Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 10:07, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
.

Αυτό που είναι κατακριτέο είναι η συμπεριφορά του τύπου «Εγω είμαι άντρας, φέρνω τα λεφτά, η γυναίκα καθαρίζει το σπίτι και μεγαλώνει τα παιδιά…»
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:11, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!
Α ναι; Και γιατί δεν κλείνεστε εσείς στο σπίτι να μεγαλώσετε τα παιδιά σας; Θα σας άρεσε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 10:23, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Α ναι; Και γιατί δεν κλείνεστε εσείς στο σπίτι να μεγαλώσετε τα παιδιά σας; Θα σας άρεσε;
Κοίτα αν εσείς γίνετε οι "προμηθευτές"...οι "κυνηγοί"...εμένα δεν με χαλάει καθόλου αλλά είναι αυτή η φυσική θέση των ρόλων?
Η μήπως εδώ δεν ισχύει η φυσική θέση των πραγμάτων?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:27, 05-04-07:

Κοίτα αν εσείς γίνετε οι "προμηθευτές"...οι "κυνηγοί"...εμένα δεν με χαλάει καθόλου αλλά είναι αυτή η φυσική θέση των ρόλων?
Η μήπως εδώ δεν ισχύει η φυσική θέση των πραγμάτων?
Ποιός ορίζει ποιοί είναι οι "φυσικοί" ρόλοι; Επειδή κάτι υιοθετήθηκε κάποτε λόγω της σωματικής δύναμης του άντρα (που στα προιστορικά χρόνια αυτό ήταν το σημαντικό για να φέρνει τροφή στο σπίτι) σημαίνει οτι αυτό είναι και το φυσικό;
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να υπάρχουν καθορισμένοι ρόλοι; Ας επιλέγει το κάθε ζευγάρι ο,τι το βολεύει, γιατί πρέπει να μπουν όλα σε καλούπια βάσει φύλου;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 10:34, 05-04-07:

Ποιός ορίζει ποιοί είναι οι "φυσικοί" ρόλοι; Επειδή κάτι υιοθετήθηκε κάποτε λόγω της σωματικής δύναμης του άντρα (που στα προιστορικά χρόνια αυτό ήταν το σημαντικό για να φέρνει τροφή στο σπίτι) σημαίνει οτι αυτό είναι και το φυσικό;
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να υπάρχουν καθορισμένοι ρόλοι; Ας επιλέγει το κάθε ζευγάρι ο,τι το βολεύει, γιατί πρέπει να μπουν όλα σε καλούπια βάσει φύλου;
Ναι βέβαια...επίσης οι άντρες να έχουμε περίοδο, να γεννάμε και να θηλάζουμε τα μωρά όσο εσείς θα είστε στο "κυνήγι"!
Άλλωστε όπως είπες μόνο η σωματική δύναμη είναι η διαφορά μας!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:40, 05-04-07:

Ναι βέβαια...επίσης οι άντρες να έχουμε περίοδο, να γεννάμε και να θηλάζουμε τα μωρά όσο εσείς θα είστε στο "κυνήγι"!
Άλλωστε όπως είπες μόνο η σωματική δύναμη είναι η διαφορά μας!
Συγγνώμη είναι τώρα σοβαρό επιχείρημα για να μένει η γυναίκα στο σπίτι η ...περίοδος; Και όσον αφορά την εγκυμοσνύνη και το θηλασμό, ένας χρόνος το πολύ είναι που η γυναίκα δεν μπορεί να είναι "λειτουργική" για αυτό το λόγο. Το ίδιο θα μπορούσες να πάθεις κι εσύ αν έπρεπε να μείνεις ένα χρόνο στο νοσοκομείο μετά απο κάποιο ατύχημα.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 10:53, 05-04-07:

Συγγνώμη είναι τώρα σοβαρό επιχείρημα για να μένει η γυναίκα στο σπίτι η ...περίοδος; Και όσον αφορά την εγκυμοσνύνη και το θηλασμό, ένας χρόνος το πολύ είναι που η γυναίκα δεν μπορεί να είναι "λειτουργική" για αυτό το λόγο. Το ίδιο θα μπορούσες να πάθεις κι εσύ αν έπρεπε να μείνεις ένα χρόνο στο νοσοκομείο μετά απο κάποιο ατύχημα.
Nαι μονο που σ'εμενα θα ηταν "ατυχημα" και οχι φυσικος νομος!
Ειτε το θες ειτε οχι υπαρχει φυσικη ταξη των πραγματων κι αυτη δεν ειναι η γυναικα να ειναι ο "κυνηγος"!
Χωρις καμια υπονοια μισογυνισμου,η γυναικα (συζυγος,μητερα) ανηκει στο σπιτι,στην εστια και οχι στον "κυνηγοτοπο"!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:15, 05-04-07:

Αυτό που χαλάει τους άντρες, πιστεύω, δεν είναι ότι οι γυναίκες δεν μένουν σπίτι με τα παιδιά, γιατί οι ώρες που είναι στη δουλειά μπορεί να συμπίπτουν με τις ώρες που το παιδί είναι στο σχολείο ας πούμε) αλλά το γεγονός ότι οικονομικά είμαστε ανεξάρτητες και οπωσδήποτε έχουμε και άλλες επιλογές από το «να μας ταΐζει ο άντρας». Σε περίπτωση που δεν έχει καλή συμπεριφορά(ξύλο, προσβολές) απλά κάνουμε μια βαλίτσα και χαιρετάμε…είναι κάτι που δεν τους αρεσει.

Ο ρόλος της μάνας είναι πολύ σημαντικό, και ναι ειλικρινή, η μάνα θυσιάζει τα πάντα και κλείνεται στο σπίτι με το παιδί για τουλάχιστον δυο τρία χρόνια, και όχι ο πατέρας…άρα η μάνα τον μεγαλώνει. Ο πατέρας τον διασκεδάζει*…και συμβάλει ελάχιστα στην πρώτη φάση σε σχέση με την μάνα…
εμείς δεχόμαστε τους ρόλους μας.. εσείς γιατί δεν δέχεστε τους δικούς σας?(μην γίνεσαι μπαρούτι…συζητάμε…)

(κάποιο σπλιτ θα γίνει εδώ…το βλέπω…)
*δηλαδη τον παει βολτα...

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:15, 05-04-07:

Χωρις καμια υπονοια μισογυνισμου,η γυναικα (συζυγος,μητερα) ανηκει στο σπιτι,στην εστια και οχι στον "κυνηγοτοπο"!
Και ποιος το λεει αυτο?
Αυτο εχει παψει να ισχυει (ακομα και σαν ιδεα) απο την εποχη της γιαγιας μου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:41, 05-04-07:

Nαι μονο που σ'εμενα θα ηταν "ατυχημα" και οχι φυσικος νομος!
Ειτε το θες ειτε οχι υπαρχει φυσικη ταξη των πραγματων κι αυτη δεν ειναι η γυναικα να ειναι ο "κυνηγος"!
Και πάλι, ο "φυσικός νόμος" μπορεί να σημαίνει να μην μπορεί να δουλέψει η γυναίκα για μόλις 2 μήνες. Γίνεται. Ασχέτως αν για το παιδί οι περισσότερες επιλέγουν να απέχουν παραπάνω. Απο που προκύπτει οτι είναι για όλη της η ζωή η θέση στο σπίτι εξαιτίας αυτών των μηνών;

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 14:26, 05-04-07:

Ρε Michelle,με όλο το θάρρος,μήπως έχεις κάνα σοβαρό πρόβλημα?
δΙαβάζοντάς σε (σε διάφορα τοπικ και όχι μόνο σήμερα)θες...
Να κάτσουν οι άντρες σπίτι και εσύ να γίνεις ο "κυνηγός"-προμηθευτής,να πάρουν τα παιδιά το όνομά σου-με το έτσι θέλω και όχι γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος-,να κάνουμε περιτομή( ο εκάστοτε σύντροφός σου) γιατί έτσι ικανοποιήσαι και δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα!
Βάλε και κάνα στραπ-ον κι έλα να μας ξεπαρθενέψεις κιόλας!
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ!
Έλεος δλδή!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 14:36, 05-04-07:

Ρε Michelle,με όλο το θάρρος,μήπως έχεις κάνα σοβαρό πρόβλημα?
δΙαβάζοντάς σε (σε διάφορα τοπικ και όχι μόνο σήμερα)θες...
Να κάτσουν οι άντρες σπίτι και εσύ να γίνεις ο "κυνηγός"-προμηθευτής,να πάρουν τα παιδιά το όνομά σου-με το έτσι θέλω και όχι γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος-,να κάνουμε περιτομή( ο εκάστοτε σύντροφός σου) γιατί έτσι ικανοποιήσαι και δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα!
Βάλε και κάνα στραπ-ον κι έλα να μας ξεπαρθενέψεις κιόλας!
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ!
Έλεος δλδή!
Αν αυτό κατάλαβες μάλλον υπάρχει πρόβλημα συννενοήσης.
1. Δεν είπα οτι θέλω να γίνω ο "προμηθευτής" και να κάθεται ο άντρας μου στο σπίτι. Είπα οτι θα έπρεπε το κάθε ζευγάρι να επιλέγει και να μην βάζουμε στεγανά. Αν κάποιο ζευγάρι επιλέξει αυτό, that's fine with me. Προσωπικά θέλω να δουλεύουν και οι δύο.
2. Δεν είπα να πάρουν το όνομα μου, είπα να πάρουν το επίθετο και των δύο.
3. Δεν είπα οτι θέλω να κάνει ο σύντροφος μου περιτομή, ανέφερα απλώς κάποια θετικά στοιχεία της.

Εγωισμός είναι να θέλω να είμαστε ΙΣΟΙ??? Ουδέποτε είπα οτι θέλω να είναι "απο κάτω". Αν τώρα εσύ παρεμηνεύεις κάποια παραδείγματα που φέρνω που έχουν ως στόχο να δείξουν την ανισότητα (πχ πως θα νιώθατε να πάρει μόνο το επίθετο της μητέρας; Αν δεν σας αρέσει, γιατί να πάρει μόνο του πατέρα; ) τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό μου.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 14:45, 05-04-07:

Αν αυτό κατάλαβες μάλλον υπάρχει πρόβλημα συννενοήσης.
1. Δεν είπα οτι θέλω να γίνω ο "προμηθευτής" και να κάθεται ο άντρας μου στο σπίτι. Είπα οτι θα έπρεπε το κάθε ζευγάρι να επιλέγει και να μην βάζουμε στεγανά. Αν κάποιο ζευγάρι επιλέξει αυτό, that's fine with me. Προσωπικά θέλω να δουλεύουν και οι δύο.
2. Δεν είπα να πάρουν το όνομα μου, είπα να πάρουν το επίθετο και των δύο.
3. Δεν είπα οτι θέλω να κάνει ο σύντροφος μου περιτομή, ανέφερα απλώς κάποια θετικά στοιχεία της.

Εγωισμός είναι να θέλω να είμαστε ΙΣΟΙ??? Ουδέποτε είπα οτι θέλω να είναι "απο κάτω". Αν τώρα εσύ παρεμηνεύεις κάποια παραδείγματα που φέρνω που έχουν ως στόχο να δείξουν την ανισότητα (πχ πως θα νιώθατε να πάρει μόνο το επίθετο της μητέρας; Αν δεν σας αρέσει, γιατί να πάρει μόνο του πατέρα; ) τότε το πρόβλημα δεν είναι δικό μου.
1. Αν βρεις τέτοιον άντρα κράτα τον να μη σου φύγει (Αν κι εδώ που τα λέμε αν είναι να κάθομαι σπίτι και να με τρέφεις...χωρίζω πάραυτα!)
2.Δηλαδή πχ. ο γυιός μου θα λέγεται Ηλίας Παρασκευόπουλος-Χατζηδημητρίου,η κόρη σου θα λέγετε Νατάσσα Μακραντώνη-Καραμητριάδου και αφου γνωριστούνε ερωτευτούνε και παντρευτούνε το παιδί τους και εγγόνι μας θα λέγετε...Ανδρέας η Λία...Παρασκευόπουλος-Χατζηδημητρίου- Μακραντώνη-Καραμητριάδου και πάει λέγοντας ε?(Δεν θέλω να σκεφτώ-ούτε φτάνει το φορουμ-να γράψω το τετρασέγγονό μας πως θα λέγετε!!!)
3.Καλό για σένα ανέφερες,πιο πάνω σου έγραψα -όπως λένε οι μελέτες-ότι δεν είναι καλό για τον άντρα!

Μα ΙΣΟΙ είμαστε...ΙΔΙΟΙ δεν είμαστε!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:22, 05-04-07:

1. Αν βρεις τέτοιον άντρα κράτα τον να μη σου φύγει (Αν κι εδώ που τα λέμε αν είναι να κάθομαι σπίτι και να με τρέφεις...χωρίζω πάραυτα!)
Μα δεν θέλω να βρω τέτοιον άντρα! Απλά αν κάποια άλλη αυτό θέλει, και συμφωνεί και ο άντρας της, δεν θα το κατακρίνω. Αυτό είπα, είναι τόοοοσο δύσκολο;
3.Καλό για σένα ανέφερες,πιο πάνω σου έγραψα -όπως λένε οι μελέτες-ότι δεν είναι καλό για τον άντρα!
Ε ας μην κάνει τότε αν είναι έτσι. Δεν με κόφτει και πολύ να σου πω. Λολ.
Μα ΙΣΟΙ είμαστε...ΙΔΙΟΙ δεν είμαστε!!!
Δεν είμαστε, απλά είμαστε πιο ίσοι απο παλιότερα και αυτό οι άνδρες το θεωρούν πλήρη ισότητα διότι καλόμαθαν απο παλιά και απορούν τι άλλο θέλουμε πια και δεν είμαστε ευχαριστημένες. Πολυ απλά ως άντρας κάποια πράγματα (ακόμα και στον ίδιο σου τον εαυτό) δεν τα προσέχεις, δεν τα θεωρείς μειωτικά για τις γυναίκες. Σου περνάνε απαρατήρητα.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 16:24, 05-04-07:

Δεν είμαστε, απλά είμαστε πιο ίσοι απο παλιότερα και αυτό οι άνδρες το θεωρούν πλήρη ισότητα διότι καλόμαθαν απο παλιά και απορούν τι άλλο θέλουμε πια και δεν είμαστε ευχαριστημένες. Πολυ απλά ως άντρας κάποια πράγματα (ακόμα και στον ίδιο σου τον εαυτό) δεν τα προσέχεις, δεν τα θεωρείς μειωτικά για τις γυναίκες. Σου περνάνε απαρατήρητα.
Γιατί πρέπει να γίνεις "κυνηγός" για να νοιώσεις ίση με έναν άντρα?
Γιατί πρέπει να "βγεις" από το σπίτι?(Ξέρεις τι εννοώ)
Γιατί δεν αισθάνεσαι/στε ίση η και ανώτερη στην "εστία" σου αλλά πρέπει να κατακτήσεις χρυσό μετάλιο στην άρση βαρών για να το νοιώσεις?
Αυτό δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω!
Εγώ θέλω τη γυναίκα γυναίκα και τον άντρα άντρα!
Εγώ τη θέλω αφεντικό στο σπίτι της και όχι με κοστούμι και γραβάτα ανώτερο στέλεχος σε εταιρεία η γεμάτη γράσσο σε συνεργείο αυτοκινήτων!
Είμαι σωβινιστής?
Είμαι μισογύνης?

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:26, 05-04-07:

εγω πάντως έχω ήδη απαντήσει

επίσης... ΕΓΩ αν ποτέ χωρίσω να είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ ότι ο πατέρας των παιδιών μου θα ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΣΑ ώστε να μπορουν να έχουν το επωνυμο του τα παιδια μου

Αλλιως... δεν ειναι δα και τραγικό.... στα 18 τους θα έχω φροντίσει να εχουν τετοιο μυαλό που απλά θα το αλλάξουν
Ναι το επίθετο αλλάζει

Γιατί πρέπει να γίνεις "κυνηγός" για να νοιώσεις ίση με έναν άντρα?
Γιατί πρέπει να "βγεις" από το σπίτι?(Ξέρεις τι εννοώ)
Γιατί δεν αισθάνεσαι/στε ίση η και ανώτερη στην "εστία" σου αλλά πρέπει να κατακτήσεις χρυσό μετάλιο στην άρση βαρών για να το νοιώσεις?
Αυτό δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω!
Εγώ θέλω τη γυναίκα γυναίκα και τον άντρα άντρα!
Εγώ τη θέλω αφεντικό στο σπίτι της και όχι με κοστούμι και γραβάτα ανώτερο στέλεχος σε εταιρεία η γεμάτη γράσσο σε συνεργείο αυτοκινήτων!
Είμαι σωβινιστής?
Είμαι μισογύνης?

οχι για μένα δεν είσαι
Το πρόβλημα δεν ειναι στο να μείνει η γυναίκα σπιτι
Το προβλημα ειναι οτι η κοινωνία δεν θεωρεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ έργο το να κάτσει η γυναικα σπιτι
Και πέφτουν στη λουμπα οι γυναικες, και νοιάζονται τι θα σκεφτει ο ένας κι ο άλλος (και κυρίως ο σύντροφος τους) και ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έχουν αξια ΜΟΝΟ αν βγουν στην αγορά εργασίας κι όχι αν θα μεγαλωσουν σωστα και γερα παιδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-04-07 στις 17:42. Αιτία: Merge
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:31, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
οχι για μένα δεν είσαι
Το πρόβλημα δεν ειναι στο να μείνει η γυναίκα σπιτι
Το προβλημα ειναι οτι η κοινωνία δεν θεωρεί ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ έργο το να κάτσει η γυναικα σπιτι
Και πέφτουν στη λουμπα οι γυναικες, και νοιάζονται τι θα σκεφτει ο ένας κι ο άλλος (και κυρίως ο σύντροφος τους) και ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι έχουν αξια ΜΟΝΟ αν βγουν στην αγορά εργασίας κι όχι αν θα μεγαλωσουν σωστα και γερα παιδια
Έχεις σκεφτεί κουε μήπως επειδή οι άντρες τρόμαξαν με το φεμινιστικό κίνημα προσπαθούν να μας πείσουν οτι έχει ίση αξία το να καθόμαστε στο σπίτι για να γυρίσουμε στα παλιά και βολικά γι'άυτούς;
Όπως και να το κάνουμε για μένα ΔΕΝ έχει ίση αξία. Δεν είναι δυνατόν να σε χαρτζηλικώνει ο άντρας σου και να έχεις την ίδια αξιοπρέπεια. Ακόμα και δουλειά κανονική να το θεωρήσουμε, ο εργοδότης θα είναι ο άντρας σου και αυτό απο μόνο του του δίνει "πριμ".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:37, 05-04-07:

εστιάζω σε κάτι που είπα και πριν

ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ!

(δε φωνάζω, έμφαση δίνω)

Με σέβονται ΟΠΩΣ κι αν έχει ρε παιδιά....
εχουμε μάθει να είμαστε ακριβοι στα πίτουρα και φτηνοι στο αλέτρι
Αντι να δουμε πως έχουμε καταντήσει να σχολάει το παιδί στις 1 και μέχρι τις 6 που θα γυρίσουμε εμείς απ τη δουλειά να είναι στους δρομους και σε όλο το σόι, ασχολούμαστε με το αν μας αναγνωρίζουν την ισοτητα του επωνυμου!

Τες πα, εγώ το βλέπω απο αλλη σκοπια... έχω άλλες προταιρεότητες στη ζωή μου

Έχεις σκεφτεί κουε μήπως επειδή οι άντρες τρόμαξαν με το φεμινιστικό κίνημα προσπαθούν να μας πείσουν οτι έχει ίση αξία το να καθόμαστε στο σπίτι για να γυρίσουμε στα παλιά και βολικά γι'άυτούς;
Όπως και να το κάνουμε για μένα ΔΕΝ έχει ίση αξία. Δεν είναι δυνατόν να σε χαρτζηλικώνει ο άντρας σου και να έχεις την ίδια αξιοπρέπεια. Ακόμα και δουλειά κανονική να το θεωρήσουμε, ο εργοδότης θα είναι ο άντρας σου και αυτό απο μόνο του του δίνει "πριμ".
Για ΜΕΝΑ και τον άντρα ΜΟΥ εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΑ να μεγαλώσω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΥΓΙΕΙΣ απ το να φέρω 1000 ευρώ στο σπιτι.
Δυστυχως όμως, δεν έχω την τύχη να μπορώ να κάτσω σπιτι

Εγω ήμουν πιο ευτυχισμένο και πιο υγιές παιδί όταν η μαμά μου ήταν σπιτι κι όχι στη δουλεια
Υπηρχε καλύτερος έλεγχος, ηταν πιο ξεκουραστη, ασχολιοταν περισσοτερες ωρες μαζι μου κλπ
Θεωρω πολύ λάθος το να πιστεύει κάποιος ότι επειδή ο άλλος κάθεται σπιτι και το ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΜΕΝΟ δεν ειναι σημαντικό
είναι το μεγαλυτερο ΕΡΓΟ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ που μπορεί κάποιος να παράγει
Κατ εμενα παντα ετσι?
0 αντρας μου δεν θα με χαρτζηλικώσει ΠΟΤΕ
Γιατι ΠΟΤΕ τα λεφτα που βγαζει απ τη δουλεια δεν θα ειναι λεφτα ΤΟΥ
Θα ειναι λεφτα του σπιτιου και της οικογενειας ΜΑΣ

Ολα ειναι θεμα οπτικης

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 06-04-07 στις 02:34. Αιτία: Merge
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:38, 05-04-07:

εχουμε μάθει να είμαστε ακριβοι στα πίτουρα και φτηνοι στο αλέτρι
Αντι να δουμε πως έχουμε καταντήσει να σχολάει το παιδί στις 1 και μέχρι τις 6 που θα γυρίσουμε εμείς απ τη δουλειά να είναι στους δρομους και σε όλο το σόι, ασχολούμαστε με το αν μας αναγνωρίζουν την ισοτητα του επωνυμου!

Τες πα, εγώ το βλέπω απο αλλη σκοπια... έχω άλλες προταιρεότητες στη ζωή μου
Αυτό μου θυμίζει το γνωστό "Όχου μωρέ, έχουμε τόσα προβλήματα, σιγά μην ασχοληθούμε με το Χ,Υ,Ζ" που τελικά καταλήγει με το να μην προσπαθούμε να αλλάξουμε τίποτα.

Για ΜΕΝΑ και τον άντρα ΜΟΥ εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΞΙΑ να μεγαλώσω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΥΓΙΕΙΣ απ το να φέρω 1000 ευρώ στο σπιτι.
Δυστυχως όμως, δεν έχω την τύχη να μπορώ να κάτσω σπιτι

Εγω ήμουν πιο ευτυχισμένο και πιο υγιές παιδί όταν η μαμά μου ήταν σπιτι κι όχι στη δουλεια
Υπηρχε καλύτερος έλεγχος, ηταν πιο ξεκουραστη, ασχολιοταν περισσοτερες ωρες μαζι μου κλπ
Θεωρω πολύ λάθος το να πιστεύει κάποιος ότι επειδή ο άλλος κάθεται σπιτι και το ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΜΕΝΟ δεν ειναι σημαντικό
είναι το μεγαλυτερο ΕΡΓΟ και ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ που μπορεί κάποιος να παράγει
Κατ εμενα παντα ετσι?
0 αντρας μου δεν θα με χαρτζηλικώσει ΠΟΤΕ
Γιατι ΠΟΤΕ τα λεφτα που βγαζει απ τη δουλεια δεν θα ειναι λεφτα ΤΟΥ
Θα ειναι λεφτα του σπιτιου και της οικογενειας ΜΑΣ

Ολα ειναι θεμα οπτικης
Όσο συναισθηματικά κι αν το βλέπεις, δυστυχώς ή ευτυχώς η αλήθεια είναι οτι είναι λεφτά ΤΟΥ. Διότι αυτός αν σταματήσει να δουλεύει θα σταματήσει να πληρώνεται, ενώ εσύ αν σταματήσεις να μεγαλώνεις παιδιά ή να καθαρίζεις πάλι θα πληρώνεται ο άνδρας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-04-07 στις 18:10. Αιτία: Merge
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:40, 05-04-07:

Αυτό μου θυμίζει το γνωστό "Όχου μωρέ, έχουμε τόσα προβλήματα, σιγά μην ασχοληθούμε με το Χ,Υ,Ζ" που τελικά καταλήγει με το να μην προσπαθούμε να αλλάξουμε τίποτα.
αυτο που θα έπρεπε να αλλάξουμε είναι να υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ στη γυναίκα είτε είναι στην αγορά εργασίας είτε στο σπιτι.
Να υπάρχει κοινωνικη ασφαλιση και για τις οικοκυρες, να υπάρχει σύνταξη!
Δεν ειναι κατώτερες απο μας οι γυναικες που μεγαλωνουν παιδια σπιτι τους!
Ανωτερες ειναι!!! Που "θυσιάζουν" το κοινωνικό τους "φαινεσθαι" για να κάνουν κάτι το οποιο είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ απ το να πας ένα 8ωρο για δουλεια

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:41, 05-04-07:

Επίσης, αν οι γυναίκες κάθονταν στο σπίτι και μεγάλωναν παιδιά, ποιό το νόημα να γεννιούνται κόρες; Για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Μου μοιάζει με τα βακτήρια που αναπαράγονται χωρίς να ξέρουν γιατί...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:42, 05-04-07:

Επίσης, αν οι γυναίκες κάθονταν στο σπίτι και μεγάλωναν παιδιά, ποιό το νόημα να γεννιούνται κόρες; Για να κάνουν ακριβώς το ίδιο; Μου μοιάζει με τα βακτήρια που αναπαράγονται χωρίς να ξέρουν γιατί...

έχεις την εντύπωση ότι όλες οι γυναικες ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται Μάνες?

Η μάνα είναι κάτι σαν τη βασίλισσα στο μελίσι (για μένα)
Είναι ΙΕΡΟΣ όρος.... ΙΕΡΗ δουλειά.... και σίγουρα δεν ειναι για όλους!

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 16:43, 05-04-07:

Πόσο βολικά είναι να δουλεύει μόνο ο άντρας?

Αχ βρε Ισιλιελ, όποτε απαντάς σε κάποιο θέμα μου σκέφτομαι "επιτέλους ένας άνθρωπος που με καταλαβαίνει και μπορεί και τα λέει πιο ήρεμα και λιγότερο παρεξηγίσμα απο μένα εννοώντας ακριβώς το ίδιο"
Αν και δυστυχώς εγώ βλέπω ένα συντηρητισμό στη νέα γενιά, δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά δεν βλέπω οι νέοι να ενδιαφέρονται να αλλάξουν απολύτως τίποτα, εκτός ολίγων εξαιρέσεων. Ακόμα και όλο το θέμα με τα πανεπιστήμια και τις πορείες και τη δήθεν επαναστατικότητα είναι για να διατηρήσουν, όχι για να αλλάξουν κάτι.
Κάποτε ήταν οι νόμοι που μας έκαναν μη ίσους και παλεύαμε να τους αλλάξουμε. Τώρα είναι τα μυαλά μας, και ούτε που μας ενδιαφέρει να τα αλλάξουμε.
Να αμφισβητείς και να αλλάζεις πράγματα προς το καλύτερο,οχι να αμφισβητείς για την αμφισβήτηση και να αλλάζεις χωρίς να σε ενδιαφέρει αν αυτό που φέρνεις (το νέο) είναι χειρότερο από το παλιό!

Η καταστροφή της κοινωνίας μας άρχισε από όταν η γυναίκα-μητέρα βγήκε από το σπίτι!
Μεγαλώνουμε παιδιά χωρίς στοργή (και ειδικά αυτή τη στοργή της μάνας)!
Παιδιά χωρίς καθοδήγηση,χωρίς την ολοκληρωτική παρουσία της μητέρας,επαναπαυόμενοι στο ότι τα υλικά αγαθά θα αναπληρώσουν τις χαμένες ώρες μητρικής φροντίδας και διδασκαλίας!
Και αυτές οι τύψεις μας οδηγούν(με το να μην είμσατε αυστηροί όταν πρέπει) στο να κάνουμε τα παιδιά μας ακόμη χειρότερα!
Γι'αυτό και η κοινωνία μας γέμισε βία,ναρκωτικά,αλητεία!
Ο θεσμός της οικογένειας ήταν και είναι το πρωταρχικό κύτταρο μιας ισορροπημένης κοινωνίας!
Και οικογένεια σημαίνει η γυναίκα στο σπίτι!
Καταστρέψτε τον θεσμό αυτόν και μετά καθείστε σε μιαν άκρη και απολαύστε την κοινωνία μας να καταρρέει!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:43, 05-04-07:

αυτο που θα έπρεπε να αλλάξουμε είναι να υπάρχει ΣΕΒΑΣΜΟΣ στη γυναίκα είτε είναι στην αγορά εργασίας είτε στο σπιτι.
Να υπάρχει κοινωνικη ασφαλιση και για τις οικοκυρες, να υπάρχει σύνταξη!
Δεν ειναι κατώτερες απο μας οι γυναικες που μεγαλωνουν παιδια σπιτι τους!
Ανωτερες ειναι!!! Που "θυσιάζουν" το κοινωνικό τους "φαινεσθαι" για να κάνουν κάτι το οποιο είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ απ το να πας ένα 8ωρο για δουλεια
Πόσο καλλιεργημένος και δημιουργικός μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που κάθεται όλη μέρα σπίτι του; Και δεν μιλάω για τις τωρινές μαμάδες που παράτησαν τη δουλειά όταν έκαναν παιδιά ενώ άλλα σχεδιάζαν αρχικά. Μιλάω για τότε που ήταν καθιερωμένο, οπότε δεν σπούδαζαν κάν οι γυναίκες. Τελείωναν το σχολείο (και αυτό εαν) και παντρεύονταν. Τι πρότυπα θα περάσει στο παιδί της αυτή η μητέρα; Πως θα του εμφυσήσει όρεξη για μόρφωση και δημιουργία όταν τη βλέπει να μιζεριάζει πάνω απο ένα σφουγγαρόπανο;

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 16:46, 05-04-07:

Τελείωναν το σχολείο (και αυτό εαν) και παντρεύονταν. Τι πρότυπα θα περάσει στο παιδί της αυτή η μητέρα; Πως θα του εμφυσήσει όρεξη για μόρφωση και δημιουργία όταν τη βλέπει να μιζεριάζει πάνω απο ένα σφουγγαρόπανο;
Ενώ όλοι οι καλλιεργημένοι σημερινοί 40άρηδες (η ακόμα και 60άρηδες) είχαν μητέρες ανώτερα στελέχη σε πολυεθνικές ε?

Καταλαβαινεις τι λες?

Η μητέρα μου και η μητέρα των περισσοτέρων εδώ ήταν η γυναίκα-μητέρα που ανέφερες με το σφουγγαρόπανο!
Έβγαλε αλήτες αυτή η μάνα?
Είμαστε όλοι ακαλλιέργητοι?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:52, 05-04-07:

Πόσο βολικά είναι να δουλεύει μόνο ο άντρας?
Πολύ διότι όταν η γυναίκα ξέρει οτι αυτός φέρνει τα λεφτά στο σπίτι, αναγκάζεται να κάνει αυτό που θέλει εκείνος.
Η καταστροφή της κοινωνίας μας άρχισε από όταν η γυναίκα-μητέρα βγήκε από το σπίτι!
Παιδιά χωρίς καθοδήγηση,χωρίς την ολοκληρωτική παρουσία της μητέρας,επαναπαυόμενοι στο ότι τα υλικά αγαθά θα αναπληρώσουν τις χαμένες ώρες μητρικής φροντίδας και διδασκαλίας!
Και αυτές οι τύψεις μας οδηγούν(με το να μην είμσατε αυστηροί όταν πρέπει) στο να κάνουμε τα παιδιά μας ακόμη χειρότερα!
Ο θεσμός της οικογένειας ήταν και είναι το πρωταρχικό κύτταρο μιας ισορροπημένης κοινωνίας!
Καταστρέψτε τον θεσμό αυτόν και μετά καθείστε σε μιαν άκρη και απολαύστε την κοινωνία μας να καταρρέει!
Ενώ παλιότερα η κοινωνία ήταν ιδανική; Δεν υπήρχε εγκληματικότητα, αλητεία και ναρκωτικά; Ή μήπως όσα παιδιά προέρχονται απο οικογένειες που η μητέρα δεν δούλευε γίνονται καλύτεροι άνθρωποι; Διότι εγώ δεν έχω διαπιστώσει τίποτα τέτοιο. Ούτε είδα τα παιδιά που η μητέρα τους δούλευε να νιώθουν έλλειψη στοργής. Περισσότερη έλλειψη στοργής είδα σε σπίτια που η μητέρα δεν δούλευε, διότι είχε μπουχτίσει απο την ανία και τη ρουτίνα και ξέσπαγε στα παιδιά της με γκρίνια, νεύρα και υπερπροστατευτικότητα.

Ενώ όλοι οι καλλιεργημένοι σημερινοί 40άρηδες (η ακόμα και 60άρηδες) είχαν μητέρες ανώτερα στελέχη σε πολυεθνικές ε?

Καταλαβαινεις τι λες?

Η μητέρα μου και η μητέρα των περισσοτέρων εδώ ήταν η γυναίκα-μητέρα που ανέφερες με το σφουγγαρόπανο!
Έβγαλε αλήτες αυτή η μάνα?
Είμαστε όλοι ακαλλιέργητοι?
Βλέπεις εσύ γύρω σου ανθρώπους με όρεξη να δημιουργήσουν;
Διότι εγώ βλέπω παντού ανθρώπους χωρίς νεύρο, χωρίς όρεξη για ζωή, χωρίς όρεξη για μάθηση, χωρίς όρεξη για δημιουργία, να θέλουν να κάνουν τα ίδια ακριβώς που έκαναν και οι γονείς τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει και να τους προβληματίζει τίποτα (δεν αναφέρομαι στο e-steki αλλά γενικότερα στο τι βλέπω γύρω μου).
Επίσης, στις περιπτώσεις που δεν συμβαίνει αυτό, πιθανότατα αποτέλεσε πρότυπο ο πατέρας. Είναι σωστό αυτό; Η μητέρα θα κάνει τη "λάτζα" και μόνο ο πατέρας θα αποτελεί πρότυπο για το παιδί;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-04-07 στις 18:38. Αιτία: Merge
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:55, 05-04-07:

Διότι εγώ βλέπω παντού ανθρώπους χωρίς νεύρο, χωρίς όρεξη για ζωή, χωρίς όρεξη για μάθηση, χωρίς όρεξη για δημιουργία, να θέλουν να κάνουν τα ίδια ακριβώς που έκαναν και οι γονείς τους, χωρίς να τους ενδιαφέρει και να τους προβληματίζει τίποτα (δεν αναφέρομαι στο e-steki αλλά γενικότερα στο τι βλέπω γύρω μου).
Επίσης, στις περιπτώσεις που δεν συμβαίνει αυτό, πιθανότατα αποτέλεσε πρότυπο ο πατέρας. Είναι σωστό αυτό; Η μητέρα θα κάνει τη "λάτζα" και μόνο ο πατέρας θα αποτελεί πρότυπο για το παιδί;

εχεις πάει στο τελείως άλλο άκρο....
επειδή κάποτε ΚΑΠΟΙΕΣ γυναικες ετρωγαν ξύλο κι ελεγαν ευχαριστω πασα μου ρίξε μου λιγο ακομα, θεωρείς (λανθασμένα κατ εμε) ότι η γυναικα που μεγαλώνει σπιτι της τα παιδια της ειναι υποδεέστερη αυτης που πάει για δουλειά.
Είναι πολυ άσχημο αυτό που έχεις στο μυαλό σου για τις γυναίκες που ειναι σπιτι τους, πολύ προσβλητικό, πολύ υποτιμητικό και καθόλου πραγματικό.
Γιαυτο και προφανώς έχεις αυτο το "μένος" για επαγγελματική καταξίωση και για τον φεμινισμό.
Δεν ειναι ακριβως όμως έτσι τα πραγματα.... τουλάχιστον όχι για μένα

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 16:59, 05-04-07:

Εχεις ένα δίκιο, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές ΑΛΛΑ
Το να μην δουλεύει η γυναίκα συνεπάγεται ότι δεν έχει δικά της λεφτά.
Αυτό συνεπάγεται ότι είναι πλήρως εξαρτημένη οικονομικά από τον άντρα της.
Αυτό συνεπάγεται ότι αν ο άντρας γουστάρει, μπορεί να την μειώνει, να την κερατώνει ή ακόμα και να την χτυπάει χωρίς αυτή να μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό, γιατί πού θα πάει χωρίς λεφτα?
Αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται λίγο τραγικό, αλλά μέχρι την δεκαετία του 50 που οι γυναίκες δεν δούλευαν στην Ελλάδα, ήταν κανόνας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:02, 05-04-07:

Συμφωνώ απόλυτα με Palladin.
Κουε, αν γυρίσει πίσω το ποτάμι, έτσι θα γίνουν τα πράγματα πάλι. Μπορείς να το βλέπεις όσο ρομαντικά θέλεις (και καλά κάνεις) αλλά αν το ζήσεις δεν νομίζω οτι θα ήταν τόσο "δημοκρατικη" η κατάσταση.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:11, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Αυτό συνεπάγεται ότι αν ο άντρας γουστάρει, μπορεί να την μειώνει, να την κερατώνει ή ακόμα και να την χτυπάει χωρίς αυτή να μπορεί να κάνει τίποτα γι αυτό, γιατί πού θα πάει χωρίς λεφτα?

Αυτό που λέω μπορεί να ακούγεται λίγο τραγικό, αλλά μέχρι την δεκαετία του 50 που οι γυναίκες δεν δούλευαν στην Ελλάδα, ήταν κανόνας

Η γυναίκα που ανέχεται όσα γράφεις και κάνει όσα γράφεις....
Είτε δουλεύει ειτε όχι θα είναι ΠΑΝΤΑ υπό! .-

Εμένα ο άντρας που θα με μείωνε επειδή αυτός δουλεύει κι εγώ όχι ενώ μεγαλώνω τα παιδιά μας, ΑΠΛΑ δεν θα ήταν άντρας μου....ποτέ όμως! δεν θα τον είχα παντρευτεί καν!
Αυτα τα φυντάνια.. φαίνονται από πριν, δεν είναι Kinder εκπληξη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:17, 05-04-07:

Κουε, μην κρίνεις απο τη σημερινή εποχή. Παλιότερα ΟΛΟΙ (άντε ας πω σχεδόν όλοι να αφήσω ένα περιθώριο) τους κατα βάθος υποτιμούσαν τη γυναίκα και αυτό δεν κρύβεται. Και πες οτι παρασυρόσουν επειδή σου έδειχνε έναν άλλο εαυτό και τον παντρευόσουν. Τι θα έκανες μετά; Πως θα χώριζες χωρίς λεφτά;

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 17:20, 05-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Τι λέτε ρε παιδιά τώρα?
Ξέρετε πόσοι μειώνουν,χτυπάνε,κερατώνουν τις γυναίκες τους και αυτές δουλεύουν και τους τα ακουμπάνε κιόλας?

Είναι λογική αυτή?
Και τα παιδιά μας εξαρτιόνται οικονομικά από μας...μήπως να βγουν στο μεροκάματο από τα 8 για να βρουν ανεξαρτησία και ισότητα?
Η νέα γενιά των 20 είναι αυτή που περιγράφεις ,η γενιά που μεγάλωσε με τη μητέρα "έξω" από το σπίτι...και όχι η γενιά της μάνας με το σφουγγαρόπανο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 05-04-07 στις 18:42. Αιτία: Προσθήκη ονόματος και συνδέσμου στο 2ο quote, ώστε να διατηρηθεί η συνοχή της συζήτησης
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:24, 05-04-07:

Είναι λογική αυτή?
Και τα παιδιά μας εξαρτιόνται οικονομικά από μας...μήπως να βγουν στο μεροκάματο από τα 8 για να βρουν ανεξαρτησία και ισότητα?
Εσύ αντιμετωπίζεις τα παιδιά σου ως ίσα με σένα μέχρι να δουλέψουν;

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 17:29, 05-04-07:

Αντιμετωπίζω τα παιδιά μου σαν παιδιά μου και την γυναίκα μου σαν γυναίκα μου!
Κανείς δεν χρειάζεται να αλλάξει ρόλους για να αποδείξει στον άλλον κάτι!

Τέλος πάντων δεν νομίζω ότι οδηγεί πουθενά αυτή η συζήτηση!
Ζήσε τη ζωή σου (όπως και ο καθένας) όπως σου αρέσει και σου εύχομαι να μην το μετανοιώσεις ποτέ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:43, 05-04-07:

Αντιμετωπίζω τα παιδιά μου σαν παιδιά μου και την γυναίκα μου σαν γυναίκα μου!
Κανείς δεν χρειάζεται να αλλάξει ρόλους για να αποδείξει στον άλλον κάτι!
Το θέμα είναι ποιός ρόλος είναι σωστότερος; Διότι κάθε εποχή, διαφορετικούς ρόλους είχε το κάθε φύλο. Το ίδιο γινόταν και παλιότερα και με τους λευκούς και τους μαύρους, για να το χοντρύνω.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 18:07, 05-04-07:

Το θέμα είναι ποιός ρόλος είναι σωστότερος; Διότι κάθε εποχή, διαφορετικούς ρόλους είχε το κάθε φύλο. Το ίδιο γινόταν και παλιότερα και με τους λευκούς και τους μαύρους, για να το χοντρύνω.
Έχεις ξεφύγει τελείως με όλο το θάρρος!
Πατέρας-Μητέρα-Παιδιά...ποιός ρόλος είναι σωστότερος ρωτάς?
Του Ριχάρδου του 3ου!
Τώρα μάλιστα, με τους μαύρους και τους λευκούς με αποστόμωσες!

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 21:28, 05-04-07:

ελάτε να βάλουμε και τον Ηρώδη στη συζήτηση.

Ή να κουρέψουμε το αυγό.

κουέ, το ξέρεις ότι συνεφωνώ μαζί σου. Η μάνα είναι ιερή.
Εγώ το έχω συζητήσει με τον δικό μου και φαντάζομαι ότι αν ρωτήσεις τον δικό σου την ίδια απάντηση θα πάρεις: μακάρι να βγάζει αρκετά λεφτά ο ένας από τους δυο μας για να μείνει ο άλλος σπίτι με το παιδί.

Πρώτη φορά πάντως διαβάζω προδικασμένες καταστάσεις: αν η μάνα δεν ήταν σπουδαγμένη και μεγάλωσε στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές, το παιδί δεν θα πάει μπροστά.
Μανούλα μου, τι λένε?

Μη κρίνετε ορέ. Ας κοιτάξουμε ο καθένας τις καμπούρες μας.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 21:31, 05-04-07:

Το να είναι πρότυπο ο χ γονιός που φέρνει λεφτά στο σπίτι για ένα παιδί, είναι τελείως μα τελείως αποτέλεσμα μιας καταναλωτικής κοινωνίας.

Δλδ η μητέρα που δεν θα του δώσει το χαρτζιλίκι επειδή ο πατέρας -τύραννος σατράπης του σπιτιού όπως τον εμφανίζετε εδώ- του δίνει αυτός λεφτά, είναι λόγος για να αποτελέσει πρότυπο? Μόνο στην κοινωνία που το χρήμα παίζει τον πρωταρχικό ρόλο. Αν πιστεύετε πως σε τέτοια κοινωνία ζούμε και πως τα παιδιά πρέπει να μεγαλώσουν με αυτά τα πρότυπα, πάω πάσο.

Το αν μια μητέρα θα είναι πρότυπο για ένα παιδί επειδή δουλεύει είναι εντελώς λάθος. Δλδ αν είναι στο σπίτι και δεν δουλεύει δεν είναι άξια? Πιστεύω πως είναι πολύ πιο άξια ΜΑΝΑ, σε σχέση με μια που δουλεύει και φέρνει 3000 ευρώ στο σπίτι και μεγαλώνουν το παιδί της οι γιαγιάδες και οι νταντάδες.

Τώρα το αν μια γυναίκα δεν δουλεύει ή πιστεύει πως μόνο δουλεύοντας θα χαρακτηριστεί άξια και θα γίνει πρότυπο για τα παιδιά της, τότε αυτό μειώνει την αξία της μητρότητας και της ανατροφής ενός παιδιού και επίσης βλέπω πως υπάρχει ένα ανεξήγητο αίσθημα κατωτερότητας για την γυναίκα που δεν δουλεύει για χ λόγους.

Τέλος ένα παιδί θα το εκτιμήσει πολύ περισσότερο αργότερα αν η μητέρα του το έχει μεγαλώσει η ίδια και έχει περάσει ώρες μαζί του -όπως και ο πατέρας-, παρά αν βλέπει μια μάνα να τρέχει αγχωμένη να λείπει από το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα επειδή κάνει καριέρα και θέλει με αυτόν τον τρόπο να λέγεται ισάξια του άντρα της..

Παράθεση

menelia (Μενελία-Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη menelia
H Μενελία-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H menelia έγραψε στις 22:34, 05-04-07:

Αγαπητέ maik85,ο άνθρωπος από την γέννηση του αποτελεί μιμητικό ον,γιατι η μίμηση προτύπων εκφράζει την ανάγκη του να καταξιωθεί κοινωνικά,ενώ παράλληλα αποτελεί αναγκαία προυπόθεση για την εσωτερική του ολοκλήρωση.
Τα παιδιά έχουν ανάγκη από πρότυπα λόγω του εύπλαστου της προσωπικότητας τους γιατι ακόμα δεν εχουν αναπτύξει ακόμα την κριτική τους ικανότητα άρα κατά συνέπεια θα ακολουθήσουν οποιοδήποτε "πρόχειρο" πρότυπο που υπάρχει στον κλειστό οικογενειακό τους κύκλο και όχι για το λόγο ότι τους το επιβάλλει κάποιος.
Στην σημερινή εποχή το κυριαρχο πρότυπο που υπαρχει είναι αυτο του οικονομικά και επαγγελματικά επιτυχημενου και όλα τα παιδια και ιδίως τα αγορια αυτό θέλουν να εξασφαλισουν άρα εν κατακλείδι θα το εκτιμησουν σε μεγαλύτερο ποσοστο σε αντιθεση με το μητρικο,πατρικό-στοργικο πρότυπο που δεν θα έχει μεγάλη έκταση στην σκέψη του μυαλού τους.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:53, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Τέλος ένα παιδί θα το εκτιμήσει πολύ περισσότερο αργότερα αν η μητέρα του το έχει μεγαλώσει η ίδια και έχει περάσει ώρες μαζί του -όπως και ο πατέρας-, παρά αν βλέπει μια μάνα να τρέχει αγχωμένη να λείπει από το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα επειδή κάνει καριέρα και θέλει με αυτόν τον τρόπο να λέγεται ισάξια του άντρα της..
ΕΙΔΙΚΑ αργότερα εκτίμησα πολύ τη μητέρα μου που δεν παράτησε την καριέρα της για να με μεγαλώσει. Όταν ήμουν παιδί με ψιλοπείραζε που δεν έκανε πατσίτσια και πολύπλοκα φαγητά και δεν ήταν το σπίτι στην τρίχα (απουσία πάντως δεν ένιωσα ποτέ) όπως οι μαμάδες των φιλενάδων μου. Πλέον την ευγνωμονώ γι'αυτό. Και μάλιστα όχι μόνο επειδή έκανε καριέρα και αποτέλεσε για μένα πρότυπο αλλά ακόμα και για την τότε αρνητική για μένα συνέπεια να μην είναι το σπίτι "στην τρίχα" (δεν ήταν και αχούρι ε), με έκανε να μην είμαι υποχόνδρια όπως άλλες γυναίκες που βλέπω.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:42, 06-04-07:

Έχω σπουδάσει….είχα κάποια όνειρα για μια καριέρα. Έχω κάνει οικογένεια και αποφάσισα να μην δουλέψω για το καλό των παιδιών μου. Υποφέρω.

Γιατί….πολύ απλά, η παλιά μαμά είχε ελάχιστες δραστηριότητες-ενδιαφέροντα πέραν το σπίτι της. Άντε καμιά εκκλησία ή κανένα γάμο-βάφτιση…
Οι σημερινές γυναίκες μορφώνονται και μετά τους ζητάμε να κλειστούν μέσα στο σπίτι και να είναι ευτυχισμένες …μα πώς? Από την στιγμή που μεγαλώνουμε τα κορίτσια με την ιδέα ότι πρέπει να σπουδάζουν, από την στιγμή που η γυναίκα έχει δικαίωμα να πει και κανένα «όχι, δεν συμφωνώ» στον άντρα της…πώς μπορούμε να τους ζητήσουμε να μην δουλέψουν? Η (οικονομική)ανεξαρτησία της γυναίκας και η αξιοποίηση των σπουδών της, έχει άμεση σχέση με την δουλειά της…πρέπει να βγει από το σπίτι…

Διαφορετικά, αν την θέλουμε σπίτι, ας μην την στείλουμε και στο σχολείο πέραν το δημοτικό-γυμνάσιο…

Και προς τον ειλικρινή μια ερώτηση…
Έχεις μια κόρη. Είμαι σίγουρη, έτσι όπως σε βλέπω, ότι έχεις προσπαθήσει να την σπουδάζεις…θα δεχόσουν η κόρη σου να κάνει σκοπό της ζωης της το να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώσει παιδιά και να προσέχει τον άντρα της? Και αν δεν πάει καλά ο γάμος της να έρθει σπίτι στην μαμά και στον μπαμπά γιατί δεν είναι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα παιδιά?

Το να είναι ανεξάρτητη μια γυναίκα είναι το πιο σημαντικό στοιχείο που κάνει τον άντρα να σκέφτεται δυο φορές πριν να πει μια λαλακια…

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 09:01, 06-04-07:

Και προς τον ειλικρινή μια ερώτηση…
Έχεις μια κόρη. Είμαι σίγουρη, έτσι όπως σε βλέπω, ότι έχεις προσπαθήσει να την σπουδάζεις…θα δεχόσουν η κόρη σου να κάνει σκοπό της ζωης της το να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώσει παιδιά και να προσέχει τον άντρα της? Και αν δεν πάει καλά ο γάμος της να έρθει σπίτι στην μαμά και στον μπαμπά γιατί δεν είναι ανεξάρτητη οικονομικά και δεν μπορεί να μεγαλώσει μόνη της τα παιδιά?

Εμένα roumana μου,το μόνο που με νοιάζει είναι η κόρη μου να είναι ευτυχισμένη!
Όλα τ'άλλα δεν με απασχολούν!
Αν εκείνη είναι ευτυχισμένη με καρριέρα ας την κάνει,αν είναι ευτυχισμένη στο σπίτι ας κάνει αυτό!
Τα παιδιά της δεν ξέρω πως θα νοιώθουνε!
Εγώ απλά έκανα μια διαπίστωση,ότι από όταν η γυναίκα-μητέρα "βγήκε" από το σπίτι,αυτή η κοινωνία πάει κατά διαόλου!(και δεν μιλάω για το να δουλέψει κάπου,γιατί η γυναίκα πάντα δούλευε,από τους αγρούς μέχρι στο οικογενειακό μαγαζί,αλλά μιλάω για τη"καρριέρα")

Και δεν μπορώ να δεχθώ αστείες γενικεύσεις ότι η μάνα με το σφουγγαρόπανο έβγαλε ακαλλιέργητους και μη δημιουργικούς ανθρώπους!

Μάλλον οι μάνες με την καρριέρα έβγαλαν ψυχολογικά ανισσόροπους ανθρώπους,με μεγαλομανία και υπέρμετρο εγωϊσμό !(για να γενικεύσω κι εγώ)

Παράθεση

pantazis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pantazis
Ο pantazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 54 ετών . Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O pantazis έγραψε στις 09:03, 06-04-07:

Σίγουρα το ποιο οδυνηρό για ένα άνθρωπο γενικότερα είναι να έχει ονειρευτεί κάτι για μεγάλο χρονικό διάστημα και να μην του παρέχεται η δυνατότητα να τα εφαρμόσει στη πράξη.

Μειώνεται η αυτοπεποίθηση του και αισθάνεται ένα συνεχή εκνευρισμό , μικρής ή μεγάλης έντασης.

Είναι σαν να ρέει το νερό στο ποτάμι και να μην του παρέχουμε διέξοδο.
Είναι σαν να εξοπλίζεις κάποιον για μια μάχη και να τον αφήνεις σε διαρκή αναμονή.

Ο φοιτητής επί 5-6 χρόνια συζητάει και για το τι θα κάνει μετά την αποφοίτηση του , πως θα αντιμετωπίσει την πραγματικότητα και τις συζητήσεις αυτές τις κάνει με πολύ γέλιο και ανεμελιά.

Έχω δει , ειδικά μετά τα 35 αυτό να ξεσπάει , απροειδοποίητα και με ολέθρια αποτελέσματα ............

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:17, 06-04-07:

Και δεν μπορώ να δεχθώ αστείες γενικεύσεις ότι η μάνα με το σφουγγαρόπανο έβγαλε ακαλλιέργητους και μη δημιουργικούς ανθρώπους!

Μάλλον οι μάνες με την καρριέρα έβγαλαν ψυχολογικά ανισσόροπους ανθρώπους,με μεγαλομανία και υπέρμετρο εγωϊσμό !(για να γενικεύσω κι εγώ)
Η μάνα που θέλει να προσφέρει στα παιδιά της, προσφέρει τα καλύτερα. Δεν έχει σχέση η μόρφωση της.
Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι». Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία έτσι? αφού αλλάξανε τα δεδομένα και η γυναίκα μορφώνεται πλέον, ας μην την κατηγορήσουμε που θέλει να αξιοποιήσει το μυαλό της…ας μην της ρίχνουμε όλες τις ευθύνες για της δυσλειτουργείς της οικογένειας στην σημερινή εποχή…

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

O Ειλικρινής έγραψε στις 09:25, 06-04-07:

Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι».
Δεν είναι θέμα "ανατολίτικου" στυλ,για μένα,είναι θέμα πρωταρχικού κυττάρου κοινωνίας που λέγεται οικογένεια!
Και οικογένεια για μένα σημαίνει η μητέρα(πρώτα και πάνω απ'όλους) δίπλα στα παιδιά και "αφεντικό" στην οικογενειακή εστία.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:26, 06-04-07:

Η μάνα που θέλει να προσφέρει στα παιδιά της, προσφέρει τα καλύτερα. Δεν έχει σχέση η μόρφωση της.
Απλά δεν συμφωνώ με το ανατολίτικο στιλ του «η γυναίκα είναι για το σπίτι». Σε όλα χρειάζεται μια ισορροπία έτσι? αφού αλλάξανε τα δεδομένα και η γυναίκα μορφώνεται πλέον, ας μην την κατηγορήσουμε που θέλει να αξιοποιήσει το μυαλό της…ας μην της ρίχνουμε όλες τις ευθύνες για της δυσλειτουργείς της οικογένειας στην σημερινή εποχή…

ακριβως επειδή οι γυναίκες είναι μορφωμένες πλέον θα έπρεπε να ξέρουν και να αναγνωρίζουν την σπουδαιότητα του έργου της μητέρας και της ανατροφής των παιδιών.
Θα έπρεπε να ξέρουν οτι τα παιδιά είναι πιο υγιή και ευτυχισμένα όταν είναι με τη μαμά τους κι όχι με τη γιαγιά τους ή τον παιδικό σταθμό κι όλες τις ιώσεις.

Η ευθυνη σε καμια περιπτωση δεν ειναι της γυναικας.
Η βλακεία είναι ευθύνη της γυναίκας.
Η βλακεία που έπεσε στη λούμπα με μια δήθεν ισότητα να είναι αυτή που τρέχει απ το πρωί ισα με το βράδυ και να μην αναγνωρίζεται ποτε κι απο κανέναν.
Η βλακεία του να προσφέρει η γυναίκα ενώ είναι σπίτι και είναι μάνα τροφός μαγείρισα καθαρίστρια σύντροφος κι ερωμένη και δεν έχει ΚΑΝ ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ... η δε σύνταξη είναι όνειρο θερινής νυκτός... κι επιπλέον, κάποιοι την θεωρούν και υποδεέστρερη...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:41, 06-04-07:

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του.
Αυτός ο ίδιος αποφασίζει αν θα σπουδάσει , αν θα κάνει καριέρα, αν θα κάνει οικογένεια, ή όλα αυτά μαζί ή τίποτα........
Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε συμβαίνει είναι αποτέλεσμα των επιλογών μας.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:43, 06-04-07:

ακριβως επειδή οι γυναίκες είναι μορφωμένες πλέον θα έπρεπε να ξέρουν και να αναγνωρίζουν την σπουδαιότητα του έργου της μητέρας και της ανατροφής των παιδιών.
Θα έπρεπε να ξέρουν οτι τα παιδιά είναι πιο υγιή και ευτυχισμένα όταν είναι με τη μαμά τους κι όχι με τη γιαγιά τους ή τον παιδικό σταθμό κι όλες τις ιώσεις.
Στα πρώτα χρόνια της ζωης τους τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη την παρουσία της μαμάς τους. Τα παιδιά μεγαλώνουν όμως. Πάνε σχολείο, πάνε διακοπές μόνοι τους…
Είναι ζήτημα σωστού προγραμματισμού…να συμπίπτουν τα προγράμματα…
Μια γυναίκα μπορεί να δουλεύει την ώρα που τα παιδιά λείπουν από το σπίτι…
(και σίγουρα δεν μιλάμε για τα πρώτα τρία χρόνια).

Αλλά μην υποτιμάτε το ρόλο του παιδικού σταθμού, όπου τα παιδιά μαθαίνουν τόσα πολλά(μην μπω σε λεπτομέρειες κοινωνιο-ψυχολογικές)…
Μην υποτιμάτε την σημασία του να μάθει το παιδί να μην είναι ανασφαλής και να μην φοβάται να μένει με την γιαγιά, θεία, νονά…
(ο γιος μου δεν μένει με κανένας…μόνο με τον πατέρα του που τον ρωτάει όλη την ώρα "πότε θα έρθει η μαμά μου?"…είναι δικό μου λάθος που δεν τον άφησα ούτε μια μέρα από κοντά μου…σκέψου τις υστερίες που θα κάνει αν αναγκαστικά θα πρέπει να λείψω δέκα μέρες … αναγκαστικά ο πατέρας του δεν θα μπορεί να πάει δουλειά…)

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 09:49, 06-04-07:

Εμένα δεν με ενδιαφέρει η καριέρα με την έννοια "τρέχω από το πρωί μέχρι το βράδυ για να αποδείξω οτι είμαι καλή στη δουλειά μου, να πάρω προαγωγή, να να να...". Απλά εφόσον σπουδάζω κι εφόσον κουράζομαι για να σπουδάσω θα ήθελα απλά να δουλεύω 8 ώρες τη μέρα όπως κάνει όλος ο κόσμος. Το μεσημέρι να πηγαίνω σπίτι μου, να ασχολούμαι με τα παιδιά μου, με το σπίτι, με το σύντροφό μου...
Οι γονείς μου τουλάχιστον έτσι έκαναν και δε θυμάμαι να μου έλειψαν καθόλου όταν ήμουν μικρή...
Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω μια οικογένεια να βγαίνει οικονομικά με ένα μόνο μισθό...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:00, 06-04-07:

Στα πρώτα χρόνια της ζωης τους τα παιδιά έχουν μεγάλη ανάγκη την παρουσία της μαμάς τους. Τα παιδιά μεγαλώνουν όμως. Πάνε σχολείο, πάνε διακοπές μόνοι τους…
Είναι ζήτημα σωστού προγραμματισμού…να συμπίπτουν τα προγράμματα…
Μια γυναίκα μπορεί να δουλεύει την ώρα που τα παιδιά λείπουν από το σπίτι…
(και σίγουρα δεν μιλάμε για τα πρώτα τρία χρόνια).

Αλλά μην υποτιμάτε το ρόλο του παιδικού σταθμού, όπου τα παιδιά μαθαίνουν τόσα πολλά(μην μπω σε λεπτομέρειες κοινωνιο-ψυχολογικές)…
Μην υποτιμάτε την σημασία του να μάθει το παιδί να μην είναι ανασφαλής και να μην φοβάται να μένει με την γιαγιά, θεία, νονά…
(ο γιος μου δεν μένει με κανένας…μόνο με τον πατέρα του που τον ρωτάει όλη την ώρα "πότε θα έρθει η μαμά μου?"…είναι δικό μου λάθος που δεν τον άφησα ούτε μια μέρα από κοντά μου…σκέψου τις υστερίες που θα κάνει αν αναγκαστικά θα πρέπει να λείψω δέκα μέρες … αναγκαστικά ο πατέρας του δεν θα μπορεί να πάει δουλειά…)
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες!
Δεν υποτιμώ κανέναν ρόλο....
Ομως είναι άλλο να πρέπει να αφήσεις το μωρό σου 2 μηνων για να πας στη δουλειά γιατι τόσο άδεια σου δίνει το κωλοκράτος κι άλλο να το στείλεις 4 χρονών σε παιδικό σταθμό να κοινωνικοποιηθεί....
Και δεν θα το πας απ τις 7,30 γιατί εσύ θα πρέπει να είσαι στη δουλειά στις 8,30 (άρα θα το έχεις ξυπνήσει απ τις 6,30 για να το ετοιμάσεις) αλλά θα το πας στις 9!
Και δεν θα το πάρεις το απογευμα γιατι σχολάς στις 4,30 αλλά θα το πάρεις στις 1!

Και ναι... 'αλλο το να εργάζεσαι όταν το παιδι πάει σχολείο...
Αλλα το σχολείο κλεινει στις 1 το μεσημέρι και εσύ σχολάς στις 4,30!

ΟΛΑ αυτα θα έπρεπε οι γυναίκες να ΦΩΝΑΖΟΥΝ και να διεκδικουν την ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ και την ΕΥΚΑΙΡΙΑ να εργάζονται ως τις 1 εφόσον έχουν μικρά παιδιά και να μην μπαινουν στα κατάστοιχα της ανεργίας επειδη κανενας δεν τις προσλαμβάνει επειδή θα γεννήσουν.

ΑΥΤΟ εγώ ονομάζω ισότητα
Δεν είπα ποτε ότι η γυναίκα οφείλει μόνο να καθαρίζει πατάτες και να σφουγγαρίζει
Οφείλει όμως ΠΡΩΤΑ απ όλα να κάνει αυτό για το οποιο ήρθε στην ζωή.
Να ειναι μάνα αν η φύση την έχει προικίσει κι αν και η ίδια φυσικά το θέλει(*)
Πάντως σε όλο το ζωικό βασίλειο πλην μερικων εξαιρέσεων, η μάνα κάθεται με τα μικρά τους μέχρι αυτα να ειναι ΙΚΑΝΑ να βρουν ΜΟΝΑ τους την τροφή τους.

(*) δεν έχω καμία αντίρρηση αν δε θέλουν όλες οι γυναίκες να γίνουν μανάδες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 06-04-07 στις 12:28.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους