Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,691 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,517 μηνύματα σε 91,617 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 213 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

john29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john29
Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O john29 έγραψε στις 21:16, 25-06-12:

Γεια σας ειμαι και εγω ενας απο τους πολλους υποψηφιους για ρινοπλαστικη,μαζι με διορθωση του διαφραγματος.
Η μυτη μου ειναι με ελαφρια καμπουριτσα, λιγο χοντρη και "κολλημενη" με το μετωπο.Προσδοκια να γινει ισια πιο λεπτη λιγο,να ξεχωριζει απο το μετωπο(σκαλοπατακι),να εναρμονιστη αναλογα το ακρορινιο.
Διαβασα περιστασιακα καποια ποστ απο τις 196(!) σελιδες και διαπιστωνοντας οτι καποια ατομα,ειστε αρκετα ψαγμενοι,και θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας,για αυτη μου την αποφαση,κυριως στην επιλογη γιατρου μιας και δεν εχω ιδεα.(Αθηνα)

Η πρωτη επαφη που ειχα με γιατρο,ηταν με τον κυριο Β.Παυλ.,οπου απο αρκετους εχω ακουσει καλα σχολια .
Απο την επισκεψη που ειχα μαζι του δεν μπορω να πω οτι με κερδισε ιδιαιτερα σαν ανθρωπος(ειμαι να πω κ αρκετα δυσκολος κ γενικα δεν με πειθουν τα επαγγελματικα "κολπα"λογια κτλ...).
Δεν ειχε κ πολυ ορεξη να μου εξηγηση τι κ πως και εγω ειμαι κ περιεργος τυπος και θελω να ξερω τα παντα με τι παραμικρη λεπτομερεια σε σημειο παρανοιας.
Απο την αλλη ισως λογικο μιας και εγω δεν ειχα παει με σκοπο να κλεισω χειρουργειο απλα για να τον δω κ να με δει.., (ειδαλιως θα τον αναγκαζα θελοντας κ μη ,να μπει σε λεπτομερειες κτλ.)
Με εβγαλε μια φωτογραφια ,και πολεμουσε με μια βλακεια σαν τη ζωγραφικη εφαρμογη,να μου δειξει τη μυτη μου,την εκανε λιγο μικρη κατα τη γνωμη,αλλα δεν μου αρεσε που οταν πηγαινα να πω τη γνωμη μου,δεν ηταν δεκτικος,μου ειπε "εγω ξερω... εσυ δεν ξερεις"(λες και εισαι κανα ταγαρι,και δεν νιωθεις),σαν πολυ αλαζονας και με μεγαλη ιδεα για τον εαυτο του μου φανηκε.
Τελοσπαντων δεν καθισα να αναλυσω επ ακριβως τι και πως θελω,εννοειτε πως αν ερθει η στιγμη με το laptop και το photoshop θα παω εκει ,δεν παιζει)
ΜΑΚΑΡΙ ο ανθρωπος να ειναι οντως τοσο καλως οσο ακουγετε και που ο ιδιος συνεχεια διαφημιζε...
Προς το παρον ειναι ο μονος που ειχα ακουσει καποια καλα σχολια ,και επισκεφτηκα.

Θα ηθελα (σκοπος του ποστ),να μου προτεινετε (κ μεσω p.m.)εαν γνωριζετε επισης καποιο καλο που ξερετε και συστηνετε ανεπιφυλακτα οι ψαγμενοι...να απευθυνθω.
Τελος δεν με ενδιαφερει να ειναι celebrity (κ για λογους κοστους),αλλα κυριως με ενδιαφερει να ειναι καλος κ σωστος επιστημονας και γνωστης στη δουλεια του ,ωστε να μεινω ικανοποιημενος.

-Ευχαριστω-

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 17:07, 27-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από new life
να σε ρωτησω κατι...εχεις ακομα θεμα με το φτερνισμα??
Oχι, αυτό πέρασε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aaaaa!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aaaaa!!
H Aaaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Aaaaa!! έγραψε στις 01:30, 03-07-12:

Γεια σας κ απο μένα! Έκανα ανοιχτή ρινοπλαστικη κ διάφραγμα πριν απο 1,5 μήνα! Το χειρουργείο διήρκησε 3 ώρες κ μπορώ να χαρΑκτηρησω την διαδικασία ιδιαίτερα ευχάριστη! Το χειρουργείο πραγματοποιήθηκε απο δυο γιατρούς, έναν ωριλα κ έναν πλαστικό(όχι μαιντανος της tv)! To αποτέλεσμα με έχει ενθουσιάσει κ είναι μακράν καλύτερο των προσδοκιών μου,μέχρι στιγμής! Ήμουν απο τις τυχερες που δεν ένιωσαν τον παραμικρό πόνο! Περπατούσα κανονικά 3 ώρες μετά την επέμβαση, έβαλα φακούς επαφής κ βουρτσισα δόντια την ίδια μερα, κοιμήθηκα 6 ώρες σερί το πρώτο βράδυ στο νοσοκομείο! Τρίτη την εκανα κ Πέμπτη ,2μερες μετα,οδηγησα,βγήκα για καφέ κ βόλτα καθώς κ το Σάββατο κ την κυριακή πήγα για μπάνιο! Στην σκιά κ δεν βουτουσα κεφάλι! Κ όλα αυτά με το γυψακι κ τα εξωτερικά ράμματα! Οι γιατροί μου ήταν φοβερόι κ συνέβαλαν στο να δώ την όλη διαδικασία τόσο θετικά!!!!

Παράθεση

Aaaaa!!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aaaaa!!
H Aaaaa!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Aaaaa!! έγραψε στις 01:36, 03-07-12:

Να συμπληρώσω πως τα μόνα ενοχλητικά ήταν η απώλεια γεύσης κ το μούδιασμα της άνω γναθου τις πρώτες 4 μέρες , το πρηξιμο το οποίο έχω ακόμα κ το ότι η μύτη βουλωνε απίστευτα τις πρώτες μέρες! Πήγαινα κάθε μερα στο νοσοκομείο για καθαρισμό! Παρολαυτα ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που όλα αυτά μου φαίνονταν ασήμαντα!!μετανιωνω που δεν την εκανα νωρίτερα καθώς ο φόβος με έκανε να το αναβαλω διαρκώς!

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mallorca1983
H mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H mallorca1983 έγραψε στις 06:55, 03-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aaaaa!!
Να συμπληρώσω πως τα μόνα ενοχλητικά ήταν η απώλεια γεύσης κ το μούδιασμα της άνω γναθου τις πρώτες 4 μέρες , το πρηξιμο το οποίο έχω ακόμα κ το ότι η μύτη βουλωνε απίστευτα τις πρώτες μέρες! Πήγαινα κάθε μερα στο νοσοκομείο για καθαρισμό! Παρολαυτα ήμουν τόσο ενθουσιασμένη που όλα αυτά μου φαίνονταν ασήμαντα!!μετανιωνω που δεν την εκανα νωρίτερα καθώς ο φόβος με έκανε να το αναβαλω διαρκώς!
Συγχαρητήρια! Καλή ανάρρωση!!! Μπορείς να μου στείλεις ποιος είναι ο γιατρός σου;

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 20:06, 04-07-12:

Γεια σας ετυχε ποτε σε κανενα να εχει εμπειρια απο τον στρατιωτικο K.Σουλ....κα

Παράθεση

ELISAVET (λίζα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ELISAVET
H λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H ELISAVET έγραψε στις 00:30, 05-07-12:

Γεια σας!! Ειμαι κ εγω υποψηφια για ρινοπλαστική! Αρχικά είχα κάνει μια έρευνα σχετικά με τα πιο γνωστά ονόματα που ακούγονται. ξεκίνησα λοιπόν να κλείσω ραντεβου πρώτα στο Υγεία που πραγματοποιούν την "ατραυματικη ρινοπλαστική" . Μιλώντας όμως με μια γνωστή μας γιατρό , αποφάσισα να μην πάω εκει γιατι με απέτρεψε! έτσι, πήρα τη γνώμη μιας γνωστής μας που με είχε χειρουργήσει πιο παλιά στα δάχτυλα και ζήτησα τη δική της γνώμη. Η μύτη μου δεν εχει καμπούρα ή κάποιο προβλημα σε κοκαλο, αλλά είναι χοντρουλή στο ακρορρίνιο κ επειδή είμαι και πολύ αδύνατη, χτυπάει ως ένα πολύ έντονο στοιχείο στο πρόσωπο μ. Η γιατρός αυτή δεν είναι απο τις γνωστές, είναι φοβερος άνθρωπος και συζητησα μαζι της. Η γνωμη της ηταν πως θα μικρυνει το ακρορρινιο,θα το ανασηκωσει λιγο γιατι πέφτει όταν γελάω και θα λεπτυνει τα ρουθούνια. Αυτό ομως που με κατατρεχει είναι ενα αγχος επειδη δεν ειναι γνωστή. Δεν ειναι φιρμα. Είναι μεγάλη σε ηλικία , έχει πείρα, δεν εχω δει δουλειά της αλλα την εμπιστεύομαι. Ποια η αποψη σας; Βέβαια πιστευω οτι κ στον κορυφαιο να πηγαινα, πάλι το ίδιο άγχος του αποτελέσματος θα είχα.

Παράθεση

Athena<3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athena<3
H Athena<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Athena<3 έγραψε στις 01:58, 05-07-12:

Αυτό ήταν ένα θέμα που προβλημάτιζε και συνεχίζει να προβληματίζει και εμένα. Προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω αποφάσεις μόνη μου γιατί είμαι ανήλικη και θα τ'ακούσω..χP Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγές στο σώμα μας όταν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εντάξει, μπορεί να μην ταιριάζει κάτι αισθητικά πάνω μας και τότε να πρέπει όντως να το αλλάξουμε. Π.χ. ο αδερφός μου έχει έναν συνάδελφό του που είχε πολύ μεγάλη μύτη και έκανε πλαστική με άψογο αποτέλεσμα. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που απλά δεν είμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας. Εγώ προσωπικά νιώθω ότι πολλές φορές δεν εκτιμώ αυτό που είμαι εμφανισιακά, γιατί επηρεάζομαι από τα σχόλια των γύρω μου πάρα πολύ. Το καλύτερο πιστεύω είναι να αγαπήσουμε τον εαυτό μας γιατί κανείς δεν είναι τέλειος..! Πάντα υπάρχουν και χειρότερα

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη brigitte_bardot
H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:00, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από ELISAVET
Γεια σας!! Ειμαι κ εγω υποψηφια για ρινοπλαστική! Αρχικά είχα κάνει μια έρευνα σχετικά με τα πιο γνωστά ονόματα που ακούγονται. ξεκίνησα λοιπόν να κλείσω ραντεβου πρώτα στο Υγεία που πραγματοποιούν την "ατραυματικη ρινοπλαστική" . Μιλώντας όμως με μια γνωστή μας γιατρό , αποφάσισα να μην πάω εκει γιατι με απέτρεψε! έτσι, πήρα τη γνώμη μιας γνωστής μας που με είχε χειρουργήσει πιο παλιά στα δάχτυλα και ζήτησα τη δική της γνώμη. Η μύτη μου δεν εχει καμπούρα ή κάποιο προβλημα σε κοκαλο, αλλά είναι χοντρουλή στο ακρορρίνιο κ επειδή είμαι και πολύ αδύνατη, χτυπάει ως ένα πολύ έντονο στοιχείο στο πρόσωπο μ. Η γιατρός αυτή δεν είναι απο τις γνωστές, είναι φοβερος άνθρωπος και συζητησα μαζι της. Η γνωμη της ηταν πως θα μικρυνει το ακρορρινιο,θα το ανασηκωσει λιγο γιατι πέφτει όταν γελάω και θα λεπτυνει τα ρουθούνια. Αυτό ομως που με κατατρεχει είναι ενα αγχος επειδη δεν ειναι γνωστή. Δεν ειναι φιρμα. Είναι μεγάλη σε ηλικία , έχει πείρα, δεν εχω δει δουλειά της αλλα την εμπιστεύομαι. Ποια η αποψη σας; Βέβαια πιστευω οτι κ στον κορυφαιο να πηγαινα, πάλι το ίδιο άγχος του αποτελέσματος θα είχα.
ελισαβετ η γιατρος που σε χειρουργησε στα δαχτυλα, τι ειδικοτητα εχει? ειναι πλαστικος?
θελεις η ιδια να σε χειρουργησει κ στη μυτη δλδ? επειδη αλλαγες στη μυτη ενδεχεται να επηρεασουν την αναπνοη σου, καλυτερα για αυτη τη δουλεια να εμπιστευτεις καποιον χειρουργο που εχει κ γνωσεις ωτορινολαρυγγολογιας. το ζητουμενο δεν ειναι να ειναι "φιρμα" ο γιατρος. το ζητουμενο ειναι να εχει την πειρα αλλα κ την καταλληλη εξειδικευση επανω στη μυτη. η γιατρος αυτη, ποσες μυτες εχει χειρουργησει? με τι αποτελεσματα? εχεις δει δουλεια της? το οτι εγχειρησε με επιτυχια τα δαχτυλα σου δεν εγγυαται οτι μπορει να αναλαβει με επιτυχια να χειρουργησει ενα οργανο με μια τοσο περιπλοκη λειτουργια οσο η μυτη. προσπαθησε να μαθεις περισσοτερα για το ιστορικο που εχει η γιατρος με μυτες.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:09, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Aaaaa!!
Γεια σας κ απο μένα! Έκανα ανοιχτή ρινοπλαστικη κ διάφραγμα πριν απο 1,5 μήνα! Το χειρουργείο διήρκησε 3 ώρες κ μπορώ να χαρΑκτηρησω την διαδικασία ιδιαίτερα ευχάριστη! Το χειρουργείο πραγματοποιήθηκε απο δυο γιατρούς, έναν ωριλα κ έναν πλαστικό(όχι μαιντανος της tv)! To αποτέλεσμα με έχει ενθουσιάσει κ είναι μακράν καλύτερο των προσδοκιών μου,μέχρι στιγμής! Ήμουν απο τις τυχερες που δεν ένιωσαν τον παραμικρό πόνο! Περπατούσα κανονικά 3 ώρες μετά την επέμβαση, έβαλα φακούς επαφής κ βουρτσισα δόντια την ίδια μερα, κοιμήθηκα 6 ώρες σερί το πρώτο βράδυ στο νοσοκομείο! Τρίτη την εκανα κ Πέμπτη ,2μερες μετα,οδηγησα,βγήκα για καφέ κ βόλτα καθώς κ το Σάββατο κ την κυριακή πήγα για μπάνιο! Στην σκιά κ δεν βουτουσα κεφάλι! Κ όλα αυτά με το γυψακι κ τα εξωτερικά ράμματα! Οι γιατροί μου ήταν φοβερόι κ συνέβαλαν στο να δώ την όλη διαδικασία τόσο θετικά!!!!
τελικα αυτες οι φωτοβολιδες που σκανε κατα καιρους εδω για να διαφημισουν τον εκαστοτε χ,ψ,ω αγνωστο η γνωστο, σουπερ τελειο χειρουργο δε τελειωνουν ποτε...
θα ηταν φρονιμο πριν γραψετε να κανετε καλυτερα την ερευνα σας, ειδικα οταν μιλατε για ανοιχτη ρινοπλαστικη.
η κλινικη εικονα που περιγραφεις Αaaaaaaaa δεν ειναι ατομου που εχει υποβληθει σε εγχειρηση με τοσο μεγαλη εκταση τραυματων, οσο απααιτει μια ανοιχτη ρινοπλαστικη επεμβαση (ολικη αποκολληση του βλενογγονου απο το σκελετο!)
and just for your info...κολυμβηση κ πασης φυσης ασκηση απαγορευεται για 2 εβδομαδες για αποφυγη τυχον αιμορραγιας. περιεργο που δε σου το ειπαν αυτο οι γιατροι σου...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:16, 09-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Athena<3
Αυτό ήταν ένα θέμα που προβλημάτιζε και συνεχίζει να προβληματίζει και εμένα. Προς το παρόν δεν μπορώ να πάρω αποφάσεις μόνη μου γιατί είμαι ανήλικη και θα τ'ακούσω..χP Πιστεύω όμως ότι δεν πρέπει να κάνουμε αλλαγές στο σώμα μας όταν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εντάξει, μπορεί να μην ταιριάζει κάτι αισθητικά πάνω μας και τότε να πρέπει όντως να το αλλάξουμε. Π.χ. ο αδερφός μου έχει έναν συνάδελφό του που είχε πολύ μεγάλη μύτη και έκανε πλαστική με άψογο αποτέλεσμα. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που απλά δεν είμαστε σίγουροι για τον εαυτό μας. Εγώ προσωπικά νιώθω ότι πολλές φορές δεν εκτιμώ αυτό που είμαι εμφανισιακά, γιατί επηρεάζομαι από τα σχόλια των γύρω μου πάρα πολύ. Το καλύτερο πιστεύω είναι να αγαπήσουμε τον εαυτό μας γιατί κανείς δεν είναι τέλειος..! Πάντα υπάρχουν και χειρότερα
το να εστιαζεις στα χειροτερα για να παρηγοριεσαι, ειναι μια μορφη αντιμετωπισης του ζητηματος, που σιγουρα μπορει να προστατεψει απο μια πιθανη αποτυχια. .....εδω παντως συχναζουν ατομα που εστιαζουν στα καλυτερα, οποτε ελπιζουν σε μια βελτιωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 09-07-12 στις 11:40.
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 10:34, 10-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από brigitte_bardot
τελικα αυτες οι φωτοβολιδες που σκανε κατα καιρους εδω για να διαφημισουν τον εκαστοτε χ,ψ,ω αγνωστο η γνωστο, σουπερ τελειο χειρουργο δε τελειωνουν ποτε...
θα ηταν φρονιμο πριν γραψετε να κανετε καλυτερα την ερευνα σας, ειδικα οταν μιλατε για ανοιχτη ρινοπλαστικη.
η κλινικη εικονα που περιγραφεις Αaaaaaaaa δεν ειναι ατομου που εχει υποβληθει σε εγχειρηση με τοσο μεγαλη εκταση τραυματων, οσο απααιτει μια ανοιχτη ρινοπλαστικη επεμβαση (ολικη αποκολληση του βλενογγονου απο το σκελετο!)
and just for your info...κολυμβηση κ πασης φυσης ασκηση απαγορευεται για 2 εβδομαδες για αποφυγη τυχον αιμορραγιας. περιεργο που δε σου το ειπαν αυτο οι γιατροι σου...
αχαχαχχαχα τι να πει κανεις!!

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 21:43, 11-07-12:

παιδιά, έχει κάνει κανένας επανορθωτική στον Μ...ντ...λο?? αν ναι, σας παρακαλώ στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα!!!!....όπως έχω γράψει και στο παρελθόν, δυστυχώς ψάχνω έναν γιατρό για επανορθωτική, και σήμερα που τον επισκέφθηκα, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!...για να είμαι ειλικρινής δεν το περίμενα, πήγα μόνο και μόνο να πάρω μία άποψη, καθώς η μύτη μου είναι κατεστραμμένη....αλλά, ο άνθρωπος ασχολήθηκε μαζί μου μία ώρα ακριβώς και απάντησε όλες τις ερωτήσεις μου αναλυτικά...στην αρχή μου είπε ότι δεν μπορούσε να μου δείξει φώτο, γτ και καλά οι ασθενείς του δεν του είχαν δώσει το οκ για να τις δείχνει, αλλά επέμεινα λέγοντας του ότι έχω τραβήξει πολλά, και ότι δεν αμφισβητώ τις ικανότητές του, και σε αυτήν την φάση που βρίσκομαι θέλω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δω την δουλειά του, και τελικά μου έδειξε.....ήταν πολύ καλές....αλλά επειδή δεν "πέφτω" εύκολα, θα με βοηθούσε αφάνταστα η προσωπική εμπειρία κάποιου από εσάς.....

επίσης ήθελα να πω ότι προχθές πήγα και στον Παυλ...δ...λη, και όντως είναι όπως τον περιγράψατε οι περισσότεροι!....ΑΛΑΖΟΝΑΣ με τα όλα του!!....με χίλια ζόρια έμεινα δέκα λεπτά στο γραφείο του, δεν μπορούσε λέει να μου φτιάξει την μύτη στο pc γτ θέλει δύο ώρες, και οι φώτο που είδα για επανορθωτική, στις γυναίκες ήταν πιο ωραίο το αποτέλεσμα απ ότι στους άντρες....για κάποιον λόγο, στους άντρες ήταν λίγο χοντροκομμένες οι μύτες, αλλά όχι τελείως ξένες στο πρόσωπό τους (η άποψη μου είναι καθαρά υποκειμενική, σε άλλους μπορεί να άρεσαν, δεν ξέρω).....βέβαια, έχει σημασία και το μέγεθος του προβλήματος του καθενός.....τεσπα, δεν τον αντιπάθησα όπως περίμενα, αλλά παρόλο που φαίνεται να έχει εμπειρία στις επανορθωτικές, με χάλασε το γεγονός ότι δεν απαντούσε στις ερωτήσεις μου....βέβαια η ατάκα η κορυφαία ήταν "αν πας σε άλλον, θα επιστρέψεις σε μένα για την τέταρτη!!!!" ...αυτό μου το πε με το καλησπέρα

το πρόβλημα μου είναι ότι οι τρεις που έχω πάει μέχρι τώρα, μου έχουν πει τρία διαφορετικά πράγματα....η Κυπ...αιου μίλησε για μοσχεύματα από τα πλευρά, αλλά έχω διαβάσει αρκετά αρνητικά για αυτό, ο Παυλ...λης ήταν σίγουρος ότι θα φτάσουν οι χόνδροι απ τα αυτιά (μου το έχουν αποκλείσει όλοι οι υπόλοιποι αυτό + κάποιοι γιατροί απ την Αμερική που έχω μιλήσει) και ο Μάντ....λος μου είπε για μόσχευμα απ τον κρόταφο (για την ράγχη) καθώς ο πολύ "καλός" Λ....ρας μου έχει φάει την μισή, συν απ τα αυτιά για όλα τα υπόλοιπα ......είπε πως λέγεται DIC μέθοδος, κάπως έτσι, πρώτη φορά το άκουσα (αν ξέρετε κάτι και γι αυτό, ενημερώστε με σας παρακαλώ).....οουυυυφφφφ...πολύ μπέρδεμα!!!!!

Σας ζάλισα το ξέρω, αλλά οποιαδήποτε βοήθεια θα μου ήταν πολύτιμη!!!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 09:47, 12-07-12:

πωπω ρε malliorca τι ζορι τραβας ...το μονο βεβαιο ειναι οτι κ αλλους 3 να δεις, θα ακουσεις αλλες 3 διαφορετικες γνωμες. καθε γιατρος εχει τις δικες του τεχνικες, τη δικη του πειρα κ τις δικες του γνωσεις-ικανοτητες στις οποιες βασιζεται κ με βαση αυτες μιλαει. ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταληξεις σε καποιον μιας κ θα πρεπει να εμπιστευτεις απο το μηδεν. τι να πω...καλο κουραγιο! εχεις κανει ηδη 2 επεμβασεις? αυτη θα ειναι η τριτη δλδ?
το DIC πρωτη φορα το ακουω, δε το εχω συναντησει πουθενα οπου κ αν εχω διαβασει. προφανως θα εναι καποια νεα τεχνικη.
αν επισκεφτεις κ αλλο γιατρο, να τον ρωτησεις για το DIC, να παρεις μια δευτερη γνωμη να δεις τι εχει να πει κ καποιος αλλος για τη μεθοδο.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 10:38, 12-07-12:

πωπω ρε malliorca τι ζορι τραβας ...το μονο βεβαιο ειναι οτι κ αλλους 3 να δεις, θα ακουσεις αλλες 3 διαφορετικες γνωμες. καθε γιατρος εχει τις δικες του τεχνικες, τη δικη του πειρα κ τις δικες του γνωσεις-ικανοτητες στις οποιες βασιζεται κ με βαση αυτες μιλαει. ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταληξεις σε καποιον μιας κ θα πρεπει να εμπιστευτεις απο το μηδεν. τι να πω...καλο κουραγιο! εχεις κανει ηδη 2 επεμβασεις? αυτη θα ειναι η τριτη δλδ?
το DIC πρωτη φορα το ακουω, δε το εχω συναντησει πουθενα οπου κ αν εχω διαβασει. προφανως θα εναι καποια νεα τεχνικη.
αν επισκεφτεις κ αλλο γιατρο, να τον ρωτησεις για το DIC, να παρεις μια δευτερη γνωμη να δεις τι εχει να πει κ καποιος αλλος για τη μεθοδο.
άστα brigitte, η ψυχούλα μου το ξέρει, αλλά δεν τα παρατάω! ...ναι, αυτή θα είναι η τρίτη (και εύχομαι τελευταία) χάρη στις "ικανότητες" δύο άχρηστων γιατρών, ιδίως του τελευταίου δλδ, του Λ...α...λοιπόν, το έψαξα και εγώ, το κακό με τον Μαντ....λο.. είναι ότι μιλάει γρήγορα και χαμηλόφωνα, και για αυτό δεν έπιασα την μία λέξη από f (και βασική) που είπε ....αλλά μίλησε για κρόταφο, και έκανα έρευνα χθες και είμαι σίγουρη πλέον ότι εννοούσε τα temporal fascia grafts!!....με αυτά τα λίγα που διάβασα χθες είδα ότι χρησιμοποιούνται εκτενώς στην αμερική, δεν είναι κάτι καινούριο δλδ....μένει να ψάξω τα αρνητικά αυτών των grafts, ήδη έχω κάνει ποστ σε ένα αμερικάνικο site όπου απαντούν γιατροί (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις )....πάντως αν γνωρίζεις κάτι γι αυτά, αρνητικά ή θετικά, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! ...τώρα μένει να ξαναπάω στους γιατρούς που έχω ήδη επισκεφθεί (Κ...αιου και Παυλ.) για να δω τι πιστεύουν για αυτά (με τον Παυλ...δεν βλέπω να παίρνω απάντηση)....γτ τα rib grafts που μου είπε η Κυπρ....ου θέλω να τα αποφύγω λόγω του warping, stiffness και της πιθανής ρήξης πνεύμονα....όπως λες και εσύ ο καθένας έχει την τεχνική του και λέει τα δικά του, αλλά που θα πάει, θα βγάλω άκρη!!...οουυυφφ πολύ μπέρδεμα!!!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:00, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από mallorca1983
άστα brigitte, η ψυχούλα μου το ξέρει, αλλά δεν τα παρατάω! ...ναι, αυτή θα είναι η τρίτη (και εύχομαι τελευταία) χάρη στις "ικανότητες" δύο άχρηστων γιατρών, ιδίως του τελευταίου δλδ, του Λ...α...λοιπόν, το έψαξα και εγώ, το κακό με τον Μαντ....λο.. είναι ότι μιλάει γρήγορα και χαμηλόφωνα, και για αυτό δεν έπιασα την μία λέξη από f (και βασική) που είπε ....αλλά μίλησε για κρόταφο, και έκανα έρευνα χθες και είμαι σίγουρη πλέον ότι εννοούσε τα temporal fascia grafts!!....με αυτά τα λίγα που διάβασα χθες είδα ότι χρησιμοποιούνται εκτενώς στην αμερική, δεν είναι κάτι καινούριο δλδ....μένει να ψάξω τα αρνητικά αυτών των grafts, ήδη έχω κάνει ποστ σε ένα αμερικάνικο site όπου απαντούν γιατροί (είμαι σίγουρη ότι το ξέρεις )....πάντως αν γνωρίζεις κάτι γι αυτά, αρνητικά ή θετικά, σε παρακαλώ ενημέρωσέ με! ...τώρα μένει να ξαναπάω στους γιατρούς που έχω ήδη επισκεφθεί (Κ...αιου και Παυλ.) για να δω τι πιστεύουν για αυτά (με τον Παυλ...δεν βλέπω να παίρνω απάντηση)....γτ τα rib grafts που μου είπε η Κυπρ....ου θέλω να τα αποφύγω λόγω του warping, stiffness και της πιθανής ρήξης πνεύμονα....όπως λες και εσύ ο καθένας έχει την τεχνική του και λέει τα δικά του, αλλά που θα πάει, θα βγάλω άκρη!!...οουυυφφ πολύ μπέρδεμα!!!
μπραβο ρε συ που δε το βαζεις κατω...! μιλαμε για πολυ ψυχικη δυναμη!!

DIC ειναι τα temporal facial grafts?
μαλλον καταλαβα για ποιο site μιλας κ ειναι πολυ καλο. σου εχει απαντησει καποιος γιατρος εκει?
για τον Λ..α εχω ακουσει κ απο αλλου κακες εμπειριες ...
ο πρωτος που σε χειρουργησε ποιος ηταν?

Παράθεση

kiwi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kiwi
Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O kiwi έγραψε στις 11:15, 12-07-12:

Καλημέρα θα ήθελα και εγώ να συμβάλλω σε όποιες απορίες μπορώ και να βοηθήσω καθώς έκανα το συγκεκριμένο χειρουργείο για διάφραγμα και ρινοπλαστική στον Β.Π σε ιδιωτική κλινική (Ευρωκλινική)

Όπως πολύ σωστά λέχθηκε ποιο πρίν δεν είναι μια απλή επέμβαση όπως πολύ νομίζουν αλλά μια επέμβαση στο κεφάλι που καλό θα είναι να συνδυάζεται μόνο με διάφραγμα η σε πολύ άσχημες μύτες , όσο αφορά τα περι πρίν του χειρουργείου γιατί βλέπω πολλές κοπέλες συνήθως που ανχωνοντε όσο αφορά για πόνο δεν υφίσταται οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί αρκετά και ένας σοβαρός γιατρός που παρακολουθεί σεμινάρια γυρω από την ρινοπλαστική και ναι ακομα και σε νοσοκομεία μπορείτε να τον εμπιστευθείτε πιστεύω 100 % από την πείρα μου σας λεω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουνε το παραδάκι και είναι λιγομίλητοι δεν είναι κακο αυτό γενικά οι γιατροι κρατάνε μια σταση κυρους απεναντι των ασθενων και ισως ετσι πρεπει who knows? Τωρα αν καποιος εχει κανει 5-6-7 8 9 000 επεμβασεις ρινοπλαστικης και διαφραγματος αυτό είναι καλο , επισεις δεν νομιζω ότι υπαρχει χειρουργος που θα σας εγγυηθεί 100 % επιτυχία υπαρχει ένα + - 5 % επεμβασεις που χρήζουν revision, για αυτά πρεπει να είστε ενημερωμενοι πριν πατε να κανετε ένα τετοιο χειρουργείο ,

Στη δική μου περίπτωση τωρα το χειρουργείο κράτησε 2 ωρες , είχα τρομερό πρόβλημα στη αναπνοη με το διάφραγμα και βρήκα και ευκαιρία να φτιάξω την καμπούρα και το profile της μυτης μου καθώς δεν μου άρεζε.

Τα δύσκολα είναι μετά την επέμβαση και ΟΧΙ ΠΡΙΝ ειδικά αμα είναι καλός ο αναισθησιολόγος και γενικά νοσοκόμες κτλ εγω να φανταστητε ειμαι και λιγο κότα αλλα μπήκα πολύ χαλαρός μέσα και έλεγα στο γιατρο κοιτα να με κάνεις όμορφο χαχαχα! .
So.. θα σας προτείνω αν κάνετε τελικά ρινοπλαστική να προτιμήσετε μια ιδιωτική κλινική λογο του ότι συνεργάζονται με καλούς γιατρούς τους οποιους θα εχετε κανει την ερευνα σας πριν , επισεις εχουν αριστη εξυπηρετικοτητα στα πάντα , όμορφες νοσοκόμες καθαριότητα (δύσκολα θα κολλήσεις καμία λοίμωξη πραγματικά το χειρουργείο έλαμπε) .
Το μετά για μενα ηταν λιγο δραματικό και κουραστικό γιατί έμενα σε ξενοδοχείο 10 μέρες κλεισμένος μονο ύπνο και τηλεόραση αντε και ένα βιβλιαράκι και χωρίς internet , οπότε καλό θα είναι να την κάνετε στην πολη σας η κοντα στο σπιτι σας και να μην απομακρυνθείτε γιατι πχ εγω τωρα πρεπει να βγαλω αλλου τα ράμματα κτλ , επισεις θα χρειαστείτε ένα ατομο να σας φροντίζει 100 % για 10 15 μέρες

Όσο για πόνο και πρηξίματα εμένα πονούσαν τα δόντια μου , τα μαλλια μου λιγο ζυγωματικά και λιγο η μύτη μου αλλα με ένα πονσταν ημουν comple αλλα μην τρομάξετε ο πόνος ηταν αμελητέος αν αναλογιστεις ότι σου σπανε τα μουτρα , αρκετα πρηξιματα ειχα 2και 3 μερα κατω από τα ματια και από πανω ήταν σαν να μου είχαν ριξει φοβερά μπουνιδια αφου ψαρωνα κόσμο όταν έβγαλα τις γάζες χαχαχα , ακόμα θυμαμε τις 2 κοπέλες από Colombia στο ασανσερ τρομαγμένες χαχαχαχαχα

Τωρα ειμαι στην 14 μερα και ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειμαι λιγο πρησμένος ακομα βαζω rinopanteina αλοιφή και αυριο θα βγαλω τα ραμματα σε έναν γιατρο που με εστειλε ο γιατρος μου ο οποιος παρακολουθει σεμιναρια ρινοπλαστικης, το μοναδικο προβλημα είναι ότι στο δεξιο ρουθουνι μου (μαλλων από το συγκεκριμένο ρουθούνι εγινε η δουλεία ) εχει βγάλει ένα εξογκοματακι ή κατι σαν πριξιμο δεν καταλαβαινω ακριβως το οποιο μου κλείνει την δίοδο και δε μπορώ να αναπνεύσω ακόμα 100 % και το οτι για καποιο περιεργο λογο αισθανομαι το λαιμο μου ξερω σαν κρυομενος και γενικα ποιο επιρρεπή ,εχει παρουσιάσει κανένας άλλος τετοιες επιπλοκες μετα την επεμβαση ?

υ.π επισεις ρε παιδια τι απαισια μυρωδια ειναι αυτή η μυτη μου μυριζει σαν σερβιετα ξερω γω απο τα αιματα λογικα?

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 11:48, 12-07-12:

μπραβο ρε συ που δε το βαζεις κατω...! μιλαμε για πολυ ψυχικη δυναμη!!

DIC ειναι τα temporal facial grafts?
μαλλον καταλαβα για ποιο site μιλας κ ειναι πολυ καλο. σου εχει απαντησει καποιος γιατρος εκει?
για τον Λ..α εχω ακουσει κ απο αλλου κακες εμπειριες ...
ο πρωτος που σε χειρουργησε ποιος ηταν?
λοιπόν αυτός είπε dic fascia, εγώ έπιασα μόνο το dic fa...χαχαχαχα.....ευτυχώς έπιασα το temporal και από εκεί βρήκα τι παίζει....αλλά το dic δεν έχω καταλάβει τι είναι, και κακώς που δεν τον ρώτησα...θα το κάνω όταν ξαναπάω....θα περάσει τρελό screening!! xaxa αλλά δεν πιστεύω ότι εννοούσε κάτι άλλο....στο google το παίρνει σαν την λέξη definition, και γι αυτό μου βγάζει τον ορισμό του temporal fascia ή της ρινοπλαστικής....θα το ψάξω ακόμα, αν και πιστεύω ότι αυτό είναι....στο site πόσταρα χθες το βράδυ και εγκρίθηκε σήμερα, οπότε ακόμα περιμένω (είναι και η διαφορά της ώρας που έχουμε)....θα σε ενημερώσω αν θες....ο πρώτος ήταν ο σκ....ας....ο οποίος πέρα απ την μύτη που δεν την διόρθωσε (ήταν τεράστια και έχω μικρό πρόσωπο) μου έκανε και ζημιά στο αυτί (αν θες σου στέλνω προσωπικό μήνυμα)...εν ολίγοις μπορεί να έχει την φήμη κλπ, και όντως κάποιες μύτες να τις κάνει ωραίες αλλά με μένα στράβωσε το θέμα, και αυτό που δεν συγχωρώ με τπτ είναι η συμπεριφορά του μετά....το συνεχές δούλεμα, η ειρωνία κλπ....τεσπα, ο παθών μαθών που λένε brigitte, κι εγώ το πήρα το μάθημά μου, και δυστυχώς εις διπλούν...αυτό είναι το μόνο σίγουρο...το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.....

Παράθεση

kiwi

Νεοφερμένος

Ο kiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O kiwi έγραψε στις 11:54, 12-07-12:

λοιπον στη κοπελα που πραγματικα σταθηκε ατυχη, επεσες στο 5 % αλλα για όλα υπαρχουν λυσεις δεν νομιζω οτι δεν διορθωνετε κατι στην συνχρονη πλαστική, αν εχεις ανεβασει καπου φωτογραφιες είμαι περιεργος να δω τί ζημια σου εχει προκαλεσει ο συγκεκριμενος ιατρος , αν θες δειξε μου ισως δεν μπορεις να κρινεις αντικειμενικα θα ηθελα να σου πω και εγω την γνωμη μου αν θές , όλα θα γινουν μην ανυσηχεις!

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 12:11, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από kiwi
Καλημέρα θα ήθελα και εγώ να συμβάλλω σε όποιες απορίες μπορώ και να βοηθήσω καθώς έκανα το συγκεκριμένο χειρουργείο για διάφραγμα και ρινοπλαστική στον Β.Π σε ιδιωτική κλινική (Ευρωκλινική)

Όπως πολύ σωστά λέχθηκε ποιο πρίν δεν είναι μια απλή επέμβαση όπως πολύ νομίζουν αλλά μια επέμβαση στο κεφάλι που καλό θα είναι να συνδυάζεται μόνο με διάφραγμα η σε πολύ άσχημες μύτες , όσο αφορά τα περι πρίν του χειρουργείου γιατί βλέπω πολλές κοπέλες συνήθως που ανχωνοντε όσο αφορά για πόνο δεν υφίσταται οι τεχνικές έχουν εξελιχθεί αρκετά και ένας σοβαρός γιατρός που παρακολουθεί σεμινάρια γυρω από την ρινοπλαστική και ναι ακομα και σε νοσοκομεία μπορείτε να τον εμπιστευθείτε πιστεύω 100 % από την πείρα μου σας λεω ότι οι περισσότεροι κοιτάνε να πάρουνε το παραδάκι και είναι λιγομίλητοι δεν είναι κακο αυτό γενικά οι γιατροι κρατάνε μια σταση κυρους απεναντι των ασθενων και ισως ετσι πρεπει who knows? Τωρα αν καποιος εχει κανει 5-6-7 8 9 000 επεμβασεις ρινοπλαστικης και διαφραγματος αυτό είναι καλο , επισεις δεν νομιζω ότι υπαρχει χειρουργος που θα σας εγγυηθεί 100 % επιτυχία υπαρχει ένα + - 5 % επεμβασεις που χρήζουν revision, για αυτά πρεπει να είστε ενημερωμενοι πριν πατε να κανετε ένα τετοιο χειρουργείο ,

Στη δική μου περίπτωση τωρα το χειρουργείο κράτησε 2 ωρες , είχα τρομερό πρόβλημα στη αναπνοη με το διάφραγμα και βρήκα και ευκαιρία να φτιάξω την καμπούρα και το profile της μυτης μου καθώς δεν μου άρεζε.

Τα δύσκολα είναι μετά την επέμβαση και ΟΧΙ ΠΡΙΝ ειδικά αμα είναι καλός ο αναισθησιολόγος και γενικά νοσοκόμες κτλ εγω να φανταστητε ειμαι και λιγο κότα αλλα μπήκα πολύ χαλαρός μέσα και έλεγα στο γιατρο κοιτα να με κάνεις όμορφο χαχαχα! .
So.. θα σας προτείνω αν κάνετε τελικά ρινοπλαστική να προτιμήσετε μια ιδιωτική κλινική λογο του ότι συνεργάζονται με καλούς γιατρούς τους οποιους θα εχετε κανει την ερευνα σας πριν , επισεις εχουν αριστη εξυπηρετικοτητα στα πάντα , όμορφες νοσοκόμες καθαριότητα (δύσκολα θα κολλήσεις καμία λοίμωξη πραγματικά το χειρουργείο έλαμπε) .
Το μετά για μενα ηταν λιγο δραματικό και κουραστικό γιατί έμενα σε ξενοδοχείο 10 μέρες κλεισμένος μονο ύπνο και τηλεόραση αντε και ένα βιβλιαράκι και χωρίς internet , οπότε καλό θα είναι να την κάνετε στην πολη σας η κοντα στο σπιτι σας και να μην απομακρυνθείτε γιατι πχ εγω τωρα πρεπει να βγαλω αλλου τα ράμματα κτλ , επισεις θα χρειαστείτε ένα ατομο να σας φροντίζει 100 % για 10 15 μέρες

Όσο για πόνο και πρηξίματα εμένα πονούσαν τα δόντια μου , τα μαλλια μου λιγο ζυγωματικά και λιγο η μύτη μου αλλα με ένα πονσταν ημουν comple αλλα μην τρομάξετε ο πόνος ηταν αμελητέος αν αναλογιστεις ότι σου σπανε τα μουτρα , αρκετα πρηξιματα ειχα 2και 3 μερα κατω από τα ματια και από πανω ήταν σαν να μου είχαν ριξει φοβερά μπουνιδια αφου ψαρωνα κόσμο όταν έβγαλα τις γάζες χαχαχα , ακόμα θυμαμε τις 2 κοπέλες από Colombia στο ασανσερ τρομαγμένες χαχαχαχαχα

Τωρα ειμαι στην 14 μερα και ειμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα ειμαι λιγο πρησμένος ακομα βαζω rinopanteina αλοιφή και αυριο θα βγαλω τα ραμματα σε έναν γιατρο που με εστειλε ο γιατρος μου ο οποιος παρακολουθει σεμιναρια ρινοπλαστικης, το μοναδικο προβλημα είναι ότι στο δεξιο ρουθουνι μου (μαλλων από το συγκεκριμένο ρουθούνι εγινε η δουλεία ) εχει βγάλει ένα εξογκοματακι ή κατι σαν πριξιμο δεν καταλαβαινω ακριβως το οποιο μου κλείνει την δίοδο και δε μπορώ να αναπνεύσω ακόμα 100 % και το οτι για καποιο περιεργο λογο αισθανομαι το λαιμο μου ξερω σαν κρυομενος και γενικα ποιο επιρρεπή ,εχει παρουσιάσει κανένας άλλος τετοιες επιπλοκες μετα την επεμβαση ?

υ.π επισεις ρε παιδια τι απαισια μυρωδια ειναι αυτή η μυτη μου μυριζει σαν σερβιετα ξερω γω απο τα αιματα λογικα?
έλα πες ότι πήγες εκεί για τις όμορφες νοσοκόμες και άστα τα υπόλοιπα!!χαχαχααχ....πλακίτσα.... ...λοιπόν, η μυρωδιά είναι απ τα εσωτερικά ράμματα που διαλύονται....θα φύγει, όντως είναι ανυπόφορο....είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς για εξογκώματα, δεδομένου ότι είσαι χειρουργημένος μόνο δύο βδομάδες και φυσικά τα πάντα είναι πρησμένα....το πρήξιμο μπορεί να δημιουργήσει "ψευδαισθήσεις" του στυλ, στραβό ρουθούνι κλπ....όλα θα φανούν όταν ξεπρηστείς, οπότε υπομονή!!! αλλά αν σε αγχώνει πολύ, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις τον γιατρό σου.....

στον οποίο πήγα προχθές γτ ψάχνω να βρω γιατρό για επανορθωτική....αυτό που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι πως κατέληξες σε αυτόν....ήταν διατεθειμένος να απαντήσει στις ερωτήσεις σου? στο μόνο που δεν συμφωνώ πλήρως είναι ότι δεν πειράζει αν οι γιατροί είναι λιγομίλητοι, κρατάνε και καλά μια στάση κύρους.....δεν λέμε να είναι καραγκιοζιδες, αλλά ειδικά όταν κάποιος πάει για επανορθωτική, όπως εγώ πχ, θέλω να απαντήσει σε όλα ο γιατρός που θα πάω....δλδ θέλω να ξέρω τι μοσχεύματα θα χρησιμοποιήσει, τα θετικά και τα αρνητικά τους, και όχι να μου πει ότι αν πάω σε άλλον, θα ξαναγυρίσω σε αυτόν για την επόμενη επέμβαση!...γτ σε εμένα έτσι απάντησε, και όπως καταλαβαίνεις παρ' όλη την καλή φήμη που έχει για revision και την σιγουριά που δείχνει (δεν λέω είναι καλό αυτό εν μερει) δεν με έπεισε....γτ σιγουριά είδα και απ τους άλλους δύο και τα αποτελέσματα ήταν φρικτά....επίσης θέλω να σε ρωτήσω αν είδες άτομα που είχαν κάνει επανορθωτική και τις εντυπώσεις σου φυσικά....

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή ανάρρωση εύχομαι και καλά αποτελέσματα!!!...τα δύσκολα τα πέρασες ήδη!!

Παράθεση

kiwi

Νεοφερμένος

O kiwi έγραψε στις 12:32, 12-07-12:

ευχαρίστως να απαντήσω λοιπόν καταρχήν έψαχνα ενα γιατρό που να χειρουργεί Ευροκλινική , μετά έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και στη σελίδα του μίλησα με την γραμματέα του και διάβασα ενα βιβλίο που εχει εκδώσει που το διανείμει δωρεάν, φυσικά ρώτησα και 1-2 γνωστές μου νοσοκόμες και μου είπαν καλά λόγια και ότι εχουν δει δουλεία του και είναι πολύ καλος. , επισεις εντύπωση μου εκανε ότι με το ταξι που χρησιμοποιούσα ηταν αρκετά γνωστος στους ταρίφες και μου ελεγαν από μόνοι τους ότι θεωρείτε από τους καλούς γιατρούς.
Αν πας στο γραφείο του Δευτέρα η Παρασκευή θα δεις πάρα πολλά άτομα εκει να περιμένουν για αλλαγες , ταμπόν κτλ επίσης η νοσοκόμα – γραμματέας του ιατρείου είναι πολύ καλή και εξυπηρετική και μπορείς να κανονίσεις να μιλήσεις με χειρουργημένους για να σου πουν τι αισθάνονται αν υπάρχει πόνος κτλ , επίσης πολύ καθαρό το ιατρείο με μικρό χειρουργείο, καμιά σχεση με το τύπου βρωμάει που είδα σε ένα άλλο ποστ ήμαρτον ρε παιδια ! Γενικά με τους συνεργάτες του εμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος και με τον ιδιο αφου μου εκανε μια τέλεια μύτη , καλο είναι πιστεύω να μην του πεις εσυ τι να κάνει αν αποφασισεις να πας στον Β.Π , αυτός ξέρει πχ θα σου πει εχεις μικρο πηγούνι οπότε θα σου πηγαίνει αυτή η μυτη , καλύτερα να αφεθείς στην καλλιτεχνική του άποψη μιας και εχει κανει πανω από
8 000 επεμβάσεις τώρα αμα πας και τον ρωτας τι μαρκα μοσχεύματα θα σου βαλει και τι τεχνική θα χρησιμοποιήσει ισως να νευρίαζα και εγώ , είναι σαν να μην τον εμπιστεύεσαι αυτή είναι η γνώμη μου , άποψη μου είναι να αφεθείς και να μην κανεις πολλες ερωτήσεις απλα να εμπιστευθείς έναν γιατρο . , συναντησα πανω από 10 ατομα που εκαναν ρινοπλαστική και ολοι ηταν σε παρεμφερή κατάσταση με μενα από οσο μιλούσαμε .

αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι άλλο πολύ ευχαρίστως.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 12:54, 12-07-12:

καλη αναρρωση kiwi κ με γεια τη καινουρια μυτη!!!
μετα την επεμβαση εχεις εσωτερικο πρηξιμο, θα παρει καιρο να υποχωρησει εντελως. εγω τετοιο πρηξιμο στο ρουθουνι στο οπιοιο "εγινε η δουλεια", ειχα για 3-4 μηνες. ειχα αρχισει να ανησυχω μηπως το ενα ρουθουνι δεν ειναι το ιδιο καλα με το αλλο κ οτι δεν αναπνεουν το ιδιο, αλλα τελικα ολα περασαν, ξεπρηστηκαν, πηγαν στη θεση τους κ η αναπνοη μου ειναι πολυ καλη.(με την καινουρια αναπνοη θα δεις μεγαλη βελτιωση στην υγεια σου γενικοτερα....εμενα σταματησαν και οι πονοκεφαλοι κ οι πονοι στον αυχενα που με ταλαιπωρουσαν!).. η ρινοπλαστικη απαιτει ΜΕΓΑΛΟ χρονικο διαστημα για την πληρη ανρρωση (1 χρονος)..θα νιωθεις τραβηγματα κ ενοχλησεις για πολυ καιρο. να μην αγχωνεσαι ομως, ολα θα στρωσουν, εισαι πολυ "φρεσκος" ακομα.
ο πονολαιμος κ η αισθηση κρυολογηματος που εχεις, ειναι πολυ συνηθες μετεγχειρητικο συμπτωμα και μεσα στις πρωτες 2-3 βδομαδες υποχωρει.
η οσμη που λες ειναι επειδη η μυτη θελει καθαρισμα. ραμματα, πηγματα, ξεραμενο αιμα κ λοιπα "αποβλητα" εχουν μαζευτει μεσα, μιας κ δε μπορεις να τη φυσηξεις κ να την καθαρισεις. θα στην καθαρισει ο γιατρος, μη σε απασχολει αυτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 12-07-12 στις 13:15.
Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 12:57, 12-07-12:

λοιπόν αυτός είπε dic fascia, εγώ έπιασα μόνο το dic fa...χαχαχαχα.....ευτυχώς έπιασα το temporal και από εκεί βρήκα τι παίζει....αλλά το dic δεν έχω καταλάβει τι είναι, και κακώς που δεν τον ρώτησα...θα το κάνω όταν ξαναπάω....θα περάσει τρελό screening!! xaxa αλλά δεν πιστεύω ότι εννοούσε κάτι άλλο....στο google το παίρνει σαν την λέξη definition, και γι αυτό μου βγάζει τον ορισμό του temporal fascia ή της ρινοπλαστικής....θα το ψάξω ακόμα, αν και πιστεύω ότι αυτό είναι....στο site πόσταρα χθες το βράδυ και εγκρίθηκε σήμερα, οπότε ακόμα περιμένω (είναι και η διαφορά της ώρας που έχουμε)....θα σε ενημερώσω αν θες....ο πρώτος ήταν ο σκ....ας....ο οποίος πέρα απ την μύτη που δεν την διόρθωσε (ήταν τεράστια και έχω μικρό πρόσωπο) μου έκανε και ζημιά στο αυτί (αν θες σου στέλνω προσωπικό μήνυμα)...εν ολίγοις μπορεί να έχει την φήμη κλπ, και όντως κάποιες μύτες να τις κάνει ωραίες αλλά με μένα στράβωσε το θέμα, και αυτό που δεν συγχωρώ με τπτ είναι η συμπεριφορά του μετά....το συνεχές δούλεμα, η ειρωνία κλπ....τεσπα, ο παθών μαθών που λένε brigitte, κι εγώ το πήρα το μάθημά μου, και δυστυχώς εις διπλούν...αυτό είναι το μόνο σίγουρο...το θέμα είναι τώρα τι γίνεται.....
ζημια στο αυτι?!?!!! σοβαρα μιλας? η αναπνοη σου πως ειναι μετα απο ολα αυτα???
ο Σκ. εχει σακατεψει ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.....απορω γιατι του επιτρεπουν ακομα να χειρουργει, ο τυπος ειναι επικινδυνος!
αν θελεις ναι, στειλε μου pm...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 13:02, 12-07-12:

έλα πες ότι πήγες εκεί για τις όμορφες νοσοκόμες και άστα τα υπόλοιπα!!χαχαχααχ....πλακίτσα.... ...

kiwi κ εγω Ευρωκλινικη με ΒΠ ημουν, αλλα δεν ειδα ωραιες νοσοκομες ρε συ....σε κατι μπαζα με δωσαν εμενα!!!
τις καλες τις στελνουν στους αντρες! χαχαχαχαχαα!!!
...αλλα ενταξει, η κλινικη οντως πολυ καθαρη.

mallorca το 'χει αυτο το κακο ο ΒΠ να μη μιλαει κ να σε σκαει...εγω του ειχα γινει τσιμπουρι!δυσανασχετουσε αλλα εγω εκειιιιι...επεμενα! η σιωπη του με ειχε αγχωσει πολυ προεγχειρητικα, αλλα 'νταξ δε του κραταω κακια γιατι μου εκανε πολυ καλη δουλεια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη brigitte_bardot : 12-07-12 στις 13:12.
Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 13:11, 12-07-12:

ζημια στο αυτι?!?!!! σοβαρα μιλας? η αναπνοη σου πως ειναι μετα απο ολα αυτα???
ο Σκ. εχει σακατεψει ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ.....απορω γιατι του επιτρεπουν ακομα να χειρουργει, ο τυπος ειναι επικινδυνος!
αν θελεις ναι, στειλε μου pm...
η αναπνοή μου είναι χάλια πλέον, ήταν άριστη (την επέμβαση την έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους), δεδομένου ότι έχουν πέσει τα ρουθούνια καθώς ο άχρηστος ο Λ...ας την κατακρεούργησε....πλέον, όταν πάω για τρέξιμο καταλαβαίνω ότι επιβαρύνεται η καρδιά μου γτ αναγκάζεται να δουλεύει διπλά! δεν ξέρω αν δεν έπρεπε να χειρουργεί ο συγκεκριμένος (Σκ...ας), μπορεί να έχει κάψει κόσμο, αλλά επειδή θέλω να είμαι αντικειμενική, δεν είναι αυτός που μου κατέστρεψε την μύτη τελείως (το αυτί ναι, και απ΄ότι μου χουν πει ανεπανόρθωτα)....Αυτός που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρέπει να συνεχίσει να χειρουργεί είναι ο Λ....ας!!!!και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια! τα υπόλοιπα θα στα στείλω σε μήνυμα αργότερα, γτ τώρα πρέπει να πάω στην δουλειά!

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 13:17, 12-07-12:

η αναπνοή μου είναι χάλια πλέον, ήταν άριστη (την επέμβαση την έκανα καθαρά για αισθητικούς λόγους), δεδομένου ότι έχουν πέσει τα ρουθούνια καθώς ο άχρηστος ο Λ...ας την κατακρεούργησε....πλέον, όταν πάω για τρέξιμο καταλαβαίνω ότι επιβαρύνεται η καρδιά μου γτ αναγκάζεται να δουλεύει διπλά! δεν ξέρω αν δεν έπρεπε να χειρουργεί ο συγκεκριμένος (Σκ...ας), μπορεί να έχει κάψει κόσμο, αλλά επειδή θέλω να είμαι αντικειμενική, δεν είναι αυτός που μου κατέστρεψε την μύτη τελείως (το αυτί ναι, και απ΄ότι μου χουν πει ανεπανόρθωτα)....Αυτός που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πρέπει να συνεχίσει να χειρουργεί είναι ο Λ....ας!!!!και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια! τα υπόλοιπα θα στα στείλω σε μήνυμα αργότερα, γτ τώρα πρέπει να πάω στην δουλειά!

τι να πω ..λυπαμαι πολυ που σου συνεβη ολο αυτο...
στο αυτι τι ζημια ανεπανορθωτη εκανε? ....μη μου πεις οτι σου πειραξε την ευσταχιανη σαλπιγγα?!?!
οκ..θα περιμενω pm...

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:38, 12-07-12:

To γρομπαλάκι ε? Εγώ ενάμισι χρόνο μετά το έχω ακόμα. Η μύτη από μπροστά είναι λίγο στραβή και κάνει μπαμ σε φωτογραφίες. Η βρωμα που λες αρχίζει γυρω στις 15 μέρες αλλά δεν κρατάει πολύ. Είναι από αυτά τα μπλιεξ πήγματα αίματος με σκόνη από κόκκαλο και διάφορα υγρά.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 13:42, 12-07-12:

...θέλω να ξέρω τι μοσχεύματα θα χρησιμοποιήσει, τα θετικά και τα αρνητικά τους, και όχι να μου πει ότι αν πάω σε άλλον, θα ξαναγυρίσω σε αυτόν για την επόμενη επέμβαση!...γτ σε εμένα έτσι απάντησε

εσυ τι απαντησες σε αυτο??
φανταζομαι με τι υφος θα τον κοιταζες...!!

εδω που τα λεμε η revision δεν ειναι κατι απλο. και ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινει κατακορυφα σε καθε επομενη επεμβαση. δε ξερω ποσοι γιατροι στην ελλαδα ειναι πραγματικα ικανοι να αντιμετωπισουν με επιτυχια μια περιπτωση 3ης επεμβασης.
εγω δεν εχω δει με τα ματια μου αποτελεσμα χειρουργημενου που να 'χει κανει revision σε βπ, οποτε δε μπορω να σε βοηθησω σε αυτο, δε ξερω μηπως σε βοηθαει αυτο που μου ειπε ο ωρλ μου....:"ο βπ τα λεφτα τα πολλα κ την μεγαλη φημη, τα εχει κ τα 2 αποκτησει απο τις επανεπεμβασεις. θεωρειται master σ'αυτο"...κ μου ειπε οτι μια αλλη πελατισσα του, ηταν κ αυτη σακατεμενη και πηγε παυλ. κ της εκανε ενα ειδικο "σκαλοπατι"(???) μεσα στη μυτη για να της αποκαταστησει την αναπνοη....(αυτο το "σκαλοπατι" δεν εχω ιδεα τι ειναι κ δε μου κοψε εκεινη τη στιγμη να τον ρωτησω μηπως ηξερε να μου πει..)

απο την αλλη καταλαβαινω την ανασφαλεια σου, θελεις να ξερεις τι θα σου συμβει, εχεις καει κ δεν εμπιστευεσαι κανεναν.
ειναι δυσκολο αυτο που περνας. αν αποφασισεις να τον ξαναδεις, επεμεινε πολυ στο να σου πει τι νομιζει οτι πρεπει να γινει και τονισε του το ψυχολογικο προβλημα κ τις φοβιες που σου δημιουργησαν οι προηγουμενες κακες εμπειριες.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 13:44, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
To γρομπαλάκι ε? Εγώ ενάμισι χρόνο μετά το έχω ακόμα.
christinelle αυτο ειναι το γρομπαλακι που εχεις εξωτερικα, αυτο που ελεγες?
εσυ kiwi το εξογκωμα το αισθανεσαι απο μεσα να σου εμποδιζει την αναπνοη, η το βλεπεις απ'εξω?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:56, 12-07-12:

Εμένα είναι δύο σε ένα και συμφέρει, το έχω μέσα-έξω.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 14:50, 12-07-12:

ευχαρίστως να απαντήσω λοιπόν καταρχήν έψαχνα ενα γιατρό που να χειρουργεί Ευροκλινική , μετά έψαξα αρκετά στο ιντερνετ και στη σελίδα του μίλησα με την γραμματέα του και διάβασα ενα βιβλίο που εχει εκδώσει που το διανείμει δωρεάν, φυσικά ρώτησα και 1-2 γνωστές μου νοσοκόμες και μου είπαν καλά λόγια και ότι εχουν δει δουλεία του και είναι πολύ καλος. , επισεις εντύπωση μου εκανε ότι με το ταξι που χρησιμοποιούσα ηταν αρκετά γνωστος στους ταρίφες και μου ελεγαν από μόνοι τους ότι θεωρείτε από τους καλούς γιατρούς.
Αν πας στο γραφείο του Δευτέρα η Παρασκευή θα δεις πάρα πολλά άτομα εκει να περιμένουν για αλλαγες , ταμπόν κτλ επίσης η νοσοκόμα – γραμματέας του ιατρείου είναι πολύ καλή και εξυπηρετική και μπορείς να κανονίσεις να μιλήσεις με χειρουργημένους για να σου πουν τι αισθάνονται αν υπάρχει πόνος κτλ , επίσης πολύ καθαρό το ιατρείο με μικρό χειρουργείο, καμιά σχεση με το τύπου βρωμάει που είδα σε ένα άλλο ποστ ήμαρτον ρε παιδια ! Γενικά με τους συνεργάτες του εμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος και με τον ιδιο αφου μου εκανε μια τέλεια μύτη , καλο είναι πιστεύω να μην του πεις εσυ τι να κάνει αν αποφασισεις να πας στον Β.Π , αυτός ξέρει πχ θα σου πει εχεις μικρο πηγούνι οπότε θα σου πηγαίνει αυτή η μυτη , καλύτερα να αφεθείς στην καλλιτεχνική του άποψη μιας και εχει κανει πανω από
8 000 επεμβάσεις τώρα αμα πας και τον ρωτας τι μαρκα μοσχεύματα θα σου βαλει και τι τεχνική θα χρησιμοποιήσει ισως να νευρίαζα και εγώ , είναι σαν να μην τον εμπιστεύεσαι αυτή είναι η γνώμη μου , άποψη μου είναι να αφεθείς και να μην κανεις πολλες ερωτήσεις απλα να εμπιστευθείς έναν γιατρο . , συναντησα πανω από 10 ατομα που εκαναν ρινοπλαστική και ολοι ηταν σε παρεμφερή κατάσταση με μενα από οσο μιλούσαμε .

αν μπορώ να βοηθήσω σε κατι άλλο πολύ ευχαρίστως.
σε ευχαριστώ για την απάντηση!.......αλλά μάλλον δεν διατύπωσα κάτι καλά....ΔΕΝ του είπα ΤΙ ΝΑ κάνει, τον ρώτησα ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ να κάνει....έχει διαφορά....και δεν τσαντίστηκε, απλά δεν απάντησε....γτ από την στιγμή που έχω πάει και μιλήσει με διάφορους γιατρούς εδώ και στο εξωτερικό, και άλλοι μου μιλούν για μοσχεύματα απ 'τα πλευρά, άλλοι για μοσχεύματα απ τον κρόταφο, αλλά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου έχουν ξεκαθαρίσει ότι απ τα αυτιά δεν θα φτάσουν τα μοσχεύματα, για κανέναν λόγο, αυτό και μόνο σε κάνει να απορείς....ο Παυλ.... όταν τον ρώτησα αν δεν φτάσουν τι θα κάνει, μου απάντησε κοφτά, θα φτάσουν!!! εγώ τον ρώτησα σε περίπτωση που ΔΕΝ, από που θα πάρει.....απλή ερώτηση και χρειαζόταν μόνο μία απλή απάντηση....την οποία δεν πήρα....και θα μου πεις τώρα και τι σημασία έχει από που θα πάρει μοσχεύματα, αρκεί να τα πάρει και να τα κολλήσει ωραία....δυστυχώς δεν είναι έτσι, έχει σημασία και μάλιστα πολύ μεγάλη, διότι αν κάτσεις και διαβάσεις case studies, μιλήσεις με γιατρούς που κάνουν επανορθωτικές στο εξωτερικό κλπ, θα καταλάβεις ότι τα διάφορα μοσχεύματα έχουν και διαφορετικούς κινδύνους....κι εγώ θέλω να αποφύγω πάλι τα χείριστα...πχ, όπως είπα και στην brigitte πριν, τα rib grafts δημιουργούν πολύ συχνά warping, που σημαίνει ΚΑΙ ΑΛΛΗ επέμβαση, γτ εκεί που θα νομίζεις ότι έχεις φτιάξει την μύτη σου, ξαφνικά το μόσχευμα ενδέχεται να αλλάξει σχήμα και να αποκτήσεις κάποιο εξόγκωμα!....συν ότι η μύτη με τα rib grafts, είναι πολύ stiff, δύσκαμπτη δλδ, και αυτό ενδέχεται να μην βελτιωθεί....έχω μιλήσει με άτομα που έχουν κάνει τέτοια επέμβαση εδώ και χρόνια, και μου είπαν ότι η μύτη τους δεν κουνιέται καθόλου, ούτε όταν χαμογελούν με αποτέλεσμα να φαίνεται ξένη.....ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν είχαν κάποιο παράπονο...

όλα αυτά στα λέω για να καταλάβεις ότι αν εγώ, στην φάση που βρίσκομαι τώρα, πάω και κάνω την τρίτη επανορθωτική με την "αφέλεια" που μου προανέφερες (και δεν το λέω προσβλητικά), απλά να εμπιστευθώ κάποιον τυφλά, τότε θα πάω για τρίτη φορά σαν πρόβατο για σφαγή....γτ και εγώ στην πρώτη επέμβαση, κάπως έτσι πήγα, τυφλή εμπιστοσύνη, αλλά όπως καταλαβαίνεις λειτούργησε εναντίον μου αυτό....απ την άλλη βέβαια, σε πολλούς αυτή η "αφέλεια" λειτούργησε μια χαρά....είναι και θέμα τύχης, τι να πω....αλλά παίζει ρόλο και σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας πιστεύω.... ...και σύμφωνα με την δικιά μου εμπειρία, η βιασύνη και η παρορμητικότητα και ο τυφλός ενθουσιασμός λειτούργησαν χάλια...

στο ιατρείο του θα ξαναπάω βέβαια, αλλά εκείνη την ημέρα που πήγα δεν είδα κανέναν χειρουργημένο ρε γαμώτο...όλοι ήταν υποψήφιοι!!.. ....αυτό που είπες ότι μέσω της γραμματέως μπορείς να μιλήσεις με πρόσφατα χειρουργημένους είναι πολύ καλό και σίγουρα θα το κάνω και σε ευχαριστώ που το ανέφερες!!!τα μετεγχειρητικά τα ξέρω, έχω πλέον μεγάλη εμπειρία , και σε μένα τουλάχιστον δεν υπήρχε πόνος, τα πέρασα όλα πολύ light, στην πρώτη μόνο είχα πονοκέφαλο για μια βδομάδα: ντεπονάκι και όλα οκ...άλλα θέλω να μάθω εγώ

Σε ευχαριστώ και πάλι για τα info!!!και καλή ανάρρωση!!

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 14:57, 12-07-12:

kiwi κ εγω Ευρωκλινικη με ΒΠ ημουν, αλλα δεν ειδα ωραιες νοσοκομες ρε συ....σε κατι μπαζα με δωσαν εμενα!!!

mallorca το 'χει αυτο το κακο ο ΒΠ να μη μιλαει κ να σε σκαει...εγω του ειχα γινει τσιμπουρι!δυσανασχετουσε αλλα εγω εκειιιιι...επεμενα! η σιωπη του με ειχε αγχωσει πολυ προεγχειρητικα, αλλα 'νταξ δε του κραταω κακια γιατι μου εκανε πολυ καλη δουλεια
χαχαχαχ, κι εγώ τσιμπούρι θα του γίνω, μέχρι να μάθω αυτά που πρέπει!!!δεν μου γλιτώνει σου λέω....

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 15:01, 12-07-12:

σε ευχαριστώ για την απάντηση!.......αλλά μάλλον δεν διατύπωσα κάτι καλά....ΔΕΝ του είπα ΤΙ ΝΑ κάνει, τον ρώτησα ΤΙ ΣΚΟΠΕΥΕΙ να κάνει....έχει διαφορά....και δεν τσαντίστηκε, απλά δεν απάντησε....γτ από την στιγμή που έχω πάει και μιλήσει με διάφορους γιατρούς εδώ και στο εξωτερικό, και άλλοι μου μιλούν για μοσχεύματα απ 'τα πλευρά, άλλοι για μοσχεύματα απ τον κρόταφο, αλλά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ μου έχουν ξεκαθαρίσει ότι απ τα αυτιά δεν θα φτάσουν τα μοσχεύματα, για κανέναν λόγο, αυτό και μόνο σε κάνει να απορείς....ο Παυλ.... όταν τον ρώτησα αν δεν φτάσουν τι θα κάνει, μου απάντησε κοφτά, θα φτάσουν!!! εγώ τον ρώτησα σε περίπτωση που ΔΕΝ, από που θα πάρει.....απλή ερώτηση και χρειαζόταν μόνο μία απλή απάντηση....την οποία δεν πήρα....και θα μου πεις τώρα και τι σημασία έχει από που θα πάρει μοσχεύματα, αρκεί να τα πάρει και να τα κολλήσει ωραία....δυστυχώς δεν είναι έτσι, έχει σημασία και μάλιστα πολύ μεγάλη, διότι αν κάτσεις και διαβάσεις case studies, μιλήσεις με γιατρούς που κάνουν επανορθωτικές στο εξωτερικό κλπ, θα καταλάβεις ότι τα διάφορα μοσχεύματα έχουν και διαφορετικούς κινδύνους....κι εγώ θέλω να αποφύγω πάλι τα χείριστα...πχ, όπως είπα και στην brigitte πριν, τα rib grafts δημιουργούν πολύ συχνά warping, που σημαίνει ΚΑΙ ΑΛΛΗ επέμβαση, γτ εκεί που θα νομίζεις ότι έχεις φτιάξει την μύτη σου, ξαφνικά το μόσχευμα ενδέχεται να αλλάξει σχήμα και να αποκτήσεις κάποιο εξόγκωμα!....συν ότι η μύτη με τα rib grafts, είναι πολύ stiff, δύσκαμπτη δλδ, και αυτό ενδέχεται να μην βελτιωθεί....έχω μιλήσει με άτομα που έχουν κάνει τέτοια επέμβαση εδώ και χρόνια, και μου είπαν ότι η μύτη τους δεν κουνιέται καθόλου, ούτε όταν χαμογελούν με αποτέλεσμα να φαίνεται ξένη.....ελάχιστοι ήταν αυτοί που δεν είχαν κάποιο παράπονο...
mallorca πιστευεις οτι ενας γιατρος μπορει να καταστρωσει χειρουργικο πλανο κοιταζοντας μια μυτη απεξω κ ακουμπωντας την? εγω νομιζω οτι αυτος που θα σε κοιταξει απεξω κ θα σου πιασει τη μυτη κ αυτοματως θα καταστρωσει χειρουργικο πλανο, γνωριζονατς αμεσως ποσο χονδρο θα παρει, απο που κ πως θα το βαλει, ειναι τουλαχιστον τσαρλατανος.
θεωρω οτι κανεις γιατρος δε μπορει να απαντησει αυτες τις ερωτησεις εκτος χειρουργειου, στο γραφειο δλδ. θεωρω οτι πληρη εικονα της καταστασης σου, ο γιατρος θα εχει πανω στην εγχειρηση. κ φοβαμαι οτι αλλα θα σου πουν στο γραφειο κ τελικα στο χειρουργειο ολοι θα κανουν αυτο που κρινουν οι ιδιοι σωστο. με αυτη την εννοια νομιζω σου ειπε ο kiwi ο,τι πρεπει να εμπιστευτεις καποιον...δεν εννοουσε να τον εμπιστευτεις τυφλα. εννοει οτι θα πρεπει να τον εμπιστευσαι οτι ειναι ικανος να αντιμεωπισει κ το ενδεχομενο του να μη παει κατι οπως ακριβως το υπολογιζατε στο γραφειο κ να πρεπει να κατι κ κατι αλλο ενω εσυ θα εισαι ναρκωμενη..κ αυτο το κατι αλλο, να το κανει με επιτυχια.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 15:21, 12-07-12:

mallorca πιστευεις οτι ενας γιατρος μπορει να καταστρωσει χειρουργικο πλανο κοιταζοντας μια μυτη απεξω κ ακουμπωντας την? εγω νομιζω οτι αυτος που θα σε κοιταξει απεξω κ θα σου πιασει τη μυτη κ αυτοματως θα καταστρωσει χειρουργικο πλανο, γνωριζονατς αμεσως ποσο χονδρο θα παρει, απο που κ πως θα το βαλει, ειναι τουλαχιστον τσαρλατανος.
θεωρω οτι κανεις γιατρος δε μπορει να απαντησει αυτες τις ερωτησεις εκτος χειρουργειου, στο γραφειο δλδ. θεωρω οτι πληρη εικονα της καταστασης σου, ο γιατρος θα εχει πανω στην εγχειρηση. κ φοβαμαι οτι αλλα θα σου πουν στο γραφειο κ τελικα στο χειρουργειο ολοι θα κανουν αυτο που κρινουν οι ιδιοι σωστο. με αυτη την εννοια νομιζω σου ειπε ο kiwi ο,τι πρεπει να εμπιστευτεις καποιον...δεν εννοουσε να τον εμπιστευτεις τυφλα. εννοει οτι θα πρεπει να τον εμπιστευσαι οτι ειναι ικανος να αντιμεωπισει κ το ενδεχομενο του να μη παει κατι οπως ακριβως το υπολογιζατε στο γραφειο κ να πρεπει να κατι κ κατι αλλο ενω εσυ θα εισαι ναρκωμενη..κ αυτο το κατι αλλο, να το κανει με επιτυχια.
ααα οκ, αν κατάλαβα λάθος ζητώ συγγνώμη....έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά όπως και εσύ ανέφερες δεν μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά τι θα κάνει,και εννοείται ούτε να κάνει πλάνο, το οποίο να ακολουθήσει πιστά πάντα, γτ ποτέ δεν ξέρεις....αλλά ο Παυλ....ήταν σίγουρος ότι θα φτάσουν οι χόνδροι απ' τα αυτιά...πως έχει αυτήν τη σιγουριά λοιπόν, χωρίς καν να δει τα αυτιά μου? αυτό είπα...αυτό το ενδεχόμενο που είπες, ότι μπορεί να μην γίνει αυτό που έχει κατά νου (με τους χόνδρους απ αυτιά), το δέχομαι φυσικά, απλά η ερώτησή μου ήταν οκ, αν ΔΕΝ, τότε?? πληροφοριακά και μόνο εσύ πιστεύεις ότι δεν θα έπρεπε να μου αναφέρει ποιες είναι οι άλλες εκδοχές?? δεν του είπα να μου πει το πλάνο του, να με πληροφορήσει ήθελα και να με ενημερώσει για τους κινδύνους ... όταν παίρνεις διαφορετικές γνώμες απο γιατρούς, μπερδεύεσαι, και δεν γίνεται να ξεμπερδευτείς χωρίς να κάνεις ερωτήσεις και να πάρεις απαντήσεις ! that was my point...εγώ απλά ήθελα να μου πει τα συν και τα πλην....nothing more, nothing less..

Παράθεση

kiwi

Νεοφερμένος

O kiwi έγραψε στις 15:25, 12-07-12:

απαράδεκτοι επρεπε να σου στείλουν νοσοκομο

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 21:13, 12-07-12:

Καλα θα κανει ο Κυριος Β.Π. (μιας και ο ιδιος πολυ πιθανο να παρακολουθει της συζητησεις εδω)να καταλαβει ,οτι ο κοσμος θελει να ξερει κ το να απαιτει απο τον αλλο να τον εμπιστευτει τυφλα ειναι ακρως εγωιστικο ,και αντιεπαγγελματικο να μη λεει ,και μονο να καφιετε...οτι ειναι γαματως κτλ.
Μπορει να ειναι ο ανθρωπος δεν λεω ,αλλα μην εισαι τοσο αλαζονας ,μονο θετικα δεν λειτουργει αυτο.

Ειχα παει και εγω και δεν μου αφησε καλη εντυπωση η συμπεριφορα του,και αν τελικα αποφασισω και ξαναπαω στο ιατρειο (να κλεισω χειρουργειο) και τον ρωτησω μερικα πραγματα ,και δεν μου πει ,θα σηκωθω και θα φυγω επι τοπου.ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ -ΠΛΗΡΩΝΩ -ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.(ακομη κ βλακεια να ναι)Δεν το καταλαβα.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 23:30, 12-07-12:

....δεν μπορεί κάποιος να σου πει με σιγουριά τι θα κάνει,και εννοείται ούτε να κάνει πλάνο, το οποίο να ακολουθήσει πιστά πάντα, γτ ποτέ δεν ξέρεις....αλλά ο Παυλ....ήταν σίγουρος ότι θα φτάσουν οι χόνδροι απ' τα αυτιά...πως έχει αυτήν τη σιγουριά λοιπόν, χωρίς καν να δει τα αυτιά μου?

ισως να μη την εχει, αλλα να μη θελει να επεκταθει παραπανω για να μη σε τρομαξει. ισως σκεφτεται πως ο ασθενης θα φρικαρει αν ακουσει οτι θα κοψει αυτια, πλευρα, χερια κ ποδια κ προτιμαει να μην μπαινει σε λεπτομεριες.
ισως παλι κ να ειναι οντως σιγουρος οτι φτανει, μιας κ μιλαμε για χιλιοστα. αλλωστε δε προκειται να χρειαστει κ κανα μετρο χονδρος. τι να πω, εικασιες κανουμε, δε ξερουμε τι εχει κ κατα νου κ ποια ειναι η τεχνικη του

αυτό είπα...αυτό το ενδεχόμενο που είπες, ότι μπορεί να μην γίνει αυτό που έχει κατά νου (με τους χόνδρους απ αυτιά), το δέχομαι φυσικά, απλά η ερώτησή μου ήταν οκ, αν ΔΕΝ, τότε?? πληροφοριακά και μόνο εσύ πιστεύεις ότι δεν θα έπρεπε να μου αναφέρει ποιες είναι οι άλλες εκδοχές??
γιατι να τις αναφερει? τι θα αλλαξει για εσενα? το οτι εχεις διαβασει περιστατικα μυτων που ειχαν καποιες παρενεργιες, δε σε καθιστα ικανη να αποφασισεις το ειδος του μοσχευματος που ταιριαζει για την περιπτωση σου.
αντε κ σου λεει οτι θα βαλει απο το πλευρο γιατι ετσι πρεπει. τι θα πεις εσυ? "ααα οχι δε θελω πλευρο γιατι ο ταδε ασθενης στην ταδε χωρα παραπονεθηκε καπου σε ενα site οτι η μυτη του δε κουνιεται!" ...??

του είπα να μου πει το πλάνο του, να με πληροφορήσει ήθελα και να με ενημερώσει για τους κινδύνους ...
κινδυνους δε παιζει να σου πει κανενας γιατρος που θα επισκεφτεις. ετσι κ κατσουν κ σου πουνε ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ να παει στραβα κ τι εχουν δει τα ματια τους κ τι εχουν ακουσει τ'αυτια τους, θα μιλανε καμμια βδομαδα κ στο τελος εσυ θα φυγεις τρεχοντας-κ με το δικιο σου.

δεν υπαρχει όταν παίρνεις διαφορετικές γνώμες απο γιατρούς, μπερδεύεσαι, και δεν γίνεται να ξεμπερδευτείς χωρίς να κάνεις ερωτήσεις και να πάρεις απαντήσεις ! that was my point...εγώ απλά ήθελα να μου πει τα συν και τα πλην....nothing more, nothing less..
εγω μαζι σου ειμαι. κανε ερωτησεις κ απαιτησε απαντησεις. με την προυποθεση βεβαια οτι οι ερωτοαπαντησεις θα εχουν ουσια για εσενα. το να σου πουν οι γιατροι ενας-ενας απο που θα παρουν χονδρο, δε νομιζω οτι ειναι κριτιριο που θα σε βοηθησει στο να καταληξεις σε ποιον θα χειρουργηθεις. αντιθετως σε μπερδευει. αν δε, κατσουν κ σου πουν τα συν κ τα πλην, τοτε ειναι που δε θα μπορεις να παρεις αποφαση με τιποτα. γιατι εστω κ ΕΝΑ πλην να ακουσεις, δε θα προχωρησεις.
ειναι πολυ δυσκολη η θεση σου ρε γμτ. εισαι 2 φορες καμμενη, εινα τρομερα δυσκολο να παρεις αποφασεις κ να εμπιστευτεις τωρα.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 23:38, 12-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από john29
Καλα θα κανει ο Κυριος Β.Π. (μιας και ο ιδιος πολυ πιθανο να παρακολουθει της συζητησεις εδω)να καταλαβει ,οτι ο κοσμος θελει να ξερει κ το να απαιτει απο τον αλλο να τον εμπιστευτει τυφλα ειναι ακρως εγωιστικο ,και αντιεπαγγελματικο να μη λεει ,και μονο να καφιετε...οτι ειναι γαματως κτλ.
Μπορει να ειναι ο ανθρωπος δεν λεω ,αλλα μην εισαι τοσο αλαζονας ,μονο θετικα δεν λειτουργει αυτο.

Ειχα παει και εγω και δεν μου αφησε καλη εντυπωση η συμπεριφορα του,και αν τελικα αποφασισω και ξαναπαω στο ιατρειο (να κλεισω χειρουργειο) και τον ρωτησω μερικα πραγματα ,και δεν μου πει ,θα σηκωθω και θα φυγω επι τοπου.ΕΙΝΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ -ΠΛΗΡΩΝΩ -ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.(ακομη κ βλακεια να ναι)Δεν το καταλαβα.
για να γνωριζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ γυρω απο την επεμβαση σου θα πρεπει να κανεις καμμια 10αρια χρονια σπουδες κ αλλα τοσο μετεκπαιδευση κ σεμιναρια.... τα παντα δε γινεται να τα γνωριζεις, μακαρι να τα ξεραμε κ μακαρι να τις καναμε κ μονοι μας τις επεμβασεις για να μαστε κ σιγουροι. δυστυχως δε γινεται. παρ'ολα αυτα ειναι γεγονος οτι ο ΒΠ πασχει στον τομεα της επικοινωνιας, ειναι το μονο αρνητικο του. δε ξερω αν το κανει σκοπιμα, αν ηταν ετσι παντα η αν εγινε ετσι με τα χρονια λογω κακων δικων του εμπεριων η αν απλα ειναι ετσι ο χαρακτηρας του ...μακαρι ομως να τα διαβαζει κ να βελτιωθει στον τομεα αυτον, γιατι πραγματικα διωχνει ατομα.

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 12:54, 13-07-12:

λοιπον, παιδια, πριν 2 μερες επισκεφτηκα κι εγω το β.π.!!αρχικα πρεπει να πω οτι υπηρχαν καμια 10ρια ατομα στον προθαλαμο κ περιμεναν!οι 3-4 ηταν ηδη χειρουργημενοι(περιπου 10-15 ημερων) κ περιμεναν να τους αφαιρεσουν τα ραμματα!μπορω να πω οτι η δουλεια που τους ειχε κανει φαινοταν αριστη, παρολου που ηταν μολις 2 βδομαδων!με ενθαρρυνε το γεγονος οτι ειδα ωραιες μυτες μπροστα μου, που παραλληλα ετειναν να δειχνουν κ φυσικες, αλλα κ το οτι οι ιδιοι μου ειπαν οτι περα απο το πρηξιμο κ τη δυσφορια των πρωτων ημερων περασαν τη διαδικασια σχετικα ανωδυνα!!τωρα οσον αφορα στο γιατρο, μπηκα μεσα, με ρωτησε τι μπορει να κανει για μενα κ αφου του εξηγησα, με εξετασε κ μου εδειξε μεσω υπολογιστη ποιες αλλαγες θα μου κανει!!νομιζω πως ηταν αυτο που ηθελα να ακουσω...1-2 παρεμβασεις για να βελτιωθει η συνολικη της οψη!!υστερα μου ειπε να τον ρωτησω ο,τι θελω κ το εκανα, αν κ τα μισα μου τα χε ηδη πει!η αληθεια ειναι οτι ο βαθμος της ευπροσηγοριας του θα μπορουσε να τα λιγακι πιο ανεπτυγμενος...γιατι σιγουρα οταν εισαι υποψηφιος για μια επεμβαση κ μαλιστα στο προσωπο, θελεις να ενημερωνεσαι οσο το δυνατον καλυτερα απο το γιατρο, ποσο μαλλον οταν προκειται για επανορθωτικη, οπως της κοπελιας παραπανω!!παρολα αυτα εχω να πω, τελος, πως σε γενικες γραμμες μου εκανε καλη εντυπωση(λαμβανοντας παραλληλα κ υπ' οψιν τα οσα εχω ενημερωθει ενα χρονο τωρα τοσο για τον ιδιο, οσο κ για τους υπολοιπους!!) κ οτι θα πορευθω στη ληψη της συγκεκριμενης αποφασης κ με βαση το ενστικτο μου!!

Παράθεση

pigasus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pigasus
H pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H pigasus έγραψε στις 14:53, 13-07-12:

Eπειδή είμαι και εγώ μια από τους πολλούς χειρουργημένους που παρακολουθώ πια το site από συνήθεια, και επειδή έχω ξαναδιαβάσει και ανάλογα μυνήματα-σχόλια έχω να επισημάνω κάτι. Δεν νομίζω κάποιος σοβαρός γιατρός ή σοβαρός προωθητής του γιατρού που θα ήθελε να ψαρέψει πελάτες από site σαν και αυτό να ανέβαζε τόσο αφελή και μη επιστημονικά διασταυρωμένα μηνύματα. Μυνήματα του τύπου -βρήκα τον τέλειο γιατρό και μέσα σε μια εβδομάδα περπατάω και πετάω- δεν νομίζω ότι ούτως ή άλλως πείθουν κανένα. Πιο πολύ φοβάμαι ότι εδώ μέσα μπορεί να γράφουν και άτομα τα οποία στοχεύουν σε ασθενείς με πολύ πιο επιτήδειο, συγκαλλυμένο και αριστοτεχνικό τρόπο. Απλά καταθέτω τις υποψίες μου ως μια πρώην υποψήφια και νυν χειρουργημένη που διάβαζε τόσα και δεν ήξερε ποιον να πιστέψει και ποιον όχι...

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 15:38, 13-07-12:

για να γνωριζεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ γυρω απο την επεμβαση σου θα πρεπει να κανεις καμμια 10αρια χρονια σπουδες κ αλλα τοσο μετεκπαιδευση κ σεμιναρια.... τα παντα δε γινεται να τα γνωριζεις, μακαρι να τα ξεραμε κ μακαρι να τις καναμε κ μονοι μας τις επεμβασεις για να μαστε κ σιγουροι. δυστυχως δε γινεται. παρ'ολα αυτα ειναι γεγονος οτι ο ΒΠ πασχει στον τομεα της επικοινωνιας, ειναι το μονο αρνητικο του. δε ξερω αν το κανει σκοπιμα, αν ηταν ετσι παντα η αν εγινε ετσι με τα χρονια λογω κακων δικων του εμπεριων η αν απλα ειναι ετσι ο χαρακτηρας του ...μακαρι ομως να τα διαβαζει κ να βελτιωθει στον τομεα αυτον, γιατι πραγματικα διωχνει ατομα.
Oταν λεω ΤΑ ΠΑΝΤΑ ,φυσικα και δεν εννοω τις λεπτομερειες επεμβασης που αφορουν τον τριτο τομο του βιβλιο του απο το μεταπτυχιακο που εκανε ,η να μου αναλυση τις εξελιξεις στα τελευταια σεμιναρια για το πλανο που ισως ακολουθησει...
Πιστευω ομως το να τον ρωτας,αν θα ειναι ανοιχτου ή κλειστου τυπου ειναι κατι "θεμιτο"....
Η απαντηση που πηρα ,"εσενα σε ενδιαφερει να φτιαξεις τι μυτη σου ,αυτο ειναι κατι που απασχολει τον γιατρο", αυτο δεν ειναι απαντηση.
Δεν ξερω τι εμαθε απο Γερμανικη κουλτουρα ...εδω ομως ειναι Ελλαδα ,και οι ελληνες μαλλον ειμαστε περιεργοι κ θελουμε να γνωριζουμε...
Δεν εχω κατι με τον ανθρωπο ,απλα μακαρι να διαβαζει ...!θα πρεπει λιγο να καταλαβει καποια "απλα πραγματακια".

Τελος υπαρχει καποιος αντρας που να εκανε επεμβαση σ'αυτον (Β.Παυλ),ας στειλει ενα pm

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 23:41, 13-07-12:

Brigitte!!!!!! κάτι δεν πάει καλά με την πολλαπλή παράθεση σήμερα και στο στέλνω έτσι...

ισως να μη την εχει, αλλα να μη θελει να επεκταθει παραπανω για να μη σε τρομαξει. ισως σκεφτεται πως ο ασθενης θα φρικαρει αν ακουσει οτι θα κοψει αυτια, πλευρα, χερια κ ποδια κ προτιμαει να μην μπαινει σε λεπτομεριες.
ισως παλι κ να ειναι οντως σιγουρος οτι φτανει, μιας κ μιλαμε για χιλιοστα. αλλωστε δε προκειται να χρειαστει κ κανα μετρο χονδρος. τι να πω, εικασιες κανουμε, δε ξερουμε τι εχει κ κατα νου κ ποια ειναι η τεχνικη του

μην είσαι σίγουρη ότι δεν θα χρειαστεί κανά μέτρο χόνδρος!! ...καλά, ότι κάνουμε εικασίες είναι δεδομένο, εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι απ τα άτομα που τρομάζει εύκολα....αλλά πες μου εσύ εάν ήσουν στην θέση μου, με ποια κριτήρια θα επέλεγες γιατρό για τρίτη επανορθωτική??...επιθυμώντας φυσικά το αυτονόητο, να είναι η τελευταία (και σαφώς με μειωμένες προσδοκίες)!! και δεδομένου ότι αυτή η ΣΙΓΟΥΡΙΑ που όλοι μοστράρουν και έχουν (κάποιοι δικαιολογημένα και κάποιοι όχι) και αρχικά πορεύθηκα βάση αυτής, κατέληξε να είναι καταστροφική για μένα....

γιατι να τις αναφερει? τι θα αλλαξει για εσενα? το οτι εχεις διαβασει περιστατικα μυτων που ειχαν καποιες παρενεργιες, δε σε καθιστα ικανη να αποφασισεις το ειδος του μοσχευματος που ταιριαζει για την περιπτωση σου.
αντε κ σου λεει οτι θα βαλει απο το πλευρο γιατι ετσι πρεπει. τι θα πεις εσυ? "ααα οχι δε θελω πλευρο γιατι ο ταδε ασθενης στην ταδε χωρα παραπονεθηκε καπου σε ενα site οτι η μυτη του δε κουνιεται!" ...??

σαφώς και δεν είμαι γιατρός, και όπως λες δεν είμαι ικανή να αποφασίσω και ούτε πρόκειται να πω σε έναν γιατρό τι τεχνική θα ακολουθήσει, αυτό είναι αυτονόητο...ο καθένας έχει την τεχνική του και ακολουθεί αυτήν....αλλά και πάλι επιστρέφω στην ερώτηση που έκανα παραπάνω....με τι κριτήρια επιλέγεις?? πας σε έναν γιατρό και λες, αααα οκ, φαίνεται σίγουρος, έχει καλή φήμη στις επανορθωτικές, οπτ όλα οκ!..??? στην δικιά μου τουλάχιστον την περίπτωση δεν νομίζω ότι είναι η σωστή οδός....και όχι, δεν θα του πω ότι δεν θέλω τα μοσχεύματα απ τα πλευρά γτ δεν πάω για να του υποδείξω τι να κάνει....αλλά έχοντας μιλήσει με ασθενείς μπορώ εν μέρει να έχω μία εικόνα, όσο vague και αν είναι αυτή, ώστε να του πω τις ανησυχίες μου....οι οποίες μπορεί να είναι λανθασμένες και τελείως άκυρες, ή μπορεί να έχουν κάποια βάση.....η έρευνα που έχω κάνει και κάνω, δεν είναι για να υποδείξω τι τεχνική θα ακολουθήσει ο χ γιατρός, είναι για να μπορέσω να έχω κάποια υποτυπώδη κριτήρια και "γνώσεις", και σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες, να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή γτ ΔΕΝ έχω άλλη ευκαιρία.....

κινδυνους δε παιζει να σου πει κανενας γιατρος που θα επισκεφτεις. ετσι κ κατσουν κ σου πουνε ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ να παει στραβα κ τι εχουν δει τα ματια τους κ τι εχουν ακουσει τ'αυτια τους, θα μιλανε καμμια βδομαδα κ στο τελος εσυ θα φυγεις τρεχοντας-κ με το δικιο σου.

κοίτα, οποιοδήποτε χειρουργείο, όσο μικρό και αν είναι αυτό, έχει κινδύνους....αυτό είναι δεδομένο...τώρα το αν κάποιος θέλει να τους ακούσει ή όχι, και αν θα φύγει τρέχοντας ή όχι, έχει σχέση με τον χαρακτήρα του και πάνω απ' όλα με την φάση που βρίσκεται....σαφώς κανείς γιατρός δεν θα κάτσει να σου αναλύσει ΟΛΟΥΣ τους κινδύνους ενός χειρουργείου, γτ όπως λες θα μιλάει για βδομάδες αλλά και γτ δεν θέλει να διώξει τους υποψήφιους πελάτες του.....εγώ εστιάζω περισσότερο στα αρνητικά, ή τους κινδύνους που έχουν τα διαφορετικά μοσχεύματα που μου έχουν προτείνει....γτ όπως είπαμε ο καθένας έχει διαφορετική τεχνική και άντε να βγάλεις άκρη....και πάλι επιστρέφουμε στα κριτήρια επιλογής λοιπόν....για μένα λοιπόν, την δεδομένη στιγμή, είναι ένας βασικός τρόπος επιλογής (μαζί με άλλους) γιατρού....

εγω μαζι σου ειμαι. κανε ερωτησεις κ απαιτησε απαντησεις. με την προυποθεση βεβαια οτι οι ερωτοαπαντησεις θα εχουν ουσια για εσενα. το να σου πουν οι γιατροι ενας-ενας απο που θα παρουν χονδρο, δε νομιζω οτι ειναι κριτιριο που θα σε βοηθησει στο να καταληξεις σε ποιον θα χειρουργηθεις. αντιθετως σε μπερδευει. αν δε, κατσουν κ σου πουν τα συν κ τα πλην, τοτε ειναι που δε θα μπορεις να παρεις αποφαση με τιποτα. γιατι εστω κ ΕΝΑ πλην να ακουσεις, δε θα προχωρησεις.
ειναι πολυ δυσκολη η θεση σου ρε γμτ. εισαι 2 φορες καμμενη, εινα τρομερα δυσκολο να παρεις αποφασεις κ να εμπιστευτεις τωρα.
όχι δεν συμφωνώ με αυτό, όλα έχουν θετικά και αρνητικά, και αν κάποιος πιστεύει ότι δεν έχουν, είναι κατ' εμε σε άλλον κόσμο...και γενικά δεν πιστεύω το να κλείνω τα μάτια μου και τα αυτιά μου στα αρνητικά, με βοηθάει στην ζωή μου, γενικότερα.....γτ έτσι εθελοτυφλώ και θα φάω τα μούτρα μου ΠΑΛΙ...σαφώς και θα προχωρήσω, γτ δεν με παίρνει αλλιώς...στην ουσία παίζεις λόττο, αλλά στην φάση που βρίσκομαι τώρα, προσπαθώ να παίξω λόττο λίγο πιο "προσεχτικά", αν μπορώ να το πω έτσι....μπορεί να μου "κάτσει" ή μπορεί να αποβεί μοιραίο.....τουλάχιστον το προσπαθώ...είναι ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΡΙΣΚΟ, αλλά δεν γίνεται αλλιώς....περιμένω να μου πεις εσύ με τι κριτήρια θα επέλεγες γιατρό, γτ ίσως βλέπεις κάτι που εγώ δεν βλέπω....ίσως εστιάσεις κάπου που εγώ δεν έχω σκεφτεί....

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:06, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από pigasus
Eπειδή είμαι και εγώ μια από τους πολλούς χειρουργημένους που παρακολουθώ πια το site από συνήθεια, και επειδή έχω ξαναδιαβάσει και ανάλογα μυνήματα-σχόλια έχω να επισημάνω κάτι. Δεν νομίζω κάποιος σοβαρός γιατρός ή σοβαρός προωθητής του γιατρού που θα ήθελε να ψαρέψει πελάτες από site σαν και αυτό να ανέβαζε τόσο αφελή και μη επιστημονικά διασταυρωμένα μηνύματα. Μυνήματα του τύπου -βρήκα τον τέλειο γιατρό και μέσα σε μια εβδομάδα περπατάω και πετάω- δεν νομίζω ότι ούτως ή άλλως πείθουν κανένα. Πιο πολύ φοβάμαι ότι εδώ μέσα μπορεί να γράφουν και άτομα τα οποία στοχεύουν σε ασθενείς με πολύ πιο επιτήδειο, συγκαλλυμένο και αριστοτεχνικό τρόπο. Απλά καταθέτω τις υποψίες μου ως μια πρώην υποψήφια και νυν χειρουργημένη που διάβαζε τόσα και δεν ήξερε ποιον να πιστέψει και ποιον όχι...
κ οι 2 κατηγοριες διαφημιστων που αναφερεις, μπορουν να εντοπιστουν απο τους αναγνωστες.
εγω απαντησα στην Ααααααα γιατι αυτη ετυχε να γραψει τωρα.

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

H brigitte_bardot έγραψε στις 11:12, 16-07-12:

mallorca εχεις απολυτο δικιο. δε ζητας κατι παραλογο.
ρωτας τι θα εκανα στη θεση σου κ με ποιο κριτιριο θα επελεγα.. αστο, δε μπορω να σκεφτω καν κατι τετοιο. δε νομιζω οτι εχω τη δυναμη σου καταρχας...νομιζω θα ειχα σκαψει ενα λαγουμι κ θα ειχα μπει μεσα να κρυφτω!!! θελει πολυ θαρρος κ ψυχικη δυναμη ολο αυτο που κανεις.
το κριτιριο δε το γνωριζω. κ δε ξερω κ αν υπαρχει αντικειμενικο κτιριτιο. νομιζω οτι πρεπει να ακουσεις το ενστικτο σου.

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 18:16, 16-07-12:

Καλησπερα ειναι καποιος που να γνωριζει και να χει κανει επεμβαση διαφραγματος -ρινοπλαστικης ,στο K.Σουλαντικα.
Τον επισκευτικα μια χαρα ο ανθρωπος ,ολα πολυ ωραια μου τα ειπε,μου κερδισε την εμπιστοσυνη κατ'ενα μερος,ομως δεν γνωριζω αρκετα γι αυτον απο μαρτυριες,για να τον εμπιστευτω για μια τοσο σοβαρη επεμβαση.
Οποιος /α εχει εμπειρια με τον συγκεκριμενο ιατρο ας αναφερει παρακαλω (εστω με pm)
-ευχαριστω

Παράθεση

worried

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη worried
H worried αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H worried έγραψε στις 21:53, 16-07-12:

Καλησπέρα σε όλους. Χθες ανακάλυψα το forum. Πολύ χρήσιμο να ξέρεις τι ακολουθει μετά την εγχείρηση διαβάζοντας εμπειρίες από τόσους πολλούς. Μένω στην Αθήνα και θέλω να κάνω κι εγώ ρινοπλαστική ΑΜΕΣΑ όσο έχω άδεια. Πήγα στον Απ.Γαϊτ. , έχει γραφείο στην Βασ. Σοφίας, για μια πρωτη γνωμη. Έχει κάνει κάποιος σ'αυτόν;Ξέρετε αν είναι καλός;
Πολλές φορές γράφετε για τους Β.Παυ και τον Α. Σκ. Σκέφτομαι να πάω να δω και σ'αυτούς. Σας παρακαλώ,όμως, αν έχει κάνει κάποιος σ'άυτούς πρόσφατα ας μου πει ποιό είναι το κόστος της πλαστικής γιατί φοβάμαι μήπως είναι απαγορευτικό το ποσό για μένα επειδή είναι γνωστοί. Και αν και πόσο χρεώνουν την ενημέρωση-πρώτη επίσκεψη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανή απάντηση

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 21:59, 16-07-12:

mallorca εχεις απολυτο δικιο. δε ζητας κατι παραλογο.
ρωτας τι θα εκανα στη θεση σου κ με ποιο κριτιριο θα επελεγα.. αστο, δε μπορω να σκεφτω καν κατι τετοιο. δε νομιζω οτι εχω τη δυναμη σου καταρχας...νομιζω θα ειχα σκαψει ενα λαγουμι κ θα ειχα μπει μεσα να κρυφτω!!! θελει πολυ θαρρος κ ψυχικη δυναμη ολο αυτο που κανεις.
το κριτιριο δε το γνωριζω. κ δε ξερω κ αν υπαρχει αντικειμενικο κτιριτιο. νομιζω οτι πρεπει να ακουσεις το ενστικτο σου.
εεεε όχι και να κρυφτείς ρε συ......όχι ότι δεν πέρασα απ' αυτήν την φάση....αλλά αυτό θέλουν κάποιοι χασάπηδες......να σου κάνουν τη ζημιά, να πάρουν τα λεφτουδάκια τους και εσύ να κρύβεσαι και να παραιτηθείς απ' την ζωούλα σου....δεν είναι έτσι όμως, πρώτα διορθώνεις το πρόβλημα και μετά "κυνηγάς" αυτόν που στο δημιούργησε........όσο για το κριτήριο, το ιδανικό θα ήταν μάλλον μία μείξη αντικειμενικού, υποκειμενικού και ενστίκτου μαζί........f*ck my life δηλαδή!!

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 22:24, 16-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από worried
Καλησπέρα σε όλους. Χθες ανακάλυψα το forum. Πολύ χρήσιμο να ξέρεις τι ακολουθει μετά την εγχείρηση διαβάζοντας εμπειρίες από τόσους πολλούς. Μένω στην Αθήνα και θέλω να κάνω κι εγώ ρινοπλαστική ΑΜΕΣΑ όσο έχω άδεια. Πήγα στον Απ.Γαϊτ. , έχει γραφείο στην Βασ. Σοφίας, για μια πρωτη γνωμη. Έχει κάνει κάποιος σ'αυτόν;Ξέρετε αν είναι καλός;
Πολλές φορές γράφετε για τους Β.Παυ και τον Α. Σκ. Σκέφτομαι να πάω να δω και σ'αυτούς. Σας παρακαλώ,όμως, αν έχει κάνει κάποιος σ'άυτούς πρόσφατα ας μου πει ποιό είναι το κόστος της πλαστικής γιατί φοβάμαι μήπως είναι απαγορευτικό το ποσό για μένα επειδή είναι γνωστοί. Και αν και πόσο χρεώνουν την ενημέρωση-πρώτη επίσκεψη...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για πιθανή απάντηση
hello!! ...αυτό το ΑΜΕΣΑ πρόσεξέ το....δεν είναι κάτι που αποφασίζεται σε μία μέρα.....τον Γαιτ που ανέφερες δεν τον ξέρω....στον Σκ. είχα κάνει την πρώτη (επίσκεψη 80 αν θυμάμαι καλά), πριν τρία χρόνια δλδ, και μου είχε πάρει 4500 (είχα πάει καθαρά για αισθητικούς λόγους και μηδαμινό πρόβλημα στο διάφραγμα), απ' τα οποία μου έδωσε απόδειξη 700 ευρώ...όσο για τον Παυλ, τον επισκέφθηκα πρόσφατα για επανεπέμβαση (50 ευρώ πήρε), και μου είπε 4000....κάπου εκεί κυμαίνονται....δεν ξέρω αν έχεις σοβαρό λειτουργικό πρόβλημα, ή μόνο αισθητικό, αλλά νομίζω ότι πρέπει να εστιάσεις στις ικανότητες του γιατρού, σε αποτελέσματα που έχεις δει live στο ιατρείο του (μην βασιστείς μόνο σε φωτο), στην συμπεριφορά του, και γενικότερα στην εμπειρία του....απ' όσο ξέρω αν έχεις λειτουργικό πρόβλημα, αρκετά μεγάλο μέρος των χρημάτων μπορεί να το πληρώσει η ασφάλειά σου....ή τουλάχιστον έτσι γινόταν πριν 3 χρόνια, γτ τώρα τα ταμεία έχουν χτυπήσει κόκκινο....

αααα και ο μάνταλος, τον οποίο επίσης επισκέφθηκα πρόσφατα παίρνει 50 ευρώ την επίσκεψη, και αν θες να σου φτιάξει την μύτη στο pc, τότε 70....

αυτά....hope i helped a bit....

Παράθεση

worried

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη worried
H worried αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H worried έγραψε στις 08:05, 17-07-12:

mallorca σ'ευχαριστώ πολύ! Μονο για αισθητικούς λόγους θέλω να κάνω, δεν υπαρχει λειτουργικο προβλημα.
Αυτο που γραφεις για σενα για ''επανεπεμβαση'' με προβληματισε. Υπαρχει δηλαδη παντα ανοιχτο το ενδεχομενο αποτυχιας; Θέλει οντως ψαξιμο γιατι προκειται για το προσωπο,δεν ειναι επεμβαση καπου στο σωμα να την καμουφλαρεις με ενα καταλληλο ρουχο,θα ειναι σε ολους εμφανες το αποτελεσμα.
Θα παω και στον Παυ. να ενημερωθώ κι ο Θεος βοηθος μιας και το οτι εκανες πρωτη στον Σκ. και τωρα χρηζεις επανεπεμβασης δεν με ενθαρρυνει να τον επισκεφτω. Πιστευω ομως πως ενας γιατρος, για να ειναι σωστος επαγγελματιας, πρεπει να κανει στον ασθενη την επανορθωτικη επεμβαση δωρεαν, αρκετο ειναι το ψυχολογικο φορτιο, δεν χρειαζομαστε επιπροσθετες εγνοιες.
Και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 08:55, 17-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από worried
mallorca σ'ευχαριστώ πολύ! Μονο για αισθητικούς λόγους θέλω να κάνω, δεν υπαρχει λειτουργικο προβλημα.
Αυτο που γραφεις για σενα για ''επανεπεμβαση'' με προβληματισε. Υπαρχει δηλαδη παντα ανοιχτο το ενδεχομενο αποτυχιας; Θέλει οντως ψαξιμο γιατι προκειται για το προσωπο,δεν ειναι επεμβαση καπου στο σωμα να την καμουφλαρεις με ενα καταλληλο ρουχο,θα ειναι σε ολους εμφανες το αποτελεσμα.
Θα παω και στον Παυ. να ενημερωθώ κι ο Θεος βοηθος μιας και το οτι εκανες πρωτη στον Σκ. και τωρα χρηζεις επανεπεμβασης δεν με ενθαρρυνει να τον επισκεφτω. Πιστευω ομως πως ενας γιατρος, για να ειναι σωστος επαγγελματιας, πρεπει να κανει στον ασθενη την επανορθωτικη επεμβαση δωρεαν, αρκετο ειναι το ψυχολογικο φορτιο, δεν χρειαζομαστε επιπροσθετες εγνοιες.
Και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες που μου εδωσες.
χαχαχαχ αυτό με την τζαμπέ επανορθωτική, είναι σωστό μεν, αλλά θα γινόταν σε έναν ιδανικό κόσμο, όπου οι γιατροί αναγνωρίζουν τα λάθη τους.....WAY far from reality!....Σαφώς και υπάρχει ανοικτό το ενδεχόμενο ρε συ, σε ότι χειρουργείο και να κάνεις, είτε μικρό είτε μεγάλο....δεν είναι κάτι του στυλ, μωρέ που θα πάω για καφέ σήμερα? ....και επειδή τόνισες την λέξη άμεσα γι αυτό σου απάντησα....δεν είναι μία απόφαση που πρέπει να πάρεις παρορμητικά! take your time με λίγα λόγια, κάνε την έρευνά σου για τους γιατρούς, βασίσου σε προσωπικές εμπειρίες και φώτο ατόμων απ' τα φορουμ, και επέλεξε....πάντα γνωρίζοντας ότι υπάρχει ένα ρίσκο...αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα τύχει κάτι σε σένα, είναι πολλοί που την έκαναν και όλα πήγαν τέλεια, αλλά και άλλοι, αρκετοί, που δεν ήταν τυχεροί (όπως εγώ γτ πάω για την τρίτη)....good luck εύχομαι και ότι ερωτήσεις έχεις, στείλε προσωπικό μην...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους