Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,684 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,438 μηνύματα σε 91,613 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

dimitrisggg

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisggg
Ο dimitrisggg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O dimitrisggg έγραψε στις 20:28, 20-03-14:

σωστα ολα αυτα ναι,εμπειρια εχεις κανεις με δευτερη ρινοπλαστικη και σε ποιον την εκανε..να μου στειλει π.μ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chris_k

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chris_k
H chris_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H chris_k έγραψε στις 23:54, 21-03-14:

Καλησπέρα και από εμένα !!! ΜΟΛΙΣ μπήκα στην παρέα σας και έχω κι εγώ πολλές απορίες αλλά μεγάλη επιθυμία για να κάνω επιτέλους την πολυπόθητη επέμβαση ... διάφραγμα και πλαστική. Είναι κάτι που θέλω να κάνω απο τα 17 μου , (πάνε αρκετά χρόνια) αλλα κάλλιο αργά παρά ποτέ
Εχω μετακομίσει πρόσφατα απο Αθήνα στην Θεσσαλονίκη και εχω ήδη επισκεφθεί 2 γιατρούς (τους πιο γνωστούς απ΄το γκάλοπ που έκανα )
Παρόλαυτα , κανένας δεν μου κέρδισε την εμπιστοσύνη και είμαι πολύ μπερδεμένη !!Ο ένας έχει τη φήμη πως 7 στα 7 άτομα που ρώτησα είναι πολύ ικανοποιημένα...ο άλλος απλά με σύστησε ένας φίλος που έχει κάνει διαφραγμα. Επίσης κανένας δεν μου έδειξε φωτό ...
Και τώρα μια ερώτηση ... ΑΝ υπάρχει κάποιος που έχει κάνει ρινοπλαστική στην Θεσσαλονίκη υπαρχει τρόπος να μου πει το όνομα του γιατρού ???

Περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
Ευχαριστώωωωω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitrisggg

Νεοφερμένος

Ο dimitrisggg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O dimitrisggg έγραψε στις 12:40, 22-03-14:

sungold καλα τα λες αλλα τι θα πρεπει δλδ να κανουμε να παμε 3-4 ραντεβου πρωτα δλδ?και τι θα γινει στο δευτερο η στο τριτο ραντεβου ποια η διαφορα με πρωτο???πιστευω ειναι πως θα το χειριστει ο καθενας μας οχι πως θα το χειριστει ο γιατρος

Παράθεση

mrlaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mrlaki
H mrlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H mrlaki έγραψε στις 15:51, 25-03-14:

Dimitrisggg θυμάμαι είχαμε κάνει ίδια περίοδο περίπου την επέμβαση(Σεπτέμβρη κι εσύ,σωστά?) !!!! Τι πήγε λάθος και θες να ξανακάνεις επανορθώτικη;;;;

Καλησπέρα κ από εμένα παιδιά. Είμαι στους 6 μήνες απ το χειρουργείο και σίγουρα έχει υποχωρήσει αρκετά το πρήξιμο...
Μου είχε κόψει κ χονδρουσ απ το άκρορινιο ο γιατρός! Τους τελευταίους 2 μήνες,περίπου,στο ακρορινιο όταν το αγγίζω νιώθω ένα πολύ πολύ πολύ λεπτό σαν εξογκωματακΙ εκεί και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι....Για να καταλάβετε πως περίπου είναι στην αφή είναι σαν να αγγίζεις την άκρη από ένα τσιμπιδάκι μαλλιών...τόσο λεπτό και ταυτόχρονα κάπως σκληρό!!
Τι μπορεί να είναι; Επειδή είχε κόψει και από εκεί ο γιατρός;;; Εσάς σας είχε συμβεί;;;

Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη epan
Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O epan έγραψε στις 20:16, 25-03-14:

Καλησπέρα σας. Αν έχει χειρουργηθεί κάποιος σε γιατρό στο Metropolitan θα ήθελα να μου έστελνε προσωπικό μήνυμα παρακαλώ.

Παράθεση

dimitrisggg

Νεοφερμένος

O dimitrisggg έγραψε στις 20:36, 25-03-14:

mrlaki σε θυμαμαι ναι
ολα καλα εσυ ικανοποιημενη 100%
δεν ειναι οτι εγινε αποτυχια σε εμενα
απλα δεν νοιωθω οτι εκανα πλαστικη
δλδ δεν ομορφυνε κατα μεγαλο ποσοστο η μυτη μου οσο περιμενα
θα μπορουσε να γινει πολυ καλυτερη δουλεια απλα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 30-03-14 στις 13:47. Αιτία: αφαίρεση ονόματος ιατρού
Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 13:42, 26-03-14:

Και ξαναρωτάω..αν κάποιος έχει χειρουργηθεί σε γιατρό στο Metropolitan παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα.
Επίσης σε ειδικό για την μύτη αν ξέρετε πόσο θα πληρώσω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη epan : 26-03-14 στις 16:08. Αιτία: Merge posts/ Συνεχόμενα μηνύματα.
Παράθεση

dimitrisggg

Νεοφερμένος

O dimitrisggg έγραψε στις 22:46, 26-03-14:

mrlaki θυμαμαι ναι
το διαφραγμα καλα πηγε μπορω να πω η διαφορα ειναι αισθητη οσο αφορα την ρινοπλαστικη δεν με ικανοποιησε
πολυ μικρη η αλλαγη σαν να μην εκανα ουσιαστικα τπτ η σχεδον τπτ
θα ακολουθηση δευτερη
καποιος με εμπειρια σε δευτερη και σε ποιον?

Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 10:01, 27-03-14:

Αχ έχω απελπιστεί πάρα πολύ. 'Ενα καλό γιατρό ψάχνω βρε παιδιά
Α επίσης μήπως έχει χειρουργηθεί κάποιος στο Mediterraneo;
Λέει κάτι για Ρινολογικό Κέντρο Αθηνών.
Εννοώ πως αν πχ η ρινοπλαστική εκεί κοστίζει πάνω από τον μέσο όρο δεν θα καταφέρω να την κάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 30-03-14 στις 13:50. Αιτία: αφαίρεση ονόματος και στοιχείων ιατρού
Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 16:15, 28-03-14:

Κάποιος για βοήθεια;

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Violet_V
H Violet_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Violet_V έγραψε στις 14:08, 31-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από epan
Κάποιος για βοήθεια;
Εγώ θα σε πρότεινα να κάνεις εκτεταμένη αναζήτηση για να βρεις έναν σωστό γιατρό. Να ξέρεις ότι δεν ξέρουν όλοι οι ΩΡΛ να φτιάχνουν όλων των λογιών τις μύτες.

Επίσης σχετικά με τα χρήματα... μιλάμε για την μύτη σου κάτι που βρίσκεται κεντρικά του προσώπου σου μην προσπαθήσεις να κάνεις παζάρια για κάτι που θα το κουβαλάς επάνω σου μια ζωή. Θέλεις να πετύχεις κάτι καλό. Αν δεν έχεις χρήματα μην κάνεις ρινοπλαστική.

Κάνε μεγάλη έρευνα! Ακόμα κ αν πάρει χρόνια. Δες βιογραφικά βρες άτομα που έχουν κάνει σε αυτούς ρινοπλαστικές κ ρώτα. Πήγαινε σε πολλούς γιατρούς κ σύγκρινε. Αν ξέρεις καλά Αγγλικά θα σε πρότεινα να ψάξεις κ σε Αγγλικά sites κ βιβλιογραφία για να δεις κ στο εξωτερικό πως είναι κ τι προτείνουν κ εκεί οι γιατροί.

Δες βιογραφικά γιατρών. Που εκπαιδεύτηκαν. Απο που είναι πιστοποιημένοι. Επίσης κάτι άλλο που έμαθα απο άλλο μέλος που είχε κάνει χρόνια πριν ρινοπλαστική στην Ελλάδα κ του κατέστρεψε την μύτη ο γιατρός είναι ότι δεν γίνεται ένας γιατρός να είναι καλός σε όλα δηλαδή να κάνει κ ρινοπλαστικές, στήθος, κοιλιά κτλ.

Εγώ έκανα πριν 3 χρόνια ρινοπλαστική κ τώρα το πληρώνω γιατί δεν έκανα σωστή επιλογή γιατρού καθώς τότε ούτε καν ήξερα που βάδιζα. Όσο το σκέφτομαι τόσο τρελαίνομαι με το μυαλό που είχα. Αλλά πρέπει να πάθεις για να μάθεις..

Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 21:20, 31-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Violet_V
Εγώ θα σε πρότεινα να κάνεις εκτεταμένη αναζήτηση για να βρεις έναν σωστό γιατρό. Να ξέρεις ότι δεν ξέρουν όλοι οι ΩΡΛ να φτιάχνουν όλων των λογιών τις μύτες.

Επίσης σχετικά με τα χρήματα... μιλάμε για την μύτη σου κάτι που βρίσκεται κεντρικά του προσώπου σου μην προσπαθήσεις να κάνεις παζάρια για κάτι που θα το κουβαλάς επάνω σου μια ζωή. Θέλεις να πετύχεις κάτι καλό. Αν δεν έχεις χρήματα μην κάνεις ρινοπλαστική.

Κάνε μεγάλη έρευνα! Ακόμα κ αν πάρει χρόνια. Δες βιογραφικά βρες άτομα που έχουν κάνει σε αυτούς ρινοπλαστικές κ ρώτα. Πήγαινε σε πολλούς γιατρούς κ σύγκρινε. Αν ξέρεις καλά Αγγλικά θα σε πρότεινα να ψάξεις κ σε Αγγλικά sites κ βιβλιογραφία για να δεις κ στο εξωτερικό πως είναι κ τι προτείνουν κ εκεί οι γιατροί.

Δες βιογραφικά γιατρών. Που εκπαιδεύτηκαν. Απο που είναι πιστοποιημένοι. Επίσης κάτι άλλο που έμαθα απο άλλο μέλος που είχε κάνει χρόνια πριν ρινοπλαστική στην Ελλάδα κ του κατέστρεψε την μύτη ο γιατρός είναι ότι δεν γίνεται ένας γιατρός να είναι καλός σε όλα δηλαδή να κάνει κ ρινοπλαστικές, στήθος, κοιλιά κτλ.

Εγώ έκανα πριν 3 χρόνια ρινοπλαστική κ τώρα το πληρώνω γιατί δεν έκανα σωστή επιλογή γιατρού καθώς τότε ούτε καν ήξερα που βάδιζα. Όσο το σκέφτομαι τόσο τρελαίνομαι με το μυαλό που είχα. Αλλά πρέπει να πάθεις για να μάθεις..
Καλησπέρα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου.
Σίγουρα πρέπει να προσέξω ποιον θα διαλέξω αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι πααααρα πολύ δύσκολο.
Έχω φίλη που πήγε σε κάποιος διάσημο ωρλ και της την πέτυχε...δεν την είχα γνωρίσει πριν την επέμβαση οπότε δεν ξέρω με ακρίβεια πόση βελτίωση είχε, αλλά εδώ μέσα έχουμε άπειρα μέλη που πήγαν σε αυτό τον γιατρό και το έχουν μετανιώσει. Επομένως, πως να καταλήξω σε κάποιον. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις αν ένας γιατρός είναι καλός ή όχι είναι να κάτσεις έξω από το ιατρείο του και να ρωτάς...τι να πω πια δηλαδή
Επίσης, μια γνωστή μου έκανε σε έναν άλλον ωρλ και της έκανε ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ όμως πριν 15 χρόνια....έχει βγει στην τηλεόραση μερικές φορές και βλέπουμε το υπερπολυτελές γραφείο του. Άλλα πως να εμπιστευτώ κάποιον για τον οποίο ξέρω μόνο ένα περιστατικό και μάλιστα πριν χρόνια και ζητάει για επίσκεψη ένα μεγάλο ποσό;
Μάλλον πληρώνεις το υπερπολυτελές γραφείο του...εμένα τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Δεν ξέρω με ενοχλεί αυτό...μου βγάζει άπληστο άνθρωπο, δεν με πειράζει τόσο η τιμή της επίσκεψης. Και ξέρω ότι θα με χειρουργήσει αυτός και όχι κάποιος βοηθός του; Και θα πληρώσω ένα απίστευτο ποσό για να με χειρουργήσει κάποιος νεαρός γιατρός; Αν είναι έτσι πάω σε κάποιον όχι τόσο έμπειρο και πληρώνω και λιγότερα.
Με λίγα λόγια ΌΣΟ και να το ψάξω δεν πρόκειται να βγάλω άκρη. Ο μόνος τρόπος είναι να ξέρεις ένα μεγάλο αριθμό ατόμων που χειρουργήθηκαν κάπου κάτι αδύνατο τουλάχιστον για μένα που δεν ανήκω στον ιατρικό χώρο. Για αυτό και ζητάω και βοήθεια από το φόρουμ όποιος ξέρει κάποιον καλό ωρλ να μου στείλει πμ.
Επίσης, πήγα επίσκεψη σε έναν πλαστικό. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με είδε και δεν κοίταξε καν εσωτερικά την μύτη μου. Μα καλά δεν έπρεπε να δει αν πχ εχω στραβό διάφραγμα; Έπρεπε να του το πω εγώ; Αν δεν του το έλεγα πότε θα το έβλεπε; Την ώρα του χειρουργείου ΑΝ το παρατηρούσε.
Επίσης, μερικά μέλη είπαν ότι ο γιατρός τους έφτιαξε στον υπολογιστή πάνω από μία πιθανή εκδοχή της μύτης τους...τους έφτιαχναν 3 εκδοχές π.χ. και τις συζητούσαν και διάλεγαν τι θα κάνουν. Εμένα μία εκδοχή μου έκανε και δεν μου άρεσε. Έχω πολύ μικρό πρόσωπο και με στρογγυλάδες λίγο...και μου έφτιαξε μία μύτη με ελάχιστη κλίση...σχεδόν σαν ευθεία που δεν μου πήγαινε καθόλου. Και την ζωγραφική να ανοίξω και να φτιάξω την μύτη μου πιο καλή είναι από αυτήν την ευθεία. Εγώ δεν θέλω απλά να κάνω μία πλαστική για να μην έχω άσχημη μύτη, θέλω να κάνω πλαστική για να έχω μία μύτη που αναδεικνύει τα όμορφα χαρακτηριστικά του προσώπου μου και που ταιριάζει με το πρόσωπο μου. Και ξαναλέω ΕΧΩ πολύ μικρό πρόσωπο. Αφού λέω στον γιατρό να μου δείξει παρόμοιο πρόσωπο και δεν είχε κάποιο ανάλογο παράδειγμα. Είναι λεπτεπίλεπτο το πρόσωπο μου και λεπτεπίλεπτη δουλειά θέλω να γίνει και στην μύτη μου. Όσο ψάχνω για γιατρό τόσο απογοητεύομαι.

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H Violet_V έγραψε στις 22:43, 31-03-14:

Πραγματικά συμφωνώ με αυτό που λες ότι σε κάποιους πετυχαίνουν και σε άλλους όχι. Και εγώ δεν ξέρω τι να πω γι'αυτό. Ακόμα δεν έχω βρει απάντηση. Απλά όσο πιο εξειδικευμένος είναι ένας γιατρός τόσο λιγοστεύουν οι αποτυχίες.

Η κάθε μύτη είναι διαφορετική κ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει μετά την επέμβαση.

Αυτό που λένε οι περισσότεροι που είχαν πετυχημένες ρινοπλαστικές είναι να ακολουθήσεις το ένστικτο σου.

Μια φορά είχα πάει σε έναν γιατρό για να του πω για επανορθωτική κ με λέει "ποιο είναι το πρόβλημα;". Του λέω "δεν μου αρέσει η μύτη μου έχω κάνει μια αποτυχημένη ρινοπλαστική". "Αλήθεια;" με ρωτάει. "Ούτε καν που το κατάλαβα" με απαντάει. Μετά με το ζόρι έκατσα για να τον "ακούσω"... γελοίος... κ όχι δεν είμαι εγώ χαζή όντως έχει πρόβλημα η μύτη... μπορεί ένας απλός άνθρωπος να μην το καταλαβαίνει αλλά ένας γιατρός δεν γινεται να πει τέτοιο πράμα...

Ένας άλλος με εξέτασε 10 λεπτά κ αν δεν τον παρακινούσα να πει τι αλλαγές προτείνει θα με είχε διώξει. Κ ούτε καν με άφησε να δω φώτο... δεν ξαναπήγα σε αυτόν..

Παράθεση

Claud

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Claud
Ο Claud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Claud έγραψε στις 16:26, 02-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Demi98
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Έκανα τον Σεπτέμβριο ρινοπλαστική και διάφραγμα αλλά αισθητικά παρόλο που βελτιώθηκε αρκετά το σχήμα μύτης, δεν έμεινα ικανοποιημένη και σκέφτομαι να ξανακάνω στα τέλη Αυγούστου μία διορθωτική.
Ο γιατρός (ΩΡΛ χειρούργος) ,μου είπε ότι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να σπάσει τον μεγάλο ύβο που είχα (3.5 ώρες στο χειρουργείο ήμουν και όταν βγήκα ήμουν μελανιασμένη από τα φρύδια μέχρι λίγο πιο πάνω από το στόμα να φανταστείτε!!!), κι επειδή δεν ήξερε όταν ξεπρηστεί η μύτη πως θα είναι (φοβήθηκε μήπως "πέσει" αρκετά και δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο σχήμα), μου άφησε κάποια χιλιοστά από το κόκκαλο, που όμως τώρα που ξεπρήστηκα αρκετά, όταν πέφτει φως πάνω στη μύτη τονίζονται και προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου (απλώς περίμενα να λειάνει την μύτη μου γύρω-γύρω...). Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι όσο και να περιμένω...
Το λειτουργικό κομμάτι της είναι πάρα πολύ καλό, έχουν βελτιωθεί όλα (αναπνοή-αλεργείες κτλ..), μόνο το υπόλοιπο κόκκαλο θέλω να μου λειάνει. Με μία λάμα είπε θα το ξύσει αλλά θα πρέπει πάλι να κάνω ολική νάρκωση.
Ξέρει κανένας που έχει ξανακάνει διορθωτική, αν μόνο γι'αυτό θα χρειαστεί πάλι να μου βάλει τα ενοχλητικά ταμπόν??? Μόνο που τα σκέφτομαι εκνευρίζομαι...ειδικά την αίσθηση που όταν τα βγάζουν, νιώθεις ότι θα σπάσει το τύμπανο του αυτιού ή όταν προσπαθείς να πιεις κάτι έχοντας τη μύτη σου βουλωμένη (έστω και για 3 μέρες) είναι ενοχλητική όλη αυτή η αίσθηση που έχεις στα αυτιά σου!!!!!!!
Καλησπερα,θα ηταν ευκολο να μου στειλεις σε μηνυμα τον γιατρο που εγχειρηστικες?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 02-04-14 στις 18:12. Αιτία: επεξεργασία παράθεσης
Παράθεση

dimitrisggg

Νεοφερμένος

O dimitrisggg έγραψε στις 19:30, 02-04-14:

claud στειλε prive σε ποιον πηγες και κοστος
γτ σκεφτομαι και εγω για επανεπεμβαση ρινοπλαστικης καθοτι δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος
εντωμεταξυ πρεπει να κλεισει χρονος για επανεπεμβαση πως σου ειπε νωριτερα εσενα?τεσπα στεiλε prive

Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ovelix360
Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ovelix360 έγραψε στις 22:00, 02-04-14:

Καλησπέρα και απο εμένα. Σε αναζήτηση και εγώ πλαστικού για διόρθωση της γνωστής καμπούρας και ίσως διαφράγματος. Για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος, αλλά μιας και οι περισσότεροι αναφέρουν οτι το κάνουν, πιστεύω και εγώ δεν θα αποτελώ εξαίρεση. Και μιλάμε για μεγάλη μύτη...κρεμάς όλη την γκαρνταρόμπα επάνω ή τα ρούχα να στεγνώσουν. Ευελπιστώ να την κάνω τον ερχόμενο Δεκέμβρη λόγω οικονομικών και δουλειάς. Το κόστος δεν με προβληματίζει (γιαυτό άλλωστε θα το καθυστερήσω), αρκεί να γίνει καλή δουλειά.
Διαβάζοντας 2 φορές απο την αρχή όλο το τόπικ μπορώ να πω οτι περισσότερω μπερδεύτηκα, παρά διευκολύνθηκα στην επιλογή κάποιου γιατρού. Οπως έγραψε και κάποιο άλλο μέλος, είναι λίγο υπόθεση λαχείο...Ακόμη δεν έχω επισκευθεί κάποιον και λόγω του οτι είμαι απο επαρχία θα ήθελα πρώτα να καταλήξω σε 2-3 ονόματα και μετά να κλείσω ραντεβού μαζί τους.
Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη γνώμη για Αθήνα και είναι ευχαριστημένος,ας μην διστάσει να μου στείλει πμ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 03-04-14 στις 14:32. Αιτία: Αφαίρεση αρχικών ονομάτων γιατρών
Παράθεση

sungold

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sungold
H sungold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H sungold έγραψε στις 01:05, 07-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisggg
sungold καλα τα λες αλλα τι θα πρεπει δλδ να κανουμε να παμε 3-4 ραντεβου πρωτα δλδ?και τι θα γινει στο δευτερο η στο τριτο ραντεβου ποια η διαφορα με πρωτο???πιστευω ειναι πως θα το χειριστει ο καθενας μας οχι πως θα το χειριστει ο γιατρος
καταρχάς αν έχεις ήδη κάνει μια και πας για επαναληπτική, αυτό και μόνο θα έπρεπε να σε κάνει πιο επιφυλακτικό, και να αναρωτηθείς γιατί αυτό που ήθελες δεν πέτυχε την πρώτη φορά. Πίστεψε με αν το ψάξεις λιγο, ρωτήσεις, διαβάσεις κτλ θα έχεις πράγματα να ρωτήσεις τον γιατρό και από τις απαντήσεις του να κρίνεις. Και το θεωρώ πολύ δύσκολο να έχεις τον χρόνο για αυτό από ένα μόνο ραντεβού. Έτσι για να πάρεις μια ιδέα απλά: http://www.realself.com/question/wha...y-consultation
βέβαια καμιά σχέση δεν έχει η δική μας μπανανία με την Αμερική, όπου εκεί βρίσκεις τα πάντα σε θέματα πληροφόρησης και αξιόλογησης των γιατρών...

Παράθεση

dimitrisggg

Νεοφερμένος

O dimitrisggg έγραψε στις 12:34, 07-04-14:

να σαι καλα sungold αλλα πιαστηκες απο την δικια μου περιπτωση και οχι απο το γτ να κανουμε 3-4 ραντεβου με τον ιδιο γιατρο
τεσπα
αν καποιος γνωριζει για επαναληπτικη και εχει εμπειρια ας στειλει οχι γνωμες αλλα να το εχει βιωσει

Παράθεση

OlgaXa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη OlgaXa
H OlgaXa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H OlgaXa έγραψε στις 17:28, 07-04-14:

Γειάα σας,ήθελα να ενημερωθώ για ένα θέμα σκέφτομαι την ρινοπλαστική,η μύτη μου δεν καρφώνει μπιφτέκια σε υπερβολικό σημείο αλλά δεν είναι και γαλλική:Ρ εχει αυτη την καμπουριτσα..και με ενοχλει πολυ.αν εχει καποιος/α εμπειρια,να μου πει τιμες ,αν πονεσε,κτλπ ,ευχαριστω πολυ

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 18:57, 07-04-14:

Καλησπέρα!
Σε παραπέμπω εδώ : http://www.e-steki.gr/showthread.php?p=4013508

Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostandino
Ο Kostandino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O Kostandino έγραψε στις 20:18, 07-04-14:

τι να πω και εγώ.. που έχω υποβληθεί σε ΔΥΟ επέμβασης στην μύτη.. Η πρώτη το 2000, και μάλιστα επείγουσα, γιατί μου εμφανίζονταν 'αποπνικτικό σοκ', μάλιστα το βράδυ πριν το χειρουργείο ΔΕΝ μου έδωσαν υπνωτικό, γιατί κινδύνευα να πνιγώ στον ύπνο μου!! Ξέρετε πως είναι να μην μπορείς να αναπνεύσεις ΚΑΘΟΛΟΥ, ούτε από την μύτη ούτε από το στόμα, γιατί στον λαιμό συσσωρεύονταν πηκτό υγρό το βράδυ?? Παραλίγο να πνίγω, αλήθεια!!
Όταν έκανα την επέμβαση σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας (Ευαγγελισμός) μου είχαν πει οι χειρούργοι ότι πιθανόν η μύτη μου να ξαναγίνει προβληματική, λόγω μελλοντικής ανάπτυξης των χόνδρων. Τότε ήμουν 22 ετών..
Η δεύτερη επέμβαση, έγινε το 2007 στο 'Υγεία'. Χμμ, ο χειρούργος μου είπε ότι εμφάνισα μεγάλη αιμορραγία και δυσκολεύτηκε πολύ...
Δεν έμεινα ευχαριστημένος από το ουσιαστικό και αισθητικό αποτέλεσμα...
Το περίεργο είναι ότι τα τελευταία 2-3 χρόνια, όλο και δυσκολεύομαι πιο πολύ να αναπνεύσω, και η μύτη μου έχει αρχίσει να παίρνει κλίση προς την αριστερή πλευρά του προσώπου... Χρειάζεται να κάνω πάλι χειρουργείο, 'ανοικτή ρινοπλαστική'. 'Ετσι μου είπε κάποιος ΩΡΛ στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων. Στο νοσοκομείο 'Χατζηκώστα' Ιωαννίνων, ο ΩΡΛ μου είπε ότι δεν μπορεί να χειρουργηθεί, επειδή η μύτη μου 'είναι στενή και θα γίνει χειρότερα'..
Μένω Κέρκυρα, και τα Ιωάννινα δεν είναι μακριά για να επισκέπτομαι ειδικούς.. Αλλά τώρα πια, ποιός μπορεί να μου πει τα πράγματα όπως έχουν? Είναι ρίσκο..

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niksof
H niksof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H niksof έγραψε στις 15:29, 13-04-14:

Καλησπερα παιδια! Οπως ειχα υποσχεθει σας γραφω για να μεταφερω την εμπειρια μου κι εγω. Ειναι το δευτερο 24ωρο μετα την επεμβαση. Διαφραγμα και ρινοπλαστικη. Το πρωτο βραδυ εμεινα μεσα, αλλα γενικα ολα πηγαν πολυ καλα, τουλαχιστον απο την αποψη οτι δεν πονεσα καθολου μεχρι τωρα, με εξαιρεση φυσικα την αφαιρεση των ταμπον, κατι που πονεσε πολυ, οχι ομως οσο περιμενα (νομιζω οτι ημουν προετοιμασμενη για πολυ χειροτερα) και φυσικα κρατησε μονο λιγα δευτερολεπτα. Τωρα βεβαια για το τελικο αποτελεσμα δεν μπορω ακομα να καταλαβω πολλα. Η μυτη ειναι καλυμενη με ναρθηκα που θα βγει σε λιγες μερες, επισης η αναπνοη ειναι ακομα δυσκολη γιατι στην εισοδο του καθε ρουθουνιου υπαρχει ξεραμενο αιμα που εμποδιζει. Το παλευω με φυσιολογικο ορο, αλλα νομιζω οτι θα παρει αιωνες για να φυγει...εννοειται φυσικα οτι εχω τεραστιες μελανιες κατω απο καθε ματι και βαζω μια αλοιφη που νομιζω οτι βοηθαει αρκετα..αυτα για την ωρα, θα σας ενημερωσω και παλι. οποιαδηποτε συμβουλη για αυτο το σταδιο ειναι ευπροσδεκτη!

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 09:16, 14-04-14:

Καλημερα και παλι! Το βραδυ κοιμηθηκα αρκετα καλα, βεβαια αναπνεω κυριως απο το στομα. Χθες το απογευμα σε μια προσπαθεια να ξεβουλωσω καπως τη μυτη μου ανακαλυψα στο αριστερο μου ρουθουνι ενα αρκετα μεγαλο κομματι που εμοιζε με πλαστικο. Πανικοβληθηκα και πηρα αμεσως το γιατρο μου ο οποιος μου εξηγησε οτι ειναι φυλλο σιλικονης και οτι εχω απο ενα σε καθε ρουθουνι και οτι θα μου τα αφαιρεσει μαζι με το ναρθηκα σε λιγες μερες. Οσοι κανατε την επεμβαση ειχατε επισης κατι τετοιο; γιατι δε θυμαμαι να ειχα διαβασει κατι σχετικο. Ξερει κανεις να μου πει κατι παραπανω; κατα τα αλλα δεν εχω νιωσει μεχρι στιγμης τον παραμικρο πονο, απλα αισθανομαι αρκετα αδυναμη και δεν μπορω να αναπνευσω πολυ καλα κατι που με κουραζει πολυ, αλλα κανω υπομονη μεχρι να συναντησω ξανα το γιατρο...

Παράθεση

snoopy_87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoopy_87
H snoopy_87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H snoopy_87 έγραψε στις 10:11, 14-04-14:

Καλή σου μέρα niksof! Καλή ανάρρωση, καλά αποτελέσματα και υπομονή! Κι εγώ ένιωθα ότι πέρασαν αιώνες τις πρώτες μέρες με τις μελανιές και το πρήξιμο που είχα σε όλο το πρόσωπο, αλλά η μεγάλη ταλαιπωρία κράτησε μόνο 3-4 μέρες. Τα φυλλα σιλικόνης που αναφέρεις κι εγώ πρώτη φορά τα ακούω, όμως μη σε ανησυχεί αυτό, κάθε γιατρός έχει την τεχνική του, μάλλον στα έβαλε για να κρατάνε το σχήμα του ρουθουνιού εσωτερικά και να περνάει λίγος αέρας πιο εύκολα.

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 16:31, 14-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από snoopy_87
Καλή σου μέρα niksof! Καλή ανάρρωση, καλά αποτελέσματα και υπομονή! Κι εγώ ένιωθα ότι πέρασαν αιώνες τις πρώτες μέρες με τις μελανιές και το πρήξιμο που είχα σε όλο το πρόσωπο, αλλά η μεγάλη ταλαιπωρία κράτησε μόνο 3-4 μέρες. Τα φυλλα σιλικόνης που αναφέρεις κι εγώ πρώτη φορά τα ακούω, όμως μη σε ανησυχεί αυτό, κάθε γιατρός έχει την τεχνική του, μάλλον στα έβαλε για να κρατάνε το σχήμα του ρουθουνιού εσωτερικά και να περνάει λίγος αέρας πιο εύκολα.
Σ ευχαριστω πολυ! Θα κανω λιγη υπομονη ακομα, δεν εχω και αλλες επιλογες. Σε οτι αφορα τα φυλλα σιλικονης παρακολουθησα μερικα βιντεακια στο youtube με θεμα splint removal after rhinoplasty και απ οτι καταλαβα ειναι σαν εσωτερικοι ναρθηκες, αλλα ειναι μεγαλα κομματια,οποιος το δει θα καταλαβει.... με αγχωνει λιγο κι αυτο, αλλα περιμενω να γινει για να τελειωσουν ολα!!!

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 09:34, 15-04-14:

Καλημέρα και πάλι! Σήμερα είναι η τέταρτη μέρα απο το χειρουργίο και είπα να κάνω ένα ακόμα update. Γενικά τα πράγματα είναι κάθε μέρα και καλύτερα. Η αναπνοή έχει βελτιωθεί αρκετά και το βραδυ κοιμήθηκα χωρίς καμία διακοπή αναπνέοντας λίγο από στόμα και λίγο από μύτη με αποτέλεσμα να μη νιώθω το στόμα μου τόσο ξερό και να ξυπνάω για νερό. Σίγουρα βεβαια και αυτα τα φύλλα σιλικόνης εμποδίζουν αρκετά και στην αναπνοή αλλα και γιατι μου πιέζουν την άνω γνάθο και δεν μπορώ να ανοιξω καλά το στόμα. Επίσης αισθάνομαι το πάνω χείλος λίγο μουδιασμένο ακομά. Δεν μπορώ να γελάσω ή να φάω μεγάλες ποσότητες. Αύριο θα πάω στο γιατρό για να μου βγάλει και αυτά και το νάρθηκα που έχω επάνω στη μύτη και ελπίζω να δω μεγάλη διαφορά σε όλα αυτά! Οι μελανιές κάτω από τα μάτια είναι επίσης πολύ καλύτερα. Πιστεύω ότι σε 2-3 μέρες θα έχουν εξαφανιστεί. Αυτά και για σήμερα, θα σας ενημερώσω και πάλι μετα την αυριανή επίσκεψη!

Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

O Kostandino έγραψε στις 15:14, 15-04-14:

α, είδες τελικά που βελτιώνεσαι μέρα με την ημέρα??
Και εγώ είχα ταλαιπωρηθεί (2 επεμβάσεις έχω κάνει, και έχω καταλάβει ότι χρειάζομαι και ΠΑΛΙ επέμβαση, και μάλιστα ανοικτή ρινοπλαστική+διάφραγμα)
Μην κάνεις πολλές γκριμάτσες ούτε να χρησιμοποιείς τους μύες του στόματος, μάγουλα κτλ τις πρώτες ημέρες..
Πρέπει, ο ιστός την μύτης σου, ως σύνολο, να σταθεροποιηθεί και να δέσει!!
Περίμενε λοιπόν 1 εβδομάδα ακόμα!!
Είναι σημαντικό αυτό...
και κάτι επιπλέον: όταν πλένεις το πρόσωπο σου στο προσεχές μέλλον, ΜΗΝ τραβάς προς τα κάτω τις σταγόνες νερού (όπως κάνουν συνήθως οι αθλητές που δροσίζονται στο ποδόσφαιρο κτλ). Κάτι τέτοιο θα ε΄χει επίπτωση στην διαμόρφωση του τελικού σχήματος την μύτης σου (που γίνεται κατά 80+% στους πρώτους 6 μήνες)
Κώστας Κέρκυρα

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 11:34, 16-04-14:

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κάνω υπομονή κι εγώ από την άλλη όσο αισθάνομαι καλύτερα τόσοπαίρνω θάρρος, σήμερα μέχρι και δουλειές άρχισα να κάνω...θα τα σταματήσω όλα και θα είμαι πιο προσεκτική τώρα που μου τα είπες! διάβασα και την περιπτωσή σου, πολλή δύσκολη ... κουράγιο πραγματικά . Τι έφταιξε όμως; το διάστημα της ανάρρωσης ή ήταν λάθη των γιατρών;

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 21:23, 16-04-14:

Όπως είχα πει σήμερα πήγα στο ραντεβού με το γιατρό. Μου αφαίρεσε τα φύλλα σιλικόνης και τον εξωτερικό νάρθηκα. Δεν μπορώ να πώ ότι ο πόνος ήταν μεγάλος, περισσότερο ενόχληση ήταν που μου πασπάτευε τη μύτη. Πάντως σίγουρα δεν ήταν χειρότερο από την αφαίρεση των ταμπόν. Αυτα τα φύλλα ήταν μεγάλα αρκετα και έμπαιναν μέχρι μέσα, αλλα ο γιατρός τα έκοψε στη μέση πριν τα βγάλει και γι αυτο δεν ήταν ιδιαίτερα οδυνηρή η αφαίρεση. Εννοείται ότι ανέπνευσα αμέσως και μάλιστα όπως δεν έχω αναπνεύσει ποτε μου! Ο εξωτερικός νάρθηκας βγήκε πανεύκολα και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι αρκετα καλο μπορώ να πω, βέβαια η μύτη μου ειναι αρκετα πρησμένη και όπως μου είπε θα βλέπω διαφορα σιγα σιγα. δεν είναι πολύ μικρή, αλλα πιστεύω να ταιριάζει με το πρόσωπό μου. Τώρα θα πρέπει όπως μου είπε να προσέχω, να μην κουράζομαι, ούτε να σκύβω. Ελπίζω να βοήθησα με τις εμπειρίες μου. Όποιος χρειαστεί κάτι, είμαι στη διάθεσή του.

Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

O Kostandino έγραψε στις 18:02, 17-04-14:

ωραία, χαίρομαι που βελτιώνεσαι..
και άκου με προσοχή:
Πρόσεχε την στάση ύπνου σου.
Επίσης, όχι πολλές facial expressions..
Οι ιστοί είναι πολύ μαλακοί και ευμετάβλητοι..
Ακόμα και όταν.. φιληθείς με τον φίλο σου, να προσέχεις!!!!!
Επιπλέον, τώρα που πλησιάζει καλοκαίρι, πως θα προστατεύεις τα μάτια σου από το φώς?
Με γυαλιά ηλίου??
ΟΧΙ!! χρησιμοποίησε καπελάκι.. πρόσεχε, όχι γυαλιά για 6 ΜΗΝΕΣ!!!
Αλλιώς, θα διαπιστώσεις τις επιπτώσεις..
=====================================
Εγώ τι να πώ...
Δύο επεμβάσεις ήδη, και ΔΕΝ υπάρχει το ουσιώδες αποτέλεσμα!!!
Μισή αναπνοή, και λοξή μύτη {δηλαδή, από μπροστά, θα δεις ότι η μύτη έχει κλίση προς το αριστερό μου μάγουλο..
Δεν ξέρω τι γίνεται, και εάν υπάρχει άξιος χειρούργος να εμπιστευτώ..
Πάντως, επειδή εργάζομαι στο δημόσιο, ίσως ρωτήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, και όχι ιδιωτική κλινική..

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 12:31, 18-04-14:

Προσπαθω οσο μπορω, εχω ακομη 10 μερες αδεια ωστε να ξεκουραζομαι οσο το δυνατον περισσοτερο. Το βραδυ κοιμαμαι μονο ανασκελα εχοντας το κεφαλι πιο ψηλα απο το υπολοιπο σωμα με τρια μαξιλαρια. Εκφρασεις πολλες δεν κανω ακομα αλλα δεν μπορω κιολας γιατι το ανω χειλος ειναι ακομα μουδιασμενο, το ιδιο και η μυτη και η περιοχη γυρω. Βεβαια προσπαθω να αποφευγω και τις πολλες συναναστροφες με φιλους γιατι με κανουν να γελαω και δυσκολευομαι. Ελπιζω βεβαια μεχρι να γυρισω στη δουλεια να εχουν βελτιωθει καπως τα πραγματα, γιατι αλλιως θα δυσκολευτω. Γυαλια εννοειται το πηρα αποφαση το επομενο καλοκαιρι παλι και με δυσκολευει πολυ που δε φοραω ουτε της μυωπιας γιατι ειναι ενοχλητικοι οι φακοι απο το πρωι, αλλα τι να κανουμε....οι μελανιες μου επισης κατω απο τα ματια εχουν σχεδον εξαφανιστει! Μηπως ξερεις και κανενα κολπο για να φυγει το πρηξιμο που υπαρχει σε ολη τη μυτη αλλα στη βαση φαινεται πιο αφυσικο; για το ακρορινιο ο γιατρος μου ειπε οτι θα αργησει περισσοτερο γιατι στο σημειο αυτο εχουμε το πιο χοντρο δερμα. παντως σε καταλαβαινω πραγματικα και για το στραβωμα και για το βουλωμα της μυτης. Τα ειχα και τα δυο... ειναι εξαιρετικα σημαντικο να αναπνεουμε καλα. Επηρεαζει ολη την ποιοτητα της ζωης μας. Ελπιζω αυτη τη φορα να εχεις το καλυτερο αποτελεσμα και να σταματησεις να ταλαιπωρησε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niksof : 18-04-14 στις 12:35.
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 06:42, 19-04-14:

Σκεφτειτε αυτο το σεναριο : Αποκτατε την καινουργια σας καλαισθητη μυτουλα και μετα απο καποιον καιρο βρισκετε τον καταλληλο συντροφο και παντρευεστε.Μετα απο καποιον καιρο κανετε και ενα παιδακι.Φανταστειτε τωρα το παιδακι αυτο να παρει λιγο απο την παλια σας μυτουλα και να σας ρωτησει ''εγω γιατι δεν εχω την ιδια ωραια μυτουλα με σενα μπαμπα/μαμα??''.Εσεις τοτε θα του απαντησετε..''μην ανυσηχεις...θα την πετσοκοψουμε και την δικια σου σε λιγο καιρο''

Υ.Γ. Συλλογος Περηφανων Μυτων Ελλαδος

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ovelix360
Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ovelix360 έγραψε στις 09:02, 19-04-14:

Ταχεία ανάρρωση niksof.
Για το μούδιασμα στο άνω χείλος τι σου έχει πει ο γιατρός? Θα φύγει σύντομα? Αν θυμάμαι καλά το έχω διαβάσει και σε παλιότερα πόστ άλλων μελών. Επίσης, επειδή διάβασα οτι κάποιος μέλος είχε πρόβλημα αρχικά με την όσφρηση (το να μυρίζει πράγματα), η δική σου πως είναι μετά την αφαίρεση των ταμπόν?

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 17:48, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από ovelix360
Ταχεία ανάρρωση niksof.
Για το μούδιασμα στο άνω χείλος τι σου έχει πει ο γιατρός? Θα φύγει σύντομα? Αν θυμάμαι καλά το έχω διαβάσει και σε παλιότερα πόστ άλλων μελών. Επίσης, επειδή διάβασα οτι κάποιος μέλος είχε πρόβλημα αρχικά με την όσφρηση (το να μυρίζει πράγματα), η δική σου πως είναι μετά την αφαίρεση των ταμπόν?

Σ'ευχαριστω πολυ ovelix360! Για το μουδιασμα μου ειπε οτι φευγει και αυτο σιγα σιγα με τις μερες και οντως να πω την αληθεια ειναι καθε μερα και καλυτερα αλλα καταλαβαινω οτι θελει λιγο ακομα για να επανελθει 100%. Σκεψου οτι τις πρωτες μερες μετα το χειρουργειο δεν μπορουσα να ανοιξω το στομα για να φαω. Τωρα για την οσφρηση, εμενα μου εβγαλε τα ταμπον την επομενη μερα και τοτε ακομα δεν ειχα οσφρηση καθολου. (Καπνιζαν οι φιλοι του αδερφου μου στο σαλονι κι εγω δεν μυριζα τιποτα!!!) Την πεμπτη μερα ομως που μου εβγαλε και τα φυλλα σιλικονης και μου καθαρισε τη μυτη η οσφρηση μου επανηλθε πληρως!!!

Παράθεση

Violet_V

Νεοφερμένος

H Violet_V έγραψε στις 21:22, 19-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_SM
Σκεφτειτε αυτο το σεναριο : Αποκτατε την καινουργια σας καλαισθητη μυτουλα και μετα απο καποιον καιρο βρισκετε τον καταλληλο συντροφο και παντρευεστε.Μετα απο καποιον καιρο κανετε και ενα παιδακι.Φανταστειτε τωρα το παιδακι αυτο να παρει λιγο απο την παλια σας μυτουλα και να σας ρωτησει ''εγω γιατι δεν εχω την ιδια ωραια μυτουλα με σενα μπαμπα/μαμα??''.Εσεις τοτε θα του απαντησετε..''μην ανυσηχεις...θα την πετσοκοψουμε και την δικια σου σε λιγο καιρο''

Υ.Γ. Συλλογος Περηφανων Μυτων Ελλαδος
Η μαμά μου είχε τέλεια μύτη, ο μπαμπάς μου ποντιακή. Μια ζωή αναρωτιόμουν γιατί να μην έχω την μύτη της μαμάς μου και πήρα την ολόιδια μύτη του μπαμπά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 15:09, 21-04-14:

Καλησπέρα!
Χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη.
Να ευχηθώ καλή ανάρρωση καταρχήν στην niksof.
Και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία ή έχει ακούσει κακά ή καλά λόγια για κάποιον στρατιωτικό γιατρό στην Αθήνα. Αν θέλετε στείλτε μου θα βοηθήσετε πολύ.

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 19:34, 21-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από epan
Καλησπέρα!
Χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη.
Να ευχηθώ καλή ανάρρωση καταρχήν στην niksof.
Και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει εμπειρία ή έχει ακούσει κακά ή καλά λόγια για κάποιον στρατιωτικό γιατρό στην Αθήνα. Αν θέλετε στείλτε μου θα βοηθήσετε πολύ.
Σ'ευχαριστω πολύ!

Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

O Kostandino έγραψε στις 14:57, 23-04-14:

Χριστός Ανέστη σε όλους παιδιά!!
Εύχομαι να έχουμε αγάπη, καλοσύνη, ευγένεια, μεγαλοψυχία και αλληλεγγύη!!
Και να είστε όλοι ευτυχισμένοι, με την παλιά ή την καινούργια σας μύτη!!!
------------
Για στρατιωτικό χειρούργο κοιτάζω και εγώ, καθώς υπηρετώ σε Σώμα Ασφαλείας και μπορώ να εισέλθω σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο..
Η ουσία είναι πόσο έμπειρος και αποτελεσματικός θα είναι..
Μιλάμε για ανοικτή ρινοπλαστική...

Παράθεση

maria_1992

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria_1992
H maria_1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maria_1992 έγραψε στις 17:46, 23-04-14:

Καλησπέρα , είμαι 20 χρονων και θελω να κανω πλαστικη στη μυτη, νιωθω οτιμου χαλαει ολη την εμφανιση ,μου εχει δημιουργησει καταθλιψη , και νομιζω ηρθε καιρος να κανω πλαστικη ,δεν εχω καποιο γνωστο που να εχει κανει πλαστικη , εχετε να μου προτείνετε καποιον σε πμ? ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-04-14 στις 21:09. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

niki1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη niki1986
H niki1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H niki1986 έγραψε στις 14:15, 26-04-14:

καλησπερα σε ολους,
την δευτερα 28/4 μπαινω για χειρουργειο(τριτη φορα παρακαλω!!!!!) για επανορθωτικη επεμβαση, θα ηθελα να σας ρωτησω αν στον μετεγχειριτικο ελεγχο ο γιατροσ που σασ χειρουργησε σασ πηρε χρηματα για επισκεψη?? σασ ευχαριστω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 27-04-14 στις 08:04. Αιτία: αφαίρεση ονόματος ιατρού
Παράθεση

elenitsa purple

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenitsa purple
H elenitsa purple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elenitsa purple έγραψε στις 21:30, 26-04-14:

Καλησπερα σας.Εγω εκανα στις 4/4/2014 σε δημοσιο νοσοκομειο στην Αθηνα επεμβαση αποκαταστασης του διαφραγματος και μονο ενω ουσιαστικα ηθελα να κανω και πλαστικη λογω μετατοπισης του ρινικου οστου που ειχα απο χτυπημα αλλα επειδη υπηρχε σπασμενο κομματι χόνδρου δεν ηταν δυνατον να πραγματοποιηθει καθως μου εξηγησε ο γιατρος που μου εκανε και την επεμβαση οτι σε μια απο τις δυο επεμβασεις θα ειχαμε αποτυχια.Θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει μετα απο ποσο χρονικο διαστημα αφου εκανα το διαφραγμα μπορει να πραγματοποιηθει μια τετοιου ειδους επεμβαση .ευχαριστω

Παράθεση

sissy82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissy82
H sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H sissy82 έγραψε στις 14:39, 29-04-14:

Χρόνια πολλα παιδιά!!!σημερα βγήκα από το διαβαλκανικό όπου διόρθωσα διαφραγμα&μύτη.ευχαριστω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν να καταληξω και οποίος θελει να με ρωτήσει οτιδήποτε είμαι διαθέσιμη.Ο γιατρός είπε τα δύσκολα πέρασαν αυριο θ αρχισω να ξεπριζομαι κ την επόμενη τριτη θα βγάλω το νάρθηκα.Ελπιζω να μου αρέσει το αποτέλεσμα και λειτουργικά κι αισθητικά.Οσο φοβάστε μην το σκέφτεστε καν.Δεν υπαρχει πόνος, μόνο συμφοριση στη μυτη(σαν να κλαιγατε ώρες) και η κατάποση επίσης εφόσων αναπνέεις μόνο από το στομα.Αυτα!!!

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 12:08, 30-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από sissy82
Χρόνια πολλα παιδιά!!!σημερα βγήκα από το διαβαλκανικό όπου διόρθωσα διαφραγμα&μύτη.ευχαριστω όλα τα παιδιά που με βοήθησαν να καταληξω και οποίος θελει να με ρωτήσει οτιδήποτε είμαι διαθέσιμη.Ο γιατρός είπε τα δύσκολα πέρασαν αυριο θ αρχισω να ξεπριζομαι κ την επόμενη τριτη θα βγάλω το νάρθηκα.Ελπιζω να μου αρέσει το αποτέλεσμα και λειτουργικά κι αισθητικά.Οσο φοβάστε μην το σκέφτεστε καν.Δεν υπαρχει πόνος, μόνο συμφοριση στη μυτη(σαν να κλαιγατε ώρες) και η κατάποση επίσης εφόσων αναπνέεις μόνο από το στομα.Αυτα!!!
Καλή ανάρρωση! Ελπίζω να μείνεις ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα!

Παράθεση

epan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O epan έγραψε στις 09:13, 01-05-14:

Καλησπέρα και καλό μήνα.
Λοιπόν επισκέφτηκα έναν χειρούργο ωρλ και λέω να πάω σε αυτόν για την μύτη. Ήταν απλός άνθρωπος, νέος, και μου άφησε την εντύπωση πως είναι βέβαιος για το θέμα του χειρουργείου. Δεν έλεγε πως 100% θα πάνε όλα τέλεια βέβαια.
Τον ρώτησα και για το πηγούνι που είναι προς τα μέσα και μου είπε να κάνω μόνο την μύτη που επείγει και το θέμα του πηγουνιού το ξανασυζητάμε σε 2-3 χρόνια. Είπε πως τώρα λόγω το ύβου που έχει η μύτη το προφίλ μου είναι κυρτό και πως αν φύγει ο ύβος θα ισιώσει το προφίλ. Και ένας άλλος πλαστικός που είχα πάει είπε να μην κάνω το πηγούνι επομένως θα το αφήσω εφόσον έτσι μου είπαν σίγουρα ξέρουν καλύτερα.
Λέω να μην το ψάξω περαιτέρω και να πάω σε αυτόν τον γιατρό. Άλλωστε στο φόρουμ έχουμε ακούσει από τους ''γνωστους'' γιατρούς όχι και τα θετικότερα.
Α να πω ότι δεν μου έδειξε φωτογραφίες και η μόνη εικόνα που έχω είναι από αυτές που έχει στο site του οι οποίες είναι αναμενόμενα καλές.

Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

O Kostandino έγραψε στις 23:22, 01-05-14:

Πάντως, για την δική μου περίπτωση, ο χειρούργος που είχα επισκεφθεί στα Ιωάννινα,
μου είπε ότι επειδή η μύτη μου είναι 'στενή', είναι δύσκολη η όποια επεμβατική τεχνική.
Εξαρτάται και από τον χειρούργο, και από την τεχνική, όπως και άλλους παράγοντες..
Στο άλλο Νοσοκομείο των Ιωαννίνων, άλλος χειρούργος μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να λάβουν
κομμάτι χόνδρου πίσω από το αυτί ή από τα πλευρά, δεν ξέρω γιατί ακριβώς, αλλά φαίνεται πως χρειάζονται
ιστό για να συμπληρώσουν υποθέτω..
Πρέπει να διερευνήσω και να μελετήσω την επέμβαση και που θα γίνει, υπό ποιες προϋποθέσεις κτλ...

Παράθεση

niksof

Νεοφερμένος

H niksof έγραψε στις 22:38, 05-05-14:

epan καλά μου ακούγονται αυτά που σου είπε ο γιατρός σου. Να το κάνεις, δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς και καλύτερα ένα ένα για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Εγώ πάλι πήγα σήμερα στο γιατρό μου για να με δει. είμαι πια στις 3 εβδομάδες περίπου. όλα καλά μου είπε και ότι το πρήξιμο είναι έντονο, αλλά είναι νωρίς ακόμα και θα κάνει καιρό να ξεπρηστεί, γιατι όπως είπαμε το δέρμα είναι χοντρο ειδικά στο ακρορίνιο και θα αργήσει.δεν πειράζει όμως, περισσότερο εγώ το βλέπω και οι πολύ κοντινοί μου που τους γκρινιάζω συνέχεια! για θάλασσα δεν μου είπε κάποιο περιορισμό, για γυαλιά 2-3 μήνες, αλλά θέλω να προσπαθήσω να μην τα φορέσω όσο αντέχω. Το νέο που δεν ήξερα (νομίζω ότι μου τα λέει όλα ενα-ενα για να μη σοκάρομαι!!!) είναι ότι τα ράμματα που έχω, τα οποια είναι όλα απο μέσα και ευτυχώς δε φαίνεται το παραμικρό θα μου τα βγάλει σε 1,5 μήνα!. εγώ νόμιζα ότι γα να μην έχει αναφέρει τίποτα ως τώρα είναι απορροφίσιμα...πολύς καιρός μου φαινεται, όχι ότι με ενοχλούν, αλλα αφου είναι να φύγουν, θέλω να φύγουν να τελειώνουμε... τελοσπάντων σας έκανα και ένα μικρό update, κατα τα άλλα είμαι πολύ καλά και στη δουλειά έχω επιστρέψει εδώ και 10 μέρες και τα πάντα κάνω πια, απλά προσέχω να μη χτυπήσω και φυσικά αναπνέω τέλεια!!! σε όσους το σκέφτονται λέω να μη φοβηθούν καθόλου. και κάτι να πάει στραβά θα το φτιάξει ο γιατρός, αρκει να του έχετε εμπιστοσύνη. ήμουν πααααρα πολύ φοβιτσιάρα και για αυτο δεν το είχα κάνει τοσα χρόνια, τώρα απλά το έχω μετανιώσει που δεν το είχα κάνει νωρίτερα!

Παράθεση

sissy82

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sissy82
H sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H sissy82 έγραψε στις 18:26, 06-05-14:

Παιδιά γειά σας!!!μόλις έβγαλα νάρθηκα και ταμπόν. Δε θα λεγα ότι πόνεσα ιδιαίτερα στην εξαγωγή ταμπόν απλά ήμουν φοβισμένη γιατί κάποιοι εδώ μέσα το παρουσίασαν πολύ άσχημα.Τι να πω!!!Το αποτέλεσμα με αποζημίωσε μερικώς καθώς είμαι αρκετά πρησμένη ακόμη αλλά βλέπω ότι ο γιατρός ακολούθησε τις οδηγίες μου αφού του ζήτησα να μην την ''κόψει'' πολύ αλλα΄ούτε και να την ''σηκώσει''.Ο άντρας μου ενθουσιάστηκε και πολύ χάρηκα και γι' αυτό. Τώρα έχω κάποια ράμματα τα οποία είναι απορροφήσιμα ευτυχώς αλλά η μύτη είναι ακόμη βουλωμένη αρκετά. Μου 'πε να κάνω πλύσεις με ορό και σε μία εβδομάδα το πολύ θα ναι όπως πρώτα(βασικά, καλύτερα από πρώτα καθώς είχα σκολίωση). Τα γυαλιά θα τα ξεχάσω για ένα μήνα(δυστυχώς γιατί είμαι τυφλή και μ ενοχλούν οι φακοί αλλά μπρος τα κάλη...). Niksof είσαι σίγουρη ότι δε θα τα βάλεις τόσο μεγάλο διάστημα(το διάβασα και μ' επιασε πονοκέφαλος ). Επίσης από την επόμενη εβδομάδα μπορώ να ξεκινήσω το περπάτημα μου(κάνω γρήγορο βάδην) σε χαλαρό ρυθμό όμως κι έπειτα την 4η εβδομάδα μπορώ να γυμναστώ (αρκεί να μη χτυπήσω). Πάντως νιώθω λίγο dizzy ακόμη και οι μελανιές μου δεν έχουν φύγει εντελώς. Αλλά με λίγο make-up ίσως αύριο να πάω στο κοντινό σούπερ μάρκετ για λίγα ψώνια. Σήμερα που βγήκα στο φως του ήλιου κόντεψα να τυφλωθώ μετά από 8 μέρες κλεισμένη στο σπίτι!Είναι ιδιαίτερη εμπειρία αλλά κρατάει λίγο ευτυχώς.

Παράθεση

blondymary (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blondymary
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H blondymary QUE SERA ...SERA... έγραψε στις 08:40, 09-05-14:

Kαλημέρα σας.Είμαι νέο μέλος αλλά παρακολουθώ τις συζήτήσεις σας πάαααααρα πολύ καιρό.
Εύχομαι να είστε όλοι καλά -έχοντες και μή έχοντες κάνει τις επεμβάσεις..
Είμαι ήδη απογοητευμένη από την 1η εγχείριση διαφράγματος που υποτίθεται θα γινόταν και διόρθωση καμπούρας και λίγο ανασήκωμα υποχρεωτικά...
Δημόσιο Νοσοκομείο..Πιο δυσαρεστημένη δε θα μπορούσα να είμαι αφού και το σχετικό χαρτζηλίκωμα έπεσε- ενώ αρχικά δεν ήθελε- KAI μου φέρθηκε σαν σε ζώο...Εγχείρηση 2 1/2 ώρες με τοπικές ενέσεις και τα ένοιωθα σχεδόν ΟΛΑ! Κλάμα...Πήγα να σπάσω τα δόντια μου από το σφύξιμο...Κι ενώ ήδη είχαμε βρεθεί 2 φορές για τον πλήρη έλεγχο και ήξερε την κατάστασή μου (σπάσιμο μύτης από τραυματισμό σε μικρή ηλικία....στραβιά και με το χόνδρο να έχει δέσει σαν μάζα λίγο με το κόκκαλο και υπήρχε κι ένας μικρός πολύποδας - που τώρα μάλλον έχει ξαναμεγαλώσει..) και είχαμε συμφωνήσει για ολική νάρκωση λόγω της δυσκολίας...Πάρ αυτα...Με έτσάκισε στην κυριολεξία...Αποτέλεσμα: Tρομεροί Πόνοι κατά την επέμβαση...Όταν δε είδα ότι δεν ερχόταν αναισθησιολόγος και ρωτησα πού είναι...Μου είπε απαθέστατα ότι δε χρειάζεται μάλλον...Με έγραψε κανονικά που του είπα ότι δε συμφωνήσαμε κάτι τέτοιο...και ΚΑΤΑ ΤΗ διαρκεια της επέμβασης που σφάδαζα από τον πόνο και μόνο κάνα δύο ΑΑΑΑΑ είπα ...νευρίασε κιόλας και μου είπε ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ-ΜΗ ΦΩΝΑΖΕΙΣ-ΠΟΥ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!! για πολύ καιρό μετά συνεχίστηκαν οι πόνοι... Τώρα έχω Διαφραγμα στραβό - 3 χρόνια μετά...Πονάει λίγο άμα φυσάω γιατί κάτι είναι στραβοβαλμένο...Κάποιο κοκκαλάκι ή χόνδρος από τη μέσα μεριά του ενός ρουθουνιού είναι σαν τροχισμένο/σπασμένο και πονάει και αυτό....Τί να λέμε....Πλήρης επιτυχία!
Αυτά τα ωραία με τον εμπειρότατο κατά τ άλλα και μεγάλο σε ηλικία και σοβαρό και με καλή φήμη ιατρό μου που δε δεχόταν κουβέντα ότι κάτι δεν πήγε καλά...
Δυνατότητα για ιδιωτική εγχείρηση δεν έχω και σκέφτομαι σοβαρα λόγω του μεγάλου προβλήματος δύσπνοιας/άσματος/υπνηλίας κτλ που έχω - να το ξαναεπιχειρήσω από Σεπτέμβριο.
Σε Δημόσιο Αναγκαστικά λόγω οικονομικών...(είδα και ιδιωτικά με 3000 το αντίστοιχο του αδελφού μου...Μία από τα ίδια!).
Σε παλαιότερα ποστ διάβασα ότι καποια μέλη είχαν κάνει την επέμβαση σε στρατιωτικο νοσοκομείο-δημόσιο δηλαδή με πολύ καλό γιατρό και έμειναν και οι 2 ικανοποιημένες. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για να κάνω τον έλεγχό μου και πιθανότατα επίσκεψη να δώ τί γίνεται σε προσωπικο μήνυμα;
Tα χαιρετίσματά μου σε όλους και ευχαριστώ για τη φιλοξενία στην παρέα σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-05-14 στις 11:15. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Kostandino

Νεοφερμένος

O Kostandino έγραψε στις 15:06, 10-05-14:

A, εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία εάν είναι δημόσιο ή ιδιωτικό νοσοκομείο!
Η εμπειρία, διάθεση και ικανότητα του ιατρού μετράει, όπως και το βοηθητικό επιτελείο..
όμως, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, άρα...

Παράθεση

blondymary (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blondymary
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H blondymary QUE SERA ...SERA... έγραψε στις 19:04, 10-05-14:

Δε διαφωνώ-Σαφώς δε μετράει πιστεύω το "Ιδιωτικό" ή "Δημόσιο".
1ο και κύριο λόγο έχει ο Γιατρός, ο αναισθησιολόγος και η ομάδα η υπόλοιπη του Γιατρού.
Πάντως είναι άσχημο ν'αναγκαζόμαστε να ξανα-μπαίνουμε 2η φορά ή και παραπάνω στη διαδικασία αυτή που και επίπονη είναι και άγχος έχει (πόσο μάλλον όταν πας για επανάληψη ) και με αμφιβολίες πλέον καταλληλότητας γιατρών κτλ...
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη από εσάς θα ήταν αφού πλέον η εμπιστοσύνη από πλευράς μου έχει σχεδόν χαθεί και δυστυχώς επιβάλλεται για λόγους υγείας να ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία και να ξανακάνω την επέμβαση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους