Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,821 μηνύματα σε 74,635 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:43, 07-04-07:

Σας έχει περάσει ποτέ από το νου να πάτε να ζήσετε σε ένα μοναστήρι, ανεξάρτητα αν είναι για καθολικούς ή ορθόδοξους ή βουδιστές, έτσι μόνο για την εμπειρία ? Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, ούτε ασπάζομαι δογματικά κάποια θρησκεία, αλλά τελευταία μου αρέσει πολύ η ιδέα μιας δοκιμασίας μέσα σε απόλυτη απομόνωση. Δεν θέλω να ξεφύγω από κάτι, απλά έχω την ανάγκη να αποσυρθώ σε ένα ιερό τόπο, έστω και προσωρινά για να έχω την εμπειρία. Μπορεί να γελάσετε, αλλά το μόνο που φοβάμαι είναι αυτά που ακούω για σεξουαλικές παρενοχλήσεις μέσα σε μοναστήρια (γιατί αν είναι να πάω φυσικά δεν θα με αφήσουν να πάω σε ένα μοναστήρι γυναικών όπου και να με παρενοχλούσαν δεν θα είχα πρόβλημα ). ΜΙΛΑΩ ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:49, 07-04-07:

Εγώ πάλι δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ και δεν το έχω σκεφτεί και ποτέ.

Αδύνατον δηλ, θα δαγκώσω κανέναν εκεί μέσα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:35, 07-04-07:

Γενικά έχει περάσει από το μυαλό μου, όχι από άποψη θρησκευτική ή από άποψη δοκιμασίας. Αλλά θα ήθελα να περάσω ένα χρονικό διάστημα εντελώς μόνη μου και σε πλήρη ησυχία για να ηρεμήσω...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:44, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Γενικά έχει περάσει από το μυαλό μου, όχι από άποψη θρησκευτική ή από άποψη δοκιμασίας. Αλλά θα ήθελα να περάσω ένα χρονικό διάστημα εντελώς μόνη μου και σε πλήρη ησυχία για να ηρεμήσω...
Ε λοιπόν ξέρεις πόσες φορές το έχω πει αυτό εγώ ? Να μείνω μόνος μου και τέλος? Ποτέ δεν μπορώ να το κρατήσω για πολύ καιρό. Με πλησιάζουν άλλα άτομα που αναζητούν την παρέα μου και η φάση της ανάρρωσης διακόπτεται αγρίως
Το κακό είναι ότι την φάση της απόσυρσης την διακόπτουν πάντα τα πιο ακατάλληλα άτομα.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 15:58, 07-04-07:

Καπια στιγμη θα μπορουσα για καπιες μερες να παω στο Αγιο ορος, αλλα να μονασω τελιος οχι... με τπτ

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:00, 07-04-07:

Πριν από λίγες ημέρες διάβαζα για το σταμάτημα του εσωτερικού διαλόγου, την άσκηση σιωπής και τα ωφέλη της. Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθώ για μια εβδομάδα κάπου, όπου δεν θα με ενοχλήσει κανείς... Πολύ θα ήθελα πάντως να το δοκιμάσω!

Μαζί σας κι εγώ λοιπόν!

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 17:10, 07-04-07:

όπως δεν θα αυτοκτονούσα για την εμπειρία, έτσι και δεν θα μόναζα. Οκ είμαι υπερβολικός, δεν είναι τόσο μη αναστρέψιμο... Πάντως δεν μπου εμπνέει καμία θελκτικότητα η ιδέα...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:23, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από truffinho
όπως δεν θα αυτοκτονούσα για την εμπειρία, έτσι και δεν θα μόναζα. Οκ είμαι υπερβολικός, δεν είναι τόσο μη αναστρέψιμο... Πάντως δεν μπου εμπνέει καμία θελκτικότητα η ιδέα...
Χαχα, μου αρέσει το avatar σου ! Αιτιολογεί πλήρως την αποστροφή σου.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:33, 07-04-07:

Όχι δεν θα το έκανα. Και για τους λόγους που προαναφέρθηκαν, και επειδή με πιάνει αλλεργία στη θέα οποιασδήποτε λατρευτικής εκδήλωσης προς το θεό, οποιασδήποτε θρησκείας. Φαντάσου να το έβλεπα και συνέχεια μπροστά μου! Μπρρρρ....

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:39, 07-04-07:

Μοναστήρι κι εγώ απλά δεν πάνε μαζί

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:14, 08-04-07:

Θα προτιμουσα αλλου ειδους απομονωση αν ηθελα να ξεφυγω απ'την καθημερινοτητα μου και τους ανθρωπους που εχω γυρω μου- διακοπες εναν μηνα χωρις κινητο και χωρις σχετικο ανακοινωθεν η κατι τετοιο.
Αν και εχω ακουσει απο ανθρωπους που δεν ειναι οι κλασικοι κολλημενοι με την εκκλησια, οτι σε χωρους οπως Αγιο Ορος κτλ βρισκουν απολυτη ηρεμια. Τι κριμα που δε θα μαθω ποτε τι συμβαινει πραγματικα

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 00:54, 09-04-07:

Θα μου άρεσε να περάσω λίγο καιρό σε ένα βουδιστικό μοναστήρι και να κάνω διαλογισμό με την καθοδήγηση έμπειρων ατόμων με αυτό. Επειδή ψάχνομαι με αυτή την θρησκεία νομίζω πως όντως θα το κάνω πιο μετά. Αλλά όταν λέω λίγο καιρό εννοώ ΛΙΓΟ.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:14, 09-04-07:

Σε καμία περίπτωση.
Ασε που δεν θα με άντεχαν με τίποτα, ούτε λεπτό εκεί μέσα, γιατί δεν υπήρχε πιθανότητα να συμβιβαστώ με τους κανονισμούς τους.
Η ζωή έχει τόσες χαρές και απολαύσεις που δεν προλαβαίνουμε να τις γευτούμε μια φορά που ζούμε. Κι αυτή τη μια φορά να τη ελαττώσουμε κιόλας;
Με τίποτα.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 10:58, 09-04-07:

Ούτε καν όμως.....

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:09, 09-04-07:

Στο παρελθόν αντ αυτού έχω σκεφτεί το να ρίξω σε ένα σάκο δυο ρουχα, να πάρω το διαβατήριο και να φύγω εκτός.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η δειλία μου με κράτησε πάντα εδώ.

Γενικά πάντως, η μοναξιά για ένα μικρό διάστημα, χωρίς κινητά χωρίς επαφή και με μοναδικό σκοπό την ηρεμία και την σκέψη είναι πολύ καλό πράγμα.
Το που θα γίνει είναι άλλη υπόθεση....

Πάντως αν αποφάσιζα να πάω σε ναό, θα ήταν σίγουρα σε βουδιστικό

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:13, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Στο παρελθόν αντ αυτού έχω σκεφτεί το να ρίξω σε ένα σάκο δυο ρουχα, να πάρω το διαβατήριο και να φύγω εκτός.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η δειλία μου με κράτησε πάντα εδώ.

Γενικά πάντως, η μοναξιά για ένα μικρό διάστημα, χωρίς κινητά χωρίς επαφή και με μοναδικό σκοπό την ηρεμία και την σκέψη είναι πολύ καλό πράγμα.
Το που θα γίνει είναι άλλη υπόθεση....

Πάντως αν αποφάσιζα να πάω σε ναό, θα ήταν σίγουρα σε βουδιστικό
Tι εννοείς;
Γιατί είναι πολύ καλό πράγμα;

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:18, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Tι εννοείς;
Γιατί είναι πολύ καλό πράγμα;
εχμ ενταξει... ίσως όχι για όλους αλλά για μένα είναι καλό πράγμα
Και εξηγούμαι...
Είναι αρκετές οι φορές που οι περισσότεροι φτάνουμε σε καθημερινά αδιέξοδα... που το άγχος και το στρες ροκανίζουν αργά αλλά σταθερά την ψυχή μας.
Που έχεις ανάγκη να φύγεις για λιγο μακρυα απ όλους και όλα για να ηρεμήσεις... για να σκεφτείς αυτό που σε καίει... για να βλέπεις απλά το μπλε της θάλασσας χωρίς κανένα κινητό να χτυπάει...
Ολο αυτο το έχω νιώσει στο παρελθον αρκετές φορές...
Κυριως όταν ήμουν συναισθηματικά πληγωμένη.
Ισως το νιώσω ξανά στο μέλλον και ίσως και για κάποιους άλλους λόγους
Επειδή ίσως η καθημερινότητα θα με κατατρώει σαν σαράκι.

Φυσικά κι όλα αυτα δεν ισχύουν για όλους.... όμως πολύ φοβάμαι ότι ισχύουν για τους περισσότερους "αθηναίους"

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:22, 09-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
εχμ ενταξει... ίσως όχι για όλους αλλά για μένα είναι καλό πράγμα
Και εξηγούμαι...
Είναι αρκετές οι φορές που οι περισσότεροι φτάνουμε σε καθημερινά αδιέξοδα... που το άγχος και το στρες ροκανίζουν αργά αλλά σταθερά την ψυχή μας.
Που έχεις ανάγκη να φύγεις για λιγο μακρυα απ όλους και όλα για να ηρεμήσεις... για να σκεφτείς αυτό που σε καίει... για να βλέπεις απλά το μπλε της θάλασσας χωρίς κανένα κινητό να χτυπάει...
Ολο αυτο το έχω νιώσει στο παρελθον αρκετές φορές...
Κυριως όταν ήμουν συναισθηματικά πληγωμένη.
Ισως το νιώσω ξανά στο μέλλον και ίσως και για κάποιους άλλους λόγους
Επειδή ίσως η καθημερινότητα θα με κατατρώει σαν σαράκι.

Φυσικά κι όλα αυτα δεν ισχύουν για όλους.... όμως πολύ φοβάμαι ότι ισχύουν για τους περισσότερους "αθηναίους"
Λες δηλαδή οτι για όλη την παραπάνω τραγωδία φταίει η Αθήνα;
Ευτυχώς τότε που έμεινα μόνο 3 χρόνια, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να ένιωσα έτσι

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:28, 09-04-07:

Λες δηλαδή οτι για όλη την παραπάνω τραγωδία φταίει η Αθήνα;
Ευτυχώς τότε που έμεινα μόνο 3 χρόνια, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι ποτέ στη ζωή μου να ένιωσα έτσι
Ναι το λέω...
3 χρόνια δεν είναι αρκετά για να νιώσεις έτσι
Η Αθήνα δεν είναι ανθρώπινη πόλη....
εσύ σήμερα εκεί που είσαι μπορείς σε 10 λεπτά να δεις τους φίλους σου και να πιείτε ούζα ατενίζοντας την θάλασσα... σωστά?
Εγώ για να το κάνω αυτό χρειάζομαι
1 ώρα να βρω τους φίλους
1 ώρα να φτάσω στην θάλασσα
1 ώρα να βρω να παρκάρω σε απόσταση 2 χλμ μακρυα απο κει που θα κάτσουμε
κι όλα αυτα φυσικά αν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα κάνω γιατι το κόστος ζωής στην Αθήνα είναι πολύ πιο ακριβό απ ότι στην επαρχία

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:54, 09-04-07:

...μελαγχόλησα...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:28, 09-04-07:

Γιατί;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:31, 09-04-07:

..με την περιγραφή της Αθήνας... Ουφ<βαθύς αναστεναγμός>

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:35, 09-04-07:

Aποκέντρωση τώρα....
Πάρτε όλοι τα βουνά........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deadhead_pirate : 10-04-07 στις 08:45.
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 05:24, 10-04-07:

Το γύρισες στο αστείο αλλά δεν είναι πειρατή…

Το μέρος που απομονώνεσαι δεν έχει σημασία…σωστά τα λες ΚΕ. Αρκεί να έχεις την δύναμη να το πάρεις απόφαση και να βρεθείς εσύ με τον εαυτό σου. Αυτό είναι το δύσκολο για μένα. Για να ακούς τις σκέψεις σου χρειάζεσαι ησυχία γιατί μέσα στο θόρυβο του «πρέπει» ξεχνάς ποιος είσαι και τι θέλεις τελικά.
Οπότε συχνά πυκνά θέλω να απομονωθώ* για λίγο. Όχι σε ένα μοναστήρι ομως…αλλά κάπου στην φύση…(θάλασσα, βουνό…πειρατή μην γελάς, σε είδα…)

*Να απομονωθώ από ανθρώπους … και όχι με τους άλλους ανθρώπους γύρο μου…αυτό υπάρχει ήδη…

Και στο τέλος να πω ότι θα ήταν ένα τρόπο να εκτιμήσουμε περισσότερο αυτά που έχουμε, με το να τα στερούμαστε για λίγο…

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 08:37, 10-04-07:

Εγώ πάντως δεν έχω νιώσει ποτέ τέτοια ανάγκη.. Να αλλάξω παραστάσεις ναι, να απομονωθώ όχι!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:43, 10-04-07:

Δοκτοράκο να πάς και όχι για τους ψαλμούς και για τα σχετικά άλλα για την ηρεμία και ακόμα όσο πιο ψυλά πάς τόσο καλύτερα θα αγναντέβεις την θέα, το να πάς σε μοναστίρι ειναι για να ηρεμήσεις να; σκευτείς τι θές πραγματικά χωρίς φωνές βαβούρα και φασαρία, όσο γα την παρενόχληση δεν υπάρχει περίπτωση τα κάνουν μόνο οι μέσα μοναχοι, και απο οτι κατάλαβα δεν θές να γίνεις μοναχός άλλα να βρείς την γαλήνη μέσα σου, άρα απο αυτή την πλευρά σώθηκες, πήγενε να ηρεμήσεις να δείς πώς ζούνε άλλα μην γίνεις μοναχός απλά δές τον εαυτό σου με άλλο μάτι

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 08:46, 10-04-07:

η απομονωση κανει καλο μερικες φορες....στο να βρεις τον εαυτο σου κλπ.
οχι ομως σε ενα μοναστηρι...αλλα οπουδηποτε αλλου....
λιγα ακουμε για τους καλογερους που τη βρισκουν μεταξυ τους;
θα πας στο μοναστηρι για να ηρεμησεις και θα βγεις κουνιστος....

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:47, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από viki_thess
η απομονωση κανει καλο μερικες φορες....στο να βρεις τον εαυτο σου κλπ.
οχι ομως σε ενα μοναστηρι...αλλα οπουδηποτε αλλου....
λιγα ακουμε για τους καλογερους που τη βρισκουν μεταξυ τους;
θα πας στο μοναστηρι για να ηρεμησεις και θα βγεις κουνιστος....

Δεν ισχείει αυτό βίκι μου τα κάνουν μόνο αυτοί που ειναι γνήσιοι μοναχοί ποτέ σε αυτούς που πάνε για ηρεμία γιατί μπορούν να καταγκίλουν το φενόμενο και να υπάρξει πρόβλημα όχι σε επισκέπτες

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 08:48, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Το γύρισες στο αστείο αλλά δεν είναι πειρατή…

Το μέρος που απομονώνεσαι δεν έχει σημασία…σωστά τα λες ΚΕ. Αρκεί να έχεις την δύναμη να το πάρεις απόφαση και να βρεθείς εσύ με τον εαυτό σου. Αυτό είναι το δύσκολο για μένα. Για να ακούς τις σκέψεις σου χρειάζεσαι ησυχία γιατί μέσα στο θόρυβο του «πρέπει» ξεχνάς ποιος είσαι και τι θέλεις τελικά.
Οπότε συχνά πυκνά θέλω να απομονωθώ* για λίγο. Όχι σε ένα μοναστήρι ομως…αλλά κάπου στην φύση…(θάλασσα, βουνό…πειρατή μην γελάς, σε είδα…)

*Να απομονωθώ από ανθρώπους … και όχι με τους άλλους ανθρώπους γύρο μου…αυτό υπάρχει ήδη…

Και στο τέλος να πω ότι θα ήταν ένα τρόπο να εκτιμήσουμε περισσότερο αυτά που έχουμε, με το να τα στερούμαστε για λίγο…
Εγώ αυτά που λέτε περι απομόνωσης, και να σκεφτείς, και να τα βρεις με τον εαυτό σου, δεν μπορώ να τα καταλάβω.
Οτι έχω να σκεφτώ το σκέφτομαι οπουδήποτε, δεν χρειάζεται ούτε να απομονωθώ, ούτε να πάρω τα βουνά.
Και τι ακριβώς δηλαδή εννοείς να τα βρεις με τον εαυτό σου;
Εχετε διαφορές; Εχετε τίποτα να μοιράσετε;

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 08:53, 10-04-07:

χτες άκουσα ένα νέο στο χωριό, ότι μια γυναίκα πήγε να μονάσει αφήνοντας πίσω άντρα και δύο κοριτσάκια 11-13 χρονών.
Πόσο μεγάλη ήταν η εσωτερική της ανάγκη πια....

δε θα το έκανα. προτιμώ να ψάχνω την ηρεμία στην καθημερινότητά μου.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:01, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
χτες άκουσα ένα νέο στο χωριό, ότι μια γυναίκα πήγε να μονάσει αφήνοντας πίσω άντρα και δύο κοριτσάκια 11-13 χρονών.
Πόσο μεγάλη ήταν η εσωτερική της ανάγκη πια....

δε θα το έκανα. προτιμώ να ψάχνω την ηρεμία στην καθημερινότητά μου.
Tώρα μου θύμισες μια περίπτωση που ξέρω, για έναν τύπο ο οποίος δεν είχε κάνει ποτέ τίποτα στη ζωή του, ούτε σπούδασε, ούτε δούλευε, δεν είχα κανένα ενδιαφέρον για τη ζωή, παρά μόνο την ξάπλα. Μη έχοντας προφανώς άλλη επιλογή πήγε σε ένα μοναστήρι, οπού εκεί τρώει, πίνει και κοιμάται τζάμπα και έχει πλέον γεράσει έτσι.
Θέλω να πω με αυτό οτι πολλοί από αυτούς που καταλήγουν σε μοναστήρια, είναι γιατί θέλουν να ξεφύγουν από κάτι.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:02, 10-04-07:

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν την πίεση και την καθημερινότητα, η κοπέλα που λές ντού ανάλογα τον άντρα που είχε και΄πόσο ταλεπωριμένη ήταν, σκέψου ότι για να αφήσει μια μάνα τα παιδιά της τι τραβάει απο την ζωή της, ξέρεις πόσες αυτοκτονούν επιδή δεν αντέχουν την πίεση; εκείνη αντέδρασε με αυτό τον τρόπο.

Πειρατή ξέρεις τι ειναι να έχεις υπερβολικό άγχος προβλήματα ή και ακόμα κατάθληψη και να ψάχνεις διέξοδο; ειναι μεγάλος πόνος η πόλη όταν πρέπει να συντηρίσεις και άλλους εκτώς απο τον εαυτό σου, η οικογένεια πρέπει να παλέυει για να ζήσει δεν ειναι πάντα μάσα ξάπλα ειναι και πολλή δουλειά για το ξεροκόματο, στην περίπτωση του δόκτορα ειναι για να φύγεις απο την ψυχολόγική πίεση υποσυνήδητα, εδώ εγώ πάω αθήνα για 3 μέρες και τρελένομαι πόσο μάλλον εσείς που ζήτε έκει

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 09:05, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Υπάρχουν άνθρωποι που δεν αντέχουν την πίεση και την καθημερινότητα, η κοπέλα που λές ντού ανάλογα τον άντρα που είχε και΄πόσο ταλεπωριμένη ήταν, σκέψου ότι για να αφήσει μια μάνα τα παιδιά της τι τραβάει απο την ζωή της, ξέρεις πόσες αυτοκτονούν επιδή δεν αντέχουν την πίεση; εκείνη αντέδρασε με αυτό τον τρόπο.
δε διαφωνώ που το σκέφτηκες έτσι, αλλά γνωρίζοντας τον σύζυγο από τα παιδικά μου χρόνια, και το ίδιο και η μητέρα μου που σχεδόν μεγαλώσανε σε αντικρυστά σπίτια, ε, δεν είναι τέτοιος τύπος.
Η γυναίκα του πάντως ήταν αυτό που λέμε "θεούσα".

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:09, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
δε διαφωνώ που το σκέφτηκες έτσι, αλλά γνωρίζοντας τον σύζυγο από τα παιδικά μου χρόνια, και το ίδιο και η μητέρα μου που σχεδόν μεγαλώσανε σε αντικρυστά σπίτια, ε, δεν είναι τέτοιος τύπος.
Η γυναίκα του πάντως ήταν αυτό που λέμε "θεούσα".

Εχεις ιδέα τι προβλήματα κρύβουν οι άνθρωποι για να μην φανούν προβληματικοί σε μία κοινονία; ξέρεις πόσοι λένε σε ένα τσακωμό σους μην μας ακούσουν και τι θα λένε;
Ασχετα με αυτό άν η γυναίκα αυτή θέλησε να φύγει για να μονάσει επιδή ειναι καλή χριστιανή μπορεί να έπεσε και εκείνη θύμα εκείνων που τους κάνουν πλήση εγκεφάλου για να πέρνουν τους πιστούς σε μοναστήρια χωρίς να σκέυτοντε την οικογένεια αυτων που πήθουν

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:12, 10-04-07:

Πειρατή ξέρεις τι ειναι να έχεις υπερβολικό άγχος προβλήματα ή και ακόμα κατάθληψη και να ψάχνεις διέξοδο; ειναι μεγάλος πόνος η πόλη όταν πρέπει να συντηρίσεις και άλλους εκτώς απο τον εαυτό σου, η οικογένεια πρέπει να παλέυει για να ζήσει δεν ειναι πάντα μάσα ξάπλα ειναι και πολλή δουλειά για το ξεροκόματο, στην περίπτωση του δόκτορα ειναι για να φύγεις απο την ψυχολόγική πίεση υποσυνήδητα, εδώ εγώ πάω αθήνα για 3 μέρες και τρελένομαι πόσο μάλλον εσείς που ζήτε έκει
Οχι, δεν ξέρω......
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ....

Οτι μας συμβαίνει Μάνια μου, είναι επιλογή μας.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:19, 10-04-07:

Οχι, δεν ξέρω......
Δεν μου έχει συμβεί ποτέ....

Οτι μας συμβαίνει Μάνια μου, είναι επιλογή μας.

Οχι απαρέτητα, αιώνες τώρα οι άνθρωποι που έχουν οικογένειες παλέβουν να τις ζήσουν, άνθρωποι αγράματοι που δεν πορούν να βρούν σπουδέες δουλιές και παλέβουν να ζήσουν τα παιδιά τους, δεν έχεις ακουστά ούτε αυτά πειρατή;

Σου έυχομαι να μην το ζήσεις ποτέ σου και όταν αποφασίσεις για οικογένεια να μην αναγκαστείς ποτέ να κάνεις 2η δουλειά για να τους συντηρίσεις(δεςν ξέρω τι δουλειά κάνεις) άλλα ότι και να είναι πρεπει να περνάς τον μήνα

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:30, 10-04-07:

Mα αυτό λέω κι εγώ Μάνια μου,
επιλογή του καθενός είναι να κάνει οικογένεια και παιδιά, επιλογή του καθενός είναι αν θα σπουδάσει, επιλογή του καθενός είναι και το επάγγελμά του.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:34, 10-04-07:

Δεν υπάρχουν μυστικά για να είσαι ευτυχισμένος.
Ολοι αυτό δεν θέλουμε;

Θα συμφωνήσω μαζί σου πειρατή, ευτυχία όμως δεν ειναι απαρέτητα η μοναξιά και η χαλάρωση σε καφενία ειναι το χαμόγελο απο ένα παιδικό προσωπάκι ακόμα και άν τρέχουν τα προβλήματα ειναι να χέρεσε τις μικρές στιγμές που οι άλλοι θεωρούν ότι ειναι ανούσιες, ειναι η ίδια η ζωή που μας τις δίνει τις χαρές και τα προβλήματα

Μπράβο σου πειρατή που είσαι ευτυχισμένος με την ηρεμία.
Αλλα ρουμάνα εσύ πρέπει να εισαι πιο ευτυχισμένη με το χαμόγελο των πιτσιρικιών και το σαγαπώ πρίν πέσουν για ύπνο

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:35, 10-04-07:

Mα αυτό λέω κι εγώ Μάνια μου,
επιλογή του καθενός είναι να κάνει οικογένεια και παιδιά, επιλογή του καθενός είναι αν θα σπουδάσει, επιλογή του καθενός είναι και το επάγγελμά του.

Και τι θα γίνει πειρατή; θα καθόμαστε όλοι και θα κοιτάμε τον ουρανό με τα ουζάκια μας; η ζωή θέλει εμπείρίες αλιώς χάνεις την ουσία της

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:37, 10-04-07:

Mα φυσικά, η ηρεμία δεν είναι μονοδιάστατη, έχει πολλές πτυχές.
Τώρα, αυτά που λες περί μοναξιάς και ηρεμίας, σίγουρα δεν αφορούν εμένα, μάλλον κάποιον άλλον θα εννοείς....
Και ποιος σου είπε οτι δεν έχω εμπειρίες;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:39, 10-04-07:

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να είσαι δυστυχισμένος για να έχεις ανάγκη να απομονωθείς για λίγο. Μάλλον θα είναι θέμα χαρακτήρας …πώς τα βρίσκει ο καθένας…

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:40, 10-04-07:

Mα φυσικά, η ηρεμία δεν είναι μονοδιάστατη, έχει πολλές πτυχές.
Τώρα, αυτά που λες περί μοναξιάς και ηρεμίας, σίγουρα δεν αφορούν εμένα, μάλλον κάποιον άλλον θα εννοείς....

Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι και μόνο φιλους ουζάκια καφενεδάκια που λές τόσο καιρό δεν ειμαι ηρεμία; μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:44, 10-04-07:

Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι και μόνο φιλους ουζάκια καφενεδάκια που λές τόσο καιρό δεν ειμαι ηρεμία; μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο
Ναι Μάνια μου, αλλά αυτό είναι επιλογή μου.
Οπως και επιλογή σου ήταν να παντρευτείς και να αποκτήσεις άγχος, οικογένεια και παιδια.
Ομως η ζωή μας δεν είναι μόνο αυτά. Εμπειρίες παίρνει κανείς από τη δουλειά του, από τους γύρω του, από παντού.
Δεν έχουν μόνο οι παντρεμένοι εμπειρίες.
Το θέμα όμως είναι, κατά πόσο κάποιος καταφέρνει να αντιπαρέρχεται όλα αυτά, να βρίσκει λύσεις για όλα, και όχι να έχει ένα πρόβλημα για κάθε λύση.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:48, 10-04-07:

Ναι Μάνια μου, αλλά αυτό είναι επιλογή μου.
Οπως και επιλογή σου ήταν να παντρευτείς και να αποκτήσεις άγχος, οικογένεια και παιδια.
Ομως η ζωή μας δεν είναι μόνο αυτά. Εμπειρίες παίρνει κανείς από τη δουλειά του, από τους γύρω του, από παντού.
Δεν έχουν μόνο οι παντρεμένοι εμπειρίες.
Το θέμα όμως είναι, κατά πόσο κάποιος καταφέρνει να αντιπαρέρχεται όλα αυτά, να βρίσκει λύσεις για όλα, και όχι να έχει ένα πρόβλημα για κάθε λύση.

Δεν μήλησα για τον γάμο γλυκιέ μου ψάξε να δείς πίσω, μήλησα εγώ για γάμο; όσο για αυτό που λές περί εμπειριών δεν μπορείς να πάς την θάλασσα και να βρέξεις μόνο χέρια πόδια και να βγείς πρέπει να μπείς ολόκληρός για να γευτείς την δροσιά να κολημπήσεις να κάνει βουτιά και να παίξεις με το νερό άλλιώς δεν λές ότι έκανε μπάνιο σε αυτήν

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 09:49, 10-04-07:

......... μήν μου πείς ότι εσύ έχεις άγχοι γιατι θα τρελαθώ, εσύ έχεις το χρόνο να δείς τον ουρανό να λάμπεί και τα λουλούδάκια να ανθήζουν που άλλοι δεν έχουν χρόνο να δούν ψηλά και πόσο μάλον να δούν λουλούδια μέσα στο κέντρο
Συγνώμη για να καταλάβω....
Ευτυχισμένος από τη ζωή, είναι αυτός που έχει χρόνο να απολαύσει τη φύση?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:50, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Συγνώμη για να καταλάβω....
Ευτυχισμένος από τη ζωή, είναι αυτός που έχει χρόνο να απολαύσει τη φύση?

Οχι μηλούσαμε για την ηρεμία διάβασε και τα πιό πίσω

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:52, 10-04-07:

Δεν μήλησα για τον γάμο γλυκιέ μου ψάξε να δείς πίσω, μήλησα εγώ για γάμο; όσο για αυτό που λές περί εμπειριών δεν μπορείς να πάς την θάλασσα και να βρέξεις μόνο χέρια πόδια και να βγείς πρέπει να μπείς ολόκληρός για να γευτείς την δροσιά να κολημπήσεις να κάνει βουτιά και να παίξεις με το νερό άλλιώς δεν λές ότι έκανε μπάνιο σε αυτήν
"Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι ..."
Τι εννοούσες τότε εδώ;

Στα υπογρμισμένα συμφωνώ απόλυτα, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις οτι εγώ δεν τα κάνω όλα αυτά;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:59, 10-04-07:

"Κάτσε ρε πειρατή χωρίς παιδιά οικογένεια άγχοι ..."
Τι εννοούσες τότε εδώ;

Στα υπογρμισμένα συμφωνώ απόλυτα, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις οτι εγώ δεν τα κάνω όλα αυτά;

Οικογένεια δεν είναι απαρέτητο γάμος, δεν νομίζω ότι οικογένεια =γάμος πόσοι δηλαδή έχουν παιδιά συζούν και είναι οικογένεια;

Τι κάνεις ρε πειρατή; τι γίνετε όταν δεν ξέρεις τι θα πεί αγάπη; τι ειναι αγάπη; τι είναι παιδιά; τι είναι να έχεις μια σχέση και να μηράζεσε; εσύ τι μύραζείς; με ποιόν; ξέρεις τι συμαίνει να βλέπω και τους άλλους εκτώς απο τον εαυτό μου; σε ποιών έχεις να δώσεις την ΄ποίρα σου; και τι συμβουλή μπορείς να δώσεις σε κάποιον ερωτευμένο; σε κάποιον πιεσμένο; σε κάποιον που έχει προβλήματα;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:01, 10-04-07:

Μάνια μου, διάβασα όλο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω το συμπέρασμα της κουβέντας. Ο Πειρατής γράφει πως όλοι κρινόμαστε από τις επιλογές μας. Εσύ από την άλλη διαφωνείς (αν κατάλαβα καλά) λέγοντας ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Και εδώ εγώ ερωτώ : Αν ο άνθρωπος που "παραιτείται" από τις δυσκολίες της ζωής (διότι η ζωή είναι δύσκολη ακόμα και για αυτούς που έχουν κάνει τις καλύτερες επιλογές) δεν θεωρείται δειλός, τότε πώς μπορείς να το χαρακτηρίσεις? Χτυπημένο από τη μοίρα?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:03, 10-04-07:

Οικογένεια δεν είναι απαρέτητο γάμος, δεν νομίζω ότι οικογένεια =γάμος πόσοι δηλαδή έχουν παιδιά συζούν και είναι οικογένεια;

Τι κάνεις ρε πειρατή; τι γίνετε όταν δεν ξέρεις τι θα πεί αγάπη; τι ειναι αγάπη; τι είναι παιδιά; τι είναι να έχεις μια σχέση και να μηράζεσε; εσύ τι μύραζείς; με ποιόν; ξέρεις τι συμαίνει να βλέπω και τους άλλους εκτώς απο τον εαυτό μου; σε ποιών έχεις να δώσεις την ΄ποίρα σου; και τι συμβουλή μπορείς να δώσεις σε κάποιον ερωτευμένο; σε κάποιον πιεσμένο; σε κάποιον που έχει προβλήματα;
Κατ΄αρχήν κάνεις ένα λάθος σε ότι αφορά εμένα. Εγώ δεν έχω πει οτι δεν αγαπάω, η οτι δεν έχω αγαπήσει. Εχω πει οτι δεν κάνω σχέσεις. Νομίζω οτι καταλαβαίνεις ποια είναι η διαφορά. Υπάρχουν παρα πολλοί άνθρωποι που τους υπεραγαπώ (πέρα από την οικογένειά μου) και αισθάνομαι ευτυχισμένος που τους έχω δίπλα μου τόσα πολλά χρόνια. Σε αυτούς τους ανθρώπους, έχω να δώσω πολλά, όπως και παίρνω από αυτούς πολλά, σε θέματα ανταλλαγής απόψεων και εμπειριών.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κατασκήνωση, μια αξέχαστη εμπειρία για όλους! - Από petros17
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-14 στις 01:51.
    • Βιβλίο Vs εμπειρία - Από mania
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-12 στις 02:44.
    • Χωρίς εμπειρία - Από xrhstoszzn
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-08-11 στις 21:29.
    • Εμπειρία ίσον μεγαλύτερη επιλεκτικότητα; - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 07:07.
    • Εμπειρία Vs Φαντασία - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-01-09 στις 16:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους