Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 77,664 εγγεγραμμένα μέλη και 3,028,072 μηνύματα σε 91,600 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 897 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ρινοπλαστική

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ForHope
Ο ForHope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O ForHope έγραψε στις 19:42, 28-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από ForHope
Είμαι 16 μέρες χειρουργημενος κοιταζοντας το αριστερό προφίλ βλέπω ότι το ακρορινιο από πλάι πέφτει λίγο ενώ από την άλλη πλευρα του προφίλ είναι σηκωμένο κανονικά..λετε να είναι λογο πρηξηματος αυτά? Το είχε πάθει κανείς?
;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο ForHope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O ForHope έγραψε στις 14:32, 01-12-14:

Γνωριζει κανεις αν το χασμουριτο επηρεαζει τη μυτη αρνητικα η στο να ξεχειλωσει τα ρουθουνια;Χασμουριεμε και επειδή με τραβάει η μύτη μου...κραταω με το χέρι μου το στομα μου για να μην ανοίγει πολύ και ταυτόχρονα πιέζω και τα ρουθούνια μου από το πλάι να κλείνουν γιατί ανοίγουν και αυτά στο χασμουριτο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ForHope : 01-12-14 στις 15:20.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ovelix360
Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ovelix360 έγραψε στις 18:07, 02-12-14:

Απο όσα έχω διαβάσει, έχω καταλάβει οτι η παραμονή στην κλινική είναι για ενα βράδυ και μετά κάποιος επιστρέφει στο σπίτι ή στο ξενοδοχείο του.
Αν κάποιος θελήσει να παραμείνει και 2ο βράδυ στην κλινική "για περισσότερη ασφάλεια", πόσο μπορεί να κοστίζει πάνω-κάτω η επιπλέον ημέρα? Εξαρτάται βέβαια απο την κλινική αλλά αν το κόστος είναι προσιτό, είναι και προτιμητέο.

Παράθεση

maraki588

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki588
H maraki588 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki588 έγραψε στις 03:12, 03-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από ovelix360
Απο όσα έχω διαβάσει, έχω καταλάβει οτι η παραμονή στην κλινική είναι για ενα βράδυ και μετά κάποιος επιστρέφει στο σπίτι ή στο ξενοδοχείο του.
Αν κάποιος θελήσει να παραμείνει και 2ο βράδυ στην κλινική "για περισσότερη ασφάλεια", πόσο μπορεί να κοστίζει πάνω-κάτω η επιπλέον ημέρα? Εξαρτάται βέβαια απο την κλινική αλλά αν το κόστος είναι προσιτό, είναι και προτιμητέο.
Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο και με κρατησαν 3 βραδια...τωρα δεν ξερω πως λειτουργουν τα ιδιωτικα αλλα εχω την εντυπωση οτι και εκει την 4η μερα βγαινεις...

Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 13:49, 03-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από maraki588
Εγω την εκανα σε δημοσιο νοσοκομειο και με κρατησαν 3 βραδια...τωρα δεν ξερω πως λειτουργουν τα ιδιωτικα αλλα εχω την εντυπωση οτι και εκει την 4η μερα βγαινεις...
ένα βράδυ έκατσα σε ιδιωτική και πλήρωσα 500ευρω και ήθελαν και το βιβλιάριο υγιας μου που ήταν του δημοσιου αλλιώς νομίζω άμα δεν είχα καθόλου ασφαλιση παραπάνω θα ηταν

Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 23:21, 08-12-14:

Μετά απο ποσο καιρο σας άρεσε το αμφας της μύτης σας,γιατιι εμένα ακομα δε μαρεσει (28 μερες μετα την ενχειρηση)και κάτι ακομα καθώς κοιτάζω γενικά νιώθω στη μύτη μου απο μπροστά απο το ακρορινιο λες και υπαρχει μια πατάτα και όπου παω το βλέπω η το αισθανομαι με τα μστια για να το πω καλύτερα βέβαια αυτό το είχα και πριν τη ρινοπλαστική ,πριν την ρινοπλαστική ίσως θα εβλεπα-ειχα την αισθηση του στραβού κοκκαλου αλλά τώρα που ισιωσε έχω την αισθηση του μπροστινού ακρορινιου, δε ξέρω ίσως επειδή είναι ακομα πρησμένο, μικρός δηλαδή απο τα 17 και κατω δεν ειχα την αισθηση του ακρορινιου ή της ράχης .Αισθανεται η αισθανόταν κανείς κάτι ανάλογο? Και αυτή η αισθηση είναι ότι το χειρότερο γιατί με το που ξυπνάω το πρωί βλέπω αυτή τη πατάτα και μου χαλάει όλη τη μέρα με αποτέλεσμα να ειμαι συνεχεια κατσουφιασμρνος ,αρνητικός και δε μπορεί να ησυχάσει η ψυχή μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ForHope : 08-12-14 στις 23:26.
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 21:33, 15-12-14:

Παιδιά τι γίνετε? Πως πάει όσοι έχουν κάνει επεμβαση προσφατα ? Εγώ ειμαι ένα μήνα και 4 μέρες χειρουργημενος και ειμαι ακομα πρισμενος από μπροστά..βαρεθηκα και κουράστηκα να περιμένω να περάσει ο καιρός για να ξεπρηστω,δεν περνάνε οι μέρες ...νιωθω λες και πέρασε αιωνας..

Παράθεση

maraki588

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki588
H maraki588 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H maraki588 έγραψε στις 00:30, 19-12-14:

γεια σας παιδια....εγω εχω ξεπριστει αλλα συνεχιζω ν νιωθω αδιαθεσια κ ν εχω πονοκεφαλους ...εχει κανεις κατι αντιστοιχο?1 μηνασ και μια εβδομαδα εχει περασει...κ εγω βαρεθηκα...
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 01:41, 20-12-14:

Μαρακι και εμένα με πιάνει ώρες ώρες κάνας πονοκέφαλος,ξεπρηστηκες εντελώς εσύ ή πιστεύεις θα ξεπρηστης κι άλλο?Μέχρι στιγμης είσαι οκ με το αποτέλεσμα ? Ικανοποιημένη ? Ευχαριστημένη ? Υπερευχαρηστημενη? Γιατί εγώ μέχρι στιγμης δε ξετρελαθηκα κιολας
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 01:48, 28-12-14:

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει κανα λινκ να διαβάσω,να δω για να μάθω με λεπτομέρειες πως γίνεται η ρινοπλαστική και γενικά να μάθω πράγματα όπως για παράδειγμα για να μικρύνει και να λεπτυνει το ακρορινιο πως πρέπει να επέμβουμε στη μύτη μας και τέτοια θέματα περί αλλαγής της μύτης .Είδα στο γιουτιουμπ κάποια πράγματα αλλά δε μπόρεσα να βοηθηθω .Οποιος ξέρει ας με βοηθησει παρακαλώ
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 04:15, 30-12-14:

Παιδιά όσοι έχετε κάνει ρινοπλαστική από πια μέρα και μετά άρχισε να σας αρέσει το αμφας της μύτης σας;Είναι σημαντικό για μένα να ξέρω, ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

christeen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christeen
H christeen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H christeen έγραψε στις 23:22, 01-01-15:

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι για επαναληπτική ρινοπλαστικη κ επειδή είμαι δύσκολη περίπτωση (στραβό διάφραγμα) θα το εκτιμούσα αν έχετε κάποιον καλο να προτείνετε και με προσωπικό μήνυμα !! Κυρίως είμαι μεταξύ γνωστου γιατρου στη Γλυφάδα κ γνωστης γιατρου στον Πειραιά-μετροπολιταν! Ευχαριστω πολυ!!
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 03:13, 02-01-15:

Καλησπερα παιδιά , εχωντας περάσει ενάμιση μήνας από την επεμβαση που έκανα ,ρινοπλαστική και διάφραγμα ,καταλήγω στο συμπερασμα ότι το αμφας μου παραμένει μεγάλο, ξέρω μεν βέβαια ότι είναι πολύ νωρις για αυτά που λέω αλλά επειδή ξέρω τον ευατό μου ειμαι σίγουρος ότι παρολου που θα ξεφουσκώσει η μύτη κι άλλο πάλι σαν πατάτα θα είναι..βεβαια είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από πριν αλλά σε καμία περίπτωση το αποτέλεσμα δε θα είναι ικανοποιητικό για μενα οπότε ο γολγοθάς συνεχιζεται θέλωντας επανενχειρηση ...δεν ψάχνω το τέλειο αλλά κάτι που να με ικανοποιεί...τελικα οι γιατροι το αμφας δε το πολυπειραζουν και έχω καταλήξει ότι αυτοί που το αμφας τους ειναι καλό δηλαδή δεν ειναι ούτε φαρδη ούτε φουσκωτο και έχουν μόνο μια καμπουριτσα ειναι τυχεροι γιατί αυτό διορθώνεται εύκολα..
Πάντως παιδιά καθώς έψαχνα στις ιστιοσελιδες διαφόρων γιατρών για να δω ρινιπλαστικες πριν και μετά έπεσα σε μια φωτο που η αλλαγή είναι τοσο μεγάλη( προς το καλυτερο πάντα) που πιστεύω ότι αυτό το αποτέλεσμα δε μπορεί ούτε ο υπολογιστης δε μπορεί να στο βγάλει . Παρακάτω παραθέτω ένα σύνδεσμο για να δείτε την τεράστια διαφορα, ελπίζω να επιτρέπεται και να μη θεωρηθεί διαφημιση..ειναι η κύρια φωτογραφία που έχει..η κοπέλα πρέπει να πεταει από τη χαρά της..ισως ότι καλύτερο έχω δει χωρίς να θέλω να διαφημίσω πάντοτε...
http://kolliasrhinoplasty.gr/?page_id=321
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ForHope : 02-01-15 στις 03:55.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ευαγγελία2705

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευαγγελία2705
H Ευαγγελία2705 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ευαγγελία2705 έγραψε στις 10:45, 04-01-15:

καλημέρα Whiterday. Σου γράφω γιατί απ΄ ότι κατάλαβα έχουμε ( είχαμε ) παρόμοια μύτη και προβλήματα. μένω θεσσαλονίκη. δεν θα ήθελα να κατέβω αθήνα για την επέμβαση που σκέφτομαι να κάνω. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις πού την έκανες και πόσο σου στοίχισε σε προσωπικο μηνυμα ;σε ευχαριστώ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-01-15 στις 15:10. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

ELVE

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ELVE
H ELVE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ELVE θετικη σκεψη!!!!!!!!!!!!!! έγραψε στις 01:51, 05-01-15:

Αγαπητέ, έχεις πολύ δρόμο ακόμη, αργεί να ξεπρηστεί. Εγώ ενάμιση χρόνο μετά και ακόμη ξεπρήζομαι.
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 12:41, 06-01-15:

Μακάρι τι να πω...
Παράθεση

Ευαγγελία2705

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευαγγελία2705
H Ευαγγελία2705 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ευαγγελία2705 έγραψε στις 12:47, 06-01-15:

παιδιά καλημέρα. πειτε μου σας παρακαλώ σε προσωπικο μηνυμα ,1-2 καλούς πλαστικούς στη θεσσαλονίκη. μένω θεσσαλονίκη και προτιμώ να την κάνω εδώ την ρινοπλαστική. οτιδήποτε και αν συμβεί να είμαι κοντά στον γιατρό που θα με αναλάβει.
ευχαριστώ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-01-15 στις 15:09. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

sevi_lol

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sevi_lol
H sevi_lol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H sevi_lol έγραψε στις 22:28, 06-01-15:

Γειά σας παιδιά ενδιαφέρομαι για 2η ρινοπλαστικη γτ η πρώτη είναι αποτυχημένη!έχει κάνει κάποιος από εσάς και έμεινε ικανοποιημενος?
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 00:00, 07-01-15:

Sevi σου στέλνω προσωπικο μύνημα δες το μια
Παράθεση

ELVE

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ELVE
H ELVE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ELVE θετικη σκεψη!!!!!!!!!!!!!! έγραψε στις 20:03, 07-01-15:

Καλησπέρα σε όλους.Ψαχνω γιατρο για 2η ρινοπλαστική.Μηπως έχει κάποιος εμπειρία από τους γιατρούς Κόλ@ια Κ@σίμη Κερ@μιδα ??? Οι όποιες απαντήσεις να σταλούν σε πμ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 08-01-15 στις 15:06. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

Lena23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lena23
H Lena23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Lena23 έγραψε στις 21:58, 10-01-15:

Γεια σας ενδιαφέρομαι κ εγώ για επανορθωτικη ρινοπλαστικη οποίος γνωρίζει εξειδικευμενο γιατρό σε Αθήνα ας στείλει μήνυμα.
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Animus99
H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 12:42, 11-01-15:

Καλησπερα παιδια!!!Θελω να σας ρωτησω δυο πραγματα..Αρχικα,ειναι φυσιολογικο να με ποναει το κοκκαλο στο σημειο που ηταν η καμπουριτσα και στα πλαινα οπου εγιναν οι οστεοτομιες??Και δευτερον,υπαρχει περιπτωση να παθει κατι γενικοτερα η μυτη επειδη γελασα σημερα μερικες φορες(οχι κατι τρομερο) αν και φοραω το ναρθηκακι ακομα??
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 14:25, 11-01-15:

Για το γέλιο όχι δε θα πάθεις τίποτα ,για το κόκκαλο που λες δεν το γνωρίζω πάρε τηλεφωνο τον γιατρό σου!! Στειλε μου και ένα προσωπικο μύνημα να μου πεις σε πιο γιατρό πηγές αν θελεις
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H Animus99 έγραψε στις 00:02, 16-01-15:

Για το γνωστο 'γρουμπουλακι' στη μυτη τι εχετε να πειτε απο προσωπικη εμπειρια???οι μαλαξεις βελτιωνουν την κατασταση?
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 23:41, 21-01-15:

Ρε παιδιά να ρωτήσω, το έχω ξαναρωτησει βέβαια αλλά δε βρήκα ανταπόκριση...γενικα οταν έχω τα ματια μου ανοιχτά και κοιτάω γενικά και αόριστα σαν να βλέπω ένα κομμάτι τις μύτης μου να το πω ? Σαν να νιώθω ένα κομμάτι της μύτης μου απο μπροστά? Πως να το εξηγήσω τώρα..οταν έχω ανοιχτά τα ματια μου και κοιτάω οπουδήποτε σαν να νιώθω στο βλέμμα μου ένα κομμάτι της μύτης μου και αυτό με ενοχλεί αφάνταστα γιατί μου θυμίζει ότι η μύτη μου δεν είναι κανονική αλλά ακομα φουσκωτη!! Οταν ήμουν μικρός δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, από τα 17 και μετά καθώς είχα μεγάλη μύτη αρχισα να νιώθω να αιστανομαι αυτό που σας περιγράφω..αφου έκανα ρινοπλαστική έγινε καλύτερη η μύτη μου αισθητικα αλλά εγώ δεν έμεινα ικανοποιημένος λόγο του ότι από μπροστά όλο το αμφας είναι φουσκωτο, σαφώς μεν καλύτερη η μύτη μου αισθητικα αλλά για μένα καθόλου ικανοποιητικό , μετα την ρινοπλαστικη αυτο που σαν να ενιωθα ενα κομματι της μυτης μου μειωθηκε σε καποιο βαθμο αλλα ακομα υπαρχει, δηλαδη ακομα αιστανομαι ότι βλέπω ένα κομμάτι της μύτης μου αλλά μικρότερο κομμάτι..νιωθω στο βλέμμα μου σαν να βλέπω ένα κομμάτι της μύτης μου αλλά μικρότερο κομμάτι πλέον..σαν να βλέπω μια σκιά μικρότερη από πριν ,εμένα με ενοχλει αυτό το πρόβλημα που σας περιέγραψα γιατί μου θυμίζει ότι δεν έχω κανονική μύτη και ρίχνει τη ψυχολογία μου αφάνταστα , σε σημείο που δε μπορώ να ησυχάσω..ειχε κανείς από εσας το ιδιο πρόβλημα? Ε δε γίνεται μόνο εγώ να το έχω...οποιος μπορεί ας με βοηθησει παρακαλώ ...δε ξέρω τι να κανω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ForHope : 22-01-15 στις 00:00.
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O ovelix360 έγραψε στις 12:00, 27-01-15:

Γειά σας και πάλι.
Μια ακόμη ερώτηση που δεν έχω δει ακόμη. Τι γίνεται στην περίπτωση που θέλετε να φιλήσετε το έταιρον ήμισυ σας ? Εννοώ στο στόμα που οι μύτες πιθανόν να ακουμπάνε η μια στην άλλη, και οχι σταυρωτά στα μάγουλα όπου εκεί είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Οι γιατροί έχουν κάποια άποψη ή θα πρέπει να γίνεται αποχή? και πότε θα πρέπει να φιλήσει κάποιος "με ασφάλεια"?
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 23:25, 01-02-15:

Να ρωτήσω αν το ένα ρουθούνι φαίνεται πιο σηκωμένο από το άλλο η πιο ανιιχτο απο το αλλο καπως ετσι τότε αυτό γίνετε να διορθωθεί στη δεύτερη επεμβαση? Του έχει τιχει κανενος αυτό? Οποιος ειναι σίγουρος και ξέρει ας απαντησει ευχαριστώ!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ForHope : 02-02-15 στις 00:29.
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 14:50, 09-02-15:

Ας δωσω και εγω μερικες συμβουλες από την μεχρι τωρα εμπειρια μου!! 1)καλο είναι, αν νιώθετε ότι πονατε τις επομενες μερες μετα την επεμβαση,να παιρνετε παυσίπονα(εγω επαιρνα παυσίπονα ακομα κι όταν φορουσα το ναρθηκα γιατι με ποναγαν οι οστεοτομες και ενιωθα βαριδι τη μυτη μου) 2) να παρετε καποιο συμπλήρωμα διατροφης για γρηγοροτερη αποκατασταση 3) μετα την αφαιρεση του ναρθηκα και αν εχετε κανει δυσκολη και πολυπλοκη εγχειριση,είναι απαραιτητο να κανετε μασαζ και μαλαξεις στη μυτη..και είναι ανακουφιστικο και βοηθαει να ομαλοποιηθεί η περιοχη 4) αρκετες πλυσεις την ημερα 3-4 φορες 5) για δυο εβδομάδες μετα την επεμβαση προσπαθειστε να κοιμαστε ανασκελα,όχι μπρούμυτα,ουτε δεξια και αριστερα 6)οποιος εχει κανει και κογχες,να είναι προετοιμασμένος για αρκετο πονο στους καθαρισμούς από τον ωρλ..εγω σφαδαζα στην κυριολεξια και τις 4 φορες που μου εκανε μεχρι να βγαλει όλα τα υπολείμματα από μεσα,χωρια που μου την ματωσε την τελευταια φορα...αυτά σε γενικες γραμμες..αν θυμηθώ κατι άλλο,θα επανελθω!!
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

O ovelix360 έγραψε στις 15:58, 09-02-15:

Animus99 έχεις πμ.!
είναι απαραιτητο να κανετε μασαζ και μαλαξεις στη μυτη
Αυτά υποθέτω σου τα δείχνει ο γιατρός πως να τα κάνεις?

αρκετες πλυσεις την ημερα 3-4 φορες
Είναι αυτό που λένε οτι βάζεις τον ορό απο την μύτη, τον ρουφάς και τον φτύχεις απο το στόμα? Μπλιάχ...με την σκέψη μόνο!

Ο καθαρισμός στις κόγχες κάθε πότε γίνονταν?
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 00:24, 10-02-15:

Animus99 έχεις πμ.!

Αυτά υποθέτω σου τα δείχνει ο γιατρός πως να τα κάνεις?

Είναι αυτό που λένε οτι βάζεις τον ορό απο την μύτη, τον ρουφάς και τον φτύχεις απο το στόμα? Μπλιάχ...με την σκέψη μόνο!

Ο καθαρισμός στις κόγχες κάθε πότε γίνονταν?
Ναι αν και τις πρωτες μερες μετα την αφαιρεση του ναρθηκα πονας με το παραμικρο αγγιγμα και δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα...εγω προσωπικα όταν εβαζα τον ορο και ρουφαγα,δεν εφτυνα τιποτα από το στομα..το απορροφουσε ολο η μυτη περιέργως...ο καθαρισμος στις κογχες γινεται ωσότου καθαρισει τελειως η μυτη από τα κακαδακια-εξ ου και η χρηση του ορου και των ρινοσπρει..εγω περασα αυτό το βασανο 4 φορες..
Παράθεση

olgak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olgak
H olgak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H olgak έγραψε στις 11:21, 11-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από koni206
Καλησπερα σ ολους τους χρηστες απο ενα νεο μελος!!
Την περασμενη Παρασκευη 27/3 εκανα ρινοπλαστικη και διαφραγμα. Αυτο που με ενδιεφερε κ μπηκα στη διαδικασια ηταν να απαλλαξω τη μυτη μου απο ενα καρουμπαλακι που ειχε κ επ ευκαιριας εκανα κ το διαφραγμα. Οπως σας ειπα λοιπον, δεν ηθελα ουτε καμια ριζικη αλλαγη, ουτε να αλλαξω το μεγεθος της ή να τη σηκωσω. Με ενδιεφερε απλα να φυγει αυτο που οι γιατροι λενε υβος. Επειδη ενας θειος μου ειναι γιατρος του ζητησα να μου βρει εκεινος τον καταλληλοτερο που θεωρει για να με χειρουργησει, κ με εστειλε σε καποιον ωριλα, που χωρις να πουμε κ πολλα με εξετασε κ μ ειπε πως ολα οκ, κ πως θα φυγει πληρως ο υβος. Κανω λοιπον την επεμβαση κ ολα καλα. Γαζες, ναρθηκας κ εγω να ειμαι περδικι. Καθολου πονος, ουτε μελανιασμενα ματια-ζυγωματικα. Το σχημα της μυτης λογω του ναρθηκα δεν το εβλεπα. 2 μερες μετα την επεμβαση, Κυριακη 29/3, βγαζω τις γαζες και παιρνω εξιτιριο. Εκεινη τη μερα ετρεχε αρκετο αιμα, κατι λογικο απ οτι μου ειπαν. Την επομενη το αιμα ειχε σταματησει κιολας. Τριτη 31/3 παω στο γιατρο, ο οποιος με εξεταζει, μου λεει πως ολα πανε κατ ευχην και μου βγαζει το ναρθηκα. Και κοιτιεμαι για πρωτη φορα στον καθρεφτη για να παθω το πρωτο σοκ. Η μυτη μου ειναι καπως πρησμενη και μελανιασμενη βεβαια, αλλα ο υβος δεν εχει φυγει!! Εχει μειωθει συγκριτικα με αυτο που ηταν, αλλα υπαρχει!! Ο γιατρος μου λεει υπευθυνα πως θα φυγει εντελως. Πως ειναι πρηξιμο και πως θα ξεπρηστω σε 1 μηνα περιπου, ενω η οριστικη μορφη της μυτης μου θα ειναι σε 6 μηνες. Σημερα Σαββατο 4/4, δεν εχω ιχνος μελανιασματος. Η μυτη μου φαινεται πρησμενη στους οικειους μου, αλλα αμφιβαλλω αν θα το παρατηρουσε ενας αγνωστος. Μαλιστα εχω ακουσει και σχολιο '' τι ακριβως αλλαξες; ''Οπως φανταζεστε εχω αγχωθει αρκετα για το αν το καρουμπαλακι αυτο ειναι πρηξιμο ή αν ειναι ετσι η τελικη μορφη της. Σκεφτομαι να επισκεφτω κ αλλο πλαστικο για μια δευτερη αποψη. Παρακαλω, αν καποιος εχει αποψη ας μπει στον κοπο να τη γραψει. Και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.

kalispera!!!exw kleisei 2 mines apo tin epemvasei tis rinoplastikis...i muti mou einai akoma prismeni se kapoia simeia..h kampoura den exei fugei entelws..exei meiwthei polu apo thn arxiki alla den einai oloisia i muti m...stin diki sou periptwsei ti egine m tin kampoura?
Παράθεση

snoopy_87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoopy_87
H snoopy_87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H snoopy_87 έγραψε στις 20:28, 11-02-15:

Καλησπέρα κι από μένα...
Θα ήθελα να πω στον ForHope... μάλλον έχει κολλήσει το μυαλό σου στο πώς είναι η μύτη σου, γιαυτό και νομίζεις ότι την βλέπεις συνέχεια στο βλέμμα σου κλπ. Πολύ άγχος θεωρώ, ηρέμησε λίγο και όλα θα φτιάξουν με το πέρασμα του χρόνου. Επίσης μήπως ζητάς κάτι ξένο για το πρόσωπό σου κι ο γιατρός φρόντισε να μη σου βάλει άλλη μύτη αλλά να διορθώσει τη δική σου; Φιλικά πάντα.
Τώρα σε γενικές γραμμές με τις απορίες που διαβάζω, αρχικά βλέπω πολλούς υποψήφιους για 2η επέμβαση... Θα πρότεινα να είστε σίγουροι ότι τη χρειάζεστε και να επιλέξετε προσεκτικά το γιατρό, μια δεύτερη επέμβαση είναι δυσκολότερη για τον γιατρό από την πρώτη και πρέπει να έχει περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος από την πρώτη.
Ο πόνος και το πρήξιμο που ρωτάτε αρκετοί, κρατάνε πολύ... Ένα χρόνο σίγουρα πρήξιμο, ανάλογα βέβαια και την επέμβαση κ τον άνθρωπο.
Εγώ είχα κάνει επίσης κόγχες, καθαρισμό έκανα 3-4 φορές, μαρτυρικό πραγματικά, αλλά μου χε πει ότι και κάθε μέρα να πήγαινα καλύτερα θα ήταν. Πήγαινα κάθε 2η μέρα γιατί δεν άντεχα τον πόνο.
Και κλείνοντας, να πω ότι έχω κάνει 2 φορές επέμβαση, στον ίδιο γιατρό, δεν το μετάνιωσα και τελικά όλα πήγαν καλά. ΜΕτά από 11 μήνες έκανα τη διορθωτική και ήταν νωρίς, τώρα έχω 4μήνες από τη δεύτερη επέμβαση και αν με ρωτάτε, μετά από 15 μήνες με όλο αυτό το θέμα ίσως νιώθω κουρασμένη, αλλά η ευχαρίστηση όταν κοιτάζω τον καθρέφτη είναι μοναδική. Ειδικά τώρα με τα κρύα δυσκολεύει η ανάρρωση, να το ξέρετε, και πρέπει να καλύπτετε τη μύτη με κασκόλ.
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 03:49, 14-02-15:

Ναι μαλλον σκέφτομαι τη μύτη μου συνεχεια γι αυτό είναι σαν να βλέπω τη σκιά της στο βλέμμα μου..επισης ήθελα να πω ότι η μύτη μου έγινε καλύτερη από πριν αλλά από μπροστά είναι ακομη φουσκωτη και δε μαρεσει..ξερω από τώρα οτι ειμαι για δεύτερη επεμβαση αλλά διανύοντας μέχρι στιγμης 3 μήνες , είναι νωρις ακομη για επανεπεμβαση..μεχρι να έρθει ο καιρός της επανεπεμβασης θέλω να επισκεφτώ έναν ψυχολογο-ψυχίατρο να συζητήσω μαζί του να μου γράψει και κανα φάρμακο όπως πχ αντικαταθληπτικα γιατί πολλές φορές επειδή σκέφτομαι συνεχεια το κόμπλεξ με τη μύτη μου με πιάνει ένα σφυξιμο στο στήθος και το μυαλό μου βασανίζεται και είναι ετοιμο να εκραγεί..εχοντας κάποιες φορές αυτοκτονικές τάσεις..γι αυτό θέλω να παω σε έναν τέτοιου είδους γιατρό να συζητήσω μαζί του και να μου γράψει απωσδηποτε αντικαταθληπτικα ευελπιστωντας ότι δε θα σφυγγεται η ψυχή μου ..το ερώτημα είναι έχει παει κανείς σε τέτοιο γιατρό για τον ιδιο λόγο εχωντας σφυξιμο στη ψυχή? Και αν ναι ο γιατρός που του έγραψε αντικαταθληπτικα κατά ποσο τον βοηθάνε? Αυτό το πράγμα που έχω όχι μόνο δε μαφηνει να ανέβω σαν άνθρωπος αλλα με πηγαίνει πίσω...με καταστρεφει
Παράθεση

snoopy_87

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη snoopy_87
H snoopy_87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H snoopy_87 έγραψε στις 19:28, 14-02-15:

Ψυχολόγο ίσως να χρειάζεσαι, αν νομίζεις πως δε μπορείς να ανταπεξέλθεις σε όλο αυτό που ζεις και νιώθεις. Δεν είναι τόπος ένα δημόσιο φορουμ για ψυχανάλυση, βοήθεια από κάποιον ειδικό μάλλον χρειάζεσαι. Αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι καταρχήν ότι τα χάπια δεν κάνουν delete στον εγκέφαλο, ούτε και πιστεύω ότι θα σου έδινε κάποιος κάτι γιαυτό το λόγο που αγχώνεσαι... Επίσης, σκέφτηκες ποτέ πώς θα ήταν αν η επαναληπτική που λες να κάνεις δεν πετύχει; Πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα. και μετά τί; Θα χαζέψεις εντελώς; Και για ποιό λόγο; Για ένα κόλλημα που έχεις και που σίγουρα οι άλλοι δε το βλέπουν έτσι;;; Μήπως λοιπόν να μείνεις με την τωρινή βελτιωμένη μύτη σου; Μήπως να χαρείς το αποτέλεσμα που έχεις και να το συγκρίνεις με τη μύτη που είχες, κι όχι με τη μύτη που θα ήθελες να είχες. Κανείς εξάλλου δε μπορεί να εγγυηθεί πως θα σου χαρίσει τη μύτη που έχεις στο μυαλό ως ιδανικό. Μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται.

Αυτά από μένα, ελπίζω να σκεφτείς λίγο καλύτερα αυτά που σου είπα και να προσπαθήσεις να ξεπεράσεις αυτό που σε βασανίζει. Καλή συνέχεια.
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 22:02, 14-02-15:

Όπως ρισκαρες εσύ και έκανες επαναληπτική έτσι θα ρισκάρω και εγώ και με τη βοήθεια του Θεού θα πανε όλα καλα!!! Τώρα μέχρι να έρθει εκείνη η μέρα θα πρέπει να παω σε ψυχολόγο!!! Αυτά από εμένα πάντα φιλικά!!
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

O ovelix360 έγραψε στις 19:30, 20-02-15:

Καλησπέρα.
Γνωρίζει κάποιος-α η ασφάλεια ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ τι ποσό καλύπτει και ποιά είναι η διαδικασία?
Ευχαριστώ.
Παράθεση

efi1988

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη efi1988
H efi1988 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H efi1988 έγραψε στις 21:06, 20-02-15:

Γεια σας !
Έχω αποτυχημένη ρινοπλαστικκη κ θα με ενδιέφερε για επανεπέμβαση !
Μπορεί να μου πει κάποιος ποιος θεωρείτε ο καλύτερος γιατρός για μια τέτοια επέμβαση στην Αθηνα !
Ευχαριστώ !
Παράθεση

eleadriana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleadriana
H eleadriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H eleadriana ol έγραψε στις 22:03, 25-02-15:

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω......σκέφτομαι τον Α.Σ στο Κολωνάκι! η δική σας έρευνα ή ακόμα καλύτερα εμπειρία (αν υπάρχει)τι λέει?Απαντησεις σε προσωπικα μηνυματα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-03-15 στις 09:52. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

eleadriana

Νεοφερμένος

H eleadriana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H eleadriana ol έγραψε στις 22:07, 25-02-15:

Please help me.....
Παράθεση

takaz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη takaz
Ο takaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O takaz έγραψε στις 21:29, 27-02-15:

καλησπέρα! θελω να κάνω την εγχειρηση σε εναν απο τους ΩΡΛ πλαστικους Κε. Ευ. στον Γέρακα ή στον Μακ. Κω. στο Χιλτον. Εχει κανεις εμπειρία απο αυτους τους δύο γιατρους; Ποιον να εμπιστευτω;Απαντησεις ΜΟΝΟ σε προσωπικο μηνυμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-03-15 στις 09:52. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

eleadriana

Νεοφερμένος

H eleadriana ol έγραψε στις 07:22, 04-03-15:

Καλημέρα σας, έχει κάποιος εμπειρία ( χεειρουργικη ενοω) απο τον ΩΡΛ ΔΗμ. Λουλ....δη στο Γέρακα;Απαντήσεις μόνο σε προσωπικό μήνυμα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-03-15 στις 20:26. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 17:24, 07-03-15:

Είμαι στον 4ο μήνα μετά την επεμβαση ρινοπλαστικης-διαφράγματος ..ακομα έχω ράμματα μέσα στη μύτη, άρα αυτά θα πεσουν η θα χρειαστεί να μου τα βγάλει ο γιατρός? Θα μπορούσα να τον πάρω τηλεφωνο να ρωτήσω την απορία μου αλλά δε θέλω γιατί μου είχε δώσει την εντύπωση οτι τον κούρασα με τις ερωτήσεις που του έκανα στις αρχές οταν τον έπαιρνα τηλεφωνο..Πανω στο 6μηνο μου ειπε να περάσω από εκεί να με δει . Να πω οτι δεν εμεινα ευχαριστημένος κάτι το οποίο θα του το πω μολις τον δω.
Παράθεση

eleadriana

Νεοφερμένος

H eleadriana ol έγραψε στις 17:55, 07-03-15:

Σ
Καλησπέρα σου έχω στείλει πμ
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 18:51, 08-03-15:

Καλησπέρα κι από μένα!Είμαι παλιό μέλος κ είπα να ξαναγράψω ορισμένα πράγματα...είχα κ γω πάντα θέμα με την εμφάνιση της μύτης μου, αν κ δεν είχα κάποιο μεγάλο θέμα...το μόνο που ζητούσα ήταν να αφαιρεθεί το κοκαλάκι στη μέση της ράχης...έτσι πήρα την απόφαση, μετά από αρκετό, διαδικτυακό κυρίως, ψάξιμο να κάνω την επέμβαση σε έναν από τους "τοπ"!έλα όμως που τα πράγματα δεν πήγαν έτσι όπως θα 'πρεπε κ θα 'θελα!ενώ μόλις μου έβγαλε το γύψο είδα ένα ικανοποιητικό(θεωρώ, καθώς ήμουν κ ψιλοζαλισμένος, ήταν αργά το βράδυ κ γενικά οι συνθήκες δε θα 'λεγα ότι βοηθούσαν κ πολύ..) αποτέλεσμα κ χάρηκα αρκετά, από τις επόμενες κιόλας ώρες η μύτη μου άρχισε να πρήζεται πολύ κ να αποκτά ξανά την προηγούμενη της μορφή, αφού στο σημείο που ήταν ο ύβος-κοκαλάκι, άρχισε να επαναδημιουργείται κάτι ανάλογο....ο γιατρός μου χε πει να μην ανησυχώ κ ότι θα φτιάξει!!οι μέρες περνούσαν, οι βδομάδες, οι μήνες...βρίσκομαι στα 2 χρόνια κ 3 μήνες(Δεκέμβριος του 12' η επέμβαση!) κ ακόμα περιμένω να φύγει αυτό το πράμα, που μοιάζει με κάλλο αλλά δν είμαι σίγουος γιατί ούτε ο ίδιος ο "γιατρός" δεν μπήκε στον κόπο να μου πει...σιγά μην είχε ιδέα!!επίσης θα έλεγα ότι υπάρχει ακόμα ένα 5-10 % πρήξιμο που ανάλογα με τις ώρες είναι περισσότεο ή λιγότερο αντιληπτό από μένα...επιπλέον, στο σημείο που ήταν ο ύβος κ πλέον ο κάλλος(αν πρόκειται για τέτοιο, who knows?! αισθάνομαι τραβήγματα!!να πω ακόμη, πως δεν έκανε καλή δουλεία στην επεξεργασία του δέρματος με αποτέλεσμα να εντοπίζεται κ κει πρόβλημα!εξεπλάγην, όταν αντιμετώπισα την όλη αντιδρασή του όσες φορές προσπάθησα να του εκθέσω τα προβλήματα, που εξαιτίας δικών του λαθών προέκυψαν...αλαζόνας, μες στην υπεροψία κ την άρνηση ανάληψης όποιας ευθύνης, να φωνάζει ότι είναι όλα τέλεια, ότι όσοι πελάτες του τού λέμε τέτοια είμαστε τρελοί-υπερβολικοί κ ένα σωρό άλλα ...είχα κάτσει κ τον κοίταζα μαλάκας!!μόνο που δεν έκλαψα...δεν πίστευα, πως αυτός ο άνθρωπος που πριν την επέμβαση μου έλεγε ότι "βρίσκομαι στα καλύτερα χέρια κ να μην ανησυχώ" κ ότι όποιο πρόβλημα κι αν προέκυπτε αυτός θα το διόρθωνε κ μάλιστα δωρεάν συμπεριφέρθηκε τόσο φτηνά κ απάνθρωπα...τόλμησε να μου πει ότι αγαπάει κ τους ανθρώπους κ ότι δν τον ενδιαφέρει το χρήμα!αν είναι δυνατόν...θράσος!εν πάση περιπτώσει τα γράφω αυτά για όποιον τυχόν σκέφτεται για ρινοπλαστική κ ψάχνει γνώμες...αν μπορώ να βοηθήσω έστω κ έναν που ίσως σκέφτεται να πάει στο συγκεκριμένο, αν μη τι άλλο, να είναι ενημερωμένος, θα το κάνω!όπως επίσης ζητάω κ γω όποιον τυχόν γνωρίζει με σιγουριά η εμπειρικά κάποιον καλό(σχετικό πάντα) γιατρό να με ενημερώσει, καθώς κάποια στιγμή σκέφτομαι να πάω για επανορθωτική κ ο Θεός βοηθός!αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν τόσο το ότι κάτι πήγε στραβά(στο φινάλε άνθρωποι είμαστε, λάθη γίνονται!), αλλά το ότι δεν το αναγνώρισε κ προτίμησε να αποποιηθεί των ευθυνών του με τόσο μικρόψυχο κ απαξιωτικό τρόπο...μου κάνει, τέλος, εντύπωση το πόσοι πάνε για 2η επέμβαση...λες κ το κάνουν επίτηδες οι κωλόγιατροι!ή εκτός κ είναι τόσο άχρηστοι!όποιος θέλει μπορεί να μού στέλνει π.μ. !καλή τύχη σε όλους!
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 15:10, 11-03-15:

New life καλησπερα ..σε θυμάμαι από παλιά που έγραφες στο φόρουμ.Είχες πάει σε αυτόν στο Μαρούσι έτσι? Εγώ έκανα ρινοπλαστική και καλα στον καλύτερο της Θεσσαλονίκης. Το μεν ένα πλαϊνό είναι λίγο πιο φαγωμενο από το άλλο, δεν το βλέπουν οι άλλοι αλλά εγώ το βλέπω..νταξει η καμπούρα έφυγε αλλά από μπροστά δεν πειραξε πολύ και έμεινε πάλι χοντρό!!Σιγουρα δεν έμεινα ικανοποιημένος ...συνεχιζω να έχω κόμπλεξ με τη μύτη μου ...και σκέφτομαι για επαναληπτική σε αυτόν στο Μαρούσι. Νομίζω εκεί πηγες και δεν έμεινες ευχαριστημένος..ψαχτικες για κανέναν άλλον εσύ? Τι έκανες?
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

O ovelix360 έγραψε στις 15:57, 16-03-15:

Μερικές ερωτήσεις της τελευταίας στιγμής μιας και αύριο έχω χειρουργείο.
1) Μετά απο πόσο καιρό πέφτουν τα ράματα εσωτερικά της μύτης?
2) Μετά απο πόσο καιρό φεύγει το μπούκωμα και οι ακαθαρσίες και απελευθερώνεται πλήρως η αναπνοή?
3) Για πόσο καιρό χρησιμοποιείτε τα ρινικά σπρέι?
Παράθεση

new life

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη new life
Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O new life έγραψε στις 21:01, 16-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από ForHope
New life καλησπερα ..σε θυμάμαι από παλιά που έγραφες στο φόρουμ.Είχες πάει σε αυτόν στο Μαρούσι έτσι? Εγώ έκανα ρινοπλαστική και καλα στον καλύτερο της Θεσσαλονίκης. Το μεν ένα πλαϊνό είναι λίγο πιο φαγωμενο από το άλλο, δεν το βλέπουν οι άλλοι αλλά εγώ το βλέπω..νταξει η καμπούρα έφυγε αλλά από μπροστά δεν πειραξε πολύ και έμεινε πάλι χοντρό!!Σιγουρα δεν έμεινα ικανοποιημένος ...συνεχιζω να έχω κόμπλεξ με τη μύτη μου ...και σκέφτομαι για επαναληπτική σε αυτόν στο Μαρούσι. Νομίζω εκεί πηγες και δεν έμεινες ευχαριστημένος..ψαχτικες για κανέναν άλλον εσύ? Τι έκανες?
ναι σε αυτον πηγα δυστυχως ξαναλεω...οχι τοσο γιατι δεν εκανε καθολου καλη δουλεια στη μυτη, αλλα για τον τροπο που με αντιμετωπισε κ μενα κ τους αλλους...δν ξερω, αλλα την περιοδο μετα που χειρουργηθηκα, ειχαν εμφανιστει κι αλλοι που ειχαν παει στον ιδιο κ φωναζαν για τις αποτυχιες τους, αλλα κ για την αρνηση του να παραδεχτει τα λαθη του περιγραφοντας ακριβως τα ιδια με αυτα που ειχα περασει κ γω!οχι δεν εχω ψαχτει με αλλο γιατρο...δε μενω Αθηνα, οποτε ειναι δυσκολο...αν καποια στιγμη παρω την αποφαση για επανορθωτικη θα ναι παλι μια αποφαση μεσα απο δω αλλα κ με βαση το ενστικτο(το οποιο την πρωτη φορα με προδωσε!!) κ ο Θεος βοηθος αυτη τη φορα...παντως, σκεψου καλα πριν πας σε καποιον!οτιδηποτε αλλο θελησεις στειλε μ π.μ για να μη λενε οτι τους δυσφημουμε κ δημοσια!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ForHope

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O ForHope έγραψε στις 01:26, 17-03-15:

Έγινε, μακαρι οταν είναι να κάνουμε κατι να πανε όλα ετσι όπως τα θέλουμε.. Βασικα επεισης πιστεύω ότι όσο πιο μεγάλη είναι μια μύτη τοσο από τα πλαϊνά δηλαδή μεγάλη καμπούρα η μακριά σε μήκος η και από μπροστά φουσκωτη η και πλατιά τοσο πιο δύσκολα μικραίνει...πχ σαν τον Ibrahimovic, εκανε πλαστική στη μύτη και στην ουσία είναι σαν να μην έκανε ..ισιωσε καμπούρα σιγουρα ..τωρα δε ξέρω τι άλλο ακριβως έκανε αλλά ακομα και μετά από πλαστική έχει τεράστια μύτη...οποιος θελει ας ψαχτει στο διαδίκτυο να το δει..δεν ξέρω αν συμφωνείται με αυτά που λέω..οσο πιο μεγάλο το πρόβλημα στη μύτη ..τοσο πιο δύσκολα θα μικρύνει η μύτη..ελπιζω ο διαχειριστής του site να μη με βάλει άλλη ποινή γιατί δε με παίρνει άλλο ..ειμαι ένα βήμα πριν το ban ..ουτε διαφημιση έκανα ούτε δυσφήμιση , είπα μια αλήθεια και εξέφρασα μια άποψη.
Παράθεση

Animus99

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Animus99 έγραψε στις 19:40, 17-03-15:

Μερικές ερωτήσεις της τελευταίας στιγμής μιας και αύριο έχω χειρουργείο.
1) Μετά απο πόσο καιρό πέφτουν τα ράματα εσωτερικά της μύτης?
2) Μετά απο πόσο καιρό φεύγει το μπούκωμα και οι ακαθαρσίες και απελευθερώνεται πλήρως η αναπνοή?
3) Για πόσο καιρό χρησιμοποιείτε τα ρινικά σπρέι?
Καλη επιτυχία ovelix,ελπίζω να σε δικαιώσει το αποτέλεσμα!! 1)Λοιπόν,τα περισσότερα ράμματα θα πέφτουν με τα υγρά που θα βγάζεις τις πρώτες δυο εβδομάδες..2) αυτο εξαρτάται απο τη φυσιολογία της μύτης σου και τη δυσκολία του χειρουργιου...κατα μέσο όρο,μετα την πρωτη εβδομάδα φεύγει σε ικανοποιητικό βαθμό το μπούκωμα ενώ ακαθαρσίες μπορει να βγάζεις και ενα μήνα μετα(ελάχιστες βέβαια) 3)εγω τα χρησιμοποίησα ενα μήνα και κατι μερες...τωρα βάζω οποτε το θυμηθώ
Παράθεση

ovelix360

Νεοφερμένος

O ovelix360 έγραψε στις 15:50, 19-03-15:

Να γράψω και εγώ εν συντομία μερικά πραγματάκια μιας και σήμερα αισθάνομαι καλύτερα.
Παραμονή του χειρουργείου, επίσκεψη στο ιδιωτικό ιατρείο του ιατρού, βιντεοσκόπηση εσωτερικά της μύτης, λήψη αρκετών φωτογραφιών και στη συνέχεια επεξεργασία στον υπολογιστή για να βρούμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε αυτό βοήθησε πολύ το οτι είχα στείλει εκ των προτέρων μερικές φωτογραφίες μου στο email του ιατρού και είχε κάνει ο ίδιος μια προεργασία απο το σπίτι του. Καταλήξαμε σε 2-3 εκδοχές με στόχο την καλύτερη που θα έβγαινε την ώρα της επέμβασης. Την επόμενη το πρωί, έγινε εισαγωγή στη κλινική και μέσα σε μισή ώρα είχαν τελειώσει όλα τα διαδικαστικά (ακτινογραφία θώρακος-καρδιογράφημα-γενική αίματος-λήψη ιστορικού) και αναμονή στο δωμάτιο μέχρι να έλθει ο γιατρός. Μετά απο κάνα 2ωρο ήρθε ο γιατρός στο δωμάτιο συζητήσαμε τις τελευταίες λεπτομέρειες, και σε 15 λεπτά ανέβηκα στο χειρουργείο. Η όλη επέμβαση κράτησε γύρω στις 3 ώρες, πόνος δεν υπάρχει καθόλου και στην αρχή μπορείτε να αναπνέετε λίγο απο την μύτη, μιας και ο γιατρός βάζει 2 σωληνάκια μεταξύ των ταμπόν. Τις πρώτες ώρες η διαδικασία είναι γνωστή με τις κομπρέσες και τις αλλαγές στις γάζες κάτω απο τα ρουθούνια και το βραδάκι θα αισθανθείτε λίγο καλύτερα αφού θα μπορέσετε να σηκωθείτε, να κάνετε μερικά βήματα και να φάτε λίγο. Κάποιους (όπως εμένα) μπορεί να τους πειράξουν στο στομάχι τα φάρμακα της ναρκωσης και το αίμα που θα τρέξει εσωτερικά και να κάνουν λίγο εμετό, αλλά μετά απο αυτό θα νιώσουν πολύ καλύτερα. Την επόμενη το πρωί βγαίνουν τα σωληνάκια και τα ταμπόν. Αυτό που έχω να πώ είναι μια απο τις πιο αηδιαστικές διαδικασίες, αλλά το καλό είναι οτι κρατάνε 4-5 δευτερόλεπτα και το καλύτερο είναι οτι μόλις βγούν και πάρετε μια βαθιά αναπνοή θα τα ξεχάσετε όλα!!! Η μέρα με την νύχτα! Μετά την απομάκρυνση των ταμπόν ακολουθεί ο καθαρισμός εσωτερικά της μύτης απο τον γιατρό και εδώ έχω τα άσχημα νέα. Ο πόνος είναι πραγματικά μεγάλος. Πιθανόν να σας βάλει κάποιο τοπικό αναισθητικό γιατί δεν υποφέρεται. Καθαρισμό μου έκανε και την επόμενη ημέρα (δηλαδή σήμερα), πάλι πονάει, και ο επόμενος θα γίνει την Δευτέρα όπου θα βγεί το ναρθηκάκι.
Η κλινική είναι πολύ καλή, το προσωπικό ευγενέστατο και πολύ εξυπηρετικό, το δε φαγητό άπαιχτο!
Ενα τίπ. Μπορεί το φαγητό που σας φέρνουν να φαίνεται υπερβολικό, αλλά να το τρώτε όλο! Κάποια δέκατα του πυρετού τις πρώτες ημέρες θα σας αποδυναμώσουν πολύ και επίσης ο οργανισμός είναι σε φάση αποκατάστασης και χρειάζεται ενέργεια.
Οτι άλλο θέλετε μπορείτε να ρωτήσετε...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους