Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:21, 06-04-07:

ρουμανάκι, δεν μπορείς να βρεις τώρα μια παρτ τάιμ δουλειά? τι είναι αυτό που σε εμποδίζει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:27, 06-04-07:

[σφήνα mode]..Ο ρόλος των δύο φύλων...

Την ημέρα της γυναίκας είδα ένα ντοκυμαντέρ στην TV που έλεγε πως σε χώρες όπως η Ινδία και η Κίνα από τότε που ανακαλύφθηκε ο υπέρηχος έπεσαν οι γεννήσεις κοριτσιών.
Μόλις τους έδωσαν τη δυνατότητα να γνωρίζουν το φύλο του παιδιού από πριν, έπεσαν απάνω τους οι πεθερές και έπειθαν τις μητέρες να ρίχνουν τα κορίτσια. Δόξα και τιμή στη γυναίκα που γεννάει στην Ινδία άντρες...
Έδειχνε και κάποιες περιοχές στην Ινδία που πλέον ζουν μονάχα άντρες και δεν ξερουν που να πάνε για να βρουν νύφες. Παρ' όλ'΄αυτά όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος είπαν πως θέλουν τα παιδιά που θα κάνουν (με τις γυναίκες που δε βρίσκουν...)να είναι αγόρια!
Στην Κίνα πλέον δωροδοκούν τους γονείς με σπίτια και άλλες κοινωνικές παροχές για να μην κάνουν εκτρώσεις όταν κυοφορούν κορίτσια...
Αν σας ρωτήσω ποιοί είναι περισσότεροι στη γη, οι άντρες ή οι γυναίκες? Τι θα μου απαντούσατε? Ποιά ήταν η αντίληψη που επικρατούσε ως σήμερα?
Ψάξτε το ... [σφήνα mode off]

Είχα σκοπό να γράψω άλλα πράγματα, αλλά...τεσπα.
Είχα την τύχη να είμαι με το παιδί μου τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του και βλέπω στην πράξη πόσο καλό του έκανε η παρουσία μου! Τα βιβλία ψυχολογίας αναφέρουν πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου καθορίζεται τα πρώτα χρόνια της ζωής του και δεν είναι τυχαίο που για πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι ανατρέχουν στα παιδικά χρόνια για να μας δώσουν λύσεις. (Monaxe help!!!)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ κατά 95% με όσα λέει η Ρουμάνα. Έξω απ' το χορό παιδιά πολλά τραγούδια λέμε αλλά κλείσε μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα, μέσα στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά της, ως οφείλει, και ελάτε μετά να μου πείτε.

(περισσότερα αργότερα, got to go)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:35, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
[σφήνα mode]..Ο ρόλος των δύο φύλων...

Την ημέρα της γυναίκας είδα ένα ντοκυμαντέρ στην TV που έλεγε πως σε χώρες όπως η Ινδία και η Κίνα από τότε που ανακαλύφθηκε ο υπέρηχος έπεσαν οι γεννήσεις κοριτσιών.
Μόλις τους έδωσαν τη δυνατότητα να γνωρίζουν το φύλο του παιδιού από πριν, έπεσαν απάνω τους οι πεθερές και έπειθαν τις μητέρες να ρίχνουν τα κορίτσια. Δόξα και τιμή στη γυναίκα που γεννάει στην Ινδία άντρες...
Έδειχνε και κάποιες περιοχές στην Ινδία που πλέον ζουν μονάχα άντρες και δεν ξερουν που να πάνε για να βρουν νύφες. Παρ' όλ'΄αυτά όταν τους ρώτησε ο δημοσιογράφος είπαν πως θέλουν τα παιδιά που θα κάνουν (με τις γυναίκες που δε βρίσκουν...)να είναι αγόρια!
Στην Κίνα πλέον δωροδοκούν τους γονείς με σπίτια και άλλες κοινωνικές παροχές για να μην κάνουν εκτρώσεις όταν κυοφορούν κορίτσια...
Αν σας ρωτήσω ποιοί είναι περισσότεροι στη γη, οι άντρες ή οι γυναίκες? Τι θα μου απαντούσατε? Ποιά ήταν η αντίληψη που επικρατούσε ως σήμερα?
Ψάξτε το ... [σφήνα mode off]
Στην Ινδία και την Κίνα, έχουν σοβαρό πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό, και υπάρχει κρατική οδηγεία τα ζευγάρια να μη γενούν περισσότερα από ένα παιδιά, ενώ δίδονται κίνητρα αν το παιδί είναι αγόρι, πράγμα που αποτρέπει τα ζευγάρια να γενούν κορίτσια. Θεωρούν οτι με τον τρόπο αυτό θα μειώσουν λίγο τον πλυθησμό τους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:47, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Στην Ινδία και την Κίνα, έχουν σοβαρό πρόβλημα με τον υπερπληθυσμό, και υπάρχει κρατική οδηγεία τα ζευγάρια να μη γενούν περισσότερα από ένα παιδιά, ενώ δίδονται κίνητρα αν το παιδί είναι αγόρι, πράγμα που αποτρέπει τα ζευγάρια να γενούν κορίτσια. Θεωρούν οτι με τον τρόπο αυτό θα μειώσουν λίγο τον πλυθησμό τους.
Αυτό -σύμφωνα με το ντοκυμαντέρ- ίσχυε παλαιότερα με αποτέλεσμα να φτάσουν στο σημείο να μην έχουν αρκετές γυναίκες. Αυτά έλεγε το ντοκυμαντέρ. Ειδικός δεν είμαι, θα το ψάξω online παντως και θα σας ενημερώσω για τα όσα θα βρω.

EDIT: Όποιος θέλει ας ψάξει στο google female feticide + China
υπάρχουν αρκετά άρθρα σχετικά με το θέμα αλλά δεν έχω χρόνο να επιλέξω αυτή τη στιγμή.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 06-04-07 στις 12:01.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:36, 06-04-07:

Είχα την τύχη να είμαι με το παιδί μου τα 2 πρώτα χρόνια της ζωής του και βλέπω στην πράξη πόσο καλό του έκανε η παρουσία μου! Τα βιβλία ψυχολογίας αναφέρουν πως ο χαρακτήρας του ανθρώπου καθορίζεται τα πρώτα χρόνια της ζωής του και δεν είναι τυχαίο που για πολλά ψυχοσωματικά προβλήματα οι ψυχίατροι/ψυχολόγοι ανατρέχουν στα παιδικά χρόνια για να μας δώσουν λύσεις. (Monaxe help!!!)
Παρ' όλ' αυτά, συμφωνώ κατά 95% με όσα λέει η Ρουμάνα. Έξω απ' το χορό παιδιά πολλά τραγούδια λέμε αλλά κλείσε μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα, μέσα στο σπίτι να μεγαλώνει τα παιδιά της, ως οφείλει, και ελάτε μετά να μου πείτε.
επειδή πρώτη εγώ έγραψα περί οφειλής, πρέπει να διευκρινήσω κάτι σε σχέση με τις σκέψεις μου
Πρωτα απ όλα ο κάθε άνθρωπος οφείλει στον εαυτό του να κάνει αυτα που θεωρεί σωστα κι αυτα που τον κάνουν ευτυχισμένο.
Αν υπάρχουν γυναίκες που πιστεύουν ότι τις κάνει πιο ευτυχισμένες κι ότι θα μεγαλώσουν πιο σωστα παιδιά με το να δουλεύουν και να χτίζουν καρριέρα... εγω ειμαι μαζί τους και μεγεια τους με χαρά τους!

Τέλος θεωρώ ότι μια εργαζόμενη/χειραφετημένη/μορφωμένη/ανήσυχη γυναίκα όπως λέει η Isi δεν μπορεί να κλειστεί στο σπίτι με την έννοια που το εννοεί η Ισι...
Δεν μπορείς να κλείσεις σε κλουβί κανέναν άνθρωπο ακομα κι αν ειναι χρυσό!
Το θέμα ειναι πως μπορείς να κάνεις ενα παντρεμα όλων αυτων και να βγουν στο τελος ολοι κερδισμένοι.

Ουδέποτε κατάλαβα γιατι μια γυναίκα που είναι σπιτι πρέπει να είναι ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ στο σπιτι.
Δε μπορεί να έχει κοινωνικές συναναστροφές? Δε μπορεί να έχει δραστηριότητες?
Γιατι πρεπει να κλειστει στο σπιτι και να δει Λαμπίρη τη στιγμή που μπορεί να παει μια βολτα σε ένα πάρκο, σε μια έκθεση, σε ο,τιδήποτε τέλος πάντων.

Ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ το πως χρησιμοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου είτε είσαι εργαζόμενη είτε όχι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 13:32, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Ουδέποτε κατάλαβα γιατι μια γυναίκα που είναι σπιτι πρέπει να είναι ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ στο σπιτι.
Δε μπορεί να έχει κοινωνικές συναναστροφές? Δε μπορεί να έχει δραστηριότητες?
Γιατι πρεπει να κλειστει στο σπιτι και να δει Λαμπίρη τη στιγμή που μπορεί να παει μια βολτα σε ένα πάρκο, σε μια έκθεση, σε ο,τιδήποτε τέλος πάντων.

Ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ το πως χρησιμοποιείς τον ελεύθερο χρόνο σου είτε είσαι εργαζόμενη είτε όχι.
Yeap! Εγώ προσωπικά θέλω η (μελλοντική) γυναίκα μου και μητέρα των παιδιών μου να μένει περισσότερο στο σπίτι μόνο αν είναι δική της επιλογή. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να την υποχρεώσω να μείνει με το ζόρι σπίτι για να κοιτάξει τα παιδιά, να κάνει σφουγγάρισμα, να πλύνει πιάτα, κτλ κτλ.

Εάν της βγαίνει να περνάει περισσότερη ώρα στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές του σπιτιού ή προσέχοντας τα παιδιά τότε ας το κάνει. Αλλά αν της βγαίνει από φυσικού της. Εάν πάλι θελήσει να βγαίνει έξω με τις φίλες της, να κάνει βόλτες κτλ και να μοιραστούμε εξ' ημισείας τις δουλειές και το να προσέχουμε τα παιδά, σαφώς και θα γίνει έτσι. Δεν μπορώ να την υποχρεώσω να τα πάρει όλα επάνω της εάν δεν θέλει.

Αλλά απ' την άλλη, όχι φυσικά και να τα πάρω εγώ όλα πάνω μου κι αυτή να τσακίζει συνεχώς την πιστωτική.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:41, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Yeap! Εγώ προσωπικά θέλω η (μελλοντική) γυναίκα μου και μητέρα των παιδιών μου να μένει περισσότερο στο σπίτι μόνο αν είναι δική της επιλογή. Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να την υποχρεώσω να μείνει με το ζόρι σπίτι για να κοιτάξει τα παιδιά, να κάνει σφουγγάρισμα, να πλύνει πιάτα, κτλ κτλ.

Εάν της βγαίνει να περνάει περισσότερη ώρα στο σπίτι κάνοντας τις δουλειές του σπιτιού ή προσέχοντας τα παιδιά τότε ας το κάνει. Αλλά αν της βγαίνει από φυσικού της. Εάν πάλι θελήσει να βγαίνει έξω με τις φίλες της, να κάνει βόλτες κτλ και να μοιραστούμε εξ' ημισείας τις δουλειές και το να προσέχουμε τα παιδά, σαφώς και θα γίνει έτσι. Δεν μπορώ να την υποχρεώσω να τα πάρει όλα επάνω της εάν δεν θέλει.

Αλλά απ' την άλλη, όχι φυσικά και να τα πάρω εγώ όλα πάνω μου κι αυτή να τσακίζει συνεχώς την πιστωτική.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
καλα...θα μεγαλώσεις!

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomniac
Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 754 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε στις 15:22, 06-04-07:

Διαβαζοντας εξαιρετικα γρηγορα το θεμα, και απαντωντας με αναλογη ταχυτητα, δεν εχω τη δυνατοτητα να απαντησω και να σκεφτω οπως θελω...αλλα:

Εχω την εντυπωση οτι εκτος καποιων λιγων εξαιρεσεων, οι περισσοτεροι το θεμα των παιδιων δεν το εξεταζουν βασει του τι ειναι καλυτερο για αυτα και για την ανατροφη τους, αλλα το πως θα αισθανονται οι ιδιοι καλυτερα! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι "καλυτερο" (με την παραπανω εννοια) να δουλευουν και οι δυο γονεις! Δεν μπορω να καταλαβω τι θα χασει μια γυναικα/ αντρας αν αντι να δουλευει τα πρωτα χ χρονια της ζωης ενος παιδιου, το ανατρεφει, και ζει και μια κανονικη ζωη τις υπολοιπες ωρες (οταν πχ αυτο ειναι σχολειο) Το οτι δεν δουλευει δεν σημαινει κατ' αναγκη οτι ειναι και αχρηστος/η! Ουτε οτι δεν θα βγαινει απο το σπιτι.

Επισης, σε ολους οσους θελουν να σκεφτονται διαφορετικα, σκεφτειτε λιγο και το οτι η επιτυχια/αξια/ ικανοποιηση στη ζωη δεν ερχεται μονο μεσω της επαγγελματικης καθιερωσης. Το να κανεις καριερα ειναι απειρως λιγοτερο σημαντικο απο το να σε κοιταξει μια μερα το παιδι σου και να σου πει οτι εισαι ο καλυτερος γονιος που θα μπορουσες να εισαι...

Υ.Γ: Αν καποιος νομιζει οτι τον αφορουν τα παραπανω και οτι τα παρεξηγησα λογω της βεβιασμενης αναγνωσης μου, αν θελει ας ξεκαθαρισει τι καταλαβα λαθος!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:26, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Insomniac
Επισης, σε ολους οσους θελουν να σκεφτονται διαφορετικα, σκεφτειτε λιγο και το οτι η επιτυχια/αξια/ ικανοποιηση στη ζωη δεν ερχεται μονο μεσω της επαγγελματικης καθιερωσης. Το να κανεις καριερα ειναι απειρως λιγοτερο σημαντικο απο το να σε κοιταξει μια μερα το παιδι σου και να σου πει οτι εισαι ο καλυτερος γονιος που θα μπορουσες να εισαι...
Εμένα αυτό το σημείο πολύ μ' άρεσε.

+ 1Mbit (+1024 ντε )

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 18:04, 06-04-07:

Θέλετε να μου πείτε ότι έχετε τόσο προχωρημένο περιβάλλον(για το δικό μου δεν το συζητώ…είναι ανατολίτικο), ώστε να μην υπάρξει πρόβλημα όταν ο άντρας θα δουλεύει από το πρωί μέχρι το βράδι(γιατί οι υποχρεώσεις αυξάνονται με το ερχομό των παιδιών) και εσείς κάθε εβδομάδα (για να μην πω πιο συχνά) θα έχετε χρόνο να ασχολείστε με τις δραστηριότητες σας? Αφήνετε δηλαδή κάμποσες ώρες τα παιδιά κάπου(γιαγιά, θεία, νονά) και κάνετε κάτι μόνες σας, με τις φίλες σας κλπ?

Σας ζηλεύω ήδη…
Αρχική Δημοσίευση από dooo
ρουμανάκι, δεν μπορείς να βρεις τώρα μια παρτ τάιμ δουλειά? τι είναι αυτό που σε εμποδίζει?
Μόλις πάει παιδικό σταθμό, Σεπτέμβρη, θα πιάσω δουλειά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 06-04-07 στις 18:15.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:03, 06-04-07:

Παιδιά η δουλειά δεν είναι μόνο επαγγελματική καταξίωση. Νιώθεις οτι είσαι χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, οτι προσφέρεις. Το βλέπω κι εγώ στον εαυτό μου, φέτος που δεν δουλεύω (πολλοί ξέρουν γιατί) νιώθω τελείως άχρηστη, ενώ όταν δούλευα ένιωθα οτι πρόσέφερα κάτι.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 20:12, 06-04-07:

Θα πω απλά ένα περιστατικό από γνωστό μου ζευγάρι:
Η γυναίκα δεν δούλευε (παρ'όλο που είχε ειδικευτεί σε κάποιο επαγγελματικό αντικείμενο) και φρόντιζε τα παιδιά και το σπίτι.
Ο άντρας μετά από αρκετά χρόνια γάμου έκανε εξωσυζυγική σχέση και έφυγε από το σπίτι. Το αποτέλεσμα? Η γυναίκα να μείνει με δύο παιδάκια και χωρίς λεφτά (παρά μόνο το σπίτι που ήταν δικό της) και να τρέχει και να μη φτάνει και ο "κύριος" να δίνει με το ζόρι χρήματα για έξοδα των παιδιών του...
Θα μου πείτε για διαζύγιο και διατροφή. Οκ, διαζύγιο δεν έχει βγει, αλλά και πάλι δεν νομίζω να ζούσανε και τόσο εύκολα με τη διατροφή του πατέρα (δεδομένου οτι δεν κερδίζει και πολλά χρήματα από τη δουλειά του)...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 22:11, 06-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Παιδιά η δουλειά δεν είναι μόνο επαγγελματική καταξίωση. Νιώθεις οτι είσαι χρήσιμο μέλος της κοινωνίας, οτι προσφέρεις. Το βλέπω κι εγώ στον εαυτό μου, φέτος που δεν δουλεύω (πολλοί ξέρουν γιατί) νιώθω τελείως άχρηστη, ενώ όταν δούλευα ένιωθα οτι πρόσέφερα κάτι.
1) Εσυ πιστευεις οτι η πλειοψηφια των ατομων δουλευει επειδη (θελει να) προσφερει κατι στην κοινωνια; Ή πιστευεις εστω οτι αισθανονται οτι προσφερουν κατι; Πχ (και χωρις καμια αρνητικη θεωρηση για τις δουλειες αυτες, τυχαια παραδειγματα ειναι) γυριζει στο σπιτι ο ταμιας του σουπερ μαρκετ ή ο τηλεφωνητης στον ΟΤΕ και λεει "Αχ, ευτυχως που πηγα στη δουλεια σημερα και βοηθησα καποιοιον!" ;

2) (και πολυ πιο σημαντικο) Ε...δεν ξερω πως ακριβως το βλεπεις εσυ, αλλα θεωρω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των γονιων δεν θεωρουν τους εαυτους τους αχρηστους μεγαλωνοντας το παιδι τους σωστα, αλλα ιδιαιτερα χρησιμους. πραγμα λογικο, αν σκεφτεις οτι αποτελουν αναγκαιο κομματι της υπαρξης ενος αλλου ανθρωπου!

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Θα πω απλά ένα περιστατικό από γνωστό μου ζευγάρι:
Η γυναίκα δεν δούλευε (παρ'όλο που είχε ειδικευτεί σε κάποιο επαγγελματικό αντικείμενο) και φρόντιζε τα παιδιά και το σπίτι.
Ο άντρας μετά από αρκετά χρόνια γάμου έκανε εξωσυζυγική σχέση και έφυγε από το σπίτι. Το αποτέλεσμα? Η γυναίκα να μείνει με δύο παιδάκια και χωρίς λεφτά (παρά μόνο το σπίτι που ήταν δικό της) και να τρέχει και να μη φτάνει και ο "κύριος" να δίνει με το ζόρι χρήματα για έξοδα των παιδιών του...
Θα μου πείτε για διαζύγιο και διατροφή. Οκ, διαζύγιο δεν έχει βγει, αλλά και πάλι δεν νομίζω να ζούσανε και τόσο εύκολα με τη διατροφή του πατέρα (δεδομένου οτι δεν κερδίζει και πολλά χρήματα από τη δουλειά του)...
1) Ενω αν ειχε δουλεια εξαρχης και τωρα εμενε μονη, εχοντας δυο παιδια και δουλεια πως θα τα εβγαζε περα μεσα σε ενα 24ωρο να τα προλαβαινει ολα;

2) (Σε συναρτηση με το 1))Και τι την εμποδιζει απο το να βρει τωρα δουλεια, αν δεν θα ειχε προβλημα και προηγουμενως;

3) Επομενως ειναι πιο λογικο, να βρισκουν και οι δυο γονεις δουλεια, αφηνοντας τα παιδια τους σε καποιον αλλο, επειδη υπαρχει η περιπτωση να χωρισουν καποια στιγμη;

(Το ποσο καλη θεωρηση ειναι, να σκεφτεσαι εξαρχης ετσι φοβουμενος το οτι θα χωρισεις με τον αντρα/γυναικα σου, δεν το σχολιαζω )

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:19, 06-04-07:

Ινσόμνιακ δεν με κατάλαβες.
1)Τώρα αναγκαστικά προλαβαίνει και δουλειά και παιδιά και σπίτι και απ'όλα.
2)Δουλειά δεν βρίσκει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη, από την άλλη αν δουλεύεις έχεις και κάποια χρήματα στην άκρη. (Μη μου πεις οτι ο 1ος μισθός είναι ίδιος με ένα μισθό που παίρνει κανείς μετά απο 5-10 χρόνια)
Προφανώς και βρήκε δουλειά αλλά το ζήτημα είναι τι τράβηξε μέχρι να βρει.
3) Τα παιδιά από τα 4 τους και μετά λείπουν από το σπίτι από το πρωι μέχρι το μεσημέρι, οπότε έτσι κι αλλιώς "στερούνται" τους γονείς τους. (Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?)
Η μάνα μου δεν μου έλειψε καθόλου και δούλευε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:29, 06-04-07:

Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?
Καλά το πας το 8ωρο, μόνο που στη δική μου περίπτωση π.χ. χρειάζομαι και 2 ώρες πήγαιν'έλα δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά, πάμε μάνι-μάνι στις 10 ώρες...άσε που σχεδόν πάντα είμαστε τύποις υποχρεωμένοι να μένουμε αρκετές ώρες παραπάνω τη βδομάδα χωρίς φυσικά υπερωρίες...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 22:49, 06-04-07:

Ινσόμνιακ δεν με κατάλαβες.
1)Τώρα αναγκαστικά προλαβαίνει και δουλειά και παιδιά και σπίτι και απ'όλα.
2)Δουλειά δεν βρίσκει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη, από την άλλη αν δουλεύεις έχεις και κάποια χρήματα στην άκρη. (Μη μου πεις οτι ο 1ος μισθός είναι ίδιος με ένα μισθό που παίρνει κανείς μετά απο 5-10 χρόνια)
Προφανώς και βρήκε δουλειά αλλά το ζήτημα είναι τι τράβηξε μέχρι να βρει.
3) Τα παιδιά από τα 4 τους και μετά λείπουν από το σπίτι από το πρωι μέχρι το μεσημέρι, οπότε έτσι κι αλλιώς "στερούνται" τους γονείς τους. (Το 8ωρο 7:30-15:30 δεν είναι ρε παιδιά ή εγώ εχω πρόβλημα στο μέτρημα?)
Η μάνα μου δεν μου έλειψε καθόλου και δούλευε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.
Ναι, αλλα θεωρει οτι κατ' αυτον τον τροπο (με αυτα τα ωραρια δηλαδη) θα μπορουσε εξαρχης να μεγαλωσει σωστα τα παιδια της (και να μην τα παραμελησει καθολου); Αν ναι, τοτε γιατι να μην δουλεψει; Συμφωνω και επαυξανω. Απλα το θεωρω απιθανο.

Οχι δουλεια δεν βρισκεις αμεσα, αλλα θεωρω οτι ειναι καλυτερο στην περιπτωση που χωρισεις με τον αντρα σου να δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, παρα να εχεις εξαρχης δουλεια μηπως και χωρισεις! (Επαναλαμβανω: Αν το να βρεις δουλεια, σου στερει απο την ανατροφη των παιδιων σου)

Καλά το πας το 8ωρο, μόνο που στη δική μου περίπτωση π.χ. χρειάζομαι και 2 ώρες πήγαιν'έλα δουλειά σπίτι, σπίτι δουλειά, πάμε μάνι-μάνι στις 10 ώρες...άσε που σχεδόν πάντα είμαστε τύποις υποχρεωμένοι να μένουμε αρκετές ώρες παραπάνω τη βδομάδα χωρίς φυσικά υπερωρίες...
Εγω γιατι νομιζω οτι το 7:30 ειναι λιγο νωρις; Συν, εκτος του πηγαινε ελα και των υπερωριων , πρεπει και οταν ερθουν τα παιδια να υπαρχει και φαγητο ετοιμο, και φυσικα να εχεις ορεξη και συ να μιλησεις μαζι τους, να παιξεις, κτλ, και οχι να πεσεις για υπνο ψοφιος απο την κουραση!

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 22:55, 06-04-07:

(Κόλπο της μαμάς: φαγητό έτοιμο από την προηγούμενη μέρα το βράδυ )

Ινσόμνιακ εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ανεξαρτησία είναι μια πολύ σπουδαία υπόθεση. Προσωπικά εμένα η καριέρα δεν με αφορά. Ας δουλεύει η μητέρα 6ωρο, απλά να είναι ανεξάρτητη. Και δεν το λέω με την σκέψη οτι μπορεί να την παρατήσει ο σύζυγός της, άλλη είναι η αίσθηση να συμβάλει κανείς και οικονομικά στο σπίτι κι άλλο πράγμα να περιμένεις να σε χαρτζηλικώσει κάποιος για να πάρεις και τσιγάρα σου ακόμα...

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 23:02, 06-04-07:

(Κόλπο της μαμάς: φαγητό έτοιμο από την προηγούμενη μέρα το βράδυ )

Ινσόμνιακ εγώ αυτό που θέλω να πω είναι οτι η ανεξαρτησία είναι μια πολύ σπουδαία υπόθεση. Προσωπικά εμένα η καριέρα δεν με αφορά. Ας δουλεύει η μητέρα 6ωρο, απλά να είναι ανεξάρτητη. Και δεν το λέω με την σκέψη οτι μπορεί να την παρατήσει ο σύζυγός της, άλλη είναι η αίσθηση να συμβάλει κανείς και οικονομικά στο σπίτι κι άλλο πράγμα να περιμένεις να σε χαρτζηλικώσει κάποιος για να πάρεις και τσιγάρα σου ακόμα...
(It just doesn't taste the same! )

Εγω αυτο που λεω ειναι οτι ας κανει ο,τι θελει ο καθενας απο τους δυο συζυγους, αρκει τα παιδια του (που ο ιδιος εχει επιλεξει να κανει) να μπορει να τα μεγαλωσει αρτια, υπευθυνα, και με αυτα ως πρωτη προτεραιοτητα και οχι το να μην νιωθει μειονεκτικα, κτλ. Και δεν μιλαω μονο για γυναικες, αλλα και για αντρες.

Οσο για την αισθηση που λες παραπανω:

1) Σε ενα υγιες παντρεμενο ζευγαρι, δεν υπαρχουν "δικα μου" και "δικα σου", ουτε "δωσε μου λεφτα, κτλ" Κοινα λεφτα, και γενικοτερα κοινη ιδιοκτησια εχουν, ασχετως ποιος τα βγαζει.
2) Αν σου πει ο/η συζυγος σου καποια στιγμη κατι για το οτι φερνει αυτος μονο λεφτα σπιτι, ρωτα ποιος κανει πιο σημαντικη δουλεια; Αυτος που με καποια δουλεια φερνει λεφτα σπιτι (και που θα μπορουσες να κανεις ανετα και εσυ) ή εσυ που διαμορφωνεις την μελλοντικη ζωη των παιδιων σου (και που πιθανως να μην μπορουσε αυτος/η) ;

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 23:05, 06-04-07:

Πες τα ρε insomniac γιατί νομίζω ότι δεν επικοινωνώ τελικά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:14, 07-04-07:

Ένας άνθρωπος μέχρι τα 25 του περίπου είναι σε σχολείο, πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακά. Γύρω στα 30 παντρέυεται (πολλοί και νωρίτερα). Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής; Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:23, 07-04-07:

Ένας άνθρωπος μέχρι τα 25 του περίπου είναι σε σχολείο, πανεπιστήμιο, μεταπτυχιακά. Γύρω στα 30 παντρέυεται (πολλοί και νωρίτερα). Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής; Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.
Πριν να κανεις παιδια, & αφου πλεον εχουν μεγαλωσει σωστα ή εχεις θεσει τετοια θεμελια ωστε να εισαι ησυχος οτι βασει της δικης τους κρισης θα κανουν το κατα περιπτωση σωστο, εισαι πληρως ελευθερος να κανεις ο,τι θελεις.

Κατα τη διαρκεια της περιοδου που τα παιδια ακομα διαμορφωνουν προσωπικοτητα ή δεν μπορουν να φροντισουν τον εαυτο τους, πρωτη προτεραιοτητα σου πρεπει να ειναι αυτα. Πρωτη, οχι μοναδικη. Μπορεις να κανεις οτιδηποτε θελεις, οταν ειναι σχολειο, οταν κοιμουνται, ή οταν δεν σε χρειαζονται. Αυτο δεν σημαινει καταναλωση του 100% του χρονου σου. Μπορεις παραλληλα λοιπον να μορφωνεσαι, να διασκεδαζεις, κτλ!

Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις παλι να κανεις το παραπανω, πολυ απλα, μην κανεις παιδια, δεν σ' αναγκαζει κανεις. Αλλα μην κανεις παιδια, και μετα για δικους σου λογους τους στερησεις το δικαιωμα απο εναν καλο γονιο.

Το νοημα της ζωης, προφανως ειναι διαφορετικο για καθε ανθρωπο, οποτε δεν ξερω αν μεσω αυτου ερχεται. Σιγουρα, ομως, η διαδικασια του να δωσεις ζωη, μαλλον δινει και καποιο νοημα στη δικη σου ζωη. Με τον τροπο που υποθετω εσυ εννοεις "νοημα ζωης", αυτο ερχεται απο την περιοδο ζωης των δικων σου παιδιων, οταν αυτα θα μπορουν να γινουν επιστημονες, επιτυχημενοι στους τομεις τους, κτλ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:27, 07-04-07:

Μα με τη δική σας θεωρία, δεν θα γίνουν "επιστήμονες επιτυχημένοι στους τομείς τους" διότι πρώτη τους προτεραιότητα θα είναι τα δικά τους παιδιά!
Και καλός γονιός δεν είναι απαραίτητα ο άεργος γονιός. Προτιμώ να αφιερώνω λιγότερο χρόνο στο παιδί μου αλλά ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο, παρά απλώς να περιφέρομαι μεσα στο σπίτι με ένα σφουγγαρόπανο ώστε να με βλέπουν. Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού. Αν δε, τον συνδυάσουμε και με τις ώρες που πηγαίνει το παιδί σχολείο, είναι τόσες ώστε όχι μόνο θα μπορούσε να δουλεύει αυτές τις ώρες αλλά να κάνει και καριέρα! Η διαφορά ποιά είναι; Οτι το παιδί τη βλέπει να υπάρχει μέσα στο σπίτι; Τι του προσφέρει έτσι;

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 00:36, 07-04-07:

Ας αποκτήσουμε λιγάκι την αίσθηση του μέτρου.... όλοι μας....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:38, 07-04-07:

Μα με τη δική σας θεωρία, δεν θα γίνουν "επιστήμονες επιτυχημένοι στους τομείς τους" διότι πρώτη τους προτεραιότητα θα είναι τα δικά τους παιδιά!
Εξαρτάται τον γονιό. Εάν κάποιος είναι λιγότερο ανταγωνιστικός (key word στο όλο θέμα) τότε δεν θα δώσει τόση έμφαση στο να πετύχει στη ζωή του. Όχι πως δεν είναι σημαντικό, προς Θεού.

Απλώς ένας πιο "ανταγωνιστικός" γονιός θα κοιτάξει να περάσει αυτές τις αξίες πρώτα στο παιδί του. Του να πετύχει στη ζωή του και να είναι ανεξάρτητος. Πώς θα το πετύχει αυτό; Ένας τρόπος (ηθελημένος ή μη) είναι να δίνει μεγαλύτερη έμφαση στη δουλειά του (όπως στην περίπτωσή σου, εκτός κι αν κάνω λάθος, οπότε με διορθώνεις ).

//me κοιτάζει τον τίτλο του θέματος, γιατί παρακολουθεί τρία ταυτόχρονα. Χμ, έχουμε ξεφύγει αλλά δεν βαριέσαι.

Συνεχίζω. Κατ' εμέ δεν είναι κακό ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς άλλοι γονείς δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στο να γίνει το παιδί "ανταγωνιστικό" και να πετύχει στη ζωή του (σημαντικό βέβαια) κι άλλοι γονείς λιγότερη.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 00:38, 07-04-07:

Και καλός γονιός δεν είναι απαραίτητα ο άεργος γονιός. Προτιμώ να αφιερώνω λιγότερο χρόνο στο παιδί μου αλλά ΠΟΙΟΤΙΚΟ χρόνο, παρά απλώς να περιφέρομαι μεσα στο σπίτι με ένα σφουγγαρόπανο ώστε να με βλέπουν. Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού. Αν δε, τον συνδυάσουμε και με τις ώρες που πηγαίνει το παιδί σχολείο, είναι τόσες ώστε όχι μόνο θα μπορούσε να δουλεύει αυτές τις ώρες αλλά να κάνει και καριέρα! Η διαφορά ποιά είναι; Οτι το παιδί τη βλέπει να υπάρχει μέσα στο σπίτι; Τι του προσφέρει έτσι;
Μπορουν να αποφασισουν να μην κανουν παιδια. Μπορουν να κανουν καριερα μεχρι οποτε αποφασισουν να κανουν παιδια. Μπορουν να κανουν παιδια, και μετα να συνεχισουν να την καριερα τους. Ε;

Ποιος ειπε οτι καλος γονιος ειναι ο αεργος γονιος; Εγω πρωτος ειπα, αν προλαβαινει να δουλευει και παραλληλα να μην αμελει το παιδι του, ας το κανει. Αλλιως οχι!

"Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού." γιατι;;; Δεν μπορει να διαβασει, να μπει στο ιντερνετ, να δει ταινιες, να παει με το παιδι της για βολτα, κτλ;

Να κανει καριερα (και οχι απλα δουλεια) οσο το παιδι πηγαινει σχολειο; Ξερεις πολλους κορυφαιους στον τομεα τους που δουλευουν 6,5 ωρες τη μερα; Ή μηπως παραλληλα αμελεις οτι αν δουλευεις κουραζεσαι κιολας, εχεις εξτρα εγνοιες και αγχη, τα οποια εκφραζονται και προς το παιδι σου;

Υ.Γ: αντε τωρα παμε παλι στο αλλο θεμα και μετα ξανα εδω!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:35, 07-04-07:

"Και μια γυναίκα που δεν δουλεύει αφιερώνει ΠΟΛΥ χρόνο στις δουλειές του σπιτιού." γιατι;;; Δεν μπορει να διαβασει, να μπει στο ιντερνετ, να δει ταινιες, να παει με το παιδι της για βολτα, κτλ;
Γιατί είναι λίγο άσχημο να μην δουλεύει και να μην ασχολείται και με τις δουλειές του σπιτιου και είτε να τις κάνει και ο άνδρας που θα δουλεύει κιόλας και κατα συνέπεια θα κουράζεται περισσότερο απο αυτή είτε να πληρώνουν έξτρα γυναίκα για το καθάρισμα.
Να κανει καριερα (και οχι απλα δουλεια) οσο το παιδι πηγαινει σχολειο; Ξερεις πολλους κορυφαιους στον τομεα τους που δουλευουν 6,5 ωρες τη μερα;
Εγώ είπα οτι οι ώρες που είναι το παιδί σχολείο ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με αυτές που θα αφιέρωνε στο καθάρισμα του σπιτιού άνετα φτάνουν για να κάνει ακόμα και καριέρα. Όχι μόνο αυτές του σχολείου.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maik85
Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:42, 07-04-07:

Αν αφιερώσει τη ζωή του στα παιδιά του και θεωρεί οτι κάνει κάτι τόσο χρήσιμο στην κοινωνία, τότε ποιό είναι το νόημα της κάθε ζωής;Η αναπαραγωγή και μόνον, σαν τα ζώα; Αν η ζωή του καθενός αφιερώνεται 100% στα παιδιά του, και τα παιδιά τους στα δικά τους παιδιά, τότε ουσιαστικά δεν ΖΕΙ κανείς. Η ζωή του καθενός μεταφέρεται στα παιδιά του, τα οποία με τη σειρά τους στα δικά τους παιδιά. Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά. Ελπίζω να καταλάβαίνετε τι θέλω να πω.
Δηλαδή η διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου και η προσπάθεια να τον κάνεις άξιο μέλος της κοινωνίας με κάποιες αρχές, αξίες, ιδανικά είναι "αναπαραγωγή σαν τα ζώα"? Το να γίνει κάποιος άξιος γονιός είναι πολύ πιο σημαντικό και πολύ πιο δύσκολο από το να γίνει πρώτος στον τομέα του.

Το τελευταίο που γράφεις είναι πράγματι κάτι πάρα πολύ σημαντικό και πιστεύω πως όποιος δεν έχει τη διάθεση να το κάνει και βάζει άλλες προτεραιότητες στη ζωή του, είναι καλύτερα να μην κάνει παιδιά. Όταν κάνεις παιδιά δημιουργείς έναν άνθρωπο και το να βγάλεις έναν άξιο άνθρωπο θέλει να αφιερώσεις ενέργεια και πολλές φορές να βάλεις στην άκρη την όποια καριέρα ή προσωπική προτεραιότητα είχες μέχρι τη στιγμή που αποφασίζεις να κάνεις ένα παιδί. Και αυτό αναφέρεται και στους 2 γονιούς φυσικά. Αυτή είναι η διαφορά του να δημιουργείς ανθρώπους από το να κάνεις "αναπαραγωγή σαν τα ζώα".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:47, 07-04-07:

Μαικ, δεν κατάλαβες νομίζω καθόλου τι θέλω να πω (λογικό, εξαρχής δεν ήμουν σίγουρη οτι θα γίνω κατανοητή) και βαριέμαι αφόρητα να το εξηγώ καλύτερα τέτοια ώρα.
Πάντως κάτι άσχετο: Και η γάτα αφιερώνει πολλή ενέργεια στα γατάκια της για να τα κάνει "άξιες" γάτες να κυνηγήσουν μόνες τους και να είναι αυτόνομες. Άρα το "σαν τα ζώα" δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητος.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O maik85 έγραψε στις 01:54, 07-04-07:

Μαικ, δεν κατάλαβες νομίζω καθόλου τι θέλω να πω (λογικό, εξαρχής δεν ήμουν σίγουρη οτι θα γίνω κατανοητή) και βαριέμαι αφόρητα να το εξηγώ καλύτερα τέτοια ώρα.
Πάντως κάτι άσχετο: Και η γάτα αφιερώνει πολλή ενέργεια στα γατάκια της για να τα κάνει "άξιες" γάτες να κυνηγήσουν μόνες τους και να είναι αυτόνομες. Άρα το "σαν τα ζώα" δεν είναι τόσο εκτός πραγματικότητος.
Κατάλαβα πως η άποψή σου είναι εντελώς διαφορετική από τις τελευταίες γραμμές σου."Αφιερώνουν την ενέργεια τους αποκλειστικά στο να βγάλουν έναν αξιόλογο άνθρωπο στην κοινωνία, ο οποίος με τη σειρά του αφιερώνει τη δική του ενέργεια στο να κάνει αξιόλογα και τα δικά του παιδιά"

Το δεύτερο που λες δεν είναι άσχετο. Είναι άσχετο και εκτός πραγματικότητας να θεωρείς πως η διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου είναι το ίδιο πράγμα με το να μαθαίνει η γάτα στα γατάκια της πως να επιβιώνουν.. Μιλώντας για διαπαιδαγώγηση εννοώ τις αξίες που θα πάρει για τη ζωή του ένα νέο παιδί. Όχι πως 8α γίνει κάποιος ανταγωνιστικός στον τομέα του και δεν θα τον φάει το άλλο "γατάκι".

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:56, 07-04-07:

...πόσο θέλω να σας δω έναν έναν σε μερικά χρονάκια με τα παιδάκια σας, υπαρκτές οντότητες πλέον, να μπορείτε να μιλάτε με την ίδια σιγουριά!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:58, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από maik85
Το δεύτερο που λες δεν είναι άσχετο. Είναι άσχετο και εκτός πραγματικότητας να θεωρείς πως η διαπαιδαγώγηση ενός ανθρώπου είναι το ίδιο πράγμα με το να μαθαίνει η γάτα στα γατάκια της πως να επιβιώνουν..
Δεν θεωρώ οτι είναι το ίδιο για τον άνθρωπο. Για τη γάτα όμως, είναι εξίσου δύσκολο έργο και για σημαντικό χρόνο σε σχέση με τη διάρκεια ζωής τους. Και αυτό είναι που συγκρίνω.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 02:04, 07-04-07:

Δλδ θεωρείς πως είναι τόσο υποτυπώδες και μηδαμινό να αφιερώνεις χρόνο και ενέργεια για να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί και αυτό μόνο ένα ζώο θα έκανε?

Από ό,τι καταλαβαίνω πιστεύεις πως το να ασχοληθείς συνειδητά με την ανατροφή ενός παιδιού είναι σπατάλη χρόνου..

edit: επίσης δεν πιστεύω πως τίθεται οποιοδήποτε θέμα σύγκρισης ανάμεσα σε ανατροφή ανθρώπου και ανατροφή ζώου

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 02:09, 07-04-07:

Γιατί είναι λίγο άσχημο να μην δουλεύει και να μην ασχολείται και με τις δουλειές του σπιτιου και είτε να τις κάνει και ο άνδρας που θα δουλεύει κιόλας και κατα συνέπεια θα κουράζεται περισσότερο απο αυτή είτε να πληρώνουν έξτρα γυναίκα για το καθάρισμα.

Εγώ είπα οτι οι ώρες που είναι το παιδί σχολείο ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με αυτές που θα αφιέρωνε στο καθάρισμα του σπιτιού άνετα φτάνουν για να κάνει ακόμα και καριέρα. Όχι μόνο αυτές του σχολείου.
* Γιατι ή θα αφιερωσεις ΠΟΛΥ χρονο στις δουλειες του σπιτιου ή καθολου; (αυτο βεβαια εξαρταται και απο το πως οτιζεις το πολυ)

* Γιατι ποσες ωρες καθημερινα νομιζεις ξοδευει μια γυναικα στις δουλειες του σπιτιου; Πανω απο 2 (αρα να φτασεις σε ενα 8ωρο, οχι αρκετο για καριερα) Ασε που οι ωρες των δουλειων του σπιτιου μπορουν καλλιστα να συνδυαστουν με το παιδι χωρις να το παραμελεις, αρα δεν ειναι απαραιτητα διακριτα.

...πόσο θέλω να σας δω έναν έναν σε μερικά χρονάκια με τα παιδάκια σας, υπαρκτές οντότητες πλέον, να μπορείτε να μιλάτε με την ίδια σιγουριά!
Για ποιους και για ποιες περιπτωσεις μιλας;

Δλδ θεωρείς πως είναι τόσο υποτυπώδες και μηδαμινό να αφιερώνεις χρόνο και ενέργεια για να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί και αυτό μόνο ένα ζώο θα έκανε?

Από ό,τι καταλαβαίνω πιστεύεις πως το να ασχοληθείς συνειδητά με την ανατροφή ενός παιδιού και να το μεγαλώσεις σωστά είναι σπατάλη χρόνου..
Ενταξει, μην υπερβαλλουμε, δεν ειπε αυτο. Αν καταλαβα, ειπε οτι αν κανεις ΜΟΝΟ αυτο, και το εχεις ως αυτοσκοπο στη ζωη, τοτε θα ειναι σαν να εισαι ζωο.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 02:16, 07-04-07:

Ενταξει, μην υπερβαλλουμε, δεν ειπε αυτο. Αν καταλαβα, ειπε οτι αν κανεις ΜΟΝΟ αυτο, και το εχεις ως αυτοσκοπο στη ζωη, τοτε θα ειναι σαν να εισαι ζωο.
Ούτε εγώ είπα να τελειώσει η ζωή μας όταν κάνουμε παιδιά. Απλά με το που κάνεις παιδιά, βάζεις κάποιες άλλες προτεραιότητες στη ζωή σου και πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσεις σωστά.

Και στο κάτω κάτω αν κάποιος δεν θέλει να κάνει συμβιβασμούς ας επιλέξει την καριέρα του, από το να κάνει ένα παιδί που θα μεγαλώσει με τους όρους που επέλεξαν οι γονείς του πριν το κάνουν.

Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

O Insomniac έγραψε στις 02:19, 07-04-07:

Α, οχι, διαφωνω!

Ούτε εγώ είπα να τελειώσει η ζωή μας όταν κάνουμε παιδιά. Απλά με το που κάνεις παιδιά, βάζεις κάποιες άλλες προτεραιότητες στη ζωή σου και πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες για να τα μεγαλώσεις σωστά.
Κατα τη διαρκεια της περιοδου που τα παιδια ακομα διαμορφωνουν προσωπικοτητα ή δεν μπορουν να φροντισουν τον εαυτο τους, πρωτη προτεραιοτητα σου πρεπει να ειναι αυτα. Πρωτη, οχι μοναδικη.
Και στο κάτω κάτω αν κάποιος δεν θέλει να κάνει συμβιβασμούς ας επιλέξει την καριέρα του, από το να κάνει ένα παιδί που θα μεγαλώσει με τους όρους που επέλεξαν οι γονείς του πριν το κάνουν.
Αν δεν θελεις ή δεν μπορεις παλι να κανεις το παραπανω, πολυ απλα, μην κανεις παιδια, δεν σ' αναγκαζει κανεις. Αλλα μην κανεις παιδια, και μετα για δικους σου λογους τους στερησεις το δικαιωμα απο εναν καλο γονιο.

Παράθεση

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

O maik85 έγραψε στις 02:24, 07-04-07:

Πρόσεχε θα μαλώσουμε άσχημα!!!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 06:28, 07-04-07:

ετσι ειναι...οπως τα λεει ο maik85.
αλλαζει τελειως η ζωη μας οταν κανουμε παιδια...τελειως...
εγω δεν εχω ακομη βεβαια αλλα απο φιλες μου που βλεπω εχω πειστει απολυτα...εγω πιστευω οτι δεν μπορει να συνδυασει μια γυναικα και τη ΣΩΣΤΗ ανατροφη ενος παιδιου και καριερα ταυτοχρονα. σε καποιο απο τα δυο θα μειονεκτει... οπως λεγανε και οι γιαγιαδες μας...2 καρπουζια σε ενα χερι δεν κρατας

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:40, 07-04-07:

έτσι είναι κοπέλα μου. ασ'τους να λένε...δεν το ζουν, γι'αυτο μιλάν*...εσύ να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα. και αν κάποτε αποφασίζεις ότι είσαι έτοιμη να κάνεις ένα διάλειμμα τρία τέσσερα χρόνια, κάνε και παιδάκι...

1)*δεν έχετε ιδέα εσείς που μιλάτε για το «μεσα στο σπίτι » τι σημαίνει κατάθλιψη και πόσο εύκολα την αποκτάς όταν σταματάς την δουλειά...ειδικά αν έχεις και γύρο σου καλοθελητές "μάνα...καινούριο είναι αυτό? καλά ...αυτή κάθεται, ο άλλος σκοτώνεται στην δουλειά και ο νους της στα ψώνια..." (και δεν έχει καμία σημασία αν κανανε χιουμορ για μια καινούρια κατσαρόλα ή για μια καινούρια τσάντα...) θα είστε εσείς από σίδερο για να μην σαν νοιάζει το πώς σας βλέπουν οι γύρο σας…
2)*η ψυχολογία της γυναίκας δεν είναι και η καλύτερη εφόσον δεν εκτιμάνε και οι γύρο της το οτι κλειστηκε στο σπιτι. Σαν λίγες φορές ακούσαμε «καλά περνάτε εσείς οι νικουκοιρουλες ..καφεδάκι, βόλτα…εμείς οι λαλακες δουλεύουμε…». Πάτε να μου παρουσιάζετε (ειλικρινή και insomniac)την δική σας ίσος καλή συμπεριφορά σαν γενική συμπεριφορά των αντρών…εμ.. δεν είναι έτσι τα πράγματα…
3)*επιμένω σε ένα στοιχειό…κάνουμε αδύναμα παιδιά αν είμαστε συνέχεια μαζί τους…το ζω…ξέρω τι λέω…από το να λείπεις μερικές ώρες από την ζωή του παιδιού σου μέχρι στην αμέλεια είναι μεγάλη απόσταση …το ποιοτικό χρόνο για το οποιο είχα σκοπό να γράφω σήμερα το πρωί το ανέφερε ήδη η Μισελ.
4)* και ναι φίλε μου insomniac…καλό είναι να κρατάς πισινή. Δεν σκέφτομαι ποτέ ότι ο άντρας μου θα με χωρίσει. Όμως το ελάχιστο ρίσκο, το 1% να με αφήσει στα 60 μου για μια πιτσιρίκα υπάρχει. Και δεν μπορώ να το αγνοήσω.

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 06:46, 07-04-07:

και ΤΟΝΙΖΩ οτι ειμαι ΥΠΕΡ του να εργαζεται η γυναικα οταν εχει παιδια.
οχι να ειναι γυναικα καριερας ομως γιατι οι πολλες ωρες που θα λειπει στη δουλεια της δεν θα της δινουν ελευθερο χρονο για να απολαυσει το παιδι της.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:44, 07-04-07:

Αλήθεια πόσες απο εσάς (δεν αναφέρομαι στη ρουμάνα) που κατακρίνετε τόσο την καριέρα όταν υπάρχει και παιδί κάνετε όντως καριέρα; Μήπως απλά υποθέτετε απο αυτά που έχετε δει στις αμερικάνικες ταινίες;
Insomniac όσες γυναίκες που δεν δούλευαν έχω δει, αφιέρωναν ΠΟΛΥ περισσότερο χρόνο απο 2 ώρες στις δουλειές του σπιτιού. Σχεδόν όλη μέρα τις έβλεπα να τρέχουν και να καθαρίζουν. Εγώ απο τα παιδικά μου χρόνια έχω να θυμάμαι μια μητέρα που καθόταν μαζί μου και μου μάθαινε πράγματα, που μου διάβαζε τους Αθλίους του Ουγκώ πριν κοιμηθώ στα 8 μου, που μου μάθαινε μαθηματικά και φυσική πριν τα μάθω στο σχολείο, που μου έλυνε κάθε απορία, που της έλεγα το κάθε πρόβλημα μου και εκείνη τα δικά της. Οι περισσότεροι που ξέρω που η μητέρα τους δεν δούλευε αυτό που έχουν να θυμούνται είναι μια μητέρα που απλώς υπάρχει μέσα στο σπίτι, συνήθως υπερπροστατευτική σε σημείο εκνευριστικό που ελάχιστα είχαν δεθεί μαζί της διότι στο τέλος, δεν την εκτιμούσαν και ιδιαίτερα (άλλο αγάπη, άλλο εκτίμηση). Ίσως τελικά το οτι είμαι πάρα πολύ δεμένη με τη μητέρα μου να οφείλεται εν μέρει και στο οτι ενδιαφερόταν για την καριέρα της.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 14:36, 07-04-07:

δεν μπορώ να απαντήσω για όλες τις γυναίκες, μπορώ να μιλήσω μόνο για μένα.

θα μπορούσε κανείς να πει ότι είμαι γυναίκα καριέρας, αν και δεν αποδέχομαι τον όρο για τον εαυτό μου.
δουλεύω πολλές ώρες, ούσα ελεύθερος επαγγελματίας, ζω μόνη και είμαι οικονομικά ανεξάρτητη.

αν με έβαζες σε ένα σπίτι με μόνο σκοπό να το καθαρίζω και μεγαλώσω ένα παιδί το πιο πιθανό είναι ότι θα πάθαινα κατάθλιψη... και εξηγώ..

1) δεν θα μπορούσα να μην έχω εισόδημα.-
το να βρεθώ οικονομικά εξαρτώμενη από κάποιον με φοβίζει ακόμα και όταν μιλάμε για τον σύζυγο και πατέρα του παιδιού μου.
είναι θεμιτό σα σκέψη γιατί πρόκειται για οικογένεια αλλά οι οικογένειες διαλύονται και ποτέ δεν ξέρεις πώς έρχονται τα πράγματα ακόμα και αν ξεκινάς με τις καλύτερες των προύποθέσεων.

2) το ότι είμαι εργαζόμενη είναι μέρος της ταυτότητάς μου -όχι της αστυνομικής - , το πώς ορίζω τον εαυτό μου και αποτελεί μέρος του ποια είμαι.

αν το έχανα αυτό θα ήταν σαν να χάνω αυτό το τμήμα του εγώ για το εμάς...δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το ισορροπήσω μέσα μου και θα υπήρχαν σίγουρα προβλήματα στη σχέση -οικογένεια.

3) θα έπρεπε να εγκαταλείψω μια προσπάθεια χρόνων του να μπουν τα επαγγελματικά σε μια σειρά.
όταν βγαίνεις από το παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο να ξαναμπείς αν το θελήσεις.
ό,τι αφήνεις σε αφήνει και πάμε πάλι από την αρχή.
δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω.

4) όταν έχεις συνηθίσει να είσαι συνέχεια με κόσμο και βρεθείς ξαφνικά σε ένα σπίτι κλεισμένος - ναι κλεισμένος- με ένα μικρό μωρό ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΣΑΙ , χάνεσαι, μένεις πολλές ώρες μόνος.
Υπάρχει περίπτωση αυτό να μη στη δώσει στα νεύρα?

αυτά μπορώ να σκεφτώ μέχρι τώρα.
αν υπάρξει κάτι άλλο θα επανέλθω.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 20:01, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
έτσι είναι κοπέλα μου. ασ'τους να λένε...δεν το ζουν, γι'αυτο μιλάν*...εσύ να κάνεις τα όνειρα σου πραγματικότητα. και αν κάποτε αποφασίζεις ότι είσαι έτοιμη να κάνεις ένα διάλειμμα τρία τέσσερα χρόνια, κάνε και παιδάκι...

1)*δεν έχετε ιδέα εσείς που μιλάτε για το «μεσα στο σπίτι » τι σημαίνει κατάθλιψη και πόσο εύκολα την αποκτάς όταν σταματάς την δουλειά...ειδικά αν έχεις και γύρο σου καλοθελητές "μάνα...καινούριο είναι αυτό? καλά ...αυτή κάθεται, ο άλλος σκοτώνεται στην δουλειά και ο νους της στα ψώνια..." (και δεν έχει καμία σημασία αν κανανε χιουμορ για μια καινούρια κατσαρόλα ή για μια καινούρια τσάντα...) θα είστε εσείς από σίδερο για να μην σαν νοιάζει το πώς σας βλέπουν οι γύρο σας…
2)*η ψυχολογία της γυναίκας δεν είναι και η καλύτερη εφόσον δεν εκτιμάνε και οι γύρο της το οτι κλειστηκε στο σπιτι. Σαν λίγες φορές ακούσαμε «καλά περνάτε εσείς οι νικουκοιρουλες ..καφεδάκι, βόλτα…εμείς οι λαλακες δουλεύουμε…». Πάτε να μου παρουσιάζετε (ειλικρινή και insomniac)την δική σας ίσος καλή συμπεριφορά σαν γενική συμπεριφορά των αντρών…εμ.. δεν είναι έτσι τα πράγματα…
3)*επιμένω σε ένα στοιχειό…κάνουμε αδύναμα παιδιά αν είμαστε συνέχεια μαζί τους…το ζω…ξέρω τι λέω…από το να λείπεις μερικές ώρες από την ζωή του παιδιού σου μέχρι στην αμέλεια είναι μεγάλη απόσταση …το ποιοτικό χρόνο για το οποιο είχα σκοπό να γράφω σήμερα το πρωί το ανέφερε ήδη η Μισελ.
4)* και ναι φίλε μου insomniac…καλό είναι να κρατάς πισινή. Δεν σκέφτομαι ποτέ ότι ο άντρας μου θα με χωρίσει. Όμως το ελάχιστο ρίσκο, το 1% να με αφήσει στα 60 μου για μια πιτσιρίκα υπάρχει. Και δεν μπορώ να το αγνοήσω.

Γενικά, συνφωνώ με όσα λέει παραπάνω η Ρουμάνα...και ειδικά με το τελευταίο! Για να μην πω, ότι είναι ίσως και ο ΠΙΟ ουσιώδης λόγος από όλους, το γιατί πρέπει μία γυναίκα να δουλεύει...Ένα εγκεφαλικό σε μεγάλη ηλικία σε συνδυασμό με μία πιτσιρίκα, που λιγουρεύεται περιούσιες, είναι ένα πολύ πιθανό σενάριο, που μπορεί να συμβεί ακόμα και στον καλύτερο άντρα του ΚΟΣΜΟΥ, που μπορεί να έχει τη γυναίκα του βασίλισσα... Για να μην αναφερθώ και στο γεγονός, ότι εκτός από τη γυναίκα του, πολυ πιθανό να αφησει και τα παιδιά του σύξυλα!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 17:08, 09-04-07:

Η μαμά μου θα μπορούσε να μην εργάζεται, καθώς το εισόδημα του πατέρα μου επαρκούσε για να καλύψει τις ανάγκες μας. Παρόλα αυτά επέλεξε να δουλέψει, επειδή όπως λέει κι η ίδια την γεμίζει να διοχετεύει δημιουργικά τον χρόνο της και να είναι ενεργό μέλος της κοινωνίας. Όταν ήμουν πολύ μικρή δεν δούλευε για να αφοσιωθεί στα παιδιά της, αλλά αυτό δεν το θυμάμαι για να πω τα + και τα -. Στο μυαλό μου πάντα την έχω να συνδυάζει δουλειά, φροντίδα για εμάς και να είναι καταπληκτική νοικοκυρά. Αλλά καριερίστα όχι, δεν την λέω.

Κι εγώ θέλω να ακολουθήσω κάτι παρόμοιο. Θεωρώ την δουλειά πολύ σημαντική και φέτος που δεν δουλεύω αισθάνομαι ντροπή. Του χρόνου, επειδή θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου, θα τις συνδυάσω οπωσδήποτε με δουλειά! Το να γίνω η καριερίστα που βλέπουμε στις ταινίες δε με νοιάζει. Θέλω να κάνω καλά την δουλειά μου και να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο, χωρίς να ξεχνώ ότι είμαι άνθρωπος κι έχω ανάγκες.

Και διαφωνώ κάθετα με αυτό που λέει η ΚΕ, ότι η νοικοκυρά πρέπει να λαμβάνει περισσότερο σεβασμό από την εργαζόμενη. Αν η δεύτερη μπορεί να συνδυάσει εργασία-παιδιά-εαυτό της για μένα είναι το πραγματικό μαγκάκι! Και πιο υγιές πρότυπο για ένα παιδί στον 21ο αιώνα.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:28, 10-04-07:

η μητέρα μου δούλευε εξαρχής, όπως και ο πατέρας μου. Μεγαλώσαμε με κάμποσες γυναίκες, αφότου πέθανε η γιαγιά μου (όταν πήγαινα τετάρτη δημοτικού). Όταν ο ντάντι γύριζε από τα πολύμηνα ταξίδια (όντας ναυτικός), έμενε σπίτι και ήταν οι καλύτερες περίοδοι της ζωής μας. Για το λόγο αυτό πήρε μειωμένη σύνταξη και έτσι, στα τέλη του γυμνασίου, τον είχαμε καθημερινώς κοντά μας.
Μπορείτε να πείτε ότι απέκτησε το ρόλο της μητέρας. Μαγείρευε, έπλενε πιάτα, καθόταν να διαβάσουμε μαζί, και τις ώρες που ήμασταν στο σχολείο, κοιτάτε σύμπτωση: εξασκούσε τα χόμπυ του ο άνθρωπος, αυτά που τον γέμιζαν!!!!

Μακάρι να μου δινόταν η ευκαιρία άμεσα να κάθομαι στο σπίτι, τώρα που αρχίζω τη δική μου οικογένεια. Και σε ότι μαλακίες μου έλεγαν (ρουμάνα) θα τους έβγαζα περιπαικτικά τη γλώσσα. Γιατί αυτό που έκανα θα το ΓΟΥΣΤΑΡΑ.

ψ. και σπουδαγμένη είμαι, και υψηλόμισθη είμαι μη σου πω και ανήσυχη ψυχή. To βράδυ όμως, λίγο προτού κλείσουν τα μάτια, είμαι σίγουρη ότι θα τα έδινα όλα για να μπορώ να μένω σπίτι. Αν ο άλλος με παρατήσει στα 60 μου για μια πιτσιρίκα, τα παιδιά θα είναι ενήλικες με τις δικές τους ζωές. Στα 60, τι χήρα, τι ζωντοχήρα.

ψ2. Ξέρω τα αντεπιχειρήματα: "ο ντάντι είχε σύνταξη, μειωμένη μεν, αλλά σύνταξη!" SO?!!?!? και έγω έχω αρχίσει συνταξιοδοτικό πρόγραμμα σε ιδιωτική ασφαλιστική εταρεια και στα 50 μου θα παίρνω 500 ευρώ χωρίς να κάνω τίποτα. "Και πού θα τα βρίσκεις τα 100 ευρώ το μήνα για να τα δίνεις στην ασφαλιστική αν δε δουλεύεις?" εκεί κολλλλάτε? κάθομαι σπίτι και φτιάχνω καλάθια, όταν είναι τα παιδιά στο σχολείο. Κάνω babysitting. Δουλεύω γραμματέας. Δουλεύω εξωτερικός συνεργάτης-μηχανικός σε γραφεία μελετών. Για όλα υπάρχει λύση. Αρκεί να μην είναι αναγκαστική. Ο καθένας κάνει τη ζωή του όπως αυτός πιστεύει καλύτερα. Αυτός δεν είναι λόγος να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 14:31, 10-04-07:

Έχω ζήσει έστω και για λίγο (2 χρόνια) αυτό που λέει η ρουμάνα και ξέρω πως είναι...Ειδικά αυτό που λέει πως δεν κάνει καλό στα παιδιά να είσαι συνεχώς μαζί τους!...

Και τώρα δουλεύω και ξέρω πως είναι να μένει το παιδί μόνο του με τη γιαγιά κι ας είναι η καλύτερη γιαγιά του κόσμου. Η ψυχούλα μου το ξέρει πόσο θα 'θελα να μένω σπίτι, ειδικά όταν σε παίρνει το παιδί τηλέφωνο και σε ρωτάει" Μανούλα πότε θα 'ρθεις" και η καρδιά σου σπάει κάθε φορά, (ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ!) και ντρέπεσαι να του πεις, "όταν γυρίσω θα κοιμάσαι, πάλι..."(ΠΑΛΙ!) αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μη δουλεύω...

Το δίκιο είναι μοιρασμένο παιδιά. Όσο κι αν πιστεύετε πως θα καραγουστάρετε να μεγαλώνετε τα παιδιά σας (λες κι εμείς δεν καραγουστάραμε...τεσπα) έρχεται ένα σημείο που απλά...δε σου φτάνει...δεν έχεις από που να γεμίσεις μπαταρίες...Το παιδί ρουφάει κι εσύ ξαφνικά μένεις κενός...
Ποτέ δε με ένοιαξε τι θα πουν οι απ'έξω (τώρα που χώρισα να δείτε τι λένε...) αλλά υπήρχαν μέρες που ασφυκτυούσα που κάτι έλειπε που ήθελα να ντυθώ/βαφτώ αλλά...ούτε κουράγιο είχα, ούτε λόγο... και δε μου έμενε λεπτό για να ασχοληθώ με κάποιο hobby... ήταν βέβαια και το παιδί πολύ μικρό τότε...

Όπως είπα είναι κάπου στη μέση το πράγμα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο και σίγουρα δεν κρίνουμε κανέναν για τις επιλογές του!

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:48, 10-04-07:

Mακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να γράψω όλα όσα θέλω.
Δεν έχω καταλάβει απο που ξεκινήσατε και που το πάτε, ο τίτλος του σπλιτ είναι ολίγον παραπλανητικός, συζητάμε για την θέση της γυναίκας στην κοινωνία;στην οικογένεια;το ρόλο της μάνας;όλα μαζί;
Νομίζω ότι το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο και ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά(και υποκειμενικά).

Για παράδειγμα εγώ ως κόρη δυο εργαζόμενων γονιών μεγάλωσα με τους παππούδες μου και εν συνεχεία μεγάλωσα τον μικρότερο αδερφό μου.Κι όσο κι αν εκτιμώ τους κόπους των γονιών μου να ζήσουμε υπερ-άνετα θα ήθελα να τους έχω πιο κοντά στο μεγάλωμα μου και τους δύο.Δεν τους κατηγορώ γιατί πλέον καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι.
Ευελπιστώ όταν κι αν θα κάνω παιδιά να τα μεγαλώσω η ίδια και δεν νοιώθω καθόλου υποτιμητικά αν αυτό θα σημαίνει πως θα παγώσω την καριέρα μου ή θα βγάλω 1000 ευρώ λιγότερα απο τον άντρα μου.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να μπορώ να δουλεύω λιγότερες ώρες και να περνάω τις υπόλοιπες φροντίζοντας την οικογένεια μου.Αν και αναγνωρίζω πως η δουλειά της μανάς είναι η πιο δύσκολη του κόσμου δεν θα μπορούσα λόγω ιδιοσυγκρασίας να αφήσω τελείως τα επαγγελματικά μου.Οπότε ψάχνω για την χρυσή τομή.
Αν δεν την βρω θα επιλέξω σίγουρα την οικογενειά και δεν θεωρώ πως οι κόποι μου,οι σπουδές μου,τα όσα αποκόμισα θα πάνε χαμένα αν μπορέσω να μεταδώσω στα παιδιά μου όλες αυτές τις γνώσεις,τις εμπειρίες και τις αξίες που κουβαλάω.
Εν κατακλείδι προσωπικά θεωρώ πως ο ρόλος της γυναίκας σήμερα (σε συνάρτηση με την οικογένεια και την εργασία) είναι ιδιαίτερα νευραλγικός και απόψεις κάθετες και αμετακίνητες δεν χωράνε στην προσέγγιση του.

edit:Μόλις διάβασα σωστά τον τίτλο(γεράματα), αγνοήστε την πρώτη παράγραφο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kleftra : 10-04-07 στις 14:55.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:31, 10-04-07:

Μιας που λέμε πως όλοι μεγαλώσαμε ας πω κι εγώ διότι ζήλεψα
Η μαμά μου σταμάτησε την δουλειά όταν παντρεύτηκε (την ήθελε ο daddy σπίτι και επειδή δεν υπήρχαν οικονομικά προβλήματα δεν τις φάνηκε κακή ιδέα) οπότε μεγάλωσα με την μαμά μου σπίτι καθώς και την γιαγιά μου και την προγιαγιά μου! Ο μπαμπάς μου έλειπε αρκετές ώρες όταν δούλευε σε μεγάλο εργοστάσιο και η θέση του είχε πολλές απαιτήσεις... Άρχισα να τον χαίρομαι μετά τα 6 μου όταν μπήκε στο δημόσιο

Το θέμα είναι ότι ενώ είχα την μαμά μέσα στα πόδια μου και την χαιρόμουν αλλά και την τσάτιζα που δεν την άφηνα να κάνει δουλειές είναι ότι τώρα στα 40+ που εμείς έχουμε μεγαλώσει κι έχουμε φύγει μετανιώνει που δεν μπορεί να ξαναρχίσει την δουλειά της από εκεί που την άφησε... Που έχει τόση ενέργεια και οι δουλειές του σπιτιού της δεν την βοηθούν να τις εκτονώσει...Και είναι δύσκολο να βρει δουλειά...ειδικά αυτό που είχε σπουδάσει και σε τέτοια ηλικία...

Οπότε με μεγάλωσε λέγοντας μου να μάθω να είμαι ανεξάρτητη και να μην αφήσω ποτέ και για τίποτα την δουλειά μου! (και μιλάμε για γυναίκα που δεν της λείπει κάτι, ούτε στερείται .... δηλαδή τα χρήματα είναι της οικογενείας και όχι μόνο του μπαμπά που δουλεύει)

Μεγαλώνοντας με αυτό τον τρόπο και βλέποντας πόσο με γεμίζει και με ευχαριστεί η δουλειά μου δεν ξέρω αν θα την άφηνα για να δοθώ ολοκληρωτικά στην οικογένεια... ίσως ακούγεται εγωιστικό αλλά θέλω να τα συνδυάσω και τα δύο και όχι μόνο ένα από τα δύο... Γιατί η δουλειά μου είναι μέρος της ζωής μου... είναι κομμάτι μου που στην τελική πάλεψα να το έχω και δεν μου χαρίστηκε...

Φοβάμαι ότι μένοντας σπίτι με ένα μωρό συνέχεια θα φρικάρω! Επιπλέον το συν στην δική μου περίπτωση είναι ότι η δουλειά μου έχει ένα πάρα πολύ καλό ωράριο που μου αφήνει μετά πολύ χρόνο για να αφοσιωθώ σε πράγματα που με γεμίζουν

Και επίσης δεν με ενδιαφέρει η καριέρα τόσο πολύ... ναι έχω κάποια όνειρα αλλά για εμένα και να μην πραγματοποιηθούν δεν θα απογοητευθώ....

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:29, 10-04-07:

Λοιπόν να πω κάτι? (έχοντας διαβάσει πολύ βιαστικά το θέμα)...

ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ απίστευτα το γεγονός ότι αυτό το έρμο το παιδί (είτε από τους υπέρμαχους της εργαζόμενης μητέρας είτε από τους πολέμιους) σε μονογονεική ή σε "κανονική" οικογένεια τελικά ένα και μόνο γονιό έχει!!!!

Εμένα με μεγάλωσε ο πατέρας μου... Όχι δεν είναι χωρισμένοι οι γονείς μου απλά , ενώ όταν γεννήθηκε η αδελφή μου είχε πολύ δουλειά ο πατέρας μου 5 χρόνια αργότερα τα πράγματα ειχαν έρθει τούμπα και η μάνα μου έτρεχε και δεν έφτανε ενώ ο πατέρας μου (αν και δούλευε) ήταν πολλές περισσότερες ώρες χαλαρός... δεν... πάθαμε τπτ, ούτε εγώ ούτε η οικογένεια που την περίοδο που γεννήθηκα εγώ έκανε, ας πούμε, καριέρα η μαμά μου και ο μπαμπάς μου είχε μείνει λίγο πιο πίσω...

ΕΠΙΣΗΣ, πήγα στον παιδικό σταθμό 3 χρονών (γιατί στο μεταξύ αυξήθηκαν και οι δουλειές του πατέρα μου) και ... 23 χρόνια μετά έχω να δηλώσω ότι "με λένε XRZ και είμαι πολύ καλά!"... Δεν τις μπορώ αυτές τις γενικεύσεις... Η Μάνα πρέπει να μένει σπιτι γιατί η γυναίκα είναι μάνα και μάνα λέξη ιερή... Το παιδί θα... πεθάνει μέσα στα μικρόβια του παιδικού σταθμού από πολύ μικρό...

Με 2 λόγια... νομίζω ότι καλό είναι να ξεκολλάμε από τα κλισέ και τις γενικεύσεις... Εμένα πάντως μου αρέσει που η μάνα μου μπορούσε όταν με πήγαινε βόλτα άμα έβλεπε ότι μου γυάλιζε κάτι σε μια βιτρίνα να μου το αγοράσει χωρίς να χρειαστεί να το σκεφτεί γιατί "τόσα της έδωσε ο άντρας της για το φως, το νερό το τηλέφωνο" αλλά απλά να βγάλει το πορτοφόλι της, με τα χρήματά της (και ναι, οι γονείς μου έχουν κοινό ταμέιο) και να μου το πάρει... Μου αρέσει που, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι με τον πατέρα μου ήταν και παραμένουν αγαπημένοι, αν, χτύπα ξύλο, γινόταν κάτι θα μπορούσαν και οι 2 να είναι 2 ανεξάρτητοι άνθρωποι που δεν θα έπρεπε να εκλιπαρούν για διατροφές ή να γυρίσουν σε πατρικές εστίες ή να παραμείνουν σε ένα γάμο που δεν θα ήθελαν για... οικονομικούς λόγους...

Γνώμη μου

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 20:23, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Ο καθένας κάνει τη ζωή του όπως αυτός πιστεύει καλύτερα. Αυτός δεν είναι λόγος να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.
Δεν θα το έκανα ποτέ.

Εγω απλά προσπαθώ να σας πω ότι και εγώ πίστευα ότι το παν είναι να μένεις με το παιδί σου. Στην κόρη μου δούλευα. Την έβλεπα τα απογεύματα. Ήθελα να αλλάξουν τα πράγματα και έτσι αποφάσισα να μην δουλέψω... αποτέλεσμα?
1)Ο γιος μου δεν δέχεται από κανέναν(εκτός μερικές φορές τον πατέρα του) να τον αλλάξουν, ταΐζουν, προσέχουν...
2)Έχοντας έτσι τα πράγματα δεν μπορώ να βγω έξω παρα μόνο σε πάρκα και παιδικές χαρές...
3)καλώς η κακώς είμαι άνθρωπος που επηρεάζομαι από τους γύρο μου…και οι περισσότεροι δεν σέβονται μια νοικοκυρά( δεν μιλάω για τον άντρα μου εννοείται…)

Δεν θέλω καριέρα αλλά ούτε να πετάξω στο καλάθι των αχρήστων τους κόπους μου να σπουδάσω και των γονιών μου να με σπουδάσουν…και ας μην εχω ποτε την δουλεια που σπουδασα...αλλα κατι να εχω...

Επίσης δεν θέλω να βρεθώ ξεκρέμαστη στα γεράματα (μη κακό μας) και να καταντήσω η γιαγιά που συντηρούν τα παιδιά, για να μην μιλήσω για γεροκομείο…(Και στα καλύτερα σπίτια έχουν συμβεί τα απίστευτα…)

Αυτά.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:31, 11-04-07:

Μα βρε ρουμάνα μου, κανέας από μας τους υπέρμαχους της μη εργασίας της νοικοκυράς είπε να κάαααααααααααθετε για πάντα.
Ή τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει εγώ

Εγώ μιλάω για "πάγωμα" στην εργασία μέχρι τα παιδιά να φτάσουν σε μια ηλικία που δε θα χρειάζονται τόσο ντάντεμα....
Αυτό (δυστυχως) σημαίνει ότι η γυναίκα δεν θα κάνει καριέρα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους