Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,640 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,463 μηνύματα σε 91,570 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 612 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

Marilyn!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marilyn!
H Marilyn! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Marilyn! έγραψε στις 19:20, 12-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από mmmm11
δίκιο έχεις, το ξέρω..... είχα ανάγκη να το μοιραστώ όμως
τεσπα να προσέχετε όλοι...
Πως πηγαίνει η επούλωση; Πηγές στον γιατρο; Τι σου είπε; Να φανταστείς 2 μήνες μετα την εγχείρηση και κατα λάθος με χτύπησε η μικρή μου κόρη στην μύτη και πετάχτηκαν ως το ταβάνι απο τον πόνο! Έχουν περάσει 2 ημέρες και σήμερα το πρωί σταμάτησε να πονάει το ακρορινιο όταν το πιάνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mmmm11
H mmmm11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

H mmmm11 έγραψε στις 07:17, 15-05-12:

καλημέρα σε όλους! λοιπόν , πήγα στο γιατρό και βγάλαμε και το νάρθηκακι. ομολογώ ότι εκ πρώτης όψεως η μύτη μου φάνηκε πολύ ξένη πάνω στο πρόσωπό μου... την είδα όμως και κατάλαβα ότι πρόκειται για μία πολύ καλή δουλειά. γενικά είναι ακόμα πρησμένη λίγο, αλλά φαίνεται το σχήμα της που είναι πάρα πολυ καλό και φυσικό. συγνώμη για όλο το άγχος που σας μετέδωσα. πραγματικά τετοιο άγχος ουτε στις πανελληνιες δεν είχα. ενα πραγμα θα ήθελα να συμβουλέψω όσους σκέφτονται να κανουν ρινοπλαστική. αν πραγματικά το θέλουν, καταρχας να σταματησουν να διαβάζουν αυτό το φόρουμ. πραγματικά όλο μου το αγχος προεκυψε απο ολα αυτα που διαβαζα εδω μεσα. φυσικα οποιος το θελει πραγματικα θα το κανει και δεν θα τον επηρεασουν ουτε καν αυτα τα ασχημα που διαβααζει εδω. απλά,θα του χαλάσουν την ψυχολογία. πρέπει φυσικά να είστε ενήμεροι για τις πιθανοτητες της εκβασης του αποτελεσματος. πολλοι είναι οι ανθρωποι που δεν είχαν τα επιθυμητά αποτελέσματα και ως εκ τουτου ειναι πιθανοτερο τα ατυχη περιστατικά να προβαλλονται διαδικτυακά. τελοσπάντων, πιστεύω ότι αυτός που το θέλει πολύ,θα προχωρησει στη ρινοπλαστική, ανεξαρτήτως αυτών που διαβάζει εδώ μέσα,επειδη ακριβώς το θελει πολυ, οπως και γω ξέρω ότι θα το εκανα καποια στιγμη στη ζωή μου, αν όχι τώρα. οποτε αποφασισα μια ωρα νωρίτερα. η διαδικασια είναι δυσκολη και ψυχοφθόρα. επισης, δεν είναι κατι που θα το κανεις και την επομενη μερα θα εισαι μια χαρα, θα τρεχεις και θα χοροπηδας. πρεπει να εχεις υπομονη και ΘΕΛΗΣΗ για να δεις το αποτελεσμα όχι άμεσα, αλλά με τον καιρό, αφηνοντας το χρονο να εκτυλισσεται.
προσωπικά είχα και χτυπηματάκια στο νάρθηκα αλλά αποτι είδα η μύτη είναι μια χαρά, έτσι δείχνει τουλάχιστον. εύχομαι για τα καλύτερα. το ιδιο και σε ολους όσους το επιθυμούν. βρείτε έναν γιατρό ΑΝΘΡΩΠΟ πρώτα και να ξέρει καλά τη δουλειά του, να χειρίζεται με αγάπη και υπευθυνότητα αυτό που κάνει.
μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σε όσους έχουν κάνει την επέμβαση. ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω μασάζ στη μύτη. είχα διαβάσει πολλοί να αναφέρουν κάτι για μασάζ κλπ. είναι απαραίτητο αυτό? επίσης μου πε να την πλένω μόνο με αγνό νεράκι. τίποτα άλλο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη brigitte_bardot
H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 08:59, 15-05-12:

συγχαρητηρια και με γεια την νεα μυτουλα!!!!!
συντομα θα τη συνηθισεις κ δε θα τη νιωθεις ξενη...θα την νιωθεις δικη σου, καταδικη σου ..κ θα την αγαπησεις πολυ! εγω μεσα απο αυτη την επεμβαση γνωρισα καλυτερα αυτο το θαυμασιο οργανο που εχουμε, εκτιμησα πολυ περισσοτερο καποιες λειτουργιες που θεωρουσα δεδομενες κ γι'αυτο σκοπευω να τηρω δια βιου τις συνηθειες υγιεινης που ειχα στη μετεγχερητικη περιοδο (ποτε δαχτυλα μεσα, καθαρισμος με ορο κτλ)

οσον αφορα το μασαζ, εφοσον ο γιατρος δε σου ειπε να κανεις, τοτε να μην κανεις. ουτε εγω εκανα.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 09:18, 15-05-12:

σε ευχαριστώ πολύ αγαπημένη μου Brigitte!!! μόνο εσύ ξέρεις πόσο άγχος είχα! δόξα τω Θεώ όλα καλά όμως..!!!
λές να μην την πειράζω καθόλου? θα ξεπρηστεί τελείως μόνη της? εσένα πόσο καιρό πήρε να ξεπρηστεί?

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:24, 15-05-12:

σε ευχαριστώ πολύ αγαπημένη μου Brigitte!!! μόνο εσύ ξέρεις πόσο άγχος είχα! δόξα τω Θεώ όλα καλά όμως..!!!
λές να μην την πειράζω καθόλου? θα ξεπρηστεί τελείως μόνη της? εσένα πόσο καιρό πήρε να ξεπρηστεί?
εμενα ο γιατρος δε μου ειπε να κανω μασαζ... αλλα κ να μου ελγε, δε νομιζω να τολμαγα να κανω. ειμαι της αποψης hands off!! οσο πιο πολυ την πασπατευεις τη μυτη, τοσο πιο πολυ ρισκαρεις να μετακινησεις κατι, ειδικα τωρα που ολα ειναι τρυφερα μεσα κ δεν εχουν "δεσει".

φυσικα κ θα ξεπρηστει τελειως μονη της, αλλα το πρηξιμο κοιτα να το συνηθισεις γιατι θα κανετε παρεα πολυ καιρο!!
εγω ειμαι στους 3 μηνες κ το ακρορινιο ειναι ακομα πρησμενο. 6 μηνες με 1 χρονο θελει για να φυγει εντελως.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 09:28, 15-05-12:

εγώ περιμένω για να βγω έξω να ξεπρηστεί όμως........
και γω έτσι λέω να μην την πειράζω, αλλά η μαμά μου λέει να μη φοβάμαι τόσο....!
καμιά κρέμα έβαζες στη μυτούλα ή όχι? αααααααα και κάτι ακόμα scrub και τέτοια δεν βάζω ακόμα, έτσι?

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:57, 15-05-12:

εγώ περιμένω για να βγω έξω να ξεπρηστεί όμως........
και γω έτσι λέω να μην την πειράζω, αλλά η μαμά μου λέει να μη φοβάμαι τόσο....!
καμιά κρέμα έβαζες στη μυτούλα ή όχι? αααααααα και κάτι ακόμα scrub και τέτοια δεν βάζω ακόμα, έτσι?
το πολυ πρηξιμο θα φυγει σε μια-δυο βδομαδες οπως κ οι μελανιες, εαν εχεις ακομα. θα μπορεις να βγαινεις εξω ανετα.
το υπολοιπο θα κανει μηνες να φυγει....δε νομιζω να θες να κλειστεις στο σπιτι κανα 6 μηνο επειδη το ακρορινιο θα ειναι λιγο φουσκωμενο?!

κρεμα εβαζα ναι, bepanthol με μια μπατονετα απαλα κ φυσικο ορο σπρει, 3 φορες τη μερα (αυτα ειναι για να μαλακωσουν οτι πηγματα κ ξεραμενα εχουν μεινει μεσα και να φυγουν πιο ευκολα)
scrub στη μυτη με τιποτα!!!!! πρεπει το δερμα να συρρικνωθει κ να "κολλησει" στο σκελετο πριν αρχισεις να το τριβεις κ να το ερεθιζεις τοσο πολυ! εμενα το τελετουργικο μου για τη μυτη ειναι το εξης...πρωι-βραδυ: πλυσιμο με ενα απαλο face wash -> καθαρισμος με λοσιον -> καθαρισμος με οινοπνευμα στα σπυρακια εαν κ οπου υπαρχουν -> ενυδατικη κρεμα ημερας/νυχτας. τελος.

Παράθεση

Eirini K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eirini K
H Eirini K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Eirini K έγραψε στις 18:31, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Heartie
Αχ Πανο δε μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ θελω κι εγω να κανω μια ρινοπλαστικη..
Δεν ειναι δα και καμια μελιτζανα η μυτουλα μου αλλα με χαλαει αρκετα..
Εχω σκεφτει απειρα σεναρια ακομα και την συνεργασια ωριλα κ πλαστικου.
Επισης εχω δει σε μια φιλη μου δουλεια του ΒΠ του Μυτιληνιού η οποία
είναι ψιλοάθλια(της έχει κουτσουρεψει αρκετά τη ράχη..)
Γεια σας παιδιά, εγώ έκανα το χειρουργείο πριν από 2 εβδομάδες. την προηγουμενη εβδομάδα έβγαλα το γύψο και είμαι "ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ". πέρα από το γεγονός ότι δεν ανέπνεα καλά, και με το που υποχώρησαν τα tampon ανέπνεα κατευθείαν από την 3 ημερα, είμαι πολύ χαρούμενη με τη νέα μου μύτη. παρ ότι είναι λίγο πρησμένη, το βλέπω ήδη ότι μου πάει πολύ.
είχα ψάξει πολύ το θέμα με τους γιατρούς και είχα πάει σε 6: τον μυτιληνιό ΒΠ που λέτε παραπάνω τον είδα στην αρχή αλλα με έπιασε ανατριχίλα με το που τον είδα. σαν πρώτη εντύπωση είναι υπερβολικά παχύς και δυσκίνητος για χειρουργος k το ιατρείο του μύριζε φριχτά. Επίσης, δεν μου έδινε σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματα μου και οι photo που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου. οποτε, αν αυτά ήταν τα καλύτερα του αποτελέσματα, φαντάζομαι τι θα έκανε με εμενα. πήγα και στους A.Φ., Γ.Λ., Ευ.Κ. και Αρ.Κ. κανένας τους δεν μου φάνηκε ειδικός. κάποιοι μάλιστα μου πρότειναν στο ίδιο χειρουργείο να φτιάξω και το στήθος μου k αυτό με εκνεύρισε πολύ, σαν να μην έδειχναν τη σοβαρότητα που έπρεπε στο συγκεκριμένο χειρουργείο. τελικά έκανα το χειρουργείο στον Α.Σκ. που έχει το ιατρείο του στο κολωνάκι. υπέροχος άνθρωπος, αφοσιωμένος επιστήμονας (στο δικό μου χειρουργείο δούλευε 3μιση ώρες) και ο,τι μου είπε το πέτυχε με ακρίβεια. την άλλη εβδομάδα χειρουργείται και η αδερφή μου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 15-05-12 στις 19:00. Αιτία: Δεν επιτρέπονται τα greeklish
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eirini K

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Eirini K
H Eirini K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Eirini K έγραψε στις 18:50, 15-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από timiseneken
Γειά σας, ενδιαφέρομαι να κάνω ρινοπλαστική και διάφραγμα έχω επισκευθεί 2 γιατρούς μέχρι ώρας Α.Σ. και Β.Π. ε ! δεν εβγαλά άκρη δεν ήταν καθόλου αναλυτικοί ούτε για το αισθητικό αλλά ούτε και για το λειτουργικό κομμάτι είχα την αίσθηση ότι τους κούραζα κιόλας.
Έχω δει δουλειές του Σ. μιάς και έχουν χειρουργηθεί αρκετές κοπέλες (μερικές με καλό αποτέλεσμα άλλες μέτριο) στον χώρο που εργάζομαι παρόλα δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα. Οσο για Π . είναι λίγο πιο προσιτός σαν ανθρωπός αλλά είδα έξω να περιμένουν δυο κοπέλες ηδη χειρουργιμένες και ψιλο φρίκαρα δεν μπορω να πω ότι μου φάνηκαν φυσικές μάλλον τυποποιημένες θα έλεγε κανείς .
Άν κάποιος γνωρίζει κάτι και κυρίως για Β.Π. ή κάποιον άλλον πολυ ευχαριστώς .
καλησπέρα, εγώ χειρουργήθηκα πριν από 10 μέρες στον AΣ που νομίζω ότι εννοείς παραπάνω. έχω βγάλει το γύψο και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα και ανέπνεα από την 3 μέρα μετά το χειρουργείο. θυμάμαι ότι όταν είχα πρωτοπάει ήταν αρκετά κουρασμένος λόγω των χειρουργείων που είχε και δεν είχαμε πει πολλά αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε ήταν τέλεια k έτσι το αποφάσισα. τον προτείνω ανεπιφύλακτα, ήταν πολύ συνεπής σε ο,τι μου είπε, μετά την επέμβαση ήταν πολύ ανθρώπινος και "παρών" οποτε τον χρειάστηκα k το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο. σε μια εβδομάδα χειρουργείται η αδερφούλα μου..
πριν καταλήξω σε γιατρό είχα γυρίσει αρκετούς k εγώ, συμπεριλαμβανομενου και του ΒΠ. αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου (k δε μου άρεσε k η εικόνα του, πολύ παχύς, μύριζε το ιατρείο, κλπ) τέλος πάντων, τέλος καλο όλα καλά!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 15-05-12 στις 19:02. Αιτία: Μετατροπή των greeklish και διόρθωση της παράθεσης
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 22:05, 15-05-12:

Ωρες-ωρες με ποιανουν οι υποψιες μου σ' αυτο το φορουμ!!Καποια πραγματα, οσο φυσικα και να θελουν να εμφανιζονται...δεν το καταφερνουν!!Ειναι, πως να το πωωω... σαν καποιες μυτες, που βλεποντας τις, το καταλαβαινεις οτι εχουν υποστει χειρουργικη επεξεργασια...!!!!!!!!!))Βεβαια, παραταυτα, παντα κρατας μια πισινη, δε λεω!!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 23:21, 15-05-12:

xaxaxaxaxaaaa....θελουν κ λιγο ρεγουλο τα σποτακια, μη καρφωνεστε ετσι

Παράθεση

mine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mine
H mine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H mine έγραψε στις 13:34, 16-05-12:

γεια σας.επειδη ειμαι νεο μελος θα ηταν ευκολο να μου πειτε πως θα στειλω προσωπικο μην?επισης ενδιαφερομαι για επανεπεμβαση ρινοπλαστικης διοτι η πρωτη ηταν χαλια κ αισθητικα κ δεν αναπνεω.εχω διαβασει ολα οσα γραφεται κ τελικα απελπιστηκα.υπαρχει λυση τελικα?σκεφτομουνα να πας στον β.π.αλλα μετα ειδα διαφορες αποψεις εδω μεσα.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 14:06, 16-05-12:

mine επειδη εδω μεσα οπως ολοι βλεπουμε, ερχεται "καθε καρυδιας καρυδι" για να εξυπηρετησει σκοπους που ..εεγγκκκχχμμμ...δε θελω να χαρακτηρισω, καλο ειναι να κανεις shut down τον υπολογιστη κ να ξεκινησεις συνεδριες με οποιους γιατρους εσυ θεωρεις ικανους να σε αναλαβουν. μιλα με διαφορους γιατρους. συμβουλεψου τον ωρλ σου η τον οικογενειακο σας γιατρο. λύση υπαρχει, αλλα η δευτερη επεμβαση ειναι παντα δυσκολοτερη κ περιπλοκοτερη απο την πρωτη. χρειαζεσαι εναν εμπειρο ρινοχειρουργο και εφοσον εχεις κ αναπνευστικο προβλημα, χρειαζεσαι καποιον που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης κ να εχει πειρα σε revision. good luck!!

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 20:26, 16-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από brigitte_bardot
mine επειδη εδω μεσα οπως ολοι βλεπουμε, ερχεται "καθε καρυδιας καρυδι" για να εξυπηρετησει σκοπους που ..εεγγκκκχχμμμ...δε θελω να χαρακτηρισω, καλο ειναι να κανεις shut down τον υπολογιστη κ να ξεκινησεις συνεδριες με οποιους γιατρους εσυ θεωρεις ικανους να σε αναλαβουν. μιλα με διαφορους γιατρους. συμβουλεψου τον ωρλ σου η τον οικογενειακο σας γιατρο. λύση υπαρχει, αλλα η δευτερη επεμβαση ειναι παντα δυσκολοτερη κ περιπλοκοτερη απο την πρωτη. χρειαζεσαι εναν εμπειρο ρινοχειρουργο και εφοσον εχεις κ αναπνευστικο προβλημα, χρειαζεσαι καποιον που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης κ να εχει πειρα σε revision. good luck!!
Και καλα ολα τα αλλα... αλλα αυτο με τη φριχτη μυρωδια πως το αντιλαμβανεται κανεις??!!αφου υποτιθεται παει για να του φτιαξει το διαφραγμα!!!!!!!!!!!!αχαχαχαχχαχαχχαχαχχαχα

Παράθεση

mine

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mine
H mine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H mine έγραψε στις 23:09, 16-05-12:

ξανα εγω!να σας ζητησω μια χαρη?οσοι εχετε κανει την επεμβαση κ ειστε ευχαριστημενοι η κ οχι οπως εγω.θα μπορουσατε να μου στειλετε τα ονοματα των γιατρων σας?ψαχνω να δω πως θα διορθωσω το προβλημα οποτε θα πρεπει να το ψαξω αρκετα κ θα ηθελα να εχω μια εικονα μιας κ εχω πελαγωσει.οσο για το β.π.εχω ακουσει καλα σχολια γενικα.αλλα κ παλι επειδη φοβαμαι πολυ θα ηθελα να το ψαξω αρκετα κ να καταληξω στο τι θα κανω.υπαρχει κανεις εδω που να εχει κανει επανεπεμβαση κ να ξερει να μου πει?

Παράθεση

πανος28

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πανος28
Ο πανος28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O πανος28 έγραψε στις 15:40, 17-05-12:

Ρε γαμωτο . . δυσκολη η ανευρεση γιατρου . Εγω εκανα επισκεψη χτες στην Α.Κ . στον πειραια ..αν καποιος εχει κανει εκει . ασ δωσει μια βοηθεια . θα ηταν πολυτιμη . .

Παράθεση

malakouardo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη malakouardo
Ο malakouardo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O malakouardo έγραψε στις 03:24, 18-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Eirini K
καλησπέρα, εγώ χειρουργήθηκα πριν από 10 μέρες στον AΣ που νομίζω ότι εννοείς παραπάνω. έχω βγάλει το γύψο και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα και ανέπνεα από την 3 μέρα μετά το χειρουργείο. θυμάμαι ότι όταν είχα πρωτοπάει ήταν αρκετά κουρασμένος λόγω των χειρουργείων που είχε και δεν είχαμε πει πολλά αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε ήταν τέλεια k έτσι το αποφάσισα. τον προτείνω ανεπιφύλακτα, ήταν πολύ συνεπής σε ο,τι μου είπε, μετά την επέμβαση ήταν πολύ ανθρώπινος και "παρών" οποτε τον χρειάστηκα k το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο. σε μια εβδομάδα χειρουργείται η αδερφούλα μου..
πριν καταλήξω σε γιατρό είχα γυρίσει αρκετούς k εγώ, συμπεριλαμβανομενου και του ΒΠ. αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου (k δε μου άρεσε k η εικόνα του, πολύ παχύς, μύριζε το ιατρείο, κλπ) τέλος πάντων, τέλος καλο όλα καλά!
ενω το ιατρειο του Α.Σ ειναι πολυ καθαρο,δε μυριζει καθολου και ειναι πολυ ανετο.Να σου πω,ποσες τουαλετες εχει το ιατρειο του?Για πες μου....φαινεται υπερβολικα η προωθηση που κανεις και δεν βοηθας τα ατομα που ψαχνονται να εγχειρηστουν.Ασε και που το ονομα σου εμενα κατι μου λεει.....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malakouardo : 18-05-12 στις 11:54.
Παράθεση

just_smile

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη just_smile
Ο just_smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O just_smile έγραψε στις 17:22, 24-05-12:

Παιδιά έχω πραγματικά πελαγώσει....
Δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιον Γιατρό να κάνω τη ρινοπλαστική που θέλω.... Please help!!!!!!!!!!!!!!
Μπορεί κανεις να αναφέρει τους top 10 ή top 5 ρινοπλαστικούς γιατρους στην Ελλάδα?
Εχω επισκευθεί 2 φέτος και 1 πριν ένα χρόνο.... αναφέρω αρχικα των γιατρών.. Β.Παυλ, Γ.Μοιρ, Α.Γα'ι'
και οι 3 ειναι γνωστοί. Ο κάθε ένας μου είπε διαφορετικά πραγματα για το τι μπορεί ή πρέπει να γίνει....
Αυτη τη στιγμή με αυτά που έχω ακουσει απο τους ίδιους τους Γιατρούς δεν μπορω ειλικρινά να καταλήξω.....
Είναι κανεις στην ίδια φάση??? please help!!!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 20:30, 24-05-12:

just smile, αν επισκευτεις αλλους 5 γιατρους, θα ακουσεις και αλλες 5 διαφορετικες αποψεις. αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο διοτι ο καθε γιατρος εχει τη δικη του πειρα κ τη δικη του τεχνικη. δεν υπαρχει ενας κ μοναδικος τροπος για να γινει μια ρινοπλαστικη. υπαρχουν δεκαδες τεχνικες και ο καθε γιατρος εφαρμοζει ειτε αυτη που κατεχει ο ιδιος καλυτερα, ειτε αυτη που ειναι η πιο συγχρονη στις ιατρικες εξελιξεις κτλ. και καθε προσεγγιση εχει τα δικα της αρνητικα κ θετικα.
επισης ειναι δυσκολο να αναφερει κανεις τους top 5 στην ελλαδα. με τι κριτηριο θελεις να φτιαχτει αυτο το top? top 5 με το κριτηριο της διασημοτητας? εαν αυτο ειναι το κριτηριο τοτε σιγουρα καποιοι θα εχουν θεση εκει, οι οποιοι ταυτοχρονως μπορει να εχουν κυνηγηθει ακομα κ νομικα απο καποιους, για τις ζημιες που εκαναν. top 5 με κριτηριο το ποσοστο αποτυχιας? δυσκολο να το εντοπισεις αυτο, μιας κ για να εχουμε σιγουρο στατιστικο δειγμα, θα πρεπει να μιλησουμε με ολους τους χειρουργημενους του καθε γιατρου.
παρολα αυτα, δεν υπαρχει λογος ομως εσυ να πελαγωνεις. να εμπιστευτεις το ενστικτο σου. απο ολους τους γιατρους που ειδες η θα δεις, καποιος θα σου "κανει το κλικ"...εαν περναει ο καιρος κ βλεπεις οτι αυτο δε συμβαινει, οτι δε καταφερνεις δλδ να εμπιστευτεις κανεναν, τοτε κ παλι θα πρεπει να ακουσεις το ενστικτο σου μιας αυτο θα ειναι ενα σημαδι, οτι ισως δε θελεις αρκετα να χειρουργηθεις, δε το θελεις τοσο δλδ, ωστε να παρεις το ρισκο.
η ρινοπλατικη ειναι μια πολυ ψυχοφθορα διαδικασια. για να καταφερει καποιος να το φτασει μεχρι τελους, θα πρεπει να το θελει πραγματικα πολυ να το κανει.
good luck

Παράθεση

just_smile

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη just_smile
Ο just_smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O just_smile έγραψε στις 21:50, 24-05-12:

Πολύ εύστοχη η απάντηση σου. Μπράβο ειληκρινά!
Είσαι Γιατρός? εχεις χειρουργηθεί? ή εχεις κάποια σχέση με Γιατρό? - νιώθω πως είσαι αρκετά ενημερωμένη στο θέμα..
και η αλήθεια είναι επειδή είμαι θετικής κατευθυνσης θα ήθελα οι Γιατροί να μίλαγαν για τις τεχνικές τους και τι ακριβώς θα κάνουν στη μύτη μου
..πόσο ευκολο ή δυσκολο είναι να πετύχουν αυτό που θέλω ή αυτό που προτείνουν.. τι ρίσκο έχει κτλ.

Σαν μηχανικός όταν αναλάβω το σπίτι σου πριν ρίξω σκυρόδεμα (μπετόν) θα ήθελες νομίζω να δεις τα σχέδια πρώτα
και ειναι πολυ σπάνιο να με άφηνες να το κάνω όπως θέλω εγώ άσχετα αν με λένε bobo ή όχι.
Για την ώρα δεν με έχει πείσει κάποιος για το αποτέλεσμα.. ασχετα αν πραγματικά μπορει να κανει παπαδες..
Δεν έχω τιποτα με τους έλληνες Γιατρους (κάθε άλο) αλλά αυτη τη στιγμή νιωθω πολύ ανενημέρωτος και σιγουρα πριν μπω σε χειρουργείο
θα ηθελα να γνωριζω πολλά περισσότερα για την διαδικασία και τι ακριβώς θα γίνει για να μπορώ κιόλας να κρίνω το αποτέλεσμα
και να συζητήσω σε άλλη βαση με τον Γιατρό.. και πριν αλλα και μετα το χειρουργείο.. και εννοειται πως δεν πρεπει να σπουδασεις
ρινοπλαστική για να την κάνεις αλλά σίγουρα κάτι που δεν ξέρεις καθόλου είναι φυσικό να σε τρομάζει.. ειναι στη ψυχολογία μας..

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 00:25, 25-05-12:

εγω γιατρος??? καμμια σχεση! χειρουργημενη τριων μηνων ειμαι (σχετικα φρεσκια) κ εχω περασει κ εγω απο ολο αυτο το λουκι κ το προεγχειρητικο αγχος!
η αληθεια ειναι οτι οι γιατροι δε καθονται να ξηγησουν στον καθε ενδιαφερομενο το χειρουργικο πλανο..πιστευω οτι θα υπαρχουν λογοι ομως για αυτο. ενας λογος ειναι φανταζομαι ο χρονος που απαιτειται ωστε να αναλυουν λεπτομεριες στον καθενα...ενας αλλος και ο πιο σοβαρος, υποθετω ειναι οτι μη γνωριζοντας ποιον εχουν απεναντι τους, φοβουνται να μπουν σε λεπτομεριες...δεν ειναι βεβαιο οτι ολοι θα καταλαβουν σωστα ο,τι ακουσουν μιας κ οι περισσοτεροι δεν εχουν το υποβαθρο να κατανοησουν τους ορους (οι πιο πολλοι που πανε για ραντεβου δε ξερουν καν τι ειναι χονδρος) και τυχον παρερμηνιες που μπορει εν τελει να αποτρεψουν τον ενδιαφερομενο, ειναι πιθανες. επισης οι γιατροι δε ξερουν πως θα αντιδρασει καποιος ακουγοντας ενα γιατρο να λεει "κυριε γεωργιου τα πραγματα ειναι πολυ απλα...θα παρουμε ενα σφυρι, θα σας δωσουμε μια (η και δυο!) κ θα σας σπασουμε τα ρινικα οστα. μετα θα σας τα ξανακολλησουμε"..
νομιζω οτι ενα μεγαλο μερος της σωστης ενημερωσης ειναι κ στο χερι του ιδιου του ενδιαφερομενου. υπαρχουν πολλα sites, βιβλια κτλ που οι ιδιοι οι γιατροι, ελλαδας και εξωτερικου, μιλανε για αυτη την επεμβαση κ δινουν πολλες χρησιμες πληροφοριες. ασχετως ομως των γενικων πληροφοριων εσενα σε ενδιαφερει "η δικη σου επεμβαση", με βαση τις ιδιαιτερες αναγκες της δικης σου μυτης κ αυτο νομιζω εννοεις στο μυνημα σου..
φανταζομαι οτι σε ενα πρωτο ραντεβου οι γιατροι που επισκεφθηκες εκαναν μια γενικη διαγνωση της μυτης σου. πχ εξετασαν το διαφραγμα σου...ειδαν αν εχει σκολιωση, αν εχεις υπετροφικες κογχες κ μιλησατε κ για το αισθητικο..εσυ πχ τους ειπες "θελω κοντυμα, μαζεμα κτλ" κ αυτοι θα σου ειπαν "οκ, γινεται". καπως ετσι παει.
ως αυτο το βαθμο, ο γιατρος δε ξερει καν εαν εσυ θα αποφασισεις να χειρουργηθεις τελικα, μιας κ επισκεψη μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε.
ειναι αναμενομενο λοιπον(χωρις εγω προσωπικα να το θεωρω κ σωστο), οι "μεγαλογιατροι" που εχουν απ'εξω αλλους 20 να περιμενουν, να μην επενδυσουν περισσοτερο χρονο σε εσενα. ενας γιατρος που εχει εσενα κ αλλους τρεις για ραντεβου ολη μερα, ισως να ασχοληθει παραπανω ωστε να "κερδισει" κ τον πελατη....γιατι εδω που τα λεμε τον εχει κ λιγο περισσοτερο αναγκη τον πελατη, απο τον αλλο που εχει αλλους 20 ενδιαφερομενους.
μπορεις λοιπον να πας κ δευτερη κ τριτη φορα (οι περισσοτεροι δε χρεωνουν τις επανεπισκεψεις) κ να συζητησεις εκτενεστερα το ζητημα. να κανεις συγκεκριμενες ερωτησεις.. "θα χρειαστω ενθεματα?"..."με βαση αυτα που ζηταω αισθητικα, ειναι οι οστεοτομες απαραιτητες για εμενα?"...οσο καλυτερα εισαι εσυ ενημερωμενος, τοσο καλυτερη επικοινωνια θα υπαρχει με το γιατρο. ασε που βελποντας σε ενημερωμενο ο γιατρος θα σε παρει πιο πολυ στα σοβαρα κ σιγουρα θα απαντησει στις ερωτησεις σου.
παρολα αυτα, ενδεχεται κ παλι να μη μεινεις ευχαριστημενος απο τις επισκεψεις. μπορει να μη σου αρεσει ο τροπος καποιου, η να διεκρινες απροθυμια για επικοινωνια, οτιδηποτε. πρεπει να υπαρχει κ λιγο χημεια αναμεσα σε γιατρο-ασθενη. να υπαρχει ενα θετικο vibe εμπιστοσυνης. σε αυτη την περιπτωση συνεχιζεις να ψαχνεις ...η επανεξεταζεις τις προσδοκιες σου απο αυτες τις επισκεψεις. δλδ ειτε λες "εγω θα συνεχισω να ψαχνω τον ιδανικο γιατρο για εμενα" ειτε λες "οκ, δε ξερω αν ειναι λογικο να θελω να κατσει ο γιατρος να μου αναλυσει το χειρουργικο πλανο, μιας κ ειναι κατι που δεν αφορα εμενα, εφοσον εγω θα κοιμαμαι εκεινη τη στιγμη..οποτε εμπιστευομαι τη μυτη μου σε αυτον, ξεροντας τα βασικα..οτι θα γινουν πχ οστεοτομες για να χαμηλωσει η να στενεψει η ραχη* κ λιγο δουλεια στο ακρορινιο για κοντυμα η ισως κ ενα ενθεμα για επαρκη στηριξη κ ωραιοτερο σχημα. οκ. αυτα μου αρκουν δε νομιζω οτι χρειαζεται να γνωριζω κατι περισσοτερο"...
το πως θα προσεγγισεις το ολο θεμα, ειναι καθαρα δικη σου αποφαση

* πολλοι υποψηφιοι αγχωνονται-και ισως να εισαι κ εσυ ενας απο αυτους- επειδη δεν εχουν απο τον γιατρο μια λεπτομερη, σαφη εικονα για το πως θα ειναι η μυτη τους μετα. εγω νομιζω οτι οι πιο πολλοι δε δινουν πληρως λεπτομερη εικονα, διοτι δε ξερουν με βεβαιοτητα απο πριν για το τι θα συναντησουν επανω στο χειρουργειο. υπαρχουν περιορισμοι σε μια ρινοπλαστικη. υπαρχουν limits, δε μπορει πχ η ραχη να κατεβει οσο θελουμε εμεις. θα κατεβει οσο κρινει ο γιατρος οτι ειναι ασφαλες ωστε να διασφαλιστει η αναπνοη μας. δε μπορει η μυτη να κοντυνει οσο θελουμε εμεις. θα κοντυνει οσο κρινει ο γιατρος οτι πρεπει να κοντυνει ωστε να διασφαλιστει η επαρκης στηριξη της. υπο αυτη την οπτικη, εχει δικιο ο γιατρος που σου λεει "ασε με να κανω εγω αυτο που πρεπει". εμεις ξερουμε μονο τι θελουμε. αυτοι ομως ξερουν τι πρεπει.
κατ'εμε, επειδη εχουν γινει πολλα τραγικα σε αυτου του τυπου τις επεμβασεις, το κυριο ειναι να βρεις ενα γιατρο που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης και ταυτοχρονα να σεβεται το οργανο. τυχον μετεγχειρητικες ατελειες αισθητικης φυσης, διορθωνονται. λειτουργικες βλαβες ομως, δεν αποκαθιστανται ποτε. εγω ποτε δεν εβλεπα με καλο ματι τους πλαστικους, που με περισσια ευκολια σχεδιαζουν μαζι σου 3D μυτες στον υπολογιστη κ σου λενε "α τι θελετε..αυτο θελετε? ποσο το θελετε? τοσο το θελετε? παρ'τε το!"......

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 25-05-12 στις 00:54.
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 11:34, 25-05-12:

ποτε δεν εβλεπα με καλο ματι τους πλαστικους, που με περισσια ευκολια σχεδιαζουν μαζι σου 3D μυτες στον υπολογιστη κ σου λενε "α τι θελετε..αυτο θελετε? ποσο το θελετε? τοσο το θελετε? παρ'τε το!"......[/QUOTE]κ μετα με τη δεξια παλαμη σου στην αναταση και στραμμενη προς το προσωπακι σου, σού λες..."παρ'τα κι αυτα"...!!!!!!!!χαχα σωστη, για ακομα μια φορα!!!!!!!!!!!!αγαπω μπριτζιτ!!

Παράθεση

donakri

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη donakri
Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O donakri έγραψε στις 02:04, 26-05-12:

καλησπερα.προσφατως εκανα επεμβαση στη μυτη για διαφραγμα και μια καμπουρα μικρη που ειχα..εχουν περασει 3 μερες που εβγαλα το ναρθηκα..το προβλημα μου ειναι οτι μεσα σε αυτες τις ημερες που εβγαλα το ναρθηκα προσπαθωντας να καταλαβω το ποσο ειναι το πρηξιμο της μυτης τη πιεζω μεσα στη μερα αρκετες φορες.αυτο επειδη μολις εβγαλα το γυψο φαινομαι σα να εχω βγει απο το avatar(η ραχη της μυτης ειναι πλατια οπως και η αποσταση αναμεσα απο τα ματια μεγαλωσε).διαβαζωντας τωρα πολλες σελιδες καταλαβα οτι προφανως εχει γινει ετσι λογω εξωτερικου-εσωτερικου πρηξιματος οπως και οτι τα κοκκαλα δεν εχουν δεσει ακομα και εχουν μια σχετικη αποσταση και προφανως ολα αυτα θα φτιαξουν και θα ερθει στο πλατος που ηταν.υπαρχει ομως περιπτωση με τις πιεσεις που εκανα να προκαλεσα καποια αλοιωση?οπως να στραβωσαν τα κοκκαλα η να ανοιξαν(επειδη πιεζα ελαφρα και πανω απο τη ραχη) και να κατεβηκε σε υψος η μυτη?να αναφερω οτι καποιο πονο απο αυτες τις κινησεις δεν εχω νιωσει αλλα επειδη εχω αγχος ειπα να ρωτησω..επισης καπνιζω 14-15 τσιγαρα την ημερα αλλα απο τη στιγμη που εβγαλα τις εωστερικες γαζες κανω 3-4 την ημερα.πρεπει να το ελλατωσω κι αλλο?ευχαριστω

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:37, 27-05-12:

new life u r so sweet!!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:54, 27-05-12:

donakri, τη στιγμη που τοποθετει το ναρθηκα ο γιατρος, τα κοκκαλα ειναι στην ακριβη τους θεση κ ενωμενα. δεν εχουν καμμια αποσταση η οποια θα μικρυνει, τα κοκκαλα δεν θα κουνηθουν μονα τους απο εκει που τα αφησε ο γιατρος. το να μην ακουμπανε τα ρινικα οστα, δεν ειναι κατι απλο, ειναι το "open roof deformity" και αν μετα απο αφαιρεση υβου, σε αφησει ετσι ο γιατρος, ειναι τεραστια αποτυχια της επεμεβασης κ χρειαζεται επανεγχειρηση ωστε να κλεισουν τα οστα αλλιως θα εχεις προβληματα...βεβαια το open roof ειναι κατι σπανιο να συμβει, τουλαχιστον απο εμπειρο χειρουργο. το πιθανοτερο ειναι οτι το πλατος-avatar που βλεπεις δεν εχει καμμια σχεση με αυτο. ειναι πρηξιμο και θα εισαι ετσι για κανα 2μηνο..υπομονη, στο σταδιο που εισαι το πρηξιμο ειναι στο αποκορυφωμα του..βγαζοντας γυψο, αλλος λιγο αλλος πολυ, ολοι κατι απο avatar το ειχαμε, οποτε μη σε ανησχυει κ πολυ
σχετικα με τις πιεσεις που εκανες στη μυτη...αυτο δεν ηταν κ πολυ καλη ιδεα. δεν ειναι ευκολο βεβαια εσυ μονος σου με το δαχτυλο να κουνησεις το κοκαλο, ομως επειδη ποτε δε ξερεις, καλο ειναι να το δεις ο γιατρος στο follow up ωστε να επιβεβαιωσει οτι ολα ειναι σωστα στη θεση τους.

το καπνισμα να το κοψεις, καθυστερει πολυ την αναρρωση κ θα εισαι avatar για περισσοτερο καιρο...αν θες να ξαναγινεις ανθρωπος συντομα, αλκοολ, τσιγαρο κ αλατι κοψ'τα μαχαιρι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 27-05-12 στις 12:22.
Παράθεση

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O donakri έγραψε στις 17:14, 27-05-12:

ευχαριστω για την απαντηση.οπως ειπα καποιο πονο δεν ενιωσα οποτε ειναι ψιλοπαραλογο να μετακινησα κατι και να μην ενιωσα καποιο πονο η να δω καποιο σημαδι.οσο αναφορα το avatar που ειπα εννοω σε σχημα της μυτης και του γενικου συνολο οχι σε χρωμα..εχει μειωθει βεβαια αλλα ακομα δειχνω καπως ετσι..μελανιες δεν εχω,κατι πολυ λιγα.γενικα σε ανφας αλλαζει καθολου το προσωπο μετα απο μια τετοια επεμβαση?η καμπουρα που ειχα ηταν σχετικα μικρη οχι κατι μεγαλο.επισης αν βλεπω τη μυτη απο προφιλ κανει ενα ανεβασμα και φαινεται πιο μακρια μπροστα..θα μειωθουν και αυτα?θα γινει δλδ ευθεια απο κατι σαν "γαλλικη" που ειναι τωρα και θα επανερθει σε μηκος οπως ηταν?(εκτος απο τη καμπουρα και το διαφραγμα δεν πειραξα τιποτα αλλο).

γενικα το ολο πρηξιμο που ξεκιναει αναμεσα απο τα ματια στη κορυφη της μυτης μεχρι κατω σε ποσο καιρο θα εχει φυγει τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του?και οπως ειπα και πιο πανω σε ανφας θα ειμαι ακριβως ιδιος η μπορει να ειναι πιο πλατια απο πριν η ραχη της μυτης ή η κορυφη αναμεσα απο τα ματια?και επειδη ανεφερες για 2 μηνες τοτε για κατι 6μηνα-1 χρονο τι αλλαγες γινονται?

y.g μιλαμε παντα για αλλαγες που θα γινουν εξωτερικα..εκτος κι αν και τα εσωτερικα πρηξιματα(μεσα στη μυτη) επηρεαζουν την εξωτερικη εικονα κατι που δεν ξερω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη donakri : 27-05-12 στις 21:43.
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:35, 28-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από donakri
οπως ειπα καποιο πονο δεν ενιωσα οποτε ειναι ψιλοπαραλογο να μετακινησα κατι και να μην ενιωσα καποιο πονο η να δω καποιο σημαδι.
Ναι, ειναι λιγο απιθανο. καθαρα για ψυχολογικους λογους, κανε ενα follow up. προσπαθησε οσο μπορεις να μην την αγγιζεις χωρις λογο.

οσο αναφορα το avatar που ειπα εννοω σε σχημα της μυτης και του γενικου συνολο οχι σε χρωμα..εχει μειωθει βεβαια αλλα ακομα δειχνω καπως ετσι..μελανιες δεν εχω,κατι πολυ λιγα.γενικα σε ανφας αλλαζει καθολου το προσωπο μετα απο μια τετοια επεμβαση?η καμπουρα που ειχα ηταν σχετικα μικρη οχι κατι μεγαλο.επισης αν βλεπω τη μυτη απο προφιλ κανει ενα ανεβασμα και φαινεται πιο μακρια μπροστα..θα μειωθουν και αυτα?θα γινει δλδ ευθεια απο κατι σαν "γαλλικη" που ειναι τωρα και θα επανερθει σε μηκος οπως ηταν?(εκτος απο τη καμπουρα και το διαφραγμα δεν πειραξα τιποτα αλλο).
γενικα θα αλλαξει η μυτη. κανα 2 μηνο μετα ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτο που βλεπεις οταν βγαινει ο γυψος.
και συνεχιζει να αλλαζει. το πρηξιμο, παει προς τα κατω. πρωτα θα ξεπρηστει η ραχη κ θα στενεψει αισθητα...αν κ παντα θα σου φαινεται λιιιιγο πιο πλατεια απο πριν, επειδη εχει φυγει η καμπουρα. το να αφαιρεις την καμπουρα απο μια μυτη ειναι σα να αφαιρεις την κορυφη απο μια πυραμιδα. δημιουργειται μια ορφθαλμαπατη οσον αφορα το πλατος, παρολο που οι πλευρες δεν εχουν μετακινηθει. η αφαιρεση της καμπουρας με αποτελεσμα το χαμηλωμα της ραχης ειναι και ο λογος που σου φαινεται και πιο μακρυα η μυτη συνολικα. επισης το πρησμενο ακρορινιο συμβαλει στην αισθηση οτι η μυτη ειναι πιο μακρυα κ πιο χοντρη στην ακρη. ειναι βεβαιο πως ολα αυτα που βλεπεις τωρα, θα βελτιωθουν αισθητα με τον καιρο καθως θα ξεπρηζεσαι.

γενικα το ολο πρηξιμο που ξεκιναει αναμεσα απο τα ματια στη κορυφη της μυτης μεχρι κατω σε ποσο καιρο θα εχει φυγει τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του?
στον καθενα χρειαζεται διαφορετικο χρονο, διοτι πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο (πχ η εκαταση των τραυματων, το παχος του δερματος κτλ) σε γενικες γραμμες ομως μεσα στο πρωτο 3 μηνο, η ραχη των περισσοτερων, στρωνει αρκετα.

και οπως ειπα και πιο πανω σε ανφας θα ειμαι ακριβως ιδιος η μπορει να ειναι πιο πλατια απο πριν η ραχη της μυτης ή η κορυφη αναμεσα απο τα ματια?και επειδη ανεφερες για 2 μηνες τοτε για κατι 6μηνα-1 χρονο τι αλλαγες γινονται?
"ακριβως" ιδιος δε θα εσαι....αλλα ουτε κ θα αλλαξεις δραματικα στο ανφας. κανε υπομονη κ συντομα θα αρχισεις να παιρνεις μια ιδεα για το πως θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
οι αλλαγες του πρωτου 3 μηνου ειναι σημαντικες μιας κ το 70-80% του πρηξιματος εχει υποχωρησει σε αυτο το διαστημα. το υπολοιπο πρηξιμο αργει να φυγει κ μπορει να ειναι παρον στο ακρορινιο για ενα χρονο η κ για παραπανω. 0ι αλλαγες δλδ που λαβαινουν χωρα μετα το πρωτο 3 μηνο, εχουν να κανουν με το ακρορινιο κυριως..πχ θα δεις περισσοτερο definition. θα δεις καλυτερα το σχημα του δλδ, την κλιση του κ αλλες τετοιες μικρες λεπτομεριες.

.g μιλαμε παντα για αλλαγες που θα γινουν εξωτερικα..εκτος κι αν και τα εσωτερικα πρηξιματα(μεσα στη μυτη) επηρεαζουν την εξωτερικη εικονα κατι που δεν ξερω.
σιγουρα το εσωτερικο πρηξιμο επηρεαζει την εξωτερικη εμφανιση, μιας κ "παχαινει" τη μυτη συνολικα. επισης το εσωτερικο πρηξιμο ενδεχεται να επηρεαζει κ την αναπνοη κ να την παρεμποδιζει ισως λιγο.
κανε υπομονη κ σε μερικους μηνες θα δεις βελτιωση σε σχεση με αυτο που βλεπεις τωρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 28-05-12 στις 15:31.
Παράθεση

donakri

Νεοφερμένος

O donakri έγραψε στις 14:56, 28-05-12:

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και το δεν θα εισαι ακριβως ιδιος με αγχωσε λιγο αλλα τι να κανουμε..υπομονη..απλα ξερεις πιανοντας (ελαφρα) τη ραχη της μυτης,πλαγια τη μυτη η τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια αντιλαμβανομαι δεν οτι εχω τοσο πολυ πρηξιμο στο δερμα που οταν υποχωρησει θα ειμαι οπως πριν(εστω και με πολυ πιο λιγο πλατια ραχη).Αυτο με κανει και αγχωνομαι..οτι για να επανελθω οπως ειμουν πρεπει να ξεπρηστω "τοσο" ενω δεν εχω-νιωθω τοσο πρηξιμο.και για την ακριβεια δεν μιλαω για τη ραχη αλλα για τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια..εκει φαινεται σα να εχει παχυνει το κοκκαλο και το πρηξιμο του δερματος δεν φαινεται αρκετο ωστε να επανελθει στα φυσιολογικα.που σε αυτο το σημειο δεν εκοψε τιποτα η καμπουρα ηταν πιο κατω.θεωρητικα αφου τοσο ψηλα δεν εκοψε κατι πρεπει να ξαναγινει οπως ηταν..αλλα απο την αλλη οταν ακουμπαω σε ολη εκεινη την επιφανεια δεν εχει τοσο πρηξιμο το δερμα αρα δεν θα γινει οπως ηταν??
Συγνωμη αν σε εχω κουρασει!!
υ.γ.Για το αν θα παραμεινει γαλλικη δεν μου ειπες.εκτος απο τη καμπουρα εξυσε και λιγο απο το μαλακο μερος κατω απο το κοκκαλο ωστε να γινει ευθεια..αυτο το σημειο της μυτης το μαλακο μερος δηλαδη θα ξεπρηστει τοσο ωστε να γινει ευθεια η μυτη ή θα μεινει ετσι γαλλικη?απο οσο ειδα απο αλλες σελιδες ολοι ετσι ηταν και σε ολους επεσε και εγινε ευθεια αλλα δεν καταλαβα αν λενε για το ακρονινιο αν ηταν πιο ανασηκωμενο η για το σημειο που λεω εγω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη donakri : 28-05-12 στις 15:32.
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 15:47, 28-05-12:

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου αν και το δεν θα εισαι ακριβως ιδιος με αγχωσε λιγο αλλα τι να κανουμε..υπομονη..
την επεμβαση την εκανες για να αλλαξεις προς το καλυτερο το προφιλ σου απο οτι καταλαβα.
αυτη η αλλαγη δεν γινεται να αφησει εντελως ανεπαφο το ανφας. ομως η αλλαγη στο ανφας θα ειναι κ αυτη προς το καλυτερο. απλα ισως δε το βλεπεις ακομα λογω της ταλαιπωριας που εχει υποστει το προσωπο σου κ κυριως λογω του πρηξιματος.

απλα ξερεις πιανοντας (ελαφρα) τη ραχη της μυτης,πλαγια τη μυτη η τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια αντιλαμβανομαι δεν οτι εχω τοσο πολυ πρηξιμο στο δερμα που οταν υποχωρησει θα ειμαι οπως πριν(εστω και με πολυ πιο λιγο πλατια ραχη).Αυτο με κανει και αγχωνομαι..οτι για να επανελθω οπως ειμουν πρεπει να ξεπρηστω "τοσο" ενω δεν εχω-νιωθω τοσο πρηξιμο.
εχεις πολυ περισσοτερο πρηξιμο κ στραπατσαρισμα απο οσο νομιζεις και θα το καταλαβεις σε κανα 2 μηνο οταν θα συγκρινεις τις σημερινες σου φωτογραφιες με τις τοτε

και για την ακριβεια δεν μιλαω για τη ραχη αλλα για τη κορυφη αναμεσα απο τα ματια..εκει φαινεται σα να εχει παχυνει το κοκκαλο και το πρηξιμο του δερματος δεν φαινεται αρκετο ωστε να επανελθει στα φυσιολογικα.που σε αυτο το σημειο δεν εκοψε τιποτα η καμπουρα ηταν πιο κατω.
το κοκαλο εκει δεν παχυνε, αυτο που εχει παχυνει ειναι το δερμα κ οι ιστοι, εχουν ολα πρηστει απο τα τραυματα. θα επανελθεις στα φυσιολογικα σου , οταν ολα θα πανε στη θεση τους θα ξαναβρεις την παλια οψη σου.
αυτο που σε εχει τρομαξει ειναι που εχασες την παλια σου οψη, αλλα αυτο θα αποκατασταθει συντομα, δεν ειναι μονιμο.

Για το αν θα παραμεινει γαλλικη δεν μου ειπες.
χαχαχαχα..αυτο δε γινεται το ξερω... το ακρορινιο σιγουρα θα κατεβει καθως θα ξεπρηζεται, αλλα το ποσο θα κατεβει εξαρταται απο την τεχνικη που χρησιμοποιησε ο γιατρος στο χειρουργειο. μπορεις να τον ρωτησεις σχετικα με αυτο.

ο εκτος απο τη καμπουρα εξυσε και λιγο απο το μαλακο μερος κατω απο το κοκκαλο ωστε να γινει ευθεια..αυτο το σημειο της μυτης το μαλακο μερος δηλαδη θα ξεπρηστει τοσο ωστε να γινει ευθεια η μυτη ή θα μεινει ετσι γαλλικη?απο οσο ειδα απο αλλες σελιδες ολοι ετσι ηταν και σε ολους επεσε και εγινε ευθεια αλλα δεν καταλαβα αν λενε για το ακρονινιο αν ηταν πιο ανασηκωμενο η για το σημειο που λεω εγω.
αν καταλαβα καλα, εσυ λες για την περιοχη που ειναι πανω απο το ακρορινιο?το χονδρινο τμημα κατω απο το ρινικο οστο? το supra-tip?...πρεπει να μιλας για αυτο το τμημα της μυτης. αν αυτο ειναι σε ευθεια με το ρινικο οστο (το πανω τμημα που λες) κ μονο η ακρη σηκωνεται, τοτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις, η ακρη θα ξεφουσκωσει καθως θα ξεπρηζεται κ το πιθανοτερο ειναι ολα να ευθυγραμμιστουν.

Παράθεση

donakri

Νεοφερμένος

O donakri έγραψε στις 16:14, 28-05-12:

μμ για το "γαλλικη" δεν ανασηκωνεται το ακρορινιο..απλα ειναι πιο υψυλο το μαλακο μερος που ειναι κατω απο το κοκκαλο η μετα οπως προτιμας.απο προφιλ δηλαδη το κοκκαλο ειναι σε αυθεια και κανει μια μικρη γωνια με το που αρχιζει η "μαλακη ραχη" της μυτης..οπως ειπα εξυσε και εκει λιγο ωστε να ερθει σε ευθεια..απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτη η γωνια θα φυγει η θα μεινει ετσι ενα σκλοπατι πιο πανω το μαλακο μερος.

οσο αναφορα το πανω μερος αμα ηταν τοσο πολυ το πρηξιμο δεν θα το καταλαβαινα?ενταξει οκ οταν το πιεσω ελαφρα ειναι πιο παχυ το δερμα αλλα ψιλοακουμπαω κοκκαλο.τα κοκκαλα δεν πρηζονται επισης ειπες αν εκανε οστεοτομη εχουν δεσει οποτε μονο το πρηξιμο στο δερμα μενει και αυτο ειναι λιγο..οπως ειχα δει και σε αλλη σελιδα μπορει να το ειχες γραψει και εσυ οτι ειναι σαν να εχω μια κουβερτα πανω απο το κοκκαλο ενω οταν γινει σεντονι(ξεπριστει) θα φανουν οι λεπτομερειες..ε η κουβερτα δεν ειναι τοσο χοντρη..

Παράθεση

pigasus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pigasus
H pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H pigasus έγραψε στις 16:47, 28-05-12:

Απορία που μου προέκυψε..Τρέξιμο πόσο καιρό μετά την επέμβαση επιτρέπεται;Ξέρω ότι επιτρέπεται μόνο ήπια άσκηση χωρίς βάρη.+επειδή το τρέξιμο εμπεριέχει κραδασμούς δεν ξέρω αν επιτρέπεται..όποιος γνωρίζει ας βοηθήσει

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:53, 29-05-12:

μμ για το "γαλλικη" δεν ανασηκωνεται το ακρορινιο..απλα ειναι πιο υψυλο το μαλακο μερος που ειναι κατω απο το κοκκαλο η μετα οπως προτιμας.απο προφιλ δηλαδη το κοκκαλο ειναι σε αυθεια και κανει μια μικρη γωνια με το που αρχιζει η "μαλακη ραχη" της μυτης..οπως ειπα εξυσε και εκει λιγο ωστε να ερθει σε ευθεια..απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτη η γωνια θα φυγει η θα μεινει ετσι ενα σκλοπατι πιο πανω το μαλακο μερος.
επειδη εισαι ακομα πολυ νωρις στην αναρρωση, το πιθανοτερο ειναι οτι ολα τα φουσκωματα, να ειναι πρηξιματα.
κανε λιγο υπομονη να δεις πως θα γινει η μυτη σου καθως θα ξεπρηζεται. αν δεις οτι εχει περασει κανα 2 μηνο- 3μηνο κ τιποτα απο αυτα που σε ενοχλουν δεν δειχνει διαθεσεις να κατεβει, τοτε θα πρεπει να μιλησεις με τον γιατρο.

οσο αναφορα το πανω μερος αμα ηταν τοσο πολυ το πρηξιμο δεν θα το καταλαβαινα?ενταξει οκ οταν το πιεσω ελαφρα ειναι πιο παχυ το δερμα αλλα ψιλοακουμπαω κοκκαλο.τα κοκκαλα δεν πρηζονται επισης ειπες αν εκανε οστεοτομη εχουν δεσει οποτε μονο το πρηξιμο στο δερμα μενει και αυτο ειναι λιγο..οπως ειχα δει και σε αλλη σελιδα μπορει να το ειχες γραψει και εσυ οτι ειναι σαν να εχω μια κουβερτα πανω απο το κοκκαλο ενω οταν γινει σεντονι(ξεπριστει) θα φανουν οι λεπτομερειες..ε η κουβερτα δεν ειναι τοσο χοντρη..
ισως δε το καταλαβαινεις τωρα, αλλα θα δεις οτι μετα απο 2 μηνες θα εχεις αλλαξει.
ειναι πολυ νωρις για να προσπαθεις να βγαλεις συμπερασματα, πιεζοντας τη μυτη, ψαχνοντας το κοκαλο κατω απο το δερμα κτλ. δωσε χρονο στον σωμα σου να αναρρωσει. αλλωστε σε αυτη τη φαση, δε μπορεις να κανεις τιποτα και το να αγχωνεσαι δε βοηθαει καθολου την αναρρωση.

Παράθεση

donakri

Νεοφερμένος

O donakri έγραψε στις 22:59, 30-05-12:

Παντως εχει ενα βιντεο με το Σκουρα που λεει οτι τα περι 2-μηνου 6μηνου και κτλ ειναι μυθος και οτι η μυτη περνει τη τελικη μορφη της 10-15 μερες μετα την επεμβαση...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 10:06, 31-05-12:

Παντως εχει ενα βιντεο με το Σκουρα που λεει οτι τα περι 2-μηνου 6μηνου και κτλ ειναι μυθος και οτι η μυτη περνει τη τελικη μορφη της 10-15 μερες μετα την επεμβαση...
ο σκ διαφωνει με την παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα. wow!
μαλλον προσπαθει να πεισει τους αναποφασιστους, παρουσιαζοντας την επεμβαση ως κατι απλο απο το οποιο σε 15 μερουλες εχεις ξεμπερδεψει. μονο εξηγειται η δηλωση του. εκτος κ αν κανει επεμβασεις σε αλιεν, που δεν εχουν ιστους κ δεν πρηζονται.

η δικη μου μυτη, 3 μηνες μετα, ηταν αρκετα διαφορετικη απο οτι ηταν 15 μερες μετα. απο τον τριτο μηνα κ μετα, παρατηρω μια σταθεροποιηση στην εμφανιση της, μιας κ το πρηξιμο εχει φυγει απο τη ραχη κ εχω μονο λιγο στο ακρορινιο. οταν φυγει εντελως κ απο εκει, τοτε θα μπορω να μιλησω για την "τελικη μορφη".
στις 15 μερες βλεπεις το βασικο σχημα κ μεγεθος. το βασικο. οχι το τελικο.

Παράθεση

asteraki29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asteraki29
H asteraki29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H asteraki29 :) έγραψε στις 15:20, 08-06-12:

Και εγώ θέλω να κάνω ρινοπλατική αλλά αφενός φοβάμαι μία πιθανή αποτυχία και εφετέρου έχω ακούσει οτι το πρόσωπο κάνει και 1μιση χρόνο να ξεπρηστεί εντελώς...ισχύειιιι???

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:56, 10-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από asteraki29
Και εγώ θέλω να κάνω ρινοπλατική αλλά αφενός φοβάμαι μία πιθανή αποτυχία και εφετέρου έχω ακούσει οτι το πρόσωπο κάνει και 1μιση χρόνο να ξεπρηστεί εντελώς...ισχύειιιι???
απο ποιον το εχεις ακουσει αυτο? κατα κανονα, οχι δεν ισχυει. το προσωπο ξεπρηζεται μεσα στους πρωτους δυο μηνες.
εναμισι χρονο ενδεχεται να ειναι πρησμενο μονο το ακρορινιο. το ποσο θα κρατησει το πρηξιμο εξαρταται απο την εκταση των τραυματων, τις ικανοτητες επουλωσης του χειρουργημενου κ το παχος του δερματος.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 15:19, 10-06-12:

από εσας που χετε κανει ρινοπλαστική, ποτε φυξήσατε τη μυτη σας για πρωτη φορα μετα την επεμβαση?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:04, 10-06-12:

Εγώ την φύσαγα απαλά από τότε που μου έβγαλαν τον νάρθηκα, γιατί δεν μπορούσα να βγάζω τον ορό από το στόμα όπως μου είπαν και αναγκαστικά έπρεπε να τον βγάζω από τη μύτη (ΔΕΝ το συνιστώ να το κάνετε). Μετά άρχισα να φυσάω πιό δυνατά πάνω στον μήνα και από τότε τη φυσάω σχεδόν συνέχεια (πάλι ΔΕΝ το συνιστώ). Επίσης μην κάνετε γναθοχειρουργείο για ένα χρόνο περίπου γιατί απαγορεύουν εντελώς το φύσημα (κάτι με τις κόγχες, δεν θυμάμαι ακριβώς) το οποίο εγώ το έκανα και επίσης δεν το συνιστώ.
Μόλις μου έβγαλαν το νάρθηκα, είδα τόσο μεγάλη διαφορά που δεν πίστευα ότι είμαι εγώ. Νόμιζα ότι είναι πολύ καλό το μέγεθος και το σχήμα, αλλά όσο πέρναγε ο καιρός μεγάλωνε. Οπότε έχει κάποια βάση ότι βλέπεις το αποτέλεσμα στις 15 μέρες, αλλά δεν είναι μόνιμο. Θα ξεπρηστεί τελείως σε 1-2 χρόνια, ανάλογα τον οργανισμό και το ποσοστό της αλλαγής. Εγώ έχω περάσει το χρόνο και ακόμα ΔΕΝ είμαι εντάξει, γιατί αφ ενός έχω χοντρό δέρμα (το οποίο πρέπει μόνο του να συρρικνωθεί και να "κάτσει" πάνω στο χόνδρο, πράγμα που μπορεί να πάρει πολύ καιρό) και αφ ετέρου την κοπάναγα συνέχεια και η "δική" μου μύτη ήταν πάρα πολύ μεγάλη, αρα πιό δύσκολη περίπτωση.
Φανταστείτε το έτσι: χάνετε κιλά ξαφνικά, αλλά το δέρμα συνεχίζει να είναι "τεντωμένο" και φαίνεστε ακόμα χοντροί. Θέλει πολύ καιρό για να επανέλθει και να σφίξει.

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 17:36, 11-06-12:

ενδιαφέροντα όλα αυτά. εγώ ευτυχώς δεν έχω χοντρό δέρμα. δεν κατάλαβα πάντως κάνει να τη φυσάμε ή όχι? για ένα χρόνο δεν κάνει? εγώ εχω κλεισει ένα μήνα και έτυχε να τη φυσήξω... ντάξει όχι και πάρα πολυ δυνατά αλλά τη φύσηξα...
γενικά φερομαι κανονικα πλεον γιατί έχω βαρεθει. κοιμάμαι και στα πλαγια..δεν την πατηκώνω αλλά όσο να ναι μπορεί να πειράζει.
ε μα..ότι είναι να γίνει θα γίνει...σωστα?

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 21:46, 11-06-12:

ενδιαφέροντα όλα αυτά. εγώ ευτυχώς δεν έχω χοντρό δέρμα. δεν κατάλαβα πάντως κάνει να τη φυσάμε ή όχι? για ένα χρόνο δεν κάνει? εγώ εχω κλεισει ένα μήνα και έτυχε να τη φυσήξω... ντάξει όχι και πάρα πολυ δυνατά αλλά τη φύσηξα...
γενικά φερομαι κανονικα πλεον γιατί έχω βαρεθει. κοιμάμαι και στα πλαγια..δεν την πατηκώνω αλλά όσο να ναι μπορεί να πειράζει.
ε μα..ότι είναι να γίνει θα γίνει...σωστα?
ΣΩΣΤΑ!!!

Παράθεση

gka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gka
Ο gka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O gka έγραψε στις 11:18, 12-06-12:

Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 25 ετών. Δυστυχώς χρειάζεται να κάνω την συγκεκριμένη επέμβαση λόγω πολύ σοβαρού προβλήματος στο διάφραγμα (όσοι ΩΡΛ με είδαν τα έχασαν). Έχω άπνοιες, και γενικά ζω ένα μαρτύριο, δεν αναπνέω, δεν μυρίζω, έχω συνέχεια αλλεργίες κτλ...

Αισθητικά η μύτη δεν είναι τέλεια αλλά ούτε και άσχημη (έχει συμμετρία όμως στο κόκκαλο στο πάνω σημείο δημιουργεί σκιά στις φωτογραφίες ) , απλά φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν λόγω του ότι η επέμβαση θα είναι σοβαρή και θα πρέπει να διορθωθούν και εξωτερικές ατέλειες. Με οικογενειακό φίλο ΩΡΛ (χωρίς κανένα δόλο) μου ανέφερε πως μετά ίσως χρειαστεί και μια επέμβαση στο πηγούνι, διότι λόγω της ιδιομορφίας του διαφράγματος ίσως αλλάξουν και τα χαρακτηριστικά (με σόκαρε αυτό που άκουσα).

Γενικά, αν εξαιρέσουμε κάτι σημάδια που είχα στο πρόσωπο λόγω ακμής δεν έχω κόμπλεξ με την εμφάνιση μου. Σίγουρα μια σωστή επέμβαση θα βελτιώσει και την εμφάνιση μου, αλλά με αυτά που διάβασα μέχρι την 19 σελίδα στο παρών topic τρόμαξα (δεν άντεξα να πάω παρακάτω).

Όποιος θα μπορούσε να συστήσει κάποιον, όπως επίσης και να αποκλείσει κάποιον θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Πλαστικούς τύπου celebrity τους έχω αποκλείσει. Ψάχνω εξειδικευμένο πλαστικό προσώπου (ρηνοπλαστικό).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:45, 12-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από gka
Παιδιά καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος και ονομάζομαι Κωνσταντίνος είμαι 25 ετών. Δυστυχώς χρειάζεται να κάνω την συγκεκριμένη επέμβαση λόγω πολύ σοβαρού προβλήματος στο διάφραγμα (όσοι ΩΡΛ με είδαν τα έχασαν). Έχω άπνοιες, και γενικά ζω ένα μαρτύριο, δεν αναπνέω, δεν μυρίζω, έχω συνέχεια αλλεργίες κτλ...

Αισθητικά η μύτη δεν είναι τέλεια αλλά ούτε και άσχημη (έχει συμμετρία όμως στο κόκκαλο στο πάνω σημείο δημιουργεί σκιά στις φωτογραφίες ) , απλά φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν λόγω του ότι η επέμβαση θα είναι σοβαρή και θα πρέπει να διορθωθούν και εξωτερικές ατέλειες. Με οικογενειακό φίλο ΩΡΛ (χωρίς κανένα δόλο) μου ανέφερε πως μετά ίσως χρειαστεί και μια επέμβαση στο πηγούνι, διότι λόγω της ιδιομορφίας του διαφράγματος ίσως αλλάξουν και τα χαρακτηριστικά (με σόκαρε αυτό που άκουσα).

Γενικά, αν εξαιρέσουμε κάτι σημάδια που είχα στο πρόσωπο λόγω ακμής δεν έχω κόμπλεξ με την εμφάνιση μου. Σίγουρα μια σωστή επέμβαση θα βελτιώσει και την εμφάνιση μου, αλλά με αυτά που διάβασα μέχρι την 19 σελίδα στο παρών topic τρόμαξα (δεν άντεξα να πάω παρακάτω).

Όποιος θα μπορούσε να συστήσει κάποιον, όπως επίσης και να αποκλείσει κάποιον θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Πλαστικούς τύπου celebrity τους έχω αποκλείσει. Ψάχνω εξειδικευμένο πλαστικό προσώπου (ρηνοπλαστικό).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
η επεμβαση για ευθειασμο διαφραγματος ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ επεμβαση απο την πλαστικη, γινεται για λειτουργικους λογους κ δε θα επηρεασει την εμφανιση της μυτης σου. η μυτη αλλαζει σχημα οταν αλλαχτει το ρινικο οστο κ τα χονδρινα τμηματα. το διαφραγμα ειναι αλλο σημειο της μυτης κ το χειρουργει αποκλειστικα ωρλ και ΟΧΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ.
παλιοτερα αν χερειαζοταν επεμβαση στο διαφραγμα και πλαστικη μαζι, ναρκωναν τον ασθενη, ξεκιναγε ο ωρλ με το διαφραγμα κ μετα ολοκληρωνε ο πλαστικος με το αισθητικο κομματι. πλεον πολλοι ωρλ ειναι εξειδικευμενοι στην παλστικη προσωπου οποτε μπορουν να κανουν κ τις 2 επεμβασεις χωρις να μπερδευονται πολλα ατομα στο χειρουργειο.
πολλοι ασθενεις που πρεπει να χειρουργηθουν για ευθειασμο διαφραγματος, μπορουν να επωφεληθουν απο την ταλαιπωρια κ να αλλαξουν κ τις αισθητικες ατελειες. ομως αυτο δεν ειναι υποχρεωτικο. αν σε καποιον αρεσει η μυτη του, μπορει να φτιαξει την αναπνοη του ευθειαζοντας το διαφραγμα, χωρις να αλλαξει η μυτη εμφανισιακα καθολου.

συζητησε με οσο περισσοτερους γιατρους μπορεις, ενημερωσου οσο καλυτερα γινεται κ να εισαι προσεκτικος, διοτι πολλοι μπορει να σου πουν διαφορα, ωστε να επωφεληθουν κ απο το κοστος της πλαστικης.

τωρα οσον αφορα τον οικογενειακο φιλο γιατρο..που απο διαφραγμα σε εφτασε μεχρι πηγουνι (!!) ...προτιμω να μη το σχολιασω...

Παράθεση

gka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gka

O gka έγραψε στις 14:17, 12-06-12:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Δυστυχώς έτσι όπως είναι η μύτη μου θα χρειαστεί και πλαστική (γενικά είναι δύσκολο να καταλάβει κάποιος αν δεν την δει), μπορεί εξωτερικά να μην είναι τόσο χάλια αλλά όπως μου ανέφεραν αρκετοί ΩΡΛ που έχω επισκεφτεί αλλά θα χρειαστεί σίγουρα και αισθητική επέμβαση.

Τώρα περισσότερα δεν ξέρω και εγώ για να σου πω την αλήθεια αλλά αφού θα υποστώ που θα υποστώ το χειρουργείου γιατί να μην έχω μια πολύ καλύτερη μύτη?

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 14:24, 12-06-12:

..... αλλά αφού θα υποστώ που θα υποστώ το χειρουργείου γιατί να μην έχω μια πολύ καλύτερη μύτη?
την απαντηση την εδωσες μονος σου στο πρωτο ποστ σου: "φοβάμαι μην πάω να διορθώσω το διάφραγμα και φύγω με μύτη χειρότερη από ότι ήμουν"
φυσικα κ μπορεις να εχεις μια καλυτερη μυτη, γιατι οχι?
το δυσκολο ειναι να ξεπερασει καποιος το φοβο της αποτυχιας κ να προχωρησει.
αν οσοι γιατροι εχεις δει εχουν κρινει οτι θα χρειαστεις κ πλαστικη τοτε go for it! κ καλη τυχη στην επιλογη χειρουργου

Παράθεση

gka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gka

O gka έγραψε στις 15:40, 12-06-12:

Τον φόβο της αποτυχίας τρέμω...

Θα αρχ΄σω επισκέψεις και θα δω τι θα μου πουν, σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού στον Σ. στο κολονάκι γιατί είδα πολλούς να είναι ευχαριστημένοι...

Παράθεση

mmmm11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mmmm11 έγραψε στις 18:53, 14-06-12:

Παιδιά κολύμβηση και άσκηση πότε αρχίσατε? μετά τους 2 μήνες?

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mallorca1983
H mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H mallorca1983 έγραψε στις 21:23, 14-06-12:

hello!!!! δεν έχω καλή εμπειρία από τον συγκεκριμένο γιατρό όπως έχω αναφέρει και παλαιότερα, και έχω να τονίσω ότι η συμπεριφορά του είναι το λιγότερο απαράδεκτη!!!! είναι απ τους γιατρούς που σε περίπτωση λάθους, όχι μονο δεν θα το παραδεχτεί, αλλα θα σε ειρωνεύεται τόσο, ώστε να φτάσεις στα όρια σου και να μην ξαναπατήσεις στο γραφείο του.....αυτό λέγεται έλλειψη επαγγελματισμού κατ' εμέ, και θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς διπλα....διότι θεωρούσα ότι δεν παίζει ρολο ο χαρακτήρας του γιατρού, αλλα η δουλειά του, έλα όμως που το βρήκα μπροστά μου!!!και επειδή είμαι καμμένη δυο φορες, και τώρα ψάχνω να βρω ικανό γιατρό να διορθώσει την παραμορφωμένη μύτη μου, θα σε συμβούλευα να το ψάξεις όσο δεν πάει!!!πάρε πολλές γνώμες, ζητα από άτομα σε forum να σου στείλουν φωτό πριν και μετά, καθώς αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να δεις πραγματικά την δουλειά τους....τα site των γιατρών δεν τα θεωρώ απολύτως έγκυρα, καθώς δεν είναι λίγοι αυτοί που χρησιμοποιούν το photoshop για να δείχνουν το τέλειο!!!θέλει πολύ προσοχή πιστεύω....εννοείται ότι δεν στα λέω αυτά για να τρομάξεις, αλλα πιστεύω ότι είναι καλο να γνωρίζουμε ότι υπάρχει και η αρνητική πλευρά των πραγμάτων, για να είμαστε πιο προσεχτικοί στις επιλογές μας....εγώ το πλήρωσα πολύ ακριβά, πίστεψε με!

Good luck εύχομαι, και αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, feel free να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mercury : 14-06-12 στις 21:36. Αιτία: Μετατροπή απο greeklish
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 01:07, 22-06-12:

Θα αρχ΄σω επισκέψεις και θα δω τι θα μου πουν, σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού στον Σ. στο κολονάκι γιατί είδα πολλούς να είναι ευχαριστημένοι...
Είπες δεν θες celebrity γιατρούς...αυτος είναι ο ορισμός του celebrity.
Παιδιά κολύμβηση και άσκηση πότε αρχίσατε? μετά τους 2 μήνες?
Ενα μήνα λένε, αλλά το βλέπεις αυτό. Εγώ πχ αρχισα στις 4-5 εβδομάδες νομίζω, αλλά ήπια σχετικά (πλατσουρίσματα, χορό,κλπ)

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 19:34, 23-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Είπες δεν θες celebrity γιατρούς...αυτος είναι ο ορισμός του celebrity.

Ενα μήνα λένε, αλλά το βλέπεις αυτό. Εγώ πχ αρχισα στις 4-5 εβδομάδες νομίζω, αλλά ήπια σχετικά (πλατσουρίσματα, χορό,κλπ)
να σε ρωτησω κατι...εχεις ακομα θεμα με το φτερνισμα??

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mallorca1983
H mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H mallorca1983 έγραψε στις 16:39, 24-06-12:

[QUOTE=christinelle;3158678]Είπες δεν θες celebrity γιατρούς...αυτος είναι ο ορισμός του celebrity.

χαχαχ....σωστό!!!βασικά το όνομα Σκ.... ορίζεται ως εξής: useless, arrogant, greedy, needy, self-involved, sarcastic A@@HOLE!! ....i'm sure u get the point...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους