Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ξενοφοβία;

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:21, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους. Δεν εύχομαι να πάθουν κακό αλλά τους θέλω μακριά μου. Αυτό που με τρελαίνει κυριολεκτικά είναι οτι αύριο μεθαύριο θα κάνω ένα παιδί και θα πάει στο δημόσιο σχολείο (μακάρι να είχα λεφτά για ιδιωτικό) και δε θα προχωράει στο μάθημα γιατί στην τάξη του θα υπάρχουν 10 παιδάκια αλλοδαπά που δε θα ξέρουν καν τα βασικά ελληνικά. Και υπάρχουν καθηγητές και δάσκαλοι που λένε οτι δεν είναι σωστό να χωρίζουμε τα παιδάκια σε ομάδες και να τα κατηγοριοποιούμε γιατί τους δημιουργούμε ψυχολογικό πρόβλημα. Οπότε το παιδί μου δε θα κάνει ένα μάθημα της προκοπής. Αυτό με βγάζει έξω από τα ρούχα μου.
Σε πληροφορώ ότι πολλά αλλοδαπά παιδιά ξέρουν πολύ καλύτερα ελληνικά από τα δικά μας παιδάκια...και αν μη τι άλλο ενδιαφέρονται περισσότερο να μάθουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 13:50, 27-04-09:

Το δικό μου το παιδί γιατί να μένει πίσω στις παραδόσεις γι' αυτό το λόγο;
Ίσως επειδή οι σχετικές διαβαθμίσεις του εκπαιδευτικού συστήματος υπολειτουργούν.

Το ότι ένα παιδί μικρής ηλικίας ξεκινά να μάθει ελληνικά και εξαιτίας αυτού μία τάξη ολόκληρη κωλυσιεργεί δεν είναι ευθύνη του πιτσιρικά και της οικογενειάς του αλλά ευθύνη ενός συστήματος που λειτουργεί αργά, αναξιόπιστα και χωρίς πρόνοια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:03, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ίσως επειδή οι σχετικές διαβαθμίσεις του εκπαιδευτικού συστήματος υπολειτουργούν.

Το ότι ένα παιδί μικρής ηλικίας ξεκινά να μάθει ελληνικά και εξαιτίας αυτού μία τάξη ολόκληρη κωλυσιεργεί δεν είναι ευθύνη του πιτσιρικά και της οικογενειάς του αλλά ευθύνη ενός συστήματος που λειτουργεί αργά, αναξιόπιστα και χωρίς πρόνοια.
Δηλαδή αντί να κατηγορήσουμε το αίτιο κατηγορούμε το σύμπτωμα. Εντάξει δεν είναι η πρώτη φορά που με κατηγορούν για τις απόψεις μου, ίσως γιατί όλοι μιλάνε εκ του ασφαλούς. Μακάρι ποτέ να μην έρθετε σε θέση να συναναστραφείτε Αλβανούς που ήξερα εγώ.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:14, 27-04-09:

Αίτιο είναι τα παιδιά που θέλουν να μάθουν ελληνικά και σύμπτωμα το σύστημα που δεν υπολογίζει τα παιδιά αυτά;

Με αυτά που λες πως να μη σε κατηγορήσουν;

Μακάρι και εσύ να μη συναναστραφείς Έλληνες που έχω συναναστραφεί εγώ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 14:21, 27-04-09:

Αγαπητή Himela νομίζω ότι ένα παιδί το οποίο δεν έχει μάθει τα στοιχειώδη ελληνικά δεν θα πάει απ'ευθείας σε ένα "κανονικό" σχολείο αλλά από ότι γνωρίζω έχουν δημιουργηθεί προπαρασκευαστικά σχολεία τα οποία μαθαίνουν τα παιδιά τα στοιχειώδη έτσι ώστε να πάνε στο σκουλ του παιδιού σου (σε μικρότερες τάξεις από την ηλικία τους αρκετές φορές).

Επίσης οι καθηγητές στα σκουλ δεν είναι οι δάσκαλοι που βλέπεις στα Hollywood movies. Θα ασχοληθούν λίγο με τον μετανάστη κακό μαθητή αλλά τουλάχιστον από την εμπειρία μου σε δημόσιο σκουλ (βλέπεις η θητεία μου στα ελληνικά σκουλ συνέπεσε με την αύξηση των μεταναστών στα ελληνικά σκουλ) όπου υπήρχαν αλλοδαποί μαθητές η παράδοση δεν σταματούσε εξαιτίας τους αλλά συνέχιζε κανονικά με αποτέλεσμα απλώς οι κακοί μετανάστες μαθητές να μένουν ακόμη περισσότερο πίσω. Κάτι το οποίο δεν είναι σφάλμα του δασκάλου όμως.

Μακάρι ποτέ να μην έρθετε σε θέση να συναναστραφείτε Αλβανούς που ήξερα εγώ.
Μακάρι να μην έρθεις ποτέ σε θέση να συναναστραφείς με Έλληνες που ήξερα εγώ... Που λες έχω γνωρίσει αρκετούς Αλβανούς και κατέληξα στο βαθυστόχαστο συμπέρασμα ότι καλά παιδιά και τομάρια υπάρχουν παντού ανεξαρτήτου εθνικότητας

Και που ξεκινάνε να δουλεύουνε στα 16 τους και όχι στα 26 τους όπως τα δικά μας ελληνα(ρά)κια.
Όχι και Ελληναράκι!

Μακάρι και εσύ να μη συναναστραφείς Έλληνες που έχω συναναστραφεί εγώ.
πιάσε κόκκινο :ρ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasmenos : 27-04-09 στις 14:22. Αιτία: κόκκινο
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,247 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:24, 27-04-09:

Είναι αστείο αλλά σε αυτή τη συζήτηση πάντα υποχωρώ, χωρίς να κάνω κανέναν να με καταλάβει, αλλά και χωρίς να έχω πειστεί για αυτά που λένε. Γνώμη δεν αλλάζω για τους αλλοδαπούς (όχι όλους, αυτούς που δεν εκτιμούν τη φιλοξενία που τους προσφέρουμε). Και σταματώ το θέμα εδώ, δε θέλω να πείσω κανέναν. Κι ούτε είπα οτι ο Έλληνες είμαστε τέλειοι κι όλοι οι υπόλοιποι χάλια. Απλά θέλω να μείνουν μακριά μου αυτοί οι άνθρωποι. Και δυστυχώς αν το παιδί μου πάει στο σχολείο με τα παιδιά αυτά δε θα αποφύγω να μείνουν μακριά μου. Μπορείτε να μου πείτε ποιος αποφασίζει για μένα εδώ;

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:31, 27-04-09:

τα παιδακια αλλοδαπων που γεννιουνται εδω, και μεγαλωνουν ουσιαστικα σαν ελληνακια(τα αλβανακια πχ εγω δεν μπορω να τα ξεχωρισω πλεον)μπορουν και πανε σχολειο όπως και όλα τα παιδακια..ειχα δει μαλιστα και ρεπορταζ στον Ελ.Τυπο απο σχολεια δημοτικα που τα παιδακια και οι γονεις τους χαιρονταν που ειχαν φιλους παιδακια αλλων φυλων...μονο και μονο που συνυπαρχεις μαζι με τοσες φυλες μαθαινεις παρα πολλα πραγματα...

ειδικα για ενα παιδι...ανοιγει τρομερα το μυαλο σου...τωρα αν θελουν τα αλλοδαπακια να μαθουν και τη μητρικη τους γλωσσα ,μπορουν να πανε σε ειδικα σχολεια των παροικιων,που νομιζω ήδη υπαρχουν(για του Πολωνους πχ ξερω οτι υπαρχουν...)εγω ειχα παιδια αλβανακια στο γυμνασιο (1-2) και ποτε δεν υπηρξε εστω νηξη ρατσισμου..και η κοπελα αυτη μαλιστα εγραφε και πολυ καλη εκθεση!κουφο Ε?και μιλαμε για ενα χωριο κοντα στην Πατρα..

το προβλημα ειναι όμως ο ελεγχος της ροη μεταναστων προς τη χωρα μας..απο την ανατολη μονο πια...η Τουρκια επιτηδες τους στελνει και τους πνιγει για να τους μαζευουμε εμεις πιεζοντας επι τουτου την ΕΕ..πρεπει να μην διαλυονται οι χωρες (Ιρακ ,αφγανισταν) απο την Αμερικη κλπ..για να μην διαταρρασσεται και η υπολοιπη υδρογειος...οποτε Ελεγχος.και Ισορροπια.. Ανθρωποι ειμαστε όλοι,αλλα πρεπει να κατανεμομαστε σωστα σε αυτο το μερος που λεγεται Γη για των καλο όλων μας...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:35, 27-04-09:

. Απλά θέλω να μείνουν μακριά μου αυτοί οι άνθρωποι. Και δυστυχώς αν το παιδί μου πάει στο σχολείο με τα παιδιά αυτά δε θα αποφύγω να μείνουν μακριά μου
Και γιατι θελεις να μεινουν μακρυα σου? Δεν καταλαβαινεις οτι γενικευεις και τους βαζεις ολους στο ιδιο σακουλι?

Και αν εσυ μεθαυριο βγεις απο το Ελλαντα και πας να δουλεψεις στο εξωτερικο και στειλεις το παιδι σου στο σχολειο και μια μανουλα απο εκει εχει τις ιδιες αποψεις με σενα θα την κατανοησεις?? Θα λεει δλδ η εκει μανουλα στο παιδι της..Προσεχε παιδι μου μην κανεις παρεα με το παιδι της Himela γιατι θελω να μεινω εγω μακρυα απο τους ξενους..

Πως θα το εβλεπες αυτο?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μελιώ (-Το Νου Σου Στην- Αμέλεια)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Μελιώ
H -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 548 μηνύματα.

H Μελιώ το παπί έκανε πιπί στο Μισισιπή και έγραψε στις 14:38, 27-04-09:

Μετανάστες χωρίς πατρίδα

Μέρα που είναι σήμερα, να τιμήσουμε όλους αυτούς τους «άπιστους Θωμάδες» των μέσων ενημέρωσης οι οποίοι δεν μπόρεσαν ποτέ να πιστέψουν (δηλαδή να χωνέψουν) ότι στη θέση που βρίσκονται σήμερα οι ξένοι μετανάστες στην Ελλάδα βρίσκονταν, κάποτε, οι δικοί μας στις ΗΠΑ.
ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ ΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ: ΤΑΣΟΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΡΙΜΗΣ, ΑΓΓΕΛΙΚΑ ΨΑΡΡΑ, ΑΝΤΑ ΨΑΡΡΑ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΨΑΡΡΑΣ.

Αστερόεσσα με τσολιά στο προεδρικό μέγαρο (1999).

Πέρασαν οκτώ χρόνια από τη δημοσίευση στις στήλες του 20ού «Ιού» στοιχείων που αποδείκνυαν ότι στις αρχές του αιώνα οι συμπατριώτες μας μετανάστες στις ΗΠΑ κατείχαν τα σκήπτρα στις επίσημες εγκληματολογικές στατιστικές.

Η σκοπιμότητα της σειράς αυτών των δημοσιευμάτων ήταν προφανής: σε μια πολιτική συγκυρία όπου αναπτύσσονταν πρώτη φορά τόσο ανοιχτά η ξενοφοβία και ο ρατσισμός στη χώρα μας (ειδικά τότε εναντίον των Αλβανών), ήταν εξαιρετικά επίκαιρη η υπενθύμιση ότι και οι
έλληνες μετανάστες στις αρχές του 20ού αιώνα αντιμετώπισαν τον ρατσισμό των γηγενών και μπήκαν στο στόχαστρο των τοπικών διωκτικών αρχών για αδικήματα και εγκλήματα που έκαναν ή δεν έκαναν. Τα δημοσιεύματα προκάλεσαν σάλο: Ξεσηκώθηκαν πρώτα πρώτα οι ακροδεξιοί και οι υποστηριχτές της απέλασης: Πώς τολμάμε να συγκρίνουμε τους Ελληνες (που μεγαλούργησαν όπου πήγαν) με τους (εκ φύσεως) εγκληματίες Αλβανούς;

Αλλά από αυτούς τους εξ επαγγέλματος ξενόφοβους ήταν αναμενόμενο. Και, βέβαια, μ' αυτούς δεν είναι δυνατόν να γίνει κανενός είδους διάλογος. Το ενδιαφέρον είναι ότι η υπόθεση πήρε διαστάσεις σε όλα τα μεγάλα μέσα ενημέρωσης. Λες και υπήρχε ήδη η μύγα κι αμέσως «μυγιάστηκαν» αναλυτές, σχολιαστές και δημοσιογράφοι. Εσπευσαν αμέσως να καταγγείλουν ότι οποιαδήποτε σύγκριση αποτελεί ιεροσυλία.

Περιττό να σημειώσουμε ότι κανένας δεν μπήκε στον κόπο να εξετάσει τα συγκεκριμένα στοιχεία που περιείχε η έρευνα του «Ιού». Βιάστηκαν να διαψεύσουν τις πηγές μας, δηλαδή την επίσημη Εκθεση της Επιτροπής Ουίκερσαμ και τη μελέτη του επιφανούς εγκληματολόγου Σελίν, χωρίς να ξέρουν καν περί τίνος πρόκειται.

Και, βέβαια, δεν κατάλαβαν το σημαντικότερο. Το συμπέρασμα από τη σύγκριση αυτών των στοιχείων είναι διπλό: Αφενός μεν σχετικοποιεί όλη τη ρητορεία περί «φυλετικής εγκληματικότητας» της «κακής αλβανικής ράτσας», αφετέρου μας βοηθά να κατανοήσουμε και τους τρόπους αντιμετώπισης της εγκληματικότητας των μεταναστών. Δεν είναι λύση οι κραυγές και οι κατάρες, αλλά η νομιμοποίηση της παρουσίας τους και η προσπάθεια ενσωμάτωσης της εργασίας τους μέσα στο πλαίσιο των νόμιμων κοινωνικών σχέσεων. Αλλωστε, έχουμε ήδη δείγματα των αγαθών καρπών αυτής της ενσωμάτωσης, εφόσον μεγαλώνει ήδη στην Ελλάδα η δεύτερη γενιά των μεταναστών αυτών.

Επανερχόμαστε, λοιπόν, σήμερα στο θέμα, παρουσιάζοντας ένα ντοκουμέντο, το οποίο κανείς δεν μπορεί να χαρακτηρίσει ως «πλαστό» ή να του αποδώσει «ανθελληνικά» κίνητρα. Πρόκειται για την ιστορική μελέτη τριών επιφανών Ελληνοαμερικανών, του Seraphim Canoutas, του Theodore Constant και του Paul Koken, «Α history of the Greeks in the Americas, 1453-1936».

Η μελέτη αυτή γράφτηκε μεταξύ 1935 και 1938, αλλά εκδόθηκε μόλις το 1995. Ο Paul Koken ήταν τότε ήδη 94 ετών, ενώ οι δυο άλλοι συγγραφείς είχαν πεθάνει. Οι τρεις Ελληνοαμερικανοί έζησαν από πρώτο χέρι την περίοδο του μεσοπολέμου στις ΗΠΑ και όσα γράφουν αποτελούν εν μέρει και προσωπικά τους βιώματα.

Το βιβλίο αφιερώνει ειδικό κεφάλαιο στις ρατσιστικές προκαταλήψεις εις βάρος των Ελλήνων στις ΗΠΑ (σ. 149-155) και άλλο κεφάλαιο στα «Προβλήματα με το νόμο» (σ. 155-162). Προς οδυνηρή έκπληξη των επικριτών του «Ιού», η μελέτη στηρίζεται και στην περίφημη Εκθεση Ουίκερσαμ, την οποία τόσο πολύ αμφισβήτησαν και ειρωνεύτηκαν όσοι επιχείρησαν να απαντήσουν. Δημοσιεύονται, μάλιστα, έξι πίνακες, βασισμένοι εξ ολοκλήρου σε επεξεργασία στοιχείων απ' αυτή την Εκθεση. Τι να πουν τώρα όλοι αυτοί που βιάζονταν να θεωρήσουν ανύπαρκτο ή και κατασκευασμένο το ντοκουμέντο;

**Η μελέτη των Ελληνοαμερικανών απαντά εκ προοιμίου σε όσους θεωρούν την εγκατάσταση των ελλήνων μεταναστών στις ΗΠΑ ανέφελη:

«Η εξιστόρηση αυτού του βιβλίου δεν θα ήταν πλήρης αν δεν περιελάμβανε και ορισμένα ατυχή επεισόδια που προέκυψαν μεταξύ ελλήνων μεταναστών και ορισμένων άλλων φυλετικών ομάδων σ' αυτή τη χώρα, οφειλόμενα στη ρατσιστική μισαλλοδοξία. Αυτά είναι ιστορικά γεγονότα και δεν είναι δυνατόν να παραλειφθούν όσο προσβλητικά κι αν είναι» (σ. 149).

**Στο βιβλίο αναλύονται οι ρίζες της ρατσιστικής προκατάληψης: «Κατά το μεσοδιάστημα μεταξύ της πρώτης εκδήλωσης φυλετικής μισαλλοδοξίας και το ξεκίνημα της μαζικής ελληνικής μετανάστευσης κατά το 1882, οι παλιοί μισητοί "νεοφερμένοι" μετανάστες έγιναν οι "μισούντες" τους καινούριους "νεοφερμένους" από τις νοτιοευρωπαϊκές χώρες και η Ελλάδα αντιμετωπιζόταν ως ένας εντελώς ανεπιθύμητος τόπος προέλευσης μεταναστών. Το φάσμα της ρατσιστικής διάκρισης είχε ρίξει μια βαριά σκιά πάνω στη ζωή των ελλήνων μεταναστών από την πρώτη στιγμή που δημιουργήθηκε το μεταναστευτικό ρεύμα» (σ. 150).

Ζεύγος ελλήνων μεταναστών στην Αμερική (1910).

**Η μελέτη καταγράφει παραδείγματα ανθελληνικής συμπεριφοράς των παλιότερων κατοίκων στις ΗΠΑ, εξηγώντας ότι αναγκαστικά περιορίζεται σε ελάχιστα από τα «χιλιάδες επεισόδια που συνέβησαν» σε κάθε γωνιά της χώρας. Το όνομα «Ελληνας» -θυμούνται οι συγγραφείς- το φώναζαν στους μετανάστες για να τους βρίσουν. Και απαριθμούν τις ανθελληνικές ταραχές που ξέσπαγαν σε όλα τα μήκη και πλάτη της μεγάλης χώρας.

**Οι τρεις ελληνοαμερικάνοι συγγραφείς δεν αποφεύγουν να ακολουθήσουν το συρμό της εποχής τους, δηλαδή να θεωρήσουν αυτονόητη τη συσχέτιση της εγκληματικής δράσης με κάποιου είδους φυλετική προδιάθεση:

«Κάθε φυλή έχει ένα βαθμό παραβατικής και αντικοινωνικής συμπεριφοράς» (σ. 155). Η προσπάθειά τους είναι να αποδείξουν ότι οι Ελληνες δεν ήταν χειρότεροι από τους άλλους. Παίρνουν, λοιπόν, στοιχεία από την Εκθεση Ουίκερσαμ και συγκρίνουν τα στοιχεία εγκληματικής δράσης των ελλήνων μεταναστών με τα αντίστοιχα στοιχεία των πολιτών που είχαν γεννηθεί στις ΗΠΑ.

Κλέφτες κι αστυνόμοι

* Ο πρώτος πίνακας συγκρίνει τον αριθμό των ενηλίκων μεταναστών Ελλήνων που κατηγορήθηκαν για πλημμελήματα και πταίσματα στο Σικάγο σε περιόδους τριών ετών με τον αντίστοιχο αριθμό των Αμερικανών.

* Ο δεύτερος πίνακας κάνει τη σύγκριση στον τομέα των κακουργημάτων.

* Ο τρίτος πίνακας συγκρίνει την εγκληματικότητα των ίδιων δύο πληθυσμιακών ομάδων (από την ηλικία των 15 ετών) ανά είδος εγκλήματος.

* Οι δύο επόμενοι πίνακες συγκρίνουν τον αριθμό όσων καταδικάστηκαν για πλημμελήματα και κακουργήματα στις ίδιες χρονικές περιόδους.

Αφήνουμε κατά μέρος το γεγονός ότι οι συγγραφείς για ευνόητους λόγους επέλεξαν να παρουσιάσουν στοιχεία από το Σικάγο και όχι τη Νέα Υόρκη, όπου τα ποσοστά ήταν πιο επιβαρυντικά για τους Ελληνες.

**Το ενδιαφέρον της συγκριτικής παρουσίασης είναι ότι εμφανίζεται μια σαφής υποχώρηση της εγκληματικότητας των Ελλήνων ανά πενταετία: Την πρώτη πενταετία που παρουσιάζεται στους πίνακες (1915-1919) οι
έλληνες μετανάστες υπερέχουν συντριπτικά (160%) των Αμερικανών μεταξύ όσων κατηγορήθηκαν για πλημμελήματα και κατά 105% μεταξύ όσων κατηγορήθηκαν για κακουργήματα.

**Υπερέχουν επίσης συντριπτικά την ίδια πενταετία μεταξύ όσων καταδικάστηκαν για πλημμελήματα (180%) και είναι λιγότεροι μόνο μεταξύ όσων καταδικάστηκαν για κακουργήματα. Οπως διαπιστώνει κανείς εύκολα, τα ποσοστά αυτά βελτιώνονται (υπέρ των ελλήνων μεταναστών) ανά πενταετία, υποδηλώνοντας μια σαφή τάση ενσωμάτωσης στα κοινωνικά δεδομένα της χώρας υποδοχής.

Το αβίαστο -και ευεξήγητο- συμπέρασμα είναι ότι οι μετανάστες προσαρμόζονται στις νέες συνθήκες ζωής και εγκαταλείπουν τις παραβατικές συμπεριφορές. Οι συγγραφείς δίνουν τη δική τους ερμηνεία για την απόκλιση μεταξύ της μεγάλης επίδοσης των Ελλήνων σε πλημμελήματα και της μικρής σε κακουργήματα. Θεωρούν ότι πρέπει να αποδοθεί στο γεγονός ότι οι
έλληνες μετανάστες απασχολούνταν κατά κύριο λόγο σε μικρές επιχειρήσεις (μικροπωλητές, γυρολόγοι, κ.ά.), με αποτέλεσμα να είναι εκτεθειμένοι σε πολλών ειδών παγίδες (άδειες, τήρηση κανόνων υγιεινής, κ.λπ.).

Η ιστορία δεν κρύβεται

**Ενδιαφέρον έχει και ο πίνακας 3, όπου καταγράφεται ο αριθμός των κατηγορηθέντων ανά είδος εγκλήματος σε 9 πόλεις (Σικάγο, Ντιτρόιτ, Λος Αντζελες, Κλίβελαντ, Σινσινάτι, Κάνσας Σίτι, Μάντσεστερ Ν.Υ., Σαν Φρανσίσκο και Μάντσεστερ Μ.). Η εμφανής «προτίμηση» των Ελλήνων στο βιασμό, την επίθεση και τα όπλα είναι δηλωτική της έλλειψης προσαρμογής στο νέο περιβάλλον.

Οι συγγραφείς αφήνουν ασχολίαστο τον πίνακα αυτό, με τη μόνη παρατήρηση ότι στον γενικό μέσο όρο υπάρχει ισοδυναμία Ελλήνων και Αμερικανών.

**Ο τελευταίος πίνακας έχει επίσης ιδιαίτερη σημασία, διότι εμφανίζει την πλήρη ανυπαρξία των ελλήνων μεταναστών από θέσεις αστυνομικών, εισαγγελέων και δικαστών το 1931.

Οι συγγραφείς παρατηρούν ότι αυτή η έλλειψη «βοηθά τον αναγνώστη να καταλάβει για ποιο λόγο τα μέλη της ελληνικής κοινότητας διαμαρτύρονται ότι σπάνια βρίσκουν κατανόηση και συμπάθεια στα αστυνομικά τμήματα και τα δικαστήρια». Αλλά αυτή η παντελής απουσία ταυτόχρονα υποδηλώνει και τη χαμηλή κοινωνική θέση που βρίσκονταν ακόμα τότε οι συμπατριώτες μας στις ΗΠΑ και την απόστασή τους από τους θεσμούς ελέγχου της νομιμότητας. Και μιλάμε για το 1931, όταν είχε ήδη μεταναστεύσει για τις ΗΠΑ μεγάλος αριθμός Ελλήνων.

Ας φύγουμε, όμως, και από το βιβλίο των τριών Ελληνοαμερικανών. Οσο κι αν δεν αρέσει στους σύγχρονους αλβανοφάγους, όλες οι σοβαρές ιστορικές μελέτες για τον ελληνισμό της Αμερικής, γραμμένες από άλλους ελληνοαμερικανούς συγγραφείς και πανεπιστημιακούς, αφιερώνουν ειδικά κεφάλαια στον ρατσισμό εις βάρος των ελλήνων μεταναστών τις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα, ενώ υπάρχουν και μονογραφίες για τις ανθελληνικές ταραχές που ξέσπασαν σε ορισμένα σημεία των ΗΠΑ, παίρνοντας πάντοτε αφορμή από πραγματικές ή ψεύτικες εγκληματικές συμπεριφορές μεμονωμένων μεταναστών.

- Ο Charles Moskos (1980) στο κεφάλαιο όπου εξετάζει το «έγκλημα και τον τζόγο» στις κοινότητες των Ελληνοαμερικανών, αναφέρεται κι αυτός στην Εκθεση Ουίκερσαμ και δίνει μια άλλη πτυχή της υπόθεσης: «Το 1932, η Επιτροπή Ουίκερσαμ, στην οποία ανέθεσε ο πρόεδρος Χούβερ να ερευνήσει την εγκληματικότητα στην Αμερική, περιέλαβε στην Εκθεσή της ορισμένα συμπεράσματα τα οποία ερμηνεύτηκαν με αρνητικό τρόπο για τους Ελληνοαμερικανούς. Η ΑΧΕΠΑ αμέσως αντέδρασε, συγκεντρώνοντας στοιχεία για τον μικρό αριθμό ελλήνων μεταναστών σε αμερικανικές φυλακές».

Αλλά ο συγγραφέας προσθέτει: «Βέβαια, η ελληνική κοινότητα ανησυχούσε για τις περιπτώσεις εγκλημάτων περισσότερο από όσο επέτρεπε στον εαυτό της να το δηλώνει δημόσια ή να το παραδέχεται σε μη Ελληνες» (σ. 43).

Για τον Moskos, πάντως, πολλά από τα αδικήματα των ελλήνων μπορεί να θεωρηθούν «αθώα», με την έννοια ότι οφείλονταν σε άγνοια. Κάτι, βέβαια, που συμβαίνει για όλους τους μετανάστες σε όλες τις χώρες και τις εποχές.

- Ενας άλλος Ελληνοαμερικανός, ο Dan Georgakas, σε μια μικρή μονογραφία του (1992) αναφέρεται στις δυσκολίες που συνάντησαν οι μετανάστες από την Ελλάδα στο περιβάλλον των ΗΠΑ. Η μελέτη αυτή δίνει και το κλειδί στην υπόθεση του ρατσισμού κατά των μεταναστών, περιγράφοντας τις αντιθέσεις μεταξύ ομάδων εργαζομένων που υποκινούσε η εργοδοσία, τη χρήση τους ως απεργοσπαστικού μηχανισμού, αλλά και τη συκοφάντηση των μεταναστών που επιχειρούσαν να διεκδικήσουν με απεργίες και διαμαρτυρίες τα δικαιώματά τους.

- Το εντυπωσιακό στοιχείο είναι ότι, όπως αποκαλύπτει ο Georgakas, αυτά τα αρνητικά στερεότυπα κατά των Ελλήνων δεν περιορίζονταν σε «αντιδραστικούς» κύκλους.

Ο Τζακ Λόντον, ένας από τους γνωστότερους υμνητές της εργατικής τάξης, «συχνά φιλοτεχνεί αρνητικά πορτρέτα για τους Ελληνες στα διηγήματα και τα μυθιστορήματά του» (σ. 17). Το 1913, ο Λόντον τσακώθηκε με τον παλιό έλληνα φίλο του Spiro Orfens, έναν ξυλουργό στο Σιάτλ, ο οποίος υποστήριζε ότι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ των σύγχρονων και των αρχαίων Ελλήνων. Ο Λόντον απάντησε ότι οι αληθινοί Ελληνες έχουν εξαφανιστεί, αφήνοντας τη θέση τους σε μια «μπάσταρδη φυλή». Σε μια επιστολή του προς τον Orfens, ο Λόντον καταλήγει: «Συμπεριφέρθηκες απέναντί μου όπως οποιοσδήποτε σύγχρονος έλληνας μικροπωλητής θα συμπεριφερόταν απέναντι στις ανώτερες φυλές».

- Αλλά το ισχυρότερο ράπισμα στην επιχειρηματολογία των σύγχρονων αλβανοφάγων αναλυτών περιλαμβάνεται στην κλασική μελέτη του Theodore Saloutos (1964). Ως γνωστόν, το έσχατο επιχείρημα της νεοελληνικής μισαλλοδοξίας είναι ότι «εμείς» (δηλαδή οι Ελληνες στις αρχές του 20ού αιώνα) πήγαμε συντεταγμένα και νόμιμα στις ΗΠΑ, στην Αυστραλία και τον Καναδά, και αναλάβαμε αμέσως συγκεκριμένες νόμιμες δουλειές, ενώ οι ξένοι στην Ελλάδα είναι «λαθρομετανάστες» και θύματα «δουλεμπόρων». Οπως, όμως, εξηγεί ο Saloutos στο κεφάλαιο για τα πρώτα χρόνια της μετανάστευσης Ελλήνων στις ΗΠΑ, μια από τις πιο διαδεδομένες μορφές εκμετάλλευσης των ελλήνων μεταναστών ήταν το «σύστημα παντρόνε» (σ. 4. Ο παντρόνε, δηλαδή το «αφεντικό», ήταν ο άνθρωπος που φρόντιζε να βρει δουλειά στο μετανάστη, τον βοηθούσε να αντεπεξέλθει με την άγνοια της γλώσσας και μεσολαβούσε για τη διευθέτηση των αντιθέσεων μεταξύ μεταναστών.

«Η απόφαση του παντρόνε συχνά ήταν νόμος για τους μετανάστες», γράφει ο Saloutos. Βέβαια, οι «παντρόνε» για κάθε ομάδα μεταναστών προέρχονταν από την ίδια χώρα προέλευσης, αλλά ήταν «παλιοί». Οπως εξηγεί ο ιστορικός, οι «παντρόνε» ήταν αυτοί που «εισήγαγαν» τους περισσότερους
έλληνες μετανάστες, κάνοντας χρήση παράνομων μεθόδων. Και αυτοί πάλι ήταν που υπερεκμεταλλεύονταν την εργασία τους, δίνοντάς τους ελάχιστο μεροκάματο και στερώντας τους ακόμα και το φιλοδώρημα.

Η υπόθεση των παντρόνε, αυτών των ελλήνων «σωματεμπόρων», όπως τους αποκαλεί ο Saloutos, προκάλεσε την αντίδραση και διαμαρτυρία άλλων συμπατριωτών μας. «Το υπουργείο Εξωτερικών της Ελλάδας αναγνώρισε την ύπαρξη αυτής της παράνομης διακίνησης, αλλά αμφισβητούσε ότι ήταν τόσο πολύ διαδεδομένη όσο την εμφάνιζε ο αμερικανικός τύπος. Η ελληνική κυβέρνηση ανέλαβε δράση για να εξαφανίσει το κακό, συμβουλεύοντας τον κόσμο να μην συμμετέχει σ' αυτό το ανέντιμο εμπόριο» (σ. 54).

Αυτά, για όσους θέλουν να βάλουν τον δάκτυλο «επί τον τύπον των ήλων»...

Πηγή

υγ : Όποιος θέλει μπορεί να ψάξει σε αρχεία πως την ίδια ακριβώς αντιμετώπιση είχαν οι καθόλα υπέροχοι Έλληνες σε όσες χώρες μετανάστευσαν μάλιστα είχα βρει κάποτε μια υπέροχη αφίσα όπου έδειχνε συλλαλητήριο Αμερικανών , κατά των Ελλήνων , με υπέροχα πανώ τα οποία έγραφαν : Έξω οι Έλληνες οι κλέφτες και οι Ελληνίδες οι που... μόλις το βρω θα το ποστάρω .

Και επίσης κάτι πολύ ωραίο που είδα σε έναν τοιχο γραμμένο :
τα σύνορα είναι χαρακιές στο σώμα του πλανήτη

Καλή μέρα και καλό ξύπνημα στα μυαλά μας !

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 14:58, 27-04-09:

Απ' όλ' αυτά μπορεί και ο πλέον ανίδεος να κρίνει τί σκοπιμότητες εξυπηρετεί αυτή η επαίσχυντη στήλη...
Pitg 21 για να δεχτω οτι ο ιος λεει ψεμματα και οτι εξυπηρετει σκοπιμοτητες θα ηταν προτιμοτερο εκ μερους σου να σχολιασεις το συγκεκριμενο αρθρο και να πεις που ειναι το ψεμα παρα να το κατηγορεις γενικα..

Ένας ανιδεος..

Υ.Γ. Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα ωραιο ειναι και το ντοκιμαντερ του Κουλογλου με τιτλο Βρωμοελληνες..

Μπορειται να δειτε εδω:

http://askdb.pblogs.gr/2009/03/435456.html

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:20, 27-04-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω κάποιοι άνθρωποι να μείνουν μακριά από μένα και το παιδί μου. Δηλαδή αν ήθελα ένας κλέφτης ή ένας ναρκωμανής να μείνει μακριά μου, θα με λέγατε ρατσίστρια; Δεν είπα πουθενά οτι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή ή θέλω να πεθάνουν. Απλά αυτοί που γνώρισα εγώ μου έδωσαν δείγμα του τι είναι (όχι όλοι) και δε θέλω επαφές μαζί τους. Το ίδιο θα σκεφτόμουν και για Έλληνες τέτοιου είδους. Δε θέλω να δώσω χαρακτηρισμούς γι' αυτούς τους ανθρώπους, αν και ξέρω. Δεν είπα ποτέ οτι είμαστε ο τέλειος λαός. Επιτρέψτε μου να μη θέλω επαφές μαζί τους. Κι αν jrot6 πάω σε μια ξένη χώρα και κάνω αυτά που έκαναν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, θα δικαιολογήσω απόλυτα αν η μάνα λέει στο παιδί της να μην κάνει παρέα με το δικό μου παιδί.

Εδώ οι ίδιοι οιο Αλβανοί βρίζουν τους συμπατριώτες τους και δε θελουν επαφές μαζί τους, τι λέμε τώρα...

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:24, 27-04-09:

Ξέρεις γιατί υπάρχει αυτή η αντίληψη για τος Αλβανούς, όμως;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 15:29, 27-04-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω κάποιοι άνθρωποι να μείνουν μακριά από μένα και το παιδί μου. Δηλαδή αν ήθελα ένας κλέφτης ή ένας ναρκωμανής να μείνει μακριά μου, θα με λέγατε ρατσίστρια; Δεν είπα πουθενά οτι δεν έχουν δικαίωμα στη ζωή ή θέλω να πεθάνουν. Απλά αυτοί που γνώρισα εγώ μου έδωσαν δείγμα του τι είναι (όχι όλοι) και δε θέλω επαφές μαζί τους. Το ίδιο θα σκεφτόμουν και για Έλληνες τέτοιου είδους. Δε θέλω να δώσω χαρακτηρισμούς γι' αυτούς τους ανθρώπους, αν και ξέρω. Δεν είπα ποτέ οτι είμαστε ο τέλειος λαός. Επιτρέψτε μου να μη θέλω επαφές μαζί τους. Κι αν jrot6 πάω σε μια ξένη χώρα και κάνω αυτά που έκαναν οι Αλβανοί στην Ελλάδα, θα δικαιολογήσω απόλυτα αν η μάνα λέει στο παιδί της να μην κάνει παρέα με το δικό μου παιδί.

Εδώ οι ίδιοι οιο Αλβανοί βρίζουν τους συμπατριώτες τους και δε θελουν επαφές μαζί τους, τι λέμε τώρα...
Tι έκαναν οι Αλβανοί στην Ελλάδα;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:36, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το προβλημα ειναι όμως ο ελεγχος της ροη μεταναστων προς τη χωρα μας..απο την ανατολη μονο πια...η Τουρκια επιτηδες τους στελνει και τους πνιγει για να τους μαζευουμε εμεις πιεζοντας επι τουτου την ΕΕ..πρεπει να μην διαλυονται οι χωρες (Ιρακ ,αφγανισταν) απο την Αμερικη κλπ..για να μην διαταρρασσεται και η υπολοιπη υδρογειος...οποτε Ελεγχος.και Ισορροπια.. Ανθρωποι ειμαστε όλοι,αλλα πρεπει να κατανεμομαστε σωστα σε αυτο το μερος που λεγεται Γη για των καλο όλων μας...
Το πρόβλημα δεν είναι η Αμερική φίλε μου. Το πρόβλημα είναι οι ρεμπεσκέδες (δεν πάει για σένα Ρεμπ) που έχουμε για κυβερνώντες, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, με πρώτη και καλύτερη τη ΝΔ το '92. Ανοίξανε τα σύνορα και μπήκε όλος, ΜΑ ΟΛΟΣ ο κόσμος μέσα.

Για κάτσε ρε συ.. έχεις να τους ταίσεις; Έχεις να τους σπιτώσεις; Έχεις να τους προστατέψεις; Τι βάζεις 100 άτομα να κάτσουν σε 30 καρέκλες; Οι υπόλοιποι θα ζουν με τις κατσαρίδες αρκεί να πάρουν υπηκοότητα και να μας ψηφίζουν κάθε 4 χρόνια και να μας σκάνε φόρους;

Μη μιλήσω για τις επιπτώσεις στους Έλληνες... Ο μετανάστης που θα γίνει πλούσιος στην Ελλάδα και θα πάρει αμάξι και σπίτι, δεν έχει λόγο να ληστέψει τον Έλληνα (η οποιονδήποτε άλλο αλλοδαπό εν πάσει περιπτώσει). Ο φτωχός όμως θα θελήσει να επιβιώσει και θα κάνει τα πάντα γι αυτό, πολλές φορές εις βάρος του λοιπού κοινωνικού συνόλου (ημεδαπού και αλλοδαπού)

Καλύτερα 100 ευημερούντες παρά 100.000 ψοφολογούντες! Έλληνες και ξένοι!

Ειλικρινά βαρέθηκα να βλέπω άτομα να λένε "Τι κακοί που είναι οι αλλοδαποί, πετάξτε τους έξω" και μετά εξίσου κλασσική ατυχέστατη αντίδραση "Ω!!! Τι είπε...! Ναι αλλά πρώτα πρέπει να πετάξουμε έξω τους Έλληνες!"

Για καθήστε ρε παιδιά, σταθείτε ένα λεπτό... όλοι γίνεστε ρατσιστές όταν μιλάτε έτσι! Οι μισοί προς τους αλλοδαπούς και οι άλλοι μισοί προς τους Έλληνες. Και αναρρωτιέμαι εύλογα εγώ μετά: ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ αφού το ένα είναι ξυνό και τ' άλλο είναι βρώμικο;

Δώστε μου την ευκαιρία να σας προβληματίσω λίγο: Κάνετε ένα πάρτυ σε γκαρσονιέρα, φέρνετε λοιπόν 30 φίλους. Που θα κάτσουν; Ο ένας στη μύτη του άλλου! Πόση τούρτα θα φάνε; Ένα πρίτς ο καθένας! Πόσο θα χορέψουν; Καθόλου, δεν χωράει! Αυτό δεν είναι πάρτυ λοιπόν, είναι gather all you can! Το ίδιο και η Ελλάδα!

Ας αφήσουμε λοιπόν τις ξενοφοβικές (οι μεν) και τις μισελληνικές (οι δε) κορώνες και ας εστιάσουμε στο πραγματικό πρόβλημα! Στους ρεμπεσκέδες του τόπου!

Και μη μου πείτε για ΛΑΟΣ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ γιατί θα ανοίξω στα οχτώ από το πολύ γέλιο... Καιροσκόποι του γλυκού νερού είναι. Οι πρώτοι μιλάνε για συγκυβέρνηση με τη ΝΔ και οι άλλοι με την ΠΑΣΟΚάρα (οι μεσαίοι έχουν μείνει πίσω, μαζί με τον Τίτο, άστους, μη τους ταρακουνάς.)

Για την καρέκλα όλα!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:36, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ξέρεις γιατί υπάρχει αυτή η αντίληψη για τος Αλβανούς, όμως;
Δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά, κακά τα ψέματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 15:46, 27-04-09:

Ναι, ποια είναι η φωτιά; Να μιλήσουμε με γεγονότα, πριν κρίνουμε ένα ολόκληρο έθνος;
Υπάρχει αντίστοιχο θέμα για το ρατσισμό κατά των Αλβανών. Και όλα αφορούν το Sali Berisha, την κρίση στην οποία οδήγησε τη χώρα, την απότομη φτώχεια, την αμνηστία. Δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα.

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 17:05, 27-04-09:

Ακόμα και στις μέρες μας, ακόμα κι αν δεν παρασιτοζωούν εις βάρος των υπόλοιπων κατοίκων , παρατηρούνται φαινόμενα ρατσισμού. Για παράδειγμα, πριν λίγες μέρες ήμουν στο Ζάγκρεμπ και μιλούσα με φίλους του αδερφού μου. Οι γονείς τους συμβάλλουν με την εργασία τους στη διασφάλιση υγιών σχέσεων μεταξύ των χωρών τους και της Κροατίας. Τους πληρώνει η χώρα τους, άρα δεν έχουν να ζητήσουν τίποτα από την Κροατία. Γιατί όμως οι Κροάτες αντιμετωπίζουν ρατσιστικά τους Έλληνες εκεί; Δεν έχει προκληθεί κανένα άσχημο περιστατικό από τους Έλληνες κι όμως ακούω συνέχεια διακρίσεις να γίνονται εις βάρος τους και επιθέσεις.

Πού θέλω να καταλήξω; Δεν έχει σημασία η χώρα από την οποία κατάγεται κάποιος ως αφορμή για να πέσει θύμα ρατσιστικής συμπεριφοράς σε οποιαδήποτε χώρα. Δεν έχει καν σημασία αν παρασιτοζωεί ή όχι εις βάρος των υπολοίπων. Είμαι σίγουρη ότι αν κάποια μέρα άτομα με ρατσιστική συμπεριφορά και ξενοφοβικές τάσεις μάθαιναν ότι κατάγονται από το Κουρδιστάν κανονικά και είναι υιοθετημένοι , θα γίνονταν εθνικιστές Κούρδοι και θα απωθούσαν αντίστοιχα τους λαούς που καταφεύγουν στη χώρα τους για καλύτερες συνθήκες ζωής.
Ό,τι δεν γνωρίζουμε δεν είναι απαραίτητο να το αποφεύγουμε αλλά ούτε και να του στερούμε με οποιονδήποτε τρόπο το δικαίωμα να ζει και να εξελιχθεί στον ίδιο τόπο με εμάς.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 19:01, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Κάτι σχετικό- άσχετο με αφορμή το post της Himela, υπάρχουν στην Ελλάδα αλβανικά/πολωνικά κλ σχολεία όχι μόνο για τη σωστότερη εκμάθηση της ελληνικής αλλά και για τη διατήρηση της γλώσσας του κράτους από το οποίο κατάγονται;
Το πολωνικό σχολείο δεν έχει σκοπό την διατήρηση της πολωνικής γλώσσας, αλλά προσφέρει σπουδές σύμφωνες με το πολωνικό αναλυτικό πρόγραμμα. Οι καθηγητές έρχονται από Πολωνία, αλλά και το υπόλοιπο προσωπικό, όπως οι ψυχολόγοι. Γίνονται και συμπυκνωμένα μαθήματα τα weekends για τα παιδιά που μένουν εκτός Αθηνών και πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία. Οι Πολωνοί είναι αρκετά σωβινιστές και θέλουν τα παιδιά τους να παίρνουν την παιδεία τους. Τα ελληνικά διδάσκονται λίγες ώρες την εβδομάδα σαν ξένη γλώσσα. Προσωπικά τους χαίρομαι, αλλά πιστεύω ότι το όλο lifestyle δυσκολεύει την αρμονική ένταξη στην χώρα, καθώς γκετοποιούνται (γενικώς οι περισσότεροι Πολωνοί μένουν σε συγκεκριμένη περιοχή κοντά στην εκκλησία τους, κάνουν παρέα μεταξύ τους, πηγαίνουν μόνο σε Πολωνικά μαγαζιά).

Υπάρχει και το σχολείο της Λιβύης, στο οποίο πηγαίνουν Άραβες. Αλλά δεν ξέρω πολλά για αυτό. Και πριν λίγες μέρες διάβασα ότι υπάρχει και Φιλλιπινέζικο.

Αλβανικό σχολείο που ρωτάς δεν υπάρχει και ούτε νομίζω να γίνει. Δε νομίζω πως έχουν σαν λαός την κουλτούρα της παιδείας τόσο υψηλά όσο οι Πολωνοί ή οι Άραβες ας πούμε (δεν το λέω ρατσιστικά, αλλά σαν γεγονός) για να προωθήσουν αυτή την ιδέα, και συν τοις άλλοις παρουσιάζουν έντονη εικόνα αφομοίωσης (πλήρους απορρόφησης από την χώρα, χωρίς να κρατούν ιδιαίτερα από τα έθιμα και τα στοιχεία του πολιτισμού τους). Τουλάχιστον αυτή την εικόνα μου δίνουν.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:16, 27-04-09:

Το φιλιππινέζικο σχολείο είναι πολύ καλό και δραστήριο. Της Λιβύης είναι στο Ψυχικό, δεν είναι;;
Τώρα, για τους Αλβανούς, τι να πω. Δεν ξέρω πού οφείλεται η έλειψη σχολείου, αλλά πρέπει να τους βγάλουμε το καπέλο για κάτι: εντάσσονται πολύ καλά. Μιλάνε όλοι καλά ελληνικά, σε μεγάλη ποσοστό δέχονται την ελληνική θρησκεία αλλά και τον τρόπο ζωής. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο στους Τούρκους της γερμανόφωνης κεντρικής Ευρώπης, πχ...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 20:12, 27-04-09:

παντως η Ελλαδα ήδη μπηκε στην frontex ,την υπηρεσια φυλαξης συνορων της ΕΕ και θα μας στειλουν συντομα υλικο και ανθρωπους...ειμαστε το μοναδικο συνορο της ασιας με την ΕΕ και αρα πρεπει να βοηθησουν και οι άλλοι ευρωπαιοι περα απο τις δικες μας κινησεις..όπως και γινεται...

Μιλάνε όλοι καλά ελληνικά, σε μεγάλη ποσοστό δέχονται την ελληνική θρησκεία αλλά και τον τρόπο ζωής. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο στους Τούρκους της γερμανόφωνης κεντρικής Ευρώπης, πχ...
Γλωσσικα και απο όλες τις αποψεις ειμαστε ξαδελφια με τους αλβανους σαν ρατσα(αυτοι Ιλλυριοι,εμεις Ελληνες,γειτονες απο αρχαιοτατων χρονων....απλα αυτοι εξισλαμιστηκαν απο τους Τουρκους...οποτε δεν ειναι δυσκολο να προσαρμοστουν.ενψ οι τουρκοι ειναι μογκολοι απο τα βαθη της ασιας που ηρθαν χιλια χρονια μ.Χ..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:13, 27-04-09:

Εμένα κανείς δε μου απάντησε στην ερώτηση γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω να επιλέγω ποιους θα συναναστρέφομαι εγώ και το παιδί μου. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Το να δίνετε αρνητικές ψήφους δε μου λύνει το ερώτημα...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:14, 27-04-09:

Διευκρινίζω ότι δεν απαντάω εκ μέρους των αρνητικών, εμμέσως: δεν έβαλα, αλλά ούτε συμφωνώ με σένα.
Διαφωνώ με ό,τι λες, γιατί το βρίσκω αβάσιμο και εσένα την ίδια ανεπαρκώς ενημερωμένη, ως προς το γιατί να φυλαγόμαστε (κι εμείς και τα παιδιά μας, όπως λες) από τους Αλβανούς.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 27-04-09 στις 21:22.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:20, 27-04-09:

Γιατί έχεις λάθος κριτήρια.
Με όλο το σεβασμό, αλλά θα μου θέσεις εσύ τα κριτήρια που θα έχω στις επιλογές μου ή θα σου θέσω εγώ τα δικά σου;

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:23, 27-04-09:

Διευκρινίζω ότι δεν απαντάω εκ μέρους των αρνητικών, εμμέσως: δεν έβαλα, αλλά ούτε συμφωνώ με σένα.
Διαφωνώ με ό,τι λες, γιατί το βρίσκω αβάσιμο και εσένα την ίδια ανεπαρκώς ενημερωμένη, ως προς το γιατί να φυλαγόμαστε (κι εμείς και τα παιδιά μας, όπως λες) από τους Αλβανούς.
Επεξεργάστηκα το μήνυμά μου γιατί δε μου άρεσε το "λάθος".
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις τους Αλβανούς και ό,τι καταλαβαίνω δε με βρίσκει σύμφωνη, σα λόγος αποκλεισμού όλων τους.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:27, 27-04-09:

Της Λιβύης είναι στο Ψυχικό, δεν είναι;;
Ναι. Και το πολωνικό στον Χολαργό.

Τώρα, για τους Αλβανούς, τι να πω. Δεν ξέρω πού οφείλεται η έλειψη σχολείου, αλλά πρέπει να τους βγάλουμε το καπέλο για κάτι: εντάσσονται πολύ καλά. Μιλάνε όλοι καλά ελληνικά, σε μεγάλη ποσοστό δέχονται την ελληνική θρησκεία αλλά και τον τρόπο ζωής. Λυπάμαι, αλλά δεν έχω δει κάτι τέτοιο στους Τούρκους της γερμανόφωνης κεντρικής Ευρώπης, πχ...
Δεν ξέρω ρε συ. Εγώ το θεωρώ αφομοίωση, όχι ένταξη. Δέχονται τον τρόπο ζωή μας και προσπαθούν ιδιαίτερα να γίνουν μέρος του, όμως απομακρύνονται πολύ από τα δικά τους ήθη. Μου κάνει αρνητική εντύπωση όταν βλέπω Αλβανούς να μιλάνε ελληνικά μεταξύ τους ή και το ότι πολλοί προσπαθούν να ξεκόψουν πλήρως από την χώρα τους, κάτι που δεν έχω δει σε άλλες εθνικότητες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:33, 27-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Ναι. Και το πολωνικό στον Χολαργό.

Δεν ξέρω ρε συ. Εγώ το θεωρώ αφομοίωση, όχι ένταξη. Δέχονται τον τρόπο ζωή μας και προσπαθούν ιδιαίτερα να γίνουν μέρος του, όμως απομακρύνονται πολύ από τα δικά τους ήθη. Μου κάνει αρνητική εντύπωση όταν βλέπω Αλβανούς να μιλάνε ελληνικά μεταξύ τους ή και το ότι πολλοί προσπαθούν να ξεκόψουν πλήρως από την χώρα τους, κάτι που δεν έχω δει σε άλλες εθνικότητες.
Κι εμένα μου κάνει εντύπωση. Αλλά το αντιπαραθέτω σα θετικό παράδειγμα ένταξης ενός λαού μεταναστευμένου... Οι Τούρκοι στη γερμανία έχουν πολλές παροχές στη γλώσσα τους, βλέπω έντονες προσπάθειες ένταξής τους εκ μέρους του κράτους, κι όμως ούτε γερμανικά μαθαίνουν ούτε με τους ντόπιους αναμειγνύονται. Γενική εντύπωση, έτσι;...

Συνεπώς, υπάρχει μέτρο; Είναι τόσο εύκολο να βρει κανείς την τέλεια ισορροπία;
Πέραν του ότι οι Αλβανοί έχουν έναν άλφα λόγο να αποποιούνται κάποιων χαρακτηριστικών τους (αν και εγώ δε βλέπω τόσο έντονα ό,τι περιγράφεις), δεν είναι το καλύτερο που μπορούν να κάνουν σε αυτή τη φάση;

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:42, 27-04-09:

Εμένα κανείς δε μου απάντησε στην ερώτηση γιατί είναι τόσο τρομερό να θέλω να επιλέγω ποιους θα συναναστρέφομαι εγώ και το παιδί μου. Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Το να δίνετε αρνητικές ψήφους δε μου λύνει το ερώτημα...
Την αρνητικη απο μενα την εφαγες για την αποψη σου καθαρα.
Το ερωτημα σου ειναι ρητορικο και δε σηκωνει ουτε απαντηση, ουτε συζητηση, τη στιγμη που αντιμετωπιζεις εναν ανθρωπο σαν ιο που τον θες μακρια απο σενα και το παιδι σου (αληθεια εχεις παιδι, η εχουμε φτασει σε αλλ'αντ'αλλων συζητηση?).

Βρισκω οτι δεν υπαρχει τιποτα πιο στενομυαλο απ'το να απορριπτεις εναν ανθρωπο εξαιτιας της χωραs στην οποια ετυχε να γεννηθει, και αντιστοιχα να φουσκωνεις απο περηφανεια για τη χωρα που η μοιρα σ'εφερε να γεννηθεις. Ειναι ολα τοσο τυχερα-ατυχα-τυχαια, που μου φαινεται αδιανοητο ο οποιοσδηποτε να νιωθει ανωτερος η κατωτερος για κατι που δεν επελεξε και δεν υπαρχει τροπος να επιλεξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Corpse Bride : 27-04-09 στις 21:50.
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 21:53, 27-04-09:

Συνεπώς, υπάρχει μέτρο; Είναι τόσο εύκολο να βρει κανείς την τέλεια ισορροπία;
Δεν είναι εύκολο σίγουρα, κι οι περισσότεροι μετανάστες είτε αφομοιώνονται είτε γκετοποιούνται. Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει για το ποιό είναι το ιδανικό. Σίγουρα χρειάζεται να αλλάξουν 1-2 γενιές μεταναστών για μεγαλύτερη ένταξη.

Όσο για τα αλλοδαπά παιδιά στα σχολεία, δεν το βλέπω κακό αν υπάρχει η κατάλληλη υποδομή. Θυμάμαι ενώ στις 2-3 1ες τάξεις του Δημοτικού οι συμμαθητές μου ήταν μόνο Έλληνες, μετά εμφανίστηκαν και αλλοδαποί. Όχι μόνο Αλβανοί, αλλά και Ασιάτες (που δεν υπήρχαν πολλοί εκείνη την περίοδο). Δημιουργήθηκε 1 τμήμα για τα παιδιά αυτά που περνούσαν μερικές ώρες κάνοντας ελληνικά και τα υπόλοιπα μαθήματα τα κάναμε μαζί. Τα παιδιά βελτιώθηκαν πολύ γρήγορα και κάναμε όλοι παρέα (εκτός από 1 συγκεκριμένο παιδί που το είχαμε όλοι στην απέξω επειδή ήταν επιθετικό). Στα αθώα παιδικά μυαλά οι διαφορές δεν έχουν σημασία. Δεν τα νοιάζει αν το άλλο παιδί είναι Αλβανάκι, Ινδάκι, μαυράκι. Τις ρατσιστικές φιλοσοφίες τις δημιουργούν οι ρατσιστές γονείς που γεμίζουν τα παιδικά κεφαλάκια με αντίστοιχες απόψεις κι έτσι χαλάει η ιστορία.

Ξέρω βέβαια ότι δεν έχουν όλα τα σχολεία συγκεκριμένα τμήματα και ότι σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις σε συγκεκριμένες υποβαθμισμένες περιοχές είναι όντως δύσκολα. Πάντως σε φυσιολογικές συνθήκες δεν θα μείνει πίσω το Ελληνάκι επειδή έχει Αλβανούς συμμαθητές, ούτε θα το ρίξουν στην ακολασία. Ξέρω ότι εξηγώ τα αυτονόητα βέβαια, αλλά δυστυχώς όχι για όλους .

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 00:24, 28-04-09:

Δηλαδή αντί να κατηγορήσουμε το αίτιο κατηγορούμε το σύμπτωμα. Εντάξει δεν είναι η πρώτη φορά που με κατηγορούν για τις απόψεις μου, ίσως γιατί όλοι μιλάνε εκ του ασφαλούς. Μακάρι ποτέ να μην έρθετε σε θέση να συναναστραφείτε Αλβανούς που ήξερα εγώ.
Γνώμη δεν αλλάζω για τους αλλοδαπούς (όχι όλους, αυτούς που δεν εκτιμούν τη φιλοξενία που τους προσφέρουμε). Και σταματώ το θέμα εδώ, δε θέλω να πείσω κανέναν. Κι ούτε είπα οτι ο Έλληνες είμαστε τέλειοι κι όλοι οι υπόλοιποι χάλια. Απλά θέλω να μείνουν μακριά μου αυτοί οι άνθρωποι. Και δυστυχώς αν το παιδί μου πάει στο σχολείο με τα παιδιά αυτά δε θα αποφύγω να μείνουν μακριά μου. Μπορείτε να μου πείτε ποιος αποφασίζει για μένα εδώ;
Μήπως θα επιθυμούσες να σε φέρω σε επαφή με κάτι καλά παιδιά με εξαίρετη παιδεία που τυχαίνει να είναι Έλληνες????
Μήπως επίσης εσύ και το παιδί σου θα ήθελες να ζείτε σε έναν ιδανικά πλασμένο κόσμο?
Δεν είναι δυνατόν σήμερα από έναν νέο άνθρωπο να γράφονται τέτοιες απόψεις....και πόσο μάλιστα όταν μεγαλώνει παιδί.....
Ο ρατσισμός και ο φόβος δεν ήταν ποτέ καλοί σύμβουλοι του πολιτισμού και της εξέλιξης.
Ο δικός σου ο φόβος , η δικιά σου απόρριψη αναπαραγάγει θυμό βια και μίσος....και εάν ο κόσμος αυτός είναι τελικά έτσι φτιαγμένος δεν σου φταίει ο μετανάστης.....ο ''φιλοξενούμενος''.... εκείνος που ήρθε από άλλη χώρα , αλλά το ίδιο σου το σπίτι και ο ίδιος σου ο εαυτός.
Εσύ είσαι ο βάρβαρος ο φυγόπονος και εσύ δεν ξέρεις όχι να φιλοξενείς....αλλά να αποδέχεσαι και να δέχεσαι τον ''ξένο'' στην γειτονιά σου και στην ζωή σου.
Όταν λοιπόν οι Αλβανοί οι Πακιστανοί οι Αφρικανοί έρχονται στην δική σου χώρα για μια ποιο ανθρώπινη ζωή , πιθανότατα θα πρέπει εσύ πρώτη να τους δείξεις αλλά και να υπερασπιστείς (εμπράκτως) ότι είσαι .....πολιτισμένη...ότι σέβεσαι την ελευθερία του διπλανού σου τα δικαιώματα του.....

Η πικρή αλήθεια μου είναι οτι δε συμπαθώ τους αλλοδαπούς και φροντίζω να μένω μακριά τους, καμία επαφή δε θέλω μαζί τους.
Η πικρή αλήθεια είναι ότι μένεις μακριά από την δικιά σου αλήθεια.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 28-04-09 στις 00:32.
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 00:54, 28-04-09:

Λοιπόν έχουμε και λέμε :
μια φορά που είχα χαθεί , ένας αλβανός μου είχε πει πώς να πάω εκεί που θέλω

την πρώτη φορά που είχα κάτσει σε ίντερνετ καφέ , ένας αλβανός που καθότανε δίπλα μου είχε μάθει να χρησιμοποιώ p2p προγράμματα

στο εξοχικό μου , έχουμε χρησιμοποιήσει για ράντισμα/ξεχορτάριασμα στον κήπο πολλούς εργάτες που όλοι παίρνανε πολλά λέφτα για κακή εργασία.Ολοι - εκτός από έναν αλβανό που ήτανε ο μόνος που ζήτησε τελικά όσα λεφτά είχε πει από την αρχή και μου έμαθε να χρησιμοποιώ και το κουρευτικό μηχάνημα...

Από την άλλη :
έλληνες με έχουνε ληστέψει
έλληνες μου έχουνε χωθεί για τσαμπουκά στον δρόμο χωρίς λόγο
με έλληνες γενικά έχει κινδυνέψει η σωματική μου ακεραιότητα - για την ψυχική ούτε λόγος...

Συμπέρασμα : δεν υπάρχει.Το τι μας έτυχε είναι κάτι πολύ ασήμαντο για να εξάγουμε συμπεράσματα.
Οι αλβανοί εισήλθαν στην χώρα (τότε που ήρθανε μαζικά εννοώ) ελάχιστες μέρες αφότου ανοίξανε οι φυλακές τους(Φανταστείτε να κρίνανε οι ρουμάνοι τους έλληνες από τον Πάσσαρη.Άδικο εΌτι ακολούθησε ναι δεν ήτανε ωραίο.Αλλα τους ξαναψηφίσαμε ε;(αυτούς που ανοίξανε τα σύνορα τότε)
Τίποτε δεν είναι τυχαίο και ουδέν καλό αμιγές κακού.Ολυμπιακούς θέλαμε;Ποιος τα έχτισε όλα;ο μεσοαστός δημόσιος υπάλληλος/στέλεχος ;ΟΧΙ

ΟΙ μετανάστες είναι απαραίτητοι για το καλό ενός τόπου.Το ίδιο και τα όρια αριθμητικά και ποιοτικά στην αποδοχή τους.Αυτοί που δεν θέσανε τα όρια είναι αυτοί που ψηφίσαμε γιατί όσο και εάν παραπονιόμαστε σε ένα φόρουμ όταν ψηφίζουμε δεν το πολυκουράζουμε αλίμονο
Να παίρνει το μεροκάματο ο αλβανός ζωγράφος μεγάλων επιφανειών(μπογιατζής ντε) από τον πατέρα μας ; όχι , κακό.Να πάρει το παιδί μας δουλειές στο εξωτερικό να κάνει μεταπτυχιακά για να γλιτώσει από την ελλαδίτσα;μα φυσικά , τι καλύτερο

Ο υπογράφων (όπως και πολλοί από εσάς φαντάζομαι) έχει γυρίσει πολλές γειτονιές στην τσιμεντούπολη : από τα εξάρχεια στο κεφαλάρι και από τον άγιο παντελεήμονα στο κολωνάκι.Ξέρω πως νιώθει κάποιος όταν σε ένα λεωφορείο που πάει κέντρο είναι 90% ξένοι και σε κοιτάζουν σαν τουρίστα.Ξέρω ότι στα πατήσια πολλά σχολεία έχουνε 75% ξένους μαθητές.Δεν μου αρέσει όχι όμως γιατί ξύπνησα στραβά σλλά για συγκεκριμένο λόγο : γιατί δεν αντέχουμε πια άλλους μετανάστες αριθμητικά.Ναι είναι αλήθεια , δεν είμαστε HΠΑ.Αλλά , αν κάτσουν κάτω οι υπεύθυνοι δούνε την κατάσταση , κάνουνε πρόγραμμα όλα καλά και όλα ωραία.Αντέχουμε 1,5 εκατομμύριο;ε σε αυτό πρέπει να φερθούμε σαν κύριοι.Τελεία και παύλα.Και όσοι θέλουνε χρυσά αυγά για να το καταλάβουνε , να τα φάνε ευχαρίστως . Αλλά εμείς είμαστε τόσο ανοργάνωτοι που πάντα βρίσκουμε τα πάντα σε ένα πρόβλημα εκτός από την λύση

*φίλε dark kronos σχετικά με το ποστ σου στην πρώτη σελίδα.Η εφηβεία είναι μαι δύσκολη ηλικία.Οποιαδήποτε παραπάνω μεταβλητή(π.χ. να σαι μετανάστης) πέραν των συνηθισμένων της ηλικίας την εκτροχιάζει άσχημα.Γι αυτό , να έχεις υπομονή με τους συμμαθητές σου.Και εγώ είχα με τους έλληνες δικούς μου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη self-instructive depressing : 28-04-09 στις 02:10.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:48, 28-04-09:

Η συζήτηση για τις προσμίξεις των φυλών μεταφέρθηκε εδώ
Η συζήτηση για τον Ιό μεταφέρθηκε εδώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 29-04-09 στις 01:07.
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:08, 08-06-09:

Πέρα από οποιονδήποτε χαρακτηρισμό και κρίνοντας καθαρά από τη σημερινή κατάσταση και τη διάσταση που έχει πάρει, θεωρείς ότι ήταν έτοιμη;
Φυσικα και δεν ηταν ετοιμη η Ελλαδα και γενικα η Ευρωπη να δεχτει τοσο μεγαλο αριθμο μεταναστων..

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε το απλο..Οπως εστρωσες,θα κοιμηθεις..

Αυτο αναφερεται σε ολο τον δυτικο κοσμο..Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Τωρα που οι εξαθλιομενοι ερχονται προς τα εδω,με τι μουτρα τους λες γυριστε πισω,ειστε πολλοι?

Οι κυβερνησεις και οι περισσοτεροι πολιτες κοιτανε τις συνεπειες του προβληματος και οτι τις αιτιες..Και προσπαθουν να λυσουν το προβλημα προτεινοντας κλεισιμο συνορων,περισσοτερους σεναριοφυλακες,επιχειρησεις σκουπας κλπ..

Νομιζω οτι για να λυσεις ενα προβλημα πρεπει να κοιταξεις τις αιτιες και οχι τις συνεπειες..Αλλιως η εικονα για το μελλον ειναι ξεκαθαρη..

Οσα μετρα και να παρθουν,οσο υπαρχουν εξαθλιομενοι χωρις μοιρα στον ηλιο θα βρισκουν τον τροπο να ερχονται..Εδω θα συναντανε ανεργια,ρατσισμο και εκμεταλευση που σε συνδυασμο με το χαμηλο επιπεδο μορφωσης θα τους κανει ερμαια στα χερια φανατικων..Επισης φτωχια θα σημαινει και αυξηση της εγληματικοτηας..Απο την αλλη οι Ελληνες θα βλεπουν το δεντρο και θα φανατιζονται εναντιον τους..

Ετσι φανατικοι απο την μια,φανατικοι απο την αλλη θα εχουμε ως αποτελεσμα πολλα παρατραγουδα..Οπως εγινε προσφατα με το περιστατικο με το κορανι..Φανατισμος απο τους μουσουλμανους,φανατισμους και απο τους ακροδεξιους που καψανε το τζαμι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jrot6 : 08-06-09 στις 18:15.
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:14, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Φυσικα και δεν ηταν ετοιμη η Ελλαδα και γενικα η Ευρωπη να δεχτει τοσο μεγαλο αριθμο μεταναστων..

Αλλα πρεπει να σκεφτουμε το απλο..Οπως εστρωσες,θα κοιμηθεις..

Αυτο αναφερεται σε ολο τον δυτικο κοσμο..Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Τωρα που οι εξαθλιομενοι ερχονται προς τα εδω,με τι μουτρα τους λες γυριστε πισω,ειστε πολλοι?
Εγω ομως δεν συμετιχα σε καμια αποφαση ως προς αυτα τα γεγονοτα... Δεν υπηρχα ουτε καν ως σπερματοζωαριο οταν ξεκινισαν ολα αυτα... Γιατι λοιπον να πρεπει τωρα εγω να σκευτω με την λογικη "φταινε τα κρατη μας, οποτε πρεπει να δεχτουμε τους παντες" και οχι με την λογικη "δεν μπορουμε να δεχτουμε αλλους, ας φτιαξουμε πρωτα την κατασταση και μετα να δεχτουμε και αλλους και να βοηθισουμε και αυτα τα κρατη"; Τι κανει το πρωτο πιο σωστο απο το δευτερο;...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 18:20, 08-06-09:

Krone συνεχιζεις να ζεις σε ευημερια σε σχεση με αυτα τα κρατη λογω της εκμεταλευσης..

Και αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να προσπαθησεις να ψηφισεις ατομα που προσπαθουν να δωσουν λυση στα αιτια (δεν ξερω αν καν υπαρχουν τετοια ατομα) και οχι ατομα που με ξενοφοβικες κορονες ουρλιαζουν γυριστε ολοι πισω,δεν χωραμε..

Δεν ξερω αν υπαρχει λυση οντως..Οσο υπαρχουν τα οικονομικα συμφεροντα δεν το βλεπω..

Απλα ηρθε η ωρα να πληρωσουμε ολοι μας το κομιστρο για τον τροπο που ηρθε η ευημερια μας..

και οχι με την λογικη "δεν μπορουμε να δεχτουμε αλλους, ας φτιαξουμε πρωτα την κατασταση και μετα να δεχτουμε και αλλους και να βοηθισουμε και αυτα τα κρατη";
1)Περιμενεις απο ποιους να φτιαξουν την κατασταση?Απο τους κυβερνωντες..Οπλισου με υπομονη..Θα αργησουν..
2)Ενα δυτικο κρατος θα δεχοταν αλλους μονο αν το συμφερε..Πχ δες τι εγινε εδω με τα ολυμπιακα εργα..
3)Αυτην την ατακα πανε πεστην σε αυτον που πειναει..Πεστου περιμενε ρε συ, να φτιαξουμε την κατασταση και μετα θα σε δεχτουμε..

Υ.Γ. Σκεψου το απλα..Αν ειναι 2 διπλανα χωρια και επι χρονια το ενα ευημερει εκμεταλευομενο το αλλο και οδηγοντας το στη φτωχια δεν θα ερθει μια μερα που ολοι οι κατοικοι του δευτερου θα πανε στο πρωτο? Ε με συγχωρεις..Με τι μουτρα θα τους πεις παντε πισω??

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:29, 08-06-09:

Krone συνεχιζεις να ζεις σε ευημερια σε σχεση με αυτα τα κρατη λογω της εκμεταλευσης..

Και αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να προσπαθησεις να ψηφισεις ατομα που προσπαθουν να δωσουν λυση στα αιτια (δεν ξερω αν καν υπαρχουν τετοια ατομα) και οχι ατομα που με ξενοφοβικες κορονες ουρλιαζουν γυριστε ολοι πισω,δεν χωραμε..

Δεν ξερω αν υπαρχει λυση οντως..Οσο υπαρχουν τα οικονομικα συμφεροντα δεν το βλεπω..

Απλα ηρθε η ωρα να πληρωσουμε ολοι μας το κομιστρο για τον τροπο που ηρθε η ευημερια μας..

1)Περιμενεις απο ποιους να φτιαξουν την κατασταση?Απο τους κυβερνωντες..Οπλισου με υπομονη..Θα αργησουν..
2)Ενα δυτικο κρατος θα δεχοταν αλλους μονο αν το συμφερε..Πχ δες τι εγινε εδω με τα ολυμπιακα εργα..
3)Αυτην την ατακα πανε πεστην σε αυτον που πειναει..Πεστου περιμενε ρε συ, να φτιαξουμε την κατασταση και μετα θα σε δεχτουμε..

Υ.Γ. Σκεψου το απλα..Αν ειναι 2 διπλανα χωρια και επι χρονια το ενα ευημερει εκμεταλευομενο το αλλο και οδηγοντας το στη φτωχια δεν θα ερθει μια μερα που ολοι οι κατοικοι του δευτερου θα πανε στο πρωτο? Ε με συγχωρεις..Με τι μουτρα θα τους πεις παντε πισω??
Εφοσων λοιπον οπως λες και εσυ, δεν υπαρχει καπιος που να προσπαθει να δωσει λυση στα αιτια. γιατι εγω να μην παιξω το δικο μου παιχνιδι, "παιζοντας" με πολιτικους,κομματα και πολιτικες, προκειμενου να δημιουργισω μια τετια πορεια στο κρατος ωστε να δωθει τελικα μια λυση;...

Δεν διαφωνω στα 1,2,3... Αλλα και μετα τους ολυμπιακους ηρθανε πολοι μεταναστες... Και οπως λες σε εναν φιλο σου που σου ζηταει δανικα "εδω δεν εχω να πληρωσω τα δικα μου δανεια, θα δωσω και σε σενα", ετσι θα πεις και στον αλλων "αφου πειναω και εγω... μολις εχω να ταΐσω ολο το κρατος, θα δωσω και σε σενα" (οχι οτι δεν εχουμε... αλλα εδω μπαινουν πολλα αλλα θεματα...)

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:45, 08-06-09:

Εφοσων λοιπον οπως λες και εσυ, δεν υπαρχει καπιος που να προσπαθει να δωσει λυση στα αιτια. γιατι εγω να μην παιξω το δικο μου παιχνιδι, "παιζοντας" με πολιτικους,κομματα και πολιτικες, προκειμενου να δημιουργισω μια τετια πορεια στο κρατος ωστε να δωθει τελικα μια λυση;...
Να κανεις οτι γουσταρεις..Ποιος ειμαι εγω που θα σου πει τι να κανεις?

Απλα η προταση σου ερχεται σε αντιθεση με την επιλογη σου να ψηφισεις ΛΑΟΣ..Λες οτι στοχος σου ειναι να δημιουργησεις στο κρατος μια πορεια ωστε να δωθει τελικα μια λυση..

Η λυση που προτεινει το συγκεκριμενο κομμα ειναι να τους πεταξουμε ολους εξω και να κανουμε την χωρα φρουριο ωστε να μην μπει κανενας στο μελλον..

Και στο ειπα και προηγουμενως οτι αυτη ειναι η ευκολη λυση των συνεπειων..Οσο ομως δεν λυνονται τα αιτια ειναι 100% σιγουρο οτι αυτη η λυση δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα,αφου ο εξαθλιομενος θα βρει τροπο να μπει μεσα..

Και οπως λες σε εναν φιλο σου που σου ζηταει δανικα "εδω δεν εχω να πληρωσω τα δικα μου δανεια, θα δωσω και σε σενα", ετσι θα πεις και στον αλλων "αφου πειναω και εγω... μολις εχω να ταΐσω ολο το κρατος, θα δωσω και σε σενα" (οχι οτι δεν εχουμε... αλλα εδω μπαινουν πολλα αλλα θεματα...)
Αν εγω επι χρονια εκλεβα τον φιλο μου και εφτασα σε μια καλη οικονομικη κατασταση απο αυτο,δεν θα ειχα τα μουτρα να του ζητησω και τα ρεστα που μου ζηταει δανεικα..

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 20:03, 08-06-09:

Να κανεις οτι γουσταρεις..Ποιος ειμαι εγω που θα σου πει τι να κανεις?

Απλα η προταση σου ερχεται σε αντιθεση με την επιλογη σου να ψηφισεις ΛΑΟΣ..Λες οτι στοχος σου ειναι να δημιουργησεις στο κρατος μια πορεια ωστε να δωθει τελικα μια λυση..

Η λυση που προτεινει το συγκεκριμενο κομμα ειναι να τους πεταξουμε ολους εξω και να κανουμε την χωρα φρουριο ωστε να μην μπει κανενας στο μελλον..

Και στο ειπα και προηγουμενως οτι αυτη ειναι η ευκολη λυση των συνεπειων..Οσο ομως δεν λυνονται τα αιτια ειναι 100% σιγουρο οτι αυτη η λυση δεν θα εχει κανενα αποτελεσμα,αφου ο εξαθλιομενος θα βρει τροπο να μπει μεσα..

Αν εγω επι χρονια εκλεβα τον φιλο μου και εφτασα σε μια καλη οικονομικη κατασταση απο αυτο,δεν θα ειχα τα μουτρα να του ζητησω και τα ρεστα που μου ζηταει δανεικα..
Το οτι ψηφισα Λαος, δεν παει να πει οτι τους εβαλα και απολυτους μοναρχες πανω απο το κεφαλι μου... Αυτοι θα φωναξουν για να γινει φρουριο η Ελλαδα, το ΚΚΕ θα φωναξει για το αντιθετο, τα υπολιπα κομματα θα πανε καπου στην μεση και τελικα ισως να μπορεσει κατι να γινει...

Αν ειναι τοσο εξαθλιωμενος, που οι συνθικες ζωης που "απλοχερα" του "προσφερονται" εδω ειναι καλητερες, πολυ καλα θα κανει και θα βρει τροπο να μπει! Αλλα ξερω πολους μεταναστες που φυγανε απο χωρες του πρωΐν ανατολικου μπλοκ, οπου ητανε ανθρωποι με καπιο πτυχιο, που ειχανε δουλεια, που ειχανε το σπιτι τους, δεν πεθενανε της πεινας, αλλα σαφως δεν ειχανε ολες τις ανεσεις. Ηρθανε λοιπον εδω, και μετα απο 4-5 χρονια καταφερνουν να ζησουν σαν ανθρωποι... Και αυτο στην Ροδο, που δεν ειναι τοσο κορεσμενη οσο η Αθηνα... Στην αθηνα απο οτι ακουω και απο τα λιγα που βλεπω οποτε παω η κατασταση ειναι τοσο αθλια, που δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ητανε χοιροτερα πριν ερθουν εδω, αφου μεχρι και στην ερημο που δεν εχουν να φανε και τρωνε αμο, καλητερα ειναι...

Ναι εσυ δεν θα ειχες τα μουτρα... Εγω δεν θα ειχα καν τα μουτρα να τον κλεχω εξ αρχης... Αλλα τωρα εχω κληρωνομισει το χρεως λογο των κλοπων που εκαναν οι προγωνοι μου, και εγω δεν εζησα καμια καλη οικονομικη κατασταση, και χρωσταω και σε τοσες μεριες, θα ζητισω μια πιστωση χρονου απο ολες αυτες τις μεριες, για να βρω μια δουλεια να μπορεσω να τους ξεπλιρωσω... Με το να καταστραφω και εγω δεν κερδιζει κανεις τπτ, αφου απλα κανει τον κυκλο η κατασταση.... Ποτε με εμενα πανω, ποτε με εσενα, ποτε με καπιον αλλον...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:23, 08-06-09:

Ο δυτικος κοσμος εφτασε στα σημερινα επιπεδα ευημεριας εκμεταλευομενος τις φτωχες χωρες της Ασιας και της Αφρικης..Και συνεχιζει να τις εκμεταλευεται οικτρα..Σκεψου οτι τα περισοτερα προιοντα της ζωης μας κατασκευαζονται απο εταιριες που δρουνε σε αυτες τις χωρες, συμβαλλοντας στη φτωχια αυτων.Οι δυτικες κυβερνησεις στηριζουν πολλες φορες διδακτορικες κυβερνησεις εκει,ωστε να εκμεταλευονται την φτωχια..Ετσι αυτες οι χωρες δεν ξεφευγουν απο τη εξαθλιωση..Επισης η ευημερια μας στηριζεται σε φυσικους πορους ολων των χωρων..

Δηλαδή λες οτι επειδή οι πολυεθνικές πλούτισαν εκμεταλλευόμενοι τους φτωχούς λαούς εγώ θα πρέπει να ανεχτώ την εγκληματικότητά τους στη χώρα μου; Δεν έχω ακούσει να ληστεύουν ή να σκοτώνουν κανέναν εκατομμυριούχο επιχειρηματία στην Εκάλη...

Μωρέ εσύ ωραία κι άγια τα λες, το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται. Με το να ψάχνουμε τις αιτίες απλά μια ζωή θα ζούμε στη θεωρία (όπως στις εκθέσεις ιδεών που κάναμε στο σχολείο, λέγαμε τις αιτίες, τις συνέπειες και προτείναμε και 5 ανέφικτες λύσεις για το θεαθήναι). Μπορούν αυτές οι λύσεις να γίνουν πραγματικότητα στην Ελλάδα; Μπορούμε να νοιαστούμε για τους μετανάστες τη στιγμή που εμάς τους Έλληνες το κράτος μάς έχει γραμμένους και τρώνε τα λεφτά ΜΑΣ σε βίλες και κότερα;

Σε μια κοινωνία που δεν μπορεί να προστατέψει τα ίδια της τα μέλη φέραμε και αλλοδαπούς να ζητούν δικαιώματα που καλά καλά εμείς δεν έχουμε...

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:40, 08-06-09:

Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα δουλειες στους μεταναστες ποιος δινει?! Εγω, εσυ και ο "Ρουπας" απεναντι δε δινουμε?!
Οταν ο Ελληνας δεν καταδεχεται να γινει εργατης, οταν δεν καταδεχεται για κανει αγροτικες εργασιες, γιατι σας φαινεται περιεργο που θα βρεθει ο μεταναστης που εχει την αναγκη, ακομα και με πτυχια, να το κανει?!

Και απορω δηλαδη με τη σταση καποιων απεναντι στους μεταναστες, οταν δεν υπαρχει ελληνικη οικογενεια που να μην ειχε ή να μην εχει συγγενη μεταναστη σε μια χωρα και ακομα περισσοτερο οταν χειροκροτει δηλωσεις του τυπου "χρειαζεται σκουπα" και "ολοι να πανε απο κει που ηρθαν"...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 20:58, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συγγνωμη ρε παιδια, αλλα δουλειες στους μεταναστες ποιος δινει?! Εγω, εσυ και ο "Ρουπας" απεναντι δε δινουμε?!
Οταν ο Ελληνας δεν καταδεχεται να γινει εργατης, οταν δεν καταδεχεται για κανει αγροτικες εργασιες, γιατι σας φαινεται περιεργο που θα βρεθει ο μεταναστης που εχει την αναγκη, ακομα και με πτυχια, να το κανει?!

Και απορω δηλαδη με τη σταση καποιων απεναντι στους μεταναστες, οταν δεν υπαρχει ελληνικη οικογενεια που να μην ειχε ή να μην εχει συγγενη μεταναστη σε μια χωρα και ακομα περισσοτερο οταν χειροκροτει δηλωσεις του τυπου "χρειαζεται σκουπα" και "ολοι να πανε απο κει που ηρθαν"...

Υπαρχουν ομως και καποια σημεια στα οποια δεν δινεις βαρος:

* Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο περα απο το οποιο μια χωρα δεν εχει πλεον δουλειες να προσφερει;
* Ποσοι ειναι νομιμοι; Ποσοι πληρωνουν φορους, εχουν ασφαλιστικο ταμειο, κτλ (το οποιο προφανως ειναι ζητημα και για την υγεια των ιδιων, αλλα και του κρατους)
* Τι θα κανεις με τον πληθυσμο των αλλοδαπων που θελει να ερθει / θα προσπαθησει (παρανομα) να ερθει στην Ελλαδα στο μελλον; Θα τους απελαυνεις αμεσα; Θα κανεις παλι τα στραβα ματια;
* Τι θα κανεις για να εξασφαλισεις την κοινωνικη ευημερια; Οταν σε μια περιοχη πχ εχεις 20.000 Μουσουλμανους μεταναστες, αυτοι (λογικα) θα θελουν να τηρουν τα δικα τους κοινωνικα, θρησκευτικα, κτλ εθιμα. Απο την αλλη, αυτοι εχουν επιλεξει (πολλες φορες παρανομα) να ερθουν στη χωρα σου. Δεν θα πρεπει πρωτα απο να αποδεχτουν /αφομοιωθουν αυτοι στη δικη σου κουλτουρα και οχι το αντιθετο;
* Για τους Ελληνες μεταναστες. Στις χωρες που πηγαιναν ηταν νομιμοι μεταναστες ή λαθρομεταναστες; Και στις χωρες που πηγαιναν υπηρχαν κανονισμοι για την περιπτωση που ο αριθμος τους αυξηθει υπερβολικα; (πχ η Αμερικη δεν δεχεται περαν απο καποιο αριθμο μεταναστων)

Υ.Γ: Δεν λεω φυσικα οτι η απαντηση ειναι "να τους σουταρουμε ολους, εμας τι μας μελλει", αλλα σιγουρα και η απαντηση δεν ειναι "ας ερθουν, δεν θα πλημυρισουμε κιολας, ολοι οι καλοι χωρανε".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Insomniac : 08-06-09 στις 21:04.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:26, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
* Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο περα απο το οποιο μια χωρα δεν εχει πλεον δουλειες να προσφερει;
Θες να μου πεις οτι δεν υπαρχουν δουλειες?
Η πλειοψηφια των γυναικων που μαγειρευουν, καθαριζουν και κανουν λαντζα σε εστιατορια, καφε, μπαρ και τα συναφη ειναι αλλοδαπες...Οι Ελληνιδες δεν πανε...
Δουλειες υπαρχουν, απλως οι Ελληνες λογω ψωνιου μας δεν ειμαστε διατεθημενοι να τις κανουμε.

* Ποσοι ειναι νομιμοι; Ποσοι πληρωνουν φορους, εχουν ασφαλιστικο ταμειο, κτλ (το οποιο προφανως ειναι ζητημα και για την υγεια των ιδιων, αλλα και του κρατους)
Περι αυτου δεν αντιλεγω...Να δοθει ευκαιρια σε οσους εργαζονται απο μερικα μεροκαματα εως πληρη αποσχοληση να γινουν νομιμοι.

* Τι θα κανεις με τον πληθυσμο των αλλοδαπων που θελει να ερθει / θα προσπαθησει (παρανομα) να ερθει στην Ελλαδα στο μελλον; Θα τους απελαυνεις αμεσα; Θα κανεις παλι τα στραβα ματια;
Τα στραβα ματια να μη γινονται ποτε. Ουδεποτε υποστηριξα οτι πρεπει να δεχομαστε λαθρομεταναστες. Αλλα ξεχναμε βεβαια πως και πολλοι απο αυτους βρεθηκαν εδω, συνεβει επειδη και καποιοι "δικοι" μας χρηματιστηκαν...

* Τι θα κανεις για να εξασφαλισεις την κοινωνικη ευημερια; Οταν σε μια περιοχη πχ εχεις 20.000 Μουσουλμανους μεταναστες, αυτοι (λογικα) θα θελουν να τηρουν τα δικα τους κοινωνικα, θρησκευτικα, κτλ εθιμα. Απο την αλλη, αυτοι εχουν επιλεξει (πολλες φορες παρανομα) να ερθουν στη χωρα σου. Δεν θα πρεπει πρωτα απο να αποδεχτουν /αφομοιωθουν αυτοι στη δικη σου κουλτουρα και οχι το αντιθετο;
Για ποιο λογο πρεπει να αφομοιωθουν στη δικη μου κουλτουρα και στα δικα μου εθιμα?!
Εαν δεν ενοχλουν το συμπολιτη τους, ειναι ενομοι, ας κρατησουν ολα τα ηθη και εθιμα τους.
Ποια η διαφορα εκεινων με των δικων μας στη Γερμανια, το Βελγιο και της ΗΠΑ? Ή εχουμε την εντυπωση πως αφομοιωθηκαν?!

* Για τους Ελληνες μεταναστες. Στις χωρες που πηγαιναν ηταν νομιμοι μεταναστες ή λαθρομεταναστες; Και στις χωρες που πηγαιναν υπηρχαν κανονισμοι για την περιπτωση που ο αριθμος τους αυξηθει υπερβολικα; (πχ η Αμερικη δεν δεχεται περαν απο καποιο αριθμο μεταναστων)
Εχεις την εντυπωση οτι δεν υπηρξαν Ελληνες και οχι μονο λαθρομεταναστες στις προαναφερθεντες χωρες...Προσωπικα γνωριζω περιπτωσεις που εισηλθαν παρανομα και καποια στιγμη νομιμοποιησαν την παραμονη τους...
Επισης συμφωνω απολυτα στο να υπαρχουν κανονισμοι και ελεγχος για το οποιο κυμα μεταναστων...δε μιλησα ποτε για ξεφραγο αμπελι...
Απλως θεωρω βασει της μεταναστευτικης μας ιστοριας θα επρεπε και οφειλουμε δλδ να ειμαστε πιο επιεικεις σε αυτο το θεμα και μακρια απο θεσεις φανερα ρατσιστικες...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 21:39, 08-06-09:

Η πλειοψηφια των γυναικων που μαγειρευουν, καθαριζουν και κανουν λαντζα σε εστιατορια, καφε, μπαρ και τα συναφη ειναι αλλοδαπες...Οι Ελληνιδες δεν πανε...
Δουλειες υπαρχουν, απλως οι Ελληνες λογω ψωνιου μας δεν ειμαστε διατεθημενοι να τις κανουμε.
Αυτό συμβαίνει γιατί στις δουλειές αυτές δέχονται γυναίκες μέχρι κάποια ηλικία. Κι επειδή οι νέες κοπέλες ως επί το πλείστον είναι πολύ ή λίγο μορφωμένες, δε θα πάνε να πλύνουν πιάτα ή να καθαρίσουν. Οι γυναίκες προηγούμενης γενιάς όμως, οι μαμάδες μας, αν θέλουν να πάνε (γιατί δεν είχαν ίσως τη δυνατότητα να σπουδάσουν) δεν τις παίρνουν.

Να δοθει ευκαιρια σε οσους εργαζονται απο μερικα μεροκαματα εως πληρη αποσχοληση να γινουν νομιμοι.
Μα εδώ υπάρχουν ακόμα Έλληνες που δουλεύουν παράνομα, χωρίς ΙΚΑ! Αυτό λέμε. Ας κοιτάξουμε πρώτα να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα των δικών μας πολιτών, κι ύστερα βλέπουμε και των αλλοδαπών.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 21:51, 08-06-09:

Θες να μου πεις οτι δεν υπαρχουν δουλειες?

1oν, οχι δεν εννοω οτι δεν υπαρχουν δουλειες. Ημουν σαφης. Εννοω οτι υπαρχει ενα κρισιμο σημειο περαν του οποιου δεν θα υπαρχουν δουλειες. Εκει τι κανεις; Αναγκαστικα δεν πρεπει να βαλεις ορια πριν ολοι οσοι ερχονται δεν βρισκουν δουλεια;

2ον, αυτο που λες δεν ειναι και το καλυτερο επιχειρημα. Μπορει μεν να υπαρχουν τετοιου ειδους δουλειες (οπως επισης και σε χωραφια, κτλ) αλλα δεν γινεται την πλειοψηφια (αν οχι ολους) των μεταναστων να τη θεωρεις ικανους μονο για αυτο, ή τελος παντων να τους δινεις μονο αυτες τις δουλειες ενω μπορει να εχουν σπουδασει ή να ειναι ικανοι για παραπανω. Ετσι δημιουργεις μια νεα - κατωτερη- ταξη, προκαλωντας προφανως κακο στους ιδιους, αλλα και μελλοντικα και σε σενα, οταν στο μελλον θα κατανοησουν οτι αυτο δεν τους αρκει. Για αυτο το λογο, θα πρεπει να υπαρχουν - κατα το δυνατον - μονο νομιμοι μεταναστες, οσο το κρατος μπορει να τους φερθει σαν κανονικους πολιτες τους, με πληρη δικαιωματα και κανονικη εργασια.

Τα στραβα ματια να μη γινονται ποτε. Ουδεποτε υποστηριξα οτι πρεπει να δεχομαστε λαθρομεταναστες. Αλλα ξεχναμε βεβαια πως και πολλοι απο αυτους βρεθηκαν εδω, συνεβει επειδη και καποιοι "δικοι" μας χρηματιστηκαν...
Αρα καποια στιγμη πρεπει να μπει ενα οριο και οντως να μη δεχομαστε καθολου λαθρομεταναστες, παρα μονο οσο νομιμο μεταναστευτικο πληθυσμο "αντεχουμε" σαν χωρα. Το δεχομαστε ολοι αυτο, ετσι;

Για ποιο λογο πρεπει να αφομοιωθουν στη δικη μου κουλτουρα και στα δικα μου εθιμα?!
Εαν δεν ενοχλουν το συμπολιτη τους, ειναι ενομοι, ας κρατησουν ολα τα ηθη και εθιμα τους.
Ποια η διαφορα εκεινων με των δικων μας στη Γερμανια, το Βελγιο και της ΗΠΑ? Ή εχουμε την εντυπωση πως αφομοιωθηκαν?!
Η διαφορα ειναι οτι τα δικα μας εθιμα / θρησκευτικες πεποιθησεις ειναι πολυ πιο κοντα σε αυτα των υπολοιπων Ευρωπαιων - Αμερικανων, απο οτι ειναι πχ των μουσουλμανων με τα δικα μας. Και οτι επειδη καποια απο αυτα εκτος απο πολυ διαφορετικα, ειναι πολυ συντηρητικα με τα δικα μας, μπορει να προκληθουν εντασεις. Ενα απλοϊκο παραδειγμα: Παω εγω να την "πεσω" σε μια κοπελα, οπως θα την επεφτα σε καποια Ελληνιδα. Και ο πατερας αυτης πχ ειναι υπερσυντηρητικος λογω θρησκειας. Εγω δεν μπορω να ξερω τι εθνοτικοτητας ειναι ο καθενας και τι ασπαζεται, ουτε να αλλαζω τον δικο μου τροπο ζωης βασει των αλλων. Το αντιθετο θα επρεπε να συμβει, μιας και οι μεν ειναι φιλοξενουμενοι στη χωρα των δε.

Δεν μιλαω φυσικα για εξαλειψη των οποιων κοινωνικων διαφορων, αλλα για αποδοχη οσο πιο πολυ γινεται απο τους μεν στους δε (και φυσικα και το αντιθετο)

Εχεις την εντυπωση οτι δεν υπηρξαν Ελληνες και οχι μονο λαθρομεταναστες στις προαναφερθεντες χωρες...Προσωπικα γνωριζω περιπτωσεις που εισηλθαν παρανομα και καποια στιγμη νομιμοποιησαν την παραμονη τους...
Επισης συμφωνω απολυτα στο να υπαρχουν κανονισμοι και ελεγχος για το οποιο κυμα μεταναστων...δε μιλησα ποτε για ξεφραγο αμπελι...
Απλως θεωρω βασει της μεταναστευτικης μας ιστοριας θα επρεπε και οφειλουμε δλδ να ειμαστε πιο επιεικεις σε αυτο το θεμα και μακρια απο θεσεις φανερα ρατσιστικες...
Μα δεν ειπα οτι οι Ελληνες μεταναστευαν καθαρα νομιμα. Ρωτησα!
Και για μενα, η μεταναστευτικη μας ιστορια δεν θα επρεπε να παιζει ρολο. Ο ρατσισμος ειναι καταδικαστεος ειτε εχεις ειτε οχι μεταναστευτικη ιστορια σαν λαος, αλλα και η οικονομικη και κοινωνικη συνοχη εχει μια λογικη που ειναι περαν των συναισθηματισμων.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:55, 08-06-09:

Αυτό συμβαίνει γιατί στις δουλειές αυτές δέχονται γυναίκες μέχρι κάποια ηλικία. Κι επειδή οι νέες κοπέλες ως επί το πλείστον είναι πολύ ή λίγο μορφωμένες, δε θα πάνε να πλύνουν πιάτα ή να καθαρίσουν. Οι γυναίκες προηγούμενης γενιάς όμως, οι μαμάδες μας, αν θέλουν να πάνε (γιατί δεν είχαν ίσως τη δυνατότητα να σπουδάσουν) δεν τις παίρνουν.
Ποιος σου ειπε οτι δεν τις παιρνουν?! Οι περισσοτερες που δουλευουν στην κουζινα ειναι ανω των 45 και οπως προειπα ως επι το πλειστον αλλοδαπες. Οι Ελληνιδες δεν πανε οχι γιατι δεν τις παιρνουν, αλλα γιατι δε θελουν...Η μητερα μου δε, εψαχνε γυναικα να βρει ωστε να τη βοηθησει οταν θα εκανε γενικη στο σπιτι και Ελληνιδα δεν υπηρχε ουτε κατα φαντασιαν!
Περι εργασιας... ας δουλεψουμε με το ψωνιο που μας δερνει και κοιταμε μονο ποσα πτυχια θα εχουμε στο συρταρι μας και κορνιζαρισμενα στους τοιχους και ας μην κλαιγομαστε γιατι δε βρισκουμε δουλειες, οταν οι ιδιοι τις απορριπτουμε επειδη εχουμε υπερεκτιμησει τους εαυτους μας.
Και οχι δεν υπαρχει περιπτωση οι νεοι που κατα συντριπτικη πλειοψηφια ειναι πανεπιστημονες, διοτι οτιδηποτε αλλο μας εμαθαν στο σπιτι μας οτι ειναι "λιγο", να αφομοιωθουν εντος των συνορων μας...ειναι αδυνατον λογω του μεγεθους μας....η ζητηση δεν ειναι αναλογη της προσφορας.
Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε οτι υπαρχουν και αλλες δουλειες εκτος των επιστημων, τοσο καλυτερα θα ειναι...αλλα οχι, θελουμε ολοι να σπουδασουμε, ειτε μπορουμε ειτε οχι και μετα παραπονιομαστε που υπαρχουν οι μεταναστες που θα μαζεψουν π.χ τις ελιες του μπαρμπα μου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 09-06-09 στις 08:33.
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:03, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Η Ελλαδα εχει υπερφορτωθει με πληθυσμο για τα δεδομενα της εποχης... Προς θεου δεν λεω να διωξουμε κοσμο, αλλα να καλητερευσουν πρωτα οι συνθικες για οσους ζουμε εντος των συνωρων αυτου του κρατους, και μετα να δεχτουμε κιαλλους...
Αντιθέτως, η Ελλάδα όπως και όλη η Ευρώπη έπασχε από υπογεννητικότητα και μείωση του πληθυσμού. Ακόμη η ύπαιθρός μας είναι εξαιρετικά αραιοκατοικημένη, λόγω της τεράστιας αστυφιλίας που καλλιεργήθηκε στη χώρα επί δεκαετίες. Η εισροή γονιδίων και νέου, αναπαραγωγικώς δυναμικού πληθυσμού, μακροπρόθεσμα θα ωφελήσει τη χώρα. Άλλωστε είναι φυσικός νόμος, ότι όταν ένας πληθυσμός μπαίνει στη λεγόμενη "φάση θανάτου", όπως ο ελληνικός και γενικότερα ο ευρωπαϊκός, έρχεται "νέο αίμα" να καταλάβει τον κενό χώρο που δημιουργείται και να μπολιάσει εκ νέου την ανάπτυξή του.

Ένας πληθυσμός που έχει χάσει πλέον τη θέλησή του γι' αναπαραγωγή και έχει αρχίσει να γερνάει αδυσώπητα, πώς μπορεί να υπερασπιστεί τα κεκτημένα του και με ποιο δικαίωμα άραγε θα διώξει τους ξένους από τον κενό χώρο που ο ίδιος δημιούργησε; Το έχετε σκεφτεί ποτέ αυτό από τη βιολογική του σκοπιά ή ο λαϊκισμός των Πλεύρηδων είναι ευκολότερος στην κατάποση, μιας και δεν απαιτεί την παραμικρή προσπάθεια σκέψης κι επιστημονικής κατάρτισης για να διαδοθεί και να πολλαπλασιαστεί;

Συνεχίζοντάς το και χωρίς να θέλω να υποστηρίξω τον Καρατζαφέρη παρατηρώ ένα φόβο:
Φόβος μη μας πουν ρατσιστές, εθνικιστές, φασίστες.
Κανένας φόβος όταν είμαστε όλα αυτά, αντίθετα τιμή μας και καμάρι μας, όπως μπορείς να διαπιστώσεις με μια μικρή βολτούλα στο διαδίκτυο, πέραν του ήρεμου λιμανιού του στεκιού. Όταν όμως δεν θέλουμε να είμαστε τέτοιοι, όμως κατακλυζόμαστε καθημερινά από ένα σωρό συγκαλυμμένες ρατσιστικές και ξενοφοβικές θέσεις, θα πρέπει να είμαστε στ' αλήθεια πολύ προσεκτικοί στις διατυπώσεις μας, εάν δεν θέλουμε να καταλήξουμε να γίνουμε αυτό που σιχαινόμαστε!!

Γιατί κάποιος (και τονίζω ανεξάρτητα του ΛΑΟΣ) που τάσσεται υπέρ του ελέγχου του αριθμού μεταναστών και της απορρόφησης τους στην ελληνική κοινωνία κάτω από ορισμένα κριτήρια, είναι απαραίτητα εθνικιστής;
Το μόνο κριτήριο που έχει το σύγχρονο εξαγριωμένο και χωρίς αντίπαλο ιδεολογικό δέος καπιταλιστικό σύστημα, είναι το κέρδος, "περισσότερα, ευκολότερα, γρηγορότερα", αρχές με τις οποίες όλοι λίγο ως πολύ έχουμε γαλουχηθεί και τις θεωρούμε πλέον αυτονόητες. Ούτε η εξαθλίωση εκείνων, ούτε τα προβλήματα στον δικό μας κοινωνικό ιστό απασχολούν τους κεφαλαιοκράτες σε παγκόσμιο επίπεδο. Το δουλεμπόριο άλλωστε ήταν ανέκαθεν μια ιδιαίτερα επικερδής επιχείρηση και όσο κι αν το βρώμικο τμήμα της δουλειάς το αναλαμβάνουν αποβράσματα, την πραγματική υπεραξία την καρπώνονται οι πλέον ευυπόληπτοι των δυτικών κοινωνιών.

Επίσης, η στυγνή εκμετάλλευση είναι το ζητούμενο σε μια κοινωνία που στηρίζει τα θεμέλιά της σε αυτήν και οι στρατιές των εξαθλιωμένων παράγουν τεράστια υπερκέρδη, προς ώφελος των αφεντάδων μας, που εξασφαλίζουν φτηνό ανειδίκευτο εργατικό δυναμικό, πράγμα που με τη σειρά του συμπαρασύρει στη φτήνια και το εξειδικευμένο, εκείνο ημών των ιθαγενών εργατών.

Έτσι, όποιος τάσσεται με αυτά που λες, δεν είναι μεν απαραιτήτως εθνικιστής, είναι όμως μετά βεβαιότητος αφελής και πίστεψέ με ότι η αφέλεια απέχει μόλις ένα βήμα από τον εθνικισμό.

Η Ελλάδα ήταν ανέτοιμη να δεχτεί αυτό το μεγάλο όγκο μεταναστών και οι χιλιάδες των αλλοδαπών που πουλούν την πραμάτια τους στα φανάρια, δεν μπορώ να καταλάβω ΠΩΣ βοηθούν την ελληνική οικονομία.
Η αθρόα εισροή μεταναστών, όπως έγραψα παραπάνω μειώνει το κόστος παραγωγής και ταυτόχρονα συμπιέζει αμοιβές και εργασιακά δικαιώματα των ντόπιων. Το σχέδιο είναι κυνικά απλό: Εάν εισάγεις αυστηρά και μόνο όσους χρειάζεσαι, σύντομα θα υποχρεωθείς να τους πληρώνεις ισότιμα με τους υπόλοιπους. Εάν αντίθετα εισάγεις περίσσεια εργατικού δυναμικού, εντείνεις τον ανταγωνισμό μεταξύ των εργαζομένων και συνεπώς μειώνεις τις αμοιβές, μέσω αυξημένης προσφοράς σε σχέση με μειωμένη ζήτηση (βασική αρχή του καπιταλισμού). Οι "ηττημένοι" αυτού του στυγνού ανταγωνισμού απλά εκκαθαρίζονται μέσω μίας δαρβινικού τύπου "φυσικής επιλογής", σύμφωνα και με τις ιδέες του Μάλθους (ο οποίος σημειωτέον επηρρέασε το Δαρβίνο στη διατύπωση της θεωρίας του).

Ωστόσο θα ήθελα να παρατηρήσω και κάτι άλλο. Οι λαϊκιστικές θέσεις έχουν πάντοτε το συγκριτικό πλεονέκτημα, αφού εδώ αναπτύσσονται (άθελά σου θα ήθελα να πιστεύω) σε δύο σειρές, ενώ η αντίκρουσή τους χρειάζεται κατεβατά και ειδικές γνώσεις. Δεν είναι λοιπόν τυχαίο που ο μεγαλύτερος κερδισμένος σε αυτές τις εκλογές ήταν ο ΛΑΟΣ, όνομα και πράγμα!!

Οι παππούδες μου υπήρξαν μετανάστες στην Ελβετία και μου περίεγραψαν το εξής συγκλονιστικό. Πριν μπουν στο τρένο τους γινόταν έλεγχος εκτός των άλλων και στα δόντια! Ο λόγος; Για να μην επιβαρύνουν το ασφαλιστικό σύστημα της χώρας με την υγειονομική περίθαλψη.
Τα άλογα και τα γαϊδούρια τα κοιτάνε στα δόντια, δεν μπορώ να πιστέψω πως θαυμάζεις την εφαρμογή τέτοιων μεθόδων σε ανθρώπους!!

Σωστότερα, η ελληνική κοινωνία δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο. Σύμφωνα όμως με όσα περιέγραψα παραπάνω, το καπιταλιστικό σύστημα ήταν πανέτοιμο να αδράξει την ευκαιρία, και να είσαι βέβαιος ότι όλο αυτό που βιώνουμε σε παγκόσμια κλίμακα δεν ήταν καθόλου τυχαίο, αντίθετα ήταν προσεκτικότατα υπολογισμένο. "Όταν θέλεις να βρεις τον ένοχο σε κάποιο έγκλημα, ψάξε να βρεις ποιος είναι εκείνος που ωφελείται απ' αυτό", λέει μια βασική αρχή της εγκληματολογίας.

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Για την ώρα εγώ βλέπω εκείνους να παίζουν μαζί σου κι όχι εσένα να παίζεις μ' αυτούς. Η ψευδαίσθηση της δύναμης της ψήφου, που έλεγα σε άλλο θέμα!!

Δηλαδή λες οτι επειδή οι πολυεθνικές πλούτισαν εκμεταλλευόμενοι τους φτωχούς λαούς εγώ θα πρέπει να ανεχτώ την εγκληματικότητά τους στη χώρα μου; Δεν έχω ακούσει να ληστεύουν ή να σκοτώνουν κανέναν εκατομμυριούχο επιχειρηματία στην Εκάλη...
Το εγχώριο οργανωμένο έγκλημα χρησιμοποίησε εξ αρχής τους μετανάστες, όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι: Φτηνό προσωπικό για τις βρώμικες εργασίες. Κατά τ' άλλα, η εισαγώμενη εγκληματικότητα είναι περισσότερο μια τρομοκρατική πιπίλα των καναλιών, μεγεθυμένη υπερβολικά, ούτως ώστε να μεταθέσει το επίκεντρο της ταξικής σύγκρουσης σε βολικό "γήπεδο". Έτσι, αντί η σύγκρουση να συμβαίνει μεταξύ εκμεταλλευόμενου κι εκμεταλλευτή, μεταφέρεται μεταξύ εκμεταλλευόμενων και συνεπώς πολύ σωστά παρατηρείς ότι ο εκατομμυριούχος της Εκάλης συνεχίζει να κοιμάται ήσυχος. Γνωστή και αρχαιότατη η αρχή του "Διαίρει και βασίλευε" λοιπόν κι εσύ διοχετεύεις τη δίκαιη οργή σου σε εκείνους που ευθύνονται λιγότερο.

Σε μια κοινωνία που δεν μπορεί να προστατέψει τα ίδια της τα μέλη φέραμε και αλλοδαπούς να ζητούν δικαιώματα που καλά καλά εμείς δεν έχουμε...
Να λοιπόν που το λες κι από μόνη σου. Οι κοινωνίες αγαπητή μου, τουλάχιστον οι σύγχρονες, δεν υπάρχουν για να προστατεύουν τα μέλη τους, αλλά για να τα εκμεταλλεύονται...

Ποιο ειναι το κρισιμο σημειο περα απο το οποιο μια χωρα δεν εχει πλεον δουλειες να προσφερει;
Η δαρβινική-μαλθουσιανή προσέγγιση που έκανα παραπάνω απαντά σε αυτό το ερώτημα.

Ποσοι ειναι νομιμοι; Ποσοι πληρωνουν φορους, εχουν ασφαλιστικο ταμειο, κτλ (το οποιο προφανως ειναι ζητημα και για την υγεια των ιδιων, αλλα και του κρατους)
Πόσοι Έλληνες δουλεύουν ανασφάλιστοι; Επίσης πόσοι Έλληνες δεν πληρώνουν φόρους καθ' έξιν; Είναι κι αυτοί λαθραίοι, ή μήπως κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας;

Τι θα κανεις με τον πληθυσμο των αλλοδαπων που θελει να ερθει / θα προσπαθησει (παρανομα) να ερθει στην Ελλαδα στο μελλον; Θα τους απελαυνεις αμεσα; Θα κανεις παλι τα στραβα ματια;
Το να τους απελαύνεις ισοδυναμεί με το να προσπαθείς ν' αδειάσεις με κουβά τα νερά που μπάζει το καράβι από τρύπα που δημιουργήθηκε από ύφαλο. Τι ακριβώς προτείνεις να κάνουμε, να κλείσουμε τη χώρα μας σε γυάλα; Είναι κάτι τέτοιο εφικτό; Εάν διώξεις τους ήδη εγκατεστημένους μετανάστες, εκείνους που έχουν δουλειές και που τα παιδιά τους γεννήθηκαν εδώ και δεν έχουν άλλη πατρίδα εκτός από τη δική μας, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αδειάσουν θέσεις για καινούριους μη ενσωματωμένους μετανάστες. Η θέση του Καρατζαφέρη ακούγεται εύπεπτη, είναι στην ουσία όμως απλά ανέφικτη και ψεύδεται για τις πραγματικές αιτίες που προκαλούν το πρόβλημα, συνεπώς συσκοτίζει και τη λύση του. Ακριβώς αυτή είναι η λειτουργία του λαϊκισμού: Εύκολος, γρήγορος, αποπροσανατολιστικός!!

Τι θα κανεις για να εξασφαλισεις την κοινωνικη ευημερια; Οταν σε μια περιοχη πχ εχεις 20.000 Μουσουλμανους μεταναστες, αυτοι (λογικα) θα θελουν να τηρουν τα δικα τους κοινωνικα, θρησκευτικα, κτλ εθιμα. Απο την αλλη, αυτοι εχουν επιλεξει (πολλες φορες παρανομα) να ερθουν στη χωρα σου. Δεν θα πρεπει πρωτα απο να αποδεχτουν /αφομοιωθουν αυτοι στη δικη σου κουλτουρα και οχι το αντιθετο;
Δηλαδή με βάση αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε οι Έλληνες μετανάστες στη Γερμανία να μην έχουν το δικαίωμα να χτίσουν ορθόδοξους ναούς, αλλά να ενσωματωθούν στην προτεσταντική παράδοση;
Μη βιαστείς να πεις ότι εδώ έχουμε παράνομους, γιατί έχω ήδη εξηγήσει ότι αυτό είναι απλά ένα πρόσχημα του συστήματος για να εντείνει την εκμετάλλευση και να μεταθέσει τις ευθύνες του. Άλλωστε, αυτοί που οργανωμένα ζητούν θρησκευτικά δικαιώματα, είναι συνήθως νομιμοποιηθέντες, έστω κι εκ των υστέρων.

Επίσης, θα θυμίσω ότι από καθαρά θεολογικής-πολιτιστικής απόψεως, το Ισλάμ βρίσκεται πολύ εγγύτερα στην Ορθοδοξία, απ' όσο η Ορθοδοξία στον Προτεσταντισμό.

*
Για τους Ελληνες μεταναστες. Στις χωρες που πηγαιναν ηταν νομιμοι μεταναστες ή λαθρομεταναστες; Και στις χωρες που πηγαιναν υπηρχαν κανονισμοι για την περιπτωση που ο αριθμος τους αυξηθει υπερβολικα; (πχ η Αμερικη δεν δεχεται περαν απο καποιο αριθμο μεταναστων)
Αν και απάντησα αμέσως παραπάνω, θα σου υπενθυμίσω ότι οι ΗΠΑ είναι γεμάτες από λαθρομετανάστες, Μεξικανούς, Πορτορικανούς, Κουβανούς και άλλους λατινοαμερικάνους άθλιους που δεν φοβούνται τα ηλεκτροφόρα σύρματα, ούτε τα εκπαιδευμένα σκυλιά και εισρέουν εκεί με κάθε μέσο. Φυσικά, δεν χάνει την ευκαιρία, όπως όλες οι "πολιτισμένες" κοινωνίες, να εκμεταλλευτεί σκαιότατα την ανάγκη τους και την παρανομία τους, καθιστώντας τους αναλώσιμα ανδράποδα.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:32, 08-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Η δαρβινική-μαλθουσιανή προσέγγιση που έκανα παραπάνω απαντά σε αυτό το ερώτημα.
Ναι, μονο που το οτι οι ηττημενοι θα "εκκαθαρίζονται", και το οτι οι μισθοι συμπιεζονται, κατ' ουσιαν τι σημαινει; Οτι για τις ιδιες δουλειες, αλλαζει απλα τα προσωπα που τις κατεχουν και οι μισθοι τους. Αρα ουτε δουλειες υπαρχουν ουσιαστικα, και λιγοτερη ευημερια για τους κατοχους τους. Επομενως;

Πόσοι Έλληνες δουλεύουν ανασφάλιστοι; Επίσης πόσοι Έλληνες δεν πληρώνουν φόρους καθ' έξιν; Είναι κι αυτοί λαθραίοι, ή μήπως κάτι σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της Δανιμαρκίας;
1) Συγκρινε τα ποσοστα μεταξυ Ελληνων και αλλοδαπων ανασφαλιστων.
2) Το οτι υπαρχουν και πολλοι Ελληνες ανασφαλιστοι συνιστα επιχειρημα ωστε να υπαρχουν και αλλοδαποι ανασφαλιστοι; Σου ακουγεται λογικο;

Προφανως και κατι σαπιο υπαρχει και πρεπει να διορθωθει. Το ενα ομως δεν αναιρει το αλλο. Πρεπει να διορθωθουν και οι δυο πτυχες του ζητηματος.

Το να τους απελαύνεις ισοδυναμεί με το να προσπαθείς ν' αδειάσεις με κουβά τα νερά που μπάζει το καράβι από τρύπα που δημιουργήθηκε από ύφαλο. Τι ακριβώς προτείνεις να κάνουμε, να κλείσουμε τη χώρα μας σε γυάλα; Είναι κάτι τέτοιο εφικτό; Εάν διώξεις τους ήδη εγκατεστημένους μετανάστες, εκείνους που έχουν δουλειές και που τα παιδιά τους γεννήθηκαν εδώ και δεν έχουν άλλη πατρίδα εκτός από τη δική μας, το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να αδειάσουν θέσεις για καινούριους μη ενσωματωμένους μετανάστες. Η θέση του Καρατζαφέρη ακούγεται εύπεπτη, είναι στην ουσία όμως απλά ανέφικτη και ψεύδεται για τις πραγματικές αιτίες που προκαλούν το πρόβλημα, συνεπώς συσκοτίζει και τη λύση του. Ακριβώς αυτή είναι η λειτουργία του λαϊκισμού: Εύκολος, γρήγορος, αποπροσανατολιστικός!!
Προφανως και κανεις δεν λεει να διωξουμε τους ηδη υπαρχοντες. Με ειδες να προτεινω κατι τετοιο;! Να πανε που; Το ζητημα ειναι να τους νομιμοποιησεις και να περιορισεις τον αριθμο των νεων σε καποιον που σου επιτρεπει την ευρυθμη λειτουργια σου ως κρατος.

Οσο για το να "κλεισουμε τη χωρα σε γυαλα", ειναι ευνοητο οτι κατι τετοιο δεν ειναι δυνατο. Αλλα το να ειναι η χωρα "μπατε σκυλοι αλεστε" επισης δεν ειναι η λυση. Το νοημα ειναι να εχεις ως πολιτικη το να περιορισεις την λαθρομεταναστευση (και οχι επειδη μας βολευε να την ανεχομαστε κατω απο το τραπεζι), και να προσπαθεις να το επιβαλεις οσο πιο πολυ μπορεις.

Η ερωτηση ομως παραμενει: Εσυ με τους τους νεους λαθρομεταναστες τι προτεινεις να κανουμε; Τιποτα;

Δηλαδή με βάση αυτό το σκεπτικό, θα έπρεπε οι Έλληνες μετανάστες στη Γερμανία να μην έχουν το δικαίωμα να χτίσουν ορθόδοξους ναούς, αλλά να ενσωματωθούν στην προτεσταντική παράδοση;
Μη βιαστείς να πεις ότι εδώ έχουμε παράνομους, γιατί έχω ήδη εξηγήσει ότι αυτό είναι απλά ένα πρόσχημα του συστήματος για να εντείνει την εκμετάλλευση και να μεταθέσει τις ευθύνες του. Άλλωστε, αυτοί που οργανωμένα ζητούν θρησκευτικά δικαιώματα, είναι συνήθως νομιμοποιηθέντες, έστω κι εκ των υστέρων.

Επίσης, θα θυμίσω ότι από καθαρά θεολογικής-πολιτιστικής απόψεως, το Ισλάμ βρίσκεται πολύ εγγύτερα στην Ορθοδοξία, απ' όσο η Ορθοδοξία στον Προτεσταντισμό.
Ειμαι υπερ του να τους δωσεις το δικαιωμα να χτισουν ναους, κτλ. Αλλα πρεπει να ειναι κατανοητο οτι ζουν σε μια αλλη χωρα, εκτος της δικης τους, που εχει αλλα ηθη και εθιμα, και μπορει να μην καταλαβαινει τα δικα της. Παραλογο; Το να πηγαιναν πχ Κρητικοι στη Γερμανια και να αρχιζαν βεντετες με τους ντοπιους γιατι τους προσεβαλαν τον αντρισμο, θα ηταν ενα φυσιολογικο φαινομενο;

Απο θεολογικης μπορει. Απο αποψη νοοτροπιας ζωης, αυστηροτητας κανονων (ουσιαστικα, οχι τυπικα), οχι. Κατανοεις υποθετω οτι η η καταναλωση χοιρινου, το Ραμαζανι, η προσευχη πολλες φορες τη μερα, κτλ ειναι πραγματα τελειως εκτος της Ευρωπαικης καθημερινοτητας.

* Αν και απάντησα αμέσως παραπάνω, θα σου υπενθυμίσω ότι οι ΗΠΑ είναι γεμάτες από λαθρομετανάστες, Μεξικανούς, Πορτορικανούς, Κουβανούς και άλλους λατινοαμερικάνους άθλιους που δεν φοβούνται τα ηλεκτροφόρα σύρματα, ούτε τα εκπαιδευμένα σκυλιά και εισρέουν εκεί με κάθε μέσο. Φυσικά, δεν χάνει την ευκαιρία, όπως όλες οι "πολιτισμένες" κοινωνίες, να εκμεταλλευτεί σκαιότατα την ανάγκη τους και την παρανομία τους, καθιστώντας τους αναλώσιμα ανδράποδα.
Παρολα αυτα προσπαθουν να κλεισουν τα συνορα τους, ενω εχουν βιζα τουριστικης παραμονης, εργασιας, κτλ. Προσπαθουν να εφαρμοσουν νομους, ασχετως του σε ποιο βαθμο το πετυχαινουν. Εσυ ποσους Μεξικανους λες να ειχαν οι ΗΠΑ αν ειχαν ανοιχτα συνορα;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 00:18, 09-06-09:

Αυτό που τονίζω στο παραπάνω ποστ μου είναι ότι η κατάσταση του "μπάτε σκύλοι αλέστε" είναι κάτι που βολεύει το σύστημα εκμετάλλευσης και που θα συνεχίσει να συμβαίνει, όσα αστυνομικά μέτρα κι αν ληφθούν. Θεωρώ μάλιστα ότι πέραν του προσχηματικού τους χαρακτήρα, τα μέτρα έχουν ως απώτερο στόχο την ευρύτερη γκετοποίηση της κοινωνίας και την περαιτέρω επιβολή συστημάτων "Μεγάλου Αδερφού", έτσι ώστε το σύστημα ν' απαλλαγεί από τις δυνάμεις που είναι ικανές να το αμφισβητήσουν εκ βάθρων. Ωστόσο, μόνο μια τέτοια ευρύτερη αμφισβήτηση του παγκόσμιου οικονομικού συστήματος και των μεθόδων επιβολής του έχει την πιθανότητα να φέρει κάποια αποτελέσματα και όχι οι κραυγές τύπου Καρατζαφέρη (τις οποίες έχω ως στόχο να στηλιτεύσω κι όχι τις προσωπικές σου απόψεις) που όπως είπα το μόνο που καταφέρνουν είναι ν' αποπροσανατολίσουν την ταξική σύγκρουση μεταξύ των εκμεταλλευόμενων.

Όσο για την ενσωμάτωση, θα συμφωνήσω με τη νέα σου τοποθέτηση, ωστόσο θα ήθελα να υπογραμμίσω ότι η ενσωμάτωση αυτή μπορεί να γίνει μόνο μέσω προσέγγισης και κατανόησης και όχι με αφοριστικούς και ρατσιστικούς τρόπους, ούτε με αστυνομικά μετρα, που έχουν πάντοτε το αντίθετο αποτέλεσμα, αφού η δράση προκαλεί νομοτελιακά την αντίδραση.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 08:52, 09-06-09:

Τα άλογα και τα γαϊδούρια τα κοιτάνε στα δόντια, δεν μπορώ να πιστέψω πως θαυμάζεις την εφαρμογή τέτοιων μεθόδων σε ανθρώπους!!
Μη σοκάρεσαι. Φυσικά και δε θαυμάζω κάτι τέτοιο, απορώ και που το υπέθεσες ακόμα!

Το θέμα το αντιμετωπίζω περισσότερο ουμανιστικά, γιαυτό οι οικονομικές αναλύσεις περί καπιταλισμού δεν έχουν να μου πουν απολύτως τίποτα.
Σα χώρα τους προσφέρουμε:
εξαθλίωση, άθλιες συνθήκες διαβίωσης, οικονομική εκμετάλλευση και ένα μεγάλο περιθώριο να ζουν.
Τι δεν τους προσφέρουμε:
Σεβασμό

Εδώ κολλάει Chaos μου η παρομοίωση με τα γαϊδούρια

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:00, 09-06-09:

Σα χώρα τους προσφέρουμε:
εξαθλίωση, άθλιες συνθήκες διαβίωσης, οικονομική εκμετάλλευση και ένα μεγάλο περιθώριο να ζουν.
Τι δεν τους προσφέρουμε:
Σεβασμό
Κατανοεις φανταζομαι οτι τα ανωθεν ειναι γενικευσεις, οι οποιες δεν εχουν να προσφερουν το οτιδηποτε...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 09:13, 09-06-09:

Μιλάω για τους αλλοδαπούς που ζουν στην Αθήνα, που δεν απασχολούνται επαγγελματικά, που ήρθαν στη χώρα παράνομα, που στιβάζονται δεκάδες σε υπόγεια του κέντρου και δεν είναι λίγοι.

Είμαι καθημερινά στο κέντρο, κάποτε ζούσα εκεί και μιλάω με βάση αυτά που έχω δει.
Δε μιλάω προφανώς για τους νόμιμους μετανάστες, που δουλεύουν τίμια και που μεγαλώνουν την οικογένειά τους εδώ και δεν είναι λίγοι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους