Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και άνδρες στα 30

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:03, 04-05-08:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο;
Όσες γυναίκες περάσατε τα 30, τι αλλαγές είδατε ψυχικές και σωματικές;
Δεν εννοώ απαραίτητα αλλαγές λόγω γέννας, αλλά θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία μας, πχ μεταβολισμός, αντοχές σωματικές, ωριμότητα... αλλαγές στα γούστα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 11:09, 04-05-08:

αυτό είναι γεγονός
αντοχές λιγότερες αλλά όχι με τα 30... στα 30 μου ξύπναγα Παρασκευή πρωί και επειδή έκανα 3 δουλειές εκ των οποίων η μία νύχτα, ξανακοιμόμουν Δευτέρα βράδυ
οι πεσμένες αντοχές ήρθαν κάπου κατά τα 35...
ίσως να έχουν σχέση με την γενικότερη αλλαγή στη ζωή μου
πλέον δεν έχω καθόλου αντοχές αλλά μάλλον είναι λόγω κούρασης με το μωρό

το σώμα είναι μια πικραμένη ιστορία...
και πάλι δεν είναι στα 30 αλλά πιο πριν
αρχίζει και χαλαρώνει φυσικά... οι δίαιτες είναι πιο επίπονες, δλδ εκεί που στα 22 μου έχανα 3 κιλά σε μια βδομάδα, τώρα τα χάνω σε ένα μήνα (με την ίδια αυστηρή διατροφή)

αλλαγές στα γούστα.... ναι... υπάρχουν φυσικά μιας που πλέον η τσέπη αντέχει κι άλλα πράγματα

γενικά αλλαγές υπάρχουν, αλλά δεν είναι φάρος, φωτεινός σηματοδότης τα 30
είναι η σταδιακή αλλαγή σε όλα μας κατά τη διάρκεια της ζωής μας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 13:15, 04-05-08:

Εγώ πάντως σας τρώω όλους. Είχα πάθει κρίση στα 10 μου γιατί δεν θα είχα ξανά ...μονοψήφιο αριθμό ηλικίας (και μιλάω ΠΟΛΥ σοβαρά, το είχα πάθει!) Οπότε τώρα δεν αγχώνομαι, η επόμενη κρίση θα είναι στα ..99

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:02, 04-05-08:

Στα 19 μου έλεγα πως θέλω να μείνω κολλημένη εκεί, να κάνω ό,τι τρέλα θέλω και να δικαιολογούμαι λόγω ηλικίας. Τα 24 συγκεκριμένα με τρόμαζαν γιατί θα έπρεπε να έχω τελειώσει τις σπουδές μου.. να έχω βρει ή να ψάχνω δουλειά κλπ.

Κατάλαβα πως κάθε ηλικία έχει τα δικά της καλά. Πλεόν αν και συνεχίζω να κάνω κάθε είδους τρέλα, αντιμετωπίζω τη ζωή μου με κάποιου είδους ωριμότητα, καθώς παρατηρώ πως ο τρόπος σκέψης μου έχει αλλάξει προς το καλύτερο.

Έτσι τα 30 δε με τρομάζουν καθόλου γιατί ξέρω πως κάθε χρόνο θα προσπαθώ να γίνομαι καλύτερη αξιοποιώντας πλήρως την εμπειρία που τα χρόνια θα μου προσφέρουν!

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:46, 05-05-08:

Xωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, αλλά είναι δυνατόν στα 23 σου ή και στα 25 σου να σκέφτεσαι τι θα γίνει στα 30 σου;;; Ποιος ζει και ποιος πεθαίνει ως τότε.. Τουλάχιστον εγώ στα 23 μου και στα 25 μου δεν σκεφτόμουν ποτέ τα 30. Μπορεί μόνο να σκεφτόμουν πως δεν είμαι πια 19, αλλά ποτέ δεν με έκανε αυτό να νιώσω άσχημα. Και ξέρω πως αποκλείεται στα 33 ή στα 35 μου να σκέφτομαι τα 40. Άμα σκέφτεσαι πως θα είναι το μέλλον συνέχεια, χάνεις το παρόν, εγώ αυτό ξέρω..

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:50, 05-05-08:

Δεν μπορούμε να αλλαξουμε το παρελθόν όμως μπορούμε να χαλασουμε ένα ίσως ικανοποιητικο παρόν ανησυχώντας για το μελλον.

αυτή είναι η μια αποψη. Η άλλη είναι ότι

Το μελλον ανήκει σ'αυτούς που το προετοιμάζουν

Υ.γ. Πάντως εγώ δεν ξαναμπλέκω με γυναίκα κάτω απο τριάντα...

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 09:52, 05-05-08:

Με το να φοβάσαι κάτι, δεν προετοιμάζεσαι γι' αυτό. Ούτε με το να αγχώνεσαι. Στόχους μπορείς να έχεις πάντα, χωρίς να βάζεις όρια ηλικιακά, αυτό λέω εγώ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:56, 05-05-08:

καλά τα λέει η καχ. μπορεί τα 30 να είναι ο πρώτος σηματοδείκτης πως τα καλύτερα στη ζωή πέρασαν και πως από δω και μπρός αρχίζει η πτώση, μα αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να έχουμε στόχους για τα εξήντα.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:00, 05-05-08:

Τώρα σίγουρα όλοι νιώθουν καλύτερα Ρεμπ..ελε
Πάντως η μαμά μου λέει πως μέχρι τα 35 της κάθε χρονιά ένιωθε και καλύτερα. Οπότε τζάμπα το άγχος (το μετά δεν σας το λέω όμως )

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:09, 05-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
καλά τα λέει η καχ. μπορεί τα 30 να είναι ο πρώτος σηματοδείκτης πως τα καλύτερα στη ζωή πέρασαν και πως από δω και μπρός αρχίζει η πτώση, μα αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορούμε να έχουμε στόχους για τα εξήντα.
Εγώ πάλι, πιστεύω οτι τα καλύτερα είναι μπροστά και έρχονται.....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 10:57, 05-05-08:

Να πω τώρα κι εγώ κάτι προσωπικό; Η ηλικία μου αρέσει. Όσο πιο νέος ήμουν τόσο το μυαλό μου ήταν γεμάτο σέξ. Κυριολεκτικά με καταδυνάστευε δεν μπορούσα να λειτουργήσω σωστά αφού συνέχεια εκεί είχα το μυαλό μου. Ίσως να ήταν καλό αυτό, αν ήμουν ροκ στάρ, πορνοστάρ ή ζιγκολό όμως δεν ήμουν ροκ σταρ

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 11:33, 05-05-08:

Ησουν ζιγκολο?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:02, 05-05-08:

Όχι ούτε πορνοστάρ φυσικά. Δεν το ανέφερα γιατί πίστεψα ότι εννοείται...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:22, 05-05-08:

Ναι, και εγω έχω πολύ καιρό ακόμα!!! Καθε ηλικια έχει τα καλα της νομιζω...αλλα καλα ειμαι και στα 21 ... τι τα θελω τα 30< ???

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 13:40, 05-05-08:

Πάντως πέραν το σέξ, πιστεύω ότι η ζωή στη νεαρή ηλικία έχει κι άλλα πολλα προβλήματα που πάνε μαζί με την ανεμελιά (όση μπόρεί να έχεικανείς γιατί ίσως κι αυτό να είναι ένασς μήυθος) και με το ότι δεν χρειάζεται να δουλεύεις (κι αυτό πάλι για πολλούς δεν ισχύει, εργαζονται απο πολύ μικροί).

Μικρός είσαι αδιαμορφωτος, οι περισσότεροι δεν είναι ανεξάρτητοι οικονομικα, δεν ξέρεις τί δουλειά θέλεις να κάνεις, τι μπορείς να κάνεις, εχεις χιλιες αγωνίες για το ποιός είσαι για τη ζωή και τους άλλους... Τα τριάντα νομίζω ότι ειναι η καλύτερη ηλικία 30-40 ειδικά άν έχεις καταφέρει να βάλεις τα επαγγελματικά σου σε κάποια ρότα.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:49, 05-05-08:

Πως ήμουν εγώ δηλαδή...;
Καμιά σχέση......

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:53, 05-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Ωχ παναγια μου..να εγραφες και καμμια φορα κατι που πραγματικα πιστευεις.....

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Μικρός είσαι αδιαμορφωτος, οι περισσότεροι δεν είναι ανεξάρτητοι οικονομικα, δεν ξέρεις τί δουλειά θέλεις να κάνεις, τι μπορείς να κάνεις, εχεις χιλιες αγωνίες για το ποιός είσαι για τη ζωή και τους άλλους... Τα τριάντα νομίζω ότι ειναι η καλύτερη ηλικία 30-40 ειδικά άν έχεις καταφέρει να βάλεις τα επαγγελματικά σου σε κάποια ρότα.
Ρε σεις δεν υπαρχει "καλυτερη ηλικια"..η καθε ηλικια εχει τα "δικα" της...αλλα ομορφα, αλλα δυσκολα, αλλα ασχημα...Σημασια εχει να ζει κανεις την καθε στιγμη, την καθε μερα, την καθε ηλικια εντονα, οπως θα ηταν εαν γνωριζε οτι δεν θα υπηρχε "αυριο"...Και αν το σκεφτειτε καλα..δεν ειναι καθολου ρομαντικο αυτο που λεω...ειναι ολη η ουσια...

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:56, 05-05-08:

Να πω την αλήθεια κι εγώ στενοχωριέμαι που μεγαλώνω, όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά επειδή θα έχω περισσότερες ευθύνες και υποχρεώσεις. Δεν είμαι ευθυνόφοβη, κάθε άλλο, απλά είναι ωραίο να κάνεις τρέλες και να δικαιολογείσαι λόγω ηλικίας . Πιστεύω πάντως ότι τα καλύτερα έρχονται (γιατί αν τα καλύτερα είναι αυτά που πέρασαν απορώ πώς θα είναι τα χειρότερα... )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 13:57, 05-05-08:

Συμφωνώ κι εγώ με τη Νεράιδα.
Κάθε ηλικία έχει τα δικά της.
Αλλά όμορφα, και άλλα ακόμα πιο όμορφα.......

Παράθεση

tinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinaki
H tinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H tinaki έγραψε στις 15:22, 05-05-08:

νομίζω ότι απλά στα 30 έχεις περισσότερα στο κεφάλι σου παιδιά, οικογένεια, χρέοι, δουλειά

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:32, 05-05-08:

Ε άμα θες. Δεν σε υποχρεώνει και κανείς να κάνεις οικογένεια ή να δουλεύεις νυχθημερόν.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 00:19, 06-07-08:

Εγώ πάλι ανησυχώ γιατί έφτασα τα 30 και ακόμα δεν έχω κάνει οικογένεια. Ευτυχώς τώρα τελευταία κυκλοφορεί η φήμη ότι οι άνδρες ενηλικώνονται στα 35, οπότε είμαι μικρός ακόμα... (παρηγοριά στον άρρωοστο...)

Πέρα από τα χιουμοριστικά πιστεύω οτι ο μόνος λόγος που πρέπει να ασχολούμαστε με το παρελθόν είναι για να μαθαίνουμε απ αυτό και ο μόνος λόγος που πρέπει να ασχολούμαστε με το μέλλον είναι για να προσέχουμε τις επιλογές μας στο παρόν.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 15:03, 06-07-08:

Πάντως όσο πλησιάσει η ημερομηνία των γενεθλίων μου, νομίζω πως έχω αρχίσει να αγχώνομαι πως τρεις δεκαετίες έχω ζήσει κι ελάχιστα έχω κάνει. Και με ενοχλεί που νιώθω πως δεν είμαι πια και τόσο παιδί, που νιώθω πως έχασα την χαλαρότητα και την ανεμελιά μου και μονίμως σκέφτομαι πως πρέπει να κινηθώ και τι πρέπει να κάνω για να πετύχω όσα θέλω..

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:55, 06-07-08:

Εγώ πάλι ως δημιουργός του θέματος, επειδή έχω βρεθεί σε αρκετά cool φάση της ζωής μου έχω σταματήσει να σκέφτομαι αυτό το ζήτημα.

Και μάλλον νομίζω ότι προβληματιζόμουνα περισσότερο για πράγματα που μου λείπανε παρα για το μέλλον.

Πάνω κάτω ότι είπε η prime δηλαδή (θεα για άλλη μια φορα).

Σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα, ούτε τα 30 ούτε τα 60 με αγχώνουν!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:18, 06-07-08:

Νομίζω ότι έχει μεγάλη σχέση τόσο το σε τι φάση είμαστε (σε σχέση ή όχι, με καλή σχέση ή μπα, με "τακτοποιημένα" κάποια θέματα ή με προοπτική άλλα αντί άλλων...), όσο και το τι ερεθίσματα έχουμε.
Έχοντας φίλες άνω των 30 και εκτός κάθε κλισέ (ανύπαντρες, με χύμα σχέση ή απλά ελεύθερο λάιφσταιλ) νομίζω ότι θα μου έρθει σε ήπιο βαθμό η κρίση.

Επίσης θα φορντίσω να κάνω εγκαίρως κολλητή μου την Prime.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:07, 07-07-08:

στη τούρτα γενεθλίων μου, πριν κανά δίμηνο, κάποιος έκανε λάθος και έβαλε τα δύο κεράκια-αριθμούς να δείχνουν 13.

Παράθεση

ale3andros

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ale3andros
Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O ale3andros έγραψε στις 10:34, 07-07-08:

Τα λανθάνοντα κεράκια λένε την αλήθεια δηλαδή, αυτό θες να μας πεις?

Παράθεση

nikostheater (Νίκος Θεμελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikostheater
Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O nikostheater έγραψε στις 23:00, 27-07-08:

Εγω παλι,τωρα που περπαταω στα 30 την περναω την κριση και μαλιστα γερα...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 08:45, 28-07-08:

Αυτό πραγματικά που με φοβίζει με τα 30 είναι τρέλλα σκέτη

Ειχα πεί πώς παλέυω για να πάρω εμειρίες που έχασα στα παιδικά μου χρόνια, πέρνω και τις εμεπειρίες της δικής μου ηλικείας, τώρα λοιπόν φοβάμε πώς αν πάω 30 δεν θα προλάβω, θέλω να πάρω τα πάντα απο τα 20-29 και να ζώ φυσιολόγικά πιά στα 30+ μου που θεωρώ πώς είναι η καλύτερη ηλικεία απο τα 20+ γιατί μέχρι τα 29 τουλάχιστον εγώ παλαίυω για να πάρω καλές αναμνήσεις, παλέυω για τα εξτρίμ διαμορφώνω χαρακτήρα,

όπως όταν ένα παιδί στην εφηβεία, άργησα πολλύ να είμαι έφηβη και τώρα που περνάω κρίση θέλω να προλάβω, δεν θέλω να χάσω και άλλη μια εφηβεία θελω επιτέλους να γίνω νορμάλ άνθρωπος, αν δεν τα καταφέρω θα είναι σαν να έχασα τα πάντα και δεν το θέλω

Οσο για τις ηλικείες κάθε μια έχει την χάρη της και πρέπει να την ζούμε, πραγματικά αξίζει να ζείς την κάθε ηλικέια γιατί μετά λυπάσε που έχασες την ομορφιά της κλέγοντας για αυτήν

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 15:52, 21-08-10:

προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια. υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:07, 21-08-10:

Δε νομιζω πως ειναι στανταρ οι 30αρηδες ντε και καλα να προτιμουν μικροτερες, ουτε και οι 30αρες να προτιμουν μεγαλυτερους. Ισως μια 30αρα εχει περισσοτερες απαιτησεις και ενας 30αρης να μη θελει φορτο, αφου η ηλικια αυτη του ανδρα ως τα 40 ειναι του δημιουργειν. Οσο ναναι, με τις μικροτερες υπαρχει βολεμα, ισως και καλυτερη επικοινωνια τελικα, το ιδιο ισχυει και για γυναικες νομιζω που προτιμουν μικροτερους, πιο γουτσου καμμια φορα χωρις πολλες απαιτησεις.

Στα 30 της λενε πως χτυπαει το ρολοι, χαζομαρες, δεν υπαρχει αυτο αλλα ειναι μια πιπιλα κοινωνικη. Ισως ''βιαζεται'' ας πουμε να κανει οικογενεια γιατι οι πιθανοτητες να γινει μητερα μετα τα 30 μειωνονται, αν και σημερα ακομα και σαυτο βαζουμε Χ, δεν ισχυει. Ισως ακομα να ''κυνηγουν'' μεγαλυτερους αφου πιστευουν -οφθαλμοαπατωνται βασικα- οτι θα τους παρεχει περισσοτερη, τη λεγομενη ''ασφαλεια''κοινωνικη, οικονομικη, συναισθηματικη μπλα μπλα μπλα

Θα ελεγα να πεις στις φιλες σου να ζουνε τη ζωη τους-γιατι ειναι πολυ μικρη- και τον ερωτα κι αν ειναι ναρθει η αγαπη με τη σχεση θαρθει, με το ζορι χωριο δε γινεται κι οσο ψαχνουν τοσο θα απωθουν τον ανδρικο πληθυσμο, μικρο, μεγαλο. Και ειναι λογικο αν το καλοσκεφτεις, σκεψου νασαι ανδρας και να σου ρθει η αλλη απελπισμενη να κανει ''σχεση'' να ταμπελιαστει δηλαδη επειδη κατα βαθος θελει να βολευτει στην οικογενεια. Ο ανδρας το διαισθανεται και την κανει, γιαυτο επιλεγει τη μικροτερη(η μια αλλη τελοσπαντων) που ειναι πιο χαλαρη. Μα τι θελει οι ανδρας? Αυτο θελει, ναναι χαλαρος κι ευτυχισμενος σε μια σχεση χωρις καταπιεση συναισθηματικη. Κι αν εμπνευστει απο τη γυναικα, θα θελησει απο μονος του να ζησει για μια ζωη μαζι της. Σιγουρο πως αν του προσφερει μια γυναικα αυτο ειτε 23 ειτε 30 ειτε 40, θαναι μαζι της.

Οσο για τη μοναξια, ας την ξεχωρισουμε απο τη μοναχικοτητα. Η μοναχικοτητα ειναι επιλογη, η μοναξια οχι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 21-08-10 στις 16:27.
Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη niki.p
H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 16:46, 21-08-10:

Λοιπον, να σου πω κι εγω από την μικρή πείρα που έχω...
Ο φίλος μου είναι 35 κι εγώ 18 (ναι, ξέρω, το παράκανα )
Πολύ συχνά βγαίνουμε με την παρέα του, άντρες και γυναίκες 30-35 στην πλειονότητά τους ανύπαντροι... Εγώ που είμαι "απ' έξω" νομίζω πως οι άντρες δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα που είναι ελεύθεροι κι ωραίοι ενώ οι γυναίκες μου κάνουν λίγο... απελπισμένες . Σίγουρα φταίει και η κοινωνία μας και οι μεσαιωνικές ιδέες που μερικοί συμμερίζονται ακόμα, ότι μια γυναίκα αν περάσει τα 30 και δεν έχει σχέση θα μείνει στο ράφι κτλ κτλ Βέβαια αυτό δεν ισχυεί για όλες, ξέρω κοπέλα που είναι 28, έχει σχέση αλλά δε θέλει με τίποτα να παντρευτεί.
Τώρα οι άντρες εμένα μου φαίνεται λογικό να κοιτάζουν μικρότερες, ίσως επειδή δεν θέλουν μια 30άρα να τους πιέζει για γάμο, ίσως επειδή οι πιο νέες είναι και πιο.... εεεεμ... φρέσκιες .... Αλλά και οι περισσότερες γυναίκες θέλουν έναν άντρα πιο ώριμο και οι 20άρες κοιτούν μεγαλύτερους... Και κάπου εκεί συναντιούνται!!

Με όλον τον σεβασμό στις 30+ ....

Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 16:55, 21-08-10:

ciela, δεν είναι έτσι ακριβώς.
Καταρχάς, όσον αφορά το θέμα της σεξουσαλικής έλξης (διότι από εκεί ξεκινάνε όλα), μια χαρά είναι οι 30αρες. Όταν ήμουν 20 δε με προσέλκυαν γυναίκες 30 χρονών. Τώρα που πλησιάζω προς αυτη την ηλικία, μου αρέσουν. Αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό μια γυναίκα να προσέχει τον εαυτό της και να διατηρείται όσο το δυνατόν καλύτερα. Βλέπω κοπέλες 23-25 χρονών να μοιάζουν με 30+, αλλά βλέπω και κοπέλες 28-30 χρονών να καταφέρνουν να δείχνουν σα κοριτσάκια.
Και όσον αφορά το θέμα της επικοινωνίας, εννοείται καλύτερα σχέση με μία συνομίληκη ή λίγο μικρότερη αλλά ώριμη στο μυαλό, παρά μία ανώριμη 19-20.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:58, 21-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από niki.p
ξέρω κοπέλα που είναι 28, έχει σχέση αλλά δε θέλει με τίποτα να παντρευτεί.
Κι αυτο υπερβολη το βρισκω. Καλυτερο θα ελεγα να κραταμε μια μεση σταση με το γαμο, συνεπως με την οικογενεια - το θεωρω δεδομενο πως παντρευεσαι και μπαινεις σε μια οικογενεια οταν θελεις να φερεις στον κοσμο παιδια, απορροια μιας μεγαλης αγαπης. Η συντροφικοτητα εχει πολυ περισσοτερα ωφελη απ'ο,τι εχει η μοναχικοτητα. Προφανως η κοπελα δε θελει τα κοινωνικα πανηγυρια κι ισως να μη θελει ακομα να γινει μητερα.
Κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου σε αρκετα σημεια. Καλο ομως να μην ειναι κατακριτεα η απελπισια, ειναι θεωρω ενας βραχνας, μια βελονα μεγαλη που χουν καρφιτσωσει απο πολυ νωρις στην καρδια της μεσης Ελληνιδας.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 17:39, 21-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
προσφατα ειχα εκανα συζητηση με μια φιλη μου η οποια υποστηριζε πως ειναι πολυ δυσκολο για μια γυναικα στα 30 να κανει σχεση καθως οι αντρες σ αυτη την ηλικια προτιμουν τις νεοτερες στα 19-20+. αυτη λεει οτι το εχει παρατηρησει απο την αδερφη της και τις φιλες της που ειναι σ αυτη την ηλικια
Τι είναι τούτα που διαβάζω βρε ciela
Δίχως να θέλω να προσβάλλω την φίλη σου, την βρίσκω εξαιρετικά παραμυθιασμένη, και με όχι και τόσο αυξημένη ικανότητα παρατήρησης και ανάλυσης δεδομένων!

Πρώτα απ όλα, να διευκρινήσουμε τι εννοείς "σχέση", μιας και υπάρχουν από....στιγμιαίες έως και ζωής! (Ζωή, σε προκαλώ υπερασπίσου τον εαυτό σου)
Έτσι, επιβάλλεται να τις δούμε χωριστά!!!!! Τις "πιτσιρίκες" 19-20 τις προτιμούν ΟΛΟΙ, αν και δεν εννοώ ότι βαδίζουν ζητώντας ληξιαρχική πράξη γέννησης, αλλά το ότι κοντά στην ηλικία αυτή, τα πάντα "λειτουργούν" καλύτερα, δείχνουν ωραιότερα άρα πρέπει κάποιος να είναι τελείως φαντασμένο ντουβάρι για να κάνει πως δεν τον ενδιαφέρει ή έστω υποκριτής του κερατά!

Όμως, από κει και μετά υπεισέρχονται παράγοντες που καθορίζουν την διάρκεια αυτής της σχέσης και είναι δυστυχώς για σας κορίτσια της "ευνοημένης" ηλικίας το αντίβαρο που σώζει τις σιτεμένες, εξουδετερώνοντας τις συνέπειες της υπάρχουσας κατάστασης, και κάνοντας τους περιζήτητους αρσενικούς να καταδέχονται κι εκείνες στην κατηγορία των οποίων κι εσείς θα περιέλθετε σε μερικά...χρονάκια, ο καιρός γαρ εγγύς

Για να σοβαρευτούμε όμως λιγάκι, θα έλεγα ότι ο μόνος λόγος που ένας άντρας πλησιάζει γυναίκες με βάση την ηλικία και όχι το ΤΙ βλέπουν τα μάτια και ακούν τα αυτιά του, είναι ίσως και η απάντηση στους ...αγωνιώδεις προβληματισμούς της φίλης σου!
Δηλαδή ότι φέρει επάξια τον τίτλο του....μ@λ@κ@!

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 22-08-10 στις 00:59.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:35, 24-08-10:

Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:18, 24-08-10:

υπαρχει οντως μοναξια στο γυναικειο πληθυσμο σ αυτες τις ηλικιες? και οι αντρες οντως το κανουν αυτο? τι λετε? και γενικοτερα τι αλλαζει στην κοσμοθεωρια των σχεσεων οταν κανεις μπαινει στα 30?
επιστημονικα επισης απο τα 30 αρχιζουν οι δυσκολιες για να γεννησει μια γυναικα..

ειναι σημαντικο οριο .(μετα απο αυτο αυξανονται ολες οι πιθανοτητες για καρκινους κλπ αν γενησει το πρωτο
παιδι
απο τα 30 και μετα..

Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
ψυχολογοι και ψυχιατροι οπως ο ασκητης επισης λενε οτι το καλυτερο ειναι αυτο..20-25 η γυναικα και λιγο μεγαλυτερος ανδρας..
γιατι η γυναικα στα 20-25 ειναι μια ωριμη γυναικα ουσιαστικα,ενω ο ανδρας στα ιδια χρονια ειναι παιδι βασικα..
και γεννετησια και ψυχικα σωματικα..

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 14:16, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Οπότε το να κατατάσσονται μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
τι εννοείς "σε βοηθάει" ?

... δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο.
Τα πράγματα είναι απλά, πιο πολύ δεν γίνεται....
Εάν οι άντρες έβλεπαν την κάθε σχέση σοβαρά, δεν θα είχαν από μια γυναίκα ο καθένας αλλά....χαρέμι, και αυτό ούτε ηθικό είναι, και το απαγορεύει ο νόμος (ακόμη)
Έτσι, διατηρούμε μια επίσημη σχέση, όπως έχω πολλές φορές ξαναπεί, για να πηγαίνουμε μαζί σε βαφτίσια, κηδείες, άλλους γάμους κτλ, και από κει και πέρα, επειδή η ζωή συνεχίζεται και σε παρασέρνει, διαλέγουμε και τα καλύτερα -όσους τους παίρνει- κομμάτια της! (κυρά Ζωής)

ΥΓ σχωράτε με για τα τυχόν "αρνητικά" μηνύματα που πιθανόν να περνάει η γενικότερη στάση μου στο θέμα των.... διαπροσωπικών σχέσεων, αλλά όποιοι είναι σίγουροι για τον εαυτό τους, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα!
Έτσι δεν είναι?

.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 24-08-10 στις 19:40.
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:19, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
τι εννοείς "σε βοηθάει" ?
Εννοώ (γιατί η σύνταξη ήταν λίγο βιαστική) οτι αν δω κάποιον που κοιτάει κοριτσάκια δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ μαζί του γιατί έχει ήδη καταταχτεί μόνος του στην κατηγορία που προανέφερα και φυσικά δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 24-08-10 στις 15:04.
Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 14:48, 24-08-10:

Εννοώ (γιατί η σύνταξη ήταν λίγο βιαστική) οτι αν δω κάποιον που κοιτάει κοριτσάκια δεν μπαίνω στον κόπο να ασχοληθώ μαζί του γιατί έχει ήδη καταταχτεί μόνος του στην κατηγορία που προανέφερα και φυσικά δεν αξίζει να ασχοληθώ μαζί του.
Ούτε αυτός προφανώς θέλει να ασχοληθεί μαζί σου

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:09, 24-08-10:

Ούτε αυτός προφανώς θέλει να ασχοληθεί μαζί σου
Προφανώς.

Τα πράγματα είναι απλά, πιο πολύ δεν γίνεται....
Εάν οι άντρες έβλεπαν την κάθε σχέση σοβαρά, δεν θα είχαν από μια γυναίκα ο καθένας αλλά....χαρέμι, και αυτό ούτε ηθικό είναι, και το απαγορεύει ο νόμος (ακόμη)
Είναι γνωστό το πώς οι άντρες κατηγοριοποιούν τις γυναίκες (για σχέση, για π..., για φίλη κλπ κλπ). Εγώ επιλέγω να ανήκω σε μια συγκεκριμένη κατηγορία.

Έτσι, διατηρούμε μια επίσημη σχέση, όπως έχω πολλές φορές ξαναπεί, για να πηγαίνουμε μαζί σε βαφτίσια, κηδείες, άλλους γάμους κτλ, και από κει και πέρα, επειδή η ζωή συνεχίζεται και σε παρασέρνει, διαλέγουμε και τα καλύτερα -όσους τους παίρνει- κομμάτια της! (κυρά Ζωής)
Δε σε πειράζει υποθέτω να κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφεις κι η δική σου "σταθερή" γυναίκα ε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 24-08-10 στις 15:09. Αιτία: Συνεχόμενα ποστ
Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H niki.p έγραψε στις 15:10, 24-08-10:

Θέλω να πω... μην στάζεις δηλητήριο
Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30. Φυσικά δεν έχουν "ισάξιες" εμπειρίες αλλά αυτό δεν καθιστά έναν άντρα που κοιτάζει μια μικρή ανώριμο ή λιγούρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Συνήθως ο έρωτας έρχεται από μόνος του και δεν λέμε "α, ωραία αυτή είναι πάνω από 30, θα την ερωτευτώ".
Και τι θες να πεις, αν ερωτευτεί ένας άντρας κάποια που την περνάει αρκετά χρόνια δεν κάνουν σοβαρή σχέση, ενώ αν είναι στα χρόνια του κάνουν? Αυτά δεν μπορούμε να τα προσδιορίσουμε, αυτά προκύπτουν στην πορεία της σχέσης και εξαρτόνται κυρίως από τα συναισθήματα που έχεις για τον άλλον. Και τα συναισθήματα δεν κοιτούν ούτε ηλικία, ούτε εθνικότητα... ούτε άλλα τέτοια ασήμαντα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:15, 24-08-10:

Θέλω να πω... μην στάζεις δηλητήριο
Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30. Φυσικά δεν έχουν "ισάξιες" εμπειρίες αλλά αυτό δεν καθιστά έναν άντρα που κοιτάζει μια μικρή ανώριμο ή λιγούρη ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Συνήθως ο έρωτας έρχεται από μόνος του και δεν λέμε "α, ωραία αυτή είναι πάνω από 30, θα την ερωτευτώ".
Και τι θες να πεις, αν ερωτευτεί ένας άντρας κάποια που την περνάει αρκετά χρόνια δεν κάνουν σοβαρή σχέση, ενώ αν είναι στα χρόνια του κάνουν? Αυτά δεν μπορούμε να τα προσδιορίσουμε, αυτά προκύπτουν στην πορεία της σχέσης και εξαρτόνται κυρίως από τα συναισθήματα που έχεις για τον άλλον. Και τα συναισθήματα δεν κοιτούν ούτε ηλικία, ούτε εθνικότητα... ούτε άλλα τέτοια ασήμαντα.
Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H niki.p έγραψε στις 15:19, 24-08-10:

Πολύ σωστά τα λες. Απλά εγώ πήρα σαν δεδομένο οτι κάποιος τριαντάρης ψάχνει μόνο 20 άρα, και σε αυτό απάντησα.
Α, τότε οκ!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:37, 24-08-10:

το καλυτερο για μια γυναικα αν παντρευτει,ειναι να το κανει πριν τα 30...
συμφωνα με ολες τις αποψεις,,απο ιατρικες μεχρι κοινωνικοψυχολογικες..

ο ανδρας εχει πιο χαλαρα περιθωρια,,30 ειναι καλος..
στα 40 αρχιζει πια να μπαγιατευει και αυτος ως πατερας,και ψυχολογικα και γενετησια,και σαν γονιδιο για υγιες παιδι..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:40, 24-08-10:

Μια γυναίκα στα 20 μπορεί να είναι εξίσου συνειδητοποιημένη με μία στα 30.
Δεν μπορεί να είναι. Και δεν το λέω για να προσβάλω ή οτιδήποτε. Και μιλάω για νορμάλ ανθρώπους, όχι για τους πρωταγωνιστές του Κυνόδοντα (για όσους το έχουν δει). Δηλαδή πραγματικά, αν κάποια γυναίκα 30 χρονών με τις χ εμπειρίες που υποτίθεται πως πρέπει να έχει αποκτήσει στην συγκεκριμένη ηλικία (σε όλα τα επίπεδα) έχει τον ίδιο βαθμό συνειδητοποίησης, ωριμότητας ή whatever με κάποια κοπέλα που έχει τελειώσει το σχολείο εδώ και ελάχιστο καιρό, τότε πραγματικά κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά με την πάρτη της.
Συμφωνώ ότι η ηλικία δεν έχει σημασία, ούτε κάποιοι άλλοι παράγοντες που και εγώ τους θεωρώ "μικροαστικούς", όπως η εθνικότητα που αναφέρεις. Ερωτευόμαστε ανθρώπους και όχι χαρτιά και αριθμούς. Αλλά για μένα, είναι κάτι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό όταν μιλάμε για κάποιον άντρα/γυναίκα 30-35 χρονών που ερωτεύτηκε το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ 18χρονο, από κάποιον άντρα/γυναίκα που ερωτεύεται συνέχεια άτομα 10-20 χρόνια μικρότερά του. Το να έχεις συγκεκριμένο μοτίβο στον ερωτικό τομέα σίγουρα κάτι δείχνει. Και για μένα ο 30ρης που συνδέεται αποκλειστικά με φοιτήτριες υπολείπεται σε δεξιότητες που τον καθιστούν ικανό να κάνει κάποια πιο "ισότιμη" σχέση (να ξεκαθαρίσω ότι το ισότιμη δεν το λέω για να υποτιμήσω την χ 18χρονη που τα έχει με τον 30ρη, δεν εννοώ ότι το "μικρό" είναι υποδεέστερο άτομο, αλλά ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ όταν μιλάμε για φυσιολογικούς ανθρώπους το 18χρονο θα είναι πάντα υπό από άποψη εμπειρίας, μόρφωσης, επαγγελματικής κατάστασης και λοιπά, αλλά και, τις περισσότερες φορές, οικονομικά εξαρτημένο από τον "μεγάλο" κάτι που για μένα είναι πολύ, πολύ, πολύ αρνητικό και υποτιμητικό). Τώρα, επιχειρήματα του στυλ "η 18χρονη έχει την εμφάνιση ενώ η 30χρονη έχει σιτέψει" απλά δεν τα πιστεύω, εκτός κι αν ζω σε κάποιο παράλληλο σύμπαν που οι άπειρες γκομενάρες 35ρες είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και στην πραγματικότητα όταν η γυναίκα καβατζάρει τα 28 γεμίζει αυτόματα ρυτίδες, παραπανίσια κιλά και ύφος απελπισίας που διώχνει όλα τα αρσενικά. Την τελευταία φορά που τσέκαρα πάντως ήμουν στο εδώ σύμπαν και όχι στο παράλληλο .

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:43, 24-08-10:

Δεν μπορεί να είναι. Και δεν το λέω για να προσβάλω ή οτιδήποτε. Και μιλάω για νορμάλ ανθρώπους, όχι για τους πρωταγωνιστές του Κυνόδοντα (για όσους το έχουν δει). Δηλαδή πραγματικά, αν κάποια γυναίκα 30 χρονών με τις χ εμπειρίες που υποτίθεται πως πρέπει να έχει αποκτήσει στην συγκεκριμένη ηλικία (σε όλα τα επίπεδα) έχει τον ίδιο βαθμό συνειδητοποίησης, ωριμότητας ή whatever με κάποια κοπέλα που έχει τελειώσει το σχολείο εδώ και ελάχιστο καιρό, τότε πραγματικά κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά με την πάρτη της.
δεν μετραει μονο η εμπειρια,, Τι ζεις δηλαδη..
μετραει κι τι μυαλο εχεις και ποσο το αναλυεις και τι παιρνεις απο αυτο....

υπαρχουν μεγαλοι ανθρωποι που δεν εχουν καταλαβει νοηματα της ζωης που εχουν καταλαβει 20αρηδες..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:47, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το καλυτερο για μια γυναικα αν παντρευτει,ειναι να το κανει πριν τα 30...
συμφωνα με ολες τις αποψεις,,απο ιατρικες μεχρι κοινωνικοψυχολογικες..
Λοιπόν αυτά τα πράγματα [μέχρι τότε πρέπει να εχει γίνει κάτι γιατί αλλιώς η ιατρική/κοινωνίολογία/ψυχολογία έρχεται με δαμόκλειο σπάθη πάνω από το κεφάλι μας και εν ολίγοις "we are DOOMED"] ανέκαθεν μου ανέβαζε την πίεση ομολογώ .

(δεν πάει προσωπικά σε σένα Άγγελε, γενικό σχόλιο ήταν αυτό).

Το μόνο που ίσως θα μπορούσα να δεχτώ ήταν ιατρικοί λόγοι [όχι για να παντρευτεί , για να κάνει παιδιά εννοώ]. Οι κοινωνικοψυχολογικοί είναι ακριβώς αυτό που υπονοείται από τις λέξεις (κοινωνικός ψυχαναγκασμός ) και άρα δεν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι ικανοί να τους λάβω υπόψη μου.

Προσωπικά, πλησιάζοντας τα 30 τη μόνη διαφορά που είδα σε μένα ήταν ότι η ανάγκη μου για συντροφικότητα αυξήθηκε. Μου είναι πιο ευχάριστη η παρέα με φίλους στο σπίτι, αγκαλιά με τον καλό μου παρά το να βγω κάπου για να διασκεδάσω.

Στα πλαίσια αυτά κατανοώ ότι ένας άνδρας που δεν νιώθει έτσι θα προτιμήσει μια πιο μικρή από μένα που έχει περισσότερες αντοχές και διάθεση.

Παρόλαυτα ουδέποτε αντιμετώπισα (Ιncluding now) "πρόβλημα" στη γνωριμία μου με το ... άλλο φύλο, ένιωσα ... λιγότερο ποθητή επειδή είμαι πιο μεγάλη κτλ. Ίσα ίσα όντας πιο σίγουρη (μετά τους πειραματισμούς της εφηβείας και της μετεφηβείας) για το ποιά είναι τα "δυνατά" μου σημεία και ποιά όχι, αν το θελήσω "πλασσάρω" τον εαυτό μου πολύ καλύτερα από ότι το έκανα μια 10ετία πίσω όταν και εάν το επιθυμήσω (και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα(!)).

Δεν ξέρω αν είμαι εξαίρεση ή όχι τι να σας πω. Δεν νιώθω εξαίρεση κάποιου κανόνα πάντως.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 15:50, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
δεν μετραει μονο η εμπειρια,, Τι ζεις δηλαδη..
μετραει κι τι μυαλο εχεις και ποσο το αναλυεις και τι παιρνεις απο αυτο....

υπαρχουν μεγαλοι ανθρωποι που δεν εχουν καταλαβει νοηματα της ζωης που εχουν καταλαβει 20αρηδες..
Και είναι κάτι που τους τιμά;

Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για νορμάλ (αν και δεν μου αρέσει η έκφραση) άτομα, όχι για εξαιρέσεις. Αν είσαι 30-40-70 ή whatever και τα 20χρονα είναι πιο ψαγμένα ή έχουν κατασταλάξει περισσότερο από εσένα, κάτι πάει στραβά με σένα. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις φαντάζομαι.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:57, 24-08-10:

[όχι για να παντρευτεί , για να κάνει παιδιά εννοώ]
σωστα,,αν δεν θελεις να κανεις παιδια..τοτε δεν υπαρχει πιεση,,οποτε θες το κανεις..

Προσωπικά, πλησιάζοντας τα 30 τη μόνη διαφορά που είδα σε μένα ήταν ότι η ανάγκη μου για συντροφικότητα αυξήθηκε. Μου είναι πιο ευχάριστη η παρέα με φίλους στο σπίτι, αγκαλιά με τον καλό μου παρά το να βγω κάπου για να διασκεδάσω.
χαιρομαι..

γιατι υπαρχει και η αποψη οτι οι 30αρες(και οι ανδρες 30αρηδες σε ενα βαθμο) κανουν λιγοτερο ευκολα παραχωρησεις και προσαρμοζονται πιο δυσκολα σε συμβιωση και γαμο..
ποσο ισχυει αυτο?

καταλαβαινεις τι εννοω..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους