Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,817 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ρόλος της γυναίκας στη σημερινή οικογένεια

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:55, 03-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να αφρίζω σαν επιληπτικός επειδή κάποιες γυναίκες γουστάρουν τους ματσό...
Γιατί (ξε)πουλιούνται γιατί ...γιατί γιατί γιατί! Γούστο τους, καπέλο τους και...σεξουαλικό τους καθήκον (ρε)
Noμιζω πως οι επιληπτικοι αφροι οφειλονται στο ποσοστο των γυναικων που το κανουν αυτο. Που οσο αυξανεται, τοσο αυξανει και ο ρυθμος αυξησης του καθως "οι αλλες το κανουν, να μεινω πισω εγω ; " κλπ.

Οσο για τα αρχικα του θεματος :

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ποιός ορίζει ποιοί είναι οι "φυσικοί" ρόλοι; ...
Και γιατί πρέπει ντε και καλά να υπάρχουν καθορισμένοι ρόλοι; Ας επιλέγει το κάθε ζευγάρι ο,τι το βολεύει, γιατί πρέπει να μπουν όλα σε καλούπια βάσει φύλου;
Οχι ολα, προς θεου.Αλλά ειναι οντως δυσκολο να κατανοησουμε οτι μια τοσο σημαντικη διαφορα μεταξυ των φυλλων, οσο η δημιουργια ζωής, επηρεαζει την καταλληλοτητα καποιων ρολων ; Υπαρχει μεταξυ μανας και παιδιου μια ειδικη σχεση, που ποτε δε μπορει να εχει ο πατερας ακριβως την ιδια. Τουλαχιστον ετσι φαινεται. Δεν μας λεει αυτο, οτι το παιδι θα ωφεληθει περισσοτερο να μεγαλωνει με τη μανα περισσοτερο, απότι με τον πατερα ή ακομα χειροτερα με εναν ξενο ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:05, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Οχι ολα, προς θεου.Αλλά ειναι οντως δυσκολο να κατανοησουμε οτι μια τοσο σημαντικη διαφορα μεταξυ των φυλλων, οσο η δημιουργια ζωής, επηρεαζει την καταλληλοτητα καποιων ρολων ; Υπαρχει μεταξυ μανας και παιδιου μια ειδικη σχεση, που ποτε δε μπορει να εχει ο πατερας ακριβως την ιδια. Τουλαχιστον ετσι φαινεται. Δεν μας λεει αυτο, οτι το παιδι θα ωφεληθει περισσοτερο να μεγαλωνει με τη μανα περισσοτερο, απότι με τον πατερα ή ακομα χειροτερα με εναν ξενο ;
Πρώτον, ας θεωρήσουμε το τραβηγμένο σενάριο ότι η μητέρα αφότου γεννήσει πέφτει σε κώμα και ξυπνάει μερικούς μήνες μετά. Ποιός θεωρείς ότι θα έχει αναπτύξει καλύτερη σχέση με το παιδί πλέον; Λογικά, ο πατέρας. Θα έπρεπε λοιπόν να επιφορτιστεί και τα 18 χρόνια του μεγαλώματος του παιδιού για αυτό;
Δεύτερον, όλα είναι θέμα ισορροπιών. Αν δεν κάνεις καμία παραχώρηση για το παιδί σου και κοιτάς μόνο τον εαυτό σου, σίγουρα δεν θα μεγαλώσει σωστά. Αν ωστόσο κάνεις υπερβολικές παραχωρήσεις και μηδενίσεις τον εαυτό σου για το παιδί σου, τότε αυτό θα σου προκαλέσει διάφορα ψυχολογικά προβλήματα (συσσωρευμένο υποσυνειδητο μίσος απέναντι στο παιδί σου και τον/την σύζυγο springs to mind) με αποτέλεσμα πάλι να μην μεγαλώσει σωστά. Πρέπει να βρουν και οι 2 γονείς μια ισορροπία στις θυσίες που θα κάνουν για το παιδί τους, και το να παρατήσει ο ένας εκ των δύο μια καριέρα για την οποία πιθανόν έχει φτύσει αίμα μέχρι τότε και να καταλήξει να εξαρτάται οικονομικά από τον/την σύζυγο δεν φαίνεται και πολύ ορθή επιλογή σημείου ισορροπίας.
Τρίτον, όπως ανέφερα και προηγουμένως, δεν νομίζω ότι το να μεγαλώσει το παιδί με τον ένα γονέα πολύ πιο παρών από τον άλλο θα έχει θετική επίδραση στο χαρακτήρα του. Από το να βλέπει τη μητέρα του 14 ώρες τη μέρα και τον πατέρα του 2, καλύτερα να τους βλέπει και τους δύο από 6 ώρες τη μέρα πιστεύω.

Σίγουρα πάντως θα βοηθούσε στην ισότητα το να συνειδητοποιήσουν πολλοί εργοδότες αλλά και η νομοθεσία της χώρας, ότι δεν είναι απαραίτητο πάντα ένας εργαζόμενος να βρίσκεται εκτός σπιτιού για να εργαστεί και ότι πάρα πολλές δουλειές γίνονται εξίσου καλά και από το σπίτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:14, 04-05-09:

Πρώτον, ας θεωρήσουμε το τραβηγμένο σενάριο ότι η μητέρα αφότου γεννήσει πέφτει σε κώμα και ξυπνάει μερικούς μήνες μετά. Ποιός θεωρείς ότι θα έχει αναπτύξει καλύτερη σχέση με το παιδί πλέον; Λογικά, ο πατέρας. Θα έπρεπε λοιπόν να επιφορτιστεί και τα 18 χρόνια του μεγαλώματος του παιδιού για αυτό;
Δεν ξερω για μηνες. Ουτε το "καλυτερη" πως θα μεταφραζεται. Το σιγουρο ειναι, πως με τη μανα εχει διαφορετικη σχεση. Ισως ανεξηγητη ακομα. Εγω λεω οτι αν ισχυει αυτο, και αν θεωρουμε οτι συμφωνουμε οτι το ζητουμενο ειναι το καλυτερο για το παιδι, τοτε δε πρεπει να κολλαμε στο οτι ενας ρολος γερνει πιο πολυ προς καποιο φυλλο.

Περι ισορροπιων : συμφωνω φυσικα, αλλά προφανως δεν ειναι εφικτο να βλεπει και τους 2 γονεις ισες ωρες. Βασει της προηγουμενης θεωριας, αν επρεπε να διαλεξεις, δε θα διαλεγες η μανα να το βλεπει περισσοτερο ;

Το ωραιο ειναι οτι πολλες γυναικες, οταν τους συμφερει, επικαλουνται την ιδιοτητα του φυλλου τους. Οταν ομως δε τους βολευει (καριερα), τους πιανει το "περι απολυτης ισοτητας"..

Σίγουρα πάντως θα βοηθούσε στην ισότητα το να συνειδητοποιήσουν πολλοί εργοδότες αλλά και η νομοθεσία της χώρας, ότι δεν είναι απαραίτητο πάντα ένας εργαζόμενος να βρίσκεται εκτός σπιτιού για να εργαστεί και ότι πάρα πολλές δουλειές γίνονται εξίσου καλά και από το σπίτι.
Αυτο ειναι πολυ σωστο και δυστυχως πολλοι εργοδοτες ειναι καπως "αλλου"..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:23, 04-05-09:

Δεν ξερω για μηνες. Ουτε το "καλυτερη" πως θα μεταφραζεται. Το σιγουρο ειναι, πως με τη μανα εχει διαφορετικη σχεση. Ισως ανεξηγητη ακομα. Εγω λεω οτι αν ισχυει αυτο, και αν θεωρουμε οτι συμφωνουμε οτι το ζητουμενο ειναι το καλυτερο για το παιδι, τοτε δε πρεπει να κολλαμε στο οτι ενας ρολος γερνει πιο πολυ προς καποιο φυλλο.
Όταν λέω μήνες, φαντάσου γύρω στους 6. Ουσιαστικά το παραλληλίζω με το θηλασμό, κατά τον οποίο αναπόφευκτα η μητέρα έρχεται πιο κοντά στο παιδί και αναπτύσσει πιο στενή σχέση μαζί του. Είναι λοιπόν δίκαιο να επιφορτίζεται μετά όλο του το μεγάλωμα, επειδή ανέπτυξε καλύτερη σχέση με αυτό κατά τους μήνες της εγκυμοσύνης και του θηλασμού;
Πραγματικά αμφιβάλλω ότι αν σε ένα ζευγάρι και οι 2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ περνούσαν ίσο χρόνο με το παιδί και το φρόντιζαν εξίσου, θα είχε καλύτερη σχέση με αυτό η μητέρα.
Περι ισορροπιων : συμφωνω φυσικα, αλλά προφανως δεν ειναι εφικτο να βλεπει και τους 2 γονεις ισες ωρες. Βασει της προηγουμενης θεωριας, αν επρεπε να διαλεξεις, δε θα διαλεγες η μανα να το βλεπει περισσοτερο ;
Θα διάλεγα να το βλέπει περισσότερο αυτός που θα θυσιάσει λιγότερα για να το επιτύχει αυτό.
Πιστεύω ακράδαντα ότι για να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά, πρέπει οι γονείς του να είναι ευτυχισμένοι και να μην νιώθουν ότι θυσίασαν τη ζωή τους για αυτό, διότι αυτό βγαίνει σε καταπιεσμένο μίσος και υπερβολικές απαιτήσεις από το παίδι όπως έχουμε δει πολλάκις ("Θυσίασα τη ΖΩΗ μου για σένα κι εσύ με απογοητεύεις έτσι??? Κωλόπαιδο, ανάθεμα την ώρα που σε γέννησα!!" Τραβηγμένο; Το έχω ακούσει πολλές φορές σε διάφορες παραλλαγές από μάνες που σταμάτησαν τη δουλειά για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους...)
Το ωραιο ειναι οτι πολλες γυναικες, οταν τους συμφερει, επικαλουνται την ιδιοτητα του φυλλου τους. Οταν ομως δε τους βολευει (καριερα), τους πιανει το "περι απολυτης ισοτητας"..
Με μένα μιλάς όμως τώρα και θέλω να πιστεύω ότι δεν έχεις δει κάποια τέτοια ασυνέπεια εκ μέρους μου.
Αυτο ειναι πολυ σωστο και δυστυχως πολλοι εργοδοτες ειναι καπως "αλλου"..
Και όχι μόνο αυτοί, και η ίδια η νομοθεσία είναι αλλού...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:03, 04-05-09:

Όταν λέω μήνες, φαντάσου γύρω στους 6. Ουσιαστικά το παραλληλίζω με το θηλασμό, κατά τον οποίο αναπόφευκτα η μητέρα έρχεται πιο κοντά στο παιδί και αναπτύσσει πιο στενή σχέση μαζί του. Είναι λοιπόν δίκαιο να επιφορτίζεται μετά όλο του το μεγάλωμα, επειδή ανέπτυξε καλύτερη σχέση με αυτό κατά τους μήνες της εγκυμοσύνης και του θηλασμού;
Ειναι σαν να ρωτας "ειναι δικαιο που θηλαζει η μητερα και οχι ο αντρας" Εαν κατι αναγκαιο (θηλασμος) συνεβαλε στο να χρειαζεται το παιδι περισσοτερο τη μανα απο τον πατερα, τοτε το ωφελος του παιδιου ειναι να γινει αυτο. Η ζωη δεν ειναι για κανεναν απολυτως δικαιη, ασχετως φυλλου.

Πραγματικά αμφιβάλλω ότι αν σε ένα ζευγάρι και οι 2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ περνούσαν ίσο χρόνο με το παιδί και το φρόντιζαν εξίσου, θα είχε καλύτερη σχέση με αυτό η μητέρα.
Μα μολις πριν ανεφερες το οτι ο θηλασμος αναποφευκτα δημιουργει πιο στενη σχεση με τη μητερα.

Θα διάλεγα να το βλέπει περισσότερο αυτός που θα θυσιάσει λιγότερα για να το επιτύχει αυτό.Πιστεύω ακράδαντα ότι για να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά, πρέπει οι γονείς του να είναι ευτυχισμένοι και να μην νιώθουν ότι θυσίασαν τη ζωή τους για αυτό, διότι αυτό βγαίνει σε καταπιεσμένο μίσος και υπερβολικές απαιτήσεις από το παίδι όπως έχουμε δει πολλάκις ("Θυσίασα τη ΖΩΗ μου για σένα κι εσύ με απογοητεύεις έτσι??? Κωλόπαιδο, ανάθεμα την ώρα που σε γέννησα!!" Τραβηγμένο; Το έχω ακούσει πολλές φορές σε διάφορες παραλλαγές από μάνες που σταμάτησαν τη δουλειά για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους...)
Σε αυτες τις περιπτωσεις δε φταιει το οτι αφησε την καριερα, αλλά το οτι δεν το εκανε πληρως συνειδητα και δε το ηθελε πανω απ'ολα. Οταν μια μητερα θελει και την γεμιζει περισσοτερο απ'ολα το να μεγαλωσει σωστα το παιδι, και πιστευει οτι αυτο δε γινεται χωρις να θυσιασει και καποια πραγματα, τοτε δε θα πει ποτέ αυτο που αναφερεις. Αμα λεει τετοια, εμενα δε μου φαινεται και πολυ σοι γονιος..

Με μένα μιλάς όμως τώρα και θέλω να πιστεύω ότι δεν έχεις δει κάποια τέτοια ασυνέπεια εκ μέρους μου.
Με σενα..οχι για σενα.
Γενικα σε εχω για πολυ λογικο ατομο. Απλά στο συγκεκριμενο θεμα, το "γιατι να μην κανω καριερα και να μεγαλωσω παιδι", μου δινει την αφορμη να το πω.Χρειαζονται και θυσιες στη ζωη. Μπορει να μην ειναι απαραιτητο να εγκαταλειψει τα παντα η γυναικα για το παιδι. Αλλα καλο ειναι να μπορει να προσαρμοζεται σε μια κατασταση τετοια. Να μην τα αφησει ολα, αλλά να βρει μια μεση λυση. Που δε θα ειναι και παντοτινη καθως τα παιδια, μεγαλωνουν.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:41, 04-05-09:

Ειναι σαν να ρωτας "ειναι δικαιο που θηλαζει η μητερα και οχι ο αντρας" Εαν κατι αναγκαιο (θηλασμος) συνεβαλε στο να χρειαζεται το παιδι περισσοτερο τη μανα απο τον πατερα, τοτε το ωφελος του παιδιου ειναι να γινει αυτο. Η ζωη δεν ειναι για κανεναν απολυτως δικαιη, ασχετως φυλλου.

Μα μολις πριν ανεφερες το οτι ο θηλασμος αναποφευκτα δημιουργει πιο στενη σχεση με τη μητερα.
Ανέφερα επίσης ότι αν από την αρχή της ζωής του μωρού οι δύο γονείς συνέβαλλαν εξίσου στην ανατροφή του, θα είχε εξίσου στενή σχέση και με τους δύο. Πχ κατά το διάστημα που η γυναίκα θηλάζει, αν ο πατέρας έκανε όλα τα υπόλοιπα (μπάνιο, ξεσκ@τισμα, νανούρισμα κλπ) είμαι σίγουρη ότι θα κατέληγε να κάνει περισσότερα! Άρα σίγουρα μπορεί να βρεθεί μια χρυσή τομή όπου να κάνουν πάνω κάτω τα ίδια από την αρχή.
Όσο για το ότι η ζωή δεν είναι δίκαιη, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το αποδεχτούμε και να μην προσπαθήσουμε να την κάνουμε όσο πιο δίκαιη μπορούμε.
Σε αυτες τις περιπτωσεις δε φταιει το οτι αφησε την καριερα, αλλά το οτι δεν το εκανε πληρως συνειδητα και δε το ηθελε πανω απ'ολα. Οταν μια μητερα θελει και την γεμιζει περισσοτερο απ'ολα το να μεγαλωσει σωστα το παιδι, και πιστευει οτι αυτο δε γινεται χωρις να θυσιασει και καποια πραγματα, τοτε δε θα πει ποτέ αυτο που αναφερεις. Αμα λεει τετοια, εμενα δε μου φαινεται και πολυ σοι γονιος..
Πιθανόν να τη γεμίζει στην αρχή, όταν είναι ακόμη επηρεασμένη από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης. Μετά όμως; Μετά κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει άποψη, αλλά θα είναι πολύ αργά για την καριέρα της...
Γενικα σε εχω για πολυ λογικο ατομο. Απλά στο συγκεκριμενο θεμα, το "γιατι να μην κανω καριερα και να μεγαλωσω παιδι", μου δινει την αφορμη να το πω.Χρειαζονται και θυσιες στη ζωη. Μπορει να μην ειναι απαραιτητο να εγκαταλειψει τα παντα η γυναικα για το παιδι. Αλλα καλο ειναι να μπορει να προσαρμοζεται σε μια κατασταση τετοια. Να μην τα αφησει ολα, αλλά να βρει μια μεση λυση. Που δε θα ειναι και παντοτινη καθως τα παιδια, μεγαλωνουν.
Χρειάζονται και θυσίες στη ζωή, αλλά και από τα δύο φύλα. Θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει η γυναίκα να διαλέξει ανάμεσα σε καριέρα και οικογένεια και ο άνδρας να μπορεί χωρίς κανέναν προβληματισμό να τα έχει και τα δύο. Ποτέ δεν πρόκειται να αποδεχτώ μια τέτοια αδικία.
Επίσης, αξιόλογη καριέρα είναι τραγικά δύσκολο να κάνεις ακόμα κι αν ασχολείσαι με αυτή χωρίς άλλους περισπασμούς. Αν την παρατήσεις κιόλας για 1-2 χρόνια, οι πιθανότητες συρρικνώνονται δραματικά. Άρα ουσιαστικά μου λες ότι οι γυναίκες πρέπει να αποδεχθούν ότι θα πρέπει να καταβάλλουν δεκαπλάσια (και βάλε) προσπάθεια από έναν άνδρα για την ίδια καριέρα, ακόμη κι αν έχουν περισσότερο ταλέντο στο αντικείμενο τους; Όχι, δεν πρόκειται να δεχτώ κάτι τέτοιο ποτέ ως σωστό και δίκαιο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο σήμερα, τότε και μόνο το ότι είναι άδικο, αποτελεί καμπανάκι ότι πρέπει να αλλάξει.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 08:10, 04-05-09:

οι νεαρες γυναικες απο μονες τους τραβανε τα παιδια....το μικρο παιδι(σο νηπιαγωγειο,δημοτικο πχ)νιωθει ιδιαιτερη ελξη προς τις κοπελες σχετιακα με τους ανδρες...
Ρωτα ψυχολογους-ψυχιατρους για την γεννετικη-αρχεγονη σχεση της γυναικας μανας με το παιδι...Η μανα ειναι αναντικαταστατη....και όσοι μεγαλωσαν χωρις αυτην ο ξερουν αυτο...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:42, 04-05-09:

Άγγελε απαντάς επιλεκτικά επειδή καταλαβαίνεις επιλεκτικά ή για κάποιο άλλο λόγο;
Απαντάς σε ένα κομμάτι από όσα είπα, το οποίο δεν ήταν και κύριο. Τέσπα, αφού καίγεσαι τόσο (δεν εξηγείται αλλιώς το πως κυνηγάς τα ποστ μου έτσι, you're addicted to me ) ας σου απαντήσω:
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οι νεαρες γυναικες απο μονες τους τραβανε τα παιδια....το μικρο παιδι(σο νηπιαγωγειο,δημοτικο πχ)νιωθει ιδιαιτερη ελξη προς τις κοπελες σχετιακα με τους ανδρες...
Makes sense, αν σκεφτείς ότι στο 99% των σημερινών οικογενειών, μέχρι να πάει το παιδί στο νηπιαγωγείο έχει αναπτύξει ιδιαίτερα πιο στενή σχέση με τη μητέρα του απ'ότι με τον πατέρα του.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Ρωτα ψυχολογους-ψυχιατρους για την γεννετικη-αρχεγονη σχεση της γυναικας μανας με το παιδι...Η μανα ειναι αναντικαταστατη....και όσοι μεγαλωσαν χωρις αυτην ο ξερουν αυτο...
Ενώ όσοι μεγάλωσαν χωρίς πατέρα είπαν "έλα μωρέ, δε βαριέσαι, μια χαρά είμαστε";
Αν αρκούσε η μάνα για να μεγαλώσει ένα παιδί, θα αναπαραγόμασταν με διχοτόμηση, σαν τις αμοιβάδες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 08:53, 04-05-09:

Θα διάλεγα να το βλέπει περισσότερο αυτός που θα θυσιάσει λιγότερα για να το επιτύχει αυτό.
Πιστεύω ακράδαντα ότι για να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά, πρέπει οι γονείς του να είναι ευτυχισμένοι και να μην νιώθουν ότι θυσίασαν τη ζωή τους για αυτό, διότι αυτό βγαίνει σε καταπιεσμένο μίσος και υπερβολικές απαιτήσεις από το παίδι όπως έχουμε δει πολλάκις ("Θυσίασα τη ΖΩΗ μου για σένα κι εσύ με απογοητεύεις έτσι??? Κωλόπαιδο, ανάθεμα την ώρα που σε γέννησα!!" Τραβηγμένο; Το έχω ακούσει πολλές φορές σε διάφορες παραλλαγές από μάνες που σταμάτησαν τη δουλειά για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους...)
Για να το αποφύγουμε λοιπόν αυτό όπως έχω πει και στο θέμα της έκτρωσης πρέπει η μάνα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ να φέρει ένα παιδί στον κόσμο, όχι μόνο όταν τα οικονομικά της είναι καλά, αλλά κι όταν νιώθει έτοιμη πως μπορεί να του δοθεί ολοκληρωτικά κι οτι η θυσία που κάνει να αφήσει ή να παραμελήσει την εργασία / σπουδές κλπ δεν είναι τόσο σημαντική όσο το να φέρει στον κόσμο ένα παιδί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 08:59, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Για να το αποφύγουμε λοιπόν αυτό όπως έχω πει και στο θέμα της έκτρωσης πρέπει η μάνα να ΕΠΙΛΕΞΕΙ να φέρει ένα παιδί στον κόσμο, όχι μόνο όταν τα οικονομικά της είναι καλά, αλλά κι όταν νιώθει έτοιμη πως μπορεί να του δοθεί ολοκληρωτικά κι οτι η θυσία που κάνει να αφήσει ή να παραμελήσει την εργασία / σπουδές κλπ δεν είναι τόσο σημαντική όσο το να φέρει στον κόσμο ένα παιδί.
Δηλαδή για σένα η μοίρα κάθε γυναίκας είναι είτε να μην κάνει παιδιά, είτε να μην κάνει τίποτα σπουδαίο (εκτός απο τα παιδιά της, για όσους τα θεωρούν επίτευγμα);
Μια επιστήμων που κάνει έρευνα για τον καρκίνο για παράδειγμα, θα έπρεπε να την παρατήσει ή να μην κάνει παιδιά;
Ο πατέρας για για σένα τι ρόλο παίζει; Πρέπει κι αυτός να παρατήσει/παραμελήσει τη δουλειά του;

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,251 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:00, 04-05-09:

Πιθανόν να τη γεμίζει στην αρχή, όταν είναι ακόμη επηρεασμένη από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης. Μετά όμως; Μετά κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει άποψη, αλλά θα είναι πολύ αργά για την καριέρα της...
Μα ποιες ορμόνες της εγκυμοσύνης; Εγώ σου λέω να εποιλέξει να κάνει ένα παιδί (δηλαδή να μείνει έγκυος) ξέροντας τις συνέπειες. Αν είναι να το επιλέξει μετά που θα γεννήσει (α γαμώτο, ένα μωρό! ας το μεγαλώσω) ζήτω που καήκαμε...

Κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει άποψη; Ποιες στατιστικές το λένε αυτό; Ποια μάνα που επέλεξε να φέρει στον κόσμο ένα παιδί θα μετανιώσει και θα πει "αχ μακάρι να μη σε είχα γεννήσει γιατί η καριέρα μου πάει στον βρόντο";

Και η πιο σημαντική ερώτηση: πώς θα χαρακτηρίσεις μια μάνα που θα βάλει το παιδί της σε δεύτερη μοίρα από το οτιδήποτε;

Δηλαδή για σένα η μοίρα κάθε γυναίκας είναι είτε να μην κάνει παιδιά, είτε να μην κάνει τίποτα σπουδαίο (εκτός απο τα παιδιά της, για όσους τα θεωρούν επίτευγμα);
Μια επιστήμων που κάνει έρευνα για τον καρκίνο για παράδειγμα, θα έπρεπε να την παρατήσει ή να μην κάνει παιδιά;
Ο πατέρας για για σένα τι ρόλο παίζει; Πρέπει κι αυτός να παρατήσει/παραμελήσει τη δουλειά του;
Καταρχήν η μοίρα μιας γυναίκας είναι αυτή που η ίδια επιλέγει. Ξέροντας όμως τα γεγονότα: το παιδί χρειάζεται να σε έχει κοντά του. Αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει, το παίρνω σαν δεδομένο. Τώρα ποιοτικά, ποσοτικά, μη μασάμε τις ίδιες καραμέλες, πρέπει να είσαι κοντά του. Αν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις παιδί, δέχεσαι οτι το παιδί είναι προτεραιότητα. Αν λοιπόν η δουλειά σου χρειάζεται πολλές ώρες και πολλή συγκέντρωση, ξέρεις εκ των πραγμάτων οτι δεν μπορείς να είσαι κοντά στο παιδί (που είπαμε οτι είναι απαραίτητο). Οπότε γιατί έκανες παιδί; Κι αφού το έκανες, πώς του στερείς κάτι που δικαιούται, αφού από πριν ήξερες τις υποχρεώσεις σου;

Εγώ προσωπικά θεωρώ το να κάνεις και να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί (γενικολογίες αλλά αν εμβαθύνω θα βγω εκτός θέματος) είναι μεγαλύτερο επίτευγμα από το να εργάζεσαι κάπου και να δημιουργείς ή να προσφέρεις στην κοινωνία. Εσύ όμως που σκέφτεσαι το ανάποδο, γιατί επιλέγεις να κάνεις παιδί; (γενικό το εσύ).

Παιδιά μπορεί να κάνει ο καθένας. Κι αυτή που μένει 24 ώρες σπίτι μαζί τους, κι αυτή που λείπει στην Αμερική για δουλειές και τα βλέπει καλοκαίρι και Χριστούγεννα. Το θέμα είναι πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά.

Ο πατέρας εφόσον δέχεται να κάνει οικογένεια πρέπει εκ των πραγμάτων να μπορεί να φέρνει χρήματα στο σπίτι. Άνετα μπορεί να γίνει και το ανάποδο: να φέρνει η γυναίκα χρήματα κι ο άντρας να μεγαλώνει τα παιδιά. Δεν αντιλέγω. Κάποιος λοιπόν θα πρέπει να αφοσιωθεί στα παιδιά. Το ποιος είναι αυτός, αδιάφορο. Είθισται βέβαια να είναι η γυναίκα, δε θα το κρίνω σωστό ή λάθος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 04-05-09 στις 12:31. Αιτία: merge. Βλέπε κουμπάκι "επεξεργασία"
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:13, 04-05-09:

Μα ποιες ορμόνες της εγκυμοσύνης;
Κατά την εγκυμοσύνη και λίγο αργότερα εκκρίνονται διάφορες ορμόνες που επηρεάζουν ψυχολογικά την έγκυο.
Εγώ σου λέω να εποιλέξει να κάνει ένα παιδί (δηλαδή να μείνει έγκυος) ξέροντας τις συνέπειες.
Οι οποίες είναι; Εγώ πάντως δεν θα ήθελα επ'ουδενί μια μάνα που θα παρατούσε τον εαυτό της για μένα και χαίρομαι πολύ που δεν είχα τέτοια.
Κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξει άποψη; Ποιες στατιστικές το λένε αυτό;
Δεν γνωρίζω. Είναι συμπέρασμα που έχω βγάλει από όσες εμπειρίες είχα με γυναίκες που παράτησαν την καριέρα τους για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Οι περισσότερες πολλά χρόνια αργότερα το μετάνιωσαν και μάλιστα έλεγαν συνεχώς στις κόρες τους να μην κάνουν το ίδιο επ'ουδενί.
Ποια μάνα που επέλεξε να φέρει στον κόσμο ένα παιδί θα μετανιώσει και θα πει "αχ μακάρι να μη σε είχα γεννήσει γιατί η καριέρα μου πάει στον βρόντο";
Όχι φυσικά. Θα πει όμως "τι κρίμα που παράτησα την καριέρα μου, όσο κι αν αγαπάω το παιδί μου, θα μπορούσα να τα είχα κάνει ταυτόχρονα αν συνεισέφερε και ο άνδρας μου εξίσου".
Και η πιο σημαντική ερώτηση: πώς θα χαρακτηρίσεις μια μάνα που θα βάλει το παιδί της σε δεύτερη μοίρα από το οτιδήποτε;
Από το οτιδήποτε, θα την χαρακτηρίσω φυσικά κακή μάνα. Από κάτι συγκεκριμένο όμως, δεν θα την κακοχαρακτηρίσω απαραιτήτως, θα κρίνω πρώτα τι είναι αυτό.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 09:21, 04-05-09:

Αν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις παιδί, δέχεσαι οτι το παιδί είναι προτεραιότητα. Αν λοιπόν η δουλειά σου χρειάζεται πολλές ώρες και πολλή συγκέντρωση, ξέρεις εκ των πραγμάτων οτι δεν μπορείς να είσαι κοντά στο παιδί (που είπαμε οτι είναι απαραίτητο). Οπότε γιατί έκανες παιδί; Κι αφού το έκανες, πώς του στερείς κάτι που δικαιούται, αφού από πριν ήξερες τις υποχρεώσεις σου;

γι αυτο και οι εξυπνες γυναικες και καλες μανες παντρευονται πλουσιους αντρες ωστε οι ιδιες να μπορουν να μεγαλωνουν σωστα τα παιδια τους και να χτιζουν τα γερα θεμελια της οικογενειακης εστιας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:24, 04-05-09:

Καταρχήν η μοίρα μιας γυναίκας είναι αυτή που η ίδια επιλέγει. Ξέροντας όμως τα γεγονότα: το παιδί χρειάζεται να σε έχει κοντά του. Αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει, το παίρνω σαν δεδομένο. Τώρα ποιοτικά, ποσοτικά, μη μασάμε τις ίδιες καραμέλες, πρέπει να είσαι κοντά του.
Να με συγχωρείς αλλά το ποσοτικά έχει τεράστια διαφορά από το ποιοτικά. Και εκεί είναι που την πατάνε οι περισσότερες γυναίκες που παρατούν τη δουλειά για το παιδί.
Ποιοτικά μπορείς να ασχολείσαι με το παιδί ακόμη κι αν έχεις ιδιαίτερα απαιτητική δουλειά.
Αν λοιπόν επιλέξεις να κάνεις παιδί, δέχεσαι οτι το παιδί είναι προτεραιότητα. Αν λοιπόν η δουλειά σου χρειάζεται πολλές ώρες και πολλή συγκέντρωση, ξέρεις εκ των πραγμάτων οτι δεν μπορείς να είσαι κοντά στο παιδί (που είπαμε οτι είναι απαραίτητο). Οπότε γιατί έκανες παιδί; Κι αφού το έκανες, πώς του στερείς κάτι που δικαιούται, αφού από πριν ήξερες τις υποχρεώσεις σου;
Γιατί του προσφέρω άλλα πράγματα που επίσης δικαιούται, αλλά ελάχιστες του τα προσφέρουν.
Εγώ προσωπικά θεωρώ το να κάνεις και να μεγαλώσεις σωστά ένα παιδί (γενικολογίες αλλά αν εμβαθύνω θα βγω εκτός θέματος) είναι μεγαλύτερο επίτευγμα από το να εργάζεσαι κάπου και να δημιουργείς ή να προσφέρεις στην κοινωνία.
Γιατί;
Εσύ όμως που σκέφτεσαι το ανάποδο, γιατί επιλέγεις να κάνεις παιδί; (γενικό το εσύ).
Θα αντιστρέψω την ερώτηση: Εσύ γιατί κάνεις παιδί;
Παιδιά μπορεί να κάνει ο καθένας. Κι αυτή που μένει 24 ώρες σπίτι μαζί τους, κι αυτή που λείπει στην Αμερική για δουλειές και τα βλέπει καλοκαίρι και Χριστούγεννα. Το θέμα είναι πώς θα μεγαλώσουν αυτά τα παιδιά.
Κατά τη γνώμη μου, και στις 2 περιπτώσεις χάλια, για διαφορετικούς λόγους στην καθεμία.
Το θέμα είναι να βρεις μια χρυσή τομή, όχι να ασχολείσαι με αυτά όλη μέρα και να τα πνίγεις.
Ο πατέρας εφόσον δέχεται να κάνει οικογένεια πρέπει εκ των πραγμάτων να μπορεί να φέρνει χρήματα στο σπίτι. Άνετα μπορεί να γίνει και το ανάποδο: να φέρνει η γυναίκα χρήματα κι ο άντρας να μεγαλώνει τα παιδιά. Δεν αντιλέγω. Κάποιος λοιπόν θα πρέπει να αφοσιωθεί στα παιδιά. Το ποιος είναι αυτός, αδιάφορο. Είθισται βέβαια να είναι η γυναίκα, δε θα το κρίνω σωστό ή λάθος.
Και πάλι, γιατί; Επειδή είναι περισσότερο δοκιμασμένο;
Από που προκύπτει ότι όσο περισσότερες ώρες περνάς με τα παιδιά τόσο καλύτερα μεγαλώνουν;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 09:33, 04-05-09:

Από που προκύπτει ότι όσο περισσότερες ώρες περνάς με τα παιδιά τόσο καλύτερα μεγαλώνουν;
Χμμ...στη μονη περιπτωση που δε θα μεγαλωσουν καλυτερα, ειναι οταν αυτος ο χρονος ασχολιας με τα παιδια, δεν ειναι ποιοτικος. Ειτε ειναι μια ωρα την ημερα, ειτε 15.
Επομενως, εαν οι γονεις ασχολουνται με τα παιδια τους ουσιαστικα και δεν τα παρατουν μπροστα στο ντιβιντι ή στο πλειστεισιον π.χ, οταν ειναι μαζι τους, τοτε ναι, οσες περισσοτερες ωρες αφιερωνεις στα παιδια(ιδιαιτερα κατα τα πρωτα 10 χρονια της ζωης αυτων), τοσο καλυτερο ειναι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:39, 04-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Χμμ...στη μονη περιπτωση που δε θα μεγαλωσουν καλυτερα, ειναι οταν αυτος ο χρονος ασχολιας με τα παιδια, δεν ειναι ποιοτικος. Ειτε ειναι μια ωρα την ημερα, ειτε 15.
Επομενως, εαν οι γονεις ασχολουνται με τα παιδια τους ουσιαστικα και δεν τα παρατουν μπροστα στο ντιβιντι ή στο πλειστεισιον π.χ, οταν ειναι μαζι τους, τοτε ναι, οσες περισσοτερες ωρες αφιερωνεις στα παιδια(ιδιαιτερα κατα τα πρωτα 10 χρονια της ζωης αυτων), τοσο καλυτερο ειναι...
Συνήθως όμως δεν είναι ποιοτικός, είναι; Προσωπικά όσες οικογένειες ξέρω που ο ένας γονιός δεν δουλεύει τάχα μου για να μεγαλώσει τα παιδιά, καταλήγει τελικά να τρέχει όλη μέρα να καθαρίσει το σπίτι και καταλήγει στο τέλος να παραμελεί τα παιδιά όσο και κάποιος που δουλεύει ή και περισσότερο. Το να βρίσκεται απλώς εκεί ο γονιός δεν συντελεί σε κάτι στο σωστότερο μεγάλωμα των παιδιών...
Προσωπικά με τους γονείς μου που εργάζονταν και οι 2, έχω περάσει ΠΟΛΥ πιο ποιοτικό χρόνο ως παιδί απ'ότι όλοι μου οι συμμαθητές των οποίων ο ένας γονιός δεν εργαζόταν (τουλάχιστον από όσους μπορούσα να ξέρω, δεν είχα δα και σχέσεις με όλους)...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:19, 04-05-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παιδεύουμε. Μια γυναίκα που βάζει πρώτα το παιδί από την καριέρα, θα κάνει παιδί. Μια γυναίκα που επιλέγει την καριέρα από το παιδί, δε θα κάνει παιδί. Αν μπορεί να βρει τις χρυσές ισορροπίες ώστε και να κάνει καριέρα και να μεγαλώνει σωστά το παιδί της, μπράβο της. Αυτό που μας κάνει να διαφωνούμε ουσιαστικά είναι οτι όσο εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να διαλέξει μια γυναίκα την καριέρα από το παιδί, άλλο όσο σου φαίνεται εσένα να διαλέξει το παιδί από την καριέρα. Κανείς όμως δεν πάει να πείσει κανέναν.

γυναίκες που παράτησαν την καριέρα τους για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Οι περισσότερες πολλά χρόνια αργότερα το μετάνιωσαν και μάλιστα έλεγαν συνεχώς στις κόρες τους να μην κάνουν το ίδιο επ'ουδενί.
Αυτές οι γυναίκες έκαναν παιδί χωρίς να το επιλέξουν γιατί απλά τους έτυχε. Λογικό είναι λοιπόν σε κάποιο σημείο της ζωής τους να αναρωτιούνται πώς θα ήταν η ζωή τους αν δεν τους είχε τύχει ένα παιδί. Οι κόρες όμως αυτών των γυναικών υπάρχει πιθανότητα να επιλέξουν να κάνουν παιδί από την καριέρα, οπότε η συμβουλή είναι άκυρη και δείχνει οτι κρίνουν εξ ΄δίων τα αλλότρια.

Θα πει όμως "τι κρίμα που παράτησα την καριέρα μου, όσο κι αν αγαπάω το παιδί μου, θα μπορούσα να τα είχα κάνει ταυτόχρονα αν συνεισέφερε και ο άνδρας μου εξίσου".
Αυτό είναι κάτι που ένα ζευγάρι μπορεί να κανονίσει. Δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει. Αλλά κακά τα ψέματα, με 8 ώρες εργασία δε γίνεται καριέρα. Κάποιος θα υποχωρήσει.

Από το οτιδήποτε, θα την χαρακτηρίσω φυσικά κακή μάνα. Από κάτι συγκεκριμένο όμως, δεν θα την κακοχαρακτηρίσω απαραιτήτως, θα κρίνω πρώτα τι είναι αυτό.
Να η βασική μας διαφορά: εγώ δεν διανοούμαι οτι υπάρχει στον κόσμο πιο σημαντικό πράγμα για μια μάνα από ένα παιδί (που έχει φέρει στον κόσμο ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ).

Κατά τα άλλα, συμφωνούμε.

Και να πω και μια προσωπική ιστορία, η θεία μου ήταν μια πολύ όμορφη κοπέλα που θα μπορούσε να γίνει μοντέλο. Ήταν επίσης γερό μυαλό και πέρασε στο πανεπιστήμιο. Η επιλογή της όμως ήταν να κάνει οικογένεια. Έκανε 6 παιδιά, ακόμα μεγαλώνει κάποια, και ποτέ της δε μετάνιωσε που παράτησε τα πάντα για τα παιδιά. Δε συμφωνώ ιδιαίτερα, γιατί έχασε κάθε επαφή με τον έξω κόσμο και έμεινε πίσω σε κάποια πράγματα. Αλλά θέλω να σας πω οτι οι επιλογές του καθενός είναι διαφορετικές κι το οτι κάτι μας φαίνεται εξωφρενικό δε σημαίνει οτι δεν κάνει κάποιον άλλο ευτυχισμένο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 10:39, 04-05-09:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το παιδεύουμε. Μια γυναίκα που βάζει πρώτα το παιδί από την καριέρα, θα κάνει παιδί. Μια γυναίκα που επιλέγει την καριέρα από το παιδί, δε θα κάνει παιδί. Αν μπορεί να βρει τις χρυσές ισορροπίες ώστε και να κάνει καριέρα και να μεγαλώνει σωστά το παιδί της, μπράβο της. Αυτό που μας κάνει να διαφωνούμε ουσιαστικά είναι οτι όσο εμένα μου φαίνεται αδιανόητο να διαλέξει μια γυναίκα την καριέρα από το παιδί, άλλο όσο σου φαίνεται εσένα να διαλέξει το παιδί από την καριέρα. Κανείς όμως δεν πάει να πείσει κανέναν.
Κάνεις λάθος. Αυτό που μου φαίνεται αδιανόητο είναι το να πρέπει να διαλέξει.
Αυτές οι γυναίκες έκαναν παιδί χωρίς να το επιλέξουν γιατί απλά τους έτυχε. Λογικό είναι λοιπόν σε κάποιο σημείο της ζωής τους να αναρωτιούνται πώς θα ήταν η ζωή τους αν δεν τους είχε τύχει ένα παιδί. Οι κόρες όμως αυτών των γυναικών υπάρχει πιθανότητα να επιλέξουν να κάνουν παιδί από την καριέρα, οπότε η συμβουλή είναι άκυρη και δείχνει οτι κρίνουν εξ ΄δίων τα αλλότρια.
Στις περισσότερες περιπτώσεις που έχω υπόψιν δεν έτυχε... Και φυσικά δεν μετάνιωσαν καθόλου το ότι έκαναν παιδί και το υπεραγαπούν, αυτό που μετάνιωσαν είναι ότι δεν προσπάθησαν να κρατήσουν και τη δουλειά τους.

Αυτό είναι κάτι που ένα ζευγάρι μπορεί να κανονίσει. Δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει. Αλλά κακά τα ψέματα, με 8 ώρες εργασία δε γίνεται καριέρα. Κάποιος θα υποχωρήσει.
Αναλόγως την εργασία. Με 8 ώρες εργασία σίγουρα δεν γίνεται καριέρα, αλλά δεν είναι απαραίτητο για να γίνει καριέρα να περνάς 8 ώρες χωριστά από το παιδί. Υπάρχουν δουλειές που γίνονται άνετα από το σπίτι (ακόμα και υπαλληλικές, αν ο εργοδότης δεν είναι κολλημένος) και υπάρχουν και δουλειές που δεν έχουν συγκεκριμένο ωράριο.
Πχ προσωπικά, ποτέ δεν ένιωσα έλλειψη της μητέρας μου, γιατί παρ'ότι δούλευε πάρα πολλές ώρες, το γραφείο της ήταν ακριβώς κάτω από το σπίτι και πολλές φορές δούλευε και στο σπίτι. Ναι οκ, ήμουν τυχερή, αλλά πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ούτε καν προσπαθούν να βρουν μια λύση, και απλά καταφεύγουν στο εύκολο, να παρατήσουν τη δουλειά τους. Βέβαια who cares, όσες τα παρατούν τόσο εύκολα, ούτως ή άλλως δεν θα έκαναν καριέρα... Θα μπορούσαν όμως τουλάχιστον να είναι οικονομικά ανεξάρτητες.

Αλλά θέλω να σας πω οτι οι επιλογές του καθενός είναι διαφορετικές κι το οτι κάτι μας φαίνεται εξωφρενικό δε σημαίνει οτι δεν κάνει κάποιον άλλο ευτυχισμένο.
Συμφωνώ. Αυτό που δεν ανέχομαι, είναι να προσπαθεί να μου πει κάποιος πώς θα μεγαλώσω τα παιδιά μου και τι θα κάνω με τη δική μου ζωή (εκτός αν είναι ειδικός, και δεν νομίζω κανείς από όσους απάντησαν στο θέμα να είναι) και να υπονοεί ότι αν δεν τα μεγαλώσω όπως πιστεύει εκείνος/η, τότε δεν θα μεγαλώσουν σωστά. Και πάρα πολλοί αυτό ακριβώς κάνουν. Τα "πρέπει" που πετάει ο καθένας αυτό ακριβώς κάνουν. Δεν υπάρχουν πρέπει, και δεν μπορείς να προεξοφλήσεις ποτέ αν ένα παιδί θα μεγαλώσει σωστά ή λάθος, ο,τι "θυσίες" και να κάνεις ή να μην κάνεις.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:09, 04-05-09:

Μην ξεχναμε πως ουσιαστικα η συντριπτικη πλειοψηφια των γυναικων παντα δουλευανε και στα χωραφια και στις οικογενειακες επιχειρησεις παλια..εδω και χιλιετιες και αιωνες...η εξαιρεση ειναι να φτανουν τελειως τα λεφτα του ανδρα και να μη χρειαζεται να δουλευει η γυναικα...στα χωραφια γενναγανε οι γυναικες ,ι κατω απο τις ελιες θηλαζανε τα μωρα τους...

και συχνα οι γυναικες δουλευανε και πιο σκληρα απο τους ανδρες...όλα τα σιτηρα και τους καρπους,λαχανικα απο τα χωραφια πχ ποιος τα μαζευε τοσους αιωνες?Για δειτε τα χωρια..Και εδω χωριο ειναι...που ζω και βλεπω πω οι γυναικες φροντιζουν τα ζωα και τα χωραφια μεχρι τα 80+ ( και για να μη βαριουνται πολλες φορες,αυτο τις κραταει στη ζωη..)...
Σε όλη την ανθρωπινη ιστορια ο κανονας ήταν οτι σε μια οικογενεια δουλευανε όλοι..για να βγαλουν το ψωμι τους και να επιβιωσουν...οποτε πρακτικα δεν υπαρχει εργασια ή παιδι..αλλα και τα δυο(διατηρηση ισορροπιων)...και ίσως ειναι το καλυτερο αυτο και για τη μανα και για το παιδι και για την οικογενεια..

Πανω απο φεμινισμους ,φαλλοκρατισμους και διαφορες ιδεολογιες ,υπαρχει ενας νομος...της αυτοσυντηρησης...-επιβιωσης και εκει υπακουν όλοι αν θελουν να υπαρχουν......ανδρες -γυναικες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 04-05-09 στις 14:11.
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 13:56, 04-05-09:

Ξέροντας όμως τα γεγονότα: το παιδί χρειάζεται να σε έχει κοντά του. Αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει, το παίρνω σαν δεδομένο.
Κι όμως δεν είναι δεδομένο. Στη λογοτεχνία του 19 αιώνα ειδικά θα βρεις αναφορές για γυναίκες και άνδρες της εργατικής τάξης που εργάζονταν στα εργοστάσια ή στις βιοτεχνίες και τα παιδιά μεγάλωναν στους δρόμους ή στις αγροτικές περιοχές τα αναλάμβαναν οι ηλικιωμένοι (ή όποιος τύχαινε να μένει σπίτι) και οι μητέρες των ανώτερων τάξεων, παρόλο που δεν εργάζονταν είχαν τις λεγόμενες παραμάνες πολλές από τις οποίες αναλάμβαναν ακόμα και το θηλασμό.

Το μοντέλο της γυναίκας-μητέρας που ασχολείται κατα αποκλειστικότητα με το σπίτι παγιώθηκε μετά το δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Γύρω από αυτό χτίστηκε μία μυθολογία από την ψυχολογία και την ψυχιατρική, οι οποίες αποφαίνονταν ότι για όλα τα δεινά και για όλη την παθολογία, από αυτισμό μέχρι σχιζοφρένεια, ευθύνεται η μητέρα. Σήμερα αυτό καταρρίπτεται και η παθολογία παρουσιάζεται ως πολυπαραγοντικό φαινόμενο αλλά παρόλα αυτά οι γυναίκες παγιδεύονται σε ένα δίλημμα που δε θα έπρεπε να υφίσταται. Η Michelle και η Neraida με καλύπτουν απόλυτα ως προς το θέμα της ποιότητας του χρόνου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:20, 04-05-09:

Κι όμως δεν είναι δεδομένο. Στη λογοτεχνία του 19 αιώνα ειδικά θα βρεις αναφορές για γυναίκες και άνδρες της εργατικής τάξης που εργάζονταν στα εργοστάσια ή στις βιοτεχνίες και τα παιδιά μεγάλωναν στους δρόμους ή στις αγροτικές περιοχές τα αναλάμβαναν οι ηλικιωμένοι (ή όποιος τύχαινε να μένει σπίτι) και οι μητέρες των ανώτερων τάξεων, παρόλο που δεν εργάζονταν είχαν τις λεγόμενες παραμάνες πολλές από τις οποίες αναλάμβαναν ακόμα και το θηλασμό.
Μη φτασουμε και στο άλλο ακρο..
Η απαντηση παντως στο διλημμα "Παιδια ή καριερα" ειναι "Και τα δυο!"
Συμφωνω απολυτως με την Obscura απο πανω στο ότι πολλα πραγματα που θεωρουμε "παραδοσιακα".."Η γυναικα στο σπιτι ,ο ανδρας στη δουλεια"...ειναι φτιαχτα εδω και 50-60 χρονια...

Ενω σε όλους τους αιωνες πριν ,ενα ζευγαρι και μια οικογενεια δουλευανε με οσες δυναμεις είχε ο καθενας για την επιβιωση....(με τα προβληματα βεβαια,που υπηρχαν όντως μερικες φορες της καταπιεσης των γυναικων ..)Μη ξεχναμε ότι στην Αρχαια Ελλαδα υπηρχε η Αθηνα( με τις γυναικες το Χρυσο Αιωνα κλεισμενες μεσα..) και υπηρχε και το άλλο ακρο της σχεδον μητριαρχικης Σπαρτης...Και υπηρχαν εννοειται και όλα τα ενδιαμεσα...της υπολοιπης Ελλαδας..Σαν να λεμε ΗΠΑ -Ρωσσια και όλα τα ενδιαμεσα...σε αναλογια..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:43, 04-05-09:

Ανέφερα επίσης ότι αν από την αρχή της ζωής του μωρού οι δύο γονείς συνέβαλλαν εξίσου στην ανατροφή του, θα είχε εξίσου στενή σχέση και με τους δύο.
Το ανεφερες, αλλά αμφιβαλλω αν ισχυει. Και τα ιδια ακριβως να κανουνε, με τη μανα θα εχει στενοτερη σχεση. Κατι που δεχεσαι.

Όσο για το ότι η ζωή δεν είναι δίκαιη, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το αποδεχτούμε και να μην προσπαθήσουμε να την κάνουμε όσο πιο δίκαιη μπορούμε.
Σαφως. Δεν ειπε κανεις κατι τετοιο. Να βοηθανε ολοι, αρκει να μη νομιζουμε οτι το φυλλο ειναι παντελως ασημαντο και αρα δεν πρεπει να επηρεαζει τιποτα σχετικα με το παιδι.

Με καλυψε η Himela. Αυτα πρεπει να τα εχει ξεκαθαρισει μια γυναικα μεσα της πριν μπει στη διαδικασια να κανει παιδι. Αρα οι ορμονες και τα σχετικα, δεν παιζουν ρολο.

Χρειάζονται και θυσίες στη ζωή, αλλά και από τα δύο φύλα. Θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει η γυναίκα να διαλέξει ανάμεσα σε καριέρα και οικογένεια και ο άνδρας να μπορεί χωρίς κανέναν προβληματισμό να τα έχει και τα δύο. Ποτέ δεν πρόκειται να αποδεχτώ μια τέτοια αδικία.
Καταρχην πας κατευθειαν στο καριερα. Δλδ με το ναεργαζεται δεν ικανοποιεισαι ; Πρεπει σωνει και καλα να κανει καριερα ; Καριερα ξερουμε τι σημαινει ; Σημαινει αφιερωνω για καποια χρονια τη ζωη μου στη δουλεια, και θυσιαζω ολα τα αλλα (το πες και συ στο ποστ σου). Δεν ειναι ουτε εφικτο, ουτε επιθυμητο,ουτε η καλυτερη λυση για ολους. Και αν μια γυναικα χρειαστει να θυισιασει κατι επαγγελματικα (οχι απαραιτητα να μην εργαζεται τελειως), γιατι το θεωρεις αδικια; δεν εχει τοσα ωφελη που δεν εχει ο αντρας ; Αμα το παμε ετσι, δεν ειναι αδικια να μην τεκνοποιει ο αντρας ; Δεν ειναι αδικια που ο αντρας πεθαινει πιο ευκολα ; Δλδ η φυση ειναι ετσι, τι να κανουμε τωρα ; Αμα δε μπορουμε να εναρμονιστουμε με μια κατασταση και να βελτιστοποιησουμε οτι μπορουμε, τοτε ...ας αλλαξουμε φυλλο , τι να πω.

Επίσης, αξιόλογη καριέρα είναι τραγικά δύσκολο να κάνεις ακόμα κι αν ασχολείσαι με αυτή χωρίς άλλους περισπασμούς. Αν την παρατήσεις κιόλας για 1-2 χρόνια, οι πιθανότητες συρρικνώνονται δραματικά. Άρα ουσιαστικά μου λες ότι οι γυναίκες πρέπει να αποδεχθούν ότι θα πρέπει να καταβάλλουν δεκαπλάσια (και βάλε) προσπάθεια από έναν άνδρα για την ίδια καριέρα, ακόμη κι αν έχουν περισσότερο ταλέντο στο αντικείμενο τους; Όχι, δεν πρόκειται να δεχτώ κάτι τέτοιο ποτέ ως σωστό και δίκαιο. Αν ισχύει κάτι τέτοιο σήμερα, τότε και μόνο το ότι είναι άδικο, αποτελεί καμπανάκι ότι πρέπει να αλλάξει.
Αν εχει ταλεντο, τοτε να μην κανει παιδι και να κανει καριερα. Κι αν τα καταφερει, και προλαβει ας κανει παιδι. Δε μπορουμε να τα χουμε ολα. Ειδικα οταν σκεφτομαστε τον εαυτο μας πρωτα.

Οι οποίες είναι; Εγώ πάντως δεν θα ήθελα επ'ουδενί μια μάνα που θα παρατούσε τον εαυτό της για μένα και χαίρομαι πολύ που δεν είχα τέτοια.
Μη λες μεγαλα λογια. Μπορει να βρεις οτι υπαρχουν πολυ περισσοτερα παιδια που δε θα ηθελαν επουδενι μια μανα να παρατησει τα ιδια, για να ασχοληθει μονο με το επαγγελμα της.

Δεν γνωρίζω. Είναι συμπέρασμα που έχω βγάλει από όσες εμπειρίες είχα με γυναίκες που παράτησαν την καριέρα τους για να μεγαλώσουν τα παιδιά τους. Οι περισσότερες πολλά χρόνια αργότερα το μετάνιωσαν και μάλιστα έλεγαν συνεχώς στις κόρες τους να μην κάνουν το ίδιο επ'ουδενί.
Που ειναι ποσες ; 2 ; 4 ; 5 ; 7 ; Δε θα βγαζα συμπερασματα για ενα τοσο σημαντικο θεμα, απο τοσο μικρο δειγμα...

Το "κατι συγκεκριμενο" ειναι μεσα στο "οτιδηποτε"...

Να με συγχωρείς αλλά το ποσοτικά έχει τεράστια διαφορά από το ποιοτικά. Και εκεί είναι που την πατάνε οι περισσότερες γυναίκες που παρατούν τη δουλειά για το παιδί.Ποιοτικά μπορείς να ασχολείσαι με το παιδί ακόμη κι αν έχεις ιδιαίτερα απαιτητική δουλειά.
Μπορει το ποσοτικο και το ποιοτικο να μην ταυτιζονται, αλλα σιγουρα σχετιζονται. Αν εχεις 1 ωρα διαθεσιμη μονο ολη μερα για το παιδι, ειναι βεβαιο οτι η ποιοτητα συνολικα θα παει περιπατο. Η ποιοτητα για να υπαρχει χρειαζεται τουλαχιστον μια χ ποσοτητα.

Γιατί του προσφέρω άλλα πράγματα που επίσης δικαιούται, αλλά ελάχιστες του τα προσφέρουν.
Οπως ; Και ποια απο αυτα, ειναι σημαντικοτερα απο το να εισαι διπλα του σα μανα, σα φιλη, σαν γονιος, να παιζεις, να γελας, να το μαθαινεις, κλπ ;

Απο που προκυπτει το αντιθετο , το οποιο πιστευεις εσυ ; Γιατι εχεις αποψη αν δε το εχεις ψαξει ; Εγω αν δε ψαξω κατι λεω "δεν ξερω". Δεν ισχυει παντως οπως το λες, αλλά ισχυει το αναποδο.

Συνήθως όμως δεν είναι ποιοτικός, είναι; Προσωπικά όσες οικογένειες ξέρω που ο ένας γονιός δεν δουλεύει τάχα μου για να μεγαλώσει τα παιδιά, καταλήγει τελικά να τρέχει όλη μέρα να καθαρίσει το σπίτι και καταλήγει στο τέλος να παραμελεί τα παιδιά όσο και κάποιος που δουλεύει ή και περισσότερο. Το να βρίσκεται απλώς εκεί ο γονιός δεν συντελεί σε κάτι στο σωστότερο μεγάλωμα των παιδιών...
Προσωπικά με τους γονείς μου που εργάζονταν και οι 2, έχω περάσει ΠΟΛΥ πιο ποιοτικό χρόνο ως παιδί απ'ότι όλοι μου οι συμμαθητές των οποίων ο ένας γονιός δεν εργαζόταν (τουλάχιστον από όσους μπορούσα να ξέρω, δεν είχα δα και σχέσεις με όλους)...
Αgain..πολυ μικρο δειγμα για συμπερασματα.

Κάνεις λάθος. Αυτό που μου φαίνεται αδιανόητο είναι το να πρέπει να διαλέξει.
δυστυχως ολη η ζωη ειναι επιλογες. Συμφωνω μαζι σου, να παλεψουμε να εχουμε τι καλυτερες. Αλλά η παλη μπορει να παει μεχρι ενος σημειου σε καποια πραγματα.

Συμφωνώ. Αυτό που δεν ανέχομαι, είναι να προσπαθεί να μου πει κάποιος πώς θα μεγαλώσω τα παιδιά μου και τι θα κάνω με τη δική μου ζωή (εκτός αν είναι ειδικός, και δεν νομίζω κανείς από όσους απάντησαν στο θέμα να είναι) και να υπονοεί ότι αν δεν τα μεγαλώσω όπως πιστεύει εκείνος/η, τότε δεν θα μεγαλώσουν σωστά. Και πάρα πολλοί αυτό ακριβώς κάνουν. Τα "πρέπει" που πετάει ο καθένας αυτό ακριβώς κάνουν. Δεν υπάρχουν πρέπει, και δεν μπορείς να προεξοφλήσεις ποτέ αν ένα παιδί θα μεγαλώσει σωστά ή λάθος, ο,τι "θυσίες" και να κάνεις ή να μην κάνεις.
Κανεις δε σου λεει αυτο. Ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του. Το σημαντικο ειναι να μην νομιζουμε οτι εμεις ηδη ξερουμε, και να ακουμε ολους, να ακονιζουμε την κριση μας, και να παιρνουμε τα καλα απο καθε αποψη.

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
Κι επειδη καποτε το εκαναν απο αναγκη, παει να πει οτι δεν εχει επιπτωσεις ; Το ποιες και ποσες, εξαρταται απο αλλους παραγοντες, ειδικους για καθε περιπτωση. Σε μια περιπτωση μπορει να μην εχει κανενα σοβαρο αντικτυπο στο παιδι, σε αλλη μπορει που μεγαλο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 04-05-09 στις 15:06. Αιτία: ορθογραφικα
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:15, 04-05-09:

Γύρω από αυτό χτίστηκε μία μυθολογία από την ψυχολογία και την ψυχιατρική, οι οποίες αποφαίνονταν ότι για όλα τα δεινά και για όλη την παθολογία, από αυτισμό μέχρι σχιζοφρένεια, ευθύνεται η μητέρα. Σήμερα αυτό καταρρίπτεται και η παθολογία παρουσιάζεται ως πολυπαραγοντικό φαινόμενο
Μυθολογία; Μήπως μιλάμε εκ του ασφαλούς, ξέροντας τη δική μας περίπτωση κι άλλες 6-7 περιπτώσεις και κλίνουμε σε ένα θέμα; Γιατί τότε εγώ σας λέω άλλες 6-7 ανάποδες περιπτώσεις και συμπέρασμα δε βγαίνει. Ποιος μπορεί να αρνηθεί οτι το παιδί χρειάζεται τη μάνα του, να περάσει μαζί του ποσοτικό ή ποιοτικό χρόνο, ποσώς το ενδιαφέρει, να παίξει μαζί του, να του μάθει πράγματα, να γελάσουν, να το βοηθήσει σε δυσκολίες, να χαρεί με τη χαρά του; Να σας πω ένα παράδειγμα δικό μου. Μετά το σχολείο πήγαινα στη γιαγιά γιατί οι δικοί μου δούλευαν. Η γαγιά ερχόταν 2 ώρες μετά, γιατί ήταν νέα και δούλευε κι αυτή. Μια φορά είχε γίνει κάτι στο σχολείο και ήθελα να της το πω. Μπαίνει μέσα λοιπόν κουρασμένη κι εγώ πέφτω πάνω της και με χαρά άρχισα να της λέω την ιστορία. Εκείνη μου λέει "παιδί μου, άσε με να πάρω μια ανάσα, να φάω κάτι και τα λέμε μετά". Ε σας πληροφορώ οτι πέρασαν 15 χρόνια κι ακόμα το θυμάμαι, δεν της ξαναείπα ποτέ τίποτα. Αυτό που εμάς μας φαίνεται γελοίο και ασήμαντο, στο παιδί μπορεί να κάνει τεράστια εντύπωση και να το στιγματίσει. Οπότε έλα πες μου ξανά για ψυχολογίες και μύθους που καταρρίφθηκαν.

οι γυναίκες παγιδεύονται σε ένα δίλημμα που δε θα έπρεπε να υφίσταται
Μα για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα! Ξαναλέω πως δε διανοούμαι μάνα να μη βάλει το παιδί της πάνω απ' όλα...

... ακόμα ακόμα κι αν ήταν ατύχημα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:17, 04-05-09:

Λες να υπαρχει σοβαρη διαφωνια και σε κατι τετοιο ; Αλοιμονο μας !
Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για 'κείνα τα τόσο αυτονόητα πράγματα που κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να επεξεργαστεί και που τελικά υπάρχουν ποιοτικές διαφορές στην αντίληψη του καθενός, εξ ου και οι διαφωνίες για τις προεκτάσεις του θέματος, όπως ο ρόλος της γυναίκας που συζητάται εδώ.

Οπότε έλα πες μου ξανά για ψυχολογίες και μύθους που καταρρίφθηκαν.
Είναι επισφαλές να θεωρούνται οι οικογενειακές σχέσεις σαν αιτιώδης παράγοντας της ψυχοπαθολογίας.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:31, 04-05-09:

Υποψιάζομαι ότι πρόκειται για 'κείνα τα τόσο αυτονόητα πράγματα που κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να επεξεργαστεί και που τελικά υπάρχουν ποιοτικές διαφορές στην αντίληψη του καθενός, εξ ου και οι διαφωνίες για τις προεκτάσεις του θέματος, όπως ο ρόλος της γυναίκας που συζητάται εδώ.
Αρα στην ερωτηση μου απαντας "ναι".

Διαφορες στην αντιληψη υπαρχουν λογω πεποιθησεων και γνωσεων-εμπειριας (κυριως απουσιας αυτων) που εχει ο καθενας. Ομως μπορουμε ολοι να συμφωνουμε για καποια αρχη βασει της οποίας εκφραζεται ο τελικος σκοπος του "μεγαλωνω σωστα". Δλδ (το λεω προχειρα οπως μου βγαινει αυτη τη στιγμη) φτιαχνω εναν ανθρωπο με σωστες αρχες,κριτηρια,κριτικη ικανοτητα,αρετες,αισθηση του σωστου και του λαθους, και με ζεστα ανθρωπινα συναισθηματα, ισορροπημενο, ετσι ωστε να μην εξαρταται νοητικά ή συναισθηματικά απο άλλους, και να μπορει να φτιαξει τη ζωη του, αναλαμβανοντας τις ευθυνες των πραξεων του.

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 15:57, 04-05-09:

Αρα στην ερωτηση μου απαντας "ναι".

Διαφορες στην αντιληψη υπαρχουν λογω πεποιθησεων και γνωσεων-εμπειριας (κυριως απουσιας αυτων) που εχει ο καθενας. Ομως μπορουμε ολοι να συμφωνουμε για καποια αρχη βασει της οποίας εκφραζεται ο τελικος σκοπος του "μεγαλωνω σωστα". Δλδ (το λεω προχειρα οπως μου βγαινει αυτη τη στιγμη) φτιαχνω εναν ανθρωπο με σωστες αρχες,κριτηρια,κριτικη ικανοτητα,αρετες,αισθηση του σωστου και του λαθους, και με ζεστα ανθρωπινα συναισθηματα, ισορροπημενο, ετσι ωστε να μην εξαρταται νοητικά ή συναισθηματικά απο άλλους, και να μπορει να φτιαξει τη ζωη του, αναλαμβανοντας τις ευθυνες των πραξεων του.
Κι εγώ νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε κάποιες κοινές αρχές. Οπότε το αρχικό μου ερώτημα μετατρέπεται σε πώς μπορούμε να μεγαλώσουμε ένα παιδί σωστά. Προσπαθώ να αναδείξω τον πυρήνα της αντιπαράθεσης Michelle-Himela και αναρωτιέμαι αν αντικρούονται και οι πεποιθήσεις τους για το πώς επιτυγχάνεται η σωστή ανατροφή. Ας πάρουμε για παράδειγμα την αυτονομία. Η Himela και όσοι υποστηρίζουν τη σημασία της άμεσης διαθεσιμότητας, πιστεύει ότι η αυτονομία καλλιεργείται με τη συνεχή παρουσία ενός διαθέσιμου συναισθηματικά ενήλικα που παρέχει υποστηρικτικό περιβάλλον; Μήπως η Michelle και όσοι πιστεύουν ότι η άμεση διαθεσιμότητα δεν παίζει και τόσο ρόλο, πιστεύουν παράλληλα ότι η αυτονομία καλλιεργείται με ματαιώσεις και χρόνο με τον εαυτό;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:36, 04-05-09:

Η Himela και όσοι υποστηρίζουν τη σημασία της άμεσης διαθεσιμότητας, πιστεύει ότι η αυτονομία καλλιεργείται με τη συνεχή παρουσία ενός διαθέσιμου συναισθηματικά ενήλικα που παρέχει υποστηρικτικό περιβάλλον; Μήπως η Michelle και όσοι πιστεύουν ότι η άμεση διαθεσιμότητα δεν παίζει και τόσο ρόλο, πιστεύουν παράλληλα ότι η αυτονομία καλλιεργείται με ματαιώσεις και χρόνο με τον εαυτό;
Δεν ξερω. Πρεπει να μας πουν τα κοριτσια τη γνωμη τους γιαυτο. Τι εννοεις "ματαιωσεις" ομως ;
Παντως δεν θυμαμαι να ειπε η Himela οτι συγκεκριμενα η αυτονομια καλλιεργειται με το να ειναι ο γονιος συνεχεια διπλα στο παιδι.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 17:20, 04-05-09:

Noμιζω πως οι επιληπτικοι αφροι οφειλονται στο ποσοστο των γυναικων που το κανουν αυτο. Που οσο αυξανεται, τοσο αυξανει και ο ρυθμος αυξησης του καθως "οι αλλες το κανουν, να μεινω πισω εγω ;
Α μα τότε είναι επιτακτική ανάγκη, πριν γενικευτεί το κακό και οι μπατίρηδες βλέπουμε θυληκό μόνο σε φωτογραφίες, να τις πείσουμε ότι ο χοϊκός ρασιοναλογιστικός λογικισμός,που ασπάζονται, υπάρχει μόνο στο...νού και πως ότι συλλαμβάνουν με τις αισθήσεις δεν είναι παρά πνευματικά φαινόμενα!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 19:49, 16-07-09:

Α ναι; Και γιατί δεν κλείνεστε εσείς στο σπίτι να μεγαλώσετε τα παιδιά σας; Θα σας άρεσε;

Συμφωνω εντελως σε αυτο...Γιατι να πρεπει οι γυναικες να ειναι μεσα στο σπιτι και να μεγαλωνουν μονες τους τα παιδια;Ελεος.....Η θεση της γυναικας ειναι η τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι εντελως ΙΔΙΑ με του αντρα...

Αρχική Δημοσίευση από Ειλικρινής
Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό!
εκτός του ότι τα παιδιά δλδ πως τα μεγαλώνει μόνη της...τα ποτίζει και ψηλώνουν?

Μακάρι οι γυναίκες να ξαναγύρναγαν στον φυσικό τους χώρο...το σπίτι!
Η κοινωνία μας θα γινόταν πολύ καλύτερη!
Όχι από θέμα μισογυνισμού (τράβα μωρη να πλύνεις κάνα πιάτο και τέτοια) αλλά από θέμα ανατροφής παιδιών,αξιών,ιδανικών κ.λπ.!
Ο φυσικος χωρος των γυναικων ειναι το σπιτι;Και δεν το θεωρεις αυτο μισογυνισμο;Η το οτι ''η κοινωνια θα γινοταν πολυ καλυτερη'';Και τι αξιες ειναι αυτες που λενε οτι τα παιδια πρεπει να μεγαλωνονται απο τη μητερα και σχεδον αποκλειστικα απο αυτη;Αν ειναι δυνατον...Εντελως αλλαζονικη αποψη...(χωρις παρεξηγηση)....Δηλαδη αν παντρευοσουν θα απαιτουσες απο τη γυναικα σου να μενει στο σπιτι;;Δουλα και κυρα;;;Θεωρεις οτι ειστε πιο ικανοι εσεις να κανετε οτι θελετε,να φερνετε τα λεφτα σπιτι και εμεις να μην κανουμε τιποτα ουσιαστικο εκτος απο την ανατροφη των παιδιων;

Ρε Michelle,με όλο το θάρρος,μήπως έχεις κάνα σοβαρό πρόβλημα?
δΙαβάζοντάς σε (σε διάφορα τοπικ και όχι μόνο σήμερα)θες...
Να κάτσουν οι άντρες σπίτι και εσύ να γίνεις ο "κυνηγός"-προμηθευτής,να πάρουν τα παιδιά το όνομά σου-με το έτσι θέλω και όχι γιατί υπάρχει σοβαρός λόγος-,να κάνουμε περιτομή( ο εκάστοτε σύντροφός σου) γιατί έτσι ικανοποιήσαι και δεν ξέρω τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα!
Βάλε και κάνα στραπ-ον κι έλα να μας ξεπαρθενέψεις κιόλας!
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ!
Έλεος δλδή!

Ελεος η Michelle;Εσυ εισαι ελεος...Μπορει να διαφωνησα μαζι της στο θεμα με τις δουλειες του σπιτιου,αλλα εδω εχει απολυτο δικιο...Και ποιος σου ζητησε να κατσεις σπιτι;Εσυ το ζητας απο εμας και οχι εμεις απο σενα...Και εσυ εισαι ο εγωιστης εδω!Κυριε Κυνηγε και Προμηθευτη...Λες και εμεις οι γυναικες παντρευομαστε γιατι θελουμε να μας θρεψετε η οτιδηποτε..Αν δεν εφερναν και οι γυναικες λεφτα στο σπιτι ποιος ξερει σε τι οικονομικη κατασταση θα βρισκοντουσαν οι οικογενειες.....

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
έχεις την εντύπωση ότι όλες οι γυναικες ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται Μάνες?

Η μάνα είναι κάτι σαν τη βασίλισσα στο μελίσι (για μένα)
Είναι ΙΕΡΟΣ όρος.... ΙΕΡΗ δουλειά.... και σίγουρα δεν ειναι για όλους!

Δηλαδη θες να πεις οτι επειδη θελουμε ΙΣΟΤΗΤΑ δεν ειμαστε ικανες να γινουμε μανες και να φροντισουμε ενα παιδι;Επειδη θελουμε να συμμετεχει ενργα ο πατερας δεν ''ειμαστε για αυτη την ιερη δουλεια'';Επειδη δεν θελουμε να παρατησουμε τη καριερα μας δεν ειμαστε καταλληλες;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 16-07-09 στις 21:58.
Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 20:02, 16-07-09:

wow τόσα νεύρα για να ειπωθεί το απλό ότι ο άντρας πρέπει να αφήσει τις προκαταλήψεις του παρελθόντος και να ασχοληθεί περισσότερο με πράγματα που παλαιότερα ήταν γυναικείες υποθέσεις;

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 20:08, 16-07-09:

Γιατί πρέπει να γίνεις "κυνηγός" για να νοιώσεις ίση με έναν άντρα?
Γιατί πρέπει να "βγεις" από το σπίτι?(Ξέρεις τι εννοώ)
Γιατί δεν αισθάνεσαι/στε ίση η και ανώτερη στην "εστία" σου αλλά πρέπει να κατακτήσεις χρυσό μετάλιο στην άρση βαρών για να το νοιώσεις?
Αυτό δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω!
Εγώ θέλω τη γυναίκα γυναίκα και τον άντρα άντρα!
Εγώ τη θέλω αφεντικό στο σπίτι της και όχι με κοστούμι και γραβάτα ανώτερο στέλεχος σε εταιρεία η γεμάτη γράσσο σε συνεργείο αυτοκινήτων!
Είμαι σωβινιστής?
Είμαι μισογύνης?
Για μενα ναι...Ολα αρχιζουν απο την αποψη σου οτι ο φυσικος χωρος,το φυσικο πεδιο δρασης της γυναικας ειναι το σπιτι..Και δεν ειναι θεμα ανταγωνισμου...Πως να νιωσουμε ισες οταν ακουμε τετοια πραγματα;Και γιατι να μην ειμαστε ανωτερα στελεχη;Η να δουλεψουμε σε συνεργεια;

Nαι μονο που σ'εμενα θα ηταν "ατυχημα" και οχι φυσικος νομος!
Ειτε το θες ειτε οχι υπαρχει φυσικη ταξη των πραγματων κι αυτη δεν ειναι η γυναικα να ειναι ο "κυνηγος"!
Χωρις καμια υπονοια μισογυνισμου,η γυναικα (συζυγος,μητερα) ανηκει στο σπιτι,στην εστια και οχι στον "κυνηγοτοπο"!
Ναι βεβαια καμια υπονοια μισογυνισμου.....Και γιατι καθοριζει το φυλο την ταξη των πραγματων;Και εισαι σχεδον ο μονος που ασπαζεται τη συγκεκριμενη ταξη των πραγματων....

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
wow τόσα νεύρα για να ειπωθεί το απλό ότι ο άντρας πρέπει να αφήσει τις προκαταλήψεις του παρελθόντος και να ασχοληθεί περισσότερο με πράγματα που παλαιότερα ήταν γυναικείες υποθέσεις;

Δεν ειναι νευρα...Κθολου μαλιστα...Απλα οταν ακουω αποψεις να διατυπωνονται με τετοιο τροπο,απανταω με παρομοιο τροπο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 16-07-09 στις 22:00.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:47, 16-07-09:

Θεωρεις οτι ειστε πιο ικανοι εσεις να κανετε οτι θελετε,να φερνετε τα λεφτα σπιτι και εμεις να μην κανουμε τιποτα ουσιαστικο εκτος απο την ανατροφη των παιδιων;
Κοριτσάκι μου καταρχήν θέλω να μάθω την ηλικία σου. Κατά δεύτερον, προσβάλλεις ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών στον κόσμο που θεωρεί οτι δεν υπάρχει τίποτα πιο ουσιαστικό από το να μεγαλώνουν και να ανατρέφουν τα παιδιά τους. Σταματάω εδώ γιατί θα εκνευριστώ, και γιατί καταλαβαίνω οτι δεν είσαι πάνω από 25 χρόνων. Αλλά πρόσεξε πώς εκφράζεσαι για κάτι που για κάποιους είναι ιερό...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:08, 16-07-09:

που θεωρεί οτι δεν υπάρχει τίποτα πιο ουσιαστικό από το να μεγαλώνουν και να ανατρέφουν τα παιδιά τους
Που ΕΜΑΘΕ να θεωρεί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:13, 16-07-09:

Κοριτσάκι μου καταρχήν θέλω να μάθω την ηλικία σου. Κατά δεύτερον, προσβάλλεις ένα τεράστιο ποσοστό γυναικών στον κόσμο που θεωρεί οτι δεν υπάρχει τίποτα πιο ουσιαστικό από το να μεγαλώνουν και να ανατρέφουν τα παιδιά τους. Σταματάω εδώ γιατί θα εκνευριστώ, και γιατί καταλαβαίνω οτι δεν είσαι πάνω από 25 χρόνων. Αλλά πρόσεξε πώς εκφράζεσαι για κάτι που για κάποιους είναι ιερό...

Δεν ηθελα να προσβαλω ουτε εσενα ουτε κανεναν και ζητω συγνωμη αν το εκανα...Επρεπε να εκφραστω καλυτερα...Και,ναι,δεν ειμαι πανω απο 25 χρονων αν και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την αποψη μου...Και φυσικα θεωρουσα,θεωρω και παντα θα θεωρω τη μητροτητα απιστευτα σημαντικη και σαφως το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη μιας γυναικας..Απλα θελω να πω οτι η μητροτητα και η ανατροφη των παιδιων δεν πρεπει να δεσμευει μια γυναικα...Μπορουν να συνδιαστουν και η ανατροφη των παιδιων και η καριερα και τα παντα....Και δεν αποτελει για ολες τις γυναικες σκοπο να γινουν μητερες...Ομως συμβαινει για τις περισσοτερες..Και θαυμαζω αυτες τις γυναικες...Απλα μπορουν να συνδιαστουν τα πραγματα ,αυτο προσπαθησα να πω με λαθος,ισως,τροπο..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:20, 16-07-09:

Κι εγώ θα ήθελα (επιτέλους) να μάθω τη δική σου ηλικία Himela

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:27, 16-07-09:

Τουλάχιστον εσύ καταλαβαίνεις ότι με αυτή την ανάρτηση προσβάλλεις το άλλο τεράστιο ποσοστό των γυναικών που θεωρούν ότι δε γίνεται να μεγαλώσουν σωστά παιδιά όντας οι ίδιες έξω από την παραγωγική διαδικασία, έξω από τον αγώνα για μια καλύτερη ζωή, έξω από την απόκτηση εμπειριών κι επικοινωνίας, στερώντας από τα παιδιά τους το πιο σημαντικό που είναι το ίδιο το παράδειγμα που δίνουν οι μητέρες με τη δραστηριοποίηση, την πάλη, τη διαχείριση της επιτυχίας ή της αποτυχίας?
...σταματάω εδώ, γιατί είμαι αρκετά πάνω από 25 και έχω ήδη εκνευριστεί γιατί και παιδί έχω, και μαθαίνει να εκτιμά την προσπάθεια της μητέρας του να πετύχει στη δουλειά της για εκείνη και την οικογένεια της, και έχει αυτονομηθεί και συνεισφέρει κι αυτό με τη βοήθεια που προσφέρει στα λίγα πράγματα που μπορεί να κάνει στο σπίτι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΑΛΟΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ Σ ΈΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΛΩΣΣΟΜΗΧΑΝΗ ΕΝΤΑΞΕΙ?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 22:35, 16-07-09:

οπα παιδια μπαινω σφηνα παλι για να ηρεμησω τα πνευματα...
ο ρολος της καθε γυναικας ειναι σημαντικος οχι γιατι ειναι γυναικα αλλα γιατι ειναι ανθρωπος πανω απ'ολα....

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:38, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
...σταματάω εδώ, γιατί είμαι αρκετά πάνω από 25 και έχω ήδη εκνευριστεί γιατί και παιδί έχω, και μαθαίνει να εκτιμά την προσπάθεια της μητέρας του να πετύχει στη δουλειά της για εκείνη και την οικογένεια της, και έχει αυτονομηθεί και συνεισφέρει κι αυτό με τη βοήθεια που προσφέρει στα λίγα πράγματα που μπορεί να κάνει στο σπίτι. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΑΛΟΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ Σ ΈΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΛΩΣΣΟΜΗΧΑΝΗ ΕΝΤΑΞΕΙ?
Εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα τετοιο παιδι..Απο οσο ξερω λιγα ειναι τα παιδια που εκτιμουν τα σημαντικα πραγματα σημερα...

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 22:48, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από alis
Εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα τετοιο παιδι..Απο οσο ξερω λιγα ειναι τα παιδια που εκτιμουν τα σημαντικα πραγματα σημερα...
Δεν είναι τύχη...
Μεγάλωσε βλέποντας τη μαμά να εργάζεται, να διαχειρίζεται το χρόνο της, να εξηγεί ότι επειδή εργάζεται κι αυτή υπάρχει η δυνατότητα για κάποιες μικρές απολαύσεις στο σπίτι, (και μη φανταστείς τίποτε υπερβολές...)
Απλά μίλαγα κι εξηγούσα, πήρα το παιδί στο γραφείο, του έδειξα τί κάνω, με είδε χαρούμενη στην επιτυχία όπως κι αυτό στο σχολείο (χωρίς όμως να πατάω τους άλλους) και αγχωμένη στα δύσκολα όπως κι αυτό επίσης (χωρίς όμως να το βάζω κάτω) ...
Αν ξέρουμε να τη χειριστούμε, η εργασία μας είναι σοβαρότατο εργαλείο διαπαιδαγώγησης, μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:50, 16-07-09:

Ειστε σιγουροι οτι μιλατε για το ιδιο πραγμα?
Καποιος μιλαει για συνδυασμο μητροτητας και καριερας και καποιος αλλος για το συνδυασμο μητροτητας και αγωνα για μια καλυτερη ζωη, προσπαθειας αυτονομιας και συνεισφορας...

Οπως λεει και ενας φιλος: "αλλο το ενα, αλλο το αλλο"...

Εκεινος που θελει να κανει καριερα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, πρεπει να εχει ως πρωτη προτεραιοτητα του την εργασια του και να αφοσιωθει σε αυτη. Ολα τα υπολοιπα επονται.
Σαφως και συνδυαζεται η μητροτητα με την εργασια, οχι ομως και με την καριερα.
Γι αυτο και τα παιδια εκεινων που επιλεγουν να κανουν καριερα, μεγαλωνουν με παραμανες, γιαγιαδες και παιδικους σταθμους...
Εαν ειναι να φευγω απο το σπιτι στις 8 το πρωι για να γυριζω στις 10 και 11 το βραδυ, τοτε για τι ειδους οικογενεια μιλαμε?! Αμ δε μιλαμε...

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

H alis έγραψε στις 22:52, 16-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Δεν είναι τύχη...
Μεγάλωσε βλέποντας τη μαμά να εργάζεται, να διαχειρίζεται το χρόνο της, να εξηγεί ότι επειδή εργάζεται κι αυτή υπάρχει η δυνατότητα για κάποιες μικρές απολαύσεις στο σπίτι, (και μη φανταστείς τίποτε υπερβολές...)
Απλά μίλαγα κι εξηγούσα, πήρα το παιδί στο γραφείο, του έδειξα τί κάνω, με είδε χαρούμενη στην επιτυχία όπως κι αυτό στο σχολείο (χωρίς όμως να πατάω τους άλλους) και αγχωμένη στα δύσκολα όπως κι αυτό επίσης (χωρίς όμως να το βάζω κάτω) ...
Αν ξέρουμε να τη χειριστούμε, η εργασία μας είναι σοβαρότατο εργαλείο διαπαιδαγώγησης, μην το ξεχάσεις ποτέ αυτό.
Σε ευχαριστω και δεν θα το ξεχασω....Και χαιρομαι πραγματικα που μας δινουν την αποψη τους ωριμες γυναικες που εχουν συνδιασει την καριερα και την επιτυχια στον επαγγελματικο χωρο μαζι με την πετυχημενη ανατροφη και διαπαιδαγωγηση των παιδιων...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:52, 17-07-09:

Ποιος μπορεί να αρνηθεί οτι το παιδί χρειάζεται τη μάνα του, να περάσει μαζί του ποσοτικό ή ποιοτικό χρόνο, ποσώς το ενδιαφέρει, να παίξει μαζί του, να του μάθει πράγματα, να γελάσουν, να το βοηθήσει σε δυσκολίες, να χαρεί με τη χαρά του;
Όλα αυτά που αναφέρεις ορίζουν ποιοτικό χρόνο και να πω ότι εμένα η μητέρα μου δεν δούλευε και εγώ δεν θυμάμαι να έζησα τίποτα από όλα αυτά. Τώρα αυτό συμβαίνει είτε γιατί δεν γίνανε είτε γιατί εγώ δεν εστίασα σε αυτά (που σημαίνει ότι δεν γίνανε με τρόπο ώστε να μου φανούν ενδιαφέροντα).
Να σας πω ένα παράδειγμα δικό μου. Μετά το σχολείο πήγαινα στη γιαγιά γιατί οι δικοί μου δούλευαν. Η γαγιά ερχόταν 2 ώρες μετά, γιατί ήταν νέα και δούλευε κι αυτή. Μια φορά είχε γίνει κάτι στο σχολείο και ήθελα να της το πω. Μπαίνει μέσα λοιπόν κουρασμένη κι εγώ πέφτω πάνω της και με χαρά άρχισα να της λέω την ιστορία. Εκείνη μου λέει "παιδί μου, άσε με να πάρω μια ανάσα, να φάω κάτι και τα λέμε μετά". Ε σας πληροφορώ οτι πέρασαν 15 χρόνια κι ακόμα το θυμάμαι, δεν της ξαναείπα ποτέ τίποτα. Αυτό που εμάς μας φαίνεται γελοίο και ασήμαντο, στο παιδί μπορεί να κάνει τεράστια εντύπωση και να το στιγματίσει. Οπότε έλα πες μου ξανά για ψυχολογίες και μύθους που καταρρίφθηκαν.
Κι εγώ μπορώ να σου πω ότι τα παιδιά είναι εγωιστικά πλάσματα, και μέχρι κάποια ηλικία αυτό είναι πολύ σημαντικό για την ανάπτυξη τους, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να υποκύπτουμε σε αυτούς τους εγωϊσμούς. Το σημαντικό είναι ότι δεν συζητήθηκε το συμβάν όχι το ότι σου ζήτησε η γιαγιά σου να περιμένεις 10 λεπτά. Και το ακόμα πιό σημαντικό το ότι δεν το έχεις διαχειριστεί ακόμα.

Μα για μένα δεν υπάρχει καν δίλημμα! Ξαναλέω πως δε διανοούμαι μάνα να μη βάλει το παιδί της πάνω απ' όλα...
Αυτή η φράση δεν σημαίνει τίποτε... όλες οι γυναίκες αυτό θεωρούν και αυτό προσπαθούν να κάνουν απλώς το ορίζουν διαφορετικά... και όλες κάνουμε και λάθη... και αυτές που μένουν σπίτι και αυτές που δουλεύουν.... ειδικά όταν δεν έχουμε λύσει ουσιαστικά προβλήματα μέσα μας... και για τις εργαζόμενες τα λάθη είναι πολλές φορές εμφανή όμως για αυτές που είναι στο σπίτι με την ταμπέλα "μητέρα" είναι πολύ πιο δύσκολο να τα δουν γιατί ο μύθος που καταρρίπτεται είναι πολύ μεγάλος.

Η Himela και όσοι υποστηρίζουν τη σημασία της άμεσης διαθεσιμότητας, πιστεύει ότι η αυτονομία καλλιεργείται με τη συνεχή παρουσία ενός διαθέσιμου συναισθηματικά ενήλικα που παρέχει υποστηρικτικό περιβάλλον; Μήπως η Michelle και όσοι πιστεύουν ότι η άμεση διαθεσιμότητα δεν παίζει και τόσο ρόλο, πιστεύουν παράλληλα ότι η αυτονομία καλλιεργείται με ματαιώσεις και χρόνο με τον εαυτό;
Χωρίς να το θέλουμε θεωρούμε ότι η μάνα που μένει στο σπίτι είναι "ενας διαθέσιμος συναισθηματικά ενήλικας που παρέχει υποστηρικτικό περιβάλλον" και η εργαζόμενη ταυτίζεται με ματαιώσεις και απουσία. Είναι τεράστιο σφάλμα. Όλοι οι συνδυασμοί παίζουν: μανάδες τέλειες στο σπίτι που γεμίζουν χαρά τα παιδιά τους, μανάδες που νόμιζαν ότι αυτό θα τις γέμιζε και δεν συνέβη, μανάδες ανίκανες προς εργασία που καλύπτονται πίσω από την μητρότητα, μανάδες που εργάζονται και έχουν τόση χαρά που γυρίζουν σπίτι που μπαίνουν και φωτίζεται ο χώρος, εργαζόμενες κουρασμένες που προσπαθούν απλά να τα βγάζουν πέρα, καρριερίστες που βρίσκουν το χρόνο, καρριερρίστες που δεν τον βρίσκουν.... Νομίζω πως κάθε περίπτωση, αν αφαιρέσουμε τις ιδανικές και τις κάκιστες, έχει τα καλά της και τα κακά της και πρέπει να την διαχειριστούμε και εμείς και τα παιδιά, μπορούμε είτε να στιγματίζουμε τα κακά είτε να εστιάζουμε στα καλά. Είναι επιλογή.
Το σημαντικό είναι κάθε άνθρωπος να βλέπει όσο μπορεί την αλήθεια του, μαζί με τον σύντροφό του, και να προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο.
Και για κάποιους είναι ιερή η δυνατότητα αυτονομίας και εργασίας (ρώτα τις άνεργες διαζευγμένες φυσιολογικών ζευγαριών - όχι των υψηλά οικονομικών τάξεων) και η διδασκαλία αυτού προς τα παιδιά τους.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:02, 17-07-09:

Που ΕΜΑΘΕ να θεωρεί.
Για μένα αυτό δεν ισχύει. Δεν νομίζω όμως οτι θα βρεθεί γυναίκα να κάνει παιδί και να πει "μπα βλακεία έκανα, η καριέρα μου είναι πιο σημαντική και με γεμίζει περισσότερο". Κι αν βρεθεί, θα είναι η μειοψηφία.

Και φυσικα θεωρουσα,θεωρω και παντα θα θεωρω τη μητροτητα απιστευτα σημαντικη και σαφως το σημαντικοτερο πραγμα στη ζωη μιας γυναικας..Απλα θελω να πω οτι η μητροτητα και η ανατροφη των παιδιων δεν πρεπει να δεσμευει μια γυναικα...Μπορουν να συνδιαστουν και η ανατροφη των παιδιων και η καριερα και τα παντα....
Εδώ τα εξηγείς πολύ καλύτερα, ζητώ συγνώμη λοιπόν αν ήμουν επιθετική.

Κι εγώ θα ήθελα (επιτέλους) να μάθω τη δική σου ηλικία Himela
28.

Τουλάχιστον εσύ καταλαβαίνεις ότι με αυτή την ανάρτηση προσβάλλεις το άλλο τεράστιο ποσοστό των γυναικών που θεωρούν ότι δε γίνεται να μεγαλώσουν σωστά παιδιά όντας οι ίδιες έξω από την παραγωγική διαδικασία, έξω από τον αγώνα για μια καλύτερη ζωή, έξω από την απόκτηση εμπειριών κι επικοινωνίας, στερώντας από τα παιδιά τους το πιο σημαντικό που είναι το ίδιο το παράδειγμα που δίνουν οι μητέρες με τη δραστηριοποίηση, την πάλη, τη διαχείριση της επιτυχίας ή της αποτυχίας?
Λυπάμαι αλλά πραγματικά δεν είσα οτι προσβάλλω το υπόλοιπο αυτό ποσοστό γυναικών που λες και δεν ξέρω γιατί το είδες έτσι. Υπάρχουν διάφορα είδη γυναικών, αυτές που θέλουν όντως να βρουν τον πρίγκηπα όπως λες και να κλειστούν σε ένα σπίτι να μεγαλώνουν παιδιά, αυτές που θέλουν να κάνουν και να μεγαλώσουν παιδιά, έχοντας όμως και τη δουλίτσα τους για να συνεισφέρουν στα οικονομικά του σπιτιού, αυτές που προσπαθούν να συνδυάσουν και παιδί και καριέρα (καριέρα λέω, όχι δουλειά έτσι; ) και αυτές που συνειδητά προτιμούν την καριέρα και δε θέλουν να κάνουν παιδιά γενικά ή όχι ακόμα. Δεν κατέκρινα κανένα είδος, αντίθετα η φράση της αγαπητής alis "εμεις να μην κανουμε τιποτα ουσιαστικο εκτος απο την ανατροφη των παιδιων" νομίζω κατακρίνει τη μερίδα αυτή που προτιμά να μεγαλώσει παιδιά. Γι' αυτό και αντέδρασα, αλλά η alis το επεξήγησε καλύτερα μετά.

Εαν ειναι να φευγω απο το σπιτι στις 8 το πρωι για να γυριζω στις 10 και 11 το βραδυ, τοτε για τι ειδους οικογενεια μιλαμε?! Αμ δε μιλαμε...
Ε αυτό λέω κι εγώ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους