Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,796 μηνύματα σε 74,634 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γραφεία συνοικεσίων / Sites γνωριμιών

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:15, 07-04-07:

'Εχουμε επιστρέψει στην εποχή που οι γυναίκες κι οι άντρες έψαχναν σύντροφο μέσα από γραφεία συνοικεσίων ? Κάτι παρεμφερές δεν ξεκίνησε και με τα dating sites ? Αναζητούν την ευκολία οι άνθρωποι σήμερα ? Μήπως είμαστε μια κουρασμένη κοινωνία που τρέχουμε και δεν φτάνουμε ή μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας ? Τα τελευταία χρόνια τα γραφεία συνοικεσίων κάνουν ξανά χρυσές δουλειές. Θα καταφεύγατε ποτέ σε αυτή την λύση ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:29, 07-04-07:

Δεν νομίζω οτι τα dating sites έχουν ακριβώς τον ίδιο χαρακτήρα με τα γραφεία συνοικεσίων. Κατ'αρχήν τα συνοικέσια γίνονταν με απώτερο σκοπό το γάμο.
Δεν νομίζω οτι θα κατέφευγα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται κάτι σαν λύση απελπισίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 15:34, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Δεν νομίζω οτι τα dating sites έχουν ακριβώς τον ίδιο χαρακτήρα με τα γραφεία συνοικεσίων. Κατ'αρχήν τα συνοικέσια γίνονταν με απώτερο σκοπό το γάμο.
Δεν νομίζω οτι θα κατέφευγα ποτέ σε κάτι τέτοιο. Μου φαίνεται κάτι σαν λύση απελπισίας...
Ναι, ο σκοπός δεν είναι ο ίδιος, αλλά η βάση και το σκεπτικό της ευκολίας είναι περίπου το ίδιο. Πολλοί και ειδικά γυναίκες θαμώνες dating sites αναζητούν γαμπρό και στο λέω εκ πείρας ερευνητή του δικτύου. Τα γραφεία συνοικεσίων είναι μια καλή λύση για όσους έχουν υψηλά στάνταρ ή για όσους δεν θέλουν να ρισκάρουν να χάσουν κι άλλο χρόνο με άσκοπες αναζητήσεις στο πουθενά βλέποντας ότι περνάνε τα χρόνια.

Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 15:37, 07-04-07:

Πάντως γενικά δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο να κάνει κάποιος σχέση με έναν άλλον άνθρωπο. Πιστεύω οτι είναι δύσκολο μόνο για ανθρώπους με πολύ υψηλά στάνταρ.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:42, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από adespoto
Πάντως γενικά δεν το θεωρώ και τόσο δύσκολο να κάνει κάποιος σχέση με έναν άλλον άνθρωπο. Πιστεύω οτι είναι δύσκολο μόνο για ανθρώπους με πολύ υψηλά στάνταρ.
Πολλές φορές είναι απανωτές ατυχίες. Ξεκινάμε σχέσεις αλλά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια και θέλουμε να βρούμε κάτι πιο σταθερό για να μην ρισκάρουμε κι άλλες περιπέτειες ή στεναχώριες.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 19:45, 07-04-07:

Δεν βρίσκω κανένα κακό με τα γραφεία συνοικεσίων! Με τα σάιτς αντιθέτως, δε βρίσκω κάποιο ιδιαίτερο νόημα...Γιατί από το ίντερνετ πολλά μπορεί να πει ο καθένας για τον εαυτό του κλπ κλπ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:55, 07-04-07:

Όχι ποτέ. Το θεωρώ πολύ "ξερό" και λύση απελπισίας. Άλλωστε υπάρχουν τόσοι τρόποι σήμερα να γνωρίσεις ανθρώπους, γιατί να καταφύγει κανείς εκεί; Μου κάνει λίγο σε "παραίτηση".

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 21:42, 07-04-07:

δε θα το κανα ποτε.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 21:50, 07-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Όχι ποτέ. Το θεωρώ πολύ "ξερό" και λύση απελπισίας. Άλλωστε υπάρχουν τόσοι τρόποι σήμερα να γνωρίσεις ανθρώπους, γιατί να καταφύγει κανείς εκεί; Μου κάνει λίγο σε "παραίτηση".
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
δε θα το κανα ποτε.
Same here.

Χάνεται όλο το ταξίδι έτσι. Και είναι κι αυτό πολύ σπουδαίο κατά τη γνώμη μου (όχι μόνο η Ιθάκη, που έλεγε κι ο μακαρίτης ο Καφάβης ). Έτσι μεταφράζω το "ξερό" που είπε η Μισέλ. Όλα μου τα σχόλια συγκεντώνονται σ' αυτήν την έκφραση. >>>>

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 22:25, 07-04-07:

Ίσως...ποτέ δεν θα μάθω...μήπως η αναζήτηση της "ευτυχίας" έχει κανόνες και όρια?
Μήπως τα dating service,το internet γενικά δεν παίζει ΚΑΙ αυτόν τον ρόλο?
Για να λειτουργούν αιώνες τώρα πάει να πει πως έχουν πελάτες...κι αυτοί σαν κι εμάς είναι...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 13:11, 08-04-07:

Eκει εξω υπαρχουν ενα σωρο ενδιαφεροντες ανθρωποι..γιατι να παω σ'ενα γραφειο/σαιτ να ψαξω απο περιγραφες για τον ΕΕΕεναν που θα ναι για μενα ο ιδανικος, οταν μπορω να τον βρω μονη μου με πιο αμεσους τροπους?
Χανεις κι ολη την πλακα ετσι :>

Παράθεση

misslittledevil

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη misslittledevil
H misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

H misslittledevil έγραψε στις 17:35, 10-04-07:

Θεωρω πως οχι, δεν θα πηγαινα ποτε και με τιποτα.
Σαν ιδεα μου φαινεται χαλια, χωρις να σημαινει οτι κρινω εκεινους που το κανουν.

Απολυτη εννοειται πως δεν μπορω να ειμαι, αλλα.. ξερω κι εγω?!
Τραγικο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:37, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
'Εχουμε επιστρέψει στην εποχή που οι γυναίκες κι οι άντρες έψαχναν σύντροφο μέσα από γραφεία συνοικεσίων ? Κάτι παρεμφερές δεν ξεκίνησε και με τα dating sites ? Αναζητούν την ευκολία οι άνθρωποι σήμερα ? Μήπως είμαστε μια κουρασμένη κοινωνία που τρέχουμε και δεν φτάνουμε ή μήπως τα θέλουμε όλα δικά μας ? Τα τελευταία χρόνια τα γραφεία συνοικεσίων κάνουν ξανά χρυσές δουλειές. Θα καταφεύγατε ποτέ σε αυτή την λύση ?
Καλά μιλάμε σοβαρά τώρα;
Παίζει κάτι τέτοιο;
Αν ναι το θεωρώ πολύ μεγάλη κουταμάρα........

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 17:38, 10-04-07:

Οχι δεν θα πήγενα ούτε θα το πρότεινα σε κανέναν, όλοι έχουν την μοναδικότητα τους και κάποια στιγμή βρήσκείς κάποιον που παγματικά θα την εκτιμήσει, άν πάς σε γραφείο για μένα χάνεις την κάθε αξιοπρέπεια προς τον εαυτό σου και μετά προς τον σύντροφο που θα βρείς όταν θα χτυπήσει εκεί που πονάς(στην απόγνωση)και θα θελήσει να πάρει περισσότερα απο σένα

Παράθεση

mitsosgian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mitsosgian
Ο mitsosgian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O mitsosgian έγραψε στις 18:19, 10-04-07:

Εντάξει μήν τα κάνεται τόσο τραγικά!Πάντα υπάρχουν ευκαιρίες τριγύρω οπως κ αφθονο ψέμα στήν εποχή αυτή.Εγώ πού ειμαι κ ψιλοτρελός εχω βρεί κ καλύτερη λύση απ τα γραφεία αυτα!Υπάρχουν γραφεία που παραγγέλνης κ σου φέρνουν οτι ζητήσεις!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:21, 10-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από mitsosgian
Εντάξει μήν τα κάνεται τόσο τραγικά!Πάντα υπάρχουν ευκαιρίες τριγύρω οπως κ αφθονο ψέμα στήν εποχή αυτή.Εγώ πού ειμαι κ ψιλοτρελός εχω βρεί κ καλύτερη λύση απ τα γραφεία αυτα!Υπάρχουν γραφεία που παραγγέλνης κ σου φέρνουν οτι ζητήσεις!

Κάνουν και dellivery.....

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 18:41, 10-04-07:

Μιλαμε ακομη για συντροφο μεσω γραφειου συνοικεσιων που εχει εστω και λιγο εναν περιεργο ρομαντισμο η το ριξαμε στα call girls?
Γιατι αν ψαχνουμε "συντροφο" και το βλεπουμε σαν να ψωνιζουμε ντοματακια, χεσε μεσα.

Παράθεση

Wolfina (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wolfina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Wolfina έγραψε στις 19:45, 10-04-07:

Δεν έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια. Αν έφτανα σε κάποια μεγάλη ηλικία και δεν είχα άλλο τρόπο να βρω σύντροφο και αν είχα ανάγκη από ένα σύντροφο ενδεχομένως να αποδεχόμουν τη λύση του "προξενιού" η οποία θεωρώ ότι δεν είναι ασυνήθιστη σε μικρές κοινωνίες, απεναντίας σε ζαλίζει η θεία, η κυρία Ελένη, η περιπτερού κλπ. Σε γραφείο δεν νομίζω ότι θα πήγαινα ποτέ, το θεωρώ λίγο εξευτελιστικό για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω, δεν μπορώ να ψυχολογήσω τον εαυτό μου. Σε site για ραντεβού δεν θα έμπαινα ποτέ, το θεωρώ πολύ "αρπαχτή" κατάσταση, κάτι μη σοβαρό τέλος πάντων, πάλι για λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Demelene
Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 20:49, 10-04-07:

Άνετα θα πήγαινα σε 5-minute dating.

Πρέπει να έχει χαβαλέ. Και από εκεί και πέρα τα γνωστά. Αν είναι τύχει κάπου κάτι ας τύχει.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

O Demelene έγραψε στις 00:01, 11-04-07:

Γκκρρρρ και έγραφα και μου βγήκε locked.
Δεν πειράζει πάμε πάλι στα γρήγορα.Για αποφυγή κάθε παρεξηγήσεων νομίζω ότι αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Speed-dating εδώ εξηγεί αρκετά καλά τι εννοώ.

Εγώ το θεωρώ πολύ καλή ιδέα και πολύ μοντέρνα. Κάτι σαν fast food.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 08:03, 11-04-07:

όχι για πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί μου φαίνεται ότι είναι σαν να πηγαίνεις για ψώνια.

αν και κατανοώ απόλυτα τους ανθρώπους που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις δεν είναι κάτι που με εκφράζει.

το είπαν και παραπάνω..το παιχνίδι, το φλερτ , η διαδρομή τελοσπάντων για να γνωρίσεις κάποιον είναι αναντικατάστατη.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:24, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από prime
όχι για πολλούς λόγους αλλά κυρίως γιατί μου φαίνεται ότι είναι σαν να πηγαίνεις για ψώνια.

αν και κατανοώ απόλυτα τους ανθρώπους που καταφεύγουν σε τέτοιες λύσεις δεν είναι κάτι που με εκφράζει.

το είπαν και παραπάνω..το παιχνίδι, το φλερτ , η διαδρομή τελοσπάντων για να γνωρίσεις κάποιον είναι αναντικατάστατη.
Όταν πας στο κλαμπάκι, και έχεις ετοιμαστεί και σεναριαστεί ουσιαστικά πέρα από την διασκέδαση που θα σου αποδώσει το μέρος (ποτό,μουσική,χορός) πας για ερωτικές αγοραπωλησίες. Και όχι μόνο στα κλάμπ, και οι περισσότεροι δεν απολαμβάνουν καν τον χορό και μουσική τμήμα παρά μόνοτο ποτό που το κάνεις και σπίτι σου.Άρα τι μένει?
Το ίδιο κάνεις και σε ένα προξενιό. Η αφορμή γνωριμίας εδώ είναι

Η διαδικασία φλιρτ και ψήσιμο υπάρχει και είναι αυτή που ακολουθεί πάντα την αρχική γνωριμία. Συνεπώς η μόνη διαφορά είναι η αφορμή και αρχή της γνωριμίας. Στο μεν προξενιό γίνεται μεταξύ γνωστών στο δε κλάμπακι γίνεται καθαρά με κριτήρια εξωτερικής εμφάνισης.
Και τα δυο είναι απαράδεκτα. Βέβαια η συνέχεια είναι που έχει το ζουμί.

Αυτό που μαρέσει σε αυτή την ιστορία με το speed dating από όσο έχω διαβάσει δλδ είναι ότι σε βάζουν να κάτσεις με ένα άγνωστο για 5-10 λεπτά και στο τέλος ο καθένας συμπλήρώνει αν ενδιαφέρεται ερωτικά,φιλικά ή καθόλου. Νομίζω ότι αυτός ο τρόπος συνδυάζει σε ένα ήσυχο μέρος και την εξωτερική εμφάνιση και την πρώτη εντύπωση αλλά πολύ καλύτερα από την εντύπωση που δημιουργείται από την πρώτη ατάκα του καμακιού.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε κάθε περίπτωση the bottom line είναι ότι πας για ψώνια ή και για ψώνια. Το ζήτημα είναι αν το καταλαβαίνει ή το καμουφλάρει για να δικαιολογεί κάποιος την επιλογή του.
prime το μήνυμα σου ήταν αφορμή και δεν τα λέω σε σένα μόνο.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:30, 11-04-07:

Φίλε μου, το φλερτ δεν γίνεται μόνο στο κλαμπάκι. Γίνεται στη δουλειά, στο σούπερ μάρκετ που θα πας να ψωνίσεις, στην ουρά της τράπεζας, στο φούρνο που θα πάρεις ψωμί, παντού.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι απαράδεκτο βρίσκεις σε αυτό.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 09:38, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Demelene
Η διαδικασία φλιρτ και ψήσιμο υπάρχει και είναι αυτή που ακολουθεί πάντα την αρχική γνωριμία. Συνεπώς η μόνη διαφορά είναι η αφορμή και αρχή της γνωριμίας. Στο μεν προξενιό γίνεται μεταξύ γνωστών στο δε κλάμπακι γίνεται καθαρά με κριτήρια εξωτερικής εμφάνισης.
Και τα δυο είναι απαράδεκτα. Βέβαια η συνέχεια είναι που έχει το ζουμί.
Δηλαδή?

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 09:42, 11-04-07:

προσωπικά δεν πολυβγαίνω πια, αλλά και όταν το έκανα έβγαινα για να διασκεδάσω και όχι για ερωτικές αγοραπωλησίες..
οι γνωριμίες της νύχτας δεν είναι το καλύτερό μου..

πιάνω πάντως το νόημα αυτού που λές..
ακόμα και να βγαίνεις για να γνωριστείς είναι και ένα γρήγορο crash test ...
βλέπεις κάποιον, σ' αρέσει προχωράς σε γνωριμία και μετά ή το συνεχίζεις ή το κόβεις επιτόπου.. γρήγορο και ανώδυνο..

και συγγνώμη γιατί είναι απαράδεκτο να επιλέγεις κάποιον ΑΡΧΙΚΑ βάσει εξωτερικής εμφάνισης?
το πρώτο κριτήριο ΑΥΤΟ είναι .
εσύ θα πλησίαζες ποτέ γυναίκα που δε θα σου άρεσε εμφανησιακά?

στο speed dating που αναφέρεις μπορεί να πήγαινα αλλά μόνο για πλάκα, για χαβαλέ...
αυτό μου κάνει πιο πολύ fast food από ο,τιδήποτε άλλο.

και όχι δεν είναι ίδιο το πηγαίο, αυθόρμητο παιχνίδι από αυτό που γίνεται- αν γίνεται- στο προξενιό? -----> εννοείς τη γνωριμία στα γραφ. συνοικεσίων?

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 15:35, 11-04-07:

1)Μην κολάτε στο κλαμπάκι. Απλά είναι το πιο χτυπητό παράδειγμα.Το ανέφερα για να καταλάβαιτε το μηχανισμό.

2)Prime Και εγώ κρίνω δια της εξωτερικής εμφάνισης την πρώτη στιγμή, αλλά δεν είναι λίγο απαράδεκτο να απορρίπτουμε κόσμο λόγο εμφάνισης. Πραγματικά νομίζω ότι ο ψυχικός κόσμος έχει μεγαλύτερη αξία. Το γεγονός ότι είναι απαράδεκτο είναι ότι σε άλλα μέρη πχ σε ένα γραφείο ο εσωτερικός κόσμος έχει και άλλες ευκαιρίες (όχι πάντα ερωτικές) δλδ έχει την δυνατότητα να αναδειχθεί, ενώ σε άλλα μέρη πχ όπως το κλάμπ(μην κολήσετε) όχι και αυτό είναι κακό.

3)Ρουμάνα τι δηλάδή? Που ακριβώς θές

4)Στο προξενιό δεν είανι τίποτα υποχρεωτικό (τουλάχιστον έτσι πρέπει).Πας γνωρίζεις τον άλλο και μετά ακολουθούν όλα τα άλλα αν ακολουθήσουν. Προξενιό δεν είναι δλδ το κονέ από φίλους όταν κανονίζεται? Δεν μιλάω για το προξενιό όπως έχει αποκτήσει κακή έννοια από το παρελθόν. Μιλάω κανονίζω εγώ σε μια φίλη μου να γνωρίσει ένα φίλο μου. Θα μπορούσε να το κανονίζει μια φίλη της Μάνας μου πχ.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:08, 11-04-07:

Στο μεν προξενιό γίνεται μεταξύ γνωστών στο δε κλάμπακι γίνεται καθαρά με κριτήρια εξωτερικής εμφάνισης.
Και τα δυο είναι απαράδεκτα.
Δηλαδή …γιατί είναι απαράδεκτα?…

Εγω νομίζω ότι δεν έχει σημασία που γνωρίζεις τον άνθρωπό σου… είτε σου κανόνισε ραντεβού η οικογένεια σου, είτε ένα γραφείο το οποίο πληρώνεις είτε η μοίρα …το ίδιο κάνει. Κολλάμε μου φαίνεται σε στερεότυπα. Η πρόθεση είναι πάντα να βρούμε κάποιον να μας καλύψει την ανάγκη που έχουμε την στιγμή που ψάχνουμε.

Απλά πιστεύω ότι δεν βασιζόμαστε τόσο πολύ στην τύχη όπως παλιά, και ξέρουμε πλέον τι ζητάμε και πώς να το αποκτήσουμε…τόσο απλά. Δεν θα ντρεπόμουν καθόλου(αντίθετος θα ένιωθα προνομιούχα) να δω δυο τρις φωτογραφίες και να διαλέγω με ποιον θα βγω ραντεβού…αυτονόητο είναι ότι συνέχεια θα υπήρχε μόνο αν άξιζε…
Και επειδή δέχτηκε κάποιος να βγει ραντεβού δεν σημαίνει ότι τον κερδίσαμε και όλα…έχει και φλερτ και κυνήγι και suspence …όπως ακριβώς σε μια τυχαία συνάντηση…

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 16:23, 11-04-07:

ΟΚ τώρα που το ξαναείδα λείπει ένα γραμματάκι,
Και στα δύο είναι απαράδεκτα ήθελα να πω.Δλδ αναφερόμουν στο κριτήριο επιλογής/απόριψης.
Στο παραδοσιακό προξενιό είναι ότι κατέβει και της συμφέρει της οικογένειας (για μένα αίσχος), στο κλάμπ οι με θεοί και αυτοί χωρίς καλό ατακα-generator-routine στο πηγάδι κατούρησαν? Απλά μου φαίνονται χαζά.Αλλά νομίζω βγαίνει σε άλλο θέμα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 16:33, 11-04-07:

Έχω μπει σε dating site κι η εμπειρία ήταν απογοητευτική. Πολλοί συμπλεγματικοί άνθρωποι. Δεν θα το ξαναέκανα. Το έχω φιλοσοφήσει και δεν μου αρέσει το επί τούτου σε τίποτα, και στον έρωτα περισσότερο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:42, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πολλοί συμπλεγματικοί άνθρωποι. Δεν θα το ξαναέκανα.
Αυτό δεν το σκεφτηκα... περισσοτέρους από όσους συναντάς καθημερινά στην τράπεζα, στο φούρνο, στο cinema, στα club?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 11-04-07 στις 18:05.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 16:47, 11-04-07:

Ποτέ και με τίποτε...
Με χαλάει αυτή η ιδέα!

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 17:11, 11-04-07:

οχι δεν νομιζω να πηγαινα ποτε σε γραφειο συνοικεσιων....θα προτιμουσα να μεινω ανυπαντρη και αν ηταν γραφτο μου να παντρευτω οκ...αν οχι δεν θα σκανα κιολας

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 17:51, 11-04-07:

Eμένα προσωπικά, το speed dating μου κάνει πιο πολύ σε κάτι του στυλ "ψάχνω απεγνωσμένα κάτι να πηδ@@@" μέσω μιας γρήγορης διαδικασίας, που μου αυξάνει και τις πιθανότητες να βρω κάποιο γκόμενο ή γκόμενα(σε αντίθεση με μερικές βραδιές κλάμπινγκ, που κάνεις ράνεις για να χτυπήσεις γκομενάκι και αν σου κάτσει σου έκατσε...)...και κάτι τέτοιο δύσκολα να εξελιχθεί σε σχέση πιστεύω...

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:31, 11-04-07:

γραφείο συνοικεσίων και να πληρώσω κι απο πάνω?
μα γιατί να το κάνω αυτό ενώ έχω ADSL?

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:11, 11-04-07:

Αχαχαχαχαχα. Σωστή!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:15, 11-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή

έγραψες!!!

Παράθεση

OxynteS (PsychoNaut)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη OxynteS
Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O OxynteS έγραψε στις 18:26, 18-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
Φαντάσου να σου βγάλουν και πιστωτική για να τους πληρώσεις με δώσεις. . Κατά τα άλλα ειμαι κατά κάθε είδους συνοικέσιου.

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 10:22, 20-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από OxynteS
Φαντάσου να σου βγάλουν και πιστωτική για να τους πληρώσεις με δώσεις. . Κατά τα άλλα ειμαι κατά κάθε είδους συνοικέσιου.
Κάθε ραντεβού και δόση.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 22:34, 21-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Αυτό δεν το σκεφτηκα... περισσοτέρους από όσους συναντάς καθημερινά στην τράπεζα, στο φούρνο, στο cinema, στα club?
Ναι.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 23:09, 27-04-07:

πρόσφατα ενημερώθηκα για την ύπαρξη αυτών των γραφείων ενώ πέρασε ένα λεωφορείο που είχε πάνω μία τέτοια διαφήμιση. συνδίασα στο μυαλό μου τις λέξεις και το νόημα αλλά δεν πίστεψα οτι θα είναι αυτό, θεώρησα οτι θα είναι κάτι παρεμφερές, για παράδειγμα επαγγελματικές γνωριμίες. όταν γύρισα σπίτι και ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν αρχικά μου φάνηκε αστείο, μετά όμως θυμήθηκα εκείνη την αλεπουδίτσα που έλεγε στο μικρό πρίγκιπα οτι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει μαγαζιά και τα αγοράζουν όλα έτοιμα εκτός τους φίλους...

Παράθεση

Asterismos (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Asterismos
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H Asterismos έγραψε στις 10:08, 28-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
....όταν γύρισα σπίτι και ρώτησα και μου το επιβεβαίωσαν αρχικά μου φάνηκε αστείο, μετά όμως θυμήθηκα εκείνη την αλεπουδίτσα που έλεγε στο μικρό πρίγκιπα οτι οι άνθρωποι έχουν φτιάξει μαγαζιά και τα αγοράζουν όλα έτοιμα εκτός τους φίλους...
Δεν είναι αστείο. Για μερικούς ανθρώπους είναι πολύ δύσκολο να κάνουν γνωριμίες για πάρα πολλούς λόγους. Δυστυχώς η ζωή δεν είναι πάντα ένα παραμύθι με γοητευτικό τέλος.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 11:45, 28-04-07:

Αρχική Δημοσίευση από Asterismos
Δεν είναι αστείο. Για μερικούς ανθρώπους είναι πολύ δύσκολο να κάνουν γνωριμίες για πάρα πολλούς λόγους. Δυστυχώς η ζωή δεν είναι πάντα ένα παραμύθι με γοητευτικό τέλος.
Θα μπορούσε ο οποιοσδήποτε έχει αυτό το πρόβλημα να προσπαθήσει να το διορθώσει και όχι να αρκεστεί σε μία τέτοια μέθοδο. Τουλάχιστον εγώ έτσι βλέπω το σωστό αν και υπάρχουμε σε μία κοινωνία που μόλις εντοπίσει πρόβλημα παίρνει το 'χαπάκι' και περνάει, καμία ατομική προσπάθεια, τα πάντα έτοιμα. Και σε αυτήν την κοινωνία όντως δεν χωράνε τα παραμύθια με το γοητευτικό τέλος και κατα συνέπεια και η καημένη η αλεπού.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:49, 28-04-07:

Όταν κάνεις την αρχή δεν ξέρεις πιο θα είναι το τέλος…μπορείς απλά να παίζεις με πιθανότητες...μπορειτε να με πείσετε ότι η γνωριμία που έγινε τυχαία στο μπακάλικο είναι πιο γερή, με μεγαλύτερες πιθανότητες να πάει καλά από την γνωριμία που έγινε μέσο γραφείου?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 28-04-07 στις 12:07.
Παράθεση

Asterismos (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asterismos έγραψε στις 11:54, 28-04-07:

@ suspiria
H μία "τέτοια" μέθοδος όπως την λες δεν καταλαβαίνω τι το κακό έχει. Από την άλλη να σε πληροφορήσω ότι έχεις κάποιο λάθος για την κοινωνία που ζούμε γιατί κανείς δεν τα βρίσκει όλα έτοιμα. Εγώ έπαψα να τα βρίσκω έτοιμα από τότε που αποφάσισα να ζήσω μόνη μου και να στηρίζομαι για όλα στις δικές μου δυνάμεις. Δεν ξέρω και πάλι τι εννοείς για κοινωνία που παίρνει το χαπάκι, αλλά για το συγκεκριμένο θέμα που μιλάμε εγώ δεν το βλέπω σαν χαπάκι αλλά σαν λύση ή διέξοδο στην ατυχή αναζήτηση συντρόφου. Δηλαδή θεωρείς καλύτερο κάποιον στην ηλικία των 50 να γυρνάει τα βράδια στα μπαράκια και να κάνει καμάκι όπως κάνουν τα παιδάκια στην ηλικία των 20? Αν τα καταδικάζουμε όλα τόσο εύκολα, ας καταδικάσουμε και το ιντερνετ και τα φόρουμ που μιλάμε, γιατί και αυτά ένας τρόπος γνωριμίας ανθρώπων είναι.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:05, 28-04-07:

χμ οκ, βγήκα λίγο εκτός.

όταν λέω 'τα πάντα έτοιμα' δεν εννοώ τα χρήματα, εννοώ οτι έχουμε μία τάση όλα να τα εμπορευματοποιούμε και να τα προσαρμόζουμε στα μέτρα μίας αγοράς, ακόμα ναι, και στο ίντερνετ.

τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν το καταδικάζω και ίσως, όπως είπε η roumana, να είναι καλύτερη μία γνωριμία απο το γραφείο απο μία ατυχή συνάντηση σο μπακάλικο όμως χαίρομαι όταν βλέπω κάτι αγόρια (μικρής ηλικίας, γιατί όντως ο 50αρης κολλάει λίγο άσχημα) να την πέφτουν όμορφα σε κοπέλες ή να κάνουν φιλίες περισσότερο απο άλλα που βρίσκονται στο ιντερνετ και μιλάνε εξίσου με πολλές κοπέλες για τον οποιδήποτε σκοπό. δεν ξέρω γιατί, απλά υπάρχει αυτό το κάτι μαγικό στην άμεση σχέση που έχουν οι δύο άνθρωποι απο κόντα και που χάνεται μέσω του υπολογιστή.

και για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω οτι δεν καταδικάζω τις σχέσεις, όχι απαραίτητα τις ερωτικές, μέσω ίντερνετ μιας κι εγώ περνάω πολλές ώρες εδώ και μιλάω με πολλούς ανθρώπους και το προτιμώ απο το να βρίσκομαι σε μία καφετέρια και να συζητώ άσχετα.

Παράθεση

Asterismos (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asterismos έγραψε στις 12:12, 28-04-07:

Γλυκιά μου suspiria τα αγόρια των 20 ετών που την πέφτουν όμορφα σε κοπελίτσες αυτός είναι ο προορισμός τους, η φύση τους και είναι και όμορφο και δεν ενοχλεί και κανέναν. Οι σχέσεις όμως δεν είναι προνόμοιο της νεαρής ηλικίας. Η μοναξιά χτυπάει ανελέητα και κυρίως άτομα μεγάλης ηλικίας. Ενας 50άρης όσο ευγενικό και διακριτικό φλερτ να κάνει αν το κάνει σε ένα μπαρ θα τον πούνε κακομοίρη! Τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα για μία γυναίκα. Οι σχέσεις γενικά έχουν γίνει πολύ δύσκολες και η εποχή μας με όλα της τα πρέπει, ευνοεί την αποξένωση. Ας υπάρχουν τουλάχιστον τα μέσα που φέρνουν του ανθρώπους πιο κοντά, έστω κι εμείς δεν θα τα δοκιμάσουμε.

Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 12:20, 28-04-07:

σωστό αυτό, συμφωνώ

Παράθεση

Demelene

Διακεκριμένο μέλος

O Demelene έγραψε στις 09:41, 09-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από suspiria
όταν λέω 'τα πάντα έτοιμα' δεν εννοώ τα χρήματα, εννοώ οτι έχουμε μία τάση όλα να τα εμπορευματοποιούμε και να τα προσαρμόζουμε στα μέτρα μίας αγοράς, ακόμα ναι, και στο ίντερνετ.
Με βάση αυτό να πω το εξής.
Τα τελευταία 50 χρόνια που είναι δυνατόν να γνωρίσεις πιθανή σχέση ή έστω κάτι παροδικά sexual-oriented?
  1. Από προξενιό
  2. Σε γραφείο προξενιών παλιό ή νέου τύπου
  3. Σε καφέ
  4. Σε νυχτερινή διασκέδαση
  5. Σε κάποιο φαγάδικο
  6. Σε κάποιο μεταφορικό μέσο
  7. Σε κάτι άσχετο
  8. Και στο ιντερνετ
  9. Κάποιο σπάνιο που ξεχνάω
2,3,4 ,5 είναι εμπορικής φύσης άρα και εμπορευματοποιημένης εκμετάλευσης απλά αλλάζει το περιβάλλον
1 δεν το συζητάω σαν επιλογή όταν γίνεται όπως παλιά. Αν γίνεται από κάποιο φίλο σαν κονέ τότε μια χαρά αλλά και πάλι γίνεται σε κάποια από τα 2,3,4,5

6,7,9 είναι λίγο σπάνιο να συμβούν και μιλάμε για εξαιρέσεις

8 είναι σαν τα 2,3,4,5 με την διαφορά ότι γίνονται οι πρώτες γνωριμίες από το σπίτι και μετά καταλήγεις σε αυτά.

Άρα σε όλα εκτός από τα σπάνια αν θες να το δεις η εμπορευματοποιήση υπάρχει. Και οκ έτσι είναι η ζωή από τότε που βγήκε το χρήμα. Το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιο από 3,4,5 και 8 γίνεται αυτοσκοπός για την εύρεση του ζητουμένου ότι δηλαδή κάνεις στο 2 μόνο που εκεί το κάνεις πλήρως συνειδητοποιημένα.

Το μυστικό είναι τι κάνεις μετά την γνωριμία. Εκεί είναι το θέμα. Όχι πως ξεκίνησε η γνωριμία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Demelene : 09-05-07 στις 09:57.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 09:43, 09-05-07:

Εγώ να σου θέσω ένα ερώτημα.
Τα τελευταία 50 χρόνια που είναι δυνατόν να γνωρίσεις πιθανή σχέση ή έστω κάτι παροδικά sexual-oriented?
  1. Από προξενιό
  3. Σε καφέ
  5. Σε κάποιο φαγάδικο
  7. Σε κάτι άσχετο
  8. Και στο ιντερνετ
ΠΑΝΤΟΥ ! ! !

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:46, 09-05-07:

Με βάση αυτό να πω το εξής.
  1. Από προξενιό
  3. Σε καφέ
  5. Σε κάποιο φαγάδικο
  7. Σε κάτι άσχετο
  8. Και στο ιντερνετ
Στον χώρο εργασίας ή σπουδών ή μέσω κοινού γνωστού είναι πάρα πολύ συνηθισμένο επίσης

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους