Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις εξουσίας

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 21:44, 24-08-10:

Έχει αρκετό καιρό που σκέφτομαι πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις και την εξουσία. Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...

Αυτό που ουσιαστικά με απασχολεί, είναι αν οι διαπροσωπικές σχέσεις βασίζονται στην εξουσία, έστω και υποσυνείδητα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JosefK (Μιχαήλ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη JosefK
Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 361 μηνύματα.

O JosefK Μην ακούς τι λέω, φοβάμαι έγραψε στις 18:36, 25-08-10:

Καμία απάντηση ακόμα; Δε φαίνεται να έχει αποσχολήσει κανέναν άλλον το θέμα αυτό.
Ούτε εμένα με έχει αποσχολήσει ποτέ.

Αν υποσυνείδητα βασίζονται κάπου οι διαπροσωπικές σχέσεις, κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το συμφέρον.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:00, 25-08-10:

Το οποιο ηχει ασχημα αλλα δεν ειναι, αν το καλοσκεφτεις, απαραιτητα αρνητικο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:33, 25-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa

Αυτό που ουσιαστικά με απασχολεί, είναι αν οι διαπροσωπικές σχέσεις βασίζονται στην εξουσία, έστω και υποσυνείδητα...
Πάντα σ'αυτήν βασίζονται.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 20:47, 25-08-10:

Πολυλογαδικο θεμα...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:50, 25-08-10:

Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...
Γιατί δεν μας λες πέντε πράγματα για όσα διάβασες;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:50, 25-08-10:

...ακόμα κι αν η εξουσία είναι συναισθηματική, αμοιβαία ασκούμενη ή μη.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη razorbladeDream
H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 14:04, 26-08-10:

Έχει αρκετό καιρό που σκέφτομαι πάνω στις διαπροσωπικές σχέσεις και την εξουσία. Αφορμή στάθηκαν κάποια αποσπάσματα του βιβλίου του Irvin Yalom, Όταν έκλαψε ο Νίτσε...

Αυτες οι οποιες βασιζονται στην εξουσια καποιου εναντι αλλου απλα δεν ειναι σοβαρες και ουσιαστικες σχεσεις.Οταν θες να χεις παρε-δωσε με καποιον θεωρω αδιανοητο το να υπαρχει σχεση εξουσιας αναμεσα.Ακομα και σε σχεσεις τυπου υπαλληλος-προισταμενος δεν θα πρεπε να υπαρχει σχεση εξουσιας,ασχετα με το τι γινεται.Γιατι αλλο καποιος να χει καποιες παραπανω αρμοδιοτητες απο σενα και αλλο να σε οριζει εξ ολοκληρου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 14:31, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από razorbladeDream
Αυτες οι οποιες βασιζονται στην εξουσια καποιου εναντι αλλου απλα δεν ειναι σοβαρες και ουσιαστικες σχεσεις.Οταν θες να χεις παρε-δωσε με καποιον θεωρω αδιανοητο το να υπαρχει σχεση εξουσιας αναμεσα.Ακομα και σε σχεσεις τυπου υπαλληλος-προισταμενος δεν θα πρεπε να υπαρχει σχεση εξουσιας,ασχετα με το τι γινεται.Γιατι αλλο καποιος να χει καποιες παραπανω αρμοδιοτητες απο σενα και αλλο να σε οριζει εξ ολοκληρου.
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι όμως που επιλέγουν να εξουσιάζονται, τους καλύπτει, τους αρέσει. Δεν μπορούμε εμείς να κρίνουμε τις ανάγκες και τα θέλω κάποιου μόνο και μόνο επειδή έχουμε τελείως διαφορετικές, δε νομίζεις;

Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Φιλιον_Τερας
Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε στις 14:53, 26-08-10:

δεν γνωριζω για τις διαπροσωπικες σχεσεις, αν βασιζονται στην εξουσια ή οχι.

ο Λενιν παντως υποστηριζει οτι το κρατος γενναται απο την "παλη" δυο ταξεων, με σκοπο, οχι τη συμφιλιωση αλλα την αμβλυνση αυτης της διαμαχης(μαχης συμφεροντων), ευνοοντας τους οικονομικα δυνατους και καταπιεζοντας την αλλη ταξη(ειτε αυτες οι διαμαχες ηταν στη φεουδαρχια, ειτε στο κεφαλαιοκρατικο συστημα). συνεπως, η υπαρξη του κρατους, κατα Λενιν, συμαινει και υπαρξη σχεσεων εξουσιας-καταπιεσης μιας ταξης σε βαρος μιας αλλης.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 14:58, 26-08-10:

σχεδον ολες οι σχεσεις μας περιεχουν μια δοση εξουσιας ειτε πρακτικα ειτε συναισθηματικα. οι γονεις προς τα παιδια σε καποια φαση θα 'επιβληθουν' ή θα υποδειξουν στο παιδι το σωστο ή αυτο τελοσπαντων που θελουν να κανει με την ΄εξουσια΄του γονεα.

σε μια σχεση υπαρχει η συναισθηματικη εξουσια. θα το ενιωσαν οσοι ετυχε να βρεθουν με ατομα που συναισθηματικα ηταν πιο δυνατα ή ειχαν αυτο που λεμε το χαρακτηρηστικο του δεν μπορω ή δεν θελω να δενομαι συναισθηματικα οποτε ενιωθαν παντα οτι ηταν κατω απο τον τρομο του οτι μπορει να φυγουν ανα πασα στιγμη απο τη σχεση χωρις δευτερη σκεψη. αυτο παλι ειναι ενα ειδος εξουσιας.. ειμαι στη σχεση και την ελεγχω εγω οσο μου αρεσει και οσο περναω καλα..

καποια απο αυτα γινονται ειτε συνειδητα ειτε ασυνειδητα. το θεμα εξουσια ειναι μεγαλη υποθεση γιατι μπορει να ξεφυγει πολυ ευκολα η χρηση της, και ακομα πιο πολυ η συναισθηματικη εξουσια ειναι πολυ υπουλη και καταστροφικη.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 988 μηνύματα.

H razorbladeDream έγραψε στις 14:58, 26-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι όμως που επιλέγουν να εξουσιάζονται, τους καλύπτει, τους αρέσει. Δεν μπορούμε εμείς να κρίνουμε τις ανάγκες και τα θέλω κάποιου μόνο και μόνο επειδή έχουμε τελείως διαφορετικές, δε νομίζεις;
"επιλεγουν" να εξουσιαζονται λογω υποσυνειδητης καταπιεσης πιστευω,επειδη υποτιμουν τον εαυτο τους και νομιζουν οτι μονοι τους δεν μπορουν να τα καταφερουν αυτο δεν ειναι συνειδητη επιλογη αλλα κατι το οποιο τους εχει περασει στο υποσυνειδητο λογω της αντιμετωπισης που ισως εχουν δεχτει.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:12, 26-08-10:

"επιλεγουν" να εξουσιαζονται λογω υποσυνειδητης καταπιεσης πιστευω,επειδη υποτιμουν τον εαυτο τους και νομιζουν οτι μονοι τους δεν μπορουν να τα καταφερουν αυτο δεν ειναι συνειδητη επιλογη αλλα κατι το οποιο τους εχει περασει στο υποσυνειδητο λογω της αντιμετωπισης που ισως εχουν δεχτει.
Κάτι που είναι "υποσυνείδητη επιλογή" δε γίνεται απαραίτητα λιγότερο αναγκαίο ή ευχάριστο για κάποιον.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 15:16, 26-08-10:

Κάτι που είναι "υποσυνείδητη επιλογή" δε γίνεται απαραίτητα λιγότερο αναγκαίο ή ευχάριστο για κάποιον.
σαφως, αλλα δεν παυει να ειναι μια ψευδαισθηση..

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 15:19, 26-08-10:

σαφως, αλλα δεν παυει να ειναι μια ψευδαισθηση..
Είναι σαν να μην σου αρέσει η ταραμοσαλάτα κι εμένα που μου αρέσει να μου λες οτι κακώς μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς ο λόγος.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 15:20, 26-08-10:

Ναι, υπαρχουν κοπελες που ανεχονται τη βια πχ. Δεν πιστευω αρεσει σε κανεναν να εξουσιαζεται στην πραγματικοτητα. Ομως υπαρχουν ανθρωποι που εχουν μαθει να ανεχονται, ζουν με αυτο και ζουν σα να ειναι κατι φυσιολογικο. Βεβαια, η βια ειναι ισως για αλλο τοπικ.

Παράθεση

razorbladeDream

Περιβόητο Μέλος

H razorbladeDream έγραψε στις 15:24, 26-08-10:

Είναι σαν να μην σου αρέσει η ταραμοσαλάτα κι εμένα που μου αρέσει να μου λες οτι κακώς μου αρέσει. Γούστα είναι αυτά και περί ορέξεως ουδείς ο λόγος.
καμια σχεση.Αλλο να θες ο αλλος να χει το πανω χερι και αλλο να σε εξουσιαζει ειναι πολυ διαφορετικο.Δεν ειναι κακο να σου αρεσει αυτο απλα ειναι αλλο απο αυτο που λεμε.Αλλο εξουσια αλλο περνω περισσοτερες πρωτοβουλιες-κανω παντα εγω το πρωτο βημα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 17:59, 26-08-10:

Για ποιά πάνω και κάτω χέρια μιλάτε παιδιά ; Είστε εξουσιαζόμενοι ακόμα και στις ισότιμες σχέσεις, απλά δεν το καταλαβαίνετε. Εξουσιαζόμενοι από τα συναισθήματα. 'Ολες οι σχέσεις είναι σχέσεις εξουσίας.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:15, 27-08-10:

Αν και προσωπικά πλέον έχω κάποιες αμφιβολίες για την υπερβολική ανάλυση των πραγμάτων, χαρακτηριστικό της δυτικής ψυχοθεραπείας. Αυτό επειδή η ανάλυση αυτού του είδους απαιτεί διαιρέσεις. Πως μπορούμε να διαιρέσουμε τον άνθρωπο; Και όμως τον διαιρούμε, τον διαιρούμε π.χ. με βάση την ηλικία. Λέμε όταν ήμουν ήμουν παιδί ή όταν ήμουν νέος ή γέρος. Πως είναι εφικτό αυτό; Μπορεί κάποιος να πει πριν από το τάδε γεγονός ήταν παιδί ενώ μετά από αυτό το γεγονός δεν ήταν; Προσωπικά ούτε το εαυτό μου δεν αναγνωρίζω στην ηλικία των 5, διαφορετικό σώμα, χαρακτηριστικά αλλά ακόμη και χαρακτήρα. Θα μπορούσε να ήταν κάποιος άλλος! Ούτε τις αναμνήσεις δεν αναγνωρίσω, είναι πράγματι δικές μου; Είναι πράγματι αναμνήσεις γεγονότων ή μήπως είναι αναμνήσεις αναμνήσεων;

Ο Yalom, θαρρώ, αυτό που προσπαθεί να πει μέσα από το μυθιστόρημα με χαρακτήρα τον Nitsche δεν είναι τίποτα περισσότερο ότι σε κάθε σχέση υπάρχει δέσμευση σχετικά με την προβολή του χαρακτήρα μας στο άλλο μέλος της σχέσης. Σίγουρα ο καθένας μας έχει παρατηρήσει ότι πολλοί άνθρωποι έχουν διαφορετική γνώμη για το αυτόν. Αλλά και το ανάποδο ισχύει, πόσες φορές σας έχει τύχει οι φίλοι σας να θεωρούν ότι η σύντροφο σας δεν σε είναι η καταλληλότερη για εσάς; Ποίος έχει δίκαιο; Ποία είναι η αλήθεια;

Ας δοκιμάσουμε το εξής, ας πάρουμε ένα κομμάτι χαρτί. Την μια πλευρά την σημειώνουμε ως Α και την άλλη ως Β. Στην πλευρά Α γράφουμε: "Η πρόταση στην πλευρά Β είναι αληθής". Στην πλευρά Β, γράφουμε ότι: "Η πρόταση στην πλευρά Α είναι ψευδής". Ποία πρόταση είναι αληθής; Σίγουρα υπάρχει αλήθεια σε αυτό το κομμάτι χαρτί; Διάβαζα ότι στις ΗΠΑ στην αρχή στα σχολεία παρουσίαζαν τους Ινδιάνους ως εχθρό του Αμερικάνικου έθνους, αντίθετα όμως πλέον τους παρουσιάζουν ως θύματα των Ευρωπαίων κατακτητών. Πως μπορεί το ίδιο γεγονός να έχει δυο όψεις αλήθειας;

Οι ανθρώπινες σχέσεις θαρρώ ότι έχουν απόσταση, γιατί αν δεν έχουν τότε υπάρχει βαθιά οικειότητα. Ο μεγαλύτερος φόβος του σύγχρονου ανθρώπου. Ποίος μπορεί να κάτσει σιωπηλός με την σύντροφο του για μερικά έστω λεπτά; Η πλειοψηφία των ζευγαριών μιλούν συνέχεια, ακόμη και όταν αυτό δεν είναι απαραίτητο, ακόμη και στο σεξ! Δεν μπορούμε διαφορετικά, τα λόγια δημιουργούν ασφάλεια και η ασφάλεια δημιουργεί απόσταση. Ίσως επειδή υπάρχει αυτή η απόσταση μπορεί να υπάρξει αυτή η εξουσία. Είμαι πεπεισμένος ότι η οικειότητα και η εξουσία δεν πάνε μαζί. Για αυτό υπάρχει εξουσία στις σχέσεις μας...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 16:31, 27-08-10:

Ποίος μπορεί να κάτσει σιωπηλός με την σύντροφο του για μερικά έστω λεπτά;
εγω
φτανει να ειναι ο συντροφος μη παρεξηγηθουμε κιολας

αλλα πως η ασφαλεια δημιουργει αποσταση? για εξηγα το λιγο αυτο..

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 16:52, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Είμαι πεπεισμένος ότι η οικειότητα και η εξουσία δεν πάνε μαζί. Για αυτό υπάρχει εξουσία στις σχέσεις μας...
εγώ είμαι πεπεισμένος ότι οι μόνες περιπτώσεις που οι σχέσεις δεν είναι εξουσίας, είναι όταν υπάρχει απόσταση, επιπόλαιες επαφές, απρόσωπη κοινωνικότητα ή το άλλο άκρο, η συνειδητή μοναχικότητα. 'Ισως ένα καλό παράδειγμα είναι οι πολυγαμικοί ή αυτοί που κάνουν σχεδόν αποκλειστικά one night stand. 'Ολοι αυτοί διατηρούν μεγάλο ποσοστό ελευθερίας κινήσεων και διαθέτουν το χάρισμα να μην ταυτίζονται ή να μην εξαρτώνται από τον άλλον συναισθηματικά, άρα και να μην εξουσιάζονται. Αντίθετα πιστεύω ότι τόσο οι οικογενειακοί δεσμοί (σχέση πατέρα - παιδιού, σχέση αδελφού με αδελφό κλπ), όσο και οι παραδοσιακές μονογαμικές σχέσεις είναι όλες σχέσεις εξουσίας. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος "οργανώνεται" μέσα στην σχέση και συνηθίζει τον άλλον και παύουν οι αποστάσεις, αναπτύσσεται κι ένας σημαντικός βαθμός εξουσίας. Δεν είναι τυχαίο που ο σοφός λαός λέει "δώσε θάρρος του χωριάτη και θ'ανέβει στο κρεββάτι"...Αν δεν υπάρχει το θάρρος και η οικειότητα δεν έχεις την ικανότητα ή την δύναμη να εξουσιάσεις τον άλλον, ούτε να απαιτήσεις οτιδήποτε. Αν πεις σε έναν άγνωστο στο μετρό "σήκω να κάτσω εγώ" θα σε περάσει για τρελλό. Αν το πεις στη γυναίκα σου ή στον άντρα ή στον πατέρα σου, θα αντιδράσει ανάλογα πόση δύναμη νοιώθει συγκριτικά με σένα και πως τον έχεις μάθει να αντιδρά. Το πόσο ταυτισμένες είναι οι σχέσεις με την εξουσία, το βλέπεις κυρίως στις οικογενειακές σχέσεις. Από τη στιγμή που η σχέση οργανώνεται ή περνάει αρκετός καιρός, προκύπτει ιεραρχία αναγκαστικά λόγω διαφορετικότητας ή ιδιοσυγκρασίας των μελών της σχέσης. Τα νεότερα μέλη είναι υποσυνείδητη απειλή για τα παλαιότερα, οι δευτερότοκοι για τους πρωτότοκους κλπ, παντού υπάρχει αυτό το θέμα εξουσία και ανισότητα. Οι παραδοσιακές σχέσεις κατά κανόνα είναι σχέσεις ανισότητας.

Παράθεση

kaleidoscope

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kaleidoscope
H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,727 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε στις 17:11, 27-08-10:

Δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις απαντήσεις και να τις σχολιάσω, αλλά για να απαντήσω στο ερώτημα που αρχικά ετέθη, πιστεύω πως όλα στην ζωή (συμπεριλαμβανομένων των σχέσεων) είναι θέμα εξουσίας.

Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:28, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αλλα πως η ασφαλεια δημιουργει αποσταση? για εξηγα το λιγο αυτο..
Μα πώς να μη δημιουργεί; Δες την πλειοψηφία των παντρεμένων ζευγαριών. Ζουν στο ίδιο σπίτι αλλά έχουν διαφορετικές ζωές, σκέψεις, ακόμη και διαφορετική πλευρά στο κρεβάτι. Ξέρω παντρεμένο ζευγάρι που ο άντρας κοιμάται πάντα στην δεξιά πλευρά και η γυναίκα στην αριστερή, εδώ και δεκαετίες.

Ο γάμος είναι ασφάλεια, γι αυτό απομακρύνει τα ζευγάρια. Ο άντρας όπως αγάπησε και ερωτεύτηκε εσένα, με τον ίδιο τρόπο μπορεί να αγαπήσει και να ερωτευτεί κάποια άλλη. Το ίδιο και εσύ. Χθες αγαπούσες άλλον, σήμερα αυτόν, μεθαύριο μπορεί κάποιον άλλον. Ακόμη και στατιστικά να το δούμε, κάθε φορά που "συνάπτω" μια σχέση με βάση την προηγούμενη εμπειρία μου, με βάση τα προηγούμενα δεδομένα υπάρχει 100% πιθανότητα να αποτύχει. Γι αυτό παντρευόμαστε, επειδή σε κάθε σχέση όλα είναι εναντίον. Παντρευόμαστε για την ασφάλεια, μπαίνουμε σε ένα κλουβί με χρυσαφένιους μεντεσέδες.

Ο γάμος αφαιρεί τον ερωτισμό από τους ανθρώπους, για να μη συμβεί το αναμενόμενο. Όμως άνθρωπος μη ερωτεύσιμος είναι νεκρός. Για αυτό δεν πιστεύω ότι κανένας ιερέας, ακόμα και βουδιστής ή μουσουλμάνος είναι στα καλά του. Είναι σίγουρα τρελοί και μίζεροι αυτοί οι άνθρωποι. Πάνε και κλείνονται σε μοναστήρια, αυτοκτονούν έτσι στην ψύχρα! Αν αγαπούσαν τον εαυτό τους δεν θα έκαναν τέτοια πράγματα στον εαυτό τους! Η καταπίεση του έρωτα σε νεκρώνει, το ίδιο και η μη αποδοχή του θανάτου. Όταν κάποιος της ανατολής ξεκινήσει της φιλοσοφικές αναζητήσεις, συνήθως απελευθερώνεται σεξουαλικά. Αντίθετα όταν κάποιος της δύσης ξεκινήσει της αναζητήσεις αποκτά περίεργες απόψεις για το θάνατο. Κάθε πολιτισμός οφείλει την επιτυχία του στην αφαίρεση κάποιας από αυτές τις παραμέτρους. Η αφαίρεση αυτή οδηγεί στην νέκρωση, μόνο ένα νεκρό άνθρωπο μπορείς να τον χειραγωγήσεις. Έναν χαρούμενο άνθρωπο δε μπορείς, αν του δείξεις ότι κάνει λάθος δε θα σε ακούσει επειδή είναι χαρούμενος. Πρώτο βήμα για την ποδηγέτηση είναι η δημιουργία τύψεων. Όποιος όταν έπαιρνε διαζύγιο δεν ένιωθε τύψεις ας σηκώσει το χέρι του!

Το πρώτο βήμα για να σε ερωτευτούν είναι να αγαπάς τον εαυτό σου. Στην ουσία όταν αγαπάμε κάποιον, δανειζόμαστε την αγάπη που εκπέμπει, τη ζωντάνια που εκπέμπει. Έχετε δει πότε κανέναν κλειστό άνθρωπο να αγαπάει, να αγαπιέται; Μα φυσικά και όχι, δεν είναι εφικτό αυτό! Ο γάμος αφαιρεί τη δυνατότητα από τα άτομα να είναι ερωτεύσιμα, εκτός από την ασφάλεια που προσφέρει, αφαιρεί την αγάπη. Ο μόνο ασφαλής άνθρωπος είναι ο άνθρωπος στον τάφο. Για αυτό ο γάμος είναι επικίνδυνος, μετατρέπει τα άτομα σε νεκρούς. Πως μπορείς να αγαπάς έναν νεκρό; Έβλεπα την ταινία Valhalla Rising. Ένιωσα ότι οι πολεμιστές δεν ήταν πολεμιστές επειδή αγαπούσαν τη μάχη αλλά λόγου του γοήτρου της έλλειψης ασφάλειας.

Το ερωτευμένο μη παντρεμένο ζευγάρι, στην τελική, έχει μια πολυτέλεια. Την πολυτέλεια να ζει συνέχεια το μήνα του μέλιτος. Ώρες ώρες είναι ξεκάθαρο ότι τσακώνεται για αυτό το λόγο, τσακώνεται έτσι ώστε να ζουν κάθε τόσο και από ένα μήνα του μέλιτος. Τι πιο όμορφο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DreamsRevenge : 27-08-10 στις 17:43. Αιτία: Τυπογραφικό λάθος
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 17:33, 27-08-10:

Γιατι εχω την εντυπωση οτι υπαρχει μπερδεμα με τον ορο ;

Για μενα αλλο το ποιος εξουσιαζει ποιον, και αλλο το αν υπαρχουν αλληλεπιδρασεις εξουσιας. Το παρε-δωσε μπορει να εχει φυση εξουσιας, αλλα η σχεση να εχει χτιστει με τετοιο τροπο που να εχει ισορροπια.

Τοτε, δε με νοιαζει αν η φυση της ειναι και εξουσιας. Με νοιαζει αν εχει ισορροπια και τα ατομα περνανε καλα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 17:37, 27-08-10:

Ξέρω παντρεμένο ζευγάρι που ο άντρας κοιμάται πάντα στην δεξιά πλευρά και η γυναίκα στην αριστερή, εδώ και δεκαετίες.
και οι γονεις μου εχουν συγκεκριμενη θεση στο κρεβατι αυτο σημαινει οτι ειναι στα χωρισματα?

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 17:46, 27-08-10:

ναι καταλαβα τι εννοεις πανο. το οτι καποιος νιωθει ασφαλεια καπου ισως εφησυχαζεται και θεωρει δεδομενα καποια πραγματα οποτε ισως να μην προσπαθει τοσο πολυ στο να ειναι ερωτευσιμος.
απο την αλλη ομως θα πρεπε να μας προβληματιζει το γεγονος οτι οι γαμοι πια δεν ειναι οπως παλια σαν θεσμος. τωρα πια τα ζευγαρια χωριζουν πολυ πιο ευκολα ειτε ειναι σε σχεση ειτε σε γαμο.
εγω νομιζω οτι αυτες οι σχεσεις εξουσιας που λεγαμε συναισθηματικου επιπεδου εχουν γινει πολυ πιο εντονες στις μερες μας. το οτι και πολλες γυναικες ανεξαρτητοποιηθηκαν οικονομικα αυτο τους εδωσε και περισσοτερη δυναμη αν θες και στη ψυχη να μπορουν να 'εξουσιασουν' την σχεση τους. απο την αλλη παντα υπηρχαν και οι αντρες που ποτε δεν μπορουσες σαν χαρακτηρες να τους δαμασεις και ειχαν παντα το πανω χερι συναισθηματικα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:05, 27-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και οι γονεις μου εχουν συγκεκριμενη θεση στο κρεβατι αυτο σημαινει οτι ειναι στα χωρισματα?
Κι εγω επισης χρονια τωρα κοιμαμαι παντα απο τη δεξια μερια ακομα και με την κολλητη μου που λεει ο λογος.
Προφανως και δε σημαινει κατι.
..

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 12:40, 28-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
Εγώ πάντως προτιμώ την σύντροφο μου να την έχω αγκαλιά

θα πρεπε να μας προβληματιζει το γεγονος οτι οι γαμοι πια δεν ειναι οπως παλια σαν θεσμος. τωρα πια τα ζευγαρια χωριζουν πολυ πιο ευκολα ειτε ειναι σε σχεση ειτε σε γαμο.
Αυτό είναι εκπληκτικό! Θυμάμαι π.χ. ακόμη και την δεκαετία του 90 πόσα ζευγάρια ήταν "νεκρά" και συνέχιζαν να είναι είναι μαζί.
Οι σχέσεις δεν είναι συμβόλαια που ντε και καλά πρέπει να διατηρηθούν. Αν το ζευγάρι δεν μπορεί να φτάσει την βαθιά οικειότητα καλύτερα να το διαλύει.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:44, 28-08-10:

Εγώ πάντως προτιμώ την σύντροφο μου να την έχω αγκαλιά
Ναι, αλλα ξαπλωνεις σε μια απο τις πλευρες του κρεββατιου (θες, δε θες ). Αλλο το "που" και αλλο το "πως"...
Αυτο που η Βικ ειπε ειναι οτι οι γονεις της εχουν μια συγκεκριμενη προτιμηση πλευρας πολλα χρονια τωρα. Δεν αναφερθηκε στο "πως" κοιμουνται...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 20:13, 28-08-10:

Εγώ πάλι δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει η συντροφος η αγαπη και ο ερωτας, αν ολα ειναι θεμα εξουσιας και διατηρησης αποστασης..

Διαβαζω πιο πανω...για χαρτια, αληθειες, αν οταν ειμασταν 5 χρονων ειμασταν εμεις ή καποιος αλλος...ομολογώ οτι δε μπορω να ξεμπερδεψω τη μακαροναδα σκεψεων....πιο κατω....οτι η αποσταση (μεταξυ ανθρωπων) υπαρχει γιατι φοβουνται να ερθουν κοντα...και γιαυτο..μιλανε συνεχεια....γιατι τα λογια δημιουργουν ασφαλεια....και η ασφαλεια αποσταση...αρα η εξουσια υπαρχει επειδη υπαρχει αποσταση...

δεν...δεν...δεν καταφερνω να ενωσω τις τελίτσες...διαβάζω και ειμαι οπως οταν σφιγγόμαστε μιση ωρα στο μπανιο...και στο τελος βγαζουμε μια βιρβιλιά, με το συμπάθειο! Τα εγκεφαλικά μου κυτταρα ανεπτυξαν υποδοχεις πονου και πονεσαν.

Υπαρχει πραγματικη αγαπη, παρούσης εξουσιαστικης συμπεριφορας και επιθυμιας ;
Εχει διαφορά ο γαμος σα θεσμος, στην συναισθηματικη προσεγγιση, απο το να ειμαστε με καποιον χωρις γαμο;
Η μηπως και τα 2 γαμοι ειναι, απλά ο ενας ειναι και στα χαρτια και δηλωμενος στα ματια άλλων ;
Αν ο γαμος ειναι τοσο εντονα προιον του σατανα, θα υπηρχε 100% βεβαιαοτητα μια και στην ιστορια μας εχουν πραγματοποιηθει καμποσα εκατομυρια γαμοι, με τεστ σε βαθος χρονου. Δεν ειχαν ολοι προβληματα. Δεν κατεληξαν ολοι με τσεκουρια και αιματα. Αρα μηπως το προβλημα δεν ειναι ο γαμος, αλλά οι ανθρωποι και οι κρισεις τους και η ωριμοτητα τους;
Λεω εγω τωρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 29-08-10 στις 02:47. Αιτία: τυπογραφικο
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:43, 28-08-10:

Πάνο με μπέρδεψες όπως πολύ παραστατικά εκφράζει και ο Lorien. Δυσκολευόμουν να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου μέσα από τα γραφόμενά σου.
Μα πώς να μη δημιουργεί; Δες την πλειοψηφία των παντρεμένων ζευγαριών. Ζουν στο ίδιο σπίτι αλλά έχουν διαφορετικές ζωές, σκέψεις, ακόμη και διαφορετική πλευρά στο κρεβάτι. Ξέρω παντρεμένο ζευγάρι που ο άντρας κοιμάται πάντα στην δεξιά πλευρά και η γυναίκα στην αριστερή, εδώ και δεκαετίες.
Πρώτον το ότι η πλειοψηφία των παντρεμένων ζευγαριών συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο είναι αυθαίρετο.
Με όλα αυτά που διαβάζω και παρακάτω, με κάνουν πραγματικά να αναρωτιέμαι τι ζευγάρια έχεις συναντήσει εσύ και σε τι κόσμο ζω εγώ
Δεν ξέρω αν αυτές οι απόλυτες απόψεις είναι απόροια αποτυχημένων (στα δικά σου μάτια) γάμων του περιβάλλοντός σου ή μια φιλοσοφικότερη και εντελώς θεωρητική επομένως αντιμετώπιση.
Εχμμμμ κι εγώ κοιμάμαι πάντως σε μια συγκεκριμένη πλευρά του κρεβατιού με τον σύντροφό μου και μάλιστα με μια συγκεκριμένη ...στάση, παρολαυτά καίγομαι και σιγολιώνω για ΄κείνον.

Ο γάμος είναι ασφάλεια, γι αυτό απομακρύνει τα ζευγάρια. Ο άντρας όπως αγάπησε και ερωτεύτηκε εσένα, με τον ίδιο τρόπο μπορεί να αγαπήσει και να ερωτευτεί κάποια άλλη. Το ίδιο και εσύ. Χθες αγαπούσες άλλον, σήμερα αυτόν, μεθαύριο μπορεί κάποιον άλλον. Ακόμη και στατιστικά να το δούμε, κάθε φορά που "συνάπτω" μια σχέση με βάση την προηγούμενη εμπειρία μου, με βάση τα προηγούμενα δεδομένα υπάρχει 100% πιθανότητα να αποτύχει. Γι αυτό παντρευόμαστε, επειδή σε κάθε σχέση όλα είναι εναντίον. Παντρευόμαστε για την ασφάλεια, μπαίνουμε σε ένα κλουβί με χρυσαφένιους μεντεσέδες.
Δε σε καταλαβαίνω.. είναι μάλλον επειδή μιλάς με την εμπειρία ενός σαραντάρη, που τον έχει ψήσει η ζωή κι έχει κάνει τις άπειρες σχέσεις.
Στις ανθρώπινες σχέσεις και πόσο μάλλον στις ερωτικές η στατιστική πάει περίπατο. Αυτό που περιγράφεις έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τη δική μου εμπειρία των σχέσεων. Σε κάθε μου σχέση γινόμουν όλο και καλύτερη, γιατί άρχιζε να ξεκαθαρίζει μέσα μου το τι πραγματικά θέλω, τι να αποφύγω.
Τι σημαίνει αυτή η αποτυχία και πως μπορείς να κρίνεις κάποια σχέση για το αν είναι πετυχημένη ή όχι ενώ δε συμμετέχεις σε αυτή;
Βασίζεσαι σε καθαρά προσωπικά κριτήρια για να βγάλεις γενικά συμπεράσματα και να χαρακτηρίσεις συνεπώς παντρεμένα ζευγάρια ως μίζερα, ενώ εκείνα μπορεί να είναι ευτυχισμένα.

Έχετε δει πότε κανέναν κλειστό άνθρωπο να αγαπάει, να αγαπιέται;
Ναι!
Ο γάμος αφαιρεί τη δυνατότητα από τα άτομα να είναι ερωτεύσιμα, εκτός από την ασφάλεια που προσφέρει, αφαιρεί την αγάπη
Έλα παναζία μου! Συγνώμη βρε Πάνο μου αλλά τι είναι η αγάπη για να φύγει; Εκτός αν εννοείς ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν αγαπήθηκαν ποτέ ουσιαστικά και μέσα από τη φθορά του γάμου, βγήκε στην επιφάνεια αυτή η απουσία αγάπης.. αλλιώς δεν μπορεί να χωρέσει το μυαλό μου, πως έχεις σηματίσει τέτοια άποψη! Ειλικρινά!

Το ερωτευμένο μη παντρεμένο ζευγάρι, στην τελική, έχει μια πολυτέλεια. Την πολυτέλεια να ζει συνέχεια το μήνα του μέλιτος. Ώρες ώρες είναι ξεκάθαρο ότι τσακώνεται για αυτό το λόγο, τσακώνεται έτσι ώστε να ζουν κάθε τόσο και από ένα μήνα του μέλιτος. Τι πιο όμορφο!
Θες να μου πεις δηλαδή ότι τα ερωτευμένα μη παντρεμένα ζευγάρια είναι συνεχώς μες την ξεγνοιασιά του έρωτά τους, δεν τους απασχολεί τίποτα, κάθε μέρα είναι μες το μέλι και δε φθείρεται η σχέση τους με τα χρόνια.. και ναι η διαφορά έγκειται σε ένα ηλίθιο χαρτί που πιστοποιεί ότι απλά είναι ζευγάρι. Χμμμ... οκ!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 00:20, 29-08-10:

Επειδή το βιβλίο έχει αρκετό καιρό που το διάβασα έπρεπε να ανατρέξω σε κάποιες σελίδες για να βρω εκείνη την φράση που τόσο πολύ είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον μου...
Έλεγε λοιπόν, ότι

Η έκφραση συναισθημάτων είναι απόπειρα επιβολής εξουσίας...

Πράγμα που συμφωνεί με αρκετές από τις παραπάνω απόψεις για την επιβολή εξουσίας μέσω των συναισθημάτων.

Ωστόσο, μου φαίνεται αρκετά απαισιόδοξη η παραδοχή πως όντως οι διαπροσωπικές σχέσεις καθορίζονται από τον παράγοντα εξουσία.
Και δεν αναφερόμουν σε σχέσεις επαγγελματικές αφού είναι φυσικό ο προϊστάμενος να ασκεί κάποια εξουσία στον απλό υπάλληλο - νομίζω.
Αναφερόμουν κυρίως σε σχέσεις που αφορούν την προσωπική μας ζωή δηλ, φίλους, οικογένεια, σύντροφο κτλ..

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:36, 29-08-10:

εγω μιλωντας εντελως υποκειμενικα αυτο δεν το εχω δει να ισχυει. σε συγκεκριμενες μονο περιπτωσεις. ας πουμε αν μιλας με την παρεα σου χαλαρα ενα απογευμα που ακριβως βρισκονται οι σχεσεις εξουσιας? ενταξει, αν προσπαθεις να επιβληθεις στην παρεα ή να "εντυπωσιασεις" αλλαζει το πραγμα. εγω ομως μιλαω για αληθινες σχεσεις, καλες, που εχουν αντεξει στο χρονο. οταν μιλαω με την κολλητη μου πχ δε διακρινω καποια σχεση εξουσιας.
γενικα πιστευω οτι υπαρχει το παιχνιδι εξουσιας κυριως στην αρχη της σχεσης (φιλικης, ερωτικης κλπ). επειτα, ειτε τα ορια ειναι ευδιακριτα οποτε ναι υπαρχει ακομα αυτη η διαθεση, ειτε πια εχουν σχηματιστει δεσμοι αγαπης αρα παυουν οι σχεσεις εξουσιας.
και τωρα θα μου πειτε γιατι, στην αγαπη δεν εξουσιαζονται οι ανθρωποι? ναι, αλλα μονο απο τα συναισθηματα τους και οχι απο τον αλλο. και απο τα συναισθηματα μας εξουσιαζομαστε ετσι και αλλιως...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ciela : 29-08-10 στις 00:52. Αιτία: προσθηκη της πρωτης λεξης
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Eileen έγραψε στις 00:47, 29-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από ciela
μιλωντας εντελως υποκειμενικα αυτο δεν το εχω δει να ισχυει. σε συγκεκριμενες μονο περιπτωσεις. ας πουμε αν μιλας με την παρεα σου χαλαρα ενα απογευμα που ακριβως βρισκονται οι σχεσεις εξουσιας? ενταξει, αν προσπαθεις να επιβληθεις στην παρεα ή να "εντυπωσιασεις" αλλαζει το πραγμα. εγω ομως μιλαω για αληθινες σχεσεις, καλες, που εχουν αντεξει στο χρονο. οταν μιλαω με την κολλητη μου πχ δε διακρινω καποια σχεση εξουσιας.
γενικα πιστευω οτι υπαρχει το παιχνιδι εξουσιας κυριως στην αρχη της σχεσης (φιλικης, ερωτικης κλπ). επειτα, ειτε τα ορια ειναι ευδιακριτα οποτε ναι υπαρχει ακομα αυτη η διαθεση, ειτε πια εχουν σχηματιστει δεσμοι αγαπης αρα παυουν οι σχεσεις εξουσιας.
και τωρα θα μου πειτε γιατι, στην αγαπη δεν εξουσιαζονται οι ανθρωποι? ναι, αλλα μονο απο τα συναισθηματα τους και οχι απο τον αλλο. και απο τα συναισθηματα μας εξουσιαζομαστε ετσι και αλλιως...
Δεν νομίζω ότι μιλάω υποκειμενικά και για αυτό άλλωστε δεν μπήκα στο τρυπάκι να πάρω ως παραδείγματα τις δικές μου σχέσεις και να εξάγω από αυτές ένα συμπέρασμα, αφού αυτό δεν θα ήταν κάτι καθολικό. Με ενδιαφέρει να μάθω πως σκέπτονται και πολλές φορές αν το βιώνουν άλλοι άνθρωποι.

Δηλ εσύ μου λες ότι με τα συναισθήματά σου δεν προσπαθείς να επιβληθείς?
Δεν προσπαθώ να καταργήσω την αγάπη αν αυτό νομίζεις.

βασικά εσύ μιλάς υποκειμενικά. Το αν μας εξουσιάζουν τα συναισθήματά μας είναι κάτι αυστηρά προσωπικό. Εγώ για παράδειγμα μπορεί να τα έχω περιορίσει, ή να μην έχω αυτό που λένε συναισθηματική νοημοσύνη.

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 00:49, 29-08-10:

Η έκφραση συναισθημάτων είναι απόπειρα επιβολής εξουσίας...
το αιτιολογει καθολου στο βιβλιο? γιατι πειραζει ιδιαιτερα η εκφραση και οχι τα ιδια τα συναισθηματα? δεν καταλαβαινω...
(εκτος βεβαια και αν μιλαμε για σχεσεις εξαρτησης και ψυχολογικου εκβιασμου)

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 00:50, 29-08-10:

βασικά εσύ μιλάς υποκειμενικά.
μα για μενα το ελεγα. σορυ αν ισως δεν το γραψα σωστα, μολις το εκανα πιο σαφες

Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela έγραψε στις 01:03, 29-08-10:

Δηλ εσύ μου λες ότι με τα συναισθήματά σου δεν προσπαθείς να επιβληθείς?
βασικα προσπαθω να επιβληθω μονο οταν θελω να "παρω" κατι απο τον αλλο, που τοτε μπορει τα συναισθηματα να χρησιμοποιουνται σαν οπλο. αλλα οταν μιλαμε για μια υγιη σχεση με ειλικρινη συναισθηματα και αποδοχη χωρις ανασφαλεια για τον εαυτο σου, τοτε οχι δεν προσπαθω να επιβληθω. θεωρω οτι ολα εχουν να κανουν με το κινητρο για το οποιο υπαρχει η σχεση και τη φαση στην οποια αυτη βρισκεται.
βασικά εσύ μιλάς υποκειμενικά. Το αν μας εξουσιάζουν τα συναισθήματά μας είναι κάτι αυστηρά προσωπικό. Εγώ για παράδειγμα μπορεί να τα έχω περιορίσει, ή να μην έχω αυτό που λένε συναισθηματική νοημοσύνη.
εξουσιαζεσαι καθημερινα απο τα συναισθηματα σου λιγοτερο η περισσοτερο. ανεξαρτητα αν χανεις τον υπνο σου ή αν θα ξεσπασεις χωρις λογο στο συναδελφο το πρωι. οταν αγοραζεις μια μπλουζα ή ενα αρωμα, ή οταν αλλες φορες εισαι κεφατη σε μια εξοδο και αλλες βαριεσαι χωρις προφανη λογο...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους