Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,265 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα μπορούσατε να είστε ερωτευμένοι με 2 άτομα ταυτόχρονα;

Loth

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loth
H Loth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H Loth έγραψε στις 20:45, 13-06-10:

συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες

ο έρωτας είναι για 2 άν κάποιος λέει πως είναι ερωτευμένος, αλλά κάνει "σκέψεις" και για άλλα άτομα νομίζω κάτι δεν πάει καλά... και σίγουρα δεν έιναι ερωτευμένος.... τυχαίνει αρκετές φορες να κολλάμε με 2 άτομα και να μην ξέρουμε να "διαλέξουμε", αλλά και πάλι, στο τέλος ένα πρέπει να κυριαρχίσει σε μυαλό και καρδιά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 01:41, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Συμφωνώ με τον απάλευτο παραπάνω ότι ο έρωτας με την έννοια της ιδεοληπτικής μανίας (πολύ πετυχημένος χαρακτηρισμός, δικός σου; ) δεν είναι δυνατόν να απευθύνεται σε πάνω από 1 άτομα.
Ωστόσο, όπως είπε και η Helen Fischer σε ένα σχετικό TED talk, ο έρωτας, ο σεξουαλικός πόθος και η ερωτική αγάπη που υπάρχει σε μακροχρόνιες σχέσεις είναι 3 διαφορετικά συναισθήματα, τα οποία μπορει κάλλιστα κάποιος να τα νιώθει ταυτόχρονα για διαφορετικούς ανθρώπους (σαφώς αν τα νιώθει για τον ίδιο μιλάμε για την τέλεια σχέση -- ή τουλάχιστον για απαραίτητη προϋπόθεση για αυτή)
Δεν είναι δικός μου όρος
Η ιδεοληπτική μανία είναι ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή η οποία ενίοτε συνδέεται και με την σχιζοφρένεια. Εκφράζει έναν διακαή πόθο για "κάτι"/"κάποιον", μανία (με την ακριβή έννοια που ορίζει η ψυχολογία) σε βαθμό παραληρήματος, ώστε να μην έχουμε μάτια, μυαλό, ακοή για τίποτε άλλο.
H ιδεοληπτική μανία (σαν συναίσθημα - όχι απαραίτητα σαν όρος) είναι επίσης ένα πολύ γνώριμο -στους χρήστες- συναίσθημα που προκαλεί ως side-effect η regular χρήση κάποιων ψυχότροπων ουσιών αλλά θα βγω εδώ πολύ off-topic.
Αλλά θεωρώ πως ο έρωτας (ο πραγματικός) είναι ιδεοληπτική μανία γι΄αυτό το ανέφερα. Και εκει δεν χωράει τρίτος. Χαίρομαι που συμφωνείς
Συμφωνώ επίσης με την Helen Fischer.

ΥΓ: Eπίσης, καλώς σας βρήκα στο forum

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 09:22, 14-06-10:

Στο κεφάλι του ερωτευμένου συντελλούνται εκείνη την στιγμή τέτοιες διεργασίες (αύξηση σεροτονίνης κλπ) που είναι και εξ' ορισμού και πρακτικά αδύνατον να είναι ερωτευμένος με >1 ανθρώπους.
O έρωτας για κάποιον πέρα και από όλα τα άλλα είναι ιδεοληπτική μανία, παραλήρημα και στο παιχνίδι αυτό του μυαλού δεν χωράνε 2 οι περισσότεροι.
Προβληματίστηκα λιγάκι με τους όρους, ως προς την ερμηνεία τους, αλλά και με το τι συντελείται στα κεφάλια των ερωτευμένων, και θα ήθελα να το συζητήσουμε λιγάκι περισσότερο, γιατί έχω την αμυδρή αίσθηση ότι αυτές τις ημέρες, κάτι με τριγυρίζει και....

Αν λοιπόν αποδεχτούμε ότι ο έρωτας είναι ιδεοληψία, στην ουσία δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μια ψυχική διαταραχή κατά την οποία ο ερωτευμένος διακατέχεται επίμονα από την 'εμμονη ιδέα, χωρίς καμία βεβαίως λογική βάση, ότι κάποιο άτομο είναι ....άγγελος επί γης πχ, και μάλιστα με ...λύσσα, διότι μανία κάτι τέτοιο σημαίνει, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο (άτυχος) ερωτευμένος, έχει ορμητικές εμμονές (μεταφορικά και κυριολεκτικά) και μάλιστα εξωφρενικής βάσης!

Όσοι επιμένουν ότι μπορούν να ερωτευτούν >2 ανθρώπους ταυτόχρονα τότε μάλλον δεν είναι ερωτευμένοι αλλά απόλυτα προσκολλημένοι στο ιδεώδες που έχουν πλάσει (αλλά είναι "πλαστό") για τον/την σύντροφο τους
Επομένως, όποιος νομίζει ότι είναι ερωτευμένος (άρα μπορεί να ερωτευτεί πέραν του ενός, ταυτόχρονα) απλώς έχει πλάσει ένα ιδεώδες στο ζαλισμένο του μυαλό, προσπαθεί να το "φορέσει" στους συντρόφους του, και όσοι εξ αυτών προχωράνε προς στο δοκιμαστήριο, μπαίνουν και στη λίστα του εξαρτημένου από μια προμελετημένη και ιδεατή κατάσταση!

Συμπερασματικά, και στη μια και στην άλλη περίπτωση, ο κοινός παρονομαστής είναι ο παραλογισμός, αλλά εκείνο που διαφέρει είναι ...η κατεύθυνση που έχει! (?)

Προσωπικά, με εξυπηρετεί η δεύτερη περίπτωση....

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 14-06-10 στις 10:34. Αιτία: ακούς εσύ...? :-p
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:56, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από apaleytos
Δεν είναι δικός μου όρος
Η ιδεοληπτική μανία είναι ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή η οποία ενίοτε συνδέεται και με την σχιζοφρένεια. Εκφράζει έναν διακαή πόθο για "κάτι"/"κάποιον", μανία (με την ακριβή έννοια που ορίζει η ψυχολογία) σε βαθμό παραληρήματος, ώστε να μην έχουμε μάτια, μυαλό, ακοή για τίποτε άλλο.
H ιδεοληπτική μανία (σαν συναίσθημα - όχι απαραίτητα σαν όρος) είναι επίσης ένα πολύ γνώριμο -στους χρήστες- συναίσθημα που προκαλεί ως side-effect η regular χρήση κάποιων ψυχότροπων ουσιών αλλά θα βγω εδώ πολύ off-topic.
Αλλά θεωρώ πως ο έρωτας (ο πραγματικός) είναι ιδεοληπτική μανία γι΄αυτό το ανέφερα. Και εκει δεν χωράει τρίτος. Χαίρομαι που συμφωνείς
Συμφωνώ επίσης με την Helen Fischer.

ΥΓ: Eπίσης, καλώς σας βρήκα στο forum
Βρε ξέρω τι είναι ιδεοληπτική μανία
Αν είναι δικός σου ο παραλληλισμός με τον έρωτα εννοούσα

ΥΓ: Καλωσόρισες!!

Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 17:49, 14-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Βρε ξέρω τι είναι ιδεοληπτική μανία
Αν είναι δικός σου ο παραλληλισμός με τον έρωτα εννοούσα

ΥΓ: Καλωσόρισες!!
Δεν το κατάλαβα
Δικός μου είναι ο παραλληλισμός (χωρίς να είμαι απόλυτος).

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Προβληματίστηκα λιγάκι με τους όρους, ως προς την ερμηνεία τους, αλλά και με το τι συντελείται στα κεφάλια των ερωτευμένων, και θα ήθελα να το συζητήσουμε λιγάκι περισσότερο, γιατί έχω την αμυδρή αίσθηση ότι αυτές τις ημέρες, κάτι με τριγυρίζει και....

Αν λοιπόν αποδεχτούμε ότι ο έρωτας είναι ιδεοληψία, στην ουσία δηλαδή ούτε λίγο ούτε πολύ μια ψυχική διαταραχή κατά την οποία ο ερωτευμένος διακατέχεται επίμονα από την 'εμμονη ιδέα, χωρίς καμία βεβαίως λογική βάση, ότι κάποιο άτομο είναι ....άγγελος επί γης πχ, και μάλιστα με ...λύσσα, διότι μανία κάτι τέτοιο σημαίνει, καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι ο (άτυχος) ερωτευμένος, έχει ορμητικές εμμονές (μεταφορικά και κυριολεκτικά) και μάλιστα εξωφρενικής βάσης!
Ο ερωτευμένος άνθρωπος είναι πάρα πολύ "χημικός".
Συμφωνώ σε ότι γράφεις απλά ενδεχομένως εγώ να έλεγα ότι είναι περισσότερο παρανοικός από ό,τι περιγράφεις.
Γενικά θα σου έλεγα ότι τα συναισθήματα μοιάζουν πάρα πολύ με τα συναισθήματα ενός heavy user χρήστη κωδεινούχων.
Οι χημικές διεργασίες πάντως που συμβαίνουν είναι σχεδόν ίδιες.
Ο ερωτευμένος, όπως και ο κάθε "ναρκωμανής" (χάλια λέξη, δεν μου αρέσει καθόλου), έχει πάρα πολλές εμμονές. Και αυτές πηγάζουν από τον ΦΟΒΟ μην χάσει την "δόση" του είτε αυτό λέγεται πχ. οπιούχο είτε πχ. Μαρία
Εκείνη την στιγμή οι νευροδιαβιβαστές (κυρίως σεροτονίνη και gaba) είναι στο κόκκινο και θα κάνουν ότι μπορούν για να σε σπρώξουν εκεί που θέλουν. Εξού και η παράνοια.
Κοντρολλάρεται πάντως, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Και αυτό διότι είναι feeling και είναι μόνο στο μυαλό.

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Επομένως, όποιος νομίζει ότι είναι ερωτευμένος (άρα μπορεί να ερωτευτεί πέραν του ενός, ταυτόχρονα) απλώς έχει πλάσει ένα ιδεώδες στο ζαλισμένο του μυαλό, προσπαθεί να το "φορέσει" στους συντρόφους του, και όσοι εξ αυτών προχωράνε προς στο δοκιμαστήριο, μπαίνουν και στη λίστα του εξαρτημένου από μια προμελετημένη και ιδεατή κατάσταση!

Συμπερασματικά, και στη μια και στην άλλη περίπτωση, ο κοινός παρονομαστής είναι ο παραλογισμός, αλλά εκείνο που διαφέρει είναι ...η κατεύθυνση που έχει! (?)

Προσωπικά, με εξυπηρετεί η δεύτερη περίπτωση....
Αυτό μπορεί να συμβεί και στον (πραγματικά) ερωτευμένο και στον "ερωτευμένο".
Αλλά ο παραλογισμός δεν είναι και στις δύο περιπτώσεις, ίδιου μεγέθους.
Θεωρώ ότι στην πρώτη περίπτωση τείνει να είναι μεγαλύτερος (σηκώνει πολύ σχολιασμό αυτό).

Σημασία δεν έχει τι σε εξυπηρετει
Tα συναισθήματα αυτά εξάλλου δεν έρχονται κατά παραγγελία. Αν είναι να συμβεί, είτε με τον ένα είτε τον άλλο τρόπο, θα συμβεί.

Με την ευκαιρία πάντως να αναφέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κάποιος που δεν είναι πραγματικά ερωτευμένος (και νομίζει ότι είναι full) ότι τελικά δεν είναι. Παρά πολύ δύσκολο και (τελείως εμπειρικά από προσωπική σκοπιά) θεωρώ ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να μπει στην κατάσταση αυτή σαν "τρίτος", σαν θεα;τής και όχι σαν "πρωταγωνιστής". Έτσι θα δει με περισσότερη λογική και με λιγότερη εμπάθεια τι συνέβει και δεν..

Sorry, που βγήκα πολλάκις off-topic (το 'χω αυτό.. )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria17 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria17
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ria17 έγραψε στις 14:20, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Paty
σαφώς και θα μπορούσα και μου έχει τύχει δυστυχώς..Πραγματικά είναι πολύ άσχημο να συμβαίνει κάτι τέτοιο ιδικά όταν ο ένας από τους δυο έρωτες είναι και σχέση...Δε μπορώ να εξηγήσω πως συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά συμβαίνει...
πιο δυσκολο ειναι να εισαι η μια απο τις 2 που 9ελει ο αντρας!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:21, 19-09-10:

Πρόσφατα μου συνέβη.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:36, 19-09-10:

Ερωτευμενη? Μεγαλη κουβεντα χμ..διότι ο ανθρωπος δεν ερωτευεται και πολλες φορες στη ζωη του.
Συγχυσμενη αναμεσα σε δυο που μου αρεσουν, να βλεπω θετικα στον εναν, θετικα ατον αλλο, να εχω ενθουσιαστει, ναι.
Ερωτευμενη, οχι. Οταν ειμαι ερωτευμενη δεν κοιταω παραπλευρως. Αλλα ακομα και στην περιπτωση να μου αρεσουν δυο δε σημαινει πως θα πρεπει να διαλεξω. Συνηθως ερχεται ο τριτος που δυαλυει τη σκονη. Οταν εισαι αναμεσα σε δυο, στην πραγματικοτητα δε θελεις κανεναν απο τους δυο.
Το θελεις το τονιζω. Θελεις' γουσταρεις'τρελαινεσαι'παθιαζεσαι'τελος'εκει'ευθεια'στοπ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 14:46, 19-09-10:

εγώ ήμουν πολύ ερωτευμένος με κάποια που ήμασταν πολύ καιρό μαζί, αλλά ερωτεύθηκα όταν χωρίζαμε και κάποια άλλη, αλλά ακόμα ήμουν ερωτευμένος και με την πρώτη. Το δεύτερο δεν ήταν αγάπη, ήταν ένας έρωτας "μετριοπαθής". Τώρα δεν έχω δεσμό.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:48, 19-09-10:

Πεστα.
Συμφωνω. Και οταν εχεις οντως ερωτευτει δεν αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε 2, ουτε σκεφτεσαι λογικα τι σε συμφερει σα να διαλεγεις που θα αγορασεις οικοπεδο.

Το "ερωτευτηκα 2 ταυτοχρονα" ειναι απο πολυ απιθανο εως αδυνατο και ως εκ τουτου επιπολαιο σαν δηλωση.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 14:51, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Πεστα.
Συμφωνω. Και οταν εχεις οντως ερωτευτει δεν αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε 2, ουτε σκεφτεσαι λογικα τι σε συμφερει σα να διαλεγεις που θα αγορασεις οικοπεδο.

Το "ερωτευτηκα 2 ταυτοχρονα" ειναι απο πολυ απιθανο εως αδυνατο και ως εκ τουτου επιπολαιο σαν δηλωση.
δεν το σκέφτεσαι. 'Εχεις ήδη χωρίσει, και τότε σου έρχεται η άλλη. Είσαι ακόμα ερωτευμένος με την πρώτη, αλλά έχετε χωρίσει και αυτό δεν αλλάζει. Γιατί μου απαγορεύεις να ερωτευθώ και δεύτερη ;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:54, 19-09-10:

Προφανως, δεν εχει γινει αντιληπτο πως αλλο πραμα ο ερωτας, αλλο ο ενθουσιασμος, αλλο ο ποθος.
Για να γινει αντιληπτο πρεπει να περασεις ολα αυτα τα σταδια ωστε να μπορεις να ξεχωριζεις καθε φορα τι σου συμβαινει. Θεωρω ειναι μαγκια κατι τετοιο, θελει πληρη επαφη με την πραγματικοτητα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:07, 19-09-10:

Τον παράλληλο έρωτα δεν μπορεί να τον νοιώσει ο μη ερωτικός άνθρωπος. Μπορεί να είστε σεξουαλικοί, ορμητικοί, αγαπησιάρηδες ή δεν ξέρω γω τι άλλο, αλλά άμα δεν είστε ερωτευμένοι με το "σύμπαν" δεν μπορείτε να το καταλάβετε, γι'αυτό σας φαίνεται παράλογο και εκτός πραγματικότητας. Μπορείς να νοιώσεις έρωτα και για μια δεσποινίδα στο λεοφωρείο για 10 λεπτά και να μην την ξαναδείς ποτέ και να σε εμπνεύσει να της γράψεις ένα ποίημα. Δεν θα κόψεις τις φλέβες σου, αλλά αυτό είναι το ερωτικό συναίσθημα. Δεν θα την αγαπούσα όπως την σύντροφό μου, ούτε ερωτευόμουν έτσι, αλλά ο έρωτας εκφράζεται από ανοιχτές καρδιές ανεξαιρέτως και δεν είναι κά@@λα απαραιτήτως ούτε αγάπη φυσικά. Ενθουσιασμός ναι, στο μετρό σκεφτόμουν την άλλη και στεναχωριόμουν, ό,τι και να μου ζητούσε θα το έκανα, άλλη ένταση, όμως σκίρτισε η καρδιά μου και με την άλλη, έστω όσο πατάει η γάτα. Η ομορφιά όπως την εννοώ, πολύ σπάνια την διακρίνω όπως την εννοώ, δεν με αφήνει ασυγκίνητο. Κα@@@δες είστε οι περισσότεροι, ερωτικοί πολύ αμφιβάλλω. Εμείς τα ζώδια του αέρα είμαστε ερωτικά, όχι φλογερά, αλλά άμα μας κλείσετε σε ένα δωμάτιο τετ α τετ σου λέω εγώ πυρ και πάθος. Οχι με την κάθε άγνωστη φυσικά.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:24, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τον παράλληλο έρωτα δεν μπορεί να τον νοιώσει ο μη ερωτικός άνθρωπος. Μπορεί να είστε σεξουαλικοί, ορμητικοί, αγαπησιάρηδες ή δεν ξέρω γω τι άλλο, αλλά άμα δεν είστε ερωτευμένοι με το "σύμπαν" δεν μπορείτε να το καταλάβετε, γι'αυτό σας φαίνεται παράλογο και εκτός πραγματικότητας. Μπορείς να νοιώσεις έρωτα και για μια δεσποινίδα στο λεοφωρείο για 10 λεπτά και να μην την ξαναδείς ποτέ και να σε εμπνεύσει να της γράψεις ένα ποίημα. Δεν θα κόψεις τις φλέβες σου, αλλά αυτό είναι το ερωτικό συναίσθημα. Δεν θα την αγαπούσα όπως την σύντροφό μου, ούτε ερωτευόμουν έτσι, αλλά ο έρωτας εκφράζεται από ανοιχτές καρδιές ανεξαιρέτως και δεν είναι κά@@λα απαραιτήτως ούτε αγάπη φυσικά. Ενθουσιασμός ναι, στο μετρό σκεφτόμουν την άλλη και στεναχωριόμουν, ό,τι και να μου ζητούσε θα το έκανα, άλλη ένταση, όμως σκίρτισε η καρδιά μου και με την άλλη, έστω όσο πατάει η γάτα. Η ομορφιά όπως την εννοώ, πολύ σπάνια την διακρίνω όπως την εννοώ, δεν με αφήνει ασυγκίνητο. Κα@@@δες είστε οι περισσότεροι, ερωτικοί πολύ αμφιβάλλω. Εμείς τα ζώδια του αέρα είμαστε ερωτικά, όχι φλογερά, αλλά άμα μας κλείσετε σε ένα δωμάτιο τετ α τετ σου λέω εγώ πυρ και πάθος. Οχι με την κάθε άγνωστη φυσικά.
H απλά με το ερωτευτηκα δεν μιλαμε για κατι που θα σε σαγηνεψει στο μετρό και θα σε κανει να νιωσεις καπως... Τα φευγαλεά δλδ, μπορει να ειναι εντονα, αλλά δεν ειναι ερωτας. Και οχι ρε φιλε, για 10 λεπτα που γνωρισες καποια στο μετρό και σε ενεπνευσε να γραψει ποιημα, ή να λε ςοτι θα εκανες τα παντα γιαυτην, δεν ειναι ερωτας. Επιπολαιοτητα ειναι που παταει πανω σε φευγαλεο συναισθημα και μαλιστα της πρωτης (αρα και οχι απαραιτητα πραγματικης) εικονας που αποκομιζεις με το που συναντησες καποιο ατομο. Μη τρελαθουμε τωρα και τους βγαλουμε ολους υποδεεστερους καψουρηδες επειδη εσυ νομιζεις οτι αυτο ειναι η ενωση με το συμπαν. Και να ειναι, δεν ειναι ερωτας. Εκτος αν ερωτα ονομαζεις καθετι που εστω φευγαλεα θα σε κανει να νιωσεις με ενα Χ τροπο. Τοτε οκ, συμφωνουμε.

δεν το σκέφτεσαι. 'Εχεις ήδη χωρίσει, και τότε σου έρχεται η άλλη. Είσαι ακόμα ερωτευμένος με την πρώτη, αλλά έχετε χωρίσει και αυτό δεν αλλάζει. Γιατί μου απαγορεύεις να ερωτευθώ και δεύτερη ;
αυτη ειναι μια ειδικη περιπτωση. Και θα πρεπει να εχεις χωρισει για συγκεκριμενους λογους, δλδ πιθανοτατα να σε χωρισαν, οποτε δε το εχεις ξεπερασει ακομα. Σε τετοια περιπτωση, εαν οντως πραγματικα ερωτευθεις αλλο ατομο, τοτε αυτοματως παυεις να εισαι ερωτευμενος με το προηγουμενο. Μπορει να εχεις αναμνησεις κατα καιρους και αποηχα συναισθηματα, αλλά ο πραγματικος ερωτας, δε θα σε αφηνει να ασχολεισαι με το παρελθον.

Δεν σου απαγορευω τιποτα.Δεν μπορω αλλωστε. Απλά συζηταμε τι ειναι το ενα και τι το αλλο.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:27, 19-09-10:

H απλά με το ερωτευτηκα δεν μιλαμε για κατι που θα σε σαγηνεψει στο μετρό και θα σε κανει να νιωσεις καπως... Τα φευγαλεά δλδ, μπορει να ειναι εντονα, αλλά δεν ειναι ερωτας. Και οχι ρε φιλε, για 10 λεπτα που γνωρισες καποια στο μετρό και σε ενεπνευσε να γραψει ποιημα
Δεν διαβάζεις ότι γράφω, οπότε κι εγώ δεν διάβασα καν τι έγραψες μετα το σημείο που έκανα quote. 'Εγραψα ότι θα έκανα τα πάντα για την γυναίκα που έζησα μαζί της , και αυτή σκεφτόμουν, όχι για το κορίτσι του μετρό. Δεν μου είναι και ό,τι πιο ευχάριστο να παραποιούν τα γραφόμενα μου, και τις υπεραναλύσεις τις έχω βαρεθεί. Καλό απόγευμα.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:58, 19-09-10:

Δεν διαβάζεις ότι γράφω,
1ο λαθος. Δε σου περναει απο το μυαλο να παρεμνηνευσα κατι ειτε λογω ταχυτητας ειτε λογω αφηρημαδας, ειτε λογω συνταξης ;

οπότε κι εγώ δεν διάβασα καν τι έγραψες μετα το σημείο που έκανα quote.
Στο δημοτικο ειμαστε ; Κι εγω θα σου παρω τα αυτοκινητακια σου για να μαθεις!

'Εγραψα ότι θα έκανα τα πάντα για την γυναίκα που έζησα μαζί της , και αυτή σκεφτόμουν, όχι για το κορίτσι του μετρό.
Ναι καταλαβα λαθος, ζητω συγνωμη. Ομως δεν αλλαζει το συνολικο της αποψης σου, αρα ουτε της απαντησής μου. (την οποια, οπως λες, δεν διαβασες)

Δεν μου είναι και ό,τι πιο ευχάριστο να παραποιούν τα γραφόμενα μου, και τις υπεραναλύσεις τις έχω βαρεθεί. Καλό απόγευμα.
Ποιες υπεραναλυσεις, αφου ειπες οτι δε διαβασες το ποστ μου.

Για αλλους η εξηγηση μιας θεσης ειναι ευκολη υποθεση απ'οτι φαινεται.

Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 21:49, 19-09-10:

Με αυτή τη λογική εγώ που μένω σε μεγάλη πολή μπορεί να ερωτευτώ έως και 30-40 φορές την ημέρα.. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ περισσότερο τα μέσα μεταφοράς..
ΓΑΜΑΤΟ

Υ.Γ. Ερωτευόμαστε τα χαρίσματα του άλλου και όχι τη φάτσα του.. Στο μετρό αν μπορείς να ανακαλύψεις και χαρίσματα θα σου φέρω να μου πεις και το φλιτζάνι...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 22:37, 19-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Speedy
Με αυτή τη λογική εγώ που μένω σε μεγάλη πολή μπορεί να ερωτευτώ έως και 30-40 φορές την ημέρα.. Θα αρχίσω να χρησιμοποιώ περισσότερο τα μέσα μεταφοράς..
ΓΑΜΑΤΟ

Υ.Γ. Ερωτευόμαστε τα χαρίσματα του άλλου και όχι τη φάτσα του.. Στο μετρό αν μπορείς να ανακαλύψεις και χαρίσματα θα σου φέρω να μου πεις και το φλιτζάνι...
'Ο,που θέλω ερωτεύομαι, δεν θα μου βάλει κανείς ερωτόμετρο. 'Αμα μου ξυπνήσει κάτι στο μετρό, θα μου ξυπνήσει εκεί. Ποιός σου είπε ότι ερωτεύομαι κάθε μέρα στο μετρό οποιαδήποτε ; Και να'σαι ειλικρινής με τον εαυτό σου, δεν ερωτεύεσαι χαρίσματα, ερωτεύεσαι αυτό που νοιώθεις και που βλέπεις. Τι θα πει χαρίοσματα ; Ερωτεύεσαι το χάρισμα του να ζωγραφίζει, να τραγουδάει ; ή μήπως το κληρονομικό της χάρισμα ; Εκτός αν εννοείς τον τρόπο που μιλάει και γελάει και άλλα τέτοια χαρίσματα, κι αυτά εμφάνιση είναι κατά βάθος. Δεν ερωτεύεσαι χαρίσματα αγόρι, αυτό που βλέπεις και νοιώθεις ερωτεύεσαι, και ένας ευαίσθητος άντρας μπορεί να "πάρει" πολλά από μια γυναίκα και σε μια τυχαία συνάντηση στο δρόμο. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Πολλοί γνωρίστηκαμε στο δρόμο άγνωστοι τελείως. Αγαπάς χαρακτήρα και χαρίσματα, αλλά το φαίνεσθαι και αυτά που νοιώθεις αόριστα ερωτεύεσαι. Ο έρωτας είναι έμπνευση, πηγές έμπνευσης μπορείς να'χεις παντού.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 22:45, 19-09-10:

Η Hellen Fisher πάντως που ασχολείται με τις λειτουργίες του εγκεφάλου όταν είμαστε ερωτευμένοι, λέει:

Σ' αυτά τα τρία εγκεφαλικά συστήματα, επιθυμία για σεξ, ρομαντική αγάπη και προσκόλληση - δεν πάνε πάντα μαζί. Μπορούν, όμως να συνυπάρχουν. Γι' αυτό και το ευκαιριακό σεξ δεν είναι τόσο ευκαιριακό. Με τον οργασμό έχουμε μια αύξηση της ντοπαμίνης. Η ντοπαμίνη συνδέεται με την ρομαντική αγάπη, και μπορούμε να ερωτευθούμε κάποιον με τον οποίο κάνουμε σεξ. Με τον οργασμό έχουμε μια αύξηση της οξυτοκίνης και της βασοπρεσίνης - αυτές συνδέονται με την προσκόλληση. Γι' αυτό αισθανόμαστε αυτό το αίσθημα της κοσμικής ένωσης με κάποιον αφού κάναμε σεξ μαζί του.

Αλλά αυτά τα τρία εγκεφαλικά συστήματα, η επιθυμία για σεξ, η ρομαντική αγάπη και η προσκόλληση, δεν είναι πάντα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Μπορεί να αισθάνεστε μια βαθιά προσκόλληση με ένα μόνιμο σύντροφο ενώ ταυτόχρονα αισθάνεστε έντονη ρομαντική αγάπη για κάποιον άλλο, ενώ αισθάνεστε σεξουαλική παρόρμηση για ανθρώπους που δεν σχετίζονται με τους άλλους συντρόφους. Εν συντομία, είμαστε ικανοί να αγαπάμε περισσότερους από έναν ανθρώπους ταυτόχρονα. [...]

Ο ερωτευμένος εγκέφαλος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 23:57, 19-09-10:

Και να'σαι ειλικρινής με τον εαυτό σου, δεν ερωτεύεσαι χαρίσματα, ερωτεύεσαι αυτό που νοιώθεις και που βλέπεις.
Δλδ ο ερωτας εχει να κανει με την επιφανεια ; Οψη, κινηση, εκφρασεις προσωπου....δε μας τα λες καλαααα..

Αγαπάς χαρακτήρα και χαρίσματα, αλλά το φαίνεσθαι και αυτά που νοιώθεις αόριστα ερωτεύεσαι. Ο έρωτας είναι έμπνευση, πηγές έμπνευσης μπορείς να'χεις παντού.
Λειπει το ΔΕΝ στην αρχη της προτασης.

Αρα δεν ερωτευομαστε, δεν αγαπαμε χαρακτηρα....αλλά εμφανιση και κατι που θα νιωσουμε και δε ξερουμε που αποδιδεται...

..τι μαθαινει κανείς...εσεις παιδια τι λετε ; συμφωνειτε μ'αυτο ; Ή εμενα μου φαινεται 20% σωστο και 80% λαθος ;

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Speedy

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Speedy
Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 656 μηνύματα.

O Speedy έγραψε στις 00:20, 20-09-10:

Δλδ ο ερωτας εχει να κανει με την επιφανεια ; Οψη, κινηση, εκφρασεις προσωπου....δε μας τα λες καλαααα..

Αρα δεν ερωτευομαστε, δεν αγαπαμε χαρακτηρα....αλλά εμφανιση και κατι που θα νιωσουμε και δε ξερουμε που αποδιδεται...

..τι μαθαινει κανείς...εσεις παιδια τι λετε ; συμφωνειτε μ'αυτο ; Ή εμενα μου φαινεται 20% σωστο και 80% λαθος ;
Δεν χρειάζεσαι γνώμες.. Υπάρχει μία κοινή λογική.. Δεν θα προσπαθήσουμε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες..

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 08:03, 20-09-10:

Λοριεν ,τα δικά μου δημοσιεύματα δεν θα τα αλλάζεις, στο είπα και χθες !! 'Εγραψα ΑΓΑΠΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ !! όχι : "ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ !!" Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι λείπει το ΔΕΝ ? 'Αλλο αγάπη, άλλο έρωτας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 20-09-10 στις 11:13. Αιτία: προσαρμογη σε ορους χρησης!!
Παράθεση

Achilles (King of Myrmidons)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Achilles
Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 846 μηνύματα.

O Achilles two riders were approaching έγραψε στις 10:00, 20-09-10:

Μέχρι και σήμερα όταν είμαι ερωτευμένος δεν έχω μάτια για άλλη.

Και λέω μέχρι και σήμερα γιατί ποτέ μη λες ποτέ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 10:40, 20-09-10:

Λοριεν ,τα δικά μου δημοσιεύματα δεν θα τα αλλάζεις, στο είπα και χθες !! 'Εγραψα ΑΓΑΠΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ !! όχι : "ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ !!" Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι λείπει το ΔΕΝ ? 'Αλλο αγάπη, άλλο έρωτας.
Απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι σα να ελειπε ενα "δεν".Ισως γιατι υπεθεσα οτι δε θα μπλεξουμε παλι με τις λεξεις "αγαπη","ερωτας","ερωτικη αγαπη",κλπ.΄και μιλουσαμε για ενα πραγμα. Εαν καταλαβα λαθος, δεν εχεις παρα να το πεις πολιτισμενα!

Οσο για το ποστ επι του θεματος, αντι να κολλας σε κατι που κατα λαθος παρεμνηνευσα απο το ποστ σου, προσπαθησε να αντικρουσεις τα υπολοιπα που κανεις πως δε βλεπεις και που ειναι η ουσια. Σε προκαλω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη love_angel : 20-09-10 στις 11:12. Αιτία: προσαρμογη σε ορους χρησης!!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 23:59, 17-01-11:

Είναι δυνατόν ένας άντρας να είναι ερωτευμένος με δυο γυναίκες ταυτόχρονα ; 'Εχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο στο περιβάλλον σας; Το επιτρέπουν οι νόμοι της ψυχολογίας, της χημείας και της λογικής ;

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 01:00, 18-01-11:

Είναι δυνατόν ένας άντρας να είναι ερωτευμένος με δυο γυναίκες ταυτόχρονα ; 'Εχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο στο περιβάλλον σας; Το επιτρέπουν οι νόμοι της ψυχολογίας, της χημείας και της λογικής
;
Στον ερωτα(coup de foudre..λενε οι φιλοι μας οι γαλλοι...πρωτομαστορες του ερωτα) δεν υπεισερχονται νομοι μιλαει η καρδια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 18-01-11 στις 01:05. Αιτία: Διόρθωση quote tag.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:32, 18-01-11:

Πού πήγες κι έμπλεξες πάλι βρε καλό μου;

Για μένα όχι, δε θεωρώ οτι μπορεί εμένα τουλάχιστον να μου συμβεί. Τη στιγμή που νιώσω αισθήματα για άλλον καταλαβαίνω οτι μου τελείωσε με τον προηγούμενο. Αλλά οι άντρες αλλιώς τα ορίζετε τα πράγματα.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 11:13, 18-01-11:

απο δω η γυναικα μου και απο δω το αισθημα μου, απο δω ο αντρας μου και απο δω ο γκομενος μου
στον τοπο μου λενε την εξης φραση='παπας που λειτουργει σε δυο εκκλησιες της μιας θα της γελασει'

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 11:22, 18-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
...

Για μένα όχι, ... Αλλά οι άντρες αλλιώς τα ορίζετε τα πράγματα.
Παρομοίως, αν και αυτοσυμπεριλαμβάνομαι στους άντρες...Ο έρωτας, αν κυριολεκτούμε, είναι εγωπαθητικός και...μονοπωλιακός!

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 19:41, 18-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Πού πήγες κι έμπλεξες πάλι βρε καλό μου;
ποιός σου'πε ότι αφορά εμένα ; λολ

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,301 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 19:49, 18-01-11:

ποιός σου'πε ότι αφορά εμένα ; λολ
Παρεξήγησις.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:39, 18-01-11:

Πιστεύω πώς δεν μπορεί κάποιος να είναι ερωτευμένος με παραπάνω από ένα άτομα.
Δεν μπορείς να χωρίσεις στα 2 καρδιά, αισθήματα κτλ.

Παράθεση

rina45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη rina45
H rina45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.

H rina45 click!! έγραψε στις 03:13, 19-01-11:

ααα εμένα μου έχει τύχει να μου αρέσουν 2 άτομα ταυτόχρονα,να μην μπορώ να διαλέξω! αλλά τελικά όλα είναι παιχνίδια του μυαλού!!ούτε εγώ πιστεύω πως είναι δυνατόν να ερωτευτείς λοιπόν 2 ταυτόχρονα!!!

Παράθεση

*natalia5555* (Ναταλία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη *natalia5555*
H Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 191 μηνύματα.

H *natalia5555* sagapw........... έγραψε στις 17:39, 22-01-11:

ερωτευμενοσ νομιζω οχι,να σου αρεσουν δυο μαζι ναι....παντως σεμενα δεν εχει συμβει ποτε,εγω οταν ερωτευομαι καποιον δεν εχω ματια για κανεναν αλλον...εξαλλου ετσι δεν ειναι ο ερωτας???τωρα να εισαι με δυο ταυτοχρονα ,,δεν ξερω..

Παράθεση

passenger123 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη passenger123
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων . Έχει γράψει 123 μηνύματα.

O passenger123 έγραψε στις 18:02, 22-01-11:

Είναι δυνατόν ένας άντρας να είναι ερωτευμένος με δυο γυναίκες ταυτόχρονα ; 'Εχετε ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο στο περιβάλλον σας; Το επιτρέπουν οι νόμοι της ψυχολογίας, της χημείας και της λογικής ;
Εξαρτάται πάντα το πώς εννοεί κάποιος μέσα του την έννοια του να είσαι ερωτευμένος , δηλαδή άλλος το θεωρεί κυριολεκτικά σαν αποκλειστικό και μή μεταβιβάσιμο πρός τρίτους συναίσθημα και άλλος το εννοεί με το να προσομοιάσει το γνωστό άσμα " απο κανάρα σε κανάρα θα πετάω " στο αμέσως πιθανόν κατ' αυτόν ενδεχόμενο "να συναντήσει δύο κανάρες ταυτόχρονα στο ίδιο κλαδί "..

Παράθεση

manos777

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη manos777
Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 155 μηνύματα.

O manos777 έγραψε στις 00:41, 25-03-11:

ναιιιιιιιιι και με 3 no problem με εξιταρει.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rosa azul

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη rosa azul
H rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,105 μηνύματα.

H rosa azul έγραψε στις 01:16, 25-03-11:

Συμφωνω απολυτως Dr.Strangelove...πολυ σωστα το θετεις ...εξαιρετικη η τοποθετηση σου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 03:01, 25-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Aυτό πιστεύω κι εγώ. Σεξουαλική χημεία μπορεί να έχω με πολλούς, αν ερωτευτώ όμως, είμαι ερωτευμένη μόνο με εκείνον.
Αυτό ήταν πριν 4 χρόνια. Τώρα πλέον θεωρώ πως αν είσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ερωτευμένος με κάποιον, τότε δεν μπορείς απλώς να πας με άλλον, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να μη κάνεις σεξ για δύο μήνες.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 12:27, 25-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από s_PAO_piata
Θα μπορουσατε να είστε ερωτευμένοι με 2 ατομα ταυτόχρονα? Η εστώ ενω ειστε ερωτευμένοι με καποιον ξαφνικα να κολλησετε και με δευτερο?
Υποθέτωντας ότι έχουμε λύσει το μυστήριο του έρωτος... Η δεύτερη πιθανότητα υπάρχει πραγματικά, αλλά δεν θα είμαι "ερωτευμένος" και με τις 2... Μόνο με την μία, αλλά θα νοιαζόμουν και πάρα πολύ για την άλλη... Τουλάχιστον έτσι ήταν την τελευταία φορά...
Όσο για το πρώτο... Ο έρωτας μοιάζει απόλυτη κατάσταση... Οπότε θα πω όχι... Απλώς θα με έλκυαν 2 κοπέλες το ίδιο χώρις όμως να είμαι ερωτευμένος με καμία

Αρχική Δημοσίευση από manos777
ναιιιιιιιιι και με 3 no problem με εξιταρει.....
Ρε φίλε, αυτό δεν είναι έρωτας, σαβουρογαμία είναι... Κατούρα και λίγο ρε συ...

No offence, έτσι...

Αυτό ήταν πριν 4 χρόνια. Τώρα πλέον θεωρώ πως αν είσαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ερωτευμένος με κάποιον, τότε δεν μπορείς απλώς να πας με άλλον, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει πως πρέπει να μη κάνεις σεξ για δύο μήνες.
Το ζήτημα είναι πώς ξέρεις ότι είσαι πραγματικά ερωτευμένος???

Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Imadlak
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,928 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε στις 21:31, 01-04-11:

Με τιποτα.....οταν εισαι πραγματικα ερωτευμενος με καποιον δεν εχεις ματια για κανεναν αλλο...... Αυτο ειναι ερωτας κατα τη γνωμη μου!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:15, 05-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από katerina_s
ισως.....οταν καταληξω θα σας ενημερωσω...Μπορει να μεινω και μονη μου τελικα...μετα απο 4 χρονια σχεσης ισως ειναι αυτο που χρειαζομαι.

Τελικά τι έκανες; Διάβασα όλα τα ποστς μπας και δω απάντηση, αλλά δεν είχε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 23:29, 05-05-11:

"... πικρές οι βουλές του Αλλάχ
και σκοτεινές οι ψυχές των ανθρώπων."

Παράθεση

ShatteredIce

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη ShatteredIce
H ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 541 μηνύματα.

H ShatteredIce Out from Under έγραψε στις 23:36, 05-05-11:

εγώ δε θα μπορούσα... ή θα ερωτευόμουν ΕΝΑΝ ή θα είχα ΔΥΟ για καβάτζες και διασκέδαση.

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Juliette!
H Juliette! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.

H Juliette! έγραψε στις 20:22, 23-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από s_PAO_piata
Θα μπορουσατε να είστε ερωτευμένοι με 2 ατομα ταυτόχρονα? Η εστώ ενω ειστε ερωτευμένοι με καποιον ξαφνικα να κολλησετε και με δευτερο?
και με 2 και με τρεις μη σου πω...

απλως μας εχουν μεγαλωσει με τα στερεοτυπα του μοναδικου ερωτα.
και των μονογαμικων σχεσεων.. οποτε αν καταφερουν να σου επιβληθουν οι ενοχες σου, θα το νικησεις στο τελος μην αγχωνεσαι

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:36, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Juliette!
και με 2 και με τρεις μη σου πω...

απλως μας εχουν μεγαλωσει με τα στερεοτυπα του μοναδικου ερωτα.
και των μονογαμικων σχεσεων.. οποτε αν καταφερουν να σου επιβληθουν οι ενοχες σου, θα το νικησεις στο τελος μην αγχωνεσαι
Eσυ τωρα ομιλεις σαν ο υπερσοφος μελετητης και γνωστης της ανθρωπινης φυσης απο τον πλανητη NGC-Eros 287628 ?

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 15:28, 24-05-11:

Κι απτον πλανητη των πιθηκων μη σου πω...

Δε το καταλαβα.. θα μπορουσες να το διευκρινησεις τι αλλαξε σε σχεση με την αποψη που ειχες πριν 4 χρονια?
Δλδ μπορει να ερωτευτεις και αλλους αλλα σε συγκρατει η λογικη και μενεις πιστη στον συντροφο με τον οποιο εχεις σχεση ακομη κι αν εχεις αισθηματα για καποιον αλλον?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 25-05-11 στις 00:41. Αιτία: merge
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:45, 24-05-11:

Χωρις να θελω να απαντησω εκ μερους της Ντινας, να σου πω πως οι εμπειριες που αποκτουμε μας κανουν πολλες φορες να αναθεωρουμε αποψεις.
Και απ' οτι βλεπω σου απαντα ηδη η Ντινα.
Λεει πως οταν εισαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ερωτευμενος, δεν πας με αλλον.
Προφανως εζησε αυτο που ακριβως λεει. Εμαθε τι σημαινει να εισαι πραγματικα ερωτευμενος.
Αλλο ποθος, αλλο ενθουσιασμος, αλλο ερωτας.
Δυστυχως η συναισθηματικη ανωριμοτητα και το να μην εχεις την τυχη να ζησεις το "απολυτο" σε κανει να μπερδευεις τα ανωτερω.

Παράθεση

Juliette!

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Juliette! έγραψε στις 16:06, 24-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Χωρις να θελω να απαντησω εκ μερους της Ντινας, να σου πω πως οι εμπειριες που αποκτουμε μας κανουν πολλες φορες να αναθεωρουμε αποψεις.
Και απ' οτι βλεπω σου απαντα ηδη η Ντινα.
Λεει πως οταν εισαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ερωτευμενος, δεν πας με αλλον.
Προφανως εζησε αυτο που ακριβως λεει. Εμαθε τι σημαινει να εισαι πραγματικα ερωτευμενος.
Αλλο ποθος, αλλο ενθουσιασμος, αλλο ερωτας.
Δυστυχως η συναισθηματικη ανωριμοτητα και το να μην εχεις την τυχη να ζησεις το "απολυτο" σε κανει να μπερδευεις τα ανωτερω.
Ειλικρινα θεωρω οτι ειναι λαθος να ταυτιζεις την συναισθηματικη ωριμοτητα με τροπο που αντιμετωπιζει κανεις τον ερωτα στο συγκεκριμενο επιπεδο.. και ειναι κατι μαλιστα που δημιουργει αθελα μας ενοχες
Δεν μιλαω να πας να κοιμηθεις με αλλον ενω εχεις ηδη σχεση...
μιλαω για την ιδεα του ερωτα... μεσα στο μυαλο σου και την καρδια σου πως αισθανεσαι...

Νομιζω πως η κοπελα κατι αλλο εννοουσε.. περιμενω να απαντησει.. προσπαθησα να καταλαβω αναμεσα σε αυτα τα χρονια που μεσολαβησαν τι ακριβως αλλαξε στις αποψεις της...
αν λαβεις υποψη οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων (κυριως των γυναικων) το βιωνει με αυτον τον τροπο που περιγραφεις, οποτε ολοι αυτοι οι ανθρωποι ειναι και συναισθηματικα ωριμοι..?
Ή μηπως αρκει κανεις να συμφωνει με την δικη σου αποψη για να ειναι ωριμος;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:22, 24-05-11:

Ειλικρινα θεωρω οτι ειναι λαθος να ταυτιζεις την συναισθηματικη ωριμοτητα με τροπο που αντιμετωπιζει κανεις τον ερωτα στο συγκεκριμενο επιπεδο.. και ειναι κατι μαλιστα που δημιουργει αθελα μας ενοχες
Δεν μιλαω να πας να κοιμηθεις με αλλον ενω εχεις ηδη σχεση...
μιλαω για την ιδεα του ερωτα... μεσα στο μυαλο σου και την καρδια σου πως αισθανεσαι...

Νομιζω πως η κοπελα κατι αλλο εννοουσε.. περιμενω να απαντησει.. προσπαθησα να καταλαβω αναμεσα σε αυτα τα χρονια που μεσολαβησαν τι ακριβως αλλαξε στις αποψεις της...

αν λαβεις υποψη οτι το μεγαλυτερο ποσοστο των ανθρωπων (κυριως των γυναικων) το βιωνει με αυτον τον τροπο που περιγραφεις, οποτε ολοι αυτοι οι ανθρωποι ειναι και συναισθηματικα ωριμοι..?
Ή μηπως αρκει κανεις να συμφωνει με την δικη σου αποψη για να ειναι ωριμος;

Εσυ μπορεις να το θεωρεις λαθος αλλα εγω γνωριζω πως η ικανοτητα να αναγνωριζεις, να αντιλαμβανεσαι, να ξεχωριζεις τα συναισθηματα σου και εν προκειμενω το συναισθημα του ερωτα, σημαινει συναισθηματικη ωριμοτητα. (βεβαια δεν αρκει μονο αυτο για να θεωρειται καποιος συναισθηματικα ωριμος, απλα αυτο ειναι ενα απο το συνολο)
Ο ερωτας δεν ειναι ιδεα, ειναι συναισθημα.
Και δε νομιζω οι περισσοτεροι να γνωριζουν τι σημαινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ερωτευμενος.

Και για να εξηγουμαστε...
Δε με ενδιαφερει εαν ο αλλος συμφωνησει ή οχι με την αποψη μου. Εχω την αποψη μου και τελος.
Το τι εγω δε θεωρω για τις αποψεις των αλλων ειναι αποκλειστικα δικο μου θεμα και ενιοτε το εξωτερικευω. Ειτε εδω μεσα ειτε εκτος.
Σε οποιον αρεσει.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 00:22, 25-05-11:

Κι απτον πλανητη των πιθηκων μη σου πω...
Το σχολιο μου ηταν σοβαρο, απλα ντυμενο αποκριατικα. Περιμενω απαντηση λοιπον.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους