Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και άνδρες στα 30

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:55, 01-05-08:

Θα ανοίξω κι άλλο θέμα και μετά θα παω για καφέ

Σήμερα νομίζω μετά από καιρό ανακάλυψα τι με κάνει να μην απολαμβάνω στο 100% όσα έχω και δεν έχω.

Γιατί ποτέ με μία σχέση δεν είμαι πολύ ευτυχισμένη για να τη συνεχίσω, αλλά και αρκετά δυστυχισμένη για να τη σταματήσω. Γιατί γκρινιάζω με τη δουλειά μου.
Γιατί μου τη σπάνε πολλά πράγματα και άνθρωποι.

Λοιπόν, το πρόβλημα είναι τα....30!

Σήμερα έφαγα το φλας συνειδητοποιησης των 30!

Απέχω κάποια χρόνια από αυτά, όχι λίγα.
Για κάποιο λόγο πάντα πίστευα ότι είναι ένα πολύ μεγάλο όριο ενηλικίωσης.

Ότι μετά από εκεί οι εμπειρίες είναι χιλιοβιωμένες, ότι καινούριες προκλήσεις δεν υπάρχουν, ότι επαγγελματικά ή είχες τρελή επιτυχία ή άπειρη αποτυχία και ότι τέλος πάντων βρίσκεσαι πλέον σε ένα στάδιο απολαβης όλως όσων έχει μοχθήσει. Και το ζήτημα με αγχώνει τρελά, προσπαθώ να τα βολέψω όλα μέχρι (μπαίνει βιολί που παίζει λυπημένα) .... τα 30!

Ποια είναι η θέση σας, πως το βιώνετε, οι άνω των τριάντα πέιτε χωρίς φόβο και πάθος μ@λ@κίες λέω? κτλ

Στην πορέια πήγατε σήμερα οι άνω των τριάντα και οι κάτω των τριάντα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 16:59, 01-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Ποια είναι η θέση σας, πως το βιώνετε, οι άνω των τριάντα πέιτε χωρίς φόβο και πάθος μ@λ@κίες λέω? κτλ
Αν αισθάνεσαι έτσι στα τριάντα θα είσαι νεκρή (από πλήξη) πολύ πρίν τα σαράντα.

Το θεωρώ υπερβολή να τα κάνεις όλα πριν τα τριάντα αλλιώς τίποτα. Ο Καζαντάκης άρχισε να εκδίδει πολύ μετά τα σαρανταπέντε. Ενας απο τους κορυφαίους συγγραφείς επιστημονικης φαντασίας , δε θυμαμαι τώρα όνομα, έγινε διάσημος με το πρώτο του βιβλίο μετά απο 25 χρόνια ποιυ έγραφε, κοντά στα πενήντα.

Άλλος, άρχισε να σ πουδάζει στην νομική στα 50 πήρε πτυχίο στα 55, και άσκησε στη συνεχεια την δικηγορία έως τα 80.

Υπάρχουν πράγματα, ίσως και επαγγέλματα στα οποία ίσως μετά τα τριάντα οι πιθανότητες επιτυχίας ή απόλαυσης μειώνονται. Ομως κι εκεί πάλι τα πράγματα είναι σχετικά Π.χ. το σέξ. Αν μέχρι τα τριάντα το έχεις κάνει μερικές χιλιάδες φορές, είναι ιδαφορετικο ζαπό καπόιον που είχε έως τότε 5-6 συντρόφους. Ροκ στάρ επίσης, κομματάκι δύσκολο να βγείς μετά τα τριαντα για πρώτη φορά και να συναρπάσεις. Στην Ελλάδα όμως ποτέ δεν ξερεις αφού το ροκ στην Ελλαδα ειναι ο Καρβέλας και ο Σφακιανάκης.

Το τί θα κάνεις λοιπόν και πόσο θα το απολαύσεις εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απο το τι έκανες έως τότε και απο το περιβάλλον. Η ηλικία είναι απλά εναςσ παράγοντας της απόλαυσης της ζωής, όχι πάντα ανασταλτικός. Εγώ ας πούμε άν είχα σήμερα τις σεξουαλικές ορέξεις που είχα στα 15 μου μπορει και να αυτοτονούσα. Ευτυχώς τώρα μπορώ να σκεφτώ και κάποια άλλα πράγματα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:05, 01-05-08:

Η μία μου κολλητή είναι 34, η άλλη γίνεται 30 σε 3 εβδομάδες...
Και είναι παιδάκια, στην κοσμάρα τους. 30άρες σαφώς, αλλά το έχουν πάρει τόσο αβίαστα, που δε βλέπω κανένα σοκ στον ορίζοντα.

Χέστηκα για τα 30. Το μόνο που με απασχολεί είναι να μη μείνω έγγυος πια σε μία ηλικία, όπου θα πρέπει να τσεκάρω για χιλιάδες αρρώστιες και σύνδρομα το έμβρυο, κι όπου θα 'μαι σα γιαγιά για το παιδί μου.

Ξαναρώτα με όταν όλες μου οι φίλες είναι πια σε άλλη φάση, 35άρες και με μόνα ενδιαφέροντα το ποιος είναι ο πιο καλός παιδικός σταθμός.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:11, 01-05-08:

Το μόνο που σε κάνει να αισθάνεσαι γέρος είναι άν χάσεις την υγεία σου. Κατα τα αλλα θα δείς, όταν βαριέσαι το ενα απλά θα αρχίζεις το άλλο. Όσο για την επιτυχία....

Ο καθένας ειτυγχάνει ανάλογα με τους στόχους που βάζει και όλοι οι στόχοι δεν χρειάζονται τον ίδιο χρόνο για να πραγματοποιηθούν.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 18:27, 01-05-08:

Henry David Thoreau : None are so old as those who have outlived enthusiasm.

Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter. ~Mark Twain

The key to successful aging is to pay as little attention to it as possible. ~Judith Regan

When it comes to staying young, a mind-lift beats a face-lift any day. ~Marty Bucella

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:33, 01-05-08:

Παιδάκια, όλα καλά όσα λέτε.
Συμφωνάμε, η ηλικία είναι στο μυαλό κοκ.

Αλλά κανείς δε ζει μόνος του και πάντα παραφυλάει η κοινωνία, για να βρεις δουλειά, για να έχεις κοινωνικές επαφές κοκ.

Το λέω επειδή περίμενα ακριβώς την απάντηση του Λόριεν, αλλά βασικά την περίμενα από την ΚΕ

Οι "χίππικες" απαντήσεις χρειάζονται και τα @@ για να τις κάνεις τρόπο ζωής.

Όλα τα παραπάνω, χωρίς καμία ειρωνία, απλά ένα κλισέ δε συνιστά απάντηση και θα εκτιμούσα περισσότερο ένα προσωπικό παράδειγμα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:48, 01-05-08:

Προσωπικό παράδειγμα. Στα τριαντα μου πήγα σε μία σχολη που ο μεγαλύτερος ήταν είκοσι. Τελειωσα ο καλύτερος και υπήρξα ο μόνος που έβγαλα λεφτά με αυτό το επάγγελμα. Ολοι οι άλλοι έγιναν υπάλληλοι...

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 18:50, 01-05-08:

btw buggs, το σχόλιο πήγαινε στον λοριεν

η δικη σου απάντηση, ειδικά εκεί που αναφέρεις σφακιανάκη και σια ήταν τέλεια

Παράθεση

giannis.@ (ΓΙΑΝΝΗΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannis.@
Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O giannis.@ έγραψε στις 20:17, 01-05-08:

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι περισσοτερες γυναικες μολις αλλαζουν δεκαετια,τις πιανει πανικος....

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 20:22, 01-05-08:

Αν σε βοηθάει, εμένα με πιάνει πανικός και κάθε άνοιξη για το τι έχω καταφέρει όλο το χειμώνα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:27, 01-05-08:

Κριση των 30?
Ποια κριση?!
Η αληθεια ειναι οτι με το που μπαινεις στην τεταρτη δεκαετια της ζωης σου....κατιτις το παθαινεις...αυτο το "3" μπροστα κατι σου κανει...
Ενω ειμαι αγχωτικη αρκετα..δεν το εξωτερικευω και οπως λεει η μαμα...ειμαι αρκετα ζαμαν φου....
Τωρα σε συναρτηση με την ηλικια το μονο που με αγχωνει ειναι το ποτε θα γινω μανα... και τιποτα αλλο..
Συμπεριφερομαι οπως γουσταρω και μου βγαινει...αλλοτε σαν 15χρονο, αλλοτε σαν 25αρα, ακομα και ως ξινη 40αρα.....
Και θα τολμουσα να κανω μια νεα αρχη ακομα και επαγγελματικη που "κανονικα" θα την εκανε μια κοπελα στα 20 της...
Με λιγα λογια...ακομα χρειαζομαι πολυ περισσοτερο νταντεμα απ οσο νομιζουν οι γυρω μου...και το οτι ειμαι 31 για μενα δεν εχει καμμια σημασια, δεν επηρεαζει την καθημερινοτητα μου, με μια εξαιρεση του θεματος περι μωρου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 01-05-08 στις 21:23.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:18, 01-05-08:

Παιδάκια, όλα καλά όσα λέτε.
Συμφωνάμε, η ηλικία είναι στο μυαλό κοκ.
Αλλά κανείς δε ζει μόνος του και πάντα παραφυλάει η κοινωνία, για να βρεις δουλειά, για να έχεις κοινωνικές επαφές κοκ.
Και ;

Το λέω επειδή περίμενα ακριβώς την απάντηση του Λόριεν, αλλά βασικά την περίμενα από την ΚΕ
Και αυτα που εγραψα τα ειπαν ατομα που δεν ειχαν σκεφτει οτι υπαρχει κοινωνια,δουλεια,γνωριμιες,κ.ο.κ ;

Οι "χίππικες" απαντήσεις χρειάζονται και τα @@ για να τις κάνεις τρόπο ζωής.
Εμμεσως μας λες οτι οσοι ειπαν οτι δεν ενοχλουνται και ολα ειναι στο μυαλο, υποκρινονται ;

Όλα τα παραπάνω, χωρίς καμία ειρωνία, απλά ένα κλισέ δε συνιστά απάντηση και θα εκτιμούσα περισσότερο ένα προσωπικό παράδειγμα...
Αντι να τα τσουβαλιαζεις σαν κλισε (λες και οτι βαφτιστει "κλισε" χανει αυτοματως την αξια του), θα προτεινα να τα ξαναδιαβαζεις που και που.Εχουν κατι να πουν. Και αυτα κατασταλαγματα προσωπικων εμπειριων ειναι.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 21:34, 01-05-08:

χαχαχα

Περίμενα να θιχθεις εστω και επιφανειακώς!
Βρε, δε λέω ότι είναι ασήμαντα όσα έγραψες, παιχνίδι ανταλλαγής απόψεων κάνουμε.

Απλά, ίσως δε με συγκινούν ιδιαίτερα, στη φάση των προβληματισμών μου.

cool

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 21:50, 01-05-08:

Καλά τελικα ολο ξερεις απο πριν τι θα πω....αφοτου το πω βεβαια

Δεν θιχθηκα βεβαια. Να θιχτω εγω, επειδη καποιος δεν αξιολογει καποια πραγματα ; Οχι δα Δε χανω εγω.

Δε ξερω τι σημαινει "παιχνίδι ανταλλαγής απόψεων κάνουμε" ή πως αυτο επηρεαζει το οτιδηποτε.

Δεκτο να μη σε συγκινουν στη φαση που εισαι τωρα, κ γιαυτο σου προτεινα να τα ξαναδιαβαζεις που και που. Άλλο βεβαια το "δε με συγκινουν", και άλλο το "χιπικα κλισε", "πρεπει να χετε τα @@ να τα στηριξετε" κλπ.

Προσωπικά, δεν εχω κολληματα με νουμερα. Αν υπαρχουν ισορροπιες στη ζωη μας, δεν θα μας φοβιζει ενα νουμερο. Που οταν ακουμε το "εικοσι-" μπροστα δε μας λεει κατι (κι ας ειναι 29), και μολις ακουσουμε το "τριαντα-" , μας πιανει το σοκ του Μιστερ Μπιν, (κι ας ειναι 31).

Μια υπενθυμιση οτι περναει ο καιρος ειναι, που την εχουμε συνηθισει ανα δεκαδες, και τπτ αλλο. Καθε μερα περναει ο καιρος και καλο ειναι να τις εκμεταλλευομαστε γενικοτερα. Χωρις πιεση ομως, χωρις 1000 πρεπει, χωρις αλυσιδες απο 10 μεριες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 22:06, 01-05-08:

Συμφωνώ με τα τελευταία που λες.

τα πρώτα είναι ιστορίες για αγρίους

Σιγά μην κάθομαι να γράφω... προβλέπω ότι θα πεις αυτό.

Ας συνεχίσουμε απτόητοι.

Εγώ την αντιμετώπιση του καθενός ήθελα να δω, τπτ άλλο.

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 22:14, 01-05-08:

Μετά τα τριάντα ξεκίνησα να παρατηρώ τις ρυτίδες που σιγά σιγά εμφανιζότανε, (αγόρασα και κρεμούλες αντιρυτιδικες που δεν κάνουν τίποτα... νι) μετά τα τριάντα έβλεπα ότι η γραμμή του σώματός μου δεν είναι η νεανική που είχα, (και ας έτρωγα λιγότερο) μετά από τα τριάντα άρχισαν να με ενοχλούν οι άσπρες τρίχες στο κεφάλι, που πάντα υπήρξαν…

Τι συμβαίνει στα τριάντα? Είναι απλό. Ένα κόκκινο λαμπάκι ανάβει και μας προειδοποιεί ότι βαδίζουμε προς το τέλος της νεότητας στην εμφάνιση(που μας βοηθάει να ελκύουμε σεξουαλικά) και προς το τέλος της γονιμότητας. Παρόλο που η εμφάνιση, ακόμα και γονιμότητα διορθώνεται, δεν παύει να μας τρομάζει η ιδέα ότι κάποια στιγμή τελειώνουν.
Διπλό το κακό, και γίνεται χειρότερο αν δεν έχεις κάνει παιδί ακόμα.

Αν έχεις ήδη παιδιά ή έστω μια σταθερή, προορισμένη για γάμο σχέση, η φάση δεν είναι τόσο "τραγική". Μάλιστα, απολαμβάνεις το γεγονός ότι ωρίμασες, ξέρεις καλύτερα ποια είσαι, τι θέλεις και πώς να το αποκτάς.

Αν δεν έχεις ούτε παιδιά ούτε μια σχέση που να οδηγήσει σε γάμο… ε, εκεί αρχίζουν τα δύσκολα. Ο φόβος ότι δεν θα βρεθεί εν καιρό ο κατάλληλος πατέρας του παιδιού είναι που μας τρελαίνει… εν καιρό σημαίνει καθαρά: " όσο είμαστε νέες και γόνιμες".

Οι άντρες έχουν το προνόμιο να μπορούν να γίνουν πατεράδες και στα 70. Άσε που οι άντρες όσο ωριμάζουν τόσο ομορφαίνουν…
(Ωστόσο τους πιάνει κρίση στα σαράντα κατι, όταν αρχίζουν να νιώθουν ότι η δική τους απόδοση στον σεξουαλικό τομέα δεν είναι όπως παλιά.)

//εδιτ:
ακόμα με παίρνει και το αντιμετωπίζω με χιούμορ... αργότερα θα δείξει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roumana : 01-05-08 στις 22:26.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:30, 01-05-08:

Η διαφορά που έχουν τα 29 απ' τα 30 είναι η διαφορά που κάνει το να σου κοστολογήσει ο άλλος το εισητήριο 19,99? αντί για 20?.

Αυτό που λέει κι ο Λόρυ δηλαδή. Ζωντανό παράδειγμα η Νεράιδα παίδες, θα την κάνατε ποτέ για 30+; (αγκαλίτσα Neraida )

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 22:44, 01-05-08:

αχ σε νοιώθω, αλήθεια σε νοιώθω!

πριν τα 30 μου, αρκετά πριν για την ακρίβεια, αγχωνόμουν τρελά για το τι θα συμβεί όταν γίνω 30
έχοντας και μία αδερφή κατά 5,5 χρόνια μεγαλύτερη από μένα η οποία έφαγε τρελή φρίκη την μέρα των γεννεθλίων της στα 30 της, περίμενα τα χειρότερα

δεν ξέρω αν με βοήθησαν οι συγκυρίες... αλλά εγώ στα 30 πήρα διαζύγιο απ τον πρώτο μου άντρα αρα ήταν κάτι περισσότερο από απαγορευμένο το να με πιάσει κρίση
πήγα κούρεψα κοντό καρφάκι την μακρυά μου κόμη και ξαφνικά ξανάγινα παιδούλα
όταν έκλεισα τα 30 ναι, έγινε μια ενηλικίωση όπως τα λες... πήρα σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή μου που όμως ουδεμία σχέση με πανικό είχαν και σε φάση "παναγία μου έγινα 30 εγώ πότε θα γίνω μάνα!"

όταν έγινα 30 είδα ότι είχα χάσει πολλά απ τη ζωή μου περιμένοντας να γίνω 30
ξεσάλωσα... πήρα τη ζωή μου στα χέρια μου κι άρχισα να ζω σαν να μην υπάρχει αύριο... σαν να μην πρόκειται ποτέ μου να γίνω 31
κάπου στα 35 μου έβαλα φρένο είχα αρχίσει να ξεφεύγω πολύ

τέλος πάντων, να μη μακρυγορώ...
έχασα πολύτιμο χρόνο απ τη ζωή μου περιμένοντας να πάθω τον πανικό που έπαθε η αδερφή μου στα 30
σκατά, τίποτα δεν έγινε... τσακίσαμε μια τούρτα με τους φίλους όπως κάναμε και στα 31 μου και στα 32 μου κι όπως κάνουμε κάθε χρόνο

κάθε ηλικία έχει τρελή φάση... ανακαλύπτεις συνεχώς νέες δυνατότητες που έχεις που ούτε να τις φανταστείς δεν μπορούσες
πλέον στα 37 μου, με ένα τσιπιρίκι 6 μηνών (σήμερα έγινε 6 το μουσούδι μου) νοιώθω πολύ καλά με την πάρτη μου... μακάρι να είχα ξεκινήσει να ΖΩ νωρίτερα αλλά δε βαριέσαι....

κάλιο αργά παρά ποτέ
υπάρχουν άνθρωποι που πεθαίνουν χωρίς να έχουν ζήσει ποτέ τους απ τον φόβο του θανάτου τους...

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:01, 02-05-08:

Μια ψιλοκρισούλα την βλέπω να με πιάνει και μένα σε μερικούς μήνες που η τούρτα επάνω θα έχει 30 κεριά (με τέτοιες φίλες, δεν έχω καμία ελπίδα να βάλουν απλά το νούμερο ). Σε κάθε περίπτωση, δεν το έχω συνειδητοποιήσει και δεν έχω κανένα καημό να γίνω μάνα (έχω μόνο ένα μικρό άγχος επειδή σκέφτομαι πως έχω μόλις 6 χρόνια -και λιγότερο- για να κάνω ένα παιδί, χωρίς να πρέπει να κάνω χίλιες εξετάσεις πρώτα).
Και γενικά ψάχνομαι. Νομίζω πως τον τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει άρδην. Και δεν ξέρω πότε και που θα σταματήσουν όλες αυτές οι αλλαγές. Πάντως δεν θα ήθελα να είμαι μικρότερη, δεν το έχω ευχηθεί ποτέ αυτό. Και νομίζω πως τα 30 αν και είναι άκρως τρομακτικά σαν σκέψη, είναι μια πάρα πολύ ευκαιρία να επαναπροσδιορίσεις τους στόχους και τα θέλω σου και να κινηθείς με άνεση προς τα εκεί που επιθυμείς - γνωρίζεις αρκετά, ώστε να μπορείς να επιλέξεις με σιγουριά. Μπορείς πολύ πιο εύκολα να ξεχωρίσεις αυτούς που σου κάνουν απ' αυτούς που δεν σου κάνουν, να δεις αν κάτι σου ταιριάζει ή όχι, ξέρεις ποια ρούχα σε κολακεύουν, ποιο στυλ μαλλιών σου πάει και το κυριότερο: σε παίρνει να το παίζεις ή πιτσιρίκα ή πιο γυναίκα, ανάλογα τα κέφια.

Για όσα λες πως νιώθεις εσύ, νομίζω πως κακώς σκέφτεσαι από τώρα τι θα γίνει έως τότε: αφενός δεν μπορείς να το ξέρεις κι αφετέρου έτσι χάνεις το σήμερα.
Πάντως στα 25 μου κι εγώ τίποτα δεν απολάμβανα. Και δεν μου έφταιγαν τα επικείμενα 30. Μου έφταιγε το ότι δεν ήξερα τι θέλω και αγχωνόμουν διαρκώς για να το βρω!

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap
Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O cap έγραψε στις 00:33, 02-05-08:

Για μένα το θέμα δεν είναι τα 30 αλλά τα 40.

Τώρα κυνηγάω την επαγγελματική καταξίωση, τώρα δημιουργώ, τώρα "φτιάχνομαι".

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 00:50, 02-05-08:

...στα 30 είχα παιδί έξι ετών και διαζύγιο!

Δε σας κάνω καθόλου πλάκα, σήμερα με πονάει ο φρονιμίτης μου!
Δεν έχουν σκάσει ακόμα όλοι...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 03:29, 02-05-08:

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι ότι πέρασαν τα χρόνια. Δεν ξέρω αν είναι το ότι είμαι πιο κοντά στα 30 με τον καιρό, όσο το ότι αυτά που πέρασαν, πολύ απλά... πέρασαν, πάει, τελείωσαν! Δεν μου αρέσει που πλέον έχω τελειώσει φοιτητής, φαντάρος και πρέπει να βρω κάτι άλλο να κάνω. Έχω πελαγώσει ομολογουμένως και νομίζω ότι τίποτα δεν με ικανοποιεί.
Το μόνο που με κάνει να νιώθω καλύτερα είναι ότι για τους άντρες τουλάχιστον, οι ηλικίες αυτές λέγεται ότι είναι οι πιο "ενδιαφέρουσες" κάτι που δεν ξέρω κατά πόσον ισχύει για τις γυναίκες.

Το σίγουρο είναι ότι διαβάζω άρθρα επιστημονικά για επιστήμονες που ανακαλύπτουν τρόπους επιμήκυνσης της ζωής κυττάρων και DNA και κάπως διατηρώ μια ελπίδα ότι θα ζήσω πάνω από 100 χρόνια και μάλιστα όχι σαν γέρος.

Δεν μου αρέσει η τρίτη ηλικία και είτε 30 είτε 40, πλησιάζεις όλο και πιο πολύ

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 07:09, 02-05-08:

Δεν μου αρέσει η τρίτη ηλικία και είτε 30 είτε 40, πλησιάζεις όλο και πιο πολύ
σαν να ελεγες 60-70...

Προσωπικά μόνο το να μην μπορώ να κάνω παιδιά θα με πανικόβαλε(στεναχωρούσε). Το πέρασμα του χρόνου με τις όποιες αλλαγές του, το δέχτηκα αδιαμαρτύρητα.

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 09:16, 02-05-08:

Λεπόν..

Ούσα περήφανη 30άρα και πρώην 20άρα θα σου πω ότι άδικα αγχώνεσαι.
Τα 30 είναι ένας αριθμός και δεν αποτελεί καταλυτική προθεσμία επαγγελματικής αποκατάστασης,τακτοποίησης προσωπικής ζωής και διακοπής νέων εμπειριών.
Εσύ και μόνο πιέζεις τον εαυτό σου.
Μην δημιουργείς ''τεχνητές'' κρίσεις επειδή δεν είσαι ικανοποιημένη τώρα από τη ζωή σου εν όψει των 30 και δεν θα είναι τα πράγματα όπως τα θες.( καλά δεν κατάλαβα?)

Βέβαια σε καταλαβαίνω γιατί και γω 10 χρόνια πριν όταν σκεφτόμουν τα 30 έλεγα ότι μέχρι τόοοοτε θα είναι όλα σε σειρά. Δεν είναι όλα σε σειρά αλλά μπήκε το νερό στ΄αυλάκι. Και το τόοοτε ήρθε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι πίστευα.

Αν παρομοιάσω τη ζωή μου με ένα κτίριο, για μένα τα 30+ είναι ο πρώτος όροφος και όχι το ρετιρέ.
Αν σταματήσεις το χτίσιμο στα 30 ( ή νιώθεις ότι μέχρι τότε πρέπει να έχεις χτίσει τα πάντα) ή έχεις βιαστεί πολύ ή κάπου έχασες το νόημα. ( όχι εσύ γενικά)

Keep walking

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:22, 02-05-08:

Εγώ μετά τα 30 αισθάνομαι καλύτερα απ' ότι αισθανόμουν στα 18!
Μη συζητήσω το θέμα της σοβαρότητας....στα 18 ήμουν πολύ πιο σοβαρή!!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 10:45, 02-05-08:

Η προγιαγιά μου, η Σουλτάνα, που πέθανε από ανία(είχε χάσει το φως της από καταράκτη) στα 114 της, μου έλεγε: " Πουλάκι μου, για να ζήσει κανείς πολύ, δεν κάνει να μετράει, την άμμο της ερήμου, τα αστέρια του ουρανού, τις αμαρτίες και την ηλικία του"...

20 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 11:41, 02-05-08:

Μετά το πρώτο σοκ των 30 κάθε χρονία μου φαίνεται ίδια....

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 13:50, 02-05-08:

Skoulikadera for president

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 14:10, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Συμπεριφερομαι οπως γουσταρω και μου βγαινει...αλλοτε σαν 15χρονο, αλλοτε σαν 25αρα, ακομα και ως ξινη 40αρα.....
Αποκαλύψεις.... Ποιός θα το πίστευτε αν δεν το έλεγες η ίδια...

Με λιγα λογια...ακομα χρειαζομαι πολυ περισσοτερο νταντεμα απ οσο νομιζουν οι γυρω μου...και το οτι ειμαι 31 για μενα δεν εχει καμμια σημασια, δεν επηρεαζει την καθημερινοτητα μου, με μια εξαιρεση του θεματος περι μωρου....
Εσύ Νεράιδα μου θα χρειάζεσαι πάντα ντάντεμα φοβάμαι, γι'αυτό το θέμα του μωρού καλά κάνεις και σε απασχολεί τόσο. Σου λέει άν κάνω μωρό πώς θα είμαι εγώ το μωρό του πλέον;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:47, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Αποκαλύψεις.... Ποιός θα το πίστευτε αν δεν το έλεγες η ίδια...

Εσύ Νεράιδα μου θα χρειάζεσαι πάντα ντάντεμα φοβάμαι, γι'αυτό το θέμα του μωρού καλά κάνεις και σε απασχολεί τόσο. Σου λέει άν κάνω μωρό πώς θα είμαι εγώ το μωρό του πλέον;
Wow....εσυ καλε με εχεις καταλαβει!
Πιανεις και πουλια στον αερα?!

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 15:52, 02-05-08:

Εγω θα κανω pause τον χρονο και δεν θα γερασω ποτε

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:54, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
Εγω θα κανω pause τον χρονο και δεν θα γερασω ποτε
εσυ εχεις κανει ηδη...!!!! βρισκεσαι ακομα στα χρονια της υπαρξης του ανατολικου μπλοκ!(χιουμορακι..ναι!! μην παρεξηγηθεις!)

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 16:00, 02-05-08:

εσυ εχεις κανει ηδη...!!!! βρισκεσαι ακομα στα χρονια της υπαρξης του ανατολικου μπλοκ!(χιουμορακι..ναι!! μην παρεξηγηθεις!)

μα γιατι το λες αυτο επειδη ειμαι κομμουνιστης ?

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:13, 02-05-08:

Πάντα πίστευα πως η ηλικία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένας απλός αριθμός.
Και το πιο περίεργο από όλα είναι οτι ακόμα και σήμερα αυτό πιστεύω. Δεν ξέρω πως θα είμαι αύριο ή σε μερικά χρόνια από τώρα, αλλά προς το παρών έχω την αίσθηση οτι ακόμα είμαι 17.
Σαν να μην έχει αλλάξει τίποτα. Τα ίδια που έκανα τότε, τα ίδια κάνω και τώρα.

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 21:27, 02-05-08:

Να το θέσω εγώ αλλιώς; είμαι 27 έχω παντρευτεί, έχω παιδί, έχω την δουλειά που πάντα ήθελα που μου εξασφαλίζει εκτός τα προς το ζην και εξέλιξη και πολλές ευκαιρίες και την έχω ήδη 5 χρόνια, έχω σπουδάσει και μεταπτυχιακό,ξέρω 3 ξένες γλώσσες, έχω ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου και όλα αυτά δεν στα λέω για να παινέψω τον εαυτό μου αλλά για να σε ρωτήσω: Είμαι από τώρα γριά μιας και τα έκανα όλα σχεδόν και απλά περιμένω τα 30 για να έχω και την στάμπα επίσημα ή πρέπει να κάνω άλλα 100 πράγματα για να μη μείνω στάσιμη μιας και πλησιάζω τα 30;;;ή μήπως απλά αυτά που μέχρι τώρα έκανα θα αποκτήσουν αξία μετά τα 30;

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 10:18, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από xanp
Να το θέσω εγώ αλλιώς; είμαι 27 έχω παντρευτεί, έχω παιδί, έχω την δουλειά που πάντα ήθελα που μου εξασφαλίζει εκτός τα προς το ζην και εξέλιξη και πολλές ευκαιρίες και την έχω ήδη 5 χρόνια, έχω σπουδάσει και μεταπτυχιακό,ξέρω 3 ξένες γλώσσες, έχω ταξιδέψει σε πάρα πολλά μέρη του κόσμου και όλα αυτά δεν στα λέω για να παινέψω τον εαυτό μου αλλά για να σε ρωτήσω: Είμαι από τώρα γριά μιας και τα έκανα όλα σχεδόν και απλά περιμένω τα 30 για να έχω και την στάμπα επίσημα ή πρέπει να κάνω άλλα 100 πράγματα για να μη μείνω στάσιμη μιας και πλησιάζω τα 30;;;ή μήπως απλά αυτά που μέχρι τώρα έκανα θα αποκτήσουν αξία μετά τα 30;

...ζωή σφηνάκι!
.
.
.
.
.
κάθε ένας είναι διαφορετικός γιαυτό περί ορέξεως....

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:27, 03-05-08:

Ο καθένας θέτει στόχους και προτεραιότητες.
Για κάποιους ο στόχος είναι η οικογένεια, για κάποιους άλλους, είναι να περνάνε καλά.
Δεν μπορεί να είμαστε όλοι το ίδιο...

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:40, 03-05-08:

Ρε συ Εδάδ σε κατανοώ επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση. Πολλές φορές κοιτάζω συνομιλήκους και λέω ''Έχω κάνει πολλά'' κι άλλες λέω ''Δεν έχω κάνει τίποτα''. Κι αν δεν έχω κάνει τώρα που είμαι μικρό θα κάνω όταν θα έχω τις άπειρες υποχρεώσεις? Παρόλα αυτά έχω δει ότι όταν δεν αγχώνομαι τα πράγματα πηγαίνουν πιο καλά.

Αυτό που βλέπω είναι ότι επειδή πέρασα φοιτητικά χρόνια μέσα σε παρέες, ξενύχτια, δραστηριότητες, καμία συναισθηματική δέσμευση και χωρίς να νοούμαι να έχω παιδί πριν τα 30, έχω αισθανθεί χορτασμένη από αυτά και θέλω 1 βήμα περισσότερο.

Ψάχνω σταθερότητα συναισθηματική, δίνω πολύ βαρύτητα στο εργασιακό, κάνω πολύ πιο ''ήσυχη'' διασκέδαση και όταν βλέπω παιδάκια (ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) σκέφτομαι ''Εγώ πότε θα γίνω μάνα''?

Παρόλα αυτά, όταν βλέπω φίλες-γνωστές 5-10 χρόνια μεγαλύτερες, πόσο δραστήριες, όμορφες, σίγουρες και ψαγμένες είναι λέω πως τα 30 είναι ωραία ηλικία. Το να αγχώνομαι μόνο άγχος προκαλλεί. Πέρασα άχαρα 16, ανεμοστροβιλλισμένα 23, τι να πουν τα 30?

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:49, 03-05-08:

Εν κατακλειδι τα τριάντα είναιι το τέλος. Ή τα έχεις κανει όλα και αναρωτιέσαι τί άλλο σου μένει να πετύχεις (! !) είτε δεν τα έχεις κανει οπότε είσαι ένας/μια loser....

Παράθεση

fogi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fogi
H fogi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H fogi έγραψε στις 13:52, 03-05-08:

κι εγώ πλησιάζω τα 30. Η αλλαγές που αισθάνομαι είναι οι εξής:1ον το σώμα μου πλέον έχει αρχίσει να χάνει την νεανικότητα του κ πλεον χρειάζεται φροντίδα (κρεμούλες, γυμναστική κτλ), 2ον και σημαντικότερο απο το 1ο είναι πως έχω αποκτήσει μια ευχέρεια στο να ¨φιλτράρω" τις πληροφορίες που δέχομαι με αποτέλεσμα να ασχολούμαι και να επιρρεάζομαι μόνο με αυτές που πραγματικά αξίζουν (πχ τι είπε ο τάδε, αν παρεξηγήθηκε ο δίνα κτλ).Δηλαδή, δεν αναλώνομαι σε θέματα & πρόσωπα άνευ ουσίας. Επίσης την τελευταία 5ετία, έμαθα να δίνω προτεραιότητα στον εαυτό μου & όχι στους άλλους ,οπως έκανα πάντα. Αυτά είναι τα καλά...
Το κακό είναι πως πλησιάζοντας τα 30 αισθάνομαι πως τα περιθώρια για λάθη στενεύουν, τόσο στον επαγγελματικό τομέα όσο και στον προσωπικό. Ειδικά στην σχέση μου, προσπαθώ να εντοπίζω κάθε ψεγάδι, και να το αξιολογώ χωρίς να εθελοτυφλώ, διοτι όλα κάποια στιγμή βγαίνουν στη φόρα και προτιμώ να γίνει τώρα, παρά στα 35 μου, που το καμπανάκι για να κανω παιδιά & οικογένεια θα χτυπάει μανιωδώς!
αυτά προς το παρόν απο μένα!

Παράθεση

xanp (Ξανθή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xanp
H Ξανθή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 150 μηνύματα.

H xanp έγραψε στις 14:38, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Εν κατακλειδι τα τριάντα είναιι το τέλος. Ή τα έχεις κανει όλα και αναρωτιέσαι τί άλλο σου μένει να πετύχεις (! !) είτε δεν τα έχεις κανει οπότε είσαι ένας/μια loser....
Θα διαφωνήσω μαζί σου...τα 30 είναι απλά μια ηλικία όπως και και όλες οι άλλες...απλά το θέμα είναι πως το αντιλαμβάνεται κανείς. Και εννοείται ότι η ζωή δεν σταματάει στα 30 για να νιώθεις loser, ακόμα έχεις πολύ χρόνο μπροστά σου να κάνεις όσα θέλεις και ίσως και περισσότερα από όσα έχεις φανταστεί.

Όσο για την οικογένεια και τα παιδιά που αναφέρθηκε, απλά σήμερα κάνουμε παιδί σε όλες τις ηλικίες πλέον έστω και με υποβοήθηση. Το θέμα είναι αν έχουμε και τις ίδιες αντοχές σε όλες τις ηλικίες για να αντεπεξέλθουμε σωστά στο ρόλο μας.

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 16:51, 03-05-08:

Τα τριάντα είναι,και μόνο σα σκέψη,ταφόπλακα στο στέρνο μου.
Έκατσα και διάβασα πολλές απ'όσα λέτε,και κάποια κοπέλα είπε για την κρίση των 'άντα της αδερφής της..Εγώ αυτή την κρίση δεν θα προλάβω να την εγκαινιάσω στα 30,αφού την έπαθα ήδη στα 20.Την ημέρα των γενεθλίων μου,ήμουνα ωσάν τη Μεγάλη Παρασκευή.

Σκέφτομαι τώρα "Ε,ρε γλέντια στα 30"..Καλά ξέρω πλέον τι θα γίνει,αλλά είναι πολύ τρομαχτικά τα γηρατειά.
Όχι δεν σας είπα μόλις τώρα γέρους,ξεκολλήστε.Απλά είσαι one step closer...
Φοβάμαι το γήρας,φοβάμαι το θάνατο,ξέρω το ξεφτυλίζω(για τις κοπελιές που με έχουν βρει ισοπεδωτική στο παρελθόν το λέω) αλλά μακάρι να υπήρχε αυτό το pause.Ίσως είμαι φιλάρεσκη που δεν θέλω να τσαλακωθώ,αλλά από την άλλη φοβάμαι την καθώς πρέπει ωριμότητα των 30.Εννοώ ότι θα αλλάξουν τα μυαλά μου.

Είδα πολλούς μέχρι τώρα να λένε πως αισθάνονται ακόμα 20,είναι ιδιαίτερα ρομαντικό να το νιώθετε,αλλά δεν είστε.Και δεν το λέω για να σας συνεφερέρω-δεν θα μπορούσα-.Είναι σαν να το λέω σε μένα.Κι όλο κάνω κουβέντες με φίλους που δεν φοβούνται το μεγάλωμα,και ακόμα δεν μπορώ να πειστώ ότι αυτή η κ*λοηλικία κρύβει ενδιαφέρονται μυστικά ζωής.Και όλα αυτά που λέτε,οι μεγάλες κοπέλες του forum,για τα τσιπιρικάκια σας,για τις ζωές σας,πως τα έχετε καταφέρει,τι έχετε κάνει κλπ είναι τόσο,μα τόσο όμορφα..

Ξέρω από τώρα πως τα 30 θα είναι ο θάνατός μου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:18, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
Τα τριάντα είναι,και μόνο σα σκέψη,ταφόπλακα στο στέρνο μου.
Έκατσα και διάβασα πολλές απ'όσα λέτε,και κάποια κοπέλα είπε για την κρίση των 'άντα της αδερφής της..Εγώ αυτή την κρίση δεν θα προλάβω να την εγκαινιάσω στα 30,αφού την έπαθα ήδη στα 20.Την ημέρα των γενεθλίων μου,ήμουνα ωσάν τη Μεγάλη Παρασκευή.

Σκέφτομαι τώρα "Ε,ρε γλέντια στα 30"..Καλά ξέρω πλέον τι θα γίνει,αλλά είναι πολύ τρομαχτικά τα γηρατειά.
Όχι δεν σας είπα μόλις τώρα γέρους,ξεκολλήστε.Απλά είσαι one step closer...
Φοβάμαι το γήρας,φοβάμαι το θάνατο,ξέρω το ξεφτυλίζω(για τις κοπελιές που με έχουν βρει ισοπεδωτική στο παρελθόν το λέω) αλλά μακάρι να υπήρχε αυτό το pause.Ίσως είμαι φιλάρεσκη που δεν θέλω να τσαλακωθώ,αλλά από την άλλη φοβάμαι την καθώς πρέπει ωριμότητα των 30.Εννοώ ότι θα αλλάξουν τα μυαλά μου.

Είδα πολλούς μέχρι τώρα να λένε πως αισθάνονται ακόμα 20,είναι ιδιαίτερα ρομαντικό να το νιώθετε,αλλά δεν είστε.Και δεν το λέω για να σας συνεφερέρω-δεν θα μπορούσα-.Είναι σαν να το λέω σε μένα.Κι όλο κάνω κουβέντες με φίλους που δεν φοβούνται το μεγάλωμα,και ακόμα δεν μπορώ να πειστώ ότι αυτή η κ*λοηλικία κρύβει ενδιαφέρονται μυστικά ζωής.Και όλα αυτά που λέτε,οι μεγάλες κοπέλες του forum,για τα τσιπιρικάκια σας,για τις ζωές σας,πως τα έχετε καταφέρει,τι έχετε κάνει κλπ είναι τόσο,μα τόσο όμορφα..

Μεχρι τα 25 θα εχεις αλλαξει γνωμη.....ειναι της ηλικιας σου ολα αυτα και θα περασουν....
Να ξερεις παντως οτι δεν υπαρχει καθως πρεπει ωριμοτητα των 30....Οι καθωσπρεπισμοι δεν εχουν να κανουν με την ηλικια....και σιγουρα οχι συγκεκριμενα με την ηλικια των 30..
Στα 30 ενα βημα πιο κοντα στα γηρατια? Τα θες και τα λες?!
....Ε οκ..και τα 20 ενα πιο μακρια....σοου γουατ?! Μα εσυ πως φανταζεσαι τις 30αρες....? Με τσαλακωμενα προσωπα και μπαστουνακια...??
Και κατι ακομα...οταν κανείς λεει οτι ειναι πχ 30 και αισθανεται 20, δεν το λεει απο ρομαντισμο..αλλλά γιατι ετσι πραγματικα νοιωθει...
..κανει σαχλαμαρες της ηλικιας των 20...εχει αντοχες, διαθεσεις και ενεργεια επισης αυτης της ηλικιας...οποτε ειναι λογικο να το λεει....Οπως επισης αλλοι λενε ειμαι 20 και αισθανομαι σαν να ειμαι 40...νοιωθω πολυ "κουρασμενη" κ.ο.κ...

Και οσον αφορα στην τελευταια σου φραση....τραστ μι..σε μια πενταετια θα την εχεις δει αλλιως... (μεταξυ μας..ε εισαι υπερβολικη ρε παιδι μου...αλλα φαινεται οτι ειναι κατι που σε χαρακτηριζει γενικα..)

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 17:41, 03-05-08:

Μεχρι τα 25 θα εχεις αλλαξει γνωμη.....ειναι της ηλικιας σου ολα αυτα και θα περασουν....
Να ξερεις παντως οτι δεν υπαρχει καθως πρεπει ωριμοτητα των 30....Οι καθωσπρεπισμοι δεν εχουν να κανουν με την ηλικια....και σιγουρα οχι συγκεκριμενα με την ηλικια των 30..
Στα 30 ενα βημα πιο κοντα στα γηρατια? Τα θες και τα λες?!
....Ε οκ..και τα 20 ενα πιο μακρια....σοου γουατ?! Μα εσυ πως φανταζεσαι τις 30αρες....? Με τσαλακωμενα προσωπα και μπαστουνακια...??
Και κατι ακομα...οταν κανείς λεει οτι ειναι πχ 30 και αισθανεται 20, δεν το λεει απο ρομαντισμο..αλλλά γιατι ετσι πραγματικα νοιωθει...
..κανει σαχλαμαρες της ηλικιας των 20...εχει αντοχες, διαθεσεις και ενεργεια επισης αυτης της ηλικιας...οποτε ειναι λογικο να το λεει....Οπως επισης αλλοι λενε ειμαι 20 και αισθανομαι σαν να ειμαι 40...νοιωθω πολυ "κουρασμενη" κ.ο.κ...

Και οσον αφορα στην τελευταια σου φραση....τραστ μι..σε μια πενταετια θα την εχεις δει αλλιως... (μεταξυ μας..ε εισαι υπερβολικη ρε παιδι μου...αλλα φαινεται οτι ειναι κατι που σε χαρακτηριζει γενικα..)
Τι να σου πω ρε συ νεράιδα..Μακάρι να σε θυμηθώ και ότι λες να βγει αληθινό.
Αλλά ο 30αρης να κάνει σαχλαμάρες των 20;Για κανένα λόγο..Σας έχω κολλήσει υπερβολή μου φαίνεται (μεταξύ μας,είμαι υπερβολική όντως,αλλά και εσύ ρε παιδί μου παραείσαι μπιτς σε κάποιον που δεν ξες,και δεν το είπα με την έννοια της σκύλας,αλλά της στριμμένης-αμα ήθελα να σε βρίσω θα έλεγα όοοτι άλλη μλκια θες)

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:54, 03-05-08:

Αλλά ο 30αρης να κάνει σαχλαμάρες των 20;Για κανένα λόγο..Σας έχω κολλήσει υπερβολή μου φαίνεται (μεταξύ μας,είμαι υπερβολική όντως,αλλά και εσύ ρε παιδί μου παραείσαι μπιτς σε κάποιον που δεν ξες,και δεν το είπα με την έννοια της σκύλας,αλλά της στριμμένης-αμα ήθελα να σε βρίσω θα έλεγα όοοτι άλλη μλκια θες)
Ειμαι καρδια μου και απο αυτο, αλλα μην το παιρνεις προσωπικα....
Σε αυτους ειδικα που γνωριζω γινομαι και χειροτερη....
Απλα δεν ειμαι μονο αυτο...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 18:04, 03-05-08:

Ω,μ'αρέσει που τόνισες τις "κακές" λεξούλες
Επίσης δε γίνεται να μην το παίρνεις προσωπικά όταν το δέχεσαι
Λοιπόμ,παραξεφύγαμε από το θέμα.
Οι 30αρηδες είναι παράξενα πλάσματα.Συμπαθητικοί δε λέω..αλλά δεν θέλω να βρεθώ στη θέση τους.Ξέρω ΘΑ βρεθώ στα 30 και ΔΕΝ τα λέω με κακία,ούτε υπεροψία όσα λέω.Φοβίες είναι.Απλά τις δηλώνω δημόσια.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 18:09, 03-05-08:

Και τα 40 το μνημόσυνο;

Ευτυχώς υπάρχει ζωή και μετά τα 30 και μετά τα 40 και τα 50 μην σου πω! Πλέον άλλωστε η επιστήμη σε βοηθάει να νιώθεις νεότερος σε αυτές τις ηλικίες. Σκέψου τι θα έχει βγει όταν θα γίνουμε εμείς τόσο...

Μπορεί ίσως στα 30 να μην μεθάς και κάνεις βλακείες όπως στα 20 αλλά είσαι πιο κατασταλαγμένος, πιο ήρεμος, τα έχεις βρει με τον εαυτό σου, με την σεξουαλικότητα σου (μην το γελάς μια γυναίκα θέλει χρόνια για να ωριμάσει σεξουαλικά), έχεις χρόνια φιλίες, και το ότι μεγάλωσες δεν σημαίνει ότι περνάς λιγότερο καλά, ακόμη και αν αυτό γίνεται με πιο ήρεμο τρόπο. Εδώ άλλοι στα 40 και ζουν τρελή ζωή! Chill out!

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:15, 03-05-08:

Προσωπικα δε με ενοχλουν αυτες οι λεξουλες, αλλωστε και εγω με λεω μπιτς...(ιφ γιου γονα μπι ριτς, γιου χαεβ του μπι ε μπιτς)
Οταν λεω μην το παιρνεις προσωπικα..εννοω...οτι δεν εισαι η εξαιρεση στον κανονα και δεν συμπεριφερομαι σε σενα ετσι για καποιο συγκεκριμενο λογο...
Απλα αυτος που δεχεται τη στριμαδα μου, προφανως εχει βαλει το χερακι του και εκεινος, ειτε με αυτα που εχει κανει, ειτε με αυτα που εχει πει..Δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που χαιδευουν αυτακια..ουτε των δικων του ανθρωπων, αλλα ουτε και των ξενων..
Και ειμαστε και οφφφφφφφφφ!!

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 18:37, 03-05-08:

Είστε παντου!!!Μήπως αυτό το μπίτσι θίνγκ είναι παρενέργεια των 30;;Τώρα είναι που δεν θέλω να τα πατήσω...Σταματάω,γιατί όντως μπιτς-φαιρυ (ελπίζω να μην σε ενοχλεί) είμαστε οφ.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:50, 03-05-08:

Shut up bitches !

Σιγουρα στα 30 σωματικά και ψυχικά δεν εισαι οπως στα 20. Αλλά δεν ειναι σπανιο , αυτο να ισχυει πολυ περισσοτερο για το σωμα, παρά για το πνευμα.

Το σίγουρο είναι ότι διαβάζω άρθρα επιστημονικά για επιστήμονες που ανακαλύπτουν τρόπους επιμήκυνσης της ζωής κυττάρων και DNA και κάπως διατηρώ μια ελπίδα ότι θα ζήσω πάνω από 100 χρόνια και μάλιστα όχι σαν γέρος.
Περισοτερο για τους επομενους ειναι αυτα, οχι τοσο πολυ για εμας...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους