Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,674 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,297 μηνύματα σε 91,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 355 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

striker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη striker
Ο striker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O striker έγραψε στις 22:47, 13-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από curt441
θα παω και σε δημοσιο νοσοκομειο για να σιγουρευτω πως δε μου τα ειπε ολα αυτα για τα λεφτα ο παυλ.αυτο το λινκ που δυσφημιζει τον παυλ διαβασα κ χαλασε καπως η εντυπωση μου για το γιατρο
αν εννοείς το #2226, επισημαίνω ξανά ότι ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ
ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΟ/ΩΡΛ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ.
τα σχόλια στο ίντερνετ δεν είναι όλα ειλικρινή. κάποια μπορεί να κρύβουν
επαγγελματικές σκοπιμότητες ή να είναι γνώμες εντελώς υποκειμενικές.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john29
Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O john29 έγραψε στις 12:02, 14-10-12:

Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ειναι κανενας που να εχει κανει ρινοπλαστικη και να εμεινε ευχαριστημενος.Ολο για στραβες διαβαζω,τι σκατα αγγουρια δεν μπορω να καταλαβω,δεν συνεννοηθηκατε καθολου με γιατρο?συνεννοηθηκατε αποσαφηνιστηκαν τα παντα,και ειναι τοσο αμπαλοι...τι να πω?
Να τη κανω τη γαμωεπεμβαση η θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mallorca1983
H mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H mallorca1983 έγραψε στις 14:38, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από prwteas
Στο Γεννηματάς που πήγα εγώ για τη ρινοπλαστική ήταν τελείως ΓΤΠ. Είχα συνεννοηθεί, που λέτε, κανονικά με το γιατρό, κουβάλησα τη μάνα μου με το κουτσό πόδι από επαρχία, γιατί ζητήσανε να παρευρίσκεται και ένας δικός μου στην εγχείρηση, πήρε ο αδερφός μου 2 μέρες άδεια από τη δουλειά για να μας πηγαινοφέρνει, έφαγα 4 ολόκληρες ώρες για να πραγματοποιήσω κάτι εξετάσεις την προηγούμενη μέρα, έκανα κανονικά την εισαγωγή και τελευταία στιγμή, επειδή ζήτησα να τηρήσουν εχεμύθεια απέναντι στον αδερφό μου που νόμιζα ότι είναι αντίθετος στην πλαστική, μου την αναβάλλουν, γιατί δήθεν δε φαινόμουν πολύ "σίγουρος" και έχω χαμηλή αυτοεκτίμηση. Ρε δεν πάτε στο δι@ολο που θα μου πείτε εσείς εμένα τι νιώθω εγώ μέσα μου, λες και με ξέρετε χρόνια; Που μου το παίζετε και ψυχολόγοι, ξερόλες; Τόση ξενέρα δεν έχω ξαναφάει ποτέ στη ζωή μου. Να έχω κινήσει γη και ουρανό και στο τέλος, χωρίς καμιά ευαισθησία, να μου ρίχνουν άκυρο. Το ειρωνικό, αδερφίστικο υφάκι ενός από τους γιατρούς ακόμα να το ξεχάσω. Ιδιωτικός και πάλι ιδιωτικός, αλλά... no money, no honey.
εγώ αυτό ξέρεις πως το μεταφράζω?? ...ο γιατρός δεν ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα, και μάλλον ήθελε να αποφύγει τα μετέπειτα.....ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΓΤ ΜΑΛΛΟΝ ΓΛΙΤΩΣΕΣ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!!!....σε ποιον πήγες btw???...

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 14:44, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από john29
Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα ειναι κανενας που να εχει κανει ρινοπλαστικη και να εμεινε ευχαριστημενος.Ολο για στραβες διαβαζω,τι σκατα αγγουρια δεν μπορω να καταλαβω,δεν συνεννοηθηκατε καθολου με γιατρο?συνεννοηθηκατε αποσαφηνιστηκαν τα παντα,και ειναι τοσο αμπαλοι...τι να πω?
Να τη κανω τη γαμωεπεμβαση η θα παω για μαλλι και θα βγω κουρεμενος.
σίγουρα υπάρχει, αλλά αυτοί που έχουν κάνει πετυχημένη συνεχίζουν την ζωούλα τους κανονικά, και δεν έχουν λόγο να μπουν στο φορουμ .....και πολύ καλά κάνουν φυσικά! εδώ οι περισσότεροι είμαστε οι "καμμένοι" της υπόθεσης.....όσο γι αυτό για την συνεννόηση, σε πληροφορώ πιο σαφής δεν θα μπορούσα να είμαι, και στις 2 φορές.....αλλά αυτό που τελικά έχω καταλάβει είναι ότι μερικοί γιατροί είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ και στην αρχή δεν παίρνεις χαμπάρι....μετά όμως, βγαίνει ο πραγματικός εαυτός τους.....

Παράθεση

curt441

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη curt441
Ο curt441 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O curt441 έγραψε στις 18:04, 14-10-12:

δεν ειναι θεμα υποκριτηκης,για ολους παρχουν κακα σχολια.το θεμα ειναι να εισαι τυχερος και να μη χειρουργησει κανας βοηθος του.κανενας γιατρος δε θελει να εχει δυσαρεστημενους ασθενεις.το θεμα ειναι μεχρι τι μπορει να κανει ο καθενας

Παράθεση

Magdalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Magdalo
H Magdalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Magdalo έγραψε στις 18:36, 14-10-12:

Εμενα παντως ο Β. Π. μου ειχε πει το εξης πριν την επεμβαση : 'Μην αρχισεις τα 'τη θελω ετσι, τη θελω αλλιως..' το αποτελεσμα θα ειναι ενα!' και αυτο ισχυει. Δε μπορεις να κανεις παραγγελια. Μια επιτυχημενη πλαστικη για να ειμαστε και προσγειωμενοι ειναι μια βελτωμενη εκδοση της μυτης που ηδη εχεις κι ας μην ειναι τελεια. Εγω πχ δεν ειμαι 100% ευχαριστημενη απο το αποτελεσμα αλλα ειναι ενα επιτυχημενο αποτελεσμα συγκριτικα με τη μυτη που ειχα. Και τη συνηθιζω. Η αδερφη μου ειχε κανει πριν 15 χρονια σε δημοσιο και δεν ειναι ευχαριστημενη ενω για 'μενα η μυτη της ειναι super. Μια συμβουλη που θα εδινα ειναι να τονισεις στο γιατρο τι ΔΕΝ θελεις . Ισως αυτο ειναι πιο εφικτο ωστε να ξερει τι να προσεξει. Και μια αλλη συμβουλη .... να μη μπαινουν οι υποψηφιοι σε αυτο το φορουμ συνεχεια (για να μην πω καθολου)! Πιο πολυ τρελαινεσαι παρα βοηθιεσαι εδω μου φαινεται. Επισης καποιος ειπε οτι ο ΒΠ κανει ιδιες μυτες...αυτο σιγουρα δεν ισχυει..οποια εχω δει ειναι διαφορετικη εντελως μην τρελαθουμε.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 19:12, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Magdalo
Εμενα παντως ο Β. Π. μου ειχε πει το εξης πριν την επεμβαση : 'Μην αρχισεις τα 'τη θελω ετσι, τη θελω αλλιως..' το αποτελεσμα θα ειναι ενα!' και αυτο ισχυει. Δε μπορεις να κανεις παραγγελια. Μια επιτυχημενη πλαστικη για να ειμαστε και προσγειωμενοι ειναι μια βελτωμενη εκδοση της μυτης που ηδη εχεις κι ας μην ειναι τελεια. Εγω πχ δεν ειμαι 100% ευχαριστημενη απο το αποτελεσμα αλλα ειναι ενα επιτυχημενο αποτελεσμα συγκριτικα με τη μυτη που ειχα. Και τη συνηθιζω. Η αδερφη μου ειχε κανει πριν 15 χρονια σε δημοσιο και δεν ειναι ευχαριστημενη ενω για 'μενα η μυτη της ειναι super. Μια συμβουλη που θα εδινα ειναι να τονισεις στο γιατρο τι ΔΕΝ θελεις . Ισως αυτο ειναι πιο εφικτο ωστε να ξερει τι να προσεξει. Και μια αλλη συμβουλη .... να μη μπαινουν οι υποψηφιοι σε αυτο το φορουμ συνεχεια (για να μην πω καθολου)! Πιο πολυ τρελαινεσαι παρα βοηθιεσαι εδω μου φαινεται. Επισης καποιος ειπε οτι ο ΒΠ κανει ιδιες μυτες...αυτο σιγουρα δεν ισχυει..οποια εχω δει ειναι διαφορετικη εντελως μην τρελαθουμε.
έχεις δίκιο για το προσγειωμένοι, αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος εδώ μέσα μιλάει για το 100%, και όποιος έχει τέτοια στο μυαλό του, είναι αλλού...αυτό δεν υπάρχει......και θα διαφωνήσω κάθετα με το να μην μπαίνουν οι υποψήφιοι στο φορουμ.....αν μη τι άλλο, από ΕΜΑΣ τουλάχιστον που έχουμε καεί, θα πληροφορηθούν και θα αποφύγουν το μοιραίο (γτ υπάρχουν γιατροί που ΜΟΝΟ κατακρεουργούν και είναι ΓΝΩΣΤΟΙ).....το αν κάποιος τρελαίνεται με τις διαφορετικές γνώμες, είναι θέμα χαρακτήρα.....δλδ το πώς θα χρησιμοποιήσει ο καθένας τις πληροφορίες που θα λάβει, είναι δικό του θέμα....ας πάρει τις γνώμες και ας επισκεφθεί τον/γιατρό ούτως ή άλλως, και ας ζυγίσει τα πράγματα από μόνος του.....ενήλικες είμαστε στην τελική....και νομίζω ότι οι "βαλτοί" είναι φως φανάρι εδώ μέσα και είναι πολύ εύκολο να τους εντοπίσεις ώστε να μην επηρεαστείς....πάντως το να πας στα τυφλά σε έναν γιατρό και να "χάψεις" με την μία ότι σου πει, δεν είναι και το καλύτερο, και μιλάω από προσωπική εμπειρία.....

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 19:20, 14-10-12:

δεν ειναι θεμα υποκριτηκης,για ολους παρχουν κακα σχολια.το θεμα ειναι να εισαι τυχερος και να μη χειρουργησει κανας βοηθος του.κανενας γιατρος δε θελει να εχει δυσαρεστημενους ασθενεις.το θεμα ειναι μεχρι τι μπορει να κανει ο καθενας
εννοείται ότι για όλους υπάρχουν άσχημα σχόλια....και έχεις δίκιο γι αυτό που λες για τους βοηθούς, αλλά είναι και θέμα υποκριτικής πιστεύω γτ απλά κάποιοι γιατροί κάνουν περιουσία από κατεστραμμένες μύτες....όσο για τους δυσαρεστημένους ασθενείς, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ, γτ έχουν φροντίσει να εκμεταλλεύονται το σκατά σύστημα της ελλάδας.....πληρώνουν και σβήνουν αρνητικά μηνύματα για αυτούς σε φορουμ (προς το παρόν μόνο σε αυτό δεν έχουν κάνει κάτι, δλδ δεν έχω εντοπίσει τπτ μέχρι τώρα) βασίζονται στο ότι το δικαστικό σύστημα δεν λειτουργεί, και ΑΝ λειτουργήσει θα είναι μετά από καμιά 20ετία.....οπτ πίστεψέ με δεν τους νοιάζει.....και εννοείται ότι δεν μιλάω για όλους....ουδείς αλάνθαστος στην τελική.....αλλά άλλο ένα λαθάκι ή δύο ή τρία και άλλο κατακρεουργώ τα πάντα!

Παράθεση

Magdalo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Magdalo
H Magdalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Magdalo έγραψε στις 19:39, 14-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από mallorca1983
έχεις δίκιο για το προσγειωμένοι, αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος εδώ μέσα μιλάει για το 100%, και όποιος έχει τέτοια στο μυαλό του, είναι αλλού...αυτό δεν υπάρχει......και θα διαφωνήσω κάθετα με το να μην μπαίνουν οι υποψήφιοι στο φορουμ.....αν μη τι άλλο, από ΕΜΑΣ τουλάχιστον που έχουμε καεί, θα πληροφορηθούν και θα αποφύγουν το μοιραίο (γτ υπάρχουν γιατροί που ΜΟΝΟ κατακρεουργούν και είναι ΓΝΩΣΤΟΙ).....το αν κάποιος τρελαίνεται με τις διαφορετικές γνώμες, είναι θέμα χαρακτήρα.....δλδ το πώς θα χρησιμοποιήσει ο καθένας τις πληροφορίες που θα λάβει, είναι δικό του θέμα....ας πάρει τις γνώμες και ας επισκεφθεί τον/γιατρό ούτως ή άλλως, και ας ζυγίσει τα πράγματα από μόνος του.....ενήλικες είμαστε στην τελική....και νομίζω ότι οι "βαλτοί" είναι φως φανάρι εδώ μέσα και είναι πολύ εύκολο να τους εντοπίσεις ώστε να μην επηρεαστείς....πάντως το να πας στα τυφλά σε έναν γιατρό και να "χάψεις" με την μία ότι σου πει, δεν είναι και το καλύτερο, και μιλάω από προσωπική εμπειρία.....
Aκριβως αγαπητη...τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται...

Παράθεση

curt441

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη curt441
Ο curt441 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O curt441 έγραψε στις 20:36, 14-10-12:

απολυτη εντελως μπορεις να εισαι μονο στο λ....ρα κατα τη γνωμη μου απ οτι εχω διαβασει εδω

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 23:21, 14-10-12:

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι θα μας χειρουργισει ο γιατρος που επιλεξαμε να παμε,και οχι κανενας βοηθος του αληθεια.Υπαρχει καποιος τροπος να κατοχυρωθουμε για κατι τετοιο?
Αν συμβαινει κατι τετοιο και μονο στην ιδεα ,ειναι τραγικο,για μερικες ωρες να εισαι ανημπορος και καποιοι να "εκμετταλευοντε"αυτο κ να κανουν οτι θελουν...πανω σου.Ειναι αισχρο θα ελεγα.

Τελος εγω βρει εναν ωρλ,ο οποιος απεχει απο τα φωτα της δημοσιοτητας (επισης ειναι στρατιωτικος ).Με τον ανθρωπο ειπαμε τα παντα,με κυριως εγω,να του εθεσα τι δεν θελω ,με τιποτα και συμφωνησαμε.Φανηκε καλος ανθρωπος τι να πω(οχι σαν τον αλλο τον αδα )

Παράθεση

striker

Νεοφερμένος

O striker έγραψε στις 02:05, 15-10-12:

Πως μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι θα μας χειρουργισει ο γιατρος που επιλεξαμε να παμε,και οχι κανενας βοηθος του αληθεια.Υπαρχει καποιος τροπος να κατοχυρωθουμε για κατι τετοιο?
Αν συμβαινει κατι τετοιο και μονο στην ιδεα ,ειναι τραγικο,για μερικες ωρες να εισαι ανημπορος και καποιοι να "εκμετταλευοντε"αυτο κ να κανουν οτι θελουν...πανω σου.Ειναι αισχρο θα ελεγα.
κι εμένα αυτός είναι ο κύριος φόβος μου. ζήτα να υπάρχει δικό σου άτομο στο χειρουργείο.
σε άλλες χώρες (π.χ. καναδά) τα χειρουργεία βιντεοσκοπούνται από το ίδιο το νοσοκομείο.

εδώ στην ελλάδα έχω δει εκπομπές που πάει η κάμερα στο χειρουργείο.
δηλαδή όταν θέλουν να διαφημιστούν στις εκμπομπές είναι οκ να έχει κάμερα,
αλλά στις καθημερινές επεμβάσεις βρίσκουν δικαιολογίες? αν ναι, ύποπτη συμπεριφορά.
βίντεο εκπομπής με κάμερα στο χειρουργείο: www.askouras.gr/videos-live-surgery.html

άρα: (α) δικό σου άτομο που να είναι κοντά να βλέπει, όχι να είναι απλά στο χειρουργείο
σε μια μακρινή γωνιά (β) βιντεοσκόπηση (έστω με απλό τηλέφωνο του συνοδού σου).

αν πουν όχι, μάλλον ψάχνουν κορόιδα-πειραματόζωα και μην κάνεις την επέμβαση.
και πες και σε μας εδώ ποιοι σου είπαν ότι δέχονται άτομο+κάμερα να τους προτιμήσουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη striker : 15-10-12 στις 02:18.
Παράθεση

g30rg3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη g30rg3
Ο g30rg3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O g30rg3 έγραψε στις 00:11, 16-10-12:

Καλησπέρα σας
Κάνουμε μια προσπάθεια να φτιάξουμε ενα κατάλογο ο οποίος είναι εντελώς δωρεάν.
διαλέξαμε αυτη την συζήτηση γιατί έχουν μπει αρκετή γιατροί.
το όνομα του site www.diafimistite.gr
Όποιος θέλει μπορεί να το επισκέπτη και να καταχώριση εντελώς δωρεάν την επιχείρηση του .

Ευχαριστούμε

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 15:34, 16-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από striker
κι εμένα αυτός είναι ο κύριος φόβος μου. ζήτα να υπάρχει δικό σου άτομο στο χειρουργείο.
σε άλλες χώρες (π.χ. καναδά) τα χειρουργεία βιντεοσκοπούνται από το ίδιο το νοσοκομείο.

εδώ στην ελλάδα έχω δει εκπομπές που πάει η κάμερα στο χειρουργείο.
δηλαδή όταν θέλουν να διαφημιστούν στις εκμπομπές είναι οκ να έχει κάμερα,
αλλά στις καθημερινές επεμβάσεις βρίσκουν δικαιολογίες? αν ναι, ύποπτη συμπεριφορά.
βίντεο εκπομπής με κάμερα στο χειρουργείο: www.askouras.gr/videos-live-surgery.html

άρα: (α) δικό σου άτομο που να είναι κοντά να βλέπει, όχι να είναι απλά στο χειρουργείο
σε μια μακρινή γωνιά (β) βιντεοσκόπηση (έστω με απλό τηλέφωνο του συνοδού σου).

αν πουν όχι, μάλλον ψάχνουν κορόιδα-πειραματόζωα και μην κάνεις την επέμβαση.
και πες και σε μας εδώ ποιοι σου είπαν ότι δέχονται άτομο+κάμερα να τους προτιμήσουμε.
Δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω,εχω το δικαιωμα να ζητησω απο το γιατρο ,καποιος δικος μου να ειναι μεσα στο χειρουργειο και να βλεπει αν οντως χειρουργει αυτος?Το δεχοντε?
Επισης αυτα τα θεματα δεν ειναι λιγο λεπτα,εννοω και καλα ελλειψη εμπιστοσυνης κτλ.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:38, 16-10-12:

Δηλαδη συγνωμη για να καταλαβω,εχω το δικαιωμα να ζητησω απο το γιατρο ,καποιος δικος μου να ειναι μεσα στο χειρουργειο και να βλεπει αν οντως χειρουργει αυτος?Το δεχοντε?
Επισης αυτα τα θεματα δεν ειναι λιγο λεπτα,εννοω και καλα ελλειψη εμπιστοσυνης κτλ.
Εμένα μου φαίνεται εντελώς απίθανο να μπορείς να το ζητήσεις αυτό.
Ο Σκ. που ξέρω εγώ θα γινόταν έξαλλος.
Αλλα φαντάζομαι και οποιοσδήποτε επαγγελματίας.
Δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης και δεν νομίζω οτι θα θέλει κανείς να συγχύσει το άτομο που θα τον χειρουργήσει.
Καλύτερα απλα να βρείτε ένα γιατρό που να εμπιστεύεστε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 15:47, 16-10-12:

Πάντως εμένα που πιστεύω πως δεν μου έκανε πολύ καλή δουλειά ο ΑΣ, δύο μήνες μετά με πήρε τηλέφωνο για να βγούμε μαζί σε κάποιο πρωινάδικο. Ημουν Κρήτη βέβαια κι έτσι δεν πήγα (αλλιώς σιγά μην έχανα τέτοια ευκαιρία η ψωνάρα). Αυτό με έκανε τότε να σκεφτώ πως δεν θα το πρότεινε αν ήξερε πως έχει γίνει κακή δουλειά και χάρηκα.
Για κάμερα πάντως δεν νομίζω να γίνεται...ούτε καν αν πεις πως το θες για "αναμνηστικό". Γιατί ο κάθε γιατρός έχει την τεχνική του, δεν μπορεί να την δείχνει και σε άλλους (γιατρούς) ώστε να την αντιγράψουν. Ασε που και να δεις πως όντως σε χειρούργησε ο ίδιος, τι θα καταλάβεις? Αμα είναι να γίνει λάθος από τον ίδιο, δεν θα σε σώσει το βίντεο.

Παράθεση

striker

Νεοφερμένος

O striker έγραψε στις 19:38, 16-10-12:

ακόμα και αν έχω εμπιστοσύνη 100% στο γιατρό, θα μπορούσα να το ζητήσω για ψυχολογικούς και μόνο λόγους. κι ας μην τραβάει βίντεο το άτομο που θα ζητήσω να με συνοδεύει. δηλαδή δεν έχετε ακούσει ξανά να είναι κάποιος στο χειρουργείο ή σε τοκετό κτλ? εφόσον λοιπόν είναι αυτός που θα με χειρουργήσει και όχι άλλος, και εφόσον είναι 100% σίγουρος για τις ικανότητές του, για το τι θα κάνει, τότε δε θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα. εγώ δείχνω την εμπιστοσύνη μου σε αυτόν επιλέγοντάς τον να με χειρουργήσει (και στους ιδιωτικούς, πληρώνοντάς τον μάλιστα πολύ καλά). ας μη θιχτεί λοιπόν και ίσα-ίσα ας το δει ως ευκαιρία να διαφημιστεί μετά από τον ασθενή.

προτιμώ να θιχτεί ο γιατρός και να μη δεχτεί, παρά να θιχτεί η νοημοσύνη μου και να με χειρουργήσει κάποιος βοηθός ενώ έχω πληρώσει-συνεννοηθεί για άλλα πράγματα. και στο τέλος να βγω με μια μούρη χάλι και να ψάχνω τι πήγε στραβά και γιατί. διότι κάποια κακά αποτελέσματα από καλούς γιατρούς δε δικαιολογούνται εύκολα. πολύ πιθανόν κάποιοι άλλοι χειρουργούν και όχι αυτοί που για να μη θίξεις "εμπιστεύτηκες".

Παράθεση

striker

Νεοφερμένος

O striker έγραψε στις 19:49, 16-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Εμένα μου φαίνεται εντελώς απίθανο να μπορείς να το ζητήσεις αυτό.
Ο Σκ. που ξέρω εγώ θα γινόταν έξαλλος.
Αλλα φαντάζομαι και οποιοσδήποτε επαγγελματίας.
Δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης και δεν νομίζω οτι θα θέλει κανείς να συγχύσει το άτομο που θα τον χειρουργήσει.
Καλύτερα απλα να βρείτε ένα γιατρό που να εμπιστεύεστε.
μπορώ να ζητήσω ότι χρειάζομαι και πληρώνω πολύ καλά για αυτό. αν πχ ο Σκ. γινόταν έξαλλος, επειδή
θα ζητούσα να υπάρχει ένα δικό μου άτομο, στο χειρουργείο, τότε εγώ να δεις πόσο έξαλλος μπορώ να γίνω.

αν δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης, πρόβλημα του γιατρού. σιγά μην αποκτήσει και ψυχολογικά.
από τη στιγμή που επιλέγω κάποιον να με χειρουργήσει, σημαίνει ότι τον εμπιστεύομαι ως ένα βαθμό.
όμως δεν εμπιστεύομαι κανέναν 100%. ούτε τον κ#λο μου. πάω να κλ@σω και χέζομαι (σχήμα λόγου).
η επιλογή μου και μόνο θα έπρεπε να του είναι αρκετή. από εκεί και πέρα θα κριθεί από το αποτέλεσμα,
και εφόσον σε κάμερες εκπομπών ανοίγουν τις πόρτες τους για να διαφημιστούν, ας μην έχουν
πρόβλημα όταν το ζητήσει κάποιος απλός θνητός. εκτός αν πρόκειται να το σκάσουν μετά τη νάρκωση,
αφήνοντας κάποιον άλλον να χειρουργήσει, για να κάνουν πολλά χειρουργεία ταυτόχρονα για χρήμα.
και μετά αν βγεις με μούρη χάλια, ψάχνε για revision.

Παράθεση

striker

Νεοφερμένος

O striker έγραψε στις 19:56, 16-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Πάντως εμένα που πιστεύω πως δεν μου έκανε πολύ καλή δουλειά ο ΑΣ, δύο μήνες μετά με πήρε τηλέφωνο για να βγούμε μαζί σε κάποιο πρωινάδικο. Ημουν Κρήτη βέβαια κι έτσι δεν πήγα (αλλιώς σιγά μην έχανα τέτοια ευκαιρία η ψωνάρα). Αυτό με έκανε τότε να σκεφτώ πως δεν θα το πρότεινε αν ήξερε πως έχει γίνει κακή δουλειά και χάρηκα.
Για κάμερα πάντως δεν νομίζω να γίνεται...ούτε καν αν πεις πως το θες για "αναμνηστικό". Γιατί ο κάθε γιατρός έχει την τεχνική του, δεν μπορεί να την δείχνει και σε άλλους (γιατρούς) ώστε να την αντιγράψουν. Ασε που και να δεις πως όντως σε χειρούργησε ο ίδιος, τι θα καταλάβεις? Αμα είναι να γίνει λάθος από τον ίδιο, δεν θα σε σώσει το βίντεο.
μπερδεύομαι. εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη αισθητικά ή λειτουργικά?
απορία 1: το τηλεφώνημα αλλάζει την αισθητική σου?
απορία 2: το τηλεφώνημα σου αποκαθιστά το λειτουργικό πρόβλημα?

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 20:43, 16-10-12:

Με τις ώρες μου...μερικές φορές και τα δύο είναι καλά, άλλες το ένα και άλλες και τα δύο χάλια. Πάντως ακόμα και στις "καλές" μέρες είμαι χειρότερα από πριν λειτουργικά. Αισθητικά είμαι καλύτερα από πριν, αλλά δεν με ευχαριστεί πλήρως το αποτέλεσμα.
Τίποτα από αυτά δεν αλλάζει το τηλεφώνημα, η κοινή λογική λέει όμως πως αν ο γιατρός είναι διατεθειμένος να δείξει την δουλειά που σου έκανε στην τηλεόραση, μάλλον πιστεύει πως έκανε καλή δουλειά.

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 00:25, 17-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Με τις ώρες μου...μερικές φορές και τα δύο είναι καλά, άλλες το ένα και άλλες και τα δύο χάλια. Πάντως ακόμα και στις "καλές" μέρες είμαι χειρότερα από πριν λειτουργικά. Αισθητικά είμαι καλύτερα από πριν, αλλά δεν με ευχαριστεί πλήρως το αποτέλεσμα.
Τίποτα από αυτά δεν αλλάζει το τηλεφώνημα, η κοινή λογική λέει όμως πως αν ο γιατρός είναι διατεθειμένος να δείξει την δουλειά που σου έκανε στην τηλεόραση, μάλλον πιστεύει πως έκανε καλή δουλειά.
Δεν ξερω τι λες ,αλλα εμενα δεν μου ακουγετε φυσιο -λογικο αυτο.
Τι με νοιαζει εμενα τι πιστευει αυτος ,το θεμα ειναι τι πιστευω εγω για το αποτελεσμα της επεμβασης μου και δεν θα με επηρεαζε στο ελαχιστο η αποψη του,και ουτε τι λεει. κ τη κανει...

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:40, 17-10-12:

ακόμα και αν έχω εμπιστοσύνη 100% στο γιατρό, θα μπορούσα να το ζητήσω για ψυχολογικούς και μόνο λόγους. κι ας μην τραβάει βίντεο το άτομο που θα ζητήσω να με συνοδεύει. δηλαδή δεν έχετε ακούσει ξανά να είναι κάποιος στο χειρουργείο ή σε τοκετό κτλ? εφόσον λοιπόν είναι αυτός που θα με χειρουργήσει και όχι άλλος, και εφόσον είναι 100% σίγουρος για τις ικανότητές του, για το τι θα κάνει, τότε δε θα έπρεπε να έχει κανένα πρόβλημα. εγώ δείχνω την εμπιστοσύνη μου σε αυτόν επιλέγοντάς τον να με χειρουργήσει (και στους ιδιωτικούς, πληρώνοντάς τον μάλιστα πολύ καλά). ας μη θιχτεί λοιπόν και ίσα-ίσα ας το δει ως ευκαιρία να διαφημιστεί μετά από τον ασθενή.

προτιμώ να θιχτεί ο γιατρός και να μη δεχτεί, παρά να θιχτεί η νοημοσύνη μου και να με χειρουργήσει κάποιος βοηθός ενώ έχω πληρώσει-συνεννοηθεί για άλλα πράγματα. και στο τέλος να βγω με μια μούρη χάλι και να ψάχνω τι πήγε στραβά και γιατί. διότι κάποια κακά αποτελέσματα από καλούς γιατρούς δε δικαιολογούνται εύκολα. πολύ πιθανόν κάποιοι άλλοι χειρουργούν και όχι αυτοί που για να μη θίξεις "εμπιστεύτηκες".
Σωστά στη θεωρία, κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου, αλλά στην πράξη δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

μπορώ να ζητήσω ότι χρειάζομαι και πληρώνω πολύ καλά για αυτό. αν πχ ο Σκ. γινόταν έξαλλος, επειδή
θα ζητούσα να υπάρχει ένα δικό μου άτομο, στο χειρουργείο, τότε εγώ να δεις πόσο έξαλλος μπορώ να γίνω.

αν δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης, πρόβλημα του γιατρού. σιγά μην αποκτήσει και ψυχολογικά.
από τη στιγμή που επιλέγω κάποιον να με χειρουργήσει, σημαίνει ότι τον εμπιστεύομαι ως ένα βαθμό.
όμως δεν εμπιστεύομαι κανέναν 100%. ούτε τον κ#λο μου. πάω να κλ@σω και χέζομαι (σχήμα λόγου).
η επιλογή μου και μόνο θα έπρεπε να του είναι αρκετή. από εκεί και πέρα θα κριθεί από το αποτέλεσμα,
και εφόσον σε κάμερες εκπομπών ανοίγουν τις πόρτες τους για να διαφημιστούν, ας μην έχουν
πρόβλημα όταν το ζητήσει κάποιος απλός θνητός. εκτός αν πρόκειται να το σκάσουν μετά τη νάρκωση,
αφήνοντας κάποιον άλλον να χειρουργήσει, για να κάνουν πολλά χειρουργεία ταυτόχρονα για χρήμα.
και μετά αν βγεις με μούρη χάλια, ψάχνε για revision.
Again, θεωρίες..

Δεν ξερω τι λες ,αλλα εμενα δεν μου ακουγετε φυσιο -λογικο αυτο.
Τι με νοιαζει εμενα τι πιστευει αυτος ,το θεμα ειναι τι πιστευω εγω για το αποτελεσμα της επεμβασης μου και δεν θα με επηρεαζε στο ελαχιστο η αποψη του,και ουτε τι λεει. κ τη κανει...
Ρε παιδιά, έκανε η κοπέλα την επέμβαση. Ε στην αρχή δεν ξέρεις πως είναι το αποτέλεσμα. Στην πολύ αρχή έχεις γάζες, μετά η μύτη είναι πρησμένη, πρήζεται κι άλλο κτλ. Ε κάπου εκεί την παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός. Και σκέφτεται η κοπέλα "Για να μου ζητάει να βγω στην τηλεόραση, σημαίνει ότι όλα πήγαν άψογα. Αλλιώς δεν θα το ριψοκινδύνευε!". Όμως ένα χρόνο μετά την επέμβαση που έχει πια οριστικοποιηθεί το σχημα και το μέγεθος, η κοπέλα παρατηρεί κάποια λειτουργικά θέματα και αισθητικά θα η μύτη της θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 15:06, 17-10-12:

Μπορει καποιος να περιγραψει πως ειναι τα πραγματα,δηλαδη η πορεια προς το χειρουργειο κτλ.
Εγω μεχρι στιγμης εχω μιλησει με καποιους γιατρους.Σε περιπτωση που εισαι ετοιμος να κανεις την επεμβαση τι γινετε.
Ετσι απλα ξαναπας στο γιατρο και κλεινεις μια ημερομηνια-ωρα για το χειρουργειο στην εκαστοτε κλινικη και αυτο ηταν?(δινεις προκαταβολη εκει?)
Υπαρχει καποιο σημειο- κατι που πρεπει να προσεξω -διευκρινησω...

Επισης (δευτερο σκελος)μετα την επεμβαση,υποτιθετε η πρωτη βδομαδα ειναι η μαρτυρικη (οπου θα αναπνεεις απο το στομα κτλ),αυτο που ηθελα να ρωτησω.
Αφοτου βγει ο ναρθηκας και αποκαλυφθει η μυτη,αυτο που θα δεις δεν ειναι το τελικο αποτελεσμα?
ή ειναι και μετα (μολις βγει ο ναρθηκας)αρχιζει να πρηζετε ωστε να μη μπορεις να το δεις?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:10, 17-10-12:

Μπορει καποιος να περιγραψει πως ειναι τα πραγματα,δηλαδη η πορεια προς το χειρουργειο κτλ.
Εγω μεχρι στιγμης εχω μιλησει με καποιους γιατρους.Σε περιπτωση που εισαι ετοιμος να κανεις την επεμβαση τι γινετε.
Ετσι απλα ξαναπας στο γιατρο και κλεινεις μια ημερομηνια-ωρα για το χειρουργειο στην εκαστοτε κλινικη και αυτο ηταν?(δινεις προκαταβολη εκει?)
Υπαρχει καποιο σημειο- κατι που πρεπει να προσεξω -διευκρινησω...

Επισης (δευτερο σκελος)μετα την επεμβαση,υποτιθετε η πρωτη βδομαδα ειναι η μαρτυρικη (οπου θα αναπνεεις απο το στομα κτλ),αυτο που ηθελα να ρωτησω.
Αφοτου βγει ο ναρθηκας και αποκαλυφθει η μυτη,αυτο που θα δεις δεν ειναι το τελικο αποτελεσμα?
ή ειναι και μετα (μολις βγει ο ναρθηκας)αρχιζει να πρηζετε ωστε να μη μπορεις να το δεις?
Εγώ το έκανα στον Α.Σ..
Πήγα στο γραφείο του, με είδε, πλήρωσα κανονική επίσκεψη, και όταν αποφάσισα να το κάνω (2 χρόνια μετά), πήγα και τον βρήκα στο Ιασώ για να μην ξαναπληρώσω επίσκεψη. Τα είπαμε, τα συμφωνήσαμε, και δώσαμε ραντεβού στο νοσοκομείο.
Μία μέρα πριν το χειρουργείο, με πήρε τηλ η βοηθός του να μου θυμίσει να φάω ελαφρά, τι ώρα να μαι στο νοσοκομείο κτλ.
Τη μέρα του χειρουργείου πήγα στο νοσοκομείο, μου έκαναν προληπτικές εξετάσεις , περιμεναμε στο δωμάτιο, με πήγαν και με χειρούργησαν.
Την άλλη μέρα ήρθε ο γιατρός και με είδε, πληρώθηκε κτλ. Α ναι. Και τσακωθήκαμε. Προκαταβολή δεν είχα δώσει, ούτε μου χε ζητήσει τίποτα.
Η πρώτη βδομάδα είναι η χειρότερη, αλλά δεν τη λες και μαρτυρική. Ανάλογα με τον άνθρωπο. Εγώ μια χαρά ήμουν.

Όταν βγαίνει ο νάρθηκας βλέπεις τη μύτη σου σαφώς μικρότερη και ουσιαστικά θα μπορούσες να πεις ότι είναι το τελικό αποτέλεσμα. Μετά όμως αρχίζει και πρήζεται (εκεί θα στενοχωρηθείς) και πρέπει να περιμένεις να ξεπρηστεί. Εμένα τώρα μου ξεπρήστηκε, 10 μήνες μετά.
Α ναι, στην αρχή μετά την επέμβαση, πας συχνά στο νοσοκομείο για καθαρισμούς.
Τι άλλο θες να μάθεις?

Παράθεση

striker

Νεοφερμένος

O striker έγραψε στις 18:05, 17-10-12:

καθόλου θεωρίες. δε θέλει-δέχεται άλλο άτομο? με χάνει από πελάτη. τόσο απλά.
αν ζητήσεις κάτι ευγενικά και ο οποιοσδήποτε "γίνει έξαλλος" δικό του θέμα.
βεβαίως και μπορεί να αρνηθεί. να γίνει έξαλλος όχι. διότι θα γίνω κι εγώ 2 φορές έξαλλος

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 18:39, 17-10-12:

Όταν βγαίνει ο νάρθηκας βλέπεις τη μύτη σου σαφώς μικρότερη και ουσιαστικά θα μπορούσες να πεις ότι είναι το τελικό αποτέλεσμα. Μετά όμως αρχίζει και πρήζεται (εκεί θα στενοχωρηθείς) και πρέπει να περιμένεις να ξεπρηστεί. Εμένα τώρα μου ξεπρήστηκε, 10 μήνες μετά.
Α ναι, στην αρχή μετά την επέμβαση, πας συχνά στο νοσοκομείο για καθαρισμούς.
Τι άλλο θες να μάθεις?
Οταν βγαζεις το ναρθηκα δηλαδη βλεπεις (για λιγο)το τελικο αποτελεσμα(και το ακρορινιο και ολα)?πως θα ειναι δηλαδη μετα το περας του πρηξιματος (10 μηνες στη περιπτωση σου)και μετα αρχιζει και γινετε σα τερας?Μεγαλη αποκλιση?

Οταν ειναι πρησμενη ολο αυτο το καιρο,μπορεις να εμφανιστεις σε κοσμο κανονικα και να μη φανει τιποτα.Θελω να πω ακομη και πρησμενη ειναι καλυτερη απο πριν?
-Eυχαριστω

Παράθεση

melinaki26

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη melinaki26
H melinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H melinaki26 έγραψε στις 20:13, 17-10-12:

εγω οταν εβγαλα τον ναρθηκα ημουν πρησμενη αλλα μετα δεν πρηστηκα αλλο ( αναμεσα στα ματια ητανε εντονο το πρηξιμο) μετα οσο περναγαν οι μερες ξεπρηζομουν...και ουτε ηταν τοσο πρησμενη η μυτη που να μην μπορουσα να κυκλοφορησω...φυσιολογικα πραγματα! για καθαρισμους δεν πηγαινα...μονο μια φορα 2 βδομαδες μετα το χειρουργειο πηγα.ειμαι απο επαρχια και δεν γινοταν να πηγαινοερχομαι αθηνα.αλλα δεν με ενοχλουσε κιολας, απλα αυτες τισ 2 βδομαδες μεχρι να παω για καθαρισμο ενιωθα λες και ημουν μπουκωμενη( δεν ξερω τι εννοειται καθαρισμο εμενα με ενα ψαλιδακι μου εκοψε τα αιματα που ειχαν ξεραθει ) σιγουρα παιζει ρολο και ο οργανισμος του καθενος.εγω οπως εχω ξαναπει τριτη χειρουργηθηκα και την πεμπτη ειχα παει με την ξαδερφη μου στα μαγαζια για να ψωνισει...ητανε μεγαλη εβδομαδα και εκανα τα παντα και για ποτο εβγαινα και σινεμα ενιωθα πολυ καλα ( απλα ολοι με κοιταγαν που ημουν με το γυψο στη μυτη).τωρα για την διαδικασια του χειρουργειου εμενα μου ειχε πει να μην φαω τιποτα και να μην πιω ουτε νερο μετα τισ 9 το βραδυ, πηγα το πρωι στο νοσοκομειο εκανα τις εξετασεις και μετα απο καμια ωρα ηρθαν και με πηραν απο το δωματιο που περιμενα για να με πανε στο χειρουργειο...ηρθε η νοσοκομα μου λεει γδυσου εντελως (φορεσα μια πρασινη ρομπα) ανεβηκα στο φοριο ( εγω δεν ηθελα της ελεγα δεν ειμαι αρρωστη θα παω με τα ποδια στο χειρουργειο αλλα αυτη επεμενε) ε με πηγαν στο χειρουργειο μου κανανε την αναισθησια και αυτο ηταν...ευτυχως ολα πηγαν καλα!!!

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 22:58, 17-10-12:

Μαλ@κια αυτο να σου πουν να βγαλεις τα ρουχα σου για να φορεσεις τη ρομπα,τι ειναι αυτα!χαχα!και αυτο με το φορειο,οντως λες και εισαι αρρωστος.
Θα συμφωνησω σε αυτο που λες ο καθενας τελικα βιωνει μια κατασταση αναλογα τον οργανισμο του,και τη ψυχη του.Και καλο ειναι μην ακους κανενα.

Μπορει να ακουσεις (συνηθως γυναικες )για κατι εντελως ανωδυνο ασημαντο να το κανουν κατι το πολυ σπουδαιο και φοβερο)
Κατι παρομοιο ειχα βιωσει με μια εξαγωγη φρονημητη μου.Οσους ακουγα μου λεγαν ωχ ,ωχ ,μαρτυριο κτλ.ειδικα κοπελες...Η περιπτωση μου δεν ηταν και απλη σχετικα (μονο σε γναθοχειρουργό)και πραγματικα δεν ηταν καθολου ετσι,μια χαρα(δεν ηταν ευχαριστο μεν αλλα και σιγα το πραμα),κι απο πονο που μου λεγανε θα πλανταξεις ,περιμενα και ελεγα τωρα τωρα θα με πονεσει,ως καποια στιγμη μου λεει σε 5 τελειωσαμε,και του λεω και ο πονος?ποιος πονος μου λεει,ο πονος ειναι μετα!Αλλα ακομη και μετα δεν πηρα τιποτα απ'οτι μου εγραψε,το παλευα!!Πραγματικα το σκεφτομε και γελαω(να σημειωσω βεβαια οτι ειμαι κ λιγο ψυχακιας εγω,εχω κανει και 3 σφραγισματα-τροχο χωρις αναισθητικο,εκει ομως οντως "πεθανα"!)

Παράθεση

melinaki26

Νεοφερμένος

H melinaki26 έγραψε στις 23:26, 17-10-12:

παντως να ξερεις στο χειρουργειο πρεπει να εισαι γυμνος...(με την ρομπα που θα σου δωσουν ουτε εσωρουχα) η μυτη δεν εχει καθολου πονο...εμενα μου το ειχε πει απο πριν ο γιατρος αλλα ειχα σκεφτει οτι ετσι μου το λεει για να μην φοβηθω και να το κανω.οταν λεω καθολου...καθολου!!!( αν δεν την πιασεις εννοειται)οταν εφυγα απο το νοσοκομειο μου εγραψε να παρω mesulid αλλα εγω η "εξυπνη" τις πρωτες μερες δεν τα επαιρνα ( αφου δεν πονουσα γιατι να τα παρω) αλλα μετα μου ειπε ο γιατρος οτι μου τα ειχε δωσει για το πρηξιμο.ααα και μετα απο το χειρουργειο πηρα για 4 μερες αντιβιωση.μια αποφαση ειναι...εγω θυμαμαι που ηρθε ο αναισθησιολογος στο χειρουργειο μου εκανε την πρωτη ενεση και μου ειπε τωρα θα νιωσεις σαν να εχεις πιει 2 ποτηρακια κρασι...ε αυτο ηταν!οταν ανοιξα τα ματια μου ημουν με καινουργια μυτη!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 00:53, 18-10-12:

Ουτε εσωρουχα??Δε υπαρχει περιπτωση.
Και καλα υπαρχει κανας λογος ιδιαιτερος?

Παράθεση

melinaki26

Νεοφερμένος

H melinaki26 έγραψε στις 01:05, 18-10-12:

δεν ξερω για ποιο λογο δεν κανει να φορας ουτε τα εσωρουχα στο χειρουργειο...οοτι χειρουργειο και να κανεις δεν φορας τιποτα!ααα και εννοειται οχι νυχια βαμμενα(οχι οτι σε αφορα)

Παράθεση

melinaki26

Νεοφερμένος

H melinaki26 έγραψε στις 01:07, 18-10-12:

ααα και εννοειται οτι δεν κανει να καπνισεις καθολου καποιες μερες πριν(δεν θυμαμαι ποσες μου ειχε πει γιατι δεν καπνιζω)

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 08:47, 18-10-12:

Οταν βγαζεις το ναρθηκα δηλαδη βλεπεις (για λιγο)το τελικο αποτελεσμα(και το ακρορινιο και ολα)?πως θα ειναι δηλαδη μετα το περας του πρηξιματος (10 μηνες στη περιπτωση σου)και μετα αρχιζει και γινετε σα τερας?Μεγαλη αποκλιση?

Οταν ειναι πρησμενη ολο αυτο το καιρο,μπορεις να εμφανιστεις σε κοσμο κανονικα και να μη φανει τιποτα.Θελω να πω ακομη και πρησμενη ειναι καλυτερη απο πριν?
-Eυχαριστω
Ακριβώς όπως τα λες. Μη φανταστείς ότι το πρήξιμο μετά είναι μεγάλο. Απλά εσύ, που είναι δική σου η μύτη, και την κοιτάς κάθε λίγο και λιγάκι, θα το βλέπεις. Σαν τέρας δεν γίνεται ποτέ. Πάντα θα ναι καλύτερη από πριν. (Δεδομένου ότι πέτυχε η επέμβαση). Φυσικά εμφανίζεσαι σε κόσμο χωρίς να πεις τίποτα (αρκεί να χουν φύγει οι μελανιές και ο νάρθηκας). Κανείς δεν θα καταλάβει τίποτα στην αρχή γιατί θα ναι πρησμένη και θα μοιάζει με την παλιά.
Το Μελινάκι είναι εξαίρεση, στους περισσότερους πρήζεται. Οι καθαρισμοί δεν είναι αυτό που περιγράφει το Μελινάκι. Ουσιαστικά σου βάζουν ένα σωληνακι το οποίο ρουφάει τα υπολείματα αίματος, σαν μικροσκοπικο ηλεκτρικό σκουπάκι. Αυτό είναι λίγο άβολο. Αν και μερικές φορές ούτε που το χα καταλάβει. Και έτσι δεν θα μπουκώνεσαι καθόλου. Δεν κάνει να καπνίσεις για λίγο καιρό και δεν κάνει να φορέσεις γυαλιά για 3 μήνες. Πόνο δεν έχει καθόλου, μα καθόλου. Το μόνο ότι είναι λίγο άβολο στην αρχή, γιατί είσαι με τις γάζες και είσαι σαν μπουκωμένο κτλ.

Άλλη ερώτηση?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 12:23, 18-10-12:

πω-πω, παιδια...ενω εχω παρει τις αποφασισεις μου, οσο σας διαβαζω περι διαδικασιων κλπ αγχωνομαι!!(:οντως, στο χειρουργειο σε βαζουν γδυτο κ μαλιστα σε ξυριζουν κ στα επιμαχα σημεια(εγω αγχωνομαι μηπως υπαρξει καμια ανεπιθυμητη αντιδρσση μελων του σωματος μου εκεινη την ωρα, αλλα με τοση αγωνια ελπιζω πως οχι!!χαχαχαχα)!!οσον αφορα στα γυαλια, δεν ξερω ρε παιδια, εμενα ο δικος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα κ οτι θα μπορω να τα φοραω αμεσως!!ειναι ορασεως...γι αυτο!!εσεις τι λετε?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 12:32, 18-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από new life
πω-πω, παιδια...ενω εχω παρει τις αποφασισεις μου, οσο σας διαβαζω περι διαδικασιων κλπ αγχωνομαι!!(:οντως, στο χειρουργειο σε βαζουν γδυτο κ μαλιστα σε ξυριζουν κ στα επιμαχα σημεια(εγω αγχωνομαι μηπως υπαρξει καμια ανεπιθυμητη αντιδρσση μελων του σωματος μου εκεινη την ωρα, αλλα με τοση αγωνια ελπιζω πως οχι!!χαχαχαχα)!!οσον αφορα στα γυαλια, δεν ξερω ρε παιδια, εμενα ο δικος μου μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα κ οτι θα μπορω να τα φοραω αμεσως!!ειναι ορασεως...γι αυτο!!εσεις τι λετε?
Καλέ ποιο ξύρισμα στα επίμαχα σημεία? Τί είναι αυτά που λες? Σε ξυρίζουν όταν πρόκειται να γεννήσεις!
Όντως φοράς μια ποδιά, και ένα εσώρουχο που σου δίνουν αυτοί, ένα μικρό βρακάκι.
Ο λόγος είναι επειδή αυτά είναι αποστειρωμένα, και δεν κάνει να μπουν κανονικά ρούχα στο χειρουργείο.
Και στα πατουσάκια φοράς κάτι ειδικα καλτσάκια δικά τους, από το ίδιο υλικό που είναι και η ποδιά.
Τα επίμαχα σημεία ούτε τους αφορούν, ούτε τα βλέπουν ποτέ.

Γυαλιά δεν γίνεται να βάλεις. Σου λένε να βάλεις φακούς αν έχεις πρόβλημα όρασης. Τώρα αν ο δικός σου, σου λέει άλλα, κάτι θα ξέρει παραπάνω. Μία φίλη φίλου, είχε φορέσει γυλιά και της είχε μείνει σημάδι.

Μην τρομάζεις με τις διαδικασίες, δεν είναι τίποτα.
Τώρα που έχει περάσει καιρός και χαίρομαι τη μύτη μου, μου φαίνεται σαν να μην έπαθα ποτέ τίποτα.

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 13:24, 18-10-12:

Καλέ ποιο ξύρισμα στα επίμαχα σημεία? Τί είναι αυτά που λες? Σε ξυρίζουν όταν πρόκειται να γεννήσεις!
Όντως φοράς μια ποδιά, και ένα εσώρουχο που σου δίνουν αυτοί, ένα μικρό βρακάκι.
Ο λόγος είναι επειδή αυτά είναι αποστειρωμένα, και δεν κάνει να μπουν κανονικά ρούχα στο χειρουργείο.
Και στα πατουσάκια φοράς κάτι ειδικα καλτσάκια δικά τους, από το ίδιο υλικό που είναι και η ποδιά.
Τα επίμαχα σημεία ούτε τους αφορούν, ούτε τα βλέπουν ποτέ.

Γυαλιά δεν γίνεται να βάλεις. Σου λένε να βάλεις φακούς αν έχεις πρόβλημα όρασης. Τώρα αν ο δικός σου, σου λέει άλλα, κάτι θα ξέρει παραπάνω. Μία φίλη φίλου, είχε φορέσει γυλιά και της είχε μείνει σημάδι.

Μην τρομάζεις με τις διαδικασίες, δεν είναι τίποτα.
Τώρα που έχει περάσει καιρός και χαίρομαι τη μύτη μου, μου φαίνεται σαν να μην έπαθα ποτέ τίποτα.
παλι καλα, γιατι πριν μερικα χρονια που ειχε κανει ο πατερας μου ενα χειρουργειο(δε θυμαμαι τι ακριβως), τον ειχαν ξυρισει προφανως για λογους υγιεινης!!ευτυχως γιατι ειχα αυτην την εντυπωση!!χαχα οσο για τα γυαλια, οντως μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα!παρολα αυτα θα προσπαθησω να φορεσω φακους!!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:37, 18-10-12:

παλι καλα, γιατι πριν μερικα χρονια που ειχε κανει ο πατερας μου ενα χειρουργειο(δε θυμαμαι τι ακριβως), τον ειχαν ξυρισει προφανως για λογους υγιεινης!!ευτυχως γιατι ειχα αυτην την εντυπωση!!χαχα οσο για τα γυαλια, οντως μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα!παρολα αυτα θα προσπαθησω να φορεσω φακους!!
Καλή επιτυχία. Πότε με το καλό θα πας?

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 14:06, 18-10-12:

Καλή επιτυχία. Πότε με το καλό θα πας?
σ' ευχαριστω πολυ-πολυ!να 'σαι καλα!αν ολα παν οπως τα υπολογιζω, ελπιζω εντος του νοεμβρη να το κανω!!αυτη τη στιγμη που στο γραφω κ το σκεφτομαι, στην ιδεα κ μονο αγχωνομαι, αλλα ειναι το μονο, που δε θα με σταματησει...trust me!!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 14:17, 18-10-12:

σ' ευχαριστω πολυ-πολυ!να 'σαι καλα!αν ολα παν οπως τα υπολογιζω, ελπιζω εντος του νοεμβρη να το κανω!!αυτη τη στιγμη που στο γραφω κ το σκεφτομαι, στην ιδεα κ μονο αγχωνομαι, αλλα ειναι το μονο, που δε θα με σταματησει...trust me!!
Έχεις διαλέξει και καλή εποχή. Στα κρύα είναι καλύτερα να κάνουμε τέτοιες επεμβάσεις, κλείνουν γρηγορότερα οι πληγές, και γενικά δεν θα κάνει να είσαι στον ήλιο μετά πολύ, οπότε σούπερ!
Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Το ξέρω πως δεν είνα ότι θα πατήσεις ένα κουμπί και θα ξεαγχωθείς, αλλά να σκέφτεσαι το "μετά". Θα τραβήξεις μια τόση δα ταλαιπωρία, που μετά ούτε που θα την θυμάσαι, και θα αποκτήσεις τη μυτούλα των ονείρων σου.
Εγώ όταν το έκανα, ενα πράγμα σκεφτόμουν. "Μα γιατί δεν το χα κάνει τόσα χρόνια???".

Όλα καλά θα πάνε, θα δεις!

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 14:52, 18-10-12:

Έχεις διαλέξει και καλή εποχή. Στα κρύα είναι καλύτερα να κάνουμε τέτοιες επεμβάσεις, κλείνουν γρηγορότερα οι πληγές, και γενικά δεν θα κάνει να είσαι στον ήλιο μετά πολύ, οπότε σούπερ!
Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Το ξέρω πως δεν είνα ότι θα πατήσεις ένα κουμπί και θα ξεαγχωθείς, αλλά να σκέφτεσαι το "μετά". Θα τραβήξεις μια τόση δα ταλαιπωρία, που μετά ούτε που θα την θυμάσαι, και θα αποκτήσεις τη μυτούλα των ονείρων σου.
Εγώ όταν το έκανα, ενα πράγμα σκεφτόμουν. "Μα γιατί δεν το χα κάνει τόσα χρόνια???".

Όλα καλά θα πάνε, θα δεις!
απο το στομα σου κ στου θεου τ'αφτι!ναι, νομιζω ειναι η καλυτερη εποχη!!ευχομαι μεχρι τα Χριστουγεννα να χουν αλλαξει ολα...κ η μυτουλα κ η ψυχολογια κ ολα!!

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

O john29 έγραψε στις 22:40, 18-10-12:

Εκτος απο αυτα που σου ειπε η Gilda ,που εχει κανει και κατι θα ξερει...Νομιζω πως πρεπει να οπλιστεις με θαρρος και να μη σε φοβηζει τιποτα,τι αντρας εισαι ρεεει!!χαχαχα!
Eαν εχεις τα χρηματα κ επιλεξει το γιατρο πηγαινε (γνωμη μου)και αυριο (που λεει ο λογος )και κλεισε το χειρουργειο.
Ειναι προτιμοτερο να ζεις στο τωρα...παρα σε ενα υποθετικο μελλον μεσ το κεφαλι σου,και να σκεφτεσε και να το ξανασκεφτεσε κ.ο.κ.Καποιες φορες στη ζωη πρεπει να ειμαστε αποφαστηκοι.

Μακαρι να ειχα τα χρηματα αυριο θα εμπαινα!

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 23:45, 18-10-12:

Ειναι προτιμοτερο να ζεις στο τωρα...παρα σε ενα υποθετικο μελλον μεσ το κεφαλι σου,και να σκεφτεσε και να το ξανασκεφτεσε κ.ο.κ.Καποιες φορες στη ζωη πρεπει να ειμαστε αποφαστηκοι.

[/QUOTE]τελικα εσυ εχεις πιασει για τα καλα το νοημα!!εχεις απολυτο δικιο...δε φανταζεσαι ποσες φορες δεν εχω ζησει το "τωρα" επειδη το αναγω σε μια μελλοντικη φασηειναι ο,τι χειροτερο!!οντως, στη ζωη, παιδια, χρειαζεται αποφασιστικοτητα πολλες φορες,γιατι αλλιως δε ζεις...ευχομαι κ σε σενα ,αν πραγματικα το θελεις, να βρεις τον τροπο κ ο,τι αλλο χρειαζεσαι, για να το κανεις!!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 09:00, 19-10-12:

Εκτος απο αυτα που σου ειπε η Gilda ,που εχει κανει και κατι θα ξερει...Νομιζω πως πρεπει να οπλιστεις με θαρρος και να μη σε φοβηζει τιποτα,τι αντρας εισαι ρεεει!!χαχαχα!
Eαν εχεις τα χρηματα κ επιλεξει το γιατρο πηγαινε (γνωμη μου)και αυριο (που λεει ο λογος )και κλεισε το χειρουργειο.

Γιάννη κι εγώ σου εύχομαι να τα βρεις γρήγορα τα χρήματα και να πας να το κάνεις.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 18:59, 20-10-12:

γυαλιά ΜΗΝ βάλεις....απορώ με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου.....η μύτη και όταν θα βγάλεις το ναρθηκάκι δεν θα έχει "δέσει" τελείως.....πώς λοιπόν σου είπε να της προσθέσεις και βάρος??? ...και ας είναι γυαλιά οράσεως.....εδώ σου λένε να μην σκύβεις καθόλου και εννοείται για κανα δίμηνο να μην κάνεις σπορ!...αλλά επιτρέπεται να της προσθέσεις βάρος???!!!!!....άσε που όταν θα βγάλεις το ναρθηκάκι την μύτη σου δεν θα μπορείς να την ακουμπήσεις....θα πονάει πολύ.....και εννοώ ΜΟΝΟ αν πας να την ακουμπήσεις στην ράγχη, όχι γενικά ότι θα πονάς.....υποθέτω λόγω της οστεοτομίας.....δλδ και από μόνος σου αποκλείεται να αντέξεις να έχεις γυαλιά (και στο λέω εγώ που δεν είμαι φυγόπονη).....τους τελευταίους μήνες που έχω επισκεφθεί γιατρούς, καμιά δεκαριά για την επανορθωτική, πέρα απ τις βασικές ερωτήσεις για τα προβλήματα της μύτης μου, τους έκανα ερωτήσεις για την ανάρρωση.....και ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, μου είπαν ότι η ανάρρωση είναι ίδια με την πρώτη επέμβαση (εκτός απ τον χρόνο που θα πάρει να ξεπρηστεί).....δλδ να αποφύγω τα ίδια πράγματα, και ένα απ αυτά είναι τα γυαλιά για κανά δίμηνο, και καλύτερα τρίμηνο.....στατιστικά και μόνο να το δεις, καλό θα είναι να το αποφύγεις.....όχι τπτ άλλο, φαντάσου να έχεις τραβήξει όλη την διαδικασία, όλα να πήγαν όκ στο χειρουργείο, και να γίνει καμιά μλκ απ τα γυαλιά!!! ....δεν νομίζω ότι αξίζει.....φακούς και πάλι φακούς!!!

Παράθεση

marianik

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marianik
H marianik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H marianik έγραψε στις 20:24, 20-10-12:

καλησπερα! ειμαι απο θεσσαλονικη και ενδιαφερομαι και γω για πλαστικη συν οτι εχω και θεμα με το διαφραγμα! θα ηθελα αν μπορει να επικοινωνησει μαζι μου καποιος που ειναι απο την πολη μου και εχει κανει και αυτος πλαστικη για να τον ρωτησω μερικα πραγματα!

ευχαριστω!

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 13:17, 21-10-12:

γυαλιά ΜΗΝ βάλεις....απορώ με αυτό που σου είπε ο γιατρός σου.....η μύτη και όταν θα βγάλεις το ναρθηκάκι δεν θα έχει "δέσει" τελείως.....πώς λοιπόν σου είπε να της προσθέσεις και βάρος??? ...και ας είναι γυαλιά οράσεως.....εδώ σου λένε να μην σκύβεις καθόλου και εννοείται για κανα δίμηνο να μην κάνεις σπορ!...αλλά επιτρέπεται να της προσθέσεις βάρος???!!!!!....άσε που όταν θα βγάλεις το ναρθηκάκι την μύτη σου δεν θα μπορείς να την ακουμπήσεις....θα πονάει πολύ.....και εννοώ ΜΟΝΟ αν πας να την ακουμπήσεις στην ράγχη, όχι γενικά ότι θα πονάς.....υποθέτω λόγω της οστεοτομίας.....δλδ και από μόνος σου αποκλείεται να αντέξεις να έχεις γυαλιά (και στο λέω εγώ που δεν είμαι φυγόπονη).....τους τελευταίους μήνες που έχω επισκεφθεί γιατρούς, καμιά δεκαριά για την επανορθωτική, πέρα απ τις βασικές ερωτήσεις για τα προβλήματα της μύτης μου, τους έκανα ερωτήσεις για την ανάρρωση.....και ΟΛΟΙ, μα ΟΛΟΙ, μου είπαν ότι η ανάρρωση είναι ίδια με την πρώτη επέμβαση (εκτός απ τον χρόνο που θα πάρει να ξεπρηστεί).....δλδ να αποφύγω τα ίδια πράγματα, και ένα απ αυτά είναι τα γυαλιά για κανά δίμηνο, και καλύτερα τρίμηνο.....στατιστικά και μόνο να το δεις, καλό θα είναι να το αποφύγεις.....όχι τπτ άλλο, φαντάσου να έχεις τραβήξει όλη την διαδικασία, όλα να πήγαν όκ στο χειρουργείο, και να γίνει καμιά μλκ απ τα γυαλιά!!! ....δεν νομίζω ότι αξίζει.....φακούς και πάλι φακούς!!!
ισως κ να χεις δικια, δεν ξερω!!παντως ο γιατρος αυτο το πραγμα μου ειπε οτι δηλ. δεν υπαρχει προβλημα!!κ ενας αλλος που εκανε την επεμβαση στον ιδιο μου ειπε οτι του ειχε επιτρεψει να τα φοραει καθε βραδυ στην τηλεοραση!!βεβαια, αυτο το ατομο διαμαρτυρηθηκε για οχι κ τοσο καλο αποτελεσμα στο αμφας, οποτε δεν αποκλειεται να ευθυνονται τα γυαλια!!περισσοτερο το αναφερω επειδη λες οτι ειναι αβασταχτος ο πονος...παντως, ειναι σχεδον αδυνατο να μη φορεσει καποιος εστω κ για λιγο τα γυαλια μεσα στο 24ωρο, ειδικα αν οι φακοι ειναι πανσκληροι σαν κ τους δικους μουτεσπα, θα το υπομεινω κ αυτο...!!εσυ ειπες πηγες κ σε αλλους γιατρους...ειναι γνωστοι??εχεις καταληξει καπου??παιδια, μετα την επεμβαση ποτε μπορουμε να βρεξουμε το προσωπο μας??

Παράθεση

πανος28

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη πανος28
Ο πανος28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O πανος28 έγραψε στις 15:46, 21-10-12:

μπα μωρε οι πλειοψηφια λεει να μην φορας , κατι θα ξερει . ενταξει μπορει να μην παθεις και τιποτες αμα φορας αλλα κριμας ειναι να κανει τετοια επεμβαση και να μην ακολουθησεις 1-2 περιορισμους . σου στηλα και προσωπικο newlife αλλα εισαι φουλ . τι θα γινει ρε παιδια θα βρουμε κανα εγκυρο γιατρο 100% να την κανουμε την γ...ωεπεμβαση να τελιωνουμε ...γιατι οντως αμα καταληξεις στον σωστο μια αποφαση ειναι που πρεπει να παρθει ...αλλα ποιος μπορει να ειναι ο επιλεκτος doc.

Παράθεση

mallorca1983

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mallorca1983 έγραψε στις 16:21, 21-10-12:

ισως κ να χεις δικια, δεν ξερω!!παντως ο γιατρος αυτο το πραγμα μου ειπε οτι δηλ. δεν υπαρχει προβλημα!!κ ενας αλλος που εκανε την επεμβαση στον ιδιο μου ειπε οτι του ειχε επιτρεψει να τα φοραει καθε βραδυ στην τηλεοραση!!βεβαια, αυτο το ατομο διαμαρτυρηθηκε για οχι κ τοσο καλο αποτελεσμα στο αμφας, οποτε δεν αποκλειεται να ευθυνονται τα γυαλια!!περισσοτερο το αναφερω επειδη λες οτι ειναι αβασταχτος ο πονος...παντως, ειναι σχεδον αδυνατο να μη φορεσει καποιος εστω κ για λιγο τα γυαλια μεσα στο 24ωρο, ειδικα αν οι φακοι ειναι πανσκληροι σαν κ τους δικους μουτεσπα, θα το υπομεινω κ αυτο...!!εσυ ειπες πηγες κ σε αλλους γιατρους...ειναι γνωστοι??εχεις καταληξει καπου??παιδια, μετα την επεμβαση ποτε μπορουμε να βρεξουμε το προσωπο μας??
καλά, κοίτα, πόνος γενικά δεν υπάρχει....απλά όταν έβγαλα το ναρθηκάκι στην πρώτη επέμβαση, ο σκ... μου είπε να κάνω μασαζ κάθε μέρα με έναν συγκεκριμένο τρόπο.....και όταν πήγα να το κάνω την πρώτη φορά, πραγματικά την ακούμπησα απαλά και πέθανα στον πόνο....αλλά μέρα με την μέρα αυτό καλυτερεύει, δλδ την φρίκη την έφαγα τις δύο/τρείς πρώτες μέρες....μετά οκ....πήγα σε πολλούς, γνωστοί και μη, έχω μία τελική τριάδα στο μυαλό μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι....γτ αυτήν την βδομάδα ας πούμε έχω αρχίσει και σκέφτομαι έντονα την αμερική.....δανειάκι κλπ....δεν ξέρω.... ....το πρόσωπό σου μπορείς να το βρέξεις χωρίς όμως να βρέξεις το ναρθηκάκι γτ δεν κάνει να μαλακώσει.....τοπικά θα πλένεσαι στο πρόσωπο μέχρι να το βγάλεις...μετά κανονικά....

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 20:11, 21-10-12:

καλά, κοίτα, πόνος γενικά δεν υπάρχει....απλά όταν έβγαλα το ναρθηκάκι στην πρώτη επέμβαση, ο σκ... μου είπε να κάνω μασαζ κάθε μέρα με έναν συγκεκριμένο τρόπο.....και όταν πήγα να το κάνω την πρώτη φορά, πραγματικά την ακούμπησα απαλά και πέθανα στον πόνο....αλλά μέρα με την μέρα αυτό καλυτερεύει, δλδ την φρίκη την έφαγα τις δύο/τρείς πρώτες μέρες....μετά οκ....πήγα σε πολλούς, γνωστοί και μη, έχω μία τελική τριάδα στο μυαλό μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι....γτ αυτήν την βδομάδα ας πούμε έχω αρχίσει και σκέφτομαι έντονα την αμερική.....δανειάκι κλπ....δεν ξέρω.... ....το πρόσωπό σου μπορείς να το βρέξεις χωρίς όμως να βρέξεις το ναρθηκάκι γτ δεν κάνει να μαλακώσει.....τοπικά θα πλένεσαι στο πρόσωπο μέχρι να το βγάλεις...μετά κανονικά....
αμερικη??wow τι να πω, ισως να ναι κ η καλυτρη λυση για την περιπτωση σου!!σου ευχομαι, οπως αλλωστε κ σε ολους μας, να πανε ολα καλα!!χαιρομαι, που μολις βγει το ναρθηκακι θα μπορω να τη βρεξω, γιατι με πιανει τρελα, αν κατσω μια μερα χωρις μπανιο...ποσο μαλλον περισσοτερο!!αρα μια βδομαδα δε θα λουστωπανο, αν θες στειλε!!

Παράθεση

melinaki26

Νεοφερμένος

H melinaki26 έγραψε στις 22:19, 21-10-12:

δεν υπαρχει λογος να κατσεις χωρις μπανιο...εγω απο την επομενη μερα που βγηκα εκανα μπανιο και τα μαλλια μου τα ελουσα κανονικα απλα εκανα πολυ πισω το κεφαλι για να μην πεσει νερο στο προσωπο!!!αυτα ειναι λεπτομερειες ομως μην τα σκεφτεσαι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους