Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,724 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καφές, υγεία & εθισμός

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:54, 09-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Αρχισα να πινω εναν φραπε καθε μερα εδω και εναν μηνα. Ποσους καφεδες πινετε εσεις? Απο την μια μαρεσει αρκετα απο την αλλη βλεπω οτι αρχιζω να αποκταω καποιου ειδους εξαρτηση. Οταν ειμαι στα καλα μου θελω οπωσδηποτε να πιω εναν φραπε για να γινω ακομα πιο τουρμπο και ακομα πιο καλα. Απο αυτην την αποψη βεβαια αν δεν ακουσω και μουσικη τοτε παλι εχω θεμα

Ποσο μεγαλη διαφορα εχει ο Νεσκαφε που πινω σε σχεση με τους αλλους? Στην υγεια μονο?
Επισης ενας καθε μερα θεωρειται αρκετη ποσοτητα? Και οταν αποφασισεις να κανεις αποτοξινωση, τα εγκεφαλικα σου κυτταρα επιστρεφουν στην θεση τους και ηρεμεις η υπαρχει μονιμη βλαβη? (αυτο φοβαμαι περισσοτερο )
Ε κοίτα εγώ που πίνω καθημερινά καφέ από τον αύγουστο όντως μια εξάρτηση υπάρχει. Δηλαδή από εκεί που έπινα μόνο για να μείνω ξύπνια με χίλια ζόρια τώρα με αρέσει. Βασικά πρόσεχε αν βάζεις μια κουτάλια καφέ δεν είναι τίποτα απλά μη μπεις στον πειρασμό να βάλεις περισσότερες. Για να κόψεις τον καφέ νταξ άμα θες γίνεται α και χωρίς να είμαι και 100% σγουρή νομίζω ότι o φραπές είναι βαρύς καφές, έτσι έχω ακούσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 19:12, 09-05-13:

Σχετικα βαρυς θεωρειται ναι, πιο βαρυς ειναι ο Εσπρεσσο βεβαια. Κοβεται ο καφες, δεν λεω. Απλα ρωταω αν μετα ειμαι σαν το ζομπι, δεν εχω ορεξη για τπτ κτλ μεχρι να ξαναβρω ρυθμους ενεργειας που τοσο καιρο μου εδινε ο καφες (γιατι προσωπικα σε μενα το βλεπω οτι με δινει) η αν δεν ερθουν ποτε αυτοι οι ρυθμοι φυσιολογικης ενεργειας. Το κυριοτερο που φοβαμαι ειναι αυτο. Απο αποψη υγειας, ειναι το μονο ανθυγειηνο πραγμα που κανω οποτε δεν το σκεφτομαι τοσο. Κ ναι, βαζω μια κουταλια καφε καθε φορα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 19:22, 09-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Giannoutas
Σχετικα βαρυς θεωρειται ναι, πιο βαρυς ειναι ο Εσπρεσσο βεβαια. Κοβεται ο καφες, δεν λεω. Απλα ρωταω αν μετα ειμαι σαν το ζομπι, δεν εχω ορεξη για τπτ κτλ μεχρι να ξαναβρω ρυθμους ενεργειας που τοσο καιρο μου εδινε ο καφες (γιατι προσωπικα σε μενα το βλεπω οτι με δινει) η αν δεν ερθουν ποτε αυτοι οι ρυθμοι φυσιολογικης ενεργειας. Το κυριοτερο που φοβαμαι ειναι αυτο. Απο αποψη υγειας, ειναι το μονο ανθυγειηνο πραγμα που κανω οποτε δεν το σκεφτομαι τοσο. Κ ναι, βαζω μια κουταλια καφε καθε φορα.
Ε ναι o εσπρέσο είναι πιο βαρύς. Τώρα τι να σε πω εγώ ακόμα δεν τον έχω κόψει τον καφέ οπότε αυτό που μπορώ να σε πω είναι ότι όταν δεν πίνω καφέ αν δεν έχω κοιμηθεί αρκετά είμαι λίγο σαν ζόμπι που λες αλλά με λίγο ύπνο συνέρχομαι δεν έχω θέμα. Την ποσότητα που βάζεις να την αφήσεις ένα κουτάλι καφέ τότε γιατί εγώ ήμουν σε φάση που έβαζα τρεις κουταλιές και δυσκολεύτηκα να τις μειώσω..

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:24, 09-05-13:

το 16χρονο από πάνω σου λέει χτυπάει 3-4 καφέδες την ημέρα και τη βρίσκει κι εσύ πίνεις ένα καθημερινό φραπέ μιας κουταλιάς και φοβάσαι μην εθιστείς; wtf dude σε είχα για πιο αλήτη

υγ: κάνε κάνα πρωινό κρύο μπανάκι και βάλε κάνα δυνατό τραγουδάκι και θα δεις για πότε θα ξυπνάς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 19:35, 09-05-13:

Πώς κάνετε έτσι? Όλα τα ωραία πράγματα εξάρτηση είναι (καφές, τσιγάρο, σεξ, διάβασμα, ποτό, σινεμά, μπάνιο, ταξίδι, σπορ και ο κατάλογος δεν έχει τέλος). Ο καφές είναι σημαντική απόλαυση στη ζωή μας. Στην πρωινή μου ιεροτελεστία πίνω μια κούπα τριπλό ελληνικό. Στη συνέχεια της ημέρας ο φραπές (γουίθ νο μιλκ) είναι καθεστώς. Πίνω ν φραπέδες τη μέρα, όπου ν≥2. Αν έχω και ιδιαίτερα μπορεί να γίνει και ν=4. Ο καφές, πέρα από γευστική απόλαυση, είναι και κοινωνική. (Λέμε: "Πάμε για καφέ"? και μας απαντούν: "Kαφέ το λένε τώρα?"). Μην έχετε λοιπόν φοβίες και απολαύστε το καφεδάκι σας χωρίς τύψεις. Άλλωστε οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν: "Καφές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 19:43, 09-05-13:

Καλά,μόνο εμένα με στέλνει για ύπνο ο νες;
Όσες φορές τον δοκίμασα για να μείνω ξύπνια,σε ένα τέταρτο το δέκατο όνειρο έβλεπα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CiNeFiL (Skank in the air)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη CiNeFiL
H Skank in the air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

H CiNeFiL Still forbidden έγραψε στις 19:56, 09-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
το 16χρονο από πάνω σου λέει χτυπάει 3-4 καφέδες την ημέρα και τη βρίσκει κι εσύ πίνεις ένα καθημερινό φραπέ μιας κουταλιάς και φοβάσαι μην εθιστείς; wtf dude σε είχα για πιο αλήτη
goddamnit! για καφε λεμε οχι για χορτο, relax

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 20:04, 09-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από carpe_nochtem
Καλά,μόνο εμένα με στέλνει για ύπνο ο νες;
Όσες φορές τον δοκίμασα για να μείνω ξύπνια,σε ένα τέταρτο το δέκατο όνειρο έβλεπα.
Όχι, είμαι κι εγώ .

Το πρωί χρειάζομαι καφέ το πρώτο μισάωρο από το ξύπνημα αλλιώς πονοκέφαλος, ενώ το βράδυ πίνω άνετα νες ή φραπέ έως και τα μεσάνυχτα και μετά, καληνύχτα κι όνειρα γλυκά....

Από καφέδες πίνω νες τους κρύους μήνες και φραπέ τους ζεστούς, πάντα με πολύ γάλα και πάντα με 2-3 κουταλιές καφέ μαζί με την ανάλογη ζάχαρη έναν το πρωί και έναν το απόγευμα.
Στα ενδιάμεσα συνήθως εσπρέσσο, ή καπουτσίνο ή τις κρύες εκδοχές τους. Αυτά μόνο.
Όχι φίλτρου γιατί με κοιμίζει και που βλέπω το ζουμί, όχι ελληνικό εκτός αν είμαι σε μνημόσυνο και εννοείται κανένα βαρυφορτωμένο καφεδο-ρόφημα...

και όχι
δεν είμαι εξαρτημένη
δεν είμαι εξαρτημένη
δεν είμαι εξαρτημένη
()

Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Xaris SSSS
Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε στις 20:15, 09-05-13:

Γενικά να αποφεύγετε τους χτυπητούς καφέδες (π.χ νες), πολλά έχουν ακουστεί και η ποιότητά τους δεν είναι σίγουρη. Υπάρχουν και μηχανήματα που βγάζουν το θεϊκό νέκταρ που λέγεται καφές

Τα πρωινά σπάνια πίνω καφέ (φίλτρου θα είναι, νες και φραπέ τους έχω κόψει εδώ και καιρό), στις απογευματινές βόλτες συνήθως παίρνω εσπρέσο ή καπουτσίνο (κλασσικό ή φρέντο ανάλογα την εποχή).

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,175 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 20:17, 09-05-13:

Αααα ενταξει υπαρχουν και χειροτερα. Απο τους γνωστους μου παντως σχεδον κανεις δεν πινει τακτικα.

Αυτο που λες για αλητια γατακι, εχω την εντυπωση οτι δεν κανει την διαφορα τοσο ο καφες οσο το πως τον χρησιμοποιεις. Αν εκεινη την ωρα που τον πινεις εισαι αραχτος και λαιτ, κλαιν μαιν, δεν θα σε αγγιξει ο καφες. Αν ομως εισαι ηδη στην τσιτα μπορει και να σε γαμαει λιγο παραπανω τα ηδη τεντωμενα νευρα.

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 10:03, 10-05-13:

εγω πίνω τρελά ελληνικούς καφέδες, τρελαίνομαι. πίνω μια μεγάλη κούπα καθε πρωι και έπειτα μετα το μεσημεριανό μου και καμια φορα το απόγευμα.
Αμα δεν πιω καφε μια μερα και ειδικα το πρωι δεν ειμαι καλα... συνηθως πινω και πριν το γυμναστήριο, εχω παρατηρήσει οτι με βοηθάει..

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:22, 10-05-13:

Πλάκα πλάκα και εγώ αν δεν πιω καφέ το πρωί μετά έχω πονοκέφαλο. Να δω πως θα τον κόψω μετά τις εξετάσεις

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 12:59, 10-05-13:

εγώ πάλι αν πιω καφέ ( χωρίς να έχω φάει ) με πιάνει πονοκέφαλος

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:26, 10-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
εγώ πάλι αν πιω καφέ ( χωρίς να έχω φάει ) με πιάνει πονοκέφαλος
Εγώ νηστική καφέ δεν πίνω γιατί τον κάνω βαρύ και δε το ρισκάρω γιατί μια φορά το έκανα και πονούσε το στομάχι μου

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 14:05, 10-05-13:

Πως πίνετε φραππέ με 1 κουταλιά καφέ; 2 θέλει.

Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 14:26, 10-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από gregory, nub
Πως πίνετε φραππέ με 1 κουταλιά καφέ; 2 θέλει.
1 γεμάτη θέλει

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:34, 10-05-13:

Ούτε καν δύο θέλει. Και σκέτος φυσικά.

Παράθεση

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη iwalkinamaze
H iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 125 μηνύματα.

H iwalkinamaze έγραψε στις 20:24, 10-05-14:

Ποσος χρονος απαιτειται για να απεξαρτηθει κανεις απο τον καφε??Νομιζω οτι εχει αρχισει να μη με επηρεαζει και θα το χρειαστω στο μελλον

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γιώργος00753684 (Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος00753684
Ο Κούγκαρ της Ενωσης Ζωαδιων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

O Γιώργος00753684 LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL έγραψε στις 18:17, 11-07-14:

Παιδια απο ποια ηλικια ο οργανισμος του ατομου εχει την δυνατοτα να καταναλωσει καφεινη ? Ποσους καφεδες μπορει να καταναλώσει ενας εφηβος ανα ημερα(φυσιολογικα- χωρις διαταραχες ) και ποιες οι παρενεργειες ...Εχω ακουσει για το υψος ισχυει...?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 18:27, 11-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος00753684
Παιδια απο ποια ηλικια ο οργανισμος του ατομου εχει την δυνατοτα να καταναλωσει καφεινη ? Ποσους καφεδες μπορει να καταναλώσει ενας εφηβος ανα ημερα(φυσιολογικα- χωρις διαταραχες ) και ποιες οι παρενεργειες ...Εχω ακουσει για το υψος ισχυει...?
Αν θες να πιεις καφέ πιες. Δεν χρειάζεται να καταναλώνεις συγκεκριμένη ποσότητα. Ειδικά αν σε αρέσει θα πίνεις όσο θες δεν θα κοιτάς πόσο "πρέπει".

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 10:27, 12-07-14:

Δυστυχώς έτσι είναι με τους καφέδες... Ξέρω άτομα που πίνουν 7 καφέδες την ημέρα!
Απίστευτο ε; Όχι μαθητές, ηρεμήστε

Να αναφερθώ και στο αλκοόλ όμως... Ξέρω έναν ''τύπο'' που είχαμε πάει σε ένα γαμήλιο τραπέζι και πρέπει να είχε πιει πάνω απο 15 μπουκάλια μπύρες (καμιά 65αριά χρονών πριν 5-6 χρόνια συνέβη!!)... Δεν με πιστεύετε;
Εντάξει δικό σας θέμα... Χαχαχα παιδιά είναι απίστευτο... Τους σερβιτόρους τους είχε σε ετοιμότητα... μόλις τελειωνε η μία μπύρα... άρχιζε η άλλη! Δεν μπορούσα να πιστέψω στα μάτια μου!!

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 20:19, 12-07-14:

Είναι θέμα συνήθειας και εθισμού εγώ παράδειγμα πολλές φορές που σηκώνομαι απο τον ύπνο μεταμεσονύχτιες ώρες πίνω καφέ για να ξανακοιμηθώ ενώ κοιμάμαι για πρώτη φορά συνήθως καλύτερα με αλκοόλ, κάνει σίγουρα και αυτός την ζημία του αλλά η χειρότερη γίνεται απο το πολύ τσιγάρο.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:20, 29-04-17:

Αν και εγώ διατρέφομαι πολύ υγιεινά, ο καφές (ιδιαίτερα ο στιγμιαίος) είναι η αχίλλειος πτέρνα μου. Γι' αυτό ως καταναλωτής θα ήθελα να αναγράφεται στη συσκευασία του καφέ που καταναλώνω η ποσότητα της υπάρχουσας καφεϊνης ανά κουταλιά (δεδομένου ότι μια μικρομερίδα καφέ -στιγμιαίου- είναι περίπου 2 γραμμάρια). Κάτι τέτοιο όμως δυστυχώς δεν συμβαίνει, ενώ θα έπρεπε. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας και επιβάλλεται να καταναλώνουν περιορισμένη ποσότητα καφεϊνης. Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουν την περιεκτικότητα καφεϊνης ανά δόση.
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 19:10, 29-04-17:

Ο εθισμός είναι το αντίστροφο της ελευθερίας. Όταν κάποιος είναι εθισμένος σε κάτι και δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτό αυτομάτως δεν είναι ελεύθερος. Γι'αυτό και ο εθισμός στον καφέ είναι κακό πράγμα, όπως και κάθε εθισμός άλλωστε. Παρόλα αυτά ο καφές δεν είναι εγγενώς κακός και έχει και αρκετά οφέλη για την υγεία όπως αντιοξειδωτικές ουσίες, ιδιαίτερα όταν πίνεται σκέτος χωρίς ζάχαρη, η οποία είναι από την φύση της μια πολύ κακή για τον οργανισμό ουσία. Ένας καφές την μέρα λοιπόν είναι μια χαρά και δεν υπάρχει και ουσιαστικός λόγος για παραπάνω. Όσοι λένε ότι δεν έχουν ενέργεια και χρειάζονται παραπάνω καφέδες χρειάζονται παραπάνω ύπνο όχι καφεΐνη.

Ο καλύτερος τρόπος πάντως για να εθιστεί κάποιος στον καφέ είναι να τον βάλει στην ρουτίνα του και να τον συνδυάσει με συγκεκριμένα ερεθίσματα κάθε μέρα, όπως καφές στις 10 στη δουλειά ή το απόγευμα. Προσωπικά πίνω καφέ αλλά δεν είμαι ούτε στο ελάχιστο εθισμένος καθώς πολλές φορές το ξεχνάω τελείως και περνάω βδομάδες χωρίς να πιο καθόλου. Πίνω καφέ κυρίως όταν βγαίνω έξω με φίλους δηλαδή μια δυο φορές την βδομάδα. Η μόνη περίοδος που είχα ψιλοεθιστεί στον καφέ ήταν όταν δοκίμασα πρώτη φορά φρέντο καπουτσίνο γλυκό και άρχισα να πίνω δύο τη μέρα για περίπου δύο εβδομάδες, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήταν κυρίως εθισμός στην ζάχαρη και το γύρισα σε σκέτο εσπρέσο και από τότε δεν πίνω καθημερινά.

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Αν και εγώ διατρέφομαι πολύ υγιεινά, ο καφές (ιδιαίτερα ο στιγμιαίος) είναι η αχίλλειος πτέρνα μου. Γι' αυτό ως καταναλωτής θα ήθελα να αναγράφεται στη συσκευασία του καφέ που καταναλώνω η ποσότητα της υπάρχουσας καφεϊνης ανά κουταλιά (δεδομένου ότι μια μικρομερίδα καφέ -στιγμιαίου- είναι περίπου 2 γραμμάρια). Κάτι τέτοιο όμως δυστυχώς δεν συμβαίνει, ενώ θα έπρεπε. Υπάρχουν άνθρωποι με προβλήματα υγείας και επιβάλλεται να καταναλώνουν περιορισμένη ποσότητα καφεϊνης. Πρέπει λοιπόν να γνωρίζουν την περιεκτικότητα καφεϊνης ανά δόση.
Τέσα αν περιορίσεις τον καφέ σε έναν την μέρα δεν έχει κανένα νόημα να σκέφτεσαι πόση καφεΐνη έχει κάθε κουταλιά διότι με ένα καφέ είσαι αρκετά κάτω από το όριο έτσι κι αλλιώς. Γενικά καλό είναι να μην μπαίνεις σε διαδικασίες υπερανάλυσης του τι τρως και πόσο καθώς έχω παρατηρήσει πως αυτό εν τέλει περισσότερο ωφελεί παρά βλάπτει διότι δημιουργεί περισσότερο άγχος. Ο οργανισμός μας είναι αρκετά προσαρμόσιμος κι ανθεκτικός έτσι κι αλλιώς, οπότε αν δεν κάνεις βαριές καταχρήσεις δεν έχεις πρόβλημα. Αν κάτι πρέπει να κόψεις ας πούμε για λόγους υγείας αυτό είναι η ζάχαρη.

Επίσης ένας ακόμη σημαντικός παράγοντας για την υγεία είναι να εκτίθεσαι σε αντιγόνα. Σήμερα τείνουμε να ζούμε αρκετά αποστειρωμένες ζωές με αποτέλεσμα το ανοσοποιητικό μας να αρχίσει να ατροφεί καθώς αντιμετωπίζει πολλά αντιγόνα και έτσι όταν προβληθούμε από κάτι σοβαρό μιας πιάνει πολύ σοβαρά. Το καλύτερο ας πούμε που μπορείς να κάνεις για τον οργανισμό σου είναι να κάνεις κρύα ντουζ χειμώνα καλοκαίρι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 29-04-17 στις 19:18.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 22:21, 29-04-17:

Εγω έπινα πάντα καφε καθε πρωι εδω και κατι χρονια, και ισως αλλον έναν καφε μεσα στη μερα αλλα το πρωι χρειαζόμουν απαραιτητως καφε για να λειτουργήσω. Τελικα μερικά απο κάποια προβλήματα, αποφάσισα να τον κόψω μαχαίρι και τελικα με βοήθησε με ενα αλλο θεμα που είχα. Υπέφερα απο πονοκεφάλους καθε μα καθε μερα, ειδικα αν δεν κοιμόμουν καλα. Και τελικα αφού έκοψα τον καφε, μειώθηκαν σε παρα πολυ σημαντικο βαθμο αυτοί οι πονοκέφαλοι. Η αληθεια ειναι οτι τον είχα κόψει και παλιότερα για ενα διάστημα και δεν είχα δει διαφορα, αυτη τη φορα ομως μου έκανε καλο. Τις πρώτες μέρες ομως είχα πονοκέφαλο επειδη χρειαζόμουν την καφεΐνη, είχα ανάγκη να πιω καφε αλλα ευτυχώς δεν υπέκυψα Τωρα αν πιω προτιμώ κυρίως τον ντεκαφεινε και τον κανονικό μονο αν νιώθω πως δεν θα με πειράξει.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotis econ
Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 23:34, 29-04-17:

Ειμαι ο μονος που οταν πινω καφε με νυσταζει αντι να με ''ξυπναει''?
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:39, 29-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Εγω έπινα πάντα καφε καθε πρωι εδω και κατι χρονια, και ισως αλλον έναν καφε μεσα στη μερα αλλα το πρωι χρειαζόμουν απαραιτητως καφε για να λειτουργήσω. Τελικα μερικά απο κάποια προβλήματα, αποφάσισα να τον κόψω μαχαίρι και τελικα με βοήθησε με ενα αλλο θεμα που είχα. Υπέφερα απο πονοκεφάλους καθε μα καθε μερα, ειδικα αν δεν κοιμόμουν καλα. Και τελικα αφού έκοψα τον καφε, μειώθηκαν σε παρα πολυ σημαντικο βαθμο αυτοί οι πονοκέφαλοι. Η αληθεια ειναι οτι τον είχα κόψει και παλιότερα για ενα διάστημα και δεν είχα δει διαφορα, αυτη τη φορα ομως μου έκανε καλο. Τις πρώτες μέρες ομως είχα πονοκέφαλο επειδη χρειαζόμουν την καφεΐνη, είχα ανάγκη να πιω καφε αλλα ευτυχώς δεν υπέκυψα Τωρα αν πιω προτιμώ κυρίως τον ντεκαφεινε και τον κανονικό μονο αν νιώθω πως δεν θα με πειράξει.
Και εγώ το πρωί αν δεν πιω καφέ έχω πονοκέφαλο αλλά δεν τον κόβω για κανέναν λόγο. Ο καφές είναι αγάπη.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 23:40, 29-04-17:

Κι εγώ όταν καταναλώνω πολλή καφείνη (δλδ αν πιώ 3ο καφέ - και μιλάω για δυνατούς καφέδες), τότε με πιάνει μια παράξενη υπνηλία και δε μπορώ να σταθώ...
Παράθεση

Μιχάλης Τ.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μιχάλης Τ.
Ο Μιχάλης Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O Μιχάλης Τ. έγραψε στις 23:41, 29-04-17:

Πολλοί συνδυάζουν τον πρωινό καφέ με τσιγάρο/α.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:53, 29-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis econ
Α, μου συμβαίνει κι εμένα πού και πού.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:35, 30-04-17:

Το παθαίνω και γω αν πιω καφέ αργά το απόγευμα. Πάντως δεν κάνω καλό ύπνο...
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 494 μηνύματα.

O panagiotis econ έγραψε στις 12:10, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Το παθαίνω και γω αν πιω καφέ αργά το απόγευμα. Πάντως δεν κάνω καλό ύπνο...
Κι εγω στον απογευματινο καφε το παθαινω. Τη στιγμη που τον πινω νυσταζω αλλα το βραδυ δεν εχω υπνο
Παράθεση

Helium (The fractured but whole)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Helium
H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 16:32, 30-04-17:

Κι εγω στον απογευματινο καφε το παθαινω. Τη στιγμη που τον πινω νυσταζω αλλα το βραδυ δεν εχω υπνο
Όταν ξεκιναμε να καταναλωνουμε καφέ, ίσως βρισκόμαστε σε εγρηγορση, όμως όταν ο οργανισμός συνηθισει, παύει αυτό. Μετά, ο καφές δεν σε ξυπναει, λειτουργεί ως διεγερτικο. Γι`αυτό προκαλεί νευρικοτητα σε πολλούς. Χρειάζονται πολλές ώρες για να περάσει η επίδραση της καφεΐνης, και ο απογευματινος καφές καλό θα ήταν να αποφεύγεται, ή τουλάχιστον να είναι ελληνικός που έχει τη λιγότερη καφεΐνη.
Λες ότι σε νυσταζει και το βράδυ δεν κοιμασαι. Γιατί τον πινεις τότε?
Εγώ τον έχω κόψει τον καφέ. Κοιμαμαι καλύτερα και έτσι δεν νυσταζω μες την μέρα. Τις πρώτες μέρες είχα πονοκεφαλο αλλά πέρασε γρήγορα. Γενικά, το έχω πει και σε άλλο θρεντ, η καφεΐνη για μένα είναι εξαρτησιογονος, αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να την σταματησεις.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 18:25, 30-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Όταν ξεκιναμε να καταναλωνουμε καφέ, ίσως βρισκόμαστε σε εγρηγορση, όμως όταν ο οργανισμός συνηθισει, παύει αυτό. Μετά, ο καφές δεν σε ξυπναει, λειτουργεί ως διεγερτικο. Γι`αυτό προκαλεί νευρικοτητα σε πολλούς. Χρειάζονται πολλές ώρες για να περάσει η επίδραση της καφεΐνης, και ο απογευματινος καφές καλό θα ήταν να αποφεύγεται, ή τουλάχιστον να είναι ελληνικός που έχει τη λιγότερη καφεΐνη.
Λες ότι σε νυσταζει και το βράδυ δεν κοιμασαι. Γιατί τον πινεις τότε?
Εγώ τον έχω κόψει τον καφέ. Κοιμαμαι καλύτερα και έτσι δεν νυσταζω μες την μέρα. Τις πρώτες μέρες είχα πονοκεφαλο αλλά πέρασε γρήγορα. Γενικά, το έχω πει και σε άλλο θρεντ, η καφεΐνη για μένα είναι εξαρτησιογονος, αλλά όχι τόσο ώστε να μην μπορείς να την σταματησεις.
Μα δεν πινω καθε μερα καφε, ουτε εχω εξαρτηση απ την καφεινη. Απλα σε μερικες περιοδους (εξεταστικες κλπ) που επρεπε να διαβαζω ολη μερα (ενω συνηθως το μεσημερι κοιμαμαι) επρεπε με καποιο τροπο να ειμαι σε υπερενταση οποτε το απογευμα επινα καφε για να με κρατησει. Μετα ομως νυσταζα ενω το βραδυ δεν μπορουσα να κοιμηθω.

Το ιδιο και με το ρεντμπουλ. Τουλαχιστον αυτο ομως με τονωνε οταν το επινα, ασχετως που το βραδυ ξενυχτουσα
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H The fractured but whole αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 248 μηνύματα.

H Helium έγραψε στις 11:47, 01-05-17:

Έρευνες δείχνουν ότι ο οργανισμός συνηθιζει την καφεΐνη μέσα σε 2-3 ημέρες. Και ξέρεις τι γίνεται? Όταν ξενυχτας, η απόδοσή σου πέφτει. Μπορεί εκείνη την στιγμή να φαίνεται καλή ιδέα να διαβάσεις περισσότερες ώρες, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα δεν ξέρω κατά πόσο ωφελει τελικά. Είχα το ίδιο θέμα στις εξεταστικες γιατί διαβαζω καλύτερα νύχτα. Όμως μετά από 2-3 μέρες δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Και σίγουρα επηρεάζει και τον εγκέφαλο η έλλειψη ύπνου.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 17:48, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Helium
Έρευνες δείχνουν ότι ο οργανισμός συνηθιζει την καφεΐνη μέσα σε 2-3 ημέρες. Και ξέρεις τι γίνεται? Όταν ξενυχτας, η απόδοσή σου πέφτει. Μπορεί εκείνη την στιγμή να φαίνεται καλή ιδέα να διαβάσεις περισσότερες ώρες, αλλά στο τελικό αποτέλεσμα δεν ξέρω κατά πόσο ωφελει τελικά. Είχα το ίδιο θέμα στις εξεταστικες γιατί διαβαζω καλύτερα νύχτα. Όμως μετά από 2-3 μέρες δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. Και σίγουρα επηρεάζει και τον εγκέφαλο η έλλειψη ύπνου.
Με το ''ξενυχτουσα'' ηθελα να πω οτι δεν με επαιρνε ο υπνος, οχι οτι ξενυχτουσα για να διαβασω. Βλεπεις, αντιθετα με εσενα ειμαι πιο all around σε ο,τι αφορα το διαβασμα.

Anyway, ακομα ψαχνω να βρω εναν τροπο ωστε να μην 'πεφτω' μετα τις 3-4 το μεσημερι (δηλαδη μετα το μεσημεριανο) και να αντεχω μεχρι το βραδυ (τουλ. 9-10)

Οποιοσδηποτε εχει καμια ιδεα ας την πει, μπας και τα καταφερω
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 5,606 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:31, 01-05-17:

Anyway, ακομα ψαχνω να βρω εναν τροπο ωστε να μην 'πεφτω' μετα τις 3-4 το μεσημερι (δηλαδη μετα το μεσημεριανο) και να αντεχω μεχρι το βραδυ (τουλ. 9-10)

Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τον οργανισμό σου να πέφτει εκείνη την ώρα, έστω και για μια ωρίτσα. Κατά τη διαδικασία της πέψης το αίμα συγκεντρώνεται στο πεπτικό σύστημα και φεύγει αρκετό από τον εγκέφαλο, γι' αυτό νοιώθουμε πως νυστάζουμε εκείνη την ώρα. Και δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να υπακούμε στις διαθέσεις του οργανισμού μας. Αν το κάνεις αυτό, μετά θα έχεις πολύ περισσότερη ενέργεια και διάθεση να κάνεις πράγματα, χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με καφέ ή άλλα ανεβαστικά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 23:01, 01-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τον οργανισμό σου να πέφτει εκείνη την ώρα, έστω και για μια ωρίτσα. Κατά τη διαδικασία της πέψης το αίμα συγκεντρώνεται στο πεπτικό σύστημα και φεύγει αρκετό από τον εγκέφαλο, γι' αυτό νοιώθουμε πως νυστάζουμε εκείνη την ώρα. Και δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να υπακούμε στις διαθέσεις του οργανισμού μας. Αν το κάνεις αυτό, μετά θα έχεις πολύ περισσότερη ενέργεια και διάθεση να κάνεις πράγματα, χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με καφέ ή άλλα ανεβαστικά.
Καλη μου Claire το προβλημα ειναι οτι δυστυχως δεν θα προλαβαινω να πεφτω ουτε αυτη τη 1 ωριτσα. Ελεγα να προσπαθησω να υιοθετησω το προγραμμα που θα ακολουθω απο Σεπτεμβρη απο τωρα για να συνηθισει ο οργανισμος. Αλλα μετα σκεφτομαι οτι ετσι θα ξεπατωσω τον οργανισμο μου ενω ειναι περιοδος που χρειαζομαι ξεκουραση.

Τελος παντων, κατι θα σκεφτω
Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Helium έγραψε στις 23:32, 01-05-17:

Με το ''ξενυχτουσα'' ηθελα να πω οτι δεν με επαιρνε ο υπνος, οχι οτι ξενυχτουσα για να διαβασω. Βλεπεις, αντιθετα με εσενα ειμαι πιο all around σε ο,τι αφορα το διαβασμα.
Το κατάλαβα. Αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ξενυχτι=κοπωση.

Να προτείνω υπνους ενέργειας? 20 λεπτά το μεσημέρι. Το παραπάνω από μισή ώρα έτσι κι αλλιώς δεν ωφελει γιατί πεφτεις σε πιο βαθύ ύπνο και μετά είναι πιο δύσκολο να ξεξυπνησεις. Αν δεν γίνεται ούτε αυτό, τότε προτείνω να προσαρμοσεις λίγο την διατροφή σου. Δηλαδή πιο ελαφριά γευματα ανά τρεις ώρες. Και αποφυγε τροφές με μαγνήσιο και κάλιο καθώς προκαλούν υπνηλια. Όπως επίσης και τροφές που αυξάνουν την ινσουλινη. Ενδεικτικά αναφέρω: ψωμί ολικής, μπανανες, κερασια, πλιγουρι, κάποιοι υδατάνθρακες, είναι κάποιες από τις τροφές που μας φέρνουν ύπνο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Helium : 01-05-17 στις 23:43.
Παράθεση

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

O panagiotis econ έγραψε στις 12:14, 02-05-17:

Ο λογος που δεν συζηταω για μεσημεριανο υπνο και ψαχνομαι με καφεδες κλπ ειναι γιατι ολη την ημερα θα τη βγαζω στο πανεπιστημιο, δηλαδη απο το πρωι εως τις 11-12 το βραδυ, οποτε δεν θα εχω μερος να κοιμαμαι. Ωστοσο, αυτο με τη διατροφη και τα μικρα γευματα μου φαινεται καλο. Ετσι δεν θα φορτωνω τον οργανισμο μου (γιατι συνηθως το μεσημερι τρωω σα μοσχαρι) και λογικα δεν θα με πιανει υπνηλια

Θενκς Helium, ελπιζω να πιασει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Happily.Motionless

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους