Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,680 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,366 μηνύματα σε 91,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 932 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 13:47, 06-12-12:

καλησπερα, φιλοι μου!!πρεπει να σας πω οτι τωρα βρηκα το κουραγιο να σηκωθω απο το κρεβατι κ να γραψω!!εκανα την εγχειριση την Τριτη κ δοξα τω Θεω ολα πηγαν καλα...τουλαχιστον ο γιατρος μου αυτο υποστηριζει!!πονο δεν ειχα καθολου!!τελικα ισχυει οτι δεν πονας!!παιδια, προς ολους οσοι ενδιαφερεστε να κανετε ρινοπλαστικη η οποιαδηποτε επεμβαση στη ζωη σας... να τη κανετε επειδη εσεις οι ιδιοι το εχετε αναγκη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κ οχι επειδη το επιβαλλουν οι κ καλα κοινωνικες επιταγες, αν κ για το τελευταιο νομιζω θα πρεπει να ναι ανοητος κανεις για να το κανει!!το λεω διοτι κατι ειπωθηκε πιο πανω...δε νομιζω να ταν πολλοι εκεινοι που θα προεβαιναν σε μια τετοια αποφαση απλως κ μονο για την εκπληρωση μιας ανουσιας προσωπικης ματαιοδοξιας!!κ κατι ακομα που ειναι κ το πλεον σημαντικο...μην πηγαινετε στον οποιοδηποτε, που μπορει να σας υποσχεται λαγους με πετραχειλια!!ψαξτε το καλα το θεμα κ συναμα ακολουθητε κ το ενστικτο σας!!ελπιζω το επομενο διαστημα να συνεχισουν να πηγαινουν ολα καλα κ μολις βγει ο ναρθηκας να δω κατι πολυ ομορφο, καθως ειμαι ακομα στην αρχη κ δεν ξερω πως θα εξελιχθει ακριβως!!καλη τυχη στους επομενους/ες!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 13:50, 06-12-12:

Επειδή ήμουν παθούσα, (είχα μεγάλη μύτη), καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες με τα κοινωνικά πρότυπα, και συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Απλά.. μερικές φορές είναι κρίμα. Για παράδειγμα να χεις καλές "προδιαγραφές" και να σου χαλάει την εικόνα ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
Δεν προσπαθούσα να μοιάσω σε κάποιο μοντέλο, μια καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου ήθελα.

Όμως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που ο "ασθενής" κάνει δέκα πλαστικές, οκ εκεί χρειάζεται ψυχανάλυση για να βρεθούν τα αίτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Violet_V
H Violet_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Violet_V έγραψε στις 14:47, 06-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lizsa
Καλημέρα!!
Παρακολουθώ το θέμα αρκετό καιρό!
Μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση το πόσο δημοφιλές είναι σαν θέμα στο φόρουμ!
Δεν πίστευα πως τόσο μεγάλη μερίδα του κόσμου ενδιαφέρεται να κάνει τέτοιες αλλαγές!
.............
Δεν σας ενοχλεί να έχετε κάτι το τυποποιημένο πάνω σας??
Δεν θα έχουμε την ίδια μύτη καθώς το σωστό είναι ο γιατρός να διαμορφώνει την μύτη ανάλογα με το μπορεί η μύτη να αλλάξει και με τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Είμαι υπέρ των αλλαγών αν σε βοηθούν να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση. Το θέμα είναι ότι οι πλαστικές φέρνουν και πολύ μεγάλο ρίσκο για το αποτέλεσμα. Αυτό είναι που με κάνει και τα λέω όλα αυτά. Και το άλλο θέμα είναι ότι στο βωμό του χρήματος οι γιατροί μπορούν να μας πιάσουν κορόιδα....

Το άλλο που λες όντως είναι αλήθεια με σκοπό να γίνουμε αποδεκτοί απο το κοινό θέλουμε να μοιάζουμε την μάζα όλο και πιο πολύ ξεχνώντας ποιοι είμαστε πραγματικά...

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Επειδή ήμουν παθούσα, (είχα μεγάλη μύτη), καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες με τα κοινωνικά πρότυπα, και συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Απλά.. μερικές φορές είναι κρίμα. Για παράδειγμα να χεις καλές "προδιαγραφές" και να σου χαλάει την εικόνα ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.
Δεν προσπαθούσα να μοιάσω σε κάποιο μοντέλο, μια καλύτερη εκδοχή του εαυτού μου ήθελα.

Όμως υπάρχουν και οι περιπτώσεις που ο "ασθενής" κάνει δέκα πλαστικές, οκ εκεί χρειάζεται ψυχανάλυση για να βρεθούν τα αίτα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δυστυχώς κάποιοι προσπαθώντας να αλλάξουν αυτό το κάτι διαφορετικό και να φέρουν σε αρμονία τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του εαυτό τους χαλάνε και αυτό που έχουν ήδη....
Είσαι τυχερή που η ρινοπλαστική σου πέτυχε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:06, 06-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Violet_V
Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά δυστυχώς κάποιοι προσπαθώντας να αλλάξουν αυτό το κάτι διαφορετικό και να φέρουν σε αρμονία τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του εαυτό τους χαλάνε και αυτό που έχουν ήδη....
Είσαι τυχερή που η ρινοπλαστική σου πέτυχε.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ειμαι τυχερή, και οι ιστορίες που έχω διαβάσει εδώ, με κάνουν να το αντιλαμβάνομαι ακόμα περισσότερο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 17:54, 06-12-12:

παιδια, μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν κανει να γελαμε τις πρωτες μερες υστερα απο μια τετοια επεμβαση??ευχαριστω!

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Violet_V έγραψε στις 18:44, 06-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από new life
παιδια, μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν κανει να γελαμε τις πρωτες μερες υστερα απο μια τετοια επεμβαση??ευχαριστω!
Καλό είναι να έχεις ήρεμες εκφράσεις και να κοιμάσαι ανάσκελα με σηκωμένο το κεφάλι όχι υπερβολικά σηκωμένο αλλά σε νορμάλ θέση. Αυτό νομίζω ισχύει για αρκετές μέρες...

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 18:48, 06-12-12:

Καλό είναι να έχεις ήρεμες εκφράσεις και να κοιμάσαι ανάσκελα με σηκωμένο το κεφάλι όχι υπερβολικά σηκωμένο αλλά σε νορμάλ θέση. Αυτό νομίζω ισχύει για αρκετές μέρες...
το προσπαθω, αν κ στο κρεβατι τη βγαζω πολλη ωρα στα πλαγια...δε γινεται αλλιως!

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:52, 06-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Όντως ειμαι τυχερή, και οι ιστορίες που έχω διαβάσει εδώ, με κάνουν να το αντιλαμβάνομαι ακόμα περισσότερο.
Όντως είσαι από τους τυχερούς!
Δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα που αποφασίζει να κάνει την πλαστική δεν ξέρει ακριβώς τι ζητάει, και εάν ο γιατρός είναι μάπας υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να φάει το κεφάλι του!
Ένας από τους λόγους που είχα ανεβάσει το πρωί το post ήταν το ότι τόσοι πολλοί άνθρωποι εδώ μέσα έχουν μετανιώσει την αλλαγή που έχουν κάνει στη μύτη τους!

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 19:45, 06-12-12:

το προσπαθω, αν κ στο κρεβατι τη βγαζω πολλη ωρα στα πλαγια...δε γινεται αλλιως!
Όχι μην κάθεσαι στα πλάγια. Ξέρω και εγώ πόσο καιρό ξάπλωνα ανάσκελα και μετά όταν έβγαλα τον γύψο πάλι έπρεπε να είμαι ανάσκελα για κάποιο καιρό..

Αρχική Δημοσίευση από Lizsa
Όντως είσαι από τους τυχερούς!
Δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα που αποφασίζει να κάνει την πλαστική δεν ξέρει ακριβώς τι ζητάει, και εάν ο γιατρός είναι μάπας υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να φάει το κεφάλι του!
Ένας από τους λόγους που είχα ανεβάσει το πρωί το post ήταν το ότι τόσοι πολλοί άνθρωποι εδώ μέσα έχουν μετανιώσει την αλλαγή που έχουν κάνει στη μύτη τους!
Στον γιατρό που έχει πάει αυτή όμως έχουν πάει και άλλοι και δεν τους άρεσε το αποτέλεσμα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 07-12-12 στις 21:15. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 23:51, 06-12-12:

Δεν θα έχουμε την ίδια μύτη καθώς το σωστό είναι ο γιατρός να διαμορφώνει την μύτη ανάλογα με το μπορεί η μύτη να αλλάξει και με τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Είμαι υπέρ των αλλαγών αν σε βοηθούν να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση. Το θέμα είναι ότι οι πλαστικές φέρνουν και πολύ μεγάλο ρίσκο για το αποτέλεσμα. Αυτό είναι που με κάνει και τα λέω όλα αυτά. Και το άλλο θέμα είναι ότι στο βωμό του χρήματος οι γιατροί μπορούν να μας πιάσουν κορόιδα....
Το άλλο που λες όντως είναι αλήθεια με σκοπό να γίνουμε αποδεκτοί απο το κοινό θέλουμε να μοιάζουμε την μάζα όλο και πιο πολύ ξεχνώντας ποιοι είμαστε πραγματικά...
Είναι γενική αλήθεια ότι ο κάθε γιατρός έχει και τη "δική" του μύτη. Ασθενείς το λένε αυτό! Δεν το λέω εγώ! Από εκεί και πέρα είναι και στο χέρι του ασθενή τι σχήμα θα επιλέξει... Το χρήμα τώρα είναι άλλη υπόθεση! Εγώ είμαι υπέρ του ψαξίματος πάντα(+από πλευράς χρημάτων+από πλευράς ¨ποιότητας¨)!

Στον γιατρό που έχει πάει αυτή όμως έχουν πάει και άλλοι και δεν τους άρεσε το αποτέλεσμα...
Ναι ισχύει αυτό που λές! Μην ξεχνάς ότι στην τελική ο γιατρός προσπαθεί να "πουλήσει" ένα προιόν!
Κάποιος θα μείνει ευχαριστημένος από αυτό, κάποιος άλλος όχι! Γι αυτό εξάλλου δεν υπάρχει και "μονοπώλιο".

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 11:21, 07-12-12:

Κάθε φορά που βλέπω τις φωτογραφίες που βάζουν οι γιατροί στο site τους αναρωτιέμαι πως ξέρουμε ότι αυτές είναι όντως οι πραγματικές φωτογραφίες και δεν τις έχουν επεξεργαστεί..

Παράθεση

georgia.94

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη georgia.94
H georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H georgia.94 έγραψε στις 14:47, 07-12-12:

εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οσο πιο μεγαλο (αισθητικο) προβλημα εχει μια μυτη τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχει να πετυχει η ρινοπλαστικη γιατι τις περισσοτερες φορες θα βγει καλυτερη απο πριν!
οταν μια μυτη εχει μια μικρη ατελεια νομιζω πως εκει τα πραγματα δυσκολευουν γιατι πρεπει να το ψαξεις ακομα καλυτερα για να μην αλλαξει τελειως η μυτη!!
το εχω σκεφτει να κανω επειδη ετσι κι αλλιως θελω να διορθωσω το ρινικο διαφραγμα οποτε επι την ευκαιρια την φτιαχνεις και λιγακι αλλα οι γονεις μου λενε οτι θα χασω (αυτη την απαραμιλλη και στην οποια κανεις δεν μπορει να αντισταθει=ΡΡ) γοητεια μου!!

Κάθε φορά που βλέπω τις φωτογραφίες που βάζουν οι γιατροί στο site τους αναρωτιέμαι πως ξέρουμε ότι αυτές είναι όντως οι πραγματικές φωτογραφίες και δεν τις έχουν επεξεργαστεί..
πιστευω πραγματικες..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 08-12-12 στις 13:03. Αιτία: Merge
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:33, 07-12-12:

Ακόμα κι αν είναι πραγματικές (που μάλλον πραγματικές είναι), η αλήθεια είναι πως βάζουν τις "πετυχημένες".
Τις κακές φωτογραφίες δεν θα τις βάζουν.
Άρα αληθινές ή όχι, είναι παραπλανητικές... (Είναι η ευχάριστη πλευρά των γεγονότων..).

Παράθεση

john29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη john29
Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O john29 έγραψε στις 18:05, 07-12-12:

Τελικά μου φαίνεται παιδιά το ότι αν πετύχει μια ρινοπλαστική είναι θέμα τύχης! Βλέπω γιατρούς που κάνουν κάτι ωραίες μύτες και το διαφημίζουν και μετά ακούς για τους ίδιους γιατρούς από ασθενείς ότι δεν πέτυχε η εγχείριση...

Ε τι στο καλό συμβαίνει? Δεν είχε έμπνευση να φτιάξει την μύτη του τάδε ασθενή?
Και μετά αναρωτιέμαι με ποια κριτήρια πρέπει να διαλέξουμε έναν γιατρό? Όλοι έχουν τις επιτυχίες τους και αποτυχίες τους....

Ώρες ώρες σκέφτομαι να μην έκανα ποτέ την εγχείριση... να έμενα με την καμπούρα και απλά να συμβιβαζόμουν με την ιδέα ότι αυτή είμαι και οι άλλες κοροϊδίες που ακούς απο τους άλλους απλά να τα προσπερνάς και να λαμβάνεις σαν εμπόδια που ξεπεράστηκαν για να γίνεις ένας πιο δυνατός άνθρωπος....!!

Βέβαια όταν ακούς τον κάθε ένα που λέει κοίτα τι μεγάλη μύτη που έχει χωρίς να σε έχουν γνωρίσει καν ε λογικό και εσύ με την μικρή αυτοπεποίθηση που έχεις να το πάρεις προσωπικά και να πιστεύεις ότι μια εγχείριση θα τα λύσει όλα.... μέχρις ότου να κάνεις την εγχείριση και να καταστραφείς.

Θα σας πω τι έχω καταλάβει μετά απο όλα όσα έχω περάσει και ίσως πραγματικά αυτός να είναι ο ΛΟΓΟΣ της περιπέτειας μου:
Σημασία δεν έχει τι ΕΙΣΑΙ αλλά το τι ΔΕΙΧΝΕΙΣ. Άμα είσαι χοντρός αλλά δεν δείχνεις αδυναμία και δείχνεις μεγάλη αυτοπεποίθηση θα σε πάρουν με καλό μάτι και θα σε συμπαθήσουν. Ενώ αν μισείς τον εαυτό σου και δεν μιλάς στον κόσμο ακόμα και ο πιο ΟΜΟΡΦΟΣ άνθρωπος να είσαι θα φαίνεσαι ΑΣΧΗΜΟΣ πραγματικά. Δεν γεννηθήκαμε όλοι για τον ίδιο σκοπό. Μπορώ να δώσω άπειρα παραδείγματα γι'αυτό. Έχω δει και έχω διδαχτεί πολλά απο την ζωή μου.

Αν έκανα ποτέ παιδιά και έπαιρναν την μύτη μου δεν θα τα άφηνα ποτέ να κάνουν εγχείριση! Πρέπει να μαθαίνουμε στον κόσμο να αγαπάνε τον εαυτό τους όπως είναι και να μην αφήνουν τον κάθε ένα να τον ρίχνει ψυχολογικά. Κάθε τι που μας συμβαίνει στην ζωή έχει και κάποιο σκοπό. Συμφωνώ στις αλλαγές και να απαλείφουμε διάφορα προβλήματα που έχουμε π.χ έχεις στραβά δόντια βάζεις σιδεράκια, έχεις σπυράκια παίρνεις φάρμακα αλλά αλλαγές που είναι ριζικές όπως ρινοπλαστική που βρίσκεται στο κέντρο το προσώπου σου και μένει για πάντα εκεί μπορεί να έχει μεγάλο αντίκτυπο στην ζωή σου μετά....

Τώρα που έκανα την πρώτη ρινοπλαστική και θέλω να κάνω την δεύτερη πραγματικά δεν ξέρω.... φοβάμαι πολύ.... είναι ένα μεγάλο ρίσκο που με έχει επηρεάσει πάρα πολύ ψυχολογικά και αποτέλεσμα στο τέλος η ψυχική ένταση να βγαίνει σε σωματικά προβλήματα. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν τα πράματα δεν πάνε καλά....

Με λίγα λόγια αγαπήστε τον εαυτό σας όπως ΕΙΝΑΙ. Μην αφήνεται ποτέ κανέναν να σας ρίξει ψυχολογικά επειδή δεν φαίνεστε ίδιοι με τον υπόλοιπο κόσμο. Σημασία έχει το τι ΔΕΙΧΝΕΤΕ. Σε αυτόν τον κόσμο πρέπει να διαφέρουμε κάπως.... μόνο έτσι θα ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ και θα ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ. Όπως λένε και οι Άγγλοι differentiation...
Το μεγαλο προβλημα μ'αυτο το forum ειναι οτι μονο διαβαζουμε και γραφουμε,καλο θα ηταν να υπηρχαν και φωτογραφιες για να βλεπουμε τι λεμε.
Βιολετα εσυ εχεις κανει ρινοπλαστικη και απ'οτι καταλαβα δεν εμεινες ευχαριστημενη(ας μιλησουμε για το αισθητικο κομματι).
Τι ακριβως δηλαδη ηθελες και τωρα δεν βλεπεις και δεν εισαι ευχαριστημενη?
Ομως το κυριοτερο.Οταν επελεξες το γιατρο του ανελυσες τα παντα, τι θες ,τι δεν θες,πως το θες κτλ,το ειδες το αποτελεσμα στον υπολογιστη απο πριν και απλως δεν ανταποκριθηκε?
Η καποια πραγματα τα αφησατε να αιωρουντε στο αερα,αφηνοντας τον στη κριση του...δειχνοντας εμπιστοσυνη.

Το λεω αυτο διοτι,σε ενα γιατρο που επισκευτηκα ΠΗΓΑ ΜΕ ΤΟ LAPTOP εκει,με το photoshop ανοιχτο!
Και του εδειχνα σε πραγματικο χρονο πως θελω να γινει η μυτη -ακρορινια τα παντα ,και απο προφιλ και απο αμφας ΤΑ ΠΑΝΤΑ!μια ωρα φαγαμε με το τι θελω ,τι ΔΕΝ θελω,και τι μπορει κ αν δυναται να γινει φυσικα!

Απο τη στιγμη τωρα που και ο γιατρος εχει δει με τα ματια του αυτο που εσυ θες να δεις για να εισαι ευχαριστημενος(σε γενικες γραμμες παντα γιατι pc με πραγματικοτητα εχει μια αποκλιση ισως.Ομως ενα 90% το πιανει),και σου εχει πει ΝΑΙ γινετε,ετσι θα γινει,και συμφωνητε.Τι μπορει να παει στραβα και να μην γινει??
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να του πεις -δειξεις οτι το ακρορινιο δεν θες να σηκωθει μοιρα,και να στο σηκωσει?Εκει μετα δεν διευκδικεις και δικαιωματα εφοσον εχετε συμφωνησει και σε "φωτογραφικο υλικο"πλεον...?

Τωρα οσο για τα αλλα που λες για τις εγχειρησεις....
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΟ Ή ΛΑΘΟΣ...οτιδηποτε σε κανει να αισθανεσε ωραια ειναι το σωστο.
Για 2 λογους παντα περνεις μια αποφαση τετοια.1)Για εσενα προπαντως -τη ψυχολογια σου δηλαδη.κ 2)Για τους αλλους (οπου το αποτελεσμα του 2 επιστρεφει σχεδον παντα στο 1...)
Το 1 λοιπον ειναι η ψυχολογια το οποιο ειναι κατι το οποιο βρισκετε αποκλειστηκα μεσα στο μυαλο σου.... (και μονο)
Επειδη ομως η ιατρικη τεχνολογια δεν εχει καταφερει ακομη να βγαζει κατι απο τον ανθρωπινο νου οταν μπει...(με 100% επιτυχια)εχει καταφερει ομως να βγαζει τον ογκο χονδρου και κοκκαλου...λυνεις το προβλημα απο την αλλη οδο και ικανοποητε κ το 2!χαχα!!Και τα αλλα ερχοντε!!
Απο την αλλη μπορει να μην ισχυει και τιποτα απο τα 2!

Απο παντα ηξερα οτι ειχα μεγαλη μυτη,ομως δεν με ενοιαζε,εχω συνηθισει να το πω τον ευατο μου.(ισως)
Γενικα εχω full αυτοπεπηθηση και δεν με νοιαζει τι μπορει να λεει ο καθενας πραγματικα(ισα ισα που σαρκαζομε κ μονος μου),το οποιο ισως να οφειλετε διοτι μπορει να ειμαι μυτογκας αλλα μερικες φορες στο καθεφτη με ικανοποιει αυτο που βλεπω και το βλεπουν και αλλες...(ξερω ομως οτι με χαλαει κ αν δεν ηταν θα ημουν πιο ωραιος ακομη.)

Την αποφαση την πηρα οταν ειδα τυχαια σε φωτογραφια μια κοπελα (την οποια την ερωτευτικα κιολας,ο ερωτυλος!!!),πως ηταν πριν κανει ρινοπλαστικη.
Στην αρχη δεν πιστευα οτι ειναι αυτη,και μετα απο λιγη ωρα προσπαθοντας να παρατηρησω τι ειναι αυτο βλεποντας καλα τη φωτογραφια το διαπιστωσα.
Εκει επισης διαπιστωσα τι τρομακτικες αλλαγες μπορει να εχει μια τοσο μικρη αλλαγη!!!και τρελαθηκα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john29 : 07-12-12 στις 18:18.
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 09:44, 08-12-12:

μηπως γνωριζει κανεις, αν ενα ελαφρυ ακουμπημα της μυτης με το γυψο στο μαξιλαρι μπορει να την επηρεασει??

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 16:43, 08-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από john29
Το μεγαλο προβλημα μ'αυτο το forum ειναι οτι μονο διαβαζουμε και γραφουμε,καλο θα ηταν να υπηρχαν και φωτογραφιες για να βλεπουμε τι λεμε.
Βιολετα εσυ εχεις κανει ρινοπλαστικη και απ'οτι καταλαβα δεν εμεινες ευχαριστημενη(ας μιλησουμε για το αισθητικο κομματι).
Τι ακριβως δηλαδη ηθελες και τωρα δεν βλεπεις και δεν εισαι ευχαριστημενη?
Σε έμένα ο γιατρός είπε θα αφαιρέσουμε τον ύβο, θα λεπτίνουμε την μύτη και θα την σηκώσει λίγα χιλιοστά. Ε το μόνο που έκανε ήταν να αφαιρέσει τον ύβο και κάθε φορά που πήγαινα στο ιατρείο του και τον έλεγα αν θα λεπτίνει… ναι ναι με έλεγε απλά πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό. Ε 1,5 χρόνος πέρασε και τίποτα δεν έγινε. Πέρα που πλέον ένας χόδρος εξέχει από την μία πλευρά κάτι που δεν το είχα από πριν. Μόνο το προφίλ έγινε καλύτερο.

Δεν μου έδειξε τίποτα στον υπολογιστή. Ούτε με ρώτησε πως την θέλω. Του είχα δείξει εμπιστοσύνη γιατί μέλος της οικογένειας με προέτρεψε να πάω σε αυτόν. Δυστυχώς χωρίς να με αφήσει περιθώρια για άλλον γιατρό.

Οτιδήποτε σε κάνει να αισθάνεσαι ωραία δεν είναι πάντα το σωστό. Ουσιαστικά λες αυτό που λέω και εγώ ότι η ψυχολογία μας εξαρτάται από εξωτερικούς παράγοντες όπως ο κοινωνικός περίγυρος. Αν ζούσαμε σε έναν κόσμο που οι μεγάλες μύτες ήταν το νορμάλ τότε όλοι θα θέλανε μεγάλες μύτες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-12-12 στις 17:07. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 00:19, 11-12-12:

Λοιπόν, παιδιά, σήμερα έβγαλα το νάρθηκα κ δε φαντάζεστε πόσο ενθουσιάστηκα!!Ήταν αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που ήθελα...δεν το πιστεύω ότι μου έφτιαξε τη μύτη, που πάντα ονειρευόμουν(παρότι ελάχιστες αλλαγές, όμως εδώ βρίσκεται η επιτυχία!)!!!!!!!!!!!Είναι θεός ο άνθρωπος...τέλος!!Βέβαια, έχω δρόμο ακόμα μέχρι το τελικό αποτέλεσμα, δηλ. να ξεπρηστεί εντελώς κ.τ.λ., για να πάρει την οριστική μορφή της, αλλά μέχρι στιγμής όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά!!Και επιπλέον κάτι σημαντικό...αναπνέω καλύτερα από ποτέ, αν κ στην αρχή!!Αυτά...!!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:33, 11-12-12:

Λοιπόν, παιδιά, σήμερα έβγαλα το νάρθηκα κ δε φαντάζεστε πόσο ενθουσιάστηκα!!Ήταν αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ που ήθελα...δεν το πιστεύω ότι μου έφτιαξε τη μύτη, που πάντα ονειρευόμουν(παρότι ελάχιστες αλλαγές, όμως εδώ βρίσκεται η επιτυχία!)!!!!!!!!!!!Είναι θεός ο άνθρωπος...τέλος!!Βέβαια, έχω δρόμο ακόμα μέχρι το τελικό αποτέλεσμα, δηλ. να ξεπρηστεί εντελώς κ.τ.λ., για να πάρει την οριστική μορφή της, αλλά μέχρι στιγμής όλα φαίνονται πάρα πολύ καλά!!Και επιπλέον κάτι σημαντικό...αναπνέω καλύτερα από ποτέ, αν κ στην αρχή!!Αυτά...!!
Πολλά πολλά συγχρητήρια....

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 14:47, 11-12-12:

ευχαριστω, παιδια!!mallorca, πηγα σ' αυτον που σου ειπε οτι χρειαζεσαι μοσζευματα μονο απο το αυτι!!πω-πω, πολυ ενθουσιωδες ηταν το χθεσινο μου μηνυμα...μη μασατε!!!χαχα κοιταξτε, οπως εχω ξαναπει η μυτη μου δεν ειχε κανενα φοβερο προβλημα...ουτε καν στραβη δεν ηταν!!απλως, ηθελα λιγο να την κανω να φαινεται πιο ομορφη...πιο συμμαζεμενη!!να φανταστειτε, ζητησα απο το γιατρο να μου διατηρησει σε ενα μικροτερο, βεβαια, βαθμο μεχρι κ το γνωστο ελληνικο κοκκαλακι στη μεση κ να μην μου την ισιωσει τελειως...σαν το χαρακα εννοω!!παντα μου αρεσε αυτος ο τυπος μυτης...αλλωστε αυτο ηταν κ το φυσικο μου!!μονο που ηταν λιγο πιο μεγαλο απο οσο επρεπε!!θλω με δυο λγια να πω, πως δε μου φτιαξε την τελεια σουπερ ολοισια μυτη, αλλα αυτη που του ζητησα!!κ για να το εκανε, φανταζομαι, πως θεωρουσε κ ο ιδιος οτι, αν μη τι αλλο, δε θα μου αφαιρουσε στο συνολο απο την ομορφια του προσωπου(αυτη, που εχω τελοσπαντων!!)!ελπιζω, βεβαια, στο μελλον να μη το μετανιωσω...χαχα

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 22:54, 11-12-12:

Μπράβο χαίρομαι. Απόλαυσε την ζωή σου απο εδώ και πέρα

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 18:25, 12-12-12:

Μπράβο χαίρομαι. Απόλαυσε την ζωή σου απο εδώ και πέρα
ναι, αυτο θελω!!οταν κατι μας ενοχλει στη ζωη μας, μας λυπει η γενικοτερα μας ριχνει κ μας οδηγει να αισθανομαστε οχι κ τοσο ομορφα, καλο ειναι να επιδιωκουμε, παντα στο πλαισιο του εφικτου, να το αλλαζουμε!!ο,τι κι αν ειναι αυτο, περα απο μυτες κλπ!!οι αναγκες του καθε ανθρωπου ειναι μοναδικες κ ξεχωριστες...

Παράθεση

brigitte_bardot

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη brigitte_bardot
H brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H brigitte_bardot έγραψε στις 20:40, 14-12-12:

γεια σας παιδια! εχω πολυ καιρο να γραψω, επανερχομαι γιατι εχω χαρει με το θεμα του φιλου μας του new life! πραγματικα ξεκιναει new life για σενα new life!! κ εχεις απολυτο δικιο, οτι στη ζωη, ο ανθρωπος ειναι καλο να βελτιωνεται. ζεις μια φορα κ ειναι ωραιο να το χαιρεσαι και οχι να κρυβεσαι μεσα στα κομπλεξ, τρεμοντας ...μη τυχον κ σε βγαλει κανεις φωτογραφια!

εγω ειμαι στον 10ο μηνα πλεον..κοντευω να ξεχασω οτι εχω χειρουργηθει, γι αυτο και δε μπαινω πια συχνα εδω...
ευχομαι καλη επιτυχια στα παιδια που το σκεφτονται και καλη δυναμη στα παιδια που ηταν ατυχα κ πρεπει να υποστουν την ταλαιπωρια των επανεπεμβασεων.. κουραγιο παιδια! με τον καταλληλο γιατρο, ολα τα προβληματα λυνονται! think positive!!

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 22:04, 14-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από brigitte_bardot
γεια σας παιδια! εχω πολυ καιρο να γραψω, επανερχομαι γιατι εχω χαρει με το θεμα του φιλου μας του new life! πραγματικα ξεκιναει new life για σενα new life!! κ εχεις απολυτο δικιο, οτι στη ζωη, ο ανθρωπος ειναι καλο να βελτιωνεται. ζεις μια φορα κ ειναι ωραιο να το χαιρεσαι και οχι να κρυβεσαι μεσα στα κομπλεξ, τρεμοντας ...μη τυχον κ σε βγαλει κανεις φωτογραφια!

εγω ειμαι στον 10ο μηνα πλεον..κοντευω να ξεχασω οτι εχω χειρουργηθει, γι αυτο και δε μπαινω πια συχνα εδω...
ευχομαι καλη επιτυχια στα παιδια που το σκεφτονται και καλη δυναμη στα παιδια που ηταν ατυχα κ πρεπει να υποστουν την ταλαιπωρια των επανεπεμβασεων.. κουραγιο παιδια! με τον καταλληλο γιατρο, ολα τα προβληματα λυνονται! think positive!!
χαχα ειδες, δεν ηταν τυχαια η επιλογη του username μου...ηξερα, η εστω, ηθελα να πιστευω, πως καποια στιγμη θα ερχοταν το καινουργιο!!κ ερχομαι να συμφωνησω ξανα με την μπριζιτ, οτι με τον καταλληλο γιατρο ολα επιτυγχανονται!!καλη τυχη, λοιπον, σε ολους!!

Παράθεση

just_smile

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη just_smile
Ο just_smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O just_smile έγραψε στις 20:00, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από mallorca1983
congraaaaats!!!!!... who's the god??? ...
ναι ρε παιδια γιατι κρυβομαστε σε αυτο το φορουμ ρε γμτ. δεν αφορα εσενα γενικα μιλαω. στο www.realself.com για παραδειγμα μονο video απο καθε χειρουργειο δεν ανεβαζουν... εμεις εδω περα..... μπορειτε οσοι θελετε να ανεβασετε κ φωτο σε αυτο το φορουμ...μια φωτο = 1000 λεξεις...

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 20:21, 22-12-12:

Εδώ και πόσες μέρες κάθομαι και διαβάζω αυτό το τοπικ απο την πρώτη σελίδα για να δω τι ακριβώς παίζει με αυτό το θέμα της ρινοπλαστικής . Παρατήρησα λοιπόν ότι κάποια μέλη που δεν είχαν κάνει ρινοπλαστική μετά απο ανταλλαγή απόψεων εδώ μέσα οι περισσότεροι πήγαν στον Αθ.Σκ.

Όλοι στην αρχή ήταν καλά με το που έβγαλαν τον γύψο αλλά μετά καθώς περνούσε ο καιρός οι περισσότεροι παρατηρούσαν ατέλειες στην μύτη τους. Το κυρίως πρόβλημα απο όλους ήταν στο αν φανσς. Αυτός ο χόνδρος που άλλοι το είχαν στο δεξί μέρος της μύτης και άλλοι στο αριστερό. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω διαπιστώσει και εγώ στην μύτη μου. Ενώ το προφίλ μου έχει φτιαχτεί αρκετά το ανφάς δεν είναι καλό. Δεν είναι μόνο ο χόνδρος που έχω αλλά το ότι η πυραμίδα της μύτης δεν φτιάχτηκε καθόλου. Ένα πράμα λες και είναι τετραγωνισμένη η μύτη μου.

Ένα δεύτερο πρόβλημα που ανέφεραν κανα δυο άτομα είναι κάτι σαν λακουβίτσα όχι στην άκρη της μύτης αλλά στην άλλη μεριά προς τα μάτια. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ . Η αριστερή μεριά μου έχει σκαφτεί πιο κάτω απο την δεξιά.

Ένα άλλο θέμα μετά είναι το ακρορίνιο. Κάποιοι περίμεναν πόσο καιρό να τους ξεπριστεί και δεν άλλαζε ποτέ στο τέλος ήταν όπως και πριν την εγχείριση.

Με βάση όλα αυτά αναρωτιέμαι τι γίνεται τελικά με τους γιατρούς. Φταίει ότι δεν είναι καλός ο γιατρός ή κάτι έχει ο οργανισμός μας και κάποιες ρινοπλαστικές δεν πετυχαίνουν? Τι γνώσεις πρέπει να έχει ένα γιατρός για να κάνει μια σωστή ρινοπλαστική?

Μήπως τελικά η ψυχολογία παίζει τεράστιο ρόλο στην αποδοχή τους νέου σχήματος της μύτης μας?
Για παράδειγμα εγώ σε στιγμές που ήμουν χαρούμενη με έβλεπε στον καθρέφτη και έλεγα ότι η μύτη μου είναι ωραία τελικά αλλά βέβαια πάλι αποδεχόμουν το γεγονός ότι αυτός ο χόνδρος που εξέχει με χαλάει την μύτη όπως επίσης ότι και πάλι φαίνεται τετραγωνισμένη.

Άλλες φορές όμως που ήμουν χάλια ψυχολογικά λόγο διαφόρων προβλημάτων την θεωρούσα την μύτη τελείως άσχημη. Βέβαια και μια τρίτη περίπτωση που θεωρώ ότι ήμουν ήρεμη και ρεαλιστική καταλάβαινα ότι η μύτη μου έχει ακόμα κάποια εξωτερικά προβλήματα αλλά κατανοούσα ότι θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα με βάση άλλες εμπειρίες που έχω διαβάσει εδώ.

Πραγματικά οι απόψεις διαφέρουν πάρα πολύ και όλα αυτά με κάνουν να σκέφτομαι ακόμα και την παραμικρή λεπτομέρεια κάνοντας με πολύ καχύποπτη με τον κόσμο και με όλους τους γιατρούς. Πραγματικά δεν ξέρω τι να πιστέψω και έχω μπερδευτεί πολύ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lemi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lemi
H lemi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H lemi έγραψε στις 16:59, 24-12-12:

Καλησπέρα σε όλους!! Εχω αποφασίσει να κάνω ρινοπλαστικη λόγω του διαφραγματος
Αλλά κ του σχήματος της μυτης μ.Εχω επισκεφτεί μερικούς γιατρούς αλλά για να είμαι
Ειλικρινής πιστεύω πως δεν έχω βρει ακόμα τον κατάλληλο ..Μπορείτε να με βοηθήσετε προτείνοντας μ μερικούς καλούς γιατρούς;;;Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά ... )

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 21:11, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από lemi
Καλησπέρα σε όλους!! Εχω αποφασίσει να κάνω ρινοπλαστικη λόγω του διαφραγματος
Αλλά κ του σχήματος της μυτης μ.Εχω επισκεφτεί μερικούς γιατρούς αλλά για να είμαι
Ειλικρινής πιστεύω πως δεν έχω βρει ακόμα τον κατάλληλο ..Μπορείτε να με βοηθήσετε προτείνοντας μ μερικούς καλούς γιατρούς;;;Ευχαριστω πολύ προκαταβολικά ... )
Ποιους γιατρούς έχεις επισκεφτεί? Αν αναφέρεις ονόματα απλά βάλε τα αρχικά τους γιατί απαγορεύεται να γράφεις ολόκληρο όνομα.

Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη cha0s
Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,633 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 21:20, 24-12-12:

Ποιους γιατρούς έχεις επισκεφτεί? Αν αναφέρεις ονόματα απλά βάλε τα αρχικά τους γιατί απαγορεύεται να γράφεις ολόκληρο όνομα.
για ποιους λόγους απαγορεύεται; Φόρουμ είμαστε, δεν βγήκαμε με μεγάφωνο στους δρομους. Καλό είναι να επαινούμε τους άξιους ωστε να πάμε αν χρειαστεί σ΄ αυτούς, και να κατακρίνουμε-να λέμε οτι δεν κάνουν καλή δουλειά αυτοί που είναι μάπες.

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 22:32, 24-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
για ποιους λόγους απαγορεύεται; Φόρουμ είμαστε, δεν βγήκαμε με μεγάφωνο στους δρομους. Καλό είναι να επαινούμε τους άξιους ωστε να πάμε αν χρειαστεί σ΄ αυτούς, και να κατακρίνουμε-να λέμε οτι δεν κάνουν καλή δουλειά αυτοί που είναι μάπες.
Κοίταξε δεν ξέρω έτσι είναι οι κανόνες. Είχα γράψει το όνομα ενός γιατρού και πήρα ποινή . Γι'αυτό λέω να βάζουμε μόνο αρχικά ή να γράφουμε μισό το όνομα. Αυτό φαντάζομαι επιτρέπεται γιατί έχω δει και άλλους να το κάνουν.

Παράθεση

Mairoy

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mairoy
H Mairoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Mairoy έγραψε στις 16:05, 25-12-12:

Γεια σας παιδιά!Sorry για το Greekslish αλλα δεν έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο..επειδή αυτό το forum με βοηθησε πολύ πριν πάρω την απόφαση να κάνω ρινοπλαστική είπα να γράψω και εγώ την εμπειρία μου !Καλά Χριστούγεννα πρώτα από όλα! Το Σάββατο μπήκα για την επέμβαση..φοβόμουν παρα πολύ γιατί πρώτη φορα έμπαινα σε νοσοκομείο. Έχω και τεράστιο φόβο με τις βελόνες και γενικότερα δεν έχω καλή σχέση με τον πόνο. Βεβαια είχα μεγάλη εμπιστοσύνη στον γιατρό γιατί και από εδώ μέσα και από τους γύρω μου είχα ακούσει τα καλύτερα . Πήγα στο νοσοκομείο 7:40, εκει έκανα την εισαγωγή, μετά πήγα για ακτινογραφία του θώρακα. Μετά με πήγαν στο δωμάτιο μου όπου ήρθε μια νοσοκόμα να μου κάνει καρδιογράφημα (τιποτε από αυτά δεν πονάνε). Αυτή η νοσοκόμα μου έφερε και τα ρούχα που θα φορούσα στο χειρουργείο. Ένα φόρεμα μπλούζα που είναι ανοιχτό πίσω..ένα βρακάκι αστείο αλλα άνετο και σακουλάκια τύπου παντοφλιτσες για τα πόδια και ένα καπελίνι ειδικό για το χειρουργείο.

Και έρχεται η ώρα που μπαίνει ο αναισθησιολόγος στο δωμάτιο m να μου μιλήσει και να με ρωτήσει αν έχω αλλεργίες σε κάποιο φάρμακο (Τα τυπικά). Και αρχίζουν τα δάκρυα. Ήταν τόσο ευγενικός όμως πραγματικά που με ηρέμησε. Απλά εκείνη την στιγμή φοβόμουν τόσο πολύ. Αυτός μου είπε ότι δεν του έχει τύχει ποτε κανένας ασθενής να μην φοβάται την νάρκωση αλλα πως θα είναι σαν ένας γλυκός ύπνος. Θα σε πάρει ο υπνος και θα σου φαίνεται πως ξύπνησες μετά από 5 δευτερα! Γενικά ήταν ευγενέστατος και καταλάβαινε (πολύ σημαντικό αυτό). Tεσπα έρχεται η ώρα που με περνουν με το κρεβάτι μου και με πάνε στο χειρουργείο..φοβόμουν παρα πολύ!Πάμε στο -1 (αν δεν κάνω λάθος) και μπαίνουμε σε ένα δωμάτιο..αρκετά πιο κρύο από τα προηγούμενα-(για να μην υπάρχουν μικρόβια και βακτήρια). Με ξάπλωσαν σε ένα άλλο τύπου κρεβάτι και με σκέπασαν για να μην κρυώνω.

Και έρχεται η στιγμή που πρέπει να μπει η πρώτη βελονίτσα...εκεί πραγματικά νόμιζα πως θα λιποθυμούσα!αλλα παιδιά δεν ήταν τίποτα!με ρωτούσαν για το αγόρι μου..τι θα κάνω τα Χριστούγεννα κτπ Μου έβαλαν κάτι που ένιωθαν σαν 2 βελονίτσες στο αριστερό χέρι και μετά είδα μια βελόνα να μπαίνει στο δεξί χέρι (στον καρπό στα στις δυο περιπτώσεις) Του λέω "Γιατρέ φοβάμαι" μου λέει "Γιατί στα καλύτερα χερια είσαι!". Λοιπόν και εκεί ένα μικρό τσιμπηματάκι ένιωσα πραγματικά τιποτα το σπουδαίο και το λέω εγώ που όταν βλέπω βελόνα λιποθυμάω. Το επόμενο πράγμα που θυμάμαι παιδιά είναι "Τελειώσαμε την επέμβαση έχεις μια τέλεια μύτη". Απλά να επισημάνω πως όταν ξύπνησα ζεσταινόμουν από τις κουβέρτες που μου είχαν βάλει και επίσης μου είχαν βάλει μια μάσκα για 5 λεπτά να μπορώ να εισπνέω καλύτερα. Όντως βοηθησε.

Τώρα τα κακά-άβολα. Όταν ξύπνησα διψούσα τόσο πολύ. Ο λαιμός μου ήταν παρα πολύ ξηρός και ήθελα οπωσδήποτε να πιω νερό!Αλλα δεν με άφηναν λόγο νάρκωσης θα μου προκαλούσε εμετό. Παιδιά πραγματικά έπρεπε να περάσουν 2 ώρες μέχρι να πιω νερό έλεγαν οι γιατροί. Ενώ με γυρνούσαν στο δωματιο δεν κατάλαβα και πολλά απλά δεν πίστευα ποσο γρήγορα μου φάνηκαν όλα. Είχα βελονίτσα στο δεξί χέρι καρπό. Ένα φυσιολογικό ορο και ένα αντιεμετικό κάτι τέτοιο. Μου βάλαν κάτι σαν σακουλάκι με πάγο στα ματια που έπρεπε ανά 20 λεπτά να τα βάζω για περίπου ένα μισαωράκι..δεν πονάει ούτε αυτό απλά είναι που αισθάνεσαι άβολα και αδύναμη από την επέμβαση..δεν βλέπεις και όλας και διψας!Και επίσης τα χείλη ήταν πολύ ξηρά και μου τα έβρεχαν κάθε λίγο και λιγάκι με μια σπάτουλα με βαμβάκι(εκεί λίγο έγγλυφα τα χείλη μπας και πάρω λίγο νερό για τον λαιμουδάκο μου)που ήταν πολύ ανακουφιστικό.Λοιπόν αυτές τις 2 ώρες μια κοιμόμουν μια ξυπνούσα..Μην φαντάζεστε..κοιμάστε ένα 20 λεπτό το πολύ και ξυπνάτε. Γιατί ανασαίνεις μονο από το στόμα και δεν μπορείς να πολύ ευχαριστηθείς τον ύπνο..Λοιπόν κατά τις 3 (3 ώρες μετά η επέμβαση είχε κρατήσει περίπου 3-3.5 ώρες) ήδη είχα αρχίσει να νιώθω καλύτερα, άνοιγα και τα ματια μου, μου είχαν φέρει και το φαγητό μου(πολύ νόστιμο αλλα τζάμπα γιατί δεν νιώθεις γεύση) εμενα με τάιζε το αγόρι μου δεν είχα ενέργεια να φάω μονη μου. Γενικά πρέπει οπωσδήποτε να έχετε βοήθεια γιατί οι νοσοκόμες έχουν πολλούς ασθενείς και μπορεί όταν την χρειάζεσαι οπωσδήποτε να μην μπορεί να έρθει. Αλλα παιδιά μονο το γεγονός ότι μπορούσα να πίνω νερό δεν υπήρχε αυτή η αίσθηση!!

Λοιπόν συνεχίζω..ήταν να μείνω ένα βραδυ μέσα..αλλα κατά τις 10 αποφάσισα πως από την στιγμή που μου έβγαλαν το αντιεμετικό ορο και είχα μονο τον φυσιολογικό που στην ουσία δεν τον χρειάζεσαι (μου το είπε και ο γιατρός) ειπα να πάω σπίτι!Και πολύ καλά έκανα!Η τιμή δεν άλλαζε το ότι δεν έμεινα το βραδυ απλά ήθελα να πάω σπίτι. Παιδιά να ξέρετε πως τα πρώτα 2 βραδια μέχρι να βγούν τα tampon ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΩΡΑ!Θυμάμαι πως με "επαρινε" ο ύπνος και ξυπνούσα μετά από - 10 ώρες - νόμιζα αλλα είχε πέρασε μόλις μια ώρα!!αυτό ήταν ταλαιπωρία!

Τη Δευτερα πήγα να μου αφαιρέσουν τα tampon!Ήθελα τόσο πολύ να βγούν δεν άντεχα άλλο. Είδα και κάτι αλλα παιδιά που είχαν χειρουργηθεί.Εγώ δεν ήμουν σχεδόν καθόλου πρησμένη μονο μια "μελανιτσα" στα ματια σαν χοντρό eyeliner..δεν θα σας πω ψέματα,,η αφαίρεση των tampon πόνεσε..αλλα εγώ γενικά είμαι φοβητσιάρα παρα πολύ..και κρατάει 3 δευτερα το κάθε ρουθούνι οποτε αντέχεται απλά εγώ είχα φοβηθεί και πολύ. Και μετά σου κάνει σαν καθαρισμό/ρούφηγμα στην μύτη που δεν πονάει καθόλου απλά επειδή εγώ τα σιχαίνομαι αυτά νόμιζα ότι πονάω και γενικά είχα ανατρίχιασε full! Μετά σε βάζει να ξαπλώσεις σου βγάζει κάτι σαν 2 βαμβάκια να σου μουδιάσει λίγο την μύτη και μετά από ένα 20λεπτό στα βγάζει..(Δεν πονάει αυτό καθόλου)..

Από χθες που έβγαλα τα tampon πρέπει ανά μια ώρα να κάνω πλύση μύτης με μια σύριγγα (χωρίς βελόνα) και να βάζω το νερό στην μύτη αλλα και μια κρεμούλα ανά 3 ώρες. Εμενα αυτό το κομμάτι δεν με ενοχλεί καθόλου. Το κακό είναι ότι ακόμα δεν έχω όσφρηση και είχαμε τόσο ωραίο χριστουγεννιάτικο φαγητό σπίτι και δεν ένιωσα καθόλου γεύση!! αλλα απότι διάβασα εδώ στο φορουμ αυτό κρατάει περίπου 4-5 μέρες εφόσον βγάζεις τα tampon. Χθες πάντως που κοιμήθηκα χωρίς tampon κοιμήθηκα τέλεια!!!πραγματικά δεν το πίστευα..απλά ξύπνησα πάλι μπουκωμένη (Αλλα όπως από κρύωμα..τίποτα δηλαδή) και ούτε με πονάει το κεφάλι μου όπως με τα tampon..

Πάντως να προσθέσω πως ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά..μερικές εδώ μέσα μετά την επέμβαση ένιωθαν τέλεια..εγώ τις πρώτες 2 μέρες με το ζόρι πήγαινα τουαλέτα γιατί "ζοριζουμουν" και το κεφάλι μου το ένιωθα καζάνι..έβγαινα λίγο έξω από το σπίτι μου με το αγόρι μου να κάνω 10 βήματα για τον καθαρό αέρα και μετά πάλι ξάπλωνα..και κοιμόμουν και ξυπνούσα..αυτά ήταν η ζωή μου για 2 μέρες..αλλα παιδί τα χειρότερα τελειωσαν..τώρα απλά θέλω να που επιστρέψει η γεύση των φαγητών..να μπορώ να μυρίσω και φυσικά να δω την καινούρια μου μυτούλα!Θα σας κρατάω ενήμερους για την συνεχεια! Ότι απορία και ερώτηση έχετε φυσικά ρωτήστε!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 09-05-14 στις 22:05. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 17:56, 25-12-12:

Και εγώ τα ίδια πέρασα με τα ταμπόν! Εκεί που νόμιζα ότι είχα κοιμηθεί 4 ώρες είχε περάσει μία ώρα. Και μάλιστα το κακό ήταν ότι ναι με δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά ήταν και μια ηλικιωμένη κυρία στο ίδιο δωμάτιο με εμένα και όταν έπρεπε να έρθει η νοσοκόμα το βράδυ να τις δώσει τα φάρμακα άνοιγε τα φώτα όλου του δωματίου και πάλι ξυπνούσε εκεί που με έπαιρνε ο ύπνος!

Πέρα απο τον γύψο το άλλο κακό ήταν η πεταλούδα στο χέρι για να σε δίνουν την αντιβίωση. Να μην μπορώ να λυγίσω το χέρι καθόλου, να αναπνέω μόνο με το στόμα με αποτέλεσμα να έχω ξηρά χείλια και λαιμό και να κοιμάμαι μόνο μπρούμυτα. Δεν ξέρω αλλά μάλλον επειδή κοιμόμουν μπρούμυτα με πονούσαν και τα νεφρά μου. Ένιωθα δηλαδή στα πλευρά μου ενοχλήσεις όχι πόνο ακριβώς.

Ε, έλεγα στον εαυτό μου υπομονή αν είναι να έχεις μια ωραία μύτη απο δω και πέρα. Αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν τα καλύτερα με αποτέλεσμα να το έχω μετανιώσει και να θέλω 2η εγχείριση τώρα ακόμα και μετά απο 1,5 χρόνο. Δεν περνάει μέρα που να μην σκέφτομαι τι πέρασα . Το μόνο που με κάνει και αισθάνομαι καλύτερα είναι ότι θα μπορούσα να είχα γίνει χειρότερα....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Violet_V : 25-12-12 στις 18:01.
Παράθεση

Mairoy

Νεοφερμένος

H Mairoy έγραψε στις 19:31, 25-12-12:

Και εγώ τα ίδια πέρασα με τα ταμπόν! Εκεί που νόμιζα ότι είχα κοιμηθεί 4 ώρες είχε περάσει μία ώρα. Και μάλιστα το κακό ήταν ότι ναι με δεν μπορούσα να κοιμηθώ αλλά ήταν και μια ηλικιωμένη κυρία στο ίδιο δωμάτιο με εμένα και όταν έπρεπε να έρθει η νοσοκόμα το βράδυ να τις δώσει τα φάρμακα άνοιγε τα φώτα όλου του δωματίου και πάλι ξυπνούσε εκεί που με έπαιρνε ο ύπνος!

Πέρα απο τον γύψο το άλλο κακό ήταν η πεταλούδα στο χέρι για να σε δίνουν την αντιβίωση. Να μην μπορώ να λυγίσω το χέρι καθόλου, να αναπνέω μόνο με το στόμα με αποτέλεσμα να έχω ξηρά χείλια και λαιμό και να κοιμάμαι μόνο μπρούμυτα. Δεν ξέρω αλλά μάλλον επειδή κοιμόμουν μπρούμυτα με πονούσαν και τα νεφρά μου. Ένιωθα δηλαδή στα πλευρά μου ενοχλήσεις όχι πόνο ακριβώς.

Ε, έλεγα στον εαυτό μου υπομονή αν είναι να έχεις μια ωραία μύτη απο δω και πέρα. Αλλά δυστυχώς τα αποτελέσματα δεν ήταν τα καλύτερα με αποτέλεσμα να το έχω μετανιώσει και να θέλω 2η εγχείριση τώρα ακόμα και μετά απο 1,5 χρόνο. Δεν περνάει μέρα που να μην σκέφτομαι τι πέρασα . Το μόνο που με κάνει και αισθάνομαι καλύτερα είναι ότι θα μπορούσα να είχα γίνει χειρότερα....
Σε ποιον γιατρό πήγες Είναι πολύ σημαντικό να το ψάχνεις πολύ όταν πας!πάντως σε αυτόν που πήγα εγώ πάει το 99% όταν πηγαίνει για δεύτερη επέμβαση..μην στεναχωριέσαι..στις μέρες μας όλα λύνονται!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 09-05-14 στις 21:58. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 19:47, 25-12-12:

Στην Θεσσαλονίκη πήγα εγώ σε ένα ΩΡΛ χωρίς να είναι πλαστικός. Δύσκολο να λες ότι όλα λύνονται αλλά τι να κάνουμε πίστη να έχουμε και βλέπουμε. Ότι είναι να γίνει ας γίνει.

Καλά και για τον δικό σου γιατρό έχουμε ακούσει διάφορα αν διαβάσεις απο την αρχή το τόπικ θα καταλάβεις. Μακάρι όλα να έχουν πάει καλά.

Η μύτη σου εσένα τι πρόβλημα είχε?

Παράθεση

Mairoy

Νεοφερμένος

H Mairoy έγραψε στις 20:23, 25-12-12:

Στην Θεσσαλονίκη πήγα εγώ σε ένα ΩΡΛ χωρίς να είναι πλαστικός. Δύσκολο να λες ότι όλα λύνονται αλλά τι να κάνουμε πίστη να έχουμε και βλέπουμε. Ότι είναι να γίνει ας γίνει.

Καλά και για τον δικό σου γιατρό έχουμε ακούσει διάφορα αν διαβάσεις απο την αρχή το τόπικ θα καταλάβεις. Μακάρι όλα να έχουν πάει καλά.

Η μύτη σου εσένα τι πρόβλημα είχε?
πιστεύω για όλους τους γιατρούς λένε διαφορα...το θέμα για μένα είναι να είναι Orl και πλαστικός δεν γίνεται να είσαι μονο το ένα. Εγώ είχα σοβαρό αναπνευστικό -λειτουργικό και όχι εμφάνιση αλλα ήθελα να την λεπτύνω λίγο αφού έμπαινα σε αυτή την διαδικασία χωρίς να έχει μεγάλη διαφορα όμως..εμενα έχουν πάει πολλές γνωστες μου στον δικό μου και είχαν εξαιρετικό αποτέλεσμα..αλλα ποτε δεν ξέρεις..για να δούμε!!!καλές γιορτές!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-12-12 στις 22:05.
Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη raniouli!
H raniouli! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H raniouli! έγραψε στις 07:23, 28-12-12:

Καλημερα στο φορουμ και Χρονια Πολλα!!! Εχω πραγματικα πααααρα πολυ καιρο να γραψω εδωωωω...! Πως ειστε?? Ολοι καλα???
Για τους νεοφερμενους, εγω εγχειριστηκα πριν 3 χρονια στο νοσοκ. Γεννηματας.. λειτουργικο προβλημα ειχα οχι εμφανισιακο, απλα με την ευκαιρια κ εγω ηθελα να μου ισιωσει και να μου λεπτυνει λιγακι τη μυτη... σε μενα η λεπτυνση πετυχε μια χαρουλα σουπερ αλλα.. μου εφαγε αρκετα τη ραχη της μυτης χωρις λογο κ αιτια.. μπορει για να πετυχει ενα 'γαλλικο' αποτελεσμα, δε ξερω... το κακο ηταν οτι απο τοτε πεταγε στη ραχη της μυτης μου ενα μικρο κοκκαλακι/καρουμπαλακι και φαινοταν πολυυυ και ανφας και στο πλαι, καλα και στις φωτογραφιες παρα πολυ... οι αλλοι δεν το προσεχαν τοσο αλλα εμενα η μυτη μου μου φαινοταν καπως σαν χτυπημενη η σπασμενη ξερω γω... ημουν κ εγω στη φαση μια μ'αρεσε πολυ (αν εξαιρεσουμε το χαζοκοκκαλο) και μια μου φαινοταν ασχημη...
Τον τελευταιο καιρο, λογω του οτι κοντευει ο γαμος μου και θελω να ειμαι οσο πιο ωραια γινεται, αρχισα να σκεφτομαι να κανω ενεσιμα (μποτοξ) στη μυτη και να γεμισω τη ραχη καλυπτοντας και το κοκκαλακι που φαινοταν.. (και το επιανα κιολας αυτο ηταν το πιο ανατριχιαστικο..) πηγα λοιπον σε εναν αλλον πλαστικο και μου εβαλε υαλουρονικο με ενεσουλες στη μυτη.. το αποτελεσμα υπεροχο αλλα εχουν περασει απλα μερικες μερες και δεν ενθουσιαζομαι τοσο ακομα(μη το ματιασω κιολας) ασε που δυστυχως δεν ειναι μονιμο το αποτελεσμα, κραταει ομως πανω απο χρονο.. παντως ειναι μια διαδικασια 10 λεπτων σχεδον ανωδυνη δλδ απλα μουδιαζεις λιγο και μετα πριζεσαι 1-2 μερες απο τις ενεσεις.. (λιγο πριξιμο ε μη φανταστειτε..) μετα φευγει κ αυτο το λιγο πριξιμο κ ολα καλα..

Mairoy μου γεια σου! Απο την ολη περιγραφη σου καταλαβα οτι η εμπειρια σου (και στο νοσοκομ. και μετεγχειρητικα) μοιαζει παααρα πολυ με τη δικη μου... αληθεια τι εγινε εβγαλες τον γυψο??? Ειδες τη νεα μυτουλα??? (εγω την 1η μερα που την ειδα ειχα τρομαξει ηθελα να πεθανω ηταν χαλια λογω πριξιματος και μου φαινομουν παραμορφωμενη..! )

Violet_V γεια σουυ! Σχετικα με το παρακάτω που εγραψες:
<<Με βάση όλα αυτά αναρωτιέμαι τι γίνεται τελικά με τους γιατρούς. Φταίει ότι δεν είναι καλός ο γιατρός ή κάτι έχει ο οργανισμός μας και κάποιες ρινοπλαστικές δεν πετυχαίνουν? Τι γνώσεις πρέπει να έχει ένα γιατρός για να κάνει μια σωστή ρινοπλαστική?>> επειδη ειχα και εγω την ιδια ακριβως απορια, ετυχε να το συζητησω κατα καιρους με ατομα που ειχαν εγχειριστει και με μια φιλη που ειναι βοηθος πλαστικου στα χειρουργεια και ξερει τι γινεται ακριβως, αυτα που αποκομισα λοιπον ειναι οτι απο την αρχη που ξεκιναει να μας σκαλιζει ο γιατρος στο χειρουγειο.. αρχιζουμε να πριζομαστε (αν κανει καποιος +διαφραγμα που γινεται πριν την πλαστικη...τοτε πολυ περισσοτερο!!!) και ουσιαστικα μετα ο γιατρος δουλευει στα 'τυφλα'... δηλαδη δεν μπορει να δει επακριβως το αποτελεσμα αυτου που κανει, κινειται περισσοτερο με βαση την εμπειρια του θα'λεγα.. οποτε μπορει να μας φαει η να μας αφησει λιιιιιιγο παραπανω απ'οσο πρεπει, να του ξεφυγει καποιος χονδρος που απο το πριξιμο να μην τον δει καν (εμενα ετσι μου ειπε η κοπελα σχετικα με το καρουμπαλακι που εχω-δηλαδη οτι δεν θα το καταλαβε καν ο γιατρος την ωρα εκεινη) κλπ... ακουγεται ασχημο αυτο αλλα ετσι ειναι.. εδω σας λεω εγω με 4 ενεσουλες στη ραχη της μυτης και αμεσως πριστηκα λιγο... φανταστειτε ποσο πριζομαστε την ωρα του χειρουργειου... τελος παντων! Violet_V το σκεφτεσαι για 2η πλαστικη?

Κοριτσια αν θελετε να βαλω καμια φωτο πριν-μετα ξερω γω πειτε μου... βαλτε και εσεις αν θελετε.. καμια φορα τα παρα-ψειριζουμε τα πραγματα χωρις να υπαρχει λογος και μας πιανει πανικος..

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:18, 28-12-12:

Φυσικά και θέλουμε να βάλεις φωτογραφία πριν και μετά..

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 14:09, 28-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από raniouli!
Καλημερα στο φορουμ και Χρονια Πολλα!!! Εχω πραγματικα πααααρα πολυ καιρο να γραψω εδωωωω...! Πως ειστε?? Ολοι καλα???
Σε ποιον έκανες εσύ την εγχείριση?

Ναι βάλε φωτό να δούμε

Τώρα ναι σκέφτομαι να κάνω 2η ρινοπλαστική αλλά είμαι τόσο μπερδεμένη....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 11-01-13 στις 22:18. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη techgirl
H techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H techgirl έγραψε στις 15:20, 28-12-12:

για τι κόστος μιλάμε? υπάρχει τρόπος να το κάνεις τσάμπα μέσω ταμείου αν είναι θέμα διαφράγματος?

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:37, 28-12-12:

Τί να κάνεις τσάμπα? Το διάφραγμα ή την πλαστική?

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 19:56, 28-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από techgirl
για τι κόστος μιλάμε? υπάρχει τρόπος να το κάνεις τσάμπα μέσω ταμείου αν είναι θέμα διαφράγματος?
Το διάφραγμα το καλύπτουν κάποιες ασφάλειες αλλά την πλαστική όχι. Βέβαια αυτό που κάνουν μερικοί μετά απο συμφωνία και του γιατρού είναι να μην δηλώσουν την πλαστική και έτσι να καλυφτούν τα έξοδα.
Βέβαια οι ασφαλιστικές γίνονται ύποπτες όταν βλέπουν πλαστικός χειρούργος οπότε εκεί υπάρχει θέμα.

Παράθεση

Mairoy

Νεοφερμένος

H Mairoy έγραψε στις 00:22, 29-12-12:

γεια σας κορίτσια!!! ακόμα δεν το έβγαλα..με το καλο την Τετάρτη! πηγαίνω σχεδόν κάθε μέρα για καθάρισμα ( Δεν μου αρέσει καθόλου αλλά μετά νιώθω τέλεια). Καθε φορα που πηγαίνω βγαζουν παντα απο 2-3 κοπέλες τον νάρθηκακαι βγαίνουν απο το ιατρείο με ΤΕΛΕΙΕΣ μύτες!!και ζηλεύω! περιμένω πως και πως να βγάλω το δικό μου!!εγω στο ιασω general χειρουργήθηκα!

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 16:10, 29-12-12:

Πως μπορούμε να καταλάβουμε ποια τεχνική ρινοπλαστικής είναι καλύτερη για την μύτη μας? Για παράδειγμα ανοιχτή ή κλειστή?

Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O new life έγραψε στις 16:40, 29-12-12:

γεια σας κ παλι...ηθελα να ρωτησω το εξης...τους πρωτους δυο μηνες που η μυτη πρηζεται κ ξεπρηζεται, υπαρχει περιπτωση εκτος απο το να μεγαλωνει στο πλατος να βλεπει κανεις διαφορα κ στο μακρος?δηλαδη να υπαρχουν στιγμες που να μοιαζει πιο μεγαλη στο μακρος απο ο,τι θα πρεπε??αυτο μπορει να οφειλεται κ στο πρηξιμο του ακρορινιου,που το κανει ισως να "κατεβαινει" κ να φαινεται πιο μακρια η μυτη?

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 18:08, 29-12-12:

Μετά λοιπόν απο την δικιά μου περιπέτεια με την ρινοπλαστική που δεν πέτυχε ήθελα να ψάξω πιο πολύ το θέμα καθώς είχα, έχω και θα έχω πολύ μεγάλη απορία να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται σε μια ρινοπλαστική εγχείριση. Θέλω να καταλάβω αυτός ο χόνδρος που εξέχει απο το ένα κομμάτι της μύτης μου πως ακριβώς βρέθηκε εκεί?! ή όταν πιάνω την κορυφή της μύτης μου γιατί νιώθω αυτό το μούδιασμα.
Οπότε λοιπόν αποφάσισα να κάνω κάτι που δεν το είχα φανταστεί ποτέ στην ζωή μου. Πριν 1,5 χρόνο περίπου πριν κάνω την πρώτη ρινοπλαστική έλεγα... δεν θέλω να ξέρω τι θα γίνει στο χειρουργείο, δεν θέλω να ξέρω τι θα κάνουν στην μύτη. Πάρτε με, ναρκώστε με και κάνετε ότι θέλετε με την μύτη μου. Είχα μεγάλο φόβο!

Τώρα μετά απο την όλη στεναχώρια που τραβάω τόσο καιρό αποφάσισα να κάνω ένα βήμα παραπέρα και είπα αν είναι να κάνεις ξανά εγχείριση κάνε το σωστά. Βλέπετε σε εμάς τους ανθρώπους έτσι συμβαίνει. Πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε!

Λοιπόν όποιος θέλει να μάθει κάτι παραπάνω για το πως γίνεται μια ανοιχτεί ρινοπλαστική, παραθέτω ένα λινκ στα Αγγλικά με όλα τα στάδια της εγχείρισης! ΠΡΟΣΟΧΗ όμως θέλει γερά στομάχια!!! καθώς δείχνει κανονικά μία ανοιχτή μύτη και άλλα πολλά...

http://www.facialsurgery.com/ClkoffT...1_01_01mh.html

Παράθεση

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη riariaki_1990
H riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H riariaki_1990 έγραψε στις 04:10, 30-12-12:

κ εγω στο γεννηματα ειχα κανει πριν απο εναμισι χρονο και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και πηγα για revision σαφως καλυτερα τα πραγματα ποιος σου την ειχε κανει??γραψε τα αρχικα του να δω αν καναμε στον ιδιο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

raniouli!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη raniouli!
H raniouli! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H raniouli! έγραψε στις 07:26, 30-12-12:

Γεια σας και παλι!!!!!

Violet_V και riariaki_1990 την εγχειριση την εκανα στο Γεννηματα και με εγχειρισαν ωρυλα + πλαστικος (το επιθετο του ωρυλα αρχιζει απο [...] (το μικρο δεν το θυμαμαι) και τα αρχικα του πλαστικου [...] )

Παιδια εδω σας παραθετω μερικες φωτογραφιες μου με την μυτη μου πριν την εγχειριση, 3 χρονια μετα την εγχειριση, και μετα τα ενεσιμα (μποτοξ) που εκανα προσφατα... δεν βρηκα πουθενα την επιλογη να κανω κατευθειαν upload κ γι'αυτο τις ανεβασα imageshack και ποσταρα τα links εδω.

Εδω βλεπετε την παλιαααα μου μυτη...που δεν ειχε το μαυρο της το χαλι απλα ειχα χτυπησει μικρη και ειχε στραβωωωσει αρκετα... οποτε με την ευκαιρια του διαφραγματος ειπα να την ισιωσω και να τη λεπτυνω λιγο...! (οι φωτογραφιες ειναι λιγες μολις μερες πριν την εγχειριση, Σεπτεμβρης του 2009):
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mythprin.jpg
Εμφανίσεις:  1232
Μέγεθος:  231,2 KB
Τους πρωτους μηνες ηταν πολυ ωραια απλα περνοντας ο καιρος διαπιστωσα οτι ο γιατρος μου εφαγε τη ραχη της μυτης παραπανω απ'οσο ηθελε... και πεταγε και αυτο το ηλιθιο καρουμπαλοκοκαλακι μες στη μεση...! Οι φωτογραφιες εδω ειναι φετος το καλοκαιρι δηλαδη 3 χρονια μετα την εγχειριση.:

Όνομα:  mythmeta.jpg
Εμφανίσεις:  2083
Μέγεθος:  279,6 KB
Και τελος, τις παρακατω φωτογραφιες τις τραβηξα πριν απο λιγο και ειναι 10 μερες μετα τα ενεσιμα με υαλουρονικο που εκανα στη μυτη για να γεμισω τη ραχη και να μην πεταει το χαζοκοκκαλο... η βλακεια ειναι οτι ουσιαστικα ειναι μποτοξ και δεν ειναι μονιμο, αλλα κραταει πανω απο χρονο... (τουλαχιστον ετσι λενε)

Όνομα:  mythmetataenesima.jpg
Εμφανίσεις:  3527
Μέγεθος:  293,3 KB
Σε λιγες μερες ειναι ο γαμος μου.. ε και ηθελα η μυτη μου να ειναι καπως καλυτερη.. να μην πετανε καρουμπαλακια δε ξερω τωρα μπορει σε καποιους να φανω υπερβολικη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 09-05-14 στις 21:53. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - αφαίρεση ονομάτων & iJohnnyCash 05-08-13 στις 21:33 Μεταφορά εικόνων
Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 18:01, 30-12-12:

raniouli! αν είχα την μύτη σου την αρχική δεν θα την άλλαζα. Βέβαια θα προτιμούσα να είχα την δικιά σου παρά την δικιά μου την αρχική .
Όντως δεν ήταν ωραίο αυτό το καρουμπαλάκι που σε άφησε ο γιατρός. Αλήθεια τον ρώτησες ποτέ γι'αυτό γιατί έγινε έτσι?
Τώρα βέβαια που έκανες τα ενέσιμα είναι σαφώς καλύτερη!! Δεν σκέφτηκες να κάνεις άλλη εγχείριση για να το διορθώσεις?

Παράθεση

techgirl

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη techgirl
H techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H techgirl έγραψε στις 20:15, 30-12-12:

Το διάφραγμα το καλύπτουν κάποιες ασφάλειες αλλά την πλαστική όχι. Βέβαια αυτό που κάνουν μερικοί μετά απο συμφωνία και του γιατρού είναι να μην δηλώσουν την πλαστική και έτσι να καλυφτούν τα έξοδα.
Βέβαια οι ασφαλιστικές γίνονται ύποπτες όταν βλέπουν πλαστικός χειρούργος οπότε εκεί υπάρχει θέμα.
οι ΩΡΛ είναι και πλαστικοι συχνά οπότε λύνεται το θέμα...ξερεις αν το καλυπτει ο ΟΑΕΕ, δεν έχω πλέον ιδιωτική ασφάλεια, μόνο το ταμείο...

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 20:21, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από techgirl
οι ΩΡΛ είναι και πλαστικοι συχνά οπότε λύνεται το θέμα...ξερεις αν το καλυπτει ο ΟΑΕΕ, δεν έχω πλέον ιδιωτική ασφάλεια, μόνο το ταμείο...
Αυτό δεν το ξέρω. Πάρε καλύτερα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις.

Παράθεση

pigasus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pigasus
H pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H pigasus έγραψε στις 21:31, 30-12-12:

Μετά λοιπόν απο την δικιά μου περιπέτεια με την ρινοπλαστική που δεν πέτυχε ήθελα να ψάξω πιο πολύ το θέμα καθώς είχα, έχω και θα έχω πολύ μεγάλη απορία να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται σε μια ρινοπλαστική εγχείριση. Θέλω να καταλάβω αυτός ο χόνδρος που εξέχει απο το ένα κομμάτι της μύτης μου πως ακριβώς βρέθηκε εκεί?! ή όταν πιάνω την κορυφή της μύτης μου γιατί νιώθω αυτό το μούδιασμα.
Οπότε λοιπόν αποφάσισα να κάνω κάτι που δεν το είχα φανταστεί ποτέ στην ζωή μου. Πριν 1,5 χρόνο περίπου πριν κάνω την πρώτη ρινοπλαστική έλεγα... δεν θέλω να ξέρω τι θα γίνει στο χειρουργείο, δεν θέλω να ξέρω τι θα κάνουν στην μύτη. Πάρτε με, ναρκώστε με και κάνετε ότι θέλετε με την μύτη μου. Είχα μεγάλο φόβο!

Τώρα μετά απο την όλη στεναχώρια που τραβάω τόσο καιρό αποφάσισα να κάνω ένα βήμα παραπέρα και είπα αν είναι να κάνεις ξανά εγχείριση κάνε το σωστά. Βλέπετε σε εμάς τους ανθρώπους έτσι συμβαίνει. Πρέπει να πάθουμε για να μάθουμε!
Violet μπερδεύτηκα..Τελικά την επέμβαση την έκανες Θεσ/κη?Εγώ την έκανα πριν 8 μήνες στον [....] Ιδιαίτερο ζήτημα στην μύτη δεν είχα. Λίγο γαμψή και λίγο πιο χοντρή στο ακρορίνιο ήταν, τίποτα τραγικό. Το συμπέρασμα μου από την όλη εμπειρία μου είναι ότι:
Το να σου φτιάξει ο γιατρός το προφίλ είναι το πιο εύκολο κομμάτι, το δύσκολο είναι το ακρορίνιο να σμιλευτεί. Ε εγώ απέκτησα ωραίο προφίλ αλλά το ακρορίνιο μου παρέμεινε ανέγγιχτο, για την ακρίβεια είναι+λίγο πιο στρουμπουλό. Φαντάσου την μύτη σαν μια πυραμίδα, ο γιατρός σου αφαιρεί την πάνω επιφάνεια της πυραμίδας (που προκαλεί το άσχημο προφίλ) οπότε αν δεν αγγίξει το ακρορίνιο, αυτό μπορεί τελικά να φαίνεται λίγο πιο στρουμπουλό σε σχέση με πριν.
Έχω καταλάβει εκ των υστέρων (+ύστερα από συζήτηση με 2 φίλες μου που έχουν κάνει+αυτές ρινοπλαστική αλλά στη Θεσ/κη) ότι οι περισσότεροι γιατροί το ακρορίνιο το πειράζουν ελάχιστα έως καθόλου. Το δύσκολο είναι να εντοπίσεις γιατρό που θα μπορεί να πειράξει το ακρορίνιο πετυχημένα (εφόσον έχεις πρόβλημα σε αυτό). Η δική μου εμπειρία ήταν ωραίο προφίλ αλλά ανφάς που κανείς δεν καταλάβαινε την διαφορά. Τόσα λεφτά+τόση ταλαιπωρία με πολύ λιγότερη βελτίωση απότι περίμενα..Αλλά όπως είπες εδώ μέσα βλέπεις+τα χειρότερα οπότε από την άλλη χαίρεσαι που δεν σε πετσόκοψαν.. Βέβαια τα πράγματα δεν θα έπρεπε να είναι έτσι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 09-05-14 στις 21:51. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης - αφαίρεση ονομάτων
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους