Psych

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.




https://www.imdb.com/title/tt0491738/

Λοιπον, αρχισα να βλεπω τη συγκεκριμενη σειρα πριν λιγες μερες, και σχεδον κοντευω να τελειωσω τον πρωτο κυκλο (11 απο τα 15 επεισοδδια
!! Προς το παρον, το μονο που εχω να δηλωσω και να βροντοφωναξω, ειναι πως προκειται για "MUST SEE"
... Οι πρωταγωνιστες, το σεναριο, η πλοκη, οι διαλογοι, τα κωμικα στοιχεια, σε συνδιασμο με τις υποθεσεις, συνθετουν ενα περιεργο αποτελεσμα, που παρολο που με μια πρωτη ματια μπορει να φαινεται "κλισε", ειναι εντελως πρωτουπο!!

Τα συστατικα της επιτυχιας:
Εχουμε μια υποθεση που φαινεται αλυτη, το αστυνομικο τμημα εχει σηκωσει τα χερια ψηλα, ο επικεφαλης ντετεκτιβ φαινεται να τα εχει χαμενα, η "προσωρινη" αρχηγος θελει γρηγορα αποτελεσματα, οποτε η λυση ειναι μια... Η βοηθεια απο το υπερπεραν με την καθοδηγηση του "μεντιουμ" και του εμπιστου βοηθου του (λεγε με ο ανθρωπος για ολες τις δουλειες, ο φιλος που ολοι θα ηθελαν να εχουν) Γκας!!

Οι χαρακτηρες:

Σον Σπενσερ:
Το "μεντιουμ", ενας ανθρωπος με πηγαιο χιουμορ, που οπως ολα δειχνουν θα μεινει για παντα παιδι!! Ενθουσιαζεται ευκολα και δεν το κρυβει... Στη ζωη του εχει δοκιμασει διαφορα, αλλα ολα ναυαγησαν, γιατι στην πορεια καταλαβαινε πως "δεν ηταν πλασμενος γι'αυτο"!! Ωστοσο εχει ενα "χαρισμα", το οποιο ξερει να εκμεταλλευεται με τον καλυτερο τροπο... Παρατηρει και την παραμικρη λεπτομερεια Και τη χρησιμοποιει για να κερδισει αυτο που θελει, ειτε προκειται για μια γυναικα, ειτε για να κερδισει μερικα χρηματα!! Ξερει να πειθει τους αλλους και να τους παιρνει με το μερος του (αυτο το λαθος πληρωνει μια ζωη ο Γκας
) και καταφερνει να κερδιζει τις εντυπωσεις.... Χωνεται στο αστυνομικο τμημα της Σαντα Μπαρμπαρα με το "ετσι θελω" και προφασιζομενος της "μαντικες του ικανοτητες", παιρνει τη μια υποθεση μετα την αλλη!! Θελει να φαινεται ελευθερος και ανεξαρτητος, αλλα οι ανθρωποι που τον στηριζουνε ειναι σημαντικοι για εκεινον!!

Χενρι Σπενσερ:
Ο πατερας του Σον, που καθε φορα που αντικρυζει το γιο του, το πρωτο πραγμα που περναει απο το μυαλο του, ειναι το "κοιτα τι εκανες"... Τυπικο προφιλ μπατσου, που εχει βγει πλεον στη συνταξη και θελει τα παντα να ακολουθουνε στρατιωτικη πειθαρχια!! Δεν πιστευει σε σουπερ ηρωες και θαυματα, αλλα στους ανθρωπους, που με σκληρη δουλεια και (αυτο)στερησεις, μπορουν να πετυχουν αυτο που θελουν... Αλλωστε για να ανταμοιφθεις, τουλαχισοτν πρεπει πρωτα να εχεις προσπαθησει
!! Με αυτες τις αρχες μεγαλωσε το γιο του και ειναι υπευθυνος για την οξυμενη παρατηρητικοτητα του... Αλλωστε η λετπομερεια κανει τη διαφορα!! Η σχεση τους ειναι λιγο περιεργη... Και οι δυο εχουν αναγκη ο ενας τον αλλο, αλλα κανενας δε θελει να το παραδεχτει!! Εκεινος ανησυχει για το γιο του και για το δρομο που εχει παρει, αλλα στην πραγματικοτητα τον θαυμαζει, που καταφερνει να κανει στη ζωη του ο,τι θελει... Ο Σον παλι τον θεωρει υπεροπτη και πιεστικο, αλλα με καθε ευκαιρια βρισκεται στην πορτα του σπιτιου του ζητωντας βοηθεια!! Οταν μαλιστα ανακαλυπτει μια πιο "καθημερινη" πτυχη της προσωπικοτητας του σοκαρεται, καθως θελει τον πατερα του οπως τον γνωρισε...

Γκας:
Αναμφιβολα, μαζι με το Σον, συνθετουν τις No1 κωμικες καρικατουρες που εχετε δει ποτε... Εχει τη δουλεια του, το αυτοκινητο του (η τελοσπαντων το αυτοκινητο της εταιριας
), αλλα οταν ο Σον τον προκαλεσει να τον ξεπερασει, τοτε γινεται αλλος ανθρωπος!! Εχει περασει απο 40 κυματα, καθως μλπεκει παντα στις πιο περιεργες καταστασεις (με τη βοηθεια του Σον παντα
), αλλα δεν το βαζει κατω και προσπαθει για το καλυτερο... Πολλοι τον αποκαλουν τσιρακι του Σον, αλλα χωρις τη βοηθεια και την καλυψη του, ο Σον πιθανοτατα θα τα ειχε θαλασσωσει για αλλη μια φορα!! Καταφερνει και γινεται ιδιαιτερα συμπαθης μεσα απο τα διαφορα ευτραπελα και σιγουρα ειναι ο φιλος που ολοι θα θελαμε να ειχαμε... Ο Σον μπορει να τον πειραζει συνεχως, αλλα προκειται για την αδελφη ψυχη του!!

Καρλτον Λασι:
Ο επικεφαλης ντετεκτιβ του τμηματος της Σαντα Μπαρμπαρα, που βλεπι σιγα σιγα τη ζωη του να διαλυεται οταν ο Σον εισχωρει στις "υποθεσεις του"... Χωρισμενος εδω και χρονια (κατι που γνωριζουν ελαχιστα ατομα), με μια σχεση μεσα στη δουλεια, που διαλυεται οταν τη φερνει στην επιφανεια ο Σον και μια επιτυχημενη καριερα, πυο εχει φθασει σε αδιεξοδο!! Ειναι ορθολογιστης και δεν πιστευει σε μεντιουμ και ψυχικα χαρισματα... Αναγνωριζει την ικανοτητα του Σον, αλλα εξαιτιας της "κοντρας" που αναπτυσσεται μεταξυ τους δεν θελει να το παραδεχθει!! Ειναι σιγουρα καλος αστυνομικος, αλλα εξαιτιας της δουλειας, δε ζει τη ζωη του οπως θα επρεπε!! Παρολα αυτα κερδιζει τη συμπαθεια μας, καθως οσο περνανε τα επεισοδια φαινεται π πραγματικος του "ευαισθητος" χαρακτηρας...

Τζουλιετ:
Παιρνει τη θεση της ερωμενης του Καρλτον και δινει μια ευχαριστη νοτα στην ολη ιστορια!! Βρισκεται αρκετα κοντα στο Σον και τον Καρλτον και φαινεται να ειναι εντυπωσιασμενη και απο τους δυο... Γοητευεται απο τις ικανοτητες του Σον και με λιγη παραπανω προσπαθεια, δε μπορει να του αρνηθει τιποτα!! Παρολα αυτα στεκεται διπλα στον Καρλτον, γινεται το δεξι του χερι και δημιουργουν μια αχτυπητη ομαδα... Ειναι ο ανθρωπος που κατευναζει τα πνευματα και τις εντασεις και που δυσκολα θα σου φερει αντιρρηση!! Οπως φαινεται κερδιζει τις εντυπωσεις και των δυο ανδρων, αλλα...

Καρεν:
Η προσωρινη αρχηγος της αστυνομιας... Σε προχωρημενη εγκυμοσυνη, αλλα τιποτα δε μπορει να την κρατησει μακρια απο το καθηκον!! Ειναι δυναμικη και δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω... Θελει τα παντα στο αστυνομικο τμημα να λειτουργουν αψογα και προκειμενου να τα καταφερει, δε δισταζει να προσλαβει ενα μεντιουμ γι αυτη τη δουλεια!! Κερδιζει το σεβασμο ολων, αλλα εχει κι εκεινη τα τρωτα της σημεια...

Τα επεισοδια ειναι το ενα καλυτερο απο το αλλο και σου δινουν την ευκαιρια να γελασεις με τις γκαφες, τις εντασεις και τα τεχνασματα των πρωταγωνιστων!! Σιγουρα περνας 45 λεπτα ευχαριστα, χωρις να κουραζεσαι καθολου, καθως υπαρχει συνεχεια δραση και η πλοκη προωθειται... Προταση καταλληλη, για οσους λατρευουν τις κωμωδιες και τις αστυνομικες σειρες, αλλα και για οποιον θελει να δει κατι χαλαρο και ποιοτικο!! Τι βαθμολογια την αφηνω σε εσας
...

Psyck OST - Funny moments:


Y.Γ: Αληθεια το βλεπει κανενας αλλος?? Ειναι πραγματικα φανταστικη σειρα... Εγω οπως ειπα την ανακαλυψα προσφατα και εχω πορωθει:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοιπόν κι εγώ ακριβώς την ίδια εμπειρία με σένα είχα!
Δεν ήξερα τίποτα για τη σειρά πριν την πετύχω στο ζάππινγκ στο αλτερ. Την πρωτη φορά είπα να κάτσω να το δω, γιατί βαριόμουν και δεν είχα και τίποτα άλλο να κάνω. Αρχικά νόμιζα ότι είναι μία από τις συμβατικές σειρές με ντετέκτιβ και μέντιουμ. Μόλις όμως διαπίστωσα τα κωμικά στοιχεία και όλα εκείνα τα χαρίσματα που αναφέρονται στο post σου ενθουσιάστικα!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατεβάσει ακόμα κύκλους να δω, αλλά το βλέπω όποτε το δείχνει η tv, συντομα μάλλον θα τα πάρω σβάρνα όλα τα επεισόδεια.
Κατά τη γνώμη μου όμως η προβολή και η επιτυχία της σειράς (από όσο ξέρω) είναι πολύ μικρότερη από αυτήν που της αξίζει, ίσως να φταίει η ώρα και η μη επαρκής διαφήμιση.
Α και να πω ότι ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Γκας, έχω σχεδόν ταυτιστέι μαζί του, δεν παίζεται ο τύπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπόν κι εγώ ακριβώς την ίδια εμπειρία με σένα είχα!
Δεν ήξερα τίποτα για τη σειρά πριν την πετύχω στο ζάππινγκ στο αλτερ. Την πρωτη φορά είπα να κάτσω να το δω, γιατί βαριόμουν και δεν είχα και τίποτα άλλο να κάνω. Αρχικά νόμιζα ότι είναι μία από τις συμβατικές σειρές με ντετέκτιβ και μέντιουμ. Μόλις όμως διαπίστωσα τα κωμικά στοιχεία και όλα εκείνα τα χαρίσματα που αναφέρονται στο post σου ενθουσιάστικα!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κατεβάσει ακόμα κύκλους να δω, αλλά το βλέπω όποτε το δείχνει η tv, συντομα μάλλον θα τα πάρω σβάρνα όλα τα επεισόδεια.
Κατά τη γνώμη μου όμως η προβολή και η επιτυχία της σειράς (από όσο ξέρω) είναι πολύ μικρότερη από αυτήν που της αξίζει, ίσως να φταίει η ώρα και η μη επαρκής διαφήμιση.
Α και να πω ότι ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Γκας, έχω σχεδόν ταυτιστέι μαζί του, δεν παίζεται ο τύπος!
Καλα, ο Γκας δεν παιζεται, ειναι ολα τα λεφτα... Ενας απο τους καλυτερους χαρακτηρες!! Αν και λιγο πολυ τους εχω συμπαθησει ολους... Οσο για τη σειρα, ειναι απλα απιστευτη και ειναι πολυ κριμα που δεν εχει γινει ευρεως γνωστη στην Ελλαδα!! Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως φταει το καναλι προβολης (για εναν περιεργο λογο το νεανικο κοινο περιοριζεται στα προγραμματα του mega και του Ant1) και φυσικα η ωρα προβολης (θα ηταν καλυτερο αν ηταν στο prime time)... Στην Αμερικη παντως εχει κανει πολυ επιτυχια και βρισκεται στον 5o κυκλο!! Αν τελικα αποφασισεις να την αρχισεις συστηματικα, που πραγματικα αξιζει, στειλε μου π.μ για καθοδηγηση:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Βασικά για το κανάλι έχεις δίκιο, θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για πρώτη φορά το grey's anatomy είχε προβληθεί στον αλτερ και ελάχιστοι το είχαν προσέξει. Όταν το πήρε ο ant1 έγινε ο κακός χαμός. Ετσι γίνεται και τώρα, δε δίνεται αρκετή προσοχή σε σειρές που το αξίζουν.
Για να πω την αλήθεια ένα από τους λόγους που ήμουν προκατειλημμένος αρχικά εναντίον της σειράς είναι το κανάλι που προβάλλεται.

ΥΓ: επειδή είμαι αρκετά έμπειρος σε θέματα κατεβάσματος torrent κλπ (σστ μη μας ακούσει καμιά δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ;)) θα το προσπαθήσω μόνος μου, αν δε τα καταφέρω θα σε συμβουλευτώ, thanks πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top