Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 211 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

kitkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kitkat
H kitkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H kitkat έγραψε στις 08:25, 01-10-09:

michelle να χαιρεσαι την καινουργια σου μυτουλα οσο περναει ο καιρος θα σου αρεσει ολο και περισσοτερο!!ενταξει φανταζομαι στην αρχη ειναι ενα σοκ μεχρι να τη συνηθησεις ..λογικο ειναι! ανυπομονω να βγαλω και εγω το ναρθηκακι!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη raniouli!
H raniouli! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H raniouli! έγραψε στις 09:40, 01-10-09:

Καλημερα σε ολους!!! Λια μου καλως σας βρηκα, και με γεια η νεα σου μυτουλα!!! ειμαι σιγουρη πως αν και πιο σηκωτη απ'οτι τη φανταζοσουν, θα σου πηγαινει πολυ! Μην καθεσαι να την ψειριζεις με τις ωρες και να προβληματιζεσαι, να ξερεις παντα οτι ο αλλος κοιταει το συνολο κ οχι αν το ενα ρουθουνι εκατσε ενα χιλιοστο πιο πανω απτο αλλο, αυτα μονο εμεις οι ιδιοι τα προσεχουμε πανω μας

εγω σημερα εβγαλα τις γαζες (μπλιαχ τι αηδια ηταν αυτη ) και αναπνεω σχετικα καλα αλλα μονο απτο ενα ρουθουνι, το αλλο (αν κ μου ρουφηξαν τις αηδιες με το γνωστο μηχανημα...ρουφηγματος) ειναι ακομα πυγκομενο κ βουλωμενο (ελπιζω να ειναι φυσιολογικο...ε?) επισης με ειδε ο πλαστικος, μου ειπε οτι ολα πηγαν τελεια, οπως ακριβως τα ειχαμε συμφωνισει και πραγματι, οσο μπορω να διακρινω στο κατω μερος της μυτης, εχει ισιωσει εντελως! (ειχα θεοστραβο κοκκαλο πριν κ η μυτη εβγαζε φλας δεξια οπως ειδα να λετε κ εσεις ) δευτερα θα βγαλω τον γυψο....ανυπομονωωωωωωωωω!!!

Κιτ κατ καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H kitkat έγραψε στις 10:00, 01-10-09:

καλημερα raniouli!! και εγω ακριβως το ιδιο επαθα...το δεξι μου ρουθουνι ηταν βουλωμενο...τις τελευταιες μερες ειναι καπως καλυτερα...επρηξα τον γιατρο στα τηλ...μου ειπε οτι με το καιρο επανερχεται στα τελειως φυσιολογικα η αναπνοη...ειναι εσωτερικα ακομα πρησμενη η μυτη (με απλα λογια) και σιγα σιγα θα αποκατασταθει..να κανεις τις πλυσεις σου και οτι αλλο σου πε ο γιατρος και μην ανησυχεις! καλα αποτελεσματα και σε σενα raniouli!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H raniouli! έγραψε στις 10:20, 01-10-09:

"και εγω ακριβως το ιδιο επαθα...το δεξι μου ρουθουνι ηταν βουλωμενο...τις τελευταιες μερες ειναι καπως καλυτερα...επρηξα τον γιατρο στα τηλ...μου ειπε οτι με το καιρο επανερχεται στα τελειως φυσιολογικα η αναπνοη...ειναι εσωτερικα ακομα πρησμενη η μυτη (με απλα λογια) και σιγα σιγα θα αποκατασταθει.."
και εμενα το δεξι ειναι βουλωμενο, βασικα σε καποια ποστς που εχω διαβασει εδω, καταλαβα οτι θελει αρκετες μερες να ξεβουλωσει η μυτη κ οτι με το που βγαζεις τις γαζες δε σημαινει οτι αυτοματα θα αναπνεεις μια χαρα! επισης ειχα διαβασει οτι η οσφρηση κ η γευση αργουν μερικες μερες να σου'ρθουν, εγω παντως μυρισα απτην 1η στιγμη που βγηκαν οι γαζες, κ μετα απο λιγο εφαγα κιολας κ ειχα μια χαρα γευση!

θυμισε μου αν θελεις (γτ με τοοοοοοοοσα μελη κ ποστς που εχω διαβασει εδω εχω μπερδευτει) την εγχειρηση την εκανες σε καποιον ιδιωτη γιατρο? η σε δημοσιο νοσοκομειο οπως εγω?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 01-10-09 στις 11:02. Αιτία: quote tag
Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 10:32, 01-10-09:

την εκανα στο διαβαλκανικο στη θεσσαλονικη! ο γιατρος ειναι και διευθυντης στην ωρλ κλινικη σε γνωστο δημοσιο νοσοκομειο εδω στη θεσ.κη αλλα χειρουργει και στο διαβαλκανικο.

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 10:58, 01-10-09:

"την εκανα στο διαβαλκανικο στη θεσσαλονικη! ο γιατρος ειναι και διευθυντης στην ωρλ κλινικη σε γνωστο δημοσιο νοσοκομειο εδω στη θεσ.κη αλλα χειρουργει και στο διαβαλκανικο."
μια χαρα!!! εγω το εκανα στο γεννηματα, με χειρουργησε ο διευθυντης ωρυλα του νοσοκομειου, σε συνεργασια με πλαστικο (παλι διευθυντη του νοσοκομειο) στο μονο θεμα που δεν ειμαι ικανοποιημενη μεχρι στιγμης, ειναι οτι οι γιατροι ειναι τρελαμενοι τρεχουν και δε φτανουν με τα επειγοντα, κ δεν καθονται με τις ωρες να σου μιλησουν και να σου εξηγουν την καθε λεπτομερεια. βασικα φταιω και εγω σ αυτο, επειδη δεν πηγαινω σε ωρες που δεχονται κανονικα επισκεψεις, αλλα το πρωι που εχουν ολα τα επειγοντα. παντως μου φερθηκαν αψογα και οι 2 χωρις να εχουν αυτη τη....γλοιωδιλα πανω τους, και να ταζουν παπαδες. ειδικα ο πλαστικος ξερω οτι δεν παραμορφωνει ποτε προσωπα, και δεν κανει υπερβολες.
ευχομαι να εχουμε τα επιθυμιτα αποτελεσματα και να καναμε τη σωστη επιλογη στους γιατρους μας κιτ κατ μου!!!!το ελπιζω και το πιστευω

*κατι ακομα, ποσο πηγε το μαλλι?? (αμοιβη)..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 01-10-09 στις 11:02. Αιτία: quote tag
Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 11:07, 01-10-09:

μακαρι παναγια μου!!!να μεινουμε ευχαριστημενες και χαλαλι ολο το μπουκωμα!! 2400 μου βγηκε...πανω κατω οι τιμες γιατι ρωτησα και σε αλλους ωρλ ειναι οι ιδιες...εκτος απο τους πλαστικους που εχουν εδρα την αθηνα και συνεργαζονται με ιατρικα κεντρα εδω στην θεσ.κη ξεφευγουν οι τιμες στα 4500 με 5000χιλ...

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 11:30, 01-10-09:

"2400 μου βγηκε...πανω κατω οι τιμες γιατι ρωτησα και σε αλλους ωρλ ειναι οι ιδιες...εκτος απο τους πλαστικους που εχουν εδρα την αθηνα και συνεργαζονται με ιατρικα κεντρα εδω στην θεσ.κη ξεφευγουν οι τιμες στα 4500 με 5000χιλ..."

ναι ρε τοσο παει περιπου κ εδω...κ δε μιλαμε μονο για πραγματικα καλους γιατρους που λες οκ, τον μοσχοπληρωσα αλλα αξιζε τον κοπο, τωρα η σαρα κ η μαρα ζηταει 5οχιλιαρα! εχουν ξεφυγει! εμενα μου πηγε το πακετακι 1200.. ενταξει οι γιατροι ηταν κορυφη ομως...μπορει να βρεις και με 200 ευρω αλλα εκει το ρισκαρεις ασχημα...(απαπα...)

για μενα ο καλος γιατρος εχει τα εξης στανταρ: καταρχας στο πρακτικο θεμα, να πιανει το χερι του, να εχει μεγαλη εμπειρια σε επεμβασεις (επιτυχημενες) κ να ειναι πραγματικα καλος σ αυτο που κανει ωστε να μην φτιαξει το αισθητικο κομματι κ χαλασει το λειτουργικο! στο θεμα επικοινωνιας, να μπορεις να συνεννοηθεις μαζι του, να σε ακουει με προσοχη και αφοσιωση, να ειναι ειλικρινης, να σου ξεκαθαριζει απ'την αρχη τι πραγματικα ΜΠΟΡΕΙ να κανει πανω σου κ τι οχι και να μην σου κανει πληση εγκεφαλου για το ποσο φοβερος ειναι κ ποσο τελεια μυτη σου εκανε, ωστε μολις δεις το χαλι να μη λιποθυμισεις

το χρηματικο κ τα υπολοιπα τα θεωρω λεπτομερειες μπροστα σε μια τετοια επεμβαση!

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 12:05, 01-10-09:

+φωνω απολυτως!!!! το θεμα ειναι να βγει μια μυτουλα που θα ταιριαζει με το προσωπο το υπολοιπο και θα ειναι και λειτουργικα καλη..αλλιως..τι να την κανεις μια τελεια μυτη αν δε μπορεις να αναπνευσεις...δε βλεπω την ωρα να βγαλω το ναρθηκα...αν και μου την δινει που στην αρχη θαναι ακομα πρησμενη...θα κανουμε υπομονη....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 12:09, 01-10-09:

αχ οντως...τι ωραια που θα ηταν να βλεπαμε το τελικο αποτελεσμα απτην 1η μερα!!! αλλα ενταξει, το καλο πραγμα αργει να γινει!!!! κ παλι καλα αποτελεσματα ευχομαι και να την προσεχεις πολυ τη μυτουλα σου!

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 12:27, 01-10-09:

επισης raniouli mou !!!

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 14:18, 01-10-09:

Πιο γαλλική απ'ότι τη φανταζόμουν, αλλά δεν νομίζω ότι με χαλάει αυτό.
Γιατί να σε χαλάει? Αν ταιριάζει στο πρόσωπο σου και δεν επιβαρύνει το λειτουργικό μέρος,τότε δεν είναι κακό να έχει μια ελαφριά κλίση προς τα επάνω. Το πρόβλημα είναι όταν δεν ταιριάζει στο πρόσωπο, και δεν αναπνέει κάποιος καλά.Η ελαφριά βέβαια κλίση προς τα πανω μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός οτι το ακρορρίνιο σου είναι πρισμένο και κάπως ''ανεβασμενο''.
πιστεύω ότι όταν ξεπρηστεί θα είναι πολύ καλή.
Ο γιατρός είπε ότι είναι από τις καλύτερες μύτες που έχει φτιάξει.
Ναι και εγω το ίδιο νομίζω διότι εχω δει τη μύτη σου και μου φάνηκε οτι είχε δυνατότητες να γίνει παρα πολύ καλή. Βέβαια δεν είμαι γιατρός ουτε την έχω δει εσωτερικά, αλλα ετσι μου φάνηκε όταν είδα κάποιες φοτος σου πρίν.Το σαγόνι φαίνεται πολύ λιγότερο τώρα ε?

Βάλε μας καμιά φοτο αν θες εδω να σε δούμε. Κρύψε τα ματια αν δεν θες να φάινονται.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:38, 01-10-09:

Όταν είπα ότι είναι πιο γαλλική απ'ότι τη φανταζόμουν, δεν εννοούσα ότι είναι λίγο σηκωμένη (αυτό και το φανταζόμουν, και το ήθελα κιόλας, και το είχαμε πει πριν την εγχείριση). Αναφερόμουν στο ότι η ράχη είναι λίγο καμπυλωτή, όχι ίσια όπως την περίμενα. Τονίζω πάντως: Το ότι δεν είναι όπως την περίμενα, δεν σημαίνει ότι με χαλάει! Άλλωστε του είχα αφήσει το ελεύθερο να κάνει ο,τι θεωρεί καλύτερο.

Βασικά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι ότι αν την κοιτάω από κάτω δεν είναι απόλυτα συμμετρική (αν και πρέπει να το προσέξεις, δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά) και γενικά τα ρουθούνια δεν μου φαίνοται τόσο συμμετρικά όσο ήταν πριν. Μου είπε ότι αυτό οφείλεται στο πρήξιμο και ότι δεν προσέχει κανείς τέτοιες λεπτομέρειες (αυτό όντως ισχύει, ακόμα και έτσι να μείνει, δεν είναι κάτι που θα με κάνει να μετανιώσω την εγχείριση πχ).

Ναι, το σαγόνι όντως φαίνεται πολύ λιγότερο τώρα, βασικά δεν με απασχολεί καθόλου πλέον.

swamps φωτό δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω τώρα που είναι ακόμα πρησμένη

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 15:52, 01-10-09:

Αναφερόμουν στο ότι η ράχη είναι λίγο καμπυλωτή, όχι ίσια όπως την περίμενα. Τονίζω πάντως: Το ότι δεν είναι όπως την περίμενα, δεν σημαίνει ότι με χαλάει! Άλλωστε του είχα αφήσει το ελεύθερο να κάνει ο,τι θεωρεί καλύτερ
Αναφερόσουν στην ράχη και οχι στο ακρορρίνιο, αρα δεν θεωρείται ακριβως γαλλικη, αλλα κάπως γαλλική όπως είπες και πρίν.Επειδή όμως το ακρορρίνιο είναι λίγο πρησμένο άρα και ανεβασμενο μπορεί το καμπυλωτό σχήμα που βλέπεις να οφείλεται και λίγο στο πρηξιμο, και να αποκτήσει περισσότερο ίσιο σχήμα όταν ξεπρηστεί διότι κατεβαίνει το ακρορρίνιο.(όχι εντελώς ίσιο ίσως, αλλά ελαφρα καμπυλωτό)

Βασικά αυτό που με φοβίζει κυρίως είναι ότι αν την κοιτάω από κάτω δεν είναι απόλυτα συμμετρική (αν και πρέπει να το προσέξεις, δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά) και γενικά τα ρουθούνια δεν μου φαίνοται τόσο συμμετρικά όσο ήταν πριν.
Να μην σε φοβίζει καθόλου διότι είναι πολύ λίγο απο οτι κατάλαβα, και είναι φυσικό να υπάρχει μια μικρή διαφορα του ενός ρουθουνιου με το άλλο όπως έχω ξαναπει αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι η μια πλευρά μας έχει παντα μια διαφορά απο την άλλη. Πιστεύω όμως οτι ο γιατρός σήκωσε τόσο την μύτη όσο έπρεπε ώστε να μην φαίνεται καθόλου αυτό μετά και συμφωνώ οτι τώρα φαινεται λιγο επειδή εισαι ακόμα πρησμένη. Η ασυμμετρία αυτή υπάρχει σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο και σίγουρα υπήρχε και πριν την εγχείριση, απλα δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου επειδή η μύτη ήταν πιο χαμηλα το ακρορρίνιο.Ίσως και εσύ να μην το πρόσεξες παλαιότερα, διότι είναι πολύ λίγο.

Ναι, το σαγόνι όντως φαίνεται πολύ λιγότερο τώρα, βασικά δεν με απασχολεί καθόλου πλέον.
Χαίρομαι για αυτό, διότι αυτό αν θυμάμαι καλά είναι που σε απασχολούσε αρκετά και όχι τόσο πολύ η μύτη.

swamps φωτό δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω τώρα που είναι ακόμα πρησμένη
Ok, κάποια στιγμή όμως μετα το εξάμηνο ελπίζω να βάλεις η να μου στείλεις mail. Αν θες βέβαια.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:00, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Να μην σε φοβίζει καθόλου διότι είναι πολύ λίγο απο οτι κατάλαβα, και είναι φυσικό να υπάρχει μια μικρή διαφορα του ενός ρουθουνιου με το άλλο όπως έχω ξαναπει αυτό οφείλεται στο γεγονός οτι η μια πλευρά μας έχει παντα μια διαφορά απο την άλλη. Πιστεύω όμως οτι ο γιατρός σήκωσε τόσο την μύτη όσο έπρεπε ώστε να μην φαίνεται καθόλου αυτό μετά και συμφωνώ οτι τώρα φαινεται λιγο επειδή εισαι ακόμα πρησμένη. Η ασυμμετρία αυτή υπάρχει σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο και σίγουρα υπήρχε και πριν την εγχείριση, απλα δεν φαινόταν σχεδόν καθόλου επειδή η μύτη ήταν πιο χαμηλα το ακρορρίνιο.Ίσως και εσύ να μην το πρόσεξες παλαιότερα, διότι είναι πολύ λίγο.
Αυτό που με φοβίζει είναι ότι δεν υπήρχε πριν την εγχείριση. Είχα ρωτήσει μάλιστα και το γιατρό αν έχουν κάποια ασυμμετρία τα ρουθούνια μου και είχε πει όχι.
Χαίρομαι για αυτό, διότι αυτό αν θυμάμαι καλά είναι που σε απασχολούσε αρκετά και όχι τόσο πολύ η μύτη.
Μάλλον με μπερδεύεις με άλλη, εμένα πάντα η μύτη με απασχολούσε κυρίως.

Ok, κάποια στιγμή όμως μετα το εξάμηνο ελπίζω να βάλεις η να μου στείλεις mail. Αν θες βέβαια.
Θα σου στείλω mail μετά το δίμηνο

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 20:02, 01-10-09:

Αυτό που με φοβίζει είναι ότι δεν υπήρχε πριν την εγχείριση. Είχα ρωτήσει μάλιστα και το γιατρό αν έχουν κάποια ασυμμετρία τα ρουθούνια μου και είχε πει όχι.
Προφανώς ήταν τόσο λίγο ώστε να πρέπει να το παρατηρήσεις αρκετά για να το δεις οπότε αν σε είδε λίγο βιαστικά να μην το είδε. Είναι πολύ πιθανόν να μην στο είπε κιολάς, διότι είναι τόσο λίγο πια και πολύ ασήμαντο.Είναι λογικό οταν μια μύτη ανεβαίνει λίγο να φαίνονται περισσότερο τα ρουθούνια και η ασυμμετρία τους,αλλα αμα είναι τόσο λίγο πια δεν πειράζει.Αν φαίνεται τόσο λίγο τωρα όπως λες τότε φαντάσου οταν ξεπρηστεί η μύτη δεν θα φαίνεται καθόλου, οπότε dont worry.
Λόγος ανησυχίας θα υπήρχε μόνο αν ήταν μεγάλη ασυμμετρία η οποία δεν συμμαζευεται, αλλα σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει αυτό και το ξέρω ακόμα και αν δεν σε εχω δει,διότι ο συγκεκριμένος προσεχει πολύ τα ρουθούνια διότι ενα ρουθούνι πολύ στραβό μπορεί να χαλάσει όλη την εμφάνιση αλλα και να δυσκολεψει την αναπνοή.

Μάλλον με μπερδεύεις με άλλη, εμένα πάντα η μύτη με απασχολούσε κυρίως.
Αυτή την εντύπωση είχα αλλά μάλλον εκανα λάθος.

Θα σου στείλω mail μετά το δίμηνο

Έγινε.

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 21:04, 01-10-09:

Ενδιαφέρον άρθρο, για όλους τους φίλους που θέλουν να κάνουν ρινοπλαστική.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ

1η επίσκεψη:
Στην πρώτη επίσκεψη, μεγάλη σημασία έχει η γνωριμία και η αμοιβαία εξοικείωση ασθενούς και πλαστικού χειρουργού. Οι αλλαγές που πρόκειται να γίνουν στη μύτη πρέπει να αποφασιστούν και να προσχεδιαστούν
με σαφήνεια και απόλυτη συναίνεση. Η ασθενής πρέπει να υποδείξει η ίδια στο γιατρό τα σημεία της μύτης της που, κατά τη γνώμη της, χρειάζονται τροποποίηση και τις αλλαγές που επιθυμεί να πραγματοποιήσει, με κάθε λεπτομέρεια.
Ο γιατρός θα ακούσει με προσοχή τις αλλαγές που επιθυμεί το συγκεκριμένο άτομο, στο σύνολο και στα επιμέρους σημεία της μύτης. θα εξετάσει αναλυτικά τη μύτη, προκειμένου να εντοπίσει τα
συγκεκριμένα σημεία που προκαλούν τη δυσμορφία και θα εκτιμήσει την προσωπικότητα και τις κοινωνικές και ψυχολογικές ιδιαιτερότητες του ατόμου. Βασιζόμενος στα στοιχεία αυτά, στην καλλιτεχνική ανατομική και στην εμπειρία του, θα καθορίσει το στυλ και τα επιμέρους χαρακτηριστικά της μύτης που ταιριάζουν στο συγκεκριμένο άτομο.
Πολυάριθμες ανθρωπομετρικές μελέτες και μετρήσεις έχουν οδηγήσει στην καθιέρωση των ιδανικών αναλογιών του προσώπου και της μύτης. Τις αναλογίες αυτές που χρησιμοποίησαν στο παρελθόν γνωστοί μεγάλοι γλύπτες και ζωγράφοι χρησιμοποιούν και οι σύγχρονοι καλλιτέχνες για την επιτυχία των έργων τους. Αυτές τις διαχρονικές αναλογίες χρησιμοποιεί ως οδηγό και ο πλαστικός χειρουργός, προκειμένου να αναπλάσει τη μύτη και να την εναρμονίσει με το υπόλοιπο πρόσωπο.
Μερικές από τις καθιερωμένες αναλογίες της μύτης και του προσώπου είναι:
Το μήκος της βάσης της μύτης δεν πρέπει να ξεπερνά το 1/3 του συνολικού μήκους του προσώπου, ενώ πρέπει να ισούται με το μήκος του μετώπου, με την απόσταση μύτης-πηγουνιού, καθώς και με το μήκος του αντίχειρα (Εικ. α, β).

Το ύψος της μύτης πρέπει να συνδέεται με το μήκος της βάσης και το μήκος της ράχης της με την αναλογία 3/4/5.
Οι ρώθωνες πρέπει να φαίνονται στα πλάγια μόνο κατά 4mm, ενώ το μήκος τους, από κάτω, πρέπει να συνδέεται με το μήκος της κορυφής της μύτης με την αναλογία 2/1.
Η γωνία μεταξύ του άνω χείλους και της στυλίδας της μύτης πρέπει να είναι 90 μοίρες στους άνδρες και να κυμαίνεται μεταξύ 90 και 110 μοιρών στις γυναίκες (Εικ. γ).
Η απόσταση μεταξύ των δυο έσω κανθών πρέπει να είναι ίδια με το μήκος των βλεφαρικών σχισμών, αλλά και με την απόσταση ανάμεσα στην εξωτερική επιφάνεια των δυο ρώθωνων και να ισούται με το 1/5 του εύρους του προσώπου (Εικ. δ).

Ιδανικά η μετωπο-ρινική γωνία πρέπει να είναι 120 μοίρες και η ρινο-προσωπική 36 (Εικ. ε), ενώ η κορυφή του άνω και του κάτω χείλους και το πιο απομακρυσμένο σημείο του πηγουνιού πρέπει να βρίσκονται σε κάθετη ευθεία, στην πλάγια όψη (Εικ. στ).

Δεν αρκεί, όμως, η διόρθωση των αναλογιών, για να επιτευχθεί το τέλειο αποτέλεσμα της ρινοπλαστικής. Η ανθρώπινη ομορφιά δε βασίζεται μόνο στις τέλειες στατικές αναλογίες, αλλά και στην προσωπικότητα, το ύφος και τις ιδιαιτερότητες του ατόμου.
Μια γαλλική μύτη, για παράδειγμα, με τέλειες αναλογίες θα ήταν απαράδεκτη σ' ένα συνταγματάρχη του στρατού, αλλά πολύ ωραία σε μια αισθητικό, με έντονα θηλυκά χαρακτηριστικά.

Ο πλαστικός χειρουργός είναι ο μόνος που διαθέτει την εμπειρία και τις ικανότητες να συνεκτιμήσει όλα τα δεδομένα και να αναπροσαρμόσει μια μύτη με βάση τις ιδανικές αναλογίες, την προσωπικότητα του συγκεκριμένου ατόμου, τις ιδιαίτερες επιθυμίες του, αλλά και τις δυνατότητες της σύγχρονης χειρουργικής. Αν οι αλλαγές που κρίνει ορθές και χειρουργικά εφικτές ο γιατρός συμπίπτουν με τις επιθυμίες του ασθενούς, η λεπτή αυτή διαδικασία ολοκληρώνεται. Σε διαφορετική περίπτωση, ο γιατρός θα αιτιολογήσει τη διαφωνία του και θα αναλύσει τις προτάσεις του στην ασθενή με κατανοητό τρόπο. θα αναπροσαρμόσει, ενδεχομένως, τις αλλαγές που της προτείνει, ούτως ώστε να εκπληρώσει τις επιθυμίες της, μόνο αν αυτό είναι χειρουργικά εφικτό. Σε κάθε περίπτωση, οι αλλαγές πρέπει να είναι κοινής αποδοχής από γιατρό και ασθενή, διαφορετικά ο γιατρός μπορεί να αρνηθεί να πραγματοποιήσει την επέμβαση.
Στην ίδια επίσκεψη, ο γιατρός θα εξηγήσει την όλη διαδικασία της επέμβασης. Ιδιαίτερη σημασία έχει ο χρόνος ανάρρωσης, η μετεγχειρητική διαδικασία και οι τυχόν επιπλοκές. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το τελικό αποτέλεσμα μιας ρινοπλαστικής εξαρτάται πρώτιστα από τη δεξιοτεχνία του πλαστικού χειρουργού, αλλά μπορεί να επηρεαστεί από απρόβλεπτους παράγοντες (ιδιομορφίες και προβλήματα υγείας του χειρουργημένου, αλλεργικές ρινίτιδες, αιμορραγική τάση, τάση δημιουργίας υπερτροφικών ουλών κλπ.), ακόμη και από τυχαία γεγονότα (τραυματισμός μετά την επέμβαση, πτώση, πρόωρη αφαίρεση του νάρθηκα ή του πωματισμού, μετεγχειρητική φλεγμονή κλπ). Είναι πιθανό, σε ορισμένες περιπτώσεις, ν' απαιτηθεί διόρθωση μετά από ένα εξάμηνο, συνήθως με τοπική και σπανιότερα με γενική αναισθησία. Καλό θα ήταν όλα τα παραπάνω να καταγραφούν σ' ένα είδος ιατρικού συμφωνητικού, που θα υπογραφεί από το γιατρό και την ασθενή για αμφίπλευρη εξασφάλιση και πρόληψη πιθανών παρεξηγήσεων.
Προεγχειρητικός κλινικός και εργαστηριακός έλεγχος
Ο βασικός προεγχειρητικός εργαστηριακός έλεγχος περιλαμβάνει:
• Γενική αίματος
• Ουρία αίματος
• Σάκχαρο αίματος
• Κρεατινίνη αίματος
• Ψευδοχοληνεστεράση ορού
• Βασικός έλεγχος πήξης αίματος
• Ακτινογραφία θώρακος και ρινός
• Ηλεκτροκαρδιογράφημα
Ο βασικός προεγχειρητικός κλινικός έλεγχος περιλαμβάνει:
• Ρινοσκόπηση
• Δοκιμασία όσφρησης
• Καρδιολογική εκτίμηση
• Αναισθησιολογική εκτίμηση
Σε περίπτωση εντοπισμού παθολογικού εργαστηριακού ή κλινικού ευρήματος, ο έλεγχος επαναλαμβάνεται ή επεκτείνεται κατά την κρίση του γιατρού.
Προεγχειρητικά μέτρα
• Αποφυγή λήψης ασπιρίνης και αντιπηκτικών φαρμάκων, μία εβδομάδα πριν από την επέμβαση. Λήψη άλλων φαρμάκων μετά από ενημέρωση του γιατρού.
• Διακοπή καπνίσματος δυο εβδομάδες πριν από την επέμβαση.
• Προμήθεια των απαιτούμενων φαρμάκων μετά από συνεννόηση με το γιατρό.
• Λούσιμο το προηγούμενο βράδυ.
• Αφαίρεση κάθε είδους μακιγιάζ .
• Αφαίρεση φακών επαφής.
• Αποφυγή λήψης νερού και τροφής, τουλάχιστον 6 ώρες πριν από την επέμβαση.
Τεχνική βασικής ρινοπλαστικής
Η επέμβαση πραγματοποιείται από δυο μικρές τοξοειδείς τομές στο εσωτερικό των ρώθωνων, οι οποίες συνενώνονται στη μέση και αποχωρίζουν τη στυλίδα από το σκελετό της μύτης (Εικ α). Από τις τομές αυτές αποκολλάται με ψαλίδι το δέρμα από τον υποκείμενο οστεοχόνδρινο σκελετό της μύτης (Εικ β). Με τον τρόπο αυτό, ο σκελετός της μύτης απελευθερώνεται και απομονώνεται, ώστε να είναι δυνατή η τροποποίησή του, με τη βοήθεια ειδικά διαμορφωμένων εργαλείων που εισάγονται από τις ίδιες τομές των ρωθώνων.
Η ρινοπλαστική, κατά το μεγαλύτερο μέρος της, είναι τυφλή επέμβαση. Ο χειρουργός επεμβαίνει χωρίς να βλέπει, καθοδηγώντας τα εργαλεία που εισάγει από τις τομές των ρώθωνων με το αριστερό χέρι μέσω της αφής. Αρχικά πραγματοποιείται λέπτυνση της κορυφής της μύτης με αφαίρεση τμημάτων από τους χόνδρους που σχηματίζουν οι ρώθωνες (Εικ. γ). Αν χρειάζεται μείωση του μήκους της μύτης, αυτή επιτυγχάνεται με αφαίρεση τμήματος από το κάτω χείλος του διαφράγματος (Εικ. δ). Η αλλαγή της ρινοχειλικής γωνίας γίνεται με σφηνοειδή αφαίρεση χόνδρου από την ίδια περιοχή του διαφράγματος. Στη συνέχεια, αφαιρείται ο ύβος (καμπούρα) της μύτης με τη βοήθεια ψαλιδιού και σμίλης ή ράσπας με τέτοιο τρόπο, ώστε να δοθεί η προεπιλεγμένη κλίση και γραμμή (ευθεία ή κοίλη) στη ράχη (Εικ ε). Ακολουθεί τομή των ρινικών οστών, κοντά στη βάση τους, με τη βοήθεια ειδικών οστεοτόμων και συμπλησίασή τους, έτσι ώστε να στενέψει το κεντρικό τμήμα της μύτης και να κλείσει το κενό που δημιούργησε η προηγούμενη αφαίρεση του ύβου (Εικ. στ). Τέλος, οι αρχικές τομές ράβονται με απορροφήσιμα ράμματα. Αν απαιτείται σμίκρυνση των ρώθωνων, διενεργείται στη φάση αυτή, με αφαίρεση σφηνοειδούς τμήματος από τη βάση τους και συρραφή με λεπτά ράμματα. Μετά την ολοκλήρωση των αλλαγών στο σκελετό της μύτης, πωματίζονται οι ρώθωνες με γάζες ή ταμπόν πολυουρεθάνης που επιτρέπουν τη διέλευση του αέρα μέσω σωληνίσκων. Ο χειρουργός «πλάθει» τη μύτη έτσι, ώστε να πάρει το επιθυμητό σχήμα και καθηλώνει το δέρμα με αυτοκόλλητες ταινίες (Εικ. η). Σε περίπτωση που προηγήθηκαν οστεοτομίες των ρινικών οστών, τοποθετείται γύψινος ή θερμοπλαστικός νάρθηκας που στηρίζεται στο μέτωπο, καλύπτει τη ράχη της μύτης και έχει σκοπό τη συγκράτηση των ρινικών οστών και τη διόρθωση τυχόν παρέκκλισης ή σκολίωσης της μύτης.

Μετεγχειρητική πορεία
• Ελάχιστος ή υποφερτός πόνος, κυρίως κατά το πρώτο 24ωρο, που ελέγχεται με παυσίπονα.
• Οίδημα της περιοχής της μύτης και των βλεφάρων που ξεκινά το 1ο 24ωρο, κορυφώνεται το 2 ο και υποχωρεί, κατά το μεγαλύτερο ποσοστό, στο 3ο-4ο 24ωρο.
• Εκχυμώσεις των βλεφάρων που υποχωρούν σταδιακά σε 7-10 ημέρες.
• Γύψινος ή θερμοπλαστικός νάρθηκας σε σχήμα «Τ» κεφαλαίου στη ράχη της μύτης. Το οριζόντιο τμήμα στηρίζεται στο μέτωπο και το κάθετο επικαλύπτει τη ράχη της.
Ο νάρθηκας παραμένει στη θέση του για 8-10 ημέρες.
• Γάζες ή μαλακά ταμπόν πολυουρεθάνης στους ρώθωνες για τρία 24ωρα.
• Πλύσεις της μύτης με κατάλληλο διάλυμα που θα συστήσει ο γιατρός, μετά την αφαίρεση των ταμπόν από τους ρώθωνες.
• Είναι πιθανό να χρειαστεί αλοιφή ή ψεκασμοί με αποσυμφορητικό σκεύασμα του
βλεννογόνου της μύτης, μετά την αφαίρεση των ταμπόν.
• Λήψη αντιβιοτικού για 4-7 ημέρες. Λήψη αποιδηματικών ή αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, αν ο γιατρός το κρίνει απαραίτητο.
• Κρύες κομπρέσες στα βλέφαρα κατά τα δυο πρώτα 24ωρα περιορίζουν σημαντικά το οίδημα και το αίσθημα τάσης.
• Αποφυγή λήψης σκληρής, ογκώδους τροφής τις πρώτες 2-3 ημέρες.
• Αποφυγή ύπνου σε πρηνή θέση για 20-30 ημέρες.
• Λούσιμο επιτρέπεται μετά το 1ο 24ωρο, με το κεφάλι σε υπερέκταση. Κανονικό λούσιμο επιτρέπεται μετά την αφαίρεση του νάρθηκα.
• 1η αλλαγή με τη συμπλήρωση του 3ου 24ώρου, οπότε αφαιρούνται οι γάζες ή τα ταμπόν από τους ρώθωνες.
• 2η αλλαγή την 8η-10η ημέρα, οπότε αφαιρείται ο νάρθηκας.
• Δεν υπάρχουν εξωτερικά ράμματα για αφαίρεση.
Τα ράμματα στο εσωτερικό της μύτης είναι συνήθως απορροφήσιμα και δε χρειάζονται αφαίρεση. Σε περίπτωση σμίκρυνσης των ρώθωνων, τα ράμματα αφαιρούνται την 7η-10η ημέρα.
• Εκτίμηση της μετεγχειρητικής πορείας από το γιατρό σε ένα και κυρίως σε 6 μήνες.

Επιπλοκές
Οι χειρουργικές επιπλοκές της ρινοπλαστικής, όταν εκτελείται από έμπειρο ειδικευμένο πλαστικό χειρουργό είναι σπάνιες. Στις επιπλοκές αυτές περιλαμβάνονται:
• Επιπλοκές από την αναισθησία
• Ρινορραγία
• Φλεγμονή
• Διαταραχές όσφρησης
• Ρινική βαλβίδα
• Διάτρηση του διαφράγματος
Στις αισθητικές επιπλοκές περιλαμβάνονται:
• Ανωμαλίες στο περίγραμμα της μύτης
• Ασυμμετρία της μύτης
• Παρέκκλιση του άξονα της μύτης
• Ατελής εκτομή του ύβου
• Υπερβολική εκτομή του ύβου
• Καθίζηση της ράχης
• Πτώση ή υπερβολική ανύψωση της κορυφής

Εναλλακτικές
τεχνικές
ρινοπλαστικής
Ανοικτή ρινοπλαοτική:
Η τεχνική αυτή εφαρμόζεται ακόμη από ορισμένους χειρουργούς με το επιχείρημα ότι η επέμβαση γίνεται υπό άμεση όραση και έλεγχο του ρινικού σκελετού.
Στην πραγματικότητα, δεν διαφέρει από την κλειστή ρινοπλαστική παρά μόνο στην αρχική τομή, που περιλαμβάνει και τη βάση της στυλίδας και επιτρέπει την πληρέστερη αποκάλυψη του ρινικού σκελετού.

Επανορθωτική ρινοπλαοτική:
Πρόκειται για τη ρινοπλαστική που στοχεύει στην αποκατάσταση συγγενών, μετατραυματικών ή μετεγχειρητικών παραμορφώσεων της μύτης.
Στις περιπτώσεις αυτές, δεν αφαιρούνται συνήθως ιστοί, αλλά διορθώνονται ελλείμματα ιστών με τρεις κυρίως τρόπους:
• Με μετακίνηση ιστών από την ίδια τη μύτη.
• Με μεταμόσχευση οστού ή χόνδρου από άλλο σημείο του σώματος (αυτιά, πλευρές, λαγόνια οστά).
• Με τοποθέτηση βιοσυμβατών εμφυτευμάτων.
Προϋπόθεση για την επιτυχία μιας επανορθωτικής ρινοπλαστικής είναι ο λεπτομερής διαγνωστικός προεγχειρητικός έλεγχος, ώστε να εντοπιστούν επακριβώς οι αιτίες της δυσμορφίας, γεγονός που θα βοηθήσει τον γιατρό να επιλέξει τις κατάλληλες για κάθε περίπτωση παρεμβάσεις.

www.ygeiaonline.gr/index.php?..

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgalis
Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O giorgalis έγραψε στις 21:31, 01-10-09:

μπα τι βλεπω!

ο γιατρος μας εβαλε διαφημηση και μαλιστα μεγαλη στο σαιτ!

παντως να πουμε την αληθεια του εχει γινει μεγαλη διαφημηση και απο εμας!

μακαρι να επαληθευτουν οι προσδοκιες και να αποκτησουμε την μυτη που θελουμε!!!

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 23:23, 01-10-09:

αχ παιδια εχω ανησυχισει, το απογευμα χτυπησα καταλαθος ελαφρα το ακρορινιο της μυτης με το χερι μου κανοντας μια αποτομη κινηση, πονεσα εκεινη τη στιγμη βαθια (απ'το τρανταγμα κιολας) μετα πονουσε λιγο για μερικα λεπτα κ μετα ολα οκ.... υπαρχει περιπτωση να στραβωσε η μυτη, η να χαλασα καποια τομη η καποιο ραμμα κλπ κλπ? μου χουν μπει διαφορες ιδεες, φοβαμαιιι

btw: ειμαι 4 μερες τωρα εγχειρισμενη και με τον γυψο ακομα στη μυτη..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:27, 01-10-09:

Δεν νομίζω να συνέβη κάτι (αφού δεν πονούσες για αρκετή ώρα), αλλά δεν μου ακούγεται και σαν κάτι που πρέπει να το πάρεις τελείως αψήφιστα (επειδή λες ότι πόνεσες πολύ). Καλύτερα πήγαινε αύριο να σε δει ο γιατρός σου...

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 23:33, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω να συνέβη κάτι, αλλά δεν μου ακούγεται και σαν κάτι που πρέπει να το πάρεις τελείως αψήφιστα. Καλύτερα πήγαινε αύριο να σε δει ο γιατρός σου...
ειχα παει σημερα να με δει και μου ειπε οτι ολα ειναι καλα (ειχα ξαναχτυπησει προχθες καταλαθος στον νεροχυτη αλλα πολυυυυυυ λιγο) επισης δεν νιωθω κανενα πριξιμο η τπτ τετοιο, ισα ισα που η μυτη μου αναρρωνει κ τη νιωθω ολο και πιο σταθερη, ασε που εχει ξεπριστει τοσο που εχει κρυφτει μεσα στο γυψο και φαινεται ελαχιστα.
εσυ ετυχε καθολου να τη χτυπησεις οσο ειχες τον γυψο? ειναι πολυ φυσικο ρε γαμωτο να χτυπησεις τη μυτη σου, ειτε στον υπνο σου ειτε απο μια απροσεκτη κινηση, ειδικα οταν εχει αυτον τον χοντρο γυψο απ εξω και δεν μπορεις να την ελεγξεις οπως τη φυσικη σου μυτη.... τι να κανω κ εγω, οσο μπορω προσεχω η καημενη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 01-10-09 στις 23:51. Αιτία: προσθήκη quote tag
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:00, 02-10-09:

Ναι μου είχε τύχει αλλά ελάχιστα, δηλαδή δεν πόνεσα παρά ελάχιστα και έφυγε αμέσως. Γι'αυτό είπα να πας στο γιατρό σου αύριο... Όντως είναι δύσκολο, εγώ το έχω συνέχεια στο μυαλό μου τόσο που φοβάμαι μην τη χτυπήσω...

ΥΓ: Σου μετέτρεψα τα εισαγωγικά σε quote tags, πάτα "Επεξεργασία" το μήνυμα σου να δεις πως γίνεται

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 00:07, 02-10-09:

σ ευχαριστω πολυ!!!! δεν ηξερα πως να το κανω
θα προσεχω περισσοτερο απο δω και περα...ισως ειμαι κ εγω υπερβολικη, δεν πονεσα αφορητα, μαλλον τρομαξα πιο πολυ

Παράθεση

tasinho

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tasinho
Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O tasinho . έγραψε στις 00:36, 02-10-09:

πολυ διαφημιση ρε μουστη....

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 01:04, 02-10-09:

μωρε κατσε να δω εγω αποτελεσματα απ'τον δικο μου γιατρο, να εχω κ φωτογραφικο υλικο κλπ κλπ, κ αν μεινω ευχαριστημενη θα τον διαφημιζω συνεχεια!!! αμα πια, 3 ονοματα ολα κ ολα σ αυτο το κωλοιντερνετ, κ επειδη ειναι πολυδιαφημισμενοι πανε οοοολοι πια σ αυτους και τους πλουτιζουν. υπαρχουν κ στα δημοσια νοσοκομεια γιατροι-αστερια που επειδη δεν εχουν site στο ιντερνετ και ειναι low profile δεν τους ξερει κανεις!...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:41, 02-10-09:

Πάντως θεωρώ απαράδεκτο να μην έχει site στο internet ένας πλαστικός. Ούτε μια εγχείριση δεν θα του πάρει να βγάλει τα χρήματα για ένα site (του ίδιου τύπου με αυτά των άλλων πλαστικών)...
(offtopic, το ξέρω, αλλά I couldn't resist)

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 01:46, 02-10-09:

δεν ειναι θεμα χρηματων μονο, για παραδειγμα ο δικος μου χειρουργει τοσα επειγοντα και εχει τοοοσους πελατες στο γεννηματα που δεν τον νοιαζει να διαφημιστει στο ιντερνετ...αλλοι δε φτιαχνουν απο αδιαφορια, αλλοι απο τσιγγουνια...ξερω γω...παντως μακαρι να ειχαν ολοι ιστοσελιδες, θα διευκολυναν και μας πολυ...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:57, 02-10-09:

Αν δεν έφτιαχναν απλώς παρουσιάσεις τους, αλλά κάτι πιο interactive, δεν θα ήταν απαραίτητα μόνο διαφήμιση. Θα μπορούσαν πχ να βοηθιούνται και οι πελάτες τους από ένα καλό τέτοιο site, με διάφορους τρόπους.
Απλά όλοι κάνουν sites τύπου παρουσίασης, γι'αυτό το βλέπουν ως διαφήμιση και μόνο. Βέβαια κι αυτό είναι πολύ καλύτερο από το τίποτα...

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 02:11, 02-10-09:

οντως, θα ηταν πολυ χρησιμο να εγραφαν ας πουμε πληροφοριες και λεπτομερειες σχετικα με διαφορες πλαστικες επεμβασεις που κανουν, αμα ψαξεις υπαρχουν καποιοι γιατροι που γραφουν στα site τους διαφορα τετοια κατατοπιστικα...βοηθανε αρκετα, κ ετσι αποκτας και μια πρωτη γνωμη για τον γιατρο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 02:22, 02-10-09:

Δεν αναφερόμουν μόνο σε άρθρα... Πχ θα μπορούσαν να έχουν ακόμη και περιοχή συζητήσεων για τους πελάτες (ίσως ακόμη και για τους εν δυνάμει πελάτες). Ή ας πούμε, γιατί μετά την εγχείριση να πάρω 2 χαρτιά (που χάνονται εύκολα) με το τι πρέπει να προσέχω και τι φάρμακα να πάρω, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα αυτές οι πληροφορίες να βρίσκονται online (ίσως σε κάποια περιοχή που θα έχουν πρόσβαση μόνο οι πελάτες)? Και αυτά είναι μόνο οι πρώτες ιδέες που μου έρχονται, είμαι σίγουρη ότι θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν το μέσο πολύ αποδοτικότερα, με πολύ περισσότερους τρόπους, αλλά όλοι ή σχεδόν όλοι επιλέγουν να το αξιοποιούν ως ένα εκτεταμένο διαφημιστικό φυλλάδιο (και αρκετοί ούτε καν έτσι!).
Τέσπα, βγαίνουμε ΠΟΛΥ εκτός θέματος...

Παράθεση

tasinho

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο tasinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O tasinho . έγραψε στις 02:58, 02-10-09:

michelle εσενα οταν σου καναν αναρροφηση αφου βγηκες τι εννοουσαν?το "ξεμπουκωμα" της μυτης?swamps δηλαδη μονο σε δυσκολες περιπτωσεις παιρνει κοκκαλο απο τη λεκανη?αυτο δεν ειναι και λιγο επικινδυνο?οποιον γιατρο ρωταω μου λεει δεν ειναι τπτ...ετσι μου λεγε και ο προηγουμενος που με πετσοκοψε...θα παω σε καμια τυνησια να την κανω στο τελος.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-10-09 στις 19:18. Αιτία: Προσαρμογή στο θέμα
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:02, 02-10-09:

Δεν ξέρω τι εννοείς "αναρρόφηση" αλλά μάλλον για το ξεμπούκωμα της μύτης πρόκειται, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο που να μου έχουν κάνει και να μπορούσε να ονομαστεί έτσι...

Παράθεση

tasinho

Αποκλεισμένος χρήστης

O tasinho . έγραψε στις 03:08, 02-10-09:

γιατι οταν μιλησα με το γιατρο μου ειπε να μεινω καπου στην αθηνα για 2-3 μερες για να με βλεπει αλλα και να μου κανει αναρροφηση....πω ρε π....η κανα 6ωρο θα παρει το χειρουργειο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 05-10-09 στις 19:21. Αιτία: Κακές λεξούλες :P
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:17, 02-10-09:

Λίγο περίεργο μου φαίνεται να είναι αυτό, αφού τις πρώτες 2-3 μέρες έχεις τα ταμπόν...

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 23:56, 02-10-09:

swamps δηλαδη μονο σε δυσκολες περιπτωσεις παιρνει κοκκαλο απο τη λεκανη?
Ε μάλλον.Διότι αν σου φαγε ο άλλος την μύτη παρα πολύ, χρειάζεσαι οστό και όχι μόνο χόνδρο. Ο χόνδρος μαλακό οστό είναι και αυτός, αλλα είναι πολύ πιθανόν να χρειάζεσαι πιο σκληρό οστό, για αυτό παίρνει απο εκεί. Την ερώτηση όμως αυτή θα έπρεπε να την κάνεις στον γιατρό tasinho και όχι σε μένα διότι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω πια τα παντα.Η περίπτωση σου φαντάζομαι οτι είναι σαν του φυσικού που χρειάστηκε οστό απο την λεκάνη.(άρθρο espresso) Ταλαιπωρήθηκε πολύ ο γιατρός με αυτόν διότι τον χειρουργούσε επι 9 ώρες μέχρι να διορθωσει τα χάλια της προηγούμενης επέμβασης.Και θα πρέπει να λες και ευχαριστώ αν δεχτεί να σε χειρουργήσει διότι αν έχει εσένα μεσα πες 6, 7 ώρες θα χάσει μια ολόκληρη μέρα του μόνο σε εσένα και θα παραμελήσει άλλους ασθενείς, 3,4, το λιγότερο το σκέφτηκες αυτό?

[...]

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 03-10-09 στις 02:50. Αιτία: Αφαίρεση προσβλητικού χωρίου για μέλος του e-steki
Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 18:17, 05-10-09:

Παιδιααα σημερα εβγαλα τον γυψο κ ειδα τη μυτη μου επιτελους....η αληθεια ειναι οτι εγω επαθα ενα σοκ στην αρχη, δεν ειχε τεραστια διαφορα απο πριν αλλα εμενα ετσι μου φανηκε..(ειχαν μεινει κατι αιματακια πανω απτα ρουθουνια μου κ η μυτη φαινοταν πολυ περιεργη, μετα που τα καθαρισα κ ειδα οτι ειναι ενταξει ησυχασα πολυ!)
οσο την κοιτουσα στον καθρευτη ενιωθα ολο και πιο οκ, κ ειδικα οταν ηρθα σπιτι και με ειδαν η μαμα και το αγορι μου...ενθουσιαστηκαν κ δεν καταλαβαν γιατι ανησυχησα τοσο!
κατι που με χαλαει στη μυτη ειναι οτι το ακρορινιο ειναι πολυ πρισμενο και πεταει στο πλαι σαν μπαλακι κ φαινεται λιγο ασχημα (εμενα δηλαδη δε μου αρεσει) αλλα ο γιατρος μου ειπε να μη ανησυχω κ οτι αυτο θα πεσει (οντως ειναι πρισμενη κ μουδιασμενη σε κεινο το σημειο, δε νομιζω να μεινω ετσι) οσο περναει η ωρα τη συνηθιζω και μου φαινεται πιο ωραια! ο ανθρωπος εκανε ακριβως οτι ειχαμε πει, κ ακομα καλυτερα! απλα ειμαι ακομα απτο 1ο σοκ... θα σας πω νεοτερα τις επομενες μερες που θα αρχισει να ξεπριζεται

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:35, 05-10-09:

Καλά μιλάμε Ράνια μου θυμίζεις τον εαυτό μου τη μέρα που έβγαλα το ναρθηκάκι!
Κι εμένα ενώ η μητέρα μου όταν με είδε τρελάθηκε, εγώ ήμουν πολύ προβληματισμένη. Κι εγώ όσο περνούσε η ώρα τόσο περισσότερο μου άρεσε.
Πλέον έχω καταλήξει ότι μου αρέσει πολύ, τουλάχιστον όπως πιστεύω ότι θα γίνει όταν ξεπρηστεί το ακρορίνιο.
Προσπαθώ να μην κοιτάζομαι πολύ στον καθρέφτη (αν και είναι αναπόφευκτο) γιατί κάθε φορά νομίζω ότι βλέπω κάποια αδιόρατη ασυμμετρία, ανάλογα με το φωτισμό και γενικά φοβάμαι ότι αν συνεχίσω να κοιτάζομαι τόσο στον καθρέφτη θα γίνω παρανοϊκή

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 18:44, 05-10-09:

πωπω, Λια μου ακριβως τα ιδια εχω παθει!!! οποτε κοιταζομαι στον καθρευτη βρισκω κ κατι αλλο που με προβληματιζει μπλα μπλα μπλα...χααχαχαχαχ!!!ε ρε τι τραβαμε! ασε το κορυφαιο, οταν βγηκα απτο νοσοκομειο εκρυβα τη μυτη με τα χερια μου γτ νομιζα το ουφο οτι οοοοολοι ξερανε οτι εκανα πλαστικη κ με κοιτουσαν περιεργα και πηρα τηλ το αγορι μου να ερθει σπιτι μου γρηγορα γτ ειμαι στα προθυρα αυτοκτονιας!!!!!!!!!!!!! ειμαι απιστευτα ψειρα - εχω το ματι του γραφιστα - και την παραμικρη αλλαγη πανω μου τη βλεπω τεραστια! το αγορι μου μου ειπε οτι η μυτη μου ειναι πολυ καλυτερη απο πριν, εξτασιαστηκε κανονικα! του αρεσε παρα πολυ! (εγω να μιξοκλαιω εντομεταξυ...!!) κ καποιοι απτην πολυκατοικια μου που με ειδαν η δεν καταλαβαν καν τη διαφορα, η μ ειπαν οτι ομορφυνα!!!!
θυμησε μου, γτ εχω κ το αλτσχαιμερ, ποτε εκανες την επεμβαση? ακομα εισαι πρισμενη ε? εχεις δει διαφορα απτην 1η μερα που εβγαλες τον γυψο??

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:52, 05-10-09:

Χαχα ΚΑΙ αυτό το είχα, ότι νόμιζα ότι όλοι θα καταλάβουν ότι έκανα πλαστική!!!
Έχει ξεπρηστεί λίγο από τότε που έβγαλα το γύψο, ναι, αλλά έχει ακόμα δρόμο... Την εγχείριση την έκανα 17/9

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 19:05, 05-10-09:

αχ σου ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις ειλικρινα!!! μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα μετα το σημερινο που περασα, θελεις να ειναι ολα οπως τα εχεις φανταστει, κ θα ειναι!
εσυ πειραξες καθολου το ακρορινιο? αν ναι, σου πριστηκε καθολου? εγω το λεπτυνα λιγακι..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:09, 05-10-09:

Κι εγώ το λέπτυνα λιγάκι, οπότε μαζί με το πρήξιμο φαίνεται όπως περίπου ήταν παλιά...

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H raniouli! έγραψε στις 19:19, 05-10-09:

πωπωω απ οτι καταλαβα θελει πολυυυυ υπομονη η ολη ιστορια...!! εγω νομιζα οτι αυριο που θα ξυπνησω θα εχω ξεπριστει μουαχαχααχχ! σ ευχαριστω για ολα κοπελα μου, κ νομιζα οτι ειμαι παρανοικη που αγχωνομαι ετσι κ οτι μονο εγω τα κανω αυτα! χαχα!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:22, 05-10-09:

Χαχα κι εγώ, γι'αυτό δεν τα είχα γράψει ορισμένα, φοβόμουν μην φάω κράξιμο (και μου αξίζει κιόλας )
Αααχ κι εγώ πριν την κάνω νόμιζα ότι μόλις βγάλω το ναρθηκάκι θα έχει την τελική της μορφή και ότι από εκεί και πέρα, οι διαφορές θα είναι αναπαίσθητες. Nahhhhhh

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 19:43, 05-10-09:

καλησπερα!!!μολις γυρισα απο το γιατρο !!! πωπω τι σοκ βρε παιδια και αυτο!!!και εγω δεν ηθελα με τπτ να βγω απτο ιατρειο....νομιζα οτι θα με κοιτανε ολοι περιεργα και θα κοροιδευουν....φυσικα οταν ειδα την μυτη γκουρλωσα...γιατι μου φανηκε οτι δεν ειναι τελειως στη μεση..το ειπα στο γιατρο και μου ειπε οτι η μυτη μεστους επομενους 6-9μηνες θα αλλαξει παρα πολυ και να μην τα μετραω ολα με χαρακα και στη μυτη και στη ζωη γενικα......ουπς! εχει δικιο...ειναι λιγο μουδιασμενη στο ακρορινιο και πρησμενη...μου ειπε να την κανω πολυ απαλο μασαζ....μου εκοψε και τα ραμματα απο μεσα..εκει πονεσα....μου την καθαρισε με το πραγμα εκεινο και τωρα αναπνεω τελειααα!!! η μαμα μου ενθουσιαστηκε με την μυτη...εγω ειμαι λιγο ψειρας και την κοιταω συνεχεια....αλλα ελπιζω οτι η εξελιξη θα ειναι πολυ καλη...!!!και το μονο σιγουρο οτιδε θα με ανησυχει τοπως ειμαι προφιλ....επιτελους!!!!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:03, 05-10-09:

Πραγματικά kitkat, θα μπορούσα να το είχα γράψει εγώ το παραπάνω κείμενο!
Είναι astonishing πόσο παρόμοιες είναι οι αντιδράσεις μας πάντως

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 20:17, 05-10-09:

Χαχα κι εγώ, γι'αυτό δεν τα είχα γράψει ορισμένα, φοβόμουν μην φάω κράξιμο (και μου αξίζει κιόλας
Καλά το οτι θα έτρωγες κράξιμο αυτό είναι σίγουρο και πρώτα πρώτα απο μένα. χαχαχαχαχα
Αααχ κι εγώ πριν την κάνω νόμιζα ότι μόλις βγάλω το ναρθηκάκι θα έχει την τελική της μορφή και ότι από εκεί και πέρα, οι διαφορές θα είναι αναπαίσθητες. Nahhhhhh
Αμ τα λεγα εγω michelle δε τα έλεγα? Πόσες φορες είπα οτι η μύτη μετά το χειρουργίο δεν είναι του κουτιού και οτι ακόμα και στις καλύτερες περιπτώσεις δεν φαίνεται αμέσως το αποτέλεσμα?Αλλα εσείς περα βρεχει.
Κατί που ξέχασα να πω είναι οτι, είναι πολύ πιθανό, όταν βγεί ο νάρθηκας απο την μύτη να την δείτε λεπτή,επειδή την πιέζει κάπως ο νάρθηκας, αλλα μόλις βγεί και όσο περνάνε οι μέρες μπορεί να γίνει ψιλοτούμπανο η μύτη απο το πρήξιμο. Ομως είναι απόλυτα φυσικο και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

γιατι μου φανηκε οτι δεν ειναι τελειως στη μεση..
kitkat μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς στην μέση?δεν καταλαβα. Επίσης μπορείς να μου πεις που χειρουργήθηκες? Στον γιατρό της michelle?

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 20:38, 05-10-09:

oχι! χειρουργηθηκα θεσσαλονικη...απλα το κοκαλο απο που ξεκιναει η μυτη μου φανηκε οτι δεν ειναι ακριβως στη μεση...βεβαια ειναι ακομα πρησμενο για να βγαλω συμπερασματα..θα ξαναπαω σε ενα μηνα για να μεδει...οι γονεις και ο φιλος μου που την ειδαν δε καταλαβαν τπτ αλλα εγω καταλαβαινω μια διαφορα!θα περιμενω να παρασουν οι μερες γιατι προς το παρον ειμαι με το καθρεφτη συνεχεια και κοιταζω απο εδω ,κοιταζω απο εκει....paranoia!!

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgalis
Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O giorgalis έγραψε στις 20:46, 05-10-09:

υπομονη!

και εγω νε ξεπρηστω περιμενω

η μυτη ακομα ειναι μεγαλη και ενω εχει φυγει το <<καμπουρακι>> το κατω μερος που ειναι πρησμενο δειχνει μεγαλο!

ασε που εσω βγαλει και ενα "κουρμπαλακι" στο αριστερο ρουθουνι και του κανω συνεχεια μασαζ!
θα παω το αλλο σαββατοκυριακο στον γιατρο να με δει,να δω και τι θα μου πει
αν και ξερω τι θα μου πει,αυτα που λεει σε ολους

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 20:53, 05-10-09:

πωπωπω!! περιμενα ποσα χρονια να την κανω και τωρα δεν εχω υπομονη αλλη για λιγους μηνες...giorgali σημερα ηταν στο γιατρο μια κοπελα που εβγαλε και αυτη ενα καρουμπαλακι στη μυτη και ειχε βγαλει το ναρθηκακι πριν 9 μερες οποτε κατι φυσιολογικο θα ειναι που συμβαινει στους περισσοτερους...παντως και στο ιντερνετ που εχω ψαξει η μυτη αργει πολυ να περει την τελικη της μορφη και γαιυτο κιολας κανενας γιατρος αν δεν εχει περασει χρονος δε σε δεχεται για revision..που φυσικα ευχομαι σε κανεναν να μη χρειαζεται δευτερη φορα...αντε τα δυσκολα περασαν ...τωρα χαμογελαμε και επιτελους αναπνεουμε γιατι ειχα βαρεθει ειδικα τους χειμωνες ναμαι μονιμως μπουκωμενη!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:10, 05-10-09:

Τι κουρμπαλάκι εννοείς giorgalis???? Φαίνεται ή το καταλαβαίνεις μόνο στην αίσθηση;
Επίσης, εσένα όταν σου έκοψε τα ράμματα (αφού είες ύβο, φαντάζομαι θα είχες κι εσύ ράμματα στη ράχη) πότε σταμάτησαν να φαίνονται;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους