Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,213 μηνύματα σε 74,659 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδιά χωρισμένων γονιών

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:36, 09-07-07:

είναι θλιβερό να ακούς συνέχεια πως τα παιδιά χωρισμένων γονιών τείνουν να γίνουν παραβατικά.
η αλήθεια είναι πάντος (σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει από πολύ παλιά στον τομέα της εγκληματολογίας) πως μία από τις αιτίες που μπορεί να ωθήσει το παιδί στο να κάνει παραβατικές πράξεις είναι και το γεγονός ότι προέρχεται από μονογονεική οικογένεια. ας μην ξεχνάμε πως η ζωή πολλών παραβατικών παιδιών είναι πολύ δύσκολη και πολλές φορές το παιδί παραβατεί γιατί νιώθει την απόρριψη από τους γονείς τους και νιώθει ανασφάλεια. για αυτό και πολλές φορές οδηγείται στο να κάνει παραβάσεις.
εδώ βρίσκουμε και τα μμε τα οποία μεγενθυνουν τα πάντα και λένε συνέχεια πως η άσχημη συμπεριφορά πολλών παιδίων οφείλεται στο ότι οι γονείς τους είναι χωρισμένοι.
ξεχνούν όμως πως ένα ποσοστό παραβατών προέρχεται από διαλυμένες οικογένειες και όχι όλο.
φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες της παραβατικότητας, όπως η εκβιομηχάνιση, η φτώχεια, η έλλειψη επικοινωνίας, η κινητικότητα, που επηρεάζουν ακόμα και τις "καλύτερες" οικογένειες "πυρηνικές".
οπότε ας μην τα ρίχνουμε όλα στο γεγονός ότι πολλά ζευγάρια χωρίζουν και αντίστοιχα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να παραβατήσουν αυτά τα παιδιά, καθώς και στις "κανονικές οικογένειες" όταν το παιδί δεν νιώθει αγάπη, στοργή και ενδιαφέρον τότε και αυτό μπορεί να παραβατήσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hamsteraki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hamsteraki
H hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 424 μηνύματα.

H hamsteraki έγραψε στις 12:58, 09-07-07:

Μεγάλωσα σε μία πολύ ευτυχισμένη οικογένεια. Μέχρι που έχασα τον πατέρα μου πριν 12 χρόνια περίπου. Η μητέρα μου είναι μόνη της από τότε και ήταν και είναι δίπλα μας σαν πατέρας και μάνα μαζί. Αν με ρωτήσετε τι μου έλειψε θα σας πω τίποτα απολύτως. Η παρουσία του μου έλειψε, όχι όμως η εικόνα. Γιατί την οικογένεια μου την έζησα όσον αφορά το πως ήτανε. Αν ποτέ έκανα οικογένεια και έφτανα σε χωρισμό θα σιχαινόμουν τον εαυτό μου για την επιλογή μου. Γιατί δεν θα επιτρέψω στον εαυτό μου να χωρίσω μόνη μου έναν άνθρωπο που εγώ τον έχω επιλέξει ενώ κάποιοι άλλοι δεν φεύγουν μόνοι τους...

Και ναι πιστεύω ότι αρκετά παιδιά χωρισμένων γονιών έχουν ψυχολογικά προβλήματα όπως και αρκετά παιδιά γονιών που δεν έχουν χωρίσει έχουν ψυχολογικά προβλήματα. Υπάρχουν γονείς που δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους, και για μένα αυτοί είναι οι χειρότεροι.

Γιατί ναι, υπάρχουν κακοί γονείς όχι γονείς χωρισμένοι ή μη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zanin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 13:02, 09-07-07:

Υπάρχουν γονείς που δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους, και για μένα αυτοί είναι οι χειρότεροι.

συμφωνώ μαζί σου και εκεί ήθελα να καταλήξω. τα παιδιά που παραβατούν προέρχονται από οικογενειακό περιβάλλον που οι γονείς δεν ενδιαφέρονται για αυτά και για αυτό κάνουν αυτά που κάνουν καμιά φορά και ως αντίδραση

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ralou12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ralou12
H ralou12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ralou12 έγραψε στις 16:56, 17-08-09:

εγω ειμαι μητερα χωρισμενων παιδιων και ζω τις "φασεις" του ς καθε στιγμη δεν νομιζω οτι πρπει τα παιδια να βοιωνουν σε αρνητικο περιβάλλον το θεμα δεν ειναι ο χωρισμος αλλα το ειδος του διαζυγίου καποια παιδια οι καταστασεις που επικρατουν ωσπου να βγει το διαζυγιο(τσακωμοι, διεκδικησεις , δικαστηρια) τα σκοτώνει κυριολεκτικα .το χειρότερο ειναι το μισος μεταξυ των γονιων και το να στρεψουν το παιδι εναντίον του αλλου παιδιου.οταν γινουν ολα ομαλα και συναινετικα τοτς δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα τα παιδια θελουν και τους δυο γονεις κοντα τους αλλα να ειναι ευτυχισμενοι μαζι μπορει να βλεπουν τον αλλον γονιο λιγότερο αλλα αμα υπάρχει ηρεμια και αρμονια δεν εχουν πρόβλημα. δεν τους ενδιαφερει η ποσοτητα αλλά η ποιοτητα . φανταστειτε δηλ. αν ηταν διαφορετικα τα παιδια των ναυτικων θαταν ολοα προβληματικα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 15:36, 24-08-09:

Παντού γύρω μας υπάρχουν χωρισμένοι...Σίγουρα αυτό επηρρεάζει τη ζωή και τη μετέπειτα συμπεριφορά των παιδιών. Οπότε οι γονείς πρέπει να κάτσουν και να εξηγήσουν την κατάσταση στα παιδιά. Να τα κάνουν να καταλάβουν ότι ίσως είναι καλύτερα να χωρίσουν, από το να ζουν μαζί αναγκαστικά και να δημιουργούνται καυγάδες συνέχεια...Έχει βέβαια να κάνει και με την ηλικία του παιδιού. Αλλά,προσωπικά, ξέρω κάποια άτομα που οι γονείς τους έχουν χωρίσει όταν τα ίδια ήταν πέντε ή έξι χρονών. Δεν ξέρω πώς αντέξαν ή αν άντεξαν τότε...Αλλά ως μαθητές κλπ. όταν τους πρωτογνώρισα, ως φίλοι μου τα πάνε μια χαρά... Και δεν δείχνουν να έχουν μεγάλο πρόβλημα..Βασικά δείχνουν να μην έχουν κανένα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 04:13, 03-05-10:

το διαζυγιο φυσικα και δεν προκαλει τα ψυχολογικα προβληματα στο παιδι....αυτο που τα προκαλει ειναι το περιββαλλον στο οποιο ζουσε πριν το διαζυγιο....ισως ορισμενες φορες το παιδι να νιωσει καλυτερα μετα το διαζυγιο
αυτο γιατι ισως να πληγωνεται βλεπωντας την εχθρα αναμεσα στους γονεις του και ενας χωρισμος θα το εκανε να σταματησει να αντικριζει καθημερινα τετοιες εικονες αντιπαραθεσης των γονεων που αθελα του το επηρεαζουν και αυτο
Αρα ...συμπερασμα .... ισως και το διαζυγιο να ειναι καποιες φορες και η καλυτερη λυση ....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mariam
H mariam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Λογιστής/ρια και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H mariam έγραψε στις 21:31, 18-05-10:

Εγώ σαν παιδί χωρισμένων γωνιών, συμφωνώ οτι οι καταστάσεις δυμιουργούν τα ψυχολογικά και οχι το διαζύγιο. Ημουν 6 χρωνών αλλά οι πρώτες μου εικόνες σαν παιδί ήταν πολύ τραυματικές... Κ τώρα είμαι 27 και παντρέυομαι, ο πατέρας μου επειδή τότε δεν πήγα μαζί του.. Ακόμα αδιαφορεί... Αύτο πονάει περισσότερο απο τα 27 χρόνια που πέρασαν ετσι... Τώρα τον χρειάζομουν περισσότερο απο πότε, αλλά για να εκδικήται την μητέρα μου πληγώνει εμέα και τον αδερφό μου!!! Αύτο εσείς πώς το λέτε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους