Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γυναίκες και άνδρες στα 30

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 12:55, 27-08-10:

πλάκα με κάνεις!

Τι θα έπρεπε δλδ να βγαίνουν τα αποτελέσματα της εξέτασης και αν δεν είναι καλά ο γιατρός να ναρκώνει τη γυναίκα και να τη βάζει με το ζόρι χειρουργείο???
οταν ειναι down ο πατερας ή η μανα να τους αφησει ελευθερα να παρουν την αποφαση να γεννησουν?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 13:32, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
οταν ειναι down ο πατερας ή η μανα να τους αφησει ελευθερα να παρουν την αποφαση να γεννησουν?
Άγγελε μου δίνεις την αίσθηση όταν μιλάς ότι έχεις πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα/καταστάσεις στο μυαλό σου τις οποίες φυσικά δεν γνωρίζω και όταν απαντάω απαντάω γενικά.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις εξαρτάται από την κατάσταση στην οποία είναι το ζευγάρι, αν έχουν υποστήριξη, αν πιστεύουμε ότι οι άνθρωποι με κάποια πνευματική αναπηρία στερούνται δικαιωμάτων ελεύθερης βούλησης σε περιπτώσεις αναπαραγωγής, τι πιθανότητες υπάρχουν (ιατρικά) ένα ζευγάρι εκ των οποίων τουλάχιστων ένας έχει συνδρομο να γεννήσει παιδί με το ίδιο συνδρομο...
Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη μέση κατάσταση της καθημερινότητας μας που δεν είναι δυνατόν να δώσει κανείς μια απάντηση "ναι-όχι" και δη όταν το θέμα συζήτησης είναι οι φόβοι/οι ανησυχίες ή οτιδήποτε άλλο των σημερινών 30αρηδων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 16:16, 27-08-10:

Συζητηση περι των 30..Να κανω μερικες σκορπιες παρατηρησεις απο τον εαυτο μου και τον φιλικο μου περιγυρο μου που ειναι πανω κατω σε αυτη την ηλικια..

α)Εννοειτε οτι στα 30 δεν εχεις την ιδια ενεργεια και τις ιδιες αντοχες με τα 20..
β)Εννοειται οτι η ανεμελια των 18-24 (για αυτους που σπουδασαν) δεν προκειται να γυρισει ποτε..

γ)Παρ'όλα αυτα πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη ηλικια αλλα εξαρταται πολυ απο την επαγγελματικη και συναισθηματικη κατασταση που εισαι..Στον περιγυρο μου δεν βλεπω τοσο ανθρωπους να τρωνε φρικες για το ποτε θα παντρευτουν ή ποτε θα κανουν παιδι,αλλα με το γεγονος οτι ειναι σε αυτη την ηλικια και ειναι αναγκασμενοι ειτε να ειναι ανεργοι,ειτε να απασχολουνται σε κακοπληρωμενες δουλεις με ανυποφορα ωραρια..Συνεπεια αυτου πολλοι να μην εχουν την δυνατοτητα να μεινουν σε δικο τους σπιτι..

δ)Οσον αφορα το θεμα του γαμου και του παιδου διακρινω μια ανησυχια εκ μερους καποιων γυναικων που ειναι φυσιολογικη μιας και οσο μεγαλωνεις δυσκολευει το θεμα του παιδου..Ευτυχως δεν βλεπω πολλες που να ειναι διατεθιμενες να κανουν γαμο και παιδι χωρις να πληρουνται τα στανταρ τους μονο και μονο λογω του οτι μεγαλωνουν..

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 16:33, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Τα 30 τα έχω στο μυαλό μου σαν την καλύτερη ηλικία.. επαγγελματικά καταξιωμένη, με μια κοιλιά τούρλα και ενίοτε όπως λέτε τα τεκνά να με περιστοιχίζουν (οξύμωρο ακούγεται) μη μου τη χαλάτε πληζ!
Καπως ετσι κι εγω μονο που δεν ειναι λιγες οι φορες που προβληματιζομαι αν τελικα θα ηθελα να φερω τα δικα μου υπεροχα παιδια στο κοσμο η αν θελω η ιδια να παραμενω το τρυφερο παιδι του συντροφου μου. Υποθετω μεγαλωνοντας θα μαι κατασταλαγμενη (ή ... όχι?)

Και τα δυο εχουν λογικη εξηγηση, χωρις δηλ να το σκεφτομαι υπο εξαρση συναισθηματων και καθε φορα γερνω προς τη μια, αλλοτε προς την αλλη. Το θεμα ''μανα'' το χω μεσα μου απο την πρωτη αποπειρα μεγαλης σχεσης, καθε μια στο μυαλο μου περνουσε(και ισως περναει ακομα) σαν υποψηφιος πατερας των παιδιων μου, χωρις να γινομαι αντιληπτη ή φορτικη με το ζητημα κι ουτε θαθελα στο μελλον. Γιατι δε θελω ουτε οι αλλοι να με φορτωνουν και φυσικα απο σεβασμο στις πιθανες διαφορετικες επιλογες του ανθρωπου μου.

Περναω καλα χωρις τετοια σχεδια σημερα και ειμαι ευτυχισμενη. Ομως(!)κοντευουν τα γενεθλια μου και κρυβω το αγχος μου, απο μενα. Αν θελω να ειμαι ετοιμη να γινω μητερα, θα ειμαι κι αυριο. Αγαπη χρειαζεται και καθοδηγηση, δε με φοβαμαι καθολου ακομα κι αν χρειαστει να μεγαλωσω μονη ενα μωρο. Δε θελω ομως μονη μου. Γιαυτο προσεχω να ελεγχω τις επιλογες μου. Δεν αρκει ομως. Ποτε δεν αρκει, γιατι η ζωη δεν ξερεις πως στα φερνει.
Εχω σχεδον αποφασισει πως εκει που νιωθω καλα, εκει θα ειμαι και πως οποτε κι αν συμβει, θα σταθω ορθια (δε θα εκανα εκτρωση με λιγα λογια εκτος αν υπηρχε θεμα υγειας του μωρου αλλα ακομα κι εκει το σκεφτομαι...) κι αν δε μου συμβει, θα ζησω επισης καλα και θα λεω δοξα τω θεω που μαι υγιης και προσφερω κοινωνικο εργο.

Το παν σε ολη αυτη τη κουβεντα ειναι για μενα η αγαπη, η βαθεια αληθινη ουσιαστικη σχεση και η απορροια της, η αμοιβαια, ενα πλασμα, μια ψυχη, ενας καλος ανθρωπος της κοινωνιας μας και η καλοσυνη καλλιεργειται μεσα απο την αγαπη.

Εχει ποτε διερωτηθει καποια αν ο αντρας που αγαπα δε θελει να κανει παιδια? Εγω ναι. Και σιγουρα αν ηθελα εγω και δεν ηθελε εκεινος για τους δικους του σοβαρους για κεινον λογους δε θα εφερνα αντιρρηση κι ισως απαρνιομουν τη σχεση μας, επειδη θελουμε διαφορετικα πραγματα. Το αλλο ομως σιγουρο ειναι πως δε θα επεφτα στον πρωτο τυχοντα που θελει οικογενεια για να κανω παιδια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 27-08-10 στις 16:51.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:13, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
γ)Παρ'όλα αυτα πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη ηλικια αλλα εξαρταται πολυ απο την επαγγελματικη και συναισθηματικη κατασταση που εισαι..Στον περιγυρο μου δεν βλεπω τοσο ανθρωπους να τρωνε φρικες για το ποτε θα παντρευτουν ή ποτε θα κανουν παιδι,αλλα με το γεγονος οτι ειναι σε αυτη την ηλικια και ειναι αναγκασμενοι ειτε να ειναι ανεργοι,ειτε να απασχολουνται σε κακοπληρωμενες δουλεις με ανυποφορα ωραρια..Συνεπεια αυτου πολλοι να μην εχουν την δυνατοτητα να μεινουν σε δικο τους σπιτι..

δ)Οσον αφορα το θεμα του γαμου και του παιδου διακρινω μια ανησυχια εκ μερους καποιων γυναικων που ειναι φυσιολογικη μιας και οσο μεγαλωνεις δυσκολευει το θεμα του παιδου..Ευτυχως δεν βλεπω πολλες που να ειναι διατεθιμενες να κανουν γαμο και παιδι χωρις να πληρουνται τα στανταρ τους μονο και μονο λογω του οτι μεγαλωνουν..
Σωστες παρατηρησεις και δενουν με αυτο που ρωτησα πιο πριν. Προυποθεσεις. Ζυγαριά.

(δεν ξερω βεβαια αν το δ) ειναι οπως το λες...μακαρι...γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:23, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)
Ειναι αυτοι/ες που θα τους ρωτησεις οταν εχουν πιει λιγο παραπανω και θα σου πουν ''ετυχε...''

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:23, 27-08-10:

Σωστες παρατηρησεις και δενουν με αυτο που ρωτησα πιο πριν. Προυποθεσεις. Ζυγαριά.

(δεν ξερω βεβαια αν το δ) ειναι οπως το λες...μακαρι...γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)

Προφανως το ηθελαν πολυ περισσοτερο απο κατι αλλο...
Αλλα δε νομιζω καποια απο αυτες να μετανοιωσε που εγινε μητερα...Κι εαν υπαρχει θα ειναι απλα η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.
Ισως καποιες γυναικες να εχουν παραδεχτει οτι βιαστηκαν στα 20 τους να δημιουργησουν οικογενεια, οπως γινοταν με τη γενια των δικων μας μητερων, αλλα μεχρι εκει...

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:32, 27-08-10:

Μια γνωστη μου, ενα χρονο μικροτερη απο μενα ειναι στον 6ο μηνα.
Απο τοτε που την ξερω θελει να κανει οικογενεια και το παιδι που ειναι μαζι λιγο μεγαλυτερος τα ιδια.
Απο οικονομικης αποψης, μοναχοπαιδι, διευθυνει ηδη μονη της εταιρεια κι εκεινος επιχειρηματιας μαζι με τον πατερα του. Σπιτι δικο τους.
Νομιζω ειναι πολυ ευχαριστημενοι και οι δυο τους απολες τις αποψεις και ειναι ισως απο τα λιγα ζευγαρια που δε μου σκανε αμφιβολιες παρα τη μικρη ηλικια τους.

Γνωριζω αλλο ενα ζευγαρι, γυρω στα 30 και οι δυο, παντρευτηκαν και κεινοι προσφατα, ζουνε σε νοικι παρα μα παρα πολυ δυσκολα και τα χρεη τους τρεχουν απο τα δανεια για τα του σπιτιου. Παλι δε μου σκανε αμφιβολιες για τις αποφασεις τους να ειναι μαζι, το ζητημα ειναι αλλο. Θελουν να κανουν απελπισμενα παιδι και ο συζυγος της μολις απολυθηκε.

...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:38, 27-08-10:

Δε το θετω σαν θεμα ηλικιας προς τα κατω. Το θετω γενικως. Δεν ξερω αν ειναι καν δυνατον, για μια μανα να πει "μετανιωσα που το εκανα τοτε, επρεπε αργοτερα", γιατι α) οπως και να χει ειναι φοβερο το να εχεις παραγει ζωη και σε γεμιζει, και β) ειναι φοβερα δυσκολο να παραδεχτει στον εαυτο της οτι εκανε τοσο σοβαρο λαθος που μπορει ευκολα να παραγει ενα παιδι προβληματικο.

Αρα δε περιμενω να το παραδεχτει καμια. Γιαυτο και δε θα ρωτησω ποτέ. Θα κρινω μονος μου, βλεποντας το παιδι και την ιδια και την ολη οικογενεια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 17:43, 27-08-10:

Δε το θετω σαν θεμα ηλικιας προς τα κατω. Το θετω γενικως. Δεν ξερω αν ειναι καν δυνατον, για μια μανα να πει "μετανιωσα που το εκανα τοτε, επρεπε αργοτερα", γιατι α) οπως και να χει ειναι φοβερο το να εχεις παραγει ζωη και σε γεμιζει, και β) ειναι φοβερα δυσκολο να παραδεχτει στον εαυτο της οτι εκανε τοσο σοβαρο λαθος που μπορει ευκολα να παραγει ενα παιδι προβληματικο.

Αρα δε περιμενω να το παραδεχτει καμια. Γιαυτο και δε θα ρωτησω ποτέ. Θα κρινω μονος μου, βλεποντας το παιδι και την ιδια και την ολη οικογενεια.
Χωρις να ξερω λεπτομερειες γιατι ακομα δεν εχω βγαλει μωρο απο την κοιλια μου νομιζω μολις βγει το μωρακι αυτοματως η γυναικα, ο,τιδηποτε κι αν εχει προηγηθει μεσα της, αλλαζει για ολα αποψη και συνειδητοποιει πως ειναι το πολυτιμοτερο που της εχει συμβει.
Υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια αλλα νομιζω ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα, ετσι θελω να πιστευω δηλαδη. Θελω να πιστευω πως καμια μητερα δεν μετανιωνει για τη γεννηση του παιδιου της. Θλιβερο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:23, 27-08-10:

Ακριβως. Γιαυτο και δεν εχει νοημα να τις ρωτησουμε. Θα το παραδεχτουν μονο σε οσες συνεβη κατι κακο στο παιδι και μετα απο καιρο και αφοτου τους πνιγουν οι τυψεις. Αλλά δε μιλαμε γιαυτα τωρα.

Ομως ενας βασικος παραγοντας (μαλλον ο βασικοτερος) για ολα τα κομπλεξικα, μιζερα, με κακια και θυμο, χωρις αρχες, με απωθημενα κλπ,κλπ, ατομα της κοινωνιας, ειναι η κακη ανατροφη. Και μια βασικη συνιστώσα αυτης, το κακο ξεκινημα, με λαθος συνθηκες. Ειτε ειναι επιλογη χρονου, ειτε συντροφου, οτιδηποτε.

Με λιγα λογια, κατα τη γνωμη μου, οσο και να πιεζει ο χρονος, το παιδι και η οικογενεια ειναι κατι πολυ ομορφο και πολυ σημαντικο για να σκατώσεις. Και επικινδυνο. Και θα το μετανιωσεις. Και δε γυρναει πισω. Αρα οσα ατομα και το θελουν πολυ αλλά και ανησυχουν πολυ για τα ιατρικα σημεια, πρεπει να φροντιζουν να ξεκινανε το πλανο ζωης τους νωριτερα. Αν θελουν να ζησουν πιο ελευθερα, θα παρουν και μια δοση ρισκου. Δυστυχως δε γινεται να τα εχουμε ολα ακομα. Και παλι καλα που υπαρχουν και βοηθηματα απο την επιστημη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 27-08-10 στις 20:07.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 19:52, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Χωρις να ξερω λεπτομερειες γιατι ακομα δεν εχω βγαλει μωρο απο την κοιλια μου νομιζω μολις βγει το μωρακι αυτοματως η γυναικα, ο,τιδηποτε κι αν εχει προηγηθει μεσα της, αλλαζει για ολα αποψη και συνειδητοποιει πως ειναι το πολυτιμοτερο που της εχει συμβει.
Υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια αλλα νομιζω ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα, ετσι θελω να πιστευω δηλαδη. Θελω να πιστευω πως καμια μητερα δεν μετανιωνει για τη γεννηση του παιδιου της. Θλιβερο.
Εννοειτε πως οταν μια γυναικα γενναει το παιδι της θα ειναι οτι πιο πολυτιμο της εχει συμβει..Το θεμα ειναι ομως η σχεση με τον αντρα της να εχει στηριχθει σε γερες βασεις και οχι σε βιασυνη λογω ηλικιας, γιατι μετα οπως ειπε και ο Lorien ολα αυτα θα βγουνε στο παιδι..

Το δ που ανεφερα ηταν αυτο που βλεπω απο τον κυκλο μου..Βεβαια μεσα σε αυτον τον κυκλο εχω δυο παραδειγματα μητερων που για εμενα εκαναν οικογενεια με λαθος ατομο και τωρα στα 28 και 30 αντιστοιχα το εχουν μετανιωσει ηδη.. Αλλα ενω το εχουν μετανιωσει η λυση για αυτες μεσα στον πανικο τους ειναι ενα δευτερο παιδι..Οτι να ναι δλδ..Αλλα πιστευω οτι αυτες ειναι οι εξαιρεσεις..Ετσι θελω να ελπιζω δλδ..

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 20:08, 27-08-10:

Θελω κι εγω να ελπιζω, αλλα κατι τα νουμερα διαζυγιων (ενδεικτικα, 50%), κατι το τι κοσμος κυκλοφορει...δεν ξερω...ή εχω τρελες απαιτησεις...ή εχω γινει μισανθρωπος,..ή απλα most people really suck !

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 20:59, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ

Γενικότερα όλο και περισσότερες γυναίκες σήμερα δυσκολεύονται να συλλάβουν χωρίς τη βοήθεια φαρμακευτικής αγωγής ή ακόμα και χειρουργείου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής ή κάτι έχει το νερό, αλλά γύρω μου όλο και περισσότερο ακούω "απελπισμένες" γυναίκες να κάνουν τα πάντα για να μείνουν έγκυες.
Μια εξήγηση, η οποία μπορεί μεν να μην καλύπτει το σύνολο των περιπτώσεων, έχει όμως σίγουρα σημαντικό μερίδιο στην αύξηση αυτή, την οποία παρατηρείς, είναι η ακόλουθη: Κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τον ιατρικό χώρο, έχει εντέχνως καλλιεργηθεί, από γιατρούς και ΜΜΕ, μια νοοτροπία ή εάν θέλεις μια κουλτούρα, η οποία παροτρύνει το ζευγάρι, με τις πρώτες αποτυχίες στη σύλληψη να καταφεύγει εύκολα στο γιατρό, για τεχνητή γονιμοποίηση. Ο γιατρός φυσικά, αφού πρόκειται για επαγγελματία -κι όχι εκείνα τα ρομαντικά και εν πολλοίς υποκριτικά που ακούμε περί λειτουργών της υγείας, ανθρωπιστικού επαγγέλματος, όρκων αρχαίων ιατρών και τα τοιαύτα- δεδομένου ότι έχει τεράστιο οικονομικό όφελος (γνωρίζετε τις τιμές που παίζουν στην αγορά ε; ) έχει κάθε συμφέρον να προωθήσει την τεχνητή αναπαραγωγή. Πόσες και πόσες γυναίκες γνωρίζουμε, οι οποίες ενώ τις είχαν παραμυθιάσει πως δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, παρά μόνο με τεχνητή γονιμοποίηση, τελικά έκαναν παιδιά με το φυσιολογικό τρόπο...

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
μπραβο..αλλα δεν ειναι υποχρεωτικος,,
εδω διπλα μου ανδρας με ελαφρες ειδικες αναγκες,,γεννησε δυο παιδια..νορμαλ

εκανε και τριτο...αγορι down..το βλεπω και λυπαται η ψυχη μου και θυμωνω..αφου το ειχες το προβλημα..
τζοκερ παιζεις ? αλλα ποιος ελεγχει?
παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχουν.. μιλαμε για έγκλημα..
Άγγελε, το σύνδρομο Down και άλλες τέτοιου είδους χρωμοσωμικές κληρονομικές παθήσεις, κατά συντριπτική πλειοψηφία οφείλονται σε λάθη που συμβαίνουν στα ωάρια κι όχι στα σπερματοζωάρια. Αυτός είναι και ο λόγος που το σύνδρομο αυτό συσχετίζεται με την ηλικία της μητέρας και όχι του πατέρα. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις, όπως το να έχει κάποιος σύνδρομο Down λόγω μετάθεσης ενός τμήματος του χρωμοσώματος 21 σε άλλο χρωμόσωμα, πράγμα που κληρονομείται κι από τον πατέρα ευκολότερα, εν αντιθέσει με την κλασική τρισωμία 21, ωστόσο πιστεύω ότι η περίπτωση που περιγράφεις δεν οφείλεται σε κάτι τέτοιο, αφού σε τέτοια περίπτωση θα είχε και ο πατέρας σύνδρομο Down. Εσύ μιλάς για ελαφρές ειδικές ανάγκες, δηλαδή εικάζω ότι έχει κάτι άλλο, ίσως να εννοείς ότι είναι λίγο ...ελαφρύς στο μυαλό ή έχει κάποια δυσμορφία, μπορείς λοιπόν να το διευκρινίσεις; Δεν είναι καλό να κρίνουμε τους άλλους ως εγκληματίες, τόσο αβασάνιστα φίλε μου...

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 09:39, 28-08-10:

Το αλλο ομως σιγουρο ειναι πως δε θα επεφτα στον πρωτο τυχοντα που θελει οικογενεια για να κανω παιδια.
Σχετικά με αυτό δείτε κι αυτό το θέμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 13:04, 28-08-10:

Αρα οσα ατομα και το θελουν πολυ αλλά και ανησυχουν πολυ για τα ιατρικα σημεια, πρεπει να φροντιζουν να ξεκινανε το πλανο ζωης τους νωριτερα. Αν θελουν να ζησουν πιο ελευθερα, θα παρουν και μια δοση ρισκου.
Δηλαδη? Αχ μωρε Λορι, τι πλανα να κανεις σημερα που δε ξερουμε που παν τα τεσσερα? Αυριο δεν ξερουμε που θαμαστε.
Και να θελουμε να μαθουμε δε μας αφηνουν οι καταστασεις. Ελα στη θεση μας, σημερα ειναι δυσκολα τα πλανα ή καλυτερα ειναι εντελως ψευδαισθηση. Κι οντως σημερα ειναι ρισκο να παρατησεις πολλα απο την επαγγελματικη σου σταδιοδρομια για να κανεις οικογενεια ή το αντιστροφο. Ειναι ζητημα προτεραιοτητων ολα. Προσφατα ενας καλος κυριος στις διακοπες μου γυρω στα 60 που χαμε πιασει την κουβεντα μου ελεγε πως με τη γυναικα του που ειναι ακομα μαζι δεν ειχαν να φανε και παλευαν μαζι. Προτεραιοτητα τους να ειναι μαζι. Γιαυτο λεω ειναι θεμα προτεραιοτητων και ωριμοτητας να ξερεις λιγο πιο νωρις τι θες απο τη ζωη σου ωστε να μη γκρινιαζεις μετα. Ειναι μουφα να γκρινιαζεις

υσ. αυτα που γραω σημερα, θυμιστε τα μου στα 30, καντε μου ενα κοπυ λινκ

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Εννοειτε πως οταν μια γυναικα γενναει το παιδι της θα ειναι οτι πιο πολυτιμο της εχει συμβει..Το θεμα ειναι ομως η σχεση με τον αντρα της να εχει στηριχθει σε γερες βασεις και οχι σε βιασυνη λογω ηλικιας, γιατι μετα οπως ειπε και ο Lorien ολα αυτα θα βγουνε στο παιδι..
Ναι, συμφωνω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mindcircus : 28-08-10 στις 13:20. Αιτία: επιπλεον
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 13:15, 28-08-10:

Ναι ειναι δυσκολο να κανεις πλανο ζωης, αλλά εστω μπορεις να εχεις κατι αδρό στο νου σου. Δλδ το αν μια γυναικα θελει νωρις η αργα οικογενεια πχ. Αν θελει αργα...δεν κανει τιποτα απο νωρις γιαυτο. Αν θελει νωρις, τουλαχιστον εχει το νου της, ψαχνεται πιο νωρις, κανει τις κινησεις της σχετικα με το αλλο φυλλο, με τη δουλεια, οτι νομιζει οτι χρειαζεται. Εννοειται οτι και να το κανει δε σημαινει οτι θα το πετυχει. Αλλά όπως και με το τζοκερ, πρεπει να παιξεις για να χεις πιθανοντητα να κερδισεις.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:39, 28-08-10:

Ναι ειναι δυσκολο να κανεις πλανο ζωης, αλλά εστω μπορεις να εχεις κατι αδρό στο νου σου. Δλδ το αν μια γυναικα θελει νωρις η αργα οικογενεια πχ. Αν θελει αργα...δεν κανει τιποτα απο νωρις γιαυτο. Αν θελει νωρις, τουλαχιστον εχει το νου της, ψαχνεται πιο νωρις, κανει τις κινησεις της σχετικα με το αλλο φυλλο, με τη δουλεια, οτι νομιζει οτι χρειαζεται. Εννοειται οτι και να το κανει δε σημαινει οτι θα το πετυχει. Αλλά όπως και με το τζοκερ, πρεπει να παιξεις για να χεις πιθανοντητα να κερδισεις.
Κάτσε βρε μανάρι μου να καταλάβω λίγο: εγώ εδώ και κάποια χρόνια νιώθω οτι ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια και τα παιδιά. Τι μου προτείνεις να κάνω; Να δηλώνω στον κάθε άντρα που γνωρίζω "Κοίταξε να δεις κύριε, εγώ σκοπό έχω την οικογένεια, εσύ θες; Πες το τώρα ώστε να μην χάνουμε τον καιρό μας τζάμπα.". Εσύ τι εντύπωση θα είχες από μια τέτοια γυναίκα με αυτήν την συμπεριφορά ακόμα κι αν στο μέλλον ήθελες παιδιά; Θα τρόμαζες έτσι δεν είναι;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 14:06, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Κάτσε βρε μανάρι μου να καταλάβω λίγο: εγώ εδώ και κάποια χρόνια νιώθω οτι ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια και τα παιδιά. Τι μου προτείνεις να κάνω; Να δηλώνω στον κάθε άντρα που γνωρίζω "Κοίταξε να δεις κύριε, εγώ σκοπό έχω την οικογένεια, εσύ θες; Πες το τώρα ώστε να μην χάνουμε τον καιρό μας τζάμπα.". Εσύ τι εντύπωση θα είχες από μια τέτοια γυναίκα με αυτήν την συμπεριφορά ακόμα κι αν στο μέλλον ήθελες παιδιά; Θα τρόμαζες έτσι δεν είναι;

Τωρα αμα σου πω ''ναι'' θα το πιστεψεις?
Κι ομως θεωρω πως πρεπει να τα ξεκαθαριζουμε εξαρχης αυτα και η μικρη ταπεινη μου εμπειρια αυτο μου χει διδαξει.
Απο την αρχη να δηλωνεις ποιος εισαι και τι ζητας, ανεξαρτητα αν τελικα βγει η οχι. Μα γιατι να τρομαξει τι ειναι χεστης? Αλλα αν τρομαξει, αν του αρεσεις πολυ δε θα στην κανει και θα συλλογιστει οσα του λες και θα τα συγκρινει με τα δικα σου, θα συζητησετε. Αν την κανει αμεσως ε χαιρω πολυ, τι να το κανεις τοτε? Δε θα τολμας να του μιλας μετα? Δε θα πας να του πεις ''θελω παιδια εδω και τωρα μαζι ΣΟΥ'' η θα του κανεις αμεσως την πληρη αναλυση περι ωαριων και σπερματοζωαριων που γινε παραπανω αλλα θα δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι θελεις, απο κει κι επειτα το πραμα παει μονο του. Ειναι πολυ βασικο να ξεκαθαριζουμε στον αλλο τι θελουμε, δεν ειναι μαντης να ξερει και να φανταζεται, οπως κι εσυ βεβαια.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 16:26, 28-08-10:

Τωρα αμα σου πω ''ναι'' θα το πιστεψεις?
Κι ομως θεωρω πως πρεπει να τα ξεκαθαριζουμε εξαρχης αυτα και η μικρη ταπεινη μου εμπειρια αυτο μου χει διδαξει.
Απο την αρχη να δηλωνεις ποιος εισαι και τι ζητας, ανεξαρτητα αν τελικα βγει η οχι. Μα γιατι να τρομαξει τι ειναι χεστης? Αλλα αν τρομαξει, αν του αρεσεις πολυ δε θα στην κανει και θα συλλογιστει οσα του λες και θα τα συγκρινει με τα δικα σου, θα συζητησετε. Αν την κανει αμεσως ε χαιρω πολυ, τι να το κανεις τοτε? Δε θα τολμας να του μιλας μετα? Δε θα πας να του πεις ''θελω παιδια εδω και τωρα μαζι ΣΟΥ'' η θα του κανεις αμεσως την πληρη αναλυση περι ωαριων και σπερματοζωαριων που γινε παραπανω αλλα θα δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι θελεις, απο κει κι επειτα το πραμα παει μονο του. Ειναι πολυ βασικο να ξεκαθαριζουμε στον αλλο τι θελουμε, δεν ειναι μαντης να ξερει και να φανταζεται, οπως κι εσυ βεβαια.
Δε γίνεται να αρχίσεις να συζητάς για οικογένειες και παιδιά στην πρώτη γνωριμία ή στο πρώτο ραντεβού! Τι λέμε τώρα. Θα λακίσει ο τύπος και πολύ καλά θα κάνει γιατί θα με περάσει για λυσσασμένη που θέλω απεγνωσμένα να γονιμοποιηθώ.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:45, 28-08-10:

@ Ηimela : Αφου το πας στο ενα ακρο...να στο παω στο αλλο : Προτιμας να εισαι με καποιον που ειτε δε ξερει τι θελει, ειτε δε θα στο πει ποτε και θα σου κανει ανω κατω τη ζωη χωρις λογο ;

Δε μιλαμε για 1ο ραντεβου κλπ. Αλλα μεσα στο κεφαλι σου και μονο που θα εχεις το θεμα οικογενεια, αυτοματως και συνειδητα και υποσυνειδητα, για αρχη, θα εστιαζεις σε ατομα που σου κανουν για το σκοπο αυτο. (δε θα κοιταξεις 20αρηδες, ουτε αλητες, ουτε κανεναν που για τα κριτηρια σου τρωει χ).
Ενα αυτο. 2ον : εσυ ναι μεν θα ξεκινας τη σχεση οπως ολες, αλλά οπως και να χει...αλλα πραγματα θα ψαξεις να δεις αν εχει ο αλλος, οταν σε ενδιαφερει πιο πολυ για "σπιτι" , παρα κατι χαλαρο να περνας καλα και βλεπουμε. Δε συμφωνεις ;

Ουτε θα του το πεις τοσο χυμα. Αλλά εμμεσως μπορεις να περασεις το μηνυμα. Αλλά και αργοτερα οταν δεις οτι σαρεσει, του αρεσεις, περνατε καλα κλπ, και υπαρχει οικειοτητα και ανεση, ειναι ακομα πιο ευκολο να εκφραστεις. Κα δε χρειαζεται να περασει πολυς καιρος.

2 ειναι τα χειροτερα :

1. Να μην ξερει καποιος τι θελει
2. Να ξερει και να μη το λεει

Εαν καποιος ειναι σιγουρος τι θελει, να το πει στον αλλο. Πριν δεθει συναισθηματικα πολυ. Μετά θα τον πονεσει πολυ χωρις λογο.
Στο κατω κατω, αν γνωρισεις καποιον που δε θελει οικογενεια, μπορει να μπορεσετε περασετε μαζι καποιο καιρο υπευθυνα και ωριμα, και να χετε μια καλη αναμνηση οταν χωρισουν οι δρομοι σας. Ειναι κριμα να χαλαει ο καθενας την καρδια του αλλου για τετοιους λογους.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 18:31, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Δε γίνεται να αρχίσεις να συζητάς για οικογένειες και παιδιά στην πρώτη γνωριμία ή στο πρώτο ραντεβού! Τι λέμε τώρα. Θα λακίσει ο τύπος και πολύ καλά θα κάνει γιατί θα με περάσει για λυσσασμένη που θέλω απεγνωσμένα να γονιμοποιηθώ.
Μωρε Χιμ, το πας σε αλλο ακρο. Δε λεω να πας ραντεβου και να του πεις -γεια σου ειμαι η χιμελα και θελω να κανω παιδια και οικογενεια συντομα ομως γιατι τα περιθωρια you know στενευουνε γδυσου και ορισε ημερομηνιες yo..
Ο τυπος οχι θα σε πει τρελαρω αλλα θα παει και ο ιδιος σε ψυχιατρο για το σοκ που υπεστη
Θα γνωριστεις, θα μιλησεις για το νερο και τον αερα, θα μιλησεις με τα ματια, θαρχισεις να τον καψουρευεσαι, θα ερωτοτροπεις, θα κανεις παθιασμενο σεξ, θα δεις πως ταιριαζεις κι εκει, θα περνατε καλα κι οταν ερθει η στιγμη, τις καταλληλες στιγμες σοβαρης κουβεντας θα του πεις πως ''η αληθεια ειναι πως τα χρονια καπως περνανε συντομα και πολλες φορες συλλογιζομαι να ειμαι καπου σταθεροτερα και γιατι οχι να φροντισω εναν ανδρα και να κανω πραματα μαζι του, να εξελιχθουμε, να ζησουμε μαζι, να κανουμε πραματα μαζι και να χτισουμε ''κατι'' παρεα... εσυ πως βλεπεις τη δικη σου φαση? (ε δεν ξερω πως μιλας με τους γαμπρους, ενα παραδειγμα σου εφερα) σε τρομαξε αυτο?
τα παιδια αστα για πιο μετα, το μηνυμα το χει λαβει εκτος αν ειναι στοκος.
Μη με ρωτησεις για το μετα (σε προλαβα) γιατι δεν το ξερει κανεις, ουτε συ ξερεις αν θα ζεις σε καμια ωρα για να μου απαντησεις σε αυτο το μηνυμα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DriveIn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DriveIn
Ο DriveIn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O DriveIn έγραψε στις 19:30, 22-02-11:

Τα πρώτα... -άντα! Εκεί πια θα δεις πραγματικά τον διπλανό σου τι κουμάσι είναι και αν αξίζει να τον πετάξεις στα σκουπίδια. Υποψήφιοι άνθρωποι για αποστολή σε ειδικά στρατόπεδα συγκέντρωσης αλλοίωσης πνευματικού επιπέδου είναι:
a) Άντρες που ξαφνικά κλειδώνουν αυτόματα κάθε ελεύθερη βούληση, πάνε επιτέλους στρατό μετά από 45 χρόνια αναβολής, παίρνουν με λάδωμα πτυχίο και όλα αυτά... επειδή είναι 30 και ως δια μαγείας θα βρούνε στον δρόμο την πρώτη απελπισμένη χαζόκοτα που θα θέλει να γονιμοποιηθεί με τον Homo Sapius που από εδώ και στο εξής η ζωή του θα είναι μπουρδελότσαρκα, 5x5 τις νυχτερινές ώρες (φυσικά ποτέ του δεν έχει αγγίξει μπάλα, αλλά τώρα "πρέπει"...), διαζύγιο και πρόωρος θάνατος από αλλοιωμένη pizza Hut στα σκουπίδια.
b) Γυναίκες που δεν σκέφτηκαν να βγάλουν τις μπαταρίες από αυτό το γαμ***νο βιολογικό ρολόι και θα βρουν ένα πολύ "καλό παιδί", δηλαδή επιχειρηματία/εφοπλιστή/βιομήχανο κατά 69 περίπου χρόνια μεγαλύτερό τους με αμύθητη περιουσία, ώστε να ζήσουν ένα πριγκιπικό γάμο στην Αγ. Βαρβάρα, λατρεμένες ερωτικές βόλτες σε μισογκρεμισμένα ξενοδοχεία τής Αθηνάς με τον διαδικτυακό εραστή τους και να αποσυρθούν σιγά-σιγά στο νεκροταφείο θηλυκών ελεφάντων με τα πρώτα σημάδια εμμηνόπαυσης μετά τα 45.

Το λατρεύω όταν γίνομαι μισάνθρωπος...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 00:28, 24-03-11:

Μια χαρά είναι τα 30!
Η γυναίκα στα καλύτερά της... και ορμονικά, και εμφανισιακά, και από άποψη αυτοπεποίθησης, και σεξουαλικά, και όσον αφορά διαπραγμάτευση, διεκδίκηση και οριοθέτηση σε επίπεδο σχέσεων, και έχει ¨δουλέψει¨ -θέλω να πιστεύω- τον εαυτό της σε πολλά θέματα.... Μια πολύ γλυκιά, και φίλη της γυναίκας, ηλικία είναι τα 30!
Just enjoy it!
Ειδικά στην εποχή μας, τα 30 δείχνουν και εκφράζονται πολύ διαφορετικά σε σχέση με τα 30 των προηγούμενων πχ 20 χρόνων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 01:28, 24-03-11:

Μια χαρά είναι τα 30!

...
Χάλια είναι

χίλιες φορές να πήγαινες απευθείας στα 40 μετά τα 20

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 678 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 19:29, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...
Χάλια είναι

χίλιες φορές να πήγαινες απευθείας στα 40 μετά τα 20
Γιατί βρε συ;;;
Ίσα -ίσα που στα 30 έχεις χαρακτηριστικά και από τα δύο(και από τα 20 και από τα 40)!

Παράθεση

IL PENSIERO

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη IL PENSIERO
H IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H IL PENSIERO έγραψε στις 21:45, 27-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από DriveIn
Τα πρώτα... -άντα! Εκεί πια θα δεις πραγματικά τον διπλανό σου τι κουμάσι είναι και αν αξίζει να τον πετάξεις στα σκουπίδια. Υποψήφιοι άνθρωποι για αποστολή σε ειδικά στρατόπεδα συγκέντρωσης αλλοίωσης πνευματικού επιπέδου είναι:
a) Άντρες που ξαφνικά κλειδώνουν αυτόματα κάθε ελεύθερη βούληση, πάνε επιτέλους στρατό μετά από 45 χρόνια αναβολής, παίρνουν με λάδωμα πτυχίο και όλα αυτά... επειδή είναι 30 και ως δια μαγείας θα βρούνε στον δρόμο την πρώτη απελπισμένη χαζόκοτα που θα θέλει να γονιμοποιηθεί με τον Homo Sapius που από εδώ και στο εξής η ζωή του θα είναι μπουρδελότσαρκα, 5x5 τις νυχτερινές ώρες (φυσικά ποτέ του δεν έχει αγγίξει μπάλα, αλλά τώρα "πρέπει"...), διαζύγιο και πρόωρος θάνατος από αλλοιωμένη pizza Hut στα σκουπίδια.
b) Γυναίκες που δεν σκέφτηκαν να βγάλουν τις μπαταρίες από αυτό το γαμ***νο βιολογικό ρολόι και θα βρουν ένα πολύ "καλό παιδί", δηλαδή επιχειρηματία/εφοπλιστή/βιομήχανο κατά 69 περίπου χρόνια μεγαλύτερό τους με αμύθητη περιουσία, ώστε να ζήσουν ένα πριγκιπικό γάμο στην Αγ. Βαρβάρα, λατρεμένες ερωτικές βόλτες σε μισογκρεμισμένα ξενοδοχεία τής Αθηνάς με τον διαδικτυακό εραστή τους και να αποσυρθούν σιγά-σιγά στο νεκροταφείο θηλυκών ελεφάντων με τα πρώτα σημάδια εμμηνόπαυσης μετά τα 45.

Το λατρεύω όταν γίνομαι μισάνθρωπος...

O Χριστός και η Παναγιά, όλα αυτά μόνος σου τα σκέφτηκες;;;; Τέλος πάντων δεν θα τα σχολιάσω μισάνθρωπε γιατί με έκαναν και γέλασα......μα νεκροταφείο θηλυκών ελεφάντων;;; Πάντως πρόσεξε μην βρεθεί στο δρόμο σου καμιά 30άρα και βάλε και ψάχνεσε.....έχεις ακούσει για την γριά κότα;;;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:15, 02-01-12:

Η ερωτηση ειναι η εξης:Μετα τα 30 θεωρειται καποιος νεος? Εχω ακομα 3 μηνες που μπορω να χρησιμοποιω το δυαρι ως πρωτο νουμερο στην ηλικια μου ...μετα μπαινει το τριαρι. Να ανησυχω οταν τα πιτσιρικια μου μιλανε στον πληθυντικο? Μπορω να κανω νεανικες χαζομαρες η πρεπει να ωριμασω? Να αρχισω να χρησιμοποιω αντιγηραντικες κρεμες? Πρεπει να αρχισω να ντυνομαι με ταγιερ? Να σταματησω να ακουω Justin Bieber ? Μηπως μια επισκεψη στον ψυχαναλυτη θα βοηθουσε? Χμμμ...εχω προβλημα? Ποιο ειναι το σημερινο status quo μιας 30αρας/αρη?

ΥΓ: Οι ερωτησεις ειναι φανταστικες. Οποιαδηποτε ταυτιση με προσωπα ή γεγονοτα ειναι καθαρα συμπτωματικη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 22:18, 02-01-12:

Να ανησυχήσεις μόνο αν αρχίσεις να "γερνάς" μέσα σου.

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 22:19, 02-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Η ερωτηση ειναι η εξης:Μετα τα 30 θεωρειται καποιος νεος? Εχω ακομα 3 μηνες που μπορω να χρησιμοποιω το δυαρι ως πρωτο νουμερο στην ηλικια μου ...μετα μπαινει το τριαρι. Να ανησυχω οταν τα πιτσιρικια μου μιλανε στον πληθυντικο? Μπορω να κανω νεανικες χαζομαρες η πρεπει να ωριμασω? Να αρχισω να χρησιμοποιω αντιγηραντικες κρεμες? Πρεπει να αρχισω να ντυνομαι με ταγιερ? Να σταματησω να ακουω Justin Bieber ? Μηπως μια επισκεψη στον ψυχαναλυτη θα βοηθουσε? Χμμμ...εχω προβλημα? Ποιο ειναι το σημερινο status quo μιας 30αρας/αρη?

ΥΓ: Οι ερωτησεις ειναι φανταστικες. Οποιαδηποτε ταυτιση με προσωπα ή γεγονοτα ειναι καθαρα συμπτωματικη.

μετα τα τριαντα αρχιζει το καλο!!!!

Παράθεση

Μάριλυ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάριλυ
H Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Μάριλυ έγραψε στις 22:32, 02-01-12:

H αλήθεια είναι πως αυτό το 3 που ξεκινά η ηλικία σου είναι λίγο τρομακτικό! Και εγώ λέω στον εαυτό μου πως δεν πειράζει που τριανταρίζω αλλά κατά βάθος δεν μου αρέσει που μεγαλώνω. Το παρήγορο είναι πως το παθαίνουμε όλοι μαζί!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 23:04, 02-01-12:

εγώ πάλι αυτή τη "φρίκη" την πέρασα στα 29. Στα 30 τπτ δεν κατάλαβα (έτσι μου έχουν πει, δεν ξέρω εγώ 22 είμαι εδώ και χρόνια (απλώς κάθε φορά αλλάζω σύστημα μέτρησης--φέτος παίζω στο 14αδικό )

ως σοφή και μεγάλη λοιπόν [γελάστε ελεύθερα) θα σου πω ότι όχι να μην ανησυχείς που τα πιτσιρίκια σου μιλάνε στον πληθυντικό.. είναι η εκδίκηση που κι εσύ στα 16 προκαλούσες πολλαπλά εγκεφαλικά στους 30χρονους μιλώντας τους στον πληθυντικό .
"Νεανικές" χαζομάρες επιτρέπονται ελεύθερα... απλώς απόφυγε να γυρίσεις τύφλα στη μαμά σου γιατί δεν γλυτώνεις το κύρηγμα "30άρισες και μυαλό δεν έβαλες!"
Αντιγηραντικές μη βάζεις αν σε παίρνει [έχω φίλη που είχε ρυτίδες από τα 20, εγώ ακόμα παλεύω με τα σπυράκια ], αλλά ενυδατική και/ή αντηλιακή να μην την ξεχνάς!

Το σημερινό στάτους των 30άρηδων -κρίνοντας από τους φίλους και τους γνωστούς- έχει..απόλα! Έχει μαμάδες (ενίοτε και με 2 παιδιά), έχει παντρεμένες, αρραβωνιασμένες, σε σχέση σοβαρή, σε σχέση "μη σοβαρή", single...
Kατά πλειοψηφία έχει εργαζόμενους που παλεύουν να αποδείξουν την αξία τους, sometimes underpaid, που γκρινιάζουν γιατί δυσκολεύονται να συνδυάσουν το ξενύχτι και τη διασκέδαση με την πρωινή εργασία. Έχει όμως κι άλλους που "την είδαν αλλιώς" και βρίσκονται στα φοιτητικά έδρανα για μεταπτυχιακές σπουδές..

Γενικώς... έχει τα πάντα... Αυτό που έχω δει σχεδόν στο σύνολό του να έχει είναι ανθρώπους που λίγο πριν τα 30κοστά γενέθλια πέρασαν μια αντίστοιχη φρίκη και λίγο μετά... την ξεπέρασαν

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

parafernalia (Νίκος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη parafernalia
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,394 μηνύματα.

O parafernalia έγραψε στις 23:34, 02-01-12:

Μετά τα 30 αλλάζουν πολλά. Όποιο κορίτσι δεν δέσει γρήγορα γάιδαρο κινδυνεύει να μείνει στο ράφι.
Αν πάλι δεν την ενδιαφέρει ο γάμος, κινδυνεύει να μείνει μόνη.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,484 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 23:39, 02-01-12:

Μετά τα 30 αλλάζουν πολλά. Όποιο κορίτσι δεν δέσει γρήγορα γάιδαρο κινδυνεύει να μείνει στο ράφι.
Αν πάλι δεν την ενδιαφέρει ο γάμος, κινδυνεύει να μείνει μόνη.
οποτε κοριτσα το καλο που σας θελω να βρητε ενα καλο παλουκαρι να του κανετε τρια τεσσερα κουτσουβελα γιατι μετα μπουκαλα και τι θα πει η κενονια?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:15, 03-01-12:

Κοίτα την ηλικία μου: 28 στα 29

Κοίτα τα πόστ μου και έλα πες μου αν πρέπει να φοβηθώ που πλησιάζει το 3άρι απειλητικά... Μάντεψε! Χεσμένο το έχω! Γιατί; Διάβαζε:

Πρελούδιον εις τα Τριάντα

Στίχος 1 - Διασκέδαση:

Ναι ρε κερατά, το χω ακόμα το τσαγανό να κουνάω τα κωλομέρια μου στο Dance Festival του Armin Van Buuren, γιατί ούτε 70άρης είμαι με το ένα πόδι στον τάφο, ούτε 18άρης να ψάχνω με τη γνωστή μέθοδο trial and error τα καλύτερα ξενυχτάδικα στην Αθήνα γιατί στου χωριού μου στου Κιάτου δεν είχαμε τέτοια, παρά μόνου ένα ρουσιδάδικο με ξέκωλες άντε κι ένα μπιλιαρδάδικο για να βγάζουν τα νεύρα τους οι μάγκες με τα KAZE-R μηχανάκια τους και τα κωλοφτιαγμένα Fiat Uno τους.

Στίχος 2 - Καλοπέραση:

Το να βγω στο κλαμπ και να κουνιέμαι με 50cent δεν το κάνω, όχι γιατί δε μπορώ, αλλά γιατί δε γουστάρω. Έχω βγάλει τα πρώτα μου φράγκα εδώ και καιρό και ξέρω που να σε πάρω από το χέρι και να πάμε να τα ξοδέψουμε μαζί με τα δικά σου, ούσα αυτόνομη κι εσυ, σε ένα καλό εστιατόριο και μετά τσάρκα για ποτό στα καλύτερα στέκια της Αθήνας. Κι άσε τους της παρακάτω δεκαετίας να κλείνουν θέση στο Καραμέλα με 10 ευρώ -χορηγία της ΔΑΠ/ΠΑΣΠ- γιατί τέλειωσαν τα λεφτά από το χαρτζηλίκι του παππού.

Στίχος 3 - Σεξ:

Ναι στα 18 το πουλί μου είναι μπετοκολώνα, αλλά μέχρι και στη γιαγιά μου να τον ακούμπαγα, θα τελείωνα πιό γρήγορα από τη μπαταρία του Sony Ericsson Xperia 10 Mini στα καλύτερά της. Η δε εμπειρία των 30 ασύγκριτη. Μετά από δαιδαλώδεις μαραθωνίους με μελαχρινές, ξανθιές και κοκκινομάλλες σε κάθε δυνατή στάση, αλλά και ατελείωτες αυνανοδρομίες με τη μισή βιομηχανία πορνό στις εποχές ξηρασίας, ο 30αρης έχει κάνει ένα πουλί φίδι, έτοιμο να δαγκώσει μέχρι τη γυνή να βαλσαμώσει. Τεχνική και διάρκεια άψογη. Φημολογείται ότι οι πρώτες μπαταρίες Duracell θα έβγαιναν σε σχήμα πέους 30άρη αλλά κόπηκαν από το ραδιοτηλεοπτικό εν μέσω φόβων για επιζήμια χρήση των μπαταριών ως αντικείμενα αυνανισμού από ενθουσιώδεις κορασίδες.

Στίχος 4 - Σχέση:

Ναι, κι όμως, είμαι από αυτούς που μπορούν ακόμα να κάνουν σχέση! Καλός ο στίχος 3, αλλά τον βαριέσαι άμα επαναλαμβάνεται από μόνος του. Ο στίχος 4 είναι από τους πιό όμορφους του πρελουδίου, ειδικά από έναν σχεδόν-30άρη Valder, γιατί αυτός (ναι εγώ!) έχει όλα τα εχέγγυα να σε στηρίξει στις άσχημες στιγμές σου με τις συμβουλές του και την πολύτιμη βοήθειά του, να σου δώσει αυτό που ζητάει και ο ίδιος, σταθερότητα και αγάπη και τα θεμέλια για ένα ακόμα καλύτερο μέλλον. Σαφώς ο σχεδόν-30άρης Valder είναι τόσο υπεργαμάτος αστρογκόμενος που μπορεί να χτυπήσει από σεληνιακή τροχιά και πολύ μικρότερες που έχουν θαυμάσια χαρίσματα, αλλά σε σένα πολυαγαπημένη 30άρα, θα έρθει να προσγειωθεί και να πατήσει τα πόδια του γερά στη Γη (και στο κρεβάτι σου).

Στίχος 5 - Γονείς:

Όχι, μπορεί να μην ήρθε η ώρα να γίνουμε εμείς ακόμα γονείς, αλλά σίγουρα ήρθε η ώρα για τους δικούς μας γονείς να αποστασιοποιηθούν από εμάς. Φυσικά και αγαπάω τη μάνα μου, αλλά αυτό το "Λυκούργο, πείνασες μανάρι μου;" έχει κοπεί εδώ και καιρό. ΝΑΙ μάνα, μπορώ και να φάω, και το μποξεράκι μου να φορέσω απ' την καλή, και να πλύνω τα γαμημένα τα πιάτα στο νεροχύτη, διότι ως γνωστόν, καθαρό σπίτι ίσον υγιεινή, ίσον πειστήριο άντρα έτοιμου για σπίτι (μη με γλυκοκοιτάς κούκλα, έχω πολύ εργένικο χρόνο ακόμα, δε θα μου χαλάσεις εσύ το όνειρο).

Στίχος 6 - Λογαριασμοί:

Είπαμε, έχω δικά μου φράγκα και πληρώνω τους λογαριασμούς μου εγώ. Επιπλέον, δεν δίνω λογαριασμό σε κανέναν για το ποιός είμαι και τι κάνω. Και τα "πιό χαμηλά τα ηχεία παιδάκι μου" κυρα-Αριάδνη από τον 2ο άστα για θα χεστούμε. Γουστάρω να κάνω πάρτυ σε ώρες μη κοινής ησυχίας με τη μουσική, τις ξέκωλες στρίπερ και τα ουίσκια να ρέουν άφθονα και δε θα μου την πεις εσύ επειδή δε σου αρέσουν οι Opeth... τσιμούχα, ε τσιμούχα!

Στίχος 7 - Δουλειά:

Λένε πως καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, και έτσι είναι. Πάντα θαύμαζα αυτούς τους 20ρηδες που κατάφερναν να συνδιάζουν δουλειά από οικονομική ανάγκη, αλλά και σπουδές. Όχι όμως και αυτούς που παρατάνε τις σπουδές και τις θυμούνται έπειτα από 7 χρόνια εθελοντικής εργασίας στα "Γεροντάκια χωρίς δόντια", ή ως σερβιτόρα Αχ-κοίτα-τον-κώλο-μου στην καφετέρια "Χύνει χύνει την καφεϊνη" ή ως τηλεφωνήτρια στον ΟΤΕ, κατα προτίμηση στα τηλεγραφήματα για άπειρο ξύσιμο. Η ΑΣΟΕΕ βγαίνει σε 4 χρόνια, άντε 5 με 5μιση αν σ εχει βάλει και κανας παλαβός στο μάτι και δε σε περνάει στο μάθημα. Πόσο μάλλον η ανωτάτη ζαχαροπλαστική και τα μεταπτυχιακά στο πέταγμα πίτσας. Στα 30 μου έχοντας ήδη ένα κιλό χαρτιά, είμαι έτοιμος για εκείνο το διδακτορικό ή τη θεσάρα strategy consultant στην πολυεθνική στη Νέα Υόρκη. Γιατί; Γιατί μπορώ. Αυτά σε ζούν σήμερα και όχι το χαρτζηλίκι του παππού και του μπαμπά όσο εσύ το παίζεις 7 χρόνια εργαζόμενος "είμαι ανεξάρτητος γαμώ τους γονείς μου ρε φιλάρα, και σήμερα θα σου κεράσω τη ζάχαρη στο φρέντο". Εφτά χρόνια εργαζόμενος είναι αυτός που το κάνει από ανάγκη και σε δουλειά συναφή με το αντικείμενό του, όχι εσύ που το κάνεις γιατί βαριέσαι να σπουδάσεις.

Όταν είσαι στα 30, κάτι τέτοιες επιλογές μπορείς και τις ξεχωρίζεις crystal clear γιατί γίνονται και τι σημαίνουν, και ήδη είσαι φτασμένος σε ένα σημείο.

Στίχος 8 - Καμάκι:

Άμα θέλω εγώ δεσποινίς Θερμοπύλα να σε καμακώσω, δε θα το κάνω αλα 20άρης "σήμερα στην ΚΝΕ μας μίλησαν για τον Τσε Γκεβάρα, αλλά εγώ έχω κάτι καλύτερο να σου δείξω. Π**-Τσε και βάρα..."

Το Βαλντέριο καμάκι είναι εκλεπτυσμένο, χωρίς βωμολωχίες, με την εμπειρία των σχεδόν 30ετών σαν καλό ποιοτικό ουίσκυ έτοιμη να σε μεθύσει. Βασικό χαρακτηριστικό ότι ούτε καν ακόμα και τώρα δεν υπάρχει επίδειξη κάποιας τεχνικής δημοσίως, ακριβώς γιατί σε αυτή την ηλικία έχει μάθει κανείς να φυλάει τις καλές τεχνικές για πιό ιδιαίτερες στιγμές, τις οποίες και σέβεται, ακριβώς επειδή σέβεται τον εαυτό του, και εσένα που καμακώνει.

Στίχος 9 - Διακοπές:

Ξέχνα τη Μύκονο. Αυτά είναι passe καταστάσεις της περασμένης δεκαετίας για πιπινάκια του στυλ "Γουάου, χώρισε η κολλητή μου, ας χωρίσω κι εγώ τους πέντε μαλάκες που σέρνω πίσω μου και πάμε να βρούμε άλλους πέντε μαλάκες πίσω από τη μπάρα στο Super Paradise για να μη μας ενοχλεί κανείς εμένα και το παρεάκι".

Όχι. Αυτά δε θα τα κάνεις στον 30άρη, γιατί θα καταλήξεις με τη μπετοκωλόνα του έφηβου Ανέστη στο ρουθούνι και θα αναρρωτιέσαι από που ήρθε και γιατί δεν αγχώθηκα που δε μου έκανες αναπάντητη το βράδυ.

Ο σχεδόν 30άρης θα σε πάρει τις 15 μέρες άδειας το καλοκαίρι να πάτε Μήλο ή Σαντορίνη (γιατί έχουμε κι ένα ρομαντισμό γαμώ) και τα Χριστούγεννα Παρίσι ή Νέα Υόρκη αγκαλιά κάτω από την ελαφριά χιονόπτωση να γουστάρεις κορίτσι... ΕΤΣΙ γίνονται οι διακοπές.

Στίχος 10 - Χιούμορ:

Ακριβώς επειδή είσαι στα 30 κι εσύ που με διαβάζεις, ξέρεις ότι πολλά από αυτά τα λέω με καυστικό χιούμορ και δε θα βιαστείς να με βρίσεις από μέσα σου (ή και φωναχτά). Το ίδιο θα κάνει και όποιος 20άρης έχει την ωριμότητα 30άρη γιατί ξέρει να ξεχωρίσει τον εαυτό του από τις ακραίες κατηγορίες συνομιλήκων του που περιγράφω. Παρόλαυτά, αν ακόμα υπάρχουν αντιδράσεις, μπορεί ο οποιοσδήποτε να πάρει εκείνο το σακούλι με τις φουσκάλες που όταν σκάνε κάνουν τσίκι τσίκι, και να εκτονώσει τα εύθιχτα νευράκια του.

Ευχαριστώ.

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:37, 03-01-12:

δεν υπαρχει θεραπεια γι'αυτη την ασθενεια η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:38, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Κοίτα την ηλικία μου: 28 στα 29

Κατσε γιατι χρειαζομαι δευτερη και τριτη αναγνωση για να καταλαβω ολο το σκεπτικο σου. Το μυαλο μου αρχισε να υπολειτουργει...γεραααματα!

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
δεν υπαρχει θεραπεια γι'αυτη την ασθενεια η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα
Αστα,αστα! Και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να σταματησω και τα παιδικα με την μπαρμπι που βλεπω με πιανει τρελα!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 03-01-12 στις 10:05. Αιτία: merge και προσθήκη σπόιλερ....για να προσθέσουμε επιπλέον πράγματα πατάμε το κουμπί επεξεργασίας.
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:44, 03-01-12:

Κατσε γιατι χρειαζομαι δευτερη και τριτη αναγνωση για να καταλαβω ολο το σκεπτικο σου. Το μυαλο μου αρχισε να υπολειτουργει...γεραααματα!
Μην προσπαθείς να κατανοήσεις. Απλά κατάπιε τη γνώση. Ο Valder είναι ένας, είναι μοναδικός, είναι ξεχωριστό είδος από μόνος του, που δεν μπαίνει σε στεγανά ανθρώπινης νόησης. Επίσης είναι και λίγο παλαβός γιατί περιγράφει τον εαυτό του σε τρίτο πρόσωπο.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:49, 03-01-12:

Αστα,αστα! Και οσο σκεφτομαι οτι πρεπει να σταματησω και τα παιδικα με την μπαρμπι που βλεπω με πιανει τρελα!!!!
γιατί να σταματήσεις?!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 01:55, 03-01-12:

Δυστυχώς και γώ 30....δυστυχώς γιατί κάπως νιώθω και γω το μπάσιμο του χρόνου να καραδοκεί.Χτυπάει και το αντρικό φύλο λοιπόν αυτή η κρίση (και όποιος άντρας πεί όχι κρατήστε και μια πισινή )

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:06, 03-01-12:

20, 30, 40... δεν διαφέρουν και πολύ... για μένα το σοκ θα έρθει στα 50

Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 10:12, 03-01-12:

να συνεχισεις να εισαι ο εαυτος σου,εμπλουτιζοντας τον με καθε τι καινουριο που προσφερει η καθε ηλικια,μην πεφτεις στην παγιδα των στανταρς"ειμαι 30 αρα καποια πραγματα πρεπει να σταματησω να τα κανω,κ καποια αλλα πρεπει να ξεκινησω να τα κανω"γιατι αν το σκεφτεις λιγακι,μονο ο εαυτος σου σε βαζει στο περιθωριο....κανεις αλλος.

γνωριζω ανθρωπους που γερασαν στα 20,κ αλλους που παραμενουν νεοι κ στα 60...κρατα την ψυχη σου νεα,ομορφη,κ εκπληρωνε οσο το δυνατον περισσοτερες επιθυμιες σου μπορεις κ σου γεννιουνται στο περασμα του χρονου.

..... "Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ. Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι' αυτό που αξίζουν, αλλά γι' αυτό που σημαίνουν. Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως. Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόνταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!

Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου. Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος. Θα ζωγράφιζα μ' ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ' αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους...

Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή... Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.

Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη. Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ' αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.

Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ' έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ' αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ' έβλεπα να βγαίνεις απ' την πόρτα, θα σ' αγκάλιαζα και θα σού 'δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ' έβλεπα, θα έλεγα "σ' αγαπώ" και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη. Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα ΄θελα να σου πω πόσο σ' αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω.

Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος. Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν' το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις "συγνώμη", "συγχώρεσέ με", "σε παρακαλώ", "ευχαριστώ" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις. Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ' τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα."

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:05, 03-01-12:

Θα απαντήσω στις ερωτήσεις με τη σειρά.
Ανάλογα, αλλά συνήθως ναι.
Να ανησυχείς όταν μεγαλύτεροί σου σού μιλάνε στον πληθυντικό.
Να κάνεις ο,τι θέλεις.
Μόνο αμα έχεις ρυτίδες.
Αν πας στο επίσημο γεύμα στελεχών, ναι.
Αυτό θα το απαγόρευα σε όλες τις ηλικίες.
Θα βοηθήσει στο να αδειάσει η τσέπη σου.
Εσύ ξέρεις.
Οπως θες εσύ να είναι.

Εεε, τι...? Φανταστικές ερωτήσεις απαντάω τόση ώρα?

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:22, 22-02-12:

Ερωτηση:
Οι ηλικιες που φαινονται διπλα στο προφιλ μας (κατω απο το avatar) αλλαζουν αυτοματα μετα το περας των γενεθλιων μας ή πρεπει να το αλλαξουμε εμεις?
Επιλογες
α. Ναι, αλλαζει αυτοματα. (γαμωτο)
β.Οχι, το αλλαζεις μονη σου .(ενδιαφερον!!!!)
γ.Το αλλαζουν οι mods. (σας παρακααααααλωωωωωω αφηστε το για λιγο ακομα ετσι να το βλεπωωωω)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 23:23, 22-02-12:

δυτυχως το α

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:33, 22-02-12:

Αλλη μια φορα πληρωνω μια κριση ειλικρινειας...Επρεπε να δηλωσω εξ αρχης ψευδη στοιχεια να κερδιζα τωρα κανα 2 χρονακια...εστω και οπτικα...

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:07, 23-02-12:

Αλλη μια φορα πληρωνω μια κριση ειλικρινειας...Επρεπε να δηλωσω εξ αρχης ψευδη στοιχεια να κερδιζα τωρα κανα 2 χρονακια...εστω και οπτικα...
Μήπως έπρεπε και γω? Τροχαχτικό ότι αλλάζει αυτόματα κ ακόμα πιο τρομαχτικά τα 30!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:14, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Μήπως έπρεπε και γω? Τροχαχτικό ότι αλλάζει αυτόματα κ ακόμα πιο τρομαχτικά τα 30!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλα εσυ εχεις ακομα 4 ολοκληρα χρονια μπροστα σου. Εγω εχω εναν μηνα....

Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 465 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 00:24, 23-02-12:

Καλα εσυ εχεις ακομα 4 ολοκληρα χρονια μπροστα σου. Εγω εχω εναν μηνα....
Δυστυχώς 3 κ κάτι μήνες έχω...τον Απρίλιο θα'μαι 27....Αυτό το πράγμα ότι τα 30 είναι κοντά που ακούω κάθε τόσο ή το 'είσαι τόσο, πως δεν σου φαίνεται?' (λες και είμαι καμιά σταφίδα κ πρέπει να μου φαίνεται) με τρομάζει πολύ. Κανονικά κάποιος στα 30 είναι πολύ νέος αλλά εγώ τα αισθάνομαι σαν απειλή...Αφού εσύ θα γίνεις σε ένα μήνα καλά να σου΄έρθουν κ cool όσο γίνεται!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 00:30, 23-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από yperoxi
Δυστυχώς 3 κ κάτι μήνες έχω...τον Απρίλιο θα'μαι 27....Αυτό το πράγμα ότι τα 30 είναι κοντά που ακούω κάθε τόσο ή το 'είσαι τόσο, πως δεν σου φαίνεται?' (λες και είμαι καμιά σταφίδα κ πρέπει να μου φαίνεται) με τρομάζει πολύ. Κανονικά κάποιος στα 30 είναι πολύ νέος αλλά εγώ τα αισθάνομαι σαν απειλή...Αφού εσύ θα γίνεις σε ένα μήνα καλά να σου΄έρθουν κ cool όσο γίνεται!
Thanks εκ των προτερων...Παντως γενικα πριν φτασω εδω που ειμαι τωρα (30 παρα) ελεγα ,"Ελα μωρε ,μαλακιες...σιγα μη με πιασει κι εμενα. Υπερβολες". Τωρα διαπιστωσα οτι μια μικρη κρισαρα σου ρχεται τελικα. Δεν ξερω γιατι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους