Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,079 μηνύματα σε 74,652 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και άνδρες στα 30

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:43, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Το "δεν θέλω" μπορεί να είναι τρόπος ζωής και το να αναφέρεσαι σαν "ούφο" σε αυτά τα άτομα με εκνεύρισε.Ίσως γιατί ήμουν/είμαι από αυτά τα άτομα.
Μην εκνευριζεσαι καλη μου Λουγκαρ. Θα στο εξηγησω. Οταν κατι μου φαινεται εξωπραγματικο (εξου και το ουφο), εκτος των νερων μου και των συνηθειων μου, μου κανει περιεργη(προσεξε, οχι αρνητικη ομως) εντυπωση. Παντα ειμαι της αποψης πως το εξω μας ειναι η αντανακλαση των εσω μας. Κι αν μια γυναικα που ειναι διαφορετικη απο τα δικα μου γουστα εξωτερικα, ισως τελικα αποδειχτει να ειναι και δαφορετικη μεσα της απο εμενα, σε αντιληψεις, νοοτροπια, φιλοσοφια. Γενικοτερα μου αρεσουν οι γυναικες που περιεγραψα παραπανω. Το οτι δεν περιποιεισαι/περιποιοσουν τον εαυτο σου, δε σε καθιστα ο,τι λεω εγω επειδη εγω το ειπα, εσυ ξερεις πολυ καλυτερα απο μενα τις επιλογες και τις συνηθειες σου. Αν δηλαδη καναμε παρεα και ετοιμαζομασταν να βγουμε να παμε στα μπουζουκια και ησουν αβαφη, θα σου λεγα με πολυ γλυκο τροπο ''να σου βαλω λιγο πουδριτσα? λιγο λιπ γκλος?'' Πραγματικα μην προσβαλεσσαι, ειδικα οταν ξερεις εσυ η ιδια καλυτερα τον εαυτο σου κι αυτο για μενα ειναι ακομα σημαντικοτερο απο την εμφανιση. Λεω πως με στεναχωρει και αν κανω παρεα με κοπελα που δεν περιποιειται προσπαθω να της αλλαξω ομορφα την ιδεα της αυτη, κι αν τα καταφερω καλως, αν οχι δε πειραζει. Ναναι καλο παιδι με νοιαζει.
Αρχική Δημοσίευση από lugar
Και τι σχέση έχουν όλα τα μωβ με την ΥΓΕΙΑ του σώματος. Σαφώς καμμία. Άλλο η αισθητική περιποίηση άλλο η υγεία.
Ειναι αυτο που ειπα παραπανω, πως το εξω μας δειχνει το μεσα μας και απο αποψη υγειας. Φαινεται μια υγιης γυναικα καλογυμνασμενη και λαμπερη στο προσωπο. Δε φαινεται υγιης οταν δε περιποιειται τα ποδαρακια της κι εχουν πριστει η φουσκωσει, δε περπαταει, δε βαζει κρεμουλες μαζι με γυμναστικη, κι αφου γινουν ολα αυτα κι εχει ωραιο ποδαρακι βαζει και λιγο λαδακι οταν φοραει φορεματακι. Καπως ετσι το χα στο μυαλο μου. Ασε που σημερα ο ελληνικος ηλιος ειναι πολυ χειροτερος απο τις κρεμες που βαζουμε στη μουρη μας

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
χαχαχαχ δε το εννουσα ετσι οπως ακουστηκε, αλλα ελιωσα στα γελια.
Το καταλαβα μαρη, σε πειραζω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:00, 26-08-10:

Αγγελε, σημερα στα 20 μεχρι τα 25-26 οι γυναικες σπουδαζουν κατα μεσο ορο...
μεχρι 23-24 μπορει να εχει βγαλει μια χαρα πτυχιο..

τα παραπερα ειναι πολυτελειες..
και για ανδρες και για γυναικες.
για βιοπορισμο μεσα σε μια οικογενεια..
εχω δει αρκετες κοπελες που εχουν τελειωσει στα 22..
στα 25 μια χαρα ειναι..

και μορωφμενη και μεσα στα καλα ορια..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:04, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος

Τωρα με στεναχωρεις κι εσυ.
Τι πολυτελειες βρε Αγγελε, αχ βρε Αγγελε, αχ βρε Αγγελε...
Και τα ονειρα μας? Ανδρων γυναικων? Για βρουβες? Εχουν ευτελιστει τοσο πολυ πια τα ονειρα, αυτο παρατηρω. Καποιος που ονειρευεται, θεωρειται μ@λακας (δε το λεω για αυτα που λεμε, μια σκεψη που μου ρθε τωρα) Πολυτελεια ειναι να θελεις να διευρυνεις τους οριζοντες σου, να γινεις ενας αξιολογος ανθρωπος της κοινωνιας, να ενημερωνεσαι, να μιλας σωστα, να χεις γνωσεις, να προσπαθεις να εξελιχθεις επαγγελματικα για να μπορεις να σαι ολοκληρωμενος και πνευματικα και να φερεις στον κοσμο παιδακια?
Οχι γιαυτο ομως, κι αμορφωτοι ανθρωποι μεγαλωνουν ''παλικαρια'' ασχετως φυλου-, ομως για σενα, να νιωθεις ολοκληρωμενος κατα καποιο τροπο. Βεβαια υπαρχουν ατομα που δε θελουν, ενταξει εκει πασο. Αλλα αν θελεις και σου δινεται αυτη η δυνατοτητα γιατι να μην το κανεις και να κανεις αμεσως παιδια με το που βγεις απο το αυγο?
Ασε και το αλλο, σημερα τα παιδια ειναι πιο καλομαθημενα απο,τι παλιοτερα, δεν εχουν την ωριμοτητα να μπουν στα βαθεια οπως εκαναν σε παλιοτερες εποχες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:07, 26-08-10:

για βιοπορισμο μεσα σε μια οικογενεια..
Αν και δεν είμαι γυναίκα καριέρας αλλά οικογένειας, δεν μπορεί να μην μου κακοφανεί αυτό. Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν σκοπό της ζωής τους να κάνουν οικογένεια κι ούτε σπουδάζουν απλά για να βγάζουν τα προς το ζήν, αλλά για να μορφωθούν, για να κάνουν αυτό που τους αρέσει και για πολλούς άλλους λόγους. Άγγελε είμαι τρομερά απόλυτη, αλλά βρε μανάρι μου εσύ με ξεπερνάς! Έχεις κάποια στάνταρ στο μυαλό σου κι ό,τι ξεφύγει λίγο από αυτά το κατακρίνεις. Άνοιξε λίγο το μυαλό σου... (φιλικά πάντα)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:11, 26-08-10:

να ενημερωσω για να μην εχουμε off-topic πως υπαρχουν τα εξης θεματα:

Καριέρα vs μητρότητα
Καριέρα ή οικογένεια;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:13, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Οι άντρες των 30 που κοιτούν τα κοριτσάκια των 20 για μένα είναι ανώριμοι και δεν ψάχνουν για σοβαρή σχέση παρά μόνο για κάτι επιπόλαιο. Οπότε το να κατατάσσονταο μόνοι τους σε αυτήν την κατηγορία με βοηθάει απίστευτα να μην τους ρίχνω ούτε πρώτη ματιά.
Από πότε το να μην θες σοβαρή σχέση αλλά κάτι να περνάς την ώρα σου είναι ανώριμο; Έτσι για να καταλάβω τον συλλογισμό σου...
Προσοχή, έχοντας ήδη ξεκαθαρίσει τη θέση σου, χωρίς να έχεις τάξει κάτι που δεν θα το δώσεις αργότερα.

Υ.γ.: αν δεν το 'κανε "ο άντρας των 30" αλλά "ο άντρας των 30 παρά μία μέρα" θα ήταν τότε λιγότερο "ανώριμος";

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:20, 26-08-10:

να ενημερωσω για να μην εχουμε off-topic πως υπαρχουν τα εξης θεματα:

Καριέρα vs μητρότητα
Καριέρα ή οικογένεια;
((Οντως ξεφυγαμε λιγακι αλλα ξερεις τι μου αρεσει? Που μιλαμε ολοι σε αυτο το θεμα, αυτο που χω δει απο την αρχη τουλαχιστον, χωρις τσακωμους. Μου τη δινουν οι καυγαδες, δε θελω αλλους να βλεπω ουτε να συμμετεχω. ))
Συνεχιστε το ετσι!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,288 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:22, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Από πότε το να μην θες σοβαρή σχέση αλλά κάτι να περνάς την ώρα σου είναι ανώριμο; Έτσι για να καταλάβω τον συλλογισμό σου...
Προσοχή, έχοντας ήδη ξεκαθαρίσει τη θέση σου, χωρίς να έχεις τάξει κάτι που δεν θα το δώσεις αργότερα.

Υ.γ.: αν δεν το 'κανε "ο άντρας των 30" αλλά "ο άντρας των 30 παρά μία μέρα" θα ήταν τότε λιγότερο "ανώριμος";
Είπα "για μένα", είναι η άποψή μου.

Αν το έχεις ξεκαθαρίσει και συμφωνούν κι οι δύο, όλα καλά.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:23, 26-08-10:

Είπα "για μένα", είναι η άποψή μου.

Αν το έχεις ξεκαθαρίσει και συμφωνούν κι οι δύο, όλα καλά.
Δεκτόν.

Αλλά δεν μου απάντησες στο "Υ.γ.". Σε τι διαφέρει "ο άντρας των 30" από τον "άντρα των 30 παρά μία μέρα";

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:26, 26-08-10:

Δεκτόν.

Αλλά δεν μου απάντησες στο "Υ.γ.". Σε τι διαφέρει "ο άντρας των 30" από τον "άντρα των 30 παρά μία μέρα";
Τίποτα καλέ. Ο άντρας των 30 αν το πάρουμε τελείως λογικά θα είναι τριάντα μόνο για μια μέρα, στα γενέθλιά του. Οπότε λέγοντας 30άρης εννοούμε λίγο πάνω - λίγο κάτω (νομίζω).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:28, 26-08-10:

Οκ, δεν διαφέρουν σε τίποτα.
Ο "άντρας των 30 παρά μία μέρα" με τον "άντρα των 30 παρά δύο μέρες" σε τι διαφέρουν;

Προσπαθώ να πιάσω το νόημα του συλλογισμού σου.

Οπότε λέγοντας 30άρης εννοούμε λίγο πάνω - λίγο κάτω (νομίζω).
Ναι, το 'λεγε κι η διαφήμιση, για τα φρέσκα γάλατα: "πέντε μέρες πάνω, πέντε μέρες κάτω ... όλα φρέσκα είναι"

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 14:35, 26-08-10:

Πολυτελεια ειναι να θελεις να διευρυνεις τους οριζοντες σου, να γινεις ενας αξιολογος ανθρωπος της κοινωνιας, να ενημερωνεσαι, να μιλας σωστα, να χεις γνωσεις, να προσπαθεις να εξελιχθεις επαγγελματικα για να μπορεις να σαι ολοκληρωμενος και πνευματικα και να φερεις στον κοσμο παιδακια?
ολα μαζι καλυτερα..
ο γαμος και τα παιδια δεν πρεπει να χαλανε την καριερα αλλα να την βοηθανε δινοντας δυναμη..

οποτε ο γαμος δεν σταματαει τα σπουδαια πραγματα που θελει καποιος ή καποια να κανει στην επιστημη του,,και να δημιουργήσει..

η επαγγελματικη επιτυχια μπορει να ερθει .
αλλα τα καταληλλα χρονια για γαμο και κυριως τεκνοποιηση δεν ξαναρχονται..
ρωτα και αυτες που γεννησαν πρωτη φορα μεγαλες..

το ενα δεν αντικρουει το αλλο..

πολυτελεια εννοω πολλα μεταπτυχιακα και πολλους τιτλους..

πολλες γυναικες και ανδρες δυστυχως πιστευουν οτι ο γαμος και παιδια σταματαει την προοδο στον τομεα τους..
αυτο πρεπει να σταματησει..

για το καλο της κοινωνιας..

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 14:38, 26-08-10:

Οκ, δεν διαφέρουν σε τίποτα.
Ο "άντρας των 30 παρά μία μέρα" με τον "άντρα των 30 παρά δύο μέρες" σε τι διαφέρουν;

Προσπαθώ να πιάσω το νόημα του συλλογισμού σου.

Ναι, το 'λεγε κι η διαφήμιση, για τα φρέσκα γάλατα: "πέντε μέρες πάνω, πέντε μέρες κάτω ... όλα φρέσκα είναι"
η αρνητικη επειδη καταντησες κουραστικος!

τι ακριβως δεν καταλαβαινεις παιδιμ??
η καψερη η χιμελα προσπαθει να σου εξηγησει πως αλλο μυαλο ο 35αρης (ΧΟΝΔΡΙΚΑ) και αλλο ο 25αρης(επισης ΧΟΝΔΡΙΚΑ)!

αλλα βιωματα, αλλη πειρα ο μεγαλυτερος ανθρωπος. λογικο δεν ειναι?

ακομα και καθε μερα που περναει ολοι μας μαθαινουμε κατι εξτρα!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:44, 26-08-10:

Κατ αρχας να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι απο κεινες που το σκεφτονται ετσι, σε καμμια περιπτωση, παρολο που η δια βιου εκπαιδευση μου παει και την θελω, μου κανει καλο προσωπικα:

πολλες γυναικες και ανδρες δυστυχως πιστευουν οτι ο γαμος και παιδια σταματαει την προοδο στον τομεα τους..
Ομως δες σε παρακαλω πολυ τα σημερινα δεδομενα. Σημερα ενας τιτλος δεν αρκει. Βασικα τιποτα δεν ειναι. Ολοι εχουν κι απο εναν. Ο ''μορφωμενος'' σημερα εχει θεωρηθει ο διδακτορικος. Οι ωρες εργασιας ειναι απειρες πλεον κι αν θες να κανεις κατι πανω στο αντικειμενο που εχεις επιλεξει το οποιο τυγχανει να ειναι χρονοβορο, αυτοματως μια γυναικα σκεφτεται ''μα πως θα κανω παιδια οταν δε θα χω χρονο να τα βλεπω και ο π@π#ρας ο διευθυντης δε μαφηνει ναναπνευσω?''
Ενα αυτο.
Δυο. Αν τελικα αποφασισει να επιλεξει η γυναικα να κανει καποια αλλη εργασια, με λιγοτερες ωρες ας πουμε δουλειας χωρις προοπτικες, αυτοματως παλι αρχιζει και χανει πολλα απο τον συναισθηματικο της κοσμο κι αισθανεται αρκετες φορες ευαλωτη, στεναχωριεται εχοντας απωθυμενο που δεν εκανε αυτο που ηθελε αλλα παραλληλως λεει και δοξα τω θεω που εκανε οικογενεια.

Εν ολιγοις, δεν ξερω τι φταιει η μαλλον τι πρεπει να αλλαξει(που δεν το βλεπω τουλαχιστον γενια δικια μου και κανα δυο επομενες) αναγκαστικα και μη ερχομαστε σε διλημματα και μεγαλες αποφασεις ζωης. Καταληγω και νασαι καλα που μεβαλες να σκεφτω, παρε αποφαση και στηριξε την ως τελος. Τα προβληματα τελικα δημιουργουνται απο τα σκαμπανεβασματα και τις αμφιβολιες κι ετσι περνουν τα χρονια και πολλοι/ες χτυπιουνται.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:47, 26-08-10:

η καψερη η χιμελα προσπαθει να σου εξηγησει πως αλλο μυαλο ο 35αρης (ΧΟΝΔΡΙΚΑ) και αλλο ο 25αρης(επισης ΧΟΝΔΡΙΚΑ)!
Ξες πόσες 25άρες έχω δει με μυαλό 15χρονης;

My point is: σιχαίνομαι τα καλουπώματα σε αριθμούς. Αυτό το "στα 30" που συζητάτε κι αναλύετε τι έχει; Το 29 -> 30 είναι ΑΠΛΑ η αλλαγή του δεκαδικού. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Να σας το γράψω σε δεκαεξαδικό: 1D -> 1E. Βλέπετε τίποτα σημαντικό ν' αλλάζει...;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:49, 26-08-10:

οι γυναικες ειστε παντα μπερδεμενες σε αυτα τα θεματα και σε ολα βασικα

εκ φυσεως..
ποτέ δεν θα καθαρισουν τελειως αυτα τα θεματα οικογενειας ή επαγγελματος..γιατι και σεις δεν το θελετε κατα βαθος..
γιατι θελετε να ασχολειστε με πολλα μαζι..και με παιδια,,και οικογενεια,,και δουλεια..
δεν σας αρεσει να ειστε συγκεντρωμενες μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..
τι να κανουμε..

σε μας τους ανδρες τα πραγματα φαινονται πιο καθαρα συνηθως..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:51, 26-08-10:

Ξες πόσες 25άρες έχω δει με μυαλό 15χρονης;

My point is: σιχαίνομαι τα καλουπώματα σε αριθμούς. Αυτό το "στα 30" που συζητάτε κι αναλύετε τι έχει; Το 29 -> 30 είναι ΑΠΛΑ η αλλαγή του δεκαδικού. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Να σας το γράψω σε δεκαεξαδικό: 1D -> 1E. Βλέπετε τίποτα σημαντικό ν' αλλάζει...;
Έχουν γίνει τόσα ποστ σε αυτό το θέμα και τα έβαλες με μένα που απλά απάντησα στο θρεντ;

Ουσιαστικά καμία αλλαγή δε φέρνει αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς η ηλικία μετριέται σε αριθμούς οπότε σύμφωνα με τους αριθμούς σχολιάζουμε. Αν μετριόταν με φασόλια, θα σχολιάζαμε τα φασόλια.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:53, 26-08-10:

παντως για να ρωτανε συνεχεια οι 30αρες τι σκεφτονται οι αλλοι γιαυτες ,
οντως θα υπαρχει καποιο προβλημα..που το νιωθουν και οι ιδιες..

με αλλα λογια οντως κατι συμβαινει στη γυναικα στα 30..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:54, 26-08-10:

οι γυναικες ειστε παντα μπερδεμενες σε αυτα τα θεματα και σε ολα βασικα

εκ φυσεως..
ποτέ δεν θα καθαρισουν τελειως αυτα τα θεματα οικογενειας ή επαγγελματος..γιατι και σεις δεν το θελετε κατα βαθος..
γιατι θελετε να ασχολειστε με πολλα μαζι..και με παιδια,,και οικογενεια,,και δουλεια..
δεν σας αρεσει να ειστε συγκεντρωμενες μονοχνωτες σε ενα πραγμα οπως οι ανδρες..
τι να κανουμε..

σε μας τους ανδρες τα πραγματα φαινονται πιο καθαρα συνηθως..

Όχι καλέ μου, δε συμφωνώ. Απλά οι γυναίκες υποχρεώνονται να τα κάνουν όλα μέχρι κάποια ηλικία, κι αυτό είναι που τις καταπιέζει. Κάποιες επιλέγουν το ένα εξ' αυτών, άλλες τα δύο, άλλες και τα τρία. Αν μπορούσαμε να κάνουμε καριέρα από 25-35, οικογένεια από 35-45 και παιδιά από 45-60 (λέμε τώρα) να είσαι σίγουρες οτι θα ήμασταν πολύ πιο χαλαρές σαν και σας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 14:55, 26-08-10:

Έχουν γίνει τόσα ποστ σε αυτό το θέμα και τα έβαλες με μένα που απλά απάντησα στο θρεντ;
Εσύ ήσουν η τυχερή της ημέρας.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 14:59, 26-08-10:

Αν μπορούσαμε να κάνουμε καριέρα από 25-35, οικογένεια από 35-45 και παιδιά από 45-60 (λέμε τώρα) να είσαι σίγουρες οτι θα ήμασταν πολύ πιο χαλαρές σαν και σας.
αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα ηταν πατινι..

η ιδια η βιολογια σας σας υποχρεωνει βασικα να κανετε παιδια νωρις..τι να κανουμε..

η φυση δεν ηξερε για καριερες και λεφτα οταν εφτιαχνε τον ανθρωπο..

το αναποδο πρεπει να κυνηγατε..
νωρις γαμος και παιδια..ετσι ωστε να ειστε μετα με πιο μεγαλα τα παιδια πιο ελευθερες να κανετε αυτα που σας αρεσουν.

η απαραιτητη μορφωση.και μετα γαμος και παιδια..

ξερω οτι αυτα που λεω ειναι αντιδημοφιλη και ακουγονται εκτος τοπου και χρονου στη σημερινη κοινωνια που ζουμε..(γιαυτο ακριβως το θεμα μου πεταγαν κασετινες στο κεφαλι στο σχολειο,,οταν πολλες κοπελες λεγανε οτι θα παντρευτω μετα τα 30 για να κανω καριερα.)

αλλα πρεπει να ξερουμε τι ειναι καλυτερο και τι χειροτερο ..να το ψαχνουμε τουλαχιστον,,
να ξερουμε ποιος ειναι ο στοχος....
προς τα που πρεπει να παμε ως κοινωνια και ανθρωποι..

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 15:08, 26-08-10:

αν η γιαγια μου ειχε καρουλια θα ηταν πατινι..

η ιδια η βιολογια σας σας υποχρεωνει βασικα να κανετε παιδια νωρις..τι να κανουμε..

η φυση δεν ηξερε για καριερες και λεφτα οταν εφτιαχνε τον ανθρωπο..

το αναποδο πρεπει να κυνηγατε..
νωρις γαμος και παιδια..ετσι ωστε να ειστε μετα με πιο μεγαλα τα παιδια πιο ελευθερες να κανετε αυτα που σας αρεσουν.

η απαραιτητη μορφωση.και μετα γαμος και παιδια..
Σε βλεπω και μιλας πολυ στο β πληθυντικο..Βιολογια ΣΑΣ,να ΚΑΝΕΤΕ παιδιακλπ κλπ λες και οι αντρες ειναι αιωνοβιοι και το σπερμα τους πισης...ελεος πια δεν τα κανουν μονες τους τα παιδια να καθισεις κι εσυ κυριος να τα μεγαλωσεις που το παιζουν τωρα ολοι βιολογοι και ειδικοι εξω απο το χορο βεβαια.Η γυναικα μπορει να φερνει το παιδι στον κοσμο αλλα δεν ειναι μονο δικο της με καποιον τον εκανε και αυτος ο καποιος οφειλει να βοηθα και να μεγαλωνει επισης αυτο σημαινει πως πρεπει και οι δυο να πατησουν φρενο στις καριερες οπως λες και στα αλλα μη βγαζεις απεξω το αλλο φυλο.Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:08, 26-08-10:

(γιαυτο ακριβως το θεμα μου πεταγαν κασετινες στο κεφαλι στο σχολειο,,

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..
Ισχυει.
Αγγελε, σε παρακαλω να τα συλλογιστεις αυτα τεκνον μου.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:14, 26-08-10:

Σε βλεπω και μιλας πολυ στο β πληθυντικο..Βιολογια ΣΑΣ,να ΚΑΝΕΤΕ παιδιακλπ κλπ λες και οι αντρες ειναι αιωνοβιοι και το σπερμα τους πισης...ελεος πια δεν τα κανουν μονες τους τα παιδια να καθισεις κι εσυ κυριος να τα μεγαλωσεις που το παιζουν τωρα ολοι βιολογοι και ειδικοι εξω απο το χορο βεβαια.Η γυναικα μπορει να φερνει το παιδι στον κοσμο αλλα δεν ειναι μονο δικο της με καποιον τον εκανε και αυτος ο καποιος οφειλει να βοηθα και να μεγαλωνει επισης αυτο σημαινει πως πρεπει και οι δυο να πατησουν φρενο στις καριερες οπως λες και στα αλλα μη βγαζεις απεξω το αλλο φυλο.Δεν καταλαβα δλδ δεν εμαστε μηχανες που γεννανε για ονομα πια...ουτε ο σκοπος μας ειναι...ο σκοπος ειναι οπως ολων..

ο ανδρας φθινει πιο αργα και σταθερα.. (κατηφορα ομαλη,ενω η γυναικα εχει κατι σκαλοπατια Νααααα,με το συμπαθειο..)..
δεν εχει τοσο αυστηρα και αποτομα ορια και σκαλοπατια οπως η γυναικα..

για παραδειγμα και οι ανδρες πρεπει να κανουν παιδια πριν τα 40 καλυτερα..
οσο μεγαλωνουν φθιρεται το dna των σπερματοζωαριων και αυξανεται η πιθανοτητα προβληματικων παιδιων κλπ

δεν μπορουν να ειναι μια ζωη "ελευθεροι" και ανευθυνοι...

μαζι πανε αυτα,οντως,,οι ανδρες δεν παντρευονται τις γυναικες,,και οι γυναικες το εριξαν στην πολυ "ανεξαρτησια"..

καιτα δυο φυλα φταινε..πολυς εγωισμος παντου..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη niki.p
H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 15:15, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
(αν και δεν κατάλαβα προς τι όλη αυτή η μανία, ακόμη και όλοι μας να διαφωνούμε, είναι ένα φόρουμ δεν μετράει τόσο πολύ η γνώμη μας, ούτε καν την ξέρουμε )
+1

ποπο ζήλια...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 15:22, 26-08-10:

ο ανδρας φθινει πιο αργα και σταθερα.. (κατηφορα ομαλη,ενω η γυναικα εχει κατι σκαλοπατια Νααααα,με το συμπαθειο..)..
δεν εχει τοσο αυστηρα και αποτομα ορια και σκαλοπατια οπως η γυναικα..

για παραδειγμα και οι ανδρες πρεπει να κανουν παιδια πριν τα 40 καλυτερα..
οσο μεγαλωνουν φθιρεται το dna των σπερματοζωαριων και αυξανεται η πιθανοτητα προβληματικων παιδιων κλπ

δεν μπορουν να ειναι μια ζωη "ελευθεροι" και ανευθυνοι...

μαζι πανε αυτα,οντως,,οι ανδρες δεν παντρευονται τις γυναικες,,και οι γυναικες το εριξαν στην πολυ "ανεξαρτησια"..

καιτα δυο φυλα φταινε..πολυς εγωισμος παντου..
αχα ναι,ετσι συμφωνω κι εγω,απλα πριν το πηγες πολυ "εσεις οι γυναικες".Ναι ειναι εγωιστικο γτ κανενας δεν θελει να χαλασει την ζαχαρενια του ειτε αντρας ειτε γυναικα.Σου λεει δουλευω λεφτα εστω για την επιβιωση εχω, η μανα οποτε θελω αποικο ειναι, το γ&@#%σι μου το χω επισης το ιδιο και αυτο συνηθως το λενε και τα δυο φυλα.Τωρα το αν καποια γυναικα δεν θελει να τεκνοποιηση ειναι δικαιωμα της και επιλογη της οπως και ενος αντρα,αυτο ειναι αλλο θεμα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 15:23, 26-08-10:

'Αγγελε γλυκιέ μου...πραγματικά με κούρασες την γυναίκα....

Ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα πρώτα:
α) Ο γάμος δεν έρχεται κατά παραγγελία... Ούτε προσωπικά θεωρώ κάποιον/α έτοιμο πριν τα 30 +/-3 να κάνει οικογένεια...
β) Είναι αδύνατον για εμένα να παγώσω τα πάντα...να περιμένω πότε μωρέ άντρα να μεγαλώσουν τα παιδιά για να βγω στην αγορά εργασίας και να έχω την απαίτηση στα 30+ χωρίς κάποια προϋπηρεσία να με δεχτούν με ανοιχτές αγκάλες...
γ) Ένας μισθός του πασά μου, του κουβαλητή μου δεν είναι αρκετός....
ε) είμαι ανεξάρτητη γυναίκα, γ@μάω και δέρνω κι έτσι γουστάρω (black houmor άνευ παρεξηγήσεως )

Οκ..η βιολογία ορίζει έτσι, αλλιώς και αλλιώτικα...χαίρω πολύ....
Αλλά δεν γίνεται...το μωρό δεν είναι παιχνίδι...απαιτεί πάρα πολλά....
Θα γίνει όταν η οικογένεια μπορεί να προσφέρει τις κατάλληλες συνθήκες...
Γονείς μπορούμε να γίνουμε όλοι.... το θέμα είναι τι γονείς επιλέγουμε να είμαστε!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:00, 26-08-10:

Εάν δεν σκοπεύεις να παραμείνεις για πάντα 18 ετών, μάλλον θα έπρεπε να σε ικανοποιούν οι απαντήσεις μας.
Εκτός κι αν θεωρείς ότι στα 30 σου θα είναι ώρα να εγγραφείς στο ΚΑΠΙ της γειτονιάς σου

Καταλαβαίνω ότι στη θέση που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή, νιώθεις πως μια 30άρα είναι απειλή για τη σχέση σου, όμως δεν αποκλείεται ο καλός σου να σε επέλεξε για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από αυτόν της ηλικίας.

Τι να ζηλέψουμε γλυκιά μου, περάσαμε κι εμείς από εκεί...κι είμαστε ακόμα ζωντανοί

--

Τι θα λέγατε να επιστρέψουμε στο αρχικό ζητούμενο του θέματος και να αφήσουμε αυτή τη συζήτηση περί καριέρας και οικογένειας για τα θέματα που πρότεινε παραπάνω η Βικ-βικ;

Εσείς γυναίκες (ή και άνδρες...) που αυτό τον καιρό βρίσκεστε γύρω στα 30, νιώθετε το χρόνο να σας πιέζει;
Ανησυχείτε για τη δημιουργία οικογένειας; Έχει αλλάξει κάτι στη ζωή σας;
Αυτή την αγωνία των 30 εγώ δεν την πέρασα, (πέρασα άλλες αγωνίες) και ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:08, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Εσείς γυναίκες (ή και άνδρες...) που αυτό τον καιρό βρίσκεστε γύρω στα 30, νιώθετε το χρόνο να σας πιέζει;
Αυτή την αγωνία των 30 εγώ δεν την πέρασα, (πέρασα άλλες αγωνίες) και ειλικρινά με ενδιαφέρουν οι εμπειρίες σας.
Αυτό που έχει αλλάξει είναι οτι νιώθω πιο συνειδητοποιημένη από ποτέ για αυτά που θέλω και που δε θέλω, για αυτά που μου αρέσουν, γι' αυτά για τα οποία μπορώ να συμβιβαστώ ή όχι. Δεν ανησυχώ για τη δημιουργία οικογένειας γιατί είναι ο σκοπός της ζωής μου και ξέρω οτι αργά ή γρήγορα θα το καταφέρω. Βλέπω τα λάθη που έχω κάνει ως τώρα και μαθαίνω να τα αγαπάω γιατί τελικά τα λάθη αυτά...είμαι εγώ!

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Nίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H niki.p έγραψε στις 16:09, 26-08-10:

Καταλαβαίνω ότι στη θέση που βρίσκεσαι αυτή τη στιγμή, νιώθεις πως μια 30άρα είναι απειλή για τη σχέση σου, όμως δεν αποκλείεται ο καλός σου να σε επέλεξε για πολύ πιο σημαντικούς λόγους από αυτόν της ηλικίας.

όι δα, που λένε και στο χωριό μου

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:13, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από niki.p

όι δα, που λένε και στο χωριό μου
Θες να εξηγήσεις πού διαφωνείς;

Παράθεση

niki.p (Nίκη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H niki.p έγραψε στις 16:19, 26-08-10:

Θες να εξηγήσεις πού διαφωνείς;
Ναι, αμέ. Όλες οι γυναίκες αποτελούν απειλή για τη σχέση, είτε είναι 20 είτε σαράντα.
Θέλω να πω, δε βλέπω "εχθρικά" τις 30άρες επειδή νομίζω πως "θα μου τον φάνε".
Αυτό μπορεί κάλλιστα να το κάνει και μια 20άρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niki.p : 26-08-10 στις 16:23. Αιτία: συμπλήρωση
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:39, 26-08-10:

Επειδή μου αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομά τους, Άγγελε νομίζω ότι αυτό που λες είναι κουταμάρα. Πήρα πτυχίο στα 25 μου και θα κάνω Μεταπτυχιακό καλώς εχόντων των πραγμάτων ως τα 29 (για έπειτα δεν γνωρίζω ούτε μεγαλοστομώ ακόμα αν και κάποιες σκέψεις γίνονται σοβαρά.)

Μήπως αυτά που προσπαθείς να περάσεις ως "νόμους της φύσης", είναι οι δικές σου (σεβαστές μεν αλλά δικές σου και μόνο) ανάγκες από μια γυναίκα (ή και από τον εαυτό σου όταν μιλάς για το πως θα πρεπε να είναι οι άντρες) ;

Σε κάποια πράγματα τα λες καλά, αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις πότε ξεφεύγεις από το αντικειμενικό και περνάς στο καθαρά υποκειμενικό και έτσι είτε να σταματάς την κουβέντα, είτε ο λόγος σου να διαποτίζεται από προσωπικό ύφος και όχι επιστημονικό-αντικειμενικό όπως συνήθως λανθασμένα είναι.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 18:12, 26-08-10:

Ρε Άγγελε, γιατί δεν το λες στα ίσα; Πες το καθαρά ότι θες στα 40 σου να πάρεις μια φρέσκια 20άρα για να σου κάνει παιδιά. Δεκτό, σεβαστό σαν άποψη, αλλά πες το καθαρά και στα ίσια. Δεν 'ναι ντροπή.

Αλλά μην προσπαθείς τώρα να μας πείσεις ότι καθολικά έτσι γίνεται για να "δικαιολογηθείς" σαν να ντρέπεσαι γι' αυτό. Αν είσαι μάγκας, βγάλε τόσα λεφτά στα 40 σου που θα μπορείς να συντηρείς μια κοπέλα στα 20 που δεν θα δουλεύει κι ένα παιδί. Εγώ θα σε παραδεχτώ.

Ο σωστός ο άντρας πρέπει να λέει ευθέως αυτό που πιστεύει κι όχι πλαγίως.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 18:15, 26-08-10:

Μήπως αυτά που προσπαθείς να περάσεις ως "νόμους της φύσης", είναι οι δικές σου (σεβαστές μεν αλλά δικές σου και μόνο) ανάγκες από μια γυναίκα (ή και από τον εαυτό σου όταν μιλάς για το πως θα πρεπε να είναι οι άντρες) ;

Σε κάποια πράγματα τα λες καλά, αλλά πρέπει να καταλαβαίνεις πότε ξεφεύγεις από το αντικειμενικό και περνάς στο καθαρά υποκειμενικό και έτσι είτε να σταματάς την κουβέντα, είτε ο λόγος σου να διαποτίζεται από προσωπικό ύφος και όχι επιστημονικό-αντικειμενικό όπως συνήθως λανθασμένα είναι.
κοιτα,,αυτο για το πτυχιο παραπανω ,ναι,,ειναι προσωπικη αποψη περισσοτερο,,θεωρητικη ισως..που μπορει να αλλαξει μετα..

η καθαρη επιστημονικη αποψη ειναι οτι καλο ειναι μια γυναικα να γεννησει το πρωτο παιδι πριν τα 30..αυτο ειναι το ιατρικο θεμα..

παντως αυτο μετα μεταπτυχιακα μεχρι τα 29,,

σημερα νομιζω οτι παιρνουμε πολλα χαρτια,,και δουλευουμε λιγοτερο ..
νομιζω οτι απο αυτο πασχει η αγορα.
και οταν μπεις στην αγορα,,και σου πει ο αλλος οτι δεν εχω για να πληρωσω τα μεταπτυχιακα σου,,και τα επιπλεον χαρτια σου καντα σουβλακια..
τοτε θα κατηγορεις την αδικη κοινωνια..

ομως ειναι απλα αγορα,,που προτιμαει παραγωγη απο πολλα πτυχια..

δεν το λεω προσωπικα για σενα ,,αλλα αποψη γενικα..

Ρε Άγγελε, γιατί δεν το λες στα ίσα; Πες το καθαρά ότι θες στα 40 σου να πάρεις μια φρέσκια 20άρα για να σου κάνει παιδιά. Δεκτό, σεβαστό σαν άποψη, αλλά πες το καθαρά και στα ίσια. Δεν 'ναι ντροπή.
δεν μιλαω πλαγιως μεγαλε..

και δεν θελω να παντρευτω στα 40..το ελπιζω να μη γινει.γιατι ειναι πολυ μεγαλη ηλικια για πατερας ..

ελπιζω θεωρητικα να βρω μια καταληλλη 25αρα πχ κοντα στα 30 να ειμαι εγω..
για να σου μιλησω πρακτικα..

αλλα αυτα ομως ειναι ασκησεις επι χαρτου..και η ζωη δεν ειναι χαρτης..

Αλλά μην προσπαθείς τώρα να μας πείσεις ότι καθολικά έτσι γίνεται για να "δικαιολογηθείς" σαν να ντρέπεσαι γι' αυτό. Αν είσαι μάγκας, βγάλε τόσα λεφτά στα 40 σου που θα μπορείς να συντηρείς μια κοπέλα στα 20 που δεν θα δουλεύει κι ένα παιδί. Εγώ θα σε παραδεχτώ.

Ο σωστός ο άντρας πρέπει να λέει ευθέως αυτό που πιστεύει κι όχι πλαγίως.
μηπως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια., μεγαλε..?

Σου λεει δουλευω λεφτα εστω για την επιβιωση εχω, η μανα οποτε θελω αποικο ειναι, το γ&@#%σι μου το χω επισης το ιδιο και αυτο συνηθως το λενε και τα δυο φυλα.
δυστυχως ετσι ειναι..

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:53, 26-08-10:

κοιτα,,αυτο για το πτυχιο παραπανω ,ναι,,ειναι προσωπικη αποψη περισσοτερο,,θεωρητικη ισως..που μπορει να αλλαξει μετα..
Μπράβο. Αυτή είναι μια πολύ τίμια προσέγγιση τώρα.

η καθαρη επιστημονικη αποψη ειναι οτι καλο ειναι μια γυναικα να γεννησει το πρωτο παιδι πριν τα 30..αυτο ειναι το ιατρικο θεμα..
Δεν γνωρίζω από ιατρικά, αν και έχω την εντύπωση ότι είχα ακούσει για κάποιο όριο 35. Δεν γνωρίζω και έτσι δεν θα αναφερθώ σε περισσότερα. Παρόλαυτά πρέπει να καταλάβουμε πως κάθε άνθρωπος είναι κύριος του σώματός του και της ζωής του. Εαν για παράδειγμα μια γυναίκα θέλει να αρχίσει να προσπαθεί στα 35 της, δεν μπορώ να της το απαγορεύσω βάσει ιατρικών συμπερασμάτων.

παντως αυτο μετα μεταπτυχιακα μεχρι τα 29,,

σημερα νομιζω οτι παιρνουμε πολλα χαρτια,,και δουλευουμε λιγοτερο ..
νομιζω οτι απο αυτο πασχει η αγορα.
και οταν μπεις στην αγορα,,και σου πει ο αλλος οτι δεν εχω για να πληρωσω τα μεταπτυχιακα σου,,και τα επιπλεον χαρτια σου καντα σουβλακια..
τοτε θα κατηγορεις την αδικη κοινωνια..

ομως ειναι απλα αγορα,,που προτιμαει παραγωγη απο πολλα πτυχια..

δεν το λεω προσωπικα για σενα ,,αλλα αποψη γενικα..

.
Κοίταξε, αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα. Ψιλο-γενικεύεις πάλι, πράγμα που δεν μου αρέσει. Και λεω ψιλό, διότι κατα μια έκφανση της πραγματικότητας, τα λόγια σου βρίσκουν αντίκρυσμα σε αυτή, έχεις δηλαδή μια βάση, ένα μικρό δίκιο.

Όμως συμβαίνει και το εξής παράλογο:

Στην επιστήμη μου, οι διάφοροι εργοδότες ψάχνουν υπαλλήλους είτε με κάποιο μεταπτυχιακό τύπου ΜΒΑ ή Χρηματοοικονομικών, είτε με 2-3ετή προϋπηρεσία.

Δεδομένου του ότι δεν έχει κάποιος σαν κι εμένα προϋπηρεσία, δεδομένης της ανεργίας και του υψηλού χρόνου που χρειάζεται για να βρεις εργασία άνευ γνωριμιών (που μπορείς να βρεις δουλειά και πάλι πάντως δεν το αρνούμαι), κατέληξα στο εξής σκεπτικό:

"Να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε έναν τομέα που μου αρέσει, γιατί μου αρέσει και μήπως βρω και πιό εύκολα δουλειά σε μια ανταγωνιστική αγορά αργότερα που όλοι παλεύουν για λιγοστές θέσεις εργασίας. Εναλλακτική και αβέβαιη λύση: Ο δρόμος του Διδακτορικού. Άλλη αγορά, άλλοι στόχοι, άλλα πλάνα".

Μη νομίζεις ότι κάποιος εσκεμμένα δεν θέλει να κονομάει από τα 23 του, εκτός κι αν μιλάμε για τεμπέληδες που σου λένε "εγώ θα ξύνομαι ως τα 40 με μια σύνταξη της μάνας μου" και λήγει εκεί το θεματάκι τους. Εναλλακτικά μπορεί να μιλάμε και για τύπους που γουστάρουν τη μελέτη ενός αντικειμένου και προτιμούν να θυσιάσουν χρόνια εργασίας και λεφτά, για μια επιστήμη που αγαπούν, πάει κι αυτό το θεματάκι.

Σήμερα αν θέλεις να κονομήσεις, πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός και αναπόφευκτα να τρως τα χρόνια σου στο να πιστοποιείσαι ποικιλοτρόπως και να φτάνεις 30 για να παλεύεις με μεταπτυχιακά και διδακτορικά αντί να κονομάς 11 μήνες και τον 12 να διακοπεύεις αραχτός.

Μην ανοίξω δε το θέμα με την Γραικία χώρα που δεν έχει ούτε ένα σύστημα ανάλυσης δεξιοτήτων και κοντεύει να κάνει τη δια βιου μάθηση, ανάγκη και κατάρα μαζί. Μια χώρα που παράγει επιστήμονες μόνο για τα εξτρά μόρια στο Δημόσιο ή για να τους της υφαρπάζουν οι ξένες αγορές και χώρες (που καλά κάνουν και μάλιστα κι εγω έξω θέλω να παω μετά και να βράσω και τη Γραικία και το γκρικ σουβλάκι λοβερ με τρίχα πουλόβερ)

Αφού μάθανε οι έλληνες να παίρνουν τα χαρτιά τους για λάθος λόγους, ας τα κάνουν λαδόκολλες για σουβλάκια. Δε μας φταίνε ούτε τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά, ούτε η ηλικία. Η βλαμμένη νοοτροπία μας φταίει "Να τελειώσεις τη σχολή, να βρεις μια δουλίτσα στο Δημόσιο να παίρνεις 800 μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, να βρεις και μια γυναικούλα να στεριώσεις".

Ε όχι. Εγώ θέλω να γίνω επιστήμονας να κινώ νήματα, να ερευνώ, να προβληματίζομαι, να αμείβομαι έστω και με 800 στην αρχή αλλά αρκεί να έχω προοπτικές και όχι στα επόμενα 10 χρόνια να είμαι κρατικοδίαιτος πάλι με 800 ευρώ, και τέλος να τους στείλω όλους στο διάολο και να πάω στο εξωτερικό για να ζήσουν και τα παιδιά μου καλά (όταν τα κάνω).

ΝΑΙ! Κι ας σπουδάσω ως τα 30+ μου. Δεν είναι ντροπή να θες την αξιοπρέπεια. Ντροπή είναι να βολεύεσαι στην τεμπελιά. Κουτόφραγκους λέγαμε τους εργατικούς Ευρωπαίους αδελφούς μας αλλά μάλλον εμείς είμαστε το βλαμμένο αδερφάκι της Ε.Ε.

Με συγχωρείτε για την (όχι και τόσο αν το καλοσκεφτούμε) εκτός θέματος πάρλα, αλλά μιας και πλησιάζω στα 30, είναι αυτό ένα θέμα που με απασχολεί και με γεμίζει πικρία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:07, 26-08-10:

καταλαβαινω τι λες..
αλλα εσυ ειπες οτι ή επιλεγεις το μεταπτυχιακο μεχρι τα 29 σου,,
ειτε μπαινεις στην αγορα,,δυσκολα..και δεν πιστευω πως ειναι τοσο αδυνατον..
και ετσι κανεις την προυπηρεσια σου..

ο καθενας διαλεγει το δρομο που τον βολευει..
βγηκαμε εκτος θεματος βεβαια,,

ας το ληξουμε εδω..ή να το συζητησουμε αλλου..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:13, 26-08-10:

Ο μοναδικος λογος που σκεφτομαι τη δημιουργια οικογενειας στην ηλικια την οποια βρισκομαι ειναι καθαρα βιολογικος.
Εαν μου εξασφαλιζε η επιστημη οτι μετα απο 10+ χρονια θα ειμαι τοσο γονιμη(εαν υποθεσουμε πως οντως ειμαι βεβαια) οσο και σημερα, δε θα το σκεφτομουν καν. Δεν ειναι κατι που θελω στο αμεσο μελλον.
Ομως...
Καλως ή κακως λατρευω τα παιδια και καποια μερα θα ηθελα να μεγαλωσω ενα δικο μου.
Το θεμα βεβαια ειναι οτι ειτε μου αρεσει ειτε οχι γνωριζω πολυ καλα πως τα περιθωρια εχουν αρχισει να στενευουν.
Δεν εχω αγχωθει ακομα, ισως γιατι η γεννηση ενος παιδιου δεν ειναι και το μοναδικο μου ονειρο σε αυτη τη ζωη, αλλα θα ελεγα ψεματα πως δε μου περναει απο το μυαλο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:25, 26-08-10:

Να γινω νουνα οταν με το καλο?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 02:14, 27-08-10:

Ενταξει μην τρελαινεστε με τις ηλικιες. Και των 2 φυλλων. Ο γενικος κανονας ειναι το αυτονοητο. Οσο πιο νεος τοσο πιο υγιης αρα τοσο λιγοτερο πιθανο το λαθος στην γεννηση. Στους ανδρες ισχυει αλλά για να μην τρομαζουμε και τρομαζουμαι, η καθοδος ποιοτητας των σπερματοζωαριων ξεκινα απο τα 25 !

Σορυ!

Οπότε μια και ατομα με το ενα ποδι στον ταφο εχουν γινει μπαμπαδες βιολογικοι, μπορειτε να καταλαβετε οτι ο ρυθμος ειναι αργός για τους ανδρες. Αυτο, γιατι μεταξυ αλλων, μεχρι τα 13 μας δεν εχουμε ουτε μισο σπερματοζωαριο, ενω οι γυναικες γεννιουνται με αυτα και μερος αυτων θα ωριμασει. Κι ας παραγει ο ανδρας απο τα 13 του πολλα την ημερα. Ποσα ;

Μεχρι να διαβασετε αυτην την προταση θα εχω παραγει περιπου 5500 σπερματοζωάρια.
(3 δευτερολεπτα αδρα)

παραστατικο ;

Αλλα δεν προσεχουμε κιολας. Διατροφη και ασκηση και αποφυγη βλαπτικων παραγοντων (τσιγαρα, αλκοολ).
Ευτυχως που προοδευει πολυ και η βοηθουμενη γονιμοποιηση και τεκνοποιηση.

Παντως ο φαδερ μας, μας ξεκινησε στα 45, και εκανε 3 μαντραχαλους και μια κουκλιτσα. Μη ξεχνατε οτι παιζει ρολο και η ηλικια του εταιρου ημιση. Άλλο 45αρης με 35αρα, και αλλο 45αρης με 25αρα.

Εμενα το ερωτημα που με απασχολει στις γυναικες ειναι το εξης : αν στη ζυγαρια βαλετε απο τη μια το βιολογικο ρολοι, και απο την αλλη το αν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες για να γινει οικογενεια/μητερα/ανατροφη παιδιου...που γερνει ;

δλδ αν δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις, too bad χτυπησε το ρολοι το κανουμε κι οτι γινει ;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:00, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Το θεμα βεβαια ειναι οτι ειτε μου αρεσει ειτε οχι γνωριζω πολυ καλα πως τα περιθωρια εχουν αρχισει να στενευουν.
Δεν εχω αγχωθει ακομα, ισως γιατι η γεννηση ενος παιδιου δεν ειναι και το μοναδικο μου ονειρο σε αυτη τη ζωη, αλλα θα ελεγα ψεματα πως δε μου περναει απο το μυαλο.

Θεωρώ ότι τα περιθώρια δεν έχουν αρχίσει να στενεύουν λόγω ηλικίας, εκτός αν κάποια αντιμετωπίζει πρόβλημα πρόωρης εμμηνόπαυσης.
Γενικότερα όλο και περισσότερες γυναίκες σήμερα δυσκολεύονται να συλλάβουν χωρίς τη βοήθεια φαρμακευτικής αγωγής ή ακόμα και χειρουργείου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής ή κάτι έχει το νερό, αλλά γύρω μου όλο και περισσότερο ακούω "απελπισμένες" γυναίκες να κάνουν τα πάντα για να μείνουν έγκυες.

Τα αποτελέσματα της επιστήμης είναι ενθαρρυντικά. Αν το θέλει κάποια πολύ θα το πετύχει, σε όποια ηλικία και να είναι.

Και Άγγελε επειδή έκανες λόγο για υγιή παιδιά ... ξέρεις σήμερα υπάρχει προγεννητικός έλεγχος! Σοκαριστικό!
Και σε διαβεβαιώ ότι όλες οι μέλλουσες μαμάδες υποβάλλονται σε αυτόν είτε είναι 25, είτε 35.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:15, 27-08-10:

Και Άγγελε επειδή έκανες λόγο για υγιή παιδιά ... ξέρεις σήμερα υπάρχει προγεννητικός έλεγχος! Σοκαριστικό!
Και σε διαβεβαιώ ότι όλες οι μέλλουσες μαμάδες υποβάλλονται σε αυτόν είτε είναι 25, είτε 35.
μπραβο..αλλα δεν ειναι υποχρεωτικος,,
εδω διπλα μου ανδρας με ελαφρες ειδικες αναγκες,,γεννησε δυο παιδια..νορμαλ

εκανε και τριτο...αγορι down..το βλεπω και λυπαται η ψυχη μου και θυμωνω..αφου το ειχες το προβλημα..
τζοκερ παιζεις ? αλλα ποιος ελεγχει?
παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχουν.. μιλαμε για έγκλημα..

τα αγορια τα παθαινουν συνηθως..
τα κοριτσια ειναι πολυ πιο ισχυρα γεννετικα και ετσι εχουν λιγοτερα κρουσματα τετοιων περιπτωσεων..

αυξανονται και πληθυνονται τα παιδια με ειδικες αναγκες,,και το μονο που λεμε ειναι για τα δικαιωματα τους..

να γεννιουνται λιγοτερα γινεται?

ή τσουζει πολυ τους ανευθυνους γιατρους και την πολιτεια?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:28, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Γενικότερα όλο και περισσότερες γυναίκες σήμερα δυσκολεύονται να συλλάβουν χωρίς τη βοήθεια φαρμακευτικής αγωγής ή ακόμα και χειρουργείου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής ή κάτι έχει το νερό, αλλά γύρω μου όλο και περισσότερο ακούω "απελπισμένες" γυναίκες να κάνουν τα πάντα για να μείνουν έγκυες.
Διοτι τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτερες γυναικες αποφασιζουν να κανουν οικογενεια μετα τα 28-29-30 τους χρονια...Και ειτε μας αρεσει ειτε οχι οσο περνουν τα χρονια η ικανοτητα συλληψης δεν παραμενει η ιδια, παρα εχει φθινουσα πορεια.

Τα αποτελέσματα της επιστήμης είναι ενθαρρυντικά. Αν το θέλει κάποια πολύ θα το πετύχει, σε όποια ηλικία και να είναι.

Ενθαρρυντικα ναι, αλλα οπως χαρακτηριστικα προανεφερες ολο και περισσοτερες "απελπισμενες" γυναικες προσπαθουν γι αυτο.
Δυστυχως, η επιστημη δεν εχει φτασει ακομα σε εκεινο το επιπεδο, ωστε να σου διασφαλισει οτι με μια διαδικασια ρουτινας θα μπορεσεις και στα 40 σου να συλλαβεις. Δυστυχως η θεληση απο μονη της δεν ειναι αρκετη...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:45, 27-08-10:

Διοτι τα τελευταια χρονια ολο και περισσοτερες γυναικες αποφασιζουν να κανουν οικογενεια μετα τα 28-29-30 τους χρονια...Και ειτε μας αρεσει ειτε οχι οσο περνουν τα χρονια η ικανοτητα συλληψης δεν παραμενει η ιδια, παρα εχει φθινουσα πορεια.
Ας μιλήσει η επιστήμη :

Τα ποσοστά υπογονιμότητας επίσης, σχετίζονται και με την ηλικία του κάθε ατόμου. Όσο περισσότερο περιμένει δηλαδή, κάποιος για να αποκτήσει παιδί, τόσο πιο πιθανό είναι να «χάσει» την γονιμότητά του. Αυτό ισχύει κυρίως για τις γυναίκες, στις οποίες μετά τα 35 είναι δυνατόν να εμφανιστούν ανωμαλίες που ουσιαστικά κληρονομούνται στα παιδιά τους, όπως το σύνδρομο Down. Όμως πρόσφατες μελέτες έδειξαν πως, και η γονιμότητα των αντρών ελαττώνεται όσο μεγαλώνουν σε ηλικία, αν και με λιγότερο ίσως δραματικό τρόπο, συγκριτικά με τις γυναίκες.
Στις ηλικίες 20 με 29 χρονών, 8% των παντρεμένων γυναικών δεν είναι γόνιμες,
15% των γυναικών στις ηλικίες 30 με 34 ετών,
22% των γυναικών στις ηλικίες 35 με 39 ετών και
29% των γυναικών στις ηλικίες 40 με 44 ετών.
Όσον αφορά τους άντρες, δυσκολεύεται να αποκτήσει παιδιά ένα ποσοστό κοντά στο 7.5 με 10% όλων των αντρών, που βρίσκονται στην αναπαραγωγική ηλικία. Το 8-12% βέβαια, των αντρών έχουν λιγότερες πιθανότητες να αποκτήσουν εύκολα παιδί, αφού έχουν αριθμό σπερματοζωαρίων πολύ μικρότερο των 20 εκατομμυρίων ανά ml σπερματικού υγρού.
πηγή

Αυτό σημαίνει πως στα 35 σου θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να συλλάβεις φυσιολογικά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα το καταφέρεις διαφορετικά.

μπραβο..αλλα δεν ειναι υποχρεωτικος,,
εδω διπλα μου ανδρας με ελαφρες ειδικες αναγκες,,γεννησε δυο παιδια..νορμαλ

εκανε και τριτο...αγορι down..το βλεπω και λυπαται η ψυχη μου και θυμωνω..αφου το ειχες το προβλημα..
τζοκερ παιζεις ? αλλα ποιος ελεγχει?
παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχουν.. μιλαμε για έγκλημα..
Άγγελε το σύνδρομο down μπορεί να διαγνωστεί με αμνιοπαρακέντηση. Αν δεν προχώρησε σε αυτή το ζευγάρι που αναφέρεις, λάθος τους τόσο απλά.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:50, 27-08-10:

Το έχω προσέξει εδώ και τρία χρόνια αυτό, αλλά κανείς δεν φαίνεται να συμμερίζεται τους φόβους μου.
Ίσως επειδή κάποιοι θεωρούν ήδη απόλυτα φυσικό να χρειάζεται να καταφύγει κανείς σε τεχνητά μέσα για να τεκνοποιήσει.
Κακό δεν είναι σίγουρα, όμως η ταλαιπωρία είναι σαφώς μεγαλύτερη, όπως και το κόστος κι από εκεί που θα 'πρεπε οι μέλλοντες γονείς να σκέφτονται κούνιες καροτσάκια και ροζ συννεφάκια, βρίσκονται σε μια ψυχοφθόρα διαδικασία από την οποία δεν είναι καν βέβαιο ότι θα έχουν αποτέλεσμα. Μπορεί να φταίει η σύγκριση με τη δική μου εμπειρία που ήταν σχεδόν αντίστοιχη του "γέννησα στο χωράφι, καθώς ξερίζωνα την αγριάδα" πάντως κι εγώ ακούω για όλο και περισσότερα ζευγάρια που αναγκάζονται να στραφούν στην τεχνητή γονιμοποίηση και μου φαίνεται λιγουλάκι ανησυχητικό, αν και παράλληλα ακούω για αρκετά ζευγάρια που έχουν θετικό αποτέλεσμα από την εξωσωματική, πράγμα που είναι ελπιδοφόρο!
Ωστόσο, αυτά τα ζευγάρια, πόσα παιδιά μπορούν να κάνουν κατ' αυτόν τον τρόπο; Μήπως οδηγούμαστε εκ των πραγμάτων σε οικογένειες με ένα και μόνο παιδί, (...από εκεί που η προγιαγιά μου είχε οκτώ);
Θα γίνουν κανόνας με τα χρόνια τα μοναχοπαίδια;

Εαν μου εξασφαλιζε η επιστημη οτι μετα απο 10+ χρονια θα ειμαι τοσο γονιμη(εαν υποθεσουμε πως οντως ειμαι βεβαια) οσο και σημερα, δε θα το σκεφτομουν καν. Δεν ειναι κατι που θελω στο αμεσο μελλον.
Ας υποθέσουμε (πράγμα που δεν είναι και πολύ μακριά από την πραγματικότητα) ότι μια γυναίκα είναι απόλυτα ικανή σωματικά στα 40 και τα 45 για να τεκνοποιήσει, έχει και τις ανάλογες αντοχές για να μεγαλώσει, μαζί με το σύζυγό της, σε αυτή την ηλικία ένα ή περισσότερα παιδιά; Τι λέτε;

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:01, 27-08-10:

Αυτό σημαίνει πως στα 35 σου θα έχεις λιγότερες πιθανότητες να συλλάβεις φυσιολογικά, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα το καταφέρεις διαφορετικά.
μην το φτάνεις κι εσύ στο άλλο άκρο βρε πουλάκι μου... το ότι οι μέθοδοι έχουν αναπτυχθεί και ο χαρακτηρισμός "αυτή είναι στερφα" έρχεται πιο δύσκολα (να'ν'καλά η επιστημή) δεν μου ακούγεται ικανή συνθήκη για να "κρατηθεί" κανείς από το να κάνει οικογένεια. It's a relief ότι δεν είσαι "υποχρεωμένη" να βρεις τον κατάλληλο (ή να βαφτίσεις κάποιον κατάλληλο) μέχρι τα 30 το πολύ, αν και εφόσον θέλεις οικογένεια, αλλά μην φτάνουμε να λέμε... "δεν πειράζει θα κάνω ότι μου κατέβει και στα 40 θα πάρω ορμόνες/θα κάνω κάτι και θα κανω παιδί"
Άγγελε το σύνδρομο down μπορεί να διαγνωστεί με αμνιοπαρακέντηση. Αν δεν προχώρησε σε αυτή το ζευγάρι που αναφέρεις, λάθος τους τόσο απλά.
Ούτε καν... Αμνιοπαρακέντηση (ειδικά σε μικρότερες ηλικίες) κάνεις μόνο αν το θες εσύ και αν μια εξέταση [που γίνεται με δείγμα αίματος] δείξει αυξημένη πιθανοτητα να έχει κάποιο πρόβλημα το παιδί. Είναι εξέταση ρουτίνας για τις εγγύους δλδ.
Βέβαια ο γιατρός δεν σε αναγκάζει να το ρίξεις το παιδί αν η εξέταση δείξει και η αμνιοπαρακέντηση επιβεβαιώσει πρόβλημα. Οποιοδήποτε ζευγάρι είναι ελεύθερο να επιλέξει τι θα κάνει.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 12:09, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
μην το φτάνεις κι εσύ στο άλλο άκρο βρε πουλάκι μου... το ότι οι μέθοδοι έχουν αναπτυχθεί και ο χαρακτηρισμός "αυτή είναι στερφα" έρχεται πιο δύσκολα (να'ν'καλά η επιστημή) δεν μου ακούγεται ικανή συνθήκη για να "κρατηθεί" κανείς από το να κάνει οικογένεια. It's a relief ότι δεν είσαι "υποχρεωμένη" να βρεις τον κατάλληλο (ή να βαφτίσεις κάποιον κατάλληλο) μέχρι τα 30 το πολύ, αν και εφόσον θέλεις οικογένεια, αλλά μην φτάνουμε να λέμε... "δεν πειράζει θα κάνω ότι μου κατέβει και στα 40 θα πάρω ορμόνες/θα κάνω κάτι και θα κανω παιδί"
Μα δεν είπα ότι είναι ικανή συνθήκη για να την αποτρέψει ώστε να κάνει νωρίς οικογένεια.
Απλά όταν στη ζωή σου έχεις όνειρα για παιδιά και δε στάθηκες τυχερή στο σύντροφο που κατ΄εμέ είναι η ικανότερη συνθήκη και σου ΄ρθει στα 35 σου, δε σημαίνει ότι έπαψες να θεωρείσαι γόνιμη κι ότι δεν πρόκειται να αποκτήσεις ποτέ παιδί.

Τα 30 τα έχω στο μυαλό μου σαν την καλύτερη ηλικία.. επαγγελματικά καταξιωμένη, με μια κοιλιά τούρλα και ενίοτε όπως λέτε τα τεκνά να με περιστοιχίζουν (οξύμωρο ακούγεται) μη μου τη χαλάτε πληζ!

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:12, 27-08-10:

Βέβαια ο γιατρός δεν σε αναγκάζει να το ρίξεις το παιδί αν η εξέταση δείξει και η αμνιοπαρακέντηση επιβεβαιώσει πρόβλημα. Οποιοδήποτε ζευγάρι είναι ελεύθερο να επιλέξει τι θα κάνει.
εκει ειναι το θεμα..

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:19, 27-08-10:

πλάκα με κάνεις!

Τι θα έπρεπε δλδ να βγαίνουν τα αποτελέσματα της εξέτασης και αν δεν είναι καλά ο γιατρός να ναρκώνει τη γυναίκα και να τη βάζει με το ζόρι χειρουργείο???

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:51, 27-08-10:

Ας υποθέσουμε (πράγμα που δεν είναι και πολύ μακριά από την πραγματικότητα) ότι μια γυναίκα είναι απόλυτα ικανή σωματικά στα 40 και τα 45 για να τεκνοποιήσει, έχει και τις ανάλογες αντοχές για να μεγαλώσει, μαζί με το σύζυγό της, σε αυτή την ηλικία ένα ή περισσότερα παιδιά; Τι λέτε;
Eπειδη εχω παραδειγματα ζευγαριων σε αυτη την ηλικια με παιδια απο 2 εως 5 χρονων, αυτο που ολοι μου εχουν παρατηρησει ειναι ακριβως αυτο που αναφερεις περι αντοχων...Μαλιστα ακομα και ο πατερας μου που δημιουργησε τη δικη του οικογενεια στα 39 του χρονια σε συζητησεις που ειχουμε κανει το ιδιο ειχε σχολιασει και οπως ειχε αναφερει χαρακτηριστικα, το μοναδικο πραγμα που θα αλλαζε στη ζωη του, θα ηταν να ειχε δημιουργησει οικογενεια σε μικροτερη ηλικια, παρολο που τελικα τα καταφερε μια χαρα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους