Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,674 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,297 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

dimis79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimis79
Ο dimis79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 19 μηνύματα.

O dimis79 έγραψε στις 14:36, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Α, παιδιά...εγώ από το χειρουργείο και μετά βλεπω μόνο εφιάλτες. Το εχει κανείς άλλος αυτό? Συνηθως ασχετου θέματος αλλά χτες είδα ότι η μύτη μου έπεφτε κομμάτι κομμάτι και άλλα τέτοια μπλιεχ.
Εσύ πως την ήθελες μπροστα και πως είναι?
Και εγώ έχω τετοια θεματάκια οπως οτι πνίγομαι και δεν μπορώ να αναπνεύσω.
Μπροστά την ήθελα πιο λεπτή(ειδικά στο ακρορίνιο)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:45, 05-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimis79
Και εγώ έχω τετοια θεματάκια οπως οτι πνίγομαι και δεν μπορώ να αναπνεύσω.
Μπροστά την ήθελα πιο λεπτή(ειδικά στο ακρορίνιο)
Θεωρητικά, κι εγώ, αλλά μου είπαν ότι εκεί μαζεύεται το περισσότερο πρήξιμο οπότε μην ανησυχείς.
Κοίτα και αυτό που έλεγα: Πρήξιμο 7 μήνες και 36 μήνες μετά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgalis
Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O giorgalis έγραψε στις 21:16, 06-06-11:

christinelle δηλαδη να περιμενουμε 36 μηνες να δουμνε το αποτελεσμα που μας ελεγαν οτι θα εχουμε?
πριν κανει την επεμβαση ολοι λενε 6 μηνες μεχρι 12 και μεσα στον πρωτο μηνα εχει γινει η διπλασια απο οταν σου βγαζουν τον ναρθηκα.

ο Νασος εχει απολυτο δικαιο!οχι μονο πλουτιζουν αλλα δεν ξερουν να κανουν αυτο που σουν δειχνουν για να σε δελεασουν....
ασε που ο Σκουρας σου κοβει αποδειξη 300 ευρω αντι για 4.000 (οι γνωστοι γιατροι του Κολωνακιου!!!)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:42, 06-06-11:

Καλά, αυτό με την απόδειξη ισχύει αλλά όλοι οι γιατροί τα ίδια είναι. Το ξέρουμε από πριν αυτό, είναι όπως το δίπλωμα που πρέπει να λαδώσεις για να το πάρεις. Κι εγώ παρατήρησα ότι πρήζεται πιό πολύ τώρα που βγήκε ο νάρθηκας, γενικά όλη η διαδικασία είναι αρκετή ταλαιπωρία, αλλά τα ήξερα από την αρχή αυτά. Είμαι τώρα δύο εβδομάδες μετά το χειρουργείο, δεν μπορώ να την πλύνω καλά γιατί πονάει, χασμουριέμαι και πονάει, τρώω και πονάει, δεν βολεύομαι στον ύπνο, πάω κάθε μέρα για ηλεκτρική σκούπα και πονάει, κλπ κλπ. Ομως ήθελα να το κάνω και θεωρώ ότι τα πιό δύσκολα πέρασαν οπότε παίρνω θάρρος και προσπαθώ να κάνω υπομονή.

Παράθεση

dimis79

Νεοφερμένος

O dimis79 έγραψε στις 07:26, 07-06-11:

Εισαι ωραίαchristinelle, απλος τι γίνετε οταν το αποτελεσμα δεν είναι αυτό που περίμενες και έχεις περασει ολα αυτά που αναφέρεις.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:48, 07-06-11:

Σίγουρα δεν θα είναι ακριβώς όπως την είχαμε φανταστεί, αλλά θεωρώ ότι από τη στιγμή που είναι πολύ καλύτερα από πριν πρέπει να το θεωρούμε επιτυχία. Οσο για το πρήξιμο και το χρόνο που κάνει για να φύγει, δεν νομίζω ότι φταίει ο γιατρός και η τεχνική του οπότε απαραίτητα υπομονή για όσους μήνες χρειαστεί.
Ανέβασε καμία φωτογραφία σου να δούμε κι εμείς τι εννοείς. Εδώ είναι οι δικές μου, το πριν είναι στο χειρουργείο και το μετά αμέσως μόλις μου έβγαλαν το ναρθηκα, στις 12 μέρες (ΑΠΑΙΣΙΟ δερμα, το ξέρω, αλλά αν και πρησμένη φουλ, το σχήμα μ'αρεσει ήδη.)

Παράθεση

dimis79

Νεοφερμένος

O dimis79 έγραψε στις 18:07, 07-06-11:

Σίγουρα δεν θα είναι ακριβώς όπως την είχαμε φανταστεί, αλλά θεωρώ ότι από τη στιγμή που είναι πολύ καλύτερα από πριν πρέπει να το θεωρούμε επιτυχία. Οσο για το πρήξιμο και το χρόνο που κάνει για να φύγει, δεν νομίζω ότι φταίει ο γιατρός και η τεχνική του οπότε απαραίτητα υπομονή για όσους μήνες χρειαστεί.
Ανέβασε καμία φωτογραφία σου να δούμε κι εμείς τι εννοείς. Εδώ είναι οι δικές μου, το πριν είναι στο χειρουργείο και το μετά αμέσως μόλις μου έβγαλαν το ναρθηκα, στις 12 μέρες (ΑΠΑΙΣΙΟ δερμα, το ξέρω, αλλά αν και πρησμένη φουλ, το σχήμα μ'αρεσει ήδη.)
Παρα πολύ καλή δουλεια και πολύ φυσική,νομίζω είσαι απο τους τυχερούς,μπράβο σου.
Υπομονή έχω πάρα πολύ και δεν συμφωνώ μαζί σου γιατί απλά αυτό που λέω είναι οτι όταν κάνεις πλαστική καθαρά για αισθητικούς λόγους(χωρις διάφραγμα)και πληρώνεις τόσα λεφτά και περνας ότι περνάς μετά την επέμβαση αυτό που θέλεις είναι να είναι αν όχι τέλεια(που αφού κάνεις ενα ολόκληρο χειρουργείο καθαρά για αισθητικούς λόγους θέλεις να είναι τέλαια)τουλάχιστον να είναι πάρα πάρα πολύ καλή,εάν δεν είναι απλα λές την πατήσαμε....ευγενικά το λέω....
Δεν έχω scaner αλλά θα ανεβάσω foto μόλις βρω.
Πάντος απο θέμα λιπαρότητας είναι ακριβώς σαν την δικία μου,και τα 4 σημαδακια απο τα εξωτερικά ράμματα.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:01, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από dimis79
Παρα πολύ καλή δουλεια και πολύ φυσική,νομίζω είσαι απο τους τυχερούς,μπράβο σου.
Υπομονή έχω πάρα πολύ και δεν συμφωνώ μαζί σου γιατί απλά αυτό που λέω είναι οτι όταν κάνεις πλαστική καθαρά για αισθητικούς λόγους(χωρις διάφραγμα)και πληρώνεις τόσα λεφτά και περνας ότι περνάς μετά την επέμβαση αυτό που θέλεις είναι να είναι αν όχι τέλεια(που αφού κάνεις ενα ολόκληρο χειρουργείο καθαρά για αισθητικούς λόγους θέλεις να είναι τέλαια)τουλάχιστον να είναι πάρα πάρα πολύ καλή,εάν δεν είναι απλα λές την πατήσαμε....ευγενικά το λέω....
Δεν έχω scaner αλλά θα ανεβάσω foto μόλις βρω.
Πάντος απο θέμα λιπαρότητας είναι ακριβώς σαν την δικία μου,και τα 4 σημαδακια απο τα εξωτερικά ράμματα.
Καλά, σίγουρα μπαίνεις στη διαδικασία της ταλαιπωρίας και δέχεσαι το υψηλό κόστος για χάρη του τέλειου (ή έστω ικανοποιητικού) αποτελέσματος. Αν δεν σου αρέσει, θεωρώ ότι το πιό αποδοτικό είναι να το πεις στο/στη γιατρό σου και κατά πάσα πιθανότητα θα βγάλεις άκρη. Οι περισσότεροι, απο όσο ξέρω, σου κάνουν την δεύτερη δωρεάν. Βέβαια θα μου πεις για ποιό λόγο να περάσεις την ταλαιπωρία δεύτερη φορά χωρίς εγγύηση αποτελέσματος. Αλλά η ιατρική έτσι είναι, πάντα υπάρχει η πιθανότητα αποτυχίας για αυτό κανένας δεν πρόκειται ποτέ να σου εγγυηθεί κάποιο αποτέλεσμα. Ολοι αυτόματα υποθέτουν ότι δέχεσαι το ρίσκο.
Η άποψή μου είναι να περιμένεις να φύγει το πρήξιμο και αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα με το πως δείχνει, να το κυνηγήσεις. Στο γιατρό που πήγα είδα πολλούς που έκαναν για δεύτερη φορά και έμειναν ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα, αν και πιστεύω πως όταν ξεπρηστεί θα σου αρέσει περισσότερο.

Παράθεση

eleni fotiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni fotiou
H eleni fotiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H eleni fotiou έγραψε στις 17:38, 08-06-11:

Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να κάνω ρινοπλαστική και όποιος-α έχει υποβληθεί σε γιατρό στην θεσαλονίκη και είναι ευχαριστημένος και θέλει να με βοήθησει ας μου στείλει ellikioss@gmail.com .Α ! Έχει ακούσει κανείς τίποτα για την δόμνα καλομοίρη;;;;;;ευχαριστώ και ελπίζω στην βοηθειά σας.

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,956 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:19, 08-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από eleni fotiou
Καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να κάνω ρινοπλαστική και όποιος-α έχει υποβληθεί σε γιατρό στην θεσαλονίκη και είναι ευχαριστημένος και θέλει να με βοήθησει ας μου στείλει ellikioss@gmail.com .Α ! Έχει ακούσει κανείς τίποτα για την δόμνα καλομοίρη;;;;;;
όχι , αλλά έχω ακούσει για την δόμνα σαμίου και τα σεμνότυφα κατηγορητήρια για τους στίχους της που έκαναν τους πινόκιο - εκφωνητές τους να χρειάζονται ρινοπλαστική

π.σ.
Νύχτες τρελές εκεί στα Κάστρα που γυρνούσαμε
μαζί μέχρι χτες
(παραδοσιακό ηπειρώτικο)

Παράθεση

ritaki20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ritaki20
H ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ritaki20 έγραψε στις 22:44, 09-06-11:

τελικά έκανα την επέμβαση πριν από ενάμισι μήνα περίπου στον Α.Σ . Καθώς όμως ξεπρήζεται παρατηρώ ότι έχει δημιουργηθεί κάτι σαν λακούβα στη μια μεριά της μύτης μου και όταν χαμογελάω φαίνεται πολύ έντονο ιδιαίτερα στις φωτογραφίες, επίσης τα ρουθούνια μου δεν είναι συμμετρικά και έχουν και διαφορετικό σχήμα .Πρεπει να αρχίσω να ανησυχώ μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος ή είναι πολύ νωρίς να βγάλω συμπέρασμα?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:45, 09-06-11:

Αυτό με τα ρουθούνια το είχα κι εγώ και έφυγε με τον καιρό (ίδιος γιατρός).
Αυτό με τη λακούβα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο που έχω, αλλά κι αυτό μειώθηκε αν και δεν έφυγε εντελώς. Προσωπικά πάντως δεν το θεωρώ σπουδαίο, ούτε καν ασχολήθηκα περεταίρω. Μπορεί βέβαια να μην μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

Παράθεση

ritaki20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ritaki20
H ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ritaki20 έγραψε στις 19:22, 10-06-11:

Ευχαριστώ Λία μου για την απάντηση σου.Έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα και φοβάμαι μήπως χρειαστώ επανεπέμβαση και λόγω του υψηλού κόστους και λόγω της ταλαιπωρίας μετεγχειριτικά .Ο γιατρός έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε σχέση με τη μύτη που είχα πριν τουλάχιστον στο προφίλ, στο ανφας όμως δεν είμαι και τόσο πολύ ικανοποιημένη καθώς η κορυφή της μύτης είναι ακόμα παχουλή και κάνει αυτήν την λακουβίτσα όπως προείπα η οποία φαίνεται άσχημη στις φωτογραφίες.Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα σε περίπτωση επανεπέμβασης είναι καλύτερο να απευθυνθείς στον ίδιο γιατρό που σε χειρούργησε ή σε κάποιον άλλο στην ελλάδα ή στο εξωτερικό?

Παράθεση

dimis79

Νεοφερμένος

O dimis79 έγραψε στις 07:37, 11-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από ritaki20
Ευχαριστώ Λία μου για την απάντηση σου.Έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα και φοβάμαι μήπως χρειαστώ επανεπέμβαση και λόγω του υψηλού κόστους και λόγω της ταλαιπωρίας μετεγχειριτικά .Ο γιατρός έχει κάνει εξαιρετική δουλειά σε σχέση με τη μύτη που είχα πριν τουλάχιστον στο προφίλ, στο ανφας όμως δεν είμαι και τόσο πολύ ικανοποιημένη καθώς η κορυφή της μύτης είναι ακόμα παχουλή και κάνει αυτήν την λακουβίτσα όπως προείπα η οποία φαίνεται άσχημη στις φωτογραφίες.Αν και είναι πολύ νωρίς ακόμα σε περίπτωση επανεπέμβασης είναι καλύτερο να απευθυνθείς στον ίδιο γιατρό που σε χειρούργησε ή σε κάποιον άλλο στην ελλάδα ή στο εξωτερικό?
Και εγώ που είμαι στον 1 μήνα περίπου έχω το ίδιο θέμα,οτι στο προφίλ είναι καλή(εκτος απο ένα λακουβάκι που κάνει στην κορυφή της μύτης) και στο ανφας είναι παχουλή.Το μόνο που μπορούμε να κανουμε είναι να υπομονή.Για δεύτερη επέμβαση είναι πάρα πολυ νωρις 1 γιατι δεν έχει παρει την τελική μορφή της και 2 γιατι σύμφωνα με αυτά που γράφουν όλοι οι γιατροί τουλάχιστον 6 μήνες θελει για δεύτερη επέμβαση γιατι θέλει χρόνο για να δέσουν τα τοιχώματα.
Τώρα για ποιόν γιατρό εαν τελικά θέλεις 2 επέμβαση εγώ θα σε ρωτήσω εμπιστεύαισε ένα γιατρό για άλλο ένα χειρουργείο που δεν σου έκανε αυτό που περίμενες στο πρώτο?(μην ξεχνας οτι το δευτερο είναι πολυ πιο δυσκολο απο το πρώτο)αυτά σε ρωτάω γιατι έχω και εγω τις ίδιες απορίες και τον ίδιο γιατρό.
Απο θέμα αναπνοής πως πας?

Παράθεση

nadia24

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nadia24
H nadia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H nadia24 HaTe Me! LoVe Me! But Let Me Be Me!!! έγραψε στις 18:46, 14-06-11:

δε νομιζω να σε αναλαβει καποιος αλλος γιατρος. εγω που ειχα παει σε καποιον αλλο μου ειπε οτι δε μπορει να κανει τπτ γιατι δε ξερει τι εχει κανει ο αλλος μεσα στη μυτη μου....εχω κ εγω μια λακουβιτσα πιο πανω απο το ρουθουνι κ ενα γρομπαλακι..εκει που ειναι η λακουβιτσα ειχα ενα ραμμα το οποιο μου τραβηξε κ μαλλον γι αυτο εγινε ετσι εκει....την εχω κανει 1,5 χρονο κ δεν εχει φυγει.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:43, 15-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από nadia24
δε νομιζω να σε αναλαβει καποιος αλλος γιατρος. εγω που ειχα παει σε καποιον αλλο μου ειπε οτι δε μπορει να κανει τπτ γιατι δε ξερει τι εχει κανει ο αλλος μεσα στη μυτη μου....εχω κ εγω μια λακουβιτσα πιο πανω απο το ρουθουνι κ ενα γρομπαλακι..εκει που ειναι η λακουβιτσα ειχα ενα ραμμα το οποιο μου τραβηξε κ μαλλον γι αυτο εγινε ετσι εκει....την εχω κανει 1,5 χρονο κ δεν εχει φυγει.

Σίγουρα δεν ισχύει αυτό γιατί ξέρω περιπτώσεις γιατρών που κάνουν σχεδόν ειδίκευση στις επανορθωτικές ρινοπλαστικές και διορθώνουν τις χασαποδουλειές άλλων. Το θέμα είναι κατά πόσο σε ενοχλεί και είσαι διατεθειμένη να ξαναμπείς στην διαδικασία και το κόστος.

τελικά έκανα την επέμβαση πριν από ενάμισι μήνα περίπου στον Α.Σ . Καθώς όμως ξεπρήζεται παρατηρώ ότι έχει δημιουργηθεί κάτι σαν λακούβα στη μια μεριά της μύτης μου και όταν χαμογελάω φαίνεται πολύ έντονο ιδιαίτερα στις φωτογραφίες, επίσης τα ρουθούνια μου δεν είναι συμμετρικά και έχουν και διαφορετικό σχήμα .Πρεπει να αρχίσω να ανησυχώ μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος ή είναι πολύ νωρίς να βγάλω συμπέρασμα?
Κι εγώ στον ίδιο γιατρό έκανα πριν 3 εβδομάδες και η δεξιά πλευρά ξεπρήζεται πιο αργά από την αριστερή, με αποτέλεσμα να φαίνεται ασσύμετρη η μύτη. Μου είπαν ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό χώρια ότι μόνο εγώ το βλέπω (και όσοι τους πω ότι είναι εκεί, μόνο τότε το παρατηρούν.)
Κι από άλλους ασθενείς που ρώτησα, το διάστημα που παίρνει για τα αποτελέσματα διαφέρει πολύ από περίπτωση σε περίπτωση. Ενας μου είπε σε 6 μήνες όλα ΟΚ, μια φίλη μου μετα από ενάμισι χρόνο είναι ακόμα πρησμένη και μια κοπέλα που γνώρισα στο νοσοκομείο στα 3 χρόνια νιώθει ακόμα ένα μούδιασμα όταν βάζει μεικ απ.
Αλλά λογικό να αγχώνεσαι, κι εγώ τα ίδια κάνω. Την έχω ψιλοχτυπήσει κι όλας πολλές φορές και συνέχεια νιώθω ότι κάτι έχω χαλάσει. Ειδικά όταν ξυπνάω είναι πιό πρησμένη και νιώθω ότι την πατίκωσα στον ύπνο.
Αμα θες ανέβασε καμιά φωτογραφία...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 15-06-11 στις 22:00. Αιτία: merge
Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tom63
Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O tom63 έγραψε στις 18:44, 17-06-11:

Γεια χαρά
είμαι καινούριος εδώ και θέλω αν γίνεται κάποιες απόψεις από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση γιατί σκέφτομαι (χωρίς να το παιρνω ακόμα απόφαση) μήπως προχωρήσω κι εγώ...
Κι αυτό γιατί πριν 2,5 μήνες είχα ένα ατύχημα σε έναν αγώνα που αρχικά δεν έδωσα σημασία, παρ' όλο το πρήξιμο που υπήρχε στην μύτη μου. Όταν άρχισε να ξεπρήζεται παρατήρησα ότι τα δύο ρινικά οστά έχουν παρεκκλίνει λίγο (το ένα "έπεσε" πάνω στο άλλο) με αποτέλεσμα να μου πετάγεται κόκκαλο από τη μία πλευρά ενώ από την άλλη όχι. Ευτυχώς ο χόνδρος δεν μετακινήθηκε.
Αυτό φαίνεται αρκετά (κατά τη γνώμη μου) όταν με κοιτά κάποιος από τις δύο διαγωνίους καθώς και στις φωτογραφίες. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι αν δεν τους το έλεγα δεν θα το βλέπανε αλλά εμένα με ενοχλεί και κάθε φορά που κοιτάζω τον καθρέφτη το μάτι μου πέφτει πάνω εκεί.
Τεσπα ο ω.ρ.λ. μου μου είπες ότι η μόνη λύση για να έρθει στα ίσια της είναι με ρινοπλαστική και έτσι έκανα 2 επισκέψεις στον Βαγγ. Παυλ. στο Μαρούσι και μία σε έναν άλλο στρατιωτικό που μου σύστησε ο ω.ρ.λ.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο είναι τόσο μεγάλη διαδικασία όσο βλέπω να γράφετε εσείς εδώ...
Δεν θελω να κάνω κάποια αλλαγή στη μύτη μου το τονίζω, απλά αυτό που χρειάζεται απλά απλά είναι να σπάσει και να έρθει στα ίσια της. Καμιά αλλαγή στο ακρορίνιο και καμια αλλαγή στα οστά (τύπου να μικρύνουν κι έτσι) γι' αυτό θα ήθελα να μάθω (αν κάποιος από σας ξέρει και μπορεί να βοηθήσει):
1) υπάρχει πόνος ??
2) τα πρηξίματα που θα έχω για πόσο καιρό θα διαρκέσουν ? (δεδομένου ότι ο 2ος γιατρος μου είπε ότι χρειάζομαι 6 οστεοτομές) (πολλές άρα και πολύ πρήξιμο, έτσι δεν είναι ?)
3) μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να την αγγίζω, να την κουνάω κλπ
4) εγώ που δεν θα κάνω διάφραγμα γιατί δεν υπάρχει λόγος θα "ταλαιπωρηθώ" λιγότερο ??
5) αιμορραγίες, καταρροές, καθημερινές πλύσεις, αλοιφές ...... τι ισχύει απ' όλα αυτά ??

όποιος μπορεί να με διαφωτήσει λίγο ... :-)

ξέρω ότι δεν είστε γιατροί απλά από αυτά που έχετε βιώσει όσοι έχετε κάνει
και από αυτά που έχετε ακούσει ....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 17-06-11 στις 19:10. Αιτία: greeklish & merge
Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

Ο tom63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O tom63 έγραψε στις 11:31, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από penthesilia
Είχα επισκεφτεί κι εγώ τον Σ. αλλά το μόνο που κοίταξε είναι τις φωτογραφίες που τράβηξε η βοηθός του και όχι το πρόβλημα που είχα στο διάφραγμά μου το οποίο θεωρούσα ότι ήταν πιο σημαντικό. Δεν έκανε τον κόπο να με εξετάσει. Αυτό και μόνο με εκανε να τον απορρίψω.
Έκανα τελικά την επέμβαση ρινικού διαφράγματος και ρινοπλαστικής σε ΩΡΛ (ο οποίος δε διαφημίζει ότι είναι πλαστικός) κι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα. Υπάρχουν γιατροί που μπορείτε να εμπιστευθείτε. Θέλει ψάξιμο.

Αν κάνεις μόνο ευθειασμό ρινικού διαφράγματος, δεν έχεις πρήξιμο. Αν κάνεις και ρινοπλαστική τότε έχεις πρήξιμο τις πρώτες μέρες το οποίο μετά την 6η ημέρα υποχωρεί. Γύρω στη 15η μέρα έχει φύγει τελείως

Να σε ρωτησω κατι , αναφέρεσαι στον Ε. Χριστ...λο που αναφερθηκε και ενα άλλο παιδι ?
Γιατι αυτός ειναι ο δευτερος που εχω επισκεφτει και γενικά μου έκανε καλή εντύπωση.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:23, 18-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tom63
Γεια χαρά
είμαι καινούριος εδώ και θέλω αν γίνεται κάποιες απόψεις από άτομα που έχουν κάνει την επέμβαση γιατί σκέφτομαι (χωρίς να το παιρνω ακόμα απόφαση) μήπως προχωρήσω κι εγώ...
Κι αυτό γιατί πριν 2,5 μήνες είχα ένα ατύχημα σε έναν αγώνα που αρχικά δεν έδωσα σημασία, παρ' όλο το πρήξιμο που υπήρχε στην μύτη μου. Όταν άρχισε να ξεπρήζεται παρατήρησα ότι τα δύο ρινικά οστά έχουν παρεκκλίνει λίγο (το ένα "έπεσε" πάνω στο άλλο) με αποτέλεσμα να μου πετάγεται κόκκαλο από τη μία πλευρά ενώ από την άλλη όχι. Ευτυχώς ο χόνδρος δεν μετακινήθηκε.
Αυτό φαίνεται αρκετά (κατά τη γνώμη μου) όταν με κοιτά κάποιος από τις δύο διαγωνίους καθώς και στις φωτογραφίες. Δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα και όλοι μου λένε ότι αν δεν τους το έλεγα δεν θα το βλέπανε αλλά εμένα με ενοχλεί και κάθε φορά που κοιτάζω τον καθρέφτη το μάτι μου πέφτει πάνω εκεί.
Τεσπα ο ω.ρ.λ. μου μου είπες ότι η μόνη λύση για να έρθει στα ίσια της είναι με ρινοπλαστική και έτσι έκανα 2 επισκέψεις στον Βαγγ. Παυλ. στο Μαρούσι και μία σε έναν άλλο στρατιωτικό που μου σύστησε ο ω.ρ.λ.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά πόσο είναι τόσο μεγάλη διαδικασία όσο βλέπω να γράφετε εσείς εδώ...
Δεν θελω να κάνω κάποια αλλαγή στη μύτη μου το τονίζω, απλά αυτό που χρειάζεται απλά απλά είναι να σπάσει και να έρθει στα ίσια της. Καμιά αλλαγή στο ακρορίνιο και καμια αλλαγή στα οστά (τύπου να μικρύνουν κι έτσι) γι' αυτό θα ήθελα να μάθω (αν κάποιος από σας ξέρει και μπορεί να βοηθήσει):
1) υπάρχει πόνος ??
2) τα πρηξίματα που θα έχω για πόσο καιρό θα διαρκέσουν ? (δεδομένου ότι ο 2ος γιατρος μου είπε ότι χρειάζομαι 6 οστεοτομές) (πολλές άρα και πολύ πρήξιμο, έτσι δεν είναι ?)
3) μετά από πόσο καιρό θα μπορώ να την αγγίζω, να την κουνάω κλπ
4) εγώ που δεν θα κάνω διάφραγμα γιατί δεν υπάρχει λόγος θα "ταλαιπωρηθώ" λιγότερο ??
5) αιμορραγίες, καταρροές, καθημερινές πλύσεις, αλοιφές ...... τι ισχύει απ' όλα αυτά ??

όποιος μπορεί να με διαφωτήσει λίγο ... :-)

ξέρω ότι δεν είστε γιατροί απλά από αυτά που έχετε βιώσει όσοι έχετε κάνει
και από αυτά που έχετε ακούσει ....
Κάθε περίπτωση και οργανισμός έχει διαφορά, ακόμα και να ήμασταν γιατροί δεν μπορούμε να σου πούμε πως θα είναι για σένα. Θα σου απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ με βάση τη δική μου εμπειρία και 20 περίπου ατόμων που έχω γνωρίσει και έχουν κάνει κι αυτοί, διαφορετικά πράγματα ο καθένας. (Οι περισσότεροι πήγαν στον ίδιο γιατρό με μένα).

1) Πόνο δεν θα νιώσεις, δυσφορία ναι. Δεν έχω γνωρίσει κανέναν μέχρι σήμερα που να πόνεσε. Στην αφαίρεση των ταμπόν ίσως, αλλά μπορεί ο γιατρός να μην σου βάλει καν (υπάρχουν πολλές τεχνικές που εφαρμόζονται, ρώτα πιό πριν).
2) Εγώ που έκανα ρινοπλαστική, διάφραγμα, οστεοτομές, έβαλα μόσχευμα κλπ, γυρισα στη δουλειά σε 6 μέρες και το πρήξιμο δεν ήταν εμφανές στους άλλους. Αλλά τώρα είμαι κοντά ένα μήνα απο το χειρουργείο και ακόμα τη νιώθω πολύ πρησμένη. Λένε θέλει ένα χρόνο ίσως παραπάνω για να φύγει. Ξαναλέω ότι οι άλλοι δεν το παρατηρουν, εσύ το νιώθεις μόνο σε μορφασμούς και στην αφή.
3) Μόλις βγάλεις το νάρθηκα, μπορείς να την καθαρίζεις πολύ μαλακά (το νιώθεις πόση πίεση μπορείς να ασκήσεις, αν την πιέσεις πολύ θα πονέσεις) αλλά για να την κουνήσεις πέρα δώθε θέλει καιρό. Μου έχουν πει απο 3 μήνες εως και ενάμισι χρόνο. Εγώ ακόμα δεν τολμάω να προσπαθήσω γιατί νιώθω ότι θα μου μείνει στο χέρι. Γενικα, καταλαβαίνεις τι μπορείς να της κάνεις και τι όχι.
4) Το διάφραγμα είναι έξτρα δουλειά, άρα έξτρα πρήξιμο και χρόνος ανάρρωσης, οπότε λογικά ναι. Σίγουρα δεν έπαθε κάτι το διάφραγμα από το ατύχημα όμως?
5) Εγώ αιμορραγία δεν είχα, τα υπόλοιπα ισχύουν. Καταρροή στην αρχή, μπουκωμα μετά. Οι πολύ συχνές πλύσεις και η αλοιφή βοηθάνε και κάνεις και "ηλεκτρική σκούπα" (καθαρισμο με σωληνάκι που ρουφάει) στον γιατρό, όποτε το έχεις ανάγκη. Εγώ τώρα βγάζω ακόμα σε μεγάλη ποσότητα. Αλλά στην αρχή τρέχεις με τα μυξομάντηλα, μετα από 2 εβδομάδες περίπου (μπορεί 1 μπορεί 3, ανάλογα. Για μένα σου λέω...) είσαι κομπλέ. Απλά την καθαρίζεις με ορό και μπατονέτες 2-3 φορές τη μέρα. Είσαι σε μια κατάσταση κρυολογήματος που περνάει. ΔΕΝ τη φυσας όμως. ΔΕΝ σκύβεις, ΔΕΝ εκτίθεσαι στον ήλιο, ΔΕΝ σηκώνεις βάρη. Αν τα κάνεις αυτά, μπορεί να έχεις αιμορραγία. Εγώ κάπνισμα ξαναάρχισα μετά απο 20 μέρες.
Αυτά...
Ο,τι άλλο θες ρωτάς.

Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

O tom63 έγραψε στις 16:11, 18-06-11:

Πωωωω πολλα πραγματα δεν μου αρεσουν απο αυτα που μου πες .... :-(
οσο και να θέλω να ξαναδω την μυτη μου όπως ηταν πριν δεν ξερω αν μπορω να τα υποστω όλα αυτα και για τοσο καιρο (είμαι αρκετά φοβιτσιάρης)
Πιο πολύ με τρομαζει η αποθεραπεία παρά το "αποτελεσμα" της επεμβασης (θέλει μια μικρη μικρή μετατόπιση ποσο λάθος πια να κανει ο γιατρος..)

- Για αυτό που λες οτι για να την κουνήσεις περα δώθε θέλει χρόνο απο 3 μηνες και πανω στο είπε ο γιατρός σου /?? Μήπως "πειραξες" το ακρορίνιο σου , έκανες καποια αλλαγή ? , το σήκωσες ασπούμε ? . Επειδή εγώ δεν σκοπεω να κάνω καποια αλλαγη.... δεν ξέρω κατά πόσο παιζει αυτο καποιο ρολο

- Αυτό με τις πλύσεις και τις αλειφές κρατάει δλδ περιπου 2 με 3 βδομάδες ???

Γενικά ο Ευθ. Χριστ. (ο δευτερος χειρουργος ω.ρ.λ. που με είδε) μου είπε οτι τα οστα για να δεσουν θελουν περιπου 1,5 μήνα , μετά απο τοτε μπορώ να επιστρέψω σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα και παλιά ...( και μετά απο τοτε μπορω να ξαναφορεσω γιαλια) :-( Δεν ξέρω , αν και συμπαθέτατος , μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό , θέλω να πω οτι απ ότι διαβάζω υπάρχουν άτομα που απ ότι βλέπω εχουν ταλαιπωρηθεί για 3μηνα και 6μηνα ακόμα και ιγα χρόνο .
Δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακουσω ....

Για τους γιατρουσ που είδα καποια άποψη ?? 1) Βασ. Παυλ....λης 2) Ευθ. Χριστ...λος

ΑΑΑ και κατι αλλο , ράμματα θα έχω εσωτερικά ? μεσα στα ρουθούνια ? η θα έχω και πιο πάνω στην ράχη της μύτης (εξωτερικα) ??

Σ' ευχαριστώ που ασχολήσε ...:-)

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:13, 18-06-11:

Πωωωω πολλα πραγματα δεν μου αρεσουν απο αυτα που μου πες .... :-(
οσο και να θέλω να ξαναδω την μυτη μου όπως ηταν πριν δεν ξερω αν μπορω να τα υποστω όλα αυτα και για τοσο καιρο (είμαι αρκετά φοβιτσιάρης)
Πιο πολύ με τρομαζει η αποθεραπεία παρά το "αποτελεσμα" της επεμβασης (θέλει μια μικρη μικρή μετατόπιση ποσο λάθος πια να κανει ο γιατρος..)

- Για αυτό που λες οτι για να την κουνήσεις περα δώθε θέλει χρόνο απο 3 μηνες και πανω στο είπε ο γιατρός σου /?? Μήπως "πειραξες" το ακρορίνιο σου , έκανες καποια αλλαγή ? , το σήκωσες ασπούμε ? . Επειδή εγώ δεν σκοπεω να κάνω καποια αλλαγη.... δεν ξέρω κατά πόσο παιζει αυτο καποιο ρολο

- Αυτό με τις πλύσεις και τις αλειφές κρατάει δλδ περιπου 2 με 3 βδομάδες ???

Γενικά ο Ευθ. Χριστ. (ο δευτερος χειρουργος ω.ρ.λ. που με είδε) μου είπε οτι τα οστα για να δεσουν θελουν περιπου 1,5 μήνα , μετά απο τοτε μπορώ να επιστρέψω σε οποιαδήποτε δραστηριότητα έκανα και παλιά ...( και μετά απο τοτε μπορω να ξαναφορεσω γιαλια) :-( Δεν ξέρω , αν και συμπαθέτατος , μου φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό , θέλω να πω οτι απ ότι διαβάζω υπάρχουν άτομα που απ ότι βλέπω εχουν ταλαιπωρηθεί για 3μηνα και 6μηνα ακόμα και ιγα χρόνο .
Δεν ξέρω πραγματικά ποιον να ακουσω ....

Για τους γιατρουσ που είδα καποια άποψη ?? 1) Βασ. Παυλ....λης 2) Ευθ. Χριστ...λος

ΑΑΑ και κατι αλλο , ράμματα θα έχω εσωτερικά ? μεσα στα ρουθούνια ? η θα έχω και πιο πάνω στην ράχη της μύτης (εξωτερικα) ??

Σ' ευχαριστώ που ασχολήσε ...:-)
Σίγουρα όσο πιό πολλά κάνεις τόσο περισσότερο χρόνο θες για ανάρρωση αλλά γενικά σε κάτω από 2μηνο δεν νομίζω να είσαι όπως πριν. Είναι χειρουργείο, όσο μικρό και "ευκολο". Τα οστα τόσο θέλουν για να δέσουν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μετα από 45 μέρες μπορείς να τα κοπανάς και να είναι εντάξει! Ράμματα λογικά εσωτερικά θα σου κάνει αλλά δεν ξέρω και σίγουρα, ρώτα τον καλύτερα. Και εξωτερικά να έχεις, δεν μένει σημάδι, μην φοβάσαι. Εγώ είχα κι απο τα δύο και στα εξωτερικά μετα βίας βλεπεις που ήταν και σε λίγο καιρο θα αναπλαστεί τελείως το δέρμα. Τα εσωτερικά σε ενάμισι μήνα πέφτουν.
Σκεψου το βασικά έτσι: έχεις σπάσει το χέρι σου. Σε 45 μέρες έχει δεσει το κόκκαλο. Αλλά μπορείς να πας και να σηκώνεις βάρη ή να το χτυπήσεις στα καπάκια? Ε, κάπως έτσι είναι και με τη μύτη, ναι μεν "δενει" αλλά θελει και χρόνο για να γίνει γερή όπως πριν.
Οι πλύσεις δεν είναι δύσκολη υπόθεση, θα δεις ότι σε βοηθάνε πολύ και ότι είναι πανεύκολες και γρήγορες οπότε μην σου πω θα τις κάνεις και παραπάνω απ όσο θα σου πουν. Και η αλοιφη το ίδιο. Εγώ άντε σύνολο να ασχολούμαι 5-10 λεπτά κάθε μέρα με αυτό, είναι συνήθεια πιά. Σκέψου ότι δεν θα μπορείς να σκαλίζεις τη μύτη για καιρο οπότε κάπως πρέπει να καθαρίσει (ναι, όλοι αυτό σκέφτονται κι ας μην το λένε δημόσια).
Κοίτα, ο γιατρός σου λέει ενδεικτικά όπως κι εμείς, η περίπτωσή σου είναι μοναδική και δεν μπορεί κανείς να την προβλέψει.
Για τον πρώτο γιατρό έχω ακούσει καλά λόγια αν και δεν ξέρω προσωπικά κανέναν ασθενη. Τον άλλο δεν τον ξέρω καν.
Για μένα, η πρώτη εβδομάδα ήταν το ζόρι. Μετά δεν είναι τιποτα, προσοχή θέλει μόνο.

Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

O tom63 έγραψε στις 19:35, 18-06-11:

Ok σ ευχαριστω ...

αυτο που κυριως με ενδιαφέρει ειναι οτι ακομα και 3 μηνες να παρει η απο8εραπεια χαλαλι αν ειναι η μυτη μου οπως πριν και το κυριοτερο να την νιώθω οπως πριν
Όταν χτύπησα για καποιες μέρες πονούσα λιγο οταν προσπαθούσα να την καθαρήσω (απο τα αιματα ) αλλα και όταν επεφτα σε καμια λακούβα με τ ο αυτοκίνητο φαση .. αλλα αυτο άντε να κράτησε καμια βδομάδα . Την μύτη μου όμως την ενιωσα "σαν δικιά μου" μετά απο κανα μήνα χοντρικά , πχ να σκύβω και να μην νιώθω οτι θα μου "πέσει" .

Αν είναι έτσι και μετά την εγχείρηση ε ντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο ... απλά ίσως θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά ( 6 οστεοτομές μου είπε ο αλλος ) και θα έχουν πειραχτεί οι ιστοί οι μύες κλπ
Αλλά θέλω να μπορώ να φυσάω δυνατά την μύτη μου ή να την κουνάω πχ οπως κάνω τώρα και μετά, να μην πονάω ... κατάλαβες ??

Αν και με την τύχη που χω εγώ ... σκατά θα βγει και η μύτη ..

Με το πόδι μου πάω για εγχείρηση , μετά χτυπάω την μύτη μου και στραβώνει και είμαι σκατά για τόσο καιρό και
ΣΗΜΕΡΑ (πριν απο λίγο) με ληστευουν ....

Βασικά έχει κάνει κανείς ρινοπλαστική στον Ευθ. Χριστ..λο ?? να μου πει την άποψη του .

Ο άνθρωπος φαίνεται πολύ καλός αν και δεν διαφημίζει οτι κάνει ρινοπλαστικές , λέει απλώς οτι είναι χειρούργος ω.ρ.λ .
Βέβαια ο ω.ρ.λ. που με εξέτασε μου πρότεινε αυτον και τον Βασ. Παυλ. για την περιπτωση μου .

Οποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου στείλει . Ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 18-06-11 στις 22:57. Αιτία: merge
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:55, 19-06-11:

Ok σ ευχαριστω ...

αυτο που κυριως με ενδιαφέρει ειναι οτι ακομα και 3 μηνες να παρει η απο8εραπεια χαλαλι αν ειναι η μυτη μου οπως πριν και το κυριοτερο να την νιώθω οπως πριν
Όταν χτύπησα για καποιες μέρες πονούσα λιγο οταν προσπαθούσα να την καθαρήσω (απο τα αιματα ) αλλα και όταν επεφτα σε καμια λακούβα με τ ο αυτοκίνητο φαση .. αλλα αυτο άντε να κράτησε καμια βδομάδα . Την μύτη μου όμως την ενιωσα "σαν δικιά μου" μετά απο κανα μήνα χοντρικά , πχ να σκύβω και να μην νιώθω οτι θα μου "πέσει" .

Αν είναι έτσι και μετά την εγχείρηση ε ντάξει δεν είναι και τόσο δύσκολο ... απλά ίσως θα έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά ( 6 οστεοτομές μου είπε ο αλλος ) και θα έχουν πειραχτεί οι ιστοί οι μύες κλπ
Αλλά θέλω να μπορώ να φυσάω δυνατά την μύτη μου ή να την κουνάω πχ οπως κάνω τώρα και μετά, να μην πονάω ... κατάλαβες ??

Αν και με την τύχη που χω εγώ ... σκατά θα βγει και η μύτη ..

Με το πόδι μου πάω για εγχείρηση , μετά χτυπάω την μύτη μου και στραβώνει και είμαι σκατά για τόσο καιρό και
ΣΗΜΕΡΑ (πριν απο λίγο) με ληστευουν ....

Βασικά έχει κάνει κανείς ρινοπλαστική στον Ευθ. Χριστ..λο ?? να μου πει την άποψη του .

Ο άνθρωπος φαίνεται πολύ καλός αν και δεν διαφημίζει οτι κάνει ρινοπλαστικές , λέει απλώς οτι είναι χειρούργος ω.ρ.λ .
Βέβαια ο ω.ρ.λ. που με εξέτασε μου πρότεινε αυτον και τον Βασ. Παυλ. για την περιπτωση μου .

Οποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου στείλει . Ευχαριστω
Κοίτα, εγώ ήδη την φυσάω σχετικά δυνατά, αλλά χωρίς το χατρομάντιλο μπροστά. Το πρόβλημα με το φύσημα είναι ότι οι περισσότεροι την πιέζουν με το χαρτομάντιλο. Αλλά υπαρχει εναλλακτική, φυσάς και καθαρίζεις με μπατονέτες. Πάρε τουλάχιστον 10 κουτιά να έχεις, εγώ μέχρι στιγμής κάπου τόσα εχω χαλάσει. Να την κουνήσεις θα μπορέις μετά από καιρό αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα, γιατί θες σωνει και καλά να την κουνάς??
Αν πας σε καλό γιατρό, δεν θα βγει σκατά...Ενταξει, ειχες καποιες ατυχίες μαζεμένες αλλά αυτό σημαίνει ότι είναι καιρός να σου συμβεί κάτι καλό! Δεν μπορεί να πηγαίνουν όλα σκατα συνέχεια.
Για μένα κάντο να ξεμπερδεύεις ή αν δεν θες να σου χαλάσει το καλοκαίρι, κάντο από φθινόπωρο. Εμένα στην αρχή μου φαινόταν τρελή ταλαιπωρία και κλαιγόμουν όλη μέρα μέχρι που είδα ένα κοριτσάκι 15 χρονών που είχε κάνει μετά από μένα και ήταν μες την τρελή χαρά και λεώ αφού αυτό δεν γκρινιάζει ντροπή μου. Τώρα που περασαν και τα πολλά "βάσανα" χαίρομαι που το έκανα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

O tom63 έγραψε στις 21:17, 20-06-11:

Κοίτα, εγώ ήδη την φυσάω σχετικά δυνατά, αλλά χωρίς το χατρομάντιλο μπροστά. Το πρόβλημα με το φύσημα είναι ότι οι περισσότεροι την πιέζουν με το χαρτομάντιλο. Αλλά υπαρχει εναλλακτική, φυσάς και καθαρίζεις με μπατονέτες. Πάρε τουλάχιστον 10 κουτιά να έχεις, εγώ μέχρι στιγμής κάπου τόσα εχω χαλάσει. Να την κουνήσεις θα μπορέις μετά από καιρό αλλά δε νομίζω να είναι πρόβλημα, γιατί θες σωνει και καλά να την κουνάς??
Αν πας σε καλό γιατρό, δεν θα βγει σκατά...Ενταξει, ειχες καποιες ατυχίες μαζεμένες αλλά αυτό σημαίνει ότι είναι καιρός να σου συμβεί κάτι καλό! Δεν μπορεί να πηγαίνουν όλα σκατα συνέχεια.
Για μένα κάντο να ξεμπερδεύεις ή αν δεν θες να σου χαλάσει το καλοκαίρι, κάντο από φθινόπωρο. Εμένα στην αρχή μου φαινόταν τρελή ταλαιπωρία και κλαιγόμουν όλη μέρα μέχρι που είδα ένα κοριτσάκι 15 χρονών που είχε κάνει μετά από μένα και ήταν μες την τρελή χαρά και λεώ αφού αυτό δεν γκρινιάζει ντροπή μου. Τώρα που περασαν και τα πολλά "βάσανα" χαίρομαι που το έκανα.
Μμμ πάλι δεν μ'αρέσει ... :-) . μπατονέτες και κακό ... Εσύ είπες οτι είσαι στον 1 μήνα απο το χειρουργείο και μπορείς μεν να την φυσάς δυνατά αλλά δεν την πιεζεις ακόμα .... Δεν ξέρω αν θα την παλέψω ...

Για το ο΄τι θέλω να την κουνάω :-) εννοώ οτι (πως να σου το εξηγησω βασικά) αλλιώς συμπεριφέρονται τα αγοράκια με τις μύτες τους , π.χ. αλλιώς τισ καθαρίζουν (οταν είναι μόνοι τους κυρίως) και αλλιώς τα κοριτσάκια που ίσα που τις αγγίζουνε . Και φυσικά δεν εννοώ μόνο αυτό έτσι ; Εννοώ να μπορεις να βάλεις ένα κράνος άφοβα ή να βάλεις την μπλούζα σου ή τα γυαλία σου ή οτιδήποτε άλλο . Πόσο να ναι αυτό το διάστημα άραγε ;;;

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο , με τον ύπνο πώς τα πας τώρα ; κοιμάσαι κανονικά ; τον πρώτο καιρό ;

Και κάτι ακόμα βασικά ... το "πρόβλημα" με το μπούκωμα και την κατάσταση κρυολογήματος και τις πλύσεις και αυτά , οφείλεται λες στο οτι εφτιαξες το διάφραγμά σου ; ή είναι κάτι που το "παθαίνουν" όλοι ασχέτως αν κάνουν την επέμβαση μόνο για αισθητικους λόγους , χωρίς να ασχοληθεί ο γιατρός με το διάφραγμα .

Όχι ντάξει , δεν πιστέυω πως αν τελικά κάνω την επέμβαση θα βγει η μύτη σκατά , σου λέω είναι μικρή η μετατόπιση των οστών οπότε λογικά δεν θα ναι τόσο δύσκολο (αφού σπάσουν) να έρθουν στην θέση τους . Αυτο το πα πιο πολύ γιατι ήμουν νευριασμένος με την κλοπή , τέλοσπάντων ....

Α! και γι' αυτό που είπες .
Εντάξει το κοριτσάκι είναι 15 γι'αυτό δεν γκρίνιαξε , όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι και τις συνέπειες και τις πιθανές επιπλοκές , τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τον εαυτό μου . Αν το πάθαινα αυτό πιο μικρός και αν φυσικά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο δεν θα το σκεφτόμουνα τόσο , θα ήταν πολύ πιο εύκολη η απόφαση και εννοώ οτί θα είχα μπει χειρουργείο . Αλλά ΤΩΡΑ .... το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ....
Τέσπα ειλικρινά προσπαθώ να το ξεπεράσω και να συνηθίσω τον εαυτό μου όπως είναι αυτή την στιγμή γιατί δεν θέλω να μπω σε μια τόοοοσο μεγάλη διαδικασία που όλοι μου λένε οτι δεν είναι αναγκαία ...

Θα δω τι θα κάνω , που ξέρεις μπορεί να την ξαναχτυπήσω και να έρθει στα ίσια της :-)

Γενικά όποια στιγμή κάτσω και μιζεριάσω σκεφτόμενος αυτό το θέμα θα ξαναγράψω εδώ γιατί σίγουρα θα έχω καινούργιες απορίες :-)

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:35, 21-06-11:

Μμμ πάλι δεν μ'αρέσει ... :-) . μπατονέτες και κακό ... Εσύ είπες οτι είσαι στον 1 μήνα απο το χειρουργείο και μπορείς μεν να την φυσάς δυνατά αλλά δεν την πιεζεις ακόμα .... Δεν ξέρω αν θα την παλέψω ...

Για το ο΄τι θέλω να την κουνάω :-) εννοώ οτι (πως να σου το εξηγησω βασικά) αλλιώς συμπεριφέρονται τα αγοράκια με τις μύτες τους , π.χ. αλλιώς τισ καθαρίζουν (οταν είναι μόνοι τους κυρίως) και αλλιώς τα κοριτσάκια που ίσα που τις αγγίζουνε . Και φυσικά δεν εννοώ μόνο αυτό έτσι ; Εννοώ να μπορεις να βάλεις ένα κράνος άφοβα ή να βάλεις την μπλούζα σου ή τα γυαλία σου ή οτιδήποτε άλλο . Πόσο να ναι αυτό το διάστημα άραγε ;;;

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο , με τον ύπνο πώς τα πας τώρα ; κοιμάσαι κανονικά ; τον πρώτο καιρό ;

Και κάτι ακόμα βασικά ... το "πρόβλημα" με το μπούκωμα και την κατάσταση κρυολογήματος και τις πλύσεις και αυτά , οφείλεται λες στο οτι εφτιαξες το διάφραγμά σου ; ή είναι κάτι που το "παθαίνουν" όλοι ασχέτως αν κάνουν την επέμβαση μόνο για αισθητικους λόγους , χωρίς να ασχοληθεί ο γιατρός με το διάφραγμα .

Όχι ντάξει , δεν πιστέυω πως αν τελικά κάνω την επέμβαση θα βγει η μύτη σκατά , σου λέω είναι μικρή η μετατόπιση των οστών οπότε λογικά δεν θα ναι τόσο δύσκολο (αφού σπάσουν) να έρθουν στην θέση τους . Αυτο το πα πιο πολύ γιατι ήμουν νευριασμένος με την κλοπή , τέλοσπάντων ....

Α! και γι' αυτό που είπες .
Εντάξει το κοριτσάκι είναι 15 γι'αυτό δεν γκρίνιαξε , όσο πιο μεγάλος είσαι τόσο πιο πολύ σκέφτεσαι και τις συνέπειες και τις πιθανές επιπλοκές , τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τον εαυτό μου . Αν το πάθαινα αυτό πιο μικρός και αν φυσικά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο δεν θα το σκεφτόμουνα τόσο , θα ήταν πολύ πιο εύκολη η απόφαση και εννοώ οτί θα είχα μπει χειρουργείο . Αλλά ΤΩΡΑ .... το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι ....
Τέσπα ειλικρινά προσπαθώ να το ξεπεράσω και να συνηθίσω τον εαυτό μου όπως είναι αυτή την στιγμή γιατί δεν θέλω να μπω σε μια τόοοοσο μεγάλη διαδικασία που όλοι μου λένε οτι δεν είναι αναγκαία ...

Θα δω τι θα κάνω , που ξέρεις μπορεί να την ξαναχτυπήσω και να έρθει στα ίσια της :-)

Γενικά όποια στιγμή κάτσω και μιζεριάσω σκεφτόμενος αυτό το θέμα θα ξαναγράψω εδώ γιατί σίγουρα θα έχω καινούργιες απορίες :-)
Εγώ πάντα έκανα τρελές γεωτρήσεις (δεν ισχυει αυτό που λες για τα αγορακια και τα κοριτσακια, ΟΛΟΙ ψάχνουν χρυσό εκει μέσα) αλλά τώρα αυτό δεν γίνεται ακόμα. Πονάει, δεν το ευχαριστιέσαι. Δεν ξέρω πότε γίνεται...
Γυαλία λένε μετά το 2ο μήνα και κράνος το ίδιο, με την προυπόθεση ότι δεν σου πιέζει τη μύτη. Γενικα, πρέπει να προσέχεις πως βάζεις τη μπλούζα σου, ακόμα και το αντιηλιακό σου.
Εγώ έχω γεμίσει μαύρα στίγματα στη μύτη και μου είπαν σήμερα ότι μπορούν να καθαριστούν από αισθητικο μετά από 6 μήνες!! Για άλλους 5 μήνες δηλαδή θα κυκλοφορώ σαν την Πιπη την φακιδομύτη!
Το μπούκωμα δεν το γλιτώνεις...είναι χειρουργείο. Δεν έχει σημασία πόσο λίγο θα σε πειράξουν, θα έχεις τομές και ράμματα. Αρα πρήξιμο, μελανιές και "απόβλητα".
Βασικά, δεν σε βλέπω να πολυψήνεσαι οπότε παράτα το και ασε τη μύτη σου όπως είναι. Δοκίμασε και κανενα απο αυτα τα nose magic η οπως τα λένε, που είναι και φτηνα και λένε ότι δουλευουν.

Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

O tom63 έγραψε στις 19:17, 21-06-11:

Το τσέκαρα στο ιντερνετ αλλά δεν ειναι αυτό που χρειάζομαι / Αυτό απ'ότι κατάλαβα σου "αλλάζει" τον χόνδρο , εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα δεν με ενδιαφέρει αυτό .
Εγώ από ένα κόκκαλο θέλω να απαλλαχτώ που έχει κάτσει απο την μια πλευρά , θέλω ζυγοστάθμιση ..

Όντως δεν είμαι ψημένος λόγω της φύσης της επέμβασης , άμα ήταν κάτι πιο εύκολο θα το τολμούσα, αλλά τωρα .... δεν ξέρω . Σου λέω προσπαθώ να με συνηθίσω έτσι και ντάξει είμαι καλυτερα απο τον πρώτο καιρό , ψυχολογικά εννοώ , αλλά ακόμα και τώρα ΠΑΝΤΑ μέσα στην μέρα το σκέφτομαι και πάλι "πέφτω" . Αν συνεχιστεί αυτό και πλέον με επηρεάζει σε ότι κάνω δεν θα το γλιτώσω το νυστέρι και ότι αυτό συνεπάγεται . Προς το παρόν το τρενάρω .
Αλλά είδες ; αυτά τα μαύρα στίγματα που λες από που κι ως που εμφανίστηκαν ; πολλες επιπλοκές απ'ότι καταλαβαίνω ... Υποτίθεται οτι πας για να δεις τον εαυτό σου καύτερο μετά με το "πρόβλημα" σου λυμένο , όχι για να αποκτήσεις κι άλλα προβληματα που μπορεί να σου γίνουν και κόμπλεξ (για μένα μιλάω)

Παράθεση

tamis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tamis
Ο tamis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tamis έγραψε στις 13:21, 22-06-11:

Παιδιά τελικά το έκανα, το απονενοημενο διάβημα προχθές. Είμαι ακόμα με τα ταμπον (αύριο το πρωϊ τα βγάζω). Μου κάνει εντύπωση μόνο ότι ακόμα υπάρχει αιμορραγία και τα μάτια μου φαίνονται λες και εχω φάει μπουκετα. Αυτα για τώρα... Αύριο τα σπουδαία.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:33, 22-06-11:

Το τσέκαρα στο ιντερνετ αλλά δεν ειναι αυτό που χρειάζομαι / Αυτό απ'ότι κατάλαβα σου "αλλάζει" τον χόνδρο , εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα δεν με ενδιαφέρει αυτό .
Εγώ από ένα κόκκαλο θέλω να απαλλαχτώ που έχει κάτσει απο την μια πλευρά , θέλω ζυγοστάθμιση ..

Όντως δεν είμαι ψημένος λόγω της φύσης της επέμβασης , άμα ήταν κάτι πιο εύκολο θα το τολμούσα, αλλά τωρα .... δεν ξέρω . Σου λέω προσπαθώ να με συνηθίσω έτσι και ντάξει είμαι καλυτερα απο τον πρώτο καιρό , ψυχολογικά εννοώ , αλλά ακόμα και τώρα ΠΑΝΤΑ μέσα στην μέρα το σκέφτομαι και πάλι "πέφτω" . Αν συνεχιστεί αυτό και πλέον με επηρεάζει σε ότι κάνω δεν θα το γλιτώσω το νυστέρι και ότι αυτό συνεπάγεται . Προς το παρόν το τρενάρω .
Αλλά είδες ; αυτά τα μαύρα στίγματα που λες από που κι ως που εμφανίστηκαν ; πολλες επιπλοκές απ'ότι καταλαβαίνω ... Υποτίθεται οτι πας για να δεις τον εαυτό σου καύτερο μετά με το "πρόβλημα" σου λυμένο , όχι για να αποκτήσεις κι άλλα προβληματα που μπορεί να σου γίνουν και κόμπλεξ (για μένα μιλάω)
Τα μαυρα στίγματα είναι επειδή πονάει τόσο που δεν μπορείς να την καθαρίσεις. Βάλε και ότι για 12 μέρες μένει μες τη μπίχλα κάτω από το γύψο και γίνεται σαν ηφαιστιακό τοπίο...Λιπαρότητα φουλ. Φοράω ενυδατική με χρώμα, βάζω και πούδρα και κάτι γίνεται όμως. Εσυ μπορείς να βάζεις ταλκ. Ασε που μπορεί να μην το έχεις στο βαθμό που το έχω εγώ, γενικα το δέρμα μου είναι σκατενιο.
Το προβλημα σου δεν το βλεπεις λυμενο αμεσως. Δεν μπορω ακομα να καταλάβω τι σκατα κανουν στους διασημους που δεν το κανουν σε μας τους απλους. Οι celebrities σε 2 βδομάδες είναι ξεπρησμενοι, φοράνε γυαλια και δερματάκι σουπερ. Θα ρωτησω το γιατρό γιατι με εχει φαει η περιεργεια. Οι περισσότεροι πάντως λενε μετα από μηνες είδαν αποτέλεσμα και πάλι όχι το τελικο.
Κομπλεξ δεν νομιζω να σου γίνει γιατι είναι παροδικά όλα αυτα...εκτος κι αν εισαι μοντέλο, τι να πω.
Α και μην σε χαλάνε οι μπατονέτες. Την ιδια δουλεια με το δάχτυλο κάνουν και όσο πιο μεγάλο μακαρόνι βγάλεις τόσο πιο υπερηρωας νιωθεις. Μιλάμε για αστακομακαρονάδες γιγας!

Αρχική Δημοσίευση από tamis
Παιδιά τελικά το έκανα, το απονενοημενο διάβημα προχθές. Είμαι ακόμα με τα ταμπον (αύριο το πρωϊ τα βγάζω). Μου κάνει εντύπωση μόνο ότι ακόμα υπάρχει αιμορραγία και τα μάτια μου φαίνονται λες και εχω φάει μπουκετα. Αυτα για τώρα... Αύριο τα σπουδαία.
Αιμορραγια εννοεις ένα ντοματί υγρό που στάζει απο τα ταμπόν στη γάζα και λίγο πίσω που το καταπίνεις? Γιατί αυτό δεν είναι αίμα, είναι "τουρλου απόβλητα" που είναι φυσιολογικά. Εγώ άλλαζα γάζα μπροστά κάθε μισή ώρα εξ αιτιας αυτών και μου είπαν ότι έτσι πρέπει....
Αυτό με τα μπουκέτα πάλι όλοι το έχουν, κομπλε μου ακουγεσαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 22-06-11 στις 17:58. Αιτία: merge
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tamis

Νεοφερμένος

Ο tamis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O tamis έγραψε στις 17:09, 22-06-11:

Αιμορραγια εννοεις ένα ντοματί υγρό που στάζει απο τα ταμπόν στη γάζα και λίγο πίσω που το καταπίνεις? Γιατί αυτό δεν είναι αίμα, είναι "τουρλου απόβλητα" που είναι φυσιολογικά. Εγώ άλλαζα γάζα μπροστά κάθε μισή ώρα εξ αιτιας αυτών και μου είπαν ότι έτσι πρέπει....
Αυτό με τα μπουκέτα πάλι όλοι το έχουν, κομπλε μου ακουγεσαι.

"τουρλού απόβλητα":-D. Είσαι θέα... Όντως όπως τα λες είναι.. Ψιλοταλαιπωρια το όλο θέμα αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται.... Θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Παράθεση

bee09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bee09
H bee09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H bee09 έγραψε στις 19:03, 22-06-11:

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργια εδώ και απ'ότι βλέπω υπάρχουν πολλοί που έχουν τις ίδιες σκέψεις και τους ίδιους φόβους με μένα.Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι πόσο θέλω να κάνω την επέμβαση και πόσο διαφορετική θα είναι η ψυχολογία μου μετά(το πρόβλημα μου είναι κυρίως αισθητικό).Αλλά όταν σκέφτομαι τον πόνο που μπορεί να υπάρχει και την ταλαιπωρία μετά κάπως δειλιάζω(ακόμα να ξεπεράσω το σοκ του πόνου από τις αμυγδαλές που τις έβγαλα εδώ και 3 χρόνια).Ωστόσο,πιστεύω πως αν βρω έναν γιατρό που θα με κάνει να τον εμπιστευτώ θα θέλω να μπω στο χειρουργείο την ίδια ημέρα!Και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.Όποιος μπορέσει ας μου πει 2-3 ονόματα που έχει εμπειρία,έστω και μικρή,ώστε να το ψάξω περισσότερο.Να σημειώσω ότι μένω μόνιμα Αθήνα.Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:24, 23-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από tamis
"τουρλού απόβλητα":-D. Είσαι θέα... Όντως όπως τα λες είναι.. Ψιλοταλαιπωρια το όλο θέμα αλλά τα αγαθά κόποις κτώνται.... Θα ανεβάσω και φωτογραφίες.
Χιχι! Ε, ναι, πως να τα πω...Αφού είναι ελάχιστο αίμα με μύξες, καταρκατημένα υγρα, σκόνη από κόκκαλα και κάτι τέτοια. Περιμένω φωτογραφιες...!

Αρχική Δημοσίευση από bee09
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι καινούργια εδώ και απ'ότι βλέπω υπάρχουν πολλοί που έχουν τις ίδιες σκέψεις και τους ίδιους φόβους με μένα.Εδώ και 2 χρόνια σκέφτομαι πόσο θέλω να κάνω την επέμβαση και πόσο διαφορετική θα είναι η ψυχολογία μου μετά(το πρόβλημα μου είναι κυρίως αισθητικό).Αλλά όταν σκέφτομαι τον πόνο που μπορεί να υπάρχει και την ταλαιπωρία μετά κάπως δειλιάζω(ακόμα να ξεπεράσω το σοκ του πόνου από τις αμυγδαλές που τις έβγαλα εδώ και 3 χρόνια).Ωστόσο,πιστεύω πως αν βρω έναν γιατρό που θα με κάνει να τον εμπιστευτώ θα θέλω να μπω στο χειρουργείο την ίδια ημέρα!Και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας.Όποιος μπορέσει ας μου πει 2-3 ονόματα που έχει εμπειρία,έστω και μικρή,ώστε να το ψάξω περισσότερο.Να σημειώσω ότι μένω μόνιμα Αθήνα.Ευχαριστώ πολύ!
Κι εγώ για αισθητικό πρόβλημα μπήκα και είχα και διάφραγμα. Εμ, αμα πετάει η μυτόνγκα, κατά πάσα πιθανότητα κάτι είναι στραβο εκεί μέσα. Μην ανησυχείς, τα ίδια λεφτά είναι και για τα δύο. Ψάξε λίγο προγούμενα post, έχει πολλά ονόματα και εμπειρίες ασθενων...
Και δεν πονάει, ταλαιωρία είναι πιό πολύ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 23-06-11 στις 13:45. Αιτία: merge
Παράθεση

bee09

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bee09
H bee09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H bee09 έγραψε στις 08:39, 24-06-11:

Βασικά το πρόβλημα που έχω είναι ένα κοκαλάκι από τα γυαλιά που φορούσα ποοολλά χρόνια!!Και αν θα μπορούσα να το διορθώσω θα ήθελα να την ''στενέψω'' και λίγο μπροστά.Εξετάσεις θα ξανακάνω να σιγουρευτώ ότι δεν έχω τίποτα στραβό και θα κάνω μια δυο επισκέψεις και ανάλογα προχωράω..Μακάρι να έχω τίποτα να με καλύψει η ασφάλεια γιατί αλλιώς δεν το κόβω..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:42, 24-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από bee09
Βασικά το πρόβλημα που έχω είναι ένα κοκαλάκι από τα γυαλιά που φορούσα ποοολλά χρόνια!!Και αν θα μπορούσα να το διορθώσω θα ήθελα να την ''στενέψω'' και λίγο μπροστά.Εξετάσεις θα ξανακάνω να σιγουρευτώ ότι δεν έχω τίποτα στραβό και θα κάνω μια δυο επισκέψεις και ανάλογα προχωράω..Μακάρι να έχω τίποτα να με καλύψει η ασφάλεια γιατί αλλιώς δεν το κόβω..
Καλά, τσέκαρε πρώτα γιατί εμένα δεν κάλυπτε διάφραγμα επειδή είναι λέει εκ γενετής. Εχουν στενέψει πολύ τα πράγματα με τις ασφαλιστικές γιατί καμία δεν θέλει να πληρώσει και σου λένε ένα σωρό δικαιολογίες. Εγώ το έκοψα το ασφαλιστήριο που είχα από τότε που γεννήθηκα γιατί όπου το χρειάστηκα κάτι τέτοια μου λέγανε. Και οι γονείς μου είναι ασφαλιστες!!

Παράθεση

tom63

Νεοφερμένος

O tom63 έγραψε στις 09:43, 27-06-11:

Η μυτη μου ηταν ωραια δν ειχε κατι αντιαισθητικο, ουτε μεγαλη ηταν ουτε τπτ! ισα ισα πολλοι μου ελεγαν οτι θελουν να ειχαν τη μυτη μου :p απλως ειχα χτυπησει μικρη κ το κοκκαλο ηταν στραβο κ ειχε πεταξει καμπουριτσα, κ ηθελα να την κανω πιο λεια. λεω να σου στειλω φωτο οταν θα εχω τα τελικα αποτελεσματα του "μετα" ωστε να μπορεις να συγκρινεις. τι λες? δεν εχω προβλημα να κρυψω τα ματια μ θα στις στειλω κανονικες.
Γεια ! Επειδή και γω έχω το ίδιο προβλημα από ένα χτυπημα που δέχτηκα πριν κανα 2 μηνο και ο΄θτε εγώ έχω άσχημη μύτη και δεν θέλω να κάνω κάποια αλλαγή σε αυτή παρα μόνο να ισιώσω το κόκκαλο , μήπως μπορεις να μου στείλεις και μένα φωτο σου πριν και μετά ?? (αν δεν θες οκ το καταλαβαινω , απλά με απασχολεί πάαααααρα πολυ το θέμα και μέχρι και σε κατάθλιψη πέφτω όταν το σκεφτομαι )

Θέλω μόνο να δω το κατά πόσο έγινε όπως ήταν πριν ...
Και αν είναι πες μου και την πορεία της ανάρωσης σου , μετά απόπόσο καιρό μπορούσες να την αγγίζεις και να την κουνάς ή να την καθαρίζεις χωρίς να πονάς ??

Παράθεση

papaki07

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη papaki07
H papaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H papaki07 έγραψε στις 11:56, 27-06-11:

Γεια σας, εκανα ρινοπλαστικη και διαφραγμα πριν 10 μερες περιπου. Ολα καλά μεχρι στιγμης απλά θα ήθελα να ρωτησω καποιον που εχει αναλογη εμπειρια, το μουδιασμα στο προσωπο σε ποσο καιρο περιπου υποχωρει? Δηλαδη οντως θελει καιρο για να χαμογελασεις ανετα?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:17, 28-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από papaki07
Γεια σας, εκανα ρινοπλαστικη και διαφραγμα πριν 10 μερες περιπου. Ολα καλά μεχρι στιγμης απλά θα ήθελα να ρωτησω καποιον που εχει αναλογη εμπειρια, το μουδιασμα στο προσωπο σε ποσο καιρο περιπου υποχωρει? Δηλαδη οντως θελει καιρο για να χαμογελασεις ανετα?
Εγώ είμαι στις 35 μέρες μετά το χειρουργείο και εδω και 2 εβδομάδες περίπου χαμογελάω μια χαρα. Αλλά το πρόσωπο είναι ακόμα μουδιασμένο στις περιοχές γύρω από τη μύτη (και στην ίδια τη μύτη εννοείται)

Παράθεση

paneli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paneli
Ο paneli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O paneli έγραψε στις 09:53, 30-06-11:

Γεια σας,

με ενδιαφέρει και εμένα να κάνω ρινοπλαστική... παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνεται ορισμένα ονόματα όσοι είστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα και την συμπεριφορά του γιατρού...

έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και έχω σημειώσει 2 ονόματα:

Ε. Χριστ...λος
Α. Κυπρ..ου

Μια βοήθεια σας παρακαλώ....

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Παράθεση

dimis79

Νεοφερμένος

O dimis79 έγραψε στις 10:30, 17-07-11:

Θα ηθελα να ρωτησω γυαλια ποτε μπορουμε να βαλουμε?οπως και γυμναστηριο ποτε μπορουμε να ξεκινησουμε,ειμαι στουσ 2 μηνες εγω και ακομα την νιωθω πρισμενη.

Παράθεση

CapricornV

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CapricornV
H CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H CapricornV έγραψε στις 12:57, 18-07-11:

Εγώ γυμναστήριο ξεκίνησα μετά από ένα μήνα και γυαλιά ηλίου φόρεσα μετά από 3 μήνες και κάτι... αλλά διάλεξα πολύ ελαφρύ σκελετό.

Παράθεση

tamis

Νεοφερμένος

O tamis έγραψε στις 17:03, 18-07-11:

Ρε παιδιά έχουν περάσει 25 ημέρες από την εγχείρηση και κάθε φορά που πέφτει νερό πάνω της αυτη ξεφλουδίζει. Πώς στο καλό να την πλένω; Κάθε προσωπική εμπειρία - βοήθεια καλοδεχούμενη....

Παράθεση

CapricornV

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη CapricornV
H CapricornV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H CapricornV έγραψε στις 10:56, 20-07-11:

Η μόνη λύση είναι πολύ Bepanthol για να μαλακώσει το δέρμα και να γίνει ανάπλαση. Να βάζεις κάθε μέρα πρωί βράδυ.

Παράθεση

dimis79

Νεοφερμένος

O dimis79 έγραψε στις 19:13, 20-07-11:

Σε ευχαριστωCapricornV,τωρα για το ξεφλουδισμα αυτα ειναι ενα απο τα προβληματα και πολυ λυπαροτητα,

Παράθεση

Wishmaster_88

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wishmaster_88
H Wishmaster_88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Wishmaster_88 έγραψε στις 04:01, 29-07-11:

Γεια σας!!!! Ανακαλυψα το στεκι ψαχνοντας κατι για την ρινοπλαστικη και ετσι αποφασισα να πω και εγω την εμπειρια μου 20/7 εκανα ρινοπλαστικη!!! Ολα καλα ολα ωραια! Διαβασα τα σχολια καποιον και μου φανικαν λιγακι υπερβολικα. Παραδειγμα το δερμα πανω την μυτη μετα το βγαλσιμο του γυψου ειπαν καποιοι οτι εχει μαυρα στιγματα και διαφορα τετοια. Εγω σημερα εβγαλα τον γυψο και περα απο την λιπαροτητα και το πρηξιμο το δερμα μου ειναι συπερ!!! Μπορει να ειναι και αναλογα το δερμα. Δεν ξερω . Ειχα ανησυχισει παρα πολυ διαβαζοντας τα σχόλια καποιων και φοβομουν για το τι θα αντικρισω!!!!!
Αναφερομενη σε αυτους που θελουν να κανουν ρινοπλαστικη μονο να τους παροτρινω μπορω!!! Παιδια δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ!!! Περα απο το θέμα της αναπνοής που αναγκαστικα θα πρεπει να παιρνεις ανασα απο το στομα(μονο στον υπνο θα υπαρχει μικρο προβλιμα αλλα παλευεται!!!) δεν νιωθεις κανενα πονο!!!! Τα μονα που με ενοχλησαν σε ολο αυτο ηταν που ανεπνεα απο το στομα και που καθε λιγο και λιγακι αλλαζα γαζα κατω απο την μυτη γιατι εβγαζε λιγο αιμα. Κατα τ'αλλα μονο υπομονη χρειαζεται γιατι το αποτελεσμα θα σε ανταμοιψει
Να σημειώσω οτι ειμαι Θεσσαλονικια και η επεμβαση μου εγινε σε κλινικη της Θεσσαλονικης. Οποιος χρειαζεται καποια δευτερη γνωμη για γιατρο, μπορει να μου στειλει μηνυμα και πολυ ευχαριστως να του απαντισω! Αυτα απο μενα! Φιλακια!!!

Παράθεση

eleni fotiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni fotiou
H eleni fotiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H eleni fotiou έγραψε στις 23:13, 29-07-11:

wishmaster καλησπερα.με ενδιαφερει και εμενα για ρινοπλαστικη και θελω να την κανω θεσσαλονικη ,θα το εκτιμουσα παρα πολυ να μου δωσεις πληροφοριες.το email μου ειναι ellikioss@gmail.com οποτε μπορεις στειλε μου να τα πουμε ανετα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για εναν γιατρο στην θεσ/νικη που δεν μπορω να τον αναφερω εδω , εννοειται θα ηθελα να μαθω και για τον δικο σου γιατρο,σ ευχαριστω εκ των προτερων.........

Παράθεση

Wishmaster_88

Νεοφερμένος

H Wishmaster_88 έγραψε στις 08:39, 01-08-11:

Καλημέρα... Μπορεί να μου πει κάποιος πότε ακριβώς ξεπρήζεται η μύτη;;;; Και πόσο δηλαδή ξεπρήζεται;;;

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το κάπνισμα πότε μπορώ να το αρχίσω πάλι; Βασικά μόλις άναψα ένα τσιγαράκι αλλά το κάνω με μισή καρδιά!!! Άσε που δεν έχω ακόμα γεύση και δεν το ευχαριστιέμαι!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaleidoscope : 01-08-11 στις 19:41. Αιτία: συγχώνευση
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:31, 01-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Wishmaster_88
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Το κάπνισμα πότε μπορώ να το αρχίσω πάλι; Βασικά μόλις άναψα ένα τσιγαράκι αλλά το κάνω με μισή καρδιά!!! Άσε που δεν έχω ακόμα γεύση και δεν το ευχαριστιέμαι!!!

Κι εγώ είχα τύψεις στην αρχή...άσε που δεν μου άρεσε η γεύση και πιέστηκα να την συνηθίσω (ναι, όλοι μου λένε ότι έκανα μ@λακία, αλλά το κάπνισμα δεν θα το κόψω άμα δεν μείνω έγκυος. Μ' αρέσει πολύ).
Περίμενα όμως 3 εβδομάδες για να γίνουν όλα αυτά...Πιό πριν είχα τέτοια μπούκωμα που πίστευα ότι θα αρχίσω να βήχω και θα "χαλασω" τη μύτη!

Παράθεση

Wishmaster_88

Νεοφερμένος

H Wishmaster_88 έγραψε στις 10:36, 03-08-11:

Κι εγώ είχα τύψεις στην αρχή...άσε που δεν μου άρεσε η γεύση και πιέστηκα να την συνηθίσω (ναι, όλοι μου λένε ότι έκανα μ@λακία, αλλά το κάπνισμα δεν θα το κόψω άμα δεν μείνω έγκυος. Μ' αρέσει πολύ).
Περίμενα όμως 3 εβδομάδες για να γίνουν όλα αυτά...Πιό πριν είχα τέτοια μπούκωμα που πίστευα ότι θα αρχίσω να βήχω και θα "χαλασω" τη μύτη!
χαχαχαχχαχαχα και εγω πιεζομαι κ δεν θελω να το κοψω προς το παρρον Ποτε εκανες την επεμβαση και μετα απο ποσο καιρο σου εφυγε το πρηξιμο αν επιτρεπεται;;; Ρωταω γιατι εχω αγανακτισει!!!! χαχαχαχαχχαχαα

Παράθεση

plakaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη plakaki
Ο plakaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O plakaki έγραψε στις 19:48, 04-08-11:

Αχ παιδια εμενα εχουν περασει 2,5 μινεσ και το πρηξιμο ειναι αρκετό ακόμα και σήμερα παρατηρησα και εεχασα 10 χρονια απο την ζωή μου πωσ όταν πέρνω πολύ αερα το ένα ρουθούνι κλείνει !!! τι ειναι αυτο ας με βοηθήσει καποιοσ δεν ειμαι καλα!!!

Παράθεση

paneli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη paneli
Ο paneli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O paneli έγραψε στις 09:14, 05-08-11:

plakaki που την έκανες?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 09:40, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Wishmaster_88
χαχαχαχχαχαχα και εγω πιεζομαι κ δεν θελω να το κοψω προς το παρρον Ποτε εκανες την επεμβαση και μετα απο ποσο καιρο σου εφυγε το πρηξιμο αν επιτρεπεται;;; Ρωταω γιατι εχω αγανακτισει!!!! χαχαχαχαχχαχαα
Εχω τώρα 2 μήνες και κάτι μέρες. Το πρήξιμο εγώ το βλέπω να έχει φύγει ελάχιστα εξωτερικά, αλλά εσωτερικά έχει υποχωρήσει αρκετά. Πήγα στο γιατρό προχτες και λέει ότι εχω πρόοδο απλά επειδή την κοιτάω κάθε μέρα δεν μπορώ να το καταλάβω. Ετσι κι αλλιώς, παίρνει πολλούς μήνες να ξεπρηστεί (μπορεί και πάνω από χρόνο) κι εγώ έχω χοντρό δέρμα λέει οπότε θα μου πάρει καιρό.
Μην αγανακτείς, οι περισσότεροι δεν το βλέπουν καν, εσύ απλά ασχολείσαι συνέχεια με τη μύτη όπως όλοι μας, για αυτό σου φαίνεται "κάπως".

Αρχική Δημοσίευση από plakaki
Αχ παιδια εμενα εχουν περασει 2,5 μινεσ και το πρηξιμο ειναι αρκετό ακόμα και σήμερα παρατηρησα και εεχασα 10 χρονια απο την ζωή μου πωσ όταν πέρνω πολύ αερα το ένα ρουθούνι κλείνει !!! τι ειναι αυτο ας με βοηθήσει καποιοσ δεν ειμαι καλα!!!
Πήγαινε στο γιατρό σου. Μήπως την χτύπησες πολύ πουθενά? Μήπως δεν την καθαρίζεις? Δεν νομίζω να είναι φυσιολογικό αυτό αν προσέχεις, οπότε κλείσε ενα ραντεβου γρήγορα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 05-08-11 στις 10:32. Αιτία: merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους