Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,965 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα μονάζατε ποτέ για την εμπειρία;

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:07, 10-04-07:

Επειδή δεν μου αρέσει καθόλου να κρίνω της επιλογές των άλλον θα πω ότι ο πειρατής δεν έχει κανένα λογο να δικαιολογεί τις επιλογές του. Κακός κυλάει έτσι η συζήτηση.

Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για την ανάγκη να μονάζουμε…σαν εμπειρία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:09, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Μάνια μου, διάβασα όλο το θέμα και προσπαθώ να καταλάβω το συμπέρασμα της κουβέντας. Ο Πειρατής γράφει πως όλοι κρινόμαστε από τις επιλογές μας. Εσύ από την άλλη διαφωνείς (αν κατάλαβα καλά) λέγοντας ότι η ζωή είναι απρόβλεπτη. Και εδώ εγώ ερωτώ : Αν ο άνθρωπος που "παραιτείται" από τις δυσκολίες της ζωής (διότι η ζωή είναι δύσκολη ακόμα και για αυτούς που έχουν κάνει τις καλύτερες επιλογές) δεν θεωρείται δειλός, τότε πώς μπορείς να το χαρακτηρίσεις? Χτυπημένο από τη μοίρα?

Δεν διαφώνησα για τις επιλογές διαφώνησα στην στάση του πειρατή γύρο απο τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα, ναι ειναι επιλογή σου να εισαι μόνος ή με παρέα άλλα δεν μπορείς να κρίνεις το άγχως των ανθρώπων σαν επιλογή, άν δεν δουλέψεις σε μια σκληρή δουλειά, άν δεν παλέψεις πώς θα επιβιώσεις; μπορεί ο πειρατής να έχει σπουδάσει άλλοι όμως όχι και όχι δεν λέω διλούς αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετοποισουν το άγχος απλά χαλαρούς τίποτα παραπάνω δεν κρίνω ούτε καταδικάζω αυτούς που ζούνε με ηρεμία απλά αυτό που αποφέυγεις επιδή το φοβάσε ή δεν ξέρω γιατί μην κρίνεις αυτούς που το ζούν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:12, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Επειδή δεν μου αρέσει καθόλου να κρίνω της επιλογές των άλλον θα πω ότι ο πειρατής δεν έχει κανένα λογο να δικαιολογεί τις επιλογές του. Κακός κυλάει έτσι η συζήτηση.

Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για την ανάγκη να μονάζουμε…σαν εμπειρία.
+1

Αρχική Δημοσίευση από mania
Δεν διαφώνησα για τις επιλογές διαφώνησα στην στάση του πειρατή γύρο απο τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα, ναι ειναι επιλογή σου να εισαι μόνος ή με παρέα άλλα δεν μπορείς να κρίνεις το άγχως των ανθρώπων σαν επιλογή, άν δεν δουλέψεις σε μια σκληρή δουλειά, άν δεν παλέψεις πώς θα επιβιώσεις; μπορεί ο πειρατής να έχει σπουδάσει άλλοι όμως όχι και όχι δεν λέω διλούς αυτούς που δεν μπορούν να αντιμετοποισουν το άγχος απλά χαλαρούς τίποτα παραπάνω δεν κρίνω ούτε καταδικάζω αυτούς που ζούνε με ηρεμία απλά αυτό που αποφέυγεις επιδή το φοβάσε ή δεν ξέρω γιατί μην κρίνεις αυτούς που το ζούν
Μάνια μου, δεν ξέρεις τι έχει κάνει ο Πειρατής στη ζωή του. Και στο φινάλε έχει το δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει. Ναι;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:19, 10-04-07:

Σταματάω εδώ για ένα λόγο δεν καταλαβένει κανένας απο εδώ τι ενοώ και πώς το λέω, άν δεν καταλαβένετε τότε λυπάμε....

Ρουμάνα δεν θέλησα να κρίνω ή να κάνω τον πειρατή να δικαιολογιθεί για τις επιλογές του, και ούτε με ενδιαφέρει. Πρέπει όμως να μην είμαστε απόλυτοι για κάτι που μπορεί να μην έχουμε ζήσει, και μηλάω στην τρομερή πίεση που σε κάνει να θές να φίγεις και να ηρεμήσεις απο την καθημερινότητα.
Πειρατή άστο και ξέρεις γιατί; γιατί όταν δεν καταλαβένεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις του άλλους πώς νοιώθουν τότε δεν χρηάζετε να συνε΄χίσουμε μια κουβέντα.....

Καγιράκι ειπα μπράβο στον πειρατή που ειναι ευτυχισμένος και επίσεις ότι καλά κάνει που είναι δεν αρνήθηκα ή έκρινα τις επιλογές του αρνητικά

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:22, 10-04-07:

Οφείλω να κάνω κάποιες διευκρινήσεις για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Πιστεύω οτι η Μάνια απλά έχει παρεξηγήσει λίγο αυτά που λέω.
Μάνια, δουλέυω από τα 15 μου σε καφετέριες, πιτσαρίες, ξενοδοχεία, ψαροταβέρνες, μπουζούκια, εργοστάσια, καράβια και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς, εκτός από οικοδομή. Μόνο αυτό δεν έχω κάνει.
Στα 17 μου έφυγα από το σπίτι, επειδή ήθελα να μένω μόνος με τους φίλους μου και να έχω όση ανεξαρτησία ήθελα.
Σπούδασα αρχικά στα ΤΕΙ στη σχολή Ιατρικών εργαστηρίων, και μετα στο Πανεπιστήμιο Ιατρική στην Πάτρα. Αυτή τη στιγμή τελειώνω την ειδικότητα της χειρουργικής, και περιμένω να ξεκινήσω ένα διδακτορικό στην Παιδοχειρουργική.
Ταυτόχρονα διδάσκω σε ΤΕΕ Ανατομία-φυσιολογία, παθολογία και χειρουργική, ως αναπληρωτής τα τελευταία 8 χρόνια.
Μέχρι που ξεκίνησα να διδάσκω στο σχολείο, δούλευα ακόμα σε διάφορα μαγαζιά σαν αυτά που σου είπα παραπάνω, ακόμα και όσο σπούδαζα, ακόμα και όσο υπηρετούσα στο στρατό.
Λες να μην έχω εμπειρίες;

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,257 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:23, 10-04-07:

Το τι έχει κάνει και το τι δεν έχει κάνει ο Πειρατής στη ζωή του, δεν με αφορά όπως δεν θα έπρεπε να αφορά κανέναν μας. Οι επιλογές του καθενός μας είναι άκρως προσωπικές και δεν χαρακτηριζόμαστε από αυτές, τουλάχιστον ΟΧΙ εδώ μέσα (e-steki).
Επανέρχομαι στο θέμα του μοναχισμού, και επαναλαμβάνω ότι θεωρώ (ως πρώτη εικόνα και χωρίς ιδιαίτερη σκέψη) δειλό, κάποιον που αποφασίζει λόγω των προβλημάτων της καθημερινότητας, να μονάσει. Δυνατός είναι εκείνος που μένει στην μάχη και παλεύει να βγει "ζωντανός" και όχι εκείνος που λουφάζει πίσω από μια δικαιολογία (και στην παρούσα συζήτηση είναι η υπέρτατη αγάπη προς τον Θεό).
Αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους μη ικανούς να αντέξουν το άγχος και την πίεση (και δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την πόλη ή το χωριό) θα πρέπει να βρούν τρόπους να βελτιώσουν τα περιθώριά τους και τις αντοχές τους και όχι να σηκώνουν άσπρες σημαίες παραίτησης.

Παράθεση

mara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mara
H mara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H mara έγραψε στις 10:24, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Εγώ πάλι δεν θα το σκεφτόμουν ποτέ και δεν το έχω σκεφτεί και ποτέ.

Αδύνατον δηλ, θα δαγκώσω κανέναν εκεί μέσα!

άμα δεν ταιριάζαμε, δεν θα συμπεθεριάζαμε

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:28, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Οφείλω να κάνω κάποιες διευκρινήσεις για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους. Πιστεύω οτι η Μάνια απλά έχει παρεξηγήσει λίγο αυτά που λέω.
Μάνια, δουλέυω από τα 15 μου σε καφετέριες, πιτσαρίες, ξενοδοχεία, ψαροταβέρνες, μπουζούκια, εργοστάσια, καράβια και οτι άλλο μπορείς να φανταστείς, εκτός από οικοδομή. Μόνο αυτό δεν έχω κάνει.
Στα 17 μου έφυγα από το σπίτι, επειδή ήθελα να μένω μόνος με τους φίλους μου και να έχω όση ανεξαρτησία ήθελα.
Σπούδασα αρχικά στα ΤΕΙ στη σχολή Ιατρικών εργαστηρίων, και μετα στο Πανεπιστήμιο Ιατρική στην Πάτρα. Αυτή τη στιγμή τελειώνω την ειδικότητα της χειρουργικής, και περιμένω να ξεκινήσω ένα διδακτορικό στην Παιδοχειρουργική.
Ταυτόχρονα διδάσκω σε ΤΕΕ Ανατομία-φυσιολογία, παθολογία και χειρουργική, ως αναπληρωτής τα τελευταία 8 χρόνια.
Μέχρι που ξεκίνησα να διδάσκω στο σχολείο, δούλευα ακόμα σε διάφορα μαγαζιά σαν αυτά που σου είπα παραπάνω, ακόμα και όσο σπούδαζα, ακόμα και όσο υπηρετούσα στο στρατό.
Λες να μην έχω εμπειρίες;
Μπράβο σου συγχαριτήρια, άλλα δεν σου ζήτησα να μου πείς τι έκανες, προ ενώς λεπτού ειπα ότι δεν καταλαβένετε τι λέω, όταν δεν μπορείς να συνενοηθείς ή να καταλάβεις τα λόγια μου τότε δεν συνεχίζω.-

Κάτι δεν κατάλαβα και θα μας το διευκρινήσει ο δόκτορας μηλάμε να πάς για όσο πάει ή να μήνεις για πάντα εκεί; μηλάς για αυτούς που θέλουν να ελευθερώσουν το μυαλό τους ή αυτούς που την κάνουν με έλαφρά;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 10-04-07 στις 10:34. Αιτία: Merge
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:36, 10-04-07:

Κάτι δεν κατάλαβα και θα μας το διευκρινήσει ο δόκτορας μηλάμε να πάς για όσο πάει ή να μήνεις για πάντα εκεί; μηλάς για αυτούς που θέλουν να ελευθερώσουν το μυαλό τους ή αυτούς που την κάνουν με έλαφρά;
Ο μοναχισμός δεν έχει ημερομηνία λήξης. Ή μονάζεις ή δεν μονάζεις.

Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:39, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σας έχει περάσει ποτέ από το νου να πάτε να ζήσετε σε ένα μοναστήρι, ανεξάρτητα αν είναι για καθολικούς ή ορθόδοξους ή βουδιστές, έτσι μόνο για την εμπειρία ? Δεν είμαι ιδιαίτερα πιστός, ούτε ασπάζομαι δογματικά κάποια θρησκεία, αλλά τελευταία μου αρέσει πολύ η ιδέα μιας δοκιμασίας μέσα σε απόλυτη απομόνωση. Δεν θέλω να ξεφύγω από κάτι, απλά έχω την ανάγκη να αποσυρθώ σε ένα ιερό τόπο, έστω και προσωρινά για να έχω την εμπειρία. Μπορεί να γελάσετε, αλλά το μόνο που φοβάμαι είναι αυτά που ακούω για σεξουαλικές παρενοχλήσεις μέσα σε μοναστήρια (γιατί αν είναι να πάω φυσικά δεν θα με αφήσουν να πάω σε ένα μοναστήρι γυναικών όπου και να με παρενοχλούσαν δεν θα είχα πρόβλημα ). ΜΙΛΑΩ ΣΟΒΑΡΑ ΟΜΩΣ, ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.
Νομίζω ότι τα σκούρα βοηθάνε λίγο

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:44, 10-04-07:

Τότε πολύ απλά μιλάμε για άλλο θέμα
Εγώ τον μοναχισμό τον αντιλαμβάνομαι "δια παντός". Τουλάχιστον με αυτή τη πρόθεση ξεκινά κάποιος να μονάσει.
Την έννοια των λίγων ημερών δεν την λέω μοναχισμό, αλλά εκδρομή!

Παράθεση

soydelsur

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη soydelsur
H soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H soydelsur έγραψε στις 11:05, 10-04-07:

Εγώ τον μοναχισμό τον αντιλαμβάνομαι "δια παντός". Τουλάχιστον με αυτή τη πρόθεση ξεκινά κάποιος να μονάσει.

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:57, 10-04-07:

Ακριβώς

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:18, 10-04-07:

Μοναστηρι + Εγω?!
Για ανεκδοτο καλο ειναι, αν και μου πεφτει λιγακι βαρυ..

Δεν το εχω σκεφτει, και δεν μπορει ουτε σαν ιδεα να μου περασει απο το μυαλο.

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 11:31, 12-04-07:

Kατηγορηματικά όχι.Αν θέλω να απομονωθώ απο τα εγκόσμια μπορώ να κάτσω και στο σπίτι μου με κλειστές τηλεοράσεις,τηλέφωνα,πισί κλπ.
Άσε που στα δικά μου μάτια ο μοναχισμός δεν είναι τόσο αθώος αφού για να σε δεχτούν πρέπει ή να είσαι πολύ νέος ή να έχεις κάτι να γράψεις στο εκάστοτε μοναστήρι κι όλα αυτά για να διάγεις μια ζωή συμβατική και προδιεγεγραμμένη απο την οποία με την πλύση εγκεφάλου που σου έχουν κάνει δεν μπορείς να ξεφύγεις.
Τελείως διαφορετική η εμπειρία του να μείνεις για λίγες μέρες σε μοναστήρι ως φιλοξενούμενος και να γοητευτείς απο την (φαινομενική τις περισσότερες φορές) γαλήνη και ηρεμία που επικρατεί.

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 11:36, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Kατηγορηματικά όχι.Αν θέλω να απομονωθώ απο τα εγκόσμια μπορώ να κάτσω και στο σπίτι μου με κλειστές τηλεοράσεις,τηλέφωνα,πισί κλπ.
Άσε που στα δικά μου μάτια ο μοναχισμός δεν είναι τόσο αθώος αφού για να σε δεχτούν πρέπει ή να είσαι πολύ νέος ή να έχεις κάτι να γράψεις στο εκάστοτε μοναστήρι κι όλα αυτά για να διάγεις μια ζωή συμβατική και προδιεγεγραμμένη απο την οποία με την πλύση εγκεφάλου που σου έχουν κάνει δεν μπορείς να ξεφύγεις.
Τελείως διαφορετική η εμπειρία του να μείνεις για λίγες μέρες σε μοναστήρι ως φιλοξενούμενος και να γοητευτείς απο την (φαινομενική τις περισσότερες φορές) γαλήνη και ηρεμία που επικρατεί.
Ισχυει αυτο?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 11:38, 12-04-07:

Εκτός αν πάω σε μοναστήρι με καλόγριες. Υπάρχει κανένα τέτοιο που να δέχονται άντρες ? 'Οργια και τέτοια, τρελλαίνομαι. Μετανόησε τέκνο μου τεκνό μου. 'Ενας ταξιτζής προχθές μου είπε ότι ακόμα και τα ανδροκρατούμενα μοναστήρια φροντίζουν να φιλοξενούν κρυφά γυναίκες. Πάντως από καλά πληροφορημένη πηγή ξέρω ότι σε κάποια μοναστήρια έχουν ακόμα και pc. Μου το είπε κάποιος που τους έχει επισκεφθεί και έφριξα !

Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 11:42, 12-04-07:

Είναι απαραίτητο!
Εμ τι? Τσάμπα θα σε ταϊζουν και θα σε ποτίζουν?
Βέβαια δεν σου τα ζητάνε τα περιουσιακά σου φόρα παρτίδα....Έχουν τον τρόπο τους. Καταλαβαίνεις....

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:43, 12-04-07:

Πάντως από καλά πληροφορημένη πηγή ξέρω ότι σε κάποια μοναστήρια έχουν ακόμα και pc.
Εμείς είχαμε δει κάποτε επισκέπτη να μπαίνει απο το Άγιο Όρος στο στέκι!!!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:43, 12-04-07:

Kι αυτό ισχύει, κι άλλα πολλά ισχύουν που αν τα αναφέρουμε εδώ θα βρεθούμε εντελώς μα εντελώς οφ τόπικ.......

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

H misslittledevil έγραψε στις 11:43, 12-04-07:

Είναι απαραίτητο!
Εμ τι? Τσάμπα θα σε ταϊζουν και θα σε ποτίζουν?
Βέβαια δεν σου τα ζητάνε τα περιουσιακά σου φόρα παρτίδα....Έχουν τον τρόπο τους. Καταλαβαίνεις....
Δεν το ηξερα. Ουτε καν φανταζομουν δλδ.
Εκμεταλευση.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:44, 12-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Αυτό είναι δεδομένο εδώ και χρόνια, δεν μπαίνουν μόνο οι επισκέπτες, αλλά και οι μοναχοί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 11:45, 12-04-07:

Επισκέπτη εννοώ μη εγγεγραμένο μέλος στο στέκι, στο Άγιο όρος δεν ξέρω καλέ τι ήταν, εμείς την IP είδαμε

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 11:56, 12-04-07:

O giostau ήτανε, λίγο πριν αποχωρήσει από το στέκι για να μονάσει

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 12:18, 12-04-07:

Επισκέπτη εννοώ μη εγγεγραμένο μέλος στο στέκι, στο Άγιο όρος δεν ξέρω καλέ τι ήταν, εμείς την IP είδαμε

Αν τσακώσεις καμμία ηγουμένη ή καμμιά καλόγρια να επισκέπτεται το forum στείλε μου pm σε παρακαλώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 12-04-07 στις 12:30.
Παράθεση

Bianca (Bάσια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bianca
H Bάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H Bianca έγραψε στις 10:06, 14-04-07:

Δεν νομιζω να μοναζει κανενας μονο και μονο για την εμπειρια!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:14, 14-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Bianca
Δεν νομιζω να μοναζει κανενας μονο και μονο για την εμπειρια!
Τεστάρισμα αντοχής και υπέρβαση για λίγο καιρό, αλλά θέλει πολλά κότσια να απαρνηθώ τον πολιτισμό. 'Αλλη μια καλή ιδέα για να ξεφύγεις από τον πολιτισμό είναι να πας να ζήσεις στην άγρια φύση. Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν να την περνάω φίνα που λέει και το τραγούδι. Πάντως ο άνθρωπος καλό είναι να γνωρίζει για λίγο καιρό ένα τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής απ'τον συνηθισμένο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:17, 14-04-07:

Τεστάρισμα αντοχής και υπέρβαση για λίγο καιρό, αλλά θέλει πολλά κότσια να απαρνηθώ τον πολιτισμό. 'Αλλη μια καλή ιδέα για να ξεφύγεις από τον πολιτισμό είναι να πας να ζήσεις στην άγρια φύση. Θα πάω στη ζούγκλα με τον Ταρζάν να την περνάω φίνα που λέει και το τραγούδι. Πάντως ο άνθρωπος καλό είναι να γνωρίζει για λίγο καιρό ένα τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής απ'τον συνηθισμένο.
Αυτό μπορείς να το κάνεις και στο ελεύθερο κάμπινγκ το καλοκαίρι που είναι όλα τα λευτά........

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 10:20, 14-04-07:

Αυτό μπορείς να το κάνεις και στο ελεύθερο κάμπινγκ το καλοκαίρι που είναι όλα τα λευτά........
Πήγαινα camping πολλά χρόνια, είναι κι αυτό μια πολύ όμορφη εμπειρία αλλά όχι το καλοκαίρι που πήζει και η κατάσταση είναι ''Νικολάκη το φαί σου ! Δεν θα σε ξαναπάρω μαζί μου σκασμένο !'' Φρίκη. Πήγαινα κάθε χρόνο χειμώνα σε camping, αυτά ήταν χρόνια.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:22, 14-04-07:

Μάλλον δεν κατάλαβες.
Εγώ είπα ελεύθερο κάμπινγκ, όχι οργανωμένο.
Σκηνή κάτω από τα δέντρα, δίπλα στη θάλασσα, εσύ και.... καλή παρέα.
Κανείς άλλος.......

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:12, 14-04-07:

Μάλλον δεν κατάλαβες.
Εγώ είπα ελεύθερο κάμπινγκ, όχι οργανωμένο.
Σκηνή κάτω από τα δέντρα, δίπλα στη θάλασσα, εσύ και.... καλή παρέα.
Κανείς άλλος.......
Καλό κι αυτό, αλλά θα το βαριόμουν. Βλέπω τα ελεύθερα κάμπινγκ που υπάρχουν στην παραλιακή προς Σούνιο και δεν μου αρέσουν καθόλου. 'Οπου υπάρχει εύκολη πρόσβαση δεν έχει ενδιαφέρον. Το καλοκαίρι που πήγαινα σε μια παραλία στην Ανάβυσο και χρειαζόταν να κατεβαίνω από κάτι κατσάβραχα και πάλι ήταν γεμάτη σκουπιδαριό και εκεί με έβρισκαν. Γκλότερταλ στη νότεια Γερμανία και σύνορα Γαλλίας - Γερμανίας έχει φοβερά ησυχαστήρια μέσα στην άγρια φύση. Θέλω κάπου να βλέπω ελάφια, να ακούω κελαηδίσματα και ρυάκια μακρυά από αυτό το χάλι που λέγεται ''πολιτισμός''.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:17, 14-04-07:

Mα κι εσύ δίπλα στην Αθήνα τι περίμενες;
Εγώ μιλάω για ελαφόνησο, η χιλιαδού στην εύβοια, ή νότια κρήτη (π.χ.)

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 11:21, 14-04-07:

Όλα αυτά πλέον έχουν γίνει σχεδόν σαν τις παραλίες δίπλα στην Αθήνα. Είναι "της μόδας". Τα καλύτερα είναι τα μικρά (ή και μεγάλα) νησιά της άγονης γραμμής!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:23, 14-04-07:

Ε ναι, Εύβοια έχω πάει πολλές φορές, πράγματι πολύ όμορφα εκεί. Νότια Κρήτη που ακριβώς ? Πες κάποια περιοχή να έχω υπόψην.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 11:23, 14-04-07:

Ακόμα καλύτερα αυτά που λες.....
Αν και πέρσι ελαφόνησο, μια χαρά ήταν......
Από τότε που ξήλωσαν το μπαράκι με τους κορμούς των δέντρων δεν έχει και πολύ κόσμο.

Απέναντι στο Γαϊδουρονήσι........

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 11:24, 14-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Youki
Όλα αυτά πλέον έχουν γίνει σχεδόν σαν τις παραλίες δίπλα στην Αθήνα. Είναι "της μόδας". Τα καλύτερα είναι τα μικρά (ή και μεγάλα) νησιά της άγονης γραμμής!
Αυτό το υπογράφω ναι ! Αυτά μου αρέσουν αν μιλάμε για Ελλάδα.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 16:17, 15-04-07:

όχι,δεν θα το έκανα.. αν ήθελα απλά να περάσω κάποιο χρόνο μόνη μου με τον εαυτό μου,χωρίς να μ'ενοχλεί κανείς,να ησυχάσω,να ξεκουραστώ,κλπ,κλπ,θα προτιμούσα να πάω σ'ένα ήρεμο μέρος,να κλείσω και το κινητό μου και να μείνω όσο μόνη θέλω + χρειάζομαι..

το να πήγαινα σε μοναστήρι,μόνο εμπειρία δεν θα το θεωρούσα και μόνο την ησυχία μου δεν θα έβρισκα...

Παράθεση

Nosaltres

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nosaltres
Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 324 μηνύματα.

O Nosaltres έγραψε στις 04:23, 17-04-07:

Οχι. Ουτε για εμπειρια, ουτε για τιποτα.

Εξ αλλου ειμαι αντιθετος στον μοναχισμο. Αμα θεωρεις οτι θελεις να "αγιασεις" μεινε αναμεσα στους ανθρωπους. Αλλιως σε ποιον θα δειξεις "αγαπη προς τον πλησιον"?

Παράθεση

PYLH

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PYLH
H PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Τουριστικά . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H PYLH έγραψε στις 12:07, 07-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nosaltres
Οχι. Ουτε για εμπειρια, ουτε για τιποτα.

Εξ αλλου ειμαι αντιθετος στον μοναχισμο. Αμα θεωρεις οτι θελεις να "αγιασεις" μεινε αναμεσα στους ανθρωπους. Αλλιως σε ποιον θα δειξεις "αγαπη προς τον πλησιον"?
Αγαπητέ φίλε,έχω την εντύπωση ότι η ερώτηση, δεν είναι αν θα μόναζε κάποιος για ν'αγιάσει , αλλά για την εμπειρία !!! Και σας παρακαλώ,διορθώστε με , άν κάνω λάθος !

Εγώ, σ'αυτή την ερώτηση θ'απαντήσω....., και θα απαντήσω : " Ναι , είναι κάτι που το έχω σκεφτεί αρκετές φορές και θα ήθελα να το κάνω! Έχω βρεί και τό πού θα πάω ( προβληματίζομαι μόνο στο γεγονός ό,τι πρέπει να ξυπνάς στις 05.00 για την "λειτουργία" , κι αυτό δεν το αντέχω ).

Σαν εμπειρία όμως, είναι κάτι που πραγματικά θα ήθελα να δοκιμάσω, καί γιατί νοιώθω την ανάγκη να "μείνω μόνη" σ'έναν τέτοιο "χώρο",( να ηρεμήσω,να σκεφτώ, χωρίς να μου αποσπά κανείς την προσοχή, χωρίς να δέχομαι άλλα εξωτερικά ερεθίσματα) , αλλά και για να "δω" μέχρι πόσο μπορώ " ν'αντέξω". Επίσης , έχω σοβαρά σκεφτεί , να "προσπαθήσω" και την "σιωπή". Θεωρώ πώς είναι κάτι πού μπορεί να με βοηθήσει να ενισχύσω την "θέλησή μου"....πού θα με κάνει "πιό δυνατή"....να "βουτήξω" στα βαθιά και να "βάλω" στον εαυτό μου "δύσκολα"....απλά και μόνο για να διαπιστώσω μέχρι που μπορώ ν' αντέξω, όχι με σκοπό να μονάσω για πάντα !!! ( μη τρελλαθούμε κιόλας.) Σαν δοκιμασία...ή....σαν εμπειρία αν προτιμάτε, (εγώ επιλέγω βέβαια τό 'σαν δοκιμασία' )
Δεν είναι το ίδιο να το κάνεις αυτό στο σπίτι σου, όπως αναφέρθηκε. Στον χώρο μας αισθανόμαστε διαφορετικά. Έστω κι αν κλείσουμε τα κινητά,την τηλεόραση κλπ κλπ....Σ' ένα μοναστήρι " η ατμόσφαιρα γενικότερα" εκπέμπει κάτι εντελώς διαφορετικό, μιά γαλήνη ίσως...δεν μπορώ να βρώ την κατάλληλη λέξη για να το περιγράψω...απλά το νοιώθω. Έχω στο μυαλό μου "την εικόνα" , τού να είμαι εκεί...με τα εντελώς απαραίτητα μαζί μου ( δεν θα κουβαλήσω κι ολόκληρη την ντουλάπα μου ), 2-3 ρούχα και πολλές λευκές κόλλες από χαρτί , για να μπορώ να "γράφω"...Έχω την εντύπωση πώς σε κάτι τέτοιο αναφέρεται ο Dr....love.!!!
Για να μην "φλυαρήσω" άλλο, θα ήθελα μόνο να εκφράσω το "παράπονό " μου στο ζήτημα ότι δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος, Είναι μία "τοποθεσία" , πού θα ήθελα, να μπορούσα, να επισκεφτώ !!!

Παράθεση

truffinho (Αγγελος (όνομα και πράμα))

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη truffinho
Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.

O truffinho έγραψε στις 12:09, 07-07-07:

Δεν μπορώ να σε φανταστω ως μοναχή ρε συ PYLH, όπως και τον εαυτό μου... Πραγματικά θα είχες πολύ πλάκα, και θα είχες αναστατώσει το μοναστήρι, καρδιακές και αγχωτικές θα είχες κάνει τις άλλες καλόγριες...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:25, 07-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από PYLH
Για να μην "φλυαρήσω" άλλο, θα ήθελα μόνο να εκφράσω το "παράπονό " μου στο ζήτημα ότι δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος, Είναι μία "τοποθεσία" , πού θα ήθελα, να μπορούσα, να επισκεφτώ !!!
Eσένα ειδικά, καλά λέει ο άλλος, δεν μπορώ να σε φανταστώ με τίποτα εκεί μέσα Πολύ bold προσωπικότητα, αυτά είναι για πειθαρχημένα παιδάκια. Και γω τότε που έκανα την ερώτηση, ήμουν σε άλλη ψυχολογική φάση. Ναι για την εμπειρία το είπα, όχι για να αγιάσω, κι αν ήταν θα πήγαινα σε καθολικό ή βουδιστικό μοναστήρι, τίποτα άλλο. Καμμιά σουίτα με ac πολύ θα την προτιμούσα φυσικά στην Μονή. Μονή είπα και θυμήθηκα το ανέκδοτο που μου'λεγε ο παππούς μου αλλά άστο γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. 'Ας μένει το βύσινο προς το παρόν όσον αφορά την μοναστική ζωή. Θυμάσαι την ταινία ''Οι γαμπροί της Ευτυχίας'' που επειδή ο Μάχος (Νίκος Ρίζος ή αλλιώς βολβός σύμφωνα με Ευτυχία) δεν έκατσε στην Βασιλειάδου, ήθελε να πάει στο μοναστήρι ? Και είχε διαλέξει και όνομα μάλιστα, αδελφή Καμίλ. Και κάθε τόσο ο Αυλωνίτης έλεγε ''άντε πάλι η Γκαμήλα''. Τελικά κέρδισε ένα θησαυρό η γκαμήλα και δεν πήγε ποτέ στο μοναστήρι. Το'ριξε στην ντόλτσε βίτα. Προτείνω επίσης να δείτε την ταινία ''Ο 'Αγιος'' (αν δεν απατώμαι αυτός είναι ο τίτλος), που ο Βιτόριο Γκάσμαν υποδύεται έναν κοσμοκαλόγερο που κάνει τα χίλια αίσχη, με το ένα πόδι στην αγιότητα με το άλλο στην αμαρτία. Το γέλιο !!! 'Ετσι που το προγραμματίζω εγώ το μοναστήρι, δεν θα'χει όμοιό του. Αν είναι μοναστήρι με σέξυ καλόγριες, δεν θα'λεγα όχι, αλλά πρέπει να φοράω ζώνη αγνότητας . Ε μετά λογικά, τί θα γίνει, όλο και κάποια θα παρασυρθεί από τον πειρασμό. Είναι η τελευταία μου ελπίδα για να σπάσω την γκίνια.

'Ασε το μοναστήρι και πιάσε το μπανιστήρι

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 12:41, 07-07-07:

Δεν θα πήγαινα σε μοναστήρι, γιατί πέρα από την ησυχία και την "αρετή" προσεύχεσαι και τηρείς κάποιες υποχρεώσεις που δεν είναι σύμφωνα με τα πιστεύω μου.

Πάντως το σκέφτομαι σοβαρά όταν μεγαλώσω να φτιάξω ένα αυθαιρετάκι στην άκρη μιας απόμακρης παραλίας, ωσάν τον ασκητή

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:55, 07-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
Δεν θα πήγαινα σε μοναστήρι, γιατί πέρα από την ησυχία και την "αρετή" προσεύχεσαι και τηρείς κάποιες υποχρεώσεις που δεν είναι σύμφωνα με τα πιστεύω μου.
Πρέπει να ακολουθείς κάποιους τύπους, αυτό είναι πολύ δύσκολο για μένα που από μικρός έχω μάθει να είμαι το μαύρο πρόβατο. Εγκατέλειπα λιμάνια, πόλεις, γονείς, συγγενείς, δουλειές κλπ με τεράστια ευκολία. Δυστυχώς το ίδιο δεν μπορώ να κάνω με το ''ασθενές'' φύλο, κι αυτό είμαι σίγουρος ότι είναι βασικός λόγος που με φοβούνται. Τους τυπικά ορθόδοξους τύπους δεν τους ακολούθησα ποτέ, για παράδειγμα δεν έχω φιλήσει ποτέ χέρι ιερέα, κάποτε μου άπλωσε χέρι ένας ιερέας και απομακρύνθηκα. Εκείνη την ώρα το θεώρησα λες και μου απλώνει το χέρι κάποια lady. Εκείνο ήταν πολύ αστείο. Την τελευταία φορά που φίλησα το χέρι μιας γυναίκας δεν μου το άπλωσε εκείνη.

Παράθεση

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Αρκτούρος
Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 463 μηνύματα.

O Αρκτούρος έγραψε στις 13:33, 07-07-07:

Προσωπικά, τώρα λέω πως θα μπορέσω κάποια στιγμή να μονάσω αν το θελήσω. Σε τι είδους μοναστήρι δεν ξέρω. Γιατί, όπως και να το κάνουμε, όταν ξες πως "πρέπει" να κάνεις κάτι, τότε αφήνεσαι από τους "πειρασμούς" της καθημερινής ζωής. Δηλαδή, το να απομομωθώ στο σπίτι μου, για 'μένα τουλάχιστον, σημαίνει μόνο ξεκούραση. Γιατί και στο internet θα μπω και τα πάντα θα κάνω. Φυσικά δεν ξέρω πως θα αντιδράσω στα "πρέπει" της κάθε μονής, γιατί και εγώ δεν πολυασχολούμαι με θρησκείες(ειδικά με τη δικιά μας ) και δεν είμαι άνθρωπος που ακολουθώ πιστά "εντολές". Αλλά εδώ είναι που έχω μια απορία. Δεν μπορείς να πας σε ένα μοναστήρι και να κάνεις ό,τι θες εσύ; Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πας το πρωϊ εκκλησία κτλ κτλ κτλ;

Και το τελευταίο πράγμα που έχω να πω, είναι πως ο μόνος λόγος που φοβάμαι να πάω σε ένα μοναστήρι, είναι η πιθανή "πλύση εγκεφάλου", που στην κάνουν πάνω σε μια αδυναμία σου. Έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου, αλλά ρε παιδιά, άνθρωποι είμαστε και μπορεί πολλές φορές να "αφεθούμε" και να μας εκμεταλλευτούν.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 13:42, 07-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Αρκτούρος
Π Δεν μπορείς να πας σε ένα μοναστήρι και να κάνεις ό,τι θες εσύ; Δηλαδή πρέπει υποχρεωτικά να πας το πρωϊ εκκλησία κτλ κτλ κτλ;
Μόνο πρωί πρωί εκκλησία;

Από ό,τι ξέρω κοιμούνται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάνε στις 5 το πρωί και προσεύχονται 50 φορές την ημέρα

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:48, 07-07-07:

Από ό,τι ξέρω κοιμούνται στις 7 το απόγευμα και ξυπνάνε στις 5 το πρωί και προσεύχονται 50 φορές την ημέρα
Ναι καλά, άλλη δουλειά δεν έχουμε, θα προσευχόμαστε 50 φορές τη μέρα. Αυτό είναι χειρότερο κι από πανελλαδικές.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 13:52, 07-07-07:

Ναι καλά, άλλη δουλειά δεν έχουμε, θα προσευχόμαστε 50 φορές τη μέρα. Αυτό είναι χειρότερο κι από πανελλαδικές.
Βασικά το μοναστήρι είναι κάτι που δεν σου λέει απλά "μην κάνεις έρωτα" για παράδειγμα, αλλά σου λέει "μη σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα".

Και είναι λογικό, αφού οι 50 προσευχές την ημέρα σου υπενθυμίζουν τον Θεό και τα "πρέπει" του, και σε κάνουν να πιστεύεις σε αυτόν και να τον έχεις κάθε στιγμή στο μυαλό σου. Αν σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα στο μοναστήρι είναι αμαρτία και πέφτουν μετάνοιες (πους-απς)

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:53, 07-07-07:

Sex μπορείς να κάνεις?

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 13:56, 07-07-07:

Και είναι λογικό, αφού οι 50 προσευχές την ημέρα σου υπενθυμίζουν τον Θεό και τα "πρέπει" του, και σε κάνουν να πιστεύεις σε αυτόν και να τον έχεις κάθε στιγμή στο μυαλό σου. Αν σκεφτείς οτι θέλεις να κάνεις έρωτα στο μοναστήρι είναι αμαρτία και πέφτουν μετάνοιες (πους-απς)
Κέφια σήμερα και οι δυο. Οι κάμψεις είναι το λιγότερο, αντέχω. Αλλά φαντάσου να κάνεις κάμψεις και ξαφνικά να νοιώσεις από πίσω κάτι σκληρό. Ουπς, μου έπεσε το σαπούνι, όπως στη φυλακή.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 14:28, 07-07-07:

Να μονάσω; Πλάκα κάνουμε τώρα;
Θέλω να μονάσω στην ελαφόνησο στην παραλία του Σίμου για όλο το καλοκαίρι.
Μπορώ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κατασκήνωση, μια αξέχαστη εμπειρία για όλους! - Από petros17
      Το θέμα έχει λάβει 78 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-08-14 στις 01:51.
    • Βιβλίο Vs εμπειρία - Από mania
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-12 στις 02:44.
    • Χωρίς εμπειρία - Από xrhstoszzn
      Το θέμα έχει λάβει 71 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-08-11 στις 21:29.
    • Εμπειρία ίσον μεγαλύτερη επιλεκτικότητα; - Από Oralee
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 07:07.
    • Εμπειρία Vs Φαντασία - Από Δεσμώτης
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φιλοσοφία και Ιστορία.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-01-09 στις 16:02.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους