον προσωπικά θα θελα να τον σκοτώσω ο ίδιος η να με αφήσουν να κάνω εγώ την εκτέλεση
με τουφεκι ,ή κρεμαλα?

μηπως με χατζαρα και αποκεφαλισμο?

τι ειναι πιο ταιριαστο?

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

O mariophys έγραψε στις 14:52, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από kokoakisis
Δεν με νοιάζει εάν είναι αρρώστια. Θάνατος σε δημόσια θέα και παρόντα όλα τα ΜΜΕ.
Σκέφτηκε κανείς σας; Ηρθε στη θέση του θύματος;
Να σου ....σουν το παιδί σου;;;;;;; μόνο Θάνατος.
Μήπως να αναβιώναμε μια πιο σκληροπυρηνική μορφή του Νόμου 4000/58 ;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:54, 11-08-10:

Μήπως να αναβιώναμε μια πιο σκληροπυρηνική μορφή του Νόμου 4000/58 ;
ξυρισμα,διοπομπευση..ισως..
αλλα ποτέ θανατος..

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

O mariophys έγραψε στις 15:04, 11-08-10:

ξυρισμα,διοπομπευση..ισως..
αλλα ποτέ θανατος..
>Ξύρισμα
>Βούτηγμα σε πίσσα
>Πασπάλισμα με πούπουλα
> Διαπόμπευση στους κεντρικούς δρόμους με τυμπανοκρουσίες και αλλαλαγμούς
>Κρέμασμα απο το κεντρικό κατάρτι.

Η δικαιωσύνη πρέπει να υπηρετείται πάσει θυσία, όπως έλεγε και ο φίλος μου ο Ροβεσπιέρος...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:06, 11-08-10:

μηπως δημοσιο γαργαλημα?
μεχρι να πει Ημαρτον?

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 15:28, 11-08-10:

Ο θάνατος φίλτατοι δεν έχει μόνο μια μορφή...

Φαρμακευτικό ευνουχισμό για παιδόφιλους και βιαστές καθιερώνει η Πολωνία. Ο σχετικός νόμος που τίθεται σε ισχύ από σήμερα παρέχει το δικαίωμα στους δικαστές να επιβάλουν ως ποινή τον φαρμακευτικό ευνουχισμό σε ορισμένους καταδικασθέντες για σεξουαλικά εγκλήματα, χρησιμοποιώντας ορμονικά φάρμακα για την κατάπνιξη της σεξουαλικής ορμής. Αφορμή αποτέλεσε η σύλληψη ενός 45χρονου άντρα πριν από περίπου ένα χρόνο, ο οποίος είχε αποκτήσει δύο παιδιά με την ανήλικη κόρη του.

Η διαμάχη για τη νομιμοποίηση του χημικού ευνουχισμού για σεξουαλικά εγκλήματα ή μη απασχολεί ολοένα και περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Μεταξύ των ζητημάτων που προκύπτουν κυριαρχεί το τίνος τα δικαιώματα προηγούνται: των καταδικασθέντων για σεξουαλικά εγκλήματα, που ενδέχεται να υποστούν μια τιμωρία, την οποία πολλοί θεωρούν απάνθρωπη, ή της κοινωνίας που περιμένει προστασία από τους βιαστές;

Η Ισπανία έχει εξετάσει σχέδια να προσφέρει στη δικαιοσύνη τη δυνατότητα επιβολής χημικού ευνουχισμού, ύστερα από τη δολοφονία ενός παιδιού από έναν καταδικασμένο παιδόφιλο, ενώ κυβερνητικά στελέχη της Ιταλίας έχουν δηλώσει ότι η χώρα θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να προβαίνει, σε ορισμένες περιπτώσεις, στον χειρουργικό ευνουχισμό των ενόχων για σεξουαλικές επιθέσεις. Το θέμα έχει απασχολήσει και την Τσεχία, η οποία είδε πέρυσι έναν 43 χρονο να καταδικάζεται σε ισόβια για βιασμό και δολοφονία ενός 9χρονου αγοριού, έχοντας τελέσει και στο παρελθόν παρόμοια σεξουαλικά εγκλήματα.

http://tvxs.gr/node/59930

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 16:06, 11-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Κατά της θανατικής ποινής για οποιοδήποτε έγκλημα. Δεν προσφέρει τίποτε άλλωστε.

Επίσης δε θεωρώ ότι ο βιασμός ενός παιδιού είναι κάτι χειρότερο από το να πέθαινε. Έλεος.

-petros
Είμαι κατά της απόφασης αφαίρεσης μιας ζωής, οποιαδήποτε και άν είναι αυτή και υπέρ της εξάντλησης των ορίων που διαθέτουμε ως άνθρωποι, γιατι μόνο τότε θα αποδείξουμε οτι τον ανηφορικό δρόμο τον έχουμε συνειδητά επιλέξει και δεν επιτρέπουμε την ολίσθηση μας και το πισωγύρισμα σε πρωτόγονες καταστάσεις .

Οσο για τον βιασμό ενός παιδιού, θεωρώ οτι είναι απο τα χειρότερα εγκλήματα γιατι σκοτώνει την ψυχή του παιδιού, την αθωότητα του, σκοτώνει το γέλιο του και διαλύει κυριολεκτικά κάποιες φορές την θέληση για ζωή του παιδιού.
Είναι ένα θέμα που με φορτίζει σε αφάνταστο βαθμό και είναι πολλοί οι λόγοι.

Ενας λόγος είναι οτι διακρίνονται πάρα πολύ δύσκολα, θα μπορούσαμε να πίνουμε σε καθημερινή βάση τον καφέ μας και να μην αντιληφθούμε, ίσως, ποτέ τον παιδόφιλο. Συγχωρήστε με που αναφέρομαι κυρίως στον αρσενικό πληθυσμό, αυτό είναι γιατι θεωρώ οτι ο άνδρας έχει μεγάλη την ευθύνη και η ανισορροπία του ευθύνεται για πολλά, όπως για ένα ποσοστό ομοφυλόφιλων νεαρών.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 16:51, 11-08-10:

Εντάξει, πιθανόν να τα βλέπεις σαν στερεότυπα, αλλά έχεις σκεφτεί οτι δεν είναι τελείως θεωρητικές σκέψεις αλλά εκφράζουν και αλήθειες;
Γιατι μα γιατι να πρεπει να τα χιλιοεπαναλαβουμε??? Διαβασα τουλαχιστον 4 κειμενα με ιδιο νοημα??? Εχουμε πλεον κονσερβοποιησει τις γνωσεις μας... Κι αυτο με πειραζει...

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Ο θάνατος φίλτατοι δεν έχει μόνο μια μορφή...
Φαρμακευτικό ευνουχισμό για παιδόφιλους και βιαστές καθιερώνει η Πολωνία. Ο σχετικός νόμος που τίθεται σε ισχύ από σήμερα παρέχει το δικαίωμα στους δικαστές να επιβάλουν ως ποινή τον φαρμακευτικό ευνουχισμό σε ορισμένους καταδικασθέντες για σεξουαλικά εγκλήματα, χρησιμοποιώντας ορμονικά φάρμακα για την κατάπνιξη της σεξουαλικής ορμής. Αφορμή αποτέλεσε η σύλληψη ενός 45χρονου άντρα πριν από περίπου ένα χρόνο, ο οποίος είχε αποκτήσει δύο παιδιά με την ανήλικη κόρη του.

Η διαμάχη για τη νομιμοποίηση του χημικού ευνουχισμού για σεξουαλικά εγκλήματα ή μη απασχολεί ολοένα και περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Μεταξύ των ζητημάτων που προκύπτουν κυριαρχεί το τίνος τα δικαιώματα προηγούνται: των καταδικασθέντων για σεξουαλικά εγκλήματα, που ενδέχεται να υποστούν μια τιμωρία, την οποία πολλοί θεωρούν απάνθρωπη, ή της κοινωνίας που περιμένει προστασία από τους βιαστές;

Η Ισπανία έχει εξετάσει σχέδια να προσφέρει στη δικαιοσύνη τη δυνατότητα επιβολής χημικού ευνουχισμού, ύστερα από τη δολοφονία ενός παιδιού από έναν καταδικασμένο παιδόφιλο, ενώ κυβερνητικά στελέχη της Ιταλίας έχουν δηλώσει ότι η χώρα θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να προβαίνει, σε ορισμένες περιπτώσεις, στον χειρουργικό ευνουχισμό των ενόχων για σεξουαλικές επιθέσεις. Το θέμα έχει απασχολήσει και την Τσεχία, η οποία είδε πέρυσι έναν 43 χρονο να καταδικάζεται σε ισόβια για βιασμό και δολοφονία ενός 9χρονου αγοριού, έχοντας τελέσει και στο παρελθόν παρόμοια σεξουαλικά εγκλήματα.

http://tvxs.gr/node/59930
Εμενα προσωπικα δεν θα μου φαινοταν κακο αυτο... Ειδικα αν μπορει να καταστειλει την σεξουαλικη ορμη επιβεβαιωμενα... Και φυσικα να συνοδευεται η ποινη και με ισοβια καθειρξη σε σωφρονιστικο ιδρυμα... Ετσι ναι... Να μην υπαρχει θανατικη ποινη...

Παράθεση

kokoakisis

Νεοφερμένος

O kokoakisis έγραψε στις 17:36, 11-08-10:

Επαναλαμβάνω για το παιδί μου θα σκότωνα Είναι μπορώ να πω κάτι σαν γενετική εντολή ξεπερνά τα όρια της κακίας δηλαδή αν με καταλαβαίνετε. Τι να πω καλύτερα να μη είχε γεννηθεί αυτός που θα έπεφτε στα χέρια μου για κάτι τέτοιο. Α ναι προσωπικά για να μην λερώνω με αίματα κλπ θα προτιμούσα τουφεκισμό. (κιριλέ μέθοδος)

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 17:46, 11-08-10:

1. Μην διπλοποσταρεις...
2. Δεν σε αδικω... Αλλα εκφραζεσαι πολυ αποτομα για να στηριξεις την αποψη σου
3. Ο τουφεκισμος λερωνει με αιματα...

Παράθεση

mariophys (Μάριος)

Δραστήριο Μέλος

O mariophys έγραψε στις 18:07, 11-08-10:

Αν αφήναμε κάθε συγκενικό πρόσωπο θύματος να επιβάλλει δικαιωσύνη τότε δεν θα είχε νόημα η δίκη.

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 09:44, 12-08-10:

Πολυ χαιρομαι που στο συνολο σας ειστε τοσο δημοκρατικοι και υπερανω. Εγω παλι εχω αντιθετη αποψη και δυστηχως δεν με καλυπτει ουτε η θανατικη ποινη την βρισκω λιγη....... κρατηστε πρωτα αγκαλια το παιδι η τα παιδια σας μεγαλωστε ξενυχτηστε διπλα τους, καντε ονειρα και μετα τα ξαναλεμε

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 11:44, 12-08-10:

Οταν ηδη η θανατικη ποινη θεωρειται (και ειναι, ασχετως που ειναι υπερ της) απανθρωπη, τι παραπανω μπορουμε να κανουμε??? Να τους κλεισουμε και μια 10ετια φυλακη να τους περιποιηθουνε???

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:44, 12-08-10:

Πολυ χαιρομαι που στο συνολο σας ειστε τοσο δημοκρατικοι και υπερανω. Εγω παλι εχω αντιθετη αποψη και δυστηχως δεν με καλυπτει ουτε η θανατικη ποινη την βρισκω λιγη....... κρατηστε πρωτα αγκαλια το παιδι η τα παιδια σας μεγαλωστε ξενυχτηστε διπλα τους, καντε ονειρα και μετα τα ξαναλεμε
ειναι δμοκρατικο και υπερνανω το Ου φονευσεις?..
ειναι απλα ανθρωπινο,,
καλωσυνη χρειαζομαστε σημερα...

αγαπα τον πλησιον σου ως εαυτον..
αγαπα τον φιλο σου,,και ακομα παραπανω τον εχθρο σου....

οσο διεστραμμενος να ειναι ενας ανθρωπος,και οσο και αν σε εχει βλαψει..,ειναι ακομα ανθρωπος..

κατερινα,,αν θελεις απαντησε μου,,θεωρεις τον ευατο σου καλη χριστιανη?
πας εκκλησια κλπ?

δεν κατακρινω κανεναν,απλα ψαχνω καποια ενδιαφεροντα πραγματα..

Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 12:55, 12-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_farm
Δεν αναφέρθηκα στο κατα πόσο θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να ξεπεράσει τέτοιο ΣΟΚ με δημοκρατική όπως λες συμπεριφορά.
Είμαι γενικά εγκρατής, αλλά αν ήταν κοντά μου ο θύτης το σίγουρο είναι οτι απο τα χέρια μου θα περνούσε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γιατι εδώ δηλώνω αδυναμία, σηκώνω τα χέρια μου ψηλά και λέω οτι δεν είμαι σίγουρος για το μέγεθος της ζημιάς που θα έκανα.
Αν όμως έφτανα στο σημείο να του αφαιρέσω την ζωή τότε είμαι απόλυτα σίγουρος οτι θα ήταν ένα μεγάλο βάρος δυσκολοβάσταχτο για εμένα .

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 23:45, 12-08-10:

Κάθε φόνου έπεται η εν δυνάμει αυτοκτονία του φονιά...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Θανατική ποινή - Από steofstratos
      Το θέμα έχει λάβει 678 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-08-15 στις 11:12.
    • Έκτρωση Vs. Θανατική Ποινή - Από Stratos7
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-09-08 στις 01:54.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους