• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παλιότερα με ενδιέφερε πολύ το θέμα, πλέον όχι τόσο αλλά το σκέφτομαι απο καιρό σε καιρό. Η μύτη μου δεν είναι και καμια τραγική περίπτωση, απλά θεωρώ οτι μου χαλάει πολυ το υπόλοιπο πρόσωπο, ιδιαίτερα σε προφιλ. Αυτό που κυρίως (εκτός απο τα χρήματα) με έχει αποτρέψει μέχρι στιγμής απο το να κάνω είναι οτι έχω δει περιπτώσεις που απέτυχε και τρόμαξα. Δεν έχω βρει πουθενά όμως κάποιο στατιστικό για το ΠΟΣΟ είναι το ποσοστό αποτυχίας μιας τέτοιας επέμβασης. Μήπως γνωρίζει κανείς; Επίσης υπάρχει κανείς που έχει κάνει;

Σημείωση από ΟΔ:
Η δυσφήμιση διώκεται ποινικά. Η δυσφήμιση δεν αφορά μόνο τους ιδιοκτήτες του site, αλλά ο θιγόμενος έχει δικαίωμα να ζητήσει την άρση του απορρήτου για τον καθεαυτό συντάκτη του μηνύματος. Για αυτό τον λόγο δεν επιτρέπονται ονοματεπώνυμα ιατρών,τοποθεσίες ιατρείων,ούτε αρχικά ονομάτων,όσον αφορά κριτική.Λόγω του νόμου περί δυσφήμισης θα ήμασταν υποχρεωμένοι ως ΟΔ να διαγράφουμε κάθε αρνητικό σχόλιο (δεν διώκεται ποινικά μόνο η συκοφαντική δυσφήμιση αλλά και σε πολλές περιπτώσεις και η δυσφήμιση), αυτό θα ήταν από την πλευρά μας κάτι μη επιθυμητό αφού θα υπήρχε μια ξεκάθαρη μεροληψία υπερ των θετικών σχολίων κάτι που μοιάζει με επιρροή της κοινής γνώμης και την γνώμη των μελών μας. Ως εκ τούτου δεν επιτρέπονται ονοματεπώνυμα και οτιδήποτε φωτογραφίζει ιατρό ούτε και σε θετικά σχόλια.Το θέμα αυτό προορίζεται στην ανταλλαγή απόψεων και βοήθειας για την διαδικασία της ρινοπλαστικής, γενική ή ειδική. Η μόνη περίπτωση που επιτρέπεται η γραφή ονοματεπώνυμων ιατρών είναι η αναζήτηση γνώμης σε γιατρό,αλλά υποχρεωτικά οι απαντήσεις που αφορούν κριτική σε ιατρό,μόνο σε προσωπικά μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ως ποσοστό αποτυχίας σε μια ρινοπλαστική λαμβάνονται υπ 'όψιν, οι δυσλειτουργίες της φυσιολογίας της μύτης και όχι το αισθητικό αποτέλεσμα.
Με βάση τα παραπάνω, το ποσοστό αποτυχίας είναι πολύ μικρό, ως αμελητέο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ως ποσοστό αποτυχίας σε μια ρινοπλαστική λαμβάνονται υπ 'όψιν, οι δυσλειτουργίες της φυσιολογίας της μύτης και όχι το αισθητικό αποτέλεσμα.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Όσον αφορά το αισθητικό, νομίζω πως "ψιλοάσχημες" μύτες μετά από πλαστική έχω δει σε περιπτώσεις ατόμων που είχαν ατύχημα, οπότε η μύτη τους ήταν κατεστραμμένη και η πλαστική τις σουλούπωσε. Όσο να 'ναι η πλαστική είναι ένα χειρουργείο, οπότε και πολύ λίγες να είναι οι πιθανότητες αποτυχίας αν δεν έχεις ΠΡΟΒΛΗΜΑ για ποιό λόγο να ρισκάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ως ποσοστό αποτυχίας σε μια ρινοπλαστική λαμβάνονται υπ 'όψιν, οι δυσλειτουργίες της φυσιολογίας της μύτης και όχι το αισθητικό αποτέλεσμα.
Με βάση τα παραπάνω, το ποσοστό αποτυχίας είναι πολύ μικρό, ως αμελητέο.
Εμ ναι αλλά το συγκεκριμένο ποσοστό αποτυχίας είναι λίγο ...άχρηστο. Το θέμα είναι το άλλο ποσοστό!
underwater αν κάτι σε χαλάει πολύ πάνω σου, γιατί να μην το αλλάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
underwater αν κάτι σε χαλάει πολύ πάνω σου, γιατί να μην το αλλάξεις;

Αν καίγεσαι ας το αλλάξεις, αλλά να ξέρεις πως παίρνεις το ρίσκο που ένα χειρουργείο λίγο ή πολύ έχει. Εγώ ούτε λέιζερ για την μυωπία που έχω δεν κάνω, που δεν μιλάμε για θέμα αισθητικής αλλά λειτουργικότητας. Κι αυτό επειδή αν 1% κάτσει καμιά στραβή θα βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα γι'αυτό κι εγώ ψάχνω το ποσοστό αποτυχίας. Αν είναι 1% είναι πολύ. Αν είναι 0,01% είναι μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μα γι'αυτό κι εγώ ψάχνω το ποσοστό αποτυχίας. Αν είναι 1% είναι πολύ. Αν είναι 0,01% είναι μια χαρά.

Νομίζω πως στο θέμα αισθητικής δεν είναι δυνατό να βρεις κάτι στατιστικό. Κι αυτό επειδή η αισθητική είναι υποκειμενική! Κι ο γιατρός δεν είναι καλλιτέχνης. Ας πούμε αν δεις μια μύτη που είναι ελεεινή επειδή χειρουργήθηκε μετά από ατύχημα πιθανώς να αποκτήσεις αρνητική άποψη για τον γιατρό, αλλά αυτό να ήταν το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει. Ή δεν είναι απίθανο να δεις μια μύτη που σύμφωνα με την αισθητική σου να μην είναι ωραία, αλλά σύμφωνα με την αισθητική αυτού που ήθελε να την αλλάξει να είναι σούπερ!

Για μένα ο καλός χειρούργος οφείλει να σου πει τι ακριβώς μπορείς να περιμένεις, ώστε να αποφασίσεις αν θα δώσεις τα λεφτά σου (και δεν μιλάμε για αμελητέα ποσά). Ακραίο παράδειγμα η θεία μου, της οποίας το χέρι μετά από έγκαυμα είναι σαν αυτό του Δράκουλα. Πήγε σε επώνυμο χειρούργο (πιο επώνυμο δεν γίνεται) και της είπε τι μπορούσε να γίνει αν επιχειρούσε εγχείριση (λίγα πράγματα:/: ) και αποφάσισε να μην την κάνει! Αυτό για μένα δείχνει τίμιο και σωστό γιατρό, κι αν εξασφαλίσεις έναν τέτοιο μπορείς να πετύχεις τα καλύτερα σύμφωνα με ότι ζητάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μιλάω για θέματα υποκειμενικής αισθητικής αλλά για πραγματικές αποτυχίες αισθητικά, απο αυτές που τις βλέπεις και λες "ΙΟΥΥΥ". Θα ψαξω να βρω καμια φωτό να σας ποστάρω να καταλάβετε τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να για τέτοιες περιπτώσεις μιλάω:
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ρε συ, του πρώτου φρίκη!

Η δεύτερη μου φάνηκε μια ψιλοστάνταρ μύτη πλαστικής.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αποτυχημένη πλαστική θεωρείται και η δεύτερη, μην τρελαθούμε! Αν ήταν έτσι οι μύτες πλαστικής δεν θα σκεφτόταν κανείς να κάνει ρινοπλαστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αποτυχημένη πλαστική θεωρείται και η δεύτερη, μην τρελαθούμε! Αν ήταν έτσι οι μύτες πλαστικής δεν θα σκεφτόταν κανείς να κάνει ρινοπλαστική!

Ναι;:redface: Ρε συ έχω δει πολλές τέτοιες μύτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
επειδή μία φίλη μου έχει κάνει ... να ξέρετε ότι πονά πολύ μετά την εγχείρηση. για 2 βδομάδες το πρόσωπο της ήταν χάλια και γεμάτο μελανιές, εντελώς μπλε προς μαύρο. τα βράδια δεν μπορούσε να κοιμηθεί εύκολα καθώς το κεφάλι δεν μπορούσε να το έχει στο πλάι και πονούσε. α τα αποτελέσματα φαίνονται μετά από 6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε τότε μάλλον τους έπιασε κώτσους ο "γιατρός". Πάρε 2 site που βρήκα στα πρόχειρα με πριν και μετά (αυτές η φωτό ήταν στο πριν):
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμ ναι αλλά το συγκεκριμένο ποσοστό αποτυχίας είναι λίγο ...άχρηστο. Το θέμα είναι το άλλο ποσοστό!
underwater αν κάτι σε χαλάει πολύ πάνω σου, γιατί να μην το αλλάξεις;
Πρέπει να καταλάβεις οτι δεν είναι καθόλου μα καθόλου άχρηστο, αυτό το ποσοστό. Εσένα σε ενδιαφέρει από ότι φαίνεται μόνο η αισθητική πλευρά του θέματος, αλλά δεν είναι καθόλου έτσι. Το ζητούμενο σε μια ρινοπλαστική, είναι κυρίως η αποκατάσταση, ή η διατήρηση του ρινικού διαφράγματος, σε επίπεδα ικανά ώστε η αναπνοή να γίνεται απρόσκοπτα.
Ενα στραβό ρινικό διάφραγμα, μπορεί να οδηγήσει σε βαριές κλινικές καταστάσεις (πονοκέφαλους, ιγμορίτιδες κ.α.), γι' αυτό λοιπόν στην ιατρική το πρώτο πράγμα που μας ενδιαφέρει δεν είναι η αισθητική, αλλά η λειτουργικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου είναι άχρηστο διότι γνώριζα εκ των προτέρων οτι είναι πολύ μικρό. Το άλλο ποσοστό είναι που δεν γνωρίζω, γι'αυτό και με ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
To ποσοστό αυτό που εννοείς, δεν είναι δυνατό να το υπολογίσεις, κι αυτό γιατί μια ρινοπλαστική που δεν έχει αφήσει ικανοποιημένο τον ιδιοκτήτη της μύτης από αισθητικής απόψεως, δεν θεωρείται αποτυχημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα δεν μιλάω για υποκειμενική αποτυχία. Δες τις φωτογραφίες που παρέθεσα πιο πάνω. Για τέτοια αποτυχία μιλάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Tις είδα τις φωτογραφίες, αλλά για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, πρέπει οπωσδήποτε να δω και πως ήταν πριν.
Αλλιώς κανείς δεν μπορεί να πει οτι έγιναν χειρότερα από πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σωστό αυτό, δεν το είχα σκεφτεί... :hmm:
Μιας και φαίνεται οτι έχεις κάποιες γνώσεις για το θέμα, μηπως μπορείς να μου εξηγήσεις το παρακάτω που διάβασα:
Όταν η επέμβαση αφορά κυρίως το χόνδρινο τμήμα λέγεται μικρή ρινοπλαστική ενώ όταν συμπεριλαμβάνει και την αναμόρφωση του οστικού σκελετού (οστεοτομίες) λέγεται μεγάλη ρινοπλαστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top