Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,640 εγγεγραμμένα μέλη και 3,027,466 μηνύματα σε 91,570 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 621 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

elenadi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elenadi
H elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H elenadi έγραψε στις 17:48, 19-07-09:

Swamps!!!!!!!!!!!!!!Είσαι η πρώτη που έστειλα ρε συ πριν καν στείλω εδώ την επόμενη μέρα από το χειρουργείο!!!Δεν ξεχνάω ποτέ τον άνθρωπο που με βοήθησε τόοοσο πολύ!Δε σου ήρθε το mail??
Η μάνα μου ήταν πολύ αρνητική κι έλεγε δε θα με πάει καν στο νοσοκομείο και για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.Όταν όμως βρήκα τα χρήματα και κατάλαβε την αποφασιστηκότητά μου,μου είπε ότι τα έλεγε για να με φοβίσει και ότι θέλω είναι στο πλευρό μου!!!
Όντως πρέπει να εξαρτάται και από την παρέμβαση στη μύτη-έχεις πολύ δίκιο swamps!Εμένα λέπτυνε το κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια μίκρυνε το ακρορίνιο και λίγο πιο μέσα μπήκε η μύτη.
Διάφραγμα δεν πείραξε.Δεν είχα αναπνευστικό πρόβλημα.Απλά είδε (κόγχοι νομιίζω λέγονται?) στα δύο ρουθούνια και παραπάνω στο δεξί και θα τα έβγαζε,αλλα προφανώς αυτό δεν είναι τπτ..Στα μάτια δεν είμαι πρησμένη καθόλου-έχω μόνο σαν μια μικρή γραμμή μολυβιού μπλε στην αρχή των πάνω βλεφάρων μου και είναι λίιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο που αν δεν με ξέρεις μπορεί να μην το καταλαβεις κιολας..Τα ρουθούνια που φαίνονται μόνο τώρα- ειναι πολύ καλά!Είμαι πολύ ικανοποιημένη.Να σε ρωτήσω μωρέ swamps αν ξέρεις.Έχω και ράμματα μέσα στη μύτη ή μόνο όσοι κάνουνε διάφραγμα?
Γτι αφού μου την καθάρισαν είδα στο σπίτι μου κτι σαν λαστιχάκι στο δεξί ρουθούνι.Και πήρα τλφ και μου απάντησε η γραμματεία(που δεν ξέρω πόσο έγγυρη είναι) να το πάω προς τα μέσα,ότι είναι δεμμένο(εννοούσε ραμμένο??) και θα μου το βγάλουν όταν ξαναπάω για καθαρισμό.
Τα λέω αυτά γιατί ανησύχησα επειδή άκουσα ότι μία που είχε ράμματα όταν τα έβγαλε τα είδε όλα.Μήπως πονάει.Όσο για μένα φυσικά ελπίζω τα σφουγγαράκια να είναι ότι πιο επίπονο(αν μπορώ να το πω έτσι) θα συναντήσω σε αυτή τη διαδικασία..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη swamps
H swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 534 μηνύματα.

H swamps έγραψε στις 18:18, 19-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από elenadi
Swamps!!!!!!!!!!!!!!Είσαι η πρώτη που έστειλα ρε συ πριν καν στείλω εδώ την επόμενη μέρα από το χειρουργείο!!!Δεν ξεχνάω ποτέ τον άνθρωπο που με βοήθησε τόοοσο πολύ!Δε σου ήρθε το mail??
Η μάνα μου ήταν πολύ αρνητική κι έλεγε δε θα με πάει καν στο νοσοκομείο και για χρήματα φυσικά ούτε λόγος.Όταν όμως βρήκα τα χρήματα και κατάλαβε την αποφασιστηκότητά μου,μου είπε ότι τα έλεγε για να με φοβίσει και ότι θέλω είναι στο πλευρό μου!!!
Όντως πρέπει να εξαρτάται και από την παρέμβαση στη μύτη-έχεις πολύ δίκιο swamps!Εμένα λέπτυνε το κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια μίκρυνε το ακρορίνιο και λίγο πιο μέσα μπήκε η μύτη.
Διάφραγμα δεν πείραξε.Δεν είχα αναπνευστικό πρόβλημα.Απλά είδε (κόγχοι νομιίζω λέγονται?) στα δύο ρουθούνια και παραπάνω στο δεξί και θα τα έβγαζε,αλλα προφανώς αυτό δεν είναι τπτ..Στα μάτια δεν είμαι πρησμένη καθόλου-έχω μόνο σαν μια μικρή γραμμή μολυβιού μπλε στην αρχή των πάνω βλεφάρων μου και είναι λίιιγο πρησμένο το δεξί μου μάγουλο που αν δεν με ξέρεις μπορεί να μην το καταλαβεις κιολας..Τα ρουθούνια που φαίνονται μόνο τώρα- ειναι πολύ καλά!Είμαι πολύ ικανοποιημένη.Να σε ρωτήσω μωρέ swamps αν ξέρεις.Έχω και ράμματα μέσα στη μύτη ή μόνο όσοι κάνουνε διάφραγμα?
Γτι αφού μου την καθάρισαν είδα στο σπίτι μου κτι σαν λαστιχάκι στο δεξί ρουθούνι.Και πήρα τλφ και μου απάντησε η γραμματεία(που δεν ξέρω πόσο έγγυρη είναι) να το πάω προς τα μέσα,ότι είναι δεμμένο(εννοούσε ραμμένο??) και θα μου το βγάλουν όταν ξαναπάω για καθαρισμό.
Τα λέω αυτά γιατί ανησύχησα επειδή άκουσα ότι μία που είχε ράμματα όταν τα έβγαλε τα είδε όλα.Μήπως πονάει.Όσο για μένα φυσικά ελπίζω τα σφουγγαράκια να είναι ότι πιο επίπονο(αν μπορώ να το πω έτσι) θα συναντήσω σε αυτή τη διαδικασία..

Βρε μολις τωρα ανοιξα το yahoo και είδα το μήνυμα σου.
Είχα να το ανοιξω κάτι δεκαετίες και το ξέχασα.
Κοπέλα μου τα ράμματα απο οτι ξέρω είναι απο αυτά που απορροφούνται, δεν χρειάζεται να αφαιρεθούν.Λογικά πρέπει να έχεις κάποια ράμματα και εσύ και όχι μόνο αυτός που κάνει διαφραγμα.Δεν κόβεται δέρμα? Δεν πρέπει να γίνουν ράμματα? Εκεί που γίνεται η τομή για να ανοιχτεί η μύτη υπάρχουν ράμματα απο οτι ξέρω.Προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό αν σε ανησυχεί πολύ και να μην ρωτάς γραμματεα αλλα τον ΊΔΙΟ.Καλά τον νάρθηκα δεν τον έβγαλες ακόμα? Πόσες μέρες είναι?τι έχεις ακριβώς στην μύτη σου μέσα τώρα? Σφουγγαράκια? Αυτά βγαίνουν νωρίς νομίζω. Ο νάρθηκας πρέπει να παραμείνει δυο εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος.

Φιλιά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H elenadi έγραψε στις 18:40, 19-07-09:

την επέμβαση την έκανα αυτή την Τετάρτη.Τα σφουγγαράκια τα έβγαλα χθες-Σάββατο.Το νάρθηκα μου χε πει σε μια βδομάδα,αλλά αντί για Τετάρτη μου είπε Σάββατο,γτι λέει είναι άλλη τεχνική(νομίζω γτι κτι έκανε στο ακρορίνιο) και γι'αυτό πρέπει να το αφήσω παραπάνω.Κι εγώ δεν είχα ακούσει τπτ για βγάλσιμο ραμμάτων.Αλλά λογικά μου είπε η γραμματεία να πάω να μου το βγάλουν(που μπορούσα κι εγώ) επειδή φαινόταν.Τώρα φαντάζομαι αυτό για τον πόνο που άκουσα μπορεί να 'ταν και για τα σφουγγαράκια και από στόμα σε στόμα άντε να βγάλεις άκρη.

Παράθεση

Katerina-Maria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina-Maria
H Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H Katerina-Maria έγραψε στις 01:15, 20-07-09:

Μπραβο Ελενη!!Με υγεια η καινουργια μυτη!!!αν θες βαλε κ φωτο..αν θες βεβαια..κ να σε ρωτησω κατι ασχετο με την εγχειρηση...εχει αλλαξει το προσωπο σου?δηλ οι φιλες σου που δεν ξερουν αν εκανες πλαστικη θα καταλαβουν οτι αλλαξες τη μυτη??τι σου λενε κ πως αντιδρουν?π.χ αν σε βρει κανενας συγγενης τι θα σου πει?οι γονεις ολα καλα τωρα που ειδαν το αποτελεσμα??

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:26, 20-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina-Maria
Μπραβο Ελενη!!Με υγεια η καινουργια μυτη!!!αν θες βαλε κ φωτο..αν θες βεβαια..κ να σε ρωτησω κατι ασχετο με την εγχειρηση...εχει αλλαξει το προσωπο σου?δηλ οι φιλες σου που δεν ξερουν αν εκανες πλαστικη θα καταλαβουν οτι αλλαξες τη μυτη??τι σου λενε κ πως αντιδρουν?π.χ αν σε βρει κανενας συγγενης τι θα σου πει?οι γονεις ολα καλα τωρα που ειδαν το αποτελεσμα??
Σε όσες περιπτώσεις επιτυχημένης ρινοπλαστικής έχω ακούσει, αντιλαμβάνονται μεν ότι ομόρφυνες, αλλά δεν καταλαβαίνουν τι άλλαξε (δεδομένου ότι μια ατέλεια στη μύτη σπάνια την προσέχει κάποιος, απλά χαλάει το perceived σύνολο, οπότε όταν εξαφανιστεί η ατέλεια, απλά αντιλαμβάνονται ωραιότερο σύνολο).

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 10:40, 20-07-09:

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα Μαρία!Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να σας απαντήσω ακόμα παιδια.Γτι προς το παρόν φαίνονται μόνο τα ρουθούνια μου και δεν το πιστεύω κιόλας!!Δε φαίνονταν παλιάΚαι είμαι πολύ ικανοποιημένη από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
Οι φίλοι μου οι κοντινοί πιστεύω θα καταλάβουν ότι κτι άλλαξε,ίσως να ψάξουν στην αρχή και μετά φυσικά θα τους το πω εγώ.Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές) και μαθαίνω από αυτές.
Τώρα κάποιος που έχει να με δει από το σχολείο ας πούμε απλά θα πει ότι ομόρφυνα ίσως-σιγά μην πάει το μυαλό του..Ο άνθρωπος αλλάζει.
Παιδιά δεν ξέρω πως βάζεις photos -κτι λέει για url-θέλει να τις κάνω upload?
Απλά σκεφτόμουν να μην τις βάλω σε κοινή θέα.Έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ όλοι θα έχετε δει.Όποιος ενδιαφέρεται ίσως να κάνει επέμβαση ας μου στείλει μνμα να του στείλω mail.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 11:03, 20-07-09:

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα Μαρία!Αυτό είναι κάτι που δε μπορώ να σας απαντήσω ακόμα παιδια.Γτι προς το παρόν φαίνονται μόνο τα ρουθούνια μου και δεν το πιστεύω κιόλας!!Δε φαίνονταν παλιάΚαι είμαι πολύ ικανοποιημένη από το μέχρι τώρα αποτέλεσμα.
Οι φίλοι μου οι κοντινοί πιστεύω θα καταλάβουν ότι κτι άλλαξε,ίσως να ψάξουν στην αρχή και μετά φυσικά θα τους το πω εγώ.Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές) και μαθαίνω από αυτές.
Τώρα κάποιος που έχει να με δει από το σχολείο ας πούμε απλά θα πει ότι ομόρφυνα ίσως-σιγά μην πάει το μυαλό του..Ο άνθρωπος αλλάζει.
Παιδιά δεν ξέρω πως βάζεις photos -κτι λέει για url-θέλει να τις κάνω upload?
Απλά σκεφτόμουν να μην τις βάλω σε κοινή θέα.Έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ όλοι θα έχετε δει.Όποιος ενδιαφέρεται ίσως να κάνει επέμβαση ας μου στείλει μνμα να του στείλω mail.

Έλενα,προτείνω να βάλεις φοτο αλλά,να μην φαίνονται τα μάτια σου. Μπορείς να τις επεξεργαστείς στο photoshop νομίζω έτσι ώστε να κρύβονται. Καλό θα ήταν να βγάλεις τον νάρθηκα πρώτα όμως για να φαίνεται πιο καθαρά στις φωτογραφίες. Απο αυτά που είδα η μύτη σου είναι φυσικότατη και φαίνεται πόσο καλή δουλειά εχει κάνει ο γιατρός και στα ρουθούνια και είναι πολύ συμμετρικά.Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις πριν και μετά φοτος.

P.S. katerina-maria προτείνω να κάνεις μια επίσκεψη στον γιατρό που πήγε η Έλενα διότι είναι ειδικός πλαστικής χειρουργικής πρόσωπου, μόνο με πρόσωπο ασχολείται δηλαδή,για να δει και το θέμα αυτό που έχεις με το σαγόνι. Απο οτι είδα η μύτη σου ίσως να μην χρειάζεται κάτι διότι δεν είναι άσχημη αλλα ίσως να χρειαστείς κάτι στο σαγόνι.

Παράθεση

Katerina-Maria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina-Maria έγραψε στις 14:27, 20-07-09:

Δεν έχω σε καμμία περίπτωση τέτοια κολλήματα.Σαν τη μάνα μου που λέει θα πει στη γιαγιά μου ότι είχα αναπνευστικό και γι'αυτό το έκανα!Ελεος!Το έκανα γτι το ήθελα!Είμαι υπερήφανη για τις πράξεις μου(όσες είναι καλές) και μαθαίνω από αυτές.
Καλα κανεις και δεν εχεις κολληματα!!εγω δυστυχως δεν ειμαι ετσι...πιο παλια ημουν πολυ κολλημενη αρα τωρα που μεγαλωσα κ καταλαβα οτι τελικα δεν ασχολουνται ολοι μαζι σου κ πολλοι ειναι αυτοι που δεν νοιαζονται ουτε ασχολουνται με το τι κανεις εχω αλλαξει αποψη...

swamps ισως να εχω καποιο μικρο αναπνευστικο προβλημα κ η μυτη μου γερνει λιγο αλλα μονο εγω το βλεπω...εγω ψαξει στο internet για γναθοχειρουργικη κ ομολογω πως τα επαιξα λιγο...εχω ακουσει για 7 ωρες χειρουργιο...απλα αν κανω ρινοπλαστικη δεν θα φαινεται τοσο μεγαλη η μυτη μου..βεβαια παλι θα φαινεται πισω το σαγονι μου...

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 18:15, 20-07-09:

Εγώ Κατερίνα-Μαρία έχω μάθει να αγαπάω τον εαυτό μου όπως είναι και να τον κάνω καλύτερο.Η μύτη ήταν αυτή που με χάλαγε και πήρα την απόφαση-και όχι αμέσως.Αν δεν αγαπήσεις εσύ η ίδια τον εαυτό σου πως θα σε προσέξουν-αγαπήσουν οι υπόλοιποι???Ο άλλος λαμβάνει αυτό που τον αφήνεις να δει!!!!!!Είσαι αυτό που είσαι και να το υποστηρίζεις!!!Να έχεις αυτοπεποίθηση και όχι χαζοκόμπλεξ και κολλήματα..Κάνουν κακό πρώτα πρώτα σε σένα..
Τώρα αλλάζω λίγο κλίμα και πάω σε πληροφορίες που αποκόμισα τόσο τυχαία σήμερα..Είχα πάει στο mall με μια φίλη μου(είπαμε είμαι τρελή-τλχστ δεν έχει ήλιο εκεί..) και ποιους συναντησα!!!!
Έναν που μου "ρούφαγε" τη μύτη όταν πήγα να αλλάξω τα σφουγγαράκια,που μου είπε τελικά ότι ήταν πλαστικός,βοηθός του Γιατρού και παρόν σε όλα τα χειρουργεία κι έναν που χα συναντήσει έξω από το γραφείο που μου έβγαλαν τα σφουγγαράκια,ο οποίος είχε κάνει μόνο διάφραγμα,είχε πονοκεφάλους και πολύ μεγαλύτερη ταλαιπωρία από εμένα.Αυτοί οι δύο απλά έκαναν παρέα εκτός από τη σχέση γιατρού-ασθενή που είχαν.Ο πλαστικός λοιπόν μου έδωσε τις εξής πληροφορίες.μου είπε ότι η μετεγχειρητική περίοδος εξαρτάται πάρα πολύ από τον οργανισμό(μου είπε ότι εγώ αντιδρούσα πολύν καλά)Επίσης οι γυναίκες αντιδρούν καλύτερα από τους άντρες επειδή έχουν πιο μαλακούς ιστούς.Ότι πάντα "περνάνε" από το διάφραγμα(κάπου εκεί γίνεται η τομή νομίζω) και το βελτιώνουν.Μου είπε ότι κάποια ράμματα θα τα απορροφήσει ο οργανισμός και κάποια άλλα που στηρίζουν το νάρθηκα() θα τα βγάλουν το Σάββατο όταν βγάλουν και το νάρθηκα.Μου είπε ότι δεν πονάει καθόλου κτι το οποίο θα σας το πω το ΣάββατοΟ άλλος τύπος που χε κάνει μόνο διάφραγμα τον ρώτησε ποια επέμβαση είναι πιο δύσκολη και είπε φυσικά η δική μου-της πλαστικής(κρατά κάπου 2-3 ώρες),του διαφράγματος κρατά πιο λίγο και πιο εύκολη.Επίσης αυτουνού δε θα του έβγαζαν ράμματα,μάλλον επειδή δεν είχε νάρθηκα,αφού έκανε μόνο διάφραγμα.Οτιδήποτε νεότερο έχω ίσως και αύριο θα το μοιραστώ μαζί σας φυσικά..

Παράθεση

swamps

Πολύ δραστήριο μέλος

H swamps έγραψε στις 15:26, 21-07-09:

...εγω ψαξει στο internet για γναθοχειρουργικη κ ομολογω πως τα επαιξα λιγο...εχω ακουσει για 7 ωρες χειρουργιο...

Ε βέβαια. Εδω ρινοπλαστική( χωρίς μόσχευμα) και θες 2 με 3 ωρες και δεν θα θελες παραπάνω για το σαγόνι? Μην ξεχνάς εκει πρέπει να σου πάρουν μόσχευμα απο άλλο μερος του σώματος και απαιτείται περισσότερος χρόνος.
Το πρόβλημα στην περίπτωση την δική σου είναι οτι και να κάνεις ρινοπλαστική ναι μεν το σαγόνι θα φαίνεται λιγότερο μέσα αλλα πολύ φοβάμαι οτι θα εξακολουθεί να φαίνεται αρκετά.Τώρα αν φαίνεται πολύ αυτό πρεπει να στο πει ο γιατρός,να επεξεργαστεί την φοτο σου στο photoshop και να σου δείξει στο προφίλ ΠΟΣΟ μέσα θα φαίνεται μετά την ρινοπλαστική.Για αυτό σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη σε αυτόν τον γιατρό διότι είναι ειδικός πλαστικής χειρουργικής προσώπου οπότε έχει εμπειρία σε αυτά τα θέματα.Αν εξακολουθεί να φαίνεται το σαγόνι αρκετά μέσα τότε κατα την γνώμη μου άδικα θα την κάνεις την ρινοπλαστική.

Για δες αυτό.http://www.fakitsas.gr/el/jawbone-chirurgical

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 17:10, 21-07-09:

Εμείς αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι μόνο σενάρια.Η Swamps είμαι βέβαιη ότι κτι θα ξέρει παραπάνω σίγουρα.Το καλύτερο είναι να πας στο γιατρό να σε κατατοπίσει.Αν πήγαινες τώρα πιστεύω (σ'αυτόν που πήγα εγώ και συνέστησε η swamps)θα σε κατατόπιζε περισσότερο γτι δε θα έχει και τόοοοσα πολλά άτομα.Όταν είχα πάει εγώ το χειμώνα αγχωνόμουν εγώ η ίδια με τον τόσο κόσμο που περίμενε έξω.Κι αυτός θέλει να τελειώνει γρήγορα(φυσικά αφού σε βοηθήσει πρώτα)-είναι λογικό!Όταν πήγα τώρα(καλοκαίρι) περίμεναν 5 άτομα και όχι 15(χειμώνας-που εναλλάσσονταν κάθε λίγο)!!!Είναι λογικά όλα αυτά-είναι ο πρώτος στις μύτες στην Ελλάδα.
Εγώ πήγα σήμερα για καθαρισμό ή "ρούφηγμα" όπως το λέω εγώ.Συνάντησα εκεί και την κοπέλα που σας είχα πει ότι είχε κάνει την ίδια μέρα με μένα+διάφραγμα και είχε αντιδράσει πιο άσχημα.Δεν είχε καθόλου μελανιές-μόνο λιγάκι πρησμένη στο πρόσωπο.Μου έδειξε παλιά φωτογραφίες-η μύτη της ήταν μεγάλη και προς τα κάτω.Πιστεύω ότι τα πάντα εξαρτάται πάνω απ'όλα από τον οργανισμό.Μου είπε ότι της είπε ο γιαρός ότι ήταν πρημένη λίγο η μύτη και από μένα.Όταν πήγα εγώ μου είπε ότι όλα μια χαρά μέσα και ότι είμαι από τις πιο χαλαρές.Μια άλλη κοπέλα που συνάντησα μου λεει έρχεται συνέχεια να την "ρουφηξουν" γτι "τρέχει".Εγώ πρώτη φορά μετά τα σφουγγαράκια πήγα σήμερα..Αλλά πιστεύω όπως και να περάσεις τη διαδικασία,αν δεν έχεις κανά χοντρό πρόβλημα,όταν βγάλεις το νάρθηκα,θα είσαι σιγουρα οκ για να εμφανιστείς !!!

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giorgalis
Ο giorgalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O giorgalis έγραψε στις 23:56, 21-07-09:

γεια σας και απο μενα

επειδη βλεπω εχετε κανει εδω θα ηθελα να ρωτησω τι κοστος ειχε η ρινοπλαστικη?

πηγα σε πλαστικο χειρουργο απο τους καλυτερους στην ελλαδα και μεγαλο ονομα που ειναι στο ΥΓΕΙΑ και μου ειπε οτι θα κανω ρινοπλαστικη και διαφραγμα (γιατι ειναι στραβο).Το προβλημα ειναι οτι μου ειπε 5500 ευρω παιρνει κανονικα αλλα επειδη ξερω καποιον γνωστο του 4500 ευρω για μενα!

πολλα δεν ειναι?

αλλα ο γιατρος ειναι κορυφη και ειμαι σιγουρος για αυτον!αν ξερετε κανεναν ανδρα που να εκανε ρινοπλαστικη και ξερετε το κοστος?

Παράθεση

Katerina-Maria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina-Maria έγραψε στις 00:03, 22-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από swamps
Το πρόβλημα στην περίπτωση την δική σου είναι οτι και να κάνεις ρινοπλαστική ναι μεν το σαγόνι θα φαίνεται λιγότερο μέσα αλλα πολύ φοβάμαι οτι θα εξακολουθεί να φαίνεται αρκετά.Τώρα αν φαίνεται πολύ αυτό πρεπει να στο πει ο γιατρός,να επεξεργαστεί την φοτο σου στο photoshop και να σου δείξει στο προφίλ ΠΟΣΟ μέσα θα φαίνεται μετά την ρινοπλαστική.Για αυτό σου πρότεινα να κάνεις μια επίσκεψη σε αυτόν τον γιατρό διότι είναι ειδικός πλαστικής χειρουργικής προσώπου οπότε έχει εμπειρία σε αυτά τα θέματα.Αν εξακολουθεί να φαίνεται το σαγόνι αρκετά μέσα τότε κατα την γνώμη μου άδικα θα την κάνεις την ρινοπλαστική.

Για δες αυτό.http://www.fakitsas.gr/el/jawbone-chirurgical
ναι το εχω δει αυτο που λες...ειναι ομως να το παρω αποφαση...δεν εχω μιλησει καν με τους γονεις μου...ειμαι και απο επαρχεια...χαλια μαυρα...
αυτο που λες οτι και παλι θα φαινεται το σαγονι το εχω σκεφτει..μια κοπελα που ξερω εχει γενικα μικρα χαρακτηριστικα κ η μυτη της ειναι μια χαρα αλλα το σαγονι της ειναι πολυ πισω και φαινεται καπως..οχι ασχημα αλλα εγω το εχω παρατηρησει...γενικα παντως εχουν πολλοι ανθρωποι προβλημα με το σαγονι..ειτε οπισθογναθισμο ειτε προγναθισμο...
απλα μου φαινεται οτι ειναι πιο επικινδυνη η γναθοχειρουργικη απο την ρινοπλαστικη(καλα κ ποιο φθηνη δεν το συζητω)...

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 13:54, 27-07-09:

Παιδιά το Σάββατο έβγαλα το νάρθηκα.Ένας που δε με ξέρει δεν καταλαβαίνει ότι η μύτη μου έχει κάτι,είναι πρησμένη,οτιδήποτε.Εγώ όμως είμαι πρησμένη και αρκετά κιόλας στο ακρορίνιο και στο κόκκαλο ανάμεσα στα μάτια(αυτό το νιώθω εγώ-δε φαίνεται)Επειδή δεν έκανα συνταρακτική αλλαγή(δεν είχα καρουμπαλάκι ή στραβή μύτη-που μετά το βγάλσιμο του νάρθηκα θα φαινόταν αμέσως η διαφορά) αλλά απλά τη μίκρυνα λίγο, το αποτέλεσμα δε φαίνεται ακόμα τόσο πολύ.Ανφάς την πρώτη μέρα ήμουν όπως και πριν-δλδ φαινόταν λίιιγο μεγαλούτσικη η μύτη-όχι άσχημη εννοείται.Η διαφορά ξεπρηξίματος σε μόλις 2 μέρες είναι εμφανής.Το προφίλ μου "δείχνει" από τώρα.Είναι πολύ καλό κι έχει μπει προς τα μέσα η μύτη που πριν προεξείχε.Σήμερα σταμάτησα τελείως τα παυσίπονα που έπαιρνα όταν ένιωθα κάπως "βαριά" την περιοχή γύρω από τη μύτη και μια ενόχληση στο λαιμό.Το θαλασσινό νερό μου κάνει πολύ καλό κι έχω λιγοστέψει τις πλύσεις αφού η μύτη δεν "τρέχει".Το καινούριο είναι ότι θα πρέπει 4 φορές την ημέρα να κάνω ελαφρύ μασάζ στη μύτη για να βοηθήσω να φύγει το πρήξιμο.Είναι κάτι σημαντικό αφού και βοηθάει και εξαρτάται απο αυτό η τελική μορφή της μύτης.Να φανταστείτε μου είπε ο γιατρός όταν κάνω μασάζ να μη σχηματίζεται ζάρα στη ράχη της μύτης γτι θα μείνει.Αυτά προς το παρόν.Είμαι πολύ ευχαριστημένη και η μύτη φαίνεται ότι έχει "προδιαγραφές" από τώρα

Παράθεση

fannnnnn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fannnnnn
H fannnnnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H fannnnnn έγραψε στις 14:32, 28-07-09:

Γεια σου ελενα! πολυ χαιρομαι που ολα πανε καλα! παρακολουθουσα απτην αρχη που εγραφες ολα οσα περασες και μπορω να πω οτι μου εχεις δωσει θαρρος να προχωρησω και γω σε πλαστικη γιατι εχω σχετικα μεγαλο προβλημα με τη μυτη μου.. σου ειναι ευκολο να μου στειλεις το τηλ του γιατρου σου σε μηνυμα η οπως μπορει να γινει για να μη δημοσιοποιηθει (δε γνωριζω ειμαι καινουρια εδω ). θελω μετα τισ διακοπες αν ειναι δυνατον να την κανω αλλα κολλαω πολυ με το θεμα του γιατρου.. δεν εχω και κανεναν γνωστο κ με τοσα που διαβασα εδω πιο παλια εχω λιγο αγχωθει σε ποιον μπορει να πεσω!!

Παράθεση

Kostas20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kostas20
Ο Kostas20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Kostas20 έγραψε στις 02:47, 11-08-09:

Γειά σας παιδιά! Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για μια ρινοπλαστική θα σας παρακαλούσα θερμά Elena ή Fannnnnn να μου στείλετε το όνομα και το τηλέφωνο του χειρουργού σας για να επικοινωνήσω μαζί του! Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Παράθεση

petrina 1987

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη petrina 1987
Ο petrina 1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O petrina 1987 έγραψε στις 17:36, 23-08-09:

Ηi! Eγώ είχα σοβαρό πρόβλημα στην αναπνοή μου από τη μύτη και το βράδυ κοιμόμουν με ανοιχτό το στόμα. Η μύτη μου είχε καμπούρα , το μπροστινό της μέρος ήταν χοντρό , έπεφτε προς το στόμα και όλη η μύτη ήταν στραβή προς τα δεξιά. Είχα επισκεφτεί πολλούς γιατρούς , κανένας όμως δε με έπεισε να χειρουργηθώ μέχρι που πήγα στο Σ. στο Κολωνάκι. Περίμενα 3 ώρες ενώ είχα κανονικό ραντεβού , αφού ο κόσμος ήταν τόσο πολύς που περίμεναν και στις σκάλες.Όταν αντόκρισα το γιατρό, φαινόταν κουρασμένος όμως ήταν καταδεκτικός και χαμογελαστός. Ήταν αρκετά ομιλητικός και προσπαθούσε να μου λύσει τις απορίες και να μου πάρει το φόβο της επέμβασης.Μου μίλησε για 3 ώρες χειρουργείο, ενώ οι άλλοι γιατροί μου μίλησαν για τρία τέταρτα χειρουργείο!!
Ακόμα μου μίλησε πολλές φορές για μια φυσική μύτη που θα κάναμε.΄Ηταν
ανένδοτος στο να μου φτιάξει καμπυλωτή μύτη σαν γαλλική.Μου είπε χαρακτηριστικά ότι αν μου έκανε γαλλική μύτη θα είχαμε 2 δυστυχισμένους, εμένα και το γιατρό.
Όταν τον ρώτησα γιατί, μου είπε ότι δε θα ταίριαζε στο προσωπό μου.
Ήταν τόσο πειστικός και σίγουρος για το αποτέλεσμα, όπως ο ίδιος το είχε συλλάβει στο μυαλό του και μου εξήγησε, και σε λίγες μέρες χειρουργήθηκα. Μετά από 3 ώρες χειρουργέιο, ξύπνησα χωρίς καθόλου πόνο, χωρίς πρήξιμο στο πρόσωπο και χωρίς καμία μελανιά. Μετά ΄2 μέρες , μου αφαίρεσε από τη μύτη το σφουγαράκι . Ένιωσα αμέσως να αναπνέω όπως ποτέ δεν είχα αναπνεύσει. Την όγδοη μέρα μετά το χειρουργείο, μου αφαίρεσε τπο νάρθηκα . Αυτό που άνιωσα όταν είδα το πρόσωπό μου ήταν πρωτόγνωρο. Ήταν η μύτη που ονειρευόμουν. Η καμπούρα έλειπε από τη μύτη , η άκρη της μύτης, η κορυφή όπως την αποκαλούσε ο γιατρός , ήταν λεπτή και ανασηκωμένη, χωρίς όμως να φαίνονται τα ρουθούνια. Η στραβή μου μύτη ήταν τώρα ευθειασμένη.
Νιώθω τώρα πολύ πιο σίγουρη για τον εαυτό μου και δε με νοιάζει να με βλέπουν στο προφίλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω και πάω στον καθρέφτη νιώθω πολύ πιο όμορφη και σίγουρη για τον εαυτό μου. Η ζωή μου έχει αλλάξει. Το χρωστώ στο χειρουργό μου που σε όλες τις φάσεις ήταν πολύ κοντά μου απλός , καταδεκτικός και ανθρώπινος, ώστε να νιώθω ότι και αν μου συνέβαινε κάτι θα ήταν κοντά μου.
Σας αναφέρς όλα αυτά και είμαι πρόθυμη να απαντήσω σε ερωτήσεις σας , ακόμα και να σας στείλω προεγχειρητικές και μετεγχειρητικές φωτογραφίες μου.
Θα είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη αν έχω βοηθήσει κάποιον να λύσει το πρόβλημά του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 24-08-09 στις 08:31. Αιτία: επεξεργασία στο όνομα γιατρού
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 01:03, 24-08-09:

Γεια σου Πετρινα.Εγω χειρουργήθηκα στον ιδιο γιατρο με σενα,που δεν ειχα αναφερει το ονομα του γτι δεν ξερω αν επιτρεπεται.Κι εγω σαν εσενα ειμαι πολυ ικανοποιιμενη.Αν εχεις διαβασει τα posts μου θα ξερεις την περιπτωση μου.Και σε μενα ειπε οτι δεν ταιριαζε η γαλλικη μυτη.Δεν ειχα προβλημα αναπνοης,αλλα μικρο σχετικα αισθητικο προβλημα.Μεγαλη μυτη και κυριως μεγαλο ακρορινιο(το πανω μερος της μυτης που λες εσυ)Τωρα ειμαι ενα μηνα και κτι ψιλα μετα.Σε μενα δε φαινοταν τοσο αμεσως το αποτελεσμα,προφανως γτι δεν ειχα καμπουριτσα,αλλα μεγαλη μυτη που θελει να ξεπρηστει για να φανει καλα.Στο προφίλ μου φανηκε αμεσως διαφορα,αλλα το ακρορινιο εχει ακομα μελλον(εκει ηταν πιστευω που επενεβη περισσοτερο και ο γιατρος,αφου στο ακρορινιο ειχα το μεγαλυτερο προβλημα και η μυτη ηταν και λιγακι προς τα εξω στο προφιλ) και σημερα που μιλαμε γτι ειναι ακομα πρησμενο.Η μυτη ειναι ηδη ομορφη,αλλα με το ακρορινιο πρησμενο δε δειχνει ακομα τοσο πολυ.Ο βοηθος του γιατρου μου ειπε οτι θελει τλχστ διο μηνες.Εσενα ποτε σου ξεπρηστηκε η μυτη?Γτι εμενα ειδικα στο ακρορινιο μπορεις να με ακουμπησεις,αλλα με τπτ να με πιεσεις-χτυπησεις.Η υπολοιπη μυτη καλυτερα αλλα ακομα πρησμενη.ειδικα στο καθημερινο μασαζ που της κανω μου το θυμιζειΦυσικα μονο εγω καταλαβαινω οτι ειναι πρησμενη.Δε φαινεται τπτ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:35, 24-08-09:

Κορίτσια ευχαριστούμε που γράφετε τις εμπειρίες μας, βοηθούν πολύ όποιους το σκεφτόμαστε ακόμα!
Πετρίνα, πόσο σου στοίχισε;

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kitkat
H kitkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H kitkat έγραψε στις 17:38, 24-08-09:

πωπω κοριτσια οντως ειναι πολυ θετικο να ακουμε οτι μεινατε ευχαριστημενες απο το αποτελεσμα....γιατι ειναι κατι που μας ανησυχει ολους εμας που ενδιαφερομαστε για ρινοπλαστικη...εγω δεν ειμαι απο αθηνα αλλα μου φαινεται οτι τελικα θα χρειαστει να επισκεφτω τον δικο σας γιατρο...

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 20:50, 24-08-09:

elenadi σου εχω στειλει μυνημα στο msn δεν ξερω αν το πηρες!

εγω πηγα την προηγουμενη βδομαδα επισκεψη στον γιατρο αυτον στο κολωνακι τα περιμενα μονο μιση ωρα (παλι καλα) και εχω κλεισει το χειρουργιο για 8 σεπτεμβρη πρωι!

παντως δεν μου ειπε ουτε τον ρωτησα πως θα γινει η μυτη,απλως η κοπελα με εβγαλε φωτογραφιες προφιλ κτλ και μετα ο γιατρος στο κομπιουτερ μου εδειξε το προβλημα και μετα μου ειπε το κοστος!

παντως η αληθεια ειναι οτι το επαιζε λιγο φιρμα και οτι καποιος ειμαι αλλα ειχε γελιο με αυτα που μου ελεγε τα ασχετα!τωρα εγω νομιζω οτι και να του ελεγα για το πως θα μου κανει την μυτη το θεωρουσα περιτο γιατι αυτος θα κανει το σχημα που θελει και πιστευω να μου ταιριαζει!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:54, 24-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από giorgalis
αλλα ειχε γελιο με αυτα που μου ελεγε τα ασχετα!
Τι σου έλεγε δηλαδή;

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 21:18, 24-08-09:

τιποτα το ιδιαιτερο!!!

απλως στην αρχη μου εκανε πλακα επειδη εχω <<γυμνασμενο σωμα>> ξερεις, ποσα κιλα σηκωνεις κτλ και μετα μου ελεγε αν εχω τρεις-τρεις τις γκομενες κτλ!!!

σοβαρος ειναι ο ανθρωπος και κορυφη στην ρινοπλαστικη,παντως εχει και χιουμορ καλο ειναι αυτο!

ενταξει ειπαμε και για την μυτη απλως εγω τα εχω διαβασει ολα στο ιντερνετ και μου εδειξε τις φωτο μου και μου ειπε τι θα κανει στην μυτη μου και του ειπα ΟΚ!

παντως αν δεις στο σαιτ του,ειδικα σε δυο ανδρες "παιδια" τους εχει κανει τελεια δουλεια μακαρι να κανει και την δικια μου ετσι

δες την τελευταια κοπελα που εχει στο σαιτ στις φωτο και κοιτα διαφορα πριν και μετα,εχει μαγικα χερια ο ανθρωπος

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:23, 24-08-09:

Καλά, δεν εντυπωσιάζομαι. Ο καθένας στο portfolio του βάζει τις καλύτερες δουλειές του. Το max των δυνατοτήτων του δείχνει αυτό, όχι το average. (και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους πλαστικούς, ούτε καν μόνο για τους γιατρούς, αλλά για οποιονδήποτε επαγγελματία έχει νόημα το portfolio)

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 21:33, 24-08-09:

ετσι ειναι οπως τα λες!

σε ενα σαιτ βρηκα ενα μυνημα ενους παιδιου που εκανε επεμβασηπριν 15 μηνες περιπου σε αυτον και λεει δεν του αρεσει καθολου και οτι μετα την επεμβαση ηταν χαλια δεν μπορουσε να σηκωθει κτλ

παντως οταν το προσωπο ειναι χαλια η μυτη μονη της δεν το κανει ωραιο!

τωρα δεν ξερω αν λεει αληθεια παντως εδω μεσα οσοι εκαναν ειναι ευχαριστημενοι!!!

Παράθεση

petrina 1987

Νεοφερμένος

Ο petrina 1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O petrina 1987 έγραψε στις 23:36, 24-08-09:

Καλά , και η δικιά μου μύτη ήταν λίγο πρησμένη, αλλά της έκανα πολύ τακτικά μασάζ , γι΄αυτό και ξεπρήστηκε σχετικά γρήγορα. Πήγαινα και στο Ιασώ General και μου έκανε και ο ίδιος ο γιατρός μασάζ και την παρακολουθούσε καθώς ξεπρηζόταν. Από τιμή, πλήρωσα 3500.

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H kitkat έγραψε στις 07:33, 25-08-09:

καλημερα! φανταζομαι εχει ξαναγινει η ερωτηση αυτη αλλα υπαρχει καποιος που εκανε ρινοπλαστικη στη θεσσαλονικη και εμεινε ευχαριστημενος????

Παράθεση

gremlin9662

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gremlin9662
H gremlin9662 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gremlin9662 έγραψε στις 08:16, 26-08-09:

Petrina, Elenadi θα ήθελα όποια μπορεί να μου στείλει στοιχεία του γιατρού σας
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την Petrina και αποφάσισα οτι ήρθε επιτελους η στιγμή να κάνω κάτι γι' αυτό
Επίσης όποια έχει διάθεση και θέλει ας μου στείλει και φωτο και ότι άλλες πληροφορίες που πιστεύετε οτι χρειάζονται..

Σας ευχαριστώ πολύ και ανυπομονώ

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 18:18, 27-08-09:

ρε γμτ κτι πρεπει να γινεται με τα μειλ.Οταν γραφει καποιος εδω δε μου στελνεται.Τλσπ
Εγω θελω απλα να ξανααναφερω κτι που ειχα ξαναπει.Ολα ειναι θεμα ανθρωπου και οργανισμου.Το ποσο γρινιαρης ειναι ο αλλος,το ποσο αντεχει στην "ταλαιπωρια" και φανταζομαι την επεμβαση που κανει.Εγω το βραδυ που ημουν μεσα στο νοσοκομειο βαριομουν κι εκανα βολτες με τον ορο να περασει η ωρα.Μια αλλη κοπελα ηταν σαν να χε κανει συγκρουση με λεωφορειο.Την ειδα στο διαδρομο,την κρατουσε το αγορι της και ηταν μελανιασμενη αντιθετα με μενα(σε 6 μερες που την ξαναειδα δεν ειχε ΤΠΤ) και ταλαιπωρημενη.Με το που μου εβγαλαν τα σφουγγαρακια,τρεις μερες μετα την επεμβαση,πηγα cinema κι εκανα καθαρισμο στο διαλειμμα της ταινιας στις τουαλετες.Εβγαινα κανονικοτατα εξω και κουβαλουσα κι ενα ταπερακι με τα σιμπραγκαλα μου.Γτι για καποιο καιρο πρεπει να κανεις ανα μια ωρα περιπου καθαρισμο στη μυτη.Τι να εκανα να κλεινομουν μεσα για κανα 15μερο? Θα μπορουσα να γκρινιαξω και να πω διαφορα,αλλα κοιταω το αποτελεσμα.Ειμαι αισιοδοξος ανθρωπος.Ο βοηθος του γιατρού μου ειπε οτι οι αντρες ειναι πολυ γκρινιαρες.Οι γυναικες πολυ σπανια λολ
Θα αναφερω ολα τα ασχημα αυτης της επεμβασης που εγω ειλικρινα δυσκολευομαι να τα θυμηθω..
Το πιο δυσκολο για μενα ηταν οτι δε μπορουσα να αναπνευσω για 3 μερες.Μονο απο στομα.Ηταν λιγο σπαστικο.'Οπως και η διαδικασια να μου βγαλουν τα σφουγγαρακια ηταν οχι επιπονη ,απλα οχι ευχαριστη.Διαρκει ομως δευτερολεπτα.Και μετα ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ και δεν το πολυθυμασαι.
Επισης αισθανεσαι λογω πρηξιματος "βαρια" την περιοχη γυρω απο τη μυτη(σαν ιγμοριτιδα φανταζομαι αν και δεν ειχα ποτε..).Ειδικα οταν ξαπλωνεις το αισθανεσαι περισσοτερο-ειναι σαν να "κατεβαινει" το βαρος.Μεχρι να μου βγαλουν το ναρθηκα ψιλοφοβομουν να ξαπλωσω πλαγια-ενιωθα οτι θα μου "επεφτε" η μυτη στο μαξιλαρι λολ -ηταν λογω πρηξιματος
Τελος για κανα 15μερο ειναι σαν να εχεις κρυολογημα.Αισθανεσαι πονολαιμο,βουιζουν αυτια και εχεις πονοκεφαλο.Και ολα αυτα οχι σε πολυ μεγαλο βαθμο.Το χειμωνα που κρυολογησα και πρηστηκαν οι αμυγδαλες εκει να δειτε πονο.Λογω μυτης δεν ηταν τπτ.Φανταζομαι γι'αυτο επαιρνα και αντιβιωση κατα φαρυγγιτιδας αν θυμαμαι καλα μετα την επεμβαση.Εγω προσωπικα επαιρνα ενα panadol οταν αισθανομουν περιεργα κι εβγαινα,διασκεδαζα,διαβαζα.
Και να τονισω οτι ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ.θα το ονομασω ταλαιπωρια.Σε καμμια περιπτωση πονο.
Ενα θετικο επισης ειναι οτι κυκλοφορεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ με το που σου βγαζουν το ναρθηκακι.Εγω δεν το πιστευα οταν μου το λεγε ο γιατρος.Απλα δε φαινεται η μυτη αμεσως.Μονο αν ειχε καμπουριτσα η αν ηταν στραβη.Οταν ξεπρηστει φαινονται ολα(κι εγω αυτο περιμενω 1μισι σχεδον μηνα μετα-ξεπρηζομαι σταδιακα)

Ανεφερα ολα τα ασχημα μαζεμενα για να ξερει ο καθε ενδιαφερομενος ακομα κι αν δεν ειναι του παραπονου τι ειναι το χειροτερο που τον περιμενει.Ελπιζω να βοηθησα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

petrina 1987

Νεοφερμένος

O petrina 1987 έγραψε στις 16:54, 29-08-09:

Gremlin,sorry, τωρα το είδα. Αθανάσιος Σκούρας λέγεται, και είναι ο γνωστός ΩΡΛ που είχε χειρουργήσει και την Αντζελα Δημητρίου. Σκουφά 19 στο Κολωνάκι το ιατρείο.

Παράθεση

Katerina-Maria

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina-Maria έγραψε στις 11:47, 02-09-09:

λιγο ασχετο αλλα εγω θα το γραψω...χθες που πηγα σε ωρλ για μια ενοχληση στο αυτι,κοιταξε και τη μυτη μου και μου ειπε οτι εχω στραβο διαφραγμα αλλα οχι τοσο που να χρειαζεται εγχειρηση...
ο αδερφος μου πριν 2 χρονια ειχε παιε στο νοσοκομειο κ του ειπε ο γιατρος οτι χρειαζεται εγχειρηση, μετα ομως που πηγε σε ενα στρατιωτικο στην αθηνα του ειπαν οτι δεν χρειαζεται...δεν ξερεςι ποιον να πιστευψεις τελικα

Παράθεση

salvation

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη salvation
H salvation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H salvation έγραψε στις 20:20, 02-09-09:

Γεια σας! Μπορεί κάποιος που είναι ευχαριστημένος από την ρινοπλαστική του να μου δώσει κάποιο όνομα γιατρού? Δεν ξέρω κανέναν και θα ήθελα μέχρι τα Χριστούγεννα να καταλήξω κάπου! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

elenadi πόσο σου κόστισε η επέμβαση?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 03-09-09 στις 17:51. Αιτία: merge
Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 13:55, 12-09-09:

γεια σας παιδια!

εγω την τριτη εκανα ρινοπλαστικη-διαφραγμα στο Ιασω general στον γνωστο γιατρο της elenadi!

ολη την ιστορια θα την γραψω σε λιγο αλλα θελω να πω:ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΝΟ!!!ενταξει εχει λιγο πονο αλλα οχι σαν κατι που διαβασα εδω μεσα οτι δεν εχει πονο!!!

Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 15:49, 12-09-09:

εγω εγραψα λεπτομερως ολη τη διαδικασια-ακριβως το τι ενιωσα στο τελευταιο μου μηνυμα.
αλλα τονισα οτι ειναι θεμα ανθρωπου και οργανισμου και το τι επεμβαση κανει.εγω εκανα μονο πλαστικη.δεν πονεσα,απλα ταλαιπωρηθηκα.ενιωσα σαν να ειμαι κρυολογημενη,με πονο στο λαιμο.αυτα μπορει καποιος να τα πει και πονο.το πιο δυσκολο ειναι μεχρι να βγουν τα ταμπον.και τα παντα ειναι θεμα θετικης αντιμετωπισης.Εγω ετσι προσπαθω να αντιμετωπιζω τα παντα στη ζωη μου.και το ρουφηγμα της μυτης για να στην καθαρισουν μπορει καποιος να το πει πονο.εγω το λεω απλα δυσαρεστο.οπως και το οτι νιωθεις τη μυτη σου να ζυγιζει κανα τονο,ειδικα οταν ξαπλωνεις θα μπορουσε καποιος να το πει πονο-εγω το λεω σπαστικο που συμβαινει.πονο λεω οτι περασα το καλοκαιρι οταν εκαψα το ποδι μου στην εξατμιση μηχανης και δε μπορουσα να περπατησω για δυο εβδομαδες.εκει να δεις πονο.
giorgali καλη τυχη απο εδω και περα.θελει λιγο υπομονη.να παιρνεις panadol για πονοκεφαλο,πονολαιμο.μην παιρνεις τα παυσιπονα του νοσοκομειου γτι ειναι πολυυυυ βαρια..
παυσιπονα εγω επαιρνα για δυο εβδομαδες το πολυ.υπομονη εεεε!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:13, 12-09-09:

Εγώ θα πάω την Πέμπτη να την κάνω, μιας και τελικά έχω και πρόβλημα με το διάφραγμα (πράγμα που εξηγεί πολλές δυσκολίες στην αναπνοή που είχα κατά καιρούς). Μη με τρομάζετε ρεεεε

Στο Ιασώ general έχει wifi?

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 16:30, 12-09-09:

καλησπερα και απο εμενα!!! και εγω σκεφτομαι να κλεισω ραντεβου για την επεμβαση μεστις επομενες μερες...βεβαια ο γιατρος οταν πηγα μου ειπε οτι δεν χρειαζομαι ρινοπλαστικη...εγω παλι λεω οτι χρειαζομαι....δεν ειναι οτι εχω τεραστιο προβλημα αλλα δεν αισθανομαι εγω ωραια με τον εαυτο μου..(ε και η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει στο παρελθον καποια σχολιακια για την μυτουλα μου..) πριν εβλεπα καποια βιντεακια στο youtube κατι σαν journal απο κοπελες που εκαναν την επεμβαση και την πορεια της υγειας και της εμφανισης τους απο την πρωτη κιολας μερα μεχρι την μερα που βγαλανε το ναρθηκακι....χμ...λιγο το μελανιασμα τους με τρομαξε αλλα το αποτελεσμα σε ολες ηταν πολυ ωραιο!!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:37, 12-09-09:

kitkat γιατί δεν δημοσιεύεις κανένα τέτοιο βιντεάκι να δούμε κι εμείς; Ενδιαφέρον ακούγεται...
(θα πατήσεις "Απάντηση" και μετά θα το δημοσιεύσεις με το κουμπάκι )

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 16:42, 12-09-09:

μμ...ελπιζω να το κανα σωστα.. !

http://www.youtube.com/watch?v=lHQg_7Mf3VQ και αυτο ειναι κατι παρομοιο...

ουπς!!!! thanx Λια!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 12-09-09 στις 17:17. Αιτία: ένωση διαδοχικών μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elenadi

Νεοφερμένος

H elenadi έγραψε στις 17:05, 12-09-09:

Με makeup δεν φαινόταν τίποτα.Κι ακόμα και μαύρη να είσαι, όπως μια κοπέλα που είδα.Μετά από 6 μέρες έχουν φύγει.
Καλή τύχη Michelle και kitkat! Όλα θα πάνε καλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 12-09-09 στις 17:16. Αιτία: greeklish
Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 17:38, 12-09-09:

νασαι καλα elenadi !!! ελπιζω να αποδειχτει και ο γιατρος καλος....δυστυχως δεν μπορω να κατεβω αθηνα και θα κανω εδω την επεμβαση (θεσσαλονικη) σε ωρλ ....μακαρι να πανε ολα καλα για ολους εμας τους "ενδιαφερομενους"..

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 17:52, 12-09-09:

elenadi γενικα το ειπα βρε απλως το εγραψα να ξερουν οτι εχει πονο,οχι πολυ αλλα εχει!εγω δεν ειχα ξανακανει χειρουργειο ποτε στην ζωη μου και μπορει να μου φανηκε ετσι!

αληθεια ακομα δεν μπορω να αναπνευσω απο την μυτη,κανω πλυσεις καθε μια ωρα αλλα εχει αιματα και δεν μπορω να αναπνευσω!σε ποσες μερες θα πλυθουν και θα φυγουν τα αιματα απο τα ρουθουνια και θα αναπνευσω κανονικα απο την μυτη?

τα ραμματα θα φυγουν απο μονα τους νομιζω δεν στα βγαζει ο γιατρος,ετσι δεν ειναι?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:56, 12-09-09:

Αίματα;;;
Μήπως να επικοινωνήσεις με το γιατρό; (Αν και απ'όσο ξέρω είναι εξωτερικό μέχρι την τετάρτη )

elenadi ευχαριστώ!! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 18:15, 12-09-09:

την τριτη 8 του μηνος ειχα κλεισει χειρουγειο στο ΙΑΣΩ για ρινοπλαστικη-διαφραγμα!!!
στις 7 το πρωι παω στο ΙΑΣΩ μου κανουν εξετασεις και κατα τις 8 με στελνουν στο δωματιο,σε 10 λεπτα ηρθε το παιδι με το φορειο να με παρει!!!ξεκιναω να βγαζω τα ρουχα μου (γινομαι ασπρος και ..να η πρωτη λιποθυμια).Μετα απο λιγο σηκωνομαι βαζω και τα υπολοιπα ρουχα,καθομαι στο φορειο και παμε............για χειρουργειο!!!(εγω κατασπρος και να κοιταω σαν χαζος γυρω-γυρω)

στο χειρουργειο μου βαζουν αναμεσα στα ποδια και που εβγαζε ζεστο αερα και ο αναισθησιολογος μου πιανει την κουβεντα,μετα ερχεται ο γιατρος και μου λεει "Γιωργο ετοιμος για την εγχειρηση?" μετα δεν θυμαμαι τιποτα αλλο!!!

απο τις 8.30 μεχρι τις 12.30 με ειχαν στο χειρουργειο!!!μετα το μονο που θυμαμαι ηταν να με ξυπναει ο γιατρος,κοιταω δεξια αριστερα για να σω που ειμαι (θυμαμαι ηταν μια κοπελα δεξια και μια αριστερα που ειχαν κανει και αυτες ρινοπλαστικη γιατι ειχαν γαζες στην μυτη.

μετα απο την ναρκωση θυμαμαι μονο εναν εμετο που εκανα οταν με εβαλαν στο κρεβατι του δωματιου και μετα συνεχεια υπνο απο την ναρκωση!

κατα τις 16.00 ανοιγω τα ματια και κοιταω την αδελφη μου που ειχε ερθει και μου ειχαν βαλει μασκα οξυγονου (βοηθαει πολυ στην αναπνοη στην αρχη) και καθε ωρα για 15λεπτα μου εβαζαν παγο στα ματια για να ξεπριστω!

αργοτερα σηκωθηκα απο το κρεβατι στην καρεκλα για αρχη και μετα κανονικα βαλτες στον διαδρομο(παντως οατν περπατησεις σου φευγει η ναρκωση και νιωθεις καλυτερα)

την απομενη μερα ηρθε ο γιατρος με ειδε λιγο κια μετα πηρα εξιτηριο!!!

τωρα αναπνοη μονο απο το στομα λιγο ενοχλητικο αλλα σαν την πεταλουδα στο νοσοκομειο οχι!!!

ναι σταζει αιμα απο την μυτη οταν την πλενω λιγο αλλα με βουλωνουν και δεν μπορω να αναπνευσω!

εσεις αναπνευσατε κατευθειαν μολις σας εβγαλαν τα ταμπον?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:22, 12-09-09:

Γιώργο, ευχαριστούμε που παρέθεσες κι εσύ την εμπειρία σου, είναι πολύ χρήσιμο να ξέρουμε τι να περιμένουμε όσοι δεν την έχουμε κάνει ακόμα!!

(αν και ομολογώ ότι με τρόμαξες λίγο )

εσεις αναπνευσατε κατευθειαν μολις σας εβγαλαν τα ταμπον?
Αυτό θα ήθελα κι εγώ να το γνωρίζω... Είχα την εντύπωση πως κανονικά αναπνέεις αμέσως...

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 18:26, 12-09-09:

συνεχιζω.........

χθες πηγα να μου βγαλουν τα ταμπον!!!ειναι οτι χειροτερο μου εκαναν!!!καθησα στην καρεκλα ερχεται η κοπελα και μου κανειμιαμε δυναμη να βγουν τα ταμπον!!!πολυ πονος και μετα πηρε μια μαλακια που ρουφαγε και μου ρουφαγε τα αιματα αλλος πονος απο εκει!μετα επειδη ειχα γινει ασπρος μου λεει καστε λιγο στο κρεβατι (ειχε εκει διπλα ενα κρεβατι).Μετα μου εβαλε δυο φορες ενα βαμβακι με κατι που ειχε βαλει πανω για να σταματησει η αιμοραγια.

αυτα ειναι αυτα που εχω περασει μεχρι τωρα!!!

μην φοβασαι καθολου

απλως εγω εγραψα την δικια μου εμπειρια!

μην ξεχνας ομως:
1.εκανα για πρωτη φορα χειρουργειο
2.φοβαμε τα νοσοκομεια γενικως
3.δεν ειμαι ψυχραιμος!

εγω παντως δεν αναπνεω ακομα απο την μυτη ειναι μπουκωμενη!θα μας πει η elenadi αν ειναι αν οταν εβγαλε τα ταμπον ανεπνεε κανονικα απο την μυτη?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:37, 12-09-09:

Α, μόλις χτες τα έβγαλες τα ταμπόν; Περίεργο, υποτίθεται ότι βγαίνουν σε 2 μέρες από την εγχείριση (μπορεί βέβαια και να θυμάμαι λάθος )
Κι εμένα η πρώτη μου εγχείριση ever θα είναι
Το καλό είναι ότι δεν φοβάμαι καθόλου τα νοσοκομεία και το θέμα το αντιμετωπίζω με τόση ψυχραιμία μέχρι στιγμής που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ...επιπολαιότητα
Αν και όταν διαβαζω εμπειρίες σαν τη δική σου, με πιάνουν για λίγο οι φόβοι μου

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 18:51, 12-09-09:

τα ταμπον βγαινουν παντα 3 μερες μετα το χειρουργειο!

Παράθεση

kitkat

Νεοφερμένος

H kitkat έγραψε στις 19:02, 12-09-09:

να κανω μια ερωτησουλα giorgali??? την μυτη σου για το πως θα ειναι μετα στο εδειξε στο Pc??? η απλα σου ειπε πως πρεπει να γινει?

Παράθεση

giorgalis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O giorgalis έγραψε στις 20:34, 12-09-09:

εμενα δεν μου την εδειξε στο pc και ουτε ηθελα γιατι αυτα ειναι βλακειες για μενα!!!

αν πας στον ιδιο γιατρο που ειναι στο κολωνακι τοτς ειναι κορυφη και να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι και να μην σου κανει την τελεια μυτη κανενας δεν θα στην εκανε καλυτερη!

παντως κοιταει φωτο και χαρακτηριστικα προσωπου πριν κανει την εγχειρηση!

εγω δεν εχω βγαλει το ναρθηκα ακομα αλλα απο οτι μου ειπαν μου την εχει σηκωσει πολυ λιγο και σιγουρα θα μου εχει βγαλει το καμπουρακι!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:18, 15-09-09:

giorgalis πώς πάει;

Εγώ σήμερα είδα εφιάλτη ότι πήγα λέει να την κάνω και δεν με έπιανε με τίποτα η νάρκωση Άντε, 2 days to go...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους