Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 206 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

pigasus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pigasus
H pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H pigasus έγραψε στις 19:44, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena21
σε πολλούς πετυχαίνει , αλλά βέβαια σε άλλους τόσους ΔΕΝ πετυχαίνει και χρειάζεται ξανά εγχείρηση ...
Γεια σου Έλενα+από μένα.Όντως τραγικό που υπάρχουν τέτοιοι γιατροί. Το να πάει κάτι στραβά φαντάζομαι κάποια στιγμή μπορεί να τύχει σε όλους τους γιατρούς αλλά το να μην παραδέχεται το λάθος του είναι άλλο ζήτημα.Ενημερωτικά μπορείς να αναφέρεις τα αρχικά του γιατρού;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Elena21
H Elena21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H Elena21 έγραψε στις 20:02, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από pigasus
Γεια σου Έλενα+από μένα.Όντως τραγικό που υπάρχουν τέτοιοι γιατροί. Το να πάει κάτι στραβά φαντάζομαι κάποια στιγμή μπορεί να τύχει σε όλους τους γιατρούς αλλά το να μην παραδέχεται το λάθος του είναι άλλο ζήτημα.Ενημερωτικά μπορείς να αναφέρεις τα αρχικά του γιατρού;
σου έστειλα ΠΜ.

Αρχική Δημοσίευση από new life

αχ βρε κοριτσι μου, τι λες τωρατο μονο που θελω να σου πω ειναι να προσπαθησεις να μη στεναχωριεσαι...ποσο μα@@κες ειναι καποιοι κ καλα "επιστημονες"!την κανεις τη μαλακια ρε φιλε, παραδεξου το κ αναλαβε τις ευθυνες σου με τον οποιο τροπο!!ποσο χρονων εισαι βρε Ελενα??παντως, σε περιπτωση που δε δεχτουν να σε βοηθησουν, παρ' τους δικαστικα, οπως σου ειπε κ η αλλη κοπελα τοσο για χρημαπικη οσο κ για ΗΘΙΚΗ αποζημιωση!!!πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουν μερικοι-μερικοι, πως οι ζωες των ανθρωπων κ οι ψυχες τους δεν ειναι παιχνιδακι στα χερια ορισμενων επιτηδειων, που το μονο που ξερουν να κανουν καλα ειναι να γεμιζουν τους τραπεζικους του λογαριασμουςαει στα κομματια πια!

βασικά δίκιο έχεις σε αυτά που λες .. το ΄χουν παρακάνει μερικοί μερικοί .....τον πρώτο χειρουργό δε νομίζω ότι μπορώ να τον κυνηγήσω δικαστικά, διότι έχουν περάσει χρόνια από τότε... τώρα τον δεύτερο θα δούμε , αν δεν δεχτεί να με βοηθήσει , θα δω τι θα κάνω .....

σου έστειλα ΠΜ με περισσότερες πληροφορίες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 31-03-12 στις 20:04. Αιτία: συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων και διόρθωση παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 20:15, 31-03-12:

Μην κυνηγησεις τίποτα δικαστικά δύσκολα θα κερδιθει μια τετοια δική. Πριν την επέμβαση του 2ου δε σε ενημέρωσε για τους κινδύνους ή για το ενδεχόμενο σημάδι στο αυτί ;

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 20:24, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
Μην κυνηγησεις τίποτα δικαστικά δύσκολα θα κερδιθει μια τετοια δική. Πριν την επέμβαση του 2ου δε σε ενημέρωσε για τους κινδύνους ή για το ενδεχόμενο σημάδι στο αυτί ;
όχι, μου έλεγε ότι η ουλή χάνεται σε όλους και ότι δεν θα φαίνεται τίποτα, ότι η διαφορά μεταξύ των αυτιών δεν θα φαίνεται,ότι τα μοσχεύματα αυτά δεν προκαλούν προβλήματα στη μύτη κτλ κτλ .... έλα όμως που σε μένα έτυχαν ΟΛΑ τα στραβά......

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,343 μηνύματα.

O fockos ιι έγραψε στις 20:43, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Elena21
όχι, μου έλεγε ότι η ουλή χάνεται σε όλους και ότι δεν θα φαίνεται τίποτα, ότι η διαφορά μεταξύ των αυτιών δεν θα φαίνεται,ότι τα μοσχεύματα αυτά δεν προκαλούν προβλήματα στη μύτη κτλ κτλ .... έλα όμως που σε μένα έτυχαν ΟΛΑ τα στραβά......
το πρόβλημα είναι ότι δε σου έγραψε τίποτα γραπτό στα είπε προφορικά και ο προφορικός λόγος χάνεται. Αν είναι απατεώνας σίγουρα θα έχει δικλέιδες ασφαλείας ώστε να την βγάζει καθαρα στις δίκες. Δε νομίζω να είσαι η πρώτη ούτε η τελευταία που να θέλει να στραφεί εναντίον του δικαστικά ή όχι.

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 20:53, 31-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsakos
το πρόβλημα είναι ότι δε σου έγραψε τίποτα γραπτό στα είπε προφορικά και ο προφορικός λόγος χάνεται. Αν είναι απατεώνας σίγουρα θα έχει δικλέιδες ασφαλείας ώστε να την βγάζει καθαρα στις δίκες. Δε νομίζω να είσαι η πρώτη ούτε η τελευταία που να θέλει να στραφεί εναντίον του δικαστικά ή όχι.
αυτό ακριβώς .. μόνο προφορικά μου τα είπε ... το θέμα είναι εάν θα δεχτεί να διορθώσει τα σπασμένα ... εάν δεχτεί, έχει καλώς .. αλλά την επόμενη φορά που θα πάω θα πάρω και τους γονείς μου μαζί.. σίγουρα τότε πολλές μαγκιές ΔΕΝ τον παίρνουν, φαντάζομαι .....

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη brigitte_bardot
H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 12:13, 01-04-12:

πωπω ...ελενα
τι να λεμε τωρα!!!
ειναι οντως πολυ λυπηρο. το σημαντικο πλεον ειναι το πως ειναι η αναπνοη σου!!! αναπνεεις καλα η εχεις κ εκει προβληματα?
γιατι αισθητικα η μυτη σου τωρα μετα τη δευτερη επεμβαση, δεν εχει κατι τραγικο. μπορει να μην ειναι τελεια, κ εδω που τα λεμε δυσκολο εως αδυνατον να ειναι τελεια μια μυτη μετα απο μια πρωτη αποτυχημενη επεμβαση, ομως ειναι ΟΚ. τα μοσχευματα 7 μηνες μετα, δεν εχουν αφομοιωθει απο το σωμα?
δεν εχει σημασια που εχουν περασει χρονια, κανονικα πρεπει να βρεις κ αλλους δυασαρεστημενους απο τον γιατρο αυτο κ να κινηθειτε ολοι μαζι νομικα. μονη σου δυσκολο να καταφερεις κατι. αλλα κατι πρεπει να κανεις, δε γινεται να συνεχιζεται αυτη η κατασταση κ να εχει γεμισει ο τοπος δυσαρεστημενους χειρουργημενους κ τρομοκρατημενους ενδιαφερομενους! καποιος πρεπει να τους κανει να αναλαβουν επιτελους ευθυνες η εν τελει ν'αφησουν κατω τα νυστερια εφοσον δεν το 'χουν!!!!
εχω κ εγω μια φιλη η οποια εχει κανει 4 ρινοπλαστικες, η πρωτη πηγε στραβα κ μετα αρχισε ο φαυλος κυκλος. ουτε αυτη κινηθηκε νομικα...απειλησε μονο τον "γνωστο μεγαλογιατρο", οτι θα τον βγαλει στα καναλια κ αυτος προκλητικοτατα κ απαθεστατα της απαντησε "βγαλε με!!"...για καποιο λογο ξερουν οτι τελικα ολοι θα κατσουν στα αυγα τους. αυτο πρεπει να αλλαξει!!
το δυσαρεστο με αυτην ειναι οτι μετα απο τοσες επεμβασεις, καταφερε επιτελους να της αρεσει η μυτη της, αλλα η αναπνοη της γινεται με σπρει.... τι να λεμε... ειναι ρισκο παιδια, κακα τα ψεματα εγω ακομα δε πιστευω πως τελικα το τολμησα...ειναι μαλλον η πεποιθηση του "δε θα τυχει σ'εμενα" που μας οδηγει τελικα ολους. πως ειναι το καπνισμα πχ..ολοι ξερουν οτι ρισκαρουν να παθουν καρκινο αλλα λενε "δε θα συμβει σ'εμενα" κ συνεχιζουν κανονικα...οπως το σεξ χωρις προφυλακτικο...η παραβιαση του οριου ταχυτητας...μεγαλα ρισκα με τη σκεψη παντα "δε θα τυχει σε εμενα"...τι να πω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 01-04-12 στις 12:23.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mmmm11
H mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H mmmm11 έγραψε στις 12:36, 01-04-12:

μήπως έχει και σημασία που η κοπέλα το έκανε και πριν 10 χρόνια? επειδή δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένη η ρινοπλαστική ακόμα στην Ελλάδα, ενώ πλέον είναι περισσότερο, μήπως έχει κάποια σημασία και αυτό? φυσικά όμως φταίει και ο γιατρός... ίσως και φταίει και η μύτη...εγώ απορώ πώς μπορούν και είναι τόσο απάνθρωποι κάποιοι...αλλού ακούς για αυτή την επέμβαση ότι είναι απλή και να την τολμήσεις αν το θες και όλα καλά, και αλλού ακούς τέτοιες άσχημες και άδικες περιπτώσεις... χαρά στο κουράγιο σου έλενα...εγώ παιδιά δεν θα αντέξω τέτοιο πράγμα, αν το πάθω θα τελειώσει και η ζωή μου επί τόπου. μήπως δεν είναι να πάρω το ρίσκο? αλλά το θέλω τόσο πολύ, και αν επίσης το καταφέρω είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξουν πολλά πράγματα μέσα μου και όλα θα είναι τόσο καλύτερα και θα βοηθηθώ πολύ ψυχολογικά... πείτε μου εσείς πώς το σκέφτεστε...τι θα κάνατε...:/ είμαι χάλια για το θέμα αυτό και γίνομαι ακόμα περισσότερο με το άγχος που με καταβάλλει για όλα αυτά που ακούμε...περιμένω να πάω και στο γιατρό ακόμα βέβαια...μόλις γίνει η επίσκεψη πιστεύω θα ξεκαθαρίσουν λίγο κάποια πράγματα...

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 13:04, 01-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από brigitte_bardot
πωπω ...ελενα
τι να λεμε τωρα!!!
γεια σου και σε ευχαριστώ για τη συμπαράσταση !!!! η αναπνοή μου είναι όπως ήταν και μετά την 1.επεμβαση... βέβαια εννοείται πως η αναπνοή ήταν κάπως καλύτερη ΠΡΙΝ την 1. επέμβαση .....βέβαια μετα απο 2 ρινοπλαστικές έχω αποκτήσει πολύ στεγνή μύτη .... τα μοσχεύματα δεν ξέρω εαν έχουν αφομοιωθεί η όχι, πάντως έχω πολλούς πόνους ... άσε και το κατεστραμμένο αυτί ..

όσον αφορά τον πρώτο γιατρό που με πετσόκοψε (όπως άλλωστε φαίνεται καθαρά στις φωτό ) , τι να κάνω πια τώρα, είναι πολύ αργά ..
έχουν περάσει χρόνια από τότε .......

πάντως τραγικό αυτό που έπαθε η φίλη σου .... πωπω , λυπάμαι πολύ ....

θα σου στείλω και ΠΜ σε λίγα λεπτά ....

Αρχική Δημοσίευση από mmmm11
μήπως έχει και σημασία που η κοπέλα το έκανε και πριν 10 χρόνια? επειδή δεν ήταν τόσο ανεπτυγμένη η ρινοπλαστική ακόμα στην Ελλάδα, ενώ πλέον είναι περισσότερο, μήπως έχει κάποια σημασία και αυτό? φυσικά όμως φταίει και ο γιατρός... ίσως και φταίει και η μύτη...εγώ απορώ πώς μπορούν και είναι τόσο απάνθρωποι κάποιοι...αλλού ακούς για αυτή την επέμβαση ότι είναι απλή και να την τολμήσεις αν το θες και όλα καλά, και αλλού ακούς τέτοιες άσχημες και άδικες περιπτώσεις... χαρά στο κουράγιο σου έλενα...εγώ παιδιά δεν θα αντέξω τέτοιο πράγμα, αν το πάθω θα τελειώσει και η ζωή μου επί τόπου. μήπως δεν είναι να πάρω το ρίσκο? αλλά το θέλω τόσο πολύ, και αν επίσης το καταφέρω είμαι σίγουρη ότι θα αλλάξουν πολλά πράγματα μέσα μου και όλα θα είναι τόσο καλύτερα και θα βοηθηθώ πολύ ψυχολογικά... πείτε μου εσείς πώς το σκέφτεστε...τι θα κάνατε...:/ είμαι χάλια για το θέμα αυτό και γίνομαι ακόμα περισσότερο με το άγχος που με καταβάλλει για όλα αυτά που ακούμε...περιμένω να πάω και στο γιατρό ακόμα βέβαια...μόλις γίνει η επίσκεψη πιστεύω θα ξεκαθαρίσουν λίγο κάποια πράγματα...
τι να πω , δεν ξέρω....λες να πετσοκόβαν πιο πολύ πριν 10 χρόνια ?????
δυστυχώς όμως και τώρα ακούμε για πολλές αποτυχημένες ρινοπλαστικές .. τι να πω , ειλικρινά δεν ξέρω ....
πάντως η μύτη μου ΠΡΙΝ την 1. επέμβαση ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΡΑΒΗ .Ο πρώτος χειρουργός μου την έκανε έτσι ....
κοίτα πάντως, σε πολλούς πετυχαίνει η επέμβαση με την πρώτη ... οπότε τι να πω... είναι ρίσκο σίγουρα,αλλά άμα δεν είσαι ευχαριστημένη με τη μύτη που έχεις , τότε σίγουρα καταλαβαίνω ότι θέλεις να την κάνεις την εγχείρηση .. δεν ξέρω,ίσως θα ήταν καλύτερο να κατέβεις Αθήνα σε κάποιον καλό γιατρό ????.. αλλά θα μου πεις η πιθανότητα αποτυχίας υπάρχει πάντα .....δύκολη απόφαση , το ξέρω ........

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 01-04-12 στις 13:48. Αιτία: συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων και προσθήκη spoiler tag στην πρώτη παράθεση
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 14:33, 01-04-12:

οι τεχνικες εχουν βελτιωθει αλλα οι απληστοι που βλεπουν αυτες τις επεμβασεις σαν μηχανη χρηματος εχουν αυξηθει.
το αποτελεσμα ειναι τα ποσοστα αποτυχιας να ειναι μεγαλυτερα τα τελευταια χρονια, παρ'ολη την εξελιξη της επιστημης, διοτι ολοενα κ περισσοτεροι ανειδικευτεοι ριχνονται στην αγορα.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 14:48, 01-04-12:

οι τεχνικες εχουν βελτιωθει αλλα οι απληστοι που βλεπουν αυτες τις επεμβασεις σαν μηχανη χρηματος εχουν αυξηθει.
το αποτελεσμα ειναι τα ποσοστα αποτυχιας να ειναι μεγαλυτερα τα τελευταια χρονια, παρ'ολη την εξελιξη της επιστημης, διοτι ολοενα κ περισσοτεροι ανειδικευτεοι ριχνονται στην αγορα.
το χειρότερο είναι ότι δεν ακούμε για αποτυχημένες επεμβάσεις από άγνωστους γιατρούς, αλλά από φίρμες και "σημαντικούς". Θα το έβρισκα λογικό να πεις "με πετσόκοψε ο τάδε άγνωστος" που σαφώς μπορεί να ναι επιτήδειος γιαυτό και σαφώς και άγνωστος...αλλά από πιο γνωστούς? πώς το εξηγείς? η έλενα βέβαια μου είπε το όνομα του γιατρού και εγώ προσωπικά δεν τον ήξερα, αλλά έχεις την εντύπωση ότι είναι καλός όταν ακούς και ΩΡΛ (γνωστικός του αντικειμένου) αλλά και καθηγητής ΑΠΘ. γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει καλή φήμη όμως για αυτόν στη Θεσσαλονίκη...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 17:47, 01-04-12:

το χειρότερο είναι ότι δεν ακούμε για αποτυχημένες επεμβάσεις από άγνωστους γιατρούς, αλλά από φίρμες και "σημαντικούς". Θα το έβρισκα λογικό να πεις "με πετσόκοψε ο τάδε άγνωστος" που σαφώς μπορεί να ναι επιτήδειος γιαυτό και σαφώς και άγνωστος...αλλά από πιο γνωστούς? πώς το εξηγείς? η έλενα βέβαια μου είπε το όνομα του γιατρού και εγώ προσωπικά δεν τον ήξερα, αλλά έχεις την εντύπωση ότι είναι καλός όταν ακούς και ΩΡΛ (γνωστικός του αντικειμένου) αλλά και καθηγητής ΑΠΘ. γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει καλή φήμη όμως για αυτόν στη Θεσσαλονίκη...
το οτι ειναι καποιος γνωστος επειδη χειρουργησε μια μπουζουξου, δε σημαινει αυτοματως οτι εχει την καταλληλη εξειδικευση.
εχουμε την ταση να λεμε "γνωστο" κ "σπουδαιο" και "καλο" οποιον βλεπουμε στην τηλεοραση. δυστυχως δεν ειναι ετσι κ τα media εχουν κανει μεγαλη ζημια. ουτε εγω εχω ακουστα τους γιατρους που χειρουργησαν την ελενα, αλλα σιγουρα οταν ακους "καθηγητης στο ΑΠΘ" καπως πειθεσαι κ λες ε αυτος θα την ξερει τη δουλεια του. δυστυχως οπως φαινεται, "ουδεις ασφαλτος" οπως λεει κ μια εκ του χειρουργημενων μπουζουξουδων. ρισκο παιδια...

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 19:28, 01-04-12:

το οτι ειναι καποιος γνωστος επειδη χειρουργησε μια μπουζουξου, δε σημαινει αυτοματως οτι εχει την καταλληλη εξειδικευση.
εχουμε την ταση να λεμε "γνωστο" κ "σπουδαιο" και "καλο" οποιον βλεπουμε στην τηλεοραση. δυστυχως δεν ειναι ετσι κ τα media εχουν κανει μεγαλη ζημια. ουτε εγω εχω ακουστα τους γιατρους που χειρουργησαν την ελενα, αλλα σιγουρα οταν ακους "καθηγητης στο ΑΠΘ" καπως πειθεσαι κ λες ε αυτος θα την ξερει τη δουλεια του. δυστυχως οπως φαινεται, "ουδεις ασφαλτος" οπως λεει κ μια εκ του χειρουργημενων μπουζουξουδων. ρισκο παιδια...
Ο συγκεκριμένος ΩΡΛ και καθηγητής ΑΠΘ υποτίθεται ότι είναι ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ στη Θεσσαλονίκη , και χειρουργεί στο Διαβαλκανικό (το οποίο φημίζεται ότι έχει πάρει ΜΟΝΟ τους καλύτερους γιατρούς ) . (ο γιατρός αυτός μου έκανε την 1.επέμβαση και με πετσόκοψε) .`Παρόλα αυτά, είδατε και μόνοι σας το αποτέλεσμα.. και αντί ο κύριος αυτός να δεχτεί να διορθώσει τη σκατοδουλειά που έκανε και μάλιστα δωρεάν (διότι δικό του ήταν το λάθος) , εκείνος ΔΕΝ παραδεχόταν τίποτα και μάλιστα μου έλεγε ότι μου είχε κάνει πολύ καλή δουλειά και ότι είχα αποκτήσει μια φυσική μύτη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ρε παιδιά, ειλικρινά, είναι να μην τρελλαίνεσαι , αφού είδατε και μόνοι σας τι μύτη μου είχε κάνει ( η μύτη μετα την 1 . επέμβαση )

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 20:23, 01-04-12:

μετά τι έκανες ρε συ? έβγαινες κανονικά έξω απτο σπίτι? οι γονείς σου τι λέγανε? γενικότερα δηλαδή ποια ήταν η όλη αντιμετώπιση? πάντως για τον συγκεκριμένο αργότερα αν ψάξεις λίγο, φαίνεται πόσο φιλοχρήματος είναι από διάφορες ενέργειές του...

και κάτι άλλο στην πρώτη επαφή μαζί του, όταν σε εξέτασε τι σου είπε? για το αποτέλεσμα? για τις δυνατότητες που έχει η μύτη σου για μια ρινοπλαστική? για την περίπτωση και τα ποσοστά αποτυχίας? δηλαδή σου ενέπνευσε απτη μία εμπιστοσύνη, αλλά μετά ήταν άλλος άνθρωπος??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 01-04-12 στις 20:23. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων,πατάμε το κουμπάκι "επεξεργασία για να προσθέσουμε και άλλο κείμενο
Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 21:14, 01-04-12:

μετά τι έκανες ρε συ? έβγαινες κανονικά έξω απτο σπίτι? οι γονείς σου τι λέγανε? γενικότερα δηλαδή ποια ήταν η όλη αντιμετώπιση? πάντως για τον συγκεκριμένο αργότερα αν ψάξεις λίγο, φαίνεται πόσο φιλοχρήματος είναι από διάφορες ενέργειές του...

και κάτι άλλο στην πρώτη επαφή μαζί του, όταν σε εξέτασε τι σου είπε? για το αποτέλεσμα? για τις δυνατότητες που έχει η μύτη σου για μια ρινοπλαστική? για την περίπτωση και τα ποσοστά αποτυχίας? δηλαδή σου ενέπνευσε απτη μία εμπιστοσύνη, αλλά μετά ήταν άλλος άνθρωπος??
ώστε έψαξες στο google γι αυτόν και βρήκες πολλά " θετικά πράγματα " εεεεε ???????
ε τι να κάνω, έβγαινα ..τι να έκανα δηλαδή -... εντάξει ήμουν πολύ απογοητευμένη και φυσικά ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ...έβαζα πολύ make-up , έφτιαχνα τα μαλλιά μου κτλ για να πέφτει η προσοχή των άλλων σε άλλα πράγματα ..οι γονείς μου τι να πουν, προσπαθούσαν να με παρηγορήσουν και μου λέγαν ότι υπάρχουν και πιο άσχημες μύτες κτλ ...είχαν έρθει και αυτοί στον γιατρό , αλλά τι να κάνουν και αυτοί...αυτός το χαβά του ..
την πρώτη φορά που πήγα σε αυτόν , μου είχε δείξει φωτό από άλλους εγχειρισμένους, μου είχε πει ότι θα μου κάνει καλή δουλειά,άλλωστε είχα και συστάσεις ότι ήταν πολυ καλός γιατρός ....μου έλεγε πως η περίπτωση μου ΔΕΝ ήταν από τις δύσκολες και ότι θα αποκτούσα μια ωραία μύτη και μου είχε δείξει και μέσω υπολογιστή πως θα ήταν μετά-

και τη συνέχεια τη ξέρεις ..........

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 21:32, 01-04-12:

είχες συστάσεις από τι άτομα? εννοώ ήταν κοντινά σου πρόσωπα? είχαν κάνει ρινοπλαστική οι ίδιοι? τι φάση? απορώ πώς έγινε αυτό ενώ δεν ήταν δύσκολη περίπτωση η μύτη σου...μήπως έβαλε λάθος το νάρθηκα και στράβωσε η μύτη? δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... δε γίνεται να την έκοψε τόσο στραβά...πρέπει να ταν πολύ άσχετος κάποιος για να το κάνει αυτό...εκτός κιαν ανέθεσε τη μύτη σου σε ειδικευόμενους? τι άλλο να υποθέσω...

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 23:26, 01-04-12:

είχες συστάσεις από τι άτομα? εννοώ ήταν κοντινά σου πρόσωπα? είχαν κάνει ρινοπλαστική οι ίδιοι? τι φάση? απορώ πώς έγινε αυτό ενώ δεν ήταν δύσκολη περίπτωση η μύτη σου...μήπως έβαλε λάθος το νάρθηκα και στράβωσε η μύτη? δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς... δε γίνεται να την έκοψε τόσο στραβά...πρέπει να ταν πολύ άσχετος κάποιος για να το κάνει αυτό...εκτός κιαν ανέθεσε τη μύτη σου σε ειδικευόμενους? τι άλλο να υποθέσω...
είχα συστάσεις από άτομα που είχαν κάνει ρινοπλαστική και ωτοπλαστική σε αυτόν και ήταν όλοι τους ευχαριστημένοι.... αλλά τι σημασία έχει τώρα αυτό ???? σε μένα δεν πέτυχε η εγχείρηση ...
όχι δεν ανέθεσε την εγχείρηση σε ειδικευόμενους, ο ίδιος την έκανε ...τώρα τι να τα σκαλίζουμε , το θέμα είναι ότι η ζημιά ΕΓΙΝΕ ....

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 00:05, 02-04-12:

ε πώς δεν έχει σημασία.... όταν έχεις δει δουλειά του γιατρού σου σε άλλους είσαι πεπεισμένος για το αποτέλεσμα...αχ βρε κορίτσι μου... πως το άντεξες... τι να σου πω, ότι και να πω είναι λίγο...μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις περάσει... μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να μη χάσεις ποτέ το χαμόγελό σου...

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 01:45, 02-04-12:

ε πώς δεν έχει σημασία.... όταν έχεις δει δουλειά του γιατρού σου σε άλλους είσαι πεπεισμένος για το αποτέλεσμα...αχ βρε κορίτσι μου... πως το άντεξες... τι να σου πω, ότι και να πω είναι λίγο...μόνο εσύ ξέρεις τι έχεις περάσει... μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να μη χάσεις ποτέ το χαμόγελό σου...
σίγουρα τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό όταν βλέπεις επιτυχημένες επεμβάσεις σε ανθρώπους που ξέρεις ....
αλλά βέβαια το ενδεχόμενο αποτυχίας υπάρχει....
΄τώρα βέβαια ότι έγινε έγινε ..

σε ευχαριστώ πολύ κούκλα μου, να σαι καλά ...
και ελπίζω και σε σένα να πάνε όλα καλά εαν αποφασίσεις να κάνεις την επέμβαση ....

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 11:46, 02-04-12:

άλλη μία ερώτηση: στο πρώτο ραντεβού με τον γιατρό πρέπει να πας άβαφη για να καταλάβει καλύτερα τα χαρακτηριστικά σου σε σχέση και με τη μύτη δηλαδή? ή είναι οκ να βαφτείς? απλά τα μάτια φαίνονται πιο έντονα όταν είναι βαμμένα και πιο μεγάλα, τα χείλια το ίδιο... δεν ξέρω αν είναι χαζό αυτό που σκέφτηκα, απλά πλησιάζει και ο καιρός για το ραντεβού μου... ευχαριστώ

Παράθεση

Elena21

Νεοφερμένος

H Elena21 έγραψε στις 16:56, 02-04-12:

άλλη μία ερώτηση: στο πρώτο ραντεβού με τον γιατρό πρέπει να πας άβαφη για να καταλάβει καλύτερα τα χαρακτηριστικά σου σε σχέση και με τη μύτη δηλαδή? ή είναι οκ να βαφτείς? απλά τα μάτια φαίνονται πιο έντονα όταν είναι βαμμένα και πιο μεγάλα, τα χείλια το ίδιο... δεν ξέρω αν είναι χαζό αυτό που σκέφτηκα, απλά πλησιάζει και ο καιρός για το ραντεβού μου... ευχαριστώ
τι να σου πω, δεν έχω ιδέα .. ειλικρινά κάτι τέτοιο ποτέ δεν μου πέρασε από το μυαλό ....
και δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο αυτό, τι να σου πω .....

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 20:13, 02-04-12:

το μακιγιαζ δε μπορει να ξεγελασει ενα εμπειρο ματι, σχετικα με την κατασκευη των οστων ενος προσωπου.
αλλωστε στο χειρουργικο τραπεζι οπου θα γινει ολη η δουλεια, θα εισαι αβαφη, οποτε μη σε απασχολει πως θα εισαι στο ραντεβου

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 20:20, 02-04-12:

το μακιγιαζ δε μπορει να ξεγελασει ενα εμπειρο ματι, σχετικα με την κατασκευη των οστων ενος προσωπου.
αλλωστε στο χειρουργικο τραπεζι οπου θα γινει ολη η δουλεια, θα εισαι αβαφη, οποτε μη σε απασχολει πως θα εισαι στο ραντεβου
υπαρχει ενα βιντεακι στο y.t. που βαζουν την αλλη στο χειρουργειο για ρινοπλαστικη και εχει πανω της ενα κιλο μεικ απ, μισο κιλο ρουζ κ ενα σωρο αλλα και πραγματικα σκας στα γελια...αχαχαχαχα

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 22:24, 02-04-12:

ΒΑΜΜΕΝΗ σε εγχείρηση? μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο αυτό!!! επίσης brigitte, για τα κόκκαλα που λες, δεν αμφιβάλλω...αλλά ωστόσο τα μάτια αν τα βάψεις φαίνονται μεγαλύτερα ή τα χείλια (εξαρτάται και το βάψιμο βέβαια!)

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 23:20, 02-04-12:

ΒΑΜΜΕΝΗ σε εγχείρηση? μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο αυτό!!! επίσης brigitte, για τα κόκκαλα που λες, δεν αμφιβάλλω...αλλά ωστόσο τα μάτια αν τα βάψεις φαίνονται μεγαλύτερα ή τα χείλια (εξαρτάται και το βάψιμο βέβαια!)
ναι ισως φαινονται μεγαλυτερα...ομως τι σχεση εχει πως φαινεσαι στο ραντεβου? ο γιατρος με το προσωπο σου θα ασχοληθει στο χειρουργειο. μη νομιζεις οτι στο ραντεβου, αυτος βλεποντας σε, οργανωνει το χειρουργικο πλανο. αυτο γινεται τη μερα της επεμβασης...μη σου πω οτι γινεται επανω στην επεμβαση καθως βλεπει το παχος του δερματος σου, τη σκληροτητα των οστων κ των χονδρων σου κτλ...νομιζω οτι μονο επανω στην εγχειρηση ο γιατρος μπορει να εχει πληρη εικονα για τις δυνατοτητες της επεμβασης....κ εσυ στεκεσαι τωρα στη μασκαρα που θα φορας στο ραντεβου? μη τυχον κ επηρεασει το χειρουργικο αποτελεσμα? οχι ρε συ...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:48, 02-04-12:

Πάντως εγώ βαμμένη πήγα στο χειρουργείο γιατί ήταν πρωι πρωι και οτι είχα σχολάσει από τη δουλειά. Για να μην πω για το νύχι που είχα φτιάξει με τόσο κόπο και δεν ήξερα ότι θα μου το χαλάγανε...Περιττό να πω ότι η νάρκωση μου κράτησε σχεδόν δύο μέρες με την αυπνία που είχα. Εφυγα από το νοσοκομείο με τη ρόμπα (ξεκούμπωτη) σαν το ζόμπι.
Για αυτό....καλό ύπνο πριν πάτε.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 00:14, 03-04-12:

ναι ισως φαινονται μεγαλυτερα...ομως τι σχεση εχει πως φαινεσαι στο ραντεβου? ο γιατρος με το προσωπο σου θα ασχοληθει στο χειρουργειο. μη νομιζεις οτι στο ραντεβου, αυτος βλεποντας σε, οργανωνει το χειρουργικο πλανο. αυτο γινεται τη μερα της επεμβασης...μη σου πω οτι γινεται επανω στην επεμβαση καθως βλεπει το παχος του δερματος σου, τη σκληροτητα των οστων κ των χονδρων σου κτλ...νομιζω οτι μονο επανω στην εγχειρηση ο γιατρος μπορει να εχει πληρη εικονα για τις δυνατοτητες της επεμβασης....κ εσυ στεκεσαι τωρα στη μασκαρα που θα φορας στο ραντεβου? μη τυχον κ επηρεασει το χειρουργικο αποτελεσμα? οχι ρε συ...
κάτσε ρε συ, τα οστά και το δέρμα και όλα αυτά(πάχος, σκληρότητα κλπ) υποτίθεται ο γιατρός τα βλέπει όταν εξετάζει τη μύτη σου την πρώτη μέρα, στο ραντεβού. σίγουρα οι λεπτομέρειες φαίνονται στο χειρουργείο βέβαια... μπορεί να μουν υπερβολική αλλά το σκέφτηκα και αυτό μήπως μας επηρεάσει σε κάτι... γιατί σου διαμορφώνει και τη μύτη σε υπολογιστή απόσο ξέρω...δε θα βαφτώ και πολύ πάντως...

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πάντως εγώ βαμμένη πήγα στο χειρουργείο γιατί ήταν πρωι πρωι και οτι είχα σχολάσει από τη δουλειά. Για να μην πω για το νύχι που είχα φτιάξει με τόσο κόπο και δεν ήξερα ότι θα μου το χαλάγανε...Περιττό να πω ότι η νάρκωση μου κράτησε σχεδόν δύο μέρες με την αυπνία που είχα. Εφυγα από το νοσοκομείο με τη ρόμπα (ξεκούμπωτη) σαν το ζόμπι.
Για αυτό....καλό ύπνο πριν πάτε.
βαμμένη??? και καλά πώς κάνουν τη δουλειά τους οι γιατροί??? να πέσει και η πούδρα στο αίμα σου...μπλιαχ...
μιας και έκανες πλαστική να μας πεις πώς είναι η νέα σου μύτη, αν είσαι πλήρως ευχαριστημένη και τι προσδοκίες να έχουμε? ευχαριστώ
και όσο για τη νάρκωση διαρκεί 2 μέρες παραπάνω όντως σε πολλές περιπτώσεις, αλλά όχι γιατί ήσουν άυπνη, αλλά λόγω των φαρμάκων...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 03-04-12 στις 00:22. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 00:39, 03-04-12:

Ποιά πούδρα να πέσει στο αίμα και πως? Που πες και έπεφτε, τι θα έκανε δηλαδή? Τόσα φάρμακα μου έδωσαν, αυτό θα με πειραζε...
Η μύτη μου τα έχω πει πως είναι, πρησμένη ακόμα ένα χρόνο μετά και με περιοδικές ενοχλήσεις. Σίγουρα καλύτερη από πριν όμως.
Αν δεν τρως, μπες στο Youtube να δεις πως κάνουν την επέμβαση και θα καταλάβεις ότι δεν έχει καμία σημασία το μακιγιάζ. Το πολύ πολύ να σου βγάλουν το κραγιόν για να μην γίνει το σωληνάκι χάλια.
Επίσης αυτό με τον υπολογιστή σου δίνει απλά μια ιδέα, δεν σου λέει ότι θα γίνεις ακριβώς έτσι. Εμένα πχ ο γιατρός μου τα θεωρει βλακείες αυτά και στην επίσκεψη στο ιατρείο μιλήσαμε ένα λεπτό για τη μύτη και όλη την υπόλοιπη ώρα για εντελώς άσχετα θέματα. Αν το ήξερα, σιγά μην έδινα τα 80 ευρώ, θα πήγαινα κατευθείαν χειρουργείο. Η επίσκεψη βασικά είναι για να δεις αμα σε εμπνέει ο γιατρός.

Παράθεση

pigasus

Νεοφερμένος

H pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H pigasus έγραψε στις 09:16, 03-04-12:

Ποιά πούδρα να πέσει στο αίμα και πως? Που πες και έπεφτε, τι θα έκανε δηλαδή? Τόσα φάρμακα μου έδωσαν, αυτό θα με πειραζε...
Η μύτη μου τα έχω πει πως είναι, πρησμένη ακόμα ένα χρόνο μετά και με περιοδικές ενοχλήσεις. Σίγουρα καλύτερη από πριν όμως.
Αν δεν τρως, μπες στο Youtube να δεις πως κάνουν την επέμβαση και θα καταλάβεις ότι δεν έχει καμία σημασία το μακιγιάζ. Το πολύ πολύ να σου βγάλουν το κραγιόν για να μην γίνει το σωληνάκι χάλια.
Επίσης αυτό με τον υπολογιστή σου δίνει απλά μια ιδέα, δεν σου λέει ότι θα γίνεις ακριβώς έτσι. Εμένα πχ ο γιατρός μου τα θεωρει βλακείες αυτά και στην επίσκεψη στο ιατρείο μιλήσαμε ένα λεπτό για τη μύτη και όλη την υπόλοιπη ώρα για εντελώς άσχετα θέματα. Αν το ήξερα, σιγά μην έδινα τα 80 ευρώ, θα πήγαινα κατευθείαν χειρουργείο. Η επίσκεψη βασικά είναι για να δεις αμα σε εμπνέει ο γιατρός.
Γεια σου christinelle.Επειδή+εγώ θα πάω στο γιατρό σου [...], σου εξήγησε γιατί η μύτη σου είναι ακόμα πρησμένη+αν κάποια στιγμή θα ξεπρηστεί;;ένας χρόνος δεν είναι αρκετό χρονικό διάστημα; το πρήξιμο είναι στο ακρορίνιο να φανταστώ; περιττό να σου πω ότι +σε μένα το πολύ 1 λεπτό του πήρε για να μου πει τι θα κάνουμε+την υπόλοιπη ώρα έλεγε άσχετα.Θα με βοηθούσες αν μου έλυνες τις απορίες για να ξέρω τι να περιμένω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 10-05-14 στις 21:09. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - αφαίρεση ονομάτων
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 10:17, 03-04-12:

κάτσε ρε συ, τα οστά και το δέρμα και όλα αυτά(πάχος, σκληρότητα κλπ) υποτίθεται ο γιατρός τα βλέπει όταν εξετάζει τη μύτη σου την πρώτη μέρα, στο ραντεβού. σίγουρα οι λεπτομέρειες φαίνονται στο χειρουργείο βέβαια... μπορεί να μουν υπερβολική αλλά το σκέφτηκα και αυτό μήπως μας επηρεάσει σε κάτι... γιατί σου διαμορφώνει και τη μύτη σε υπολογιστή απόσο ξέρω...δε θα βαφτώ και πολύ πάντως...
οταν ο γιατρος εξεταζει τη μυτη σου την πρωτη μερα, βλεπει τη γενικη εικονα. αλλο τι βλεπει απο εξω αλλο τι θα βρει απο μεσα. κακως σε αγχωνει το θεμα του μακιγιαζ στην επισκεψη, δεν εχει να κανει καθολου με την εγχειρηση.

τωρα για το οτι χειρουργουνται στη μυτη προσωπα μακιγιαρισμενα, αυτο μου ακουγεται πολυ περιεργο....δε μπορω να φανταστω δλδ να λερωνει τα γαντια του ο γιατρος με makeup αγγιζοντας το δερμα σου κ μετα να πιανει κ τα εργαλεια...το προσωπο πρεπει να ειναι καθαρο σε μια τετοια επεμβαση. εσυ μπορει να πας βαμμενη γιατι πχ δε προλαβες να ξεβαφτεις, οπως στην περιπτωση της cristinelle, αλλα νομιζω οτι η δουλεια των νοσοκομων μεσα στο θαλαμο ειναι κ να σου καθαρισουν καλα το προσωπο πριν ξεκινησει μια τοσο λεπτη επεμβαση! καταρχην το δερμα (και ειδικα στη μυτη!) εχει λιπος κ ενα σωρο βακτηρια! ειναι δυνατον να μην καθαριστει κ απολυμανθει η περιοχη απο τη στιγμη που θα ανοιχτουν πληγες μεσα στη μυτη? μου φαινεται τρελλο δλδ...εδω εμβολιο πας να κανεις κ πριν σου απολυμαινουν ολη τη γυρω περιοχη...

christinelle οταν ξυπνησες ησουν ακομα βαμμενη?

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 10:20, 03-04-12:

μάλιστα...
πρησμένη η μύτη μετά από τόσο καιρό? το πρήξιμο πάντα δε φεύγει από τις μύτες ή υπάρχει και περίπτωση και να μη φύγει όλο?
οι ενοχλήσεις σου μη μου πεις ότι είναι στην αναπνοή?
δηλαδή είσαι ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, αλλά όχι απόλυτα... όπως και οι περισσότεροι...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 10:26, 03-04-12:

...στην επίσκεψη στο ιατρείο μιλήσαμε ένα λεπτό για τη μύτη και όλη την υπόλοιπη ώρα για εντελώς άσχετα θέματα. Αν το ήξερα, σιγά μην έδινα τα 80 ευρώ, θα πήγαινα κατευθείαν χειρουργείο. Η επίσκεψη βασικά είναι για να δεις αμα σε εμπνέει ο γιατρός.
και εμπνεει δλδ ενας γιατρος που μιλαει ενα λεπτο για τη μυτη κ ολη την υπολοιπη ωρα για ασχετα θεματα?

Παράθεση

pigasus

Νεοφερμένος

H pigasus έγραψε στις 10:39, 03-04-12:

και εμπνεει δλδ ενας γιατρος που μιλαει ενα λεπτο για τη μυτη κ ολη την υπολοιπη ωρα για ασχετα θεματα?
Όταν βέβαια λέω άσχετα,εννοώ άλλα διαδικαστικά ζητήματα .Αλλά σχετικά με το ζήτημα του πως θα γίνει η μύτη, σχήμα κ.τ.λ. πήρε ένα λεπτό. Εγώ βέβαια πήγα με την άποψη ότι δεν θα του ζητήσω εγώ πως τη θέλω, ούτε θα του σχεδιάσω και άλλα τέτοια. Πήγα με την άποψη ότι έχω 2 βασικά προβλήματα που θέλω αλλαγή αλλά αυτός θα αποφασίσει τι μου ταιριάζει.Δεν ήθελα να εκφέρω απαιτήσεις συγκεκριμένες που μπορεί εν τέλει να μην ταίριαζαν στο πρόσωπο μου..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:44, 03-04-12:

Εμένα μου μίλαγε πραγματικά για άσχετα. Τον ρώτησα 2-3 φορές τι μπορώ να κάνω με την ασφάλεια (αφού μου έλεγε "δεν ξέρω" κι εγώ ξαναρώταγα), μετά τσαντίστηκε λίγο και μετά μιλάγαμε για ο,τι να ναι μέχρι να βαρεθεί προφανώς και να με διώξει. Θα μου πείτε, "μα πως πήγες εκεί πέρα"? Ε, σε αυτό το ένα λεπτό, μου είπε για τη μύτη ακριβώς αυτό που ήθελα να ακούσω και θα του έλεγα εγώ αν μίλαγα.
Οσον αφορά το μεικ απ, όταν ξύπνησα ήμουν όπως όταν ξυπνάς μετά από ύπνο με μέικ απ, μουντζουρωμένη και γυαλιστερή. Επίσης κάτι μου λέει ότι καμιά σας δεν είδε πως γίνεται η επέμβαση...Ο γιατρός πιάνει εργαλεία από τη λαβή και η άκρη αυτών έρχεται μόνο σε επαφή με το εσωτερικό της μύτης, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση ούτε καν να αγγίξουν το μέικ απ. Αλλά ίσως και να περάνε κάποιο αντισηπτικό από πάνω για έξτρα προστασία, τι να πω. Το θέμα είναι πως παίρνεις τόση αντιβίωση, που δεν μένει βακτήριο για βακτήριο.
Πήγα στο γιατρό και επειδή όπως είπαμε δεν μιλάει πολύ, του έλεγα εγώ "έχω ένα πρήξιμο εδώ, να κάνω κάτι ή θα φύγει μόνο του" και μου απάνταγε "βάλε αλοιφή τάδε, όλα καλά είναι, για πες κανένα νέο". Στο τέλος με πίεζε να πάρω και γλυκό! Παραδέχομαι ότι είναι κάπως ανορθόδοξος με τους ασθενείς (βασικά βαριέται μάλλον να λέει τα ίδια και τα ίδια, για αυτό έχει βάλει βοηθούς να κάνουν την "βρωμοδουλειά" και αυτός ασχολείται με την επέμβαση). Ασε που το περίμενα από την αρχή να μην ισχύει σε μενα το "σε ένα χρόνο είσαι εντάξει" που λένε όλοι, γιατί εγώ δεν είχα το υποχόνδριο προβληματάκι που έχουν οι περισσότεροι, αλλά πραγματικά τεράστια και άμορφη μύτη. Αυτό νομίζω ισχύει για αυτούς που πάνε με ύβο ή με ελάχιστα χοντρό ακρορίνιο. Εγώ πήγα με κόκκαλα να πετάνε, πεσμένο και εντελώς στρογγυλό ακρορίνιο μεγαλης διαμέτρου και γενικά μια μύτη που και σε άντρα θα φαινόταν όχι απλά πολύ μεγάλη αλλά σχεδόν παραμορφωμένη. Ο Boyfriend ας πούμε, ακόμα και τώρα, έχει μικρότερη μυτούλα από μένα, σχεδόν γαλλική. Ε, είναι λογικό να πετσόκοψε πολύ πράμα, μου έβαλε και μόσχευμα, μου έκανε και το διάφραγμα...Σιγά μην είχα την ίδια ανάρρωση με κάτι κοριτσάκια που έβλεπα να είναι ένταξει από τον δεύτερο μήνα και είχαν πάει επειδή η μύτη τους δεν ήταν τέλεια, αλλά ήταν περίπου όπως είναι η δική μου τώρα.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 12:56, 03-04-12:

αυτη η πωστηλενε που έλεγε για μύτη-συρανό ξαναμπηκε να μας πει πως πάει;

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 13:06, 03-04-12:

μάλιστα...
πρησμένη η μύτη μετά από τόσο καιρό? το πρήξιμο πάντα δε φεύγει από τις μύτες ή υπάρχει και περίπτωση και να μη φύγει όλο?
οι ενοχλήσεις σου μη μου πεις ότι είναι στην αναπνοή?
δηλαδή είσαι ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές, αλλά όχι απόλυτα... όπως και οι περισσότεροι...
ο καθε οργανισμος εχει διαφορετικο χρονο αποθεραπειας...αν κ γενικα, μετα απο καθε χειρουργειο, ενα χρονο μετα ειναι λογικο καποιες ενοχλησεις να υπαρχουν. η αδερφη μου περισυ τετοια εποχη εκανε εφαιρεση βαρθολινειου κ ακομα οταν πιεζει την περιοχη ποναει!
η υπαρξη οιδηματος στην christinelle δεχνει οτι ακομα καποιοι ιστοι, βρισκονται σε διαδικασια επουλωσης. ελπιζω κ εγω οτι οι ενοχλησεις που εννοει, δεν ειναι στο θεμα αναπνοης, αλλα οτι αναφερεται σε "τσιμπηματακια" κ μικρες πιεσεις, αυτα που νιωθεις δλδ μετεγχειρητικα.

βεβαια ειναι πολυ πιθανο καποιες μικρες ενοχλησεις να παραμεινουν επ'απειρον. πχ πολλους ανθρωπους μετα απο καταγματα, τους ακους να το λενε αυτο...πχ οταν αλλαζει αποτομα ο καιρος. αλλα φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι ανυποφορο, ουτε κατι συχνο.
ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον...

Οσον αφορά το μεικ απ, όταν ξύπνησα ήμουν όπως όταν ξυπνάς μετά από ύπνο με μέικ απ, μουντζουρωμένη και γυαλιστερή. Επίσης κάτι μου λέει ότι καμιά σας δεν είδε πως γίνεται η επέμβαση...Ο γιατρός πιάνει εργαλεία από τη λαβή και η άκρη αυτών έρχεται μόνο σε επαφή με το εσωτερικό της μύτης, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση ούτε καν να αγγίξουν το μέικ απ. Αλλά ίσως και να περάνε κάποιο αντισηπτικό από πάνω για έξτρα προστασία, τι να πω. Το θέμα είναι πως παίρνεις τόση αντιβίωση, που δεν μένει βακτήριο για βακτήριο.
εχουμε δει απειρα βινετακια με εγχειρησεις στο you tube, εχουμε δει απο που πιανουν τα εργαλεια ρε συ, αλλα ταυτοχρονως δεν εχουμε δει κανενα μακιγιαρισμενο προσωπο σε χειρουργικο τραπεζι! λογικο ειναι να μας κανει εντυπωση!!

οση αντιβιωση κ να παιρνεις, οι περιοχες του σωματος που χειρουργουνται κατα κανονα απολυμαινονται. anyway, εφοσον εσυ εισαι ενταξει, αδικως το αναλυουμε...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 03-04-12 στις 13:15. Αιτία: συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων,αν θέλουμε να απαντήσουμε σε πολλαπλά μηνύματα,πατάμε το κουμπάκι "Πολλαπλή Παράθεση" και "Απάντηση
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:32, 03-04-12:

Aπλά έχω δει ότι και σε άλλες εγχειρίσεις πχ βάφουν με το μαρκαδοράκι που θα γίνουν οι τομές και δεν νομίζω να τρέχουν οι ουσίες να μπουν μέσα, να τις πασαλείβει ο γιατρός και να μπαίνουν μέσα ή κάτι τέτοιο. Πάντως ακόμα και να με ξεβαψαν, δεν έκαναν καθόλου καλή δουλειά γιατί ήμουν μες την μουτζούρα μετά.
Οι ενοχλήσεις που έχω είναι ότι είμαι μόνιμα λες και μου περνάει ένα κρύωμα. Ακόμα βάζω ορό που και που, ρουφάω/φυσάω τη μύτη πολλές φορές την ημέρα, κλπ. Δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω όμως και μετα από τόσο καιρό το συνήθισα και μ' αρέσει κάπως τώρα. Θα με παραξένευε αν ξαφνικά γινόμουν όπως πριν.
Οπως και το πρήξιμο δεν μπορεί να μείνει για πάντα, απλά θα φεύγει πολύ αργά σε μένα. Βάζω από τώρα ότι του χρόνου θα είμαι όπως οι περισσότεροι στο 12μηνο.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 14:21, 03-04-12:

Aπλά έχω δει ότι και σε άλλες εγχειρίσεις πχ βάφουν με το μαρκαδοράκι που θα γίνουν οι τομές και δεν νομίζω να τρέχουν οι ουσίες να μπουν μέσα, να τις πασαλείβει ο γιατρός και να μπαίνουν μέσα ή κάτι τέτοιο. Πάντως ακόμα και να με ξεβαψαν, δεν έκαναν καθόλου καλή δουλειά γιατί ήμουν μες την μουτζούρα μετά.
Οι ενοχλήσεις που έχω είναι ότι είμαι μόνιμα λες και μου περνάει ένα κρύωμα. Ακόμα βάζω ορό που και που, ρουφάω/φυσάω τη μύτη πολλές φορές την ημέρα, κλπ. Δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω όμως και μετα από τόσο καιρό το συνήθισα και μ' αρέσει κάπως τώρα. Θα με παραξένευε αν ξαφνικά γινόμουν όπως πριν.
Οπως και το πρήξιμο δεν μπορεί να μείνει για πάντα, απλά θα φεύγει πολύ αργά σε μένα. Βάζω από τώρα ότι του χρόνου θα είμαι όπως οι περισσότεροι στο 12μηνο.
christinelle επειδη ειπες κατι για αλλεργια...αυτη την αισθηση του κρυολογηματος, την εχεις συνεχομενα απο τοτε που εγινε η εγχειρηση? η εγινες καλα, αλλα σου εμφανιζεται κατα καιρους?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:26, 03-04-12:

Την αίσθηση του κρυώματος την έχω συνέχεια, πέρα από δύο φορές που αρρώστησα κανονικά και ήμουν χειρότερα. Αυτό το σαν αλλεργικό μου κράτησε δύο μέρες, τότε που το είχα πει. Τώρα είναι πάλι στα "φυσιολογικά" του. Αλλά πάει και με τις μέρες, σήμερα ας πούμε είναι πολύ μειωμένο σε σχέση με χτες, αλλά δεν νομίζω να μείνει γιατί έτσι κάνει πάντα.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 14:35, 03-04-12:

Την αίσθηση του κρυώματος την έχω συνέχεια, πέρα από δύο φορές που αρρώστησα κανονικά και ήμουν χειρότερα. Αυτό το σαν αλλεργικό μου κράτησε δύο μέρες, τότε που το είχα πει. Τώρα είναι πάλι στα "φυσιολογικά" του. Αλλά πάει και με τις μέρες, σήμερα ας πούμε είναι πολύ μειωμένο σε σχέση με χτες, αλλά δεν νομίζω να μείνει γιατί έτσι κάνει πάντα.
κανεις κανονικα τα follow up με τον γιατρο? πηγαινεις να σε βλεπει δλδ κατα διαστηματα?
τι λεει για τα συμπτωματα? ειναι στα πλαισια της αναρρωσης?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:14, 03-04-12:

Δεν έχει follow up, όποτε νομίζεις πας. Ειδικά μετά το χρόνο, θεωρητικά δεν ξαναπας. Γενικά ο γιατρός δεν λέει πολλά, το βασικό είναι "περίμενε". Αλλά και το λογικό είναι ότι δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα αυτό, οπότε δεν πανικοβάλλομαι.

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 18:53, 03-04-12:

εσένα ο γιατρός σου πόση ώρα κουβέντιασε μαζί σου??σε άκουσε με προσοχή σε ό,τι κι αν τον ρώτησες για τη μύτη κ σου απάντησε σε όλα??το 1ο ραντεβού κράτησε ώρα??πάντως, δε θα μου άρεσε εμένα ο γιατρός μου να μου μιλήσει ένα λεπτό μόνο για τη μύτη κ ύστερα τέλος...ειδικά, αν θα έχω πραγματοποιήσει κ ολόκληρο ταξίδι από επαρχία αποκλειστικά κ μόνο γι΄αυτό το λόγο!!!!!!!

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 19:13, 03-04-12:

εσένα ο γιατρός σου πόση ώρα κουβέντιασε μαζί σου??σε άκουσε με προσοχή σε ό,τι κι αν τον ρώτησες για τη μύτη κ σου απάντησε σε όλα??το 1ο ραντεβού κράτησε ώρα??πάντως, δε θα μου άρεσε εμένα ο γιατρός μου να μου μιλήσει ένα λεπτό μόνο για τη μύτη κ ύστερα τέλος...ειδικά, αν θα έχω πραγματοποιήσει κ ολόκληρο ταξίδι από επαρχία αποκλειστικά κ μόνο γι΄αυτό το λόγο!!!!!!!
θα συμφωνήσω... αν την ενέπνευσε όμως, αυτό έχει σημασία... και αυτό πρέπει να κοιτάξουμε και μεις...!!

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 19:31, 03-04-12:

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει η δουλειά του γιατρού, όχι το μπλα μπλα του. Αν πιστεύω ότι θα μου κάνει καλή δουλειά, δεν πα να με βρίσει κιόλας.

Παράθεση

Magdalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Magdalo
H Magdalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Magdalo έγραψε στις 21:55, 03-04-12:

Καλησπερα σας. Ξερει κανεις εγκυρα τι γινεται με την αδεια απο τη δουλεια σου αν κανεις πλαστικη σε ιδιωτικη κλινικη? Στη δικαιολογει το ΙΚΑ? Και δεν εννοω να παρεις λεφτα πισω, απλα να σου δικαιολογησει τις 2 εβδομαδες περιπου αδεια που θα χρειαστεις. Αν γινεται αυτο ποια ειναι η διαδικασια? Ευχαριστω.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 06:03, 04-04-12:

Mια εβδομάδα άδεια χρειάζεσαι, αν και τώρα έτσι όπως τα έχουν κάνει με τα ταμεία τρέχα γύρευε πως το κάνεις.
Εμένα πάντως με πίστεψαν και χωρίς χαρτί.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:16, 04-04-12:

στο πρωτο ραντεβου, οχι δεν ειχα αφθονο χρονο. το πολυ 20 λεπτα ειναι η πρωτη επισκεψη. ομως οσο χρονο μου διεθεσε, συζηταγαμε για τη μυτη, δε λεγαμε ανεκδοτα να περασει η ωρα

αν ερθεις απο επαρχια, σε οποιον γιατρο κ να πας, να το πεις αυτο, ωστε να εχεις περισσοτερο χρονο.
βεβαια, αν πας σε καποιον απο αυτους που λεμε "μεγαλογιατρους", δε θα εχεις απεριοριστο χρονο, απο οπου κ αν ερχεσαι.. για να σε κρατησει ενας γιατρος στο γραφειο του με τις ωρες κ να συζητατε για καθε λεπτομερια, πρεπει να ειναι ενας γιατρος που εχει εσενα μεσα κ αλλους 2 απ'εξω. οταν πας σε γιατρο που εξω περιμενουν 20 ατομα, δε γινεται αυτο δυστυχως.
εγω λεπτομερεις συζητησεις, απολαμβανω οταν παω στον ωρλ μου. γιατι ο ανθρωπος εχει ενα ιατρειο σε ενα προαστειο της αττικης κ εχει κ 5 ραντεβου τη μερα...κ αν παω και νωρις ειμαι μονη μου εκει..οποτε συζηταμε με τις ωρες. μεχρι κ βιβλια κατεβαζε μια φορα κ μου εδειχνε εικονες για το τι ακριβως ειναι οι κογχες κ που ειναι κ τι κανουν κ τι επιπλοκες μπορει να εχει η επεμβαση εκει κτλ...αυτα τα προνομια δυστυχως δεν τα εχεις με τους μεγαλους.

αν εχεις αποριες σχετικα με την επεμβαση, πηγαινε σε εναν ωρλ στην πολη σου, ενημερωσου καλα, κρατα κ σημειωσεις αν χρειαστει, ωστε οταν ερθεις αθηνα να δεις τον χειρουργο, να εχεις συγκεκριμενα θεματα να θεσεις, ωστε να μη σπαταλαται η ωρα σε αποριες ανευ σημασιας.
γενικα, οσο καλυτερα οργανωθεις κ ενημερωθεις εσυ προεγχειρητικα, τοσο πιο ανωδυνο θα ειναι.
εγω θυμαμαι, στο πρωτο ραντεβου, πηγα χωρις να εχω κανει homework...κ με ρωταγε "εχεις αλλη απορια?"..κ εγω τα ειχα ψιλοχασει, δεν ηξερα τι να ρωτησω, απο που να αρχισω, να πω για το αισθητικο? για το λειτουργικο? ηταν τοσα πολλα κ ολα ανακατεμενα στο κεφαλι μου....κ τελικα το αποτελεσμα ηταν να μη μιλαω σχεδον καθολου....
στο δευτερο ραντεβου ομως, πηγα ακρως προετοιμασμενη κ ενημερωμενη. με το βιβλιο στο χερι κ σημειωσεις! ηξερα ακριβως τι θελω να μαθω κ τι να ρωτησω. κ αυτο διευκολυνε πολυ τη συζητηση.

Δεν έχει follow up, όποτε νομίζεις πας. Ειδικά μετά το χρόνο, θεωρητικά δεν ξαναπας. Γενικά ο γιατρός δεν λέει πολλά, το βασικό είναι "περίμενε". Αλλά και το λογικό είναι ότι δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα αυτό, οπότε δεν πανικοβάλλομαι.
πας οποτε νομιζεις, εννοειται, γι αυτο λεω, αν εχεις παει καθολου. κ αν εχεις παει κ ο γιατρος δεν ειπε τιποτα πλην του "περινεμε", μπορεις να πας σ'εναν ΩΡΛ να σε δει, οχι για να σε πανικοβαλλει φυσικα, αλλα για να ξερεις τι γινεται κ ποτε να περιμενεις βελτιωση.
κακα τα ψεματα, το "περιμενε" σκετο, χωρις μια εξηγηση περι του γινεται μεσα στη μυτη και σε ποια φαση βρισκεται η επουλωση, δε βοηθαει κ πολυ την ψυχολογια του ασθενη. christinelle εγω στη θεση σου θα εκανα μια επισκεψη σ'εναν ωρλ να μου ριξει μια ματια στη μυτη. καθαρα για ψυχολογικους λογους, γιατι νομιζω θα με προβληματιζε να ειχα επι ενα χρονο συμπτωματα που κανονικα κρατανε 10 μερες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 04-04-12 στις 13:06. Αιτία: Συνένωση συνεχόμενων αναρτήσεων
Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 12:00, 04-04-12:

υπάρχει περίπτωση το κόκκαλο της μύτης εφόσον σπάσει να αναπτυχθεί μετά "λάθος"? και να κάνει κάποια δυσμορφία? από κει που το φτιαξε ίσιο ο γιατρός να πεταχτεί κάπου κάτι? 1 αυτό. και 2. όταν ο γιατρός σπάει το κόκκαλο, μετά πως ακριβώς είναι σε θέση να το διαμορφώσει? δεν παίζει να του ξεφύγει λίγο...να το "σκάψει" πιο μέσα από ότι πρέπει ή οτιδήποτε άλλο? δεν είναι και πλαστελίνη να αναμορφώνεται τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί :/

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 12:18, 04-04-12:

υπάρχει περίπτωση το κόκκαλο της μύτης εφόσον σπάσει να αναπτυχθεί μετά "λάθος"? και να κάνει κάποια δυσμορφία? από κει που το φτιαξε ίσιο ο γιατρός να πεταχτεί κάπου κάτι? 1 αυτό. και 2. όταν ο γιατρός σπάει το κόκκαλο, μετά πως ακριβώς είναι σε θέση να το διαμορφώσει? δεν παίζει να του ξεφύγει λίγο...να το "σκάψει" πιο μέσα από ότι πρέπει ή οτιδήποτε άλλο? δεν είναι και πλαστελίνη να αναμορφώνεται τόσο εύκολα όσο νομίζουν μερικοί :/
η περιπτωση 1 που λες, ειναι το "πελοναζον οστο". ναι, ειναι πιθανο στο σημειο της οστεοτομης, το σωμα τελικα να αναπτυξει λιγο περισσοτερο οστο για να επουλωσει την τομη. βεβαια για να φτασει στο σημειο, αυτο να ειναι εμφανες απο το δερμα κ να φαινεται εξωτερικα, πρεπει να αναπτυχθει αρκετο οστο, κατι που φανταζομαι δεν ειναι συνηθες φαινομενο. στις 6 εβδομαδες τα ρινικα οστα εχουν "κολλησει"....οποτε αν μετα απο 1-2 μηνες η μυτη ειναι οκ κ δεν υπαρχει καποια δυσμορφια, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
οσον αφορα το πως σπανε τα κοκκαλα κ τα ξανακολλανε, (βασικα δε τα σπανε, τα χαραζουν) ναι φυσικα κ ειναι δυσκολο, φυσικα κ δεν ειναι πλαστελινη, φυσικα και θελει γνωσεις/πειρα/ακριβεια, φυσικα και παιζει να γινει ενα λαθος.....γι αυτο συνηθως αυτη τη δουλεια την κανουν εξειδικευμενοι επιστημονες κ οχι οι φιλεναδες αναμεταξυ τους η μια στην αλλη

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 13:26, 04-04-12:

τι εννοείς τα χαράζουν? αφού έχω δει που βάζουν ένα μακρόσθενο πράγμα μέσα στη μύτη και χτυπάνε το κόκκαλο για να σπάσει και μετά το διαμορφώνουν με τα χέρια... το αν θα αναπτυχθεί ένα κόκκαλο λάθος δεν μπορεί να το ξέρει επομένως ο γιατρός, έτσι? ούτε να καταλάβει με κάποιο τρόπο αν υπάρχει κάποια τέτοια προδιάθεση απτο συγκεκριμένο κόκκαλο? (χαζές ερωτήσεις, ξέρω...)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους